Jeanne

Μέλος από: Οκτ 2012

09 Νοε 2018

Σάββατο μεσημέρι και μετά από κλασσική επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, 2 ενήλικες με 2 μικρά παιδιά και με δική μου παρότρυνση, πήγαμε και πάλι να ικανοποιήσουμε τις στομαχικές μας αναζητήσεις με Ινδικό φαγητό.

Και την προηγούμενη χρονιά είχα πάει αρκετές φορές, και όλες είχαμε μείνει ικανοποιημένοι.
Βλέποντας ότι η ποιότητα παραμένει πάντα η ίδια, θεώρησα ότι έπρεπε να το τονίσω με μία κριτική.

Πρόκειται για ένα γωνιακό, μικρό μαγαζί επί της Ερμού στο Μοναστηράκι, με έμφαση στο χώρο η κεντρική, ανοιχτή σε όλα τα μάτια, κουζίνα τόσο για το ψήσιμο του ΝΑΝ ψωμιού τους/ πίτα στο ταντούρι όσο και για τα περιβόητα ΤΙΚΚΑ σουβλάκια τους, να κρέμονται επιβλητικά και λαχταριστά πάνω από τον ταντούρι φούρνο.

Ο εσωτερικός χώρος πολύ μικρός, με μόλις 5-6 τραπεζάκια 2 ατόμων, μετά βίας 4, έχει την ιδέα και τον σχεδιασμό ίσως για κάτι γρήγορο στο χέρι καθότι όση ώρα κάτσαμε εκεί, πραγματικά υπήρξε ουρά για σουβλάκι στο χέρι ή πακέτο.
Ευτυχώς την ώρα που πήγαμε μόλις είχε αδειάσει ένα τραπεζάκι και έτσι κάτσαμε αμέσως, αν και στενά με το διπλανό τραπέζι. Η βαθμολογία μου θα μπορούσε να ήταν 2/4 για αυτό τον λόγο, ωστόσο τόσο η καθαριότητα του χώρου όσο και το μπαρ με την ανοιχτή του κουζίνα, το ανέβασαν κατηγορία.

Μεγάλη ποικιλία κυρίως από μπύρες όλου του κόσμου όσο και εγχώριες, και το μενού αρκετά αναλυτικό και για όλες τις προτιμήσεις.
Λόγω των μικρών, αρχικά πήραμε 2 μερίδες ΝΑΑΝ τυριού (3,50 Ευρώ έκαστο). Πάρα πολύ νόστιμη, καθόλου στεγνή, κομμένη σε 4 τεταρτημόρια πίτα θα έλεγα. Τα μικρά μας το λάτρεψαν στην κυριολεξία, αλλά και εμείς επίσης.

Στη συνέχεια πήραμε ένα Indian σουβλάκι, που ουσιαστικά είναι η πίτα τους ΝΑΑΝ σε μεγάλο μέγεθος με μίξη φρέσκων λαχανικών, σουβλάκι Τikka & μία λευκή σάλτσα με βάση το γιαούρτι και τη μέντα (4 Ευρώ). Πολύ νόστιμο εξίσου, με αρμονία τα δροσερά λαχανικά με τα ζεστά φιλετάκια κοτόπουλου. Καθόλου πικάντικο για αυτούς που δεν θέλουν έντονα μπαχαρικά, προσωπικά θα ήθελα μεγαλύτερη ένταση, όμως δεν ήταν και απαραίτητη.

Για κυρίως πήραμε:
Κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ (9,00 Ευρώ). Πρόκειται για μία κανονική μερίδα φιλεταρισμένου κοτόπουλο με τα μπαχαρικά ΤΙΚΚΑ, κλασσικά ψημένο στο ταντούρι, συνοδείας σάλτσας μέντας. Απίθανη σάλτσα μέντας, από τις μακρά τις καλύτερες που προσωπικά έχω γευτεί, τέλειο συνοδευτικό και για το ΝΑΑΝ τυριού. Καθότι όμως δεν είχε κάποιο άλλο συνοδευτικό, πήραμε μαζί και λευκό ρύζι Μπασμάτι (3.00 Ευρώ). Σπυρωτό και νόστιμο, που από μόνο του βέβαια δεν αρκεί να σε καλύψει γευστικά, μόνο συνοδείας της σάλτσας και ως συνοδευτικό σε κυρίως πιάτο.

Επίσης πήραμε και ένα κοτόπουλο ΚΟΡΜΑ (8,50 Ευρώ) καθότι του συζύγου μου δεν του αρέσουν καθόλου οι πικάντικες γεύσεις. Πρόκειται για μικρά κομματάκια κοτόπουλου μαγειρεμένα με γάλα καρύδας, κρέμα γάλακτος και κάσιους. Γλυκό για τις δικές μου προτιμήσεις, όμως κρεμώδες όσο έπρεπε, σε κανονική μερίδα και νόστιμο αντίστοιχα. Ιδανικό ακόμα και για τα μικρά μας. Άρεσε σε όλους.

Είναι κρίμα πολύ που δεν είναι πιο μεγάλος ο χώρος του ώστε να μπορείς να καθίσεις ήρεμα και άνετα να απολαύσεις ένα γεύμα ή δείπνο. Ωστόσο οι γεύσεις και οι ποιότητα των πιάτων σε ελκύουν για επόμενη επίσκεψη.

09 Νοε 2018

Κυριακή απογευματάκι και έχοντας όρεξη για Ινδικό μετά από βόλτα στο Ζάππειο καταλήξαμε στο Μοναστηράκι για ένα γνωστό γωνιακό Ινδικό μαγαζί. Λίγο πιο πριν όμως είδαμε μια νέα άφιξη και είπαμε να το δοκιμάσουμε μιας και έλαμπε πραγματικά από μακριά.
Πρόκειται για ένα διώροφο, νεοκλασσικό, ψηλοτάβανο κτήριο επί της Ερμού, με μίνιμαλ πολύ διακόσμηση τόσο στο ισόγειο όσο και στον 1ο όροφο. Στην είσοδο δεξιά είναι οι ψήστες με το κλασσικό φούρνο για το Νάαν και το σουβλάκι τους και αμέσως μετά το ταμείο και τα ψυγεία με μεγάλη ποικιλία από μπύρες, εγχώριες και μη.
Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση πολύ ευγενικές και χαμογελαστές, πρόθυμες να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα.
Παραγγέλνεις στο ταμείο και στη συνέχεια, εφόσον θέλεις να καθίσεις, περνάς στο ισόγειο ή στον επόμενο όροφο και σε σερβίρει αντίστοιχα η κοπέλα του ορόφου.
Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και γενικά προσεγμένο πολύ εστιατόριο. Στον επάνω όροφο, υπάρχει μία κεντρική αίθουσα με ένα μικρό μπαρ θα το έλεγα για την υποδοχή των πιάτων και στη συνέχεια μια μικρότερη αίθουσα πριν την αυλή. Μοναστηριακού τύπου κυρίως τα τραπέζια εσωτερικά και μικρά με σιδερένιες καρέκλες, εξωτερικά, πλην ενός μοναστηριακού.
Ο κατάλογος αποτελείται από όσα πιάτα πρέπει, μόλις σε μία σελίδα.
Θα το χαρακτήριζα σαν Ινδική σουβλακερί, όπως θα έλεγε και μία φίλη μου.
Δύο άτομα φάγαμε:
- 2 Saag Paneer Nan, 3.00 Ευρώ/μερίδα, που πρόκειται για το κλασσικό ναν πιτάκι τους γεμιστό με σπανάκι και τυρί το συγκεκριμένο. Πολύ νόστιμο, 4 μεγάλα τρίγωνα, καθόλου λιπαρά, με αισθητό τόσο το φρέσκο κρεμμυδάκι όσο και το σπανάκι με κουρκουμά μάλλον.
- 1 μερίδα τυροπιτάκια Σαμόσα, 4.00 Ευρώ. Αποτελείται από 2 πιτάκια λαχανικών με Ινδικά μπαχάρια συνοδείας σως μέντας. Νόστιμα, όμως έλειπε η ένταση θα έλεγα. Ωστόσο η σως μέντας ήταν απίθανη.
- 1 ΤΙΚΚΑ σουβλάκι, που είναι η γνωστή Αραβικής τύπου πίτα γεμιστή με σουβλάκι κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ, φρέσκα λαχανικά και ελαφριά σως γιαουρτιού με Ινδικά μπαχαρικά. Το σουβλάκι είναι μαριναρισμένο με πολλά μπαχαρικά και φέρει αυτό το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα, που προσωπικά λατρεύω και πραγματικά ήταν πολύ καλή η εκτέλεση. Πολύ καλό ψήσιμο, ιδανικό μαρινάρισμα και ζουμερό εσωτερικά κοτόπουλο. Η δε μερίδα μεγάλη και χορταστική.
- 1 Nan Veggie, 4.00 Ευρώ. Πίτα και πάλι με γέμιση ωστόσο φαλάφελ και δροσερή σαλάτα. Μεγάλη και πάλι μερίδα, φρέσκα λαχανικά και τα φαλάφελ τόσο χειροποίητα όσο και φρέσκα. Λεπτοκομμένα όλα τα υλικά και σε αρμονία μεταξύ τους. Τα φαλάφελ καθόλου λιπαρά ή βαριά στο στομάχι στη συνέχεια.
Για όλα αυτά ο λογαριασμός ανήλθε στα 18.00 μόλις Ευρώ. (Με νερό καράφας, αφού μας ρώτησαν).
Ελπίζω να κρατήσει τόσο την ποιότητα όσο και την καθαριότητά του γιατί όντως είναι πολύ καλή λύση για γρήγορο Ινδικό φαγητό στο κεντρό.

03 Νοε 2018

Σάββατο βράδυ Οκτωβρίου και μετά από παιδική παράσταση ψάχναμε πού θα μπορούσαμε να πάμε για πίτσα.

Πάντα τα τελευταία χρόνια περνούσαμε μπροστά από την εν λόγω πιτσαρία και αναρωτιώμασταν για τις γεύσεις της όμως πάντα διστάζαμε να δοκιμάσουμε μέχρι που τους τελευταίους μήνες όλο και πιο πολλά άτομα μιλούσαν για την κλασσική αυτή πιτσαρία.
Και επειδή έχουμε πραγματικά νοσταλγήσει την κλασσική πίτσα που τρώγαμε μικρά, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το εν λόγω εστιατόριο που παραμένει, εξωτερικά τουλάχιστο, ίδιο τόσα χρόνια.
20:00 και ήταν σχεδόν γεμάτο με τα υπόλοιπα τραπέζια να είναι σε κράτηση. Ευτυχώς είχα προνοήσει λίγο νωρίτερα και είχα κάνει κράτηση.

Καθαρός χώρος με άνετα τραπεζοκαθίσματα, χαμηλός όσο πρέπει ο φωτισμός και με τον φούρνο να είναι εμφανής πίσω από πάσο σερβιρίσματος, με το ξύλο να επικρατεί παντού.
Παρέα με 3 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά, προτιμήσαμε να είμαστε στη γωνία και όχι στο κέντρο που μας είχαν αρχικά υποδείξει, εφόσον γινόταν βέβαια, για ευνόητους λόγους.
Οι κύριοι στο σέρβις πολύ καλοί, εξυπηρετικοί, με χαμόγελο και διάθεση παιχνιδιάρικη για τα παιδάκια της παρέας. Το ίδιο και η νεαρή κοπέλα που ανέλαβε να μας φέρει το νερό κανάτας και τα ζεστά ψωμάκια, αφού πρώτα μας ρώτησαν.
Άμεση εξυπηρέτηση και γρηγορη.
Το μενού αναλυτικό, να κυμαίνεται από πεϊνιρλί και πίτσες, μέχρι τις κλασσικές σαλάτες, μπέργκερ και μακαρονάδες φούρνου.
Οι μυρωδιές στο χώρο ήδη κατά την είσοδό μας, μας είχαν προδιαθέσει για κάτι νόστιμο και όντως αυτό ήταν.

Παραγγείλαμε:
- 1 σαλάτα του σεφ, ώστε να θυμηθούμε πραγματικά τα χρόνια στο Λύκειο. (4/5). Δροσερή σαλάτα, σε κανονική ποσότητα όλα τα κλασσικά υλικά, που της έλειπε λίγο λάδι κατά τη γνώμη μου, καθώς τη βρήκα στεγνή κάτω από τη σως,

- 1 μακαρονάδα σπέσιαλ φούρνου (5/5). Πραγματικά η παλιά, κλασσική μακαρονάδα φούρνου με πλούσια υλικά και καλής ποιότητας ζαμπόν. Περιείχε επίσης, πιπεριές, μανιτάρια και πλούσια επικάλυψη τυριού. Η σάλτσα ντομάτας απίθανη και το ψήσιμο όπως έπρεπε. Νοστιμότατο πιάτο που το τιμήσαμε μικρή και μεγάλοι.

- 1 πίτσα μαργαρίτα (5/5). Όλοι όσοι νωρίτερα μας είχαν προτείνει την εν λόγω πιτσαρία, μιλούσαν για τη συγκεκριμένη πίτσα. Δεν είχαν άδικο. Λεπτή, κλασσική ζύμη πίτσας, που θυμίζει όντως την παλιά κλασσική, με απόλυτη αρμονία σάλτσας και τυριού. Τα τυριά καθόλου λιπαρά, καλής ποιότητας, και η μεν σάλτσα τόσο γλυκιά, η δε ρίγανη έντονη όσο πρέπει, και όλα μαζί χαροποιούσαν ευχάριστα τον ουρανίσκο μας, που αποζητούσε συνέχεια και άλλο κομμάτι.

- 1 πίτσα σπέσιαλ (5/5). Και εδώ η κλασσική ζύμη, τραγανή και σε πάχος κανονικό, καθόλου λιπαρή με πλούσια υλικά. Η μόνη μου ένσταση είναι το μπέικον, ωστόσο επειδή εμένα δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να είμαι και αντικειμενική.

Για όλα αυτά, μαζί με 1 λίτρο δικό τους λευκό κρασί, τίμιο και με -10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table, ο λογαριασμός ανήλθε μόλις στα 36.50 Ευρώ.

Εαν θα ξαναπάμε; Σίγουρα και για οικονομικούς λόγους, αλλά κυρίως για να γευτούμε την τόσο καλή, κλασσική ζύμη και ποιότητα πίτσας.

26 Οκτ 2018

Απόγευμα καθημερινής, τέλος Αυγούστου, όμως βροχερό και ενώ περπατούσαμε στο κέντρο, σκεφτήκαμε κάπου πιο ζεστά να πάμε για φαγητό 2 άτομα.

Όλο το χειμώνα είχα "εντοπίσει" μέσω της ιστοσελίδας μας το συγκεκριμένο εστιατόριο, οπότε και κατευθυνθήκαμε επί τούτου στην Ευριπίδου ώστε να το βρούμε.
Τα γύρω στενά θέλουν προσοχή όταν τα περνάς πιο αργά τη μέρα, όμως το σημείο, γωνιακό, είναι ευκρινές και μπορείς πολύ εύκολα να το εντοπίσεις.

Αν και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, στους μη καπνίζοντες, βρήκαμε εύκολα 2 μικρά τραπεζάκια που έπρεπε να είχαμε ωστόσο φύγει πριν τις 21:00 γιατί ήταν σε κράτηση.
Εσωτερικά ο χώρος έχει ήδη αναλυτικές περιγραφές, θα ήθελα να πω ότι τόσο το ψυγείο με τα αλλαντικά και τυριά στη μέση του χώρου, όσο και η κουζίνα ακριβώς δίπλα, ανοιχτή και αυτή, ήταν πολύ καθαρά όλα.

Μικρά τραπεζάκια, όμως αυτή είναι και η φιλοσοφία, μικρά κεράσματα.
Οι τιμές ήταν λογικές, όπως επίσης και στο κρασί, που επιλέξαμε ένα ροζέ βόρειας Ελλάδας, μόλις στα 12.00 Ευρώ.

Αρχικά ήρθαν τα εξής πιάτα:

-Χειροποίητα ντολμαδάκια, 6 συνολικά, από τα πιο νόστιμα γιαλαντζί πολίτικα που έχω φάει, συνοδείας γιαουρτιού και μία φέτας λεμονιού.
- Ζεστή πατατοσαλάτα με πορτοκάλι και λουκάνικο. Πολύ νόστιμη, καθόλου βαριά η αίσθηση που άφηνε στο τέλος το λουκάνικο, σε απόλυτη αρμονία με το πορτοκάλι, τη μουστάρδα και το φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Σαλάτα πληγούρι, με σωστά ψιλοκκομένα όλα τα υλικά και επιπλέον πορτοκάλι και κάρδαμο. Πολύ δροσιστική και ιδιαίτερη γεύση.

- Ανάμικτη σαλάτα με δροσερά και φρέσκα λαχανικά, με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα. Μία αρμονία σε όλα.
Στη συνέχεια πήραμε τυροκαυτερή, οκ, νόστιμη όμως της έλειπε η ένταση, λουκάνικο κιοφτέ, γιαουρτλού σε πίτα, πολύ καλό και ποικιλία λουκάνικων που ενώ φοβήθηκα ότι θα είναι πολύ βαριά και λιπαρά, ωστόσο, το πιάτο αποτελούταν από 2 μικρά και λεπτά μοσχαρίσια και χοιρινά αντίστοιχα λουκάνικα, συνοδείας πίτας και μουστάρδας πέρα από το γιαούρτι. Αν και δεν είμαι φαν του λουκάνικου, αυτά πραγματικά με κέρδισαν.
Και τελευταίο πιάτο πήραμε τις αγκινάρες τουρσί, που πραγματικά ήταν το τέλειο συνοδευτικό στο κρασί μας.

Θα μου πείτε πολλά; Για δυο άτομα ναι, ίσως, ομως εάν πεινάς, οι μερίδες είναι κανονικές και συνοδείας κρασιού, όλα καταναλώνονται.

Ως επιδόρπιο πήραμε ένα κιουνεφέ, που ναι μεν εύγεστο, δυστυχώς όμως με πάρα πολύ σιρόπι. Όταν ήρθε και η σερβιτόρα, που εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ήταν όλοι πολύ καλοί στην εξυπηρέτηση, και μας ρώτησε αν όλα μας άρεσαν, σχολιάσαμε το επιδόρπιο. Το αποτέλεσμα; Ήρθε η κυρία που προφανώς το φτιάχνει στην κουζίνα, και αφού μας ζήτησε συγνώμη γιατί όντως το έβλεπε και η ίδια ότι είχε παραπάνω σιρόπι, όχι μόνο προσφέρθηκε να μας προσφέρει κάποιο άλλο γλυκό, αλλά στο τέλος, αφού πραγματικά δεν μπορούσαμε να φάμε κάτι άλλο, το αφαίρεσε από το λογαριασμό.
Τελικό ποσό, 48.00 Ευρώ.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για αργά το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας και κυρίως για χειμώνα.

27 Σεπ 2018

Ύστερα από πολύ καιρό αποχής λόγω έντονου φόρτου εργασίας, είπα να ξεκινήσω με μία από τις τελευταίες μου χρονικά επισκέψεις σε must to try εστιατόρια.

Τελευταία μέρα του Αυγούστου και λόγω ιδιαίτερης περίστασης, επισκεπτόμαστε το ΖΑΜΡΑΝΟ με το σύζυγό μου καθότι πάντα ήταν στη λίστα μας προς δοκιμή από το χειμώνα, όμως ποτέ δεν είχαμε καταφέρει να πάμε.

Μέσω ειδικής σελίδας είχα κάνει κράτηση για 19:30 και για να επωφεληθούμε της έκπτωσης του 10% και γιατί λόγω των μικρών μας δεν θα μπορούσαμε να αργήσουμε και πολύ.

Ο χώρος έχει αναλυθεί και παλαιότερα, το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι πραγματικά δένει το μοντέρνο με το πιο κλασσικό λόγω του ξύλου και σε παραπέμπει, με το που μπαίνεις ήδη στην είσοδο, σε ένα Ευρωπαϊκό μπιστρό με ζεστά αρώματα και εικόνες.
Νωρίς για δείπνο όμως ο χώρος σε μισή ώρα είχε γεμίσει από τουρίστες που αποτέλεσαν και το κύριο μέρος της πελατείας του. Όλοι σέβονταν το χώρο και η ένταση της μουσικής ήταν στο επίπεδο που έπρεπε ώστε και να την προσέχεις και να μπορείς να συνομιλήσεις.
Οι σερβιτόροι καθώς και ο μπαρίστας πολύ ευγενικοί με αίσθηση του χιούμορ εκεί που και όταν πρέπει, με αμεσότατη εξυπηρέτηση και αναλυτικοί σε κάθε μας ερώτημα.

Αρχικά πήραμε ένα ροζέ κρασί εγχώριου παραγωγού από τη Δράμα, μετά την παρότρυνση του σερβιτόρου καθώς του εξηγούσαμε τι γεύσεις μας αρέσουν και τι είχαμε σκοπό να παραγγείλουμε, το οποίο μας συνόδευσε τέλεια τα πιάτα που στη συνέχεια πήραμε.
Ξεκινήσαμε με ένα σεβίτσε λαβράκι, ΑΨΟΓΟ και μακρά το καλύτερο που έχουμε ποτέ φάει. Αρμονία απόλυτη γλυκόξινης γεύσης με συνοδείας ρόκας και πουρέ μάνγκου. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο θα ξαναπάμε και πολύ σύντομα μάλιστα. Η αποθέωση της γεύσης, καταλάβαινες τόσο το λαβράκι όσο και την οξύτητα που έπρεπε του λάιμ.
Στη συνέχεια επιλέξαμε τη σαλάτα με τα παντζάρια, τη ρόκα, λάχανο εσκαρόλ, γραβιέρα Τριπόλεως και ψητό ροδάκινο, το οποίο μαζί με τη βινεγκρέτ πραγματικά έδινε πολύ νόστιμη και ευχάριστη νότα στην ήδη δροσερή σαλάτα. Όλα ήταν με σωστό τρόπο κομμένα και φρεσκότατα.

Για κυρίως, ο σύζυγός μου επέλεξε φιλέτο λαβράκι με σπιτικό πουρέ αρακά και γλυκοπατάτας συνοδείας αρωματικής σάλτσας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο πιάτο που προσωπικά θα ήθελα λιγότερο ψημένο να είναι το ψάρι και πιο ζουμερό, οπότε και για αυτό και μόνο τα 3 στα 4 ντοματάκια η κριτική της γεύσης. Αν γινόταν θα έβαζα 3.5/4.

Προσωπικά επέλεξα φιλέτο σολωμού με κρούστα μυρωδικών πάνω σε πουρέ λαχανικών και λεπτοκομμένα κολοκυθάκια. Εδώ ο σολωμός πολύ σωστά ψημένος, χωρίς καμία έντονη μυρωδιά και γεύση, που είναι και ο λόγος που αποφεύγω να τρώω εύκολα έξω σολωμό, με τραγανή κρούστα και με όλους τους ζωμούς του εσωτερικά. Τα κολοκυθάκια al dente, και το πουρέ σε κρεμώδη υφή όπως έπρεπε.

Μεγάλες μερίδες, φυσιολογικές πολύ οι τιμές σε αναλογία του χώρου, νόστιμα πιάτα και ευχάριστο περιβάλλον συνθέτουν την εικόνα που άφησε το εν λόγω μπιστρό σε εμάς.

Στο τέλος προσφέρθηκαν και μας κέρασαν και πανακότα με σάλτσα που δεν θυμάμαι δυστυχώς πιο φρούτο ήταν καθότι δεν τρώω γλυκά.

Μου άρεσε πολύ που το μενού του είχε στα περισσότερα πιάτα Ελληνικότατες επιρροές και προϊόντα σε μοντέρνα διάσταση με τοπικές προτιμήσεις.

Συνιστάται κατά τη γνώμη μου εξίσου και για επαγγελματικά δείπνα.

Είδα ότι έχει και brunch τις Κυριακές υπό τον ήχο της jazz μουσικής και θα επανέλθω σύντομα και για αυτό.

02 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, βροχερό και με το γραφείο, μετά την κοπή Πίτας, μαζευόμαστε όλοι σε ένα Πολίτικο στη Γλυφάδα καθότι οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν Πολίτικη καταγωγή.
Ο χώρος πολύ ζεστός, με μοντέρνα διακόσμηση, μικρός σχετικά, πολύ καθαρός και με τα γνωστά Ανατολίτικου τύπου πολύφωτα να δεσπόζουν στο χώρο μαζί με τα επιβλητικά βάζα-κηροπήγια με πράσινα φυτά να φτάνουν μέχρι το ταβάνι σχεδόν του χώρου.

Οι σερβιτόροι όλοι ευγενικοί και πρόθυμοι να μας λύσουν κάθε απορία ή να μας εξυπηρετήσουν άμεσα όλους και τον καθένα ξεχωριστά ( 17 στο σύνολο άτομα).

Οι γεύσεις γνωστές για τους περισσότερους, οπότε και η κρίση τους μετρούσε.
Πήραμε τα περισσότερα πιάτα του καταλόγου τους και μπορώ να πω ότι δοκίμασα από όλα ώστε να μπορώ να έχω άποψη και επιπλέον να ξέρω και πού να καταλήξω για την επόμενη φορά που θα το επισκεφθώ.
Τα αρώματα από τα μπαχάρια αναδύθηκαν αμέσως μόλις ήρθαν τα πρώτα ορεκτικά.
Αναλυτικά τιμές για το κάθε πιάτο δεν θυμάμαι. Τα ορεκτικά κυμαινόντουσαν από 6.50 έως 12.00 Ευρώ, οι σαλάτες 07.00-09.00 Ευρώ και τα κυρίως πιάτα 12.00-28.00 Ευρώ (αυτό ήταν και η ποικιλία 2 ατόμων με κρεατικά).
Συγκεκριμένα πήραμε τα παρακάτω σε επανάληψη των 3 ή 4φορών:

- Μπουρεκάκια, που ήταν πολύ μικρά τυροπιτάκια με φύλλο γιούφκα τηγανισμένα σε πολύχρωμο μικρό μπωλ. Αρκετά τεμάχια, πολύ νόστιμα, με το φύλλο να μην έχει καθόλου γεύση λιπαρότητας λόγω λαδιού.
- Ντολμαδάκια γιαλαντζί, από τα πιο νόστιμα που έχω φάει. Απόλυτη αρμονία το κρεμμυδάκι με το δύοσμο και το άνιθο, το φύλλο πολύ τρυφερό και με την οξύτητα που πρέπει σαν πιάτο.
- Τηγανιτό συκώτι μοσχαρίσιο, που ήρθε ψιλοκομμένο και παναρισμένο σε μικρές μπουκιές, σε μπωλάκι χρωματιστό, σε αρκετή προς μεγάλη ποσότητα. Πολύ τρυφερό, μαλακό, νόστιμο, με τη γεύση να πλημμυρίζει σε όλο το στόμα μας. Και αυτό χωρίς καθόλου την αίσθηση λαδίλας στο στόμα.
- Ιτσλί κεφτέ, που είναι κάτι σαν μεγάλο ρομβοειδές κεφτεδάκι από πλιγούρι γεμιστό με κιμά και κουκουνάρι. Εύγεστο, όμως έχω φάει και καλύτερα. Κατά τη γνώμη μου, είχε παραπάνω κανέλα που την άκουγες έντονα σε κάθε μπουκιά.
- Τη γνωστή σαλάτα ταμπουλέ, που ήρθε στην ποσότητα που έπρεπε, με όλα τα υλικά σε αρμονία και την οξύτητα που της αρμόζει.
- Χούμους. Το κλασσικό πουρέ από ρεβύθια και ταχίνι με απαλό άρωμα σκόρδου.
- Λαχματζούν, με τα απαραίτητα συνοδευτικά από κρεμμύδι κομμένο σε ροδέλες, πίκλες και μαϊντανό. Από τις νόστιμες κλασσικές Ανατολίτικες πίτες που έχω φάει, με τα μπαχαρικά να είναι έντονα όμως στη σωστή ποσότητα και έτσι στο τέλος της βραδιάς, κανένας μας δεν ένιωσε να έχει βαρύ στομάχι. Κοινή διαπίστωση για όλα τα πιάτα να είμαι ειλικρινής, γεγονός που σχολιάστηκε θετικά και την επόμενη μέρα στο γραφείο.
Και συνεχίζω με τα κυρίως πιάτα

- Χιουνκιάρ μπεγιεντί, στα 19.00 Ευρώ. Είναι το μόνο που θυμάμαι σε τιμή και αυτό γιατί το βρήκα ακριβό σαν πιάτο κοιτώντας αρχικά το μενού και μου έκανε έκπληξη. Όταν όμως ήρθε το πιάτο, ΑΠΛΑ ΕΞΑΙΣΙΟ. Πρόκειται για το κλασσικό πιάτο με μοσχαράκι κοκκινιστό συνοδείας πουρέ μελιτζάνας. Το κρέας νόστιμο, μαλακό, αλλά ο πουρές δεν υπήρχε. Μία βελούδινη, μεστή υφή και γεύση. Απλά σε ταξίδευε. Μακρά το καλύτερο πουρέ που είχαμε όλοι δοκιμάσει. Το μνημονεύουμε ακόμα και σήμερα.
- Γιαουρτλού ντονέρ. Το κλασσικό ντονέρ, πάνω σε αραβική πίτα με σάλτσα και γιαούρτι. Πολύ καλά ψημένο κρέας, με τα ισορροπημένα μπαχαρικά του, τιμήθηκε δεόντως από όλους μας.
- Ούρφα, που είναι κιμάς μοσχαριού και αρνιού πάνω σε πίτα λάβας. Συνολικά η κάθε μερίδα είχε 2 σούβλες ούρφα, συνοδείας ψητής ντομάτας και κρεμμυδιού, και μισής αραβικής πίτας. Νόστιμο, καθαρό κρέας, δεν σου μένει και στη γεύση ωστόσο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι αρχικά ήρθαν οι κλασσικές τους πίτες στον αέρα ψημένες, που με το που έπιασαν τη θερμοκρασία δωματίου, έπεσαν και ήταν έτοιμες για να τις τιμήσουμε όπως έπρεπε. Συνοδεύονταν απο ένα ντιπ γιαουρτιού με ταχίνι και κάτι σε σκόρδο με φρέσκο κρεμμυδάκι θα έλεγα συνάμμα. Δεν σταμάτησαν οι σερβιτόροι να μας φέρνουν συνέχεια πίτες καθότι τελείωναν συνεχώς.

Τα πιάτα μας συνοδεύτηκαν με ροζέ κρασί Παλυβού, πολύ καλό και λευκό Χατζημιχάλη.
Στο τέλος μας προσέφεραν αιράνι για όποιον ήθελε, μαστίχα και από γλυκά κιουνεφέ, τέλειο και μπάλα χαλβά γεμιστό με παγωτό, εξίσου πενταντόστιμο.

Ο λογαριασμός δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο ανήλθε καθότι πλήρωσε ο εργοδότης μας, πάντως σίγουρα θα ξαναπάω γιατί και η ποιότητα στις πρώτες ύλες και το γευστικό αποτέλεσμα μας άφησαν όλους την επιθυμία για μία 2η επίσκεψη. Οι τιμές ωστόσο είναι πιο υψηλές από άλλο αντίστοιχου είδους εστιατόριο.

21 Δεκ 2017

Βροχερό μεσημεράκι Κυριακής και φίλοι μας καλούν σε ένα τσιπουράδικο-μεζεδοπωλείο στο Περιστέρι.
Εύκολα προσβάσιμο, ιδίως με τον πλοηγό, και εύκολο το πάρκινγκ μιας και είναι μια ήσυχη γειτονιά.
Ο χώρος πολύ καθαρός, με πέτρα και ξύλο να υπερτερούν στη διακόσμηση, με ένα προθάλαμο γεμάτο φυτά και εσωτερικές αίθουσες με μοντέρνα νότα και ταυτόχρονα και παλαιϊκή να σε καλοσωρίζουν ζεστά και συνοικιακά. Αν και υπάρχει τζαμαρία που περιβάλλει το χώρο, δεν νιώθεις καθόλου να μπαίνει κρύο και να σε ενοχλεί.
Ο οικοδεσπότης-ιδιοκτήτης και μάγειρας-σεφ εγκάρδιος, με τα αστεία του και την αμεσότητα που πρέπει.

Οι τουαλέτες μικρές όμως πολύ καθαρές.

Ήμασταν μία παρέα με 4 ενήλικες και 4 μικρά παιδιά όλων των ηλικιών. Στα θετικά ότι ο χώρος κοντά στο πάσο και την κουζίνα είναι μη καπνιστών και πρέπει να βγεις έξω για να καπνίσεις. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και τις βραδιές που έχουν ζωντανή μουσική, όμως τη συγκεκριμένη μέρα, υπήρχαν και πολλές οικογένειες και νεαρά ζευγάρια και όλοι σεβάστηκαν το χώρο και τις οδηγίες των σερβιτόρων.

Και για να μην μακρυγορώ, ο φίλος που μας προσκάλεσε μας τόνισε το ιδιαίτερο ψήσιμο που κάνει ο σεφ εκεί στην ταλιάτα και στο φιλέτο, με την υπογράμμιση ότι και το κόψιμο ακόμα είναι τόσο σωστό, που γεύεσαι πραγματικά νόστιμο κρέας, σε πιο προσιτές τιμές από αντίστοιχο της περιοχής που τιμάται από τα Β. Προάστεια.

Πήραμε τα εξής, για τα οποία δεν μπορώ να σας δώσω τιμές, μιας και ήμασταν προσκεκλημένοι, ωστόσο οι τιμές στον κατάλογο με μια ματιά μου φάνηκαν ένα τσικ τσιμπημένες. Στη συνέχεια όμως είδα ότι οι μερίδες ήταν μεγάλες.

- Σαλάτα του καίσαρα, πολύ δροσιστική, σε μεγάλο μπωλ με μεγάλα κομμάτια σαλάτας και φλεικς παρμεζάνας. Απίθανη σως, είχε καλύψει όσο έπρεπε το πιάτο με τραγανιστό το μπέικον και σκορδάτα κρουτόν.
- Σαλάτα με ανάμικτα βραστά και ψητά λαχανικά, για μικρούς και μεγάλους. Σε μια μεγάλη πιατέλα είχε συνδυασμό όλων των λαχανικών μπορώ να πω και μας έφεραν ξεχωριστά σως με λάδι, βαλσάμικο και λάιμ μαζί.
- Τζατζίκι για τους μικρούς μας φίλους, χειροποίητο, όσο έπρεπε το σκόρδο και δροσερό το αγγουράκι, καθόλου πανιαρισμένο από την υγρασία.
- Πατάτες τηγανιτές, οι οποίες και έγιναν όλες οι μερίδες (3) ανάρπαστες. Φρεσκοκομμένες στο χέρι, με χοντρό αλάτι και ρίγανη.
- 2 μερίδες μπιφτέκι για τα μικρά της παρέας. Σε μεγάλο πιάτο, 2 μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν οι μερίδες συνοδείας ρυζιού, λαχανικών ή τσιπς. Φρέσκος κιμάς, χειροποίητα και ζυμωμένα στη στιγμή, μας τα έδιξε για τα μικρά. (Μπορεί να έπαιζε ρόλο ότι τον ήξερε σχετικά τον σεφ και ο φίλος μας). Πολύ νόστιμα, με καρυκεύματα όσο έπρεπε.
- Μία τυρόπιτα τύπου Σκοπελίτικη, νόστιμη, χωρίς να αφήνει λαδίλα όμως όχι κάτι το ξεχωριστό.
- 2 μερίδες φιλέτο συνοδείας ψητών λαχανικών. Είχαμε πει μέτριο ψήσιμο και πραγματικά, ήρθε μέτριο. Από τις λίγες φορές που το ψήσιμο ήταν ακριβώς όπως το είχαμε πει, με το φιλέτο να είναι στο μέγεθος και πάχος που πρέπει και ζουμερό εσωτερικά με το αιμάτακι του τόσο, όσο.
- 1 μερίδα φιλέτο με σάλτσα πιπεριών. Αυτό δεν είχε συνοδεία, ήταν μόνο του στο ξύλο κοπής. Τρυφερό και μαλακό, με το ανάλογο σωστότατο μέτριο ψήσιμο, ωστόσο ενώ η σάλτσα πιπεριών μου αρέσει πολύ, εδώ κάτι με χαλούσε. Ίσως πολύ ρευστή και ταυτόχρονα όχι μεγάλη ποικιλία πιπεριών.
- 1 ταλιάτα, που ήρθε πάνω σε ξύλο κοπής και αυτή, με φοβερό ψήσιμο και καταπληκτικό κόψιμο κρέατος. Απίθανη γεύση, μόνο με κόκκους πιπεριών και χοντρό αλάτι. Πραγματικά έκανε πάρτι ο ουρανίσκος μας. Η καλύτερη που έχω φάει έως τώρα στην Ελλάδα.
Στο τέλος υπήρξε κέρασμα αποτελούμενο από κρέπες με σοκολάτα και σουφλέ σοκολάτας.

Οι εντυπώσεις μας θετικές και από το φαγητό και από τον οικοδεσπότη όμως που μας ρώτησε ακριβώς τι μας αρέσει να τρώμε και πώς και ανάλογα μας έκανε το κόψιμο και το ψήσιμο ή μας πρότεινε τα συνοδευτικά.

Από ότι είδα ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 160,00 Ευρώ μαζί με το κρασί, όμως αν σκεφτεί κανείς τις μερίδες και τι ακριβώς πήραμε από κρέατα, είναι στο όριο να το χαρακτηρίσεις τσιμπημένο.

22 Νοε 2017

Βραδάκι καθημερινής, βροχερό και μετά από καλλιτεχνική δραστηριότητα με τα παιδιά, θέλαμε κάτι νόστιμο και γρήγορο να φάμε, όχι σε μορφή μεζεδοπωλείου όμως. Νωρίτερα από το μεσημέρι, αναζήτησα στα γρήγορα στο γκρουπάκι μας προτάσεις για Ν. Ερυθραία. Αμέσως το μάτι μου έπεσε στη λέξη μπέργκερ και στο όνομα FOOD MAFIA, που μου έφερνε κάτι σε Ιταλικό, αλλά ψάχνωντας κριτικές και μενού, βρήκα ιδιαίτερες τις προτάσεις του σεφ Σκουλά για κρέας και μπέργκερ. Και επιπλέον, οι περιγραφές από προηγούμενους χρήστες μου έξαψαν πραγματικά την περιέργεια για να πάμε, όπως και έγινε. Φρόντισα επίσης να επικοινωνήσω μέσω διαδικτύου μαζί τους, και μάλιστα να μου απαντήσει ο ίδιος ο σεφ, για να επιβεβαιώσω την ύπαρξη παιδικού καθίσματος καθότι είναι βασική προϋπόθεση για εμάς με τα μικρά παιδιά.

Χώρος μοντέρνος, Αμερικάνικου-Ν. Υορκέζικου στυλ, με τζαμαρία ώστε να βλέπεις το χώρο της κουζίνας, ψηλοτάβανος, με σίδερο, ξύλο και πέτρα να συνδυάζονται αρμονικά μεταξύ τους, έχοντας και λίγο από μαφιόζικη Ιταλική αύρα.

Εξωτερικά η αυλή-πεζόδρομος έχει φράχτη με λουλούδια και ρομαντικό φωτισμό, ιδανικά για καλοκαίρι πιστεύω, μοιάζει με στοά κλειστής αγοράς του εξωτερικού. Η μουσική Γαλλική κυρίως, στην ένταση που έπρεπε, μας εξέπληξε ευχάριστα.

Το μόνο μειονέκτημα στο χώρο ήταν η τουαλέτα, που ναι μεν καθαρή, όμως προς το τέλος της βραδιάς μας στη μία υπήρχαν κάποια λίγα χαρτιά πεταμένα κάτω, για αυτό και μόνο το 3 στο χώρο.

Φτάσαμε 20:00 στο μαγαζί και μια ευγενική και πρόσχαρη κοπέλα στην υποδοχή μας υπέδειξε τη μεγάλη ροτόντα στη μέση του χώρου, που θα μπορούσαμε να καθίσουμε. Τη ρώτησα εάν είναι μη καπνιστών ο χώρος, μιας και ένας κύριος σε διπλανή παρέα κάπνιζε, μου απάντησε ότι είναι και ο κύριος θα βγει αμέσως έξω, όπως και έγινε, απλά τον άφησαν επειδή υπήρχαν μόνο 2 παρέες, που τις είχε ρωτήσει.
Δεν είχε προλάβει και η αλήθεια είναι να μυρίσει ο χώρος.

Ευγενικά παιδιά στο σέρβις, χαμογελαστά, με οικειότητα όσο πρέπει και γρήγορα. Η κοπέλα μας ανέλυσε και επεξήγησε το μενού, όπως επίσης μας είπε και τα πιάτα ημέρας μαζί με τις τιμές τους, παρακαλώ.
Και για να μην μακρυγορώ περισσότερο, αναλύω παρακάτω τι φάγαμε και πραγματικά μας ξετρέλανε, μικρούς και μεγάλους.

- Το φημισμένο THE BURGER 2017. Μεγάλη μερίδα, από μπιφτέκι που φτιάχνεται με κρέας από το Aberdeen της Σκωτίας, που παλαιώνεται και στη συνέχεια αλέθεται σε κιμά, ο οποίος κατόπιν τυλίγεται σαν σαλάμι σε μεμβράνες, ώστε όταν κοπεί να έχει κοκκώδη υφή.

To έχουμε; Στη συνέχεια ψήνεται σε ξυλόφουρνο Josper και μπαίνει σε αέρινο ψωμάκι που φτιάχνεται με βάση το ένζυμο που προκύπτει από τη ζύμωση μελιού και γλυκοπατάτας, όπως μας εξήγησε η κοπέλα. Επίσης, τα μανιτάρια σιτάκε και μια σος από sour cream με ψητά φρέσκα κρεμμυδάκια δίνουν ένα απίθανο αποτέλεσμα. Δίπλα του κλασικές τηγανιτές πατάτες, λεπτοκομμένες με τσίλι κον κάρν από πάνω. Μαγεία γεύσεων, στα 14 Ευρώ.

- 2 μερίδες πατάτες τηγανιτές για τα μικρούλια μας, που ήταν τόσο λεπτές κομμένες, που μου θύμισαν Γαλλικό εστιατόριο (3 ευρώ η μερίδα). Ήρθαν σε μικρά μπωλάκια.

- Μπάο Μπαν ψωμάκι με μπακαλιάρο, για τα μικρά μας, από το πιάτο ημέρας (10 Ευρώ). Τόσο νόστιμο και ελκυστικό, που τα μικρά μας αναφωνούσαν. Βέβαια για έναν ενήλικα, πιο πολύ σαν ορεκτικό θα έλεγα ότι είναι η ποσότητα, παρά για κυρίως. Δεν χορταίνεις. Τα Μπάο Μπανς είναι αφράτα, γεμιστά ψωμάκια ατμού, που χωρούν στη χούφτα μας και εδώ ο σεφ τα συνδύασε με σπιτική μαγιονέζα και πίκλες λάχανου, που είπαμε να τις βάλει στην άκρη γιατί τα μικρά μας δεν τα πάνε καλά με το ξύδι. Πραγματικά δεν έχω φάει πιο νόστιμες πίκλες λάχανου και πιπεριών χρωματιστών. Άψογες απλά.

- Duck In n'Out, Μπαο-Μπαν ψωμάκι με κροκέτα πάπιας, καρπούζι κονφί και σάλτσα φουά-γκρα συνοδείας πάλι λάχανου τουρσί. Τα κομματάκια πάπιας πενταμάλακα, ζουμερά, εύγεστα, με τα κομματάκια φουα-γκρα χοιρινού να τα απογειώνουν. Εδώ πιστεύω ότι μπορούμε να δώσουμε τα σκήπτρα ευρηματικότητας, κατά τη γνώμη μου. Λεπτή γεύση, τέλειο άρωμα (11 Ευρώ).

- Πίατο ημέρας, το Wild One, στα 19 Ευρώ χωρίς δυστυχώς συνοδείας. Θα ήθελα λίγες πατατούλες η αλήθεια είναι, αλλά οκ. Μεγάλο χειροποίητο ψωμάκι, το ίδιο με το πρώτο μπέρκγερ, με κιμά ανάμικτο, με κομμάτια μοσχαρίσου λουκάνικου συνοδείας καραμελωμένων κρεμμυδιών και chutney. Τόσο νόστιμο και ιδιαίτερο το κρέας, που πραγματικά ήθελε απλότητα η γέμιση.

Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και 2 μπύρες ποτήρι πληρώσαμε 73 Ευρώ. Δεν είναι φθηνά, όμως πραγματικά αξίζει και μεμονωμένα οι τιμές στα μπέργκερ είναι πραγματικά καλές για την ποιότητα των υλικών και γεύσεων. Απλά δεν είναι για καθημερινή προτίμηση.

Σίγουρα θα ξαναπάω αν με ρωτήσετε και μάλιστα σύντομα με φίλους, που από την περιγραφή μας ήδη αποφάσισαν και το πότε να πάμε.

18 Νοε 2017

Λάτρης του Κυριακάτικου brunch (είχαμε και στο χωριό μας βέβαια, αλλά άλλη συζήτηση αυτή) έψαχνα προτάσεις κυρίως μέσω του e-table όταν έπεσα σε διαφήμιση για το νέο χώρο στην περιοχή της Αγ. Ειρήνης στο κέντρο. Είχα ήδη περάσει από εκεί και πραγματικά η γωνία αυτή αποτελεί πραγματικό στολίδι εσωτερικά. Ιταλική Αναγγενησιακή φινέτσα. Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά τόσο στο μενού όσο και στις λίγες κριτικές στο διαδίκτυο, σε συνδυασμό με εκπτωτικό κουπόνι, και επηρεασμένη επίσης από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα, αποφάσισα να κλείσω τραπέζι για μια Κυριακή του Οκτώβρη, αμέσως μετά από μια παιδική θεατρική παράσταση. Βέβαια πρώτα είχα επικοινωνήσει ώστε να βεβαιωθώ για την ύπαρξη παιδικού καθίσματος.
15:00 το ραντεβού μας για 2 ενήλικες και 2 παιδάκια. Πάρκιγνκ σχετικά εύκολο και αυτό λόγω της ημέρας, διαφορετικά μόνο σε υπαίθριο χώρο με πληρωμή.
Με το που πλησιάζει κανείς τη γωνία Καλαμιώτου και Κολοκοτρώνη, βλέπει κυρίως νεολαία να κατακλύζει τα τραπεζάκια στον εν λόγω χώρο, αλλά και παραπλεύρως. Εικόνα μικρού Ιταλικού καφέ εξωτερικά στην μία πλευρά, με σιδερένια τραπεζοκαθίσματα και ξύλινα τραπέζια ροτόντες με βελούδινες καρέκλες στην άλλη πλευρά. Νεανικό και ευγενικό προσωπικό στην υποδοχή.
Με το που πλησιάσαμε ωστόσο το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλα τα τραπέζια περίμεναν την παραγγελία τους και υπήρχαν μικρές παρατηρήσεις στη σερβιτόρα. Άρχισα να ανησυχώ και με το που καθόμαστε στο τραπέζι που είχαμε κλείσει, ακούμε ακριβώς 2 παρέες δίπλα μας να κάνουν έντονες παρατηρήσεις του στυλ "είμαστε ήδη 1 ώρα και δεν μας έχετε τίποτα σερβίρει".
Σε εμάς όταν ήρθε η κοπέλα για την παραγγελία, ευγενικά και με χαμόγελο μας ενημέρωσε ότι το φαγητό θα έχει αναμονή σίγουρα 50'. Ήμασταν όμως ήδη σε καλή διάθεση και με την περιέργεια της δοκιμής, είπαμε να περιμένουμε και αν καθυστερήσουν παραπάνω από αυτό που μας είπαν, να αρκεστούμε στο να πούμε ότι αποτύχαμε και να φύγουμε.
Εσωτερικά ο χώρος επιβλητικός, με βαριά ξύλινα έπιπλα, βελούζινα καθίσματα, τοιχογραφίες, μεγάλες γλάστρες με φυτά, αντίκες και μεγαλοπρεπή επάνω όροφο, συμπεριλαμβανομένου και της τουαλέτας με πολυελαίους.
Ο καφές με τη σοκολάτα και τους χυμούς ήρθαν αμέσως, οπότε απολαμβάναμε το ηλιόλουστο μεσημεριανό παίζοντας με τα μικρά στο τραπέζι.
Στο ενδιάμεσο όλο και πιο πολλά τραπέζια έκαναν παράπονα καθυστέρησης μεγάλης με τη κοπέλα στο σέρβις πραγματικά να προσπαθεί για το αδύνατο μιας και οι καθυστερήσεις προέρχονταν από την κουζίνα. Η ακριβώς διπλανή μου παρέα, εφόσον σερβιρίστηκε μετά από κοντά 2 ώρες όπως έλεγαν τα μισά από τα πιάτα που είχαν παραγγείλει, σηκώθηκαν και έφυγαν με τον υπεύθυνο να έρχεται να ζητάει συγνώμη και να τους προσφέρει ένα ολόκληρο brunch για την παρέα των 8 ατόμων για την επόμενη Κυριακή.
Εμάς, η αλήθεια είναι ότι ακριβώς στα 50' μας σέρβιραν όμως είμαστε σχεδόν πεπεισμένοι ότι μας ήρθαν πιάτα που είχαν ετοιμαστεί για τη διπλανή παρέα και απλά συνέπεσαν να είναι τα ίδια με εμάς.
Εμείς πήραμε τα παρακάτω:
- Ελληνικό καλάθι με αυγά, μανιτάρια ψητά, γραβιέρα, γαλοπούλα και ντοματίνια. Αν και έγραφε ο κατάλογος και σπανακόπιτα, ποτέ δεν ήρθε με το καλάθι. Κόστος 11,00 Ευρώ και όλα ήταν τελείως παγωμένα. Αυγά νόστιμα και μόνο αυτά. Ξεραμένο και υγροποιημένο όπου ακουμπούσαν τα ντοματίνια ψωμί του τοστ, με λίγες φέτες ζαμπόν γαλοπούλας. Έμεινε σχεδόν άθικτο.
- Αυγά Μπένεκτιτ, υποτίθεται πάνω σε ειδική ζύμη ΟΤΤΟ με φέτα ζαμπόν και σως Ολλαντέζ, στα 6,50 Ευρώ. Καμία σχέση η ζύμη. Τα αυγά ήρθαν πάνω σε δύο ψωμάκια μπριός, ξερά και ταλαιπωρημένα, με το ζαμπόν να μπορείς μόνο να συνοδεύσεις τα αυγά. Η σως καμία σχέση με Ολλαντεζ, ωστόσο εύγευστη. Το πιάτο συνοδευόταν με φρέσκη σαλάτα ανάμικτη.
- Αλμυρά πανκεικς με 2 αυγά και μπέικον, στα 6,50 Ευρώ. Το μοναδικό πιάτο που μας άρεσε, νόστιμα πανκέικς που τα φάγαμε όλα, με το μπέικον να είναι ζεστό και καθόλου λιπαρό.
- Πίτσα με καπνιστό κοτόπουλο, κρέμα φέτας και ντοματίνια, στα 10,00 Ευρώ. Πέρα από ένα κομμάτι, έμεινε όλη η υπόλοιπη πίτσα, κατεψυγμένη καθώς ήταν η ζύμη και άνοστο και κρύο το περιεχόμενο. Και επειδή ήταν κατεψυγμένη, ήταν πολύ λεπτή και ξερή στις άκρες. Ευτυχώς με το εκπτωτικό κουπόνι ο λογαριασμός ανήλθε μόλις στα 21.00 Ευρώ, που μπορεί κάποιος να πει ότι στοίχιζαν τα ποτά με τα πανκεικς γιατί όλα τα υπόλοιπα πραγματικά μας απογοήτευσαν.
Μπορεί η κουζίνα, σαν καινούριο μαγαζί να μην έχει βρει ακόμα τα πατήματά της και να υπάρχουν καθυστερήσεις, αλλά δεν δικαιολογείται η ποιότητα των πιάτων και γεύσεων.

09 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι εθνικής εορτής και γνωρίζοντας ότι η μέρα μας θα εξελιχθεί γύρω από την περιοχή του Χαλανδρίου θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι σε ένα από τα μεζεδοπωλεία. Έπεσε η πρόταση για τον Ιορδάνη, και ενώ τον είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου λόγω προσφορών σε γνωστό ιστότοπο, αμέσως μπήκα και στον δικό μας γιατί η γνώμη σας πάντα μετράει. Από τις κριτικές είχα κάποιους ενδοιασμούς ωστόσο μία δοκιμή θα μας έπειθε περισσότερο, όπως και έγινε.
Μία παρέα 12 ατόμων, απαρτιζόμενη από 5 παιδιά και με μεγάλη όρεξη ανηφόρισε την Αγ. Παρασκευής. Πάρκινγκ όχι και τόσο εύκολο ωστόσο.
Εξωτερικά ωραίος και καθαρός χώρος, όπως και εσωτερικά. Οχλαγωγία μεγάλη, ίσως και λόγω της μέρας. Αρνητικό στοιχείο που πιστεύω ότι αν είχαμε επιλέξει και τον πάνω χώρο, θα ήταν πιο ήρεμα. Το εστιατόριο απαρτίζεται από 3 επίπεδα, αυτόνομα το καθένα, με τουαλέτες πολύ καθαρές και ειδικό χώρο για αλλαγή πάνας μωρού (βασικό στοιχείο για οικογένειες).

Τα τραπέζια είναι άνετα μεταξύ τους, παιδικά καθισματάκια πολλά και σερβιτόροι νέοι, σβέλτοι και εξυπηρετικότατοι, χωρίς κάτι παραπάνω.
Με το που καθίσαμε, μας έφεραν νερό βρύσης και ψωμί (χωρίς να ερωτηθούμε), μαζί και τον κατάλογο. Στη συνέχεια, μας έδωσαν μία επιπλέον κόλλα χαρτιού, παραγγελίας, ώστε να συμπληρώσουμε μόνοι μας την παραγγελία μας.

Τα ορεκτικά ήρθαν αμεσότατα και τα κυρίως σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πήραμε συγκεκριμένα:
- 2 μερίδες τυροπιτάκια, από τα καλύτερα που έχω φάει και σε επίπεδο γεύσης-γέμισης και σε ότι αφορά στεγνά από λάδι.
- 2 μερίδες σπανακόπιτα, που όμως ναι μεν χειροποίητο φύλλο, όμως στεγνή πολύ η γέμιση.
- 1 μερίδα μπουρεκάκια με ανάμεικτα λαχανικά, εξίσου νόστιμη και στεγνή από λάδι με τη γεύση πιπεριάς και κολοκυθιού να υπερτερούν των υπολοίπων λαχανικών.
- 2 μερίδες τζατζίκι, κυρίως για τα μικρά της παρέας. Πραγματικά πολύ νόστιμο, σπιτικό, με τον παραπάνο άνιθο να δίνει ιδιαίτερο χαρακτήρα στο συγκεκριμένο ορεκτικό.
- 1 μερίδα μελιτζανοσαλάτα, μακρά από τις καλύτερες, για τις δικές μου γεύσεις. Όχι έντονο κάπνισμα μελιτζάνας, με προσθήκη κουκουναριού και λιαστής ντομάτας (τουρσί πιθανά), που απογείωναν το πιάτο. Και μόνο για αυτό θα ήθελα να ξαναπάω.
- 1 χωριάτικη, με όλα τα υλικά πολύ λεπτά και μικρά κομμένα. Κανονική προς μεγάλη μερίδα.
- 1 ντάκο, που αποτελείται από 2 μεγάλα κριθαροκούλουρα με επιπλέον κάπαρη και χοντρά τριμμένη μυζύθρα. Πολύ νόστιμη σαλάτα, με επιπλέον ένα μυρωδικό που έδινε και χαρακτηριστική γεύση.
- 3 μερίδες πατάτες, χειροποίητες, φρέσκιες, χωρίς επίγευση λαδίλας.
- 1 μερίδα σαλάτα με φακές, που όπως μας είπαν δεν βγήκε κανονική η μερίδα τους, οπότε και δεν μας τη χρέωσαν. Δροσιστική, γλυκιά και γλυκόξινη ταυτόχρονα σαλάτα. Ιδανικό συνοδευτικό με τα κρεατικά μας.
- 2 μερίδες μπιφτέκι, που πραγματικά ο κιμάς και φαινόταν και μπορούσες να τον γευτείς φρέσκο. Μαμαδίστικη γεύση, καλά ψημένα 2 μεγάλα μπιφτέκια, ζουμερά και νόστιμα. Μικροί και μεγάλοι τα λατρέψαμε.
- 2 μερίδες μοσχαρίσιες μπριζόλες, μέτρια ψημένες όπως ζητήθηκαν. Ωστόσο η μία εκ των δύο ήταν και άνοστη, και σκληρή με αποτέλεσμα να μείνει και η μισή στο πιάτο. Η άλλη ωστόσο ήθελε απλά λίγο αλάτι παραπάνω για τις δικές μου προτιμήσεις.
- 1 μερίδα χοιρινή καπνιστή, σε κανονικό μέγεθος, τίποτα το ιδιαίτερο σαν πιάτα, καλή και τίμια εκδοχή ωστόσο.
- 1 μερίδα χοιρινή πανσέτα. Το μοναδικό πιάτο που μου φάνηκε μικρή σχετικά μερίδα, αλλά γευστικά πολύ καλό.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ρακόμελα των 200ml, 2 μπύρες και μισό λίτρο λευκό κρασί πληρώσαμε 165,00 Ευρώ.
Δεν είναι και λίγα, αντίστοιχα όμως του τι πήραμε συνολικά.
Στο τέλος μας ήρθε και κέρασμα. Δύο πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες γλυκά. Σιροπιαστό τσουρέκι με παγωτό βανίλια και φυστίκι αιγίνης ως επικάλυψη και σοκολατένια σουδάκια με παγωτό και κομμάτια σοκολάτας. Οι φαν της παρέας απλά τα λάτρεψαν.
Ιδανικός χώρος για οικογένειες ή παρέες για μεζεδάκια.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία