Jeanne

Μέλος από: Οκτ 2012

18 Φεβ 2019

Χειμωνιάτικη καθημερινή μέρα, ωστόσο ηλιόλουστη και ζεστή. Μετά από περιπλάνηση και βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, 4 ενήλικες θελήσαμε κάτι για φαγητό. Επειδή ήμασταν εκείνη την ώρα γύρω από την πλατεία Αγ. Ειρήνης, κάναμε μία γρήγορη έρευνα με το μάτι και καταλήξαμε στο Μελίλωτο και γιατί είχε μόνο δύο παρέες, μιας και ήταν αργά το μεσημέρι, αλλά και γιατί το μενού του έδειχνε ενδιαφέρον.
Λόγω καλοκαιρίας, αποφασίσαμε να καθίσουμε έξω. Εξωτερικά μικρά τραπεζάκια με σιδερένιες καρέκλες, 4 στο σύνολο, καθότι στενότητας χώρου.
Εσωτερικά και πάλι περιορισμένος χώρος, μοντέρνα και λιτά διακοσμημένος, που στον επάνω όροφο ωστόσο, αποδείχτηκε ότι υπήρχε μεγαλύτερη άνεση. Βέβαια αυτό ανακαλύφθηκε στο δρόμο προς τις τουαλέτες, που και πολύ καθαρές και άνετες ήταν. Γενικά υπήρχε μία αίσθηση φρεσκάδας σε όλο το μαγαζί.
Ο κατάλογος αρκετά αναλυτικός με τσιμπημένες ωστόσο τιμές θα έλεγα, ως πρώτη ματιά.
Με το που καθίσαμε, μας ρώτησαν εάν θα θέλαμε εμφιαλωμένο νερό, το οποίο και στη συνέχεια ήρθε στο γύαλινο μπουκάλι (2.5 Ευρώ), όπως αντίστοιχα και το ψωμί (0.50 Ευρώ το άτομο).
Για αρχή πήραμε τα εξής:
- Φακές με τρίχρωμη κινόα (8.20 Ευρώ). Κανονική μερίδα, ανάλαφρης και δροσερής σαλάτας, με τη φακή και τη κινόα σε επίπεδο al dente, όπως έπρεπε, συνοδείας αβοκάντου και χαλουμιού. Καταπληπτική, με το μαϊντανό και τα ντοματίνια να δένουν όλες τις γεύσεις μαζί. Δεν προλαβαίναμε ποιος θα πάρει την τελευταία κουταλιά. Όξινη όσο έπρεπε, με εσπεροειδή επίγευση.
- Κολοκυθάκια τηγανιτά (8.00 Ευρώ). Μεγάλη μερίδα, κολοκυθάκια κομμένα μπαστουνάκια, με ελαφρύ πανάρισμα και καθόλου λαδερά. Ζεστά και ζουμερά, νόστιμα και αυτά.
- Ρεβύθια με λιαστή ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι (7.50 Ευρώ). Πολύ νόστιμο πιάτο, μεγάλη μερίδα, που συμπληρωνόταν με φλούδες αμύγδαλου. Πηχτά, καλοβρασμένα ρεβύθια, παχύρευστη σάλτσα, γλυκιά αρμονία με τη λιαστή ντομάτα.
- Μελιτζανοσαλάτα (4.90 Ευρώ). Καπνιστή, χειροποίητη μελιτζανοσαλάτα, με την ιδιαιτερότητα του καρυδιού και της ψητής πιπεριάς να γίνονται και αντιπληπτά και ταυτόχρονα να έχουν μια αρμονία με το σκόρδο και τη μελιτζάνα. Κανονική μερίδα, πολύ καλά εκτελεσμένη.
- Και για τη μέση, πήραμε επίσης και τη σούπα ημέρας, που δεν ήταν άλλο από μια απλή ντοματόσουπα (6.50 Ευρώ). Το άρωμα της προδιέθετε για κάτι διαφορετικό από ότι η γεύση της τελικά. Ναι μεν υπήρχαν κάποια αλεσμένα λαχανικά στη σούπα, όμως ήταν τόσο έντονη η γεύση της πάστας ντομάτας, που και ξίνιζε για τα δικά μου δεδομένα και δεν ήταν κάτι το τόσο νόστιμο ώστε να έπαιρνα και 3η και 4η κουταλιά. Ίδια διαπίστωση από όλους ωστόσο.
Στη συνέχεια περάσαμε στα κυρίως. Ο σύζυγός μου πήρε την σταβλίσια μπριζόλα (16.00 Ευρώ). Μεγάλη στο μέγεθος, που όμως αν και μέτρια είχε ζητηθεί στο ψήσιμο, ήταν σχεδόν μέτρια προς καλά ψημένη. Τα υγρά της τα είχε όλα κρατήσει και ήταν αρκετά μαλακή, με αρκετά μπαχαρικά ωστόσο συνοδείας σως βαλσαμικού. Το πουρέ λαχανικών που τη συνόδευε πολύ νόστιμο και καθόλου αραιό και υγρό, πολύ καλά εκτελεσμένο. Η μπριζόλα ήθελε λιγότερο ψήσιμο και δεν ήταν όσο έπρεπε σιτεμένη.
Προσωπικά επέλεξα τον σιδηρόδρομο (16.50 Ευρώ). Ήρθε σε βαθύ πιάτο, με πλούσια και παχύρευστη κόκκινη σάλτσα, συνοδείας ρυζιού και γλυκοπατάτας που είχα ζητήσει.
Νόστιμο πιάτο, με μπαχαρικά σε ποσότητα και αναλογία που έπρεπε. Πολύ νόστιμο ρύζι, με σαφράν και η γλυκοπατάτα έλιωνε πραγματικά στο στόμα. Στο κομμάτι του κρέατος ωστόσο, με ενόχλησε κομμάτια λίπους που βρήκα και γευστικά αλλοίωσε σε εμένα το αποτέλεσμα.
Οι υπόλοιποι πήραν τα χοιρινά φιλετάκια (13.00 Ευρώ), με γλυκιά σάλτσα από φρούτα με κυριάρχο το μήλο. Μεγάλη μερίδα, όμορφα παρουσιασμένα συνοδείας χειροποίητης, κυδωνάτης τηγανιτής πατάτας και ανάμικτου ρυζιού με λιαστή ντομάτα, κάσιους και κάρυ. Πολύ νόστιμο πιάτο, σύμφωνα με τη μητέρα μου.
Και επίσης, μοσχαράκι γιουβέτσι (15.00 Ευρώ), που ήταν πραγματικά ένα μαμαδίστικο, νόστιμο, χυλοπιαστό πιάτο. Σπυρωτό το κριθαράκι, γλυκιά σάλτσα, μελωμένο μοσχαράκι. Μεγάλη μερίδα, σε βαθύ πιάτο σερβιρισμένο.
Για όλα αυτά μαζί με μισό λίτρο λευκό, ρετσινώδες κρασί και ένα αναψυκτικό, ο λογαριασμός ανήλθε στα 112.00 Ευρώ. Στο τέλος μας κέρασαν μαστίχα.
Νόστιμα πιάτα, καλής ποιότητας πρώτες ύλες, ευφάνταστα πιάτα, ωστόσο αρκετά τσιμπημένες τιμές, σε σχέση και με το χώρο.

14 Φεβ 2019

Αργά το απόγευμα καθημερινής και μετά από περιπλάνηση στο κέντρο της Αθήνας, κατευθυνθήκαμε 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδάκια προς την Αιόλου, ώστε να βρω το συγκεκριμένο χώρο, που το είχα στη λίστα προς επίσκεψη εδώ και μήνες.
Ο χώρος εσωτερικά όντως πολύ μικρός, με 5 τραπεζάκια όλα και όλα, όμως πολύ ζεστός, με ωραία Ανατολίτικη διακόσμηση, με το χώρο του φούρνου να δεσπόζει δεξιά του χώρου κατά την είσοδο και να μπορούμε όλοι να βλέπουμε το σεφ στο ψήσιμο και κατασκευή του λαχματζούν και όχι μόνο.
Ο χώρος πίσω από το μπαρ με πολλά διακοσμητικά, όπως και όλο το εστιατόριο, που όμως ταιριάζει και στο ύφος της κουζίνας που αντιπροσωπεύει και στη δική μου αισθητική.
Δυο νεαρά παιδιά στο σέρβις και στο μπαρ, με χαμόγελο και ευγένεια να μας εξυπηρετήσουν.
Καθότι νωρίς, μόλις 19:30, εμείς και άλλες δύο παρέες ξένων είμασταν στο εστιατόριο, οπότε και άνετα κάτσαμε και χωρίς ιδιαίτερη φασαρία, ιδανικά για τα παιδάκια μας.
Ο κύριος που εφτιαχνε τα λαχματζούν και τις πίτες, πολύ χαμογελαστός και φιλικός.
Ο χώρος λειτουργεί από το πρωί, ακόμα και για τους περαστικούς που θέλουν κάτι γρήγορο στο χέρι και να φύγουν.
Πήραμε 2 λαχματζούν ανοιχτά και όχι σε μορφή τυλιχτής πίτας, που πραγματικά ήταν από τα πιο νόστιμα που έχω φάει. Πολύ λεπτή η ζύμη, πλούσια η ποσότητα του κιμά, μαιντανό και κρεμμύδι ψιλλοκομμένο και αρωματικό, η λευκή σάλτσα απίθανη χωρίς να μπορώ να περιγράψω τη σύνθεσή της, με το καυτερό κοκκινοπίπερο να μας το φέρνει σε ξεχωριστό μπωλάκι ώστε να προστεθεί κατά βούληση. Επειδή και τα 2 έγιναν ανάρπαστα, από μικρούς και μεγάλους, παραγγείλαμε στη μέση του δείπνου μας και 3η μερίδα.
Επίσης, πήραμε μπουρεκάκια με τυρί, 4 σε ποσότητα, μεγάλο μέγεθος, με το τυρί να λιώνει και το μαϊντανό να απλώνει τα αρώματά του. Δεν υπήρχε ίχνος λαδιού, στεγνά μπουρέκια με λεπτό και τραγανό φύλλο. Μας ρώτησαν εάν θέλαμε και μέλι να προσθέσουμε.
Ακολούθησε πεϊνιρλί με σουτζούκι και αυγό, που προς έκπληξή μου, ήταν θεσπέσιο και καθόλου βαρύ για το στομάχι μας, παρά τη ποσότητα και του τυριού και του σουτζουκιού. Μεγάλη μερίδα, λεπτή ζύμη, εύγεστο πολύ, απόλυτη ισορροπία όλων των υλικών. Το αυγό ήρθε και έδεσε απόλυτα.
Ταμπουλέ σαλάτα συνόδευσε τα πιάτα μας, που ήρθε σε βαθύ μπωλ και μεγάλη και πάλι μερίδα. Πολύ δροσερή, φρεσκοκομμένα υλικά, όξινη όσο έπρεπε.
Για κυρίως πιάτο, ο σύζυγός μου πήρε τα σουβλάκια κεμπαπ. Ήταν 4 σουβλάκια, το κάθε ένα είχε 4-5 μπουκιές κεμπαπ τυλιχτές με αραβική πίτα σε σχήμα φωλιάς. Νόστιμος σχετικά ο κιμάς, όμως επειδή δεν είχε παρασκευαστεί εκείνη τη στιγμή, και στεγνό αρκετά ήταν το κρέας και η πίτα είχε κολλήσει πάνω στο κρέας. Εμένα με άφησε αδιάφορη, του συζύγου μου του άρεσε και έφαγε μόνο το κεμπάπ.
Για αυτό το λόγο θα ήθελα να βάλω 3.5 ντοματούλες, όμως επειδή δεν γίνεται και επειδή τόσο οι υπόλοιπες γεύσεις όσο και το προσωπικό μας άφησε ικανοποιημένους, τελικά ψήφισα 4 ντοματούλες.
Για όλα αυτά μαζί με ένα αναψυκτικό πληρώσαμε 34.00 Ευρώ. Πάρα πολύ καλά. Στο τέλος μας κέρασαν και το γνωστό πολίτικο τσαγάκι, πάντα ευπρόσδεκτο και ιδανικό χειμώνα και καλοκαίρι.
Κατά την παραμονή μας στο χώρο, αρκετοί πέρασαν για ένα τυλιχτό λαχματζούν στο χέρι και επίσης, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι πολλοί καταστηματάρχες της γύρου περιοχής περνούσε για να πάρει κάτι είτε στο χέρι είτε πακέτο.
Σίγουρα σύντομα θα το επισκεφτούμε και πάλι.

12 Φεβ 2019

Πάει αρκετός καιρός από την τελευταία μου κριτική όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ τις αναρτήσεις στην αγαπημένη μας ιστοσελίδα.
Λόγω έλλειψης χρόνου, δεν θα μακρυγορήσω και θα ξεκινήσω τις κριτικές μου για το 2019 με την επίσκεψή μας στο Μαύρο Πρόβατο στα Μελίσσια ένα Σαββατόβραδο. Τελευταία στιγμή σχεδόν αποφασίσαμε με το σύζυγό μου για φαγητό μετά από απογευματινή βόλτα και μέσω του e-table έκλεισα για το ίδιο βράδυ και στις 20:30 ένα τραπέζι για εμάς και τα δύο μικρά μας.
Πολλές φορές ήθελα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο εστιατόριο όμως πάντα το άφηνα 2η και 3η επιλογή. Άδικα τελικά.
Ο χώρος έχει αναλυθεί και σε προηγούμενες κριτικές, μοντέρνο ύφος και φιλοσοφία γενικά, με το μόνο μειονέκτημα στον εσωτερικό χώρο τα τραπέζια που είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό, άμεση εξυπηρέτηση και πραγματικά δίπλα μας σε ότι χρειάστηκαν τα μικρά της οικογένειας, όπως παιδικά καθισματάκια ή μικρά ποτηράκια νερού, χωρίς να το ζητήσουμε.
Το καλωσόρισμα ήταν από δύο σφηνάκια τσικουδιά συνοδείας τραγανιστών μικρών μπουκιών με πάπρικα και μυρωδικά μαριναρισμένα καθώς και λάδι με μικρές ελίτσες μαζί.
Οι μπουκιές αν και πολύ αλμυρές συνόδευαν πολύ καλά την τσικουδιά μας.
Για αρχή πήραμε:
1) μία σαλάτα με παντζάρι, ρόκα και τυρί ανεβατό (7,80 Ευρώ). Πάρα πολύ νόστιμη, με χοντρές φέτες το παντζάρι ώστε να καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γεύση και το άρωμα, με την όξινη σάλτσα να είναι σε απόλυτη ισορροπία με τα υπόλοιπα υλικά.
2) Μελιτζανοσαλάτα (4,90 Ευρώ), εξαιρετική. Χειροποίητη, με όσο έπρεπε μεγάλα τα κομμάτια της καπνιστής μελιτζάνας, όλα τα υλικά σε μία ισορροπία και το κάπνισμα τόσο όσο. Από μόνη της είναι λόγος για να επισκεφθούμε πολύ σύντομα και πάλι το εστιατόριο.
3) Μπουγιουρντί (5,80 Ευρώ), που είναι η κλασσική φέτα στο αλουμινόχαρτο με πιπεριά, ντομάτα και μπούκοβο. Πολύ ωραίο τυρί, πολύ καλή εκδοχή, που εξίσου έχουμε γευτεί και σε άλλα εστιατόρια ωστόσο.
Για κυρίως πήραμε:
1) Μία μερίδα μπιφτέκια σχάρας (8,30 Ευρώ) για τα παιδάκια μας, συνοδείας τηγανιτής πατάτας. Δυο μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν τη μερίδα, πολύ καλά ψημένα, καθόλου καμμένα, με το δυόσμο να είναι αισθητός και να δίνει πολύ ωραία γεύση στο χειροποίητο μπιφτέκι. Και επειδή ήταν για τα μικρά μας, ήρθε και πολύ γρήγορα στο τραπέζι μας. Οι πατάτες, μεγάλες, χειροποίητες και σε ξανθό χρώμα.
2) Προσωπικά επέλεξα ένα από τα πιάτα ημέρας, το Οσομπούκο μπρεζέ (12.30 Ευρώ), που θα το χαρακτήριζα απλά Απίθανο. Επιφυλάκτικα αρχικά όμως είπα γιατί να μην δώσω μία ευκαιρία και εδώ. Το κρέας ήταν πραγματικά μελωμένο και το μελούδι άψογα βρασμένο. Μεγάλη μερίδα, με πηχτή και ωραία κόκκινη σάλτσα, συνοδείας πουρέ πατατας και κολοκύθας. ΑΨΟΓΟ. Το πουρέ απίθανης γεύσης με την πυκνότητα που πρέπει ιδανικά να έχει. Δεν απογοητεύτηκα ούτε στο ελάχιστο και χάρηκα πάρα πολύ.
3) Ο σύζυγός μου πήρε το 2ο πιάτο ημέρας, πανσέτα καπνιστή συνοδείας λαχανικών και πατάτας τηγανιτής (10,80 Ευρώ). Εμένα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα καθότι βρήκα αρκετά λιπαρή και βαριά την πανσέτα, ωστόσο η σάλτσα που το συνόδευε ήταν πάρα πολύ καλή και τα ψητά λαχανικά, όπως η ρέβα, άψογα εκτελεσμένα. Ο σύζυγός μου το απόλαυσε.
Για όλα αυτά μαζί με το κουβέρ (1.00 Ευρώ) και μισό λίτρο λευκό κρασί, πληρώσαμε 57,00 Ευρώ.
Κάτι που με ενόχλησε, που ωστόσο δεν το σχολίασα εκείνη τη στιγμή καθότι το είδα στο αυτοκίνητο αργότερα, και γιατί άλλωστε, όπως υπογράμμισε ο σύζυγός μου, στο τέλος, ζητήσαμε μία μπάλα παγωτό OREO (νόστιμη πολύ), για τα μικρά μας ώστε να τη μοιραστούν, και μας τη χρέωσαν 2.00 Ευρώ. Να μου πείτε και γιατί να σας την κεράσουν, οκ, αλλά και πάλι γιατί όχι;

09 Νοε 2018

Σάββατο μεσημέρι και μετά από κλασσική επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, 2 ενήλικες με 2 μικρά παιδιά και με δική μου παρότρυνση, πήγαμε και πάλι να ικανοποιήσουμε τις στομαχικές μας αναζητήσεις με Ινδικό φαγητό.

Και την προηγούμενη χρονιά είχα πάει αρκετές φορές, και όλες είχαμε μείνει ικανοποιημένοι.
Βλέποντας ότι η ποιότητα παραμένει πάντα η ίδια, θεώρησα ότι έπρεπε να το τονίσω με μία κριτική.

Πρόκειται για ένα γωνιακό, μικρό μαγαζί επί της Ερμού στο Μοναστηράκι, με έμφαση στο χώρο η κεντρική, ανοιχτή σε όλα τα μάτια, κουζίνα τόσο για το ψήσιμο του ΝΑΝ ψωμιού τους/ πίτα στο ταντούρι όσο και για τα περιβόητα ΤΙΚΚΑ σουβλάκια τους, να κρέμονται επιβλητικά και λαχταριστά πάνω από τον ταντούρι φούρνο.

Ο εσωτερικός χώρος πολύ μικρός, με μόλις 5-6 τραπεζάκια 2 ατόμων, μετά βίας 4, έχει την ιδέα και τον σχεδιασμό ίσως για κάτι γρήγορο στο χέρι καθότι όση ώρα κάτσαμε εκεί, πραγματικά υπήρξε ουρά για σουβλάκι στο χέρι ή πακέτο.
Ευτυχώς την ώρα που πήγαμε μόλις είχε αδειάσει ένα τραπεζάκι και έτσι κάτσαμε αμέσως, αν και στενά με το διπλανό τραπέζι. Η βαθμολογία μου θα μπορούσε να ήταν 2/4 για αυτό τον λόγο, ωστόσο τόσο η καθαριότητα του χώρου όσο και το μπαρ με την ανοιχτή του κουζίνα, το ανέβασαν κατηγορία.

Μεγάλη ποικιλία κυρίως από μπύρες όλου του κόσμου όσο και εγχώριες, και το μενού αρκετά αναλυτικό και για όλες τις προτιμήσεις.
Λόγω των μικρών, αρχικά πήραμε 2 μερίδες ΝΑΑΝ τυριού (3,50 Ευρώ έκαστο). Πάρα πολύ νόστιμη, καθόλου στεγνή, κομμένη σε 4 τεταρτημόρια πίτα θα έλεγα. Τα μικρά μας το λάτρεψαν στην κυριολεξία, αλλά και εμείς επίσης.

Στη συνέχεια πήραμε ένα Indian σουβλάκι, που ουσιαστικά είναι η πίτα τους ΝΑΑΝ σε μεγάλο μέγεθος με μίξη φρέσκων λαχανικών, σουβλάκι Τikka & μία λευκή σάλτσα με βάση το γιαούρτι και τη μέντα (4 Ευρώ). Πολύ νόστιμο εξίσου, με αρμονία τα δροσερά λαχανικά με τα ζεστά φιλετάκια κοτόπουλου. Καθόλου πικάντικο για αυτούς που δεν θέλουν έντονα μπαχαρικά, προσωπικά θα ήθελα μεγαλύτερη ένταση, όμως δεν ήταν και απαραίτητη.

Για κυρίως πήραμε:
Κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ (9,00 Ευρώ). Πρόκειται για μία κανονική μερίδα φιλεταρισμένου κοτόπουλο με τα μπαχαρικά ΤΙΚΚΑ, κλασσικά ψημένο στο ταντούρι, συνοδείας σάλτσας μέντας. Απίθανη σάλτσα μέντας, από τις μακρά τις καλύτερες που προσωπικά έχω γευτεί, τέλειο συνοδευτικό και για το ΝΑΑΝ τυριού. Καθότι όμως δεν είχε κάποιο άλλο συνοδευτικό, πήραμε μαζί και λευκό ρύζι Μπασμάτι (3.00 Ευρώ). Σπυρωτό και νόστιμο, που από μόνο του βέβαια δεν αρκεί να σε καλύψει γευστικά, μόνο συνοδείας της σάλτσας και ως συνοδευτικό σε κυρίως πιάτο.

Επίσης πήραμε και ένα κοτόπουλο ΚΟΡΜΑ (8,50 Ευρώ) καθότι του συζύγου μου δεν του αρέσουν καθόλου οι πικάντικες γεύσεις. Πρόκειται για μικρά κομματάκια κοτόπουλου μαγειρεμένα με γάλα καρύδας, κρέμα γάλακτος και κάσιους. Γλυκό για τις δικές μου προτιμήσεις, όμως κρεμώδες όσο έπρεπε, σε κανονική μερίδα και νόστιμο αντίστοιχα. Ιδανικό ακόμα και για τα μικρά μας. Άρεσε σε όλους.

Είναι κρίμα πολύ που δεν είναι πιο μεγάλος ο χώρος του ώστε να μπορείς να καθίσεις ήρεμα και άνετα να απολαύσεις ένα γεύμα ή δείπνο. Ωστόσο οι γεύσεις και οι ποιότητα των πιάτων σε ελκύουν για επόμενη επίσκεψη.

09 Νοε 2018

Κυριακή απογευματάκι και έχοντας όρεξη για Ινδικό μετά από βόλτα στο Ζάππειο καταλήξαμε στο Μοναστηράκι για ένα γνωστό γωνιακό Ινδικό μαγαζί. Λίγο πιο πριν όμως είδαμε μια νέα άφιξη και είπαμε να το δοκιμάσουμε μιας και έλαμπε πραγματικά από μακριά.
Πρόκειται για ένα διώροφο, νεοκλασσικό, ψηλοτάβανο κτήριο επί της Ερμού, με μίνιμαλ πολύ διακόσμηση τόσο στο ισόγειο όσο και στον 1ο όροφο. Στην είσοδο δεξιά είναι οι ψήστες με το κλασσικό φούρνο για το Νάαν και το σουβλάκι τους και αμέσως μετά το ταμείο και τα ψυγεία με μεγάλη ποικιλία από μπύρες, εγχώριες και μη.
Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση πολύ ευγενικές και χαμογελαστές, πρόθυμες να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα.
Παραγγέλνεις στο ταμείο και στη συνέχεια, εφόσον θέλεις να καθίσεις, περνάς στο ισόγειο ή στον επόμενο όροφο και σε σερβίρει αντίστοιχα η κοπέλα του ορόφου.
Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και γενικά προσεγμένο πολύ εστιατόριο. Στον επάνω όροφο, υπάρχει μία κεντρική αίθουσα με ένα μικρό μπαρ θα το έλεγα για την υποδοχή των πιάτων και στη συνέχεια μια μικρότερη αίθουσα πριν την αυλή. Μοναστηριακού τύπου κυρίως τα τραπέζια εσωτερικά και μικρά με σιδερένιες καρέκλες, εξωτερικά, πλην ενός μοναστηριακού.
Ο κατάλογος αποτελείται από όσα πιάτα πρέπει, μόλις σε μία σελίδα.
Θα το χαρακτήριζα σαν Ινδική σουβλακερί, όπως θα έλεγε και μία φίλη μου.
Δύο άτομα φάγαμε:
- 2 Saag Paneer Nan, 3.00 Ευρώ/μερίδα, που πρόκειται για το κλασσικό ναν πιτάκι τους γεμιστό με σπανάκι και τυρί το συγκεκριμένο. Πολύ νόστιμο, 4 μεγάλα τρίγωνα, καθόλου λιπαρά, με αισθητό τόσο το φρέσκο κρεμμυδάκι όσο και το σπανάκι με κουρκουμά μάλλον.
- 1 μερίδα τυροπιτάκια Σαμόσα, 4.00 Ευρώ. Αποτελείται από 2 πιτάκια λαχανικών με Ινδικά μπαχάρια συνοδείας σως μέντας. Νόστιμα, όμως έλειπε η ένταση θα έλεγα. Ωστόσο η σως μέντας ήταν απίθανη.
- 1 ΤΙΚΚΑ σουβλάκι, που είναι η γνωστή Αραβικής τύπου πίτα γεμιστή με σουβλάκι κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ, φρέσκα λαχανικά και ελαφριά σως γιαουρτιού με Ινδικά μπαχαρικά. Το σουβλάκι είναι μαριναρισμένο με πολλά μπαχαρικά και φέρει αυτό το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα, που προσωπικά λατρεύω και πραγματικά ήταν πολύ καλή η εκτέλεση. Πολύ καλό ψήσιμο, ιδανικό μαρινάρισμα και ζουμερό εσωτερικά κοτόπουλο. Η δε μερίδα μεγάλη και χορταστική.
- 1 Nan Veggie, 4.00 Ευρώ. Πίτα και πάλι με γέμιση ωστόσο φαλάφελ και δροσερή σαλάτα. Μεγάλη και πάλι μερίδα, φρέσκα λαχανικά και τα φαλάφελ τόσο χειροποίητα όσο και φρέσκα. Λεπτοκομμένα όλα τα υλικά και σε αρμονία μεταξύ τους. Τα φαλάφελ καθόλου λιπαρά ή βαριά στο στομάχι στη συνέχεια.
Για όλα αυτά ο λογαριασμός ανήλθε στα 18.00 μόλις Ευρώ. (Με νερό καράφας, αφού μας ρώτησαν).
Ελπίζω να κρατήσει τόσο την ποιότητα όσο και την καθαριότητά του γιατί όντως είναι πολύ καλή λύση για γρήγορο Ινδικό φαγητό στο κεντρό.

03 Νοε 2018

Σάββατο βράδυ Οκτωβρίου και μετά από παιδική παράσταση ψάχναμε πού θα μπορούσαμε να πάμε για πίτσα.

Πάντα τα τελευταία χρόνια περνούσαμε μπροστά από την εν λόγω πιτσαρία και αναρωτιώμασταν για τις γεύσεις της όμως πάντα διστάζαμε να δοκιμάσουμε μέχρι που τους τελευταίους μήνες όλο και πιο πολλά άτομα μιλούσαν για την κλασσική αυτή πιτσαρία.
Και επειδή έχουμε πραγματικά νοσταλγήσει την κλασσική πίτσα που τρώγαμε μικρά, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το εν λόγω εστιατόριο που παραμένει, εξωτερικά τουλάχιστο, ίδιο τόσα χρόνια.
20:00 και ήταν σχεδόν γεμάτο με τα υπόλοιπα τραπέζια να είναι σε κράτηση. Ευτυχώς είχα προνοήσει λίγο νωρίτερα και είχα κάνει κράτηση.

Καθαρός χώρος με άνετα τραπεζοκαθίσματα, χαμηλός όσο πρέπει ο φωτισμός και με τον φούρνο να είναι εμφανής πίσω από πάσο σερβιρίσματος, με το ξύλο να επικρατεί παντού.
Παρέα με 3 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά, προτιμήσαμε να είμαστε στη γωνία και όχι στο κέντρο που μας είχαν αρχικά υποδείξει, εφόσον γινόταν βέβαια, για ευνόητους λόγους.
Οι κύριοι στο σέρβις πολύ καλοί, εξυπηρετικοί, με χαμόγελο και διάθεση παιχνιδιάρικη για τα παιδάκια της παρέας. Το ίδιο και η νεαρή κοπέλα που ανέλαβε να μας φέρει το νερό κανάτας και τα ζεστά ψωμάκια, αφού πρώτα μας ρώτησαν.
Άμεση εξυπηρέτηση και γρηγορη.
Το μενού αναλυτικό, να κυμαίνεται από πεϊνιρλί και πίτσες, μέχρι τις κλασσικές σαλάτες, μπέργκερ και μακαρονάδες φούρνου.
Οι μυρωδιές στο χώρο ήδη κατά την είσοδό μας, μας είχαν προδιαθέσει για κάτι νόστιμο και όντως αυτό ήταν.

Παραγγείλαμε:
- 1 σαλάτα του σεφ, ώστε να θυμηθούμε πραγματικά τα χρόνια στο Λύκειο. (4/5). Δροσερή σαλάτα, σε κανονική ποσότητα όλα τα κλασσικά υλικά, που της έλειπε λίγο λάδι κατά τη γνώμη μου, καθώς τη βρήκα στεγνή κάτω από τη σως,

- 1 μακαρονάδα σπέσιαλ φούρνου (5/5). Πραγματικά η παλιά, κλασσική μακαρονάδα φούρνου με πλούσια υλικά και καλής ποιότητας ζαμπόν. Περιείχε επίσης, πιπεριές, μανιτάρια και πλούσια επικάλυψη τυριού. Η σάλτσα ντομάτας απίθανη και το ψήσιμο όπως έπρεπε. Νοστιμότατο πιάτο που το τιμήσαμε μικρή και μεγάλοι.

- 1 πίτσα μαργαρίτα (5/5). Όλοι όσοι νωρίτερα μας είχαν προτείνει την εν λόγω πιτσαρία, μιλούσαν για τη συγκεκριμένη πίτσα. Δεν είχαν άδικο. Λεπτή, κλασσική ζύμη πίτσας, που θυμίζει όντως την παλιά κλασσική, με απόλυτη αρμονία σάλτσας και τυριού. Τα τυριά καθόλου λιπαρά, καλής ποιότητας, και η μεν σάλτσα τόσο γλυκιά, η δε ρίγανη έντονη όσο πρέπει, και όλα μαζί χαροποιούσαν ευχάριστα τον ουρανίσκο μας, που αποζητούσε συνέχεια και άλλο κομμάτι.

- 1 πίτσα σπέσιαλ (5/5). Και εδώ η κλασσική ζύμη, τραγανή και σε πάχος κανονικό, καθόλου λιπαρή με πλούσια υλικά. Η μόνη μου ένσταση είναι το μπέικον, ωστόσο επειδή εμένα δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να είμαι και αντικειμενική.

Για όλα αυτά, μαζί με 1 λίτρο δικό τους λευκό κρασί, τίμιο και με -10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table, ο λογαριασμός ανήλθε μόλις στα 36.50 Ευρώ.

Εαν θα ξαναπάμε; Σίγουρα και για οικονομικούς λόγους, αλλά κυρίως για να γευτούμε την τόσο καλή, κλασσική ζύμη και ποιότητα πίτσας.

26 Οκτ 2018

Απόγευμα καθημερινής, τέλος Αυγούστου, όμως βροχερό και ενώ περπατούσαμε στο κέντρο, σκεφτήκαμε κάπου πιο ζεστά να πάμε για φαγητό 2 άτομα.

Όλο το χειμώνα είχα "εντοπίσει" μέσω της ιστοσελίδας μας το συγκεκριμένο εστιατόριο, οπότε και κατευθυνθήκαμε επί τούτου στην Ευριπίδου ώστε να το βρούμε.
Τα γύρω στενά θέλουν προσοχή όταν τα περνάς πιο αργά τη μέρα, όμως το σημείο, γωνιακό, είναι ευκρινές και μπορείς πολύ εύκολα να το εντοπίσεις.

Αν και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, στους μη καπνίζοντες, βρήκαμε εύκολα 2 μικρά τραπεζάκια που έπρεπε να είχαμε ωστόσο φύγει πριν τις 21:00 γιατί ήταν σε κράτηση.
Εσωτερικά ο χώρος έχει ήδη αναλυτικές περιγραφές, θα ήθελα να πω ότι τόσο το ψυγείο με τα αλλαντικά και τυριά στη μέση του χώρου, όσο και η κουζίνα ακριβώς δίπλα, ανοιχτή και αυτή, ήταν πολύ καθαρά όλα.

Μικρά τραπεζάκια, όμως αυτή είναι και η φιλοσοφία, μικρά κεράσματα.
Οι τιμές ήταν λογικές, όπως επίσης και στο κρασί, που επιλέξαμε ένα ροζέ βόρειας Ελλάδας, μόλις στα 12.00 Ευρώ.

Αρχικά ήρθαν τα εξής πιάτα:

-Χειροποίητα ντολμαδάκια, 6 συνολικά, από τα πιο νόστιμα γιαλαντζί πολίτικα που έχω φάει, συνοδείας γιαουρτιού και μία φέτας λεμονιού.
- Ζεστή πατατοσαλάτα με πορτοκάλι και λουκάνικο. Πολύ νόστιμη, καθόλου βαριά η αίσθηση που άφηνε στο τέλος το λουκάνικο, σε απόλυτη αρμονία με το πορτοκάλι, τη μουστάρδα και το φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Σαλάτα πληγούρι, με σωστά ψιλοκκομένα όλα τα υλικά και επιπλέον πορτοκάλι και κάρδαμο. Πολύ δροσιστική και ιδιαίτερη γεύση.

- Ανάμικτη σαλάτα με δροσερά και φρέσκα λαχανικά, με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα. Μία αρμονία σε όλα.
Στη συνέχεια πήραμε τυροκαυτερή, οκ, νόστιμη όμως της έλειπε η ένταση, λουκάνικο κιοφτέ, γιαουρτλού σε πίτα, πολύ καλό και ποικιλία λουκάνικων που ενώ φοβήθηκα ότι θα είναι πολύ βαριά και λιπαρά, ωστόσο, το πιάτο αποτελούταν από 2 μικρά και λεπτά μοσχαρίσια και χοιρινά αντίστοιχα λουκάνικα, συνοδείας πίτας και μουστάρδας πέρα από το γιαούρτι. Αν και δεν είμαι φαν του λουκάνικου, αυτά πραγματικά με κέρδισαν.
Και τελευταίο πιάτο πήραμε τις αγκινάρες τουρσί, που πραγματικά ήταν το τέλειο συνοδευτικό στο κρασί μας.

Θα μου πείτε πολλά; Για δυο άτομα ναι, ίσως, ομως εάν πεινάς, οι μερίδες είναι κανονικές και συνοδείας κρασιού, όλα καταναλώνονται.

Ως επιδόρπιο πήραμε ένα κιουνεφέ, που ναι μεν εύγεστο, δυστυχώς όμως με πάρα πολύ σιρόπι. Όταν ήρθε και η σερβιτόρα, που εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ήταν όλοι πολύ καλοί στην εξυπηρέτηση, και μας ρώτησε αν όλα μας άρεσαν, σχολιάσαμε το επιδόρπιο. Το αποτέλεσμα; Ήρθε η κυρία που προφανώς το φτιάχνει στην κουζίνα, και αφού μας ζήτησε συγνώμη γιατί όντως το έβλεπε και η ίδια ότι είχε παραπάνω σιρόπι, όχι μόνο προσφέρθηκε να μας προσφέρει κάποιο άλλο γλυκό, αλλά στο τέλος, αφού πραγματικά δεν μπορούσαμε να φάμε κάτι άλλο, το αφαίρεσε από το λογαριασμό.
Τελικό ποσό, 48.00 Ευρώ.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για αργά το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας και κυρίως για χειμώνα.

27 Σεπ 2018

Ύστερα από πολύ καιρό αποχής λόγω έντονου φόρτου εργασίας, είπα να ξεκινήσω με μία από τις τελευταίες μου χρονικά επισκέψεις σε must to try εστιατόρια.

Τελευταία μέρα του Αυγούστου και λόγω ιδιαίτερης περίστασης, επισκεπτόμαστε το ΖΑΜΡΑΝΟ με το σύζυγό μου καθότι πάντα ήταν στη λίστα μας προς δοκιμή από το χειμώνα, όμως ποτέ δεν είχαμε καταφέρει να πάμε.

Μέσω ειδικής σελίδας είχα κάνει κράτηση για 19:30 και για να επωφεληθούμε της έκπτωσης του 10% και γιατί λόγω των μικρών μας δεν θα μπορούσαμε να αργήσουμε και πολύ.

Ο χώρος έχει αναλυθεί και παλαιότερα, το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι πραγματικά δένει το μοντέρνο με το πιο κλασσικό λόγω του ξύλου και σε παραπέμπει, με το που μπαίνεις ήδη στην είσοδο, σε ένα Ευρωπαϊκό μπιστρό με ζεστά αρώματα και εικόνες.
Νωρίς για δείπνο όμως ο χώρος σε μισή ώρα είχε γεμίσει από τουρίστες που αποτέλεσαν και το κύριο μέρος της πελατείας του. Όλοι σέβονταν το χώρο και η ένταση της μουσικής ήταν στο επίπεδο που έπρεπε ώστε και να την προσέχεις και να μπορείς να συνομιλήσεις.
Οι σερβιτόροι καθώς και ο μπαρίστας πολύ ευγενικοί με αίσθηση του χιούμορ εκεί που και όταν πρέπει, με αμεσότατη εξυπηρέτηση και αναλυτικοί σε κάθε μας ερώτημα.

Αρχικά πήραμε ένα ροζέ κρασί εγχώριου παραγωγού από τη Δράμα, μετά την παρότρυνση του σερβιτόρου καθώς του εξηγούσαμε τι γεύσεις μας αρέσουν και τι είχαμε σκοπό να παραγγείλουμε, το οποίο μας συνόδευσε τέλεια τα πιάτα που στη συνέχεια πήραμε.
Ξεκινήσαμε με ένα σεβίτσε λαβράκι, ΑΨΟΓΟ και μακρά το καλύτερο που έχουμε ποτέ φάει. Αρμονία απόλυτη γλυκόξινης γεύσης με συνοδείας ρόκας και πουρέ μάνγκου. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο θα ξαναπάμε και πολύ σύντομα μάλιστα. Η αποθέωση της γεύσης, καταλάβαινες τόσο το λαβράκι όσο και την οξύτητα που έπρεπε του λάιμ.
Στη συνέχεια επιλέξαμε τη σαλάτα με τα παντζάρια, τη ρόκα, λάχανο εσκαρόλ, γραβιέρα Τριπόλεως και ψητό ροδάκινο, το οποίο μαζί με τη βινεγκρέτ πραγματικά έδινε πολύ νόστιμη και ευχάριστη νότα στην ήδη δροσερή σαλάτα. Όλα ήταν με σωστό τρόπο κομμένα και φρεσκότατα.

Για κυρίως, ο σύζυγός μου επέλεξε φιλέτο λαβράκι με σπιτικό πουρέ αρακά και γλυκοπατάτας συνοδείας αρωματικής σάλτσας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο πιάτο που προσωπικά θα ήθελα λιγότερο ψημένο να είναι το ψάρι και πιο ζουμερό, οπότε και για αυτό και μόνο τα 3 στα 4 ντοματάκια η κριτική της γεύσης. Αν γινόταν θα έβαζα 3.5/4.

Προσωπικά επέλεξα φιλέτο σολωμού με κρούστα μυρωδικών πάνω σε πουρέ λαχανικών και λεπτοκομμένα κολοκυθάκια. Εδώ ο σολωμός πολύ σωστά ψημένος, χωρίς καμία έντονη μυρωδιά και γεύση, που είναι και ο λόγος που αποφεύγω να τρώω εύκολα έξω σολωμό, με τραγανή κρούστα και με όλους τους ζωμούς του εσωτερικά. Τα κολοκυθάκια al dente, και το πουρέ σε κρεμώδη υφή όπως έπρεπε.

Μεγάλες μερίδες, φυσιολογικές πολύ οι τιμές σε αναλογία του χώρου, νόστιμα πιάτα και ευχάριστο περιβάλλον συνθέτουν την εικόνα που άφησε το εν λόγω μπιστρό σε εμάς.

Στο τέλος προσφέρθηκαν και μας κέρασαν και πανακότα με σάλτσα που δεν θυμάμαι δυστυχώς πιο φρούτο ήταν καθότι δεν τρώω γλυκά.

Μου άρεσε πολύ που το μενού του είχε στα περισσότερα πιάτα Ελληνικότατες επιρροές και προϊόντα σε μοντέρνα διάσταση με τοπικές προτιμήσεις.

Συνιστάται κατά τη γνώμη μου εξίσου και για επαγγελματικά δείπνα.

Είδα ότι έχει και brunch τις Κυριακές υπό τον ήχο της jazz μουσικής και θα επανέλθω σύντομα και για αυτό.

02 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, βροχερό και με το γραφείο, μετά την κοπή Πίτας, μαζευόμαστε όλοι σε ένα Πολίτικο στη Γλυφάδα καθότι οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν Πολίτικη καταγωγή.
Ο χώρος πολύ ζεστός, με μοντέρνα διακόσμηση, μικρός σχετικά, πολύ καθαρός και με τα γνωστά Ανατολίτικου τύπου πολύφωτα να δεσπόζουν στο χώρο μαζί με τα επιβλητικά βάζα-κηροπήγια με πράσινα φυτά να φτάνουν μέχρι το ταβάνι σχεδόν του χώρου.

Οι σερβιτόροι όλοι ευγενικοί και πρόθυμοι να μας λύσουν κάθε απορία ή να μας εξυπηρετήσουν άμεσα όλους και τον καθένα ξεχωριστά ( 17 στο σύνολο άτομα).

Οι γεύσεις γνωστές για τους περισσότερους, οπότε και η κρίση τους μετρούσε.
Πήραμε τα περισσότερα πιάτα του καταλόγου τους και μπορώ να πω ότι δοκίμασα από όλα ώστε να μπορώ να έχω άποψη και επιπλέον να ξέρω και πού να καταλήξω για την επόμενη φορά που θα το επισκεφθώ.
Τα αρώματα από τα μπαχάρια αναδύθηκαν αμέσως μόλις ήρθαν τα πρώτα ορεκτικά.
Αναλυτικά τιμές για το κάθε πιάτο δεν θυμάμαι. Τα ορεκτικά κυμαινόντουσαν από 6.50 έως 12.00 Ευρώ, οι σαλάτες 07.00-09.00 Ευρώ και τα κυρίως πιάτα 12.00-28.00 Ευρώ (αυτό ήταν και η ποικιλία 2 ατόμων με κρεατικά).
Συγκεκριμένα πήραμε τα παρακάτω σε επανάληψη των 3 ή 4φορών:

- Μπουρεκάκια, που ήταν πολύ μικρά τυροπιτάκια με φύλλο γιούφκα τηγανισμένα σε πολύχρωμο μικρό μπωλ. Αρκετά τεμάχια, πολύ νόστιμα, με το φύλλο να μην έχει καθόλου γεύση λιπαρότητας λόγω λαδιού.
- Ντολμαδάκια γιαλαντζί, από τα πιο νόστιμα που έχω φάει. Απόλυτη αρμονία το κρεμμυδάκι με το δύοσμο και το άνιθο, το φύλλο πολύ τρυφερό και με την οξύτητα που πρέπει σαν πιάτο.
- Τηγανιτό συκώτι μοσχαρίσιο, που ήρθε ψιλοκομμένο και παναρισμένο σε μικρές μπουκιές, σε μπωλάκι χρωματιστό, σε αρκετή προς μεγάλη ποσότητα. Πολύ τρυφερό, μαλακό, νόστιμο, με τη γεύση να πλημμυρίζει σε όλο το στόμα μας. Και αυτό χωρίς καθόλου την αίσθηση λαδίλας στο στόμα.
- Ιτσλί κεφτέ, που είναι κάτι σαν μεγάλο ρομβοειδές κεφτεδάκι από πλιγούρι γεμιστό με κιμά και κουκουνάρι. Εύγεστο, όμως έχω φάει και καλύτερα. Κατά τη γνώμη μου, είχε παραπάνω κανέλα που την άκουγες έντονα σε κάθε μπουκιά.
- Τη γνωστή σαλάτα ταμπουλέ, που ήρθε στην ποσότητα που έπρεπε, με όλα τα υλικά σε αρμονία και την οξύτητα που της αρμόζει.
- Χούμους. Το κλασσικό πουρέ από ρεβύθια και ταχίνι με απαλό άρωμα σκόρδου.
- Λαχματζούν, με τα απαραίτητα συνοδευτικά από κρεμμύδι κομμένο σε ροδέλες, πίκλες και μαϊντανό. Από τις νόστιμες κλασσικές Ανατολίτικες πίτες που έχω φάει, με τα μπαχαρικά να είναι έντονα όμως στη σωστή ποσότητα και έτσι στο τέλος της βραδιάς, κανένας μας δεν ένιωσε να έχει βαρύ στομάχι. Κοινή διαπίστωση για όλα τα πιάτα να είμαι ειλικρινής, γεγονός που σχολιάστηκε θετικά και την επόμενη μέρα στο γραφείο.
Και συνεχίζω με τα κυρίως πιάτα

- Χιουνκιάρ μπεγιεντί, στα 19.00 Ευρώ. Είναι το μόνο που θυμάμαι σε τιμή και αυτό γιατί το βρήκα ακριβό σαν πιάτο κοιτώντας αρχικά το μενού και μου έκανε έκπληξη. Όταν όμως ήρθε το πιάτο, ΑΠΛΑ ΕΞΑΙΣΙΟ. Πρόκειται για το κλασσικό πιάτο με μοσχαράκι κοκκινιστό συνοδείας πουρέ μελιτζάνας. Το κρέας νόστιμο, μαλακό, αλλά ο πουρές δεν υπήρχε. Μία βελούδινη, μεστή υφή και γεύση. Απλά σε ταξίδευε. Μακρά το καλύτερο πουρέ που είχαμε όλοι δοκιμάσει. Το μνημονεύουμε ακόμα και σήμερα.
- Γιαουρτλού ντονέρ. Το κλασσικό ντονέρ, πάνω σε αραβική πίτα με σάλτσα και γιαούρτι. Πολύ καλά ψημένο κρέας, με τα ισορροπημένα μπαχαρικά του, τιμήθηκε δεόντως από όλους μας.
- Ούρφα, που είναι κιμάς μοσχαριού και αρνιού πάνω σε πίτα λάβας. Συνολικά η κάθε μερίδα είχε 2 σούβλες ούρφα, συνοδείας ψητής ντομάτας και κρεμμυδιού, και μισής αραβικής πίτας. Νόστιμο, καθαρό κρέας, δεν σου μένει και στη γεύση ωστόσο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι αρχικά ήρθαν οι κλασσικές τους πίτες στον αέρα ψημένες, που με το που έπιασαν τη θερμοκρασία δωματίου, έπεσαν και ήταν έτοιμες για να τις τιμήσουμε όπως έπρεπε. Συνοδεύονταν απο ένα ντιπ γιαουρτιού με ταχίνι και κάτι σε σκόρδο με φρέσκο κρεμμυδάκι θα έλεγα συνάμμα. Δεν σταμάτησαν οι σερβιτόροι να μας φέρνουν συνέχεια πίτες καθότι τελείωναν συνεχώς.

Τα πιάτα μας συνοδεύτηκαν με ροζέ κρασί Παλυβού, πολύ καλό και λευκό Χατζημιχάλη.
Στο τέλος μας προσέφεραν αιράνι για όποιον ήθελε, μαστίχα και από γλυκά κιουνεφέ, τέλειο και μπάλα χαλβά γεμιστό με παγωτό, εξίσου πενταντόστιμο.

Ο λογαριασμός δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο ανήλθε καθότι πλήρωσε ο εργοδότης μας, πάντως σίγουρα θα ξαναπάω γιατί και η ποιότητα στις πρώτες ύλες και το γευστικό αποτέλεσμα μας άφησαν όλους την επιθυμία για μία 2η επίσκεψη. Οι τιμές ωστόσο είναι πιο υψηλές από άλλο αντίστοιχου είδους εστιατόριο.

21 Δεκ 2017

Βροχερό μεσημεράκι Κυριακής και φίλοι μας καλούν σε ένα τσιπουράδικο-μεζεδοπωλείο στο Περιστέρι.
Εύκολα προσβάσιμο, ιδίως με τον πλοηγό, και εύκολο το πάρκινγκ μιας και είναι μια ήσυχη γειτονιά.
Ο χώρος πολύ καθαρός, με πέτρα και ξύλο να υπερτερούν στη διακόσμηση, με ένα προθάλαμο γεμάτο φυτά και εσωτερικές αίθουσες με μοντέρνα νότα και ταυτόχρονα και παλαιϊκή να σε καλοσωρίζουν ζεστά και συνοικιακά. Αν και υπάρχει τζαμαρία που περιβάλλει το χώρο, δεν νιώθεις καθόλου να μπαίνει κρύο και να σε ενοχλεί.
Ο οικοδεσπότης-ιδιοκτήτης και μάγειρας-σεφ εγκάρδιος, με τα αστεία του και την αμεσότητα που πρέπει.

Οι τουαλέτες μικρές όμως πολύ καθαρές.

Ήμασταν μία παρέα με 4 ενήλικες και 4 μικρά παιδιά όλων των ηλικιών. Στα θετικά ότι ο χώρος κοντά στο πάσο και την κουζίνα είναι μη καπνιστών και πρέπει να βγεις έξω για να καπνίσεις. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και τις βραδιές που έχουν ζωντανή μουσική, όμως τη συγκεκριμένη μέρα, υπήρχαν και πολλές οικογένειες και νεαρά ζευγάρια και όλοι σεβάστηκαν το χώρο και τις οδηγίες των σερβιτόρων.

Και για να μην μακρυγορώ, ο φίλος που μας προσκάλεσε μας τόνισε το ιδιαίτερο ψήσιμο που κάνει ο σεφ εκεί στην ταλιάτα και στο φιλέτο, με την υπογράμμιση ότι και το κόψιμο ακόμα είναι τόσο σωστό, που γεύεσαι πραγματικά νόστιμο κρέας, σε πιο προσιτές τιμές από αντίστοιχο της περιοχής που τιμάται από τα Β. Προάστεια.

Πήραμε τα εξής, για τα οποία δεν μπορώ να σας δώσω τιμές, μιας και ήμασταν προσκεκλημένοι, ωστόσο οι τιμές στον κατάλογο με μια ματιά μου φάνηκαν ένα τσικ τσιμπημένες. Στη συνέχεια όμως είδα ότι οι μερίδες ήταν μεγάλες.

- Σαλάτα του καίσαρα, πολύ δροσιστική, σε μεγάλο μπωλ με μεγάλα κομμάτια σαλάτας και φλεικς παρμεζάνας. Απίθανη σως, είχε καλύψει όσο έπρεπε το πιάτο με τραγανιστό το μπέικον και σκορδάτα κρουτόν.
- Σαλάτα με ανάμικτα βραστά και ψητά λαχανικά, για μικρούς και μεγάλους. Σε μια μεγάλη πιατέλα είχε συνδυασμό όλων των λαχανικών μπορώ να πω και μας έφεραν ξεχωριστά σως με λάδι, βαλσάμικο και λάιμ μαζί.
- Τζατζίκι για τους μικρούς μας φίλους, χειροποίητο, όσο έπρεπε το σκόρδο και δροσερό το αγγουράκι, καθόλου πανιαρισμένο από την υγρασία.
- Πατάτες τηγανιτές, οι οποίες και έγιναν όλες οι μερίδες (3) ανάρπαστες. Φρεσκοκομμένες στο χέρι, με χοντρό αλάτι και ρίγανη.
- 2 μερίδες μπιφτέκι για τα μικρά της παρέας. Σε μεγάλο πιάτο, 2 μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν οι μερίδες συνοδείας ρυζιού, λαχανικών ή τσιπς. Φρέσκος κιμάς, χειροποίητα και ζυμωμένα στη στιγμή, μας τα έδιξε για τα μικρά. (Μπορεί να έπαιζε ρόλο ότι τον ήξερε σχετικά τον σεφ και ο φίλος μας). Πολύ νόστιμα, με καρυκεύματα όσο έπρεπε.
- Μία τυρόπιτα τύπου Σκοπελίτικη, νόστιμη, χωρίς να αφήνει λαδίλα όμως όχι κάτι το ξεχωριστό.
- 2 μερίδες φιλέτο συνοδείας ψητών λαχανικών. Είχαμε πει μέτριο ψήσιμο και πραγματικά, ήρθε μέτριο. Από τις λίγες φορές που το ψήσιμο ήταν ακριβώς όπως το είχαμε πει, με το φιλέτο να είναι στο μέγεθος και πάχος που πρέπει και ζουμερό εσωτερικά με το αιμάτακι του τόσο, όσο.
- 1 μερίδα φιλέτο με σάλτσα πιπεριών. Αυτό δεν είχε συνοδεία, ήταν μόνο του στο ξύλο κοπής. Τρυφερό και μαλακό, με το ανάλογο σωστότατο μέτριο ψήσιμο, ωστόσο ενώ η σάλτσα πιπεριών μου αρέσει πολύ, εδώ κάτι με χαλούσε. Ίσως πολύ ρευστή και ταυτόχρονα όχι μεγάλη ποικιλία πιπεριών.
- 1 ταλιάτα, που ήρθε πάνω σε ξύλο κοπής και αυτή, με φοβερό ψήσιμο και καταπληκτικό κόψιμο κρέατος. Απίθανη γεύση, μόνο με κόκκους πιπεριών και χοντρό αλάτι. Πραγματικά έκανε πάρτι ο ουρανίσκος μας. Η καλύτερη που έχω φάει έως τώρα στην Ελλάδα.
Στο τέλος υπήρξε κέρασμα αποτελούμενο από κρέπες με σοκολάτα και σουφλέ σοκολάτας.

Οι εντυπώσεις μας θετικές και από το φαγητό και από τον οικοδεσπότη όμως που μας ρώτησε ακριβώς τι μας αρέσει να τρώμε και πώς και ανάλογα μας έκανε το κόψιμο και το ψήσιμο ή μας πρότεινε τα συνοδευτικά.

Από ότι είδα ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 160,00 Ευρώ μαζί με το κρασί, όμως αν σκεφτεί κανείς τις μερίδες και τι ακριβώς πήραμε από κρέατα, είναι στο όριο να το χαρακτηρίσεις τσιμπημένο.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ 2 ΑΤΟΜΩΝ 26.00 €