mlefkad

Μέλος από: Οκτ 2012

02 Ιούλ 2015

Το Sixtie's Dinner αποτελεί μια άριστη επιλογή για όποιον ψάχνει όμορφα, απλά και ζεστά μέρη, μακριά από τα απρόσωπα, δήθεν εστιατόρια με "ψαγμένους" chefs.
Απλός, πολύχρωμος χώρος, με αισθητική του '60, λίγα τραπεζάκια, καρέκλες καφενείου, ανοιχτή κουζίνα και επιπλέον τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο.
Εμείς προτιμήσαμε το εσωτερικό. Οι πάγκοι που ακουμπούν στον τοίχο δεν είναι σίγουρα ό, τι πιο βολικό για φαγητό αλλά αυτό αποτελεί λεπτομέρεια.

Το προσωπικό είναι φιλικότατο, ευγενέστατο και σίγουρα αξίζει πολλά μπράβο για όλη τη δουλειά που κάνει. Ο κατάλογος είναι πλούσιος και περιλαμβάνει και πιάτα ημέρας. Νομίζω ότι καλύπτει πολλά διαφορετικά γούστα.

Στο φαγητό, τώρα, το οποίο είναι και το πιο βασικό. Αν και δεν πήραμε πολλά, μείναμε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι. Η σαλάτα Sixtie's Dinner (νομίζω ότι έτσι την έλεγαν) ήταν πολύ πλούσια και απολύτως επαρκής για 3 άτομα. Εξαιρετικά γευστική και με ένα πολύ ωραίο τυρί μέσα (κατίκι ίσως? δεν παίρνω και όρκο... )

Πήραμε μόνο ένα ορεκτικό, πατατούλες τηγανισμένες με τη φλούδα και με σως μουστάρδας, οι οποίες ήταν επίσης νοστιμότατες, χωρίς εκείνη τη λαδίλα που χαρακτηρίζει αντίστοιχα πιάτα. Η σως ελαφριά και αρκετή για όλους. Και ερχόμαστε στα 3 κυρίως πιάτα που πήραμε.

Ο ένας πήρε σωλομό ψητό με λαχανικά ψητά και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από την ποσότητα όσο και από την γεύση. Ο άλλος πήρε μπριζολάκια που συνοδεύονταν από πατάτες. Επίσης μεγάλη μερίδα και πολύ ωραία ψημένα όπως δήλωσε. Εγώ πήρα πένες με σωλομό και βότκα. Η ποσότητα του σωλομού με εντυπωσίασε, διότι σε άλλα -ιταλικά δήθεν εστιατόρια- ψάχνεις το σωλομό μέσα στα ζυμαρικά. Στο συγκεκριμένο πιάτο και τα ζυμαρικά και το ψάρι ήταν νοστιμότατα!!!! Εντύπωση μου έκανε ότι δεν υπήρχε κρέμα γάλακτος και αυτό έκανε το πιάτο μου λίγο πιο ελαφρύ. Τα ζυμαρικά ήταν πολύ ωραία βρασμένα και η βότκα αντιληπτή στο βαθμό που έπρεπε.

Μαζί με δύο μπύρες δεν πρέπει να πληρώσαμε παραπάνω από 14 ευρώ το άτομο. Η αλήθεια είναι πως δεν είδα τον λογαριασμό διότι κέρασε ο ένας φίλος.

Στο τέλος μας έφεραν μια απίστευτη πραγματικά λεμονόπιτα την οποία καταβροχθίσαμε μονομιάς. Ήταν εξαιρετική και το λέω διότι φτιάχνω η ίδια λεμονόπιτα και ξέρω να διακρίνω τη σπιτική από την... ετοιματζίδικη. Η κοπέλα μας είπε ότι φτιάχνουν ωραιότατο cheesecake, αλλά είχε τελειώσει. Δεν πειράζει...

Την επόμενη φορά...
Το προτείνω σε όλους. Και θα ξαναπάω σίγουρα. Είμαι από τα άτομα που αγαπούν το Κέντρο, Κεραμεικό, και τα συναφή μέρη διότι έχουν πολλά μικρά μαγαζιά-διαμάντια.

Εξαιρετική λεπτομέρεια του μαγαζιού: ο κατάλογος που είναι σχολικό μπλε τετράδιο... με πήγε πίσω σε ανέμελες εποχές....

30 Οκτ 2013

Το BALKAN αποτελεί μια άριστη επιλογή για καλό και οικονομικό φαγητό. Διευκρινίζω ότι πρόκειται για μια ταβέρνα όπως εκείνες που συναντάμε στην ελληνική επαρχία.

Ο χώρος μπορεί να έχει όλα εκείνα τα κιτς αντικείμενα, τα οποία όμως ουδόλως ενοχλούν τον πελάτη. Αν κάποιος θέλει το trendy ή μίνιμαλ εστιατόριο, πολύ απλά ΜΗΝ επιλέξει το συγκεκριμένο μαγαζί. Συμφωνώ απόλυτα με τον ΙΩΓΙΑΝΝΗ επειδή κι εγώ είμαι λάτρης των… εναλλακτικών μαγαζιών, χωρίς υφάκι και δηθενιά.

Πήγαμε το βράδυ της προηγούμενης Πέμπτης, βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς έξω από το μαγαζί (ο χώρος πίσω από το παλιό κτίριο του ΟΣΕ στην Καρόλου προσφέρει αρκετές δυνατότητες για πάρκιν) και καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι έξω γιατί ο καιρός ήταν αρκετά καλός. Ελάχιστος έως καθόλου κόσμος στο μαγαζί.

Πριν πω ο,τιδήποτε για το φαγητό, θα τονίσω ιδιαιτέρως την ευγένεια των ιδιοκτητών (?), μιας κυρίας και ενός κυρίου που μας σέρβιραν. Και οι δύο ήταν εξαιρετικοί, φιλικοί και χαμογελαστοί. Καμία σχέση με τα «δήθεν» μαγαζιά όπου ο σερβιτόρος έχει μπερδέψει το επάγγελμα του με διδακτορική διατριβή στην πυρηνική φυσική και γι’ αυτό έχει ύφος εκατό καρδιναλίων.

Ο κατάλογος ήταν ένα φυλλάδιο από εκείνα που μοιράζουν τα μαγαζιά για delivery. Είχε πολλά πράγματα, κυρίως ψητά. Εμείς προτιμήσαμε να ρωτήσουμε τους κυρίους για τα παραδοσιακά πιάτα της γειτονικής χώρας. Πήραμε το κατάκ (για τις ονομασίες δεν είμαι σίγουρη ότι τις λέω σωστά), γιαούρτι και σκόρδο, σαν τζατζίκι δηλαδή και λίγη πάπρικα από πάνω. Μας είπε ότι είναι λίγο καυτερό, αλλά εμάς δεν μας φάνηκε καθόλου. Αρκετά νόστιμο ήταν.

Στη συνέχεια πήραμε ένα ορεκτικό σε πήλινο σκεύος με φέτα, ντομάτα, αυγό. Έμοιαζε με μπουγιουρντί αλλά ήταν διαφορετικό στη γεύση ίσως λόγω του αυγού. Πήραμε μια ρώσικη που ήταν αρκετά καλή. Θεωρώ ότι είχε λίγη παραπάνω μαγιονέζα από την κλασική ρώσικη. Ήταν όμως πολύ νόστιμη.

Πήραμε δύο κυρίως πιάτα. Το πρώτο ήταν κοτομπουκιές, παναρισμένες με σουσαμάκι και είχαν σαν συνοδευτικό μια σως με αρκετό σκόρδο. Ήταν πολύ νόστιμο πιάτο χωρίς υπερβολική λαδίλα. Είχε μόνο 4 ευρώ και μιλάμε για μια μεγάλη μερίδα. Το άλλο πιάτο ήταν τα περίφημα κεφτεδάκια από κοτόπουλο ουστπιτσι. Μου θύμισαν πολύ τις κυπριακές σεφταλιές. Ήταν πάρα πολύ εύγευστα.

Να σημειωθεί ότι μας ρώτησε η κυρία αν θέλαμε να μας ψήσει ψωμί αλλά αρνηθήκαμε. Στο τέλος μας κέρασαν εάν γλυκάκι που λεγόταν τούρτα μπισκότου. Μου έφερε στη μνήμη τα κλασικά μαμαδίστικα γλυκά ψυγείου που φτιάχναμε τα καλοκαίρια των παιδικών μου χρόνων. Ήταν αρκετά καλό και να σημειωθεί ότι όλα τα γλυκάκια τα φτιάχνουν οι ίδιοι.

Για όλα αυτά συν μια βουλγάρικη ρακή (που η μυρωδιά της μου θύμισε ουίσκυ!) δώσαμε 25,50 τα 3 άτομα. Το νερό ευτυχώς δεν ήταν εμφιαλωμένο. Ακόμα και σε κάτι απλά σουβλατζίδικα σου φέρνουν εμφιαλωμένο νερό λες και η Αθήνα δεν έχει νερό!!!!!

Συμπέρασμα: θα ξαναπάμε. Έχει καλό φαγητό, καλές μερίδες, απλό, ζεστό και ανεπιτήδευτο περιβάλλον και το πιο σημαντικό, γελοίες τιμές.

17 Απρ 2013

Βρέθηκα στο ΡΑΚΟΡ μια Κυριακή μεσημέρι με ένα φίλο και είπα να ρίξω μια ματιά στο φαγητό του. Ομολογώ λοιπόν, ότι δεν μας απογοήτευσε. Ο FRATELLO ήταν ακριβώς μέσα στο μυαλό μου όταν έγραψε ότι πρόκειται για μια αναβαθμισμένη εκδοχή της ΜΠΙΕΛΑΣ. Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ μόλις φτάσαμε στο μαγαζί.

Ένα από τα συν του μαγαζιού είναι ότι βρίσκεται όσο πρέπει κοντά και μακριά από το Γκάζι, όπου γίνεται-κατά την ταπεινή μου άποψη- ο κακός χαμός κι έχει πολλή βαβούρα σε σημείο κουραστικό. Το Ρακόρ βρίσκεται σε μια κάθετη της Πειραιώς και παράλληλη της Ιεράς Οδού σε αρκετά καλό σημείο.
Επειδή πήγα μεσημέρι έχω μια ιδιαίτερα φωτεινή εικόνα του μαγαζιού. Είναι άνετο και ψηλοτάβανο και με θύμισε στέκι των φοιτητικών μου χρόνων.

Ο κατάλογος δεν είναι μαρκύς, οπότε αν κάποιος αναζητεί ποικιλία και ευφάνταστα πιάτα, ας κοιτάξει αλλού. Εδώ έχουμε λίγα (βασικά) και καλά. Το πρώτο θετικό είναι ότι δεν μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό, κάτι που πια δεν μπορείς να αποφύγεις στα περισσότερα μαγαζιά (λες και το νερό της Αθήνας δεν πίνεται…)

Πήραμε μια σαλάτα πράσινη με 3 μπαλίτσες τυριού, η οποία έκανε 6 ευρώ. Δεν ξέρω τι τυρί ήταν αυτό αλλά ήταν πολύ νόστιμο. Ακολούθησαν πατάτες με απάκι (το γνωστό κρητικό καπνιστό χοιρινό). Οι πατάτες ήταν πολύ νόστιμες, κομμένες σε ροδέλες, είχαν και μια ελαφριά λευκή σως από πάνω αλλά το απάκι με απογοήτευσε διότι ήταν λες και είχαν κόψει λίγο μπέικον. Κάποιος που δεν γνωρίζει το απάκι και δεν το έχει φάει, μπορεί να νόμιζε ότι πρόκειται για μπέικον. Νομίζω ότι η ποσότητα δεν ήταν επαρκής.

Πήραμε μανιτάρια με σάλτσα τυριού. Δεν ήταν άσχημο πιάτο, αρκετά νόστιμο θα έλεγα. Και πήραμε ακόμα και μια μαραθόπιτα, με λεπτό φύλλο και αρκετό μάραθο. Είχε και μια σως γιαουρτιού συνοδευτική. Και αυτό το πιάτο ήταν αρκετά καλό. Με μια μπύρα βαρέλι, (4.50 ευρώ) δώσαμε σύνολο 24 ευρώ.

Οι τιμές είναι αρκετά οικονομικές στους δύσκολους καιρούς που βρισκόμαστε. Δεν είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε τα πιάτα ημέρας, διότι υπήρχε κάποιο προβληματάκι και θα αργούσαν υπερβολικά όπως μας είπε το παιδί. Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και με αρκετό χιούμορ.

Οι ποσότητες είναι αυτές ενός μεζεδοπωλείου πιστεύω. Ικανοποιητικές, όχι όμως και να σκας.

Νομίζω πως θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κάποιο κρεατικό. Σίγουρα είναι value for money μαγαζί και όμορφος χώρος, οπότε γιατί όχι?

12 Ιαν 2013

Πήγαμε κι εμείς, όπως οι περισσότεροι υποθέτω, για να δοκιμάσουμε τον οικονομικό μπουφέ με τα 10 ευρώ το άτομο και τα 18 πιάτα. Ο χώρος είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ωστόσο δεν τον λες και χάλια. Δεν έχει εκείνη την βαριά κόκκινη κιτς αισθητική των περισσότερων κινέζικων. Προς το συμπαθητικό αλλά λίγο άχρωμο θα τον χαρακτήριζα. Ήταν μια πολύ ευγενική κυρία (σλαβικής καταγωγής αναμφισβήτητα) στην υποδοχή και ενώ μας οδήγησε στο τραπέζι, μας ρώτησε τι θα πιούμε. Τα ποτά δεν περιλαμβάνονται στο 10ευρω.

Ο μπουφές δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε. Ήξερα τι να περιμένω και πάνω κάτω έχω δοκιμάσει και άλλα αντιστοίχου delivery τύπου κινέζικα, αλλά το συγκεκριμένο στα περισσότερα πιάτα από αυτά που δοκίμασα με απογοήτευσε. Δοκίμασα μια σούπα για αρχή, η οποία ήταν αρκετά καυτερή. Να σημειωθεί ότι τρώω τα καυτερά. Τα spring rolls ήταν αδιάφορα, όχι άσχημα όμως, ενώ τα won ton δεν ήταν καλά. Δοκίμασα ένα κρέας, δεν κατάλαβα τι ήταν ακριβώς, με μια κοκκινωπή σάλτσα, αλλά ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Κάτι μεταξύ καπνιστού με γλυκόξινη σάλτσα μου φάνηκε.

Το κοτόπουλο με μανιτάρια και λαχανικά ήταν το πιο νόστιμο πιάτο που δοκίμασα, όπως επίσης η σαλάτα και τα γνωστά τσιπς γαρίδας. Όπως επίσης και ένα άλλο, σαν κροκέτα κοτόπουλου, ήταν αρκετά καλό. Το τηγανητό ρύζι τίποτα το συγκλονιστικό. Ο μπουφές είχε και σούσι, καθότι περιλαμβάνει και κάποια γιαπωνέζικα πιάτα, αλλά δεν έχω καθόλου άποψη επειδή δεν τρώω σούσι. Έβλεπα όμως κάποιους που γέμιζαν και ξαναγέμιζαν τα πιάτα τους με σούσι. Μπορεί να είναι καλό.

Απαράδεκτο θεωρώ το γεγονός ότι αντί για noodles υπήρχαν ταλιατέλες!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πρώτη φορά βλέπω ταλιατέλες μαγειρεμένες σαν noodles σε κινέζικο εστιατόριο!!!!! Όταν και το πλέον συνοικιακό κινέζικο delivery σερβίρει noodles, όταν τα βρίσκεις πια σε όλα τα σούπερ-μάρκετ, το εστιατόριο να έχει ταλιατέλες!!!!

Μας έφεραν πανακότα στο τέλος!!! Άλλο κι αυτό. Σε ιταλικό βρισκόμαστε??? Πού πήγαν οι τηγανητές μπανάνες, το τηγανητό παγωτό και όλα αυτά τα κινέζικα γλυκά του… σωρού που σερβίρουν όλα τα κινέζικα μαγαζιά?????

Δεν νομίζω να ξαναπάω. Είναι πολύ μέτρια η ποιότητα των πιάτων του μπουφέ. Προτιμώ να παραγγείλω κινέζικο από ένα άλλο γνωστό delivery που έχει καλύτερα πιάτα. Τώρα, βέβαια, αν κάποιος δεν έχει δοκιμάσει ποτέ κινέζικο στη ζωή του, ο μόνος λόγος για τον οποίο θα άξιζε να πάει εκεί, είναι η ποσότητα λόγω μπουφέ. Κατά τα άλλα… μετριότητα…

09 Ιαν 2013

Γκάζι, μεσημέρι καθημερινής και έχω αγοράσει 2 κουπόνια από τα γνωστά sites για το Quick Pleasure. Δηλαδή με 6 ευρώ δύο μακαρονάδες. Γιατί όχι, δεδομένου ότι ο καιρός είναι ευχάριστος και δεν έχουμε φαγητό σπίτι. Αρκετά πρωτότυπη ιδέα το fast food ζυμαρικών και πίτσας, δεν το είχα συναντήσει αλλού στην Ελλάδα.
Πολύ μικρό μαγαζάκι, πολύ συμπαθητικό όμως, ίσως να ήθελε λίγο περισσότερο «χαρακτήρα» Ιταλίας, αφού το δυνατό τους σημείο είναι τα φρέσκα ζυμαρικά.

Εξυπηρέτηση άψογη. Νέα παιδιά πίσω από τον πάγκο, πρόθυμα να σου εξηγήσουν τα πάντα. Προχωρώ στο θέμα «φαγητό» που είναι και το σημαντικότερο. Σωστά βρασμένα ζυμαρικά. Να κρατάνε δηλαδή και όχι μαλακά. Μεγάλη ποικιλία σε σάλτσες. Πήρα πένες ολικής αλέσεως με σάλτσα κοτόπουλου και μουστάρδας. Το παιδί μου είπε ότι αυτή είναι η καλύτερη τους σάλτσα, αυτή που φεύγει περισσότερο. Ο φίλος μου πήρε πένες με κιμά (κλασικός Έλληνας), μπολονέζε δηλαδή.
Υπερ-ικανοποιητική η ποσότητα της σάλτσας και των ζυμαρικών. Όντως οι σάλτσες τους δεν είναι πολύ βαριές, μου το επεσήμανε το παιδί πριν μας τα φτιάξει.

Δύο μικρά αρνητικά σημεία βρήκα, τα οποία όμως για κάποιους μπορεί να είναι και θετικά. Σε ρωτάνε αν θέλεις τυρί, απαντάς καταφατικά και σου βάζουν ΠΟΛΥ τυρί. Αν και μ’ αρέσει το τυρί, θα προτιμούσα να υπάρχει σε μπωλάκι και να βάζεις εσύ, όσο θέλεις. Σε κάποιους όμως μπορεί να αρέσει το πάρα πολύ τυρί στα μακαρόνια.

Το δεύτερο αρνητικό είναι το υπερβολικό βούτυρο στα ζυμαρικά που στο τέλος «κάθεται» στο χάρτινο κουτάκι που σερβίρονται. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι το βούτυρο ή λάδι ίσως από τη σάλτσα, πάντως δεν είναι ωραίο να μαζεύεται τόση λιπαρή ουσία στον πάτο του κουτιού. Δεν το λέω από θέμα θερμίδων, αλλά από γεύση. Την επόμενη φορά θα ζητήσω να μην μου βάλουν βούτυρο στα ζυμαρικά, αφού όταν τα φτιάχνω κι εγώ, δεν βάζω. Και πάλι όμως, μπορεί σε κάποιους να αρέσει αυτό.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με την kot.opoulaki που γράφει ότι οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες για μακαρονάδες. Αν σκεφτεί κανείς ότι στην ουσία τρως στα όρθια, θα μπορούσαν οι τιμές να είναι πιο κάτω.

Θα ξαναπάω σίγουρα για να δοκιμάσω τις σάλτσες με σολωμό και βότκα και μανιτάρια πορτσίνι, τις οποίες αγαπώ ιδιαίτερα.

06 Ιαν 2013

Το ΒΑΧΤΑΝΓΟΥΡΗ είναι αναμφισβήτητα μια εναλλακτική πρόταση για φαγητό για όσους δεν αγαπούν τα δήθεν-κυριλέ-στημένα φαγάδικα που έχουν κατακλύσει την Αθήνα τα τελευταία χρόνια.
Για να απαντήσω στην απορία του WORLD που ξέχασε να ρωτήσει τι σημαίνει η λέξη, έμαθα ότι είναι η κίνηση που κάνουν όταν σταυρώνουν τα μπράτσα τους 2 άτομα για να πιούν σταυρωτά. Σίγουρα το έχετε δει όλοι σαν κίνηση, απλά δεν μπορώ να το αποδώσω εδώ πολύ καλά. Πάντως είναι αυτή η κίνηση όπως μου εξήγησε η ευγενέστατη κυρία.

Η αισθητική του μαγαζιού μου εφερε στο μυαλό εικόνες cult επαρχιακού κέντρου για συνεστιάσεις με μόνη διαφορά τα τετραγωνικά. Το Βαχτανγούρη είναι ένα κανονικό και όχι μεγάλο μαγαζί που στεγάζεται ουσιαστικά σε μια μονοκατοικία. Διακόσμηση Γεωργίας με τοιχογραφίες που δείχνουν εικόνες από τον Καύκασο, χώρο για DJ (ναι, καλά ακούσατε), ο οποίος από πάνω έχει μια κατασκευή σαν βασιλικό στέμμα. Κορώνα δηλαδή. Εντυπωσιακό. Φυσικά υπάρχει και πίστα, μια μικρή. Παρατήρησα και κάτι σαν strobe light. Μερικά άσχετα βουκολικά ανιτκείμενα διάσπαρτα, κιλίμια σε τοίχους, ένας (ψεύτικος?) αετός σε μια γωνία και τραπέζια με πάγκους για να κάθεσαι (λίγο άβολα καθίσματα). Και Χριστουγεννιάτικο δέντρο λόγω των ημερών.

Δύο παρέες - ντόπιων σίγουρα - έτρωγαν μαζί μας, κατά τα άλλα δεν είχε κόσμο αν και Παρασκευή βράδυ. Περιεκτικός και ενδιαφέρον κατάλογος. Φέρνουν εκείνο το απίστευτο ψωμί τους στην αρχή, που με δυσκολία κρατιέσαι να μην το φας ολόκληρο. 1,50 ευρώ. Πήραμε χινκάλι (τα παραδοσιακά ζυμαρικά με τον κιμά), όχι ιδιαίτερα γευστικά, αλλά αρκετά καλά σε μέγεθος και με τιμή 0,80 το ένα. Η ρώσικη ήταν πολύ καλή και πολύ δροσερή. Στα 6 ευρώ η τιμή της. Εκείνη η πίτα που μοιάζει με την δική μας τυρόπιτα σε μέγεθος πίτσας (δεν είμαι σίγουρη αν λέγεται χατσαπούρι) είναι πολύ νόστιμη, αλλά έχει μέσα το παραδοσιακό γεωργιανό τυρί (σαν φέτα φάνηκε) που είναι πολύ αλμυρό. 8 ευρώ. Τρελαίνομαι για αλμυρά, αλλά αφού έφαγα 2 κομμάτια, έπινα νερό όλο το βράδυ. Τα μανιτάρια με τυρί δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και η τιμή τους ήταν 7 ευρώ νομίζω, αρκετά τσιμπημένη για κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι έρχονται μέσα σε ένα πήλινο γύρω στα 6 μικρά μανιτάρια. Ένα μικρό νερό και μια μπύρα (1 και 3 ευρώ αντίστοιχα), σύνολο 31,30.

Δεν το λες απόλυτα οικονομικό, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι τα κυρίως είναι τσιμπημένα. Οι μερίδες είναι καλές, αφού την τυρόπιτα την πήραμε σχεδόν τη μισή σπίτι. Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη. Εκείνο όμως που λάτρεψα περισσότερο απ’ όλα ήταν οι μουσικές επιλογές του DJ, απόλυτα ταιριαστές με τον χώρο. Έπαιζε ρώσικη μουσική ως επί το πλείστον, δεκαετίας 80 σίγουρα, κάτι σαν Γιάννη Κατέβα, Λάκη Τζορντανέλλι και Μπέσσυ Αργυράκη (οι μεγαλύτεροι καταλαβαίνουν) στα ρώσικα και ξαφνικά πεταγόταν ένας Βέρτης και μια Τάμτα στα ελληνικά. Ο φίλος ομογενής (και γι’ αυτό αντικειμενικός κριτής σε παρόμοια εστιατόρια) είπε ότι κάποια κομμάτια ήταν αυτά που παίζονται και στους γάμους των Γεωργιανών, παραδοσιακά δηλαδή. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερες επιλογές για το συγκεκριμένο μαγαζί….

Συμπερασματικά μπορώ να πω ότι περάσαμε ευχάριστα και σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη αν θέλεις κάτι διαφορετικό και αυθεντικό τόσο από πλευράς χώρου όσο και από πλευράς κουζίνας. Η μουσική και η αισθητική σίγουρα θα σας εντυπωσιάσουν, θετικά ή αρνητικά δεν έχει σημασία… Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα σας αφήσουν αδιάφορους.

11 Νοε 2012

Επισκέφθηκα σήμερα την ΠΡΕΜΙΕΡΑ και μόνο καλά λόγια έχω να γράψω. Αν και τα έχουν πει πολύ σωστά οι φίλοι που το έχουν σχολιάσει πριν από μένα, τη γνώμη των οποίων εμπιστεύθηκα και πήγα στο μαγαζί.

Είναι πραγματικά ένας πολύ προσεγμένος χώρος, «δυσανάλογα» προσεγμένος αν σκεφτεί κανείς τις τιμές του. Πολύ συμπαθητικό μαγαζί, αν και θα έπρεπε να υπάρχουν όντως κάποιες ρώσικες αναφορές στη διακόσμηση. Έχει μια πολύ ωραία αυλή που το καλοκαίρι θα πρέπει να είναι ακόμα πιο ωραία.
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική, αν και το παιδί που σερβίρει είναι μόνο του. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν το μαγαζί είναι 100% πλήρες. Θα τα προλαβαίνει όλα???? Έχει όλη την καλή διάθεση και την ευγένεια αλλά….

Πήραμε:
1 ρώσικη σαλάτα (ολιβιέ νομίζω την έλεγαν) επίσης πεντανόστιμη και αρκετά δροσιστική. Ουδεμία σχέση με τη ρώσικη που σερβίρεται στην Ελλάδα. Καταλαβαίνεις όλα τα υλικά της, είναι πιο ξεκάθαρη η γεύση της γιατί δεν έχει ένα τόνο μαγιονέζα μέσα αλλά όση χρειάζεται.
Πατατοκροκέτες με κιμά. Ωραία γεύση και κάτι πολύ βασικό για μένα. Δεν μύριζαν λαδίλα παρ’ όλο που επρόκειτο για τηγανητό ορεκτικό.
Μπλινί (κρέπες) με τυρί και καπνιστό σαλάμι. Νόστιμο ορεκτικό επίσης και όχι βαρύ.

2 σασλίκ (χοιρινά σουβλάκια) πάρα πολύ νόστιμα.
1 κοτόπουλο μαριναρισμένο με μυρωδικά, επίσης νόστιμο.
Οι πατάτες που συνόδευαν τα κυρίως ήταν πολύ καλές. Σπιτικές και όχι προτηγανισμένες και, επίσης κομμένες αρκετά λεπτές.
1 νερό και μισό κιλό κρασί Νεμέας. 3 άτομα, σύνολο 37 ευρώ. Εξαιρετικά νομίζω σε τέτοιους καιρούς και χορταστικότατες μερίδες.
Μας κέρασαν μια μπαλίτσα παγωτό στο τέλος, το οποίο δεν το συναντάς πια εύκολα σε αθηναϊκό μαγαζί. Άλλωστε το επιδόρπιο ως κέρασμα το έχω συναντήσει κατά βάση στην Μακεδονία, όπου πηγαίνω συχνά τα τελευταία χρόνια.

Θα τονίσω την ευγένεια και την εξυπηρετικότητα του νεαρού σερβιτόρου. Μακράν απήχε από την «ευγένεια» της κυρίας που είχαμε συναντήσει στον ΕΥΓΕΝΙΟ. Επίσης παρά το νεαρό της ηλικίας του είχε εξαιρετικούς τρόπους, ήταν ιδιαίτερα κοινωνικός και πρόθυμος να εξηγήσει ο,τιδήποτε ρωτούσαμε. Εντύπωση μου κάνει που κάποιος φίλος εδώ ανέφερε ότι πέραν της παραγγελίας ο σερβιτόρος δεν έβγαλε άχνα... Εμάς μας ρώτησε, δύο φορές μάλιστα, αν μας άρεσε το φαγητό.

Ναι, θα ξαναπάμε οπωσδήποτε (για να δοκιμάσουμε τα υπόλοιπα πιάτα και κάποιο γλυκό) και άμεσα μπορώ να σας πω!!!!!

08 Νοε 2012

Ο Επίκουρος, όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο arkady, είναι στις μέρες μας ένα παρωχημένο και παρηκμασμένο μαγαζί. Ποιός ο λόγος να πάει εκεί κάποιος όταν υπάρχουν μαγαζιά όπως το TGI FRIDAY'S ή το SIMPLY BURGERS στη μισή και παρακάτω τιμή????????

Στα 90's είχε όνομα, αίγλη και ποιότητα. Στο 2012 δεν έχει τίποτα ωραίο κι ενδιαφέρον να προσφέρει,γιατί λοιπόν να (ξανα) πάμε τη στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες ανώτερα μαγαζιά? Νομίζω ότι οι πελάτες του είναι νοσταλγοί της δεκαετίας του '90 και ξεπεσμένοι "γιαπις" για όποιον θυμάται το... είδος που κυκλοφορούσε πολύ στα Βόρεια τότε...

03 Νοε 2012

Μένω αρκετά κοντά στο Ρόδι και δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ!!! Μέχρι που αποφάσισα να το κάνω σήμερα με κάτι φίλους. Χώρος: κλασικό σουβλατζίδικο-ψησταριά. Εξυπηρέτηση άμεση, φιλική, με διάθεση για διευκρινίσεις σε ο,τιδήποτε πιάτο.
Φαγητό- το πιο σημαντικό- ΠΟΛΥ καλό. Γνήσιες πολίτικες γεύσεις, μου θύμισαν αρκετά Κωνσταντινούπολη.

Το λαχματζούν από τα πιο καλά που έχω φάει στα 6€. Το αρνάκι σασλίκ επίσης πολύ ωραία μαριναρισμένο στα 9,60. Η σαλάτα «Ρόδι» ενδιαφέρουσα αρκετά, με παρμεζάνα μέσα που την έκανε ακόμα πιο εύγευστη. 6,30 η τιμή της. Το κεμπάπ ΑΠΑΙΧΤΟ. Νομίζω ότι έχουν απόλυτο δίκιο όσοι από τους φίλους εδώ πέρα διατείνονται ότι είναι το καλύτερο της Αθήνας. 7,80 το σις κεμπάπ. Πήραμε και μια μερίδα χινκάλι (το γνωστό γεωργιανό έδεσμα, πουγκί ζυμαρικού με κρέας μέσα) νόστιμο και η τιμή του 7,60.

Οι τιμές φυσιολογικότατες, αν σκεφτεί κανείς ότι οι μερίδες είναι υπέρ το δέον ικανοποιητικές.
Θα άξιζε τον κόπο να το επισκεφθεί κανείς αν του αρέσουν οι πικάντικες ανατολίτικες γεύσεις. Φυσικά, το ξανατονίζω, μιλάμε για μια ψησταριά οπότε μην πάτε εκεί έχοντας κάτι άλλο στο μυαλό σας.

31 Οκτ 2012

Σάββατο βράδυ περπατώντας στο Μαρούσι και εντοπίζουμε την μπυραρία στην οποία από καιρό θέλαμε να πάμε. Επειδή ήταν σχετικά νωρίς (9 το βράδυ) είχαμε απεριόριστες επιλογές τραπεζιών τόσο έξω όσο και μέσα στο μαγαζί.
Τελικά επιλέξαμε το εσωτερικό επειδή είχε λίγη ψυχρούλα. Ο χώρος μέσα είναι πολύ συμπαθητικός, όχι τεράστιος αν και παρατήρησα ότι υπάρχει και πατάρι. Βέβαια το είδα άδειο, δεν κατάλαβα καλά αν είχε τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ γρήγορη και ευγενική. Ο κόσμος που ερχόταν μας άρεσε ιδιαίτερα γιατί συνδύαζε αρμονικά όλες τις ηλικίες και διαφορετικά στυλ ανθρώπων. Όχι μόνο πιτσιρικαρία, ούτε και ... συνταξιούχοι. Οι περισσότεροι καθόντουσαν στον διαμορφωμένο εξωτερικό χώρο, ο οποίος μας φάνηκε αρκετά φροντισμένος, παρ'όλο που ουσιαστικά είναι σε πεζόδρομο επάνω, για να μην πω δίπλα στον δρόμο...

Το φαγητό μας φάνηκε ΠΟΛΥ καλό για μπυραρία. Κρίνοντας και από άλλες μπυραρίες οι μερίδες των άλλων είναι πολύ μικρότερες νομίζω ενώ στο εν λόγω μαγαζί οι μερίδες ήταν κάτι παραπάνω από επαρκείς. Πήραμε μια ποικιλία από λουκάνικα, πρέπει να ήταν γύρω στα 7 πάνω στο δίσκο, όλα ιδιαίτερα εύγευστα. Δεν τα φάγαμε όλα, πήραμε και πακετάκι σπίτι. Μια σαλάτα αρκετά νόστιμη και μεγάλη επίσης και 2 μπύρες, μια ποτήρι και μια μπουκάλι. Σύνολο 25 ευρώ τα δύο άτομα.

Στα συν του μαγαζιού η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσική από τον dj. Είχα καιρό να ακούσω τόσο καλή μουσική σε μαγαζί εστίασης και όχι σε μπαρ, κλαμπ κλπ. Ταυτόχρονα υπήρχε ένα σημαντικό μείον. Η μουσική ήταν ελαφρώς δυνατή, παραπάνω απ'ότι έπρεπε, για το μαγαζί. Είπαμε, σε μπυραρία πήγαμε όχι σε ροκ κλαμπ. Το χειμώνα δηλαδή, που θα κάθονται όλοι μέσα, φαντάζομαι ότι θα ενοχλεί κάπως ο ήχος.

Πάντως η πρώτη επίσκεψη μας εκεί μας ενθουσίασε και είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάμε. Νομίζω πως είδα και κότσι στον κατάλογο, το οποίο θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω για να δω αν όντως είναι τόσο καλό όσο αυτό που είχα δοκιμάσει στο Βερολίνο.