ALEXAKI

Μέλος από: Νοε 2012

06 Φεβ 2017

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι με κράτηση (την θεωρώ απαραίτητη) σε ενα γεμάτο Σπίτι με 100% άκαπνο χώρο. Ευγενέστατη η υποδοχή και χαμογελαστά πρόσωπα σε όλη την εξυπηρέτηση.

Το μενου απ'οτι είδα είναι ημέρας οπότε φαντάζομαι ο καθένας μας θα πετύχει και κάτι διαφορετικό.

'Ολα τα πιάτα που πήραμε ηταν πεντανόστιμα, εκτός απο την τσιπούρα με νιόκι, οπου ο άτυχος της παρέας τα παρομοιασε σαν να μασάει κάτι ανάμεσα σε κάμπια και προνύμφη πριν γίνει πεταλούδα. Όντως και σε σχήμα και σε υφή ταιριαζε απόλυτα ο χαρακτηρισμός.

Τα υπόλοιπα κεφτεδάκια με μακαρόνια, μυλοκόπι, ριζότο σολωμού, σαλάτες και πίτσα ήταν πολύ καλύτερα.

Απο οτι γνωρίζω λειτουργεί σαν all day οπότε θα ήθελα να το δοκιμάσω και σαν καφέ, γιατί τα γλυκα του αχ αχ αχ. Η κρέμα λεμόνι, η τάρτα σοκολάτα με παγωτό κανέλλα, η μους τζιαντούγια... καταπληκτικά.

Για 5 άτομα δώσαμε 178 ευρώ με 2 μπουκαλια κρασί. Θα ξαναπάμε σύντομα...

25 Ιαν 2017

To συγκεκριμένο μαγαζί το έχουμε επισκεφθει 2 συνεχόμενα Σάββατα αυτόν τον μήνα.
Το πρώτο που μας ενθουσίασε ήταν οτι είναι άκαπνο. Τι ιδανικότερο για οικογένειες με μικρά παιδια?Ενα καθαρό περιβάλλον να απολαυσεις το φαγητό σου.

Ο χώρος πολύ ωραίος, φωτεινός με ευγενέστατους και ταχύτατους σερβιτόρους.
Έχοντας μελετήσει απο το σπίτι τον κατάλογο τους, με το που κάτσαμε ζήτησα να μας φέρουν μια σκιουφιχτά για την μικρή για να μην περιμένει. Δεν περάσανε 5 λεπτά και τις 2 φορές και το πιάτο ήταν στο τραπέζι μας. Αν αυτό δεν είναι εξυπηρέτηση τι άλλο να ζητήσω? Γενικα αισθάνεσαι οτι ασχολούνται με το κάθε τραπέζι ξεχωριστά και δεν είναι απλά διεκπεραιωτές παραγγελίας.
Στα φαγητά μείναμε ικανοποιημένοι όλοι στην παρέα. Σαλάτες, καγιανάς, πεινιρλί, τυρόπιτα τα πήραμε όλα και ηταν πεντανόστιμα.

Ειδικά τα πίατα που περιείχαν κρέας ενθουσίασαν. Το μόνο αδιάφορο πιάτο μας φάνηκε η πεκορινάδα, που είναι και το πιο ξακουστό τους. Θεωρώ πως αν κάποιος δοκιμάσει μόνο αυτό θα αδικήσει το μαγαζί σε μια κριτική. Θέλει βελτιώσεις...
Εν κατακλείδι μια ωραία έκπληξη ήταν οι περίεργες και τέλειες γεύσεις παγωτού μαζί με ενα ωραιότατο τεράστιο καλτσονε σοκολάτας. Η καρυδόπιτα τους όμως ήταν χάλια. Ενα κομμάτι σε τραπέζι 6 ατόμων και δεν φαγώθηκε. Μην την προτιμήσετε.

Γενικά είναι ένα μαγαζί που θα το κρατήσω στην λίστα μου ψηλα, comfort food σε ωραίο χαλαρό περιβάλλον για να βγεί ο χειμώνας...

09 Νοε 2016

Επίσκεψη Σαββάτου μεσημέρι. Μια υπέροχη μέρα, με υπέροχη παρέα και δυστυχώς χωρίς τραπέζι στα διπλανά Fridays. Oπότε λέμε Ιταλικό είναι ας το δοκιμάσουμε.

Το σέρβις πολύ καλό και ευγενέστατα τα παιδιά, όπως και η υπέυθυνη κυρία. Καθίσαμε αμέσως.

Για να μην πολυλογώ το φαγητό μας φάνηκε απαράδεκτο.

Οι πίτσες υπερβολικά λαστιχένιες και κακοπαρουσίαστες και άκοπες. Πήραμε 3 διαφορετικές και μόνο η πιτσα καρμποναρα αξιζε. Οι άλλες 2 είχαν τόσα ζουμιά που ήταν πανιασμένες. Και αυτη με την buffala αλλα και αυτη με τα μανιτάρια είχαν βγάλει υγρά που ήταν αηδία.
Τα ζυμαρικά τώρα είχαν ΜΟΝΟ 2 επιλογές απο λαζάνια. Μα Ιταλικο χωρίς ζυμαρικά?
Θα βάλουν λέει απο την νέα εβδομάδα... Οπώς και να έχει και τα 2 λαζάνια είχαν τόσο έντονη την γευση της μπεσαμέλ που δεν καταλάβαινες κατι άλλο απο γευση.
Και 2 σαλάτες καίσαρα και σπανάκι, επίσης αδιάφορες αλλά ευτυχώς δροσερές και φρέσκες.

Δοκιμάζοντας λοιπόν σχεδόν όλο τον κατάλογο στην επίσκεψη μας δεν υπήρξε κάτι να μας τραβήξει να ξαναπάμε.

Μαζί με 4 μικρες moreti και 2 αναψυκτικά 89 ευρω. Οικονομικό να το φαγητό άξιζε.

14 Οκτ 2016

Η επίσκεψη μας πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα καθημερινή στις 20*00. Το μαγαζί είχε μόνο μια παρέα ακόμα για φαγητό και μια παρέα για καφέ, ενω στο διπλανό pere ο κόσμος περίμενε στο πεζοδρόμιο για να κάτσει!
Η εξυπηρέτηση διεκπαιρεωτικη αλλά πολύ αργή. Ενας σερβιτόρος και μια βοηθός οπου και πάλι σε ένα άδειο μαγαζί και δεν μας ανανέωσαν ουτε μια φορά το νερό.
Το κουβέρ μπαγιάτικο το ψωμί (αδιανόητο για ενα Ιταλίκο), ορεκτικό ψητή σκαρμοτσα ζεσταμένη σε microwave, η σαλάτα κοτόπουλο απαράδεκτα κομμένη και άνοστη με μια φέτα μόνο! προσούτο. Στην πίτσα παραγγείλαμε μια απλή ντομάτα τυρί και αντί για πικάντικο σαλαμι ζητήσαμε να εχει ζαμπον.. Το ζαμπόν τοποθετήθηκε ωμό πάνω απο την ψημένη πίτσα. Ζαμπόν δε επιπέδου φετα τόστ. Τύπου το ξεχάσαμε και το πετάξαμε απο πάνω.
Τα 2 κυρίως ταλιατέλες ραγου (το καλυτερο πιάτο της βραδιας) και ενα ριζότο με λεμόνι και κοτόπουλο το οποίο θύμιζε την μαμαδίστικη κοτόσουπα. Δεν ήταν όμως άσχημο. Φαγώθηκε το μισό ευχάριστα.
Εννοείτε πως το κυρίως ήρθε 50 λεπτά απο την ώρα που κάτσαμε. Εννοείτε πως δεν μας κέρασαν τίποτα. Μα σε ένα άδειο μαγαζί, που σίγουρα θέλεις να μαζέψεις κόσμο πέρα απο το Σαββατόβραδο, που είναι όλα γεμάτα,,.. δεν σου έχει περισέψει κανένα γλυκό απ'ολη την ημέρα να κεράσεις?Περιμένεις να τα πουλήσεις στο άδειο μαγαζί σου μετά τις 10 το βράδυ?
Για τα ανωτέρω με 2 ποτήρια μπύρα πληρώσαμε 60ευρώ.

04 Σεπ 2016

Επίσκεψη καθημερινής 19*30 το απογευμα την περασμένη εβδομάδα.
Σε μια αδεια Γλυφαδα μετα τις διακοπές, μας εντυπωσίασε οτι ήταν το μόνο που είχε 3 παρέες οπότε και το τιμήσαμε για να μην πάμε πάλι στο sale bianco.

Ο χώρος λίγο στριμωγμένος και εντυπωσιακα γεμάτος με θαμώνες μεχρι να φυγουμε! Μας έκανε να απορρησουμε πως και δεν το είχαμε επισκεφθεί νωρίτερα.
Μια επίσκεψη τελικά αρκούσε αφου δεν μας άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις και δεν θα ξαναπάμε.

Ενα carpaccio 7/10, μια σαλάτα Καίσαρα με υπερβολικά ψιλοκομμένο μαρούλι 4/10,
μια φοκάτσια με γκοργκοντόλα κ συκα 3/10. Η φρεσκάδα των αποξηραμένων σύκων ήταν ίδια με του σπιτιού μου, το σακουλάκι που ξέχασα ανοιγμένο στο ντουλάπι πριν τις διακοπές!

Απο κυρίως μια καρμπονάρα 2/10(άνοστη, αναλατη με μπουκατινι ενα κλικ πριν το al dente. ) και μια ταλιατέλες με μελανι σουπιάς, θαλασσινα. γαρίδες 7/10.

Με 2 ποτηρια μπυρα, ενα εμφιαλωμένο και κανένα κέρασμα (στους θαμώνες πήγε λεμοντσελο απο οτι είδαμε) πληρώσαμε 90ευρω!
Τουλάχιστον φέρανε απόδειξη.

06 Απρ 2016

Eνα μαγαζί που δυστυχώς με απογοήτευσε, παρόλο που είχα διαβάσει αρκετά καλές κριτικές.

Ο χώρος καθαρός και μη καπνισμένος ευτυχώς. Οι μερίδες μικρές και χωρίς φαντασία δυστυχώς. Πιτάκια κ ψωμάκια με ελίτσες για αρχή ενώ σε ρωτούν αν θέλεις εμφιαλωμένο ή βρύσης.

Σαλάτα σπανάκι με σπεκ μέτρια, πουγκακια με breasola και τυρι/μυρωδικά αδιάφορα. Και τα 2, πιάτα που μπορείς να τα φτιάξεις κ στο σπίτι σου.
Τα κυρίως ανέβασαν τον μέσο όρο όμως. Ταλιατέλες ραγου αρκετά καλές οπου για πρώτη φορά έφαγα ραγου χωρίς να είναι σε κοκκινιστή σάλτσα. Πολύ ιδιαιτερο.
Και ενα κοτόπουλο με κρούστα παρμεζάνας, γλυκόξυνη λευκή σαλτσούλα και μυρωδάτο basmati. To καλύτερο πιάτο της βραδιας.
Για τα ανωτέρω με 2 ποτήρια κρασί πληρώσαμε 65ευρώ.
Αν τα πιάτα ήταν πιο ενδιαφέροντα θα ήταν ενα μαγαζί που θα ξαναπήγαινα σαν λογικότατο budget.

Το σέρβις δυστυχώς μας τα χάλασε η κυρία. Πρώτον το νερό ουδέποτε ξαναγέμισε στα ποτήρια μας. Η' λοιπόν το αφήνεις κοντά στο τραπέζι να σερβιριζόμαστε μόνοι μας ή έχεις το νου σου να γεμίζεις εσύ, πόσο μάλλον οταν έχεις μόνο 3 τραπέζια να εξυπηρετήσεις.
Δευτερον ζητήσαμε λίγο πιπέρι για την σαλάτα. Αφου έβαλε στο πιάτο πάει να το πάρει κ της ζητήσαμε να το αφήσει αν μπορεί. Το άφησε τελικά.

Ελα που ζητήσαμε και παρμεζάνα για τις ταλιατέλες! Ερχεται με το κλασσικο μικρό μπολάκι με παρμεζάνα, βάζει πάλι στο πιάτο και κάνει ταχύτατη μεταβολή το παιρνει και φεύγει! Ποτέ στην ζωή μου δεν μου έχουν πάρει πίσω το τυρί παρα μόνο στo la pasteria που έρχεται ο χριστιανός με το κομμάτι το τυρί! Πάθαμε ενα σοκ γελώντας, κ η αλήθεια είναι οτι μας έλλειψε λίγο ακόμα αλλα ντραπήκαμε να το ξαναζητήσουμε!
Θέλει μερικές αλλαγές σαν συνταγές και σέρβις για να ανέβει λίγο. Ετσι εξηγήσαμε κ εμείς πως στα γειτονικά μαγαζιά γινόταν το αδιχώρητο ενω εκέι είμασταν μόλις 3-4 τραπέζια.

24 Φεβ 2016

Επίσκεψη παρέας 10 ατόμων Κυριακή μεσημέρι μετά απο κράτηση.

O χώρος χαριτωμένος και ζεστός και ασφυκτικά γεμάτος. Δυστυχώς το 2/4 είναι για το κάπνισμα. Οχι απλά τεκές... ντουμάνι όσο δεν πάει! Ατμόσφαιρα απαράδεκτη!
Και μάλιστα ήταν και 2 παιδάκια μέσα που απλα απόρησα με την νοημοσύνη των γονέων τους. Kάποια στιγμή μέχρι και οι καπνιστές της παρέας βγήκαν για λίγο αέρα!

Το σέρβις αργο γενικά. Αφου κάτσαμε στις 14*45 παραγγείλαμε μισή ώρα αργότερα! Σε παρατήρηση μας στον σερβιτόρο, η απάντηση ηταν οτι για μας δουλευουν, δυο άτομα είναι να κάνουμε λίγη υπομονή... λες και εγω του φταίω!

Το φαγητό λοιπόν. Όλα τα ορεκτικά ήταν πεντανόστιμα! Πήραμε σχεδόν όλο το κατάλογο για να καλύψουμε την πέινα μας. Ενω για κυρίως πήραμε και 2 ποικιλιες για 4 άτομα. Μέγα λάθος!!! Απαράδεκτη ποσοτικά αλλα και ποιοτικά, άγευστη και πρόχειρη! Το λουκάνικο δεν τρωγότανε, η πανσέτα καθώς και η πίτα ήταν μια! Μας χάλασε όλη την εικόνα που ειχαμε σχηματίσει. Δυο κυριώς με κοτόπουλο ακόμα επίσης πολύ καλά.

Στο τέλος φαγαμε καρυδόπιτα και σουφλέ σοκολάτας νοστιμότατα επίσης.
Ο λογαριασμός 190,00ευρω. Μας φάνηκε καλά μπορώ να πω. Αυτο που μας κακοφάνηκε ήταν οτι δεν παίρνει κάρτες. Μόνο μετρητά. Παράλογο μου φάνηκε τέτοια εποχή να υποχρεώνεις τον εορτάζοντα να σου δώσει τα μισά απο το βδομαδιάτικο των 420ευρω..

Και στο συμπέρασμα τώρα της ζωντανής μουσικής. Μια ορχήστρα με 2 άντρες και μια κοπέλα. Πόσο καλή?! Πόσο γλυκιά?! Ο μοναδικός λόγος που κάτσαμε 4 ώρες στο ντουμάνι. Το κέφι τους και οι φωνές τους καταπληκτικές. Μακάρι να τραγουδούσαν και κάπου καλύτερα να τους ακούσουμε πιο ευχάριστά. Μπράβο τους ειλικρινά!

Θα ξαναπάω μόνο αν το επιδιώξει η παρέα και μόνο για να ακούσω τη συγκεκριμένη ορχήστρα.

14 Ιαν 2016

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι ύστερα απο κράτηση 2 άτομα στον μέσα χώρο.

Ένα μικρό καθαρό ταβερνάκι με παγερή ατμόσφαιρα. Θέλει αρκετές βελτιώσεις να γίνει πιο χουχουλιάρικο για ενα κρύο χειμωνιάτικο μεσημέρι. Ο μόνος λόγος που βάζω 2 στον χωρο είναι για τον ΞΕΚΑΘΑΡΟ χώρο μεταξύ καπνιζόντων και μη. Απο τα ελάχιστα ταβερνάκια που μπορέις να φέρεις το παιδάκι σου χωρίς να σιχτιρίζεις. Μπράβο τους.

Οπώς διάβασα στα σχόλια πριν πάω περίμενα κ εγώ τον δίσκο με τα ορεκτικά λοιπόν. Πήραμε τζατζίκι (δυνατό) εναν ντάκο και μια χόρτα. Συνεχίσαμε με αδιάφορους κολοκυθοκεφτέδες και τηγανιτή τυρόπιτα, με κυρίως ενα ψητο rib eye (νόστιμο) με ωραιότατες τηγανιτές ελαφριές πατατούλες και ενα μοσχαράκι ψημένο στην λαδόκολλα που συνοδευόταν με μακαρούνες με τυρί.

Παθαίνουμε ενα σοκ οτι δεν υπάρχει σάλτσα παρα μόνο ενα κομμάτι σκέτο κρέας με μακαρόνια! Αλλα αυτό το τυρί πάνω απο τα μακαρόνια.... Τι υπέροχο, τι γευστικό... όντως η οποιαδήποτε σάλτσα θα το κάλυπτε έτσι όπως έλιωνε και βουτύρωνε τα μακαρόνια.

Για τα ανωτέρω με μισό κιλό χύμα κρασάκι ροζέ, επίσης ωραιο, πληρώσαμε 69ευρώ με κέρασμα χαλβα κ κρεμ καραμελέ.

Συμπερασματικά, είναι ένα ωράιο τίμιο μαγαζάκι, με εξαιρετικούς ανθρώπους (όλοι χαιρετούσαν τον ευγενέστατο ιδιοκτήτη) και καθαρό μαμαδίστικο φαγητό.

Στα μειον ο χλιαρός χώρος, το γεγονός πως δεν υπάρχει κατάλογος(πχ διάβασα στα σχόλια για κεφτεδάκια και λουκάνικα που σε εμάς δεν προτάθηκαν) και απλά στα απαγγείλουν ενω εσύ φαντάζεσαι τις τιμές, και το μεγάλο κενό που δημιουργείται απο την σαλάτα στα 2 τηγανητά ορεκτικα (περίπου 20 λεπτά ήταν).

Παρόλο που φάγαμε καλά δύσκολα θα ξανα έκανα την διαδρομή Γλυφάδα-Κηφισιά για το συγκεκριμένο μαγαζι.

31 Δεκ 2015

Mετα απο μια διαφήμιση στο facebook οτι θα έχει live 30s αποφασίσαμε με το στεφάνι να το επισκεφούμε. Ο χώρος λίγο σκοτεινός και περίεργα τοποθετημένα τα τραπέζια αλλά ίσως ήταν και λόγω του live.
To κρύο αρκετό, παρόλο που κάτσαμε κάτω απο σόμπα κ ηπιαμε και απο δυο ποτά!

Τα παιδιά του σέρβις εξυπηρετικότατα και ευγενέστατα. Παραγγείλαμε τα ποτάκια μας αμέσως και μετά την παραγγελία του φαγητού τα πιάτα ήρθαν εντος 3 λεπτών.
Ο κατάλογος αρκετά μικρός με επιλογές που με ζόρισαν λιγάκι. Θα ήθελα κ κάτι πιο απλό.

Η σαλάτα σουμ σουμ θεόξυνη. Οχι σε υποκειμενικό βαθμό αλλα σε βαθμό λάθους! Κανεις δεν πρέπει να δοκίμασε την σως πριν τη στήσει. Για ορεκτικό εναν πουρέ μελιτζάνα (υπερβολικά αλεσμένος, σαν το φαι της μπέμπας μου! ) αλλά πολύ νόστιμος με αμυγδαλάκια και ψιλοκομμένο μαιντανο απο πάνω. Επίσης ενα μπουριτο με κοτόπουλο πολύ γευστικό επίσης.
Δυστυχώς αν και πεινασμένοι οι επιλογές απο τον κατάλογο δεν μας άφησαν να πάρουμε και άλλο ορεκτικό.

Τα κυρίως τώρα, εγω πήρα ενα burger με κατσικίσιο τυρί κ μανιτάρια. Υπερβολικά αδιάφορο. Το τυρί δεν υπήρχε ενώ σαν μερίδα ηταν ελάχιστη κ κακοσερβιρισμένη. Το συγκεκριμένο burger το εχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές στο burger joint και ειναι ασύληπτο. Το slow food το περιβόητο το επέλεξε ο σύζυγος. Πάλι ενα burger σε πολύ μικρή μερίδα. Το κρέας γευστικό αλλά λίγο. Γενικά δεν ικανοποιηθήκαμε απο το φαγητό και θα επιλέξουμε το συγκεκριμένο μαγαζι ξανα για να δοκιμάσουμε το ξακουστό brunch του και μόνο.

Για όλα τα ανωτέρω με 4 ποτάκια πληρώσαμε 74ευρώ. Δεν τα λές κ λίγα για το συγκεκριμένο φαγητό. Θεωρώ οτι υπάρχουν πιο τίμιες επιλογές στην περιοχή μας.

19 Νοε 2015

Ηταν απο εκείνα τα Σαββατόβραδα που λες μωρέ να αφήσω το παιδί στην γιαγιά του, να πάρω τον σύζυγο να πάμε σε ενα μεξικάνικο με live να ξαναθυμηθούμε τα του μήνα του μέλιτος! Και ατυχώς επιλέγεις να κάνεις κράτηση στον Μεξικάνο.

Το περιβάλλον παγωμένο στην κυριολεξία με ωραίο στολισμό βέβαια. Είχε και πάνω πατάρι που δεν πήγαμε, φαντάζομαι κάτι παραπλήσιο θα ήταν. Το μαγαζί γεμάτο κόσμο κυρίως φοιτητικό κ μεγάλες παρέες που έδινε ωραία νότα στο μαγαζί.

Κάτσαμε στις 09*45 και ήρθε η σαλάτα φαχίτα (που ήταν και το μόνο πιάτο που άξιζε) στις 10*20. Ορεκτικό ποικιλία ενα δεκάλεπτο αργότερα μαζί με κάτι τρισάθλιες πατάτες κατεψυγμένες λαδερές, με ενα άγευστο τυρί λιωμένο απο πάνω και ωμά κομματάκια μπέικον.

Τα 2 κυρίως επίσης αδιάφορα με τελείως διαφορετική περιγραφή στον κατάλογο αλλα με παραπλήσια γεύση κ το πιατο να τσουρουφλίζει απο το microwave.

Γενικά κάκιστης ποιότητας φαγητό και προχειρότητα παντου.
Το σέρβις υπερβολικά αργό δε. Ζητήσαμε μόνοι μας κατάλογο αφου είχαμε κάτσει πόση ώρα, ζητήσαμε μια sour creme με την προσγείωση των κυρίως, η οποιά δεν ήρθε ποτέ και 2 φορές τον λογαριασμό! Τα ζώα μου αργά γενικώς. Ενω απο οτι καταλάβαμε η δικιά μας παραγγελία έπρεπε να δωθεί μετά απο 2 τραπέζια που είχαν κάτσει πριν απο μας κ τους είπε ο σερβιτόρος πως δεν έγινε κάτι, απλά δεν τους είδε. Πάλι καλά που δεν τους μάλωσε κιόλας.

Το live η τελευταια πονεμένη ιστορία. Ενας κύριος με στολή μας είπε 4 τραγούδια κ μετα ευχήθηκε καλή μας νύχτα. Τα 2 τραγούδια με κιθάρα και τα άλλα 2 να τραγουδάει πάνω στην μουσική του cd player. Απαράδεκτο, με αποκορύφωμα το οτι μας έλεγε το πρωτο τραγούδι μετά ανέβαινε να το πει κ σε αυτούς στο πατάρι κ μετά ξανακατέβαινε και τούμπαλιν! Γελοίο απλά.

Για την ολη ανωτέρω εμπειρία μαζί με 2 ποτήρια μπύρα και μισό κιλο σαγκρια δώσαμε 72 ευρω.

Υπάρχουν πολύ καλύτερα μεξικάνικα τύπου Amigos που θέλαμε να αποφύγουμε για κάτι διαφορετικο αλλα την πατήσαμε.

DOS HERMANOS
25 YEARS PARTY!