auntie zogia

Μέλος από: Νοε 2012

27 Απρ 2018

Μετά από "επιθετικο" marketing μέσω instagram, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον κυριακάτικο μπουφέ του SHISAN στο υποκατάστημα του Χολαργού.

Ο εσωτερικός χώρος είναι minimal και χαριτωμένος, ενώ υπάρχει και μικρός περιφραγμένος και στεγασμένος χώρος στο πεζοδρόμιο. Η πρώτη μας εντύπωση λοιπόν πολύ θετική μέχρι που μας υποδέχεται μια από τις κοπέλες του service και εκεί το πράγμα κάπως παίρνει την κατηφόρα. Ρωτάμε αν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι (είμαστε δυο άτομα), η κοπέλα χωρίς να πει κουβέντα κάνει μεταβολή και φεύγει. Μένουμε με το σύζυγο αρκετά λεπτά όρθιοι να κοιταζόμαστε. "Είπε κάτι και δεν ακούσαμε; Να περιμένουμε ή να φύγουμε;". Ευτυχώς η κοπέλα επέστρεψε και πάλι αμίλητη μας έδειξε ένα τραπέζι.

Στα του φαγητού τώρα. Στο μπουφέ κάθε τόσο σερβιρίζονται πανέμορφα sushακια - καμιά δεκαριά διαφορετικές γεύσεις. Δεν υπάρχουν καθόλου nigiri παρά μόνο rolls. Γευστικά και φρέσκα, αλλά βαριά. Αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχουν αρκετά fried rolls αλλά και σε ότι πάνω σχεδόν σε κάθε κομμάτι υπάρχει μια μικρή γαρνιτούρα μαγιονέζας (ή παρεμφερούς sauce). Οσοι θέλετε sushi καθαρόαιμο, με έντονη γεύση ψαριού, θα απογοητευτείτε λοιπόν.

Συνοδευτικά υπάρχουν δύο είδη σαλάτας. Η μία με surimi και μαρούλι, η άλλη δε θυμάμαι. Πάντως αξιοπρεπέστατες και δροσερές. Επίσης υπήρχαν μικρά spring rolls και δυο είδη dumplings. Ολα πολύ συμπαθητικά και χωρίς αίσθηση τηγανίλας.

Όσο τρώμε και δοκιμάζουμε έχω αρχίσει και έχω υποψίες ότι η κοπέλα που μας υποδέχτηκε με αντιπαθεί. ΟΚ, αστειεύομαι, πάντως δεν μπορώ να πω ότι είχαμε καλή χημεία εκείνη τη μέρα. Κανείς δεν ήρθε να μας ρωτήσει τι θα πιούμε ή αν θέλουμε να παραγγείλουμε κάτι πέραν του μπουφέ. Κάποια στιγμή την πετυχαίνουμε και ζητάμε κρασί. Αμίλητη φεύγει. Η ωρα περνάει και κρασί δεν έρχεται. Το ζητήσαμε 2η φορά από την άλλη κοπέλα που είχε εμφανιστεί εντωμεταξύ. Το ίδιο σκηνικό και όταν ζητησαμε χαρτοπετσέτες.

Μετά από λίγο σηκώνομαι για refill και πήγα να χρησιμοποιήσω κάτι μπολάκια για να βάλω sauce ή κάτι τέτοιο. Η πρώτη κοπέλα μου είπε κάπως απότομα να μην τα χρησιμοποιήσω και ότι θα μας φέρει άλλα. Ακόμα τα περιμένω....

Τελειώνοντας το γεύμα μας αρχίζουμε να αναζητούμε κάποιον για λογαριασμό. Βγαίνει η πρώτη κοπέλα από την κουζίνα, κάθεται στον πάγκο, λίγο πιο πέρα από τις πιατέλες του μπουφέ, και αρχίζει να τρωει. Της κάνω νόημα για το λογαριασμό. Εμφανώς ενοχλημένη σηκώνεται και μπαίνει πάλι στην κουζίνα. Μετά από λίγη ώρα ήρθε στο τραπέζι μας ένας νεαρός ο οποίος ήταν χαμογελαστός και ευγενέστατος όπου μαζεψε το τραπέζι, έφερε λογαριασμό κλπ.

Σίγουρα θα ξαναπάμε στο Shisan, και για το μπουφέ αλλά και για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα. Σταθερή αγάπη για κινεζο-ιαπωνικό μπουφέ Κυριακής παραμένει το TOYO στο Π. Φάληρο, όμως πότε πότε χρειάζεται μια αλλαγή! Ελπίζω τουλάχιστον την επόμενη φορά να πετύχουμε όλο το προσωπικό σε καλό mood.

25 Απρ 2018

Πού να ήξερα ότι στη στροφή του 040 των μαθητικών και φοιτητικών μου χρόνων θα άνοιγε κάποτε αυτό το μικρό διαμάντι;

Δεν έχω να προσθέσω πολλά στις κριτικές των έμπειρων προλαλήσαντων καλοφαγάδων. Στο Mr. Dim έχω φάει μερικά από τα καλύτερα noodles της ζωής μου με σέρβις που πλησιάζει αστεράτο εστιατόριο και τιμές που πλησιάζουν συνοικιακό ουζερί. Και τα bao buns είναι εξαιρετικά, σα να μασάς συννεφάκια, ενώ θα πρότεινα να συνοδεύσετε το φαγητό με τα εξωτικά αναψυκτικά του καταλόγου για μια πιο ολοκληρώμενη εμπειρία.

Ένα μεγάλο μπράβο στους ιδιοκτήτες για την προσέγγισή τους. Ευτυχώς που δε μένουμε κοντά γιατί τα bao θα είχαν αντικαταστήσει τα delivery σουλάκια σπίτι μας.

13 Ιαν 2018

Ξέρω ότι θα φανεί οξύμωρο αλλά δεν τρώω ψάρια και θαλασσινά!

Ελα όμως που ένας καλός πελάτης ήθελε να με ευχαριστήσει και επέλεξε το Ψάριστον για να μου κάνει το τραπέζι. Φυσικά δεν του είπα τίποτα από ευγένεια και σκέφτηκα ότι, οκ, με σαλάτα και πατατούλες τηγανητές θα τη βγάλω. Όταν καθίσαμε του είπα μεταξύ αστειου και σοβαρού ότι πέτυχε μπίνγκο στο ποια κάλεσε και εκείνος μου είπε "δοκίμασε, σου εγγυώμαι ότι αυτά τα θαλασσινά θα τα φας". Και είχε δίκιο!

Τα περισσότερα πιάτα ήταν καταπληκτικά. Το καλύτερο ήταν τα νουντλς (δεν ξέρω ακριβώς τι είχαν μέσα), οι γαρίδες με τρούφα και ένα ψάρι (δε θυμάμαι τι) μαγειρεμένο και σερβιρισμένο πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο. Σαλάτες, πατάτες τηγανητές κλπ αξιοπρεπέστατα.

Ο χώρος δε σε προδιαθέτει τόσο θετικά όταν μπαίνεις μέσα. Θα έλεγα ότι είναι "χύμα" σε σχέση με την ποιότητα των πιάτων.

Αν σας αρέσουν οι λίγο "πειραγμένες" γεύσεις και θέλετε κάτι πέρα από την κλασσική ψαροταβέρνα, να το δοκιμάσετε. Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά - ακόμα κι εγώ που δεν τρώω θαλασσινά!

11 Ιαν 2018

Σάββατο βράδυ και μεγάλη παρέα 7-8 φίλων που έχουμε να βρεθούμε καιρό. Έχουμε κλείσει τραπέζι στο zampano και καθόμαστε σε μεγάλο άνετο τραπέζι στο βάθος της σάλας. Ο χώρος είναι υπέροχος με ωραία χρώματα και διακοσμητικά στοιχεία.

Παραγγείλαμε μια πιατέλα τυριών και αλλαντικών καθώς και τη σαλάτα με προσούτο για να μοιραστούμε. Μέχρι να φτάσει όλη η παρέα κάποιοι από εμάς παρήγγειλαν aperol spritz. Συμπτωματικά ο καθένας παρήγγειλε και από ένα διαφορετικό κυρίως. Εγώ διάλεξα τα νιοκι πατάτας-παντζαριού τα οποία συνοδευόντουσαν από πέστο και φυλλαράκια ρόκας. Ωραία γήινη γεύση και ενδιαφέρουσα υφή αλλά πολύ μικρή ποσότητα. Πιάτο μάλλον προορισμένο για ορεκτικό - κατά γενική ομολογία και της υπόλοιπης παρέας. Δε δοκίμασα τα υπόλοιπα πιάτα αλλά είδα ότι οι ποσότητες ήταν πιο γενναίες. Τα πρώτα πιάτα αδιάφορα.

Το άτομο μας ήρθε 25 ευρώ (από ένα κυρίως ο καθείς, τα δυο ορεκτικά που προανέφερα και ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο).

Θα ήθελα να ξαναπάω για την ατμόσφαιρα και όχι για το φαγητό. Σίγουρα θα ήθελα να δω πώς είναι και το jazz brunch που έχουν τις Κυριακές. Θα το πρότεινα σε ζευγάρι στα πρώτα ραντεβού ή για να γιορτάσεις επέτειο, όχι όμως σε κάποιον καλοφαγά.

08 Φεβ 2016

Δεύτερη μόλις φορά που επισκέπτομαι το 'Ερως-Ήρως, αν και είναι στη γειτονιά μου και μου αρέσει πολύ ως περιβάλλον. Ζητώ συγνώμη που ανοίγω αρνητικά την κριτική μου, αλλά αν οι τιμές ήταν πιο χαμηλές θα το είχα κάνει στέκι.

Ο εσωτερικός του χώρος είναι ζεστός και καλόγουστος. Την πρώτη φορά κάτσαμε έξω γιατί ήταν Ιούνιος, τώρα αναγκαστικά μέσα. Και έξω πάντως είναι μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν διεκπεραιωτική θα έλεγα. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν λίγο ψυχρή, αν και ήμασταν οι μόνοι πελάτες εκείνη την ώρα δε μας μίλησε καλά καλά.

Παραγγείλαμε τα εξής:

ντάκο: πολύ συμπαθητικός, αλλά νομίζω ότι το κρεμμύδι δεν κόλλαγε καθόλου στο πιάτο, ειδικά τόσο μεγάλη ποσότητα (6,5 ευρώ)

χόρτα εποχής: κι αυτό συμπαθητικό πιάτο, αν και 8,5 ευρώ για τη μερίδα δεν ξέρω αν είναι λογικά.

απάκι με τηγανητές πατάτες και στάκα: καλό πιάτο, οι πατατούλες κομμένες στο χέρι και χωρίς λαδίλα (12 ευρώ)

κριθαρώτο με κομματάκια απάκι, τυρί και λαχανικά: το καλύτερο πιάτο της βραδιάς (10 ευρώ)

Πολύ ωραίο το ζυμωτό ψωμί τους (2 ευρώ για 2 άτομα) που είχε μέσα μπαχαρικά, ήταν ιδιαίτερο. Από ποτά: τεταρτάκι λευκό κρασί και καραφάκι μικρό ρακή (3 ευρώ έκαστο).

Σύνολο λοιπόν 39 ευρώ για δύο άτομα. Δηλώνω προβληματισμένη. Δε λέω ότι το φαγητό δεν ήταν καλό. Απλώς οι τιμές των πιάτων κάνουν το 'Ερως-Ήρως ένα εστιατόριο που δεν είναι για συχνή επίσκεψη, τουλάχιστον για το δικό μου βαλάντιο.

08 Φεβ 2016

Διαβάζοντας την κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗ για το FALAFEL HOUSE, αποφάσισα να γράψω για το αγαπημένο μου Sumsum, ώστε να προτείνω μια εναλλακτική για καλό φαλάφελ στο κέντρο της Αθήνας.

Πιο κέντρο δε γίνεται. Σόλωνος και Ασκληπιού γωνία, δυστυχώς δυσεύρετο parking.
Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι πεντακάθαρος (όπως και οι τουαλέτες) και δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Εξ' ου και το τριάρι που δίνω. Συνήθως παίρνω το φαγητό σε πακέτο.

Η μικρή κουζίνα είναι ανοιχτή και όλα τα υλικά σε κοινή θέα. Όλα είναι φρέσκα και καθαρά, δεν υπάρχει τίποτα να κρύψουν.

Το φαλάφελ στο Sumsum λοιπόν είναι εξαιρετικό. Και το λέω και σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μαγαζιά του είδους στην Αθήνα, έχω επισκεφθεί τα περισσότερα.

Πέρα από το φαλάφελ συστήνω το κοτόπουλο σισ ταουκ (μαριναρισμένο με μυρωδικά και γιαούρτι) και το μοσχάρι που δε θυμάμαι πώς το λένε δυστυχώς, κι αυτό μαριναρισμένο και τρυφερό. Επίσης πολύ καλό το λαχματζούν και τα "κεφτεδάκια" κέμπε. Τα κρεατικά και τα κεφτεδάκια και φαλάφελ, αν θυμάμαι καλά, μπορείς να τα παραγγείλεις είτε τυλιχτά είτε σε μερίδα σκέτα.

Πάντα μα πάντα παίρνω επίσης το μουταμπάλ, που είναι πουρές καπνιστής μελιτζανας με διάφορα υλικά.

Το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό και η εξυπηρέτηση γρήγορη και πάντα σχεδόν με κερνάνε ένα φαλάφελ στο χέρι όσο περιμένω την παραγγελία μου!

Θέλω να πιστεύω ότι το Sumsum λόγω της καλής ποιότητας και των καλών τιμών, θα είναι από τα μαγαζιά που θα μείνουν όταν περάσει η μόδα των φαλάφελ.

08 Δεκ 2015

Απορώ που δεν έχει γράψει κανείς κριτική μέχρι τώρα για αυτό το μικροσκοπικό διαμάντι στο κέντρο της Αθήνας (πιο κέντρο δε γίνεται).

Και εξηγούμαι... όταν λέω διαμάντι εννοώ καλό φαγητό, πρωτότυπες και πειραγμένες γεύσεις, μενού που αλλάζει κάθε μέρα και απόλυτο value for money. Αν ψάχνετε για απόλυτα επαγγελματικό service, κυριλέ τραπέζια και winelist δεν είναι το μέρος για σας.

Το μενού αναρτάται καθημερινά στη σελίδα τους στο facebook. Το Bread and Roses βρίσκεται στο βάθος μιας στοάς της Ομόνοιας και από πίσω του βρίσκεται μια κολεκτίβα νέων ανθρώπων. Σα χώρος δε λέει πολλά αλλά το καλοκαίρι ανοίγει και ταράτσα!

Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι ότι με 6,2 ευρώ μπορείς να δημιουργήσεις ένα combo ορεκτικού, σαλάτας και κυρίως πιάτου. Κάθε μέρα υπάρχουν 3-4 επιλογές σε κάθε κατηγορία για να διαλέξεις. Σήμερα π. χ. εγώ διάλεξα πράσινη σαλάτα με μήλο, πένες με πέστο ελιάς-βασιλικού και κοτόπουλο chop suey. Ο σύντροφός μου πατάτες baby με κορίανδρο, ταμπουλέ και καλαμάρι στο φούρνο με λαχανικά. Ήταν όλα φρέσκα και καλομαγειρεμένα όπως πάντα.

Δίνουν φαγητό και σε πακέτο και κάνουν delivery στα πέριξ της Ομόνοιας. Μπράβο στα παιδιά, ελπίζω να κρατήσουν τις ίδιες τιμές και την ίδια ποιότητα.

03 Δεκ 2015

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς, αλλά τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι να βρω μια πίτσα της προκοπής να παραγγείλω. Άσε που πληρώνεις και ένα σωρό λεφτά για αμφιβόλου ποιότητας αλλαντικά και απομιμήσεις τυριών. Μπλιαχ.

Η MYSTIC PIZZA ευτυχώς κάνει delivery στην περιοχή μου και έτσι τιμώ σταθερά τις πίτσες τους και τα ζυμαρικά τους. Θεωρώ ότι το value for money είναι εξαιρετικό. Οι ποσότητες είναι γενναιόδωρες και τα υλικά είναι φρέσκα και ιδιαίτερα. Παραγγέλνω πάντα τα σπαγγέτι mystic baby που έχουν έντονη γεύση λαχανικών, αλλά γενικώς ότι έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια δε με έχει απογοητεύσει.

Έχουμε καθίσει αρκετές φορές στο υποκατάστημα των Εξαρχείων και ήταν πολύ ευχάριστα. Τυπικό εξαρχειώτικο μαγαζί με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Θέλω σύντομα να επισκεφθώ και το μαγαζί στο Καλλιμάρμαρο.

Ελπίζω να συνεχίσουν την ίδια καλή πορεία!

Τέλος, να σημειώσω ότι κατά διαστήματα έχει πολύ καλές προσφορές στην online παραγγελία.

17 Ιούλ 2015

Επισκεφθήκαμε το tamarind thai Κυριακή βραδάκι αφού είχα διαβάσει για την προσφορά που έχουν αυτή την περίοδο: cocktails 5 ευρώ και ορεκτικά 50%.
Ο χώρος στην πλατεία είναι πολύ όμορφος με χαμηλό φωτισμό και τζαζ να παίζει σε σωστά επίπεδα.
Τα cocktails που παραγγείλαμε άνοιξαν το δείπνο μας και ήταν πολύ ωραία.

Δοκιμάσαμε μία από τις σούπες (που δε θυμάμαι πώς τη λένε) και πραγματικά δε θέλαμε να τελειώσει. Εκτός από νόστιμη ήταν και σε γενναία μερίδα, ικανοποιητική για δυο άτομα.

Από ορεκτικά πήραμε την μελιτζανοσαλάτα (έμοιαζε με τη δική μας καπνιστή μελιτζανοσαλάτα αλλά περιείχε μπαχαρικά) η οποία συνοδευόταν από sticky rice, ντομάτες και αγγούρι. Ωραία γεύση και πρωτότυπη και καλή σε ποσότητα.
Δεύτερο ορεκτικό ήταν οι φτερούγες κοτόπουλο μαριναρισμένες σε ταιλανδέζινο ουίσκι... απλά συμπαθητικό πιάτο.

Πήραμε μόνο ένα κυρίως και ένα sticky rice- θα ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία στα κυρίως πιάτα. Καταλήξαμε σε κοτόπουλο με κάσιους, λαχανικά και σάλτσα στρειδιών. Καλομαγειρεμένο αλλά τίποτα αξιομνημόνευτο.

Τα δυο κορίτσια που μας εξυπηρέτησαν γρήγορα και ευγενικά. Το φαγητό μας και τα ποτά μας δεν καθυστέρησαν.

Για δύο άτομα πληρώσαμε 47 ευρώ. Αν δεν υπήρχε προσφορά ο λογαριασμός θα ήταν +15-20 ευρώ. Από άποψη ποσότητας μείναμε ικανοποιημένοι οφείλω να πω, αλλά ίσως πρέπει να σκεφτούν σοβαρά τις τιμές τους. Ή να κάνουν πιο συχνά προσφορές!

05 Μαι 2015

Το RAKOR είναι αγαπημένη και σίγουρη επιλογή τον τελευταίο 1,5 χρόνο.
Για το φαγητό με κάλυψαν οι προηγούμενες κριτικές. Καλή ποσότητα και ποιότητα σε σχέση με την τιμή και ψαγμένες γεύσεις.
Προτείνω να δοκιμάσετε κάποια από τη σούπα ημέρας αλλά και το φαλάφελ!

Είναι ένα από τα μαγαζιά που αν και "trendy" και "hipster-friendly" (να το πω έτσι απλά) απευθύνονται και σε ζευγάρια με μικρά παιδιά. Κάθε φορά που πηγαίνουμε πάντα πετυχαίνουμε κι άλλες οικογένειες: λίγο η άνεση του χώρου, λίγο το ευγενικό προσωπικό, παίζει ρόλο που ακόμα και χειμώνα δεν "μπουκώνει" τσιγαρίλα γιατί είναι ψηλό το ταβάνι.

Ελπίζω το RAKOR να συνεχίσει την ίδια καλή προσπάθεια!