Scorpina_Kifissia

Μέλος από: Νοε 2012

11 Ιουν 2013

Έχω επισκεφτεί και το «Όμικρον» στην Κηφισιά, επειδή όμως ήταν επαγγελματικό το δείπνο, δεν θα αναλύσω τα φαγητά και τις τιμές .
Επισκέφτηκα το Καστελόριζο στην Βάρκιζα την 01 Ιουνίου 2013. Μεσημέρι χωρίς κράτηση.

Είχε δροσούλα και καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο με θέα τις βαρκούλες.Υπάρχει και parking άνετο.

Είχα ξαναπάει στο παρελθόν δύο φορές πρίν την ανακαίνιση .

Είχα μείνει ευχαριστημένη την δεύτερη φορά απο τις δύο αλλά σήμερα ήταν πολύ καλύτερα όλα και με αρκετά πακέτα προσφορών. Το προσωπικό εξυπηρετικό, διακριτικό και γρήγορο στο σέρβις.
Εμείς επιλέξαμε χωρίς κουπόνι ότι μας άρεσε από τον κατάλογο.

Παραγγείλαμε Σπαγγέτι κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα, πολύ καλό και χορταστική μερίδα, Σπαγγέτι «Καστελόριζο» με θαλασσινά σε σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, πολύ ωραίο και χορταστικό πιάτο, μύδια αχνιστά πολύ ωραία ,τυροκροκέτες και φέτα Ηπείρου σε παραδοσιακό φύλλο με θυμαρίσιο μέλι και μαύρο σουσάμι. Τα συνοδέψαμε με κρασί λευκό όχι ετικέτας πολύ ωραίο.
Στο τέλος μας κέρασαν και λουκουμάδες με παγωτό & μέλι πολύ ωραίοι.

Ωραίος ο χώρος, ζεστός, με τα φαγητά μείναμε ικανοποιημένοι, θα ξαναπάω.

15 Μαι 2013

Πήγαμε στο Ελλάδος Εικόνες, το καλοκαιρινό, 11/05/2013 μετά απο το θαλασσινό μας μπανάκι.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, όταν φτάσαμε, είχε αρκετό κόσμο το μεσημέρι, αλλά και αρκετά τραπέζια διαθέσιμα. Και φυσικά κατά την διάρκεια του μεσημεριανού μας ερχότανε και άλλος κόσμος. Βρίσκεται δίπλα στην παραλία οπότε έχετε και θέα στην θάλασσα. Επίσης μετά το φαγητό σας δίπλα ακριβώς υπάρχει και café .

Παραγγείλαμε Σαλάτα χωριάτικη, Μύδια αχνιστά, Σαρδέλα φούρνου, τυροκαυτερή, 4 μπύρες, ψωμάκι και νερό. Σύνολο 57,00 ευρώ.

Ήταν κατι καλό για ένα μονοήμερο, μετά το μπάνιο, χωρίς πολύ ζέστη.
Πιστεύω ότι με αρκετά ανεβασμένη θερμοκρασία εκεί, δε τα αντέχεται ο χώρος. Δεν θυμάμαι αν ο εσωτερικός του χώρος κλιματίζεται.

Ίσως να το δοκιμάσω και μια φορά για το βράδυ ώστε να έχω καλύτερη εικόνα και άποψη.

15 Μαι 2013

Πήγαμε στο 25αράκι, το Μ.Σάββατο, μεσημέρι κατά της 14:00.
Δεν είχαμε κάνει κράτηση, αλλά, όταν φτάσαμε, δεν είχε κόσμο, παρά μόνο δύο άτομα. Το προσωπικό χαμογελαστό και τυπικό θα έλεγα.

Αποφασίσαμε να καθισουμε στον εσωτερικό χώρο, άν και ο εξωτερικός του χώρος ήτανε ανοιχτός με τέντα και απο ότι είδα ωραίος & δροσερός. Την επόμενη φορά που θα ξαναπάω θα το προτιμήσω, όχι ότι και μέσα δεν ήτανε ωραία.

Όμορφος χώρος, ωραία ζεστά διακριτικά χρώματα.

Στην αρχή μας φέρανε το ψωμάκι ντίπ, ωραία ψωμάκια ζεστά και ένα μπουκάλι νερό.

Επιλέξαμε να φάμε Ξιφία μαρινάτο, μια κανονική μερίδα (gourmet), δύο καραβιδομακαρονάδες, μύδια σαγανάκι , τα συνοδέψαμε με ουζάκι, και στο τέλος προφιτερόλ παγωτό.

Τα πιατά όλα είχαν ωραία εμφάνιση, καθαρά πιάτα, αναμενώμενες τιμές για gourmet εστιατόριο. Σύνολο για τα παραπάνω 82,90 ευρώ
Θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα του.

p.s. (μόλις μας φέρανε την παραγγελία, να σας ενημερώσω ότι το εστιατόριο γέμισε όλο, και εσωτερικά και στον εξωτερικό χώρο και απο μεγάλες παρέες και απο ζευγάρια).

18 Ιαν 2013

VINCENZO στη Γλυφάδα. Πήγαμε πρώτη φορά 05/01/2013 βράδυ με κράτηση.

Είχα δει τον χώρο απο το web site, και είχα διαβάσει και τις κριτικές και από εδώ μέσα, οπότε ήμουν προετοιμασμένη, μια τυπική ιταλική trattoria, αξιοπρεπής.
Ο ιδιοκτήτης είναι ευγενέστατος. Μας χαιρέτησε με ζεστασιά & ενδιαφέρον και μας είπε καλώς ήρθατε. Και πάντα περνάει από τα τραπέζια να δει αν έμειναν οι πελάτες ικανοποιημένοι.
Το καλαθάκι με τις πίτσες και τα ζεστά ψωμάκια που σερβίρουν στην αρχή είναι από τα πιο έντιμα κουβερ που εχω συναντήσει, πολύ ωραία !!!!

Παραγγείλαμε πίτσα ζαμπόν, μπέικον, μανιτάρια, λεπτή ζύμη, ψημένη σε ξυλοφούρνο. Πολύ νόστιμη και μυρωδάτη. Επειδή βάλανε μόνο σε κάποια κομμάτια τα μανιτάρια και τις πιπεριές, εμένα μου άρεσε, εγώ δεν είχα πρόβλημα με τα μανιτάρια, ο άντρας μου όμως, που δε τα προτιμάει, έφαγε απο τα υπόλοιπα κομμάτια. Τυχαίο? χαχα. Μια χαρά.

Παραγγείλαμε επίσης μια carbonara, αρκετά νόστιμη, μισό κιλό κρασί και για το τέλος ένα πολύ ωραίο souffle σοκολάτας. Μια χαρά οι τιμές του, για αυτό ακριβώς που προσφέρει, απλό ιταλικό φαγητό. Το προτιμώ μόνο για αυτό, δεν θα το προτιμήσω για ρομαντικό δείπνο πάντως, αλλά θα ξαναπάω σίγουρα, να δοκιμάσω και τις μακαρονάδες του και κάποια άλλα πιάτα που είδα στο menu του. Έμεινα ευχαριστημένη. Φυσικά πάντα με κράτηση γιατί ή είναι πάντα γεμάτο ή γεμίζει πολύ γρήγορα.

14 Ιαν 2013

Έχω επισκεφτεί το en plo, αρκετές φορές στο παρελθόν, και μόνο για καφέ ή χυμό, για να πώ την αλήθεια, δεν με "έπειθε" για την ποιότητα, του φαγητού του. Πολύ ωραία θέα, ειδικά το καλοκαίρι, στον εξωτερικό του χώρο. Εσωτερικά όταν είχα καθήσει ναι μεν ωραία η θέα, αλλά το επιτρεπόταν το κάπνισμα και για εμένα ήταν πολύ ενοχλητικό. Έτσι για κάποιο διάστημα σταμάτησα να το προτιμώ, ή το προτιμούσα όταν ο καιρός ήταν καλός και μόνο για τον εξωτερικό του χώρο.

Τώρα που ανακαινίστηκε είναι πολύ ωραία και στον εσωτερικό του χώρο. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, φυσικά και επιτρέπεται ακόμα το κάπνισμα αλλά ευτυχώς όταν πήγαμε εμείς, δεν κάπνιζαν τα άτομα που υπήρχαν στον εσωτερικό χώρο, πίνοντας λοιπόν τον καφέ μας και την σοκολάτα μας αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και τα πιάτα του.

Πολύ ωραία τα χοιρινά φιλετάκια, και το φιλέτο σολομού. Λίστα κρασιών ενημερωμένη και σερβίρει και σε ποτήρι.
Εξυπηρέτηση και εκεί πολύ καλή. Κάποιες φορές παίζει ωραία μουσική στον χωρό, κάποιες άλλες είναι τόσο χαμηλή που ,δεν ακούγεται τίποτα. Φυσικά άν θέλετε ηρεμία και θέα μπορείτε να το προτιμήσετε το βράδυ για ποτό.

14 Ιαν 2013

Πήγα τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς 29/12/2012. Είχα καλέσει και κάποιες ημέρες πρίν για να κλείσω τραπέζι σε συγκεκριμένη θέση, διότι θα πηγαίναμε σε ώρα αιχμής και δεν ήθελα να το ρισκάρω να μην βρώ τραπέζι και ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται.

Κλείνοντας το τηλέφωνο, ήμουν πολύ εκνευρισμένη, μετά από λίγο πήρα τηλέφωνο και ακύρωσα την κράτηση . Ήθελα όμως να πάω να το δώ και να δοκιμάσω τις γεύσεις του, διαβάζοντας τα πιο κάτω σχόλια. Έτσι απόφασισα χωρίς να κλείσω τραπέζι, να πάω λίγο νωρίτερα το μεσημέρι. Ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι και κάθησα σε σημείο που ήταν άνετα. Ωραίος χώρος όσον αφορά τα τραπέζια και τα χρώματα, προς την τζαμαρία είναι πιό άνετα όχι όμως προς το εσωτερικό, τα οποίο είναι πολύ στριμωγμένα.

Ωραία σερβίτσια, αλλά τα πιάτα δεν θα πώ ότι με τρέλαναν, όσον αφορά την φρεσκότητά τους και γενικά αυτό που ήθελε να παρουσίασει ο ιδιοκτήτης. Εκείνη την ημέρα άν και έβρεχε σχετικά, είχε άνάψει και τα καλορίφερ στο full , οπότε έκανε λίγο αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Το μόνο καλό ήταν που όσοι κάπνιζαν, έβγαιναν στον εξωτερικό χώρο. Δεν μου άφησε κάτι το ιδιαίτερο, ώστε να πώ ότι θα το ξαναεπισκέφτω.

14 Ιαν 2013

Πήγα την περίοδο των γιορτών, μεσημέρι, ωραίος χώρος, υπέροχα τα πιάτα,σχετικά ακριβά την περίοδο που διανύουμε. Μια καλή και απλή εξυπηρέτηση.

Θα το σκεφτώ να ξαναπάω και μόνο για κάτι πιό επίσημο.

14 Δεκ 2012

έχω πάει τρεις φορές. Η πρώτη φορά ήταν όταν πρωτοξεκίνησε να λειτουργεί το εστιατόριο. Καθίσαμε συγκεκριμένα στον επάνω όροφο. Εντυπωσιακός χώρος, και πολύ glamorous!!! Εμένα μου αρέσει αυτό γιατί το προτιμώ για κάποια ιδιαίτερα δείπνα μου .
Την 1η φορά δεν μου άρεσαν καθόλου τα πιάτα, και σαν υλικά και φυσικά εξωφρενικές οι τιμές τους !!!!!.

Έτσι την 2η φορά, /08/2012 μετά, απο αρκετό καιρό, αποφασίσα να ξαναπάω, αφού πρώτα κοίταξα στο internet το menu απο το site τους. Σαφώς μεγάλη η αλλαγή, ώς αφορά τα πιάτα και τις τιμές. Επειδή ήταν καλοκαίρι, έκλεισα τραπέζι για δείπνο δίπλα στην πισίνα. Πολύ ωραίος χώρος,όπως πάντα, εξυπηρετικό το προσωπικό. Ωραία τα αχνιστά μύδια, και ο σολομός, το μοσχάρι με πατάτες τηγανιτές, δεν θα έλεγα κάτι το ιδιαίτερο.

Και τη 3η φορά που πήγα στις 01/12/2012 είχα ενημερωθεί τηλεφωνικά για το μενού, γιατί ακόμα δεν είχαν προλάβει να ενημερώσουν το site τους. Λόγω των ημερών, το bar restaurant, ήταν στολισμένο εσωτερικά και εξωτερικά, ο χώρος πολυ ωραίος και το τραπέζι μας ήταν στον εσωτερικό χώρο δίπλα στο bar με θέα την πισίνα,της οποίας ο εξωτερικός χώρος ήταν στολισμένος γιορτινά και οι υπέροχοι φοίνικες.

Το προσωπικό , πολύ εξυπηρετικό, όπως πάντα, ωραία dinner winter menu. Πήραμε μια σαλάτα πράσινη, 2 ορεκτικά, πατατούλες Νέας γής στο φούρνο, ωραία εμφάνιση και γεύση και Φλογέρες Bolognese με μανιτάρια υπέροχες ήταν, μου άρεσαν, 2 Rump Steak Tagliata με σάλτσα κόκκινου κρασιού, αρκετά καλές όχι όμως σαν το Cash στην Κηφισιά , ο σέφ εκεί την είχε πετύχει τέλεια.

Σαν συνοδευτικά πήραμε πουρέ πατάτας με μανιτάρια πολύ ωραίος και πατάτες τηγανιτές, φυσικά και ένα μπουκάλι κρασί, το περιβάλλον πολύ ωραίο, καθώς επίσης και η συνοδεία μουσικής που έπαιζε δημιουργούσαν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Το restaurant αλλά και το bar του , ήταν όλο γεμάτο.

13 Δεκ 2012

Πήγα δύο φορές το καλοκαίρι του 2012 (η μια φορά, ήταν τον Ιούνιο και η 2η φορά, τον Ιούλιο).

Καταρχήν
1. Υπέροχο web site βρήκα το menu πολύ ωραίο και "ψαγμένο"
2. Υπέροχα πιάτα θαλασσινών και τις δύο φορές, και όσον αφορά την παρουσιάση αλλά και τα υλικά.
3. Πολύ ωραία γλυκά
4. Πολυ καλή Wine List, έχει και "χύμα" κόκκινο πολύ ωραίο.
5. Πολύ καλή εξυπηρέτηση
6. Ο ιδιοκτήτης εξαιρετικός, ευγενέστατος, φαίνεται να αγαπάει αυτο που κάνει.

Θα ξαναπάω σίγουρα και κάποια στιγμή το χειμώνα.
Θα πήγαινα συχνότερα, αν το restaurnat είχε θέα στη θάλασσα.

04 Δεκ 2012

Πήγα πριν περίπου ένα μήνα. Πολύ ωραίο εστιατόριο, με πολύ ωραία πιάτα. Η εξυπηρέτηση άψογη καθώς και η ποιότητα/ποσότητα φαγητού, ωραία και η μουσική κατά την διάρκεια του δείπνου.
Θα ξαναπάω σίγουρα.

Το μόνο μείον, για εμένα είναι ότι καπνίζουν και κατά την διάρκεια του φαγητού.
Πιστεύω όμως ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα, στον εξωτερικό χώρο τους, ένας υπέροχος κήπος με πολύ πράσινο.