Kyrikos

Μέλος από: Νοε 2012

15 Απρ 2017

Γενικά αγαπάμε τη Μανη και το εστιατόριο αυτό θέλαμε καιρό να το δοκιμάσουμε.

Ειχαμε κλείσει τραπέζι (αν και ήταν μισοάδειο).

Πήραμε
- μια εξαιρετική φάβα με σύγκλινο - η ποιότητα της φάβας ήταν εξαιρετική
- μια απο ελληνικη σαλάτα - όμορφη ιδέα με το κανταΐφι και τη φέτα
- μια σαλάτα με μαυροματικα και γαύρο - πολυ καλη
- φακές σαλάτα - πολυ ωραίες
- το σπέσιαλ γιουβέτσι με θαλασσινά - απογοητευτικό και σας ποσότητα και σα γεύση

Για ολα αυτά και δυο μπουκάλια ωραίο κρασι πληρώσαμε γύρω στα 84 ευρώ για 2 άτομα. Δεν ειναι φτηνό αλλά ειναι ιδιαίτερο.

Στα μείον η εξυπηρέτηση ήταν πολυ καλη αλλά ερασιτεχνική και ο χώρος - του έλειπε η Μανιάτικη ψυχή.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Kyrikos.

01 Ιαν 2017

Μόλις Ολοκλήρωσα μια εξαιρετική επίσκεψη στην Κάνουλα και όφειλα να γράψω. Ο χώρος μικρός, ασήμαντος, απλός. Δε θα το έβρισκα αν περνούσα.
Όταν μπήκα ήταν άδειος ο χώρος με ένα ζευγάρι. Έχασε ευγενικό παιδί ήρθε και τον ενημέρωσα ότι ειχα κάνει κράτηση (αν τυχόν υπήρχαν άλλες κρατήσεις).
Καθίσαμε.
Στο μενού είδα πολλα που μου άρεσαν, οπότε η λογική της μερίδας και μικρή μεριδά´ ήταν καλη ιδέα για να δοκιμάσω περισσότερα. Πήραμε
Σντιτσελ αλά κρέμα με μανιτάρια - εξαιρετικό
Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα - εξαιρετικά
Μια πράσινη σαλάτα με σύγκλινο και πορτοκαλί - καλη, ειχε πολυ πορτοκαλί για μένα
Φέτα μπουγιουρντί - ωραία
Φάβα με κάπαρη και κρεμμυδάκι - εξαιρετική
1 κιλό κόκκινος ξηρός - πολυ ωραίο χύμα

Ολα αυτά 43 ευρώ. Δε μου φάνηκαν υπερβολικά. Και απόδειξη και γλυκάκι έφερε το παιδί.
Ο χώρος γέμισε μεχρι τις 21.30, οπότε κλείστε για να αποφύγετε απογοήτευση.
Το μόνο που δε συμπαθώ ειναι το κάπνισμα που ειναι ελεύθερο σε ένα μικρό χώρο και ντουνιαζεις.

Σίγουρα θα ξαναπάω όταν είμαι Θεσσαλονίκη. Πλέον ξέρω.

30 Δεκ 2014

Πήγα κι εγώ στην Κάππαρη.
Ήταν πολύ καλής ποιότητας το φαγητό, το μέρος περιποιημένό όμορφο. Κυριακη βράδυ ειχε πολύ κοσμο.

Παραγγείλαμε
Χωριάτικη με κάπαρη και κριταμο
Πολύ ωραίες γευσεις

Κολοκυθο και ρεβιθο-κεφτέδες
Πολύ καλοί

Καλαμάρι
Πολύ ωραίο. Έχω φάει και πολύ καλύτερα.

Σοφριτο
Δεν ήταν φανταστικό

Φάβα
Από τις καλύτερες

Και 1 ¼ κιλό κρασι για 2 άτομα, 50 ευρώ. Δεν το λες super ακριβό αλλά δεν το λες και φτηνό - θες value for money.
Ωραίο, δε θα ξαναπάω μάλλον λόγω τιμών.

08 Οκτ 2014

Δοκίμασαμε τις τρεις ελιές. Φαγητό καλό, σπιτικό, τιμές πολυ λογικές. Του έλειπε λίγο η ατμόσφαιρα γιατί δεν είχε κόσμο και ήταν μεγάλος χώρος.

Πολυ λογικές τιμές. Τρία άτομα (μεζεδάκια όχι κυρίως) 32 ευρώ με ένα κιλό κρασί. Ο κατάλογος ήταν μικρός αλλά τα μισά δεν τα είχε που μας κακοφάνηκε. Γενικά καλό.

05 Ιαν 2013

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ κι έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Ειλικρινές ταβερνακι, οικονομικό με ωραίο φαΐ.

Μόνο ο χώρος είναι αρκετά μικρός που σημαίνει ότι ενοχλείς τους δίπλα σου άμα κουνηθείς πολύ. Σε γενικές γραμμές, πολύ ωραίο. Δεν παίρνουν κρατήσεις, οπότε επιλέξτε το αν υπάρχει εναλλακτική.

05 Ιαν 2013

Πήγα στην ταβέρνα αυτή χειμώνα οπότε έκατσα μέσα. Ηταν ωραία. Πληρώσαμε αρκετά οικονομικά και το καλοκαίρι έβλεπα ότι είχε προοπτικές στην αυλίτσα του.

Το φαγητό ήταν πολύ ωραίο, το κρασί ήταν πολύ ωραίο κι η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Το μονο που δε με ενθουσίασε ήταν η λάβα Σαντορίνης που ήταν προκάτ κεφτεδακια σε σάλτσα. Γενικά πολύ καλά.

06 Δεκ 2012

Μου αρέσει παρά πολύ η πίτσα Ντίβα. Οποτε μπορώ παραγγελνω πίτσα παίρνω από κει. Οταν πήγα και καθισα ήταν πολύ ωραίο ιταλικό. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

06 Δεκ 2012

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Kyrikos.

Η σχέση ποιότητας και τιμής δεν είναι τόσο καλή. Το φαγητό ήταν ωραίο, αλλά πολύ ακριβό και περιμένω περισσότερα.

Το περιβάλλον είναι ωραίο αλλά είναι σε μέτρια περιοχή.

06 Δεκ 2012

Περάσαμε πολύ ωραία τελευταία φορά που πήγαμε. Δεν ήταν κάτι το φοβερό το φαγητό (έχουμε φάει και καλύτερα μεξικάνικα).

Το περιβάλλον ήταν οκ. Αλλά ήταν αρκετά ακριβό.

06 Δεκ 2012

Πήγα στο εστιατόριο Altamira με κουπονι, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω 100%. Ο,τι φαγαμε ήταν σχετικά καλό. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή.

Αλλά αν έπρεπε να πληρώσουμε κανονικά, ήταν ακριβό.