knight

Μέλος από: Δεκ 2012

21 Ιούλ 2019

Αφού είχαμε ακούσει και διαβάσει πολλά καλά λόγια για το εν λόγω εστιατόριο και βρίσκεται και στην περιοχή μας, αποφασίσαμε ένα καλοκαιρινό Κυριακάτικο μεσημέρι να το επισκεφτούμε. Πραγματικά value for money και καταπληκτική κουζίνα. Υπαίθριος εξωτερικός χώρος αυλής, αλλά και εσωτερική σάλα. Δύο άτομα παραγγείλαμε: Σαλάτα Κισσός με φρέσκα λαχανικά (λάχανο, μαρούλι, καρότο και παρμεζάνα), μπιφτέκι (πιάτο με 3 εύγεστα, ζουμερά και νόστιμα μπιφτεκάκια, σερβιρισμένα με πατάτες τηγανιτές και νόστιμες ντομάτες), ντολμαδάκια αυγολέμονο με αμπελόφυλλα (το καλύτερο πιάτο στο τραπέζι, πεντανόστιμα, μαλακά, εύγεστα και εξαιρετικά), κολοκυθάκια τηγανητά (υπέροχα, τραγανιστά, και δεν χρειάζεστε πατάτες τηγανητές), κεφαλογραβιέρα στα κάρβουνα (σαγανάκι υπέροχο) και 2 ποτήρια μπύρα. Συνολικά πληρώσαμε €36.50. Εξαιρετική τιμή. Και η ποιότητα των φαγητών ασυναγώνιστη. Στο τέλος μας κέρασαν και καρπούζι (εξαιρετικό). Σπάνια τρώς τόσο καλά υγιεινά και σπιτικά φαγητά σε ένα τέτοιας κατηγορίας μαγαζί. Και με πάρα πολύ καλή, φιλική και ταχύτατη εξυπηρέτηση (εντυπωσιαστήκαμε).

22 Απρ 2019

Από κριτικές που διαβάσαμε πήγαμε 4 άτομα την Κυριακή 21 Απριλίου μεσημέρι. Παραγγείλαμε: Κυδωνάτες τηγανητές πατάτες (πολύ καλές), Ρόκα με ντοματάκια και κατίκι Δομοκού (καλή η ρόκα), ψητό φιλέτο τόνου (πολύ μέτρια γεύση), καρπάτσιο λαβράκι (απαράδεκτο σε γεύση και ακριβό πιάτο, το συνέστησε το γκαρσόνι), καταϊφι με γλώσσα (τελείως άγευστο πιάτο, το συνέστησε το γκαρσόνι), ριζότο με μελιτζάνες (καλό), 1.5 κ. κρασί (καλό). Πληρώσαμε €96. Οι γεύσεις πολύ μέτριες χωρίς καμία ιδιαιτερότητα. Το πιο ωραίο πιάτο στο τραπέζι ήταν... οι τηγανητές πατάτες! Καταλάβαμε ότι χρησιμοποιούν μεγαλοσχήμονα και δελεαστικά ονόματα στους τίτλους των πιάτων, τα οποία όμως υστερούν πολύ σε γεύση και τα οποία έντεχνα ετοιμάζουν με πολύ χαμηλού κόστους υλικά, σερβίροντας τα με όμορφο αισθητικά τρόπο και πουλώντας τα σε υψηλή τιμή! Είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να ξαναπάμε (ομόφωνη απόφαση και των 4 ατόμων που πήγαμε). Δεν μείναμε καθόλου ευχαριστημένοι και μάλλον απογοητευτήκαμε. Ολόκληρα φρέσκα ψάρια για ψητά δεν υπάρχουν. Όλα τα κυρίως πιάτα είναι με δεδομένο τρόπο ψησίματος και σερβιρίσματος, χρησιμοποιώντας πρώτες ύλες που θα μπορούσαν να διατηρηθούν εύκολα για καιρό, βλ. έξυπνος τρόπος κατάρτισης του μενού. Το σέρβις καλό και ο χώρος καλός. Εύκολο παρκάρισμα στα πέριξ.

19 Σεπ 2018

Μας το είχαν συστήσει φίλοι μας σαν ένα πολύ καλό μαγαζί με εξαιρετική ποιότητα φαγητού. Το επισκεφτήκαμε λοιπόν Παρασκευή βράδυ (μια ζεστή μέρα αρχές Σεπτέμβρη) και πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε από την εξαιρετική ποιότητα φαγητού, την άμεση εξυπηρέτηση, τις προσιτές τιμές και το όμορφο και φροντισμένο περιβάλλον.

Ήμασταν 4 άτομα και καθήσαμε σε ένα τραπέζι έξω στον κήπο (το είχαμε κλείσει τηλεφωνικά από πριν). Για το καλωσόρισμα, μας έφεραν νόστιμα παξιμαδάκια με σως τυριού και σφηνάκια στυλ σανγκρία.

Παραγγείλαμε: 1 σαλάτα Βόσπορος (πολύ ωραία και εντυπωσιακά γευστική, καλοφτιαγμένη με φρέσκα υλικά), 1 κολοκυθάκια sticks (καταπληκτικά, πεντανόστιμα όμοιά τους δεν έχουμε ξαναφάει, με υπέροχη σώς), 1 πατάτες τηγανητές με κόκκινη σάλτσα και τυρί φέτα (πολύ ωραία δεμένα μεταξύ τους), 1 μικρή ποικιλία διαφόρων κρεατικών (πολύ πλούσια και υπεραρκετή για 2 άτομα) με ωραία ψημένα και νόστιμα κρεατικά, το κεμπάπ καταπληκτικό πάρα πολύ ωραίο, όλα τα διάφορα μπριζολάκια στο πιάτο υπέροχα και καλοψημένα, υστερούσε μόνο το λουκάνικο σε γεύση), 1 μερίδα μπριζολάκια χοιρινά (υπέροχα σε γεύση, πεντανόστιμα, μαλακά και καλοψημένα) γαρνιρισμένα με συνοδευτικό επιλογής (εμείς διαλέξαμε πουρέ, ωραίος μεν αλλά υστερούσε λίγο σε γεύση γιατί ήταν κάπως «λεμονάτος», ίσως θα έπρεπε να πάρουμε ένα άλλο συνοδευτικό), ½ κιλό άσπρο κρασί χύμα Τυρνάβου (πολύ καλό) και ¼ κόκκινο Τυρνάβου (πολύ καλό), και ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη.

Για όλα αυτά πληρώσαμε €43 και φάγαμε και οι 4 πολύ καλά. Στο τέλος, μας κέρασαν σως γιαουρτιού (πολύ ελαφριά και γευστική) με βύσσινο. Το σέρβις εξαιρετικό, άμεσο και γρήγορο (αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο) και πολύ φιλικό. Ο χώρος έξω στον κήπο όμορφος και άνετος.

Γενικά η εντύπωσή μας από το εν λόγω μαγαζί ήταν πολύ καλή και μας άρεσε οπότε και θα το ξαναεπισκεφτούμε με την πρώτη ευκαιρία. Το μαγαζί έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό σε αυτή την κατηγορία εστίασης με την εξαιρετική ποιότητά του, τις προσιτές τιμές και το όμορφο περιβάλλον. Με λίγα λόγια, αν το επισκεφτείς μαζί με την παρέα σου ή τους φίλους σου, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο και θα τους εντυπωσιάσει.

14 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι, αρχές Ιουνίου, πήγαμε παρέα 4 άτομα αφού είχαμε ακούσει καλά λόγια πό φίλους. Καθήσαμε έξω στον κήπο κάτω από τις τέντες.

Γενική εντύπωση: πολύ όμορφα διακοσμημένος χώρος, καλή κουζίνα, καλό φαγητό, καλές τιμές, καλή εξυπηρέτηση, γελαστά πρόσωπα, μεγάλα πιάτα (ακόμα και τα ορεκτικά). Παραγγείλαμε: 1 σαλάτα πράσινη με μανούρι (πάρα πολύ ωραία και γευστική, το μανούρι εξαίρετο), 1 πατάτες τηγανιτές (ωραίες και σωστές όπως πρέπει), 1 μπιφτέκι γεμιστό (νόστιμο, ζουμερό), 1 κλέφτικο (το ωραιότερο και πιο νόστιμο πιάτο στο τραπέζι), 2 μερίδες κεφτεδάκια (ωραία, καλοψημένα και νόστιμα), 1 τηγανιά (σχετικά άγευστη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, το χειρότερο από τα πιάτα που πήραμε, στο τέλος έμεινε), 4 ποτήρια μπύρες, 1 μπουκάλι νερό, 2 μερίδες ψωμί.

Πληρώσαμε €65.20. Πολύ καλή τιμή. Στο τέλος μας κέρασαν πορτοκάλι παγωτό. Αν εξαιρέσεις την τηγανιά, φάγαμε πολύ καλά. Θα έλεγα ένα εστιατόριο "value for money".

27 Μάρ 2018

Ως μόνιμος κάτοικος Χαλανδρίου, το συγκεκριμένο εστιατόριο βρίσκεται στην περιοχή μας και έτσι αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε (και γευτούμε) μια Κυριακή μεσημέρι αφού είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους που είχαν πάει. Μείναμε εντυπωσιασμένοι και πολύ ικανοποιημένοι από τις γεύσεις των πιάτων.

Ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε: 1 μερίδα φιλετάκια-ψαρονέφρι με σάλτσα και μανιτάρια (εκπληκτικό πιάτο γευστικότατο, μοναδικό σε γεύση και ποιότητα με φιλετάκια ζουμερά που λιώνουν στο στόμα, και για το οποίο ζητήσαμε να γαρνιριστεί με πατάτες φούρνου, αντί τηγανητές, οι οποίες ήταν υπέροχες), 1 μερίδα κοντοσούβλι χοιρινό (είναι μερίδα για 2 άτομα, με υπέροχα μανιρασμένα ζουμερά, τρυφερά και πεντανόστιμα κομμάτια χοιρινού σε σουβλίτσα, πολύ ωραία και σωστά ψημένα, γαρνιρισμένο με πολύ νόστιμες και φρέσκες πατάτες τηγανητές), 1 σαλάτα χωριάτικη με ντοματίνια (πολύ ωραία) και 1 ποτήρι κρασί ροζέ (πολύ καλό).

Στην αρχή μας έφεραν φέτες ψωμάκι ψημένο με ένα ντιπ τυριού και ένα μπουκάλι νερό. Στο τέλος για γλυκό πήραμε 1 πανακότα, 1 μπάλα παγωτό και 1 πιατάκι χαλβά. Όλα πάρα πολύ νόστιμα και αξιόλογα. Συνολικά πληρώσαμε €41.

Θεωρώ ότι για την ποιότητα και γεύση του φαγητού, η τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Γενικά το μαγαζί ξεχωρίζει για την ποιότητα και γεύση του. Έχουμε επισκεφτεί τα περισσότερα εστιατόρια στην περιοχή του Χαλανδρίου και το "Φιλέρι" πραγματικά ξεχωρίζει.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Σεφ. Ο χώρος μέσα είναι πολύ όμορφα και ζεστά διακοσμημένος. Δεν θυμίζει "ταβέρνα" αλλά καλό εστιατόριο. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα και με φίλους.

01 Μάρ 2018

Καθαρά Δευτέρα μεσημέρι πήγαμε 5 άτομα αφού είχαμε κλείσει τραπέζι πριν μια βδομάδα.
Όταν φτάσαμε (15:00) το μαγαζί ήταν γεμάτο, με κόσμο να περιμένει στην πόρτα για τυχόν ελεύθερο τραπέζι.

Η αίθουσα μέσα ωραία διακοσμημένη. Η εξυπηρέτηση άριστη, ευγενέστατη και γρήγορη παρά τον πολύ κόσμο. Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα: 1 σαλάτα Ιβιλάϊ (πράσινα λαχανικά, πολύ ωραία), 1 γαριδάκι τηγανητό (άψογο σε γεύση και νοστιμιά), 1 κριθαρότο με θαλασσινά (πολύ νόστιμο), 1/2 κιλό κουτσομούρες (φρεσκότατες και νόστιμες, καταπληκτικές από τις καλύτερες που έχουμε φάει), 1 καλαμαράκια γόνος (πολύ νόστιμα και μαλακά), 1 καλαμαράκια τηγανητά (πολύ ωραία), 1 σκορδαλιά (ωραία), 1 κολοκυθοκεφτέδες (ωραίοι), 1 ταραμοσαλάτα, 3 φορές λαγάνα, 1 κιλό κρασί, 1 μπύρα, 2 μπουκάλια νερό. Φάγαμε καλά υπέρ το δέον.

Πληρώσαμε €98.50, δηλ. περ. €20/άτομο. Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά. Όλα τα πιάτα τα διέκρινε η ποιότητα των υλικών και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Σίγουρα από τα μαγαζιά που σε κάνουν να θέλεις να ξανά πας.

27 Ιαν 2018

Είναι η 2η φορά που επισκεπτόμαστε τον "ΠΑΛΙΟ ΣΤΑΘΜΟ" για μεσημεριανό κυριακάτικο φαγητό, μέσα σε διάστημα ενός έτους. Οι εντυπώσεις μας ίδιες και τις 2 φορές: εξαιρετικό φαγητό, πολύ καλή ποιότητα, γρήγορο και φιλικό σέρβις, όμορφο περιβάλλον και πολύ καλές τιμές.

Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε: 2 μερίδες σαρδέλες ψητές (πολύ καλές και εύγεστες), 1 γαρίδες με σουσάμι (πολύ καλές και εύγεστες), 1 καλαμαράκια ψητά (μαλακά και άριστα σε γεύση), 1 σαλάτα χωριάτικη (εξαιρετική εύγεστη ντομάτα), μύδια με σως μουστάρδα (υπέροχα) για 4 άτομα, 1 πατατοσαλάτα (πολύ καλή), 1.5 κιλό άσπρο κρασί (ελαφρύ και εξαιρετικό) και χαλβά γλυκό (κερασμένο).

Ευχαριστηθήκαμε όλοι πολύ καλό φαγητό. Το μαγαζί είχε και ζωντανή μουσική (ένα τρίο) με όμορφες ελαφρές ελληνικές επιτυχίες. Ο λογαριασμός ήρθε συνολικά €64 (για 4 άτομα).

07 Ιούλ 2017

Μια παρέα 8 άτομα (4 ζευγάρια) επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Κυριακή βράδυ. Ο εσωτερικός χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος και έχει και τραπεζάκια έξω.

Αλλά λόγω ζέστης καθήσαμε μέσα. Παραγγείλαμε 1 σαλάτα χωριάτικη (η ντομάτα πραγματική, από τις καλύτερες), 1 σαλάτα ρόκα (πολύ νόστιμη), 1 σαλάτα Νήσος (πολύ νόστιμη),1 πατάτες τηγανιτές (πολύ όμορφα ψημένες και γευστικές χωρίς λαδίλα), 1 κολοκυθοκεφτέδες (από τους καλύτερους και νοστιμότερους που έχω δοκιμάσει), 1 μαστέλο με πέστο (πολύ νόστιμο και καλοψημένο), 1 καραβιδόψιχα (πολύ ωραία και γευστική), 2 γαρίδες ψητές (καλές), 1 σαρδέλες ψητές (καλές αλλά εδώ θα ήθελε περισσότερη μαεστρία από τον Σεφ να βελτιώσει τη γεύση του πιάτου),1 κριθαρότο με γαρίδες και φέτα (πάρα πολύ νόστιμο), 1 μεγάλο καλαμάρι ψητό (μαλακό, καλοψημένο και πολύ εύγεστο), 2 κρασιά εμφιαλωμένα Κτήμα Τσελεπού, 3 μπουκάλια και 2 ποτήρια μπύρες, 5 μπουκάλια νερό.

Πληρώσαμε €230. Στο τέλος, μας κέρασαν 1 πιάτο φρούτα (καρπούζι, πεπόνι) και ένα πιάτο γλυκά (παγωτό, σοκολατόπιτα). Ομολογώ ότι η ποιότητα των φαγητών (από πλευράς υλικών) ήταν πάρα πολύ καλή. Από πλευράς γεύσης, αν εξαιρέσεις τις σαρδέλες, όλα τα πιάτα ήταν υπέροχα. Το ευχαριστηθήκαμε. Και το σέρβις πολύ καλό.

Συνοπτικά: ένα πολύ καλό μαγαζί σε πολύ ωραίο περιβάλλον με καλό ποιοτικό φαγητό και καλό σέρβις.

09 Ιουν 2017

Πολλές φορές περνάγαμε στο δρόμο μπροστά από το μαγαζί και το βλέπαμε.
Μας το είχε αναφέρει και ένας φίλος. Και λέγαμε μια μέρα να το δοκιμάσουμε.
Αλλά ο τίτλος και μόνο (βλ. τηγάνι) εμένα με αποθάρρυνε μέχρι τώρα από το να το επισκεφτώ (βλ. τηγανητά, λάδια κλπ). Προτιμώ τα ψητά φαγητά.

Σήμερα το μεσημέρι (κατα τις 13:30), αποφασίσαμε, τολμήσαμε και πήγαμε.
Πήραμε ψητό μπακαλιαράκι (350γρ) πάρα πολύ νόστιμο, τρυφερό, μαλακό και υπέροχο, γαρίδα συμιακή (τίγκα στο λάδι που χάλαγε τη γεύση, δεν τις φάγαμε όλες), κουτσομούρες τηγανητές (πολύ καλές και νόστιμες, το τηγανητό λάδι δεν είχε καταφέρει να αλλοιώσει τη γεύση), σαλάτα χωριάτικη (με ωραία γευστική ντομάτα), πατάτες τηγανητές κομένες σε ροδέλες (τίγκα στο λάδι που χάλαγε τη γεύση, αφήσαμε πάνω από τις μισές), μια μπύρα. Πληρώσαμε €35. Σαν τιμή, πολύ καλή. Η εξυπηρέτηση άψογη και γρήγορη. Το περιβάλλον πολύ καλό (καθήσαμε έξω). Τα πιάτα άφθονα σε ποσότητα. Οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί είναι όντως καλές και προσεγμένες. Αλλά το λάδι στο τηγάνισμα... σκέτη απογοήτευση! Πολύ κακής ποιότητας. Το ίδιο και το ξύδι στη σαλάτα (πολύ κακής ποιότητας και αυτό με μια περίεργη γεύση).

Συμπέρασμα: Για ψητά ή μαγειρευτά, η ποιότητα είναι καλή. Για τηγανητά όμως δεν το συνιστώ. Υπάρχουν καλύτερα μαγαζιά στην ευρύτερη περιοχή. Θέλει οπωσδήποτε βελτίωση στο λάδι που χρησιμοποιεί. Όταν χρησιμοποιείς τη λέξη "τηγάνι" στον τίτλο του μαγαζιού σου, αν μη τι άλλο τα λάδια πρέπει να είναι κορυφαία! Αν θα ξαναπάω? Δεν νομίζω σύντομα. Και αν ξαναπάω, θα αποφύγω οτιδήποτε τηγανητό.

07 Ιουν 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί (επειδή είναι και στην περιοχή μας) έχουμε πάει με παρέα συνολικά 4 φορές τους τελευταίους 2 μήνες. Πάντα μεσημέρι Κυριακή. Το μαγαζί έχει πάντα εκπληκτική ποιότητα στα πιάτα του και για το λόγο αυτό μας έχει ενυπωσιάσει και κερδίσει. Άψογο και στα ψητά και στα τηγανητά και στις σαλάτες. Οι πρώτες ύλες είναι υψηλής ποιότητας. Φεύγεις και δεν αισθάνεσαι καθόλου βάρος στο στομάχι. Παρά μόνο ικανοποίηση ότι έφαγες πολύ καλά.

Τα παιδιά που το έχουν και που σερβίρουν είναι νέα, με όρεξη, διάθεση, χαμόγελο, ευγένεια, χιούμορ και εξυπηρέτηση. Και έχουν "χτίσει" ένα πολύ σοβαρό και ποιοτικό μαγαζί. Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, καθαρός και φροντισμένος. Έχει και μια μικρή υπαίθρια αυλίτσα μπροστά με τέντες (αν τυχόν βρέξει). Οι τιμές θα έλεγα ότι είναι μάλλον λιγάκι πάνω από το μέσο όρο (όχι όμως πολύ) για την τοποθεσία που βρίσκεται και την καθόλου θέα που προσφέρει (βλ. βιτρίνα σε δρόμο που ευτυχώς έχει ελάχιστη κυκλοφορία). Αλλά δικαιολογούν απόλυτα την πολύ καλή ποιότητα που προσφέρει.

Την τελευταία φορά (4 άτομα) πήραμε: 1 ψάρι στείρα 1050 γρ. ψητή (νοστιμότατη), 5 πετρομπάρμπουνα τηγανητά (πεντανόστιμα), 1 σαλάτα κυκλάδες (πολύ ωραία), 1 αχινοσαλάτα (ωραία), 1 μελιτζανοσαλάτα (πολύ καλή και εύγεστη), πατάτες τηγανητές (ενυπωσιακά νόστιμες και καλοψημένες χωρίς ίχνος λαδίλας, από τις καλύτερες που έχουμε ποτέ φάει, ίδιες με σπιτικές), 1 κιλό κρασί λευκό (καλό), 1 καλαμάρι ψητό με λεμονόχορτο (μαλακό, γευστικότατο και νόστιμο). Και πληρώσαμε €120.

Αν επιθυμείτε μια ψαροταβέρνα με ποιότητα (όπως εμείς) και η ποιότητα βρίσκεται ψηλά στην κλίμακα των απαιτήσεων σας (όπως εμείς), τότε είναι ακριβώς αυτό που ζητάτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.