Τσικλέας

Μέλος από: Δεκ 2012

18 Οκτ 2019

Επίσκεψη στην Πρεμιέρα για άλλη μια φορά, ένα μαγαζί που πας με ασφάλεια καλεσμένους, έξω ένας κήπος για αυτούς που τους αρέσει, στα μείον του, το αντικουνουπικό που βρωμοκοπάει, μέσα ένας υπέροχος χώρος, ευγενικότατος ο νεαρός κύριος που μας εξυπηρέτησε αλλά λόγω μη εμπειρίας δεν μας "φρέναρε" λίγο στις παραγγελίες μας οπότε βρεθήκαμε να φεύγουμε με τρία ταψάκια με λιχουδιές που δεν φάγαμε. Και λέω λιχουδιές γιατί με εξαίρεση του ότι δεν είχε εκείνα τα ωραία αρνίσια σουβλάκια, και έτσι καταφύγαμε στα μοσχαρίσια μπιφτέκια, που δεν μ άρεσαν, και τα οποία τα έφεραν ακριβώς 1 ώρα μετά την αρχική παραγγελία, και φυσικά δεν μπορέσαμε να τα φάμε και τα πήραμε μαζί μας. Προτείνω χωρίς δεύτερη κουβέντα τα ντολμαδάκια.

23 Ιαν 2019

Μεσημέρι Κυριακής έχω πάρει και έχω κλείσει από την προηγούμενη Παρασκευή αφού έχω διαβάσει κάπου ότι έχει ζωντανή μουσική, πράγμα που πάντα φοβάμαι μην πέσουμε σε κανένα κακοφονίξ, αλλά στην συγκεκριμένη παρέα αρέσει.
Δυο ζευγάρια, ο φίλος τεμέτερον (Πόντιος), να τον τιμήσω λέω, που να ξερα.
Ένα μαγαζί άδειο και κρύο, ότι έχουν ανάψει ένα ωραίο τζάκι που έχουν, τα τραπέζια άλλα στρωμένα με τα κλασικά χάρτινα τραπεζομάντηλα, πάνω από το κανονικό αλλά όχι όλα τα τραπέζια το δικό μας χωρίς αυτό αλλά με ένα γεμάτο λαδιές τραπεζομάντηλο.
Στον κατάλογο όλα τα Ποντιακά η και Ρωσικά εδέσματα, η Ρώσικη σαλάτα μια αποτυχία, το συκώτι με τη μπόλια στο όριο και αυτό, οι ντολμάδες δεν μας άρεσαν και τους αφήσαμε, τα μαντί με την ίδια χοντρή πάστα με τους ντολμάδες δεν μας άρεσαν, το μόνο που μου έμεινε που μάλιστα ήταν και εξαιρετική, η κοκκινιστή σούπα από μοσχάρι.
Δεν υπήρχε γλυκό για επιδόρπιο. Λυπάμαι.

05 Δεκ 2018

Μια ταβέρνα απ τα παλιά, τον Βασίλη τον ήξερα σαν ψητοπωλείο, με τις ξεχωριστές του γεύσεις στις σούβλες, από το προηγούμενο μαγαζί του, στην πλατεία Τζουμαγιάς.
Σ αυτό δεν είχα πάει, αλλά επειδή το τριγύριζα πολύ καιρό, και είχα να φάω γαρδούμπα πάρα πολύ καιρό αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε.
Σάββατο βράδυ κατά τις εννέα, κοσμοσυρροή, η σάλα του πολιτισμένη, ο κόσμος της συνοικίας, το σέρβις του πολύ καλό, ευγενικοί και άμεσοι στην εξυπηρέτηση.
Ένας κατάλογος μενού σχετικά Δωρικός, αλλά πλήρης.
Στο δια ταύτα της παραγγελίας μας,3/4 του κιλού παϊδάκια, πολύ καλά, σαλάτα μια ανάμεικτη που κάλυπτε όλα τα γούστα, και με τις ντομάτες ξεφλουδισμένες, μικρή για τέσσερα άτομα, πολύ καλά τα τυροπιτάκια του, πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι, για αυτούς που τους αρέσουν, τζατζίκι "τουριστικό", δεν καταλαβαίνεις το σκόρδο αλλά το χοντροκομμένο αγγούρι, το κοκορέτσι καλούτσικο, και μια απογοήτευση η γαρδούμπα, το χύμα κρασί ένα κόκκινο κάτω του μετρίου, ψωμάκι ψημένο, σε ποσότητα.
Για τέσσερα άτομα επαρκέστατη η παραγγελία μας, με μικρές της μερίδες του κοκορετσιού και της γαρδούμπας, που δεν φαγώθηκε, με ένα αναψυκτικό, σύνολο 59€, οικονομικό.

31 Ιαν 2018

Την αγαπητή για πολλούς Μαρία, την είχαμε δει στην τηλεόραση τα τελευταία χρόνια να φτιάχνει πιάτα πολίτικης και τούρκικης κουζίνας, αυτό είχε ενθουσιάσει την παρέα μου.
Σάββατο απόγευμα λοιπόν έπεσε η ιδέα να την επισκεφτούμε, αφού είχα όρεξη για πολίτικη κουζίνα, τέσσερα άτομα.
Τηλέφωνο για κλείσιμο τραπεζιού, και ενώ το φοβόμουν, βρήκαμε τραπέζι για τις 21.00, πράγματι η στάθμευση ειναι ένα μικρο πρόβλημα.
Το εστιατόριο ειναι εντυπωσιακό σε διακόσμηση, και την ώρα που φτάσαμε ήταν ήδη κατά 40% γεμάτο.

Μας έβαλαν να καθίσουμε πίσω σε ένα χώρο, όμορφο μεν αλλά που ειναι σχετικά απομονωμένος από το υπόλοιπο εστιατόριο, αν θα ξαναπήγαινα θα τον απέφευγα.
Με το που καθίσαμε ήρθαν ένα πανεράκι με διάφορα ψωμάκια, ένα πιατάκι με λάδι και μπούκοβο και λιλιπούτειες ελίτσες, και ένα εμφιαλωμένο.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα του Πασχάλη 8,50€ που ειναι αυστηρώς για δυο άτομα, φρεσκότατη, και τίποτε που να δικαιολογεί αυτή την τιμή.

Ντολμαδάκια γιαλαντζί 6,10€ και αυτά φτάνουν μόνο για δυο άτομα, σχετικά νόστιμα.
Κιμαδόπιτα 7,00€ ένα κομματι, και αυτό να ειναι αρκετό μονο για δυο άτομα, αρκετά καλή.
Μαστέλο Χίου 8,00€ υπέροχο με μαρμελάδα (πολύ λίγη )λεμονιού.

Και μετά το χάος, πέρασε ίσως και μισή ώρα να έρθουν τα υπόλοιπα, και συνεχίζω.
Χιουνκάρ μπεγιεντί 12,80€ με νοστιμότατα αλλά κρύα τα σουτζουκάκια.

Ιτσιπιλάφι 18,00€ χορταστικό πιάτο, λίγο λιπαρό για μένα αλλά νόστιμο.
Τσοκερτμέ κεμπάπ 18,00€ νόστιμο, αλλά με κρύο το φιλέτο και της τηγανιτές πατάτες.
Φιστικλί κεμπάπ 15,00 ωραίο αλλά και αυτό κρύο.

Και για το τέλος, ένα Κιουνεφέ 12,00€ "αρπαγμένο" από κάτω, και μία πορτοκαλόπιτα 6,80€, ένα κέικ με άρωμα πορτοκαλιού, αλλά όχι πορτοκαλόπιτα.

Σύνολο με νερό, ψωμιά, μπύρες, χωρίς κρασί, 128,00€

Εν κατακλείδι, το εστιατόριο για αυτές τις γεύσεις, ειναι πανάκριβο, τιμή στο προσωπικό που τρέχει και δεν φτάνει.

Εκεί αποδίδω το ότι, ήρθαν τα πιάτα κρύα και έχασαν μεγάλο μέρος από τη νοστιμιά τους.
Εντύπωση το ότι σε κάποια τραπέζια είδαμε να πηγαίνουν σφηνάκια με κάποιο λικέρ.
Ξεχωριστή νότα, οι νότες από τον κο που τραγουδάει, που επίσης ήταν πολύ καλός.

02 Απρ 2016

Η επιτομή της αρπαχτής, 25/3 είπαμε να βγούμε για να φάμε. Το εστιατόριο που τρώμε και έχω γράψει και κριτική γι αυτό,, είχε γεμίσει. Όποτε μονόδρομος ήταν κάποιο που να ναι διαθέσιμο. Γαυράκι χώρος απεριποίητος, δεν τον βλέπεις πριν μπεις στο αίθριο με τις πλαστικούρες γύρω - γύρω. Και τα τραπέζια και τις καρέκλες ασφυκτικά τοποθετημένα.
Μέσα σ αυτό περιλαμβάνεται και ένα παρτέρι με μπάζα και αγριόχορτα.

Μα καλά τάδες γιατί δεν σηκώνεσαι να φύγεις,. Αυτά δεν τα βλέπεις παρά όταν ο χώρος αρχίζει να γεμίζει. Ας όψεται το ότι είχα άτομο με κινησιακές δυσκολίες και αφού μπήκαμε είδα τα χάλια του χώρου και θα ταν δύσκολο ξανά να το βάλω αυτοκίνητο και να το ξαναβγάλω.

Παραγγελία 3 μπακαλιάροι με σκορδαλιά, το κάθε πιάτο είχε δυο μικρά κομμάτια και ελάχιστη σκορδαλιά, 11€ κάθε πιάτο, σαλάτα με ροκά και ντοματίνια, φανταστείτε το εαυτό σας να χει πιάσει ένα μάτσο ρόκα και όπως τόκοψε μαζί με ένα ντοματίνι κομμένο στα τέσσερα το απόθεσε μες στο πιάτο, ένα πιάτο ψητό χταπόδι χάλια, μια καλαμαράκια, και 1/2 κιλό χύμα κρασί, ένα εμφιαλωμένο νερό χωρίς να έχουμε ζητήσει. Σύνολο 99€, ακόμα το φυσάμε το κάζο μας.

Δυστυχώς στα αγαπημένα μέρη, όπως η Πειραϊκή πάντοτε ανθούσαν και οι τσουκνίδες.

23 Δεκ 2015

Περαία –Περαία μου με το Σαρωνικό σου …, μόνο όταν φεύγεις μακριά, εκτιμάς τη γενέθλια γη.
Πιτσιρίκια μας πήγαιναν οι δικοί μου στην Πειραϊκή να φάμε, τότε που τα μαγαζιά είχαν εξέδρες -τρομάρα τους- με τραπέζια πάνω στα Μακρά Τείχη.

Στην περίπτωση του Διάσημου είναι το παράθυρο της φωτογραφίας, που όταν έχει καλό καιρό όπως εχθές 20/12 που λειτουργεί σαν δίχτυ.

Ευγενέστατοι μας καλωσόρισαν και μας οδήγησαν στο παράθυρο, τις προηγούμενες φορές των επισκέψεων μας, καθόμασταν κάτω.

Τα ντολμαδάκια εξαίρετα, το χταπόδι τέλειο και οι γαρίδες σαγανάκι άριστες, το γλυκό –κέρασμα- στο τέλος ήταν για πέταμα, ας το διορθώσουν χαλάει το ποίημα.

Για τις τιμές είναι κατά τη γνώμη μου, οικονομικές αν υπολογίσεις το κόστος των υλικών, και τη θεά που σου προσφέρει.
Τους ευχαριστούμε για όλα τα παραπάνω.

22 Δεκ 2015

ΤΟΜΑΣ ΚΕΜΠΑΠ

Είχαμε να φάμε κάνα δίμηνο σουβλάκι, οπότε είπαμε να πάμε να δοκιμάσουμε στον Τόμας που τον είχαμε βάλει από παλιά στην λίστα για δοκιμή. Στο μαγαζί δεν μπαίνεις με τίποτα αν δεν έχεις ψαχτεί για να πας, παρατημένο εξωτερικά, και τα πράγματα και εσωτερικά δεν πάνε και κει καλά.

Τρεις υπερυψωμένες καρέκλες, μπροστά σ’ ένα ανοξείδωτο πάγκο με καθρέπτη, είναι αυτό που παρέχει το κατάστημα με πλάτη προς τους ψήστες.
Τους καλησπερίσαμε μπαίνοντας και μας αντικαλησπέρισαν ευγενικά και εκείνοι.

Από τον κατάλογο που είναι κρεμασμένος δίπλα στην ψησταριά και τις μικρές διαφημιστικές φωτογραφίες στον καθρέπτη, επιλέξαμε να παραγγείλουμε ένα γιαουρτλού με μπιφτέκι, που ήρθε σ’ ένα πολύ περιποιημένο πήλινο μια εικόνα από άλλο μαγαζί, και ένα «τυλιχτό» κεμπάπ (μπιφτέκι) και μια τηγανιτές πατάτες.

Το σουβλατζίδικο απευθύνεται κυρίως σε τηλεφωνικές παραγγελίες, και όσοι μπήκαν, υπήρχε μια οικειότητα που έδειχνε συχνούς πελάτες, βοηθάει και η περιοχή λόγω τον εργατικών πολυκατοικιών.

Το εν λόγω γιαουρτλού που δοκίμασα δεν μου άρεσε, αλλά ήταν μεγάλο σε ποσότητα με την πίτα να υπερτερεί σε ποσότητα από το μπιφτέκι που χανόταν και δεν μπορούσες ναχεις τη γεύση του κρέατος.

Στο «τυλιχτό» κεμπάπ, είχε το ίδιο μπιφτέκι που εδώ λόγω απουσίας γιαουρτιού μπορείς να το γευθείς, είναι πάνω του μετρίου, κρεμμύδι ντομάτα και σάλτσα, με το κρεμμύδι ναναι λίγο παραπάνω από ότι πρέπει σε ποσότητα.

Οι τιμές με το γιαουρτλού στα 8,50€, το κεμπάπ στα 1,90€ και τις πατάτες στα 1,90€, είναι πανάκριβο και χωρίς να προσφέρει το κάτι που θα φύγεις από το σπίτι σου να πας να το γευθείς.

25 Νοε 2015

Παίρνω τηλέφωνο καθημερινή στον Εγκρέ, πρωί 11.00 π. μ. το τηλέφωνο χτυπά κανείς δεν το σηκώνει, το κλείνω. Μετά από πέντε λεπτά κάποιος με παίρνει τηλέφωνο, ήταν από τον Εγκρέ, ρωτάω είστε ανοικτά μεσημέρι, απάντηση, « ναι περιμένω κόσμο, είμαστε κάθε μέρα ανοιχτά».

Ωραία λέω βόλτα Ραφήνα, φαγητό στην Ραφήνα!
Φτάνουμε στο μαγαζί στις 14.10, το μαγαζί κλειστό, παίρνω τηλέφωνο στο κινητό του καταστήματος δεν το σηκώνει κανείς, τηλεφωνώ στο σταθερό, την τρίτη φορά που κάλεσα( γιατί δεν το πίστευα ), το σηκώνει μια κυρία με προφορά ανατολικής χώρας, που μας διαβεβαιώνει ότι η πόρτα είναι ανοιχτή.

Μετά από 3 λεπτά κατεβαίνει και ξεκλειδώνει με έκπληξη την πόρτα (που φυσικά ήταν κλειδωμένη), μας υποδέχεται πολύ ευγενικά.
Το μαγαζί έχει καλή θέα λόγω του ότι είναι υπερυψωμένο οπότε εκεί απόθεσα τις ελπίδες μου ότι θα περάσουμε καλά.
Μπαίνουμε και βλέπω. και στη μια αίθουσα και στην άλλη, τραπέζια, που έχουν φάει, και δεν μάζεψαν τα ποτήρια μετά.Εγώ θέλω να το πάω μέχρι τέλος, θα μείνουμε λέω, μας ρωτά η ίδια κυρία, αν είμαστε με τα κουπόνια, (ειδική εκπτωτική προσφορά) απαντάμε ναι, και μας διευκρινίζει αυτά που προσφέρουν.

Η προσφορά είναι 20€ τα δυο άτομα με σαλάτα, ½ κρασί, 2 ορεκτικά, 2 κύρια, 2 γλυκά. Το μενού έχει ψαρικά η κρέας.

Μας έρχεται μια λιλιπούτεια σαλάτα, το κρασί, και μετά περιμένουμε αρκετή ώρα, ορεκτικά ζητήσαμε μελιτζάνες τηγανιτές και σκορδαλιά, κύρια μια γαλέο σκορδαλιά και σαρδέλες.

Στο κατάστημα μόνο εμείς.
Στο τραπέζι έρχονται, λόγω έλλειψης του ενός η του άλλου, τηγανιτά κολοκυθάκια και μια απαίσια σκορδαλιά, κύρια γάβρος κατεψυγμένος και σαρδέλες με καψαλισμένες της ουρές τους αλλά ωμές μέσα.

Στο τέλος υπήρχε και γλυκό, πανακότα, δεν είχαν όμως, οπότε μεταλλάχθηκε και έγινε μήλο με κανέλα και μέλι (μόνο στην φαντασία της). Τίτλοι τέλους.

Υ. Γ. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί το κάνεις σαν επαγγελματίας, γιατί κάνεις εμένα να χάσω την ευχαρίστηση να φάω έξω, γιατί να κάτσω να γράφω ότι με έκανες να περάσω απαίσια στο μαγαζί σου, για να προειδοποιήσω και κάποιους άλλους ότι θα τους χαλάσεις την εκδρομή τους αν έρθουν σε σένα.,
Το εικοσάρικο είναι λίγο, βγάζεις ελάχιστα, είναι κράχτης, για να σου ξανάρθω, ίσως, μα εγώ που μου χάλασες τη διάθεση δεν θα ξαναπατήσω σε σένα. Λυπάμαι πολύ!

11 Νοε 2015

Σάββατο μεσημέρι φτάνουμε στο μαγαζί και τότε θυμάμαι τι εστί Αθήνα, τελικά τυχεροί, στο δεκάλεπτο βρήκαμε θέση στάθμευσης.

Είχαμε πάει στο εστιατόριο του Πειραιά το 2013. Εδω πλέον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα εξαιτίας της φιλοξενίας του χώρου, οι άνθρωποι του εστιατορίου, ευγενέστατοι και κατατοπιστικοί, το φαγητό, με το μενού των 12€ κατ΄ατομο, με τη δυνατότητα να πάρεις όσες φορές θέλεις, όποιο πιάτο σου αρέσει από ένα ορισμένο κατάλογο, ευχάριστη έκπληξη.

Με το ζόρι κρατιέσαι, να τους φέρεις στο τραπέζι όλους για να τους δοκιμάσεις αν είσαι με Μικρασιατικές καταβολές.

Μια μερίδα κεφτές και δε φταις, μέτριοι, λευκός κεφτές που αν κρυώσει λίγο είναι υπέροχος, όχι όμως η σάλτσα του καταλαβαίνεις την αλευρίλα, καροτοκεφτέδες μέτριοι, κεφτές Chinatown εξαίρετοι, η σαλάτα κεφτές και δε φταις πολύ καλή, και οι τηγανητές πατάτες υπέροχες. Η μπύρα μια pils «κάτι» δεν έλεγε τίποτα.

Αρνητικότατο το και οι δυο πόρτες της τουαλέτας ( στων ανδρών ), η μια σπασμένη κυριολεκτώ, η άλλη δεν ασφάλιζε.

Μια δεύτερη επίσκεψη στα άμεσα σχέδια, για δοκιμή και των υπολοίπων πιάτων.

08 Νοε 2015

Σάββατο βράδυ ώρα 23.50, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με μια ευγενέστατη δεσποινίδα που μας έκλεισε τραπέζι.

Το μαγαζί είναι στημένο στην ουσία σε ένα υπερυψωμένο ξύλινο βάθρο στο πεζοδρόμιο με πλαστικά γύρω- γύρω για το κρύο, ο χώρος της κουζίνας είναι στο πραγματικό κτίριο, καθώς και το πατάρι που που μπορείς να πας από μια "όρθια" σκάλα.

Η υποδοχή πολύ καλή με ένα μπουκάλι νερό, και η παραγγελία μας τέσσερα φαλαφέλ, μια σκεπαστή πίτα με το όνομα Μαρίνα, ταμπουλέ, μια μερίδα με κεμπάπ.
Τα πιάτα πολύ καλά στημένα, χάρμα οφθαλμών, θα έλεγες πως θα ταίριαζαν σε κανονικό μαγαζί, αλλά εκείνο που μας έκανε και παρατήσαμε το φαγητό ήταν η πολύ βαριά μυρωδιά από το αρνί, στο σκληρό κεμπάπ, το ίδιο ίσχυε και για τη σκεπαστή πίτα, τα φαλαφέλ ήταν "στεγνά", και το ταμπουλέ χωρίς πλιγούρι.
Οι μπίρες σερβιρίστηκαν σε μικρο ποτήρι του κρασιού.

Γευστικό το ταψάκι που παραγγείλαμε με τα σιροπιαστά, από κάποιο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, που κυκλοφορεί και σε άλλα μαγαζιά με το ίδιο στυλ κουζίνας.
Κέρασμα στο τέλος λικέρ.

Εν κατακλείδι, στο εν λόγω κατάστημα δεν θα ξαναπάω,