karamazov74

Μέλος από: Φεβ 2013

15 Απρ 2016

Ο Η. Δ, φίλος από τη Θεσσαλονίκη μου πρότεινε απόψε το βράδυ να κάνουμε μια στάση στη Παύλου Μελά για ένα καφέ και να δοκιμάσουμε το "μπουγατσάν" έναν συνδυασμό κρουασάν και.. μπουγάτσας;;

Η αλήθεια ήταν ότι δεν είχα και ιδιαίτερη διάθεση, ήταν ζεστό και υγρό το βράδυ οπότε κάτι σε μπουγάτσα δεν με ιντρίγκαρε ιδιαίτερα αλλά οι νέες δοκιμές είναι πάντα μια πρόκληση

Προτιμήσαμε να καθίσουμε στα έξω τραπεζάκια επί της Παύλου Μελά λόγω του ότι ο εσωτερικός του χώρος του μαγαζιού ήταν γεμάτος από πελάτες και ο εξαερισμός δεν βοηθούσε και πολύ.

Η πρώτη εντύπωση παρατηρώντας τα τραπεζάκια έξω, ήταν μια αίσθηση "ατημελησιάς" και φλου κατάστασης, οι καρέκλες ήταν-πώς να το πω;- όχι τακτοποιημένες και αρμονικά στοιχισμένες, και στο κάθισμα σε δύο από αυτές είδα ότι υπήρχαν ψίχουλα από κάποιο γλύκισμα, γεγονός που σε προδιαθέτει κάπως αρνητικά.

Πήραμε έναν espresso doppio (διπλό εσπρέσο) και ένα smoothie σοκολάτα.

Κατ'αρχάς, ο καφές μου ήταν χλιαρός και με μια μακρινή ιδέα σε καϊμάκι. Πιο πολύ περέπεμπε σε καφέ φίλτρου. Τον άφησα στην άκρη. Το ίδιο μέτριο και αδιάφορο ήταν και το smoothie.

Δοκιμάσαμε και το μπουγατσάν εν τέλει, ένα κρουασάν μέτριας ζύμης με μια κρέμα που σε μένα δεν άρεσε καθόλου. Μου έμοιαζε με κρέμα από άνθος αραβοσίτου.

Ίσως επειδή είμαι φαν της κρέμας πατισερί σε μπουγάτσα, cornetti κλπ.

Πληρώσαμε και φύγαμε και δεν σκέφτομαι να ξαναπάω.

Ίσως τα υπόλοιπα πιάτα, αλμυρά ή γλυκά, να αξίζουν κάτι περισσότερο αλλά δεν μου έκανε κάτι κλικ για να του δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία.

Οπότε να ευχηθώ à bientôt και ραντεβού σε πιο υποσχόμενα μέρη γευστικής ευδαιμονίας.

10 Απρ 2016

Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων βρέθηκα στη Σαλονίκη αυτές τις μέρες και άκουσα για την άφιξη ενός νέου εστιατορίου προς την περιοχή του Ποσειδωνίου.

Έτσι λοιπόν το επισκέφθηκα έναν φίλο από τη Θεσσαλονίκη, Παρασκευή βράδυ 8 Απρίλη.

Το πάρκινγκ στην περιοχή είναι λίγο δύσκολο, αφήσαμε λίγο πιο κάτω το αυτοκίνητο και περπατήσαμε.

Η υποδοχή από τα παιδιά είναι φιλική και εγκάρδια, ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά καλαίσθητος, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Μου άρεσε ο φωτισμός, οι μεγάλες τζαμαρίες αλλά και το soundtracκ της βραδιάς επίσης εξίσου συμπαθές.

Γευστικά τώρα, παραγγείλαμε για αρχή μια σαλάτα με σπανάκι baby, μανιτάρια πλευρώτους πέκαν και gorgonzola (9 €). Τίποτε το ιδιαίτερο, καλή μεν αλλά μέχρι εκεί.
Μια πρώτη ένσταση εδώ, είναι η έλλειψη χειροποίητου ψωμιού.
Κατά τη γνώμη μου, ένα εστιατόριο που σέβεται τον εαυτό του δεν σερβίρει έτοιμα κατεψυγμένα αρτίδια.

Μου έρχεται στο μυαλό η σκηνή από το παιδικό animation Ratatouille (Ρατατούης) όπου η βοηθός chef Κολέτ "ακούει" τον ήχο από την κρούστα ενός καλού ψωμιού.

Κάτι τέτοιο δεν ακούστηκε χθες

Η συνέχεια αποτελείτο από δύο κυρίως πιάτα: Μοσχαρίσια μάγουλα με παπαρδέλες και Rib-Eye από black angus.

Για το πρώτο πιάτο, είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια έχοντας ρίξει μια ματιά το Trip Advisor. Ήταν ένα καλό πιάτο, καλοβρασμένες οι παπαρδέλες αλλά νομίζω ότι οποιαδήποτε καλή μαγείρισσα ή μάγειρας που φτιάχνει κάποια στιγμή ένα μοσχαράκι με χυλοπίτες ή μακαρόνια, μπορεί να το κάνει καλύτερα και να μη χρεώσει 15 ευρώ όσο δηλαδή κόστιζε αυτό.

Τουναντίον, chapeau στο δεύτερο πιάτο. Πραγματικά καιρό είχα να δοκιμάσω τόσο μα τόσο καλό κρέας. Χαλάλι η τιμή του (24 ευρώ). Και συγχαρητήρια στην κουζίνα γιατί ενώ το ζητήσαμε μέτριο μας ήρθε πιο rare, τόσο όμως ώστε να το απολαύσει ο ουρανίσκος μας ιδανικά. Το κρασί που είχαμε επιλέξει (Δίλοφος) συνόδευσε αρμονικά το δείπνο μας.

Στα γλυκά τώρα, η δεύτερη ένσταση. Ο κατάλογος περιλαμβάνει δύο γλυκά μόνο.
Εμείς επιλέξαμε το δεύτερο, με τη σοκολάτα (4 ευρώ) αλλά το επιδόρπιο ήταν τραγικά αδιάφορο.

Το βασικό ατού του μαγαζιού όμως, εκεί που δίνει τα ρέστα του, είναι στο σέρβις.

Πραγματικά τα παιδιά στη σάλα είναι ευγενέστατα, πρόθυμα, σβέλτα και δείχνουν πραγματικά και αυθεντικά σαν βασικό τους μέλημα την ικανοποίηση των πελατών τους.

Το ερώτημα όμως είναι αν αρκεί αυτό.
Το Thria μετράει λίγους μήνες ύπαρξης. Θα ήθελα την επόμενη φορά που θα το επισκεφθώ (γιατί θα το επισκεφθώ ξανά, αυτό είναι σίγουρο) να δω κάποιες πινελιές διόρθωσης και αλλαγής προς το καλύτερο.

02 Απρ 2015

Επισκέφθηκα το εστιατόριο με τη σύζυγό μου και τα δυο μικρά παιδιά μου την Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015.

Αν και το ήξερα πως τέτοιες μέρες που βγαίνει όλος ο κόσμος έξω, καλύτερα είναι να μένεις σπίτι σου, είπαμε να το τολμήσουμε. Κάναμε απλώς μία κράτηση από την προηγούμενη μέρα για την 13.30 που ήλπιζα πως είναι μία καλή ώρα.
Για να μην μακρηγορώ, την επομένη φθάσαμε στο εστιατόριο στη μιάμιση και για 15 λεπτά δεν ξέρανε που να μας βάλουνε, σαν να μην είχαμε κάνει κράτηση.
Ο επικεφαλής του σέρβις-που μάλλον ήταν και ο ιδιοκτήτης-, επέβλεπε που θα κάτσουν οι παρέες, πήγαινε πέρα δώθε με το μπλοκάκι παραγγελιών και ήταν ο μοναδικός που έπαιρνε παραγγελίες.
Είχε τρεις νεαρούς για βοηθούς, οι οποίοι μάλλον δεν είχαν καμιά σχέση με το επάγγελμα.
Για όποιον έχει ασχοληθεί με το σέρβις κάποια στιγμή στη ζωή του, θα αναγνώριζε πως δεν υπήρχε συντονισμός σε αυτό το team.

Κόσμος λοιπόν συνέρρεε στο μαγαζί, γέμιζαν τα τραπέζια και ακόμη δεν είχε έλθει κάποιος να μας πάρει παραγγελία, η ώρα είχε πάει 14.10 και κάναμε υπομονή "λόγω της ημέρας". Κάποια στιγμή ζήτησα και έναν κατάλογο, από έναν βοηθό που είχε και ένα βλέμμα απορημένο, βλέμμα ροφού, μου απάντησε "ναι, αμέσως" και συνειδητοποίησα πως δεν θα έρθει ποτέ ο κατάλογος, όπως και έγινε
Όταν κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης πήγε και πήρε παραγγελία από μια παρέα γνωστού του, που είχε έρθει μόλις προ 5-10 λεπτών, τον φώναξα στο τραπέζι μας, του διαμαρτυρήθηκα πως περιμένουμε 40 λεπτά, και αν ήμουν μόνος δεν θα με πείραζε τόσο αλλά με δύο μικρά παιδιά εντάξει καταντάει κάπως... Μου ζήτησε συγνώμη κάπως μηχανικά και βαριεστημένα, μας πήρε αμέσως παραγγελία: Δύο σαλάτες, η μία με βραστά λαχανικά, η άλλη με λαχανικά εποχής, δύο μερίδες μπακαλιάρο, δύο μερίδες καλαμαράκι (γόνο) ένα χταπόδι, μία μελιτζανοσαλάτα και μια ταραμοσαλάτα.

Μέσα σε 1 λεπτό κατέφθασαν οι δύο πρώτες σαλάτες και ο μπακαλιάρος. Δεν με παραξένεψε το γεγονός, προφανώς ήταν έτοιμα, αλλά δεν είναι κατακριτέα -για μένα τουλάχιστον-μια τέτοιου είδους προετοιμασία μιά δύσκολη μέρα.
Αλλά αυτό που είναι κατακριτέο είναι αυτό που σκαρφίστηκε ο τύπος... Χρησιμοποίησε μια μικρή οβάλ ανοξείδωτη πιατελίτσα και εκεί "άπλωσε" τα κομμάτια του μπακαλιάρου (σημείωση: ο μπακαλιάρος δεν ήταν μια ενιαία φέτα αλλά κομμένος σε πιο μικρά κομμάτια) και έτσι πλάσαρε μία μερίδα και κάτι για δύο. Το ίδιο ακριβώς έκανε και με τα καλαμαράκια. Τα άπλωσε στην πιατελίτσα και χρέωσε δύο μερίδες.
Το δε χταπόδι, μερίδα σε μικρό πιάτο και κομμένο σε μέγεθος και πάχος αντίστοιχο του νομίσματος του ενός ευρώ!

Σε ότι αφορά τη γεύση τώρα των εδεσμάτων, πέρα από όλα τα ανωτέρω σοβαρά φάουλ, δεν με ενθουσίασαν καθόλου τα πιάτα.

Τα καλαμαράκια είχαν ρουφήξει πολύ και βαρύ λάδι, οι σαλάτες λαχανικών επίσης ποτισμένες με λάδι, οι "αλοιφές" συμβατικές, το χταπόδι άγευστο, ο μπακαλιάρος μόνο ήταν αρκετά καλός.

Στο τέλος μας πρόσφεραν γλυκό κουταλιού πορτοκάλι. Σε ένα πιατάκι είχαν πέντε-έξι κομμάτια και πολύ σιρόπι.
Αλλά βρε παιδιά, λίγη κοινή λογική, βάζοντας στη μέση του τραπεζιού ένα γλυκό με σιρόπι μέχρι να το απολαύσει ο ουρανίσκος μας θα πρέπει να.. διανύσει εναερίως μιαν απόσταση.
Ε, είναι σίγουρο ότι θα στάξει.
Βάλτε ένα πιατάκι μπροστά από κάθε πελατη ή αλλάξτε τύπο επιδορπίου.

Εν κατακλείδι, δεν νομίζω να ξαναπάω σε αυτό το μέρος. Και δεν είναι επειδή το σέρβις του ή η ποιότητα του φαγητού του δεν ήταν η αναμενόμενη. Επαναλαμβάνω, η 25η Μαρτίου είναι μία δύσκολη μέρα για τα ψαρομάγαζα και το αναγνωρίζω.
Όπως επίσης όμως αναγνωρίζω και την έλλειψη σεβασμού προς τον πελάτη και την επιθυμία του να θέλει κάποιος να ρεφάρει (ενδεχομένως) την χασούρα ή να προσποριστεί επιπλέον κέρδη με τέτοιον τρόπο.

Ίσως πρέπει να αναλογιστούν και οι μαγαζάτορες πως λόγω κρίσης, πολλοί από εμάς έχουν αραιώσει κατά πολύ τις εξόδους τους και για αυτό το λόγο όποτε θα βγούμε προσδοκάμε κάτι ευχάριστο, κάτι που θα μας ευχαριστήσει και θα μας ξαλεγράρει κάπως και δεν θα μας μιζεριάσει

Κάτι τελευταίο, ο λογαριασμός μας ανήλθε περίπου στα 55 ευρώ.
Οι τιμές του δεν είναι ακριβές

20 Νοε 2014

Γέννημα θρέμμα Ακαδημία Πλάτωνα, το γνώριζα το μαγαζί από καιρό. Εννοώ και το φαγητό του και τις τιμές του και τους ανθρώπους που το "τρέχουν", ήτοι την Κατερίνα, τον Χρήστο, τον κυρ Γιάννη κλπ.
Είχα χρόνια να πάω όμως, αφού δεν κατοικώ πλέον στον Πλάτωνα, και αποφάσισα-για να είμαι και αμερόληπτος στην κρίση μου- να το επισκεφθώ με συναδέλφους μου.

Έτσι βρεθήκαμε στα "Σκαλάκια" την προηγούμενη Κυριακή 16/11 το βράδυ γύρω στις 21.00.

Δύο τρεις παρέες στο μαγαζί, ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες μοντερνισμού, ένα καλοστημένο κουτούκι παλαιάς κοπής, καρώ τραπεζομάντηλα, 2-3 βαρελάκια πάνω σε μία μικρή πέργκολα για ντεκόρ, τοιχογραφίες που παραμπέμπουν στα σκίτσα των "βαρελοφρόνων" του Βασίλη Χριστοδούλου κα.

Στηριζόμενος και στα λόγια που διάβασα και αφορούσαν στην αστοχία στο ψήσιμο του μοσχαριού, είπα να μην παραγγείλουμε μοσχαρίσιες μπριζόλες.

Σκέφτηκα πως είχαν δίκιο οι γράφοντες, γιατί και εγώ θυμόμουν ότι το saignant που επιζητούσα, οποτεδήποτε το παρήγγελνα στο παρελθόν, έμενε σαν παραφωνία. Όχι πάντα βέβαια. Εξαρτάται και την μέρα, τη δουλειά που υπάρχει και την επιβάρυνση του ψήστη.

Για να μην μακρηγορώ, οκτώ άτομα πήραμε 2 κιλά παϊδάκια, δύο μερίδες μπιφτέκι, ένα λουκάνικο, δύο σαλάτες εκ των οποίων η μία χωριάτικη και η άλλη χόρτα, δύο μερίδες τζατζίκι, τρείς μερίδες πατάτες, τέσσερα κιλά κρασί και τέσσερις μπύρες.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν με φρυγανισμένο ψωμάκι. Και στο τέλος μας έφεραν φρούτο, μήλο πασπαλισμένο με κανέλα. Παραδέχομαι εδώ ένα ακόμη φάουλ, πως δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ενός γλυκού. Εμείς οι γλυκατζήδες δηλαδή, να μένουμε παραπονεμένοι;

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 100 ευρώ, δηλαδή 12,5 ευρώ κατ' άτομο. Δεν θεωρώ πώς είναι πολλά για ένα πραγματικά αξιοπρεπές φαγητό. Ρώτησα και τη γνώμη των συνδαιτυμόνων μου περί αυτού και μου είπαν όλοι πώς τους ενθουσίασαν τα παϊδάκια, καλοψημένα και χωρίς καμιά μυρωδιά από αρνί.

Τα μπιφτέκια καλοψημένα και ζουμερά. Το λουκάνικο, μία καλή συνοδεία για τους ζυθοπότες της παρέας, το τζατζίκι χειροποίητο, "πατητό" στο σκόρδο αλλά για όποιον δεν έχει κάποια ευαισθησία σε αυτό, ταίριαζε πολύ με το φρυγανισμένο ψωμάκι. Η ντομάτα από τη χωριάτικη σε κανονική θερμοκρασία, κομμένη εκείνη τη στιγμή. Οι πατατούλες φρέσκιες, κομμένες στο χέρι. Όλα θετικά δηλαδή. Προσωπικά, δεν μου άρεσε το χύμα κρασί του, και προτίμησα μπύρα.

Εν ολίγοις, το θεωρώ έντιμο στις προθέσεις του. Επαναλαμβάνω.. για αυτό που είναι, για το βεληνεκές του, για αυτό που προσφέρει.
Περίπου σαν το "έκαστος εφ ' ω ετάχθη"

30 Ιούλ 2014

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί μία Παρασκευή του Ιουλίου 2014, γύρω στις 18.00 το απόγευμα. Υπήρχε μονάχα μια παρέα εκείνη τη στιγμή, που ήδη έτρωγε άρα δεν ετίθετο θέμα συνωστισμού στην κουζίνα.

Ημασταν μία παρέα πέντε συναδέλφων και πήραμε μπύρες, μιας και ήταν ζεστό το απόγευμα και για να τις συνοδέψουμε παραγγείλαμε 1) λουκάνικο σχάρα 2) τηγανιά χοιρινή 3) κολοκυθοκεφτέδες 4) ντάκος και 5) φέτα ψητή.

Μόνο το λουκάνικο άξιξε κάτι. Ο ντάκος αδιάφορος, οι κολοκυφτέδες στεγνοί έχοντας όμως "ρουφήξει" πολύ λάδι αλλά τα σοβαρά φάουλ ήταν στη ψητή φέτα και στη τηγανιά.
Η φέτα είχε αρχίζει να αλλοιώνεται και μύριζε λίγο άσχημα παρά το μπόλικο πιπέρι με την οποία την είχε στολίσει, και η τηγανιά ήταν τόσο κακό πιάτο, που δεν δυσκολεύτηκα να το γυρίσω πίσω χωρίς να το φάμε.

Το κρέας εκτός του ήταν σκληρό μύριζε πολύ άσχημα. Όταν ο νεαρός, ψιλοβαριεστημένος και αδιάφορος, σερβιτόρος επέστρεψε μετά από 5' λεπτά και μας ρώτησε γιατί το επιστρέψαμε του εξήγησα τους λόγους.

Εννοείται ότι όταν φύγαμε ήταν ΟΛΑ χρεωμένα κανονικά στο λογαριασμό. Και ούτε μία κίνηση βρε παιδί μου, να κεράσει μια μπύρα το μαγαζί, πλέον των 8-10 που είχαμε πιεί, γιατί τους χρεώθηκε κάτι που δεν το ακούμπησαν καν.

02 Φεβ 2013

Επισκέφθηκα το εστιατόριο αρχές Φλεβάρη 2013. Οι εντυπώσεις μου πολύ πολύ κατώτερες των προσδοκιών μου. Κατ'αρχάς υπερβολικά ακριβό για αυτά που προσφέρει.

Για 4 άτομα (2 ενήλικες και 2 παιδιά 4,5 και 3 ετών αντίστοιχα) τα 125 ευρώ φαντάζουν αστρονομικό ποσό (και χωρίς ψάρι).
Μα είναι δυνατόν σε ένα συνοικιακό μαγαζί, αυτή την εποχή, να χρεώνει μία ταραμοσαλάτα 6 ευρώ, ένα πιατάκι χταπόδι ψητό 12 ευρώ, 4 τεμ. σκορδοπιτάκια 16 ευρώ (αραβικά πιτάκια με λίγη ντομάτα,σκόρδο,και 2 γαρίδες σε κάθε τεμάχιο), σαλάτα ανάμικτη 8 ευρώ (κομμένη από προηγούμενη μέρα,κρύα και με μαυρισμένα λάχανα), σολωμό μαριναρισμένο 11 ευρώ ( 4 μικρούτσικες και λεπτότατες φέτες σολωμού) και μους σοκολάτας 6,5 ευρώ? Και τα υπόλοιπα που πήραμε εξίσου ακριβά. Και θα παρέβλεπα την υψηλή τιμή εαν με αποζημίωνε η γεύση και η ποιότητα. Αλλά φευ,όλα όσα δοκίμασα ήταν μέτρια και με το ζόρι συμπαθητικά.

Ο σερβιτόρος μας εξυπηρέτησε με επάρκεια, αν και υπήρχαν στο μαγαζί άλλες 2 μικρές παρέες μόνο. Ο προαύλιος χώρος του (όπου και καθίσαμε) συμπαθής. Η χρήση λινών (τραπεζομάντηλο και ναπερόν) στα τραπέζια σε προδιαθέτει θετικά αλλά μέχρι εκεί.Δεν θα συνιστούσα το συγκεκριμένο μέρος σε δικούς μου ανθρώπους.
Επαναλαμβάνω μόνο-για να είμαι ακριβοδίκαιος-ότι δεν έχω αποψη για το ψάρι που σερβίρει.