p_v

Μέλος από: Φεβ 2013

22 Οκτ 2017

Επιστρέφω αυτή τη φορά για μια σχετικά αναλυτική κριτική στο μαγαζί που βάζει την Αγία Παρασκευή μας ξάνα στο γαστρονομικό χάρτη της Αττικής.

Για να κρίνω σωστά και να είμαι όπως πάντα το μέγιστο αντικειμενικός έπρεπε να επισκευτώ το μπεργεράδικο του ανερχόμενου κυρίου Πετρετζίκη εις διπλούν.

Τον περασμένο Άυγουστο και Σεπτέμβρη όλοι μίλαγαν γι αυτό. Και τα περισσότερα βράδια στην πάνω πλατεία (Αγ. Ιωάννου) γινόταν πανηγύρι μέσα και έξω από το κατάστημα. Περίμενες στην ουρά μέχρι και μία ωρα για την παραγγελία (να τονιστεί η εξαιρετική εξυπηρέτηση) και το τραπέζι δεν ήταν καν εξασφαλισμένο. Οι πελάτες κύριώς ηλικίας 15-30 και 80-85% γυναίκες σε παρέες των 2 και 3 κοριτσιών (κυρίως λόγω Α. Π. ). Νυφοπάζαρο στην κυριολεξία. Σήμερα όμως 19/10 που το επισκεύτηκα για Πέμπτη βράδυ τα πράγματα ήταν πιο ήρεμα. Είναι θέμα χρόνου το θέμα να ξεφουσκώσει.

Χώρος: Αρκετά καλός και καθαρός, δεν λες ουάου αλλά ούτε και χαλιέσαι. Κυριαρχεί το Industrial και Urban ντεκόρ (γήινα και σκούρα χρώματα, μεταλλικά σκαμπώ, βαρέλια μεταλλικά για τραπέζια, ενα τεράστιο ξύλινο καρούλι απο καλώδιο έπαιζε το ρόλο του τραπεζιού ροτόντας, στους τοίχους μια μπασκέτα, ένα παιδικό ποδήλατου του 80 (τσοπεράκι) κτλ. )

Εξυπηρέτηση: Αν Κρίνουμε το χαρακτήρα του μαγαζιού (Σελφ-Σερβις) είναι σχεδόν άριστη. Η παραγελιοληψία γίνεται οργανωμένα και η παραγελία στέλνεται άμεσα προς εκτέλεση στην κούζινα. Δύο μπέγκερ και μια πατάτες θα πάρουν 5-6 λεπτά κατα μέσο όρο να ετοιμαστούν ενώ το έξυπνο beeper που σου δίνουν θα σε ενημερώσει διακριτικά και έξυπνα.

Γεύσεις: Δοκίμασα το κλασικό (τσιζ)μπέρκερ (5,8 ευρώ) την πρώτη φορά που ήμουν εξαιρετικά πεινασμένος. Αρκετά ισοροπημένο γευστικά, θα αρέσει στο 99% του κοινού. Ο κιμάς ολόφρεσκος και το μπιφτέκι νοστιμότατο (medium ψησιμο). Τυρί cheddar καλης ποιότητας, σε συνδιασμό με μαρούλι iceberg, ντομάτα και μαγιονέζα, αυτά τα λίγα έδεναν γευστικά άψογα. Χορταστικό με ψωμί μπριός και μια πίκλα (φετα αγγουράκι τουρσί) στην κορυφή (4/4). Το κοτομπεργκερ((4/4 και 6,8 ευρώ) ήταν επίσης νοστιμότατο και κριτσανιστό από καλής ποιότητας κοτόπουλο και μπούτι (ή σίγουρα όχι μόνο στήθος). Τα μπαχαρικά ήταν όντως ωραία σα μείγμα (κύμινο-κουρκουμάς-πιπέρι-αλάτι, ζάχαρι-δεντρολίβανο κτλ) και το μπέργερ καθόλου πικάντικο. Το ψώμι μπριός, η ντομάτα, το iceberg και η πίκλα παρόντα και εδω. Οι πατάτες ήταν 70%-30% κανονικές και γλυκοπατάτες σε μακρόστενα κομάτια σωστά τηγανισμένες (αλλά και προτηγανισμένες) και νόστιμες (3/4). Η γλυκοπατάτα ίσως να κάνει τη διαφορά, πρωτότυπο να τη βλέπεις και να τη γεύεσαι μαζί με κανονικές πατάτες τηγανητές. Εναλλακτικά δοκιμάστε χοτ ντογκ, σάντουιτς καραμελωμενης πανσέτας (7,8 ευρώ), με φιλέτο μοσχάρι (14,00 ευρώ!!! ) η με καβούρι (12,8 ευρώ) η μπιφτέκι φαλάφελ.

VFM: Αν φιλτράρεται την αναζήτηση με VFM (να εμφανίζονται μόνο τα 3 και πάνω) τότε χάσατε μια ευκαιρία για ένα από τα καλύτερα (ίσως όχι το καλύτερο) μπέργερς στην Αθήνα. Εδω θα φανώ αυστηρος και θα βάλω 2/4. Τιμή μεσαίου μπέργερ 5,8 ευρώ και τσικενμπεργερ 6,8 ευρώ είναι πολύ υψηλές και ιδιαίτερα για self service όπου κάθεσαι σε σκαμπώ και μικρά τραπέζια. Τα υλικά είναι άριστα αλλά και πάλι δεν μπορούν να δικαιολογησουν την τιμή. Να μην αναφερθώ στα πιο προχωρημένα σαντουις των 13-14 ευρώ.

Συμπερασμα: Για να έχει το project ΑΠ διάρκεια πρέπει

1ον. Μείωση τιμών κατά 15-20% τουλάχιστο
2ον. Πιο αναπαυτικός χώρος όπου κάθεσαι να φάς (χαθήκαν οι καρέκλες;)
3ον Μεγέθη στα burger (Μ, L)

Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη πάντως.

11 Οκτ 2017

Αγαπητοί φίλοι και καλοφαγάδες,

Η σχέση μου με το ask4food αναθερμάνθηκε έπειτα από την πρωτοβουλία της νέας και εξίσου συμπαθέστατης με τον Δημήτρη και το Σπύρο υπεύθυνης να επισκεφτούμε για δωρεάν γευμα μια επιλογή από τέσερα εστιατόρια. Εδώ θέλω να τονίσω ότι από τότε που αποφάσισα να χάσω βάρος (και το πέτυχα) το 2014-5, το ενδιαφέρον μου να επισκέφτομαι διάφορα μέρη για καλό φαγητό μειώθηκε και μόνο γι αυτό το λόγο δεν έγραφα κριτικές.

Τελικά, ίσως ήταν και προσωπικό μου λάθος αφου παρασυρθηκά από τους φίλους που είχαν ήδη δηλώσει εκεί, επέλεξα την Αλταμίρα, ενα κλασσικό ψιλοκυριλέ περασμένων δεκαετιών εστιατόριο που εστιάζει στις εξωτικές κουζίνες του Μεξικού, της Ινδίας, της Αραβίας/Μέσης Ανατολής και της Άπω Ανατολής.

Και αμέσως αποκαλύφθηκε ο κύριος λόγος που το εστιατόριο αυτό δεν εχει επιτυχία στο θέμα γεύσεις. Πριν 15-20 χρόνια το να γευτείς κάτι εξωτικό, ήταν σπάνιο στην Αθήνα και υπήρχαν ελάχιστα αυθεντικά εστιατόρια ακόμη και έστω ταπεινά κινέζικα (εξαιρεσή το Chaus στην Ηλιούπολη). Οποτε το Αλταμίρα (ακόμα και με έλληνα σεφ) να ήταν μια έξυπνη λύση για κάποιους που θα ήθελαν το κάτι ξεχωριστό και διαφορετικό. Και το χρυσοπλήρωναν, νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Τα τελευταία όμως χρόνια (πριν και κατά τη διάρκεια της κρίσης) εμφανίστηκαν αμέτρητα και πολυ ποιοτικά και αυθεντικά εστιατόρια εξειδικευμένα σε μια κουζίνα από τις παραπάνω (σαν παράδειγμα αναφέρω, το Red Elephant (ινδική), το Dos Hermanos (μεξικάνικη), το Παρς (αραβική) και ένα σωρο καλά κινέζικα/απωανατολίτικα τα οποία έχω επισκευτεί) οπου τρως ποιοτικά αυθεντικά πιάτα και αρκετά οικονομικά. Πώς λοιπόν το Αλταμιρα που δεν διαπρέπει πουθενά (πέρα απο το εξαιρετικό και επαγγελματικό service) να τα ανταγωνιστεί;

Μπήκα ελαφρά αργοπορημένος και συνάντησα παλιούς γνωστούς καλοφαγάδες (fratello, piperman, tzia, ram και άλλους) αλλά και νέους. Με τους περισσότερους συμφωνώ σε γενικές γραμμές, ίσως όμως να διαφωνούμε σε κάποια σημεία. Οπότε έαν έχω ξεχάσει κάτι μπόρειτε άφοβα να διαβάσετε γι αυτό στις άλλες κριτικές. Δε θα μακρυγορήσω εδώ μόνο και μόνο επείδη το εστιατόριο αυτό δεν με έπεισε προσωπικά. Όμως λόγω των τίμιων ιδιοκτητών και προσωπικού θα χαίρομόυν στο κοντινό μέλλον να έβλεπα βελτιώσεις.

-Χωρος (3/4): Σχετικά καλαίσθητη η αίθουσα, με ιδανικό φωτισμό, άνετα καθίσματα και μεγάλα τραπέζια, τζαμαρία με θέα έξω, ίσως όπως λέει και η RAM να χρειαζόταν μια ελαφρά ανανέωση.

-Γεύσεις (3/4): Το αδύνατο σημείο του εστιατορίου. Μας έφεραν περισσότερο απο το μισό κατάλογο, στην κυριολεξία όχι μόνο σκάσαμε αλλά και ξεχάσαμε τι φάγαμε πλήν ορισμένων πιάτων που ξεχωρίζουν και αξίζει να τα δοκιμάσετε. Αυτά είναι οι κακτοσαλάτα (3,5) και η σαλάτα Delmar (3,5) θαλασσινών, το μεξικάνικο κοτοπουλο chimichanga (3/4) και η αραβική πίτα με χαλούμι (3/4). Τα υπόλοιπα και ίδιως τα κυρίως πιάτα ήταν αδιάφορα γευστικά (κοτόπουλο με μήλο και κρέμα καρύδας 2,5 με 3/4, μοσχάρι με μανιτάρι και κουκουνάρια 2,5/4). Τα χειρότερα πιάτα ήταν η πάπια με πορτοκάλι και μανιτάρια ( 2/4, παραψημένη και άνοστη) και το πολύ στεγνό και άνοστο tandoori (2/4). Το ρύζι που συνόδευε τα πιάτα αξιζε (3,5/4). Τα ποτά ήταν απλά ΟΚ (μαργαρίτες) και δεν ξεχώριζαν σε κάτι (2,5-3/4), ενώ το κρασί ήταν και αυτό σχετικά μέτριο (μέχρι 3 στα 4). Τα γλυκά ήταν σαφώς καλύτερα (δοκίμασα cheesecake, πανακότα και ειδικά banofee) 3,5/4 όλα.

- Σέρβις (4/4). Απο την πρώτη στιγμή υποδειγματικό. Εδώ υπάρχει άψογος συντονισμός και το team λειτουργεί σαν ομάδα. Η φιλοξενεία και περιποίηση ήταν μοναδική (σερβίρισμα στα πιάτα μας απο το σέφ που εξηγούσε το καθετί, συχνή αλλαγή στα πιάτα και μαχαιροπίρουνα μάς, προσφορά αμέτρητων ποτών και οτιδήποτε έξτρα ζητήσαμε). Στο τέλος οι υπέθυνοι μου εξήγησαν τον τρόπο λειτουργίας του μαγαζίού και μου πρότειναν να επισκευτώ το ΕΤΝΙCO στην Αθήνα, το οποίο είναι και πιο προσιτό οικονομικά.

-VFM (2/4). Το Αλταμιρά είνια σχετικά ακριβό μαγαζί παρά τις μειώσεις που έχει κάνει στα πιάτα του τιμοκαταλόγου. Για να φάς καλά χωρίς τα ποτά να υπολογίζεις κάπου στα 25-30 ευρώ το άτομο και χωρίς να γεύεσαι κάτι το μοναδικό, εξαιρετικό ή αυθεντικό. Ίσως να πήγαινα στον μπουφέ της Κυριακής διότι με 70-80 ευρώ για ένα ζευγάρι υπάρχουν αμέτρητες καλυτερες επιλογές

Ελπίζω η φοβερή ομάδα που τρέχει το εστιατόριο αυτό να με ακούσει στο εξής: Παιδιά δώστε βάση στην ποιότητα των γεύσεων και των υλικών, μειώστε και λίγο των αριθμό των πίατων στον κατάλογο, δείτε τι τραβάει και τι όχι, κατεβάστε και άλλο τις τιμές και θα σας επισκέφτονται πολλοί συχνότερα. Ζουμέ στην εποχή των εξειδικευμένων εστιατορίων, διαλέχτε αν θα υποστηρίξετε περισσότερο τη Μεξικάνικη ή την Ινδική/Μεσο Ανατολίτικη κουζίνα. Τα απωανατολίτικα πιάτα είναι περιττά. Αφήστε την πάπια στον κύριο Chau που την φτιάχνει τέλεια. Καποτε πρέπει να ξαναπάω και εκεί.

27 Σεπ 2017

Επιστρέφοντας δυναμικά στο ask4food, θα γράψω δυο κριτικές για ψαροταβέρνες που επισκέυτηκα τον τελευταίο καιρό και αγγίζουν το τέλειο: η μια είναι η Τράτα του Κλέαρχου στη Ν. Μάκρη και την άλλη την κρατώ μυστικό για να διαβάζετε τις κριτικές μου (χαριτολογω)

Τρία άτομα και ένα εξάχρονο παίδι την επόμενη της κρεατοφαγίας μου στα Καλύβια με μέτρια διάθεση για φαί, ενα ζεστό Σαββατιάτικο μεσημέρι καθίσαμε μετά απο επιλογή δική μου στην Τράτα, την οποία είχα επισκευτεί μια η δυο φορές παλιότερα και δυστυχώς δεν έγραψα κριτική.

Χώρος: Ο χώρος εξωτερικά είναι πολύ όμορφος, σκιερός και ιδανικός για φιλόζωους, βλέπε γάτες που ζητάνε και κανα μεζέ. Αναμνήσεις μιας άλλης εποχής. Μια όμορφη αύρα ατενίζοντας τη θάλασσα σε ηρεμεί και αναζοωγονεί το καταμεσήμερό. Εσωτερικά το μαγαζί είναι σχετικά όμορφο και κλασσικό σε διακόσμηση. Πιστεύω δε χρειάζεται το κάτι παραπάνω, πάντα κρινοντάς το ως μια παραδοσιακή ψαροταβέρνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και γρήγορη από το πολύ έμπειρο προσωπικό. Δεν παρατηρήσαμε κατα το σερβίρισμα κάτι ιδιαίτερο, τα τραπέζια ήταν καθαρά και οι σερβιτόροι ήταν αρκετά προθυμοι.

- Ξεκινώντας το γευστικό ταξίδι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα με λαχανικά εποχής (απλή και εξαιρετική 4/4- μικρή σε ποσότητα αλλά με απίστευτη γέυση λόγω της άριστης ποιότητας του ελαίολαδου)

- Πατάτες τηγανιτές (δύο μερίδες) (4/4) - Μικρή η μέριδα αλλά ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ τηγανητές πατάτες στη Αττική. Κλασικό στρογγυλό κόψιμο παλιάς σχολής. Νοστιμία και απίστευτο τηγάνισμα για βραβείο (ομοιόμορφο)

- Χταποδάκι (3/4) βραστό ξυδάτο πολύ καλό αλλά μικρό το πλοκάμι. Θα το προτιμούσα ψητό αλλά η επιλογή δεν ήταν δική μου.

- Καλαμαράκια τηγανιτά (δύο μερίδες) (3,5/4) με ωραίο κουρκούτι, πολυ καλά μικρά σε μέγεθος και νορμαλ σα μερίδα. Έχω φαει και λίγο καλύτερα.

- Μπακαλιάρος με σκορδαλιά (4/4). ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ. Αριστο και ελαφρύ κουρκούτι, νόστιμο και φρέσκο το ψάρι

- Σαρδέλα ψητή (4/4): Η καλύτερη που έχω φαει. Τρώγεται ακόμα και αν έχεις σκάσει απο το φαγητό. Το χοντρό αλάτι αναδεικνύει την φρεσκάδα του ψαριού, ενω το λεμόνι την απογειώνει.

- Κρασί λευκό απο τα καλύτερα χύμα που έχουμε δοκιμάσει (4/4). Πίνεται για πλάκα.

Παλιότερα είχα δοκιμάσει και Γαύρο τηγανιτό ήταν εξαιρετικός, θυμαμαι επίσης και ένα μεγάλο κομμάτι απο ψητό χταπόδι (4/4)

Δε θυμάμαι αν και τι μας κέρασαν, ξεχνάω εύκολα. Η εμπειρία όμως συνολικά ήταν όμορφη και νοσταλγική και χαλάλι τα 20 ευρώ το άτομο που θα δώσεις με το κρασί. Λόγω των άριστων ποιοτικά αλιευμάτων εκεί στη Ν. Μάκρη μεσημεριάτικα θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια στην Άνδρο, όταν ήμουν 6-7 και γώ (πανω απο 30 χρόνια πριν) και ο παππούς μου πουλούσε τα ψάρια στα ψαροταβερνάκια και τα βράδια του Ιούλη και Αυγούστου τρώγαμε σε λιτα ξύλινα τραπεζάκια στο χαλίκι, με χάρτινα τραπεζομάντηλα τα καλύτερα δώρα τις θάλασσας (από αχινούς σε λαδολέμονο, μέχρι γαλέο, σιναγρίδες και αστακούς). Ισως ο γλυκός Σοροκος να έφερενε μαζί του αυτές τις αναμνήσεις.

Συμπέρασμα. Εξαιρετικό τηγάνι, απίθανο φαγητό, φοβερά αλιεύματα, ποιότητα σε όλα και καλή εξυπηρέτηση... οταν μάλιστα και ο καιρός είναι καλός εξω η έξοδος σας γίνεται εμπειρία ζωής. Χαλάλι κάθε ευρώ.

Να πάτε και να ξαναπάτε...

26 Σεπ 2017

Εχουν περάσει χρόνια από τότε που επισκεφτόμασταν τακτικά την Ταβέρνα του Χριστόφορου στα Καλύβια και τότε για μας το μαγαζί ήταν κάτι το εξαιρέτικό, οι μερίδες γενναίες (ΧΧΧ L) και το 20άρικο ανά άτομο με μπύρες η κρασί ασήμαντο.

Αρχές Σεπτέμβρη 2017 και με αφόρμη τη βραδιά ανδρών (μπατσελορ) πριν το γάμο του αγαπητού μου ξάδερφου καταλήξαμε πάλι εκεί. Παρασκευή και το μαγαζί ήταν γεμάτο (τελικά έχει η δεν έχει αγγίξει η κρίση τον Ελληνα;). Χωρίς να προηγηθεί κράτηση μας βάλανε μέσα, σε μια μεγάλη (αλλά αδιάφορη αισθητικά αίθουσα), με φωτογραφίες στους τοίχους απο καλλιτέχνες.

Για όσους δεν έχουν πάει Καλύβια, το κέντρο του χωριού καταλαμβάνουν δύο μεγάλες ταβέρνες ο Χριστόφορος και ο Μουρούζης με άπειρες καρέκλες και τραπέζια μέσα στις δαιδαλώδες αίθουσες τους αλλά και αμέτρητα στους γύρω δρόμους. Συνολικά χωρίς υπερβολή να φιλοξενούνται ταυτόχρονα και 500-600 άτομα στα δυο μαγαζία. Φανταστείτε οτι στο βαθμό που το Las Vegas είναι ο παράδεισος του λατρη του τζόγου, στον ίδιο βαθμό και τα Καλύβια είναι ο παράδεισος του κρεατοφαγά (και όχι αναγκαστικά του καλοφαγά).

Επτα (7) αντρες παραγγείλαμε λίγο από τα πάντα, μερικά από τα οποία έφτασαν γρήγορα, ενώ άλλα λόγω του ιδιαίτερου ψησίματος (πχ. σταβλίσιες μπριζόλες) αργησαν λίγο. Σχολιάζοντας λοιπον τις γέυσεις:

-Σαλάτα χωριάτικη (εις διπλουν): ΧΧΧL σερβίρεται σε σκάφη με ένα τεράστιο χοντροκομένο τυρί φέτας πάνω και γενικώς ολά τα υλικά της ήταν σε μεγάλα κομμάτια (πραγμα που δεν μου αρέσει προσωπικά). Το ότι ήταν μεγάλη δεν σήμαινε οτί ήταν εξαιρετική απλά καλή (3/4)
- Πατάτες τηγανιτές (2 σκάφες): Τεράστια μερίδα (2Χ) όπως άλλωστε όλες μέτριες σε ποιότητα και πολύ λαδίλα. (1,5/4)
- Κολοκυθάκια τηγανιτά: 2Χ σε ποσότητα, μέτρια σε γέυση και κακό τηγάνισμα (λαδίλα και δω) (1,5/4)
- Τζατζίκι (3/4)
- Λουκάνικο χωριάτικο (3/4). Συνιθισμένο στις περισσότερες ταβέρνες και σίγουρα δεν ξεχώριζε
- Χορινή Μπριζόλα (3/4). Τεράστιο κομμάτι στην ανάλογη τιμή. Νόστιμη αλλά με μεγάλα κομμάτια λίπους
- Κοντοσούβλι (3,5/4). Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα. Αρκετά καλοψημένο και νόστιμο. 'Εφτασε και γρήγορα.
- Μοσχαρίσια Σταβλίσια Σπαλομπριζόλα (4/4). Εξαιρετική σε ψήσιμο (όπως παντου στην Ελλάδα έτσι και στα Καλύβια, κανεις δε σε ρωτάει πόσο να την ψήσει και πάντα έρχεται Medium-Well, ενώ η τελειότερη γεύση σε καλό σιτεμένο κρέας έρχεται σε Raw-Medium ψησιμο) και άψογη σε γεύση. Μπορεί άνετα να την μοιραστεί ένα ζευγάρι. Νομίζω πάντως ότι το ζώο δεν ήταν μοσχάρι αλλά μεγάλο βόδι.
- Μοσχαρίσια Τ-bone (2,5/4). Για κάποιο λόγο ήταν μέτρια σε γέυση και με πολύ λίπος

- Κερασμένη τεράστια ποσότητα γιαουρτιού με γλυκά του κουταλιού (απαραίτητα για καλη χώνευση)

Το κρασί ηταν απλα καλο (κοκκινο).

Δεν θύμαμαι τι άλλο παραγγείλαμε πάντως με 22 ευρώ το άτομο φάγαμε του σκασμού.

Το σέρβις καλούτσικο, διαικπεραιωτικό θα έλεγα (μόνη ένσταση η μη αναφορά στο βαθμό ψησίματος του βοδινού)

Συμπέρασμα.

Νομίζω ότι η ποιότητα του φαγητού έχει υποβαθμιστεί για χάρη του κέρδους και το μαγαζί στηρίζεται στη φήμη. Έχω εντός (αλλα και κυρίως εκτός) Αττικής, εναλλακτικες προτάσεις για κρεατοφαγία (πχ. Μανδρα, Φυλή, Πολυδένδρι).

Η τοπ επιλογή είναι να πας Ραφήνα ενα Σάββατο η Κυριακή, να πάρεις το πλοίο (εισητήρια με αυθυμερόν επιστροφή -30%) για Άνδρο και νοικιασμένο ΙΧ για μπάνιο στο Ζόρκο και φαί στου Κόσση την Ταβέρνα μετά. Θα φάτε Ανδριώτικο κατσίκι στη λαδόκολα, τα πιο νόστιμα αρνίσια παιδάκια, την καλύτερη τοπική χοιρινή και εξαιρετικά ψημένες μοσχαρίες, κερασμένο τσίπουρο και γιαούρτι στο τέλος. Και φυσικά το καλύτερο κοκκινο κρασι.
Επιστροφή στις 19.00 η με το βραδυνο τοπικό δρομολόγιο. Οταν χειμωνιάσει αφήστε το μπάνιο και κάντε τα υπόλοιπα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.

30 Δεκ 2016

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Εύχομαι η νεα χρονιά να μας φέρει χαρά, υγεία και πολλές γαστρονομικές απολαύσεις.

Στο ΚΟΡΟΒΑ με έφερε το ask4food και η καλη βαθμολογια που απεσπασε, χωρίς όμως να διαβάσω τις καλές κριτικές (για να έχουμε και περιέγεια).

Φτάνοντας (με κράτηση λόγω του μικρού χώρου) δυσκολεύτηκαμε να βρούμε θέση στάθμεσης για το IX, σε μια κακόφημη περιοχή της Αθήνας με τάσεις να αναβαθμιστεί ομως λόγω των ποιοτικών καταστημάτων για φαι και ποτό που έχουν δημιουργηθεί εκεί,

Μπαίνοντας μέσα η αίθουσα ήταν αρκετά λιτή σε ροκ ντεκορ. Οτιδήποτε όμως ήταν ταιριαστό όπου κυριαρχεί το ξύλο και μεταλο (τραπέζια και καρέκλες αντιστοιχα) ενώ χαρακτηριστικό το παλιο μωσαικό κατώ δε χαλάει καθόλου την ομορφιά. Οι τοίχοι εξαιρετικά βαμμένοι ενώ μια μεγάλη αγελάδα ζωγραφισμένη (κορομπα στα ρωσικα) δεσπόζει σε ενα τοιχό μαζι με αλλες όμορφιες πινελίες (κάδρα, βιβλία, αφίσες κτλ) σε άλλους τοίχους. Και ας μην ξεχνάμε το όμορφο μπάρ, το χώρο με τα σκαμπό για όσους έρθουν για ποτάκι/μπύρα και φυσικά τους καναπέδες στα τραπέζια κοντά στους τοίχους. Σε γενικές γραμμές η όμορφη εκδοχή του ροκ-χύμα-λιτού (και καθαρού) χώρου. Η πιό χύμα και μέτρια εκδοχή είναι ο ΝΕΖΟΣ στο Γκάζι, για να γίνω κατανοητος. Ο κόσμος από 20-60 με τους περισσότερους 20 με 30, μορφωμένους, άτομα που έχουν ψαχτεί και παρά το νεαρό της ηλικίας τους ψάχνουν το καλύτερο.

Η εξυπηρέτιση από πολύ καλή έως εξαιρετική και πάντα ευγενικη (ειδικά την τελευταία φορα από μια λιτή και όμορφη κοπέλα με απλό και ανεπιτίδευτο στυλ, αρκετά διακριτική και ησυχη στη δουλειά της). Όλα φτάνουν γρήγορα με τη σωστή σειρά και πάντα υπάρχει νερό βρύσης και η απόδειξη κανονικότατα. Εύγε στα νέα παιδιά και τη συνέπεια και υπηρεσίες που προσφέρουν.

Γεύσεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ σε VFM περιβάλλον. Το κοτόπουλο με τζίντζερ, μουστάρδα και λεμόνι (καθαρό στήθος διαλεχτό) μεγάλη μερίδα (χωρίς συνοδευτικά) σε ποσότητα και τιμή 6.00 ευρώ (!!!! ) ηταν εξαιρετικό και ισορροπημένη γκουρμεδιά (3,5/4). Ο βοδινός καβουρμά με πατάτες baby, στα 6 €, είναι αν και μικρός σε ποσότητα, ότι πιο θεσπέσιο μεζεδάκι από βοδινό που έχω φάει (4/4). Δεν ξεχνιέται. Η σαλάτα με πληγούρι ήταν πολύ καλή και το ταλαγάνι με μαρμελάδα έσκιζε (όσο αφορά και την γεύση και το σωστό ψήσιμο και την γευστική αντίθεση με τη μαρμελάδα, 4/4). Αντι για ψωμί σερβίρονται παξιμαδάκια μικρά, και το κρασί είναι εξαιρετικό. Μην ακούσω γκρίνιες για το μικρό μενού. Οπου ακους πολλά κεράσια............

Ο λαγαριασμός (παρά την απουσία κεράσματος) έδειχνε ότι τους κλέβεις 10-12 ευρώ το άτομο με ποτά, για ένα πιάτο και ένα συνοδευτικό ανά άτομο. Ελάχιστα ξεπερνάς το 20άρι για ένα ζευγάρι (έχοντας φάει και περάσει καλά) πράγμα σημαντικό στις μέρες μας.

Σαν έμπιστος φίλος του ask4food, συνιστώ ο κάθενας μας να επισκευτεί το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί με λίγα χρήματα μόνο να κερδίσει έχει. Δε μιλάμε για να τσιμπήσεις με το κρασί η τη μπύρα σου κάτι, αλλα να ταξιδεψεις γαστρονομικά με τη συνοδεία ποτού. Ιδανικό μέρος και για πρώτο ραντεβού - εκτος και αν το προσωπο είναι υπέρ του δέοντος δήθεν και προτιμάει Κολωνάκι, Κεφαλάρι, Χαλάνδρι και Γλυφάδα (όπου θα πληρώσεις τα τετραπλάσια για φαί).

Με μια πρόταση: Αξίζει τελικά παρά την απόσταση νια γίνει στέκει. Καθαρό 4αρι σε όλα.

30 Νοε 2016

Πίτσες έχω δοκιμάσει πολλές (όπως και ακόμα περισσότερα σουβλάκια). Έχοντας βάλει στο μάτι τη μυστική πιτσαρία των Εξαρχείων από καιρό τελικά την επισκεφτήκαμε (με τη συντροφό μου) πριν περίπου μια εβδομάδα.

Ο μακροστενος χώρος εσωτερικά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, αλλα σχετικά καλαισθητος θα έλεγα. Ήταν καθαρός και με σωστό φωτισμό. Κυριαρχούν τα μεγάλα τετράγωνα ξύλινα τραπέζια και η μοντερνα τέχνη, καθαρό εξαρχιώτικο χαρακτηριστικό

Η κοπέλα που μάς σέρβιρε, αν και λίγο αδιάφορη ανταποκρίθηκε άμεσα και όλα έφτασαν ήσυχα και γρήγορα, όπως πρέπει (με την συνοδευτική απόδειξη).

Παραγγείλαμε μια πίτσα με το γνωστό ιδιαίτερο ζυμάρι συκάλεως και τυρί, χωριάτικο λουκάνικο, παστουρμά, φέτα, πιπεριά και ντομάτα (3,5/4). Η ζύμη προσωπικά δεν με εντυπωσίασε (ήταν λίγο σκληρή και όχι τόσο λεπτή τελικά) γι αυτό βάζω 3,5. Αντιθέτως, στα υλικά, τόσο όσο αφορά τη φρεσκάδα τους, όσο και το ψήσιμο τους και τον τρόπο τοποθέτησης τους ήταν για σεμινάριο. Ο πάστουρμάς (αρκετός σε ποσότητα) κυριαρχούσε στη γεύση και ανακατευονταν γευστικά με ντομάτα και πιπερία και αυτό ήταν και το ζητούμενο μου. Το τυρί ήταν εξαιρετικής επίσης ποιότητας με γεύση μετρίας έντασης.

Τέλος παραγγείλαμε μια σαλάτα ρόκα παρμεζάνα (3/4) πολύ μεγάλη σε ποσότητα αλλά γευστικά απλά καλή έως αδιάφορη. Και επειδή σε μερικούς (PONTIKI, κτλ) αρέσουν και οι λεπτομέρειες η σαλάτα αποτελούταν και από μαρούλι, ελιες και βιολογικό παρθένο ελαιόλαδο (!!!! ).

Το κόκκινο κρασί δεν άρεσε ιδιαίτερα (2,5).

Πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ για μια μεγάλη πίτσα, 1 σαλάτα και μισό λίτρο κρασί. Τιμή πολύ καλή δεδομένης της ποιότητας των υλικών.

Γενικώς ο στόχος του καταστήματος είναι να καλύπτει τους πελάτες που αναζήτουν τα υγειινά και ποιοτικά υλικά χωρίς να στερηθούν την πίτσα. Όμως σίγουρα δεν συγκαταλέγεται στις καλύτερες πιτσαρίες της πρωτεύουσας από θέμα γεύσης. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν στόν τρόπο ψησίματος και η υγειηνή ζύμη σίγουρα γευστικά χάνει. Προσωπική γνώμη.... Δοκιμάστε το κατάστημα αυτό πάντως. Είναι Τίμιο.

09 Νοε 2016

Εντελώς τυχαία και μέσω του site ανακάλυψα αυτο το μεζεδοπωλείο-καφενείο και υπέθεσα ότι αξίζει μια επίσκεψη. Η τηλεφωνική κράτηση δεν ήταν τελικά τόσο απαραίτητη αλλά από το καλήσπερα φάνηκε ο επαγγελματισμός και η σωστή εξυπηρέτηση από την ιδιοκτήτρια-οικοδέσποινα, σεφ-νοικοκοιρά και σέρβιτόρα.

21.00 με συνέπεια Άγγλου και χάρη στο GPS φτάσαμε στο όμορφο μεζεδοπωλείο. Τουλάχιστο για τα δικά μου γούστα... Μεγάλη και ψηλοτάβανη αίθουσα, σχετικά χαμηλός και ζεστός φωτισμός, λιτός εσωτερικός χώρος, συνδιάζει το παλιομοδίτικο με πινελιές βόρειας αφρικής (χάρη στα σουβενίρ που βρίσκονται στο χώρο). Ο, τι πρέπει για το χαρακτήρα του μαγαζιού.

Η παραγγελειοληψία θυμίζει ΝΕΖΟΣ (όπως φυσικά και ο χώρος, αν και σαφώς πιο καλαίσθητος εδώ) με την σελίδα όπου αναγράφεται όλο το μενού και οι τιμές. Παραγγείλαμε το κλασσίκο μοσχάρι τύπου μαρόκου με δαμάσκηνα, τα φαλάφελ με σως γιαουρτιού, μια απλή ντοματοσαλάτα και χούμος, ενώ στο τέλος η ευγενέστατη ιδιοκτήτρια μας πρόσφερε και την καυτερή μελιτζανοσαλάτα. Η ίδια μας προσφέρθηκε να δοκιμάσουμε τα κρασιά πριν την επιλογή, κίνηση πολύ ευγενική και φιλόξενη για τέτοιου επιπέδου κατάστημα. Να πούμε ότι όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους ενώ το μαγαζί είχε 5-6 άλλα τραπέζια να εξυπηρετήσει.

Η συγκεκρίμενη κριτική θα είναι απόλυτα αντικειμενική διότι ξέρω ότι θα ακουστεί από την αεικίνητη κυρία Φατίμα και την επόμενη φόρα που θα το ξαναεπισκευτούμε κάποια πράγματα και μόνο όσο αφορούν το φαγητό θα είναι καλύτερα. Σε χώρο και εξυπηρέτιση το κατάστημα με κάλυψε απόλυτα.

Το μοσχάρι ήταν καλής (αν όχι εξαιρετικής ποιότητας) πολύ μαλαχό και η γλυκιά σάλτσα του όλα τα λεφτά. Τα δαμάσκηνα έδεναν άριστα. Η παρουσίαση πολύ καλή στο πηλινο σκέυος. (3,5/4) Η ποσότητα ήταν όμως πολύ μικρή για 9 ευρώ. Θα ήθελα λίγο πιο ποιοτικό κρέας και λίγο περισσότερο, αλλιώς χαμηλώστε ελαφρώς την τιμή του όμορφου αυτού πιάτου.

Τα φαλάφελ δεν με τρέλαναν, είχαν δύνατη όμως γέυση και ίσως παραπάνω λαδίλα και τηγάνισμα απ' όσο έπρεπε (2,5/4). Ίσως να είναι όμως και θέμα γούστου. Ταίριαζαν με την ελαφριά σως γιαουρτιού που τα συνόδευε αλλά και με το κρύο και καλό σε γεύση χούμους που άρεσε απλά (3/4).

Η σαλάτα τέλος δεν ήταν κάτι το σπέσιαλ, αν και σαν πιάτο ήταν προσεγμένη (3/4). Τέλος το λευκό κρασί, με ένα κλίκ πάνω απο το ξηρό σε γλυκύτητα ήταν εξαιρετικό για χύμα (3,5/4) και ταίριαζε με τη μαροκινή-βορειοαφρικάνικη κουζίνα.

Πληρώσαμε 2 άτομα χώρις να φάμε υπερβολικά 28,5 ευρώ όπως έγραφε η απόδειξη. Νορμάλ τίμημα που το καλό σέρβις μπορεί να το δικαιολογήσει εν μέρει.

Σεβόμενος την προσπάθεια θα ήθελα να λάβετε υπόψη μου τις παρατηρήσει μου και πίστεύω πως είναι θέμα χρόνου να γίνει στέκι για πολλούς

09 Νοε 2016

Εντελώς τυχαία και οικογενειακά βρεθήκαμε στο PRIME GRILL την 28/10. Παρότι Παρασκευή και αργία, ίσως και λόγω του τριημέρου, το μαγαζί δεν ήταν 100% γεμάτο και μας βόλεψαν σε ένα τραπέζι μικρό τραπέζι (για 4) στους μη καπνίζοντες.

Το κατάστημα αυτό δεν το γνώριζα. Θα το θεωρούσα ψευτοπολυτελείας, δηλαδή την κατηγορία που αποφεύγω σαν ο διάβολος το λιβάνι. Πολλοί φυσικά τα προτιμούν και κυρίως όπως προσέξαμε οι μεγαλύτερες σε ηλικία (50+) παρέες του Ψυχικού.

Ο χώρος σχετικά λιτός και καθαρός αλλά σκοτεινός. Τα τραπέζια το ίδιο απλά ξύλινα. Το σέρβις αξιόλογο, διακριτικό και άμεσο. Όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους και κάθε άδειο πιάτο έφευγε αμέσως από το τραπέζι μας.

Το φιλτραρισμένο νερό βρύσης όμως χρεωνόταν (!!! ), όπως τα ψωμάκια ψημένα με λάδι που χρεωνονταν και αυτά στα 2 ευρώ/άτομο (!!! ) (επιπέδου ταβέρνας).

Παραγγείλαμε μια απλή ντοματο-κρεμμυδο σαλάτα με κάππαρη στα 8 ευρώ (!!! ), μεσαία σε ποσότητα (τόσο απλή που δεν έκανε καμία εντύπωση από γαστρονομικής πλευράς,2/4). Αλλά τα κυρίως ήταν σαφώς καλύτερα

- Εξαιρετικά ψημένα λεπτά χοιρινά μπριζολάκια λαιμού με τηγανιτές πατάτες που χαλούσαν λίγο το σύνολο (3/4 συνολικά). Δεν είμαι σίγουρος και θε θέλω να πιστεύω ότι ήταν προκάτ.

- Μπιφτεκι καλό συνοδευμένο όμως απο τις ίδιες πατατές (3/4)

- Τσιζμπέργερ με μπέικον και BBQ sauce, γευστικό και όμορφο, καλό σε παρουσίαση με εξαιρετικό μπιφτέκι, αλλά το πιάτο χαλούσαν γευστικά οι πατάτες που προανέφερα. (3/4). Υποδυέστερο όμως του juicy grill.

- Φιλέτο κοτόπουλο στο wok με λαχανικά και σως τεριγιάκι συνοδεουμενο με ρύζι μπασμάτι. Εξαιρετικά γευστικό και ισορροπημένο πιάτο. Άρεσε πολύ (4/4).

Όλα τα παραπάνω στοίχιζαν κατά μέσο όσο 15 ευρώ το πιάτο. Όποτε με τις κρυφές χρεώσεις και με γλυκό για να φάει κανείς καλά θα πρέπει να υπολογίζει 30 ευρώ το άτομο χωρις κρασί και φιλοδώρημα, τίμημα υψηλό στους χαλεπούς καιρούς μας για απλά καλό κρέας και γενικως φαγητό που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Και θα πρέπει να προσεχτεί πολύ το θέμα με τις πατάτες και οι απαράδεκτες κρυφές χρεώσεις.

Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάποιος λόγος να αξίζει να το επισκεφτήτε, εκτός απο το εξαιρετικό σέρβις. Υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές με λιγότερα λεφτά.

05 Ιούλ 2016

Επίσκεπτηκα το κατάστημα αυτό πριν 10 μέρες με τη μητέρα μου ένα πολύ ζεστό μεσημέρι του Ιούνη. Ήταν ίσως η δεύτερη επιλογή μιας και το pasta bar πιό πάνω ήταν κλειστό (14:30 καθημερινή). Βρίσκεται επί της Δεκελείας στον αριθμό 130 και καταλαμβάνει μια μεγαλη γωνία. Το μαγαζί σχεδόν άδειο λόγω ώρας και καύσωνα.

Κάτσαμε εσωτερικά στην τεράστια κλιματιζόμενη σωστά αίθουσα. Όλα ήταν κάθαρα και περιποιημένα στο χώρο, ο οποίος ήταν συντηριτικά διακοσμημένος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αλλά φυσικά καλαίσθητος με δεδομένο το σοβάρο χαρακτήρα του μαγαζιού, με μεγάλα τραπέζια και άνετες καρέκλες. Όμορφος ο και ο ξύλινος κατάλογος,

Αυτό πού μας έκανε εντύπωση και δίνω τα συγχαριτήρια είναι η εξυπηρέτηση που είχαμε από ένα πολύ ευγενικό σερβιτόρο, που και μας βοήθησε με την παραγγελία αλλα και έφερε αργότερα ένα μικρό extra τραπέζακι να βάλουμε κάτι που δεν χωρουσε άνετα στο τραπέζι. Όλα έφτασαν γρήγορα. Το νερό ήταν βρύσης και η απόδειξη ήρθε κανονικά-μαζί με τα πιάτα.

Δοκιμάσαμε το εξαιρετικό κεμπάπ το κλασσίκο καυτερό με το γιαουρτι και τα συνοδευτικά και το βρήκαμε εξαιρετικό και αυθεντικό (4/4). Τα ψητά λαχανικά ήταν καλά (3/3) όπως και η πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο και πιπεριές φλωρίνης (!!! ) (3,5/4). Παραγγείλαμε ακόμα ένα πιάτο που μου διαφεύγει. Η παρουσίαση των πιάτων ήταν εξαιρετική αν όχι για σεμινάριο gourmet.

VFM για 4 πιάτα (1 κυρίως και 3 συνοδευτικά) χωρίς ποτά δεν το λές στα 12 ευρώ το άτομο, άλλα λόγω της σταθερής ποιότητας, του καθαρού χώρου και του εξαιρετικού σέρβις αποτελεί μια τίμια επιλογή, ακόμα και για επαγγελματικό γεύμα.

PS. ΓΕΥΣΗ 3,5 ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ 3,5. Δεν έβαλα 4 διότι θα αδικούσα το ΑΣΙΑ στο κεμπάπ (ορισμός της τελειότητας) και έβαλα το 4 στο χώρο.

29 Ιουν 2016

Πολύ σωστό εκ μέρους του ASK4FOOD να επιτρέπει σε μας τους πιο παλιούς χρήστες να ανανεώνουμε τις κριτικές μας.

Το πέτρινο του Σταμάτη το επισκέπτομαι σταθερά από το 2008-9 και το έχουμε χτίσει που λένε (η τουλάχιστον συμβαλαμε στην αναπτυξή του). Το μεγάλο καλό του Σταμάτη είναι ότι ήταν αυτός που πρωτοτύπισε και συνδίασε το γρήγορο φαγητό (ποτέ δεν κάθεσαι πάνω από μισή ώρα εκεί και τα τραπέζια συνεχώς ανανεώνονται), το σελφ σέρβις (καθαρά για θέμα κόστους) και το ψητό κρεατικό στα κάρβουνα μαζί με της κλασσικές μαμίσιες πατάτες τηγανιτές και τις χωριάτικες σαλάτες. Συνδιασμός που τον βοηθήσε να γεμίσει το ταμείο και να χτίσει έναν νεό πέτρινο μεγάλο λιτό και όμορφο χώρο.

Στην προηγούμενη κριτική μου δεν μου άρεσαν τα καλαμάκια λόγω λίπους και μικρού μεγέθους. Είναι όμως νόστιμοτατα στα κάρβουνα και αυτό το κρεμμύδι με την πάπρικα και το αλατολέμονο τα κάνει ακόμα πιο όμορφα. Και σε τιμή μικρότερη του 1 ευρώ + ΦΠΑ 24% (για την ακρίβεια 1,20) με ψωμί (αν θυμάμαι καλά το πιτάκι χρεώνεται εξτρά).

Τα μπιφτέκια αν και μικρά στο 1,70 ευρώ είναι νοστιμότατα αλλά οι πατάτες είναι όλα τα λεφτά και η σαλάτα ειδικά η χωριάτικη πολύ νόστιμη αν και σχετικά ακριβή. Συνολική ποιότητα φαγητού 3,5.

Η εξυπήρετιση για ταχυφαγείο είναι αρκετά οργανωμένη. Πρώτα πληρώνεις και μετά γεμίζεις με την παραγγελία το δίσκο σου. Το όλο σύστημα δουλέυει σε ρυθμούς βιομηχανίας αλλά μέχρι εκεί. Παντού άνθρωποι κρατούν δίσκους πέρα δώθε και ανάμεσα στα τραπέζια.

Το περιβάλλον θυμίζει ταβέρνα εξοχική. Τα τραπέζια πάντα γεμάτα και οι πελάτες κυρίως οικογενιάρχες με πολλά παιδιά να παιζουν.

Συνοψίζοντας είναι μια καλή επίλογη για να ξέφυγεις λίγο από το αμιγώς αστικό τοπίο και τον καύσωνα χωρίς να ξοδευτείς. Βέβαια αν δεν έχεις πρόβλημα με το σελφ σέρβις (ισως καταλάβεις και την πραγματική εννοία του συνωστισμού κατά τη διάρκεια της παραγγελίας - 'οπου η όλη φάση μπορεί να θυμίσει και συσσίτιο επί πληρωμή φυσικά).

ΥΓ: μου λείπουν οι σταβλίσιες μπριζόλες και τα αρνίσια παιδάκια και αυτός είναι και ένας λόγος που στερώ το 4άρι από την ποιότητα φαγητού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.