eatpraylove

Μέλος από: Φεβ 2013

27 Νοε 2015

Δεν ξέρω, αν έτυχε η κακή μέρα που τυχαίνει και στα καλύτερα εστιατόρια, η εάν οι γευστικοί μου κάλυκες δεν λειτουργούν. Πάντως, το περίμενα πως και πώς, και δεν ανταποκρίθηκε. Πήγαμε ένα βράδυ καθημερινής, και επειδή είχαμε κουπόνι γκρουπόν με την αδερφή μου στην ωραία περιοχή του Ψυρρή στο Αρχαίων Γεύσεις.
Δεν ειμαι δυσκολη στο φαγητό. Αλλα ενώ οι ιδέες ήταν ενδιαφέρουσες, δεν ειχαν εκτελεστεί σωστά.

Κατ'αρχήν ο χώρος ήταν μαγικός, υποβλητικός. Κάτσαμε μέσα, και άξιζε πολύ περισσότερο απο έξω. Πραγματικά θαυμάσια αρχαιοελληνική ατμόσφαιρα, πεντακάθαρο, και καλόγουστο.

Για αρχή παραγγείλαμε θριδακαία, και με δυσαρέσκεια παρατήρησα ότι έλειπαν σχεδόν τα μισά υλικά απο αυτά που αναφέρονταν στον κατάλογο οτι περιείχε. Για παράδειγμα, δεν είχε καθόλου πανσέτα.

Το ορεκτικό με τα λουκάνικα, τόμοι αλλάντων πως λεγόταν, ήταν πολύ γευστικό.
Το άλλο ορεκτικό, γεμιστό τυρί σε σάλτσα μούρων, και απο αυτό έλειπαν υλικά που αναγράφονταν στον κατάλογο, και ήταν ελαφρώς λύσσα.

Ο κρεωκάκκαβος που ήταν πανσέτες με πουρέ... παραλίγο να χάσω δόντι. Είπαμε να μη λιώνει, αλλα όχι και να μη μασιέται, και να είναι ολόστεγνο.
Η πάπια ήταν σαφώς καλύτερη και μετάνιωσα που δεν πήρα το ίδιο(αν και αυτή είχε κάπως την σκληράδα της)

Και απο αυτά τα πιάτα μου φάνηκε, ότι έλειπαν υλικά που αναγράφονταν στην περιγραφή του πιάτου στο μενού.

Κάπως με μαλάκωσε το επιδόρπιο, η αμής, που ήταν μια εξαιρετική γαλατόπιτα, πλούσια και βουτηγμένη στο μέλι, με παπαρουνόσπορο(δεν της έλειπαν υλικά)
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, κανένα πρόβλημα.

21 Ιαν 2015

Επισκεφτήκαμε το La Pasteria με τον άντρα μου, κατά την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων για μια μικρή αλλαγή στις συνήθειές μας. Έκλεισα λοιπόν τραπέζι μια ώρα περίπου πριν πάω, ευτυχώς γιατί αργότερα γέμισε και προλάβαμε το τραπεζάκι δίπλα στην τζαμωτή.

Κατ'αρχήν θα πρέπει να αναφέρω πως ο χριστουγεννιάτικος στολισμός χάριζε κατα πολύ στο συγκεκριμένο εστιατόριο, καθώς επιτυγχανόταν μια ιδιαίτερα ζεστή και κομψή ατμόσφαιρα. Ως γνωστόν δεν βγαίνει κανείς μόνο για να φάει, αλλά και για να τον συντροφεύσει για λίγο το κλίμα του χώρου που τον φιλοξένησε.
Η
κυρία που επόπτευε το χώρο, μας πήρε τις παραγγελίες και μας σέρβιρε, ήταν αρκετά ευχάριστη και ουδέτερη ταυτόχρονα ως παρουσία, όσο θα ήθελα, γιατι θέλει κανείς και λίγο την ησυχία του και όχι έναν σερβιτόρο που αποκτά ετσιθελικά οικειότητα.

Το καλοσώρισμα κακώς χρεώνεται κατ'εμέ, ενάμισι ευρώ τόσο μικρή ποσότητα ψωμιού με ελιές και ένα μίγμα γιαουρτιού. Γευστικό μεν, αλλα επειδή ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικός, μου κακοφάνηκε λίγο.

Παραγγείλαμε μιά σαλάτα Caezar's με κοτόπουλο, η οποία μου έκανε την καλύτερη εντύπωση απο τα υπόλοιπα πιάτα, και υποθέτω ότι είναι απο τα πιό δημοφιλή και πετυχημένα πιάτα του καταστήματος.

Ήταν ελαφριά, ιδιαίτερα γευστική και χωρίς πολλά πολλά λάδια και σώς, τραγκρανιστή και περιεκτική, αλλα θα μπορούσε να κοστίζει 8 ευρώ αντί για 12, χωρίς να μπούν μέσα.

Το κυρίως μου ήταν η καρμπονάρα. Κακώς την παρήγγειλα με προσούτο, γιατί το αλλαντικό αυτό και μόνο εκτόξευσε την τιμή της απο 8 ευρώ την κλασική σε 12 ευρώ, πιθανώς με την κανονική να γλίτωνα τον ύπνο που έχασα αργότερα απο τη βαρυστομαχιά. Δέν ήταν κακή, αν πλήρωνα 6 ευρώ δεν θα το έκανα θέμα, για τα 12 όμως ευρώ περίμενα κάτι καλύτερο, που έχω προαίσθημα ότι θα αποτελούσαν οι άλλες μακαρονάδες του καταλόγου.

Και εδώ θέλω να θέσω ένα ακόμα θέμα. Είμαι η μοναδική που την τεχνική των Ιταλών να αφήνουν άβραστα τα ζυμαρικά γνωστή ως altende, την βρίσκω απαράδεκτη? Εδώ θα κατανοήσω το la pasteria που δεν βράζει τα σπαγγέτι γιατι ακολουθεί το επικροτούμενο ιταλικό μοτίβο. Δεν ευθύνεται για την ξενομανία μας, να δεχόμαστε και τα αρνητικά μιας κατα τα άλλα πετυχημένης και ξακουστής κουζίνας, ως σωστό. Ο συνδυασμός προσούτο, altende, και μπόλικου αλατιού παραπάνω, με έστειλε κανονικά(θα μου πείτε γιατί την έφαγα, πεινούσα πολύ).

Η πίτσα του συζύγου, στην αρχή μόλις είδα τόσο λεπτό ζυμάρι σαν φύλλο, με νευρίασε και το θεώρησα αισχίστη τσιγγουνιά ζυμαριού. Μόλις δοκίμασα, κατάλαβα ότι με τόση περιεκτικότητα σε υλικά (δυστυχώς και εδώ είχαμε το βαρύτατο και ολέθριο για το υπογάστριο προσούτο), ήταν ιδανική. Μιά ωραία και καλοφτιαγμένη ιταλικού τύπου πίτσα, πιό χορταστική απο ότι έδειχνε.

Επειδή διψάσαμε και πήραμε κάμποσα εμφιαλωμένα, ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 50 ευρώ.

Μπορώ να πώ ότι ήταν μιά ωραία έξοδος, και την ύστερη βαρυστομαχιά απο το προσούτο την ευχαριστήθηκα περισσότερο απο το να μην χορτάσω, γιατι οι μερίδες ήταν πολύ ικανοποιητικές. περάσαμε ευχάριστα και έφαγα για πρώτη φορά καρμπονάρα, που μου έδωσε ιδέα να φτιάξω στο σπίτι για πρώτη φορά την δική μου καρμπονάρα, η οποία ήταν να είμαι ειλικρινής πολύ καλύτερη.

Εάν προσέξουν λίγο τις λεπτομέρειες, αφαιρέσουν λίγο προσούτο και βράζουν λίγο παραπάνω τα σπαγγέτι (και λίγο να ρίξουν τις τιμές) θα το ξαναπροτιμήσουμε.

05 Αυγ 2013

Σήμερα πήγαμε με την αδερφή μου και μόλις επέστρεψα πήγα κατευθείαν στον υπολογιστή να γράψω δυο καλά λόγια για ένα εστιατόριο που πέρασα πολύ καλά.

Αρχικά, να πω ότι συνήθως φοβάμαι τα εστιατόρια δίπλα στο κύμα, διότι συνήθως επαναπαύονται στη μαγεία της θαλασσινής θέας που παρέχουν και αμελούν όλα τα υπόλοιπα. Αυτό ευτυχώς δεν ίσχυε για το Αγνάντι.

Η λέξη ισορροπία είναι αυτό που το χαρακτηρίζει,από τη διακόσμηση που αποτελεί μια λιτή και κομψή εκδοχή σίξτις, μέχρι το σέρβις και τις γεύσεις,που βασίζονται στην ιταλική κουζίνα

Ο χώρος από μόνος του θα ήταν ιδανικός λόγω της απεριόριστης θέας στη θάλασσα,,παρ'όλα αυτά και μέσα ήταν κομψός και για το χειμώνα.

Το σέρβις ήταν ιδανικό, καθώς η παρουσία του σερβιτόρου ήταν διακριτική και συνάμα φιλική, ένας ιδανικός και σπάνιος συνδυασμός.

Σαν ορεκτικό πήραμε μια ποικιλία αλλαντικά με σταφύλια και χειροποίητα σνάκ τύπου bakerolls και crackers,τα οποία ήταν πολύ τραγανά και επιτυχημένα. Ο συνδυασμός έδενε ωραία.Επίσης η σαλάτα με ροςμπίφ ήταν εξαιρετική και γευστική.

Ως κυρίως πήρα εγώ μακαρόνια σπαγκέτι με πανσέτα και σάλτσα,και αρχικά μαθημένη στις μεγάλες ποσότητες μου φάνηκαν ελάχιστα. Όταν τέλειωσα το φαγητό μου κατάλαβα πώς καί μιά πηρουνιά ακόμα θα έσκαγα, όσο λαίμαργη κι άν είμαι, γιατί ήταν όντως χειροποίητα και από τις σπάνιες φορές που πετυχαίνεις τόσο τέλειο βράσιμο, το οποίο ακόμα και για ακριβά μαγαζιά ξέρουμε πως μόνο δεδομένο δεν είναι. Κατέληξα πώς η ποσότητα όντως ήταν μελετημένη και σωστή.

Δοκίμασα και το κοτόπουλο της αδερφής μου με ταλιατέλα πατάτα και βελουτέ με αξιολάτρευτα ψιλοκομμένα λαχανικά και η ταλιατέλα από πατάτα ήταν άψογα τραγανή καί συγχρόνως έλιωνε.
Αλλά με κέρδισε εντελώς το γλυκό.

Πήρα ένα μιλφέιγ καλοκαιρινό με φράουλες, το οποίο ευφυέστατα και απλά ήταν σε ποτήρι, με μπόλικη ελαφριά βελούδινη κρέμα, με τις φράουλες μέσα και με 4 μεγάλα μπισκοτάκια του μιλφέιγ βουτηγμένα τριγύρω σάν διακόσμηση. Ήταν πανάλαφρο καί γευστικότατο.

Στο τέλος κέρασαν και φραπεδάκι που ζήτησα,ακόμα και αυτό επιτυχημένο ήταν.

Στα σύν ήταν ότι και ο σερβιτόρος και ο ιδιοκτήτης που ήρθε στο τέλος και στο σωστότερο τάιμινγκ, αφού δηλαδή φάγαμε και χαλαρώσαμε, μας ρώτησαν αν μας άρεσαν τα πιάτα και η εξυπηρέτηση.

Με το φαγητό επίσης πήραμε από ένα ποτήρι κρασί λευκό,ελαφρύ και γλυκόπιοτο.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη και σίγουρα θα ξαναπάω,καθώς παρότι το είδος του εστιατορίου δέν ανήκει στην κατηγορία οικονομικό(τα ορεκτικά και οι σαλάτες κυμαίνονται από 8-12 ευρώ τα κυρίως από 8-17 ευρώ και τα γλυκά από 6-9 ευρώ) θεωρώ ότι τα άξιζε μέχρι την τελευταία δραχμή καθώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και άριστης ποιότητας από υλικά και μαγειρική, και το περιβάλλον πρώτης κατηγορίας.

Οι τιμές του είναι μιά χαρά για αυτό που προσφέρει και μακάρι να συνεχίσουν έτσι.

27 Απρ 2013

γενικα σαν χωρος δεν ειναι τοσο ιδιαιτερος αλλα το πλατεακι βαρναβα ειναι ωραιο γενικα οποτε ok.

η τιμη του κρασιου οκ 8 ευρω το κιλο. αλλα 15 ευρω για τοσο φτωχη ποικιλια κρεατικων(10 μικρα κομματακια κρεας με 2 κομματακια πιτα και ενα κομματακι βραστη πατατα) μου φανηκαν υπερβολικα. μαλλον δεν θα ξαναπαω.

14 Φεβ 2013

Χαιρομαι που ειμαι η πρωτη που γραφει για το αποτροπαιο πανακριβο σουβλακι στεγνωτηριο. Ειδικα την πιτα του Κολομβου μην την παρετε γιατι ο Μαγγελανος εξαφανισε καθε ιχνος νοστιμιας και οι Ινδιανοι συρρικνωσαν την πιτα.

Καταλληλο για οσους κανουν διαιτα καθως δεν τρωγεται τιποτα. Το μονο που λεει ειναι τα τραπεζακια εξω γιατι ο μεσα χωρος ειναι σουρεαλ στενος αλλα και παλι εχει παγκακια στο παρκο διπλα οποτε...ταπερακι. Η για ποτο διπλα.

14 Φεβ 2013

Εχω καιρο να παω να 'μαι ειλικρινης διοτι τα βορεια προαστια ειναι μακρια απο παγκρατι αλλα εχω καλες εντυπωσεις απο εκει, το ειδος του το εξυπηρετει σιγουρα καλα αν και δεν κοβεις και φλεβα.

Μια φορα που ειχα παντως ασχημα το στομαχι μου και παραγγειλα σολωμο με ψητη πατατα με εστρωσε περιφημα και γενικα το φαγητο του δεν υπερβαλλει σε καρυκευματα λαδια σαλτσες και συναφη πραγμα που το κανει συμπαθητικο.... ο σερβιτορος μου εμεινε αξεχαστος ηταν ενα πανεξυπνο νεαρο παιδι ατακαδορος φοβερος και σβελτος.

Μου αρεσε και ο χωρος μεσα αν και παντα ψηφιζω εξω δαγκωτο... ειδικα στην Κηφισια που εχει και πρασινο.

Εν γενει, πληρωνεις κατιτις παραπανω αλλα το φαϊ ισως ποιοτικα ειναι λιγοτερο σκουπιδι απο αλυσιδες τυπου μακ ντοναλντς και γκουντις που πραγματικα μας ταιζουν σκ..α. Και ειναι πιο ευχαριστο σαν περιβαλλον. Δεν ειναι καταλληλο για οσους επιθυμουν κουζινα με αγνα υλικα η φτηνο μπεργκερ.

14 Φεβ 2013

Πανακριβο και φτιαχνεις καλυτερα στο σπιτι. Τζαμπα το κοντα δεκαευρω για νταμπλ. Κανενα, και ειχα δοκιμασει τα παντα, δεν με εκανε να πω χαλαλι τα λεφτα.

Και μονο απο την αθλια τσικνιλα που βγαζει το εν λογω μαγαζι οταν περναω απ'εξω...γιατι οι μυρωδιες της κουζινας σε προϊδεαζουν για το περιεχομενο της, με κανει να λεω φευ...και ειναι ντιλιβερι οχι μονο στην γειτονια μου αλλα γενικα οποτε δεν το ανεχεσαι τοσο ακριβο.

13 Φεβ 2013

Ειμαι απο Κερατεα και το τριγωνο για μας ειναι σταθερη διαχρονικη αξια, οπως ο Μπαϊρακταρης. Η αληθεια ειναι πως κατι χρονια πριν το Τριγωνο δεν ειχε κερδισει αδικα τη φημη του.

Το ψησιμο στα κρεατα ηταν τοσο μαστορικο που ηταν απο τις λιγες ταβερνες που λεγαμε "τι να ψηνουμε τωρα παμε στο τριγωνο". Οι δε πατατες με μηζυθρα ηταν οροσημο του μαγαζιου.

Και οσον αφορα την ατμοσφαιρα... εβαλα καλο βαθμο με το σκεπτικο να μην παω οταν ειναι φισκα, δηλαδη καθημερινη, και να κατσω σε τραπεζι εξω, γιατι απλα απο ατμοσφαιρα χιλιες φορες καλυτερα για μενα μια επαρχιακη πολη η μια πολη των μεσογειων που μοιαζει με χωριο και το αισθανεσαι, δεν πολυγουσταρω και τα ντιζαϊνατα ταχα μου που σε κλεινουν μεσα, προσωπικα βεβαια, ισως γιατι νοσταλγω πολυ και τα Μεσογεια σε σχεση με την Αθηνα.

Βεβαια τα τελευταια χρονια μας τα χαλαει λιγο γιατι επεσε καπως η μαστορικοτητα στο ψησιμο. Εξακολουθει να ειναι πανω του μεσου ορου αλλα δεν φτανει καθολου πλεον την θεϊκοτητα που ειχε παλια. Απ οτι μου ελεγε ο πατερας μου αυτο εγινε απο τοτε που αλλαξε διευθυνση.

Παντως εκει ηταν που ετρωγε ο Παγκαλος, οποτε μην ανησυχειτε, αφου το κητος συχναζει εκει σημαινει οτι απο φαϊ δεν πασχει. Αφοβα. Αν και καλυτερα αποφυγετε Σαββατα και κυριως Κυριακη μεσημερι που φισκαρει επικινδυνα. Οχι βεβαια οτι θα παει χαμενη η βολτα απο τα Καλυβια μιας κι απο ταβερνες με καλοψημενο κρεας αλλο τιποτα.

13 Φεβ 2013

Μιας που μεναμε διπλα εγω και ο αντρας μου πηγαμε στο Παλια Αθηνα. Ο χωρος ηταν νοσταλγικος, οντως σου θυμιζε παλιες εποχες, πολυ ωραια ατμοσφαιρα.

Πολυ καλο το σερβις, και το φαγητο ηταν πολυ αξιοπρεπες. Απιστευτη ηταν η παστουρμαδοπιτα, η σαλατα δροσια ηταν δροσια ονομα και πραγμα, ο μπεκρη μεζες καλος, αν και ισως ηταν το μονο που δεν με ενθουσιασε, ο γαυρος ξιδατος εξαιρετικος.

Οι κεφτεδες ηταν εξαιρετικοι αφου μεχρι που ηθελα να ζητησω τη συνταγη. Πολυ καλο ηταν το ψωμακι ζεστο και βουτυρωμενο πρωτη φορα που εφαγα ψωμι με το φαγητο συνηθως δεν το ακουμπαω καν. Το κρασι εξαιρετικο και μαλιστα μας κερασε ο μαγαζατορας δυο καραφακια.

Επισης ειχαμε τυχη και ηταν δυο παιδια που εκαναν ζωντανο προγραμμα με ρεμπετικα και ηταν τελειο γιατι υπηρχε πολυ παρεΐστικο κλιμα αυτη η αμεσοτητα που πραγματικα σε κανει να περνας καλα. Ενω σε γενικες γραμμες δεν το συνηθιζω ηρθα στο κεφι και τραγουδησα και χορεψα.

Το κρασι ηταν πολυ καλης ποιοτητας και ελαφρυ. Ο λογαριασμος δε για δυο ατομα που εφαγαν και ηπιαν το καταπετασμα ηταν μονο 50 ευρω με κερασμενο κιολας στο τελος χαλβα με ροδονερο που μου φανηκε αγιασμα

Σιγουρα θα ξαναπαμε και ειναι ενα μερος που μπορει να γινει ανετα στεκι. Και δειχνει σεβασμο στον πελατη του, που δυστυχως ειναι ολοενα και πιο σπανιο.