katkats

Μέλος από: Φεβ 2013

11 Μάρ 2019

Δύσκολο θέμα το φαγητό έξω Δευτέρα μεσημέρι. Ιδίως αν το ζητούμενο είναι απλή ελληνική κουζίνα. Ξεσκόνισα καλά τις λίστες μου και καταλήξαμε δυο άτομα στον Μανώλη στο Πολύδροσο Χαλανδρίου. Πολύ ήσυχη και πράσινη γειτονιά, με πανεύκολο παρκάρισμα.

Οικογενειακή ταβέρνα, οικογενειακή υπόθεση. Ομολογώ ότι στην επιλογή μου έπαιξε σοβαρό ρόλο και η περιέργειά μου για το ροκ background ενός από τους 4 γιους του ιδιοκτήτη κ. Μανώλη. Κατά καιρούς είχα διαβάσει διάφορες κριτικές/αφιερώματα για την ταβέρνα και μια θετική εικόνα είχε ήδη διαμορφωθεί μέσα μου. Οι φωτογραφίες του Nick Cave αγκαλιά με τη μητέρα της οικογένειας, των Sigur Ros μετά την πρώτη συναυλία τους στο Θέατρο Βράχων ή του Moby μόνο ως κράχτης μπορούσαν να λειτουργήσουν για εμένα.

Η ταβέρνα είναι μεγάλη, καθαρή και απλή, με παλαιάς κοπής διακόσμηση και τραπεζοκαθίσματα. Διαθέτει δυο εσωτερικές αίθουσες – η μικρότερη φαινόταν να είναι η εφεδρική – και μεγάλη στεγασμένη βεράντα. Ένα τμήμα της βεράντας είναι κλειστή με τζάμια και εκεί καθίσαμε, Νοέμβρη μήνα. Οι τουαλέτες είναι καθαρές και μουσική δεν ακούγετε.

Τίποτα που να προδίδει ροκ προτιμήσεις ή που να μαρτυράει το ιδιαίτερο πελατολόγιο της ταβέρνας. (Τι αφίσες των depeche mode διάβαζα στα αφιερώματα?) Μόνο ένας μαυροπίνακας που μάλλον περνάει απαρατήρητος πάνω από το πάσο του ταμείου δίνει ένα κάποιο στίγμα.

Όσο ήμασταν εκεί μόνο 3 ή 4 τραπέζια γέμισαν, ενώ άλλοι τόσοι πελάτες ήρθαν και πήραν σακούλες με φαγητό για το σπίτι. Η ταβέρνα της γειτονιάς. Η εξυπηρέτηση και αυτή απλή και απροσποίητη από ένα από τους γιους μάλλον. Πέρασε και ο πατέρας από το τραπέζι να μας ρωτήσει για το φαγητό. Νιώσαμε οικεία, χωρίς πολλά – πολλά.

Κατάλογος δεν μας δόθηκε από ό, τι θυμάμαι και το μενού μας απαγγέλθηκε. Αν θέλετε να πάτε προετοιμασμένοι ο κατάλογος υπάρχει στο site του εστιατορίου. Πήραμε τα βραστά λαχανικά της ημέρας (3€), δηλαδή μπρόκολο, τηγανιτές πατάτες (3€), κεφτέδες (7€) και μια μερίδα παϊδάκια αρνίσια (1/2 κιλό - 17€). Ήταν όλα πολύ καλά, σωστά μαγειρεμένα και σε χορταστικές μερίδες. Όπως ακριβώς περιμένει κανείς από τέτοιου είδους ταβέρνες. Μια μικρή απογοήτευση μόνο στους κεφτέδες που αν και νόστιμοι έφερναν πιο πολύ σε μπιφτέκια. Ήπιαμε μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί, απλά οκ. Στο τέλος μας κέρασαν δικά τους γλυκά χαλβά και καζάν ντιπ που δεν μας ενθουσίασαν. Μια ωραία κίνηση παρόλα αυτά.

Ο λογαριασμός για όλα αυτά ήρθε στα 34€. Το value for money είναι αδιαπραγμάτευτο και σίγουρα θα υπάρξει επανάληψη.

30 Νοε 2018

Πήγαμε Σάββατο νωρίς το βράδυ, πρώτες μέρες του Νοεμβρίου. Δυο άτομα. Κάτσαμε στην πίσω, εσωτερική αυλή, η οποία είναι μερικώς καλυμμένη και γι' αυτό δεν ενδείκνυται για χειμωνιάτικες μέρες. Ωραία ατμόσφαιρα, έδινε την εντύπωση πραγματικής αυλής ανάμεσα σε σπίτια. Τα “σπίτια” είναι στην πραγματικότητα οι πολύ καλά καμουφλαρισμένες αποθήκες της επιχείρησης. Τον εσωτερικό χώρο δεν το πρόσεξα πολύ, μάλλον γιατί δεν είχε κάτι να προσέξω. Τέλος πάντων, την επόμενη φορά. Οι τουαλέτες είναι άνετες και αστράφτουν.
Μας ανέλαβε ένας νεαρός κύριος που ήταν ευγενικός και πολύ φιλικός, πρόθυμος να απαντήσει στις ερωτήσεις μας. Η παραγγελία δόθηκε γρήγορα και τα πιάτα κατέφτασαν επίσης γρήγορα και σε καλή σειρά. Όμως, επειδή είχαμε κάτσει κάπως απόμερα, σαν να είχαμε κρυφτεί σε δυο περιπτώσεις αναγκάστηκα να πάω η ίδια να τον βρω για να εξυπηρετηθούμε, καθώς δεν είχαμε οπτική επαφή και δεν ερχόταν συχνά να μας τσεκάρει.
Το κουβέρ και το ψωμί (0,5€/άτομο) ήρθε παρέα με μια αλοιφή
Πήραμε μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας, ιδιαίτερη και νόστιμη (5€). Μανιτάρια γεμιστά με τυρί και απάκι (;) στα 6€. Από όπου και να δοκιμάσω αυτό το πιάτο πάντα απογοητεύομαι και εδώ δεν υπήρξε εξαίρεση. Παντσετάκια (ή μπριζολάκια), περιχυμένα με μια σάλτσα που μάλλον περιγραφόταν ως γλυκοκαυτερή (6,5€). Καλοψημένα, αλλά πρόκειται για ένα πιάτο συνηθισμένο. Η εύκολη λύση και του μενού, αλλά και της παραγγελίας. Παραγγείλαμε έξτρα και ένα λουκάνικο με οφτή (δηλαδή ψητή) πατάτα (6€). Μια χαρά. Ήπιαμε ρακή, πολύ ελαφριά. Στα 5€ το μεγάλο καραφάκι. Μας κέρασαν σφηνάκια ρακόμελο.
Δεν σκάσαμε, δεν είπαμε ουάου, οι τιμές είναι νορμάλ και βρήκαμε να κάτσουμε Σάββατο βράδυ. Θα το έχω σίγουρα στα υπόψη στο μέλλον.

01 Νοε 2018

Ο Καπετάν – Μιχάλης είναι ένα παλιό και πασίγνωστο καφενείο, σε όσους κινούνται στο κέντρο, από τη μεριά της Ακαδημίας και των Εξαρχείων. Το θυμάμαι σε αυτήν τη μορφή από πάντα. Το μόνο που έχει αλλάξει τα λίγα τελευταία χρόνια είναι η αναβάθμιση του δρόμου στον οποίο βρίσκεται: Τα πεζοδρόμια έχουν στρωθεί με καινούργιες πλάκες και ο δρόμος έχει στενέψει αποκλείοντας την στάθμευση αυτοκινήτων. Ο Καπετάν – Μιχάλης έχει ευνοηθεί πολύ από αυτές τις αλλαγές αφού το πεζοδρόμιο που του αναλογεί για να βγάζει τραπεζάκια έχει μεγαλώσει και ο δρόμος μπροστά είναι πιο ήσυχος. Ο μέσα χώρος είναι πολύ μικρός και με μια γρήγορη ματιά που του έριξα ίδιος και απαράλλαχτος με παλιά: σκοτεινός, στενός, μουντός. Καθόλου ελκυστικός. Ο σύντροφος που επισκέφθηκε τις τουαλέτες είπε ότι ήταν “έτσι κι έτσι”.

Ήταν μέσα Οκτωβρίου όταν πήγαμε, απογευματάκι μιας σχετικά καλής ημέρας, οπότε καθίσαμε έξω. Ένα τραπεζάκι ήταν μόνο ελεύθερο από τα περίπου δέκα του πεζοδρομίου. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν απρόσωπη και τυπική. Το πρώτο που μας ρώτησε ήταν τι θα πιούμε και αφού μας έφερε τη ρακή που παραγγείλαμε μας απάγγειλε όλο το μενού. Ούτε κατάλογος, ούτε τιμές. Παραγγείλαμε, 2 άτομα, χόρτα, καλά και αρκετά σωστά βρασμένα, τυρί σαγανάκι, το κλασικό των καφενείων, κεφτεδάκια, καλή δόση και ωραία πάνω σε 5-6 τηγανιτές πατάτες και χοιρινή τηγανιά που ήρθε στεγνή και από κρέας όλο ξίγκια πάνω σε επίσης 5-6 τηγανιτές πατάτες.

Ο λογαριασμός εκφωνήθηκε επίσης και πληρώσαμε για όλα αυτά, μαζί με τη ρακή 28 €, χωρίς απόδειξη, ούτε καν ένα δελτίο παραγγελίας. Το vfm επομένως δεν είναι και τόσο καλό.

Από την επίσκεψή μου στον Καπετάν Μιχάλη πιο πολύ μου έμεινε η ωραία μέρα και η γνωριμία με τις γάτες που κατοικοεδρεύουν στο στενό. Θα ξαναπάω μόνο σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, χωρίς να ενδιαφερθώ καθόλου για το φαγητό.

09 Οκτ 2018

Δεν το περίμενα. Η τελευταία κριτική στο Chau's, το βιετναμέζικο της Ηλιούπολης, είναι από τον Μάιο του '16. Κρίμα κι άδικο.

Ήταν η δεύτερη φορά που το επισκεπτόμουν. Από την πρώτα φορά μου είχε κάνει καλή εντύπωση αλλά επειδή είχα φτάσει καθυστερημένη δεν είχα την ευκαιρία να εντρυφήσω στα πιάτα και να απολαύσω την ποικιλία των γεύσεων, κοινώς έφαγα τα περισσεύματα (για να μην πω τα αποφάγια) της παρέας, όπως πάντα ευσυνείδητα.
Αυτήν τη φορά όμως πήρα το αίμα μου πίσω, καθώς ήμασταν μόνο τα δυο μας με το αδέλφι που γιόρταζε ακαδημαϊκές επιτυχίες. Και οι δυο αγαπάμε τις ασιατικές κουζίνες και είμαστε φουλ του πειραματισμού, οπότε ήταν δεδομένο ότι πηγαίναμε αποφασισμένες να τα δώσουμε όλα.

Η πρόσβαση είναι πανεύκολη με το μετρό. Στάση Άγιος Δημήτριος και 5' λεπτά αργού περπατήματος. Το Chau's εμφανισιακά είναι ο ορισμός του συνοικιακού κινέζικου. Έχει μικρό εσωτερικό χώρο, με σχεδόν απουσία διακόσμησης και μπροστά μια βεράντα που “βλέπει” έναν δρόμο μέτριας κυκλοφορίας. Λίγα φυτά, κόκκινα φαναράκια, αναπαυτικές πλαστικές καρέκλες, κολλητά, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό, τραπέζια. Νάιλον προστατεύουν τους πελάτες τις κρύες μέρες. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η γενική εντύπωση είναι ένας απλός χώρος που βγάζει κάτι παλιακό. Η ατμόσφαιρα ήταν ανάλογη: ήρεμη και χαλαρή. Μουσική δεν ακουγόταν.

Η βεράντα σχεδόν γέμισε, οπότε ίσως μια κράτηση σε ημέρες αιχμής να χρειάζεται.
Μας υποδέχτηκε και μας σέρβιρε μια κοπέλα ασιατικής καταγωγής ήσυχη και με μια πηγαία ευγένεια. Μας εξυπηρέτησε στην παραγγελία και σε όλα τα υπόλοιπα ένας νεαρός κύριος που πραγματικά μας σκλάβωσε. Μας περίμενε υπομονετικά να αποφασίσουμε τα περί της παραγγελίας, μας εξήγησε τον μισό (βιετναμέζικο) κατάλογο, πρότεινε πιάτα, μας έκοψε όταν το παρακάναμε, μας περίμενε ξανά να τροποποιήσουμε την παραγγελία, μας εξήγησε τον άλλο μισό κατάλογο, ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη για κάποιες παραλείψεις και μας ρώτησε με γνήσιο ενδιαφέρον αν μας άρεσαν τα πιάτα. Ο ίδιος έκανε εκείνη το βράδυ και το delivery με μια πολύ ιταλική βέσπα. Ωραία παρουσία εν ολίγοις.

Παραγγείλαμε αποκλειστικά από τον βιετναμέζικο κατάλογο (έχει και κινέζικο): Φρέσκα ρολά τα οποία περιέχουν ωμές πρασινάδες σε στυλ μαρούλι και μυρωδικά, βραστές γαρίδες, και μικρή ποσότητα λεπτών βρασμένων νούντλς. Όλα αυτά είναι τυλιγμένα σε λεπτά, διάφανα, φύλλα ρυζιού τα οποία έχουν προηγουμένως μουλιάσει σε νερό. Ήρθαν δυο χορταστικά ρολά μαζί με δυο μπολάκια dipping sause με θρυμματισμένα φυστίκια που αμυδρά θυμάμαι ότι περιείχε fish sauce. Πάρα πολύ καλά. Αυτά τα ρολά τα ονειρευόμουν από τότε που η αδελφή μου έκανε την κράτηση και βέβαια αυτό το πιάτο ξεχάστηκε. Όταν το θυμίσαμε στον σερβιτόρο ζήτησε συγνώμη και μας το έφερε άμεσα, επισημαίνοντας ότι είναι κερασμένο.

Πήραμε και τα nem τα οποία είναι επίσης ρολά που μοιάζουν με τα γνωστά spring rolls. Τηγανισμένα, περιείχαν κιμά και λαχανικά. Συνοδεύονταν με διαφορετική dipping sause. Μου άρεσε που δυο παρεμφερή πιάτα συνοδεύονταν από διαφορετικές sauce και μάλιστα από αυτές που προβλέπονται παραδοσιακά, όπως διάβασα εκ των υστέρων. Μια χαρά ήταν τα nem, άλλωστε είμαστε εθισμένες στα spring rolls.

Από κυρίως διαλέξαμε το βιετναμέζικο γλυκόξινο χοιρινό που δεν έχει σχέση με το κινέζικο γιατί ενώ είναι τηγανητό δεν έχει κουρκούτι. Ήρθαν καραμελωμένα κομμάτια χοιρινού (μερικά ήταν λίγο σκληρά) με γλυκόξινη πικάντικη γεύση.

Πήραμε επίσης κοτόπουλο κάρυ με λεμονόχορτο το οποίο δεν ήταν σουπέ όπως τα ταϊλανδέζικα αλλά έμοιαζε περισσότερο με τα ινδικά κάρυ. Πολύ νόστιμο πάντως με ιδιαίτερη πικάντικη γεύση, μου άρεσε περισσότερο από το χοιρινό. Όλα τα κυρίως συνοδεύονται από ρύζι ατμού και οι μερίδες ήταν καλές, ιδίως του κοτόπουλου.

Επίσης παραγγείλαμε udon με λαχανικά. Ο σερβιτόρος εδώ μας έκοψε. Όμως μετά από διαβουλεύσεις τον πείσαμε να τα παραγγείλουμε. Τα udon βέβαια είναι γιαπωνέζικα νούντλς. Διαβάζω όμως ότι υπάρχουν χοντρά βιετναμέζικα νούντλς που μοιάζουν μορφολογικά με τα udon, γι' αυτό τα τελευταία χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατο ελλείψει των αυθεντικών. Ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια και ας πούμε ότι έπαιξαν το ρόλο σαλάτας.

Ήπιαμε μια Kaiser και είχαμε νερό σε κανάτα. Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος και για όλα αυτά (μείον τα κερασμένα ρολά) πληρώσαμε 30 €. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταφέραμε να αδειάσουμε όλα τα πιάτα. Έτσι φύγαμε με τρία μικρά ταπεράκια!
Μείναμε ευχαριστημένες και από το φαγητό και από την εξυπηρέτηση.

Αργά ή γρήγορα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και άλλα βιετναμέζικα πιάτα που μας προτάθηκαν και οπωσδήποτε τις σούπες.

15 Μάρ 2018

Πρώτη κριτική για το νέο ταϊλανδέζικα στο κέντρο και ελπίζω να του κάνω καλό ποδαρικό. Προχθές διάβασα πρώτη φορά για αυτό, χθες (Τετάρτη 1/3) το επισκέφθηκα μαζί με την αδελφή μου μετά από θεατρική παράσταση στο Ν. Κόσμο. Τέτοια ταχύτητα, αν έχεις αγάπη για ταϊλανδέζικη κουζίνα. Οι εντυπώσεις πολύ καλές.

10' με τα πόδια από το σταθμό Συγγρού - Φιξ, σχεδόν στη διασταύρωση του πεζόδρομου της Δράκου με τη Βεΐκου. Ο χώρος του είναι μικρός, αλλά εξαιρετικά φτιαγμένος. Χωρισμένος σχεδόν μισός - μισός για την ανοιχτή κουζίνα και τον χώρο του φαγητού. Ο τελευταίος είναι μικρός και μακρόστενος και αποτελείται από τον πάγκο κολλητά στην κουζίνα και από 4-5 ψηλά ψηλά τραπέζια με σκαμπό για δυο, σε ανοιχτόχρωμο ξύλο όλα. Έτσι όπου και να κάτσεις μπορείς να δεις τον μάγειρα (συνιδιοκτήτης;) και τις μαγείρισσες από την Ταϊλάνδη επί το έργο. Έκρηξη χρώματος στους τοίχους, σημαιάκια, γιρλάντες, καδράκια, φαναράκια, κινέζικες γάτες που κουνάνε το χέρι τους στα τραπέζια, μαζί με χάρτινες ομπρέλες. Καθόλου κιτς όμως. Ωραίος φωτισμός και μουσική που μας ξάφνιασε ευχάριστα - σαν να βρισκόμασταν σε μπαρ.

Η κουζίνα κλείνει στις 11:30μμ, εμείς φτάσαμε 11 και, οπότε ήμασταν οι τελευταίοι πελάτες που σερβιρίστηκαν, ενώ στον πάγκο υπήρχαν άλλοι τρεις που τελείωναν το φαγητό τους. Δώσαμε τη μικρή παραγγελία μας στον έτερο ιδιοκτήτη (;) που ήταν άμεσος και φιλόξενος και περιμέναμε να ετοιμαστεί χαζεύοντας τριγύρω νοσταλγώντας αναπόφευκτα το ταξίδι μας στην Ταϊλάνδη (αχ). Στο τραπέζι που κάτσαμε, εκτός από την γάτα και την χάρτινη ομπρέλα, υπήρχαν chopsticks και ένα κουτί με κουτάλια και πιρούνια.

Η παραγγελία μας ήταν μόλις δυο πιάτων και την είχαμε αποφασίσει πολύ πριν φτάσουμε στο μαγαζί: Μια σούπα tom yam (6 €) και ένα phad thai με γαρίδες (8,5 €). Αναφέραμε ότι θα τα μοιραστούμε και πήραμε και μια μπύρα chang (3,5 €). Μας έφεραν μπουκάλι νερό βρύσης και δυο μπολ για να μοιραστούμε τη σούπα που ήρθε σε ειδικό σκεύος. Ήταν πολύ καλή, όσο ακριβώς καυτερή την ήθελα με μπόλικες γαρίδες, αρωματική και γευστική. Η ποσότητα ήταν αρκετή και για τις δυο μας. Το phad thai είναι το πιάτο νουντλς που έπαιρνα σχεδόν κάθε μέρα στην Ταϊλάνδη. Μάλλον θεωρείται το πιο τουριστικό πιάτο εκεί, αλλά εγώ είχα ξετρελαθεί. Στο tuk tuk ήταν αρκετά καλό, περιελάμβανε όλα τα υλικά που πρέπει να υπάρχουν σε ένα phad thai, μαζί με φέτα λάιμ, ζάχαρη, τριμμένη πιπεριά τσίλι και τριμμένο φιστίκι στο πλάι του πιάτου, ώστε να φτιάξεις τη γεύση του στα μέτρα σου. Mου ξύπνησε γλυκές αναμνήσεις. Η μερίδα ήταν και εδώ ικανοποιητική.

Οι γεύσεις καλές, οι μερίδες καλές, ο χώρος ζεστός και εξωτικός, η εξυπηρέτηση φιλική. Κρίμα που το προχωρημένο της ώρας και το ότι ήμασταν μόνο οι δυο μας δεν μας επέτρεψε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα. Προφανώς θα επιστρέψω για να άρω αυτήν την αδικία.

21 Νοε 2017

Πολύ νέα προσθήκη για street food στου Ψυρρή. Δύο τα ατού του. Πρώτον: πρόκειται για πίτσα στο χέρι, είδος προς εξαφάνιση στις μέρες μας. Δεύτερον: η περιοχή. Έχει ανοίξει στην πολλά υποσχόμενη πιάτσα της Πρωτογένους, ανάμεσα σε ευφάνταστα μαγαζιά και πετυχημένα μπαρ, χωρίς προφανείς αντιπάλους. Γενικά η υπόθεση φαγητό στου Ψυρρή είναι πονεμένη. Μετά την μετάλλαξη της Ταβέρνας του Ψυρρή προτιμώ... να αλλάζω δρόμο, εκτός κι αν πρόκειται για κανά μεταμεσονύχτιο κουλούρι!

Το εντόπισα σε μίνι μπαρότσαρκα Παρασκευής και λίγο πριν την επιστροφή στο σπίτι επέβαλλα επίσκεψη. Η στενή Πρωτογένους, εκείνο το ευχάριστο βράδυ Οκτωβρίου, είχε μετατραπεί σε πεζόδρομο από τον κόσμο. Δεν μου φάνηκε μικρός ο χώρος του. Το χειμώνα θα χωράει κάποια μικρά τραπέζια που προς το παρόν βρίσκονταν έξω στο πεζοδρόμιο. Μέσα, όπου και κάτσαμε, είχε λίγα σκαμπό και πάγκους. Όταν καταφέρεις να τραβήξεις το βλέμμα από τις μεγάλες πίτσες στην προθήκη, θα δεις από πάνω σου έναν μεγάλο φωτεινό πίνακα με το μενού και τις τιμές, κάτω ένα αστραφτερό ασπρόμαυρο πάτωμα, γύρω στους τοίχους λαμαρίνες, πλακάκια και ένα γκράφιτι ως ντεκόρ. Μπροστά η ανοιχτή πόρτα και η τζαμαρία που επιτρέπει χάζι στο δρόμο. Η μουσική δυνατή και ως προς την ένταση και ως προς το ύφος, έδεσε με τη διάθεσή μας εκείνη την ώρα. Ο σύντροφος υποστήριξε την άλλη μέρα ότι ήταν ό, τι καλύτερο είχε ακούσει εκείνη τη βραδιά.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και χαμογελαστή, όσο έπρεπε.

Δεν μας πήρε πολύ ώρα για να παραγγείλουμε. Οι πίτσες που είναι ήδη έτοιμες και περιμένουν, έχουν καρτελάκι με το όνομά τους και αναλυτική περιγραφή των συστατικών τους. Εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε μεγάλη ποικιλία: μόνο 5 από τις συνολικά 11 του καταλόγου (+1 γλυκιά). Αυτό πρέπει να το λάβετε υπόψη αν θέλετε να πάρετε κομμάτια, καθώς ενδέχεται να μην δοκιμάσετε την πίτσα που έχετε βάλει στο μάτι... Οι τιμές κυμαίνονται από 2.8 έως 3€ το κομμάτι ή 11 έως 12 ευρώ η ολόκληρη πίτσα. Και όταν λέμε κομμάτι εννοούμε το 1/4 από μια μεγάλη πίτσα. Τα κομμάτια σερβίρονται στο κυματιστό χαρτόνι που μπαίνει στον πάτο των κουτιών πίτσας και έρχονται κομμένα στη μέση. Πολύ βολικό για να δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις, εφόσον είστε με κολλητή παρέα που της αρέσει να μοιράζεται.

Πήραμε ένα κομμάτι Zanetti με σάλτσα ντομάτα, μοτσαρέλα, ρεγκάτο, παρμεζάνα, γκοργκοντζόλα και ντοματίνια και ένα Snow White με κρέμα παρμεζάνας, μοτσαρέλα, άγρια μανιτάρια, καπνιστή πανσέτα, προσούτα cotto και φλούδες παρμεζάνας. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ιταλικού ή αμερικάνικου τύπου, ξέρω πως ήταν νόστιμες, καλοφτιαγμένες, με αρκετά καλή ζύμη, με ενδιαφέροντες συνδυασμούς υλικών και ισορροπημένες ως προς την ποσότητά τους.
Ήταν ένα ανέλπιστα καλό κλείσιμο για τη βραδιά μας. Αν θα πάω ξανά; Σίγουρα ναι!

ΥΓ, Ψάχνοντας στη σελίδα του CRUST στο fb έμαθα ότι η σκάλα που έβλεπα πίσω από το γκράφιτι οδηγεί σε υπόγειο όπου λειτουργεί συναυλιακός χώρος!

27 Φεβ 2017

Η Σουσουράδα πρέπει να έχει ανοίξει μέσα στον προηγούμενο χρόνο στη γωνία Μαυρομιχάλη και Βαλτετσίου, απέναντι από το Warehouse. Την είχα ήδη σταμπάρει από το καλοκαίρι και την προηγούμενη εβδομάδα είπα να κάνω μια δοκιμή.
Μπήκαμε λοιπόν στη Σουσουράδα δυο άτομα μεσημέρι καθημερινής.

Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, με τζαμαρίες γύρω – γύρω. Πιο πριν στέγαζε εκδόσεις και από αυτήν τη χρήση έχουν μείνει οι προστατευτικές σιδεριές και το μωσαϊκό. Υπάρχει και πατάρι που φιλοξενεί τους καπνίζοντες, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες με τους ευφάνταστους νιπτήρες. Διακοσμητικά το άσπρο και το μέταλλο κυριαρχεί, δίνοντας ένα ψυχρό ύφος στο χώρο. Δεν μπορώ παρά να τον κατατάξω στους πιο αδιάφορους που έχω βρεθεί. Έξω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν πολλά τραπεζάκια, για τις πιο ζεστές μέρες. Ο κόσμος που το προτιμά είναι περισσότερο από Κολωνάκι μεριά, παρά από Εξάρχεια. Η μουσική από τα ηχεία μας εκνεύρισε, καθώς μας "ξύριζαν" τα αυτιά τα πολλά πρίμα.

Η σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενική. Η 1 ντοματούλα στην εξυπηρέτηση δεν οφείλεται αποκλειστικά στη δικιά της συμπεριφορά, όπως θα διαβάσετε παρακάτω, αλλά στη γενικότερη πολιτική του μαγαζιού.

Μας έφερε τον κατάλογο. Μια πολύ άβολη κατασκευή: ξύλινη πλάκα, με τις σελίδες του μενού να στερεώνονται πάνω της με ένα τεράστιο κλιπ. Μετά από λίγο επέστρεψε για να μας τον εξηγήσει. Μας είπε ότι η πρώτη σελίδα περιελάμβανε (φιλόδοξες) πιατέλες finger food για κρασί. Την προσπεράσαμε λοιπόν. Στις επόμενες σελίδες έβγαζε το 1/4 με 1/3 των πιάτων εκτός, καθώς δεν ήταν διαθέσιμα. Υπήρχαν αρκετά πιάτα με ψάρι και θαλασσινά, αλλά εμείς θέλαμε να κινηθούμε στην περιοχή των κρεατικών. Τα κεφτεδάκια με δυόσμο (5,5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος) που είχαμε σταμπάρει δεν υπήρχαν και μας είπε ότι αντί για αυτά έχουν μπιφτεκάκια. Δεν μπήκε στον κόπο να αναφέρει την τιμή και ένας αισιόδοξος θα πίστευε ότι η τιμή είναι η ίδια. Ήμουν σίγουρη ότι αυτό δεν θα συνέβαινε. Τα πήραμε. Υπήρχε και ένα πιάτο ημέρας. Μοσχάρι με λαχανικά. Και αυτό άνευ τιμής. Το πήραμε. Επίσης είχαμε ήδη παραγγείλει τις πατάτες ημέρας (4 ευρώ) και μανιτάρια (5 ευρώ), αντί για σαλάτα, και ψωμί. Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί χύμα (4 ευρώ). Δεν θα το έλεγα εξαιρετικό.

Μετά από λίγο, κατέφθασε στο τραπέζι μας, το ψωμί (τρεις λεπτές φέτες μαύρο ψωμί με λίγο λάδι) και το πιάτο ημέρας. Σε βαθύ μεγάλο πιάτο, ατάκτως ερριμένα κομμάτια μοσχαριού και λαχανικά τουρλού. Νόστιμη σάλτσα, καλό το μοσχάρι, αλλά επρόκειτο για ένα ένα απλό, σπιτικό πιάτο ως προς τη σύλληψη, την εκτέλεση και την παρουσίαση. Σαστίσαμε που μας το πρόσφεραν!

Τελειώσαμε με το μοσχάρι και περιμέναμε λίγο. Μας ήρθαν τα μπιφτεκάκια. Παρουσίαση λίγο καλύτερη σε μακρόστενη μεγάλη πιατέλα. Πάνω σε κομμάτια από το ίδιο ψωμί που είχαμε και εμείς, τρία μπιφτεκάκια και πράσινη σαλάτα με υποψία ντρέσινγκ δίπλα. Τα μπιφτεκάκια ήταν μικρά και ως προς το εμβαδόν τους και ως προς το πάχος τους. Σαν να είχαν κόψει φυσιολογικά μπιφτεκάκια στη μέση. Ήταν αρκετά σκληρά και από γεύση αδιάφορα.

Τα είχαμε σχεδόν τελειώσει όταν ήρθαν τα μανιτάρια. Πάνω σε φέτες από (τι άλλο;) ψωμί, άσπρα κοινά μανιτάρια σοταρισμένα. Τους έλειπαν πολλά. Μικρή μερίδα.

Τελειώσαμε μπιφτεκάκια και μανιτάρια και τότε ήρθαν οι πατάτες ημέρας! Αφήνοντας η σερβιτόρα ένα μπολάκι με τηγανιτές πατάτες στο τραπέζι μας, έκανε τη διαπίστωση ότι αργήσανε και, όταν συμφώνησα έντονα, μας προέτρεψε να τις φάμε γιατί είναι νόστιμες! Έφυγε αμέσως και μας άφησε να κοιτάμε το άδειο μας τραπέζι με το μπολάκι τις πατάτες στη μέση. Και όχι, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Κοινές τηγανητές πατάτες ήταν που κανονικά θα έπρεπε να τις τρώω μαζί με το μοσχάρι και τα μπιφτεκάκια, γιατί μόνες τους με κρασί ήταν γελοίο θέαμα τουλάχιστον.

Τελειώσαμε και τις πατάτες και το κρασί και ζητήσαμε λογαριασμό. Η σερβιτόρα είχε σχολάσει και η αντικαταστάτρια της μας είπε το ποσό προφορικά! Σύνολο 33 ευρώ. Αναγκάστηκα να ζητήσω την απόδειξη. Διαπίστωσα ότι τα μπιφτεκάκια κοστολογούνται 9,5 ευρώ και άλλα τόσα το πιάτο ημέρας! Με το ζόρι έβαλα 2 ντοματούλες για το vfm.

Μαντέψτε αν θα πάω ξανά...

19 Δεκ 2016

Είχαμε αποφασίσει να “εξερευνήσουμε” τη γειτονιά του Βοτανικού. Το μόνο που ξέραμε από την περιοχή ήταν το Σουαρέ, αλλά είπαμε να πειραματιστούμε και έτσι το προσπεράσαμε.
Μεσημέρι. Όλα τα συνεργεία ανοιχτά και εμείς για καφέ στην άδεια Μπιέλα. Περίεργη αίσθηση γενικώς, καθώς πρέπει να ήμασταν οι μοναδικοί “τουρίστες” της περιοχής. Καταλήξαμε ότι ο Βοτανικός για μεσημέρι δεν ενδείκνυται, σε αντίθεση με το γειτονικό Μεταξουργείο. Για φαΐ μετακινηθήκαμε στη γειτονική Λάικα που βρίσκεται στον ίδιο πεζόδρομο.

Καινούργιο μεζεδοπωλείο στο Βοτανικό, “νέοι” και εμείς στην περιοχή, είπαμε να κάνουμε μια δοκιμή και να μπούμε. Με την πρώτη ματιά, καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει ευσυνείδητη προσπάθεια κατάκτησης ενός άχαρου, σκοτεινού χώρου που πιθανόν παλιά στέγαζε συνεργείο ή βιοτεχνία ή κάτι τέτοιο. Στα ράφια αντικείμενα που θα μπορούσαν να είναι αναμνηστικά ταξιδιών ή να έχουν ξεθαφτεί σε παζάρια. Ωραίος ο πάγκος - μπαρ που δεσπόζει στο βάθος και που εκτός των άλλων απομονώνει την κουζίνα. Στα τραπέζια πολύχρωμα, πάνινα τραπεζομάντιλα και ασορτί πετσέτες στα πανέρια του ψωμιού. Τις καλές μέρες, βγάζουν και λίγα τραπεζάκια έξω, στον ήσυχο πεζόδρομο. Εμείς καθίσαμε μέσα. Η μουσική από τα ηχεία κινούνταν σε ασυνήθιστους για μεζεδοπωλείο δρόμους (αγγλόφωνη εναλλακτική σκηνή), στη σωστή ένταση.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, μας κατατόπισε ευγενικά και άνετα για τα πιάτα του μενού και ασχολήθηκε και με την ετοιμασία και την παρασκευή τους.

Πήραμε:
σαλάτα φατούς (4,5€), με ψιλοκομμένα λαχανικά, πασπαλισμένη με σουμάκι, η οποία συνοδευόταν με κομμάτια άψογα ψημένης αραβικής πίτας. Μου άρεσε και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Δροσερή και χορταστική.
Λαχματζούν (6,5€), το οποίο μας ήρθε τυλιγμένο ρολό, περιχυμένο με γιαουρτοσάλτσα. Ήταν πολύ νόστιμο, αν και ξέφευγε από την παραδοσιακή συνταγή, καθώς ήταν πολύ πιο πληθωρικό και όχι πολύ πικάντικο.
Χειροποίητα ζυμαρικά (6€), γεμιστά με μοτσαρέλα που ήρθαν σερβιρισμένα σε κρεμώδη σάλτσα πέστο. Καλή η προσπάθεια με τα ζυμαρικά, νόστιμα, σωστά βρασμένα, όμως αυτό ίσως ήταν το πιο αδύναμο πιάτο, σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εδώ που τα λέμε ήταν και λίγο άσχετη επιλογή μέσα στην παραγγελία μας.
Χοιρινό μαγειρεμένο με λαχανικά (7€), με συνοδεία βραστοτηγανιτές πατάτες. Το κρέας ήταν καλομαγειρεμένο και πολύ νόστιμο και οι πατάτες όνειρο.
Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακί και στο τέλος μας κεράσανε πορτοκαλόπιτα που δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά και όπως πάντα δεν με ενθουσίασε.

Οι μερίδες είναι γενναίες και έτσι τα 3/4 του λαχμαντζούν μας ακολούθησε σε πακέτο στο σπίτι.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 30€, δηλαδή πολύ καλό vmf.

Θα το προτιμήσω ξανά, εννοείται, αλλά για βράδυ, καθώς η περιοχή του Βοτανικού είναι ακόμα μια εργατική συνοικία – και καλά κάνει!

10 Δεκ 2016

Το Koi των Μελισσίων νομίζω ότι άνοιξε το 2016. Σε περίοπτη θέση σε έναν πολύ κεντρικό δρόμο. Περνάω από εκεί 1 με 2 φορές την εβδομάδα και ομολογώ ότι συνεχώς το είχα στο μυαλό μου. Η κοιλιόδουλη! Την περασμένη Κυριακή, νωρίς το βράδυ, έκανα τη "μεγάλη" ανατροπή και μπήκα μέσα. Προειδοποιώ ότι δεν έκατσα εκεί για φαΐ, αλλά πήρα πακέτο για το σπίτι την παραγγελία μου.

Αυτό το Koi, παραδόξως, είναι το πρώτο που επισκέπτομαι. Δεν ξέρω πως είναι τα άλλα, αλλά εδώ ο χώρος είναι σούπερ. Σε υπερυψωμένο σημείο, ψηλοτάβανος, με τζαμαρίες και με μια μεγάλη τοιχογραφία γκέισας (;) να δεσπόζει στον τοίχο της εισόδου. Η διαρρύθμιση ωραία: πρώτα τα μικρά ανοιχτόχρωμα ξύλινα τραπέζια κυρίως για δυο και μερικά για περισσότερα άτομα και μετά ένας μακρύς πάγκος με σκαμπό που κρύβει την κουζίνα. Από την κουζίνα δεν φαίνονται ιδιαίτερα πολλά πράγματα, μόνο τα κεφάλια των ανθρώπων που δουλεύουν εκεί. Μίνιμαλ αισθητική που όμως βγάζει μια ζεστασιά. Η βεράντα του καταστήματος φιλοξενεί ακόμα μερικά τραπέζια, για τις πιο ζεστές και ηλιόλουστες μέρες.

Ο υπεύθυνος του καταστήματος που πρέπει να ήταν και ο σερβιτόρος μου έδωσε τον κατάλογο, διάλεξα και το πολύ σε μισή ώρα έφευγα με τη χάρτινη σακούλα μου.
Καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μου, ήμουν η μοναδική πελάτισσα. Γενικά, έχω παρατηρήσει ότι δεν γίνεται χαμός από κόσμο.

Επιτάχυνα την επιστροφή στο σπίτι και εννοείται ότι αμέσως άνοιξα τη σακούλα. Μέσα βρήκα πλαστικά κουτάκια, ξυλάκια και χαριτωμένα, μικρά δοχεία σε σχήμα ψαριού με σόγια σος.
Είχα παραγγείλει:
Μια miso soup με τόφου και φύκια (3€). Δεν ενθουσιάστηκα.
Σουβλάκια yakitori. 2 ωραία, πικάντικα, καλοψημένα, αλλά πολύ μικρά και στοιχίζανε 4.8 €! Δηλαδή 2.4 € το ένα!
Επέλεξα δυο koi style rolls: To salmon teriyaki (4.7€) και το rock shrimp tempura (5.5€). Το πρώτο με καψαλισμένο σολομό και το δεύτερο με τηγανιτή γαρίδα. Μου τα είχαν βάλει στο ίδιο κουτάκι γιατί... χωρούσαν! Ήταν τα πιο μικρά ρολά 8 τεμαχίων που είδα ποτέ. Μικροσκοπικά. Σε αυτό με τη γαρίδα, πρέπει το κάθε κομμάτι να είχε μισή γαρίδα από το πιο μικρό μέγεθος! Ευτυχώς ήταν αρκετά νόστιμα και τα δυο.

Πλήρωσα για όλα αυτά 18€ που εν μέρει τα κλαίω, αφού οι πειραματισμοί μου με πρόδωσαν. Τελικά το vmf του Koi δεν είναι και τόσο καλό, λόγω μικρής ποσότητας και ιδίως αν κινηθείς εκτός της πεπατημένης. Θα το έχω αυτό στα υπόψη μου την επόμενη φορά.

28 Οκτ 2016

To Frumel το είχα “σταμπάρει” από τις αρχές του καλοκαιριού. Το επισκέφθηκα τελικά πριν από ένα περίπου μήνα. Βράδυ Σαββάτου, ήμασταν δυο άτομα.

Πρόκειται για ένα ρακάδικο – μεζεδοπωλείο, με τον κλασικό περιορισμένο κατάλογο πιάτων, που και για ποτό μόνο να κάτσεις κανένας δεν θα στραβώσει.

Ο χώρος που το στεγάζει είναι πάρα πολύ μικρός. Χωράει ίσα – ίσα 4 τραπεζάκια των δυο και βολεύει άλλα δυο άτομα στον πάγκο της κουζίνας. Ευτυχώς όταν πήγαμε εμείς δεν γέμισαν όλα, αλλιώς θα ήμασταν ασφυκτικά. Για τη διακόσμηση του μαγαζιού μου έρχεται στο μυαλό μόνο η έκφραση “προσοχή στη λεπτομέρεια”. Aπό τους τοίχους, τον πάγκο, την... τόση δα τουαλέτα, όλα φαίνονται ότι έχουν γίνει με μεράκι. Χαίρεσαι να κοιτάς γύρω σου.
Με καλό καιρό βγάζει τραπεζάκια και στον πεζόδρομο της Δερβενίων.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε πρέπει να ήταν ο ιδιοκτήτης. Έχω αυτή την αίσθηση γιατί η εμφάνισή του ήταν τόσο προσεγμένη, όσο και ο χώρος του μαγαζιού. Εκτελούσε χρέη μάγειρα και σερβιτόρου και σε γενικές γραμμές τα προλάβαινε όλα, τυπικός και ευγενικός.

Παραγγείλαμε ένα μεγάλο καραφάκι ρακί και τέσσερα πιάτα από τον περιορισμένο και χαμηλών προσδοκιών κατάλογο. Πήραμε πατατοσαλάτα, γίγαντες, ταλαγάνι τηγανιτό και τις κλασσικές πανσέτες που φιγουράρουν σε όλα τα ρακάδικα (hitακι, πάντως, για φέτος το χειμώνα, προβλέπω ότι θα είναι το ταλαγάνι). Όλα ήρθαν σε σχετικά μικρές μερίδες. Λυπάμαι, αλλά, εκτός από το ταλαγάνι, τα υπόλοιπα δεν μας άρεσαν καθόλου. Η πατατοσαλάτα φαινόταν ότι είχε προετοιμαστεί ώρες/μέρα πιο πριν και δεν είχε κανένα ενδιαφέρον, οι γίγαντες επίσης και ήταν περισσότερο μια άχρωμη σούπα και οι πανσέτες ήταν τίγκα στο λίπος. Κρίμα. Δεν με πείραξε τόσο που τα πιάτα ήταν συνηθισμένα, χωρίς εξάρσεις, όσο η κακή εκτέλεση και οι πρώτες ύλες.

Για τα παραπάνω, μαζί με το καραφάκι, πληρώσαμε δυο άτομα 23 ευρώ. Δεν θεωρώ ότι το vfm είναι καλό, εξαιτίας των παραπάνω θεμάτων.

Προσωπικά μπορεί να το επισκεφθώ ξανά, πιο προσγειωμένη, ίσως μόνο για ποτό, για τον μέσα χώρο ή για τα τραπεζάκια στον ήσυχο πεζόδρομο.