panik77

Μέλος από: Φεβ 2013

24 Απρ 2018

Μιας και πήρα φόρα με τις κριτικές, ας κάνω μια μικρή αναφορά για το συγκεκριμένο ινδικό που έχω επισκευτεί πολλές φορές, αλλά μετά την τελευταία μας επίσκεψη, ήταν κυριολεκτικά "τελευταία"...
Δε θα φλυαρίσω, τα φαγητά τα ξέρετε πάνω κάτω, ωραία είναι, αν και παρατηρήσαμε ότι κάποια δεν ήταν τόσο νοστιμα όσο θυμόμασταν, όμως νομίζω ότι παρά-καβάλησαν το καλάμι και έχουν μικρύνει μερίδες και έχουν ακριβύνει ταυτόχρονα! κάτι που δε συνάδει με την εντύπωση που είχαμε (όλοι οι καλοφαγάδες πιστεύω), γενικά για το ΑΒC
Τι να πω...6 ευρώ μερίδα κοτόπουλο "κάτι" που ήταν ΟΥΤΕ ένα μπουτι ολόκληρο κομματάκια.. ? 5 κυβάκια όχι σκέτο κρεάς εε... σκεφτείτε και τα κόκκαλα που πετάξαμε.... Χωρίς συνοδευτικό φυσικά! ούτε πατάτα ούτε ρύζι!!
Πιάτο ρύζι με αρνί, σαφέστατα λιγότερο κρέας από παλαιότερα και λιγότερη ποσότητα στο σύνολο.
Δε θυμάμαι τι άλλα πήραμε, αλλά μόλις μας τα φέρνανε στο τραπέζι, κοιταζόμασταν μεταξύ μας λόγω μεγεθών μερίδων..
Ζητήσαμε πορτοκαλάδα μπουκάλι, ήταν ληγμένη κανά 2μηνο (δε μου ξεφεύγουν αυτά.. ) τους το δείξαμε, δεν είχαν ιδέα περί ημερομηνίας λήξης, αδειάσαν όοολλλα τα ληγμένα μπουκάλια από το ψυγείο αφού τα κοίταζαν ένα ένα, τα βάλαν σε μια μαύρη σακούλα και τα πήγαν από πίσω... Κανείς μας δε πίστεψε ότι θα τα πετούσαν.
Νομίζουν ότι επειδή είναι της μοδός τα ινδικά, ότι μπορούν να αγγίξουν τιμές μαγαζιών που βρίσκονται ακρόπολη και Ψυρρή! Δε μπορεί να χρεώνουν πιάτα τύπου "ταντουρι" 8-9 ευρώ... Τόσο κάνουν περίπου και στα "καλά" μαγαζιά.

Επειδή μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα όμως, χίλιες φορές να πάτε να φάτε στα άλλα, εκμεταλλευόμενοι και τις προσφορές του E-table, να φας φαγητά μαγειρεμένα εκείνη την ώρα και όχι του "σωρού" της βιτρίνας, να πληρώσεις τα ίδια λεφτά, να σκάσεις και να είσαι σε προφανώς καλύτερο περιβάλλον...

Τιμή για δύο άτομα στο abc, με αρκετά πιάτα, χωρίς να σκάς από το φαγητό πλέον, 28 ευρώ... Απόδειξη μόνο αν το ζητήσεις φυσικά.

Οχι δα... δε γίνεται να βάλω το περιβάλλον του abc και την Αχαρνών, στο ίδιο επίπεδο με Royal Indian chef ή Indian tandoori masala...

Αλλη μια ευκαιρία θα δώσουμε στο Indian Moon Restaurant που βρίσκεται στην απέναντι μεριά, ελπίζοντας να έχει αρκετά φαγητά, κάτι που μας δυσαρέστησε μερικές φορές που θελήσαμε να φάμε εκεί, δεν είχε, οπότε φύγαμε.
Αλλιώς, μετρό και "καπηλειό"! όχι πια αχαρνών!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη panik77.

18 Απρ 2018

Αρκετά μεγάλη η απουσία μου σε κριτικές, όχι όμως στο φαγητό! επανήλθα για να σας μάθω μια "τρύπα"... ένα κουτούκι-μεζεδοπωλείο που με είχε πάει ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου πέρισυ και επειδή δε το θυμόμουν, έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και τελικά το εντόπισα.

Σε μια παλιά μονοκατοικία, στο ισόγειο, ένα μαγαζάκι μικρό, γραφικό, με ξύλινα βαρέλια για διάκοσμο και αρκετά σκοτεινό, μαγειρεύει ένας κύριος, ο οποίος αν θυμάμαι καλά, ήταν καπετάνιος! στην τωρινή μου επίσκεψη, δεν ρώτησα λεπτομέρειες για να το επιβεβαιώσω. Αφού είχα εντυπωσιαστεί από τις θετικές και πάρα πολλές κριτικές σε διάφορα σάιτ delivery, πράγμα που με ξένισε ομολογώ (για το delivery)..., ξεσήκωσα το έτερον ήμισυ και πήγαμε πέμπτη απόγευμα κατά τις 7μμ.
Πρώτη κουβέντα του ανθρώπου αν θέλουμε φαγητό πακέτο! του είπαμε ότι θέλουμε τραπέζι, χάρηκε, διαλέξαμε ένα 6 πλο, αφού ήμασταν οι μόνοι πελάτες. Μας έφερε νεράκι κανάτα και τον κατάλογο. Λιτός.. πολύ λιτός... Μας ενημέρωσε για αυτά που υπάρχουν και δεν υπάρχουν και τελικά παραγγείλαμε:

-ποικιλία κρεατικών 2 ατόμων (12 ευρώ) όπου ήρθε μια πιατέλα ΝΑ! η μεγαλύτερη ποικιλία για 2 άτομα που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Εξαιρετικά 4 μπιφτεκάκια, εξαιρετικά λουκάνικα, πάρα πολύ καλοψημένα κοτόπουλο, μπριζολάκια και σπιτικές πατάτες τηγανητές.
-τζατζίκι (2.5 ευρώ) σε μπωλάκι μεγέθους παγωτού, γεμάτο. Παρότι μας τίναξε τα μυαλά το σκόρδο, ήταν υπερβολικά δυνατό, πήραμε και δεύτερο. Ισως τους ξέφυγε, την επόμενη φορά ελπίζω να είναι λιγότερο σκορδάτο.
-χωριάτικη σαλάτα (5 ευρώ), βαθύ πιάτο γεμάτο με καλή φέτα
-ψωμί ψημένο+λαδορίγανη από 3 φορές.

Επειδή θέλαμε να πιούμε κρασί, αλλά μας αρέσει μόνο το ημίγλυκο, του ζήτησα αν μπορούσε να μας φέρει μια γουλιά να δοκιμάσουμε.
Μας έφερε αμέσως και πολύ πρόθυμα... αλλά τι μας έφερε.....1/4 γεμάτο και δε το χρέωσε!
Παραγγείλαμε επομένως 1/2 κιλό ημίγλυκο, αφού ξετρελλαθήκαμε με το... δοκιμαστικό!
Ηταν νέκταρ..! δεν ανήκει στα ημίγλυκα αλλά στα αρκετά γλυκά! χωρίς τρελλό αλκοόλ, πίνεται πολύ ευχάριστα. Από τα καλύτερα ημίγλυκα-γλυκά κρασιά που έχω δοκιμάσει. Δεν έχω άποψη για τα άλλα κρασάκια του, περιμένω να διαβάσω δικές σας κριτικές! τιμή 1/2κιλο ημίγλυκου, στα 3 ευρώ!

Φάγαμε, σκάσαμε, ζητήσαμε λογαριασμό...25 ευρώ! χωρίς απόδειξη, αλλά πραγματικά δε μας πείραξε καθόλου... Μόνο τα κεράσματα που έκανε, και τη γευστική ικανοποίηση που πήραμε, μας έφτανε! ααα!! κέρασε ΚΑΙ μήλο με κανέλλα!

Ναι, σας συστήνω να το επισκεφτείτε προφανώς, γιαυτο και το πρόσθεσα στο ask4food! είναι μόνο 5' με τα πόδια από μετρό Νέος Κόσμος και ΣΚ (δε θυμάμαι αν είπε και για Παρασκευή), υπάρχει ζωντανή μουσική!
Να σημειώσω, κάτι που μας διευκρίνησε αμέσως ο άνθρωπος, ότι ο κατάλογος που βλέπαμε, είχε τιμές για τις μέρες με μουσική. Αυτές που πληρώσαμε ήταν χαμηλότερες κατά τι. πχ τζατζίκι είχε 3 ευρώ, κρασί 1κιλό ημίγλυκο είχε 8 ευρώ, χωριάτικη νομίζω 5.5 ευρώ και ποικιλία 14 ευρώ. Τιμές δλδ που άλλα μαγαζιά έχουν, χωρίς ζωντανή μουσική.

Θα ξαναπαμε σίγουρα, θέλω να δοκιμάσω κόκκορα κρασάτο και άλλα μαγειρευτά του! Εξαιρετική η εξυπηρέτηση προφανώς, σπιτικό και πολύ νόστιμο το φαγητό του, ήσυχο καθότι ήμασταν μόνοι όπως προ είπα, με γεμάτο μαγαζί, δε ξέρω τι εντύπωση θα είχα.
_______________________________________________________
συμπληρωματικά σχόλια μετά από επίσκεψη στις 19-4-18:

δοκιμάσαμε:
-σουτζουκάκια με πατάτες τηγανητές. Πολύ ελαφριά, όχι πολλά μπαχαρικά, νόστιμα.
-κόκκορα κρασάτο με μακαρόνια. Νόστιμος, μαλακός, αλλά δεν σου έφερνε το "κρασάτο" που περίμενες.
-αρνάκι στη γάστρα με πατάτες φούρνου.. ΛΟΥΚΟΥΜΙ! ψήσιμο κανένα 4ωρο σε χαμηλή θερμοκρασία...
-μπουρεκάκια, 4 τεμάχια ικανοποιητικών διαστάσεων, με γέμιση άσπρου τυριού, μυρωδικών και ζαμπόν. Διαφορετικά από τα συνηθη, νοστιμότατα.
τζατζικάκι, τυροκαυτερή, σαλάτα, ψωμάκια, και κρασί ημίγλυκο.

Μετά από αρκετή σκέψη και προβληματισμό, αποφασίσαμε να μην ξαναπιούμε κρασί.... Πολύ νόστιμο για να είναι κανονικό κρασί... Καλή η... συνταγή, αλλά μοιάζει υπερβολικά με βυσσινάδα που έχουν προσθέσει κρασί και ζάχαρη... Το είπαμε κιόλας, ότι μοιάζει με βυσσινάδα (δεν είναι υπερβολή η λέξη, όντως με βυσσινάδα μοιάζει στην αρχή) και σα να σκάλωσε ο κύριος εκεί, στο άκουσμα αυτό...
Επειδή είχαμε πάρει και για το σπίτι, άφησα σε ένα πιατάκι να στεγνώσει, λίγο κρασί. Το πρωί, κόλλαγε σα μαρμελάδα...
Οπότε θα περιοριστούμε σε κανένα εμφιαλωμένο αναψυκτικό την επόμενη φορά ή μπύρα.

05 Οκτ 2017

Κάποιο βραδάκι Τετάρτης που είχαμε όρεξη για φαγητό αλλά και μπυρα, έκλεισα τραπέζι στο Ταρ αφού διάβασα καλά σχόλια και είχαμε εύκολη και γρηγορη πρόσβαση. Η αλήθεια είναι ότι απέξω δε πολυκαταλαβαίνεις ότι είναι αυτό το μαγαζί... ούτε ταμπέλα είδαμε.

Δε πειράζει όμως, φτάσαμε αφού είχα κάνει κράτηση 8μμ μέσω e-table, και ενημερωθήκαμε ότι ανοίγουν στις 8,30μμ. Καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι της αυλής που άρεσε πολύ και χαζέψαμε τον κατάλογο.

Μετά από αρκετή ώρα και αρκετές ερωτήσεις στην κοπέλα, παραγγείλαμε 2 μπέργκερ και μια μπύρα ελληνική απαστερίωτη του Λίτρου (7 ευρώ), αρχικά για να την δοκιμάσουμε. Ηρθαν σε φυσιολογικό χρόνο, τα μπέργκερ ήταν νόστιμα, σπιτικά, με προτηγανισμένες πατάτες, αλλά πολύ νόστιμες, και συνοδεία λευκής σως. Ικανοποιητικά σε μέγεθος και ποσότητα όλα για την τιμή τους. Είναι μια τίμια επιλογή!

Πήραμε επιπλέον δύο εμφιαλωμένες μπύρες (500μλ) που τις είχε σε προσφορά 3 ευρώ (Φιξ, 'Εζα). Σκεφτόμασταν να πάρουμε την ποικιλία κρεατικών, αλλά και από την προφορική περιγραφή, και οπτικά που ειδαμε σε άλλο τραπέζι, μας φάνηκε ακριβή (22 ευρώ νομίζω). Το κότσι μας είπε ότι θα ήταν έτοιμο κατά τις 22:00, λίγο αργά για εμάς που πεινούσαμε ήδη. Μέχρι να φύγουμε, τα τραπεζάκια της αυλής ήταν γεμάτα, κόσμος όλων των ηλικιών. Καλό νομίζω, για συνοικιακό ουσιαστικά μαγαζί, και καθημερινή.

Δύο μπέργκερ και 2 λίτρα μπύρα σύνολο, στα 19 ευρώ με την έκπτωση 20%.
Γενικά VFM και θα το ξαναεπισκεπτούμε έστω και κρασί ή μπύρα μόνο, για τον όμορφο χώρο του και χειμώνα. Τιμές γενικά είχε καλές στα αλκοολούχα αλλά και στα πιάτα του. Βέβαια δε ξέρω ποσότητα στα υπόλοιπα.

02 Οκτ 2017

Tο συγκεκριμένο εστιατόριο με δίχασε στην προσπάθεια μου να αποφασίσω... να πάω ή να μη πάω... Βρήκα πάρα πολλά σχόλια στο ίντερνετ που θα έλεγα ότι ήταν σχεδόν των άκρων. Οπότε ενημέρωσα το συνοδό μου, ότι... κοίτα... υπάρχει πιθανότητα να μη μας αρέσει, ίσως φάμε και αλλού μετά!

Αφορμή για το τελικό "οκ" ήταν ή έκπληξη της έκπτωσης μέσω e-table που πέτυχα τυχαία μόνο για λίγες μέρες στο 50%!!!!! ενώ το είχα σημείωμένο για 25%, και είπα "ή τώρα ή ποτέ! ". Χτες λοιπόν Πέμπτη, τελευταία μέρα του 50%, πήγαμε νωρίς σχετικά, στις 7μμ. Αδειο το μαγαζί (άδειο μέχρι που φύγαμε 9μμ περίπου, αλλά μας είπαν ότι από 9,30μμ και μετά είναι όλες οι κρατήσεις! γεμίζει! ).
Το ντεκόρ δε με ενόχλησε, έφερνε σε έθνικ χωρίς να είναι υπερβολικό, με τα τραπέζια να είναι σε καλή απόσταση μεταξύ τους, και αρκετά κρύα ή ατμόσφαιρα. Βεβαια.. σε μια τεράστια σάλα να εξυπηρετούν μόνο 2 άτομα... λογικό!
Εμείς διαλέξαμε "καναπέ" που είναι δυστυχώς τσιμεντένιος. Εκεί αντιμετώπισα μια δυσκολία, καθόμουν αρκετά έξω, για να φτάνω καλά στο τραπέζι. Ισως αν διαλέξετε τα κανονικά τραπέζια όπου μπορείς να μετακινήσεις την καρέκλα, να είναι καλύτερα.
Στο δια ταύτα... βγάζω το σκονάκι μου και παραγγέλνω:

-σαλάτα φετούς: νόστιμη, κυριαρχεί η πρασινάδα, καλή σε ποσότητα, νόστιμη, αρκετά ξινή από το βαλσαμικο, ρόδι δε κατάλαβα. Στα 6, το λες και νορμαλ

-χόμους: κλασσικός ρεβυθοπουρές, το βρήκαμε "σωστό" στη γεύση, ικανοποιητική ποσότητα, στα 4,20

-Ποικιλία ζεστών ορεκτικών: 4 φαλάφελ (καλά), 2 κίμπε που είναι απέξω πληγούρι, μέσα κιμάς (ενθουσιάστηκα! ), 2 ρακαράτ (τυροπιτάκια, πολύ νόστιμα), 2 σαμπούσεκ (κιμαδοπιτάκια, συμπαθητικά).
Και μόλις τώρα που ψάχνω τις ονομασίες των φαγητών επειδή δε τις θυμάμαι, ανακάλυψα ότι ξέχασαν να μας βάλουν στην ποικιλία, τα Έσμπα Αλ Παστούρμα!! Ομολογώ ότι μου φάνηκαν πολύ... ομοιόμορφα όλα, ίδιο σχήμα.... να τολμήσω να πω κατεψυγμένα? ούτε ένα τσακ διαφορετικό, στο σχήμα δεν είχαν! δεν είχα ξαναδοκιμάσει ποτέ κάτι άλλο εκτός από φαλαφελ και δε μπορώ να πω με σιγουριά... Τιμή ποικιλίας 9 ευρώ

-αραβικό ρύζι: ρύζι, κιμάς, σταφίδα, ξηροκάρπια και πολύ γαρύφαλλο... αν δε τα πάτε καλά με το μπαχαρικό αυτό, μη το πάρετε. Ικανοποιητική ποσότητα, Στα 4,80

-Γύρος μοσχαρίσιος (σαούρμα μοσχάρι): ένα φανταστικό πράγμα... ψιλοκομμένο μοσχάρι, με τρομερή γεύση από μπαχαρικά και έλαια. Μαζί με χειροποίητες πατάτες τηγανητές και σαλάτα. Στα 11 ευρώ.

-Κεμπάπ γιαουρτλου: 3 μεγάλα κεμπάπ, με γενναία ποσότητα γιαούρτι και νόστιμη κοκκινη σαλτσούλα, συν πληγούρι σύν σαλάτα. Στα 10,60, μπορούσαν και φτηνότερα. Καλή η ποσότητα του φαγητού, αλλά μπορούσαν και φτηνότερα.

Ζητήσαμε 2 φορές ψωμάκι, 0.80*2, νερό έρχεται εμφιαλωμένο υποχρεωτικά με 1.5 ευρώ (1 λίτρο).
Κλείσαμε φυσικά με κιουνεφε.... όχι ένα, αλλά δύο! στα 6 ευρώ το τεμάχιο, συμπαθέστατο, τιμή καλή σχετικά για την ποσότητα. Κάπου έχω δοκιμάσει και πιο νόστιμο πάντως.....

Σε γενικές γραμμές, ήταν καθαρά, ευγενικοί, γρήγοροι, τα φαγητά είχαν ήπιες γεύσεις και καθόλου καυτερά θα έλεγα, οπότε συστήνεται και για ευαίσθητους ουρανίσκους.

Θα ξανάπαιρνα οπωσδήποτε γύρο μοσχάρι, κεμπάπ όχι, κίμπε αν υπάρχουν μόνα τους σε ορεκτικό, αλλιώς ναι στην ποικιλία ζεστών ορεκτικών αλλά ΜΕ τα παστουρμαδοπραματάκια που ξέχασαν.
Οχι σε αυτή τη σαλάτα, ίσως κάποια άλλη για δοκιμή. Ναι στο χόμους, όχι στο ρύζι αν βρω κάτι άλλο να με συγκινήσει, αλλιώς δε με ενόχλησε η γεύση, απλά δε ξετρελλάθηκα.

Τιμές μπορούσαν άνετα να είναι 1 ευρώ κάτω στα κυρίως πιάτα. Δεν έχουν ούτε τρελή ποσότητα, ούτε τα πανάκριβα υλικά, σχεδόν τα 2/3 του πιάτου σαλάτα είναι, και πατάτες ή πληγούρι.
Μέχρι τις 9μμ που φύγαμε ήμασταν μόνοι μας... Με αποτέλεσμα να ακούμε τα πάντα καθαρά. Οπως πχ το τηλέφωνο του μαγαζιού που χτύπησε αρκετές φορές και τον... φούρνο μικροκυμάτων που έκανε αρκετά "γκλίν" για την παραγγελία μας.... (δε θυμάμαι πιο μέλος το αντιπαθεί αυτό το τεχνολόγημα! )
Αν θα ξαναπήγαινα, ναι μόνο με έκπτωση. Με το 30% που έχει τώρα, έρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές, γιατί με αρχικές καταλόγου, το βρήκαμε πολύ ακριβό.
Σύνολο 61,70 ευρώ, δώσαμε 30,85 και πήραμε και σε.... ταπεράκι λίγα που αφήσαμε. Φτηνό δε το λες σε καμιά περίπτωση για 2 άτομα περίπου 55 ευρώ (βγάλε το 1 κιουνεφέ) και χωρίς να έχουμε σκάσει από το φαγητό και χωρίς ποτά.
Ισως το επιχειρήσουμε και σαββάτο που έχει χορό της κοιλιάς και θα είναι γεμάτο το μαγαζί. Δεν απορρίπτεται επομένως σαν επιλογή για φαγητό, ίσα ίσα που ικανοποιηθήκαμε σε γενικές γραμμές, γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη από τα σχόλια που είχα διαβάσει. Με το 30% οι τιμές αγγίζουν τιμές.. ψησταριάς! οπότε για "έθνικ" είναι μια χαρά!

01 Μάρ 2017

Εχω πολύ καιρό να γράψω κριτική.... Ομως.. τώρα επιβάλλεται! περίμενα με αγωνία πότε θα κάνουν την προσθήκη στο σάιτ, για να σας μεταφέρω τη χαρά μου!

Ο λόγος, αυτό το μικρό διαμαντάκι που ανακαλύψαμε τυχαία, μια ωραία κυριακή που πηγαιναμε να επισκεφτούμε το ABC...... Είναι ακριβώς διαγώνια αριστερά, απέναντι! πως είχε ξεφύγει από τα ραντάρ αυτό το μαγαζάκι!! απαράδεκτο!
το κοιτάμε, απορούμε πως δε το είχαμε δεί τόσο καιρό, λέμε να το δούμε από κοντά και αυτό ήταν! αγνοήσαμε το ABC και μπήκαμε (και καλά κάναμε)

Είναι γωνιακό με τζαμαρίες στις δυο μεριές, τραπεζάκια μέσα και έξω, βιτρίνα με τα ταψιά και αρκετά άτομα προσωπικό (ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο), για τα δεδομένα του χώρου. Μη περιμένετε κάτι συνταρακτικό από περιβάλλον φυσικά, θα πάτε για το φαγητό. Ρίξτε μια ματιά και στο χάρτινο τραπεζομάντηλο, το αλλάζουν χωρίς γκρίνιες όταν το ζητήσεις.

Παραγγείλαμε αυτά τα... ολίγα για μια πρώτη δοκιμή (2 άτομα):

-ρύζι με κοτόπουλο: φανταστικό! πιο γευστικό, πιο πιο πιο!!!! ένα μικρό μπούτι κοτόπουλο βέβαια, αλλά ποιος του δίνει σημασία! τιμήθηκε εις διπλούν! (3 ευρώ)

-σούπα πατσά: λοιπόν, μη σας τρομάζει ο τίτλος, είναι πόδι μοσχαρίσιο σε μια φανταστική σουπίτσα, πικάντικη, πάρα πολύ γευστική! ήταν και λίγο πηχτή... μούρλια! (4 ευρώ)

-μερίδα κεμπάπ: 2 κομμάτια κεμπαπ πολύ νόστιμα! να με συγχωρέσετε γιατί δεν θυμάμαι τι συνοδευτικό είχε, ρύζι... ? πατάτες... ? σαλάτα???? (4 ευρώ)

-πατάτες με κιμά: τίποτα συνταρακτικό, δεν έχει πολλά μπαχαρικά, αδιάφορο (4 ευρώ)

-μια μερίδα μοσχάρι: σκέτο κρέας με τη σάλτσα του, πολύ νόστιμο, μας φάνηκε λίγο μικρή η μεριδα, ή απλά κακομάθαμε από τις υπόλοιπες που είναι τεράστιες! (4 ευρώ)

---> οι μερίδες είναι στις πιατέλες τις οβάλ, λόφοι το ρύζι!

φέρνουν τα γνωστά μπουκαλάκια νερού, σαλατούλα και σάλτσα γιαουρτιού (που δε λέει τίποτα γευστικά)
πιτούλες φέρνουν δωρεάν με τα πιάτα που δεν έχουν ρύζι, αλλά ζητάς έξτρα (0,30/τμχ) και σου δίνουν φρέσκια της στιγμής, δε θυμάμαι πόσες έξτρα πήραμε αλλά σίγουρα 4-5.
Ζητήσαμε να δοκιμάσουμε το τσάι τους (έχει και λίπτον). Λίγο απάτη το τσάι... ένα φλυτζανάκι του καπουτσίνο, νερομπλουμ, 1 ευρώ.
Τιμή με απόδειξη 20 ευρώ, και κοιλιές τσιτωμένες!
_______________________________________________
επειδή το επισκευτήκαμε και άλλες 2 φορές πολύ σύντομα μετά την πρώτη επίσκεψη, σας αναφέρω και τι άλλα δοκιμάσαμε:

-ρύζι με μοσχάρι: εξαιρετικό! (3 ευρώ)

-ρύζι με αρνί: εξαιρετικό! (3 ευρώ)

-λαχανικά: (ένα νιανιά πράμα σαν πράσινοκίτρινος πουρές) εξαιρετικά! (3 ευρώ) απροσδιόριστη γεύση, δεν ήξεραν να μου πουν τι είδους λαχανικά έχει μέσα, οχι πατάτες, όχι αρακά, όχι καρότα, "δικά τους" που δεν ήξεραν να μου τα πουν.

-πατατοπιτάκια samosa: πολύ νόστιμα, τα προτιμώ από κανά δυο άλλα μαγαζιά που τα δοκίμασα. (1 ευρώ/τμχ). Για δοκιμή καλά ήταν, αλλά δε νομιζω να ξαναφάω. Τα άλλα πιάτα είναι πολύ πιο γευστικά.

-πατάτες με κουνουπίδι: πιο εξαιρετικό από τα λαχανικά νιανιά! έχουν μια γλύκα, μια ωραία ποικιλία μπαχαρικών... είναι μούρλια! (3 ευρώ)

-ρεβύθια: αδιάφορα. Ηταν τόσο νοστιμα τα άλλα, που δεν μας κάνανε καμιά αίσθηση (3 ευρώ). Στο θέμα ρεβύθια, μια επιφύλαξη, επειδή δεν ξέρουν καλά ελληνικά, μπερδεύουν τα ρεβύθια με τις φακές τις κίτρινες ή τη φάβα. Ισως ήταν και ρεβύθια με φάβα αυτό το πιάτο.

Οι λάτρεις της cocacola, νομίζω θα την καταβρούν. Εχει το μεγάλο το μπουκάλι 1,5 λίτρο, στα 2 ευρώ. Δεν αξίζει να πάρεις κουτάκι (1 ευρώ). Μπύρες μπουκάλι, στα 2 ευρώ.

έχει και σελίδα στο ΦΒ με όνομα "Moon Indian Restaurant", μπορείτε να δείτε και τον κατάλογο και φωτογραφίες από το μαγαζί και μερικά από τα πιάτα.

Την πρώτη φορά που συζητήσαμε μαζί τους, μάθαμε ότι έχει ανοίξει 1.5 χρόνο πριν το ABC! και μας έκανε εντύπωση, πως δεν έχει ανεβάσει τις τιμές σε αντίθεση με το άλλο.

Συμβουλή, αν πάτε και ο καιρός είναι λίγο δροσερός, μην κάτσετε μπροστά από την αυτόματα ανοιγόμενη, θα το "δαγκώσετε".
Αν συστήνεται?? με 1000!!

07 Ιαν 2016

χτες Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016, μετά από βροχερό καφεδάκι στο Σύνταγμα, το στομάχι χτύπησε το γνωστό καμπανάκι. Ιδέα δεν είχαμε για το τι θέλαμε να μασουλήσουμε, όμως σκεφτόμασταν να κατηφορήσουμε προς μοναστηράκι για να πάρουμε "σουβλάκι" από το Mirch. Εκεί που χαζολογούσαμε μητροπόλεως, παίρνει το μάτι μου ένα "india" πεταγόμαστε απέναντι, και ωπ! ινδικό φαγητό! κοιτάω κατάλογο που είχε απέξω, τιμές πάνω κάτω τα ίδια, οπότε αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε εκεί τα ινδικά "σουβλάκια".

Ο χώρος είναι πολύ μικρός... στο βάθος αριστερά (τι βάθος, στα 3 μέτρα) η κουζίνα, με 2 μάγειρες, εκ των οποίων ο ένας έφερνε σε ινδία ο άλλος ήταν ασιάτης, και 2 κορίτσια στην παρασκευή των πιάτων. Στα δεξιά μόλις μπεις, ψηλό ψυγείο-βιτρίνα με πολλές πολλές ετικέτες μπύρας! οι λάτρεις του είδους επομένως θα καλύψουν την όποια προτιμησή τους.

Στο σέρβις υπήρχαν άλλα δύο κορίτσια που εξυπηρετούσαν τα τραπεζάκια. Μου έκανε εντύπωση το πολύ προσωπικό, για 20 τετραγωνικά μαγαζί! (8-10 τραπέζια 2άρια και 4άρια)

Γενικά, επειδή πάμε συχνά στο mirch για σουβλάκι όπου γίνεται χαμός από κόσμο και αναμονή, μόλις μπήκαμε στο babaji, νοιώσαμε τρομερή ανακούφιση με τον χώρο... ησυχία.... φωτεινό.... ήρεμο.... ο ένας (σχετικά) μακριά από τον άλλον και όχι... πάνω στον άλλον.... δεν υπήρχε οχλαγωγία, το κεφάλι σου ήταν ήρεμο και δεν σου προκαλούσε επιθυμία να σηκωθείς να φύγεις αμέσως, όταν φας. Καθίσαμε και μας πήραν παραγγελία, δε περιμέναμε όρθιοι σε ουρά, γενικά ήταν πιο "εστιατόριο".

Ηρθε η μια κοπελίτσα και αφού μας έφερε κανάτα με νερό, της παραγγείλαμε, 2 "σουβλάκια" ινδικά και 1 με ρεβύθια και 1 chicken pakora

Εχουμε και λεμε:
όοοολλλα νοστιμότατα... πραγματικά πολύ ωραίες γεύσεις!!
Το ινδικό σουβλάκι, ίδια υλικα (σαλάτα και μαριναρισμένο πικάντικο κοτοπουλάκι, μέτρια πικάντικό ώστε να μη βγάλεις καπνούς, ευμεγεθές όπως του mirch, (μια ιδέα μικρότερο) στα 4 ευρώ, αξίζει φουλ!

Το σουβλάκι με το ρεβυθοκεφτέδες, μάλλον το κλασσικό φαλάφελ, πάρα πολύ νόστιμο, μικρότερο σε μέγεθος αλλά μεγάλο και ευτραφές επίσης, στα 2.5 ευρώ, νομίζω δε θα ξαναφάω "σουβλάκι"ελληνικό άν βρεθώ κέντρο. Το ερωτεύτηκα! μοσχομύριζε και κύμινο-κόλιανδρο, ωραία τα υλικά γενικά μέσα. Δεν έχει καμιά σχέση με άλλα "φαλάφελ" που έχω φάει.

Το chicken pakora τώρα, έχουμε τις εξής επισημάνσεις, πρώτον ήταν πολύ πιο νόστιμο από mirch, πιο εμφανίσιμο (στου mirch φαίνεται παρατηγανισμένο... ) και συνοδευόταν από 2 σαλτσούλες (αχ... γευστικότατες ειδικά αυτή που είναι σα μαρμελάδα) αλλά ήταν... τραγικά μικρότερη η ποσότητα. Οπότε θεωρώ ότι στα 6 ευρώ, δε συμφέρει ιδιαίτερα. Ηταν καμιά 10αριά μακριές λωριδίτσες κοτόπουλου παναρισμένες. Εξαφανίστηκαν αμέσως, μιας και ήταν το πρώτο που μας έφεραν.

Οι τουαλέτες χρησιμοποιήθηκαν από την παρέα, καθαρές και στο υπόγειο, όχι δίπλα στο τραπέζι που τρώς. Γενικά σαν χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπής και δε μαζέυει πιτσιρίκια να φωνάζουν. Είχε οικογένειες, τουρίστες, φίλες, κάθεσαι ανθρώπινα να πεις και δυο κουβέντες!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ανάγνωση του καταλόγου, ότι τα κυρίως πιάτα, συνοδεύονται από ρύζι!! δε χρειάζεται να πληρώσεις δλδ έξτρα μερίδα!
Δυο κοπέλες δίπλα μας που είχαν παραγγείλει κυρίως (αυτά στα κεραμικά μπωλ_φουλ γεμάτα) τους έφερε μια πιατέλα με ρύζι μπασμάτι. Ηταν μεγάλη η ποσότητα δηλαδή, όχι να πληρώσεις 3 ευρώ ο καθένας έξτρα, για να φας ρύζι.

Επίσης, είδα ότι είχαν πάρει πίτα νααν με τυρί, που μου φάνηκαν τα 4 κομμάτια, τεράστια! γεύση φυσικά δε ξέρω, αλλά στο μέγεθος, κάθε "Τριγωνάκι" χώραγε στο καλαθάκι μόνο του.

Αποδειξούλα κανονικά αναλυτική στο τέλος χωρίς κουβέρ, χωρίς καθυστερήσεις.

Σε τιμές ήταν ίσως μια ιδέα (μισό ευρώ) πάνω, και όχι όλα, από του mirch, εκτός από το σουβλάκι που ήταν ίδια τιμή στα 4, σε γενικές γραμμές το προτείνω στο σύνολό του, αξίζει γευστικά, δεν είχε καμιά επίδραση στην κοιλιά το καυτερό του θέματος, το περιβάλλον αξίζει περισσότερο επίσης (Εκτός αν πετύχεις καλοκαίρι, να κάτσεις στο μπαλκονάκι στου mirch! ) είναι πιο "κυριλέ" σαν χώρος.

Με τόσο ινδικό σουβλάκι που έχω φάει, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο υγειινό από τα "ελληνικά". Να το έχετε στο μυαλό σας αν έχετε όρεξη για ινδικό, είναι στο πλάι της μητροπόλεως, στη Νίκης. Μετρό σύνταγμα ή άλλο μέσο, και έφτασες!

και φυσικά.....

να έχετε όλοι μια καλή χρονιά! να τρώτε πολλές λιχουδιές, να ανακαλύπτετε νέα μαγαζάκια και όλοι μαζί να αλληλοβοηθιόμαστε για να τρώμε όμορφα και γευστικά!!

13 Δεκ 2015

Πριν από 2 βδομάδες περίπου, βολτάροντας ποδαράτο από Γαλάτσι και λόγω των ήχων στομαχιού λόγω πείνας, θυμήθηκα τον Μπαρμπαδήμο. Δεν είχα σκονάκι μαζί, αλλά το βρήκαμε εύκολα, πολύ κοντά στην Γαλατσίου, θυμόμουν και το "χαλεπά" οπότε εντοπίστηκε.

Γωνιακό, ευάερο, ευήλιο, με πολύ ωραίο καιρό έξω, κάτσαμε στο εξωτερικό μέρος αριστερά όπως κοιτάμε, εσωτερικά δεν είδα καθόλου, είχε και πολύ κόσμο μέσα έξω.

Τα παιδιά πάρα πολύ εξυπηρετικά και γρήγορα. Ο κατάλογος έχει μια καλή ποικιλία πιάτων, με πειραγμένες τους "τίτλους" των φαγητών με χαριτωμένο λογοπαίγνιο.

Τελικά παραγγείλαμε:

(οι τιμές είναι από τον κατάλογο διανομής, γιατί δε τις θυμάμαι πλέον... οπότε οι πραγματικές, λίγο ακριβότερα)

-μια χωριάτικη σαλάτα, με πολύ καλά υλικά, ωραίο λαδι και νορμαλ ποσότητα στα 5,90, ας πούμε μια συνηθισμένη τιμή και συνηθισμένη ποσότητα.

-μια μερίδα Φλασκοτσακώνικες µελιτζάνες με κόκκινη σάλτσα και γιαούρτι, πάρα πολύ νόστιμη και προσοχή γιατί τσουρουφλίζει και καθόλου "βαρύ"! στα 4,30, τσιμπημένη τιμή

συνεχίσαμε με τυλιχτά... εδώ στράβωσε το πράμα....

-με χοιρινό, με κοτόπουλο, με κεμπάπ, με σουτζούκι και φέτα.
τιμές (όχι διανομής, πραγματικές.... ξεχνιούνται... ; δε ξεχνιούνται! ), 2,30, 2,60 και 2,90. Αν μη τι άλλο, θα περιμέναμε ένα γενναίο πιτόγυρο, Αντ' αυτού, μας σερβιρίστηκαν τα πιο μικρά που έχουμε φάει ποτέ! μικρή πίτα από τη μια, και "άδεια" μέσα. Διαβάστε διάλογο τώρα και θα καταλάβετε....

--στο κεμπάπ και στο χοιρινό, δε θέλουμε ντομάτα κρεμύδι, βάλτε μόνο τζατζίκι πατάτες μαρούλι

-δε γίνεται... δε μπορούμε να τα αλλάξουμε... είναι παραδοσιακά (τζατζίκι, ντομάτα, κρεμμύδι)... μόνο να αφαιρέσουμε υλικά!

μετά από φιλότιμες προσπάθειες να βάλουν κάτι άλλο, επιμένανε ότι είναι "παραδοσιακά", συνεχίσαμε στου κοτόπουλου...

--εντάξει στο κοτόπουλο βάζετε ντομάτα μαρούλι σως?

-όχι... είναι με τζατζίκι, δε μπορούμε να τα αλλάξουμε, είναι παραδοσιακά.....

Τα νεύρα μας γίνανε κρόσια! τελικά οπως καταλαβαίνετε, ήρθε το "τυλιχτό" σε συνολικό μέγεθος παχουλού λουκάνικου, με μόνη γέμιση, το κρέας και το τζατζίκι!!!!

Νόστιμο μεν, αλλά απαράδεκτο δε!

Πας να φας οικονομικά, δε παίρνεις μερίδες που κοστίζουν πολύ, αλλά για να χορτάσεις πρέπει να πάρεις 3 τυλιχτά που αγγίζουν ή και ξεπερνούν, τιμή μερίδας τελικά!

απαράδεκτη η τιμή τους φυσικά ΚΑΙ για την ποσότητα κρέατος μέσα...

Εγώ ήξερα ότι ο πελάτης έχει δίκιο, εφόσον δεν ζητάει τον ουρανό με τα άστρα, και εμείς δε νομίζω ότι ζητήσαμε κάτι εξωφρενικό.... Μα ούτε πατάτα?????
μα με το ζόρι τζατζίκι στο κοτόπουλο που υποτίθεται το παίρνω επειδή ΔΕ θέλω να φάω τζατζίκι? Καλώς η κακώς, το 99.999999% των σουβλακομάγαζων στην αθήνα, στην πίτα με κοτόπουλο τη σερβίρουν με ντομάτα πατάτα μαρούλι σως.

Αν εσύ θες να το κάνεις αλλιώτικο, διευκρίνιζέ το. Με μια επιφύλαξη (επειδή δε θυμάμαι καλά) στον κατάλογο δεν αναφέρεται η "γέμιση" του κάθε τυλιχτού.

Και στην τελική, εγώ θέλω αντί για ντομάτα, να μου βάλεις μαρούλι μέσα και αντί για τζατζίκι, σως! δε σου ζήτησα να μου βάλεις έξτρα ποσότητα σε υλικά και να βγεις εκτός προϋπολογισμού (μα 2,60 και 2,90??????)

(οπότε έλυσα και την απορία για το μέγεθος στον "PONTIKI".... )

Τι να σας πω... πηγαίντε για να φάτε μεζέδες ή μερίδες (που από ότι έβλεπα στα γύρω τραπέζια, δεν ήταν και κάτι σούπερ σε μέγεθος), αλλά για τυλιχτά.... τσου.

Ασε που είδα και την μερίδα από τις μελιτζάνες τις μελωμένες, που τί είναι? τηγανιτές μελιτζάνες κυβάκια, σε κουρκούτι και τις έχουν περιχύσει με μέλι. Σε τι πιάτο? γλυκού! ένα λοφάκι από κυβάκια. Ευτυχώς που δε μας άρεσε η ιδέα με το μέλι και πήραμε τις άλλες με τη σάλτσα.

Συνολικά πρέπει να δώσαμε ~27 ευρώ (με 2 μπύρες), και είχαμε χώρο για άλλα τόσα στο στομάχι, δε το λες και οικονομικό χωρίς παραγγελία μερίδων.

Νόστιμα, ωραία υλικά, αλλά για δεύτερη φορά, δε ξαναπάμε.

18 Οκτ 2015

Αυτή η κριτική γίνεται με χρονοκαθυστέρηση, λόγω τεχνικών προβλημάτων ΟΤΕ, 2 βδομάδες ήδη, με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ &#(*@&#*, οπότε με μικρή πατέντα, καταφέρνω να γράψω επιτέλους την κριτική μου.

Η επίσκεψη στο Λαϊκώτερον, έγινε 1 Οκτώβρη ημέρα Πέμπτη, έχοντας κάνει κράτηση. Φτάσαμε κατά τις 8μμ παρέα 4 ατόμων και δυστυχώς λόγω ψύχρας, δε μπορούσαμε να κάτσουμε στην ομολογουμένως πολύ όμορφη αυλή του μαγαζιού. Οπότε διαλέξαμε τραπέζι στον εσωτερικό χώρο και μάλιστα το υπερυψωμένο τμήμα του.

Σε γενικές γραμμές μας άφησε πολύ όμορφη εντύπωση η διακόσμηση (παλιές ελληνικές διαφημίσεις κυρίως), γήινα χρώματα χωρίς υπερβολές και δεν μας ενόχλησε κάτι οπτικά. 'Οπως επίσης, δε μας ενόχλησε η μουσική! ήμασταν κάτω από ηχείο, αλλά ούτε μια στιγμή δεν ενοχληθήκαμε ούτε από ένταση ούτε από το είδος, που έπαιζε ποιοτικά ελληνικά τραγούδια.

Στο δια ταύτα τώρα.... 'Εβγαλα το σκονάκι μου, αφού είχα διαβάσει τις κριτικές σας εδώ, και παραγγείλαμε:

-πολίτικη σαλάτα, με λάχανο, καρότο, πιπεριά φλωρίνης, κάτι σε πρασινάδα, ξυδάτη, με ελαφριά αψάδα, πάρα πολύ νόστιμη! πέσαμε με τα μούτρα αμέσως! Τιμή 5.5 ευρώ, γενναία ποσότητα, θα την προτιμούσα φτηνότερη.

-ανθοτυροπιτάκια, τεμάχια 4 με σφολιάτα, πολύ καλή γεύση, χωρίς λαδίλα παρόλο το τηγάνισμα, στα 5 ευρώ, καλύτερα θα ήταν 4,5-4

-κολοκυθοκεφτέδες, τεμάχια επίσης 4, μεγάλοι και νόστιμοι, ίσως αρκετά ζυμαρένιοι για τα γούστα μου, θα προτιμούσα περισσότερα λαχανικά μέσα, τιμή 5 ευρώ, καλύτερα αν ήταν φτηνότεροι.

-φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι.... χα....! εξαφανίστηκε σε μερικά λεπτά με πιρουνομαχία! τυλιχτή με την ίδια σφολιάτα των ανθοτυροπιτακιων, χωρίς όμως λαδίλα, περιχυμένη με μέλι. Το μέλι δε μου άρεσε, μου έκανε κάτι σε σιρόπι και γλυκόζη περισσότερο, ήταν αρκετά πηχτό και κολλώδες, αλλά όχι όπως κολλάει το μέλι. Τιμή 5.2 ευρώ αν την είχαν στα 4,5, θα ήταν καλύτερα, καλό μέγεθος και προσοχή γιατί καίει! (η ζεστή φέτα)

-μύδια σαγανάκι.... αχ και βαχ... Ένα καταπληκτικό πιάτο, με ισορροπημένες μυρωδιές και γεύση, ωραίο ζουμάκι, ελαφρύ πιάτο, πολύ καλή μερίδα, στα 6.5 ευρώ, αξίζει πολύ καθότι θαλασσινό.

-κεμπάπ: ότι ξέρατε για κεμπάπ, το ξεχνάτε μόλις δοκιμάσετε το συγκεκριμένο. Δεν υπάρχει αυτή η γεύση! Δε ξέρω πως να σας το περιγράψω, αλλά η γεύση του είναι κάτι εντελώς καινούργιο σε σχέση με ότι κεμπάπ έχω δοκιμάσει! 2 τεμάχια, τρυφερά, καλοψημένα, συνοδεία πίτας και καλής ποσότητας χειροποίητου τζατζικού (πολύ νόστιμο και "σωστό"), στα 7 ευρώ. Οριακά καλή τιμή. Ίσως θα ήταν καλύτερα να συνοδευόταν από πατάτες ή να είχε περισσότερο κεμπάπ, φαίνεται αρκετά άδειο το πιάτο.

-γαρίδες ούζου: (σκέτες και όχι με μακαρόνια) Δε ξέρω τι κάνουν, αλλά η σάλτσα είναι απερίγραπτη! περίπου 6 μεγάλες γαρίδες, με μόνο σφάλμα του πιάτου ότι μάλλον από το ανακάτεμα, είχαμε 2 σκέτα κεφάλια... Πέρα από αυτή την "ατυχία", το πιάτο συστήνεται ασυζητητί και την επόμενη φορά θα το δοκιμάσουμε με τα μακαρόνια! Τιμή 13 ευρώ, δεν έχω ιδέα από τιμές θαλασσινών, αλλά μάλλον το μέγεθος της γαρίδας (Νο1 νομίζω), ανεβάζει τόσο την τιμή. 'Όταν το γευτείτε, θα ξεχάσετε την τιμή τους!

-μαγκιά του μάγειρα: το συγκεκριμένο πιάτο είναι όντως για 2 άτομα (όχι όμως για 3). Η ποσότητα του κρέατος μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί σε 2 μπριζόλες, πολλές τηγανητές χειροποίητες πατάτες, ντεκόρ ντομάτας και ψητό κρεμμύδι, σε πιατέλα, και λεμονάκια. Υποτίθεται είναι μαριναρισμένο με μουστάρδα, εγώ δεν εντόπισα γεύση μουστάρδας κάπου, ούτε το βρήκα πικάντικο, αλλά μάλλον τους παράπεσε το λαδολέμονο και με ενόχλησε η "λαδίλα", ίσως είχε και παραπάνω λίπος το κρέας, το οποίο το λίγο που δοκιμάστηκε, ήταν νόστιμο. Μπορεί να έφταιγε και ότι πιο πριν είχαμε φάει τις γαρίδες, οπότε να επηρεάστηκε η γεύση γιαυτό. Ο ψήστης είχε κάνει τέλειο ψήσιμο και ήταν τρυφερό. Τιμή στα 13.5 ευρώ, αξίζει τα λεφτά του.

Στην αρχή μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί, αρκετή ποσότητα και νόστιμο και ανανεώνεται χωρίς χρεώση όπως γράφει και στην ιστοσελίδα του. Δε θύμιζε αρτοπαρασκεύασμα που είναι σαν αφρός, κοινώς αηδία, και νερό κανάτα.

Κάτι άλλο που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί, ήταν τα σερβίτσια του! ήταν λευκά με ανάγλυφα σχέδια και όχι τελείως απλά.

Τα φαγητά ερχόντουσαν με σωστή ροή και με τη σειρά που τα έχω αναφέρει, και στο τέλος κεράστηκε γλυκάκι. Θα το περιέγραφα σαν τσηζκέικ με λεμονάτο γιαούρτι. Φαγώθηκε με ευχαρίστηση, αλλά μιας και δε μου αρέσουν τα ξινά, θα προτιμούσα κάτι πιο "γλυκό" για κλείσιμο γεύσης. 'Ενα σιμιγδαλένιο χαλβά ή γλυκό κουταλιού με ή χωρίς γιαούρτι, θα το έτρωγα με περισσότερη λαχτάρα!

Τώρα περί καπνίσματος, επιτρέπεται σε όλο το μαγαζί και ευτυχώς που στο διπλανό τραπέζι δεν το παρακάναν με το τσιγάρο, αλλιώς θα είχαμε θέμα. 'Ενας ακόμα λόγος για εμάς τους μη καπνιστές, να μην το επισκεφτούμε ΣΚ, και όχι πολύ αργά. Στις 8μμ που πήγαμε εμείς ήταν μια καλή ώρα, κατά τις 9-9.30 είχε γεμίσει και ήταν Πέμπτη! 'Ενας τυπικός διαχωρισμός οι καπνιστές εδώ οι μη καπνιστές εκεί, θα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν έχει σημασία που θα είναι στον ίδιο χώρο οι μεν και οι δε, γιατί όταν ο διπλανός σου καπνίζει, η μπόχα είναι απερίγραπτη καθώς ο καπνός έρχεται ακέραιος πάνω σου και όχι "διαλυμένος" στην ατμόσφαιρα, πόσο μάλλον όταν τρως...!

Αυτά από μένα! φύγαμε ευχαριστημένοι, χωρίς παρενέργειες στο στομάχι. Μας τρέχουν τα σάλια όταν σκεφτόμαστε τις γαρίδες ούζου και την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε τα Μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια!

(μια παρατήρηση για τον τιμοκατάλογο, υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με αυτά που κάνανε τα δικά μας, ίσως δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το site! )

24 Σεπ 2015

Ή συντομότερη κριτική μου:

Δοκιμάστηκαν 3 τυλιχτά, γύρο χοιρινό, κοτομπεικον, κεμπάπ

Καλό μέγεθος, ψεύτικο τζατζίκι με "εδεσμα" αντί με γιαούρτι, ανοστη σως, χαλιά "προ" τηγανητές πατάτες ροδέλες, τόσο χάλια η αίσθηση στο στόμα που τις πέταξα, τα κρέατα φάνηκαν καλα.

Έχουν από όλα, μαγειρευτά, τορτίγιες, καφέδες, τυρόπιτες κτλ
Κρίμα ο χώρος που έχει αλλάξει αρκετές φορές χέρια και έχει ανακαινιστεί.

Νέα παιδιά το προσωπικό, εξυπηρετικότατα, αλλά τι να το κάνεις...

Στο φαγητό δε με κέρδισαν, καμιά διάθεση να ρισκάρω να δοκιμάσω κάτι άλλο φαγώσιμο, ίσως για κανένα καφέ στον πάνω όροφο που φαινόταν ωραίος.

06 Αυγ 2015

Το είπα... δε το είπα? θα επισκεφτώ σύντομα και άλλο Ινδικό μαγαζί, στην κριτική μου για το Mirch... Το ότι θα γκρίνιαζα πάλι το είπα? δε το είπα γιατί δε το ήξερα!

Δεν έχω καλή διάθεση με την συγκεκριμένη κριτική, γιατί τσαντίστηκα πολύ με την επίσκεψη στο συγκεκριμένο μαγαζί την περασμένη βδομάδα.

Ημέρα Πέμπτη, κατά τις 8,30μμ, δύο άτομα ως συνήθως φτάνουμε στο μαγαζί, το οποίο το βρήκαμε συμπαθητικό εξωτερικά, ρωτάμε αν έχει κλιματισμό μέσα, παίρνουμε θετική απάντηση, μπαίνουμε μέσα, κοιταζόμαστε, ξαναβγαίνουμε έξω. 'Εκανε περισσότερη δροσιά έξω!!

Διαλέγουμε τραπέζι, δυστυχώς με τα ξύλινα καθίσματα (η άλλη επιλογή ήταν οι ψάθινες καρέκλες, επίσης άβολες κατ' εμέ). Η όλη παραμονή του οπισθίου στο κάθισμα, ήταν δραματική και από θέμα ιδρώτα και από θέμα.... πόνου.... Σε ερώτηση αν υπήρχαν μαξιλάρια, η απάντηση ήταν αρνητική (ούτε στον μέσα χώρο).

Στο ξεκίνημα, μας φέρνουν κάτι σαν τσιπς με συνοδεία 3 σαλτσών, αδιάφορα τα τσιπς, συμπαθητικές οι σάλτσες.

Παραγγέλνουμε:

- σουβλάκι με κεμπάπ... Τι σας είχα γράψει για το σουβλάκι στο Mirch? ε, καμιά σχέση.... το μισό κυριολεκτικά, ήταν του Tandoori! το κεμπάπ, ήταν κιμάς νιανιά, γεύση ούτε καν θυμάμαι Τιμή 3.5 ευρώ, σκεφτείτε μόνοι σας αν αξίζει...

- naan σκέτη 2 ευρώ
- naan τυρί 3 ευρώ
- naan κιμάς 3,5 ευρώ
Το μόνο που θα σχολιάσω, την ελαχιστότατοτατΤΟτατη ποσότητα φέτας και κιμά (ίδιου με του κεμπαπ). Ειδικά στου τυριού, έπρεπε να ανοίξω την πίτα για να καταλάβω αν αυτά τα άσπρα ΙΧΝΗ ήταν τυρί ή ήταν σκέτη πίτα. Οταν ρώτησα αν είναι η πίτα τυριού αυτό το πράμα, μου είπαν ότι "έτσι αλοιώνεται όταν ψήνεται" Για να καταλάβετε, οι ποσότητες της υποτιθέμενης γέμισης, ήταν τραγικά ελάχιστες...

Δε ξεκίνησαν καλά οι παραγγελίες και η απογοήτευση είχε και συνέχεια!

-Prawn Korma, θυμάστε τα μπωλάκια του Mirch? τώρα μιλάμε για μεταλλικά σαγανάκια, της μισής ποσότητας, 3 δάχτυλα ύψος. Ετσι ξεκίνησε η οπτική ήττα! πάμε στην πρακτική. Γαρίδες τεμάχια πέντε??? έξι δε νομίζω να ήταν! Νόστιμο πιάτο, σχετικά γλυκό, έτσι και έτσι καυτερό, δε μας συγκίνησε γευστικά, αλλά μας εξόργισε χρηματικά. Αυτό το πράμα κόστιζε 9.5 ευρώ........................ (πολλές τελείες! ) το ότι δεν βρήκα ούτε ένα κάσιους, το είπα??

-Chicken Tikka Masala πρέπει να ήταν το άλλο πιάτο, νόστιμο, αρκετά καυτερό, κρεμώδες, στην ίδια λιτή ποσότητα, στα 8,5 ευρώ. Εντάξει δεν είχε μόνο 5 κομματάκια κρέας, αλλά δεν άξιζε με τίποτα τα λεφτά του επίσης.

-Ρυζάκι... αυτή τη φορά σκέτο! η έκπληξη της βραδιάς! το μοναδικό πιάτο, που είχε διπλάσια ποσότητα από του Mirch! ναι ναι!!! και στα 2,5 ευρώ! Ζητήθηκε και 2ο πιάτο, μιας και είχε μείνει σάλτσα από τα δύο κυρίως, μετά την κατανάλωση της..... τεράστιας ποσότητας γαρίδων και κοτόπουλου...

1 μισόλιτρη μπύρα και 2 μικρές, κανάτα με νερό και πολλά κουνούπια.

συμπέρασμα Νο 1: πήραμε διπλάσια ποσότητα πιάτων από ότι στο Mirch, και ούτε καν σκάσαμε από το φαί.

συμπέρασμα Νο 2: γευστικά να πάτε στο mirch, οικονομικά, να πάτε στο ABC.

'Ετσι είναι τα πράγματα, κάνουμε συγκρίσεις. Κάποιος είναι καλύτερος από τον άλλον, κάποιος ακριβότερος, κάποιος οικονομικότερος. Κάνουμε τον κόπο και ξεκουνηθούμε να πάμε στο μαγαζί τους για κάτι διαφορετικό, και να πέφτει τόση κοροίδία? Εντάξει, είπαμε ινδικό! "έθνικ"! αλλά ρε φίλε όχι 18 ευρώ 2 πιάτα τραγικά μικρής ποσότητας!!! που ΠΡΕΠΕΙ να παραγγείλω και το συνοδευτικό ρύζι έξτρα, ώστε να μπορέσω να φαω τη σάλτσα σου!! Τι να το κάνω που έχεις μισό ευρώ φτηνότερα κάποια πιάτα σου, όταν σερβίρεις τις μισές ποσότητες από άλλους.

Τον χώρο δε τον σχολίασα γιατί δίνω βάση κυρίως στο φαγητό. Εντάξει, έπαιζε ινδική μουσικούλα και ήταν ευγενική η σερβιτόρα.

Πάντως ομολογώ, ότι μετά την επίσκεψή μου στο indian tandoori masala, δεν έχω καμιά όρεξη να δοκιμάσω άλλο ινδικό μαγαζί.... Θα παίρνω σουβλάκι από το mirch και θα τρώω άφοβα, στο ABC. Κρίμα, πολύ κρίμα...

Το ότι δεν είχε κέρασμα στο τέλος? να γκρινιάξω?? λογαριασμός 46 ευρώ δε το λες και λίγο για 2 άτομα τέτοια δύσκολη οικονομικά εποχή. Δε με άφησαν να πληρώσω κιόλας και αισθάνομαι πολλαπλά άσχημα για το σύνολο.