marialia

Μέλος από: Μάρ 2013

20 Μάρ 2017

Μετά από κινηματογραφική προβολή στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, ώρα έντεκα τη νύχτα, τέσσερα άτομα καταφθάνουν στο παραδιπλανό, αρκετά γεμάτο -Σάββατο βράδυ γαρ;- Bellissimo. Kαλησπέρισμα, μεγάλη κανάτα με δροσερό νεράκι, κατάλογοι για επιλογή.

Παραγγελία άμεση/εκτέλεση άμεση: μία μερίδα λουκάνικο (δυο χωριάτικα λουκάνικα, μία πίτα, ψιλοκομμένο μαρούλι, πατάτες τηγανητές, μουστάρδα και κέτσαπ, ένα τζατζίκι (μπόλικο και ελαφρύ), μία πατάτες (φρεσκοκομμένες, καλοψημένες και καυτές), δύο σουβλάκια κοτομπέικον (τεράστια, το ένα με πίτα αραβική), δύο σουβλάκια με γύρο κοτόπουλο (εξίσου μεγάλα). ΄Ολα νοστιμότατα.

Εξυπηρέτηση γρήγορη και διακριτική, κέρασμα γιαουρτάκι με μέλι και τριμμένο καρύδι, πολύ όμορφα σερβιρισμένο (η περιγραφή θα το αδικήσει), ο λογαριασμός στα 22 €, απόδειξη, χαμόγελο, καληνύχτισμα και όλα καλά και ωραία!

08 Ιαν 2017

Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2017, μετά από μια σύντομη βόλτα προς Βαρυμπόμπη, Κρυονέρι, να δούμε λίγο χιόνι, κατηφορίζουμε τη Δεκελείας. Ελάχιστα φαγάδικα είναι ανοικτά και αυτά φαίνονται άδεια αν και η ώρα είναι περασμένες τρεις.
Ξάφνου θυμάμαι ότι δεν έχουμε ποτέ πάει στον “Μπαρμπαλέξη”, αν και είναι κοντά στην περιοχή μας και έχουμε ακούσει καλά λόγια.
Δεν πάμε να δούμε να δούμε αν είναι ανοιχτά; Και ναι, είναι και μάλιστα έχει και αρκετό κόσμο, για τη μέρα και την ώρα.
Εύκολο το πάρκινγκ, φωτεινός, συμπαθητικός ο χώρος. Μια μεγάλη παρέα-οικογένεια στο βάθος, ένα ζευγαράκι παραπέρα και άλλα τρία τραπέζια με αντροπαρέες γεύονται τα φαγητά και πίνουν το κρασάκι τους. Ευχαριστημένοι δείχνουν. Διαλέγουμε τραπέζι, καθόμαστε, ένας ευγενικός νεαρός μας φέρνει αμέσως νερό βρύσης σε ωραίο μπουκάλι και δυο καταλόγους, συν ένα ειδικό τυπωμένο χαρτί για να γράψουμε την παραγγελία μας.
Πολύ μου άρεσε αυτό το σύστημα, δεν το είχα ξανασυναντήσει.

Δεν θέλαμε κάτι σε κρεατικό-κεμπάπ, οπότε παραγγείλαμε:
πίτα – τεράστια, χειροποίητη, ζεστή, νόστιμη
κολοκυθάκια τηγανητά – κομμένα σε στικς, τραγανά απέξω, ζουμερά από μέσα, χωρίς καθόλου λαδίλα, σκέτη γλύκα
πατάτες τηγανητές – λεπτοκομμένες, καλοτηγανισμένες
σαλάτα Βόσπορος – φρέσκα λεπτοκομμένα σαλατικά συν κόκκινο λάχανο τουρσί, που έδινε χρώμα και ιδιαίτερη γεύση
Αλί ναζίκ – απαλός πουρές μελιτζάνας και από πάνω μια στρώση πικάντικου μοσχαρίσιου κιμά, υπέροχο
κρέμα κόκκινης πιπεριάς -δεν θυμάμαι το όνομα- καυτερό πιάτο
χειροβομβίδες - τρία μεγάλα “σουτζουκάκια” σε κρούστα από πληγούρι, συνοδεία ελαφριάς κρέμας γιαουρτιού

Oι μερίδες πάρα πολύ πλούσιες, πήραμε και στο σπίτι, όλα φρέσκα, καλοφτιαγμένα, ωραία παρουσιασμένα. Κέρασμα ένα ζεστό κομμάτι κιουνεφέ και δύο τραγανά μπακλαβαδάκια.
Ο λογαριασμός 29€, απόδειξη επί τόπου, κουβεντούλα με τον πρόθυμο σερβιτόρο, αλλά και με τον υπεύθυνο του μαγαζιού, που ήλθε να μας χαιρετήσει στην έξοδο.
Φιλικότητα, χαμόγελο, χαρά. Θα ξαναπάμε με φίλους, να γευτούν και να χαρούν κι αυτοί.

07 Οκτ 2016

Είπαμε να καλωσορίσουμε τον Οκτώβρη με ωραίες γεύσεις. Οι συστάσεις που είχαμε από τον υιό ήταν ενθουσιώδεις. Σάββατο 1 Οκτώβρη λοιπόν, αργά το μεσημέρι, με ντάλα ήλιο και ζέστη, να’μαστε στο Παλιό Ταχυδρομείο. Μετά φυσικά από μια μεγάαάάλη προσπάθεια ανεύρεσης θέσης για παρκάρισμα στη γύρω περιοχή. Πολύς ο κόσμος, δύο μόνο τραπεζάκια άδεια, το ένα το καταλάβαμε εμείς. Μεγάλη η αναμονή στο σέρβιρισμα, μπορώ να το αποδώσω στη μέρα και στην ώρα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα ντάκος, ήλθε πρώτη, μετά από το ψωμάκι με τις μικρούλες, αλμυρούτσικες ελίτσες. Μετά κατέφθασε, μέσα σε καυτό πήλινο, το μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας, πολύ νόστιμο να πούμε την αλήθεια, σε λίγο ήλθε η χοιρινή τηγανιά, όχι κάτι το φοβερό και τέλος ο τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο. Αυτό ήταν και το πιάτο που περιμέναμε πρώτο και για το οποίο είχαμε ακούσει τόσο καλά λόγια. Όχι πως δεν ήταν, αλλά είχαμε ήδη φάει αρκετά και δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο. Δεν το αφήσαμε όμως, αντίθετα από την τηγανιά (όση είχε απομείνει) που ευχαρίστως μας την έδωσαν σε κουτάκι για το σπίτι. Μια FIX συμπλήρωσε το γεύμα μας, 28 ευρώ ήταν ο λογαριασμός και πέντε κομμάτια σούπερ τραγανό παστέλι το κέρασμα. Ο κατάλογος είχε κι άλλες νοστιμιές που θα θέλαμε να γευτούμε -είδαμε κάμποσες από αυτές να σερβίρονται στα γύρω τραπέζια -. Αν και το δύσκολο παρκάρισμα φαίνεται ότι μπορεί να μας αποτρέψει, λέω να το προσπαθήσουμε και κάποια άλλη φορά. Γιατί η αυλή ήταν υπέροχη - για μέσα το αποκλείω, έμαθα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα- και τα φαγητά ήταν πολύ προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

22 Σεπ 2016

Κυριακή βράδυ 18.9.2016, μετά από έναν ωραίο περίπατο στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, δύο ζευγάρια φίλων στρώνονται για μάσα στην αυλή της “γιαγιάς Ελισάβετ”.
Απλός χώρος, δροσερός με τη βοήθεια δυνατών ανεμιστήρων, το απαιτούσε η κάπως ζεστή και υγρή βραδιά. Στο πι και φι ήλθαν τα πιατικά και δώσαμε την παραγγελία μας.
Μια αγγουροντομάτα (3,50€), μπόλικη και δροσερή κατέφθασε στα γρήγορα και αμέσως μετά η μαρίδα (6,00€), στρουμπουλή, καλοτηγανισμένη και πανόστιμη.
Κολοκυθάκια (3,00€) κομμένα σαν πατάτες τηγανητές, τραγανά και ζουμερά, χωρίς ίχνος λαδίλας. Τα καλαμαράκια (7€), μεγαλούτσικα, αλλά, παρά το μέγεθός τους, μαλακά και καλοτηγανισμένα και αυτά.
Οι τηγανητές πατάτες (2,50€) καθυστέρησαν λιγάκι, αλλά χαλάλι, ήταν δύο οι μερίδες και ήθελαν το χρόνο τους, καθώς ήταν και πολλές και, κυρίως, χειροποίητες.
Μισό λίτρο ροζέ κρασάκι (3€), δροσερό και ελαφρύ, ψωμάκι (2€), ολόκληρη μεγάλη φρατζόλα, ένα μπουκάλι παγωμένο νεράκι (1€) και όλα καλά και ωραία.
Φάγαμε, ευχαριστηθήκαμε, μας κέρασαν και ωραίο καρπουζάκι, πληρώσαμε 30€ (απόδειξη αμέσως) και φύγαμε πανευτυχείς.

25 Ιουν 2015

Παρασκευή βράδυ, κατά τις 10.30, δυο φίλες βολτάρουν στην οδό Νίκης, έκπληκτες με το πόσα νέα μαγαζιά για φαγητό έχουν ανοίξει εκεί και τριγύρω.

Έχοντας επισκεφθεί πρόσφατα κάποια φαλαφελάδικα, τα σουβλακομεζεδοπωλεία είναι... συνηθισμένα, το ιαπωνικό μάλλον... σνομπ και με μεγάλη ουρά, και μιας και έχουμε διαβάσει κάποιες καλές κριτικές εδώ, επιλέγουμε τη... ”guapa”.
Μας άρεσε ο τίτλος, συμπαθητική και η εικόνα του μαγαζιού. Δεν συστήνεται ως ισπανική κουζίνα, απλώς λέει paella & cocktail bar.

Το μενού μικρό, 4-5 ορεκτικά, 2-3 ρύζια, 2 σαλάτες, αλλά σε έναν πολύ πρόχειρο κατάλογο, κάτι σαν σουβλατζίδικου για delivery (θα έπαιρνε πολλούς πόντους μόνο και μόνο αν είχε ένα καλαίσθητο έντυπο).

Ο χώρος μέσα μόνο μπάρα, έξω 3-4 ψηλά τραπέζια (δεν ξέρω πως μπορεί να απολαύσει κάποιος το φαγητό του, το όποιο φαγητό, εκεί πάνω... ) κι άλλα τόσα κανονικά (ευτυχώς... ).

Η κοπέλα ευχάριστη και σβέλτη πήρε την παραγγελία μας: για ορεκτικό επιλέξαμε πατάτες baby, με τυρί, πιπεριά και μπέικον, 4 τεμ. έλεγε, αλλά ήταν...2 μισά πατατίνια τόσο δα και όχι με κάποια ιδιαίτερη γεύση και όψη.

Για σαλάτα επιλέξαμε την “βαλεριάνα”, είχε μπόλικο σπανάκι, λίγη βαλεριάνα, σύκο, κουκουνάρι, ένα απλό σιρόπι μπαλσάμικο (ωραία μέχρι εδώ) και ήταν πασπαλισμένη με ένα αδιάφορο τυρί (δεν “κόλλαγε”, δεν χρειαζόταν). Η ποσότητα πάντως μεγάλη.

Για κύριο πιάτο είχαμε πει να πάρουμε παέγια, αλλά στον “κατάλογο” που λέγαμε, ένα χαρτάκι, πρόσθετο, συρραμένο, πρότεινε ένα ρυζότο της Καραϊβικής, το οποίο και προτιμήσαμε..

Αργησε κάπως να έλθει, αλλά, χωρίς να ρωτήσουμε, μας εξήγησαν ότι ετοιμάζεται επί τόπου και θέλει το χρόνο του να χυλώσει και να δέσουν τα υλικά. Νόστιμο ήταν, πικάντικο και όντως φρεσκομαγειρεμένο.

Δεν ήπιαμε παρά μόνο νερό βρύσης, το οποίο ανανεώθηκε άμεσα, μόλις το ζητήσαμε, δροσερό, από κανάτα. Ο λογαριασμός 17 ευρώ, πιστεύω ότι ήταν λογικός.

02 Φεβ 2015

Μεγάλο και φωτεινό μαγαζί, με σχετικά άνετη διάταξη των τραπεζιών και έξυπνη διακόσμηση που δημιουργεί χώρους ταιριαστούς με το μενού του, το οποίο περιλαμβάνει πιάτα από την ελληνική, πολίτικη, ιταλική, αμερικάνικη και μεξικάνικη κουζίνα.

Πήγαμε το τελευταίο Σάββατο του Ιανουαρίου, μεσημέρι, τέσσερα άτομα, πήραμε ένα πιάτο από κάθε κουζίνα:

ελληνική: τέσσερις χοιρινές πανσέτες, καλοψημένες και ζουμερές, με πατάτες τηγανητές και μια σος - 8,50

πολίτικη: ισλί κιοφτέ, οκτώ τραγανοί και μυρωδάτοι κεφτέδες, επίσης με πατάτες τηγανητές - 6,90

αμερικάνικη: φιλέτο κοτόπουλο, τρία μεγάλα κομμάτια, με σος μουστάρδας, ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανητές - 9,60

μεξικάνικη: quesadillas, οκτώ τριγωνικά κομμάτια από tortilla, γεμισμένα με ψιλοκομμένο κοτόπουλο και τυρί, με συνοδεία κρέμας αβοκάντο και μιας άλλης ελαφρώς πικάντικης κρέμας - πάντως δεν θα την έλεγα pico de gallo που τη λέει ο κατάλογος... - - 6,90

Οι πατάτες μας φάνηκαν πολλές, μιας και υπήρχαν στα τρία από τα τέσσερα πιάτα που πήραμε, αλλά ήταν τόσο τραγανές, καυτές και νόστιμες που δεν έμεινε ούτε μία.

Για σαλάτα προτιμήσαμε την ιταλική - έτσι για να συμπληρώσουμε όλες τις επιλογές από τις χώρες που προτείνει ο κατάλογος -:
ρόκα, σπανάκι, πράσινο μήλο, λιαστή ντομάτα, καβουρντισμένο κουκουνάρι, φλοίδες παρμεζάνας και μπαλσάμικο. Δροσερή και ανάλαφρη. 7,90
Τη συμπληρώσαμε με τρία πιτάκια στη σχάρα - 1,00

΄Ολα τα πιάτα ήταν καλοπαρουσιασμένα και γευστικά, με την τιμή τους... να έχει ένα κάποιο περιθώριο βελτίωσης...

Τα ποτά μας ήταν ένα μπουκάλι νερό Ιόλη - 1,80 και ένα τεταρτάκι χύμα κόκκινο κρασάκι - πολύ ωραίο το μπουκαλάκι του και τα ποτήρια - - 4,00

Αλλά αυτό που “έγραψε” ήταν το γλυκό. Επιλέξαμε το μεξικάνικο “noche mexicana”: πίτα tortilla κάτω, μια στρώση κρέμας σοκολάτας με κομματάκια σοκολάτας γάλακτος από πάνω, άλλη μια πίτα tortilla και από πάνω μια στρώση κρέμα βανίλια με καβουρντισμένα φουντούκια και τέλος στην κορυφή ένα σιροπάκι σοκολάτας-kahlua, ροδελίτσες μπανάνας και... μμμ! θεσπέσιο! - 4,50

Η κοπέλα στο σέρβις γλυκύτατη, ταχύτατη, ευγενέστατη. Θα προτιμούσα η μουσική να ήταν ταιριαστή με το μενού, υπάρχουν πολλά όμορφα ορχηστρικά κομμάτια από αυτές τις χώρες.

Γενικά, με την ποικιλία στο μενού, το σωστό σέρβις και τον όμορφο χώρο του, το L’ahuri είναι μια καλή πρόταση για κάθε ηλικία και κάθε ώρα.

22 Δεκ 2014

Στις “Μέλισσες” πήγαμε παρέα τεσσάρων ατόμων, δυο φορές. Αρχές και τέλος Νοεμβρίου. Και τις δυο φορές με κουπόνι. Αλλά θα ξαναπάμε και χωρίς. Γιατί οι “Μέλισσες” είναι... χαριτωμένες, γευστικές και value for money!

Ο νεαρός ιδιοκτήτης ευγενικός και πολύ εξυπηρετικός. Η κοπέλα στο σερβίρισμα ταχύτατη και γλυκιά. Ο χώρος όμορφος. Την πρώτη φορά είχε λίγο κρύο, αλλά την επόμενη φορά το θέμα είχε τακτοποιηθεί ωραιότατα και ο χώρος είχε γίνει ακόμη πιο ζεστός και οικείος.

Στις δυο επισκέψεις μας δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

• παστουρμαδοπιτάκια 4 τεμάχια στη μερίδα, χωρίς λαδίλα, τραγανά και νόστιμα.

• πατάτες στη σέσουλα με τη φλούδα, μεγάλη ποσότητα, τραγανές απέξω, όμορφα ψημένες μέσα.

• σιουφιχτά (στριφτά μακαρονάκια) με σάλτσα λιαστής ντομάτας, κάπαρη και ελιές, ζουμερό πιάτο με ιδιαίτερη γεύση.

• Μπριζολάκια χοιρινά, πιπεράτα, με μπόλικη, ωραία, καυτερή σαλτσούλα για…βούτες!

• Κεμπαμπάκια ζουμερά και νόστιμα.

• Σαλάτα με σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι, χορταστική και γευστική.

• Μπιφτεκάκια γαλοπούλας, όχι κάτι αξιομνημόνευτο, σύμφωνα με τα γούστα μας βέβαια.

• Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα. Και τις δυο φορές ήταν τέλεια!

Συμπερασματικά: φαγάκι νόστιμο, κρασάκι γλυκόπιοτο, περιβάλλον φιλικότατο, σέρβις σωστό, λογαριασμός τίμιος. Να πάτε!

26 Δεκ 2013

Όταν μπαίνοντας στην ιστοσελίδα για να διαβάσω τις κριτικές για τον Μπαϊρακτάρη είδα εκείνο το 1,3 ως βαθμολογία, αναθάρρησα. Γιατί μέσα μου έλεγα ότι ίσως ήταν μια κακή μέρα του μαγαζιού, ότι όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία και έτσι ίσως ξανάκανα το λάθος να φτάσω στην πόρτα του... Αμ δε!

Μα τι ήταν αυτό που περάσαμε, όταν εκείνο το Σαββατόβραδο, μετά από μια θεατρική παράσταση και αρκούντως πεινασμένοι, περάσαμε το κατώφλι του; Παρότι μας απέτρεπε η ζωντανή “μουσική” - ναι, με εισαγωγικά η λέξη, για να διαχωρίσω την αληθινή μουσική από τον ηχητικό συρφετό που τρύπησε τα αυτιά μας –, η τσιγαρίλα που τρύπωσε στα ρουθούνια μας (τα non smoking σε όλους τους τοίχους...), το αδιαχώρητο στη κάτω σάλα.

Και θα ρωτήσει κάποιος: Γιατί, κυρία μου, δεν κάνατε μεταβολή να βγείτε και να πάτε κάπου αλλού; Πρώτον διότι, όλως ανημέρωτοι, είχαμε επιλέξει (να χαρώ εγώ επιλογή) να πάμε στου Μπαϊρακτάρη, γιατί νοείται Αθηναίος να μην έχει φάει έστω και μια φορά στο... σουβλακοτρίο της περιοχής; Σάββας, Θανάσης, Μπαϊρακτάρης. Ε! εμάς μας είχε ξεφύγει ο Μπαϊρακτάρης και είπαμε να μην έχουμε το “στίγμα” του μη γνώστη. Άσε δε που πεινούσαμε.

Με αυτά και μ’ αυτά και αφού στο ισόγειο δεν είχε τραπέζι, μας παρέπεμψαν στην πάνω σάλα. Σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλύτερα, πιο ήρεμα τουλάχιστον και έτσι βρεθήκαμε εκεί με τον κατάλογο στα χέρια, αν και ξέραμε εξ’αρχής τις επιλογές μας. Είπαμε μας έφαγε το μεράκι μας για αυθεντική και πλήρη ενημέρωση. Θέλαμε να έχουμε άποψη και πάμε παρακάτω.

Ο σερβιτόρος μόλις τον ρωτήσαμε αν έχει τυλιχτά σουβλάκια με άλλο κρεατικό, εκτός με κεμπάμπ δηλαδή, μας είπε ότι έχει και με καλαμάκι χοιρινό, αλλά “αν είναι για τυλιχτά καλύτερα να τα πάρουμε από κάτω και να τα πάρουμε να τα φάμε στο δρόμο, γιατί έτσι θα εξυπηρετηθούμε πιο γρήγορα” (!!).

Όταν όμως του είπαμε ότι ίσως δεν πάρουμε μόνο τυλιχτά και θα δούμε και για άλλα φαγώσιμα από τον κατάλογο τους, σαν να άλλαξε ρότα... Οπότε όταν τον ρωτήσαμε “δηλαδή πόσο θα αργήσουν αν μας τα σερβίρετε εδώ;” μας είπε “αα! όχι και καμιά βδομάδα, σε δέκα λεπτά θα τα έχετε”. Από τη μια δηλαδή, με τον τρόπο του, σαν να μας έδιωχνε, από την άλλη όμως σαν να ήθελε να τα “μαζέψει”.

Ρωτήσαμε πώς έρχονται τα σουβλάκια και είπε “με ντομάτα, πατάτες, κρεμμύδι και τζατζίκι. Τελικά η παραγγελία μας είχε πέντε τυλιχτά με κεμπάμπ, ένα τυλιχτό με καλαμάκι χοιρινό, μια σαλάτα χωριάτικη χωρίς φέτα, μία πατάτες τηγανητές, μια κόκα κόλα (είχε πέπσι, είπε) και μια κανάτα νερό.

Σε πέντε λεπτά ήλθαν όλα, εκτός από το νερό, που θα έπρεπε να ήταν και το πρώτο, προτού καν την παραγγελία, με το καλησπέρα σας. Ξαναλέμε για το νερό, κάνει ένα νεύμα ότι θα το φέρει και γίνεται άφαντος. Το λέμε σε έναν άλλο σερβιτόρο, μια από τα ίδια και άφαντος.

Ξεκινάμε να τρώμε και...πουντιάζουμε. Τα σουβλάκια παγωμένα! Και δεν λέω για την ντομάτα και το τζατζίκι, που πρέπει να είναι δροσερά. Για την πίτα και το κρέας λέω που πρέπει να είναι καυτά και αυτά ήταν μπούζι. Λίγο η πείνα, λίγο η περιέργεια να δούμε τη...γεύση (τρομάρα μας) συνεχίσαμε να τρώμε.

Μα τι στο καλό; Τα έχουν έτοιμα από μέρες και τα φυλάνε στο ...ψυγείο; Ναι, μέχρι αυτό φτάσαμε να σκεφτούμε, ότι τα έχουν στο ψυγείο δηλαδή και τα ζεσταίνουν σε ...φούρνο μικροκυμάτων! και το λέω αυτό γιατί το ένα σουβλάκι, αυτό με το καλαμάκι χοιρινό, ήταν μισό ζεστό και μισό κρύο! Ο φίλος που είχε την ...τύχη να το γευτεί, είπε ότι δεν θα πέτυχε το...ζέσταμα στο φουρνάκι!

Και μιλώντας και σχολιάζοντας και προσπαθώντας να φάμε ( τι επιμονή κι αυτή!) ωω! του θαύματος! σιγά το θαύμα δηλαδή...το ένα από τα πέντε με κεμπάμπ, ήταν με γύρο! Που ουδόλως είχε αναφερθεί ότι υπάρχει και ούτε φυσικά ήταν γραμμένο στον κατάλογο. Τέλος πάντων...Αφού τα σουβλάκια δεν τρώγονταν, αλλά τα ψιλοτσιμπούσαμε... είπαμε να φάμε τις πατάτες (ευτυχώς αυτές, προτηγανισμένες ασφαλώς, ήταν ζεστές) και τη σαλάτα.

Πέσαμε λοιπόν όλοι πάνω στη σαλάτα και τρώγαμε τη ντομάτα, το αγγούρι, τις ελίτσες (πράσινες...), το κρεμμύδι και ψάχνοντας το λάδι βρεθήκαμε σε...λάχανο! Ναι, το...υπόστρωμα της ντοματοσαλάτας ήταν...λαχανοσαλάτα!

Θεέ και Κύριε, τι άλλο θα δούμε σ’ αυτή τη ζωή; Ευχόμασταν να μην δούμε, να μην “γευτούμε” κάτι χειρότερο και για τέταρτη φορά ζητήσαμε αυτό το ρημάδι το νερό. Μια κανάτα νερό επιτέλους! είπαμε φωναχτά και μόνον έτσι κατέφθασε. Τουλάχιστον να ξεπλύνουμε το στόμα μας από την αηδία.

Ο λογαριασμός βέβαια ήταν στο τραπέζι εξαρχής, 19,80 ευρώ, δεν είχε χρέωση το...κουβέρ, που ήταν 4 φέτες ψωμί, τυλιγμένες ανά δύο σε...μεμβράνη (και μην πει κανείς ότι καλό αυτό, καθαριότητα κλπ. γιατί μπορώ να αντιτείνω ότι το ψωμί μπορεί να είναι και βδομάδας και η μεμβράνη να μπαίνει απλώς για να το διατηρεί (;).

Αφήσαμε 20 ευρώ, ο σερβιτόρος μας είπε “ευχαριστούμε, καλές γιορτές”, είπαμε “επίσης” και όπου φύγει-φύγει. Στην εξώπορτα που τα “αφεντικά” μας ξεπροβόδιζαν, ευχαριστώντας μας, δεν αντέξαμε, τα είπαμε στα γρήγορα, εξεπλάγησαν, με τον έναν από εμάς έπιασαν κουβέντα, ρωτούσαν πώς και τι, πρότειναν να πάμε στο απέναντι μαγαζί να μας κεράσουν ό,τι θέλαμε, αλλά φυσικά και όρεξη δεν είχαμε πια, αλλά ούτε και άλλη...περιέργεια, ούτε πλέον και...τόλμη!

Μην τολμήσετε λοιπόν, ούτε για δοκιμή, όπως κάναμε εμείς, να πάτε να φάτε στου Μπαϊρακτάρη. Υποτιμά τη νοημοσύνη μας, καταστρέφει τη γεύση μας και ντροπιάζει την πιάτσα. Και μόνο που σκέφτομαι ότι από εκεί περνάνε και τόσοι ξένοι επισκέπτες της πόλης μας, της χώρας μας, συγχύζομαι ακόμα περισσότερο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αλλάζει τακτική, γιατί δεν βελτιώνεται, γιατί ξεφτιλίζεται, γιατί δυσφημίζει την ελληνική κουζίνα; Δεν διαβάζει τις κριτικές, δεν ακούει τα σχόλια; κρίμα...

12 Νοε 2013

Είμαι κάτοικος της περιοχής και πολλές φορές λιμπίστηκα να μπω στους “Κωσταντώνηδες”, για να γευτώ τις λιχουδιές που είχα διαβάσει ότι μαγειρεύουν εκεί. Χάζευα απέξω και τον όμορφο χώρο, αλλά, ελλείψει παρέας, μόλις πρόσφατα πήγα για πρώτη φορά, με μια φίλη. Παρασκευή βράδυ, κατά τις 9, ήδη δυο παρέες μέσα, σύντομα γίναμε πέντε, όταν, μετά από ένα δίωρο, φύγαμε είχε γεμίσει.

Ευγενικό καλωσόρισμα από δύο κοπέλες -μας άρεσαν τα ρούχα τους, όχι κάποια στολή, αλλά ούτε και τζην με μπλουζάκι. Όχι πως πειράζουν αυτά, αλλά τα κορίτσια εκεί είχαν ωραίο ντύσιμο, το σχολιάσαμε θετικά και είπα να το γράψω κι εδώ.-. Εναλλάσσονταν και οι δυο στην ενημέρωση και στο σερβίρισμα. Πρώτα μας είπαν τι δεν είχε εκείνη τη βραδιά - καλό αυτό για να μην απογοητεύεσαι...-. Τα δυο-τρία πιάτα που έλειπαν δεν ήταν έτσι κι αλλιώς στις επιλογές μας, καθότι ήταν μαγειρευτά και εμείς πηγαίναμε για ψητά και μεζέδες, οπότε προχωρήσαμε άνετα στην παραγγελία μας:

Σαλάτα πράσινη, με μανούρι, καρύδια και σως εσπεριδοειδών. Φρέσκια και δροσιστική.

Ντοματοκεφτέδες Μεγάλοι, πέντε, σε πιατέλα,τραγανοί, ζουμεροί, αφράτοι,νόστιμοι, πασπαλισμένοι με χοντροκομμένη γραβιέρα.

Κοντοσούβλι χοιρινό Ζουμερό από μέσα, ξεροψημένο από έξω, νόστιμο.

Πατάτες τηγανητές Θα τις ήθελα πιο χοντροκομμένες, αυτές ήταν ψιλοκομμένες.

Λαδοτύρι σαγανάκι Μια μεγάλη ροδέλα, καλοψημένο, εύγευστο, με το συνοδευτικό λεμονάκι του, θα χόρταινε μεγάλη παρέα, αλλά...το τσακίσαμε και μόνες μας, όπως και όλα.

Μια μπύρα ήπιαμε και μπόλικο νερό που ήλθε δροσερό σε κανάτα
Κέρασμα ωραία σοκολατόπιτα, τέσσερα κομμάτια, που μας γλύκαναν ωραία.

Ο λογαριασμός, με απόδειξη αμέσως, τριάντα ευρώ.
Δυο νέα παιδιά, κιθάρα, μπουζούκι, στο παραδιπλανό τραπέζι, μας κράτησαν διακριτική συντροφιά, με όμορφα λαϊκά τραγούδια.

Η βραδιά μας στους “Κωσταντώνηδες” ήταν και γευστική και ευχάριστη. Θα ξαναπάω σύντομα, γιατί θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ψητά και μεζέδες και κάποια μαγειρευτά. Είναι μαγαζί που αξίζει.

30 Οκτ 2013

Πήγαμε στην “Αυλή” μεσημέρι Πέμπτης, κατά τις 1.30. Ήξερα ότι το τηγάνι μπαίνει κατά τις 1.00 κι έτσι προτίμησα την ώρα αυτή, γιατί μιας και όλα τα φαγώσιμα ήξερα ότι είναι τηγανητά, τουλάχιστον να είναι φρέσκο (;) το λάδι.

Καθίσαμε σε ένα από τα τραπεζάκια στο βάθος. ΄Ηδη ήταν εκεί μια τριάδα κοριτσιών που τσάκιζε ουζάκια, μια παρέα ανδρών που έκαναν το ίδιο, δύο κυρίες που έπιναν το καφεδάκι τους και δυο φίλοι που δροσίζονταν με μια μπύρα.

Ο κύριος που θα σερβίριζε τριγυρνούσε ανέμελα κοντά στην είσοδο, ίσως και να βοήθησε λίγο τον ιδιοκτήτη που κάποια στιγμή τον είδα να κουβαλάει τσάντες με φρέσκο ψωμί (ναι, ήταν φρέσκο) και άλλα καλούδια.

Προς το μέρος μας όμως δεν φαινόταν να έχει σκοπό να έλθει, οπότε ο σύζυγος, με παρότρυνσή μου, ξεκίνησε να πάει προς το δικό του, εκείνος τον είδε κι έτσι έβαλε μπρος και ήλθε. Ρωτήσαμε, αν και ενήμεροι, τι θα μπορούσαμε να τσιμπήσουμε.

Είπε “να σας φέρω μια ποικιλία; έχει ομελέτα, κεφτεδάκια, λουκάνικο, σαλατούλα, τυρί σαγανάκι”. Δεν φέραμε αντίρρηση, γιατί αυτό ακριβώς είχαμε κατά νου να παραγγείλουμε, αφού είχα διαβάσει τις δύο καταχωρημένες, έως τότε, κριτικές.

Άργησε πολύ, αφού πρώτα σέρβιρε τα κορίτσια και τους φίλους, που ποιος ξέρει από τι ώρα ήταν εκεί και είχαν ήδη παραγγείλει πριν από εμάς ασφαλώς.

Αναμενόμενη η αργοπορία, αφού ένας μόνο είναι στο τηγάνι, ίσως και ένα το τηγάνι (;). Πλούσια σε ποσότητα η ποικιλία, πλούσια και σε λάδι, σε θερμίδες...Το ουζάκι που πήραμε κι εμείς, χύμα από ό,τι μάθαμε, δυνατό, μας βάρεσε...

Ο λογαριασμός 3 ευρώ το κατοσταράκι ουζάκι, 8 ευρώ η ποικιλία. Απόδειξη μόνο με το ουζάκι, ήλθε μαζί όταν σερβιρίστηκε, για την ποικιλία δεν έγινε το ίδιο. Όταν φάγαμε απλώς ρωτήσαμε πόσο οφείλουμε, είπε 11 ευρώ, τα αφήσαμε, φύγαμε.

Τι μένει από όλα αυτά? Φυσικά η όμορφη έκπληξη της καλά κρυμμένης αυτής αυλής, η αίσθηση ότι είσαι σε άλλη εποχή. Όλα συνηγορούν σ’αυτό, αλλά όχι και οι μυρωδιές...

Τι θέλω να πω? Συχνά-πυκνά μια μυρωδιά πλανιόταν στον αέρα. Τι πιο ωραίο να ήταν ευωδιά από γιασεμιά, αγιόκλημα, γεράνια, δυόσμους και βασιλικούς που σίγουρα θα άνθιζαν σε τέτοιες αυλές. Όμως δεν ήταν... Και ο νοών νοείτω.