winnie

Μέλος από: Μάρ 2013

04 Μαι 2019

Πήγαμε στο Βαρούλκο το μεσημέρι της Πρωτομαγιάς. Βρίσκεται στο Μικρολίμανο, σε έναν πολύ όμορφο χώρο. Η εξυπηρέτηση ανάλογη με το ύφος του εστιατορίου, κανένα παράπονο.
2 άτομα δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
Για αρχή έφεραν νόστιμα ψωμάκια και ελιές (θα περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο ίσως για καλωσόρισμα).
Σαλάτα με καπνιστο χέλι, γκρέιπφρουτ, λεμόνι, ντοματίνια, αυγοταραχο (15 ευρώ), φιλέτα τσιπούρας σε φρυγανισμενο ψωμί με πουρέ καρότο, μελιτζάνα, ντομάτα και αρακά(13 ευρώ), φιλέτο μπαρμπούνια με ζυμαρικά λαχανικών και λάδι από άνηθο (28 ευρώ) και κριθαροτο με γαρίδες, λάδι τρούφας, κρασί και μπουκοβο (20 ευρώ). Για το τέλος δοκιμάσαμε ένα πολύ νόστιμο γλυκό που ήταν λεμονόπιτα με mousseline ginger, κρέμα λεμόνι, μπισκότο αμύγδαλο, παγωτό τόκα-πιπέρι (10 ευρω).
Ολα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά και φύγαμε απόλυτα ικανοποιημένοι από τις ιδιαίτερες γεύσεις που απολαύσαμε.

Για τα πιάτα που προανέφερα μαζί με 2 ποτήρια κρασί, ο λογαριασμός ήταν 100 ευρώ περίπου. Σίγουρα, δεν είναι εστιατόριο για κάθε μέρα, αλλα μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.

06 Απρ 2019

Πήγαμε στις Σεϋχέλλες Παρασκευή απόγευμα, μετά από κράτηση. Το μαγαζί γεμάτο κόσμο, για αυτό φροντίστε για κράτηση.

Ο χώρος απλός, με την κουζίνα να επικοινωνεί με τον υπόλοιπο χώρο. Στην αρχή καθίσαμε σε ένα τραπέζι κοντά στην πόρτα που ήταν αρκετά ενοχλητικό λόγω κρύου. Ζητήσαμε να αλλάξουμε τραπέζι, δεν υπήρχε κάποιο ελεύθερο. Οι κοπέλες όμως στο service είχαν το νου τους και μόλις ελευθερώθηκε κάποιο, με προθυμία μας μετέφεραν εκεί. Μας έκανε σίγουρα θετική εντύπωση που πάρα την πολυκοσμία το θυμήθηκαν.

Παράγγειλαμε 2 άτομα σαλάτα με παντζάρι και σκορδαλιά αμυγδάλου, μανιτάρια με απακι και ανθότυρο, χοιρινά μπριζολάκια και κεμπάπ με πιτούλες και σάλτσα κόκκινης πιπεριάς, ενώ ήπιαμε 2 μπύρες. Όλα τα πιάτα πολύ νόστιμα. Στο τέλος κεραστήκαμε νόστιμο κορμό σοκολάτας.
Ο λογαριασμός στα 38 ευρώ περίπου, θα μπορούσαν και λίγο καλύτερα.
Θα ξαναπάμε!

05 Φεβ 2019

Πήγαμε στο Κάππα Σάββατο βράδυ 2 άτομα. Ο χώρος πολύ όμορφος, προσεγμένος, σε κερδίζει αμέσως, φάουλ ωστόσο το γεγονός ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.
Η εξυπηρέτηση άψογη, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή, ενώ κεραστηκαμε και 2 φλυτζανακια σούπα στην αρχή, καθώς και 2 σφηνάκια μαστίχα στο τέλος.
Δοκιμάσαμε ψητά λαχανικά με ταλαγάνι, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας, ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας και γεμιστό ψαρονεφρι με λιαστές ντομάτες και γραβιέρα μαζί με κυδωνάτες πατάτες. Όλα τα πιάτα πολύ νόστιμα, με το ψαρονέφρι να ξεχωρίζει.
Ο λογαριασμός μαζί με μισό λίτρο ροζέ κρασί στα 35 ευρώ, παρά πολύ καλά.
Θα ξαναπάω....

26 Απρ 2018

Το ΜΟΜΟ αποτελεί μια σταθερή επιλογή για έξοδο στην Καλλιθέα και το έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Βρίσκεται στην πλατεία Κύπρου, στο κεντρικότερο σημείο δηλαδή της περιοχής, σε ένα όμορφο περιβάλλον και προσφέρει πολύ νόστιμα πιάτα.

Ο χώρος είναι χωρισμένος στην μέσα αίθουσα, στην οποία δεν έχει τύχει να καθίσω ποτέ. Στο πλάι υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος με λίγα τραπεζάκια των 2 ατόμων και έναν μεγάλο πάγκο. Το δυνατό ωστόσο σημείο του ΜΟΜΟ είναι η πίσω αυλή με τα πολλά δέντρα, πραγματικά ξεχνάς που βρίσκεσαι.

Έχω πάει πολλές φορές μετά τη δουλειά και έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, ιδίως από τα burgers, τα οποία πραγματικά είναι πολύ νόστιμα, ενώ συνοδεύονται με μια μικρή χρέωση και από πατάτες και σαλάτα coleslaw. Ιδιαίτερα είναι και τα πιάτα με λουκάνικο σε ψωμάκι, αλλά και κάποιες σαλάτες.

Την τελευταία φορά, λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα πήγα πρώτη φορά για brunch και πήραμε αβγά benedict, αλμυρά cakes καλαμποκιού με κρέμα gorgonzola, pancakes με πραλίνα, μαρμελάδα φράουλα και maple syrup και γλυκό cake ημέρας, με λευκή κρέμα και κομματάκια λευκής σοκολάτας. Και αυτά τα πιάτα ήταν νόστιμα, πιστεύω ωστόσο ότι οι επιλογές σε burgers κλπ. ξεχωρίζουν.

Για τα παραπάνω 4 πιάτα πληρώσαμε περίπου 20 €, μαζί με 2 καφέδες φίλτρου που έρχονται δωρεάν μαζί με το brunch. Οι τιμές επομένως είναι αρκετά λογικές. Σας το προτείνω!!

26 Απρ 2018

Το ZAMPANO είναι ένα πολύ όμορφο μαγαζί που βρίσκεται στην περιοχή του Ψυρρή, το οποίο είχα επισκεφθεί παλιότερα για βραδινό φαγητό και πρόσφατα για κυριακάτικο brunch.

Ο χώρος πολύ όμορφος, με ωραία διακόσμηση και αρκετά ψηλοτάβανος, γεγονός που δημιουργεί ευχάριστη αίσθηση. Πάνω μάλιστα υπάρχει και ένα πατάρι, στο οποίο δεν έχω καθίσει ποτέ. Η μουσική πάντα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, την τελευταία Κυριακή που το επισκεφθήκαμε μάλιστα, υπήρχε και ένα μουσικό σχήμα που έπαιζε live jazz μουσική.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, πάντα ευγενική και με το χαμόγελο, κανένα παράπονο.
Από φαγητό εγώ πήρα αυγά benedict (8 ευρώ), πολύ νόστιμα και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Το burger πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο με πλούσια υλικά και συνοδευόταν από τραγανές πατάτες σε ροδέλες, άξιζε την σχετικά ακριβή τιμή του, καθώς κόστιζε 12 ευρώ. Στο τέλος είπανε να δοκιμάσουμε και τα pancakes με φρέσκα φρούτα και σιρόπι σφένδαμου (6 ευρώ). Πολύ αφράτα και καλοψημένα, μας άρεσαν πάρα πολύ.

Όλα τα πιάτα λοιπόν που δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατατα, ενώ και οι επιλογές του κανονικού μενού που είχα δοκιμάσει παλιότερα με είχαν αφήσει ικανοποιημένη. Εννοείται πως θα ξαναπάω.

02 Απρ 2018

Πήγα στο monsieur barbu για brunch σάββατο μετά από κράτηση που είναι απαραίτητη.
Ο χώρος είναι φωτεινός με ωραία διακόσμηση αλλά λίγο στριμωγμένος. Ωραία και τα τραπεζάκια εξωτερικά στην πλατεία.

Με την εξυπηρέτηση είχαμε κάποια θέματα, αλλά φρόντισαν να επανορθώσουν. Η παραγγελία μας ξεχάστηκε στην πορεία, καθώς περιμέναμε σχεδόν μια ώρα. Όταν τους το επισημάναμε, ζήτησαν πολλές φορές συγγνώμη και μας κέρασαν τα ποτά μας, κίνηση που εκτιμήσαμε.

Το φαγητό, αν και άργησε να έρθει, μας ικανοποίησε. Εγώ πήρα eggslut και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο κιμά, πατάτες. Σκοπεύαμε να πάρουμε και pancakes, αλλά το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Πληρώσαμε για τα 2 πιάτα και 2 καφέδες, περίπου 20 ευρώ, ενώ μας κέρασαν και τα ποτά (κρασί και μπύρα).
Θα ξαναπάω!!

30 Μάρ 2018

Το FLOWER βρίσκεται στην πλατεία Μαβίλη και το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές για την πολύ νόστιμη πίτσα του.
Εσωτερικός χώρος στην ουσία δεν υπάρχει. Προσφέρεται μόνο για να κάνεις την παραγγελία. Στην πλατεία υπάρχουν αρκετά τραπέζια, κάποια σχετικά προφυλαγμένα με νάυλον και θερμάστρες, οπότε εάν ο καιρός δεν είναι πολύ κρύος, μπορείς να καθίσεις έξω.
Τα παιδιά στο service πάντα ευγενικά και χαμογελαστά. Ποτέ δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.

Όσες φορές έχω πάει επιλέγω πίτσα με λεπτή ζύμη (υπάρχει και η επιλογή της αφράτης).
Πολύ νόστιμη, από τις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει, με προσεγμένα υλικά. Από τις διαθέσιμες επιλογές ξεχωρίζω την pancetta με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, καπνιστή πανσέτα, καραμελωμένο κρεμμύδι, τοματίνια, καθώς και τη greca με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, φέτα, ελιές και κρεμμύδι. Πολύ νόστιμο και το καλτσόνε με πραλίνα, τυρί μασκαρπόνε και άχνη ζάχαρη.

Από τιμές, αυτές κυμαίνονται από 8-10 στις περισσότερες πίτσες, νομίζω λοιπόν ότι είναι λίγο ακριβούτσικες, καθώς από άποψη μεγέθους είναι σχετικά μικρές.
Εννοείται ότι προτείνεται!!

03 Μάρ 2018

Στο OROSCOPO είχα καιρό να πάω, τουλάχιστον 2 χρόνια. Με χαρά λοιπόν διαπίστωσα ότι εξακολουθεί να προσφέρει νόστιμα πιάτα, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον και με άψογη πάνω από όλα εξυπηρέτηση.

Φθάσαμε λοιπόν στο OROSCOPO Παρασκευή βράδυ μετά απο κράτηση. Ο χώρος απλός, όχι κάτι ιδιαίτερο, καθαρός όμως και περποιημένος.
Το service εξαιρετικό, όλο το προσωπικό ευγενικό και φιλικό, ενώ δεχθήκαμε και πολλά κεράσματα.

Δύο άτομα λοιπόν πήραμε:
Στην αρχή ήρθαν 2 ζεστά ψωμάκια με 2 ντιπ και 2 μπολάκια νόστιμη σούπα με πράσο και πατάτα. Από ορεκτικα πήραμε σαλάτα μοτσαρέλα με ρόκα, ψητές κόκκινες πιπεριές και προσούτο. Πολύ νόστιμη και δροσερή, θα ήθελα ωστόσο λίγη περισσότερη ρόκα. Πήραμε επίσης ψητό ταλαγάνι με ντομάτα και κουκουνάρι πολύ ωραίο.

Από κυρίως έφαγα σνίτσελ χοιρινο, με τραγανή κρούστα παρμεζάνας, ρύζι και βραστά λαχανικά. Νόστιμο το σνίτσελ, ίσως το προτιμούσα λιγότερο στεγνό.
Ο σύζυγος πήρε φρέσκιες ταλιατέλες, με πιπεριές, μπέικον, μανιτάρια και τριμμένο τυρι. Του άρεσαν πολύ, το ίδιο και σε εμένα που δοκίμασα λίγο.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί λευκό, μας άρεσε.
Στο τέλος μας κέρασαν άλλο ένα κρασάκι, 2 πολύ νόστιμα γλυκά, τιραμισού και τσιζκέικ, και 2 σορμπέ λέμονι.

Πληρώσαμε λίγο παραπάνω από 50 ευρώ. Οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες νομίζω, διορθώνεται κάπως η κατάσταση όμως με τα πλούσια κεράσματα.
Θα ξαναπάω, ελπίζω πιο σύντομα!

22 Φεβ 2018

Πήγαμε στην μπέμπα σάββατο βράδυ, παρέα έξι ατόμων.
Ο εσωτερικός χώρος πολύ ωραίος, με ταιριαστή διακόσμηση και πεντακάθαρος. Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, στο τέλος μας κέρασαν και νόστιμη σοκολατόπιτα.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα μπέμπα με διάφορες πρασινάδες και μανουρι, λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι, αρκετά πικάντικο, πατάτες τηγανητές με σος μουστάρδας και ψητό χαλούμι. Όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Από κυρίως εγώ πήρα μπιφτέκι μοσχαρίσιο συνοδευόμενο από σαλάτα και πατάτες. Μεγάλη μερϊδα και πολύ νόστιμη. Οι υπόλοιποι πήραν παπαρδέλες με καβουρμα, λιγκουίνι με κοτόπουλο, γλυκοκαυτερά μπριζολάκια και φιλέτο κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα κάτι αλλά όλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

Από ποτό ήπιαμε ροζέ και λευκό κρασί, που μας ικανοποίησαν απόλυτα

Οι τιμές πολύ λογικές. Η σαλάτα 7 ευρώ, τα ορεκτικα από 4-6 ευρώ και τα κυρίως κοντά στα 8 ευρώ.
Θα ξαναπάω.

21 Φεβ 2018

Παρακινούμενοι από τις πολύ καλές κριτικές για τη φυσαρμόνικα, είπαμε να το επισκεφθούμε ένα σάββατο βράδυ.

Ο χώρος περποιημένος και φροντισμένος, μου άρεσε αρκετά. Τα τραπεζάκια ωστόσο ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και κάπως στριμωχτά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορα και ευγενικά τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν.
2 άτομα πήραμε μια πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο, τυρί πάνω σε φωλιά. Τεράστια μερίδα και πολύ νόστιμη. Επίσης πατάτες τηγανητές με τριμμενο τυρί και σαγανάκι φορμαέλας (είδος τυριού) με μια γλυκειά μαρμελάδα.

Απο κρεατικά πήραμε μπιφτέκια γαλοπούλας με ψιλοκομμένο πράσινο μήλο και καπνιστό ψαρονέφρι. Το ψαρονέφρι ήταν το πιάτο που ξεχώρισα και μετά το σαγανάκι με τη φορμαέλα. Τα μπιφτέκια γαλοπούλας ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο, ίσως έπρεπε να προτιμήσουμε κάποια άλλη επιλογή.

Από ποτό πήραμε λευκό κρασί, αρκετά καλό.

Οι τιμές πολύ καλές, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικές σε μέγεθος. Για τα παραπάνω πέντε πιάτα και μισό λίτρο κρασί, πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ.
Εννοείται πως θα ξαναπάω!!