winnie

Μέλος από: Μάρ 2013

26 Απρ 2018

Το ΜΟΜΟ αποτελεί μια σταθερή επιλογή για έξοδο στην Καλλιθέα και το έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Βρίσκεται στην πλατεία Κύπρου, στο κεντρικότερο σημείο δηλαδή της περιοχής, σε ένα όμορφο περιβάλλον και προσφέρει πολύ νόστιμα πιάτα.

Ο χώρος είναι χωρισμένος στην μέσα αίθουσα, στην οποία δεν έχει τύχει να καθίσω ποτέ. Στο πλάι υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος με λίγα τραπεζάκια των 2 ατόμων και έναν μεγάλο πάγκο. Το δυνατό ωστόσο σημείο του ΜΟΜΟ είναι η πίσω αυλή με τα πολλά δέντρα, πραγματικά ξεχνάς που βρίσκεσαι.

Έχω πάει πολλές φορές μετά τη δουλειά και έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, ιδίως από τα burgers, τα οποία πραγματικά είναι πολύ νόστιμα, ενώ συνοδεύονται με μια μικρή χρέωση και από πατάτες και σαλάτα coleslaw. Ιδιαίτερα είναι και τα πιάτα με λουκάνικο σε ψωμάκι, αλλά και κάποιες σαλάτες.

Την τελευταία φορά, λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα πήγα πρώτη φορά για brunch και πήραμε αβγά benedict, αλμυρά cakes καλαμποκιού με κρέμα gorgonzola, pancakes με πραλίνα, μαρμελάδα φράουλα και maple syrup και γλυκό cake ημέρας, με λευκή κρέμα και κομματάκια λευκής σοκολάτας. Και αυτά τα πιάτα ήταν νόστιμα, πιστεύω ωστόσο ότι οι επιλογές σε burgers κλπ. ξεχωρίζουν.

Για τα παραπάνω 4 πιάτα πληρώσαμε περίπου 20 €, μαζί με 2 καφέδες φίλτρου που έρχονται δωρεάν μαζί με το brunch. Οι τιμές επομένως είναι αρκετά λογικές. Σας το προτείνω!!

26 Απρ 2018

Το ZAMPANO είναι ένα πολύ όμορφο μαγαζί που βρίσκεται στην περιοχή του Ψυρρή, το οποίο είχα επισκεφθεί παλιότερα για βραδινό φαγητό και πρόσφατα για κυριακάτικο brunch.

Ο χώρος πολύ όμορφος, με ωραία διακόσμηση και αρκετά ψηλοτάβανος, γεγονός που δημιουργεί ευχάριστη αίσθηση. Πάνω μάλιστα υπάρχει και ένα πατάρι, στο οποίο δεν έχω καθίσει ποτέ. Η μουσική πάντα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, την τελευταία Κυριακή που το επισκεφθήκαμε μάλιστα, υπήρχε και ένα μουσικό σχήμα που έπαιζε live jazz μουσική.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, πάντα ευγενική και με το χαμόγελο, κανένα παράπονο.
Από φαγητό εγώ πήρα αυγά benedict (8 ευρώ), πολύ νόστιμα και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Το burger πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο με πλούσια υλικά και συνοδευόταν από τραγανές πατάτες σε ροδέλες, άξιζε την σχετικά ακριβή τιμή του, καθώς κόστιζε 12 ευρώ. Στο τέλος είπανε να δοκιμάσουμε και τα pancakes με φρέσκα φρούτα και σιρόπι σφένδαμου (6 ευρώ). Πολύ αφράτα και καλοψημένα, μας άρεσαν πάρα πολύ.

Όλα τα πιάτα λοιπόν που δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατατα, ενώ και οι επιλογές του κανονικού μενού που είχα δοκιμάσει παλιότερα με είχαν αφήσει ικανοποιημένη. Εννοείται πως θα ξαναπάω.

02 Απρ 2018

Πήγα στο monsieur barbu για brunch σάββατο μετά από κράτηση που είναι απαραίτητη.
Ο χώρος είναι φωτεινός με ωραία διακόσμηση αλλά λίγο στριμωγμένος. Ωραία και τα τραπεζάκια εξωτερικά στην πλατεία.

Με την εξυπηρέτηση είχαμε κάποια θέματα, αλλά φρόντισαν να επανορθώσουν. Η παραγγελία μας ξεχάστηκε στην πορεία, καθώς περιμέναμε σχεδόν μια ώρα. Όταν τους το επισημάναμε, ζήτησαν πολλές φορές συγγνώμη και μας κέρασαν τα ποτά μας, κίνηση που εκτιμήσαμε.

Το φαγητό, αν και άργησε να έρθει, μας ικανοποίησε. Εγώ πήρα eggslut και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο κιμά, πατάτες. Σκοπεύαμε να πάρουμε και pancakes, αλλά το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Πληρώσαμε για τα 2 πιάτα και 2 καφέδες, περίπου 20 ευρώ, ενώ μας κέρασαν και τα ποτά (κρασί και μπύρα).
Θα ξαναπάω!!

30 Μάρ 2018

Το FLOWER βρίσκεται στην πλατεία Μαβίλη και το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές για την πολύ νόστιμη πίτσα του.
Εσωτερικός χώρος στην ουσία δεν υπάρχει. Προσφέρεται μόνο για να κάνεις την παραγγελία. Στην πλατεία υπάρχουν αρκετά τραπέζια, κάποια σχετικά προφυλαγμένα με νάυλον και θερμάστρες, οπότε εάν ο καιρός δεν είναι πολύ κρύος, μπορείς να καθίσεις έξω.
Τα παιδιά στο service πάντα ευγενικά και χαμογελαστά. Ποτέ δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.

Όσες φορές έχω πάει επιλέγω πίτσα με λεπτή ζύμη (υπάρχει και η επιλογή της αφράτης).
Πολύ νόστιμη, από τις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει, με προσεγμένα υλικά. Από τις διαθέσιμες επιλογές ξεχωρίζω την pancetta με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, καπνιστή πανσέτα, καραμελωμένο κρεμμύδι, τοματίνια, καθώς και τη greca με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, φέτα, ελιές και κρεμμύδι. Πολύ νόστιμο και το καλτσόνε με πραλίνα, τυρί μασκαρπόνε και άχνη ζάχαρη.

Από τιμές, αυτές κυμαίνονται από 8-10 στις περισσότερες πίτσες, νομίζω λοιπόν ότι είναι λίγο ακριβούτσικες, καθώς από άποψη μεγέθους είναι σχετικά μικρές.
Εννοείται ότι προτείνεται!!

03 Μάρ 2018

Στο OROSCOPO είχα καιρό να πάω, τουλάχιστον 2 χρόνια. Με χαρά λοιπόν διαπίστωσα ότι εξακολουθεί να προσφέρει νόστιμα πιάτα, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον και με άψογη πάνω από όλα εξυπηρέτηση.

Φθάσαμε λοιπόν στο OROSCOPO Παρασκευή βράδυ μετά απο κράτηση. Ο χώρος απλός, όχι κάτι ιδιαίτερο, καθαρός όμως και περποιημένος.
Το service εξαιρετικό, όλο το προσωπικό ευγενικό και φιλικό, ενώ δεχθήκαμε και πολλά κεράσματα.

Δύο άτομα λοιπόν πήραμε:
Στην αρχή ήρθαν 2 ζεστά ψωμάκια με 2 ντιπ και 2 μπολάκια νόστιμη σούπα με πράσο και πατάτα. Από ορεκτικα πήραμε σαλάτα μοτσαρέλα με ρόκα, ψητές κόκκινες πιπεριές και προσούτο. Πολύ νόστιμη και δροσερή, θα ήθελα ωστόσο λίγη περισσότερη ρόκα. Πήραμε επίσης ψητό ταλαγάνι με ντομάτα και κουκουνάρι πολύ ωραίο.

Από κυρίως έφαγα σνίτσελ χοιρινο, με τραγανή κρούστα παρμεζάνας, ρύζι και βραστά λαχανικά. Νόστιμο το σνίτσελ, ίσως το προτιμούσα λιγότερο στεγνό.
Ο σύζυγος πήρε φρέσκιες ταλιατέλες, με πιπεριές, μπέικον, μανιτάρια και τριμμένο τυρι. Του άρεσαν πολύ, το ίδιο και σε εμένα που δοκίμασα λίγο.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί λευκό, μας άρεσε.
Στο τέλος μας κέρασαν άλλο ένα κρασάκι, 2 πολύ νόστιμα γλυκά, τιραμισού και τσιζκέικ, και 2 σορμπέ λέμονι.

Πληρώσαμε λίγο παραπάνω από 50 ευρώ. Οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες νομίζω, διορθώνεται κάπως η κατάσταση όμως με τα πλούσια κεράσματα.
Θα ξαναπάω, ελπίζω πιο σύντομα!

22 Φεβ 2018

Πήγαμε στην μπέμπα σάββατο βράδυ, παρέα έξι ατόμων.
Ο εσωτερικός χώρος πολύ ωραίος, με ταιριαστή διακόσμηση και πεντακάθαρος. Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, στο τέλος μας κέρασαν και νόστιμη σοκολατόπιτα.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα μπέμπα με διάφορες πρασινάδες και μανουρι, λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι, αρκετά πικάντικο, πατάτες τηγανητές με σος μουστάρδας και ψητό χαλούμι. Όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Από κυρίως εγώ πήρα μπιφτέκι μοσχαρίσιο συνοδευόμενο από σαλάτα και πατάτες. Μεγάλη μερϊδα και πολύ νόστιμη. Οι υπόλοιποι πήραν παπαρδέλες με καβουρμα, λιγκουίνι με κοτόπουλο, γλυκοκαυτερά μπριζολάκια και φιλέτο κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα κάτι αλλά όλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

Από ποτό ήπιαμε ροζέ και λευκό κρασί, που μας ικανοποίησαν απόλυτα

Οι τιμές πολύ λογικές. Η σαλάτα 7 ευρώ, τα ορεκτικα από 4-6 ευρώ και τα κυρίως κοντά στα 8 ευρώ.
Θα ξαναπάω.

21 Φεβ 2018

Παρακινούμενοι από τις πολύ καλές κριτικές για τη φυσαρμόνικα, είπαμε να το επισκεφθούμε ένα σάββατο βράδυ.

Ο χώρος περποιημένος και φροντισμένος, μου άρεσε αρκετά. Τα τραπεζάκια ωστόσο ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και κάπως στριμωχτά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορα και ευγενικά τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν.
2 άτομα πήραμε μια πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο, τυρί πάνω σε φωλιά. Τεράστια μερίδα και πολύ νόστιμη. Επίσης πατάτες τηγανητές με τριμμενο τυρί και σαγανάκι φορμαέλας (είδος τυριού) με μια γλυκειά μαρμελάδα.

Απο κρεατικά πήραμε μπιφτέκια γαλοπούλας με ψιλοκομμένο πράσινο μήλο και καπνιστό ψαρονέφρι. Το ψαρονέφρι ήταν το πιάτο που ξεχώρισα και μετά το σαγανάκι με τη φορμαέλα. Τα μπιφτέκια γαλοπούλας ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο, ίσως έπρεπε να προτιμήσουμε κάποια άλλη επιλογή.

Από ποτό πήραμε λευκό κρασί, αρκετά καλό.

Οι τιμές πολύ καλές, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικές σε μέγεθος. Για τα παραπάνω πέντε πιάτα και μισό λίτρο κρασί, πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ.
Εννοείται πως θα ξαναπάω!!

21 Φεβ 2018

Στο σαραντατρίο πηγαίνω συχνά, γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου και έχει πολύ νόστιμο φαγητό
Ό, τι έχω δοκιμάσει είναι πολύ νόστιμο. Στην τελευταία μας επίσκεψη, 2 άτομα πήραμε μια σαλάτα με παντζάρι, πατάτες τηγανητές με πάπρικα, καβουρμά μοσχαρίσιο με αυγά μάτια, ψιλοκομμένη πανσετούλα και ένα λουκάνικο που συνοδευόταν απο καρότο. Όλα πεντανόστιμα και καλομαγειρεμένα.

Από ποτό προτιμήσαμε μπύρα, έχει όμως και αρκετά κρασιά σε μπουκάλι και σε πολύ λογικές τιμές.

Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, μια στοά με τα περισσότερα τραπέζια, δίπλα ένας άλλος χώρος μη καπνιστών και στο βάθος η αυλή. Είναι ωστόσο πολύ καθαρός ενω και η μουσική ταιριάζει με το στυλ του μαγαζιού.

Η εξυπηρέτηση πολυ καλή, στο τέλος πάντα κερνάνε τσίπουρο ή μοσχάτο κρασί.

Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι και λίγο χαμηλότερες, καθώς οι περισσότερες μερίδες είναι σχετικά μικρές. Εμείς για τα παραπάνω 5 πιάτα και 2 μπύρες βεργίνα πληρώσαμε περίπου 40 ευρώ.

15 Μάρ 2017

Επίσκεψη στο ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ βράδυ Σαββάτου Αποκριάς, μετά από ηλεκτρονική κράτηση, αναγκαία, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Το φαγητό εξαιρετικό, πολύ καλής ποιότητας κρέατα και καλοψημένα. Τα ορεκτικά και οι σαλάτες στο ίδιο υψηλό επίπεδο.
Πήραμε μία σαλάτα του γάτου (με λάχανο, κόκκινη πιπεριά και πάπρικα), μία τυροκαυτερή (σπιτική με ολόκληρα κομμάτια τυριού και κάπως δυνατή), ένα σαγανάκι (μεγάλη μερίδα), 1 λουκάνικο (καλοψημένο και πολύ νόστιμο), μπιφτέκια (άψογα και γευστικότατα) και φυσικά παϊδάκια αρνίσια (ζουμερά και καλοψημένα). τα κρέατα συνοδεύονταν από σπιτικές πεντανόστιμες πατάτες.
Ήπιαμε 2 μισόλιτρα κόκκινο κρασί (το ένα μάλιστα κερασμένο), πολύ καλό και ευκολόπιοτο.

Πληρώσαμε κοντα στα 40 € (με πιστωτική), με κέρασμα γλυκάκι.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και φιλική, ενώ και ο χώρος για το είδος του μαγαζιού είναι μια χαρά. Να πάτε οπωσδηποτε...

05 Απρ 2014

Στο ΓΚΟΥΓΚΟΥ ΜΕΖΕ έχω ήδη πάει 3-4 φορές, τις περισσότερες, αν όχι όλες, με εκπτωτικό κουπόνι, καθώς συχνά βγάζει προσφορές στο internet.

Ο χώρος είναι αρκετά όμορφος και ιδιαίτερος. Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική και γρήγορη. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ποτέ δεν είχε πολύ κόσμο τις φορές που το επικέφτηκα. Ελπίζω να έτυχε...

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα, θα αναφερθώ ωστόσο σε αυτά της τελευταίας μου επίσκεψης, την προηγούμενη εβδομάδα.

Δύο άτομα πήραμε:
- πανδαισία λαχανικών με λιαστή ντομάτα, καρύδι και κρουτόν (6 ευρώ)
- στριφτόπιτα με μέλι και σουσάμι (5.70 ευρώ)
- κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού (5.30 ευρώ)
- χοιρινά κοψίδια με φρέσκες τηγανητές πατάτες (7.50 ευρώ)
- γιαουρτλού κεμπάμ με φρέσκες τηγανητές πατάτες (8.50 ευρώ)

Όλα τα πιάτα νόστιμα και η ποσότητα τους ικανοποιητική.
Επίσης, να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στην αρχή σου φέρνουν ζεστά πιτόψωμα με μπόλικες ελίτσες και στο τέλος χωνευτικό λικέρ μαστίχας.

Ο λογαριασμός μαζί με 1/2 κιλό λευκό κρασί στα 23 ευρώ με το κουπόνι, στα 38 ευρώ χωρίς αυτό. Να λάβετε απλώς υπόψη σας ότι το "3" στη σχέση ποιότητας-τιμής αφορά το λογαριασμό χωρίς κουπόνι.

Όπως και νά' χει το ΓΚΟΥΓΚΟΥ ΜΕΖΕ αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό στο κέντρο. Εκμεταλλευτείτε τα συχνά εκπτωτικά κουπόνια...