mixalissss

Μέλος από: Απρ 2013

27 Ιαν 2018

H Laika είναι ενα μαγαζί που συνεχίζει να με εκπλήσσει σε κάθε μου επίσκεψη και να βελτιώνεται συνεχώς. Συνεργατικό με μοντέρνα ελληνική κουζίνα πολύ υψηλού επιπέδου (που αφήνει πίσω πολλά "σκουφάτα εστιατόρια" και ανεπιτήδευτη!!!

Πιάτα που δοκίμασα στην τελευταία επίσκεψη:

Φωλιά κοτόπουλου με.....

Συκώτι με μανιτάρια και κάτι αλλο..... (σορυ για τις τελείες δεν θυμάμαι ακριβώς απλά δοκιμάστε τα!! )

Ορεκτικά: Κρεμμυδόπιτα (ίσως η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα), Κολοκυθόπιτα χωρίς φύλλο (ελαφριά για τα γούστα μου, αλλα οι άλλοι ξετρελάθηκαν), Αυγά μάτια με φρέσκια σάλτσα και σουτζούκι (απλό αλλα τέλεια εκτελεσμένο).
Τιμές παρα πολύ καλές και πολύ καλή ρακή!

05 Δεκ 2017

Το ρελαντί εκ πρώτης όψεως πράγματι θυμίζει αλλο ενα κλασσικό φοιτητικό στέκι, την διαφορά όμως κάνουν τα πιάτα που καταλαβαίνει κανείς κανείς οτι το κατέχουν τα παιδιά και σίγουρα κάποιοι απο αυτούς εχουν περάσει και απο απαιτητικές κουζίνες. Το μαγαζί επίσης είναι πεντακάθαρο και πολύ προσεγμένο. Παρ'όλα αυτά θα δείτε όλες τις ηλικίες. Συγκεκριμένα πήραμε 3 άτομα:

-Μαυρομάτικα σαλάτα (δεν θυμάμαι με τί) αλλα ήταν πεντανόστιμα
- Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι (απίστευτη!!! δοκιμάστε την οπωσδήποτε)
-Ενα πιάτο ημέρας χοιρινό
- Μανιτάρια σωτέ
- Λουκάνικο καυτερό
- Τσίπουρο άφθονο

Οι τιμές πάρα πολύ οικονομικές το προτείνω και μπράβο στα παιδιά.

27 Νοε 2017

Είχα πάνω απο 3 χρόνια να φαω στο Red elephant καθώς (για καλή μας τύχη σε εμας του λάτρεις του ινδικού) άνοιξαν τα τελευταία χρόνια αρκετά και πολύ καλά ινδικά στην Αθήνα.

Το φαί δεν έχει καμμία σχέση με όπως ήταν και απογοητευτήκαμε.
Πήραμε 2 σούπες οι οποίες κολυμπούσαν στο γάλα καρύδας, πραγματικά ήταν τόσο γλυκές που λιγώσαμε λες και τρώγαμε κακό ρυζόγαλο, καμία δηλαδή σχέση με ινδική σούπα.

Το μοσχάρι που πήραμε νομίζω το τελευταίο στον κατάλογο (ελαφρώς καυτερό) ήταν κάκιστης και αμφίβολης προέλευσης το κρέας με κόκκαλα και λίπος(! ) και αρκετά άνοστο.

Μαζί με κρασί, mango lassi ενα ρύζι ατμού και ενα nan με πατάτα δώσαμε 39 ευρώ (πανάκριβο για την ποιότητα αυτή και για τον χώρο). Με τα ίδια χρήματα τρώγαμε νοστιμότατο φαγητό στο babajim, indian chef κλπ
Δυστυχώς δεν θα το επισκεφτώ ξανά!

26 Οκτ 2016

Την Αυλή είχα καιρό να το επισκεφτώ ενω είχα ακούσει οτι άλλαξε ιδιοκτήτη και έβαλε νέο μενού. Στο ίδιο ύφος λοιπόν αλλα με ανανεωμένα πιάτα δοκίμασαμε τα εξής:

Κουνελάκι λαδορίγανη με πατάτες φούρνου (πιάτο ημέρας νομίζω) (Ενθουσιάστηκα)
Τυροκροκέτες με καυτερή σάλτσα (πάρα πολύ ωραίο αν και η σάλτσα εμπορίου)
Χοιρινό ρολό, (ημέρας πάλι με διάφορα που δεν θυμάμαι γιατι το καταβροχθίσαμε)!!!
Λουκάνικο με πορτοκάλι (απλό λουκάνικο αλλά κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα)
2 σαλάτες ρόκα
Παπαρδέλες μπολονέζ (αξιοπρεπέστατο)

Για όλα τα παραπάνω με κρασί κλπ ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 15-16 ευρώ κατ' άτομο.

Μπράβο στα παιδιά που αναβάθμισαν το μενού μένοντας πιστοί στα καλά υλικά και κράτησαν τις καλές τιμές που ανέκαθεν είχε το μαγαζί! Νομίζω ξεχωρίζουν απο όλα τα γύρω εστιατόρια της περιοχής

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mixalissss.

09 Απρ 2014

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μαγαζί έπειτα απο πρόσκληση παρέας ενα Σάββατο.

Ο χώρος και ο χαρακτηρισμός gastropub (καμμία σχέση με ο,τι φαντάζεστε απο εξωτερικό) είναι για γέλια και για κλάματα, δυνατή μουσική στριμωξίδι σε συνδυασμό με ιταλικό μενού (τρόπος του λέγειν) και τιμές που δεν θέλεις να ξέρεις.

Καλές μερίδες παρόλα αυτά

Πέρα όμως απο τον χώρο και την ατμόσφαιρα που δεν είναι του γούστου μου γενικά, τα ριζότα ήταν ενας βουτυρωμένος χυλός με εκλεκτά υλικά που τα κατακρεούργησαν.
Πίτσα συμπαθητική αλλα στην Αθήνα μπορείς να βρείς κλάσεις ανώτερη ειδικά στην συγκεκριμένη περιοχή

Επίσης μια θερμή παράκληση σε κάποιους σεφ Ιταλικών στην Αθήνα, ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια:

Αν δεν ξέρετε πως να χειριστείτε αυτό το θείο υλικό που ονομάζεται λευκή ή μαύρη τρούφα αφήστε το στην ησυχία του. Έλεος!!

09 Απρ 2014

Το επισκεφθήκαμε με παρέα την περασμένη Κυριακή. Ο χώρος είναι ωραίος και λιτός το μενού ικανοποιητικό με κάποια πιάτα να ξεχωρίζουν όπως:

Ρολλά πράσσου με μαρμελάδα ντομάτας (πάρα πολύ καλό!!!! )
Ριζότο με μανιτάρια (αρκετά καλομαγειρεμένο)
Απάκι πολύ καλή ποιότητας
Λιγκουίνι με χοιρινά φιλέτα

Κάτι τρομερό πέρα απο τα ρολά πράσσου με μαρμελάδα ντομάτας (ήταν πολύ καλύτερα απο όποιο spring roll φάτε σε κινέζικο) δεν βρήκα κατά την γνώμη μου.

Αυτό που μου έκανε κάκιστη εντύπωση και μου φάνηκε δηθενιά ήταν οι σαλάτες που οι μερίδες ήταν για γέλια και σε μέγεθος πιάτου - ταψιού.

Γενικά έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα κυρίως στις τιμές του.

31 Ιαν 2014

Επισκέφθηκα το μαγαζί χθές το βράδυ. Έμεινα άναυδος με το φαγητό και την εξυπηρέτηση !!

Απίστευτα σωστά μαγερειρεμένα κυρίως πιάτα με μικρή ωστόσο γκάμα ορεκτικών.
Εξαιρετική ατμοσφαιρά χωρίς δηθενιές και έπαρση και καταλήγω στο πιάτο που το σκέφτομαι ακόμα:

Οι χειροποίητες παπαρδέλες με λουκανικο αγριογουρουνου είναι λόγος για να κλείσουν πολλά ψευτοιταλικά στην Αθήνα ή τουλάχιστον να βγάλουν απο το μενού τους τα περισσότερα μαγαζιά την εκτέλεση του συγκεκριμένου ζυμαρικού με οποιοδήποτε κρεατικό

Μην μιλήσω για το αρνάκι με λεβάντα και σύκο με πουρέ πατάτας που όταν δοκίμασα τον πουρέ έβαλα τα κλάμματα απο χαρά

ΟΛΟΣΩΣΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΟ και ΔΕΜΕΝΟ ΠΙΑΤΟ ΧΩΡΙΣ al dente ψευτοποζεριές και με extra τυρί να προσθέτεις συνεχώς.

Θα έβαζα σε όλα 4 αν ήταν ελαφρώς χαμηλότερες οι τιμές (15% επιδέχεται μείωση λόγω της περιοχής και του προφίλ) για να τρώω εκεί 3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον και να γίνω βόδι χωρίς τύψεις

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΛΑΧΟΣΕΦ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

23 Ιαν 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mixalissss.

Ο χώρος μέτριος και αποπνικτικός σίγουρα όπως γράφουν και οι υπόλοιποι χρήστες .
Βέβαια είμαι καπνιστής οπότε δεν με ενοχλεί

Ωστόσο το φαγητό και σε ποιότητα και σε τιμές είναι τίμιο μετά και απο μια μικρή ανανέωση στο μενού που έγινε φέτος. Το προτείνω

04 Νοε 2013

Επισκέφθηκα το μαγαζί Κυριακή 3/11 με πολύ καλό καιρό και κάτσαμε έξω.
Δεν θα σχολίαζα κάτι πολύ διαφορετικό πέραν της διεκπαιρεωτικής εως αγενής εξυπηρέτησης

Φαγητό καλό (τα πήραμε σχεδόν όλα μιας και πήγαμε 8 άτομα, εκτός ψαρικών) αλλά τίποτα τρομερό που αξίζει να πείς αν δεν μένεις δίπλα

Γενικά κάτι που μου έκανε κάκιστη εντύπωση είναι οτι σε εναν λογαριασμό 140 και κάτι ευρώ δεν κέρασαν ΤΙΠΟΤΑ, Κάτι που τα περισσότερα μαγαζία στο ίδιο στυλ και στην ίδια κατηγορία θα έκαναν

22 Μαι 2013

Το εντυπωσιακό του μαγαζιού είναι η θέα και μάλλον τίποτε άλλο. Το φαγητό έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης καθώς και ο χώρος που χρειάζεται καλύτερη συντήρηση λόγω του οτι είναι δίπλα στην θάλασσα και έχει υγρασία.

Οι λουκουμάδες μπακαλιάρου είναι απλά συμπαθητικοί και δεν αξίζουν τόσα λεφτά (νομίζω 10 ευρώ) καθώς μου φάνηκε λίγο κακής ποιότητας το λάδι που χρησιμοποίησαν.

Επίσης σε σαλάτες έχει πολύ περιορισμένες επιλογές για τέτοιο μαγαζί.

Γενικά η σχέση ποιότητας τιμής που φάνηκε δυσανάλογη και
η αίσθηση μου είναι οτι πληρώνεις την θέα και μόνο.