Faganes

Μέλος από: Μαι 2013

27 Μάρ 2018

Ο ένας από τους δύο Φαγάνες λείπει στην Κρήτη, ταξίδι για δουλειά. Γυρίζει αύριο και θα μας ζαλίσει πάλι με το φοβερό σαγανάκι φλαμπέ που σερβίρουν στα Χανιά, λες και δεν τρώμε καλά και στη γειτονιά μας!

Πήρα κι εγώ τη μανούλα μου Σάββατο απόγευμα προς βραδάκι και να 'μαστε στο γειτονικό Λυχνίον. Έχουμε έρθει πολλές φορές στο παρελθόν, θα έρθουμε τόσες κι άλλες τόσες στο μέλλον.

Ο χώρος συμπαθητικός, όταν ο καιρός είναι κρύος όμως η θέρμανση θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη. Το καλοκαίρι η αυλή του είναι γλυκύτατη. Α, η τουαλέτα είναι μία για κοριτσάκια κι αγοράκια, καθαρή πάντως.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και τυπικά ευγενική, αν και φίλοι αξιόπιστοι μας έχουν αναφέρει έναν κάποιον... εκνευρισμό βράδια με γεμάτα όλα τα τραπέζια. Στην ουσία, που για εμάς είναι το φαγητό. Αυτήν τη φορά δεν πήραμε το λατρεμένο μπιφτέκι, που σίγουρα είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει έξω.

Λέω έξω, γιατί σαν της μανούλας κανένα! Το δε φημισμένο σπέσιαλ μπιφτέκι του δεν το έχουμε δοκιμάσει, γιατί ο Φαγάνας αποφεύγει την τομάτα όπως ο διάολος το λιβάνι.

Πήραμε για πρώτη φορά κολοκυθοκεφτέδες, οι οποίοι ήταν ποίημα, πα'ι'δάκια κοτόπουλου, που κι αυτά τα θεωρώ τα καλύτερα που έχω φάει, κι εξαιρετικό ψαρονέφρι. Η ποιότητα σταθερή, όσες φορές κι αν έχουμε πάει. Ίσως σας φανεί ελάχιστα παραπάνω απ' όσο πρέπει το λάδι στα τηγανιτά, πατάτες, μελιτζάνες, κολοκύθια. Στο τέλος κερνάνε πολύ ωραίο χαλβά. Οι τιμές κατά την άποψή μας είναι ο ορισμός του value for money. Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα! Και μία συμβουλή, αν μου επιτρέπετε, κορίτσια. Τις μανούλες και τα μάτια σας!!!

02 Μάρ 2018

Πήγαμε χθες, Κυριακή 18/02, στο Juicy Grill. Φτάσαμε γύρω στις 8.00. Το πάρκινκ αρκετά εύκολο, ίσως λόγω του τριημέρου της Καθαράς Δευτέρας. Η αναμονή γύρω στο μισάωρο, 5 παρέες πριν από εμάς.

Έχουν 2 παγκάκια και μία σόμπα έξω για τους αναμένοντες! Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, πεντακάθαρος πάντως και όχι στριμωγμένος. Καθίσαμε μέσα, απέναντι από την κουζίνα. Το all-boy προσωπικό ευγενέστατο!

Πήραμε μία μπύρα κι ένα πολύ καλό λευκό κρασί, το οποίο ήρθε σε ποτήρι υπεργεμάτο, γεγονός που καθόλου δεν ενόχλησε και άσε το savoir vivre σερβιρίσματος οίνου να λέει. Επίσης 2 burgers juicy, ένα μοσχάρι κι ένα κοτόπουλο, χωρίς ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι και τα δύο, γιατί αν δεν ταιριάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε.

Το μοσχάρι άρεσε αρκετά, το κοτόπουλο όχι και τόσο. Συνοδεύονταν από μια βαθιά πιατάρα γεμάτη τηγανητές πατάτες. Έχοντας τιμήσει τα μισά και βάλε burgerάδικα της πρωτεύουσας, σίγουρα δεν το θεωρούμε το καλύτερο όλων.

Είναι όμως πολύ συμπαθητικό και για μια ακόμα φορά θα επαινέσουμε την ευγένεια του προσωπικού! Η τιμή των burgers μας 8.5 ευρώ έκαστο. Αυτά από μας.

14 Φεβ 2018

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο το Σάββατο 3/2/2018. Και βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς απέναντι και βρήκαμε τραπέζι σε ώρα αιχμής! Χαρούμενοι για την καλή μας τύχη, δεν καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα μέχρι να έρθει κάποιος να μας πάρει παραγγελία... δεν γκρινιάζουμε όμως για την καθυστέρηση, γιατί τα παιδιά είναι πολύ φιλότιμα κι ευγενικά.

Άτομα διαφορετικών ηλικιών γελούσαν και φαίνονταν να περνούν υπέροχα, οπότε ο κάπως περιορισμένος χώρος μάλλον δεν είναι και τόσο πρόβλημα τελικά. Στην ουσία τώρα.

Το ροζέ ημίγλυκό τους αρκετά καλό. Τα πιάτα ήρθαν με την εξής σειρά. Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές, φέτα και πολύ ωραία σαλτσούλα. Νοστιμότατο. Τηγανόψωμο με φέτα και μέλι, επίσης πολύ νόστιμο.

Πανσετάκια καραμελωμένα με πιτούλες -γιαμ γιαμ! Πατάτες τηγανιτές και στο τέλος παϊδάκια κοτόπουλου στη σχάρα με σάλτσα λεμονιού και πάπρικα.. τέλειο!! Στο τέλος μας κέρασαν κρέμα καραμελέ. Ο λογαριασμός 32 ευρώ και η συνολική εμπειρία θετική ασφαλώς. Θα ξαναπάμε!

13 Μαι 2013

Πήγαμε τέσσερα άτομα στον Σαλό Λαγό στις 11/5/2013 γύρω στις 20:30 και βρήκαμε τραπέζι πολύ εύκολα αν και δεν είχαμε κάνει κράτηση.

Βέβαια μετά από μία ώρα δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα! Πήραμε 1 τυροκαυτερή, 2 πατάτες τηγανιτές, 2 μερίδες χαλούμι στη σχάρα, 1 κότσι με μέλι, 1 μερίδα μπριζολάκια, 1 ποικιλία κρεάτων, 1/2 κιλό κρασί και 3 μπύρες. Το κόστος ήταν συνολικά 49,50 ευρώ.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός και περιποιημένος. Μας άρεσε ιδιαίτερα το χαλούμι στη σχάρα, το κότσι ήταν εξαιρετικό, οι πατάτες θύμιζαν χωριό και από την ποικιλία οι πανσέτες ήταν καταπληκτικές και το κεμπάπ ήταν από αρνί και όχι το τυποποιημένο πράμα που τρώμε συνήθως.

Τα μπριζολάκια ήταν στο μέσο όρο. Το χύμα κρασί δεν ήταν και το καλύτερο.

Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα θα ξαναπάμε. Η τιμή (12,5ευρώ/άτομο) είναι χαμηλή σε σχέση με την ποιότητα.