Food (K)night

Μέλος από: Μαι 2013

25 Απρ 2016

Περιέργως είχα ακούσει καλά λόγια για το εν λόγω μαγαζί. Ότι αξίζει τα λεφτά του, ότι έχει καλή μουσική, φαγητό και τα σχετικά. Σπάνια θα «κράξω» μαγαζί αλλά η αλήθεια είναι πως (για να το θέσω και κομψά) δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου.

Ο χώρος ναι, το δέχομαι, είναι ωραίος. Θυμίζει κλασικό ταβερνο-μεζεδοπωλείο με ωραία διακόσμηση που σε καλωσορίζει από το πρώτο σου βήμα. Η εξυπηρέτηση κι αυτή εξίσου άμεση, ζεστή και τρομερά φιλική.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε από την στιγμή που κάτσαμε και μετά. Παρά το γεγονός ότι ο κατάλογος είχε μεγάλη ποικιλία τα πιάτα δεν πλησίαζαν καθόλου στην εικόνα που σου παρουσιάζονταν από τον σερβιτόρο.

Από ορεκτικά δεν με ενθουσίασε κάτι, αν και η τυρόπιτα ήταν άνω του μετρίου για τις δικές μου γευστικές προτιμήσεις. Κατά τα λοιπά μέτρια πράγματα.

Τα κυρίως τώρα ακόμη μεγαλύτερη απογοήτευση. Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να σχολιάσω την αντιστοιχία κόστους-ποσότητας αλλά θα αρκεστώ στην ποιότητα.

Στεγνά, άνοστα και κακοψημένα κρεατικά δεν σε έπειθαν ούτε για μεζέ να δοκιμάσεις. Ήμουν τόσο απογοητευμένος που με το που γύρισα σπίτι ρώτησα τον συγγενή που είχε κατενθουσιαστεί και απόρησε πως έγινε να μου έτυχαν εμένα τέτοια πιάτα.

Τι να πω; Μακάρι να ήταν μία φορά και να ήμουν εγώ ο άτυχος και όλοι να φεύγουν ευχαριστημένοι.

19 Μάρ 2016

Time for sweet vol.2

Είπαμε αν θες γλυκατζή μην με πάρεις τηλέφωνο. Αλλά για δεύτερη φορά μου έβαλαν τα γυαλιά. Θύτης το «Μελίνικον». Μετά από παραίνεση της κοπέλας μου επισκεφθήκαμε το μαγαζί, το οποίο περιέργως το ήξεραν όλοι εκτός από εμένα.

Πιάστηκα εντελώς αδιάβαστος και αυτό το πιστώνω στο μαγαζί. 2-0 έτσι απλά λοιπόν και ξεκινάμε με πολύ κέφι για το μαγαζί. Πανέμορφος και νεανικός χώρος με ευγενέστατο και άκρως εξυπηρετικό προσωπικό.

Στο μαμ τώρα. Ο κατάλογος είχε τα πάντα. Δεν κάνω πλάκα. Ό, τι δεν είχε μπορούσες να το φτιάξεις. Εγώ προτίμησα αλμυρό (αλίμονο) pancake και έβαλα μέσα κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια, μανιτάρια και παρμεζάνα. Η κοπέλα μου παραδοσιακή πήρε με σοκολάτα και μπισκότο. Μέσα σε 6’ μετρημένα (! ) λεπτά τα πιάτα ήταν στο τραπέζι. Και ναι ξέρω ότι σιγά την προετοιμασία, αλλά το μαγαζί ήταν φουλ. Και γέμιζε ξανά και ξανά.

Τέλος πάντων στο θέμα μας. Οι γεύσεις ήταν ανεπανάληπτες. Αφού έφαγα στα μπαμ το δικό μου έφαγα και το μισό της κοπέλας μου. Και ήθελα κι άλλο. Απίστευτα σκηνικά για μένα. Και αυτά είναι που ξεχωρίζουν ένα μαγαζί στα μάτια μου. Ο λογαριασμός στα 10 ευρώ (και ούτε) με απογείωσε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ωραίο, γρήγορο γλυκάκι (και όχι μόνο).

23 Φεβ 2016

Burger (K)night vol.2

Who is who
Ο μεγάλος αντίπαλος του Μπαρ Μπεε Κιου άκουσα και λέω είμαι ήδη εκεί. Το ταξίδι μεγάλο μέχρι τον Χολαργό και η αναμονή κατά μέσο όρο γύρω στο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον αλλά όταν έφτασε η μεγάλη στιγμή δεν απογοητεύτηκα.

Ο χώρος σε καλωσόριζε με το πρώτο σου βήμα στο μαγαζί, το οποίο δεν θύμιζε κλασικό αμερικάνικο burger house αλλά ένα εναλλακτικό και μοντέρνο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη με τους σερβιτόρους να πηγαίνουν δύο-δύο σε κάθε τραπέζι για να το ετοιμάσουν για τους επόμενους πελάτες. Η ποικιλία τεράστια ομολογουμένως και οι τιμές παραπάνω από λογικές.

Εγώ προσωπικά προτίμησα το μπέργκερ με το φιλέτο κατόπιν προτροπής του σερβιτόρου (ναι είμαι από εκείνους τους ενοχλητικούς και αναποφάσιστους καμιά φορά) και δεν το μετάνιωσα. Αντικειμενικά μιλώντας το εν λόγω μπέργκερ (και όλα τα υπόλοιπα από ότι έκοψε το μάτι μου) είχε όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θες να μπεις με το κεφάλι και να φας σαν να μην υπάρχει αύριο. Χορταστικό, γευστικό και ζουμερό, το μπέργκερ ήταν με μία λέξη ανεπανάληπτο. Όσες φορές έχω πάει έκτοτε πάντα ζητάω την γνώμη του σερβιτόρου και με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.

Δεν θα σχολιάσω την τιμή. Γιατί στο κάτω κάτω εδώ δεν σχολιάζουμε το κόστος αλλά το αν άξιζε το φαγητό τα λεφτά του ή όχι. Το να θα δώσω 20 ευρώ για μία μπριζόλα ναι μου ακούγεται υπερβολική σπατάλη αλλά αν είναι η καλύτερη μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου δεν θα το μετανιώσω γιατί θα αξίζει. Συνεπώς δεν στέκομαι ιδιαίτερα στο αν έδωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά στο αν τα άξιζε. Εξηγούμαστε να μην παρεξηγούμαστε. Αλλά για να κλείσουμε ο λογαριασμός ήταν νορμάλ κοντά στο δεκάρικο το άτομο.

Υ. γ.1)Δεν έχω να πω πολλά για το Juicy Grill. Άξιζε την επίσκεψη, την βενζίνη και τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και ναι, μέχρι στιγμής είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί να ακουμπήσει την ποιότητα του Μπαρ Μπεε Κιου.

Υ. γ. 2)Μιας που έκανα την διευκρίνηση για τον λογαριασμό, θεωρώ εξίσου σημαντικό να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Όσοι περιμένετε να διαβάσετε γενικά για το φαγητό των Burger Houses όπως εν προκειμένω το Juicy Grill θα απογοητευθείτε από εμένα. Δεν θα παραγγείλω ποτέ σαλάτα, φιλετάκια ή κάτι άλλο από τα πολλά που έχουν τα μπεργκεράδικα στους καταλόγους τους γιατί πολύ απλά είναι μπεργκεράδικο. Πάω να δοκιμάσω το μπέργκερ του και να το συγκρίνω με άλλα. Δεν με πολυαπασχολεί ούτε η σαλάτα ούτε οτιδήποτε άλλο (που στοιχιματίζω ότι θα είναι εξαιρετικά για να μην παρεξηγηθώ).

05 Φεβ 2016

Πήγαμε πιο μακριά αυτή τη φορά αλλά με πολύ καλές συστάσεις. Όντας παραθεριστής στη Σαλαμίνα είχα ανοίξει μία συζήτηση για ωραία μαγαζιά να φας και κάπου ακούστηκε από έναν φίλο το όνομα του εν λόγω μαγαζιού. Αφού λοιπόν ζήτησα τις απαραίτητες οδηγίες για να κατατοπιστώ έβαλα στο πρόγραμμα να το επισκεφθώ με την παρέα μου.

Θα σας πάω λίγο πίσω βέβαια (στο μαγαζί πήγα πρώτη φορά στα μέσα Αυγούστου) αλλά υπάρχει λόγος. Τα καλά σχόλια για το μαγαζί τα είχα ακούσει από πολλούς κυρίως για την θέα του μπαλκονιού του και όπως είναι προφανές το πρώτο μου μέλημα με το που μπήκα στο μαγαζί ήταν να βρω εκεί κάποιο τραπέζι. Αφότου κάθισα διαπίστωσα τι εννοούσαν οι φίλοι που μου το σύστησαν. Πραγματικά τρομερή θέα και για καλοκαίρι ότι έπρεπε. Η εξυπηρέτηση καλή αν και όχι τόσο άμεση. Ως προς το φαγητό ο κατάλογος είχε ακριβώς όσα έπρεπε. Ούτε λίγα πράγματα ούτε υπερβολές.

Οι τελικές μας επιλογές ήταν οι εξής:

Σαλάτα Ceasar’s: Χορταστική αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Τυροκεφτέδες: Αρκετά μικρή μερίδα αλλά το κάτι άλλο. Έλιωναν στο στόμα και ξεχείλιζε το τυρί από παντού.

Μερίδα μπιφτέκι: Μεγάλη, χορταστική αλλά μέχρι εκεί. Κανένα ιδιαίτερο μυρωδικό ή κάτι για να ξεχωρίσει.

Μερίδα φιλετάκια αλά κρεμ: Απογοήτευση. Όχι μόνο μικρή μερίδα. Όχι μόνο άγευστη αλλά και πνιγμένο το κρέας στη σάλτσα. Σαν να ήθελε να σε κλέψει.

Μερίδα πατάτες τηγανιτές: Αδιάφορες.

Αρκετά απογοητευτικό και το γεγονός ότι είδα σε διπλανό τραπέζι την μερίδα τυροκεφτέδες με 8 μέσα (4 άτομα) ενώ η δική μας είχε μόλις 4 (2 άτομα). Αν χρεώθηκαν το ίδιο (πράγμα που δεν μπορώ φυσικά να ξέρω) είναι τουλάχιστον απαράδεκτο και εκνευριστικό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 30 κάτι ευρώ (αν υπολογίσουμε και τα ποτά). Τελικός απολογισμός; Όσο ενθουσιάστηκα όταν είδα τη θέα άλλο τόσο θύμωσα με τα όσα είδα στην πορεία. Ελπίζω όταν θα το επισκεφθώ ξανά να μην δω τα ίδια πράγματα.

27 Ιαν 2016

Time for sweet vol.1

Γλυκατζή δεν με λες. Δηλαδή σπάνια θα πάρω να φάω έξω κάτι γλυκό και ακόμη σπανιότερα θα πάω και σε μαγαζί που έχει μόνο γλυκά. Αλλά! Όντας μεγάλος φαν του Χάρι Πότερ και παράλληλα μόλις 10 λεπτά από το Αιγάλεω είπα να το επισκεφθώ.

Είχα ακούσει ότι θα φάω ουρά τύπου 2xΜπαρ Μπεε Κιου² (και δεν είμαι πολύ της υπομονής κιόλας) αλλά είπα να το προσπαθήσω. Πήγα πρωί πρωί που υπέθεσα ότι τα παιδιά θα έχουν σχολείο και οι ενήλικες θα εργάζονται κι όμως (! ) βρήκα πάλι ουρά. Στις δέκα και μισή το πρωί. Μου φάνταζε απίστευτο αλλά το εικοσάλεπτο στην μούρη το έφαγα και με το παραπάνω.

Μην τα πολυλογώ μπαίνω μέσα και μένω έκπληκτος. Τρομερή διακόσμηση, φουλ γεμάτο το μαγαζί και συ να κοιτάς σαν χάνος γύρω σου. Κάθισα με τα πολλά και τσουπ ο σερβιτόρος-ξωτικό (;). Μου έδωσε τον κατάλογο και σοκ. Χάνεσαι στις επιλογές και ειδικά αν είσαι και Χαριποτεράκιας κάθεσαι και διαβάζεις όλη την περιγραφή των φαγητών αναλυτικά. Κατέληξα σε ένα ρόφημα και ένα γλυκό που μου γέμιζαν το μάτι και ανέμενα (κοιτώντας ξανά σαν χάνος γύρω-γύρω).

Η παραγγελία ήρθε κοντά στο 7λεπτο και η ποσότητα ήταν άκρως ικανοποιητική. Χόρταινες με τα μάτια πριν φας την πρώτη σου μπουκιά. Η οποία φυσικά ήταν εκπληκτική. Όπως και το ρόφημα. Ο λογαριασμός ακόμα καλύτερος (με ένα δεκάρικο έφαγα από τα πιο συναρπαστικά πρωινά της ζωής μου).

Προτείνω ανεπιφύλακτα ακόμα και στους μη γλυκατζήδες. Απίστευτο με όλα τα γράμματα κεφαλαία.

20 Ιαν 2016

Offer (K)night vol.1

Ε ντάξει δεν είμαι ο μόνος θέλω να πιστεύω που έχει την περιέργεια να πάει σε μαγαζί με προσφορές τύπου «όσο φας όσο πιεις τόσα ευρώ». Παρά το δελεαστικό της προσφοράς τα περισσότερα μαγαζιά έχουν ποιότητα φαγητού «μηδέν» και ακόμα και τα λιγοστά χρήματα που δίνεις τα λυπάσαι. Ξεκινάω λοιπόν αυτό το ταξίδι της αναζήτησης των μαγαζιών με προσφορές που θα πάω και θα χαρώ να πληρώσω.

Η αρχή έγινε από το «Νησί» στο Αιγάλεω που βρέθηκα εντελώς τυχαία κάποια μέρα όταν έκανα βόλτα με την παρέα μου και από μακριά διακρίναμε το «όσο φας και όσο πιεις 13 ευρώ». Είμαι διστακτικός γενικά στο φαγητό αλλά επειδή οι φίλοι μου είναι… (πώς να το θέσω κόσμια) ολίγον τι σαβούρες αναγκαστικά ακολουθώ.

Συμπαθητικό μαγαζί, καθαρός χώρος (που μετράει άπειρα για μένα), αρκετά μεγάλης χωρητικότητας, ευγενέστατο προσωπικό και όνομα αντιπροσωπευτικό του μενού. Ψαρικά και τα συναφή.

Ξεκινήσαμε με αρκετές μερίδες καλαμαράκια, γαρίδες, πατάτες, καβουροσαλάτες, μύδια αχνιστά, μυδοπίλαφο, γαύρο (τηγανιτό και μαρινάτο) και στη συνέχεια «ανακυκλώναμε» τα ίδια πιάτα ξανά και ξανά.

Η ετυμηγορία μου ίσως σοκάρει κάποιους. Θα πω λοιπόν ότι φαινομενικά τα λεφτά που δώσαμε έπιασαν τόπο αφού από τις 21.30 μέχρι και τις 00.20 παραγγέλναμε (6-7 re-fill κάθε πιάτο, 32 Coca-Cola και γενικά η κτηνωδία δεν είχε τελειωμό). Η ποιότητα, παρά την γενική μου εντύπωση για τα συγκεκριμένα μαγαζιά, δεν ήταν τόσο τραγική. Οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες, η γεύση ανεκτή και γενικά το όλο μενού χορταστικό.

Αν θα το επισκεφτώ ξανά; Δεν ξέρω. Αλλά για τέτοιες καταστάσεις αρκεί και με το παραπάνω.

10 Ιαν 2016

Burger (K)night vol.1

Ούτε να γράψω δεν μπορώ για το Μπαρ Μπεε Κιου.

Η πρώτη μου εμπειρία με το συγκεκριμένο μαγαζί ήρθε πριν δύο χρόνια όταν και ως λάτρης των μπέργκερ και δη των καυτερών, παρήγγειλα τον Βελζεβούλη no.3.

Πάντα χλεύαζα τα μαγαζιά για τα δήθεν καυτερά τους καθώς πίστευα ότι τίποτα δεν ήταν τόσο καυτερό για να μην το αντέξω. Ε καλύτερα να δάγκωνα την γλώσσα μου.

Όταν πήρα το εν λόγω μπέργκερ έπινα νερό και έφτυνα φλόγες. Με πλήρη ειλικρίνεια. Και από τότε με κέρδισε.

Σταθερός και τακτικός πελάτης έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα με αποκορύφωμα το Σουμόκα. Ότι και να πεις είναι λίγο. Φραγμένες αορτές φαντάζουν γλυκό παραμύθι ύπνου μπροστά στην κτηνωδία που επιχείρησα να ζήσω. Έφαγα μετά κόπων και βασάνων το μισό και έβραζα ολόκληρος. Δεν το πίστευα όταν το άκουγα αλλά πραγματικά το βίντεο που είχαν βγάλει όταν το πλάσαραν στην αρχή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το Σουμόκα live.

Όποιος το έχει καταφέρει του βγάζω το καπέλο και του πληρώνω και τα έξοδα νοσηλείας. Το Μπαρ Μπεε Κιου είναι ο Le Bron, ο Messi και ο Djokovic (μαζί) των μπέργκερ. Μακράν ότι καλύτερο έχω φάει σαν πιστός οπαδός των μπέργκερ.

26 Δεκ 2015

Πολύ της μόδας το σούσι τελευταία με τα εστιατόρια τέτοιου τύπου να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια στην Αθήνα και στα διάφορα προάστια.

Το πιο πολυσηζητημένο από αυτά; Το περίφημο Κoi. Ξεκινάμε όπως πάντα από το περιβάλλον. Σαρανταπέντε λεπτά αναμονής στην ουρά δεν τα λες και λίγα. Έχει τύχει βέβαια να περιμένω και μόλις δέκα. Αλλά ντάξει αυτό ποικίλλει με το... χαρτί που θα τραβήξεις εκείνη την μέρα ανάλογα με τον κόσμο που θα το έχει επισκεφθεί.

Εξυπηρέτηση μέτρια, με τα πιάτα να αργούν αρκετά, πράγμα που δικαιολογείται στους περισσότερους λόγω της μεγάλης προσέλευσης, για μένα πάλι όχι.
Το φαγητό αρκετά καλό για όποιον ελκύεται από την ιαπωνική κουζίνα με τις γεύσεις να πλησιάζουν αρκετά στα ελληνικά δεδομένα.

Η τιμή λογική για την ποιότητα, αλλά όχι και τόσο με βάση την κάλυψη της πείνας που ενδέχεται να έχεις.
Με λίγα λόγια, πας για να δοκιμάσεις όχι για να χορτάσεις.

26 Δεκ 2015

Έχοντας ακούσει αρκετά για το εν λόγω μαγαζί αποφάσισα να πάω και γω με την παρέα μου.

Το μέρος ήταν αρκετά προσβάσιμο, όντας δύο λεπτά με τα πόδια από το μετρό της Εθνικής Άμυνας και ο χώρος σε κέρδιζε αμέσως.
Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση με το που καθόσουν στο τραπέζι με την μεγαλύτερη έκπληξη να έρχεται παρέα με τον κατάλογο. Φαγητά και τιμές για όλα τα γούστα με αρκετά μεγάλη ποικιλία.

Εμείς επιλέξαμε να περιοριστούμε σε της μέσης φαγητά παίρνοντας μανιτάρια με παρμεζάνα, μπουρεκάκια με κιμά, χοιρινή τηγανιά, χοιρινά μπριζολάκια, σαλάτα (τύπου Σίζαρς), κοτόπουλο πανέ και μαζί με το κρασί και τις μπύρες ο λογαριασμός ήρθε στα 49 ευρώ.

Αρκετά καλή εντύπωση και ο «αποχαιρετισμός» με το κέρασμα μαστίχας.
Συστήνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί, το οποίο σκοπεύω να επισκεφθώ και γω ξανά.

30 Μαι 2013

Ξεφεύγοντας αυτή την φορά από τα γαστρονομικά όρια του Πειραιά προτίμησα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μαγαζί με καλούς φίλους που μένουν εκεί! δεν το είχα ξανα ακούσει αλλά τους εμπιστεύτηκα και δεν αδικήθηκα! πολύ περπάτημα μέχρι εκεί αλλά εύκολο στο να βρεθεί!!

περίμενα να μπω στον χώρο για να αρχίσω να μαζεύω σχόλια και γνώμες! και όλα ήταν θετικά! όμορφος και ζεστός χώρος θύμιζε πιο ευρύχωρο κουτουκι! βρήκαμε εύκολα τραπέζι και όσο οι υπόλοιποι ερευνούσαν τον κατάλογο εγώ παρατηρούσα την διακόσμηση! απλή και εντυπωσιακή! από πίνακες μέχρι όπλα γέμιζαν τους τοίχους! τι μου τράβηξε την προσοχή; το μικρό τραπεζάκι στο κέντρο του μαγαζιού με τα σπιτικά γλυκά και το μέλι που όποιος ήθελε αγόραζε! μου θύμισε κάτι από φούρνο χωριού που μαζί με το ψωμί σου μπορείς να πάρεις και την σπιτική μαρμελάδα για να το συνοδεύσεις!

στο δια ταύτα όμως! δεν ξεφύγαμε από τα κλασικά και τιμήσαμε τις μπριζόλες και τα μπιφτέκια! στο κέντρο μια σαλάτα ένα τζατζίκι και μια μερίδα πατάτες! όλα φτιαγμένα εκείνη την στιγμή! η φιλόξενη κυρία που μας σέρβιρε δεν άργησε να φέρει και τα κυρίως παρα τον αρκετό κόσμο που είχε το μαγαζί!χ

ορταστικές μερίδες με αξιόλογο φαγητό! τα μπιφτέκια πολύ καλά και οι μπριζόλες ζουμερες και νόστιμες! λίγο αργότερα έμελλε να γίνει ακόμα πιο ευχάριστη η βραδιά αφού ξεκίνησε και η ζωντανή μουσική! δεν διστάσαμε, τραγουδήσαμε, κάναμε παραγγελίες και γενικά το καταευχαριστηθήκαμε!

στο τέλος μας κερασαν και γιαουρτάκι με σπιτικό γλυκό του κουταλιού! υπέροχο! το συστήνω ανεπιφύλακτα για μια ωραία ζωντανή βραδιά με αρκετά καλό φαγητό!

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι