τακηςΚ

Μέλος από: Ιουν 2013

11 Ιαν 2019

Το λόγο που η Φυσαρμόνικα είναι στις πιο ψιλές θέσεις στη βαθμολογία αυτού του site την καταλαβαίνεις από τη πρώτη στιγμή που μπαίνεις στο μαγαζί. Η εξυπηρέτηση από αρκετούς νεαρούς που ευγενικά σε κατευθύνουν σε ότι χρειαστείς είναι τέλεια. Οτιδήποτε χρειαστείς κατά τη διάρκεια του γεύματος, με ένα απλό νεύμα το πραγματοποιεί κάποιος από το προσωπικό αμέσως. Ο χώρος είναι χωριστά για τους καπνιστές, κάτι που εμένα με ευχαριστεί ιδιαίτερα αφού δεν καπνίζω. Έχει βέβαια λίγο θόρυβο, αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, αφού μπορείς να συνομιλήσεις άνετα με τους φίλους σου. Από πλευράς ντεκόρ, σε κερδίζει η απλότητα. Τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα. Το φαγητό ήταν πολύ καλό και ότι πήραμε γευστικότατο. Η ποικιλία των μεζέδων ήταν μεγάλη και προσπαθήσαμε να γευτούμε, πέντε άτομα, αρκετά πιάτα. Μας κέρδισε, κατά γενική ομολογία, το λουκάνικο Καρπενησίου και αμέσως μετά, τα πουγκιά κολοκυθιού. Η ομώνυμη σαλάτα ήταν πολύ καλή και αρκετή σε ποσότητα. Καλό το κρασάκι, λευκό και κόκκινο. Πήραμε και τα γλυκάκια μας, τρία μιλόφι και μία πανακότα μανγκο, μία χαρά και αυτά. Η τιμή τώρα, πολύ καλή για αυτά που πήραμε και αυτά που γευτήκαμε. Θα ξαναπάμε σίγουρα.

09 Νοε 2018

Δεύτερη επίσκεψη σε αυτό το μεζεδοπωλείο και λογικό να δικαιούται κριτικής. Βρίσκεται σε ένα στενάκι κοντά στην Ερμού και ο χώρος του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχει όμως ησυχία και μπορείς να καθίσεις έξω και να φας χωρίς το θόρυβο του κέντρου. Μερικά μικρά τραπέζια μέσα το ίδιο και έξω που γίνονται περισσότερα όσο περνάει η ώρα λόγω προσέλευσης κόσμου. Ξεκινήσαμε στις μία και μισή δύο-τρεις παρέες και μετά από μία ώρα υπήρχε ουρά που περίμενε. Μάλιστα υπήρχαν αρκετοί ξένοι με μικρά παιδιά το οποίο το βρήκα πολύ θετικό για το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση από δύο νέους ήταν άψογη και πολύ φιλική. Μας εξήγησαν όπου χρειάστηκε για τα πιάτα, τα πρώτα, το νεράκι σε κανάτα και το κρασί ήρθαν γρήγορα και τα μεζεδάκια με το φαγητό σε σωστή σειρά. Το φαγητό το οποίο έχει να κάνει με θαλασσινά κυρίως το βρήκα πολύ καλό. Καλές μερίδες, τα υλικά φρέσκα και οι γεύσεις πολύ νόστιμες. Ξεχωρίσαμε το σουβλάκι τόνου το οποίο η γυναίκα μου το πήρε και τις δύο φορές. Τα δε ψητά λαχανικά ήταν πολύ ωραία. Οι τιμές φυσιολογικές, μπορώ να πω τίμιες για το φαγητό που προσφέρει. Εμείς θα ξαναπάμε!!

27 Ιουν 2018

Την Αυλή την είχα βάλει στο μάτι από περιέργεια περισσότερο. Λόγω του ότι περνούσαμε αρκετές φορές από το στενό που βρίσκεται, κάποια στιγμή κάναμε την κίνηση να μπούμε μέσα. Αν και δεν το περίμενα ήταν γεμάτη κόσμο και όλα τα τραπέζια πιασμένα. Η ματιά που έριξα ήταν αρκετή για να καταλάβω τι παίζει. Έτσι στην επόμενη επίσκεψη ήμουν προετοιμασμένος.

Όπως έχει περιγραφεί τα πράγματα είναι απλά. Από τον χώρο έως το φαγητό, την εξυπηρέτηση, τις παρέες όλα απλά. Ο χώρος σαν να βρίσκεσαι σε αυλή του 50-60, με τραπέζια και καρέκλες καφενείου άλλης εποχής, αρκετά στριμωγμένος γέμισε γρήγορα. Τα εδέσματα, περισσότερο μεζέδες ήταν αλλά σχετικά καλές ποσότητες.

Γεύσεις φυσιολογικές κάποια περισσότερο καλά, άλλα λιγότερο. Η εξυπηρέτηση καλή και οι τιμές φυσιολογικές για αυτά που φάγαμε. Το ότι υπήρχαν παρέες ξένων μας έκανε εντύπωση βεβαίως, θετική εννοείται.
Αν θα πήγαινα πάλι; Χμ, μόνο για να δείξω σε κάποιον φίλο πως ήταν ένα ταβερνάκι παλιά στην Αθήνα.

24 Απρ 2018

Αυτό το μαγαζί το είχα προσέξει αρκετό καιρό πριν, σχεδόν όταν άνοιξε για πρώτη φορά. Ήταν πάντα γεμάτο κόσμο και δύσκολα έβρισκες να καθίσεις. Το να πάρεις ψάρι στο χωνάκι και να το φας στο χέρι ή καθισμένος σε ειδικά σκαμπό έξω από το μαγαζί δεν με ξετρέλαινε. Αποφασίσαμε λοιπόν Μ. Εβδομάδα να καθίσουμε στα λίγα τραπεζάκια που υπάρχουν έξω. Δύσκολο λιγάκι γιατί δεν υπήρχε κάποιο άδειο αλλά με κάποια υπομονή, ενός τετάρτου, τελικά τα καταφέραμε.

Η υποδοχή αρκετά καλή, ήρθαν γρήγορα νερό εμφιαλωμένο (χωρίς να μας ρωτήσουν βεβαίως! ) και ψωμάκι, ενώ μας έπαιρναν ταυτόχρονα παραγγελία. Άρα εξυπηρέτηση αρκετά καλή, αν και είχε πολύ κόσμο.

Παραγγείλαμε μία μερίδα γαριδάκι που ήταν αρκετά καλό και σε καλή ποσότητα και μία θράψαλο πολύ ωραία τηγανισμένο. Μία ταραμοσαλάτα που ήταν οκ και μισό λίτρο κρασί λευκό χύμα καλό.

Ο λογαριασμός ήταν 26 ευρώ με το κρασί, 23 χωρίς, και πληρώσαμε με κάρτα. Ο χώρος γενικά ήταν λίγο στριμωγμένος ακόμα και έξω αλλά γενικά το ευχαριστηθήκαμε.

Έχει 4-5 επιλογές με ψάρι, αρκετά φτηνές και κάποιες σαλάτες κλασσικές, χόρτα και διάφορες αλοιφές.

Πιστεύω ότι είναι μία καλή λύση για γρήγορο και νόστιμο φαγητό στο κέντρο.

13 Νοε 2017

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που το συγκεκριμένο μαγαζί έχει πέσει τόσο πολύ στην κατάταξη του ask και ακόμα μεγαλύτερη που έχει τόσο καιρό να γραφτεί μία κριτική. Δεν ξέρω αν δεν γράφουν γιατί λένε "τι άλλο να γράψεις; τα έχουν γράψει άλλοι" ή γιατί νομίζουν ότι δεν αξίζει άλλης κριτικής λόγω κορεσμού στα φαλαφελάδικα που φυτρώνουν παντού γύρω μας.

Όμως η ουρά παραμένει εκεί στην Αιόλου, αν και όχι τόσο μεγάλη, με αυτούς που έφεραν το φαλάφελ στο κέντρο, να συνεχίζουν να έχουν κίνηση. Δεν είμαι ειδικός σε αυτού του είδους το φαγητό, για να κρίνω αν έχει χάσει σε ποιότητα ή σε γεύση αλλά εμείς πήραμε δύο γίγας, για το σπίτι που ήταν πραγματικά χορταστικά και ιδιαίτερα απολαυστικά. Όσο για την αναμονή στην ουρά, σίγουρα κουράζει αλλά νομίζω είναι αρκετά γρήγοροι στην εξυπηρέτηση.

Ο χώρος πάλι, ποιος χώρος; ας είναι καλά η Αιόλου και τα παγκάκια της.

11 Νοε 2017

Είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολο να βρεις να καθίσεις σε αυτό το μαγαζί αλλά και όταν βρεις, τα καθίσματα είναι τόσο άβολα που δεν ευχαριστιέσαι και πολύ το φαγητό σου. Από την άλλη ταχυφαγείο είναι άρα παίρνεις κάτι, το τρως, φεύγεις. Άσε που και να θέλεις να καθίσεις λίγο περισσότερο, βλέπεις αυτούς που περιμένουν και τι να κάνεις; φεύγεις για να καθίσουν να φάνε και αυτοί. Κάπως έτσι βρήκαμε και εμείς κάπου έξω να καθίσουμε, χωρίς ευτυχώς να περιμένουμε πολύ, και να παραγγείλουμε. Μεξικάνικο θέλαμε και αρκετά διαβασμένος από τις κριτικές των φίλων στο ask πήραμε μία τσιμιτσάνγκα για εμένα και ένα μπουρίτο λαχανικών για τη γυναίκα μου.

Η τσιμιτσάνγκα ήταν πολύ καλή, αρκετά καυτερή όπως την είχα ζητήσει, γεμάτη με υλικά και πολύ χορταστική. Η γυναίκα μου μου είπε ότι αυτό που έφαγε ήταν πολύ ωραίο και νόστιμο. Πήραμε και δύο μπύρες βαρέλι για να σβήσουμε την καυτεράδα και δώσαμε τις θέσεις μας στο επόμενο ζευγάρι που περίμενε.
Όλα καλά λοιπόν και την επόμενη φορά θα διαλέξω κάτι διαφορετικό από άλλη κουζίνα, ίσως τη μεσανατολική, με τις καλές κριτικές για το φαλάφελ. Οι τιμές του φυσιολογικές και ο χώρος αρκετά καθαρός για τόσο κόσμο που έχει.

09 Νοε 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί είχαμε καθίσει παλιότερα ένα πρωινό για καφέ. Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το όλο θέμα με την πατάτα και μας εξήγησαν τι ακριβώς και πως. Έτσι το είχα βάλει στα υπ`όψιν και με την πρώτη ευκαιρία που βρήκαμε τραπέζι ελεύθερο, καθίσαμε. Οι επιλογές πολλές για να γεμίσεις την πατάτα με τα υλικά που σου προσφέρουν. Εγώ αφέθηκα στο μενού επειδή, δεν ήξερα τι να βάλω για να είναι αυτό που ήθελα. Εδώ πρέπει να πω ότι μία εξυπηρετικότατη κοπέλα σε καθοδηγεί σωστά και σου εξηγεί ότι θέλεις.

Σαν λάτρης του καυτερού πήρα την ανατόλιαν που μπορείς να την κάνεις όσο καυτερή θέλεις και η γυναίκα μου την υγιεινή. Πολύ καλές και οι δύο, με το βούτυρο και το λιωμένο τυράκι και τα υλικά να τα νιώθεις στο στόμα σου. Φάγαμε αρκετά καλά, ουσιαστικά χορτάσαμε μα τόσα λίγα χρήματα και κυρίως φάγαμε υγιεινά. Ο χώρος είναι βέβαια μικρός αλλά είναι για να φας και να φύγεις. Αλλιώς παίρνεις πακέτο και τρως σπίτι σου. Σε σύγκριση με τα κλασσικά ταχυφαγεία σίγουρα υπερέχει.

07 Νοε 2017

Προτελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου μεσημέρι, με καλό καιρό, καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο για να τσιμπήσουμε κάτι από τα ωραία μεζεδάκια που προσφέρει αυτό το ουζερί.

Γρήγορη εξυπηρέτηση, αρκετές επιλογές από τον κατάλογο και νεράκι βρύσης. Οι μεζέδες ήρθαν αρκετά γρήγορα, με κανονική ροή ώστε να συνεχίσουμε να τρώμε.

Έχει πολλά θαλασσινά, άλλα φρέσκα και άλλα κατεψυγμένα, χόρτα και κολοκυθάκια τηγανιτά ωραία, φάβα, λαδοτύρι και άλλα. Τα κουτσομουράκια που πήραμε ήταν καλοτηγανισμένα, αλλά την παράσταση έκλεψαν οι τηγανιτές σουπιές με ξύδι που ήταν υπέροχες.

Το ζουμάκι τους υπέροχο και οι βούτες με ψωμί, κόλαση. Για το χώρο, μία ματιά που έριξα μέσα, σε πάει σε άλλες εποχές πίσω στο χρόνο. Οι τιμές φυσιολογικές και τι χύμα λευκό κρασί τους αρκετά καλό.

22 Απρ 2017

Το συγκεκριμένο ταχυφαγείο το έχει περιγράψει τέλεια ο χρήστης telis και χάριν αυτού το αναζήτησα ένα βραδάκι την μεγάλη εβδομάδα που βρέθηκα στην περιοχή του Μακρυγιάννη.

Ο χώρος του πράγματι μικρός, εμείς όμως καθίσαμε έξω αφού είχε μία όμορφη βραδιά. Σχετικά ξεχωριστά διακοσμημένος ο μέσα χώρος εμένα μου άρεσε.

Οι επιλογές του από ζυμαρικά ήταν αρκετές και οι σάλτσες του περισσότερες. Εγώ πήρα μία καυτερή η οποία ήταν πολύ καλή. Τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα και η ποσότητα αρκετή. Η γυναίκα μου πήρε μία σαλάτα που ήταν πολύ νόστιμη και με φρέσκα υλικά και ένα πολύ ωραίο dressing που ήρθε ξεχωριστά.

Γενικά τα πάντα είναι μίας χρήσης αλλά αυτό δεν μειώνει τις καλές εντυπώσεις που αποκομίσαμε. Το κρασί εμφιαλωμένο 187ml ήταν μόνο στα 2,5 ευρώ και οι τιμές για μία σαλάτα και τα μακαρόνια 9,60 ευρώ. Εγώ που είμαι μακαρονάς δεν θα το έχανα με τίποτα αυτό το μαγαζί.

22 Απρ 2017

Το είχα βάλει στο μάτι από καιρό λόγω των καλών κριτικών πού έχει και επειδή είμαι λάτρης των καυτερών γεύσεων. Ευκαιρία λοιπόν δόθηκε τη Μ. Τετάρτη που δεν είχε πολύ κόσμο. Το μαγαζί είναι πολύ μικρό και δεν έχει παραπάνω από δέκα τραπέζια. Έχει όμως αρκετή ησυχία σε σύγκριση με το MIRCH με το οποίο μοιραία γίνεται η σύγκριση αφού και τα δύο είναι περίπου στο ίδιο στυλ.

Ο χώρος λοιπόν μικρός, τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς διακόσμησης αλλά δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερα στριμωγμένος. Ίσως γιατί έχεις θέα στην οδό Νίκης όπου μπορείς να βλέπεις τους περαστικούς. Ο χώρος είναι καθαρός όπως και οι τουαλέτες.

Όλα γίνονται σε κοινή θέα, όπως συνηθίζεται σε κάθε ινδικό εστιατόριο. Η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια από μία κοπέλα που μας καθοδήγησε στις επιλογές μας, τόσο για την καυτεράδα των φαγητών, όσο και για το ρύζι που θα παίρναμε.

Τρία άτομα πήραμε ένα ινδικό σουβλάκι και ένα για φυτοφάγους αρκετά νόστιμα και τα δύο. Μία σαλάτα raita πολύ δροσιστική για το καυτερό chicken vindaloo που παρήγγειλα εγώ το οποίο συνοδεύτηκε με ένα απλό μπολ με ρύζι και επιπλέον ρύζι sweet pulao που εμένα δεν με εντυπωσίασε.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με ένα κρασάκι εμφιαλωμένο μοσχοφίλερο Μπουτάρη 187 ml σε αξιοπρεπέστατη τιμή. Σύνολο 22.5 ευρώ χωρίς το κρασί, πολύ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε. Το θεωρώ μία φτηνή και καλή επιλογή για το κέντρο, αρκεί να σου αρέσει η ινδική κουζίνα.