George G.

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα
2017

Στη "Φυσαρμόνικα" έχω πάει αρκετές φορές, αλλά δεν είχα βρει το χρόνο να γράψω κριτική. Οφείλω ευχαριστίες στο αγαπητό jim που την υπέδειξε ως εξαιρετικό μεζεδοπωλείο και σπεύδω να γράψω ότι η κριτική μου σε αυτήν την κατεύθυνση θα κινηθεί.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Τετάρτη βράδυ, και παρέα με έναν φίλο που είχαμε αρκετό καιρό να βρεθούμε, σκεφτόμασταν αν θα πάμε για καφέ ή φαγητό. Με δεδομένο ότι το ραντεβού είχε δοθεί στο σταθμό του μετρό "Εθνική Άμυνα", η λύση στο δίλημμα ήταν εύκολη: Για μεζέδες στη "Φυσαρμόνικα"!

Το χώρο του καταστήματος έχουν περιγράψει πολλοί αγαπητοί χρήστες (jim, tzia, fratello, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ). Είναι πραγματικά όμορφος και λειτουργικός με βάση το ξύλο. Επίσης, ωραία ιδέα είναι τα πολλά φυτά και τα πλαστικά ηχοπετάσματα που μειώνουν το θόρυβο της κίνησης από τη Λεωφόρο Μεσογείων. Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα του χώρου, ότι αν καθίσετε έξω, όσο νά 'ναι ακούγεται η πολύβουη λεωφόρος...

Για την εξυπηρέτηση μόνο καλά λόγια έχω να γράψω: Οι υπεύθυνοι του μεζεδοποτείου (όπως το αποκαλούν) είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε ερώτηση και να λύσουν κάθε απορία. Οι σερβιτόροι είναι πάντα δίπλα στα τραπέζια, έτοιμοι να προλάβουν αυτό που θα ζητήσει ο πελάτης (π. χ. να ανανεώσουν την κανάτα με παγωμένο νερό βρύσης πριν καν αδειάσει) και εξυπηρετούν με χαμόγελο και ανυπόκριτη ευγένεια.

Ας έρθουμε όμως στα του φαγητού και το τι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα ντάκος κρητικός (τιμή 4,40 ευρώ). Για την ακρίβεια μικρά κρητικά παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα και ξύγαλο Σητείας. Πάρα πολύ δροσερή και νόστιμη η γεύση, εξαιρετικό το τυρί.

- Φωλιά πατάτας με τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου, αυγά και κρητικό απάκι (τιμή 5,90 ευρώ). Δυο λέξεις μόνο: Πιάτο-ποίημα! Απίστευτος ο γευστικός συνδυασμός της τραγανής φωλιάς πατάτας με τη γραβιέρα, τα αυγά και το απάκι. Πιάτο που προτείνεται για τα must μιας επίσκεψης στη "Φυσαρμόνικα"!

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με λιωμένη γραβιέρα Νάξου (τιμή 5,10 ευρώ). Τέλειος ο γευστικός συνδυασμός της μελιτζάνας με τη γραβιέρα Νάξου και μια σάλτσα ντομάτας.

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (τιμή 6,30 ευρώ). Έφτασαν στο τραπέζι μας 5 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια πολύ σωστά ψημένα με μια πολύ εύγευστη σάλτσα. Μας άρεσαν πολύ!

- Οι μεζέδες συνοδεύτηκαν από φέτες εύγευστου μαύρου και λευκού ψωμιού, για τις οποίες ερωτηθήκαμε αν τις θέλουμε και η τιμή τους ήταν 1,20 ευρώ για τα δύο άτομα.

- Για επιδόρπιο, προτιμήσαμε το -περίφημο πια- μηλόφι (τιμή 4,50 ευρώ). Ε-ξαι-ρε-τι-κό!!! Τέλεια, απίστευτα ισορροπημένη γλυκιά γεύση! Απλά δοκιμάστε το, όταν πάτε στο μεζεδοποτείο!

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, για ν' αλλάξει η γεύση. Καλόπιοτο και καλοδεχούμενο!

Το value for money είναι αδιαμφισβήτητα πολύ καλό. Συνολικό κόστος (χωρίς ποτά) 27,40 ευρώ τα δύο άτομα, κάτω από 14 ευρώ το άτομο. Απλά είναι καλό να έχετε υπόψη σας ότι η λογική της "Φυσαρμόνικας' είναι να δοκιμάσετε όσα περισσότερα πιάτα-μεζέδες γίνεται, οπότε όσο μεγαλύτερη η παρέα, τόσο καλύτερα!

Συνολική αποτίμηση: Φυσικά, θετικότατη! Εξαιρετικοί μεζέδες, ευγενέστατη και ταχύτατη εξυπηρέτηση, πολύ καλό value for money, συμπαθητικός χώρος. Η "Φυσαρμόνικα" προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. Αγαπητέ φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, στην πιο πρόσφατη κριτική σου έγραψες ότι: "κλείνεις γλυκόπικρα έναν κύκλο" και ότι: "Για την ώρα θα απομακρυνθείς από την αγαπημένη σου συνήθεια ανάρτησης κριτικών". Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να αναθεωρήσεις και να αρχίσεις έναν νέο κύκλο. Το αγαπημένο μας site είναι φτωχότερο χωρίς τις πάντα εύστοχες και αναλυτικές κριτικές σου!

American Style - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Φανατικός οπαδός του μπέργκερ δεν είμαι ούτε ήμουν ποτέ (κατά το "Κρύο δεν κάνει στην Ελλάδα, κρύο δεν έκανε ποτέ"). Ωστόσο, καμιά φορά, ειδικά μετά από πρόταση φίλων, δοκιμάζω να επισκεφτώ κάποιο από τα εστιατόρια που ειδικεύονται στο μπέργκερ και μερικές φορές, έχω μείνει ικανοποιημένος. Λυπάμαι, αλλά το GOURMET BURGER KITCHEN (GBK) δεν μου άφησε θετική αίσθηση.

Πέμπτη βραδάκι λοιπόν και δύο καλές φίλες μου είχαν προτείνει να βρεθούμε στο Athens Mall, για να αγοράσουμε κάποιο δώρο για ένα φιλικό μας ζευγάρι. Μετά την εύρεση του δώρου, "έπεσε" η πρόταση για φαγητό σε κάποιο από τα εστιατόρια του Mall. Η μία από τις δύο φίλες, η οποία τιμά δεόντως τα μπέργκερ, ήταν κατηγορηματική: "Πάμε στο GBK, είναι καταπληκτικό! " Δεν σας κρύβω ότι πρόλαβα να ρίξω μια γρήγορη ματιά στο ask4food και η αρκετά υψηλή βαθμολογία με ενθάρρυνε. Όμως, εντόπισα ότι η αγαπητή φίλη indulge δεν ήταν τόσο ενθουσιώδης (το αντίθετο θα έλεγα) στην κριτική της... Και επειδή για κάποιους φίλους έμπιστους χρήστες ξέρω ότι σπάνια διαφωνώ με τις παρατηρήσεις τους, μετέφερα τις επιφυλάξεις μου στις δύο φίλες, οι οποίες όμως ήταν απτόητες και έτσι βρεθήκαμε στο GBK.

Ο εσωτερικός του χώρος είναι τυπικός χώρος μπεργκεράδικου (επιτρέψτε μου τον αδόκιμο όρο). Τραπέζια σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, καρέκλες και καναπέδες όχι πολύ βολικοί, μερικά σταντ. Να σημειώσω ότι σερβίρουν και στον εξωτερικό χώρο του Mall, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο άνετα: Τραπεζοκαθίσματα σε στυλ καφετέριας και με σχετικά μεγάλη απόσταση μεταξύ τους.

Αφού καθίσαμε, μια χαμογελαστή κοπέλα μας έφερε τους καταλόγους και ρώτησε αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, επιλέξαμε το πρώτο. Διαβάζοντας τον κατάλογο διαπίστωσα ότι το GBK προσφέρει μια ικανοποιητική ποικιλία από μοσχαρίσια μπέργκερ, αλλά και επιλογές με κοτόπουλο, βουβαλίσιο κρέας (από τους βούβαλους που εκτρέφονται στην Κερκίνη Σερρών), veggie προτάσεις, κάποιες σαλάτες, ορεκτικά και τρία επιδόρπια. Να σημειώσω ότι το μενού επιμελείται (όπως και σε όλα τα καταστήματα της βρετανικής ιδιοκτησίας αλυσίδας ταχυφαγείων που φέρουν το όνομα GBK) o Νεοζηλανδός σεφ Peter Gordon.

Η φίλη που επισκέπτεται συχνά το εστιατόριο μας πρότεινε να πάρουμε το GBK deal menu που προσφέρεται Δευτέρα με Παρασκευή και περιλαμβάνει μπέργκερ με τηγανιτές πατάτες με σως ή συνοδευτική σαλάτα και μπύρα ή αναψυκτικό. Η πρότασή της έγινε δεκτή, καθώς μας φάνηκε αρκετά συμφέρουσα και έτσι επιλέξαμε:

- Ένα cheese burger με cheddar, μαγιονέζα, tomato relish (γλυκιά σως τομάτας) και μαρούλι. Η επιλογή ήταν να συνοδευτεί με τηγανιτές πατάτες με sour cream σως και μια μπύρα (για την προσφορά είναι ποτήρι Fischer). Το μπέργκερ δεν με ενθουσίασε, θα έλεγα ότι είχε αδιάφορη γεύση. δεν είχε καμιά γευστική ένταση. Το ψωμάκι ήταν αρκετά νόστιμο και αφράτο. Οι τηγανιτές πατάτες συμπαθητικές, είχαν μόλις τηγανιστεί, αλλά δεν μου έδωσαν αίσθηση φρεσκάδας. Πάντως συνδυάζονταν ευχάριστα με την sour cream σως.

- Ένα Wellington (ιδού και η λεκτική επιρροή του Νεοζηλανδού σεφ! ) burger με μανιτάρια σχάρας, tomato relish (τη γλυκιά σως τομάτας που προανέφερα), truffle mayo, Wellington sauce και ροδέλες κρεμμυδιού. Η επιλογή ήταν να συνοδευτεί με σαλάτα μαρούλι και ένα αναψυκτικό. Οι δύο σως έδιναν κάποια γευστική ένταση στο κατά τα άλλα αδιάφορο γευστικά μπέργκερ, αλλά μέχρι εκεί... Για το ψωμάκι, τα είπαμε, αρκετά νόστιμο και αφράτο. Πάντως, στη φίλη που λατρεύει τα μπέργκερ, άρεσε πολύ το Wellington...

- Ένα Blue cheese burger με Blue cheese dressing, μαγιονέζα, tomato relish και μαρούλι. Η επιλογή ήταν να συνοδευτεί με σαλάτα μαρούλι και ένα αναψυκτικό. να μην ξανααναφέρω την άποψή μου για το μπέργκερ και γίνω κουραστικός. Το Blue cheese dressing που δοκίμασα ήταν αρκετά έντονο. Συνολικά, η φίλη που που παρήγγειλε το Blue cheese burger δεν ενθουσιάστηκε...

Το κόστος χάριν της προσφοράς ανήλθε στα 10.50 ευρώ το άτομο. Οι τιμές, εκτός προσφοράς, μου φάνηκαν αρκετά "τσιμπημένες": Π. χ. 8,70 ευρώ για ένα cheese burger δεν τα λες λίγα...

Η εξυπηρέτηση ήταν γενικά ευγενική, με μόνη αρρυθμία ότι χρειάστηκε να ζητήσουμε δυο-τρεις φορές να μας ξαναγεμίσουν τα ποτήρια νερό, μέχρι να έρθει η κοπέλα που σέρβιρε, η οποία μας ζήτησε συγγνώμη για την καθυστέρηση και στη συνέχεια είχε το νου της και ξαναγέμισε τα ποτήρια πριν της το ζητήσουμε και πάλι.

Αν θα ξαναπήγαινα; Μάλλον όχι...

Το μπέργκερ δεν με ενθουσίασε, οι τιμές μου φάνηκαν ακριβούτσικες, ούτε ο χώρος είχε κάτι το ξεχωριστό. Στα θετική η ευγενική εξυπηρέτηση, αλλά δεν αρκεί για να με πείσει να επανέλθω...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα
2017

Σάββατο βράδυ και με προτροπή φίλου που μένει στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, παρέα τεσσάρων ατόμων, επισκεφτήκαμε τη "Μουριά". Είναι μια παραδοσιακή ελληνική ταβέρνα-εστιατόριο που για πάνω από εξήντα χρόνια λειτουργεί εκεί.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι ό, τι περιμένει κάποιος από μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Λιτά τραπεζοκαθίσματα με κλασικά τραπεζομάντιλα, απλό δάπεδο, συνηθισμένη διακόσμηση. Μάλιστα έτσι όπως είναι στενόμακρος και σε δύο επίπεδα, μερικές φορές καθίσταται δύσκολη η μετακίνηση των πελατών, ειδικά, αν αποφασίσουν να επισκεφτούν την τουαλέτα που βρίσκεται στο βάθος. Για τις μέρες καλοκαιρίας υπάρχει και μια μικρή εξωτερική αυλή. Για αναλυτικότατη περιγραφή του χώρου, καθώς και για αναφορές στην ιστορία του καταστήματος, σας παραπέμπω σε παλαιότερη κριτική του έμπιστου χρήστη piperman.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, δεν χρειαζόταν κιόλας, η αίθουσα ήταν γεμάτη κατά τα δύο τρίτα. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος μας πρότεινε τραπέζι, καθίσαμε και μας έφερε καταλόγους και μια κανάτα νερό βρύσης. Ο κατάλογος είναι εκτενέστατος και περιλαμβάνει μαγειρευτά φαγητά (καθώς το εστιατόριο έξι μέρες την εβδομάδα λειτουργεί από το μεσημέρι) και πάρα πολλές επιλογές από της ώρας.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα ακόλουθα:

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη. Ήταν πολύ καλά φρυγανισμένο, ήμασταν και πεινασμένοι, δεν πρόλαβε να μας το φέρει ο σερβιτόρος και σχεδόν αμέσως παραγγείλαμε να μας ξαναφέρει!

- Βραστά λαχανικά για σαλάτα. Πολύ σωστά βρασμένα, τόσο, ώστε να "κρατάνε" λίγο στο στόμα, μας άρεσαν πολύ. Ειδικά τα μπρόκολα ήταν τέλεια!

- Τυρί φέτα. Συνηθισμένη γεύση, όχι κάτι το ξεχωριστό, δεν μας ενθουσίασε.

- Πατάτες τηγανιτές. Κι αυτές απλά συμπαθητικές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

- Αρνίσια παϊδάκια. Ζητήσαμε από τον υπεύθυνο να τα ψήσει πολύ καλά, σύμφωνα με τα γούστα μας και πραγματικά ο ψήστης τα πέτυχε ακριβώς όπως τα θέλαμε. Καλά ψημένα, χωρίς να αφήνουν γεύση κρεατίλας, χωρίς να μυρίζουν και ταυτόχρονα αρκετά ζουμερά.

- Ψαρονέφρι χοιρινό. Αρκετά νόστιμο, σωστά ψημένο, κομμένο σε ροδέλες. Σερβιρίστηκε με ρύζι, το οποίο ήταν εντελώς άγευστο.

- Φιλέτο κοτόπουλο. Καλά ψημένο, καλή ποιότητα κοτόπουλου, χωρίς ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Ήπιαμε κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά εύγευστο και πάντως γλυκόπιοτο.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα, ραβανί με παγωτό βανίλια, πολύ νόστιμο, μας βοήθησε να αλλάξουμε γεύση από τα κρεατικά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 15-16 ευρώ το άτομο, τιμή που η παρέα εκτίμησε ως λογική γι' αυτά που προσφέρει η ταβέρνα-εστιατόριο.

Συνολική εκτίμηση: Θετική. Η "Μουριά" προσφέρεται, αν αναζητάτε ελληνική κουζίνα, γνωστές γεύσεις, χωρίς εξάρσεις. Είναι μια "τίμια" ταβέρνα, χωρίς κάτι το ξεχωριστό από πλευράς διακόσμησης και χώρου, με καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Πιθανότατα, δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να την επισκεφτώ, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα αποτελούσε μία από τις πιθανές εναλλακτικές λύσεις.

Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα
2017

Είχα 4-5 χρόνια να πάω στις "ΛΕΥΚΕΣ" στο Γαλάτσι. Επομένως, όταν ένας φίλος πρότεινε να συναντηθούμε εκεί, παρέα τεσσάρων ατόμων, λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, αποδέχτηκα με χαρά την πρόσκληση, έχοντας διαβάσει και τις εξαιρετικές κριτικές των φίλων χρηστών του ask4food.

Φευ! Η πρώτη επίσκεψή μας στο εστιατόριο αποδείχτηκε μάταιη, καθώς, παρότι Τετάρτη και μάλιστα γύρω στις 8 το βράδυ, δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα... Μάλιστα το βλέμμα του υπεύθυνου, όταν του είπαμε ότι δεν είχαμε κάνει κράτηση, ένα μείγμα απορίας (του στυλ από ποιον πλανήτη προέρχονται αυτοί;) και συμπόνιας (του τύπου τι να κάνω τώρα για σας;) μας προετοίμασε, ώστε την επόμενη φορά να τηλεφωνήσουμε εγκαίρως (3-4 μέρες πριν) και να καταφέρουμε να βρούμε τραπέζι για Παρασκευή βράδυ στις 10.

Η υποδοχή πολύ ευγενική από τους και τις αεικίνητους (αεικίνητες) και νευρώδεις σερβιτόρους και σερβιτόρες που μας τοποθέτησαν ταχύτατα στο τραπέζι μας, έφεραν αμέσως τους καταλόγους, ρώτησαν αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, όταν επιλέξαμε το δεύτερο, έφεραν ένα ευμέγεθες μπουκάλι. Να σημειώσω ότι κάθε φορά που ζητούσαμε να ανανεωθεί το νερό, το έκαναν αρκετά γρήγορα, φέρνοντάς το κάθε φορά σε διαφορετικού σχήματος και μεγέθους μπουκάλι ή κανάτα, ένα πολύ ωραίο παιχνίδι εντυπώσεων...

Ταχύτατα έφεραν και τους καταλόγους και, όταν αντιλήφθηκαν ότι ήμασταν έτοιμοι, ήρθαν να πάρουν παραγγελία. Μόνο φάουλ ότι δεν υπάρχουν στον κατάλογο τα πιάτα ημέρας, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν οι πελάτες την τιμή τους, αλλά και να είναι δύσκολο να συγκρατήσουν τα συστατικά τους. Συγκεκριμένα μάλιστα στην περίπτωσή μας, ο συμπαθέστατος σερβιτόρος τα "απήγγειλε" ταχύτατα, χωρίς να κομπιάσει ούτε χιλιοστό του δευτερολέπτου!.

Πριν έρθει η παραγγελία μας, έφεραν φέτες εύγευστου λευκού και μαύρου ψωμιού που συνοδεύονταν από ένα πολύ καλής ποιότητας κρεμώδες τυρί, "τσοπανοτύρι", μας είπαν ότι ήταν και κομμάτια από χοιρινή πανσέτα πικάντικη, πραγματικά με πολύ πιπεράτη γεύση.

Από το εκλεκτά εδέσματα του εστιατορίου, με σαφή προσανατολισμό στη δημιουργική ελληνική κουζίνα, δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα Λεύκες με μαρούλι, τομάτα, τριμμένο τυρί, κοτόπουλο, φιστίκι Αιγίνης και σάλτσα. Φρεσκοκομμένη, δροσερή, εξαιρετική γεύση.

- Παντζαροσαλάτα με μους γιαουρτιού. Τα παντζάρια ήταν τέλεια βρασμένα και ο συνδυασμός τους με τη μους γιαουρτιού ήταν πολύ γευστικός.

- Γραβιέρα παναρισμένη με βρώμη που συνοδευόταν από μαρμελάδα πιπεριάς. Ήρθαν οκτώ sticks πολύ νόστιμης πικάντικης παναρισμένης γραβιέρας που έδεναν τέλεια με τη μαρμελάδα πιπεριάς. Από τα ορεκτικά, αυτό μας ενθουσίασε!

- Καπελάκια. Πρόκειται για ζυμαρικά (θα τα περιέγραφα σαν μεγάλα τορτελίνια ή μικρά ραβιόλια) γεμιστά με χοιρινή πανσέτα, γραβιέρα Νάξου και τρίμμα πατάτας, βουτηγμένα σε pesto pepperoncino και λάδι μαύρης τρούφας Γρεβενών. Πολύ ενδιαφέρουσα, πικάντικη γεύση και η μερίδα, πλουσιότατη!

- Σούφρα του πασά. Κομμάτια χοιρινού κρέατος με σάλτσα που είχε έντονη γεύση κρεμμυδιού και πιπεριάς, προτείνεται για τους λάτρεις των γλυκοκαυτερών γεύσεων.

- Σουβλάκι κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι. Επιλογή φίλης που αποφεύγει τα βαριά πιάτα. Έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη, Τα κομμάτια του κοτόπουλου ήταν ελαφρώς μαριναρισμένα.

- Παπαρδέλες με κομμάτια μελιτζάνας, κιμά λουκάνικου Καρδίτσας και πεκορίνο Αμφιλοχίας. Προσεγμένο πιάτο με έντονες γεύσεις.

- Ριζότο με μανιτάρια και γραβιέρα Νάξου. Σωστά χυλωμένο, μεγάλη μερίδα, άφηνε πάντως μάλλον βαριά γεύση.

- Μοσχαρίσια μπριζόλα με πουρέ μανιταριών και λουκάνικο. Επιλογή φίλου από τα πιάτα ημέρας. Νόστιμη η μπριζόλα, σωστά ψημένη, αρκετά "βαρύς" ο συνοδευτικός συνδυασμός, όπως και το ντεκόρ του πιάτου, που ανάμεσα στα άλλα περιλάμβανε και ένα γλαστράκι!

Μετά από αρκετή σκέψη, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά, για τα οποία είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια (σπεύδω να γράψω) και δικαίως!

Πριν διαλέξουμε από τον κατάλογο που έρχεται στο τραπέζι σε μορφή μικρού μαυροπίνακα, όπου τα γλυκά είναι γραμμένα με πολύχρωμες κιμωλίες, μας προσφέρθηκε, για να αλλάξουμε τη γεύση, κέρασμα σορμπέ λεμόνι. Τελικά, διαλέξαμε:

- Σούπα σοκολάτας: Όπως έγραψε και ο φίλτατος VAGELIS γλυκό "μόνο για chocoholics". Σε ένα τεράστιο μπολ μέσα σε ρευστή σοκολάτα "πλέει' ένα ευμέγεθες κομμάτι κέικ σοκολάτας και πάνω του περιμένει προκλητικά μια μπάλα παγωτό βανίλια. Σοκόλαση!

- Προφιτερόλ. Έρχονται σου γεμισμένα με εξαιρετική κρέμα και φέρνουν ρευστή σοκολάτα γάλακτος, για να τα περιχύσετε. Άφησαν σε όλους μας εξαιρετικές γευστικές εντυπώσεις!

Με τούτα και με 'κείνα ξέχασα να αναφερθώ στον χώρο: Θα αντιγράψω τον πολύ αγαπητό φίλο jim: "Παλιό σπίτι, όμορφα διακοσμημένο με πολλά παλιά αντικείμενα" και τον εξίσου αγαπητό ΙΩΓΙΑΝΝΗ: "Η αποθέωση της ανομοιομορφίας, δοσμένη όμως τόσο πετυχημένα που το αποτέλεσμα είναι τρομερά καλαίσθητο". Αντί περαιτέρω περιγραφής, σας προτρέπω να επισκεφθείτε τις "ΛΕΥΚΕΣ", για να θαυμάσετε τον εσωτερικό χώρο και να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι το μεράκι, με το οποίο έχει διακοσμηθεί και να νιώσετε τη ζεστασιά που προσφέρει. Για την περίοδο της καλοκαιρίας, προσφέρεται η υπέροχη, μεγάλη, εξωτερική αυλή!

Check please! (για να αντιγράψω τον αγαπητό mavtaso).
Περίπου στα 26-27 ευρώ το άτομο. Δεν είναι λίγα, αλλά ανταποκρίνονται στην ποιότητα του φαγητού, της εξυπηρέτησης και στον υπέροχο χώρο του εστιατορίου!

Συμπέρασμα: Οι "ΛΕΥΚΕΣ" προτείνονται ανεπιφύλακτα! Σίγουρα, δεν είναι εύκολο, με δεδομένες τις τιμές, να τις επισκέπτεται κάποιος αρκετά συχνά, προσφέρονται όμως για εξαιρετικές περιστάσεις και αξίζει να διαθέσετε κάτι παραπάνω, για να απολαύσετε ένα άριστο γευστικό αποτέλεσμα!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
2017

Πρώτη κριτική για το 2017 και κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, αλλά και σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food καλή χρονιά με υγεία! Μακάρι το 2017 να είναι για όλους μας καλύτερο από το 2016!

Οι μέρες των γιορτών, η περίοδος των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δίνει πάντα την ευκαιρία για συναντήσεις φίλων. Μέσα στη γιορτινή περίοδο βρεθήκαμε λοιπόν, βράδυ Παρασκευής, τέσσερα άτομα για φαγητό στο "Αγορά Select". Ευτυχώς μια προνοητική φίλη είχε κάνει κράτηση, γιατί το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο...

Η αγαπητή tzia και ο αγαπητός jim έχουν περιγράψει σε προηγούμενες κριτικές τους με ακρίβεια τον χώρο. Θα συμφωνήσω μαζί τους: Στον χώρο κυριαρχεί το ξύλο, προσφέροντας μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Τα καθίσματα είναι άνετα, τα τραπέζια λίγο στριμωγμένα, ίσως όμως η αίσθηση αυτή να οφείλεται στην πολυκοσμία των ημερών,,, Πάντως, τόσο ο εσωτερικός, όσο και ο ημιυπαίθριος στεγασμένος χώρος είναι καλόγουστα διακοσμημένοι και δημιουργούν στους πελάτες θετική διάθεση να καθίσουν και να απολαύσουν το φαγητό τους. Ιδιαίτερα δε, τις γιορτινές μέρες που επισκεφτήκαμε το κατάστημα, υπήρχε και ένας εξαιρετικά φωτεινός διάκοσμος με λαμπάκια που δημιουργούσε ακόμα πιο θετική διάθεση για όλους μας.

Η εξυπηρέτηση είναι γενικά επαγγελματική, γρήγορη και με διάθεση να βοηθήσουν τον πελάτη να κάνει τις επιλογές του από τον εξαιρετικά εκτενή κατάλογο που περιλαμβάνει πιάτα ημέρας, τυριά, σαλάτες, ζυμαρικά, πουλερικά, κρεατικά, ψάρια και γλυκά! Χώρια οι επιλογές του καταλόγου των κρασιών σε λευκά, ροζέ, κόκκινα, από τα οποία υπάρχει η δυνατότητα να πιει κάποιος λευκό και κόκκινο και σε ποτήρι. Μικρές καθυστερήσεις που παρατηρήθηκαν προφανώς οφείλονταν στο συνωστισμό της ημέρας, ενώ οφείλω να αναφέρω ότι αμέσως μόλις καθίσαμε, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας (χωρίς να ερωτηθούμε) ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ο ευγενέστατος σερβιτόρος γέμισε τα ποτήρια μας.

Η μελέτη του καταλόγου μας πήρε αρκετή ώρα λόγω της έκτασής του. Μόλις ήρθε ο υπεύθυνος για την παραγγελία, ένας άλλος σερβιτόρος μας έφερε αρκετά μεγάλη ποσότητα από φέτες συμπαθητικού λευκού και μαύρου ψωμιού μαζί με ένα νόστιμο ντιπ που είχε βάση το γιαούρτι και περιλάμβανε ροδέλες ελιάς.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

- Ποικιλία μανιταριών με λιαστή ντομάτα, τσίπουρο και βότανα. Σωστά τηγανισμένα, είχαν πάρει το άρωμα του τσίπουρου, μας άρεσαν πολύ.

- Ανάμεικτη σαλάτα με ψητό χαλούμι σχάρας, ψητά ντοματίνια και σάλτσα πέστο δυόσμου. Φρεσκοκομμένα και πολύ εύγευστα λαχανικά, εξαιρετική γεύση για το χαλούμι σχάρας. Να σημειώσω ότι και η ποσότητα της σαλάτας ήταν αρκετά μεγάλη.

- Πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής και ανθότυρο σε βινεγκρέτ μελιού. Κι αυτή εύγευστη και φρεσκοκομμένη, αλλά και σε ικανοποιητική ποσότητα, μας άφησε θετικές εντυπώσεις.

- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα και τυρί κρέμα. Η φίλη που το παρήγγειλε μας είπε ότι ήταν σωστά χυλωμένο και ότι η γεύση της παρμεζάνας ήταν αρκετά έντονη.

- Φιλέτο κοτόπουλου στην σχάρα με βραστά λαχανικά. Σωστά ψημένο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια σχάρας με τηγανητές πατάτες. Κι αυτά σωστά ψημένα, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη γεύση από μυρωδικά.

- Μπριζόλα χοιρινή με τηγανητές πατάτες. Η χοιρινή μπριζόλα ζητήθηκε να είναι καλά ψημένη, ήρθε "μέτρια προς καλά" ψημένη. αλλά κατά τα άλλα το κρέας ήταν καλής ποιότητας και οι πατάτες συμπαθητικές.

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα:

- Παγωτό γιαούρτι με μέλι και καρύδια. Μας άρεσε πάρα πολύ.

- Πανακότα. Συμπαθητική, φρέσκια, αρκετά εύγευστη.

Συνολικά, πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο, τιμή που θεωρώ αρκετά λογική για όσα πήραμε. Σίγουρα, στην εποχή μας. υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στο value for money π. χ. με το να θεσπιστεί κάποιο μενού σε οικονομικότερη τιμή.

Εν κατακλείδι, η αποτίμηση για το "Αγορά Select" είναι θετική: Όμορφα διακοσμημένος χώρος, επαγγελματική εξυπηρέτηση, καλής ποιότητας φαγητό με έναν εξαιρετικά περιεκτικό κατάλογο και ικανοποιητικό value for money. Αυτά συνθέτουν την εικόνα του εστιατορίου και προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα σε επόμενη ευκαιρία!

Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στην ταβέρνα-εστιατόριο "Ο Τζίτζιρας κι ο Μίτζιρας" βρέθηκα πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, μάλλον τυχαία. Και εξηγούμαι: Παρέα πέντε ατόμων είχαμε συνεννοηθεί από την Παρασκευή για έξοδο για φαγητό το Σάββατο βράδυ. Μάλιστα ένας από την ομήγυρη είχε προτείνει να κινηθούμε στα βόρεια προάστια, Μαρούσι ή Κηφισιά. Όμως, την τελευταία στιγμή ένα από τα μέλη της παρέας που κατοικεί στο Παλιό Φάληρο μας ειδοποίησε πως εξαιτίας μιας υποχρέωσης θα του ήταν πολύ δύσκολο να μετακινηθεί προς τα βόρεια και αντιπρότεινε κάθοδο όλων μας στα νότια, δεσμευόμενος να προτείνει συγκεκριμένο στέκι. Πράγματι, αποδεχτήκαμε όλοι την αλλαγή σχεδίου και γύρω στις 9 το βράδυ συναντηθήκαμε στην είσοδο της πολύ συμπαθητικής αυλής του "Τζίτζιρα"!

Ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός: Αυλή με αρκετά φυτά, τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακής ταβέρνας τοποθετημένα ευρύχωρα, ώστε να κάθονται οι πελάτες άνετα και τώρα το χειμώνα περίκλειστη από πλαστικά καλύμματα και εφοδιασμένη με φορητές σόμπες εξωτερικού χώρου, για ζεστασιά. Η παγωνιά ήταν αρκετή και προτιμήσαμε τον εσωτερικό χώρο, φεύγοντας είδαμε πάντως μια μεγάλη παρέα να κάθεται έξω και να το απολαμβάνει. Ο εσωτερικός χώρος πιο μαζεμένος, πιο ζεστός, αλλά και πιο στριμωγμένος, τυπικός χώρος παραδοσιακής ταβέρνας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, τυπική, διεκπεραιωτική. Να δώσω δυο-τρία παραδείγματα:
- Ο φίλος μας είχε πάρει τηλέφωνο πριν πάμε και του είπαν ότι υπάρχει τραπέζι για πέντε άτομα. Αυτό που μας έδειξαν ήταν κάπως στριμωγμένο και υπήρχαν ακόμα αρκετά άδεια, χωρίς την ένδειξη ότι υπάρχει κράτηση. Ο υπεύθυνος επέμενε να τακτοποιηθούμε στο συγκεκριμένο τραπέζι και απλά το μετακίνησε λίγο, για να είμαστε πιο άνετα.
- Προσφέρθηκε καλωσόρισμα ρακί και ταυτόχρονα προσγειώθηκε στο τραπέζι μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Κάποιος από την παρέα πρότεινε να ζητήσουμε νερό από τη βρύση, αλλά η δίψα άλλου μέλους της παρέας και το γεγονός ότι ο νεαρός σερβιτόρος απομακρύνθηκε αμέσως μας οδήγησε στο να ανοίξουμε το εμφιαλωμένο.
- Το σερβίρισμα έγινε σχετικά γρήγορα, αν λάβουμε υπόψη ότι ήταν Σάββατο βράδυ και με σωστό ρυθμό και σειρά (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως, επιδόρπιο). Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα και παρότι πέρασαν τρεις διαφορετικοί σερβιτόροι ούτε ένας δεν χαμογέλασε ούτε ένας δεν είπε μια κουβέντα για το τι πιάτο ή ακόμα και κέρασμα έφερε...

Ο κατάλογος του καταστήματος έχει όλα όσα περιμένει κάποιος από μια ταβέρνα - κυρίως κρεατικά - αρκετά κρητικά εδέσματα (π. χ. χοχλιούς μπουμπουριστούς, γαμοπίλαφο) και μερικά μαγειρευτά (π. χ. γεμιστά), νομίζω μάλιστα ότι είναι ανοιχτά από το μεσημέρι.

Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου παραγγείλαμε τα εξής:

- Κρητική σαλάτα με σταμναγκάθι, πράσινα λαχανικά, γραβιέρα και μια εύγευστη σως μελιού (αν δεν κάνω λάθος). Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και σε επαρκή ποσότητα. Πολύ καλής ποιότητας η γραβιέρα.

- Ταμπουλέ. Αρκετά καλή η γεύση της, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Μυζηθροπιτάκια. Φτιαγμένα στο τηγάνι, σωστά τηγανισμένα, με πολύ νόστιμη γέμιση από κρητική μυζήθρα. Να σημειώσω στα θετικά του μαγαζιού ότι, ενώ η μερίδα περιλαμβάνει τέσσερα πιτάκια, ο σερβιτόρος πρόβλεψε και μας έφερε πέντε.

- Παστουρμαδόπιτα. Κι αυτή φτιαγμένη στο τηγάνι. Ενώ η γέμιση ήταν νόστιμη και ο παστουρμάς είχε έντονη γεύση, το φύλλο άφηνε μια αίσθηση λαδίλας.

- Χοχλιούς μπουμπουριστούς. Μια χαρά μαγειρεμένα, πολύ νόστιμα ήταν τα σαλιγκάρια.

- Μπεκρη μεζέ. Μικρές μπουκιές χοιρινού με κόκκινη σάλτσα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές και τυρί τριμμένο. Αρκετά νόστιμο, το τιμήσαμε δεόντως.

- Κοτομεζέδες. Κομμάτια κοτόπουλου σωστά τηγανισμένα, σερβιρισμένα με σάλτσα από κάρυ και μουστάρδα και πατάτες τηγανιτές. Ενδιαφέρων και νόστιμος ο γευστικός συνδυασμός.

- Γαμοπίλαφο. Πραγματικά άριστα μαγειρεμένο. Το ρύζι βρασμένο όσο έπρεπε, έπαιρνε τέλεια γεύση από τη στάκα. Το κατσικίσιο κρέας έλιωνε στο στόμα. Σχεδόν σκουπίσαμε το πιάτο!

Όλα αυτά τα συνοδέψαμε με γλυκόπιοτο ρακί. Μας έφεραν και ψημένο ψωμάκι.

Στο τέλος πρόσφεραν για κέρασμα ένα εύγευστο παγωτό με γεύση κανέλα, χωρίς να μας πει κάτι περισσότερο γι' αυτό ο σερβιτόρος που το έφερε.

Συνολικό κόστος: 15 ευρώ το άτομο, το βρήκαμε λογικό για όσα παραγγείλαμε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως... Το φαγητό, ειδικά οι κρητικές γεύσεις, ήταν μια χαρά, ο χώρος συμπαθητικός, οι τιμές λογικές. Την εξυπηρέτηση θα τη θέλαμε πιο φιλική. Ένα χαμόγελο δεν βλάπτει, βρε αδερφέ!

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR στους Αμπελοκήπους βρεθήκαμε τις προάλλες, Παρασκευή βραδάκι, γύρω στις 8, δύο άτομα, μετά από επαγγελματική υποχρέωση στην περιοχή. Είχα σχηματίσει θετική άποψη για το εστιατόριο αυτό από προηγούμενες επισκέψεις μου και έτσι πήρα την πρωτοβουλία να το προτείνω για ένα γρήγορο δείπνο.

Οφείλω να αναφέρω ότι η πρώτη εντύπωση από την εξυπηρέτηση δεν ήταν θετική: Ενώ μας υποδέχτηκε ένα ευγενέστατος σερβιτόρος στην είσοδο, μας παρέπεμψε στον μετρ, για να μας κατευθύνει πού να καθίσουμε. Αρχικά, συνομιλούσε με δύο άλλους πελάτες που είχαν φτάσει πριν από μας. Στη συνέχεια και αφού τους έδωσε ένα τραπέζι, απομακρύνθηκε αγνοώντας την παρουσία μας, χωρίς να πει ούτε μια τυπική "Καλησπέρα" ή ένα τυπικό "Παρακαλώ περιμένετε λίγο". Επανήλθε δυο-τρία λεπτά μετά, μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση, αντέδρασε με έκπληξη, όταν του απαντήσαμε πως όχι, ψέλλισε ότι δεν υπάρχει τραπέζι (στο σχεδόν εντελώς άδειο εκείνη τη στιγμή εστιατόριο) και μόνο, όταν του εξηγήσαμε ότι είχαμε έρθει για ένα γρήγορο δείπνο και ότι στις 9, μία ώρα αργότερα δηλαδή, έπρεπε να φύγουμε, προθυμοποιήθηκε να μας εξυπηρετήσει και μας υπέδειξε ένα τραπέζι να καθίσουμε. Οφείλω όμως, να επισημάνω ότι αυτή ήταν και η μόνη αρνητική στιγμή για την εξυπηρέτηση. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν ευγενέστατοι, ταχύτατοι, μας εξυπηρέτησαν με καλή διάθεση και ευγένεια.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι πολύ γουστόζικα διακοσμημένος και χωρίζεται σε έναν εσωτερικό και έναν ημιυπαίθριο. Ειδικά ο εσωτερικός χώρος, στον οποίο υπάρχουν 15-20 τραπέζια, θυμίζει παμπ, ενώ τα καθίσματα είναι πολύ άνετα και τα τραπέζια τοποθετημένα έτσι, ώστε πελάτες και σερβιτόροι να κινούνται χωρίς δυσκολίες. Στη δεξιά πλευρά του, καθώς μπαίνουν οι πελάτες, βλέπουν την ανοιχτή κουζίνα του, γεγονός που προσδίδει αμεσότητα στην εξυπηρέτηση. Ο ημιυπαίθριος χώρος είναι, κυριολεκτικά και μεταφορικά, πιο κρύος, με πιο λιτά τραπεζοκαθίσματα, στολισμένος αυτή την εποχή με φωτάκια.

Το εστιατόριο διαθέτει έναν αρκετά εκτεταμένο κατάλογο με ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά, πουλερικά, ψαρικά, μπέργκερ, ζυμαρικά και επιδόρπια. Όπως προανέφερα, εμείς είχαμε πάει για ένα λιτό δείπνο και προτιμήσαμε ζυμαρικά και σαλάτα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε, ένας ευγενής χαμογελαστός σερβιτόρος μας έφερε τους καταλόγους και άνοιξε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, βάζοντας στα ποτήρια μας. Μόλις αντιλήφθηκε ότι είχαμε κάνει τις επιλογές μας, ήρθε χωρίς καθυστέρηση να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν:

- Ψωμάκι (ένα φρεσκοψημένο αρτίδιο για κάθε άτομο) με ένα πεντανόστιμο ντιπ, το οποίο πιθανότατα προέκυπτε από έναν συνδυασμό πάστας ελιάς και γιαουρτιού ή τυριού κρέμα. Αποτέλεσε την καλύτερη δυνατή εισαγωγή για το δείπνο μας.

- Μία σαλάτα με σπανάκι, άγρια ρόκα, παρμεζάνα Grana Padano, σουσάμι & σάλτσα μελιού. Η σαλάτα σερβίρεται σε πλούσια μερίδα και η σως μελιού προδίδει γευστική ένταση στη ρόκα και το σπανάκι. Μας άρεσε πάρα πολύ!

- Δύο μερίδες πέννες ολικής άλεσης με μοσχαρίσια φιλετάκια, μπρόκολο & πέστο λιαστής τομάτας. Οι πέννες ήταν βρασμένες "al dente", τόσο όσο χρειαζόταν. Ο γευστικός συνδυασμός με το πέστο λιαστής ντομάτας, το μοσχαράκι, το μπρόκολο και λίγη τριμμένη παρμεζάνα ήταν τέλειος!

Σκεφτήκαμε να παραγγείλουμε επιδόρπιο, έχοντας ακούσει από φίλους πολύ καλά λόγια για το παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, τη μους σοκολάτας και την πανακότα, όμως ο χρόνος και οι υποχρεώσεις έτρεχαν, οπότε το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 17-18 ευρώ το άτομο. δεν τα λες και λίγα για δυο μερίδες πέννες και μία σαλάτα...
Εκτιμώ ότι στο value for money το εστιατόριο χρειάζεται βελτίωση...

Όμως, η ποιότητα του φαγητού είναι εξαιρετική, η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, ο χώρος όμορφος, οπότε νομίζω ότι, αν βρεθώ στην περιοχή των Αμπελοκήπων, το "Αγορά" αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή για all day (καθημερινές ανοίγει από τις 10:00 το πρωί, Κυριακές 12 το μεσημέρι και κλείνει μεταμεσονύκτιες ώρες) restaurant-bar (εκτιμώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι στο όνομά του προτάσσεται το restaurant). Άλλωστε ένα πιο πλήρες δείπνο θα προσφέρει και μια πιο συνολική εικόνα του εστιατορίου...

ΥΓ. Χρυσανθεμάκι, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αμοιβαία η εκτίμηση!

Ιταλία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι και παρέα τριών ατόμων βρεθήκαμε στην πλατεία Αγίας Παρασκευής για καφέ. Καθώς περνούσε η ώρα, πεινάσαμε και μετά από σύντομη συζήτηση αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη La Pasteria της περιοχής, που βρίσκεται στην αρχή της οδού Αγίου Ιωάννου, λίγο πιο πάνω από την πλατεία.

Η υποδοχή ευγενική από τη νεαρή υπεύθυνη, που μας πρότεινε, αφού δεν είχαμε κάνει κράτηση, να ανεβούμε στον πρώτο όροφο, με δεδομένο ότι στο ισόγειο είχαν τοποθετηθεί παρέες με κράτηση. Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικά διακοσμημένος. Στο ισόγειο, όπου μπορεί να δει κάποιος την ανοιχτή κουζίνα, υπάρχουν αρκετά τραπέζια στον εσωτερικό χώρο και λιγότερα στον εξωτερικό. Στον πρώτο όροφο υπάρχει ακόμα περισσότερη άνεση, τα τραπέζια είναι σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην ενοχλεί η μια παρέα την άλλη, Μάλιστα, υπάρχει και ένα όμορφο τζάκι, το οποίο διακοσμεί το χώρο και προσφέρει ζεστασιά, όμως προς το τέλος της βραδιάς οι υπεύθυνοι του καταστήματος είχαν ξεχάσει να το φροντίσουν και έφερε λίγη κάπνα.

Μόλις ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο, μας υπέδειξαν ένα άνετο τραπέζι, έστρωσαν τα σουπλά αμέσως και ένας ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε αν θα πιούμε εμφιαλωμένο νερό και αν θα χρειαστούμε ψωμί. Πολύ σωστή κίνηση (γιατί χρεώνονται και τα δύο), απαντήσαμε θετικά και στα δύο. Πολύ γρήγορα μας έφεραν και καταλόγους και μετά από αρκετή ώρα σκέψης για επίλυση του διλήμματος "πίτσα ή μακαρονάδα΄", καταλήξαμε στο να παραγγείλουμε τα εξής:

- Ψωμάκια (φέρνουν λευκά και πολύσπορα) που συνοδεύονται από ένα ντιπ τυριού κρέμα ή γιαουρτιού και ελαιόλαδο. Μας φάνηκε πολύ καλή αρχή, δεδομένου ότι είχαμε πεινάσει πολύ...

- Σαλάτα Ceasar's con pollo: Πράσινη σαλάτα, με ψητό κοτόπουλο, φύλλα παρμεζάνας, λίγο μπέικον, κρουτόν και μια συμπαθητική σως. Αρκετά νόστιμη, καταναλώθηκε σχεδόν αμέσως. Σε όλους μας άρεσε πολύ η γεύση της παρμεζάνας.

- Κλασική καρμπονάρα (για τη μία φίλη της παρέας, μάλιστα πήρε τη μερίδα Normale, που είναι πιο μικρή, αλλά αρκετή για να χορτάσει ένα άτομο): Η φίλη μας τη δοκίμασε με linguini. Αρκετά νόστιμη στη γεύση, όχι ιδιαίτερα βαριά η λευκή σάλτσα με βάση την κρέμα γάλακτος, είχε και αρκετό μπέικον.

- Πίτσα di Modena: Με προσούτο Πάρμας, παρμεζάνα, ρόκα, σύκα και καπνιστή scamorza (είναι ουσιαστικά μια καπνιστή εκδοχή της mozzarela). Δοκιμάσαμε όλοι και μας άρεσε πολύ. Ήταν φτιαγμένη με λεπτή ζύμη και σε πολύ μεγάλο μέγεθος. Ενδιαφέρων ο γευστικός συνδυασμός, προσούτο, ρόκα, σύκο, παρμεζάνα, είναι από τις πίτσες που θα πρότεινα να γευτούν οι μελλοντικοί πελάτες του καταστήματος.

- Πίτσα Greca: Κι αυτή με λεπτή ζύμη και σε μεγάλο μέγεθος. Πάνω στη σάλτσα τομάτας είχαν απλωθεί φέτα, ροδέλες από ελιές, κάπαρη και κρεμμύδι. Συμπαθητική, καταναλώθηκε από όλους μας, καθώς οι γεύσεις ήταν πολύ οικείες.

- Κλασική Tiramisu (για επιδόρπιο): Σερβιρίστηκε μαζί με έναν espresso για να την περιχύσουμε. Ήταν ένα καλό, γλυκό κλείσιμο για το δείπνο μας, είχε αρκετά έντονη τη γεύση του κονιάκ.

Μαζί με κάποια αναψυκτικά, ο λογαριασμός άγγιξε τα 20 ευρώ το άτομο, μας φάνηκαν λίγο "τσιμπημένες" οι τιμές. Για να είμαι δίκαιος, πρέπει να αναφέρω πάντως ότι υπάρχουν κάποιες εκπτώσεις που κυμαίνονται από 5-20%, αν κάνετε χρήση κάποιων πιστωτικών καρτών, των καρτών της AEGEAN ή αν κάνετε χρήση της προκράτησης μέσω της πλατφόρμας του e-table. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα για προκαθορισμένα ατομικά μενού που σε κάποιες περιπτώσεις συμφέρει να τα πάρετε.

Η γενική εικόνα ήταν καλή, χωρίς να μας ενθουσιάσει κάτι ιδιαίτερα, όμως. Συμπαθητικό ιταλικό φαγητό, ολίγον τυποποιημένο (δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση ανάμεσα στα καταστήματα της ομώνυμης αλυσίδας), ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος. Οι τιμές χρειάζονται κάποια βελτίωση. Εκτιμώ ότι ο λογαριασμός ανεβαίνει εξαιτίας των τιμών των αναψυκτικών, του εμφιαλωμένου νερού, των ποτών κ. τ. ό. Ίσως αν τα μενού περιλάμβαναν και τη δυνατότητα να πιει κάποιος ένα αναψυκτικό ή μια μπύρα σε καλύτερη τιμή, να ήταν ακόμα πιο ελκυστικά.

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση ανήκει σε σας, αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν βρεθείτε στην Αγία Παρασκευή, να δώσετε μια ευκαιρία στη La Pasteria και να δοκιμάσετε το ιταλικό της φαγητό, βγάζοντας τα δικά σας προσωπικά συμπεράσματα...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

Σουβλάκι & Σχάρα - Μοσχάτο, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, παρέα 8 ατόμων είχαμε προγραμματίσει να βγούμε έξω για φαγητό με πρωτοβουλία φίλου που κατοικεί στο Μοσχάτο, Μια σειρά από παρανοήσεις και ασυνεννοησίες οδήγησαν στο να διπλασιαστεί ο αριθμός των ατόμων της παρέας. Όμως ο καλός φίλος είχε κλείσει τραπέζι στον "Πρόεδρο", στο Μοσχάτο για 8 άτομα και Σαββατόβραδο το μαγαζί ήταν γεμάτο...

Πρώτη λοιπόν θετική εντύπωση για την εξυπηρέτηση, αφού ο ευγενέστατος και ικανότατος υπεύθυνος κατέβαλε κάθε προσπάθεια να μας εξυπηρετήσει και τα κατάφερε! Δύο παράλληλα τραπέζια των 8 ατόμων βρέθηκαν και ετοιμάστηκαν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και η -απρόσμενα πολυπληθής- παρέα βολεύτηκε! Να σημειώσω ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, στενόμακρος και με τα τραπεζοκαθίσματα κάπως στριμωγμένα, ώστε να αξιοποιηθεί και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό. Ωστόσο, είναι πολύ φωτεινός, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί και καλόγουστα διακοσμημένος με το στυλ μπακάλικου, το οποίο και τα άλλα καταστήματα της ίδιας αλυσίδας κεμπαμπτζίδικων έχουν υιοθετήσει.

Σχεδόν αμέσως οι σερβιτόροι έφεραν καταλόγους και μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ρωτήσουν, το μοναδικό "φάουλ" του καταστήματος στην εξυπηρέτηση). Ο κατάλογος αρκετά περιεκτικός, με όλα όσα διαθέτει ένα κεμπαπτζίδικο που σέβεται τον εαυτό του.

Στο δικό μας τραπέζι αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και γευτήκαμε:

- Δύο "προεδρικές ποικιλίες": Περιείχαν επαρκέστατη ποσότητα κρεατικών, για να χορτάσουμε. Κατά τη γνώμη μου, εξαιρετικό ήταν το κασερλί κεμπάπ. Πολύ σωστά ψημένο και ζουμερό άρεσε σε όλους μας. Καλούτσικο μας φάνηκε και το απλό κεμπάπ, χωρίς όμως να έχει τη γευστική ένταση που άφηνε το κασερλί. Πολύ σωστά ψημένο και αρκετά νόστιμο ήταν το κεμπάπ κοτόπουλο, ενώ εξαιρετική γεύση είχαν και τα κομμάτια σις κοτόπουλου που συμπεριλαμβάνονταν στην ποικιλία. Να μην παραλείψω να αναφέρω και το πικάντικο σουτζούκι, κι αυτό αρκετά καλής ποιότητας.

- Δύο μερίδες πατάτες τηγανιτές: Αρκετά νόστιμες, σωστά τηγανισμένες.

- Δύο μερίδες τζατζίκι: Συμπαθητικό και ελαφρύ.

- Δύο μερίδες τυροκαυτερή: Πραγματικά πολύ νόστιμη, τόσο καυτερή, όσο χρειαζόταν για να συνοδεύσει τις πατάτες και τα κρεατικά.

- Δύο χωριάτικες σαλάτες: Πλούσιες μερίδες, φρεσκοκομμένες, αρκετά καλής ποιότητας η φέτα.

- Πίτες από καλαμπόκι: Πολύ νόστιμες, σωστά ψημένες, μας άρεσαν πολύ. Είχαμε παραγγείλει μερικές στην αρχή, περιέχονταν αρκετές και στις ποικιλίες.

Να σημειώσω ότι, ενώ το κατάστημα ήταν ασφυκτικά γεμάτο, (μέχρι και τα λίγα τραπέζια που βγάζει στο πεζοδρόμιο είχαν γεμίσει), η παραγγελία μας εκτελέστηκε γρήγορα και τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά (τα ορεκτικά και οι σαλάτες πρώτα) και σε σωστό χρόνο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με χύμα λευκό κρασάκι, το οποίο είχε συμπαθητική γεύση, χωρίς όμως να είναι κάτι το εξαιρετικό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μάζεψαν τα πιάτα και έφεραν για κέρασμα ένα σφηνάκι με γρανίτα λεμόνι, για να αλλάξει η γεύση.

Πληρώσαμε 11 ευρώ το άτομο, τιμή πολύ λογική για όσα πήραμε.

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Το φαγητό ήταν καλής ποιότητας, η εξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη, ο χώρος συμπαθητικός, οι τιμές φυσιολογικές. Εκτιμώ, ότι αν κάποιος αποφασίσει να πάει σε κεμπαπτζίδικο, ο "Πρόεδρος" στο Μοσχάτο είναι μια αξιόπιστη και σχετικά οικονομική λύση.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ο "Διάσημος" είναι ένα από τα πιο γνωστά ουζερί της Πειραϊκής. Είχε τύχει να πάω παλιότερα μερικές φορές, πάντα μετά από πρόταση γνωστών που έμεναν στον Πειραιά και είχαν άποψη για τα ουζερί της περιοχής. Τις περισσότερες φορές δεν είχα μείνει ενθουσιασμένος και σιγά-σιγά, έχοντας διαβάσει και αρκετές όχι ευνοϊκές κριτικές στο ask4food άρχισα να αποφεύγω να πηγαίνω.

Πριν από λίγο καιρό διάβασα την κριτική που έγραψε η αγαπητή tzia και σκέφτηκα ότι ενδεχομένως τα πράγματα να είχαν βελτιωθεί. Λίγες μέρες μετά, Κυριακή μεσημέρι, καλός φίλος, βέρος Πειραιώτης, σήμανε προσκλητήριο για μεσημεριανό φαγητό συνοδεία τσίπουρου στην Πειραϊκή. Μάλιστα πρότεινε να βρεθούμε όλη η παρέα, τέσσερα άτομα, σπίτι του και από 'κει να κατεβούμε με ένα αυτοκίνητο στην Πειραϊκή, ιδέα που μας φάνηκε πολύ βολική, δεδομένων των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στον Πειραιά. Πράγματι, όταν συναντηθήκαμε, μας είπε να μπούμε στο αυτοκίνητό του, γιατί έχει επιλέξει πού θα πάμε και δεν δέχεται συζήτηση. Για να είμαι ειλικρινής, αρχικά θεώρησα βέβαιο ότι θα πηγαίναμε στον "Γιάννη" στο Χατζηκυριάκειο, εστιατόριο "σιγουράκι" για ψαρομεζέδες και αδυναμία του φίλου που μας προσκάλεσε. Με έκπληξη όμως, διαπίστωσα ότι προσπέρασε τον "Γιάννη" και κατηφόρισε προς τη θάλασσα. Στις επίμονες ερωτήσεις μας, δεν έδωσε απάντηση, απλώς χαμογελούσε και δυο-τρία λεπτά μετά σταμάτησε μπροστά στον "Διάσημο" και άφησε το αυτοκίνητο στον παρκαδόρο. "Ήρθα πρόσφατα και το φαγητό ήταν καλό", μας είπε και έτσι αρχίσαμε την αναζήτηση τραπεζιού. Ο καιρός ήταν καλός και προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, παρότι τα τραπεζοκαθίσματα είναι μάλλον στριμωγμένα.

Γενικά, ο χώρος σίγουρα δεν εμπνέει τον πελάτη. Διακόσμηση μάλλον παρωχημένη, τραπέζια τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, για να αξιοποιηθεί και η τελευταία σπιθαμή χώρου. Ο εσωτερικός χώρος λίγο πιο άνετος, το πατάρι μάλλον περισσότερο αποπνικτικό.

Σχεδόν αμέσως με το που καθίσαμε ο σερβιτόρος έφερε καταλόγους και το κλασικό μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (χωρίς εννοείται να ερωτηθούμε, αλλά η δίψα μας οδήγησε να το ανοίξουμε χωρίς συζήτηση). Λίγο μετά και πριν την παραγγελία έφτασε ένας δίσκος με φρυγανισμένο ψωμί με λάδι, αρκετά νόστιμο, ίσα για να μας ανοίξει την όρεξη.

Μετά από σύντομη σύσκεψη αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα: Πολύ εύγευστη, φρέσκια, σε επαρκή ποσότητα είχε και μια σως μπαλσάμικου που την έκανε ακόμα πιο ελκυστική. Μας άρεσε πολύ και καταναλώθηκε αμέσως.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Σωστά τηγανισμένα, κρατούσαν τη γεύση τους, δεν ήταν πνιγμένα στο λάδι, μας άρεσαν κι αυτά!

- Πατάτες τηγανιτές: Δεν μας ενθουσίασαν, άφηναν αίσθηση λαδίλας στο στόμα...

- Γαύρος τηγανιτός: Πραγματικά άψογα τηγανισμένος, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού!

- Καλαμαράκια τηγανιτά: Αρκετά νόστιμα, μας άρεσαν και καταναλώθηκαν μέχρις ενός...

- Γαρίδες σαγανάκι: Δεν με ενθουσίασαν προσωπικά. Τις βρήκα "πνιγμένες" στην ντομάτα και χωρίς πολύ τυρί. Σε έναν-δυο από την παρέα άρεσαν πάντως...

- Γαριδομακαρονάδα (πήραμε μερίδα για δύο και την μοιράσαμε σε τέσσερις μερίδες, μετά από όσα είχαμε παραγγείλει): Αρκετά καλή, νόστιμες οι γαρίδες, εύγευστη η σάλτσα, τα μακαρόνια όμως, ήταν παραβρασμένα.

Όπως προανέφερα, το φαγητό το καταναλώσαμε συνοδεία τσίπουρου, που σίγουρα ταίριαζε με τις γεύσεις όσων παραγγείλαμε! Όταν έφτασε η ώρα να ζητήσουμε λογαριασμό, μας έφεραν για κέρασμα από ένα ευμέγεθες κομμάτι "Βυζαντινού" για τον καθένα μας. Είναι το γλυκό που έχει στη βάση ραβανί και από πάνω κρέμα ζαχαροπλαστικής και μια λεπτή στρώση σαντιγί με κανέλα. Πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο!

Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη από τους ευγενικούς και πρόθυμους να ακούσουν τους πελάτες σερβιτόρους. Να σημειώσω ότι μαζί με τον λογαριασμό μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια, απαραίτητα μετά την κατανάλωση τόσων θαλασσινών...

Το κόστος ανήλθε στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή μάλλον λογική σε σχέση με την παραγγελία μας.

Φεύγοντας, καθώς περιμέναμε να φέρει ο παρκαδόρος το αυτοκίνητο, ο φίλος που μας είχε πάει στον "Διάσημο" ρώτησε: "Λοιπόν, πώς σας φάνηκε;"
Την απάντηση που του έδωσα, θα την παραθέσω ως συνολική αποτίμηση της επίσκεψής μας στη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα:
"Κοίταξε, αρκετά καλά ήταν! Δεν ξετρελάθηκα κιόλας, να πεις ότι θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να κατεβώ για θαλασσινά στον "Διάσημο"...
Όμως, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, το φαγητό συμπαθητικό, οι τιμές λογικές...
Ο χώρος δεν με πολυενθουσίασε, αλλά τελικά, άμα έχεις καλή παρέα, περνάς καλά! "

Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food αν βρεθείτε στην περιοχή και πάτε στον "Διάσημο", θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα...