George G.

Μέλος από: Οκτ 2013

20 Νοε 2017

Φθινοπωρινό Σάββατο βράδυ, λίγη ψύχρα στην ατμόσφαιρα και τρία άτομα, μετά από κράτηση, βρεθήκαμε στην "Πιπεριά", στο Νέο Ψυχικό. Είχε τύχει να περάσω πολλές φορές απ' έξω, είχα καθίσει και μια φορά πριν από αρκετά χρόνια, χωρίς να σχηματίσω εντύπωση γι' αυτό το εστιατόριο, είχα διαβάσει και τις αντικρουόμενες κριτικές αγαπητών φίλων και αξιόλογων έμπιστων χρηστών του ask4food, οπότε προσωπικά πήγαινα "κρατώντας μικρό καλάθι".

Ο χώρος, συμπαθητικός, λιτά διακοσμημένος, φωτεινός, τα τραπέζια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην ακούγεται η φασαρία από τους διπλανούς. Θα μπορούσε πάντως, να είναι λίγο πιο "ζεστά" διακοσμημένος...

Το προσωπικό ευγενέστατο και η εξυπηρέτηση άριστη. Μόλις φτάσαμε, ρώτησαν αν είχαμε κράτηση ή όχι και έδωσαν επιλογές για το πού να καθίσουμε, στη συνέχεια ρώτησαν αν προτιμούσαμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και έφεραν, όπως ζητήσαμε, μια κανάτα από τη βρύση, η οποία ανανεωνόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επίσης, παρότι το εστιατόριο ήταν γεμάτο, το σερβίρισμα έγινε στην ώρα του, τα πιάτα έφτασαν με τη σωστή σειρά και ό, τι ζητήθηκε, μας το έφεραν με χαμόγελο και ταχύτατα.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως! Βλέποντας τον πολύ ενδιαφέροντα, εκτεταμένο, αλλά όχι υπερβολικό, κατάλογο παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα ακόλουθα.

- Ψωμάκια (λευκά και μαύρα) με ντιπάκι ψητής πιπεριάς. Φρεσκοψημένα και νόστιμα τα ψωμάκια, δυνατή η γεύση του ντιπ, πολύ καλή αρχή για το δείπνο μας.

- Σαλάτα Τhai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα και μοσχολέμονο με φρέσκο κόλιανδρο. Φρεσκοκομμένη, εξαιρετικά δροσερή, πολύ ενδιαφέρων ο γευστικός συνδυασμός των εκ πρώτης όψεως όχι και τόσο ταιριαστών μεταξύ τους υλικών. Μας άρεσε πολύ!

- Τσιροσαλάτα με αγγουράκι και λιαστές ντομάτες. Πιάτο-αποκάλυψη στην απλότητά του! Καπνιστός, λίγο πικάντικος, τσίρος που η γεύση του έδενε αρμονικά με το αγγουράκι και τις λιαστές ντομάτες. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

- Μύδια με τζίντζερ, σάλτσα σόγιας και τσίλι. Αρκετά καυτερή η γεύση τους, μου άρεσαν, χωρίς να ενθουσιαστώ.

- Φιλέτα πέρκας σε καταΐφι, με γλυκόξινη σάλτσα. Πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο! Πρωτότυπη ιδέα, να είναι τυλιγμένο το φιλέτο του ψαριού στο φύλλο καταΐφι, τέλειος ο γευστικός συνδυασμός με τη γλυκόξινη σάλτσα!

- Κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, φρέσκια ντομάτα και στακοβούτυρο. Θεσπέσια γεύση, αποτελεί το πιάτο-ναυαρχίδα του εστιατορίου, το απόλυτο must taste, για όποιον επισκεφτεί την "Πιπεριά".

Ήπιαμε λίγο κρασάκι, αποφασίσαμε να μη φάμε επιδόρπιο, γιατί είχαμε χορτάσει και απολαύσαμε την κερασμένη γλυκόπιοτη τσικουδιά που μας πρόσφεραν, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό.

Κόστος, χωρίς το κρασί, 16-17 ευρώ το άτομο, εκτιμώ πολύ καλό value for money, με μόνη παρατήρηση ότι σε κάποια πιάτα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο χαμηλότερες.

Συνολικά, φύγαμε πολύ ικανοποιημένοι από ένα πραγματικά αξιόλογο δείπνο. Προσωπικά, σκοπεύω με ευχαρίστηση να ξαναπάω στην "Πιπεριά", ένα εστιατόριο με θαλασσινά εξαιρετικά μαγειρεμένα, άψογη εξυπηρέτηση, συμπαθητικό χώρο και λογικές τιμές. Αγαπητές και αγαπητοί φίλοι του ask4food, έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

ΥΓ. Συμπίπτει να γράφω αυτή την κριτική, έχοντας πριν λίγο διαβάσει τα τελευταία λόγια της πιο πρόσφατης κριτικής που έγραψε ο αγαπητός mavtasos. Εκεί αναφέρεται στο: ''The bitter end'' κάνοντας έναν απολογισμό και ευχαριστώντας φίλους. Αγαπητέ mavtaso, η παρουσία σου στο ask4food είναι πολύτιμη. Είσαι ένας από τους κορυφαίους χρήστες, με αξιόπιστη και νηφάλια ματιά. Ελπίζω να αναθεωρήσεις, να κάνεις μια στάση στις πρώτες 100 κριτικές και να συνεχίσεις τη δεύτερη εκατοντάδα!

27 Οκτ 2017

Τα φθινοπωρινά βράδια στην Αθήνα δεν κάνει και τόσο κρύο, οπότε μια εκλεκτή φιλική παρέα έξι ατόμων αποφασίσαμε να κάνουμε κράτηση στην αυλή του εστιατορίου Aleria στο Μεταξουργείο και να γευτούμε τις πρωτότυπες γευστικές του δημιουργίες. Το μότο του Aleria είναι: "Δημιουργούμε με μεράκι" και ο επικεφαλής σεφ Γκίκας Ξενάκης διακρίνεται για τη δημιουργικότητά του, χρησιμοποιώντας υλικά από την Ελληνική γη. Να σημειώσω ότι το εστιατόριο λειτουργεί Δευτέρα με Σάββατο, μόνο τα βράδια.

Φτάνοντας γίναμε δεκτοί με πολύ ευγενικό τρόπο από τους υπεύθυνους, που μας οδήγησαν σε ένα τραπέζι για έξι άτομα στην εξαιρετικά ατμοσφαιρική αυλή. Ο φωτισμός, η διακόσμηση της αυλής είναι τόσο προσεγμένα, όπως εύστοχα επεσήμανε η αγαπητή Rose_Tyler στην κριτική της, που υποβάλλουν στους πελάτες θετική διάθεση. Εξίσου καλόγουστος και προσεγμένος είναι και ο εσωτερικός χώρος του πανέμορφου νεοκλασικού στον Κεραμεικό, όπου στεγάζεται το εστιατόριο.

Ο ευγενικός υπεύθυνος μας έφερε καταλόγους και άρχισε να εξηγεί ότι είχαμε δύο επιλογές: Ή να διαλέξουμε ένα από τα δύο Tasting Menus (κόστους 48 και 64 ευρώ αντίστοιχα) ή να παραγγείλουμε α λα καρτ. Πρώτο και μοναδικό φάουλ της εξυπηρέτησης. Αν επιλέγαμε κάποιο από τα Tasting Menus, θα ήμασταν υποχρεωμένοι να πάρουμε και οι έξι το ίδιο, χωρίς καμιά παραλλαγή. Μάλιστα σε ερώτηση φίλης για ποιο λόγο γίνεται αυτό, ο ευγενέστατος κατά τα άλλα υπεύθυνος δεν είχε καμιά απάντηση να μας δώσει, παρά μόνο ότι αυτή είναι η πολιτική τους. Να σημειώσω ότι σε αρκετές περιπτώσεις μας έχει τύχει σε ανάλογα εστιατόρια να υπάρχουν ατομικές διαφοροποιήσεις στα Tasting Menus ή κάποιοι από την παρέα να επιλέγουν μενού και κάποιοι να παραγγέλνουν α λα καρτ. Εκτιμώ ότι αυτό το σημείο χρειάζεται επανεξέταση από τους υπεύθυνους του Aleria.

Εν πάση περιπτώσει επιλέξαμε να παραγγείλουμε α λα καρτ και είχαμε την ευκαιρία να γευτούμε τα εξής:

- Στην αρχή μας προσφέρθηκε καλωσόρισμα (amuse bouche) που περιλάμβανε χωνάκια με αρσενικό τυρί Νάξου, πολύ εύγευστα, τσιπς πατάτας με ταραμά και παντζάρια με κατσικίσιο τυρί.

- Επίσης, σερβιρίστηκαν φρεσκοψημένα λευκά και μαύρα ψωμάκια με αρωματικό βούτυρο.

- 'Χορτόπιτα" (Τα εισαγωγικά προέρχονται από τον κατάλογο εστιατορίου και έχουν νόημα, καθώς πολλά από τα πιάτα σερβίρονται αποδομημένα ή με μαγειρεμένα με δημιουργικό τρόπο): Άγρια χόρτα, κρέµα φέτας, τραγανό φύλλο. Μια αποδομημένη, γευστικά άρτια, χορτόπιτα, από τα ορεκτικά που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος.

- "Κρητικός Ντάκος": Ξινοµυζήθρα, ντοµάτα, κάππαρη, ελιές. Να σημειώσω ότι ντάκος δεν εμφανίζεται πουθενά, σερβίρεται όμως μια εξαιρετική μους με γεύση ντάκου, όπου γίνονται αντιληπτά και όλα τα συστατικά που περιγράφονται στον κατάλογο.

- "Φέτα - Καρπούζι": Περιλαμβάνει crème brûlée φέτας, καρδιά καρπουζιού µε µάραθο, πίκλα καρπουζιού, κρέµα ρόκας. Απίθανο δημιουργικό ορεκτικό, κατά την προσωπική μου εκτίμηση από τα must taste για όποιον επισκέπτεται το Aleria.

- Σαλάτα µε Κατσικίσιο Τυρί Σαγανάκι: Περιλάμβανε φινόκιο, ξινόµηλο, φουντούκι, µέλι τρούφας και εξαιρετικής ποιότητας και νοστιμιάς κατσικίσιο τυρί. Ήταν νόστιμη και φρεσκοκομμένη, η μοναδική σαλάτα που περιλαμβάνεται στον κατάλογο.

Από κυρίως πιάτα προσωπικά παρήγγειλα: Μυλοκόπι με
κρέµα κουνουπιδιού, καραµελωµένα καρότα, σάλτσα από παντζάρι, ιβίσκο. Το μυλοκόπι ήταν απόλυτα σωστά ψημένο, ώστε να κρατάει τους χυμούς του, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η γεύση της σάλτσας από παντζάρι.

Άκουσα τα καλύτερα λόγια από τους συνδαιτυμόνες μου που παρήγγειλαν ψητή πάπια µε άγρια µούρα, πουρέ σελινόριζας, καραµελωµένα εσαλώτ και ψητή ρέβα. Η συμβουλή του σερβιτόρου να δοκιμάσουν την πάπια λίγο ψημένη αποδείχθηκε σοφή. Το κρέας της ήταν μαλακό, εύγευστο και δεν είχε σκληρύνει καθόλου. Όλοι όσοι παρήγγειλαν πάπια, έμειναν ενθουσιασμένοι.

Δοκιμάσαμε και δύο γλυκά:
- "Πολίτικο Τσουρέκι": Τραγανή φαγετίνη, sorbet πορτοκάλι και κάρδαµο. Η φαγετίνη είχε γεύση παστελιού, η μους που τη συνόδευε έβγαζε όλα τα αρώματα του τσουρεκιού με δυνατές δόσεις πορτοκαλιού και κάρδαμου, άρεσε σε όλους μας.

- Μους από Μακεδονικό Χαλβά: Σερβιρίστηκε µερέντα από ταχίνι και δυόσµο, σορµπέ λεµόνι και καραµελωµένα φιστίκια Αιγίνης. Εξαιρετική γεύση, κι αυτό το επιδόρπιο άρεσε σε όλους μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 40 ευρώ το άτομο, σίγουρα άξιζαν όσα πληρώσαμε για τη γευστική εμπειρία...

Συνολική αποτίμηση: Αδιαμφισβήτητα αξίζει να επισκεφτεί κάποιος το Aleria! (Ειρήσθω εν παρόδω, επιτέλους έλυσα την απορία μου για το από πού πήρε το όνομά του, η Aleria είναι μικρή, γραφική πόλη της Κορσικής). Εξαιρετική δημιουργική κουζίνα με βάση ελληνικές πρώτες ύλες, πανέμορφος χώρος, ευγενική εξυπηρέτηση, κόστος ανάλογο με την αξία του μενού. Μόνη παρατήρηση: Απαιτείται, ειδικά στους καιρούς της κρίσης που ζούμε, περισσότερη ευελιξία, περισσότερες και πιο οικονομικές προτάσεις για Tasting Menus που να δίνουν την ευκαιρία και τη δυνατότητα για πιο συχνές επισκέψεις στο αξιόλογο αυτό εστιατόριο.

10 Οκτ 2017

Είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το Altamira στο Μαρούσι χάρη στην ευγενική πρόσκληση των ανθρώπων του ask4food. Φτάνοντας συνάντησα με μεγάλη χαρά αγαπητές και αγαπητούς χρήστες, άλλους που είχα καιρό να τους δω και άλλους που είχα συναντήσει πιο πρόσφατα. Τέτοιου είδους συναντήσεις είναι πολύ χρήσιμες, εύχομαι να γίνονται τακτικά!

Δεν είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο (είχα προλάβει να πάω στο "αδερφάκι του" στο Κολωνάκι, που δεν λειτουργεί πια). Ο χώρος είναι ζεστός, διακοσμημένος με φροντίδα και με πολυ-εθνικά στοιχεία. Ο ημιυπαίθριος στεγασμένος χώρος είναι σίγουρα το δυνατό σημείο του, συμπαθητικός και ο εσωτερικός χώρος στο ισόγειο, ενώ ο πρώτος όροφος, απ' ό, τι κατάλαβα χρησιμοποιείται ελάχιστα, πιθανότατα τα Σαββατοκύριακα.

Μας προσφέρθηκε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα και θα αναφέρω τη γνώμη μου για όσα δοκίμασα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η προσφορά από τους ιδιοκτήτες ήταν τόσο πλούσια που ήταν αδύνατο να δοκιμάσει κάποιος απ' όλα τα πιάτα που έφτασαν στο τραπέζι μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στους υπεύθυνους του Altamira για τη γενναιοδωρία τους και στο προσωπικό για την άρτια και ευγενέστατη εξυπηρέτηση!

Από σαλάτες δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα των χρωμάτων: Με ρόκα, γαλλική σαλάτα, κουκουνάρια, αβοκάντο, προσούτο και μανιτάρια με ντρέσινγκ από μπαλσάμικο, μέλι και μουστάρδα. Συμπαθητική, δροσερή γεύση, χωρίς κάποια ξεχωριστή ένταση, όμως.

-Κακτοσαλάτα: Στον κατάλογο αναφέρεται ως μεξικάνικη και περιλαμβάνει τρυφερούς βλαστούς κάκτων, μαρούλι, αβοκάντο, ντομάτα, κρεμμύδι και ψητά κολοκυθάκια. Οι βλαστοί κάκτων θύμιζαν οπτικά τα δικά μας αμπελοφάσουλα και είχαν μια ενδιαφέρουσα ξινή γεύση που ήταν πιο δυνατή από όλα τα άλλα λαχανικά.

-Ντελ Μαρ: Γαρίδες, μύδια, χτένια, με σως αβοκάντο, ντομάτα και πιπεριές πάνω σε τορτίγια (προφανώς μεξικάνικης έμπνευσης και αυτή η σαλάτα). Εκτιμώ ότι είχε την πιο ενδιαφέρουσα γεύση από τις σαλάτες, κέντρισε το ενδιαφέρον όλων μας.

Ακολούθησαν τα ορεκτικά:
- Καλάχε: (Αραβικής προέλευσης): Αραβικές πίτες με ψητό χαλούμι, κίτρινο τυρί, πατέ ελιάς, ξηρούς καρπούς και αραβική σάλτσα. Νόστιμος και με ενδιαφέροντα γευστικό συνδυασμό μεζές.

- Τσιμιτσάνγκα κοτόπουλο (Μεξικανικής προέλευσης): Τηγανιτή τορτίγια με γέμιση κοτόπουλο, τομάτα, λιωμένο κίτρινο τυρί και ξινή κρέμα. Προσωπικά μου άρεσε πολύ!

- Σαμόζας: Ινδικές πίτες με λαχανικά και πατάτες, συνοδεύονταν από τσάτνεϋ: α) ανανά β) tamarind με φρέσκο ginger γ) σιναπόσπορου και ντομάτας Από μόνες τους δεν με ενθουσίασαν, όταν τις συνόδευσα με τσάτνεϋ ανανά, η γεύση ήταν αρκετά πιο δυνατή.

Να σημειώσω ότι προσφέρθηκαν και κεσαντίγιας, τα οποία δεν δοκίμασα, βλέποντας την "επέλαση" των πιάτων που διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Φτάσαμε στα κυρίως πιάτα:
- Κοτόπουλο μήλο: Το πιάτο που προσωπικά με ενθουσίασε και σίγουρα θα επέλεγα σε επόμενη επίσκεψή μου στο εστιατόριο! Φιλετάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από μήλο, κρασί, σταφίδες και τζίντζερ συνοδευόμενα από ρύζι μπασμάτι. Ο συνδυασμός ήταν τέλειος! Η σάλτσα προσέδιδε μια διακριτικά αρωματική γεύση στο κοτόπουλο, έδενε τέλεια και με το ρύζι μπασμάτι.

- Φιλέτο πάπιας (Ασιατική κουζίνα): Με σάλτσα πορτοκάλι και μούρα, σερβιρισμένο με ψητά μανιτάρια πλευρώτους και ρύζι. Προσωπικά, δεν μου άρεσε, εκτιμώ ότι η πάπια χρειαζόταν λιγότερο ψήσιμο, το κρέας ήταν μάλλον στεγνό.

- Ταντούρι κοτόπουλο (Ινδική κουζίνα): Ψητά φιλετάκια κοτόπουλο μαριναρισμένα σε κιτρινόριζα και μυρωδικά, σερβιρισμένα με ρύζι μπασμάτι. Συμπαθητικό, αλλά όχι απογειωτικό πιάτο.

- Κόντρα μόσχου ψιλοκομμένο με σως από πράσινο κάρυ και κρέμα καρύδας, σερβιρισμένο με λαχανικά και ρύζι μαγειρεμένο σε γάλα καρύδας (Ασιατική κουζίνα): Πολύ νόστιμο το μοσχάρι, σωστά μαγειρεμένο, η σως πρόσθετε τη γευστική ένταση που χρειαζόταν.

- Κοτόπουλο με κάρυ (Ινδική κουζίνα): Στήθος κοτόπουλο με σάλτσα κάρυ, τσάτνεϋ γιαουρτιού και ρύζι μπασμάτι. Ελαφρώς καυτερό, αρκετά νόστιμο.

- Κοτόπουλο με κρέμα καρύδας (Ασιατική κουζίνα): Σερβιρίστηκε με ρύζι και λαχανικά, αρκετά νόστιμο κι αυτό.

Αξιοσημείωτο ότι προσφέρθηκαν και άλλα πιάτα, τα οποία δεν άντεχα να δοκιμάσω λόγω της πληθώρας των προσφερόμενων εδεσμάτων:
- Φιλετάκια μοσχάρι με κάστανα και κινέζικα μανιτάρια συνοδευόμενο από ρύζι και λαχανικά.
- Ροζέτες από φιλέτο μόσχου με σάλτσα λεμονιού, μανιτάρια, κουκουνάρια, κρέμα και ψητά λαχανικά.

Και καταλήξαμε στα γλυκά:
- Τούρτα Μεξικάνα: Στρώσεις από bitter και απαλή mousse σοκολάτας πάνω σε τορτίγια, σκεπασμένες από φρέσκια κρέμα, τρίμμα σοκολάτας. Απλά εντυπωσιακό γλυκό, τέλειο για τα γούστα μου!

- Τζαμάικα: Μια σφαίρα μαύρης bitter σοκολάτας με μαύρο ρούμι Καραϊβικής. Γλυκό με εξαιρετική υφή, άρεσε πολύ σχεδόν σε όλους τους συνδαιτυμόνες.

Στο τραπέζι μας σερβιρίστηκαν ακόμα (για όλα άκουσα θετικά σχόλια, αλλά δεν δοκίμασα): Νάριελ (Γλυκό με καρύδα, σοκολάτα και σως καρύδας),, πανακότα (άρεσε η κρέμα καρύδας που περιείχε), τσιζκέικ και μπανόφι.

Συνολική αποτίμηση: Το Altamira στα 22 του χρόνια έχει τη σφριγηλότητα της ηλικίας του, εκτιμώ όμως πως ακόμα βρίσκεται σε διαδικασία επίλυσης της μετεφηβικής κρίσης ταυτότητάς του: Πολλά πιάτα από διάφορες εθνικές κουζίνες, σωστά εκτελεσμένα όλα, κάποια πιο νόστιμα, κάποια λιγότερο, αλλά δεν διακρίνεται ένας ξεκάθαρος προσανατολισμός σε κάποια εθνική κουζίνα. Εξαιρετική εξυπηρέτηση, προσεγμένος χώρος, "τσιμπημένες" τιμές (το επεσήμανε πολύ σωστά ο αγαπητός Τρώγων). Προσωπικά, πάντως, σχεδιάζω να ξαναπάω, ίσως σε κάποια γιορτή. σε κάποια ειδική περίπτωση!

ΥΓ: (Μακροσκελές! ) Ευδοξία, ευχαριστούμε πολύ! Μαζί με τους συμπαθέστατους συνεργάτες σου ήσουν η ψυχή της βραδιάς, φρόντισες με επιμέλεια, ώστε να είναι όλα τέλεια!
Αγαπητές και αγαπητοί φίλοι χρήστες του ask4food: fratello και tzia (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια), ο ένας με την ήρεμη σοφία του και η άλλη με την αεικίνητη ενεργητικότητά της δώσατε τον τόνο στη συνάντησή μας.. Φίλε piperman, πάντα αναλυτικός με τις σημειώσεις σου μας βοήθησες στην αναλυτική καταγραφή. Νέοι, ενθουσιώδεις και ορμητικοί VAGELIS και Vaggg, αγαπημένο Χρυσανθεμάκι, δώσατε ζωντάνια στη βραδιά. Αγαπητή ram είσαι πάντα διακριτική, ήρεμη δύναμη της παρέας. Θρυλικέ (δανεισμένο το επίθετο από τη φίλη tzia) pass1, keep going, ελπίζω να ξαναπούμε σύντομα από κοντά! Αγαπητοί p_v και ValueSeeker, welcome back! Με χαρά διάβασα τις νέες κριτικές του πρώτου, περιμένω τις νέες κριτικές (και τα τραγούδια) του δεύτερου. Συμπαθέστατη boux χάρηκα πολύ που σε είδα μετά από καιρό, περιμένω να διαβάσω τις πάντα εύστοχες και εξαιρετικά περιγραφικές κριτικές σου!
Ελπίζω σύντομα να ξανανταμώσουμε και ρίχνω την ιδέα για μια ανοιχτή μάζωξη χρηστών του ask4food (Ευδοξία είμαι σίγουρος πως μπορείς να την υλοποιήσεις με απόλυτη επιτυχία! ) Au revoir!

18 Σεπ 2017

Στο εδεσματοπωλείο "Δυόσμος" βρέθηκα πρόσφατα, Παρασκευή βράδυ, μετά από πρόσκληση αγαπητής φίλης με ask4foodική (επιτρέψτε μου το νεολογισμό) παρέα. Πολλά άτομα στο τραπέζι, καλή διάθεση μετά από διακοπές, ευχάριστη ατμόσφαιρα!

Ο "Δυόσμος" βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά και στεγάζεται στον όροφο και στην ταράτσα ενός νεοκλασικού κτηρίου που παλιότερα στέγαζε μια από τις πρώτες κρεπερί του Πειραιά, με το όνομα Pierrot. Ο χώρος είναι όμορφος, απλά και λιτά διακοσμημένος, τόσο στον όροφο, εσωτερικά, όσο και στην ταράτσα, εξωτερικά. Άνετα τραπεζοκαθίσματα, βολική διάταξη, μόνο μειονέκτημα ότι στην ταράτσα κάνει λίγη ζέστη, παρά τη λειτουργία μεγάλων ανεμιστήρων που δημιουργούν ρεύμα αέρα.

Ειδική μνεία για την άριστη εξυπηρέτηση: Ο εκ των ιδιοκτητών Στέλιος και οι δύο ευγενέστατες κυρίες που μας σέρβιραν είχαν την προθυμία και την υπομονή να απαντήσουν σε απορίες μας για το μενού και τη σπιρτάδα, ώστε καμιά παραγγελία να μην αργήσει, κι ας ήταν γεμάτο το εδεσματοπωλείο. Και το σημαντικότερο: Όλα αυτά με το χαμόγελο και με καλή διάθεση. Τους αξίζει απλά ένα μεγάλο μπράβο!

Στο μενού τώρα: Όπως πολλοί αγαπητοί και κορυφαίοι χρήστες (VAGELIS, PONTIKI, jim, TOMIE, Ucook) του ask4food έχουν ήδη γράψει, το μαγαζί "ψάχνεται" ως προς τις πρώτες ύλες: Επιλεγμένα υλικά υψηλής ποιότητας από σπουδαίους Έλληνες παραγωγούς, γευστικοί συνδυασμοί που σε προκαλούν να τους δοκιμάσεις. (Μόνο παράπονο προς τους ιδιοκτήτες του "Δυόσμου": Στο σάιτ σας βρε παιδιά ανεβάστε το φετινό μενού, έχετε ακόμα το περσινό... )

Όπως προανέφερα, πολλά άτομα στο τραπέζι, κινηθήκαμε στη λογική των μεζέδων και του "όλα στη μέση". Είχα λοιπόν την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά και νόστιμα καλούδια:

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου: Απλά υπέροχος γευστικός συνδυασμός, εξαφανίστηκε από το πιάτο, ώσπου να πεις "κύμινο".

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος: Γεύση δυναμίτης! Πολύ πετυχημένο πιάτο για απαιτητικούς ουρανίσκους, τιμήθηκε δεόντως!

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινό τυρί Νιβατό: Κι αυτό το πιάτο μας εντυπωσίασε, άρεσε πολύ ο συνδυασμός της οξύτητας του τυριού με το κους κους και τα αρωματικά.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας, κρέμα γάλακτος και κασέρι Ξάνθης. Τέλεια η γεύση τους, δεν έχω λόγια να περιγράψω τα αρώματα που ανέδιδαν τα μανιτάρια!

- Παράδοξο ντάκο: Δηλαδή παξιμάδι από χαρούπι, παντζάρι, φουντούκια, γαλένι Κρήτης και δυόσμο. Δροσερή και νόστιμη σαλάτα, παραλλαγή του γνωστού ντάκου.

- Μπουκιές από κοτόπουλο με μετσοβόνε σε φύλλο καταΐφι. Νόστιμο πιάτο κι αυτό, το μετσοβόνε προσέδιδε γευστική ένταση στο κοτόπουλο.

- Πιάτο με τρία διαφορετικά λουκάνικα: Νόστιμα, αν και αρκετά πικάντικα για τα γούστα μου.

Φυσικά, στην αρχή μας έφεραν μπόλικο χωριάτικο ψωμάκι και ανανέωσαν άπειρες φορές το παγωμένο νερό βρύσης σε μπουκάλι. Από την παρέα, άλλοι ήπιαμε ημίγλυκο κρασί, άλλοι μπύρα κι άλλοι ρακί, σε όλους όμως, άφησαν καλή αίσθηση τα ποτά μας.

Είμαι σίγουρος ότι στο τραπέζι ήρθαν κι άλλοι εκλεκτοί μεζέδες, όμως είτε δεν τους θυμάμαι είτε δεν δοκίμασα, έχοντας δοκιμάσει τόσα πολλά νόστιμα πιάτα...

Και ας περάσουμε στα γλυκά:

- Εκμέκ παγωτό: Σιροπιαστή βάση εκμέκ, νόστιμο παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Αρκετά λιγωτικό, αλλά καλό στη γεύση.

- Τσιζκέικ με αλατισμένη καραμέλα: Ενδιαφέρουσα γεύση που "έπαιζε" με το γλυκό και το αλμυρό.

- Ice Ice Burger: Πρωτότυπο στην όψη γλυκό, Καραμελωμένα ντόνατς πάνω-κάτω παίζουν το ρόλο του ψωμιού, παγωτό σοκολάτα στο ρόλο του μπέργκερ, παγωτό βανίλια αντί για μαγιονέζα, σως φράουλα αντί για κέτσαπ, ένας ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, πάντως πιο πολύ ενθουσίασε την όραση, παρά τη γεύση μου.

Όταν ήρθε ο λογαριασμός, προσφέρθηκε ως κέρασμα συμπαθητικό λικέρ με γεύση δυόσμου. Και δεν ήταν το μόνο κέρασμα: Κάποιοι από τους μεζέδες και τα γλυκά ήταν κέρασμα του καταστήματος, με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι κάτω από 15 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money!

Εν κατακλείδι, ο "Δυόσμος" μου άφησε άριστες εντυπώσεις! Προσεγμένοι ελληνικοί ποιοτικοί μεζέδες, άριστη εξυπηρέτηση με ανυπόκριτη ευγένεια από ιδιοκτήτη και εργαζομένους, όμορφος χώρος, πολύ καλές τιμές: Αυτά συνιστούν το τετράπτυχο της επιτυχίας του! Αγαπητές και αγαπητοί αναγνώστες του ask4food σας προτείνω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το εδεσματοπωλείο αυτό και να βγάλετε τα δικά σας -εκτιμώ θετικά- συμπεράσματα!

07 Σεπ 2017

Αρχές Σεπτεμβρίου, το καλοκαίρι φεύγει σιγά-σιγά, παρά τη σχετική ζέστη. Ωστόσο, το πρώτο Σάββατο του Σεπτέμβρη αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ακόμα μπανάκι στη θάλασσα και κατευθυνθήκαμε προς Ανάβυσσο. Μετά το μπάνιο, η παρέα διχάστηκε: Κάποιοι έπρεπε λόγω υποχρεώσεων να επιστρέψουν σπίτι, κάποιοι σκεφτήκαμε να πάμε για φαγητό. Τελικά, δύο άτομα καταλήξαμε στην επιστροφή στη Λεωφόρο Σουνίου να σκεφτόμαστε πιθανές λύσεις στο πρόβλημα πού να πάμε για φαγητό. Και ξαφνικά, σαν να άναψε λαμπάκι, ήρθε στο μυαλό μου η πρόσφατη κριτική που έγραψε η αγαπητή tzia για τον "Λουιζίδη" στη Βουλιαγμένη. Η πρότασή μου έγινε δεκτή και κατά τις 3:30 το απόγευμα ένας ευγενικός σερβιτόρος μας βοήθησε να βρούμε τραπέζι στον σχεδόν γεμάτο εξωτερικό χώρο του εστιατορίου.

Ο χώρος παραμένει ο ίδιος εδώ και αρκετά χρόνια: Ένας μικρότερος, εσωτερικός χώρος, για να εξυπηρετεί τους πελάτες τους χειμερινούς μήνες και ο μεγαλύτερος, εξωτερικός -σωστότερα ημιυπαίθριος- χώρος για τις μέρες με καλό καιρό. Τα τραπεζοκαθίσματα καλόγουστα, ωραία τραπεζομάντιλα (πάντα μου αρέσει σε ταβέρνες να έχουν απλά, λιτά τραπεζομάντιλα και όχι χάρτινα), απλά η διαρρύθμιση έχει γίνει έτσι, ώστε να χωρούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πελάτες, με αποτέλεσμα σε μερικά σημεία να αισθάνεσαι στριμωγμένος από τα διπλανά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη, ευγενική, τυπική: Ο σερβιτόρος έφερε αμέσως καταλόγους, του ζητήσαμε νερό βρύσης παγωμένο και μας το έφερε ταχύτατα, καθώς επεδίωκε να πάρει το συντομότερο παραγγελία, ώστε να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πελάτες.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά παραδοσιακά μαγειρευτά ελληνικά φαγητά (γεμιστά, ντολμαδάκια, παστίτσιο, μουσακά κ. τ. ό. ), ο, τιδήποτε περιμένει ένας πελάτης ελληνικού εστιατορίου από τα της ώρας, πολλά ορεκτικά και φυσικά ποτά και αναψυκτικά.

Η πείνα μετά το μπάνιο είχε θεριέψει και με συνοπτικές διαδικασίες παραγγείλαμε δύο σαλάτες και δύο κυρίως πιάτα:

- Χόρτα: Σωστά βρασμένα, ώστε να κρατάνε λίγο, νόστιμα, αρκετά πλούσια μερίδα.

- Χωριάτικη σαλάτα: Φρεσκοκομμένη, πολύ καλή η φέτα, δεν μας ενθουσίασε η ντομάτα (ίσως να ήταν από τις όψιμες, περνάει πια ο καιρός τους). Κι εδώ πλούσια μερίδα.

- Γεμιστά: Μας έφεραν δύο ντομάτες πολύ σωστά ψημένες, γεμιστές με ρυζάκι με αρκετά μυρωδικά. Μας άρεσαν πολύ, εντελώς μαμαδίστικη γεύση!

- Μουσακάς: Πλούσια μπεσαμέλ, καλής ποιότητας κιμάς, νόστιμες οι μελιτζάνες, άφησε θετικές εντυπώσεις.

Να μην παραλείψω να αναφέρω και το νόστιμο χωριάτικο ψωμάκι που συνόδευσε το γεύμα μας.

Ο λογαριασμός, μαζί με ένα αναψυκτικό, στα 14-15 ευρώ το άτομο, εκτιμώ "τίμια" τιμή γι' αυτό που προσφέρει το εστιατόριο. Δεν μας προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα, είδα όμως ότι σε άλλα τραπέζια πρόσφεραν καρπουζάκι. Πιθανότατα τους διέφυγε, μέσα στους πολλούς πελάτες...

Τελική αποτίμηση: Αναμφισβήτητα θετική! Ο "Λουιζίδης" είναι ένα αξιοπρεπέστατο εστιατόριο-ταβέρνα με καλή ελληνική κουζίνα, επαγγελματική εξυπηρέτηση και σε λογικές τιμές. Εκτιμώ ότι αποτελεί αξιόπιστη λύση για όποιον βρεθεί στη Βουλιαγμένη και αποζητά τα παραπάνω.

Καλό φθινόπωρο σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food!

10 Αυγ 2017

Ζεστά βράδια του Ιουλίου στην Αθήνα και η εύκολη διέξοδος είναι βόλτα στην παραλία. Μετά από προτροπή φίλου Πειραιώτη παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε στη Μαρίνα Φλοίσβου κι αφού περπατήσαμε αρκετή ώρα, αποφασίσαμε να πάμε για πίτσα στο Napolitivo. Η ονομασία του συνδυασμός δύο λέξεων: Napoletana και aperitivo, προσπαθεί να "παίξει" λεκτικά με τη ναπολιτάνικη πίτσα, που ψήνεται σε ξυλόφουρνο κατασκευασμένο με ηφαιστειακές πέτρες από τον Βεζούβιο (όπως αναφέρουν οι ιδιοκτήτες) και το aperitivo, ποτό αλκοολούχο ή όχι που πίνεται πριν το φαγητό για να ανοίξει η όρεξη.

Ο εσωτερικός χώρος συμπαθητικά διακοσμημένος, πολύ ωραία ιδέα η ανοικτή κουζίνα, όπου οι πελάτες έχουν τη δυνατότητα να δουν πώς παρασκευάζεται η πίτσα. Προτιμήσαμε να κατευθυνθούμε στον εξωτερικό χώρο, καθώς το αεράκι έδινε αίσθηση φυσικής δροσιάς. Λιτά τραπεζοκαθίσματα, λίγο στριμωγμένα, διακριτικός φωτισμός, σε γενικές γραμμές θετικό πρόσημο για τη διαρρύθμιση.

Θετικό πρόσημο και για την εξυπηρέτηση. Ευγενικοί σερβιτόροι ρώτησαν αν προτιμάμε νερά βρύσης ή εμφιαλωμένο, επιλέξαμε το πρώτο, έφεραν αμέσως μια κανάτα με πολλά παγάκια, πολύ γρήγορα μας έδωσαν καταλόγους, αμέσως μετά έφεραν μαχαιροπήρουνα και αρωματικά μαντηλάκια, πήραν γρήγορα παραγγελία. Έφεραν και κομμάτια φρεσκοψημένης φοκάτσιας με ένα εύγευστο ντιπ. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις στη συνέχεια εκτιμώ ότι οφείλονται στο ότι το εστιατόριο γέμισε και φυσικά συσσωρεύτηκαν πολλές παραγγελίες συγχρόνως.

Επιλέξαμε να παραγγείλουμε:

- Σαλάτα Caesar's με κοτόπουλο. Δροσερή, φρεσκοκομμένη, πλούσια μερίδα, πολύ νόστιμο το κοτόπουλο.

- Πίτσα Margherita. Με λεπτή ζύμη, λιτή και πολύ νόστιμη. Η μοτσαρέλα έδενε γευστικά με την σάλτσα ντομάτας και βασιλικού.

- Πίτσα Margherrita Bufala. Κι αυτή με λεπτή ζύμη, με τα ίδια υλικά, μόνο που ροδέλες μοτσαρέλας είχαν προστεθεί μετά το ψήσιμο. Μας άρεσε πολύ!

- Πίτσα Prosciutto e Funghi. Ψημένη όπως πρέπει, το προσούτο και τα μανιτάρια πολύ καλής ποιότητας έδιναν άριστο γευστικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, επειδή οι πίτσες είναι σχετικά μικρές, διαπιστώσαμε ότι δεν αρκούσαν τρεις για πέντε άτομα και παραγγείλαμε ακόμα μία προσούτο-μανιτάρια, την οποία φάγαμε με ευχαρίστηση.

Μετά την πίτσα που πραγματικά πήρε άριστα, αποφασίσαμε να μοιραστούμε κάτι γλυκό και παραγγείλαμε:

- Λεμονόπιτα με παγωτό κρέμα. Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό κρέμα. Και γι' αυτό η ίδια διαπίστωση: Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Διαπίστωση που ισχύει και για τις δύο μπάλες παγωτό (κρέμα και φράουλα) που επέλεξε να δοκιμάσει ο ice cream maniac της παρέας.

Το κόστος, μαζί με κάποια αναψυκτικά, ανήλθε στα 17-18 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες και λίγα, αλλά νομίζω ότι πληρώνεις και τη θέση του εστιατορίου, στη Μαρίνα Φλοίσβου, δίπλα στη θάλασσα.

Γενικό συμπέρασμα: Όμορφος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, πολύ νόστιμη πίτσα, λίγο τσιμπημένες τιμές. Δύσκολα θα ξεκινούσα επί τούτου, για να επισκεφτώ το Napolitivo, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το είχα στα υπόψη μου ως μια αξιόπιστη επιλογή για ναπολιτάνικη πίτσα. Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food, αν το επισκεφτείτε, θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

24 Ιούλ 2017

Πολλά χρόνια πριν, ήμουν μικρό παιδί, θυμάμαι την οδό Μαρίκας Κοτοπούλη στην περιοχή της Ομόνοιας να σφύζει από ζωή. Το ζαχαροπλαστείο "Λαύριον" δέσποζε στην περιοχή, το ξενοδοχείο Capitol θεωρείτο από τα καλά της εποχής, υπήρχαν ένα- δυο καλά εστιατόρια και ένα ταπεινό γαλακτοπωλείο, η "Στάνη". Θυμάμαι τους γονείς μου να αγοράζουν από 'κει γιαούρτι, κρέμα, ρυζόγαλο και μου έχει αποτυπωθεί η πλούσια γεύση της κρέμας.

Τα χρόνια πέρασαν... Η περιοχή δεν ζει πια τις δόξες του παρελθόντος. Το "Λαύριον" έκλεισε και στη θέση του άνοιξε "Απολλώνιον", τα ξενοδοχεία της περιοχής είναι κλειστά ή έχουν γίνει γραφεία, τα εστιατόρια "έσβησαν" με την παροδο του χρόνου και το ταπεινό γαλακτοπωλείο... Ε, λοιπόν το ταπεινό γαλακτοπωλείο ζει και βασιλεύει!

Η "Στάνη" που ιδρύθηκε από τον Νικόλαο Καραγεώργο, τον "μπάρμπα Νίκο", όπως τον ήξεραν όλοι, στέκει εκεί από το 1949 (η επιχείρηση ιδρύθηκε το 1931 και αρχικά βρισκόταν στον Πειραιά) και ανακαινίστηκε το 2005. Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό της σημείο. Στον εσωτερικό χώρο λίγα στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα. Στον εξωτερικό, ανάμεσα σε πλαστικά πετάσματα, τραπέζια που δεν σε ελκύουν να καθίσεις εξαιτίας της γενικότερης υποβάθμισης της περιοχής.

Το δυνατό σημείο είναι τα προϊόντα της! Τέλειο πρόβειο γιαούρτι (ειδικά όταν σερβίρεται με μέλι), πεντανόστιμα ρυζόγαλα και κρέμες, πολύ καλά γλυκά, εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο, νόστιμοι λουκουμάδες!

Στις δύο πιο πρόσφατες επισκέψεις μου βρέθηκα εκεί:

- Την πρώτη, Σάββατο νωρίς το πρωί, παρέα με έναν καλό φίλο. Ήπιαμε ελληνικό καφέ και τον συνοδεύσαμε με τον απίθανο γευστικό συνδυασμό ψωμάκι- βούτυρο- μέλι. Το βούτυρο, άριστης ποιότητας, πολύ καλό και το μέλι, τα αλείψαμε στο ψωμάκι και ανασύραμε από τη μνήμη μας αγαπημένες γεύσεις πρωινού των παιδικών μας χρόνων.

- Τη δεύτερη, Παρασκευή βραδάκι, με καλή φίλη, παραγγείλαμε το εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο. Πλούσια, αλλά όχι βαριά κρέμα, φύλλο μελωμένο, όσο χρειάζεται, συνδυασμός που το κατατάσσει στο top της Αθήνας (μαζί με αυτά του "Κοσμικόν", του "Ασημακόπουλου", του "Γαλυφιανάκη", του "Μαστρονικόλα" στον Πειραιά, του "Βάρσου" στην Κηφισιά, σίγουρα αδικώ κάποια ζαχαροπλαστεία που δεν έχει τύχει να επισκεφτώ π. χ. τον "Κούτρα" στη Νέα Σμύρνη κ. ά. )
Φεύγοντας αγοράσαμε κρέμα και ρυζόγαλο για το σπίτι. Περιττό να αναφέρω ότι και τα δύο ήταν πολύ νόστιμα.

Από φίλους έχω ακούσει (αλλά κι εδώ στο ask4food έχω διαβάσει στις κριτικές των nemo και ZERBERA) ότι είναι πολύ νόστιμα τα γλυκά, ειδικά η πάστα ποντικάκι και το μιλφέιγ, καθώς και οι λουκουμάδες, δεν έχει τύχει να δοκιμάσω όμως.

Η εξυπηρέτηση, όπως ακριβώς αναφέρει η αγαπητή nemo, είναι παλαιάς κοπής (και μόνο το ντύσιμο των σερβιτόρων σε προδιαθέτει γι' αυτό), ωστόσο οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και γρήγοροι, ακόμα κι όταν έρχονται πολλοί πελάτες μαζί, συνήθως για να αγοράσουν "πακέτο" για το σπίτι.

Για τη σχέση ποιότητας-τιμής θα αναφέρω ενδεικτικά ότι το γαλακτομπούρεκο κοστίζει 2,40 ευρώ, η κρέμα και το ρυζόγαλο 1.20. Εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Αγαπητοί χρήστες του ask4food, σας προτρέπω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το γαλακτοπωλείο "Στάνη" στην Ομόνοια και να δοκιμάσετε τα άριστης ποιότητας γαλακτοκομικά του. Μια επιχείρηση που αντέχει 86 χρόνια και προσφέρει τόσο προσεγμένα προϊόντα το αξίζει!

17 Ιούλ 2017

- "Ρε παιδιά να κανονίσουμε ένα απόγευμα να πάμε για φαγητό στον "Κίτσουλα! "
- " Σε ποιον;"
- " Στον Κίταουλα! Καλά δεν ξέρετε το φοβερό μαγερειό στο Κάτω Χαλάνδρι, που λειτουργεί μόνο μεσημέρι και σερβίρει σπιτικό φαγητό;"
Με έναν διάλογο σαν κι αυτόν ξεκίνησε η γνωριμία μου με τον "Κίτσουλα", καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν, όταν ένας γνωστός μας τον πρωτοσύστησε. Από τότε έχω πάει πολλές φορές και σε γενικές γραμμές, οι εντυπώσεις παραμένουν ίδιες.

Τελευταία επίσκεψη πριν από μια βδομάδα, παρέα τεσσάρων ατόμων. Ο χώρος παραμένει εδώ και πολλά χρόνια αναλλοίωτος: Κλασικά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας, κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, λίγο "στριμωγμένη" διαρρύθμιση, για να χωρέσουν όλοι. Ο εσωτερικός χώρος κλιματίζεται, αλλά, ακόμα και τώρα, ντάλα καλοκαίρι, οι περισσότεροι πελάτες προτιμούν τον ημιυπαίθριο. Στον εσωτερικό χώρο, τους τοίχους διακοσμούν δημοσιεύματα υμνητικά για την ταβέρνα, καθώς και φωτογραφίες με διάσημους που κατά καιρούς την επισκέφτηκαν.

Κατάλογος δεν υπάρχει! Τα φαγητά απαγγέλει (αυτό είναι το σωστό ρήμα, πιστέψτε με! ) ο κύριος Χρήστος, σύζυγος της κόρης της πρώτης ιδιοκτήτριας του "Κίτσουλα"! Θαλερός, παρά τα 85 του χρόνια, με διάθεση για αστεία και πειράγματα (που, ειρήσθω εν παρόδω, μερικοί πελάτες παρεξηγούν) και χωρίς την ταχύτητα και τη σβελτάδα προηγουμένων ετών. Παρότι τα παιδιά του έχουν αναλάβει εδώ και χρόνια την επιχείρηση, ο κ. Χρήστος είναι το cult και must συγχρόνως στοιχείο της επιχείρησης! Η παραγγελία περνάει υποχρεωτικά από τα χέρια του και καταγράφεται σε κλασικό μπλοκάκι παραγγελίας εστιατορίου...

Με δεδομένο ότι οι πελάτες, ειδικά τις ώρες αιχμής είναι πολλοί, πρέπει να επισημάνω ότι η σειρά δεν τηρείται πάντα στη λήψη παραγγελίας, μικροκαθυστερήσεις παρατηρούνται, αλλά όποιος βιάζεται, ας πάει στα Goody's ή στα (παρακείμενα) McDonald's... Στον "Κίτσουλα" δεν πας για βιαστικό φαγητό, πας όπως θα πήγαινες επίσκεψη σε μια υπερήλικη θεία που σε έχει καλέσει για τραπέζι...

Ο ακριβής στις περιγραφές του piperman έχει δώσει τα περισσότερα στοιχεία για το ποια φαγητά σερβίρονται, εγώ θα το περιέγραφα με τρεις λέξεις: "Κλασική ελληνική κουζίνα"!

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Γεμιστά: Παραδοσιακή καλοκαιρινή ελληνική γεύση, άρεσαν σε όλους μας:

- Κεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, "μαμαδίστικοι", σερβιρίστηκαν με φρέσκες τηγανιτές πατάτες, άρεσαν πολύ!

- Παστίτσιο: Από τα must taste του μαγαζιού! Καθαρά σπιτική γεύση!

- Κοτόπουλο σουβλάκι μερίδα: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές, σωστά ψημένο, χωρίς όμως κάτι (π. χ. μια μαρινάδα) που θα "απογείωνε" τη γεύση του.

- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλής ποιότητας η φέτα, θα περίμενα να έχει λίγο καλύτερης ποιότητας ελαιόλαδο. Πάντως, οφείλω να αναφέρω ότι η φέτα καταναλώθηκε γρήγορα και παραγγείλαμε ακόμα μία μερίδα.

- Ψωμάκι χωριάτικο: Έρχεται ζεσταμένο, μαζί με τα τραπεζομάντιλα και τα ποτήρια, αμέσως μετά τη λήψη της παραγγελίας.

Μαζί με κανά-δυο αναψυκτικά ο λογαριασμός έφτασε τα 11-12 ευρώ το άτομο, και, όταν πληρώσαμε, κατέφθασε στο τραπέζι κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού βύσσινο και εξαιρετική καρυδόπιτα! Ήπιαμε και αρκετά ποτήρια νεράκι παγωμένο που ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε, όταν χρειάστηκε, από έναν ευγενικό νεαρό σερβιτόρο.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά! Για το σπιτικό φαγητό και μόνο, αξίζει! Σίγουρα, παρά τη φιλική διάθεση, υπάρχουν μικροαδυναμίες στην εξυπηρέτηση, ο χώρος καλό θα ήταν να ανακαινιστεί, ωστόσο το value for money είναι πολύ καλό και φυσικά, η ποιότητα του φαγητού, άριστη! Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν σας φέρει ο δρόμος σας στο Κάτω Χαλάνδρι, Τρίτη με Κυριακή 12-6 (Δευτέρα είναι κλειστά), δοκιμάστε τις αυθεντικές ελληνικές γεύσεις του "Κίτσουλα" και δεν θα χάσετε!

05 Ιούλ 2017

Εδώ και πολύ καιρό είχα ακούσει καλά λόγια και διαβάσει θετικές κριτικές στο ask4food για το ιταλικό εστιατόριο Pizzeria dei fratelli στη Νέα Σμύρνη. Το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή "εστιατορική πιάτσα" του Άγιοιυ Σώστη, όπου αρκετά γνωστά εστιατόρια ("Μασίνα", "Mr Dim", "Ciao Italia", "Flavour", "Μπαρμπαδήμος") διαφόρων ειδών προσφέρουν αξιόλογες προτάσεις εστίασης. Έχει πάρει το όνομά του από τους δύο ιδιοκτήτες Νίκο και Σάββα, που είναι αδέλφια.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, φίλη Νεοσμυρνιώτισσα πρότεινε να πάμε εκεί για φαγητό και, έχοντας υπόψη μου τις καλές κριτικές, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη! Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και η πρώτη μας σκέψη ήταν να καθίσουμε στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο. Η ζέστη των ημερών όμως, μας απέτρεψε και μας οδήγησε στον συμπαθητικά. λιτά διακοσμημένο εσωτερικό χώρο. Στο βάθος η κουζίνα και μπροστά τραπέζια, τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, καθώς ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Στη μια πλευρά του καταστήματος ευρύχωροι καναπέδες διευκολύνουν πολυμελείς παρέες. Με τη βοήθεια του ευγενέστατου και χαμογελαστού σερβιτόρου διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα. Λεπτομέρεια που δείχνει το καλό γούστο των ανθρώπων του εστιατορίου: Τα τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφα σουπλά και πάνω σε κάθε τραπέζι υπάρχει ένα μπουκάλι κρασί ή εμφιαλωμένο νερό, απλά για τη διακόσμηση, και το οποίο αποσύρεται μόλις καθίσουν οι πελάτες.

Ο ευγενικός σερβιτόρος ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, αφού του απαντήσαμε το δεύτερο, μας έφερε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τους καταλόγους και ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι με παγωμένο νερό. Ο κατάλογος έχει λογική έκταση και περιλαμβάνει 6-7 ορεκτικά, 9-10 σαλάτες, 5 ριζότο, καμιά 15αριά προτάσεις για ζυμαρικά, άλλες τόσες και περισσότερες για πίτσα (σε δύο μεγέθη, για 2 ή 4 άτομα), 5-6 προτάσεις για κρέας και μπέργκερ και 3-4 επιδόρπια. Αξιοσημείωτο ότι εκτός από ελληνικά, διαθέτει και μερικά αξιόλογα ιταλικά κρασιά.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε:

- Φρεσκοψημένη φοκάτσια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Πραγματικά η φοκάτσαι έφτασε στα πιάτα μας ζεστή και το ντιπ που τη συνόδευε ήταν αρκετά γευστικό.

- Σαλάτα Caesar's: Με ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, και Caesar's dressing. Χορταστική μερίδα για δύο άτομα. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν φρεσκοψημένα, πολύ καλής ποιότητας και η παρμεζάνα, το μαρούλι ήταν κάπως άγευστο, παρά τη νόστιμη Caesar's σως.

- Πίτσα Margherita, (το μικρό μέγεθος) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας & ανάμεικτα τυριά. Κλασική γεύση, σωστά ψημένη, μας άρεσε πολύ.

- Penne Con Pollo e Moscato D'Asti: Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti. Οι πένες ήταν βρασμένες al dente, η σάλτσα με το Moscato ήταν απλά τέλεια!

- Tiramisu για επιδόρπιο. Ανάλαφρη γεύση, μας άφησε ικανοποιημένους.

Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο για κέρασμα. Μαζί με κάποιο αναψυκτικό, το κόστος δεν ξεπέρασε τα 15 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, η Pizzeria dei fratelli μας κέρδισε! Πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, σωστή ροή στο σερβίρισμα, αρκετά καλές ιταλικές γεύσεις, φυσιολογικές τιμές, συμπαθητικός χώρος. Προσωπικά, το έβαλα στα υπόψη να ξαναπάω, πιθανότατα κατά τη διάρκεια του χειμώνα!

25 Ιουν 2017

Πριν από λίγες μέρες παρέα πέντε ατόμων αποφασίσαμε, μετά από προτροπή καλού φίλου, λάτρη του κέντρου της Αθήνας και του καλού φαγητού, να επισκεφτούμε το "Αθηναϊκόν". Είχα διαβάσει και πολύ καλές κριτικές εδώ στο ask4food, οπότε ένας λόγος παραπάνω να αποδεχτώ την πρόταση.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι όντως πολύ όμορφα διακοσμημένος. Οι αγαπητοί και εμπειρότατοι χρήστες fratello, jim και mavtasos έχουν κάνει αναλυτική περιγραφή του εσωτερικού χώρου: Άνετα καθίσματα, όμορφα τραπέζια, διακριτικά πολυτελής (δανείζομαι από τον fratello τον όρο) διακόσμηση με εντυπωσιακούς πίνακες ζωγραφικής. Εμείς, ωστόσο, προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, επί της "ημιπεζοδρομημένης" (επιτρέψτε μου τον όρο) οδού Πετράκη. Καθίσματα και τραπέζια λιτά, τύπου τραπεζαρίας εξωτερικού χώρου, όχι τόσο άνετα, αλλά με το φρέσκο αεράκι να μας δροσίζει ευχάριστα και παράλληλα, να απολαμβάνουμε τη ζωηράδα, τη νυχτερινή κίνηση της πόλης μας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, ευγενική και επαγγελματική. Με δεδομένο ότι η επίσκεψή μας έγινε σχετικά αργά το βράδυ, όσο περνούσε η ώρα παρατήρησα μικρές αρρυθμίες στην εξυπηρέτηση που προφανώς οφείλονταν στην κούραση όλης της ημέρας για το κατά τα άλλα πολύ πρόθυμο προσωπικό.

Ο κατάλογος πλουσιότατος! Ο πάντα αναλυτικός piperman τον έχει περιγράψει στην κριτική του. Η παρέα μας διχάστηκε ανάμεσα σε θαλασσινά και κρεατικά και έτσι δοκιμάσαμε μια αρκετά μεγάλη ποικιλία γεύσεων:

- Ψωμάκι χωριάτικο: Εύγευστο, καλής ποιότητας, ήρθε στο τραπέζι μας, αφού ερωτηθήκαμε. Επίσης, να σημειώσω ότι ερωτηθήκαμε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, προτιμήσαμε το πρώτο και ήρθε δροσερό σε ευμεγέθη κανάτα.

- Σαλάτα "Αθηναϊκόν": Με πράσινα λαχανικά, μανούρι, πιπεριά Φλωρίνης, ντοματίνια, κρουτόν και εξαιρετική σως μελιού. Μας άρεσε πάρα πολύ, εκτιμώ ότι είναι από τα must taste του εστιατορίου.

- Σαλάτα ρόκα, κινέζικο λάχανο: Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και δροσερή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση της, όμως.

- Χορτοκεφτέδες: Εξαιρετικοί, σωστά τηγανισμένοι, έδιναν πολύ έντονη τη γεύση των μυρωδικών που περιείχαν, άρεσαν σε όλους μας.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι: Αρκετά καλό, χωρίς να ενθουσιάσει.

- Ψαρόσουπα: Μισή μερίδα για τον αθεράπευτα λάτρη των γεύσεων του "Αθηναϊκού" φίλο μας. Μας είπε ότι έμεινε ενθουσιασμένος, το θεωρεί από τα πιάτα-"υπογραφή" του εστιατορίου.

- Τσιπούρα ψητή: Άψογα ψημένη, να κρατάει τους ζωμούς της, σερβιρίστηκε συνοδεία ψητών λαχανικών.

- Τόνος φιλέτο: Κι αυτός σερβιρίστηκε με λαχανικά, άρεσε πολύ στη φίλη που το παρήγγειλε ως κύριο πιάτο.

- Χοιρινό γάστρας: Σερβιρίστηκε με πατάτες φούρνου, πολύ σωστά ψημένο, "έλιωνε στο στόμα".

- Κεφτεδάκια σχάρας: Η κλασική συνταγή του "Αθηναϊκού", νόστιμα, αλλά όχι απογειωτικά.

- Ριζότο κοτόπουλο: Η φίλη της παρέας που το προτίμησε για κύριο πιάτο δεν έδειξε ενθουσιασμένη, χωρίς όμως και να αναφέρει ότι δεν της άρεσε.

Για επιδόρπιο γευτήκαμε:

- Μους μαστίχας: Εξαιρετική! Με πολύ απαλή υφή, ό, τι χρειάζεται, για να αλλάξει η γεύση από το φαγητό.

- Σοκολατένιος κορμός: Πολύ νόστιμος, μαμαδίστικος, πολύ αξιόλογο επιδόρπιο.

- Σοκολατένιο νησί: Νόστιμο, αλλά αρκετά βαρύ, συνδυασμός κέικ σοκολάτας με σιρόπι σοκολάτας, προτείνεται για τους αθεράπευτους και φανατικούς chocoholics!

- Μπακλαβάς: Τον παρήγγειλε ο λάτρης των παραδοσιακών γεύσεων του Αθηναϊκού" και έμεινε πολύ ικανοποιημένος από τη γεύση του.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, προσφέρθηκε κέρασμα γλυκόπιοτο λικέρ μαστίχα.

Το κόστος, χωρίς τα ποτά, ανήλθε περίπου στα 25 ευρώ το άτομο, ασφαλώς όχι ευκαταφρόνητο, αλλά σίγουρα αρκετά καλό value for money σε σχέση με την παραγγελία μας και την ποιότητα του φαγητού.

Αποτίμηση: Αναμφίβολα θετική! Θα ξαναπάω στο "Αθηναϊκόν", αλλά σε ειδική περίσταση και με παρέα προσανατολισμένη περισσότερο στα θαλασσινά. Ο χώρος, ειδικά ο εσωτερικός, είναι πανέμορφος, η εξυπηρέτηση επαγγελματική, το φαγητό πολύ καλής ποιότητας, το value for moey ικανοποιητικό. Νομίζω ότι αξίζει μια επίσκεψη!