George G.

Μέλος από: Οκτ 2013

10 Οκτ 2017

Είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το Altamira στο Μαρούσι χάρη στην ευγενική πρόσκληση των ανθρώπων του ask4food. Φτάνοντας συνάντησα με μεγάλη χαρά αγαπητές και αγαπητούς χρήστες, άλλους που είχα καιρό να τους δω και άλλους που είχα συναντήσει πιο πρόσφατα. Τέτοιου είδους συναντήσεις είναι πολύ χρήσιμες, εύχομαι να γίνονται τακτικά!

Δεν είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο (είχα προλάβει να πάω στο "αδερφάκι του" στο Κολωνάκι, που δεν λειτουργεί πια). Ο χώρος είναι ζεστός, διακοσμημένος με φροντίδα και με πολυ-εθνικά στοιχεία. Ο ημιυπαίθριος στεγασμένος χώρος είναι σίγουρα το δυνατό σημείο του, συμπαθητικός και ο εσωτερικός χώρος στο ισόγειο, ενώ ο πρώτος όροφος, απ' ό, τι κατάλαβα χρησιμοποιείται ελάχιστα, πιθανότατα τα Σαββατοκύριακα.

Μας προσφέρθηκε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα και θα αναφέρω τη γνώμη μου για όσα δοκίμασα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η προσφορά από τους ιδιοκτήτες ήταν τόσο πλούσια που ήταν αδύνατο να δοκιμάσει κάποιος απ' όλα τα πιάτα που έφτασαν στο τραπέζι μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στους υπεύθυνους του Altamira για τη γενναιοδωρία τους και στο προσωπικό για την άρτια και ευγενέστατη εξυπηρέτηση!

Από σαλάτες δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα των χρωμάτων: Με ρόκα, γαλλική σαλάτα, κουκουνάρια, αβοκάντο, προσούτο και μανιτάρια με ντρέσινγκ από μπαλσάμικο, μέλι και μουστάρδα. Συμπαθητική, δροσερή γεύση, χωρίς κάποια ξεχωριστή ένταση, όμως.

-Κακτοσαλάτα: Στον κατάλογο αναφέρεται ως μεξικάνικη και περιλαμβάνει τρυφερούς βλαστούς κάκτων, μαρούλι, αβοκάντο, ντομάτα, κρεμμύδι και ψητά κολοκυθάκια. Οι βλαστοί κάκτων θύμιζαν οπτικά τα δικά μας αμπελοφάσουλα και είχαν μια ενδιαφέρουσα ξινή γεύση που ήταν πιο δυνατή από όλα τα άλλα λαχανικά.

-Ντελ Μαρ: Γαρίδες, μύδια, χτένια, με σως αβοκάντο, ντομάτα και πιπεριές πάνω σε τορτίγια (προφανώς μεξικάνικης έμπνευσης και αυτή η σαλάτα). Εκτιμώ ότι είχε την πιο ενδιαφέρουσα γεύση από τις σαλάτες, κέντρισε το ενδιαφέρον όλων μας.

Ακολούθησαν τα ορεκτικά:
- Καλάχε: (Αραβικής προέλευσης): Αραβικές πίτες με ψητό χαλούμι, κίτρινο τυρί, πατέ ελιάς, ξηρούς καρπούς και αραβική σάλτσα. Νόστιμος και με ενδιαφέροντα γευστικό συνδυασμό μεζές.

- Τσιμιτσάνγκα κοτόπουλο (Μεξικανικής προέλευσης): Τηγανιτή τορτίγια με γέμιση κοτόπουλο, τομάτα, λιωμένο κίτρινο τυρί και ξινή κρέμα. Προσωπικά μου άρεσε πολύ!

- Σαμόζας: Ινδικές πίτες με λαχανικά και πατάτες, συνοδεύονταν από τσάτνεϋ: α) ανανά β) tamarind με φρέσκο ginger γ) σιναπόσπορου και ντομάτας Από μόνες τους δεν με ενθουσίασαν, όταν τις συνόδευσα με τσάτνεϋ ανανά, η γεύση ήταν αρκετά πιο δυνατή.

Να σημειώσω ότι προσφέρθηκαν και κεσαντίγιας, τα οποία δεν δοκίμασα, βλέποντας την "επέλαση" των πιάτων που διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Φτάσαμε στα κυρίως πιάτα:
- Κοτόπουλο μήλο: Το πιάτο που προσωπικά με ενθουσίασε και σίγουρα θα επέλεγα σε επόμενη επίσκεψή μου στο εστιατόριο! Φιλετάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από μήλο, κρασί, σταφίδες και τζίντζερ συνοδευόμενα από ρύζι μπασμάτι. Ο συνδυασμός ήταν τέλειος! Η σάλτσα προσέδιδε μια διακριτικά αρωματική γεύση στο κοτόπουλο, έδενε τέλεια και με το ρύζι μπασμάτι.

- Φιλέτο πάπιας (Ασιατική κουζίνα): Με σάλτσα πορτοκάλι και μούρα, σερβιρισμένο με ψητά μανιτάρια πλευρώτους και ρύζι. Προσωπικά, δεν μου άρεσε, εκτιμώ ότι η πάπια χρειαζόταν λιγότερο ψήσιμο, το κρέας ήταν μάλλον στεγνό.

- Ταντούρι κοτόπουλο (Ινδική κουζίνα): Ψητά φιλετάκια κοτόπουλο μαριναρισμένα σε κιτρινόριζα και μυρωδικά, σερβιρισμένα με ρύζι μπασμάτι. Συμπαθητικό, αλλά όχι απογειωτικό πιάτο.

- Κόντρα μόσχου ψιλοκομμένο με σως από πράσινο κάρυ και κρέμα καρύδας, σερβιρισμένο με λαχανικά και ρύζι μαγειρεμένο σε γάλα καρύδας (Ασιατική κουζίνα): Πολύ νόστιμο το μοσχάρι, σωστά μαγειρεμένο, η σως πρόσθετε τη γευστική ένταση που χρειαζόταν.

- Κοτόπουλο με κάρυ (Ινδική κουζίνα): Στήθος κοτόπουλο με σάλτσα κάρυ, τσάτνεϋ γιαουρτιού και ρύζι μπασμάτι. Ελαφρώς καυτερό, αρκετά νόστιμο.

- Κοτόπουλο με κρέμα καρύδας (Ασιατική κουζίνα): Σερβιρίστηκε με ρύζι και λαχανικά, αρκετά νόστιμο κι αυτό.

Αξιοσημείωτο ότι προσφέρθηκαν και άλλα πιάτα, τα οποία δεν άντεχα να δοκιμάσω λόγω της πληθώρας των προσφερόμενων εδεσμάτων:
- Φιλετάκια μοσχάρι με κάστανα και κινέζικα μανιτάρια συνοδευόμενο από ρύζι και λαχανικά.
- Ροζέτες από φιλέτο μόσχου με σάλτσα λεμονιού, μανιτάρια, κουκουνάρια, κρέμα και ψητά λαχανικά.

Και καταλήξαμε στα γλυκά:
- Τούρτα Μεξικάνα: Στρώσεις από bitter και απαλή mousse σοκολάτας πάνω σε τορτίγια, σκεπασμένες από φρέσκια κρέμα, τρίμμα σοκολάτας. Απλά εντυπωσιακό γλυκό, τέλειο για τα γούστα μου!

- Τζαμάικα: Μια σφαίρα μαύρης bitter σοκολάτας με μαύρο ρούμι Καραϊβικής. Γλυκό με εξαιρετική υφή, άρεσε πολύ σχεδόν σε όλους τους συνδαιτυμόνες.

Στο τραπέζι μας σερβιρίστηκαν ακόμα (για όλα άκουσα θετικά σχόλια, αλλά δεν δοκίμασα): Νάριελ (Γλυκό με καρύδα, σοκολάτα και σως καρύδας),, πανακότα (άρεσε η κρέμα καρύδας που περιείχε), τσιζκέικ και μπανόφι.

Συνολική αποτίμηση: Το Altamira στα 22 του χρόνια έχει τη σφριγηλότητα της ηλικίας του, εκτιμώ όμως πως ακόμα βρίσκεται σε διαδικασία επίλυσης της μετεφηβικής κρίσης ταυτότητάς του: Πολλά πιάτα από διάφορες εθνικές κουζίνες, σωστά εκτελεσμένα όλα, κάποια πιο νόστιμα, κάποια λιγότερο, αλλά δεν διακρίνεται ένας ξεκάθαρος προσανατολισμός σε κάποια εθνική κουζίνα. Εξαιρετική εξυπηρέτηση, προσεγμένος χώρος, "τσιμπημένες" τιμές (το επεσήμανε πολύ σωστά ο αγαπητός Τρώγων). Προσωπικά, πάντως, σχεδιάζω να ξαναπάω, ίσως σε κάποια γιορτή. σε κάποια ειδική περίπτωση!

ΥΓ: (Μακροσκελές! ) Ευδοξία, ευχαριστούμε πολύ! Μαζί με τους συμπαθέστατους συνεργάτες σου ήσουν η ψυχή της βραδιάς, φρόντισες με επιμέλεια, ώστε να είναι όλα τέλεια!
Αγαπητές και αγαπητοί φίλοι χρήστες του ask4food: fratello και tzia (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια), ο ένας με την ήρεμη σοφία του και η άλλη με την αεικίνητη ενεργητικότητά της δώσατε τον τόνο στη συνάντησή μας.. Φίλε piperman, πάντα αναλυτικός με τις σημειώσεις σου μας βοήθησες στην αναλυτική καταγραφή. Νέοι, ενθουσιώδεις και ορμητικοί VAGELIS και Vaggg, αγαπημένο Χρυσανθεμάκι, δώσατε ζωντάνια στη βραδιά. Αγαπητή ram είσαι πάντα διακριτική, ήρεμη δύναμη της παρέας. Θρυλικέ (δανεισμένο το επίθετο από τη φίλη tzia) pass1, keep going, ελπίζω να ξαναπούμε σύντομα από κοντά! Αγαπητοί p_v και ValueSeeker, welcome back! Με χαρά διάβασα τις νέες κριτικές του πρώτου, περιμένω τις νέες κριτικές (και τα τραγούδια) του δεύτερου. Συμπαθέστατη boux χάρηκα πολύ που σε είδα μετά από καιρό, περιμένω να διαβάσω τις πάντα εύστοχες και εξαιρετικά περιγραφικές κριτικές σου!
Ελπίζω σύντομα να ξανανταμώσουμε και ρίχνω την ιδέα για μια ανοιχτή μάζωξη χρηστών του ask4food (Ευδοξία είμαι σίγουρος πως μπορείς να την υλοποιήσεις με απόλυτη επιτυχία! ) Au revoir!

18 Σεπ 2017

Στο εδεσματοπωλείο "Δυόσμος" βρέθηκα πρόσφατα, Παρασκευή βράδυ, μετά από πρόσκληση αγαπητής φίλης με ask4foodική (επιτρέψτε μου το νεολογισμό) παρέα. Πολλά άτομα στο τραπέζι, καλή διάθεση μετά από διακοπές, ευχάριστη ατμόσφαιρα!

Ο "Δυόσμος" βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά και στεγάζεται στον όροφο και στην ταράτσα ενός νεοκλασικού κτηρίου που παλιότερα στέγαζε μια από τις πρώτες κρεπερί του Πειραιά, με το όνομα Pierrot. Ο χώρος είναι όμορφος, απλά και λιτά διακοσμημένος, τόσο στον όροφο, εσωτερικά, όσο και στην ταράτσα, εξωτερικά. Άνετα τραπεζοκαθίσματα, βολική διάταξη, μόνο μειονέκτημα ότι στην ταράτσα κάνει λίγη ζέστη, παρά τη λειτουργία μεγάλων ανεμιστήρων που δημιουργούν ρεύμα αέρα.

Ειδική μνεία για την άριστη εξυπηρέτηση: Ο εκ των ιδιοκτητών Στέλιος και οι δύο ευγενέστατες κυρίες που μας σέρβιραν είχαν την προθυμία και την υπομονή να απαντήσουν σε απορίες μας για το μενού και τη σπιρτάδα, ώστε καμιά παραγγελία να μην αργήσει, κι ας ήταν γεμάτο το εδεσματοπωλείο. Και το σημαντικότερο: Όλα αυτά με το χαμόγελο και με καλή διάθεση. Τους αξίζει απλά ένα μεγάλο μπράβο!

Στο μενού τώρα: Όπως πολλοί αγαπητοί και κορυφαίοι χρήστες (VAGELIS, PONTIKI, jim, TOMIE, Ucook) του ask4food έχουν ήδη γράψει, το μαγαζί "ψάχνεται" ως προς τις πρώτες ύλες: Επιλεγμένα υλικά υψηλής ποιότητας από σπουδαίους Έλληνες παραγωγούς, γευστικοί συνδυασμοί που σε προκαλούν να τους δοκιμάσεις. (Μόνο παράπονο προς τους ιδιοκτήτες του "Δυόσμου": Στο σάιτ σας βρε παιδιά ανεβάστε το φετινό μενού, έχετε ακόμα το περσινό... )

Όπως προανέφερα, πολλά άτομα στο τραπέζι, κινηθήκαμε στη λογική των μεζέδων και του "όλα στη μέση". Είχα λοιπόν την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά και νόστιμα καλούδια:

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου: Απλά υπέροχος γευστικός συνδυασμός, εξαφανίστηκε από το πιάτο, ώσπου να πεις "κύμινο".

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος: Γεύση δυναμίτης! Πολύ πετυχημένο πιάτο για απαιτητικούς ουρανίσκους, τιμήθηκε δεόντως!

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινό τυρί Νιβατό: Κι αυτό το πιάτο μας εντυπωσίασε, άρεσε πολύ ο συνδυασμός της οξύτητας του τυριού με το κους κους και τα αρωματικά.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας, κρέμα γάλακτος και κασέρι Ξάνθης. Τέλεια η γεύση τους, δεν έχω λόγια να περιγράψω τα αρώματα που ανέδιδαν τα μανιτάρια!

- Παράδοξο ντάκο: Δηλαδή παξιμάδι από χαρούπι, παντζάρι, φουντούκια, γαλένι Κρήτης και δυόσμο. Δροσερή και νόστιμη σαλάτα, παραλλαγή του γνωστού ντάκου.

- Μπουκιές από κοτόπουλο με μετσοβόνε σε φύλλο καταΐφι. Νόστιμο πιάτο κι αυτό, το μετσοβόνε προσέδιδε γευστική ένταση στο κοτόπουλο.

- Πιάτο με τρία διαφορετικά λουκάνικα: Νόστιμα, αν και αρκετά πικάντικα για τα γούστα μου.

Φυσικά, στην αρχή μας έφεραν μπόλικο χωριάτικο ψωμάκι και ανανέωσαν άπειρες φορές το παγωμένο νερό βρύσης σε μπουκάλι. Από την παρέα, άλλοι ήπιαμε ημίγλυκο κρασί, άλλοι μπύρα κι άλλοι ρακί, σε όλους όμως, άφησαν καλή αίσθηση τα ποτά μας.

Είμαι σίγουρος ότι στο τραπέζι ήρθαν κι άλλοι εκλεκτοί μεζέδες, όμως είτε δεν τους θυμάμαι είτε δεν δοκίμασα, έχοντας δοκιμάσει τόσα πολλά νόστιμα πιάτα...

Και ας περάσουμε στα γλυκά:

- Εκμέκ παγωτό: Σιροπιαστή βάση εκμέκ, νόστιμο παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Αρκετά λιγωτικό, αλλά καλό στη γεύση.

- Τσιζκέικ με αλατισμένη καραμέλα: Ενδιαφέρουσα γεύση που "έπαιζε" με το γλυκό και το αλμυρό.

- Ice Ice Burger: Πρωτότυπο στην όψη γλυκό, Καραμελωμένα ντόνατς πάνω-κάτω παίζουν το ρόλο του ψωμιού, παγωτό σοκολάτα στο ρόλο του μπέργκερ, παγωτό βανίλια αντί για μαγιονέζα, σως φράουλα αντί για κέτσαπ, ένας ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, πάντως πιο πολύ ενθουσίασε την όραση, παρά τη γεύση μου.

Όταν ήρθε ο λογαριασμός, προσφέρθηκε ως κέρασμα συμπαθητικό λικέρ με γεύση δυόσμου. Και δεν ήταν το μόνο κέρασμα: Κάποιοι από τους μεζέδες και τα γλυκά ήταν κέρασμα του καταστήματος, με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι κάτω από 15 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money!

Εν κατακλείδι, ο "Δυόσμος" μου άφησε άριστες εντυπώσεις! Προσεγμένοι ελληνικοί ποιοτικοί μεζέδες, άριστη εξυπηρέτηση με ανυπόκριτη ευγένεια από ιδιοκτήτη και εργαζομένους, όμορφος χώρος, πολύ καλές τιμές: Αυτά συνιστούν το τετράπτυχο της επιτυχίας του! Αγαπητές και αγαπητοί αναγνώστες του ask4food σας προτείνω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το εδεσματοπωλείο αυτό και να βγάλετε τα δικά σας -εκτιμώ θετικά- συμπεράσματα!

07 Σεπ 2017

Αρχές Σεπτεμβρίου, το καλοκαίρι φεύγει σιγά-σιγά, παρά τη σχετική ζέστη. Ωστόσο, το πρώτο Σάββατο του Σεπτέμβρη αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ακόμα μπανάκι στη θάλασσα και κατευθυνθήκαμε προς Ανάβυσσο. Μετά το μπάνιο, η παρέα διχάστηκε: Κάποιοι έπρεπε λόγω υποχρεώσεων να επιστρέψουν σπίτι, κάποιοι σκεφτήκαμε να πάμε για φαγητό. Τελικά, δύο άτομα καταλήξαμε στην επιστροφή στη Λεωφόρο Σουνίου να σκεφτόμαστε πιθανές λύσεις στο πρόβλημα πού να πάμε για φαγητό. Και ξαφνικά, σαν να άναψε λαμπάκι, ήρθε στο μυαλό μου η πρόσφατη κριτική που έγραψε η αγαπητή tzia για τον "Λουιζίδη" στη Βουλιαγμένη. Η πρότασή μου έγινε δεκτή και κατά τις 3:30 το απόγευμα ένας ευγενικός σερβιτόρος μας βοήθησε να βρούμε τραπέζι στον σχεδόν γεμάτο εξωτερικό χώρο του εστιατορίου.

Ο χώρος παραμένει ο ίδιος εδώ και αρκετά χρόνια: Ένας μικρότερος, εσωτερικός χώρος, για να εξυπηρετεί τους πελάτες τους χειμερινούς μήνες και ο μεγαλύτερος, εξωτερικός -σωστότερα ημιυπαίθριος- χώρος για τις μέρες με καλό καιρό. Τα τραπεζοκαθίσματα καλόγουστα, ωραία τραπεζομάντιλα (πάντα μου αρέσει σε ταβέρνες να έχουν απλά, λιτά τραπεζομάντιλα και όχι χάρτινα), απλά η διαρρύθμιση έχει γίνει έτσι, ώστε να χωρούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πελάτες, με αποτέλεσμα σε μερικά σημεία να αισθάνεσαι στριμωγμένος από τα διπλανά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη, ευγενική, τυπική: Ο σερβιτόρος έφερε αμέσως καταλόγους, του ζητήσαμε νερό βρύσης παγωμένο και μας το έφερε ταχύτατα, καθώς επεδίωκε να πάρει το συντομότερο παραγγελία, ώστε να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πελάτες.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά παραδοσιακά μαγειρευτά ελληνικά φαγητά (γεμιστά, ντολμαδάκια, παστίτσιο, μουσακά κ. τ. ό. ), ο, τιδήποτε περιμένει ένας πελάτης ελληνικού εστιατορίου από τα της ώρας, πολλά ορεκτικά και φυσικά ποτά και αναψυκτικά.

Η πείνα μετά το μπάνιο είχε θεριέψει και με συνοπτικές διαδικασίες παραγγείλαμε δύο σαλάτες και δύο κυρίως πιάτα:

- Χόρτα: Σωστά βρασμένα, ώστε να κρατάνε λίγο, νόστιμα, αρκετά πλούσια μερίδα.

- Χωριάτικη σαλάτα: Φρεσκοκομμένη, πολύ καλή η φέτα, δεν μας ενθουσίασε η ντομάτα (ίσως να ήταν από τις όψιμες, περνάει πια ο καιρός τους). Κι εδώ πλούσια μερίδα.

- Γεμιστά: Μας έφεραν δύο ντομάτες πολύ σωστά ψημένες, γεμιστές με ρυζάκι με αρκετά μυρωδικά. Μας άρεσαν πολύ, εντελώς μαμαδίστικη γεύση!

- Μουσακάς: Πλούσια μπεσαμέλ, καλής ποιότητας κιμάς, νόστιμες οι μελιτζάνες, άφησε θετικές εντυπώσεις.

Να μην παραλείψω να αναφέρω και το νόστιμο χωριάτικο ψωμάκι που συνόδευσε το γεύμα μας.

Ο λογαριασμός, μαζί με ένα αναψυκτικό, στα 14-15 ευρώ το άτομο, εκτιμώ "τίμια" τιμή γι' αυτό που προσφέρει το εστιατόριο. Δεν μας προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα, είδα όμως ότι σε άλλα τραπέζια πρόσφεραν καρπουζάκι. Πιθανότατα τους διέφυγε, μέσα στους πολλούς πελάτες...

Τελική αποτίμηση: Αναμφισβήτητα θετική! Ο "Λουιζίδης" είναι ένα αξιοπρεπέστατο εστιατόριο-ταβέρνα με καλή ελληνική κουζίνα, επαγγελματική εξυπηρέτηση και σε λογικές τιμές. Εκτιμώ ότι αποτελεί αξιόπιστη λύση για όποιον βρεθεί στη Βουλιαγμένη και αποζητά τα παραπάνω.

Καλό φθινόπωρο σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food!

10 Αυγ 2017

Ζεστά βράδια του Ιουλίου στην Αθήνα και η εύκολη διέξοδος είναι βόλτα στην παραλία. Μετά από προτροπή φίλου Πειραιώτη παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε στη Μαρίνα Φλοίσβου κι αφού περπατήσαμε αρκετή ώρα, αποφασίσαμε να πάμε για πίτσα στο Napolitivo. Η ονομασία του συνδυασμός δύο λέξεων: Napoletana και aperitivo, προσπαθεί να "παίξει" λεκτικά με τη ναπολιτάνικη πίτσα, που ψήνεται σε ξυλόφουρνο κατασκευασμένο με ηφαιστειακές πέτρες από τον Βεζούβιο (όπως αναφέρουν οι ιδιοκτήτες) και το aperitivo, ποτό αλκοολούχο ή όχι που πίνεται πριν το φαγητό για να ανοίξει η όρεξη.

Ο εσωτερικός χώρος συμπαθητικά διακοσμημένος, πολύ ωραία ιδέα η ανοικτή κουζίνα, όπου οι πελάτες έχουν τη δυνατότητα να δουν πώς παρασκευάζεται η πίτσα. Προτιμήσαμε να κατευθυνθούμε στον εξωτερικό χώρο, καθώς το αεράκι έδινε αίσθηση φυσικής δροσιάς. Λιτά τραπεζοκαθίσματα, λίγο στριμωγμένα, διακριτικός φωτισμός, σε γενικές γραμμές θετικό πρόσημο για τη διαρρύθμιση.

Θετικό πρόσημο και για την εξυπηρέτηση. Ευγενικοί σερβιτόροι ρώτησαν αν προτιμάμε νερά βρύσης ή εμφιαλωμένο, επιλέξαμε το πρώτο, έφεραν αμέσως μια κανάτα με πολλά παγάκια, πολύ γρήγορα μας έδωσαν καταλόγους, αμέσως μετά έφεραν μαχαιροπήρουνα και αρωματικά μαντηλάκια, πήραν γρήγορα παραγγελία. Έφεραν και κομμάτια φρεσκοψημένης φοκάτσιας με ένα εύγευστο ντιπ. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις στη συνέχεια εκτιμώ ότι οφείλονται στο ότι το εστιατόριο γέμισε και φυσικά συσσωρεύτηκαν πολλές παραγγελίες συγχρόνως.

Επιλέξαμε να παραγγείλουμε:

- Σαλάτα Caesar's με κοτόπουλο. Δροσερή, φρεσκοκομμένη, πλούσια μερίδα, πολύ νόστιμο το κοτόπουλο.

- Πίτσα Margherita. Με λεπτή ζύμη, λιτή και πολύ νόστιμη. Η μοτσαρέλα έδενε γευστικά με την σάλτσα ντομάτας και βασιλικού.

- Πίτσα Margherrita Bufala. Κι αυτή με λεπτή ζύμη, με τα ίδια υλικά, μόνο που ροδέλες μοτσαρέλας είχαν προστεθεί μετά το ψήσιμο. Μας άρεσε πολύ!

- Πίτσα Prosciutto e Funghi. Ψημένη όπως πρέπει, το προσούτο και τα μανιτάρια πολύ καλής ποιότητας έδιναν άριστο γευστικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, επειδή οι πίτσες είναι σχετικά μικρές, διαπιστώσαμε ότι δεν αρκούσαν τρεις για πέντε άτομα και παραγγείλαμε ακόμα μία προσούτο-μανιτάρια, την οποία φάγαμε με ευχαρίστηση.

Μετά την πίτσα που πραγματικά πήρε άριστα, αποφασίσαμε να μοιραστούμε κάτι γλυκό και παραγγείλαμε:

- Λεμονόπιτα με παγωτό κρέμα. Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό κρέμα. Και γι' αυτό η ίδια διαπίστωση: Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Διαπίστωση που ισχύει και για τις δύο μπάλες παγωτό (κρέμα και φράουλα) που επέλεξε να δοκιμάσει ο ice cream maniac της παρέας.

Το κόστος, μαζί με κάποια αναψυκτικά, ανήλθε στα 17-18 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες και λίγα, αλλά νομίζω ότι πληρώνεις και τη θέση του εστιατορίου, στη Μαρίνα Φλοίσβου, δίπλα στη θάλασσα.

Γενικό συμπέρασμα: Όμορφος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, πολύ νόστιμη πίτσα, λίγο τσιμπημένες τιμές. Δύσκολα θα ξεκινούσα επί τούτου, για να επισκεφτώ το Napolitivo, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το είχα στα υπόψη μου ως μια αξιόπιστη επιλογή για ναπολιτάνικη πίτσα. Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food, αν το επισκεφτείτε, θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

24 Ιούλ 2017

Πολλά χρόνια πριν, ήμουν μικρό παιδί, θυμάμαι την οδό Μαρίκας Κοτοπούλη στην περιοχή της Ομόνοιας να σφύζει από ζωή. Το ζαχαροπλαστείο "Λαύριον" δέσποζε στην περιοχή, το ξενοδοχείο Capitol θεωρείτο από τα καλά της εποχής, υπήρχαν ένα- δυο καλά εστιατόρια και ένα ταπεινό γαλακτοπωλείο, η "Στάνη". Θυμάμαι τους γονείς μου να αγοράζουν από 'κει γιαούρτι, κρέμα, ρυζόγαλο και μου έχει αποτυπωθεί η πλούσια γεύση της κρέμας.

Τα χρόνια πέρασαν... Η περιοχή δεν ζει πια τις δόξες του παρελθόντος. Το "Λαύριον" έκλεισε και στη θέση του άνοιξε "Απολλώνιον", τα ξενοδοχεία της περιοχής είναι κλειστά ή έχουν γίνει γραφεία, τα εστιατόρια "έσβησαν" με την παροδο του χρόνου και το ταπεινό γαλακτοπωλείο... Ε, λοιπόν το ταπεινό γαλακτοπωλείο ζει και βασιλεύει!

Η "Στάνη" που ιδρύθηκε από τον Νικόλαο Καραγεώργο, τον "μπάρμπα Νίκο", όπως τον ήξεραν όλοι, στέκει εκεί από το 1949 (η επιχείρηση ιδρύθηκε το 1931 και αρχικά βρισκόταν στον Πειραιά) και ανακαινίστηκε το 2005. Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό της σημείο. Στον εσωτερικό χώρο λίγα στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα. Στον εξωτερικό, ανάμεσα σε πλαστικά πετάσματα, τραπέζια που δεν σε ελκύουν να καθίσεις εξαιτίας της γενικότερης υποβάθμισης της περιοχής.

Το δυνατό σημείο είναι τα προϊόντα της! Τέλειο πρόβειο γιαούρτι (ειδικά όταν σερβίρεται με μέλι), πεντανόστιμα ρυζόγαλα και κρέμες, πολύ καλά γλυκά, εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο, νόστιμοι λουκουμάδες!

Στις δύο πιο πρόσφατες επισκέψεις μου βρέθηκα εκεί:

- Την πρώτη, Σάββατο νωρίς το πρωί, παρέα με έναν καλό φίλο. Ήπιαμε ελληνικό καφέ και τον συνοδεύσαμε με τον απίθανο γευστικό συνδυασμό ψωμάκι- βούτυρο- μέλι. Το βούτυρο, άριστης ποιότητας, πολύ καλό και το μέλι, τα αλείψαμε στο ψωμάκι και ανασύραμε από τη μνήμη μας αγαπημένες γεύσεις πρωινού των παιδικών μας χρόνων.

- Τη δεύτερη, Παρασκευή βραδάκι, με καλή φίλη, παραγγείλαμε το εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο. Πλούσια, αλλά όχι βαριά κρέμα, φύλλο μελωμένο, όσο χρειάζεται, συνδυασμός που το κατατάσσει στο top της Αθήνας (μαζί με αυτά του "Κοσμικόν", του "Ασημακόπουλου", του "Γαλυφιανάκη", του "Μαστρονικόλα" στον Πειραιά, του "Βάρσου" στην Κηφισιά, σίγουρα αδικώ κάποια ζαχαροπλαστεία που δεν έχει τύχει να επισκεφτώ π. χ. τον "Κούτρα" στη Νέα Σμύρνη κ. ά. )
Φεύγοντας αγοράσαμε κρέμα και ρυζόγαλο για το σπίτι. Περιττό να αναφέρω ότι και τα δύο ήταν πολύ νόστιμα.

Από φίλους έχω ακούσει (αλλά κι εδώ στο ask4food έχω διαβάσει στις κριτικές των nemo και ZERBERA) ότι είναι πολύ νόστιμα τα γλυκά, ειδικά η πάστα ποντικάκι και το μιλφέιγ, καθώς και οι λουκουμάδες, δεν έχει τύχει να δοκιμάσω όμως.

Η εξυπηρέτηση, όπως ακριβώς αναφέρει η αγαπητή nemo, είναι παλαιάς κοπής (και μόνο το ντύσιμο των σερβιτόρων σε προδιαθέτει γι' αυτό), ωστόσο οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και γρήγοροι, ακόμα κι όταν έρχονται πολλοί πελάτες μαζί, συνήθως για να αγοράσουν "πακέτο" για το σπίτι.

Για τη σχέση ποιότητας-τιμής θα αναφέρω ενδεικτικά ότι το γαλακτομπούρεκο κοστίζει 2,40 ευρώ, η κρέμα και το ρυζόγαλο 1.20. Εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Αγαπητοί χρήστες του ask4food, σας προτρέπω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το γαλακτοπωλείο "Στάνη" στην Ομόνοια και να δοκιμάσετε τα άριστης ποιότητας γαλακτοκομικά του. Μια επιχείρηση που αντέχει 86 χρόνια και προσφέρει τόσο προσεγμένα προϊόντα το αξίζει!

17 Ιούλ 2017

- "Ρε παιδιά να κανονίσουμε ένα απόγευμα να πάμε για φαγητό στον "Κίτσουλα! "
- " Σε ποιον;"
- " Στον Κίταουλα! Καλά δεν ξέρετε το φοβερό μαγερειό στο Κάτω Χαλάνδρι, που λειτουργεί μόνο μεσημέρι και σερβίρει σπιτικό φαγητό;"
Με έναν διάλογο σαν κι αυτόν ξεκίνησε η γνωριμία μου με τον "Κίτσουλα", καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν, όταν ένας γνωστός μας τον πρωτοσύστησε. Από τότε έχω πάει πολλές φορές και σε γενικές γραμμές, οι εντυπώσεις παραμένουν ίδιες.

Τελευταία επίσκεψη πριν από μια βδομάδα, παρέα τεσσάρων ατόμων. Ο χώρος παραμένει εδώ και πολλά χρόνια αναλλοίωτος: Κλασικά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας, κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, λίγο "στριμωγμένη" διαρρύθμιση, για να χωρέσουν όλοι. Ο εσωτερικός χώρος κλιματίζεται, αλλά, ακόμα και τώρα, ντάλα καλοκαίρι, οι περισσότεροι πελάτες προτιμούν τον ημιυπαίθριο. Στον εσωτερικό χώρο, τους τοίχους διακοσμούν δημοσιεύματα υμνητικά για την ταβέρνα, καθώς και φωτογραφίες με διάσημους που κατά καιρούς την επισκέφτηκαν.

Κατάλογος δεν υπάρχει! Τα φαγητά απαγγέλει (αυτό είναι το σωστό ρήμα, πιστέψτε με! ) ο κύριος Χρήστος, σύζυγος της κόρης της πρώτης ιδιοκτήτριας του "Κίτσουλα"! Θαλερός, παρά τα 85 του χρόνια, με διάθεση για αστεία και πειράγματα (που, ειρήσθω εν παρόδω, μερικοί πελάτες παρεξηγούν) και χωρίς την ταχύτητα και τη σβελτάδα προηγουμένων ετών. Παρότι τα παιδιά του έχουν αναλάβει εδώ και χρόνια την επιχείρηση, ο κ. Χρήστος είναι το cult και must συγχρόνως στοιχείο της επιχείρησης! Η παραγγελία περνάει υποχρεωτικά από τα χέρια του και καταγράφεται σε κλασικό μπλοκάκι παραγγελίας εστιατορίου...

Με δεδομένο ότι οι πελάτες, ειδικά τις ώρες αιχμής είναι πολλοί, πρέπει να επισημάνω ότι η σειρά δεν τηρείται πάντα στη λήψη παραγγελίας, μικροκαθυστερήσεις παρατηρούνται, αλλά όποιος βιάζεται, ας πάει στα Goody's ή στα (παρακείμενα) McDonald's... Στον "Κίτσουλα" δεν πας για βιαστικό φαγητό, πας όπως θα πήγαινες επίσκεψη σε μια υπερήλικη θεία που σε έχει καλέσει για τραπέζι...

Ο ακριβής στις περιγραφές του piperman έχει δώσει τα περισσότερα στοιχεία για το ποια φαγητά σερβίρονται, εγώ θα το περιέγραφα με τρεις λέξεις: "Κλασική ελληνική κουζίνα"!

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Γεμιστά: Παραδοσιακή καλοκαιρινή ελληνική γεύση, άρεσαν σε όλους μας:

- Κεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, "μαμαδίστικοι", σερβιρίστηκαν με φρέσκες τηγανιτές πατάτες, άρεσαν πολύ!

- Παστίτσιο: Από τα must taste του μαγαζιού! Καθαρά σπιτική γεύση!

- Κοτόπουλο σουβλάκι μερίδα: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές, σωστά ψημένο, χωρίς όμως κάτι (π. χ. μια μαρινάδα) που θα "απογείωνε" τη γεύση του.

- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλής ποιότητας η φέτα, θα περίμενα να έχει λίγο καλύτερης ποιότητας ελαιόλαδο. Πάντως, οφείλω να αναφέρω ότι η φέτα καταναλώθηκε γρήγορα και παραγγείλαμε ακόμα μία μερίδα.

- Ψωμάκι χωριάτικο: Έρχεται ζεσταμένο, μαζί με τα τραπεζομάντιλα και τα ποτήρια, αμέσως μετά τη λήψη της παραγγελίας.

Μαζί με κανά-δυο αναψυκτικά ο λογαριασμός έφτασε τα 11-12 ευρώ το άτομο, και, όταν πληρώσαμε, κατέφθασε στο τραπέζι κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού βύσσινο και εξαιρετική καρυδόπιτα! Ήπιαμε και αρκετά ποτήρια νεράκι παγωμένο που ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε, όταν χρειάστηκε, από έναν ευγενικό νεαρό σερβιτόρο.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά! Για το σπιτικό φαγητό και μόνο, αξίζει! Σίγουρα, παρά τη φιλική διάθεση, υπάρχουν μικροαδυναμίες στην εξυπηρέτηση, ο χώρος καλό θα ήταν να ανακαινιστεί, ωστόσο το value for money είναι πολύ καλό και φυσικά, η ποιότητα του φαγητού, άριστη! Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν σας φέρει ο δρόμος σας στο Κάτω Χαλάνδρι, Τρίτη με Κυριακή 12-6 (Δευτέρα είναι κλειστά), δοκιμάστε τις αυθεντικές ελληνικές γεύσεις του "Κίτσουλα" και δεν θα χάσετε!

05 Ιούλ 2017

Εδώ και πολύ καιρό είχα ακούσει καλά λόγια και διαβάσει θετικές κριτικές στο ask4food για το ιταλικό εστιατόριο Pizzeria dei fratelli στη Νέα Σμύρνη. Το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή "εστιατορική πιάτσα" του Άγιοιυ Σώστη, όπου αρκετά γνωστά εστιατόρια ("Μασίνα", "Mr Dim", "Ciao Italia", "Flavour", "Μπαρμπαδήμος") διαφόρων ειδών προσφέρουν αξιόλογες προτάσεις εστίασης. Έχει πάρει το όνομά του από τους δύο ιδιοκτήτες Νίκο και Σάββα, που είναι αδέλφια.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, φίλη Νεοσμυρνιώτισσα πρότεινε να πάμε εκεί για φαγητό και, έχοντας υπόψη μου τις καλές κριτικές, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη! Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και η πρώτη μας σκέψη ήταν να καθίσουμε στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο. Η ζέστη των ημερών όμως, μας απέτρεψε και μας οδήγησε στον συμπαθητικά. λιτά διακοσμημένο εσωτερικό χώρο. Στο βάθος η κουζίνα και μπροστά τραπέζια, τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, καθώς ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Στη μια πλευρά του καταστήματος ευρύχωροι καναπέδες διευκολύνουν πολυμελείς παρέες. Με τη βοήθεια του ευγενέστατου και χαμογελαστού σερβιτόρου διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα. Λεπτομέρεια που δείχνει το καλό γούστο των ανθρώπων του εστιατορίου: Τα τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφα σουπλά και πάνω σε κάθε τραπέζι υπάρχει ένα μπουκάλι κρασί ή εμφιαλωμένο νερό, απλά για τη διακόσμηση, και το οποίο αποσύρεται μόλις καθίσουν οι πελάτες.

Ο ευγενικός σερβιτόρος ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, αφού του απαντήσαμε το δεύτερο, μας έφερε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τους καταλόγους και ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι με παγωμένο νερό. Ο κατάλογος έχει λογική έκταση και περιλαμβάνει 6-7 ορεκτικά, 9-10 σαλάτες, 5 ριζότο, καμιά 15αριά προτάσεις για ζυμαρικά, άλλες τόσες και περισσότερες για πίτσα (σε δύο μεγέθη, για 2 ή 4 άτομα), 5-6 προτάσεις για κρέας και μπέργκερ και 3-4 επιδόρπια. Αξιοσημείωτο ότι εκτός από ελληνικά, διαθέτει και μερικά αξιόλογα ιταλικά κρασιά.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε:

- Φρεσκοψημένη φοκάτσια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Πραγματικά η φοκάτσαι έφτασε στα πιάτα μας ζεστή και το ντιπ που τη συνόδευε ήταν αρκετά γευστικό.

- Σαλάτα Caesar's: Με ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, και Caesar's dressing. Χορταστική μερίδα για δύο άτομα. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν φρεσκοψημένα, πολύ καλής ποιότητας και η παρμεζάνα, το μαρούλι ήταν κάπως άγευστο, παρά τη νόστιμη Caesar's σως.

- Πίτσα Margherita, (το μικρό μέγεθος) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας & ανάμεικτα τυριά. Κλασική γεύση, σωστά ψημένη, μας άρεσε πολύ.

- Penne Con Pollo e Moscato D'Asti: Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti. Οι πένες ήταν βρασμένες al dente, η σάλτσα με το Moscato ήταν απλά τέλεια!

- Tiramisu για επιδόρπιο. Ανάλαφρη γεύση, μας άφησε ικανοποιημένους.

Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο για κέρασμα. Μαζί με κάποιο αναψυκτικό, το κόστος δεν ξεπέρασε τα 15 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, η Pizzeria dei fratelli μας κέρδισε! Πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, σωστή ροή στο σερβίρισμα, αρκετά καλές ιταλικές γεύσεις, φυσιολογικές τιμές, συμπαθητικός χώρος. Προσωπικά, το έβαλα στα υπόψη να ξαναπάω, πιθανότατα κατά τη διάρκεια του χειμώνα!

25 Ιουν 2017

Πριν από λίγες μέρες παρέα πέντε ατόμων αποφασίσαμε, μετά από προτροπή καλού φίλου, λάτρη του κέντρου της Αθήνας και του καλού φαγητού, να επισκεφτούμε το "Αθηναϊκόν". Είχα διαβάσει και πολύ καλές κριτικές εδώ στο ask4food, οπότε ένας λόγος παραπάνω να αποδεχτώ την πρόταση.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι όντως πολύ όμορφα διακοσμημένος. Οι αγαπητοί και εμπειρότατοι χρήστες fratello, jim και mavtasos έχουν κάνει αναλυτική περιγραφή του εσωτερικού χώρου: Άνετα καθίσματα, όμορφα τραπέζια, διακριτικά πολυτελής (δανείζομαι από τον fratello τον όρο) διακόσμηση με εντυπωσιακούς πίνακες ζωγραφικής. Εμείς, ωστόσο, προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, επί της "ημιπεζοδρομημένης" (επιτρέψτε μου τον όρο) οδού Πετράκη. Καθίσματα και τραπέζια λιτά, τύπου τραπεζαρίας εξωτερικού χώρου, όχι τόσο άνετα, αλλά με το φρέσκο αεράκι να μας δροσίζει ευχάριστα και παράλληλα, να απολαμβάνουμε τη ζωηράδα, τη νυχτερινή κίνηση της πόλης μας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, ευγενική και επαγγελματική. Με δεδομένο ότι η επίσκεψή μας έγινε σχετικά αργά το βράδυ, όσο περνούσε η ώρα παρατήρησα μικρές αρρυθμίες στην εξυπηρέτηση που προφανώς οφείλονταν στην κούραση όλης της ημέρας για το κατά τα άλλα πολύ πρόθυμο προσωπικό.

Ο κατάλογος πλουσιότατος! Ο πάντα αναλυτικός piperman τον έχει περιγράψει στην κριτική του. Η παρέα μας διχάστηκε ανάμεσα σε θαλασσινά και κρεατικά και έτσι δοκιμάσαμε μια αρκετά μεγάλη ποικιλία γεύσεων:

- Ψωμάκι χωριάτικο: Εύγευστο, καλής ποιότητας, ήρθε στο τραπέζι μας, αφού ερωτηθήκαμε. Επίσης, να σημειώσω ότι ερωτηθήκαμε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, προτιμήσαμε το πρώτο και ήρθε δροσερό σε ευμεγέθη κανάτα.

- Σαλάτα "Αθηναϊκόν": Με πράσινα λαχανικά, μανούρι, πιπεριά Φλωρίνης, ντοματίνια, κρουτόν και εξαιρετική σως μελιού. Μας άρεσε πάρα πολύ, εκτιμώ ότι είναι από τα must taste του εστιατορίου.

- Σαλάτα ρόκα, κινέζικο λάχανο: Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και δροσερή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση της, όμως.

- Χορτοκεφτέδες: Εξαιρετικοί, σωστά τηγανισμένοι, έδιναν πολύ έντονη τη γεύση των μυρωδικών που περιείχαν, άρεσαν σε όλους μας.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι: Αρκετά καλό, χωρίς να ενθουσιάσει.

- Ψαρόσουπα: Μισή μερίδα για τον αθεράπευτα λάτρη των γεύσεων του "Αθηναϊκού" φίλο μας. Μας είπε ότι έμεινε ενθουσιασμένος, το θεωρεί από τα πιάτα-"υπογραφή" του εστιατορίου.

- Τσιπούρα ψητή: Άψογα ψημένη, να κρατάει τους ζωμούς της, σερβιρίστηκε συνοδεία ψητών λαχανικών.

- Τόνος φιλέτο: Κι αυτός σερβιρίστηκε με λαχανικά, άρεσε πολύ στη φίλη που το παρήγγειλε ως κύριο πιάτο.

- Χοιρινό γάστρας: Σερβιρίστηκε με πατάτες φούρνου, πολύ σωστά ψημένο, "έλιωνε στο στόμα".

- Κεφτεδάκια σχάρας: Η κλασική συνταγή του "Αθηναϊκού", νόστιμα, αλλά όχι απογειωτικά.

- Ριζότο κοτόπουλο: Η φίλη της παρέας που το προτίμησε για κύριο πιάτο δεν έδειξε ενθουσιασμένη, χωρίς όμως και να αναφέρει ότι δεν της άρεσε.

Για επιδόρπιο γευτήκαμε:

- Μους μαστίχας: Εξαιρετική! Με πολύ απαλή υφή, ό, τι χρειάζεται, για να αλλάξει η γεύση από το φαγητό.

- Σοκολατένιος κορμός: Πολύ νόστιμος, μαμαδίστικος, πολύ αξιόλογο επιδόρπιο.

- Σοκολατένιο νησί: Νόστιμο, αλλά αρκετά βαρύ, συνδυασμός κέικ σοκολάτας με σιρόπι σοκολάτας, προτείνεται για τους αθεράπευτους και φανατικούς chocoholics!

- Μπακλαβάς: Τον παρήγγειλε ο λάτρης των παραδοσιακών γεύσεων του Αθηναϊκού" και έμεινε πολύ ικανοποιημένος από τη γεύση του.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, προσφέρθηκε κέρασμα γλυκόπιοτο λικέρ μαστίχα.

Το κόστος, χωρίς τα ποτά, ανήλθε περίπου στα 25 ευρώ το άτομο, ασφαλώς όχι ευκαταφρόνητο, αλλά σίγουρα αρκετά καλό value for money σε σχέση με την παραγγελία μας και την ποιότητα του φαγητού.

Αποτίμηση: Αναμφίβολα θετική! Θα ξαναπάω στο "Αθηναϊκόν", αλλά σε ειδική περίσταση και με παρέα προσανατολισμένη περισσότερο στα θαλασσινά. Ο χώρος, ειδικά ο εσωτερικός, είναι πανέμορφος, η εξυπηρέτηση επαγγελματική, το φαγητό πολύ καλής ποιότητας, το value for moey ικανοποιητικό. Νομίζω ότι αξίζει μια επίσκεψη!

20 Ιουν 2017

Η περιοχή των Καλυβίων στα Μεσόγεια έχει φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και τους αρνητές της. Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που ομνύουν στο όνομα κάποιας από τις τέσσερις γνωστότερες ταβέρνες και άλλους που δεν θέλουν να πατήσουν το πόδι τους στην περιοχή, θεωρώντας υπερβολικό όλο αυτό που γίνεται εκεί. Προσωπικά δεν ανήκω σε καμιά από τις δύο κατηγορίες, εκτιμώ ότι στα Καλύβια απλά δίνεται η δυνατότητα στον πελάτη να δοκιμάσει αρκετά καλής ποιότητας κρέατα, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, και μέχρι εκεί... Επομένως, δεν είμαι φανατικός θαμώνας της περιοχής, αλλά δεν λέω όχι και στην περίπτωση που βρεθεί καλή παρέα με σκοπό να κινηθούμε προς τα Καλύβια.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν -μίας από τις ατυχώς συνήθως βροχερές Κυριακές του φετινού Ιουνίου- και, αφού τρεις καλοί φίλοι, έχουμε πιει τον κυριακάτικο καφέ μας και σχολιάσει την επικαιρότητα, πέφτει από τον fan των Καλυβίων η πρόταση να πάμε για φαγητό. Οι ενστάσεις που καταθέσαμε οι άλλοι δύο περί πολυκοσμίας κλπ. απορρίφθηκαν από τον φίλο μας με το επιχείρημα "Σιγά τώρα, πόσος κόσμος θα πάει μέχρι τα Καλύβια με τη βροχή;" (και τελικά είχε δίκιο! ), ενώ στο επόμενο τετράλημμα (επιτρέψτε μου τον όρο, κατά το δίλημμα) "Μουρούζης, Χριστόφορος, Κόλλιας ή Τρίγωνο;", ο φίλος απάντησε αφοπλιστικά: Εγώ, μόνο Μουρούζη πάω! " Τι να κάνουμε, δεν του χαλάσαμε το χατίρι...

Φτάσαμε σχετικά γρήγορα και, παρότι η βροχή είχε αποτρέψει πολύ κόσμο από το να επισκεφτεί τις ταβέρνες της περιοχής, οι παρκαδόροι του "Μουρούζη" και του γειτονικού "Χριστόφορου" είχαν στήσει το γνωστό "πανηγύρι" του τύπου "Άσε εδώ το αυτοκίνητο" και τα λοιπά γνωστά... (Πάντως, να σημειώσω ότι μια χαρά μας βόλεψε με το ψιλόβροχο το γεγονός ότι κάποιος από το κατάστημα ανέλαβε να παρκάρει το αυτοκίνητο και να μας το ξαναφέρει μετά το φαγητό).

Η ιστορία της ταβέρνας του Μουρούζη (εδώ να αναφέρω ότι το επώνυμο της οικογένειας των ιδιοκτητών είναι Γκίκας, αν δεν κάνω λάθος το "Μουρούζης" είναι παρανόμι) ξεκινάει πάνω από 90 χρόνια πριν, τη δεκαετία του '20. Σήμερα έχει φτάσει να καταλαμβάνει έξι (!!! ) διαφορετικούς χώρους που γειτνιάζουν μεταξύ τους, έχοντας εξελιχθεί σε ένα hyper market της σούβλας! Οι χώροι λίγο ή πολύ μοιάζουν μεταξύ τους διακοσμημένοι με παραδοσιακό στυλ, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, αρκετά στριμωγμένα και πάντως, ακόμα και ο εξωτερικός χώρος, ακόμα και τις μέρες με καλό καιρό δεν αποτελεί, για μένα τουλάχιστον, ελκυστικό στοιχείο για να πάω.

Αντίθετα, ελκυστικό στοιχείο αποτελεί η εξυπηρέτηση. Παρότι, προφανώς υπάρχουν αρκετοί weekend waiters (κατά το weekend drivers), η εξυπηρέτηση είναι κατά κανόνα γρήγορη, επαγγελματική, πολλές φορές προσφέρεται ως κέρασμα κάποιο πιάτο με κρέας, πάντα έρχεται κερασμένο το γιαουρτάκι και το λικεράκι στο τέλος, απλές κινήσεις που μετράνε θετικά για τον πελάτη.

Το φαγητό είναι κι αυτό αρκετά καλό. Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδάκι τόσο, όσο χρειάζεται για να νοστιμίσει (το ψωμάκι, όπως και το εμφιαλωμένο νερό έρχονται στο τραπέζι χωρίς ερώτηση).

- Μία μερίδα κοκορέτσι (σωστά ψημένο, ζεστό και νόστιμο, μας άρεσε πολύ).

- Χωριάτικη σαλάτα (φρεσκοκομμένη, με πολύ νόστιμη φέτα, εκτιμώ ότι προέρχεται από κάποιο από τα αξιόλογα τυροκομεία της περιοχής των Μεσογείων).

- Πατάτες τηγανιτές (φρεσκοτηγανισμένες, απλά συμπαθητικές).

- Μία μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος (ήρθε καλά ψημένη, όπως τη ζητήσαμε, η γεύση της ήταν εξαιρετική).

- Μία σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (εδώ μας τα χάλασε ο ψήστης, ο φίλος που την παρήγγειλε την ήθελε μέτρια, ήρθε πολύ καλά ψημένη, το κρέας είχε στεγνώσει, η γεύση δεν μας ενθουσίασε).

- Μία μερίδα μεζεδάκια από αρνί στη σούβλα (κερασμένη από το μαγαζί, αρκετά νόστιμο το κρέας, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει).

Για όλα τα παραπάνω σημειώστε ότι ισχύει απόλυτα αυτό που πολλοί χρήστες (ενδεικτικά, ο αγαπητός VAGELIS και ο makis67) έχουν αναφέρει: Οι μερίδες είναι χορταστικές, τεράστιες, γι' αυτό και χρειάζεται προσοχή στην παραγγελία. Πάντως, ο φίλος από την παρέα που τυγχάνει φανατικός υποστηρικτής του "Μουρούζη" έφυγε με αλουμινόχαρτο που περιείχε κοκορέτσι, αρνάκι και μπριζόλα, ενώ είχαμε πραγματικά χορτάσει.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, έφεραν στον καθένα μας από ένα μπολάκι πολύ νόστιμο στραγγιστό γιαούρτι μαζί με πιατελάκια από διάφορα είδη γλυκών κουταλιού, καθώς και δύο μπουκάλια με λικέρ (το ένα μαστίχα, το άλλο αρμπαρόριζα, ειδικά το δεύτερο μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί έχει ξεχωριστή γεύση, δεν είναι συνηθισμένο).

Το κόστος ανήλθε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. τιμή αρκετά λογική για όσα παραγγείλαμε (και ακόμα πιο λογική, αν συνυπολογίσουμε όσα μας κέρασαν).

Καταληκτικό συμπέρασμα: Στον "Μουρούζη" θα βρει κάποιος καλής ποιότητας κρεατικά, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, πολύ καλή εξυπηρέτηση, αρκετά καλό value for money, δεν θα ενθουσιαστεί όμως, από το χώρο και τη μαζικότητα. Αν δεν βαριέται την εκδρομή μέχρι τα Καλύβια, σίγουρα θα βρεθεί αντιμέτωπος με αρκετά μεγάλες ποσότητες φαγητού. Εκτιμώ ότι προσφέρεται για μεγάλες παρέες που προτιμούν τα κρεατικά, από 'κει και πέρα, ας βγάλει ο κάθε επισκέπτης τα δικά του συμπεράσματα πηγαίνοντας στον "Μουρούζη"!

13 Ιουν 2017

Η πρόσφατη πρόσκληση της ομάδας του ask4food μας έφερε πριν από λίγες μέρες στο "Αρχοντικόν", στο Μπουρνάζι. Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλα τα παιδιά της ομάδας του ask4food -και ειδικότερα στην Ευδοξία- για την πετυχημένη οργάνωση αυτής της βραδιάς! Πολλές ευχαριστίες οφείλουμε και στους ανθρώπους του εστιατορίου που ήταν πρόθυμοι, ευγενικοί και εκτελούσαν με ταχύτητα τις παραγγελίες μας.

Στο γνωστό ερώτημα αν είναι δυνατόν να γράψεις μια αντικειμενική κριτική, όταν κάποιος "σου κάνει το τραπέζι", σε καλεί στο εστιατόριό του, θα απαντήσω ότι, ούτως ή άλλως, όλες οι κριτικές σε αυτόν εδώ τον ιστότοπο είναι υποκειμενικές και θα προσπαθήσω να περιγράψω σύντομα την υποκειμενική μου εμπειρία από το "Αρχοντικόν".

Κατ' αρχήν θα ήθελα να αναφέρω ότι μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η διάθεση εξυπηρέτησης από τους υπεύθυνους του καταστήματος. Δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό μας τραπέζι, όπου, ως καλεσμένοι, είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε άμεσες απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις μας, αλλά και στην ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση που αντιλήφθηκα ότι παρείχαν σε όλους τους πελάτες, και ήταν αρκετοί, ειδικά για Τετάρτη βράδυ...

Αντίθετα, δεν με ενθουσίασε ο χώρος. Καθαρός και προσεγμένος ασφαλώς, αλλά στημένος στη λογική της ταβέρνας για συνεστιάσεις. Δηλαδή τραπεζοκαθίσματα αρκετά στριμωγμένα, ακόμα και στον εξωτερικό χώρο, διακόσμηση αρκετά "βαριά", μουσική ελληνική λαϊκή πολύ δυνατά από τριμελή ορχήστρα. Εκεί υπάρχει ένα θέμα με τη φυσιογνωμία του καταστήματος: Θα κυριαρχήσει το "Μουσικό" ή το "Μεζεδοπωλείο"; Οι ιδιοκτήτες, που φαίνεται ότι διαθέτουν μεράκι, προσπαθούν να συνδυάσουν και τα δύο, νομίζω...

Ας έρθουμε στα του φαγητού. Αφού περιεργαστήκαμε τον εκτενέστατο κατάλογο που περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, μεζέδες, κρεατικά, αλλά και θαλασσινά, κινηθήκαμε στη λογική των πιάτων "στη μέση" με έμφαση στα κρεατικά, και έτσι είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω αρκετά εδέσματα:

- Φέτες χωριάτικου ψωμιού ψημένες με λαδάκι: Εύγευστο, καλής ποιότητας ψωμί, σωστά ψημένο, συνόδευσε με επιτυχία όλα τα φαγητά. Να σημειώσω επίσης, ότι ως καλωσόρισμα προσφέρθηκε ρακί, καθώς και κριτσινάκια με ένα συμπαθητικό ντιπ.

- Σαλάτα του Καίσαρα. Περιείχε μαρούλι, κρουτόν, μπέϊκον τηγανητό, τριμμένη παρμεζάνα, άΪσμπεργκ, κοτόπουλο, σως βινεγκρέτ και σερβιρίστηκε σε φωλιά παρμεζάνας. Πραγματικά πολύ νόστιμη, άρεσε σε όλους τους παρακαθήμενους. Να επισημάνω ότι η ποσότητά της ήταν παραπάνω από χορταστική, αρκετή για 3-4 άτομα και ότι το ίδιο ισχύει για όλες τις σαλάτες.

- Σαλάτα Ρόκα Παρμεζάνα. Περιείχε ρόκα, παρμεζάνα, μαρούλι και λιαστή ντομάτα. Ήταν περιχυμένη με συμπαθητική γλυκόξινη βινεγκρέτ. Κι αυτή η σαλάτα άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

- Τυροκαυτερή. Αρκετά εύγευστη, όχι πολύ καυτερή.

- Πατάτες τηγανητές. Φρεσκοτηγανισμένες, νόστιμες, αλλά ετοιματζίδικες.

- Κανταΐφι. Επρόκειτο για είδος τυρόπιτας με φύλλο κανταΐφι γεμισμένο με 4 τυριά, μπέικον, κοτόπουλο, ελιές, μανιτάρια και κόκκινη και πράσινη πιπεριά. Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου φάνηκε αρκετά "βαρύ" στη γεύση, σε κάποιους από την παρέα, ωστόσο, άρεσε.

- Ταλαγάνι σχάρας. Σωστά ψημένο, καλής ποιότητας τυρί, μου άρεσε πολύ.

- Κοτόπουλο αλά κρεμ. Αποτελείτο από τρυφερά, καλομαγειρεμένα κομμάτια στήθος κοτόπουλο, σοταρισμένα με μανιτάρια, κρασί, κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα και μυρωδικά. Ο γευστικός αυτός συνδυασμός μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και τον τίμησα δεόντως.

- Ψαρονέφρι μετσοβόνε. Χοιρινό ψαρονέφρι με καπνιστό τυρί Μετσόβου, Το κομμάτι που δοκίμασα μου φάνηκε περισσότερο ψημένο απ' όσο θα το ήθελα.

Στο τέλος προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ραβανί και μπράουνι με παγωτό, κέρασμα που προσφέρεται σε όλους τους πελάτες του μεζεδοπωλείου.

Ως προς την αξιολόγηση του value for money είναι αρκετά δύσκολο να έχω εικόνα, καθώς, όπως προαναφέρθηκε, το δείπνο ήταν προσφορά του εστιατορίου. Ωστόσο, από τη μελέτη του καταλόγου, υπολόγισα ότι, σε μια τετραμελή παρέα, το κόστος ανά άτομο θα ανέλθει πάνω-κάτω στα 20 ευρώ, λογική τιμή για ένα μεζεδοπωλείο με μουσική.

Συμπερασματικά, εκτιμώ ότι το "Αρχοντικόν" αξίζει μια επίσκεψη για όσους κινούνται στην περιοχή και αναζητούν ένα "τίμιο", συμπαθητικό μουσικό μεζεδοπωλείο. Καλό φαγητό, χωρίς γευστικές εξάρσεις, άριστη εξυπηρέτηση, τυπικός χώρος εστίασης με μουσική, λογικές τιμές. Κατά τη γνώμη μου αυτά συνθέτουν το προφίλ του "Αρχοντικού" και μένει στους χρήστες του ask4food να επισκεφτούν το κατάστημα, για να διαμορφώσουν τη δική τους εντύπωση.

ΥΓ. Χάρηκα πολύ που είδα από κοντά αγαπητές φίλες και αγαπητούς φίλους χρήστες του ask4food! Άλλες και άλλους τους είχα συναντήσει σχετικά πρόσφατα, άλλους είχα να τους δω πολύ καιρό και μερικούς τους γνώρισα για πρώτη φορά. Πάντα οι συναντήσεις αυτές αφήνουν θετικό πρόσημο, καθώς έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε, να ανταλλάξουμε απόψεις. Φίλες και φίλοι εις το επανιδείν και σύντομα!