George G.

Μέλος από: Οκτ 2013

02 Ιούλ 2019

Τους τελευταίους 3-4 μήνες επισκέφτηκα το Oroscopo με διαφορετικές παρέες 5-6 φορές (ειρήσθω εν παρόδω μία από αυτές μετά από πρόσκληση που απηύθυνε σε φίλους από το ask4food η αγαπητή και πάντα οργανωτική tzia, χίλια ευχαριστώ! ) και έτσι, είχα την ευκαιρία να γευτώ διάφορα από τα ενδιαφέροντα που περιλαμβάνει ο ανανεωμένος κατάλογος, αλλά και να απολαύσω τον ανακαινισμένο χώρο.

Αρχίζω από αυτό: Χρειαζόταν ανανέωση ο χώρος, έγινε πιο μοντέρνος, πιο λειτουργικός. Ξύλινα τραπέζια και άνετες καρέκλες, σου-πλα αντί τραπεζομάντιλα, πιο "βολική" διαμόρφωση, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για ένωση τραπεζιών, αν οι παρέες είναι μεγαλύτερες, καλύτερη αξιοποίηση του πάνω ορόφου, αλλά και του εξωτερικού χώρου είναι μερικά από τα στοιχεία που συνθέτουν τις αλλαγές.

Σε ό, τι αφορά στο φαγητό, η ποιότητα παραμένει σταθερά υψηλή και η μαγειρική εξελίσσεται με νέες προτάσεις. Θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά από όσα δοκιμάσαμε και τις εντυπώσεις μας.

- «Αχλάδια» ελληνικών παραδοσιακών τυριών με ελληνικές χειροποίητες μαρμελάδες. Εξαιρετικό ορεκτικό! Σερβίρεται σε μορφή μικρού αχλαδιού ένα μείγμα τυριών, το οποίο σε συνδυασμό με τη μαρμελάδα αφήνει στον ουρανίσκο καταπληκτική γεύση.

- Μοσχαρίσια κεφτεδάκια, γεμιστά με τυρί μοτσαρέλα, σερβιρισμένα με σως βασιλικού και φουρνιστή ντομάτα σε τραγανό ψωμί. Πραγματικά "μαμαδίστικη" γεύση, ενθουσίασε τόσο πολύ πριν λίγο καιρό φίλη από τη Θεσσαλονίκη που επανήλθε μία μέρα μετά, για να τα ξαναγευτεί!

- Χταπόδι στο γκριλ, με πουρέ φάβας, ρόκα, κάπαρη και καραμελωμένα κρεμμυδάκια. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα γευστική πρόταση, τη δοκιμάσαμε σε περίοδο νηστείας και μας άρεσε πάρα πολύ!

- Σαλάτα "Kαπρικόρνο", με τρυφερό μαρούλι & πιπεράτη ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παλαιωμένης παρμεζάνας και βιναγκρέτ βαλσάμικου. Είναι η αγαπημένη μου σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα και πολύ νόστιμη γευστικά.

- Σαλάτα "Oroscopo", με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκριλ και σως μουστάρδας. Και αυτή αποτελεί εξαιρετική επιλογή για σαλάτα, το κοτόπουλο δίνει πλούσια γεύση.

- Σαλάτα "Ροδιού", με φύλλα ανάμεικτης σαλάτας, τυρί γκοργκονζόλα, παστέλι και φιλέτα αχλαδιού. Τρίτη ενδιαφέρουσα επιλογή σαλάτας, δυνατός ο γευστικός συνδυασμός πράσινων λαχανικών, τυριού, παστελιού και αχλαδιών.

- Φρέσκα ραβιόλια, γεμιστά με βασιλομανίταρα porcini και τρούφα. Βρασμένα al dente, αποτελούν, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετική επιλογή για όποιον επιθυμεί να γευτεί ζυμαρικά.

- Φρέσκα «κόκκινα» ραβιόλια θαλασσινών, με σως σαμπάνιας, γέμιση γαρίδας και καπνιστού σολομού. Αυτά είναι η πρόταση για όσους συνδυάζουν ζυμαρικά με γέμιση θαλασσινών, είναι ενδιαφέρον και το οπτικό αποτέλεσμα.

- Πίτσα "Προσούτο" με μοτσαρέλα, προσούτο Πάρμας, ρόκα & καραμελωμένο βαλσάμικο. Την παρήγγειλε ένας φίλος, τη δοκιμάσαμε και οι υπόλοιποι της παρέας και ενθουσιαστήκαμε από το γευστικό αποτέλεσμα. Η ζύμη, χωρίς να είναι λεπτή, είναι εξαιρετικά νόστιμη.

- Σουβλάκι από μπουτάκι κοτόπουλου, με μπαχαρικά και αρωματικό κους κους. Προσωπικά, το έχω παραγγείλει δυο-τρεις φορές, είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, τα μπαχαρικά εκτιμώ ότι δίνουν ιδιαίτερη γεύση στο κοτόπουλο.

- Ταλιάτα μοσχαριού στο γκριλ, με τραγανές baby πατάτες, λαχανάκια Βρυξελλών, σάλτσα βοτάνων. Όταν τη δοκιμάσαμε, σερβιρίστηκε σωστά ψημένη και οφείλω να αναφέρω ότι η σάλτσα "έδενε" γευστικά με το μοσχάρι.

- Μπιφτέκι χωριάτικο στο γκριλ. Αποτελεί μία από τις "σπεσιαλιτέ" του εστιατορίου, σερβίρεται εδώ και πολλά χρόνια, συνοδεύεται από ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι από τα must taste.

- Φιλέτο από Λαβράκι πανέ, με μαγιονέζα λεμόνι σαφράν, παντζάρια, λαχανικά και πουρέ κουνουπίδι. Το έχω δοκιμάσει δύο φορές και μου φάνηκε εξαιρετικά νόστιμο.

- Φιλέτο Σολομού, με λαχανικά ατμού, σαλάτα φινόκιο και πράσινο μήλο με σάλτσα πορτοκαλιού. Και αυτό μας άρεσε πολύ, όταν το παραγγείλαμε, γενικά στα ψαρικά (καθώς μία φορά δοκιμάσαμε και λαβράκι ψητό) οι εντυπώσεις μας ήταν πολύ θετικές.

Σε όλα αυτά να προσθέσουμε τις εξαιρετικές σούπες που προσφέρονται για καλωσόρισμα: Έχουμε δοκιμάσει πρασόσουπα, ντοματόσουπα και "μαγειρίτσα" μανιταριών. Ακόμα, έρχονται στο τραπέζι νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού με δύο ντιπ, ένα με βάση πατέ ελιάς και ένα με αρωματικό γιαούρτι. Και φυσικά, το γλυκό κέρασμα για το τέλος, μας έχει προσφερθεί πεντανόστιμο προφιτερόλ και η πάντα εξαιρετική τιραμισού!

Έτσι, φτάνουμε στο πραγματικά δυνατό σημείο του Oroscopo: την εξυπηρέτηση και κατ' επέκταση, τους ανθρώπους του. Οι ιδιοκτήτες Δημήτρης και Ζαφείρης, ο σεφ Γιάννης και όλο το προσωπικό διακρίνονται για την ανεπιτήδευτη ευγένεια, τη φροντίδα για φιλική εξυπηρέτηση και δε διστάζουν να ρωτήσουν τι επιθυμεί ο πελάτης, προσφέρουν ευγενικά κεράσματα και δίνουν την αίσθηση ότι το πρωτεύον γι' αυτούς είναι να φύγουν ικανοποιημένοι από το εστιατόριο οι πελάτες.

Οι τιμές είναι λογικές γι' αυτό που προσφέρεται. Ανάλογα με το τι έχετε διάθεση να δοκιμάσετε, εκτιμώ ότι η κατηγορία 17-25 ευρώ ανά άτομο καλύπτει το εύρος του κόστους σε μια παρέα 4-5 ατόμων.

Εν κατακλείδι, όπως επεσήμανε ο αγαπητός fratello, ουσιαστικά το Oroscopo μετεξελίχθηκε σε ένα αξιόλογο εστιατόριο μεσογειακής κουζίνας. Πολλές και πολλοί φίλοι από το ask4food (tzia, jim, pass1, ram, nemo, Vaggg, VAGELIS, ALEX80, Χρυσανθεμάκι και αρκετοί ακόμα) έχουν ήδη γράψει κριτικές που με βρίσκουν σύμφωνο, προσθέτω κι εγώ το δικό μου "λιθαράκι", προτείνοντας ανεπιφύλακτα στις φίλες και φίλους χρήστες του ask4food να βρουν μια ευκαιρία να επισκεφτούν το Oroscopo!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ, πριν από την 25η Μαρτίου, και καλός φίλος, λάτρης της "γευστικής πιάτσας" του Χαλανδρίου οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στο "Ψωμί & Αλάτι" του γνωστού σεφ Γιάννη Λουκάκου. Είχαμε αρκετά χρόνια να επισκεφτούμε το εστιατόριο αυτό και οφείλω να αναφέρω, ότι, σε γενικές γραμμές, μας άφησε καλές εντυπώσεις, κινούμενος στη λογική της πρόσφατης κριτικής του αγαπητού Vaggg.

Ξεκινώ από τον εσωτερικό χώρο, στον οποίο καθίσαμε: Άνετα τραπέζια, καλή διαρρύθμιση, λιτό στυλ νεοταβέρνας, ωραίοι χρωματικοί συνδυασμοί, σωστός απαλός φωτισμός, σωστή θέρμανση και καλός εξαερισμός. Τις μέρες που έχει καλό καιρό λειτουργεί και ο συμπαθητικός εξωτερικός χώρος, στον οποίο αναφέρθηκε σε παλαιότερη κριτική της η αξιόπιστη Ucook.

Μόνο θετικά έχω να αναφέρω και για την ευγενική και ταχύτατη εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι που μας εξυπηρέτησαν συμπεριφέρονταν με ευγένεια, αντικαθιστούσαν χωρίς καθυστερήσεις το (εμφιαλωμένο) νερό, ρωτούσαν αν θέλουμε επιπλέον κρασί ή ψωμί (φέτες χωριάτικου ψωμιού πολύ νόστιμου), έφεραν γρήγορα τους καταλόγους και για την αρχική παραγγελία και για το επιδόρπιο, σέρβιραν με ταχύτητα και σε σωστούς χρόνους. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άριστη! Να προσθέσω και ότι προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα (σερβιρισμένη από χάλκινο μπρίκι σε φλιτζανάκι του ελληνικού καφέ) νοστιμότατη σούπα λαχανικών.

Ας περάσουμε στα του φαγητού. Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτες και ορεκτικά:
- Σαλάτα Caesar με κλασική σάλτσα Caesar, παρμεζάνα, αβοκάντο, πράσινα λαχανικά, τραγανό κοτόπουλο, κρουτόν και δυόσμο. Πραγματικά πολύ νόστιμη η σαλάτα αυτή με φρεσκοκομμένα λαχανικά και φρεσκοψημένο στήθος κοτόπουλου. Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη!

- Σαλάτα σπανάκι baby με τριμμένη φέτα, σάλτσα φέτας, τραγανό φύλλο, άνηθο & σουσάμι. Αρκετά νόστιμη, με φρέσκα λαχανικά, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει όσο η Ceasar's.

- Arancini και μανιτάρια: Τραγανές κροκέτες μανιταριών με θυμάρι και κρέμα παρμεζάνας. Συμπαθητικές, αν και κάπως ουδέτερες στη γεύση.

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (παραγγείλαμε ένα για τον καθένα μας) και πραγματικά, άρεσαν πολύ σε όλους μας! Ιδανικός γευστικά ο συνδυασμός μαριναρισμένου κοτόπουλου και γευστικότατης σάλτσας γιαουρτιού!

Κυρίως πιάτα:
- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα, θυμάρι & λάδι λευκής τρούφας. Σωστά χυλωμένο, με πολύ νόστιμα μανιτάρια και το λάδι της τρούφας να προσδίδει τη γευστική ένταση που απαιτείται.

- Σολομός μαριναρισμένος σε σόγια, αρωματικό ρύζι, κρέμα αβοκάντο (παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας). Σωστά ψημένος, να κρατά τη γεύση του και σερβιρισμένος με πολύ νόστιμο αρωματικό ρύζι.

- Κοτόπουλο «Tandoori»: Μπούτι κοτόπουλου φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο και σάλτσα γιαούρτι (κι αυτό παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας, μεταξύ των οποίων και από μένα). Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Vaggg, δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, ήταν όμως πολύ νόστιμο και πραγματικά εξαιρετικά νόστιμη η σάλτσα γιαουρτιού.

- Κοτόπουλο και Quinoa: Στήθος κοτόπουλου σχάρας, σαλάτα κουσκούς- quinoa, σάλτσα τζίντζερ, σόγια & λάιμ (για την πάντα μετρημένη και προσεκτική με τη διατροφή της φίλη). Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτό το πιάτο.

Δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό και μοιραστήκαμε τρία επιδόρπια:
- Κρέμα πορτοκάλι: Ψημένη κρέμα πορτοκαλιού, γλυκό πορτοκάλι, καραμελωμένη ζάχαρη, φουντούκια και παγωτό βανίλια. Πολύ νόστιμο επιδόρπιο, πέρα από την κρέμα πορτοκαλιού, ήταν πολύ νόστιμο και το παγωτό.

- Προφιτερόλ γεμισμένα με κρέμα σοκολάτας, παγωτό βανίλια και σάλτσα σοκολάτας. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα τα επιδόρπια, χάρη στη γευστική αντίθεση της ζεστής σάλτσας σοκολάτας με το εύγευστο παγωτό βανίλια.

- "Ανάποδη" μηλόπιτα: Φουρνιστή μηλόπιτα με φύλλο σφολιάτας, σταφίδες, σάλτσα καραμέλας και παγωτό βανίλια. Σερβίρεται φρεσκοψημένη, σε ειδικό σκεύος. Αρκετά νόστιμο γλυκό, χωρίς όμως, κάτι το ξεχωριστό στη γεύση του.

Με τούτα και με 'κείνα ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 28-30 ευρώ το άτομο, χωρίς το κρασί και τα ποτά, ποσό αρκετά αλμυρούτσικο για την εποχή που ζούμε. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι οι γεύσεις που απολαύσαμε μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εξυπηρέτηση και τον καλόγουστο χώρο, το "Ψωμί & Αλάτι" κέρδισε τις εντυπώσεις! Σίγουρα, λόγω τιμών, δεν είναι ένας χώρος που μπορεί κάποιος να τον επισκέπτεται συχνά, ωστόσο η πολυκοσμία δείχνει ότι έχει σταθερή πελατεία και σίγουρα, ως παρέα το βάλαμε στα υπόψη για μελλοντικές επισκέψεις με κάποια ευκαιρία για συνάντηση σε ένα καλό εστιατόριο ελληνικής -και όχι μόνο- κουζίνας.

18 Μάρ 2019

Τελευταίο Σαββατόβραδο πριν τη Σαρακοστή και καλός φίλος, λάτρης της Κρητικής κουζίνας, (αν και μη έχων καμία σχέση με την Κρήτη), οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στα "Ρωμανάκια" στην Αγία Παρασκευή. Το εστιατόριο αυτό έχει καλή φήμη για τα κρητικά εδέσματα που προσφέρει και με δεδομένο ότι ποτέ ως τώρα δεν το είχα επισκεφτεί, η προτροπή του φίλου μου φάνηκε ευχάριστη πρόκληση.

Έχοντας ρίξει μια ματιά και στις κριτικές άλλων χρηστών του ask4food ήξερα τι να περιμένω. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι το δυνατό του σημείο... Τραπεζοκαθίσματα στριμωγμένα, δυσκολία στην κίνηση πελατών και σερβιτόρων και επιπλέον αρκετοί καπνιστές... Η ατμόσφαιρα δεν ήταν και τόσο καθαρή, εξαιτίας των πολλών καπνιστών (και ατμιστών... )
Είμαι σίγουρος ότι το καλοκαίρι, στην απέναντι πλατεΐτσα, θα είναι πολύ πιο όμορφα να καθίσει μια παρέα και να απολαύσει τα γευστικά κρητικά φαγητά!

Η υποδοχή ευγενική, μας προσφέρθηκε κέρασμα καλωσορίσματος γλυκόπιοτη τσικουδιά και σχεδόν αμέσως έφτασαν στο τραπέζι οι κατάλογοι, μαζί με κανάτες νερού βρύσης και καλόγουστα καλαθάκια με ζυμωτό λευκό και μαύρο ψωμί. Μικρή, αλλά σημαντική λεπτομέρεια, τα καλαθάκια ήταν στρωμένα με φασκόμηλο που αρωμάτιζε τις φέτες του ψωμιού. Μαζί με το ψωμί προσφέρθηκαν μικρές πράσινες κρητικές ελίτσες και ντιπ τυριού πιθανότατα ξύγαλου ή ξινομυζήθρας, όλα πολύ νόστιμα!

Μετά απο προσεκτική μελέτη του καταλόγου, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Καστρινή σαλάτα: Ρόκα, ντοματίνια, κόκκινη πιπεριά, κάπαρη, ανθόγαλα και κρητικά παξιμαδάκια. Φρεσκοκομμένα λαχανικά, δροσερός ο γευστικός συνδυασμός με το ανθόγαλα.

- Κρητική σαλάτα: Σταμναγκάθι, μαρούλι, ντομάτα, πιπεριές, κάπαρη, ελιές, ξινομυζήθρα και τα απαραίτητα κρητικά παξιμαδάκια. Ακόμα πιο πλούσια, ακόμα πιο γευστική από την προηγούμενη αυτή η σαλάτα.

- Μυζηθροπιτάκια: Πολύ νόστιμα, φρεσκοτηγανισμένα, με έντονη τη γεύση της κρητικής μυζήθρας, μας άρεσαν πολύ.

- Χορτοπιτάκια: Νόστιμα και φρεσκοτηγανισμένα μεν, δεν μας ενθουσίασαν ωστόσο τόσο, όσο τα μυζηθροπιτάκια.

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί: Τα σαλιγκάρια, η σπεσιαλιτέ αυτή της κρητικής κουζίνας, αξίζει στα "Ρωμανάκια"! Πολύ νόστιμοι οι χοχλιοί, πολύ ωραία ιδέα να σερβίρονται με αρωματικά μαντηλάκια, ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία καθαρισμού τους (και φυσικά ο καθαρισμός των χεριών των πελατών στη συνέχεια).

- Χοιρινά πλούμια: Χοιρινά κεφτεδάκια γεμιστά με ξινομυζήθρα, σάλτσα κόκκινης πιπεριάς και ζεματιστό σταμναγκάθι, συνοδευόμενα από πατάτες τηγανιτές. Αρκετά εύγευστο, αν και κάπως βαρύ στη γεύση πιάτο.

- Γαμοπίλαφο: (Στον κατάλογο αναγράφεται και ως πιλάφι του Καπλανογιώργη). Αρκετά νόστιμο το κρέας, στο πιλάφι ίσως να είχε πέσει λίγο παραπάνω στάκα από όση χρειαζόταν.

- Μπιφτεκάκια (τση Καπλανοχαρίκλειας, αναγράφονταν στον κατάλογο). Νόστιμα και σωστά ψημένα, από μοσχαρίσιο (αν δεν κάνω λάθος) κιμά, ζητήσαμε και μας τα σέρβιραν με λαχανικά και ρύζι.

- Συκώτι μοσχαρίσιο. Η αποτυχία της βραδιάς... Σερβιρίστηκε παραψημένο, σχεδόν καμμένο και (το μοναδικό παράπονο από την εξυπηρέτηση), ενώ οι σερβιτόροι είδαν ότι φάγαμε ελάχιστο και ότι το καθαρίσαμε από το καμμένο μέρος, κανένας δεν ρώτησε τι συμβαίνει και κανένας δεν προσφέρθηκε να το αντικαταστήσει.

- Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο: Αντίθετα με το προηγούμενο, αυτό σερβιρίστηκε σωστά ψημένο, με ρύζι και λαχανικά, όπως είχαμε ζητήσει και σίγουρα ήταν ένα από τα πιάτα που άρεσε πολύ στην παρέα.

Δεν δοκιμάσαμε γλυκό, παρότι οι σφακιανόπιτες που σερβιρίστηκαν στο διπλανό τραπέζι μύριζαν πολύ ωραία και το μέλι που της συνόδευε φαινόταν πολύ καλής ποιότητας.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκε γα κέρασμα συμπαθητικό, ζεστό οινόμελο.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 18-19 ευρώ το άτομο, εκτιμώ λογική τιμή για όσα δοκιμάσαμε.

Συνολικά, τα "Ρωμανάκια" μας άφησαν καλές εντυπώσεις, χωρίς όμως, να μας ενθουσιάσουν... Καλή κρητική κουζίνα, πολύ καλές πρώτες ύλες, μικρές αστοχίες στο φαγητό (με μόνη δικαιολογία την πολυκοσμία, ξέχασα να αναφέρω ότι λόγω της ημέρας η αίθουσα ήταν ασφυκτικά γεμάτη), ευγενική εξυπηρέτηση. Ωστόσο το μειονέκτημα του περιορισμένου χώρου και της άσχημης ατμόσφαιρας λόγω καπνίσματος με έκανε να σκεφτώ ότι επόμενη επίσκεψη θα γίνει μόνο στον ανοικτό εξωτερικό χώρο στην όμορφη μικρή πλατεία απέναντι από το κατάστημα, τους καλοκαιρινούς μήνες...

07 Μάρ 2019

Πριν από λίγες μέρες, μετά από πρόσκληση φίλου συναντηθήκαμε, τετραμελής παρέα, στο Χαλάνδρι για φαγητό. Ο φίλος που είναι γνώστης της γαστριμαργικής πιάτσας του Χαλανδρίου επέμενε για την άριστη ποιότητα ιταλικού φαγητού στο Margot και οι υπόλοιποι τον ακολουθήσαμε. Δεν σας κρύβω ότι πρόλαβα να ρίξω μια ματιά και στη θετική κριτική του έμπιστου piperman.

Ο χώρος είναι προσεγμένα διακοσμημένος, αποπνέει ζεστασιά. Οι δύο αίθουσες σχηματίζουν ένα ανάποδο γάμμα. Τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα είναι άνετα τοποθετημένα, ενώ εντυπωσιακά είναι τα μεγάλα μαύρα φωτιστικά οροφής. Στα συν η ανοιχτή κουζίνα με τον σεφ και τους βοηθούς του να δίνουν την εικόνα μελισσιού εν δράσει...

Η υποδοχή ήταν ευγενική και πολύ γρήγορα μας τακτοποίησαν σε ένα άνετο τραπέζι, κοντά στην είσοδο και αμέσως έφεραν καταλόγους. Ο ευγενικός υπεύθυνος δεν άργησε να έρθει να πάρει παραγγελία, ενώ οι αεικίνητοι σερβιτόροι παρατηρούσαν συνεχώς αν χρειαζόμασταν κάτι και αναπλήρωναν μετά από ερώτηση το κρασί και το (εμφιαλωμένο) νερό. Για καλωσόρισμα μας έφεραν ζεστές μπουκιές σφολιάτας με καπνιστό χέλι, εξαιρετική γεύση! Επίσης, κατόπιν ερώτησης, έφεραν νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού που συνοδεύονταν από καλής ποιότητας παρθένο ελαιόλαδο.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Πίτσα Sicilian style με prosciutto di Parma, mozzarela Bufala και ρόκα. Σερβιρίστηκε σε ξύλινο πλατώ, κομμένη σε πέντε ορθογώνια κομμάτια και ήταν εξαιρετικά νόστιμη στην απλότητά της. Η ζύμη της ήταν φοβερά γευστική και άρεσε σε όλους μας.

- Πράσινη σαλάτα με ψητό αντίβ, culatello και εστραγκόν βινεγκρέτ. Φρεσκοκομμένη και με σωστό συνδυασμό της βινεγκρέτ με τα λαχανικά.

- Mozzarela Burrata με τοματίνια και βασιλικό, σαλάτα που θύμιζε τη γνωστή Caprese και άρεσε πολύ σε όλους μας.

- Linguini carbonara με καπνιστό guanciale για τον παραδοσιακό στις γεύσεις φίλο της παρέας, ο οποίος είχε ξαναδοκιμάσει την καρμπονάρα στο Margot και έμεινε ενθουσιασμένος για μία ακόμα φορά.

- Tagliatelle με αχλάδι, prosciutto di Parma και φρέσκια τρούφα για τη μία από τις δύο φίλες της παρέας. Βρασμένες al dente, οι ταλιατέλες έδεναν τέλεια με το προσούτο και η τρούφα σε συνδυασμό με το αχλάδι προσέδιδαν ιδιαίτερη γεύση.

- Φρέσκα ravioli με μοσχαρίσια ουρά και porchini για την έτερη φίλη της παρέας. Εξαιρετικά νόστιμα και τα ραβιόλια με το συνδυασμό μοσχαρίσιου κρέατος και μανιταριών να είναι υπέροχος.

- Φρέσκα σπιτικά agnolotti γεμιστά με πατάτα και τρούφα. Και αυτά τα φρέσκα ζυμαρικά που πήρα εγώ για κυρίως πιάτο ήταν απλά πεντανόστιμα!

Για επιδόρπιο μοιραστήκαμε:
- Μια εξαιρετικά νόστιμη τιραμισού (σε ποτήρι και ποσότητα αρκετή για να χορτάσουν δύο άτομα) που την περιέχυσαν με φρεσκοφτιαγμένο καφέ εσπρέσο και

- Κορμό μπισκότου με mousse σοκολάτα, σάλτσα βανίλιας και παγωτό σοκολάτας γάλακτος. Νόστιμη, αλλά αρκετά "βαριά" λόγω της πληθώρας της σοκολάτας η γεύση του.

Check please! (Όπως έγραφε και ο αγαπητός mavtasos που είναι ένας από τους χρήστες που λείπει η γραφή τους από το σάιτ... )
Περίπου στα 30 ευρώ το άτομο ανήλθε το κόστος, θα το χαρακτήριζα καλό value for money σε σχέση με την ποιότητα των υλικών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να είναι και καλύτερο...

Συνοπτικά, η εντύπωσή μας για το Margot ήταν θετική! Εξαιρετικά νόστιμο ιταλικό φαγητό (πίτσες και φρέσκα ζυμαρικά παίρνουν άριστα, πολύ καλές οι σαλάτες και τα γλυκά), πολύ ζεστός και προσεγμένος χώρος, ευγενέστατη και σε σωστούς χρόνους η εξυπηρέτηση από το προσωπικό και καλό value for money, παρά τις σχετικά "τσιμπημένες" τιμές. Με αυτό το προφίλ, προσωπικά θα επιδιώξω να ξαναπάω, για να γευτώ και τα κρεατικά και τα ψαρικά του!

17 Ιαν 2019

Μέρες γιορτών και μετά από προτροπή φίλης που είναι φανατική θαμώνας τόσο στις "Λεύκες", όσο και στο νεώτερο και πιο μοντέρνο αδερφάκι τους, τις "Lefkes on the side", βρεθήκαμε εκεί για brunch. Ξέρετε, είναι εκείνη η αμήχανη κατάσταση όπου πας σε ένα μοντέρνο εστιατόριο έχοντας ξυπνήσει αργά, για να φας γεύμα, ενώ έχει ήδη παρέλθει η ώρα για πρωινό...

Έτσι κι εμείς, παρέα τεσσάρων ατόμων, συναντηθήκαμε στο "Lefkes on the side" γύρω στις 2 το μεσημέρι, θέλοντας να πιούμε καφέ, αλλά και να φάμε κάτι, όχι όμως κυρίως γεύμα... Να σημειώσω ότι προηγήθηκε κράτηση, η οποία ήταν απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο!

Για το χώρο, θα παραπέμψω στην περιγραφή του αγαπητού fratello: "Τρεις σαφώς διακριτοί χώροι: Ο κεντρικός με το κρεοπωλείο, την ανοικτή κουζίνα-ψησταριά και ένα εντυπωσιακό ξύλινο μοναστηριακού τύπου τραπέζι... Ο μικρός χώρος των μη καπνιστών στα αριστερά φιλοξενεί περιμετρικά το πωλητήριο.... Ο μεγάλος τέλος χώρος μπαίνοντας δεξιά... είναι πιο άνετος, πιο φωτεινός... " Να προσθέσω κι εγώ το παράπονό μου ότι ο καλύτερος και μεγαλύτερος χώρος διατίθεται για τους καπνιστές. Επίσης, στον χώρο των μη καπνιστών, όπου καθίσαμε, κι εμένα δεν μου έκανε θετική εντύπωση η μείξη φυσικού και τεχνητού πράσινου, ενώ πρέπει να σημειώσω ότι η πράσινη μοκέτα που μοιάζει με γκαζόν, έκρυβε άτσαλα κάποιες μικρές υψομετρικές διαφορές του δαπέδου, με αποτέλεσμα να δω τουλάχιστον 3-4 κυρίες με ψηλοτάκουνα παπούτσια να κινδυνεύσουν να πέσουν. Χρειάζεται προσοχή σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες από καλά εστιατόρια, όπως φιλοδοξούν να είναι οι "Lefkes on the side". Κατά τα άλλα, στα θετικά να αναφερθούν η άνετη διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων και η ζωηρή, ευχάριστη, γιορτινή, στο κλίμα των ημερών lounge μουσική.

Η ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη υπεύθυνη μας έφερε κατάλογο ρωτώντας αν θέλαμε brunch με καφέ ή γεύμα. Επίσης, έφερε νερό βρύσης σε καλόγουστο μπουκάλι. Το νερό ανανεώθηκε πολλές φορές, χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε, ένα από τα πολλά σημάδια της άριστης εξυπηρέτησης που απολαμβάνουν οι πελάτες.

Η παραγγελία μας εκτός από καφέ και τσάι, περιλάμβανε τα ακόλουθα από τον κατάλογο του brunch:

- Ανάμεικτη σαλάτα με τηγανιτό μανούρι, φιστίκια Αιγίνης και γλυκό κυδώνι. Πολύ καλή σε ποιότητα και ποσότητα, φρεσκοκομμένα τα λαχανικά, πολύ νόστιμο το μανούρι.

- Πράσινη σαλάτα με σολομό, chia seeds και βινεγκρέτ μάνγκο τζίντζερ για τη λάτρη του σολομού φίλη μας, η οποία έμεινε πολύ ικανοποιημένη από τη γεύση της.

- Ισπανική ομελέτα με πατάτα, λαχανικά και chorizo. Σερβιρίστηκε σε ένα τεράστιο πήλινο. Εξαιρετική γεύση, μαεστρικά συνδυασμένα τα υλικά.

- Μπαγκέτα Μασσαλίας με σολομό μαριναρισμένο, κρέμα τυριού, αγγούρι και αυγό. Πολύσπορο, νόστιμο το ψωμί του χορταστικού αυτού σάντουιτς, γευστικά απογειωτικός ο συνδυασμός σολομού, τυριού κρέμα και αγγουριού.

- Rosti πατάτας με ιταλική coppa, κρέμα παρμεζάνα και μαρμελάδα ντομάτας. Κατά τη γνώμη μου το rosti πατάτας σε συνδυασμό με το ιταλικό αλλαντικό coppa άφηνε μια μάλλον βαριά γεύση στο στόμα.

- Γιαούρτι με μέλι, με φρέσκα φρούτα και granola. Η αρκετά μεγάλη ποσότητα από βρώμη, αναμειγμένη με διάφορους ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σπόρους δεν αναδείκνυε γευστικά το γιαούρτι, θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο γευστικά...

Γενικά, πάντως, η γευστική αποτίμηση ήταν θετική. Προφανώς, επιφυλασσόμαστε σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσουμε τα κρεατικά από το κρεοπωλείο, καθώς και τα γλυκά, όμως η εικόνα που σχηματίσαμε, (όπως άλλωστε και οι προγράψαντες fratello, Vaggg, PONTIKI, Ucook και aboutspy) είναι η εικόνα ενός μοντέρνου allday εστιατορίου που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος με την παρέα του. Πληρώσαμε γύρω στα 16-17 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα, όμως το value for money είναι αρκετά καλό, λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, αλλά και το εξαιρετικό σέρβις. Προσωπικά, προγραμματίζω να ξαναεπισκεφτώ τις "Lefkes on the side", με στόχο ακόμα περισσότερες γευστικές εμπειρίες!

ΥΓ. Καλή χρονιά με υγεία για όλες και όλους τους χρήστες του ask4food! Μακάρι το 2019 να είναι γεμάτο χαρές, γευστικά ταξίδια και να φέρει την επανενεργοποίηση καλών φίλων και αξιόλογων χρηστών του site που έχουν να γράψουν κριτική εδώ και αρκετό καιρό!

20 Δεκ 2018

Πριν από λίγο καιρό Τρίτη βράδυ, παρέα 8 ατόμων, μετά από πρόταση φίλου που πηγαίνει χρόνια εκεί, επισκεφτήκαμε "ΤΟ ΛΥΧΝΙΟΝ", στην οδό Λουίζης Ριανκούρ στους Αμπελόκηπους. Πρόκειται για μια παραδοσιακή ταβέρνα που λειτουργεί στο εσωτερικό και την αυλή μιας μονοκατοικίας που έχει μείνει όρθια, ανάμεσα στις πάμπολλες πολυκατοικίες της περιοχής.

Ο χώρος είναι αρκετά ζεστός και συμπαθητικά διακοσμημένος, έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι καλεσμένος σε σπίτι. Μόνο μειονέκτημα ότι λόγω της διαρρύθμισης, μερικές φορές οι πελάτες στριμώχνονται αναγκαστικά στα τραπεζοκαθίσματα.

Μας υποδέχτηκε μια πολύ ευγενική κυρία, η οποία μας βοήθησε να τοποθετηθούμε σε ένα τραπέζι για οκτώ άτομα, μας έφερε καταλόγους και νεράκι από τη βρύση σε κανάτα. Η ίδια, μετά από λίγο πήρε και την παραγγελία.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Χωριάτικη σαλάτα: Μεγάλη μερίδα, φρεσκοκομμένα τα σαλατικά, πολύ εύγευστη η φέτα, την τιμήσαμε δεόντως, δεν έμεινε τίποτα!

- Παντζάρια: Πολύ σωστά βρασμένα και εύγευστα, μας άρεσαν πολύ.

- Κολοκυθοκεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, νόστιμοι.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Κι αυτά καλοτηγανισμένα και σε μεγάλη μερίδα, τιμήθηκαν δεόντως απ' όλους μας!

- Πατάτες τηγανιτές: Φρεσκοτηγανισμένες, δεν άφηναν αίσθηση λαδίλας. πολύ νόστιμες.

- Παΐδάκια αρνίσια: Ζουμερά, καλοψημένα, άρεσαν σε όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ: Σερβίρεται καλυμμένο με ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι σίγουρα το απόλυτο must του καταστήματος! Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε ακόμα δύο μερίδες, οι οποίες καταναλώθηκαν εν ριπή οφθαλμού.

- Κοτόπουλο φιλέτο: Καλής ποιότητας φιλέτο, πολύ σωστά ψημένο.

Μας έφεραν φέτες ψημένου ψωμιού με λίγο λάδι, κι αυτές ήταν εύγευστες.

Ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασί, το οποίο άφησε καλή επίγευση και δεν ζάλισε κανέναν από μας.

Κι όλα αυτά σερβιρίστηκαν σε σωστούς χρόνους και με χαμόγελο! Μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση, ότι δεν μας προσφέρθηκε κέρασμα, καθώς, όπως εξήγησε η ευγενική υπεύθυνη, ο χαλβάς είχε τελειώσει...

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 11-12 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική για όσα δοκιμάσαμε.

Συμπέρασμα: Αξίζει απόλυτα και προτείνεται ανεπιφύλακτα η επίσκεψη στο "ΛΥΧΝΙΟΝ"! Καλής ποιότητας φαγητό παραδοσιακής ελληνικής ταβέρνας, ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος (και είμαι σίγουρος ότι, όταν ο καιρός είναι καλός, η αυλή θα προσφέρεται για να καθίσετε με την παρέα σας), ευγενική εξυπηρέτηση και καλές τιμές αποτελούν τα συστατικά της επιτυχίας!

ΥΓ. Εύχομαι σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food Καλά Χριστούγεννα! Ειδικότερα, στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, να είναι καλά με τις οικογένειές τους και το 2019 να φέρει ακόμα πιο γευστικά ταξίδια και αναγέννηση του σάιτ που ελπίζω να ξεπεράσει τα σημάδια κόπωσης που πρόσφατα επεσήμανε ο αγαπητός fratello!

03 Νοε 2018

Σαββατόβραδο και η επιθυμία για πίτσα μας οδήγησε, παρέα τριών ατόμων, στο MYSTIC PIZZA & PASTA, στο Παγκράτι, πίσω από το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το εστιατόριο στεγάζεται στο όμορφο κτήριο που για χρόνια στεγαζόταν η παραδοσιακή ταβέρνα του Μεγαρίτη.

Φτάνοντας εκεί, η ευγενέστατη υπεύθυνη που μας υποδέχτηκε, έδωσε δύο επιλογές: Να καθίσουμε στην καλυμμένη ημιυπαίθρια ταράτσα ή στον εσωτερικό χώρο. Μια και ο καιρός είχε αρχίσει να κρυώνει, προτιμήσαμε το δεύτερο. Όμορφος, συμπαθητικά διακοσμημένος χώρος με ξύλινα έπιπλα και τέτοια διαρρύθμιση, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα και να μην ενοχλείται ο ένας πελάτης από τον άλλο.

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω το θετικό στην εξυπηρέτηση: Κατέφθασε αμέσως με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας κανάτα με νερό βρύσης που ανανεώθηκε, όποτε χρειάστηκε και μας προσφέρθηκαν μετά από λίγο κομμάτια φρεσκοψημένης βάσης πίτσας (κάτι ανάμεσα σε φοκάτσια και ψωμάκι) με μια νόστιμη σως με βάση το γιαούρτι. Δεν υπάρχει καμιά "κρυφή" χρέωση (τύπου κουβέρ), όπως σωστά επισήμανε στην κριτική του και ο έμπιστος χρήστης ALEX80.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
- Σκορδόψωμο με λιαστή ντομάτα, ελαιόλαδο και ρίγανη. Περιλάμβανε τρία ευμεγέθη τεμάχια, αρκετά νόστιμα, αν και κάπως βαριά στη γεύση.

- Φαλάφελ. Μας σέρβιραν έξι μεγάλα τεμάχια μαζί με μια δροσερή σως με βάση το γιαούρτι, η οποία έδενε γευστικά με τα φαλάφελ και τα νοστίμιζε, καθώς από μόνα τους δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.

- Σαλάτα Mystic Αpple με λόλα, μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο, καρύδια, κανναβόσπορο, μήλο και βινεγκρέτ με μέλι. Πραγματικά πολύ νόστιμη, ελαφριά και δροσερή σαλάτα, μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν τέλεια εισαγωγή για τις πίτσες που ακολούθησαν.

- Πίτσα Olive (8 κομμάτια) με τυρί, ντομάτα, μανιτάρια, ελιές, φέτα, πιπεριά και ρίγανη. Πραγματικά πεντανόστιμη! Η ζύμη από κανναβόσπορο αφήνει αρκετά ελαφριά αίσθηση, ήταν πολύ σωστά ψημένη και ο συνδυασμός του σωστά λιωμένου τυριού με τα λαχανικά μας ικανοποίησε πλήρως γευστικά.

- Πίτσα Capricciosa (8 κομμάτια) με μοτσαρέλα, ντομάτα, ζαμπόν, αγκινάρες. Αυτή η πίτσα δεν μας άρεσε και τόσο, ίσως χρειαζόταν λίγο ψήσιμο ακόμα...

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν τρία νοστιμότατα χειροποίητα σοκολατάκια με κανναβόσπορο, αν δεν κάνω λάθος, πραγματικά πολύ νόστιμα, γλυκό κλείσιμο για το όμορφο δείπνο μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε γύρω στα 13-14 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money για αυτά που παραγγείλαμε...

Συνοψίζοντας, το MYSTIC PIZZA & PASTA στο Παγκράτι μας άφησε γενικά θετικές εντυπώσεις. Αρκετά καλό φαγητό, ειδικά η μία πίτσα μας ενθουσίασε, αλλά και γενικότερα, η ζύμη από κανναβόσπορο μας φάνηκε αρκετά ελαφριά και εύπεπτη. Ο χώρος όμορφος και προσεγμένος, και πάντως, ο εσωτερικός χώρος προσδίδει μια ζεστασιά, όμορφη για το χειμωνιάτικο κρύο. Η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη, ειδικά η υπεύθυνη το βράδυ που βρεθήκαμε εκεί, ήταν πάντα με το χαμόγελο και ανταποκρινόταν ταχύτατα σε ό, τι ζητούσαν οι πελάτες, ενώ άξια λόγου είναι και η έλλειψη "κρυφών" χρεώσεων, όπως ήδη προανέφερα. Τέλος, και το value for money είναι ικανοποιητικό.

Εν κατακλείδι, αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για την περιοχή και θα το έχουμε στα υπόψη μας για μελλοντικές επισκέψεις.

29 Οκτ 2018

Στο "Στέκι του Ηλία" (την πρώτη από τις δύο ομώνυμες ταβέρνες στο Θησείο, αυτή που βρίσκεται απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Αθανασίου) βρεθήκαμε πριν από λίγες μέρες, ένα όμορφο φθινοπωρινό Σαββατόβραδο του Οκτωβρίου, μετά από παρότρυνση φίλης, τέσσερα άτομα. Φτάνοντας έξω από την ταβέρνα, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας παρέπεμψε στον απέναντι υπαίθριο, πλην στεγασμένο με μεγάλη τέντα χώρο, λέγοντάς μας ότι μια και ο καιρός είναι καλός, σερβίρουν έξω.

Αξίζει να αναφέρω ότι ο εσωτερικός χώρος που χαρακτηρίζεται από την ύπαρξη επτά μεγάλων κρασοβάρελων είναι αρκετά συμπαθητικός, σε αντίθεση με τον άχρωμο εξωτερικό χώρο. Τουλάχιστον, τα τραπέζια είναι τοποθετημένα σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους και μπορεί κάποιος να καθίσει άνετα. Μην περιμένετε πολυτέλειες, απλά παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας...

Αμέσως με το που καθίσαμε ένας ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ερωτηθούμε), το οποίο και ήπιαμε, χωρίς περαιτέρω συζήτηση, παρότι το σχολιάσαμε μεταξύ μας. Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικός, εξάλλου το στέκι του Ηλία φημίζεται κυρίως για τα παϊδάκια του και με αυτή τη λογική είχαμε κατευθυνθεί προς τα εκεί.

Η παραγγελία μας λοιπόν περιλάμβανε:
- Μια μερίδα χόρτα: Αρκετά νόστιμα, ίσως λίγο περισσότερο βρασμένα απ' όσο χρειαζόταν.

- Μια χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, με πολύ νόστιμη, αλμυρούτσικη φέτα.

- Δύο μερίδες τηγανιτές πατάτες: Πολύ νόστιμες, κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, καταναλώθηκαν μέχρι την τελευταία.

- Μία μερίδα γραβιέρα: Πολύ νόστιμη και αρκετά μεγάλη μερίδα.

- Μία μερίδα λουκάνικο χωριάτικο: Απλά συμπαθητικό, σερβιρίστηκε με τηγανιτές πατάτες, καλοψημένο πάντως.

- Τζατζίκι: Νοστιμούτσικο μεν, αρκετά ελαφρό δε.

- Ένα κιλό αρνίσια παϊδάκια: Πολύ σωστά ψημένα, καλή ποιότητα κρέατος, μας άρεσαν πολύ.

- Μας έφεραν και ψημένες φέτες χωριάτικου ψωμιού, με αρκετά συμπαθητική γεύση.

Χωρίς τα ποτά, το κόστος έφτασε τα 17-18 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Απλά μας έκανε άσχημη εντύπωση το ότι λίγο πριν τις 12, Σαββατόβραδο θυμίζω, και ενώ είχαμε μείνει 3-4 παρέες, ένας σερβιτόρος μας ζήτησε, αν είναι εύκολο, να πληρώσουμε, "διώχνοντάς μας ευγενικά" και το ότι δεν προσφέρθηκε κανένα κέρασμα. Ας είναι...

Γενικά, το φαγητό στο "Στέκι του Ηλία" μας άφησε, ως συνήθως, καλές εντυπώσεις. Όμως η κόπωση στην εξυπηρέτηση μάλλον θα λειτουργήσει αποτρεπτικά για μελλοντικές επισκέψεις μας...

10 Οκτ 2018

Το καλοκαίρι που πέρασε ήταν περίεργο.

Από τη μια η πυρκαγιά στην Αν. Αττική άφησε το βαρύ και πένθιμο αποτύπωμά της στις ψυχές όλων μας.

Από την άλλη και οι κλιματολογικές συνθήκες (πολλές μέρες βροχή και συννεφιά) δεν μας άφησαν να χαρούμε την καλοκαιρία.

Ας είναι...

Μέσα Σεπτεμβρίου και μετά από πρόσκληση φίλου, βρεθήκαμε τρία άτομα για φαγητό, Παρασκευή βράδυ στο biftekia & souvlakia της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό. Ο χώρος σε προδιαθέτει θετικά, λιτή διακόσμηση με το γνωστό στυλ "μίμησης μπακάλικου" που πολλές νεο-ταβέρνες και νεο-σουβλατζίδικα έχουν υιοθετήσει. Συσκευασίες προϊόντων, κατά κανόνα ελληνικών, διακοσμούν τους τοίχους. Κατά τα άλλα, το λευκό χρώμα κυριαρχεί σε τραπέζια και καρέκλες και η διαρρύθμιση των τραπεζοκαθισμάτων είναι τέτοια που γενικά, οι πελάτες κάθονται άνετα και δεν ενοχλούν ούτε ενοχλούνται από τους διπλανούς τους.

Μόλις φτάσαμε, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας βοήθησε να διαλέξουμε τραπέζι στο σχεδόν μισογεμάτο εστιατόριο, Προτιμήσαμε τον ημιυπαίθριο στεγασμένο εξωτερικό χώρο. Σχεδόν αμέσως ένας άλλος ευγενικός σερβιτόρος έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο άνοιξε χωρίς να μας ρωτήσει (και αυτό οφείλω να αναφέρω ήταν και το μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση των κατά τα άλλα ευγενέστατων και ταχύτατων σερβιτόρων). Λίγο αργότερα, ο υπεύθυνος πήρε την παραγγελία μας.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Πίτες με καλαμάκι κοτόπουλο. Ο καθένας διάλεξε διαφορετική γέμιση, προσωπικά προτίμησα ντομάτα και σάλτσα γιαουρτιού, Η πίτα ήταν αλάδωτη, πολύ σωστά ψημένη, το καλαμάκι κοτόπουλο πολύ νόστιμο και εξαιρετική η σως γιαουρτιού. Να σημειώσω ότι στους φίλους που τη δοκίμασαν άρεσε πολύ και η σως μουστάρδας.

- Μερίδα γύρο χοιρινό. Αρκετά καλός ο γύρος, αν και μάλλον ξεροψημένος. Συνοδευόταν μόνο από πιτάκια και σως μουστάρδας.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη παρμεζάνα. Πολύ νόστιμες, φρεσκοκομμένες σε μορφή τσιπς και με αρκετή παρμεζάνα πάνω τους. Μας άρεσαν πολύ.

- Σαλάτα σίζαρς με γύρο κοτόπουλο. Αρκετά καλή, έδεναν γευστικά τα πράσινα λαχανικά και ειδικά το μαρούλι με τον γύρο κοτόπουλο.

- Ντάκος με τριμμένη ντομάτα, ξινομυζήθρα και κάπαρη. Αρκετά νόστιμη επιλογή η σαλάτα αυτή, πολύ καλής ποιότητας η ξινομυζήθρα που ο κατάλογος ανέφερε ότι είναι από την Κρήτη.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 14-16 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα για λογαριασμό σε (νεο-)σουβλατζίδικο. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι η τιμή της πίτας με καλαμάκι ή γύρο (κοτόπουλο ή χοιρινό) ανέρχεται στα 2,90 ευρώ, τιμή αρκετά υψηλή.

Να προσθέσω ότι μαζί με τον λογαριασμό έφτασαν και τρία ποτηράκια με γρανίτα λεμόνι, ευχάριστο κέρασμα, για να αλλάξει η γεύση μας.

Συνοπτικά, το νεο-σουβλατζίδικο BIFTEKAKIA KAI SOUVLAKIA της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό μας άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας κέρδισε κιόλας. Ευγενική εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος, αρκετά καλό φαγητό, αλλά ακριβές τιμές για το είδος του...

Καλό φθινόπωρο σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food!

ΥΓ. Αγαπητέ jim η παρουσία σου στο ask4food είναι πολύτιμη! Ελπίζω οι υποχρεώσεις σου να επιτρέψουν να παραμείνει κοντά στην κοινότητά μας η κοφτερή, μα και συνάμα λυρική, πένα σου...

18 Ιουν 2018

Πριν από λίγες μέρες συναντηθήκαμε με δύο καλούς παλιούς φίλους στα Ιλίσια για απογευματινό καφέ. Ο ένας από τους δύο, λάτρης της καλής ελληνικής κουζίνας, πρότεινε να συνεχίσουμε με δείπνο στο COOKOOVAYA, γνωστό και ως εστιατόριο των πέντε σεφ (Σπύρος Λιάκος, Βαγγέλης Λιάκος, Περικλής Κοσκινάς, Νίκος Καραθάνος και Μάνος Ζουρνατζής) που έχουν εμπιστευτεί έναν έκτο, τον Σπύρο Παυλίδη, να υλοποιεί τις γευστικές τους προτάσεις. Μάλιστα, όπως αναφέρει στην κριτική της και η αγαπητή PP_TINA, ένας πίνακας που απεικονίζει τους έξι σεφ δεσπόζει στην πλευρά του εστιατορίου που έχει είσοδο από την οδό Χατζηγιάννη Μέξη.

Για τον χώρο και την περιγραφή του φυσικά θα παραπέμψω στην αριστοτεχνική, λεπτομερή περιγραφή στην κριτική που έγραψε η PP_TINA. Υπάρχουν δύο είσοδοι, επί των οδών Χατζηγιάννη Μέξη και Βεντήρη, αντίστοιχα. Υπάρχουν τέσσερις διακριτοί χώροι: Ο εξωτερικός, από την πλευρά της Χατζηγιάννη Μέξη, ιδανικός για τα ζεστά καλοκαιρινά βράδια, δύο εσωτερικοί, ο ένας με θέα στην ανοιχτή κουζίνα και το πατάρι. Αξιοσημείωτο είναι ότι τα τραπέζια είναι στρωμένα με πολύ καλής ποιότητας τραπεζομάντιλα και σερβίτσια. Μοναδικό "φάουλ" ότι σε μέρος του εσωτερικού χώρου επιτρέπεται το κάπνισμα...

Μόλις φτάσαμε, ρωτηθήκαμε από τον ευγενέστατο υπεύθυνο αν είχαμε κάνει κράτηση και μετά μας κατεύθυνε να διαλέξουμε ένα τραπέζι στον εσωτερικό χώρο, μια και τα "τραπεζάκια έξω" ήταν ασφυκτικά γεμάτα, κυρίως από τουρίστες με υψηλά βαλάντια που έμεναν στα ευρισκόμενα στην περιοχή πολυτελή ξενοδοχεία. Πράγματι διαλέξαμε ένα τραπέζι κοντά στην ανοιχτή τζαμαρία και αμέσως, ένας ευγενικός σερβιτόρος έφερε καταλόγους άνοιξε, χωρίς ερώτηση, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και γέμισε τα ποτήρια μας. Ο κατάλογος είναι συνεκτικός, αλλάζει καθημερινά και χωρίζεται στις εξής πέντε κατηγορίες: σαλάτες, κρύα πιάτα και ωμά, ξυλόφουρνος, κάρβουνα, τηγάνι και κατσαρόλα και γλυκά και παγωτά.

Μετά από σύντομη μελέτη παραγγείλαμε:
- Χωριάτικη σαλάτα με ξινοτύρι Κρήτης, κάπαρη και ελιές. Φρεσκοκομμένα και καλής ποιότητας λαχανικά, πολύ ιδιαίτερη γεύση το ξινοτύρι. Μας άρεσε πολύ.

- Μουσακάς: Σερβιρίστηκε ο γνωστός, παραδοσιακός ελληνικός μουσακάς σε μια άψογη εκτέλεση. Ο φίλος που παρήγγειλε το πιάτο, έμεινε ενθουσιασμένος.

- Μακαρόνια fusilli στα κάρβουνα, χτένι κοτόπουλο, σπανάκι, μανιτάρια, κρεμμυδάκι και παλαιωμένη γραβιέρα. Σερβίρεται σε ένα πυρίμαχο σκεύος και ο φίλος που το διάλεξε, ικανοποιήθηκε πλήρως από τον γευστικό συνδυασμό.

- Κοιλιά τόνου με φασολάκια στα κάρβουνα, gazpacho ντομάτας και δροσερή σως γιαουρτιού. Αυτό το πιάτο παρήγγειλα και έμεινα ενθουσιασμένος, γιατί ο τόνος ήταν απόλυτα σωστά ψημένος και έδενε γευστικά με τα φασολάκια και την εξαιρετική σως γιαουρτιού.

Να σημειωθεί ότι στην αρχή μας έφεραν εξαιρετικά νόστιμο φρέσκο χωριάτικο και μαύρο ψωμί δικής τους παραγωγής συνοδευόμενο από αγελαδινό βούτυρο Γαΐτανίδη και αυγοτάραχο Τρικαλινού, ένας πολύ προκλητικός και ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός.

Καθώς η ώρα είχε περάσει και ο ένας φίλος έπρεπε να επιστρέψει σπίτι του, δεν παραγγείλαμε γλυκό, παρότι εντυπωσιαστήκαμε από την όψη και μόνο της τάρτας αχλαδιού με καραμέλα βουτύρου και παγωτό βανίλια.

Η εξυπηρέτηση ήταν τυπικά ευγενική και αρκετά γρήγορη. Οι σερβιτόροι είναι εξαιρετικά καλά εκπαιδευμένοι και μας εντυπωσίασε η ταχύτητα, με την οποία έστρωναν και ξέστρωναν σερβίτσια και μετακινούσαν τραπέζια, ανάλογα με τον αριθμό ατόμων που αποτελούσε κάθε παρέα.

Ως προς τις τιμές, σίγουρα δεν πρόκειται για ένα οικονομικό εστιατόριο. Πληρώσαμε λίγο κάτω από 30 ευρώ το άτομο, θεωρώ πάντως ότι το value for money είναι σχετικά καλό, δεδομένων των πρώτων υλών που χρησιμοποιούνται, της ποιότητας της μαγειρικής, της εξυπηρέτησης και του χώρου. Σίγουρα, το value for money επιδέχεται σημαντικής βελτίωσης και η ιδέα ενός μενού προσφοράς θα μπορούσε να συμβάλει σε αυτό. Να σημειώσω πάντως, ότι στον ιστότοπο του εστιατορίου αναγράφονται με ακρίβεια οι τιμές για όλα τα είδη, ώστε οι πελάτες να μη βρεθούν προ εκπλήξεων.

Πληροφοριακά, το εστιατόριο λειτουργεί 13:00-01:00, έχει ως μότο το "Wise Cuisine" -
Σοφή κουζίνα, γιατί σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες "είναι ο ορισμός του ελληνικού φαγητού. Της οικιακής οικονομίας, της θυμοσοφίας, της γνώσης, της εποχικότητας, της διαχείρισης των υλικών και του τρόπου λειτουργίας της κουζίνας. " Διαθέτει μια εξαιρετικά πλούσια λίστα κρασιών και το δικό τους κρασί που δημιουργείται ειδικά για την Cookoovaya από το οινοποιείο Γκιρλέμη σε τέσσερις ποικιλίες και σερβίρεται και ατομικά, σε ποτήρι.

Κλείνοντας την κριτική μου, θα συνόψιζα πως το εστιατόριο Cookoovaya προσφέρεται να το επισκεφτεί κάποιος σε ειδικές περιστάσεις. Άριστης ποιότητας φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος και σχετικά υψηλές τιμές (αλλά με καλό value for money) είναι το τετράπτυχο που περιγράφει τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του.