George G.

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
2017

Πρώτη κριτική για το 2017 και κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, αλλά και σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food καλή χρονιά με υγεία! Μακάρι το 2017 να είναι για όλους μας καλύτερο από το 2016!

Οι μέρες των γιορτών, η περίοδος των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δίνει πάντα την ευκαιρία για συναντήσεις φίλων. Μέσα στη γιορτινή περίοδο βρεθήκαμε λοιπόν, βράδυ Παρασκευής, τέσσερα άτομα για φαγητό στο "Αγορά Select". Ευτυχώς μια προνοητική φίλη είχε κάνει κράτηση, γιατί το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο...

Η αγαπητή tzia και ο αγαπητός jim έχουν περιγράψει σε προηγούμενες κριτικές τους με ακρίβεια τον χώρο. Θα συμφωνήσω μαζί τους: Στον χώρο κυριαρχεί το ξύλο, προσφέροντας μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Τα καθίσματα είναι άνετα, τα τραπέζια λίγο στριμωγμένα, ίσως όμως η αίσθηση αυτή να οφείλεται στην πολυκοσμία των ημερών,,, Πάντως, τόσο ο εσωτερικός, όσο και ο ημιυπαίθριος στεγασμένος χώρος είναι καλόγουστα διακοσμημένοι και δημιουργούν στους πελάτες θετική διάθεση να καθίσουν και να απολαύσουν το φαγητό τους. Ιδιαίτερα δε, τις γιορτινές μέρες που επισκεφτήκαμε το κατάστημα, υπήρχε και ένας εξαιρετικά φωτεινός διάκοσμος με λαμπάκια που δημιουργούσε ακόμα πιο θετική διάθεση για όλους μας.

Η εξυπηρέτηση είναι γενικά επαγγελματική, γρήγορη και με διάθεση να βοηθήσουν τον πελάτη να κάνει τις επιλογές του από τον εξαιρετικά εκτενή κατάλογο που περιλαμβάνει πιάτα ημέρας, τυριά, σαλάτες, ζυμαρικά, πουλερικά, κρεατικά, ψάρια και γλυκά! Χώρια οι επιλογές του καταλόγου των κρασιών σε λευκά, ροζέ, κόκκινα, από τα οποία υπάρχει η δυνατότητα να πιει κάποιος λευκό και κόκκινο και σε ποτήρι. Μικρές καθυστερήσεις που παρατηρήθηκαν προφανώς οφείλονταν στο συνωστισμό της ημέρας, ενώ οφείλω να αναφέρω ότι αμέσως μόλις καθίσαμε, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας (χωρίς να ερωτηθούμε) ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ο ευγενέστατος σερβιτόρος γέμισε τα ποτήρια μας.

Η μελέτη του καταλόγου μας πήρε αρκετή ώρα λόγω της έκτασής του. Μόλις ήρθε ο υπεύθυνος για την παραγγελία, ένας άλλος σερβιτόρος μας έφερε αρκετά μεγάλη ποσότητα από φέτες συμπαθητικού λευκού και μαύρου ψωμιού μαζί με ένα νόστιμο ντιπ που είχε βάση το γιαούρτι και περιλάμβανε ροδέλες ελιάς.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

- Ποικιλία μανιταριών με λιαστή ντομάτα, τσίπουρο και βότανα. Σωστά τηγανισμένα, είχαν πάρει το άρωμα του τσίπουρου, μας άρεσαν πολύ.

- Ανάμεικτη σαλάτα με ψητό χαλούμι σχάρας, ψητά ντοματίνια και σάλτσα πέστο δυόσμου. Φρεσκοκομμένα και πολύ εύγευστα λαχανικά, εξαιρετική γεύση για το χαλούμι σχάρας. Να σημειώσω ότι και η ποσότητα της σαλάτας ήταν αρκετά μεγάλη.

- Πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής και ανθότυρο σε βινεγκρέτ μελιού. Κι αυτή εύγευστη και φρεσκοκομμένη, αλλά και σε ικανοποιητική ποσότητα, μας άφησε θετικές εντυπώσεις.

- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα και τυρί κρέμα. Η φίλη που το παρήγγειλε μας είπε ότι ήταν σωστά χυλωμένο και ότι η γεύση της παρμεζάνας ήταν αρκετά έντονη.

- Φιλέτο κοτόπουλου στην σχάρα με βραστά λαχανικά. Σωστά ψημένο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια σχάρας με τηγανητές πατάτες. Κι αυτά σωστά ψημένα, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη γεύση από μυρωδικά.

- Μπριζόλα χοιρινή με τηγανητές πατάτες. Η χοιρινή μπριζόλα ζητήθηκε να είναι καλά ψημένη, ήρθε "μέτρια προς καλά" ψημένη. αλλά κατά τα άλλα το κρέας ήταν καλής ποιότητας και οι πατάτες συμπαθητικές.

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα:

- Παγωτό γιαούρτι με μέλι και καρύδια. Μας άρεσε πάρα πολύ.

- Πανακότα. Συμπαθητική, φρέσκια, αρκετά εύγευστη.

Συνολικά, πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο, τιμή που θεωρώ αρκετά λογική για όσα πήραμε. Σίγουρα, στην εποχή μας. υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στο value for money π. χ. με το να θεσπιστεί κάποιο μενού σε οικονομικότερη τιμή.

Εν κατακλείδι, η αποτίμηση για το "Αγορά Select" είναι θετική: Όμορφα διακοσμημένος χώρος, επαγγελματική εξυπηρέτηση, καλής ποιότητας φαγητό με έναν εξαιρετικά περιεκτικό κατάλογο και ικανοποιητικό value for money. Αυτά συνθέτουν την εικόνα του εστιατορίου και προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα σε επόμενη ευκαιρία!

Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στην ταβέρνα-εστιατόριο "Ο Τζίτζιρας κι ο Μίτζιρας" βρέθηκα πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, μάλλον τυχαία. Και εξηγούμαι: Παρέα πέντε ατόμων είχαμε συνεννοηθεί από την Παρασκευή για έξοδο για φαγητό το Σάββατο βράδυ. Μάλιστα ένας από την ομήγυρη είχε προτείνει να κινηθούμε στα βόρεια προάστια, Μαρούσι ή Κηφισιά. Όμως, την τελευταία στιγμή ένα από τα μέλη της παρέας που κατοικεί στο Παλιό Φάληρο μας ειδοποίησε πως εξαιτίας μιας υποχρέωσης θα του ήταν πολύ δύσκολο να μετακινηθεί προς τα βόρεια και αντιπρότεινε κάθοδο όλων μας στα νότια, δεσμευόμενος να προτείνει συγκεκριμένο στέκι. Πράγματι, αποδεχτήκαμε όλοι την αλλαγή σχεδίου και γύρω στις 9 το βράδυ συναντηθήκαμε στην είσοδο της πολύ συμπαθητικής αυλής του "Τζίτζιρα"!

Ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός: Αυλή με αρκετά φυτά, τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακής ταβέρνας τοποθετημένα ευρύχωρα, ώστε να κάθονται οι πελάτες άνετα και τώρα το χειμώνα περίκλειστη από πλαστικά καλύμματα και εφοδιασμένη με φορητές σόμπες εξωτερικού χώρου, για ζεστασιά. Η παγωνιά ήταν αρκετή και προτιμήσαμε τον εσωτερικό χώρο, φεύγοντας είδαμε πάντως μια μεγάλη παρέα να κάθεται έξω και να το απολαμβάνει. Ο εσωτερικός χώρος πιο μαζεμένος, πιο ζεστός, αλλά και πιο στριμωγμένος, τυπικός χώρος παραδοσιακής ταβέρνας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, τυπική, διεκπεραιωτική. Να δώσω δυο-τρία παραδείγματα:
- Ο φίλος μας είχε πάρει τηλέφωνο πριν πάμε και του είπαν ότι υπάρχει τραπέζι για πέντε άτομα. Αυτό που μας έδειξαν ήταν κάπως στριμωγμένο και υπήρχαν ακόμα αρκετά άδεια, χωρίς την ένδειξη ότι υπάρχει κράτηση. Ο υπεύθυνος επέμενε να τακτοποιηθούμε στο συγκεκριμένο τραπέζι και απλά το μετακίνησε λίγο, για να είμαστε πιο άνετα.
- Προσφέρθηκε καλωσόρισμα ρακί και ταυτόχρονα προσγειώθηκε στο τραπέζι μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Κάποιος από την παρέα πρότεινε να ζητήσουμε νερό από τη βρύση, αλλά η δίψα άλλου μέλους της παρέας και το γεγονός ότι ο νεαρός σερβιτόρος απομακρύνθηκε αμέσως μας οδήγησε στο να ανοίξουμε το εμφιαλωμένο.
- Το σερβίρισμα έγινε σχετικά γρήγορα, αν λάβουμε υπόψη ότι ήταν Σάββατο βράδυ και με σωστό ρυθμό και σειρά (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως, επιδόρπιο). Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα και παρότι πέρασαν τρεις διαφορετικοί σερβιτόροι ούτε ένας δεν χαμογέλασε ούτε ένας δεν είπε μια κουβέντα για το τι πιάτο ή ακόμα και κέρασμα έφερε...

Ο κατάλογος του καταστήματος έχει όλα όσα περιμένει κάποιος από μια ταβέρνα - κυρίως κρεατικά - αρκετά κρητικά εδέσματα (π. χ. χοχλιούς μπουμπουριστούς, γαμοπίλαφο) και μερικά μαγειρευτά (π. χ. γεμιστά), νομίζω μάλιστα ότι είναι ανοιχτά από το μεσημέρι.

Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου παραγγείλαμε τα εξής:

- Κρητική σαλάτα με σταμναγκάθι, πράσινα λαχανικά, γραβιέρα και μια εύγευστη σως μελιού (αν δεν κάνω λάθος). Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και σε επαρκή ποσότητα. Πολύ καλής ποιότητας η γραβιέρα.

- Ταμπουλέ. Αρκετά καλή η γεύση της, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Μυζηθροπιτάκια. Φτιαγμένα στο τηγάνι, σωστά τηγανισμένα, με πολύ νόστιμη γέμιση από κρητική μυζήθρα. Να σημειώσω στα θετικά του μαγαζιού ότι, ενώ η μερίδα περιλαμβάνει τέσσερα πιτάκια, ο σερβιτόρος πρόβλεψε και μας έφερε πέντε.

- Παστουρμαδόπιτα. Κι αυτή φτιαγμένη στο τηγάνι. Ενώ η γέμιση ήταν νόστιμη και ο παστουρμάς είχε έντονη γεύση, το φύλλο άφηνε μια αίσθηση λαδίλας.

- Χοχλιούς μπουμπουριστούς. Μια χαρά μαγειρεμένα, πολύ νόστιμα ήταν τα σαλιγκάρια.

- Μπεκρη μεζέ. Μικρές μπουκιές χοιρινού με κόκκινη σάλτσα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές και τυρί τριμμένο. Αρκετά νόστιμο, το τιμήσαμε δεόντως.

- Κοτομεζέδες. Κομμάτια κοτόπουλου σωστά τηγανισμένα, σερβιρισμένα με σάλτσα από κάρυ και μουστάρδα και πατάτες τηγανιτές. Ενδιαφέρων και νόστιμος ο γευστικός συνδυασμός.

- Γαμοπίλαφο. Πραγματικά άριστα μαγειρεμένο. Το ρύζι βρασμένο όσο έπρεπε, έπαιρνε τέλεια γεύση από τη στάκα. Το κατσικίσιο κρέας έλιωνε στο στόμα. Σχεδόν σκουπίσαμε το πιάτο!

Όλα αυτά τα συνοδέψαμε με γλυκόπιοτο ρακί. Μας έφεραν και ψημένο ψωμάκι.

Στο τέλος πρόσφεραν για κέρασμα ένα εύγευστο παγωτό με γεύση κανέλα, χωρίς να μας πει κάτι περισσότερο γι' αυτό ο σερβιτόρος που το έφερε.

Συνολικό κόστος: 15 ευρώ το άτομο, το βρήκαμε λογικό για όσα παραγγείλαμε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως... Το φαγητό, ειδικά οι κρητικές γεύσεις, ήταν μια χαρά, ο χώρος συμπαθητικός, οι τιμές λογικές. Την εξυπηρέτηση θα τη θέλαμε πιο φιλική. Ένα χαμόγελο δεν βλάπτει, βρε αδερφέ!

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR στους Αμπελοκήπους βρεθήκαμε τις προάλλες, Παρασκευή βραδάκι, γύρω στις 8, δύο άτομα, μετά από επαγγελματική υποχρέωση στην περιοχή. Είχα σχηματίσει θετική άποψη για το εστιατόριο αυτό από προηγούμενες επισκέψεις μου και έτσι πήρα την πρωτοβουλία να το προτείνω για ένα γρήγορο δείπνο.

Οφείλω να αναφέρω ότι η πρώτη εντύπωση από την εξυπηρέτηση δεν ήταν θετική: Ενώ μας υποδέχτηκε ένα ευγενέστατος σερβιτόρος στην είσοδο, μας παρέπεμψε στον μετρ, για να μας κατευθύνει πού να καθίσουμε. Αρχικά, συνομιλούσε με δύο άλλους πελάτες που είχαν φτάσει πριν από μας. Στη συνέχεια και αφού τους έδωσε ένα τραπέζι, απομακρύνθηκε αγνοώντας την παρουσία μας, χωρίς να πει ούτε μια τυπική "Καλησπέρα" ή ένα τυπικό "Παρακαλώ περιμένετε λίγο". Επανήλθε δυο-τρία λεπτά μετά, μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση, αντέδρασε με έκπληξη, όταν του απαντήσαμε πως όχι, ψέλλισε ότι δεν υπάρχει τραπέζι (στο σχεδόν εντελώς άδειο εκείνη τη στιγμή εστιατόριο) και μόνο, όταν του εξηγήσαμε ότι είχαμε έρθει για ένα γρήγορο δείπνο και ότι στις 9, μία ώρα αργότερα δηλαδή, έπρεπε να φύγουμε, προθυμοποιήθηκε να μας εξυπηρετήσει και μας υπέδειξε ένα τραπέζι να καθίσουμε. Οφείλω όμως, να επισημάνω ότι αυτή ήταν και η μόνη αρνητική στιγμή για την εξυπηρέτηση. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν ευγενέστατοι, ταχύτατοι, μας εξυπηρέτησαν με καλή διάθεση και ευγένεια.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι πολύ γουστόζικα διακοσμημένος και χωρίζεται σε έναν εσωτερικό και έναν ημιυπαίθριο. Ειδικά ο εσωτερικός χώρος, στον οποίο υπάρχουν 15-20 τραπέζια, θυμίζει παμπ, ενώ τα καθίσματα είναι πολύ άνετα και τα τραπέζια τοποθετημένα έτσι, ώστε πελάτες και σερβιτόροι να κινούνται χωρίς δυσκολίες. Στη δεξιά πλευρά του, καθώς μπαίνουν οι πελάτες, βλέπουν την ανοιχτή κουζίνα του, γεγονός που προσδίδει αμεσότητα στην εξυπηρέτηση. Ο ημιυπαίθριος χώρος είναι, κυριολεκτικά και μεταφορικά, πιο κρύος, με πιο λιτά τραπεζοκαθίσματα, στολισμένος αυτή την εποχή με φωτάκια.

Το εστιατόριο διαθέτει έναν αρκετά εκτεταμένο κατάλογο με ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά, πουλερικά, ψαρικά, μπέργκερ, ζυμαρικά και επιδόρπια. Όπως προανέφερα, εμείς είχαμε πάει για ένα λιτό δείπνο και προτιμήσαμε ζυμαρικά και σαλάτα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε, ένας ευγενής χαμογελαστός σερβιτόρος μας έφερε τους καταλόγους και άνοιξε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, βάζοντας στα ποτήρια μας. Μόλις αντιλήφθηκε ότι είχαμε κάνει τις επιλογές μας, ήρθε χωρίς καθυστέρηση να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν:

- Ψωμάκι (ένα φρεσκοψημένο αρτίδιο για κάθε άτομο) με ένα πεντανόστιμο ντιπ, το οποίο πιθανότατα προέκυπτε από έναν συνδυασμό πάστας ελιάς και γιαουρτιού ή τυριού κρέμα. Αποτέλεσε την καλύτερη δυνατή εισαγωγή για το δείπνο μας.

- Μία σαλάτα με σπανάκι, άγρια ρόκα, παρμεζάνα Grana Padano, σουσάμι & σάλτσα μελιού. Η σαλάτα σερβίρεται σε πλούσια μερίδα και η σως μελιού προδίδει γευστική ένταση στη ρόκα και το σπανάκι. Μας άρεσε πάρα πολύ!

- Δύο μερίδες πέννες ολικής άλεσης με μοσχαρίσια φιλετάκια, μπρόκολο & πέστο λιαστής τομάτας. Οι πέννες ήταν βρασμένες "al dente", τόσο όσο χρειαζόταν. Ο γευστικός συνδυασμός με το πέστο λιαστής ντομάτας, το μοσχαράκι, το μπρόκολο και λίγη τριμμένη παρμεζάνα ήταν τέλειος!

Σκεφτήκαμε να παραγγείλουμε επιδόρπιο, έχοντας ακούσει από φίλους πολύ καλά λόγια για το παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, τη μους σοκολάτας και την πανακότα, όμως ο χρόνος και οι υποχρεώσεις έτρεχαν, οπότε το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 17-18 ευρώ το άτομο. δεν τα λες και λίγα για δυο μερίδες πέννες και μία σαλάτα...
Εκτιμώ ότι στο value for money το εστιατόριο χρειάζεται βελτίωση...

Όμως, η ποιότητα του φαγητού είναι εξαιρετική, η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, ο χώρος όμορφος, οπότε νομίζω ότι, αν βρεθώ στην περιοχή των Αμπελοκήπων, το "Αγορά" αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή για all day (καθημερινές ανοίγει από τις 10:00 το πρωί, Κυριακές 12 το μεσημέρι και κλείνει μεταμεσονύκτιες ώρες) restaurant-bar (εκτιμώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι στο όνομά του προτάσσεται το restaurant). Άλλωστε ένα πιο πλήρες δείπνο θα προσφέρει και μια πιο συνολική εικόνα του εστιατορίου...

ΥΓ. Χρυσανθεμάκι, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αμοιβαία η εκτίμηση!

Ιταλία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι και παρέα τριών ατόμων βρεθήκαμε στην πλατεία Αγίας Παρασκευής για καφέ. Καθώς περνούσε η ώρα, πεινάσαμε και μετά από σύντομη συζήτηση αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη La Pasteria της περιοχής, που βρίσκεται στην αρχή της οδού Αγίου Ιωάννου, λίγο πιο πάνω από την πλατεία.

Η υποδοχή ευγενική από τη νεαρή υπεύθυνη, που μας πρότεινε, αφού δεν είχαμε κάνει κράτηση, να ανεβούμε στον πρώτο όροφο, με δεδομένο ότι στο ισόγειο είχαν τοποθετηθεί παρέες με κράτηση. Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικά διακοσμημένος. Στο ισόγειο, όπου μπορεί να δει κάποιος την ανοιχτή κουζίνα, υπάρχουν αρκετά τραπέζια στον εσωτερικό χώρο και λιγότερα στον εξωτερικό. Στον πρώτο όροφο υπάρχει ακόμα περισσότερη άνεση, τα τραπέζια είναι σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην ενοχλεί η μια παρέα την άλλη, Μάλιστα, υπάρχει και ένα όμορφο τζάκι, το οποίο διακοσμεί το χώρο και προσφέρει ζεστασιά, όμως προς το τέλος της βραδιάς οι υπεύθυνοι του καταστήματος είχαν ξεχάσει να το φροντίσουν και έφερε λίγη κάπνα.

Μόλις ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο, μας υπέδειξαν ένα άνετο τραπέζι, έστρωσαν τα σουπλά αμέσως και ένας ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε αν θα πιούμε εμφιαλωμένο νερό και αν θα χρειαστούμε ψωμί. Πολύ σωστή κίνηση (γιατί χρεώνονται και τα δύο), απαντήσαμε θετικά και στα δύο. Πολύ γρήγορα μας έφεραν και καταλόγους και μετά από αρκετή ώρα σκέψης για επίλυση του διλήμματος "πίτσα ή μακαρονάδα΄", καταλήξαμε στο να παραγγείλουμε τα εξής:

- Ψωμάκια (φέρνουν λευκά και πολύσπορα) που συνοδεύονται από ένα ντιπ τυριού κρέμα ή γιαουρτιού και ελαιόλαδο. Μας φάνηκε πολύ καλή αρχή, δεδομένου ότι είχαμε πεινάσει πολύ...

- Σαλάτα Ceasar's con pollo: Πράσινη σαλάτα, με ψητό κοτόπουλο, φύλλα παρμεζάνας, λίγο μπέικον, κρουτόν και μια συμπαθητική σως. Αρκετά νόστιμη, καταναλώθηκε σχεδόν αμέσως. Σε όλους μας άρεσε πολύ η γεύση της παρμεζάνας.

- Κλασική καρμπονάρα (για τη μία φίλη της παρέας, μάλιστα πήρε τη μερίδα Normale, που είναι πιο μικρή, αλλά αρκετή για να χορτάσει ένα άτομο): Η φίλη μας τη δοκίμασε με linguini. Αρκετά νόστιμη στη γεύση, όχι ιδιαίτερα βαριά η λευκή σάλτσα με βάση την κρέμα γάλακτος, είχε και αρκετό μπέικον.

- Πίτσα di Modena: Με προσούτο Πάρμας, παρμεζάνα, ρόκα, σύκα και καπνιστή scamorza (είναι ουσιαστικά μια καπνιστή εκδοχή της mozzarela). Δοκιμάσαμε όλοι και μας άρεσε πολύ. Ήταν φτιαγμένη με λεπτή ζύμη και σε πολύ μεγάλο μέγεθος. Ενδιαφέρων ο γευστικός συνδυασμός, προσούτο, ρόκα, σύκο, παρμεζάνα, είναι από τις πίτσες που θα πρότεινα να γευτούν οι μελλοντικοί πελάτες του καταστήματος.

- Πίτσα Greca: Κι αυτή με λεπτή ζύμη και σε μεγάλο μέγεθος. Πάνω στη σάλτσα τομάτας είχαν απλωθεί φέτα, ροδέλες από ελιές, κάπαρη και κρεμμύδι. Συμπαθητική, καταναλώθηκε από όλους μας, καθώς οι γεύσεις ήταν πολύ οικείες.

- Κλασική Tiramisu (για επιδόρπιο): Σερβιρίστηκε μαζί με έναν espresso για να την περιχύσουμε. Ήταν ένα καλό, γλυκό κλείσιμο για το δείπνο μας, είχε αρκετά έντονη τη γεύση του κονιάκ.

Μαζί με κάποια αναψυκτικά, ο λογαριασμός άγγιξε τα 20 ευρώ το άτομο, μας φάνηκαν λίγο "τσιμπημένες" οι τιμές. Για να είμαι δίκαιος, πρέπει να αναφέρω πάντως ότι υπάρχουν κάποιες εκπτώσεις που κυμαίνονται από 5-20%, αν κάνετε χρήση κάποιων πιστωτικών καρτών, των καρτών της AEGEAN ή αν κάνετε χρήση της προκράτησης μέσω της πλατφόρμας του e-table. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα για προκαθορισμένα ατομικά μενού που σε κάποιες περιπτώσεις συμφέρει να τα πάρετε.

Η γενική εικόνα ήταν καλή, χωρίς να μας ενθουσιάσει κάτι ιδιαίτερα, όμως. Συμπαθητικό ιταλικό φαγητό, ολίγον τυποποιημένο (δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση ανάμεσα στα καταστήματα της ομώνυμης αλυσίδας), ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος. Οι τιμές χρειάζονται κάποια βελτίωση. Εκτιμώ ότι ο λογαριασμός ανεβαίνει εξαιτίας των τιμών των αναψυκτικών, του εμφιαλωμένου νερού, των ποτών κ. τ. ό. Ίσως αν τα μενού περιλάμβαναν και τη δυνατότητα να πιει κάποιος ένα αναψυκτικό ή μια μπύρα σε καλύτερη τιμή, να ήταν ακόμα πιο ελκυστικά.

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση ανήκει σε σας, αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν βρεθείτε στην Αγία Παρασκευή, να δώσετε μια ευκαιρία στη La Pasteria και να δοκιμάσετε το ιταλικό της φαγητό, βγάζοντας τα δικά σας προσωπικά συμπεράσματα...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

Σουβλάκι & Σχάρα - Μοσχάτο, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, παρέα 8 ατόμων είχαμε προγραμματίσει να βγούμε έξω για φαγητό με πρωτοβουλία φίλου που κατοικεί στο Μοσχάτο, Μια σειρά από παρανοήσεις και ασυνεννοησίες οδήγησαν στο να διπλασιαστεί ο αριθμός των ατόμων της παρέας. Όμως ο καλός φίλος είχε κλείσει τραπέζι στον "Πρόεδρο", στο Μοσχάτο για 8 άτομα και Σαββατόβραδο το μαγαζί ήταν γεμάτο...

Πρώτη λοιπόν θετική εντύπωση για την εξυπηρέτηση, αφού ο ευγενέστατος και ικανότατος υπεύθυνος κατέβαλε κάθε προσπάθεια να μας εξυπηρετήσει και τα κατάφερε! Δύο παράλληλα τραπέζια των 8 ατόμων βρέθηκαν και ετοιμάστηκαν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και η -απρόσμενα πολυπληθής- παρέα βολεύτηκε! Να σημειώσω ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, στενόμακρος και με τα τραπεζοκαθίσματα κάπως στριμωγμένα, ώστε να αξιοποιηθεί και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό. Ωστόσο, είναι πολύ φωτεινός, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί και καλόγουστα διακοσμημένος με το στυλ μπακάλικου, το οποίο και τα άλλα καταστήματα της ίδιας αλυσίδας κεμπαμπτζίδικων έχουν υιοθετήσει.

Σχεδόν αμέσως οι σερβιτόροι έφεραν καταλόγους και μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ρωτήσουν, το μοναδικό "φάουλ" του καταστήματος στην εξυπηρέτηση). Ο κατάλογος αρκετά περιεκτικός, με όλα όσα διαθέτει ένα κεμπαπτζίδικο που σέβεται τον εαυτό του.

Στο δικό μας τραπέζι αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και γευτήκαμε:

- Δύο "προεδρικές ποικιλίες": Περιείχαν επαρκέστατη ποσότητα κρεατικών, για να χορτάσουμε. Κατά τη γνώμη μου, εξαιρετικό ήταν το κασερλί κεμπάπ. Πολύ σωστά ψημένο και ζουμερό άρεσε σε όλους μας. Καλούτσικο μας φάνηκε και το απλό κεμπάπ, χωρίς όμως να έχει τη γευστική ένταση που άφηνε το κασερλί. Πολύ σωστά ψημένο και αρκετά νόστιμο ήταν το κεμπάπ κοτόπουλο, ενώ εξαιρετική γεύση είχαν και τα κομμάτια σις κοτόπουλου που συμπεριλαμβάνονταν στην ποικιλία. Να μην παραλείψω να αναφέρω και το πικάντικο σουτζούκι, κι αυτό αρκετά καλής ποιότητας.

- Δύο μερίδες πατάτες τηγανιτές: Αρκετά νόστιμες, σωστά τηγανισμένες.

- Δύο μερίδες τζατζίκι: Συμπαθητικό και ελαφρύ.

- Δύο μερίδες τυροκαυτερή: Πραγματικά πολύ νόστιμη, τόσο καυτερή, όσο χρειαζόταν για να συνοδεύσει τις πατάτες και τα κρεατικά.

- Δύο χωριάτικες σαλάτες: Πλούσιες μερίδες, φρεσκοκομμένες, αρκετά καλής ποιότητας η φέτα.

- Πίτες από καλαμπόκι: Πολύ νόστιμες, σωστά ψημένες, μας άρεσαν πολύ. Είχαμε παραγγείλει μερικές στην αρχή, περιέχονταν αρκετές και στις ποικιλίες.

Να σημειώσω ότι, ενώ το κατάστημα ήταν ασφυκτικά γεμάτο, (μέχρι και τα λίγα τραπέζια που βγάζει στο πεζοδρόμιο είχαν γεμίσει), η παραγγελία μας εκτελέστηκε γρήγορα και τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά (τα ορεκτικά και οι σαλάτες πρώτα) και σε σωστό χρόνο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με χύμα λευκό κρασάκι, το οποίο είχε συμπαθητική γεύση, χωρίς όμως να είναι κάτι το εξαιρετικό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μάζεψαν τα πιάτα και έφεραν για κέρασμα ένα σφηνάκι με γρανίτα λεμόνι, για να αλλάξει η γεύση.

Πληρώσαμε 11 ευρώ το άτομο, τιμή πολύ λογική για όσα πήραμε.

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Το φαγητό ήταν καλής ποιότητας, η εξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη, ο χώρος συμπαθητικός, οι τιμές φυσιολογικές. Εκτιμώ, ότι αν κάποιος αποφασίσει να πάει σε κεμπαπτζίδικο, ο "Πρόεδρος" στο Μοσχάτο είναι μια αξιόπιστη και σχετικά οικονομική λύση.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ο "Διάσημος" είναι ένα από τα πιο γνωστά ουζερί της Πειραϊκής. Είχε τύχει να πάω παλιότερα μερικές φορές, πάντα μετά από πρόταση γνωστών που έμεναν στον Πειραιά και είχαν άποψη για τα ουζερί της περιοχής. Τις περισσότερες φορές δεν είχα μείνει ενθουσιασμένος και σιγά-σιγά, έχοντας διαβάσει και αρκετές όχι ευνοϊκές κριτικές στο ask4food άρχισα να αποφεύγω να πηγαίνω.

Πριν από λίγο καιρό διάβασα την κριτική που έγραψε η αγαπητή tzia και σκέφτηκα ότι ενδεχομένως τα πράγματα να είχαν βελτιωθεί. Λίγες μέρες μετά, Κυριακή μεσημέρι, καλός φίλος, βέρος Πειραιώτης, σήμανε προσκλητήριο για μεσημεριανό φαγητό συνοδεία τσίπουρου στην Πειραϊκή. Μάλιστα πρότεινε να βρεθούμε όλη η παρέα, τέσσερα άτομα, σπίτι του και από 'κει να κατεβούμε με ένα αυτοκίνητο στην Πειραϊκή, ιδέα που μας φάνηκε πολύ βολική, δεδομένων των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στον Πειραιά. Πράγματι, όταν συναντηθήκαμε, μας είπε να μπούμε στο αυτοκίνητό του, γιατί έχει επιλέξει πού θα πάμε και δεν δέχεται συζήτηση. Για να είμαι ειλικρινής, αρχικά θεώρησα βέβαιο ότι θα πηγαίναμε στον "Γιάννη" στο Χατζηκυριάκειο, εστιατόριο "σιγουράκι" για ψαρομεζέδες και αδυναμία του φίλου που μας προσκάλεσε. Με έκπληξη όμως, διαπίστωσα ότι προσπέρασε τον "Γιάννη" και κατηφόρισε προς τη θάλασσα. Στις επίμονες ερωτήσεις μας, δεν έδωσε απάντηση, απλώς χαμογελούσε και δυο-τρία λεπτά μετά σταμάτησε μπροστά στον "Διάσημο" και άφησε το αυτοκίνητο στον παρκαδόρο. "Ήρθα πρόσφατα και το φαγητό ήταν καλό", μας είπε και έτσι αρχίσαμε την αναζήτηση τραπεζιού. Ο καιρός ήταν καλός και προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, παρότι τα τραπεζοκαθίσματα είναι μάλλον στριμωγμένα.

Γενικά, ο χώρος σίγουρα δεν εμπνέει τον πελάτη. Διακόσμηση μάλλον παρωχημένη, τραπέζια τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, για να αξιοποιηθεί και η τελευταία σπιθαμή χώρου. Ο εσωτερικός χώρος λίγο πιο άνετος, το πατάρι μάλλον περισσότερο αποπνικτικό.

Σχεδόν αμέσως με το που καθίσαμε ο σερβιτόρος έφερε καταλόγους και το κλασικό μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (χωρίς εννοείται να ερωτηθούμε, αλλά η δίψα μας οδήγησε να το ανοίξουμε χωρίς συζήτηση). Λίγο μετά και πριν την παραγγελία έφτασε ένας δίσκος με φρυγανισμένο ψωμί με λάδι, αρκετά νόστιμο, ίσα για να μας ανοίξει την όρεξη.

Μετά από σύντομη σύσκεψη αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα: Πολύ εύγευστη, φρέσκια, σε επαρκή ποσότητα είχε και μια σως μπαλσάμικου που την έκανε ακόμα πιο ελκυστική. Μας άρεσε πολύ και καταναλώθηκε αμέσως.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Σωστά τηγανισμένα, κρατούσαν τη γεύση τους, δεν ήταν πνιγμένα στο λάδι, μας άρεσαν κι αυτά!

- Πατάτες τηγανιτές: Δεν μας ενθουσίασαν, άφηναν αίσθηση λαδίλας στο στόμα...

- Γαύρος τηγανιτός: Πραγματικά άψογα τηγανισμένος, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού!

- Καλαμαράκια τηγανιτά: Αρκετά νόστιμα, μας άρεσαν και καταναλώθηκαν μέχρις ενός...

- Γαρίδες σαγανάκι: Δεν με ενθουσίασαν προσωπικά. Τις βρήκα "πνιγμένες" στην ντομάτα και χωρίς πολύ τυρί. Σε έναν-δυο από την παρέα άρεσαν πάντως...

- Γαριδομακαρονάδα (πήραμε μερίδα για δύο και την μοιράσαμε σε τέσσερις μερίδες, μετά από όσα είχαμε παραγγείλει): Αρκετά καλή, νόστιμες οι γαρίδες, εύγευστη η σάλτσα, τα μακαρόνια όμως, ήταν παραβρασμένα.

Όπως προανέφερα, το φαγητό το καταναλώσαμε συνοδεία τσίπουρου, που σίγουρα ταίριαζε με τις γεύσεις όσων παραγγείλαμε! Όταν έφτασε η ώρα να ζητήσουμε λογαριασμό, μας έφεραν για κέρασμα από ένα ευμέγεθες κομμάτι "Βυζαντινού" για τον καθένα μας. Είναι το γλυκό που έχει στη βάση ραβανί και από πάνω κρέμα ζαχαροπλαστικής και μια λεπτή στρώση σαντιγί με κανέλα. Πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο!

Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη από τους ευγενικούς και πρόθυμους να ακούσουν τους πελάτες σερβιτόρους. Να σημειώσω ότι μαζί με τον λογαριασμό μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια, απαραίτητα μετά την κατανάλωση τόσων θαλασσινών...

Το κόστος ανήλθε στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή μάλλον λογική σε σχέση με την παραγγελία μας.

Φεύγοντας, καθώς περιμέναμε να φέρει ο παρκαδόρος το αυτοκίνητο, ο φίλος που μας είχε πάει στον "Διάσημο" ρώτησε: "Λοιπόν, πώς σας φάνηκε;"
Την απάντηση που του έδωσα, θα την παραθέσω ως συνολική αποτίμηση της επίσκεψής μας στη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα:
"Κοίταξε, αρκετά καλά ήταν! Δεν ξετρελάθηκα κιόλας, να πεις ότι θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να κατεβώ για θαλασσινά στον "Διάσημο"...
Όμως, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, το φαγητό συμπαθητικό, οι τιμές λογικές...
Ο χώρος δεν με πολυενθουσίασε, αλλά τελικά, άμα έχεις καλή παρέα, περνάς καλά! "

Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food αν βρεθείτε στην περιοχή και πάτε στον "Διάσημο", θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα...

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να επισκεφτώ κι εγώ τα "Φουρνομαγειρέματα", ένα από τα αγαπημένα παιδιά των χρηστών του ask4food. Δεν είχα καταφέρει ως τώρα να πάω, όμως η επιμονή και η υπομονή καλών φίλων καλοφαγάδων (ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! ) να οργανώσουν μια βραδινή συνάντηση εκεί, μου έδωσε την ευκαιρία να απολαύσω τα εξαιρετικά τους εδέσματα.

Πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν αναφερθεί στον χώρο, δυο λόγια θά ΄θελα μόνο να γράψω. Είναι πολύ συμπαθητικά διακοσμημένος, δίνει την αίσθηση ζεστασιάς που έχουν και οι ιδιοκτήτες. Αρκετά συμπαθητικός και ο εξωτερικός χώρος, με τα λίγα τραπεζάκια. Επίσης, ξεχωριστό τόνο στην εικόνα του εστιατορίου δίνει το γεγονός ότι η κουζίνα με τους φούρνους βρίσκεται στο πατάρι!

Όσο για την εξυπηρέτηση: Δεν έχω λόγια! Πολλοί αξιόλογοι χρήστες (jim, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, PONTIKI, tzia, mavtasos, TOMIE και πολλοί ακόμα) έχουν αναφερθεί στην ευγένεια και την εξυπηρετική διάθεση των ιδιοκτητών. Πράγματι ο Νίκος (που είναι και ο σεφ), ο Γιώργος και όλο τους το προσωπικό δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και προσπαθούν να είναι συνεχώς στη διάθεση του πελάτη, ώστε να νιώσει ευχαριστημένος και γι' αυτό τους αξίζουν πολλά μπράβο!

Ας περάσουμε όμως στο φαγητό, καθώς όντας μέλος μιας μεγάλης παρέας, είχα την ευκαιρία να γευτώ μια σειρά από εδέσματα και να καταγράψω τις εντυπώσεις μου:

- Αρχή με φρέσκο ζυμωτό χωριάτικο ψωμί, κομμένο σε φέτες, με συνοδεία ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Το ψωμάκι ήταν πραγματικά πεντανόστιμο, συνδυαζόταν τέλεια με το ντιπάκι και η πρώτη φουρνιά εξαφανίστηκε από το τραπέζι σχεδόν αμέσως και ανανεώθηκε αρκετές φορές στη συνέχεια...

- Μελιτζανοσαλάτα και τυροσαλάτα: Σπιτικές και οι δύο, φτιαγμένες με μεράκι από τον σεφ, είχαν πολύ ξεχωριστή πικάντικη γεύση.

- Πράσινη σαλάτα με κύριο λαχανικό τη ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας και μπαλσάμικο. Φρεσκοκομμένη, πολύ νόστιμη, το ντρέσινγκ της έδινε ένταση στη γεύση.

- Σαλάτα new age με ψιλοκομμένο λάχανο, σταφίδα, αποξηραμένα σύκα και μια πολύ νόστιμη sauce από βερύκοκο (αν δεν κάνω λάθος). Κι αυτή πολύ γευστική, με τη sauce να προσδίδει γευστική ένταση.

- Τυρόπιτα: Φρεακοψημένη, συνοδευόταν από μια τέλεια sauce ροκφόρ, άρεσε πάρα πολύ!

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες σε πήλινο: Αρκετά καλό πιάτο, ίσως να χρειαζόταν να περιείχε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα κοτόπουλου, γιατί κυριαρχούσαν τα μανιτάρια και τα ζυμαρικά.

- Παστουρμαδόπιτα: Απλά τέλεια, από τα must του μαγαζιού, σας προτρέπω να τη δοκιμάσετε!

- Σαγανάκι με γλυκό του κουταλιού καρότο: Σερβιρίστηκε πασπαλισμένο με καρύδια, αλλά η μεγάλη γευστική έκπληξη ήταν ο συνδυασμός του τυριού με το γλυκό κουταλιού καρότο που το απογείωνε γευστικά,,,

- Πατάτες "σαν τηγανιτές": Πολύ νόστιμες, φρεσκοψημένες, ένα πολύ ωραίο γευστικό παιχνίδι, προσωπικά μου ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω ότι οι πατάτες είχαν ψηθεί και δεν είχαν τηγανιστεί...

- Κριθαρότο λαχανικών: Σερβιρίστηκε ζεστό, σωστά χυλωμένο, με κόκκινη σάλτσα και διάφορα λαχανικά. Μου άρεσαν πολύ τα τσιπς καρότου που δοκίμασα.

- Χουνκιάρ Μπεγεντί: Πραγματικά πολύ νόστιμο και πικάντικο πιάτο! Τα κομμάτια κοκκινιστού μοσχαριού έδεναν τέλεια με τον υπέροχο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί, ενώ τα διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά ανέβαζαν τη γευστική ένταση!

- Χοιρινό μαριναρισμένο σε καφέ espresso και μουστάρδα: Τα κομματάκια του χοιρινού σερβιρίστηκαν με άγριο ρύζι και sauce που πραγματικά ήταν υπέροχη!

- Ασιάτικο χοιρινό: Σερβιρισμένο με σόγια sauce και πιπεριές. Συμπαθητική γεύση, προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

- Και στο τέλος το αποκορύφωμα: Κότσι χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες φούρνου. Απλά αψεγάδιαστο, σωστά ψημένο. να λιώνει στο στόμα και οι πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα με τη γεύση του.

Προσφέρθηκε κέρασμα διπλό σε ποτηράκια: Λευκός σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, πραγματικά τέλειος και μους σοκολάτας με γιαούρτι, πολύ ενδιαφέρουσα γεύση.

Να προσθέσω ακόμα ότι το νερό από τη βρύση έρχεται παγωμένο, σε γυάλινα μπουκάλια και ανανεώνεται διαρκώς, χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσουν οι πελάτες. Επίσης, δοκιμάσαμε γλυκόπιοτο λευκό (οι περισσότεροι από μας και ροζέ οι λιγότεροι) κρασί.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 20 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική γι' αυτά που πήραμε. Το value for money είναι πολύ καλό, ασυζητητί...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Αγαπητοί χρήστες του ask4food, προγραμματίστε την επίσκεψή σας στα "Φουρνομαγειρέματα"! Αξίζει πραγματικά να πάει κάποιος στο συμπαθητικό αυτό μεζεδοπωλείο, να δοκιμάσει τους εξαιρετικούς μεζέδες και να τύχει της άριστης εξυπηρέτησης από τους ανθρώπους του!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Τα Εξάρχεια είναι μια συνοικία της Αθήνας πολύ όμορφη, με ζωντάνια και πολλά νέα παιδιά να συχνάζουν στην περιοχή, ωστόσο και πολύ ταλαιπωρημένη από τα επεισόδια που κατά καιρούς συμβαίνουν εκεί. Η "Ροζαλία" είναι μια από τις πιο γνωστές ταβέρνες, ένα από τα πιο παραδοσιακά στέκια της περιοχής. Αποτελεί σημείο συνάντησης για πολύ κόσμο και είναι γεγονός ότι μεσημέρι-βράδυ θα δει κάποιος εκεί αρκετές παρέες, το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο. Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, ένας παλιός και καλός φίλος πρότεινε να βρεθούμε εκεί, με αφορμή την επίσκεψη καλής μας φίλης που έχει μετακομίσει πια μόνιμα εκτός Αθηνών.

Σεπτέμβριος, και στην Αθήνα το φθινόπωρο έχει μπει, χωρίς ωστόσο να αισθάνεσαι ότι έχει επικρατήσει το κρύο. Μόλις φτάσαμε, προβληματιστήκαμε αν θα καθόμασταν στα όμορφα τραπεζάκια που είναι τοποθετημένα στον πεζόδρομο και δίνουν ένα ιδιαίτερο χρώμα στην περιοχή ή αν θα προτιμούσαμε την ασφαλή λύση του στεγασμένου εσωτερικού χώρου. Η φίλη μας έδωσε τη λύση, επιλέγοντας τον εσωτερικό χώρο, έναν χώρο με κλασική διακόσμηση ταβέρνας, ωστόσο με τα τραπεζοκαθίσματα χωροθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση και να μη στριμώχνονται με τους διπλανούς.

Στη "Ροζαλία" η πρώτη επαφή με το μενού γίνεται "δια ζώσης". Ένας από τους σερβιτόρους έφερε ένα μεγάλο δίσκο γεμάτο ορεκτικά. Έξυπνη ιδέα! Οι πελάτες βλέπουν τι ακριβώς είναι το κάθε ορεκτικό, αλλά και πεινασμένοι καθώς είναι, κατά κανόνα κρατούν περισσότερα πιάτα από όσα θα παράγγελναν, αν απλώς διάβαζαν τον κατάλογο.

Από τον -χορταστικό στα μάτι- δίσκο διαλέξαμε και κρατήσαμε:
- Μελιτζανοσαλάτα: Πολύ νόστιμη, πικάντικη, με πλούσιο το σκόρδο, μας άρεσε πολύ και την τιμήσαμε δεόντως!

- Φάβα: Αρκετά καλή, από τα ορεκτικά που ανεπιφύλακτα θα πρότεινα.

- Ταμπουλέ με πολλά μυρωδικά: Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, οι δύο συνδαιτυμόνες μου όμως, το βρήκαν αρκετά νόστιμο.

- Χόρτα: Εκτιμώ ότι ήταν βρασμένα λίγο περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν.

Τα ορεκτικά τα συνοδεύσαμε με νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι που μας έφερε ο ευγενέστατος σερβιτόρος μαζί με τα μαχαιροπήρουνα, καθώς και μια κανάτα παγωμένο νερό από τη βρύση.

Στη συνέχεια, μελετώντας τον κατάλογο, αποφασίσαμε να διατηρήσουμε στην παραγγελία μας τη λογική του "όλα στη μέση" και πήραμε επιπλέον:

- Μια φέτα λαδορίγανη: Αρκετά καλής ποιότητας φέτα, μας άρεσε και συνόδευσε με επιτυχία τα ορεκτικά μας.

- Αρνάκι λεμονάτο με πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικό πιάτο, σωστά μαγειρεμένο το αρνάκι, καταναλώθηκε μέχρι τέλους, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει.

- Σουβλάκι κοτόπουλο: Σωστά ψημένο, γαρνιρισμένο με πατάτες τηγανιτές και ρύζι, μας άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις.

Ήπιαμε λίγο κόκκινο κρασί εύγευστο, ευκολόπιοτο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ευγενική και σχετικά γρήγορη, απλά την ώρα αιχμής, όταν το εστιατόριο γέμισε, παρατηρήθηκε μια μικροκαθυστέρηση στην ανταπόκριση στα αιτήματά μας. Να επισημάνω πάντως πως, όταν είχαμε τελειώσει το φαγητό, πέρασε ένας γελαστός σερβιτόρος κρατώντας έναν δίσκο με σφηνάκια χωνευτικού λικέρ μαστίχα, καθώς και σφηνάκια με λικέρ καφέ και μας παρότρυνε να πάρουμε από ένα. Φυσικά, το ίδιο έκανε και σε όλα τα τραπέζια που υπολόγιζε ότι οι πελάτες είχαν τελειώσει το φαγητό. Έξυπνη ιδέα που δημιούργησε και ευχάριστη ατμόσφαιρα στο χώρο!

Επίσης, να προσθέσω ότι αυτό δεν ήταν το μόνο κέρασμα! Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μάζεψαν τα πιάτα και έφεραν μια ευμεγέθη πιατέλα που περιείχε τρία γενναία κομμάτια πολύ εύγευστου σιμιγδαλένιου χαλβά, τρία κομμάτια νόστιμο ραβανί και τρεις μπάλες παγωτό μπανάνα, ένα γλυκύτατο (κυριολεκτικά και μεταφορικά) κλείσιμο σε ένα ωραίο δείπνο...

Ο λογαριασμός έφτασε τα 14 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν πολύ λογικές, εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στη "Ροζαλία", ειδικά αν βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας. Η ποιότητα του φαγητού είναι καλή, τυπικές ελληνικές γεύσεις, η εξυπηρέτηση ευγενική, ο χώρος συμπαθητικός και το κόστος φυσιολογικό. Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να δώσει μια ευκαιρία σε αυτή τη συμπαθητική ταβέρνα στα Εξάρχεια!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και μετά από πρωινό καφέ στην περιοχή του Βύρωνα με δυο φίλους, πέφτει στο τραπέζι η πρόταση να πάμε για φαγητό. Ο ένας από τους δύο φίλους που ξέρει την περιοχή καλύτερα και είναι εκ πεποιθήσεως κρεατοφάγος προτείνει το ψητοπωλείο-ταβέρνα του "Τζίμη" στην πλατεία Αγίου Λαζάρου. Μετά από σύντομο προβληματισμό, καταλήγουμε ότι είναι μια καλή επιλογή, αφού δεν θα χρειαστεί να ξεπαρκάρουμε τα αυτοκίνητά μας.

Βασικά, ο "Τζίμης' απλώνει τα τραπεζοκαθίσματά του στην πλατεία και το χειμώνα φροντίζει για την προστασία από το κρύο με νάυλον και τέντες. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, λιτός, με κλασικά τραπέζια και καρέκλες συνοικιακού ψητοπωλείου-ταβέρνας. Να επισημάνω πάντως πως, παρότι υπάρχουν πολλά τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, είναι χωροθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται άνετα και να μη νιώθουν στριμωγμένοι.

Μόλις φτάσαμε, ένας πολύ ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε πόσα άτομα θα ήμασταν, πρότεινε δυο-τρία τραπέζια και αφού καθίσαμε, πολύ γρήγορα έφερε καταλόγους και έστρωσε τραπεζομάντιλο, φέρνοντας παράλληλα μια κανάτα παγωμένο νερό από τη βρύση και λίγο λευκό ψωμί. Ο κατάλογος αρκετά πλούσιος, περιλαμβάνει όσα περιμένει να βρει κάποιος σε ένα αξιόλογο ψητοπωλείο, κρεατικά όλων των ειδών, ορεκτικά, σαλάτες κλπ.

Παραγγείλαμε και γευτήκαμε τα εξής:

- Σαλάτα χωριάτικη, κλασική, φρεσκοκομμένη, με νόστιμη ντομάτα, καλής ποιότητας ελαιόλαδο και μεγάλο κομμάτι εύγευστης φέτας. Πλούσια μερίδα, μας άρεσε πολύ.

- Μία μερίδα κοντοσούβλι χοιρινό: Απλά εξαιρετικό! Πολύ σωστά ψημένο, κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και φυσικά, εξαφανίστηκε από το πιάτο σε χρόνο dt!

- Μία μερίδα κοκορέτσι: Αρκετά καλό, όχι εφάμιλλο πάντως με το κοντοσούβλι. Μεγάλη μερίδα, περίσσεψε λίγο στο τέλος. Να σημειώσω ότι και το κοντοσούβλι και το κοκορέτσι συνοδεύονταν από λίγες προτηγανισμένες πατάτες, χωρίς ιδιαίτερη γεύση.

- Τρία καλαμάκια χοιρινά: Μας έκανε εντύπωση η πολύ καλή γεύση τους, τα καλής ποιότητας κομμάτια κρέατος, από τα οποία αποτελούνταν, το σωστό ψήσιμο, αλλά και η πολύ μεγάλη, πραγματικά χορταστική ποσότητα! Αναλογούσε ένα στον καθένα μας και φυσικά, δεν έμεινε τίποτα!

- Τρία κεμπάπ: Ήρθαν φρεσκοψημένα, καυτά, ήταν αρκετά πικάντικα, νόστιμα.

Συνολικά, μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι από τις γεύσεις που δοκιμάσαμε και σίγουρα, όταν ξαναπάμε, θα σκεφτούμε να δοκιμάσουμε το καλαμάκι και το κοντοσούβλι κοτόπουλο, αλλά και τις πίτες του, καθώς είδαμε πολλούς από τους πελάτες να τα παραγγέλνουν. Επίσης, να αναφέρω ότι ο φίλος που μας πρότεινε το ψητοπωλείο έχει δοκιμάσει προβατίνα και παϊδάκια και θεωρεί πως είναι πολύ καλά.

Για την παραπάνω παραγγελία το κόστος έφτασε τα 13-14 ευρώ το άτομο, εκτιμώ ότι είναι τιμή λογική γι' αυτά που πήραμε. Γενικά, επίσης, η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, με μόνη καθυστέρηση στο να έρθει ο λογαριασμός, καθώς πλέον ο χώρος ήταν ασφυκτικά γεμάτος και οι σερβιτόροι πάσχιζαν να εξυπηρετήσουν τους πελάτες, όσο πιο γρήγορα γινόταν. Δεν μας προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα, ο φίλος που έχει πάει αρκετές φορές, είπε ότι συνήθως μαζί με το λογαριασμό προσφέρουν παγωτίνια...

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στον "Τζίμη", αν βρισκόμουν στην περιοχή του Βύρωνα. Θεωρώ ότι είναι ένα "τίμιο" ψητοπωλείο με καλά κρεατικά, λογικές τιμές, καλή εξυπηρέτηση. Φίλοι χρήστες του ask4food, αν βρεθείτε εκεί κοντά για φαγητό, σας προτείνω να το δοκιμάσετε!

Wine Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ο Σεπτέμβριος στην Αθήνα στις πρώτες του μέρες κρατάει την αίσθηση του καλοκαιριού και Σάββατο πρωί δέχτηκα τηλεφώνημα φίλου με "γκουρμέ" γούστα: "Τι λες για δείπνο στο F+W σήμερα το βράδυ;" Με δεδομένο ότι άλλα τρία μέλη της παρέας απάντησαν θετικά, δέχτηκα κι εγώ, παρότι οι κριτικές που είχαν γράψει η αγαπητή ekatn πρόσφατα και ο αγαπητός mavtasos παλιότερα, μου είχαν δημιουργήσει κάποιες επιφυλάξεις.

Σάββατο βράδυ λοιπόν και η κράτηση είναι για το συμπαθέστατο κηπάκι, απέναντι από τον εσωτερικό χώρο. Λίγες παρέες βρίσκονται εκεί, μισογεμάτο το εστιατόριο. Η υποδοχή θερμή και άμεση, μας κατεύθυναν αμέσως στο τραπέζι μας και με το που καθίσαμε, χωρίς καμιά ερώτηση, άνοιξαν και γέμισαν τα ποτήρια εμφιαλωμένο νερό από την Ιταλία (που όπως ορθά αναφέρει η ekatn χρεώνεται 4,60 ευρώ το μπουκάλι). Η δίψα μας έκανε να μην συζητήσουμε καθόλου το θέμα του εμφιαλωμένου νερού...

Λίγο αργότερα, μια πολύ ευγενική κυρία μας έφερε καταλόγους, ενημερώνοντάς μας για τα δύο προσφερόμενα μενού (το ένα στην τιμή των 55 ευρώ με οκτώ πιάτα, το άλλο στα 70 ευρώ, επίσης με οκτώ πιάτα, αλλά με με κυρίως ψάρι), αλλά και για τη δυνατότητα να παραγγείλουμε μεμονωμένα ορεκτικό και κυρίως πιάτο, παρότι, όπως μας επεσήμανε, λόγω της δημιουργικής κουζίνας που υπηρετεί ο σεφ, αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι απόλυτος. Βλέποντας τις τιμές των μεμονωμένων πιάτων (τα αναφέρει πολύ εύστοχα η ekatn: "δεν υπάρχει ορεκτικό κάτω από 18,5 και κύριο κάτω από 25€ (μόνο ριζότο... )", προτιμήσαμε να πάρουμε το Decouverte Menu των 55 ευρώ. Για να είμαι δίκαιος, να επισημάνω ότι στο μενού συμπεριλαμβάνονταν και τέσσερα ποτήρια κρασί ανά άτομο, πρόταση του πολύ ευγενούς sommelier.

Ας περάσουμε στα του φαγητού, όμως:

- Amuse Bouche: Καλωσόρισμα με θαλασσινά. Αξιόλογη γεύση, μας προϊδέασε θετικά για το δείπνο.

- King Crab: Ψίχα από Βασιλικό Καβούρι, σερβιρισμένη με πολύ πρωτότυπο τρόπο και γαρνιρισμένη από μικρές ποσότητες από διάφορα λαχανικά. Πολύ καλή η γεύση της, άρεσε σε όλους μας.

- Ριζότο με τρούφα. Πάνω από το ριζότο υπήρχε μια πολύ εύγευστη σάλτσα σε μορφή "αφρού". Πολύ νόστιμη, ξεχωριστή γεύση!

- Foie Gras. Σερβιρίστηκε σε τρεις μορφές, προσωπικά με εντυπωσίασε η μους του, Πολύ ο ενδιαφέρων ο συνδυασμός της γεύσης του με μικρά κομμάτια φρούτων.

- Ψάρι (λαβράκι, αντί για τόνο που δεν είχε το εστιατόριο εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα) με πέστο ρόκας και μικρά κομμάτια φρούτων. Ενδιαφέρουσα γεύση...

- Τατάκι Μόσχου με σιγομαγειρεμένη κρέμα μαρουλιού και τρούφα. Προσωπικά, δεν με ενθουσίασε...

- Φιλέτο κουνελιού, μαγειρεμένο με σως κόκκινου κρασιού. Νόστιμο, από τα πιάτα που άρεσαν σε όλη την παρέα.

- Επιδόρπιο με βάση τη σοκολάτα, σε διάφορες μορφές, πολύ νόστιμος ο μικρός δίσκος σοκολάτας.

Υπενθυμίζω, για να μην αδικήσω το εστιατόριο, ότι το μενού συνοδευόταν από τέσσερα ποτήρια κρασί, όπως τα πρότεινε ο sommelier, επισημαίνω ότι το σερβίρισμα ήταν υποδειγματικό και προσθέτω ότι τα πιάτα ήταν κατά κανόνα, σαν μικρά έργα τέχνης, σαν μικροί ζωγραφικοί πίνακες, με τόση μαεστρία συνέθετε τα υλικά ο σεφ.

Ο λογαριασμός μαζί με το εμφιαλωμένο νερό και το ψωμί (προσφέρθηκαν λευκά και πολύσπορα ψωμάκια με πολύ καλής ποιότητας λάδι και ένα νόστιμο ντιπ) ανήλθε στα 63-64 ευρώ το άτομο. Ασφαλώς, δεν τα λες λίγα...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Πολύ αξιόλογη η πρόταση δημιουργικής κουζίνας του F+W, αλλά δεν είναι για συχνά... Εκτιμώ ότι θα μπορούσε να βρεθεί τρόπος, με πιο συνοπτικό και συνεκτικό μενού, ώστε να είναι πιο προσιτό το εστιατόριο, αλλά αυτό είναι απόφαση του σεφ και ιδιοκτήτη του... Από 'κει και πέρα μένει σε σας, αγαπητοί χρήστες του ask4food, να αποφασίσετε αν αξίζει μια επίσκεψη!