George G.

Μέλος από: Οκτ 2013

17 Ιαν 2019

Μέρες γιορτών και μετά από προτροπή φίλης που είναι φανατική θαμώνας τόσο στις "Λεύκες", όσο και στο νεώτερο και πιο μοντέρνο αδερφάκι τους, τις "Lefkes on the side", βρεθήκαμε εκεί για brunch. Ξέρετε, είναι εκείνη η αμήχανη κατάσταση όπου πας σε ένα μοντέρνο εστιατόριο έχοντας ξυπνήσει αργά, για να φας γεύμα, ενώ έχει ήδη παρέλθει η ώρα για πρωινό...

Έτσι κι εμείς, παρέα τεσσάρων ατόμων, συναντηθήκαμε στο "Lefkes on the side" γύρω στις 2 το μεσημέρι, θέλοντας να πιούμε καφέ, αλλά και να φάμε κάτι, όχι όμως κυρίως γεύμα... Να σημειώσω ότι προηγήθηκε κράτηση, η οποία ήταν απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο!

Για το χώρο, θα παραπέμψω στην περιγραφή του αγαπητού fratello: "Τρεις σαφώς διακριτοί χώροι: Ο κεντρικός με το κρεοπωλείο, την ανοικτή κουζίνα-ψησταριά και ένα εντυπωσιακό ξύλινο μοναστηριακού τύπου τραπέζι... Ο μικρός χώρος των μη καπνιστών στα αριστερά φιλοξενεί περιμετρικά το πωλητήριο.... Ο μεγάλος τέλος χώρος μπαίνοντας δεξιά... είναι πιο άνετος, πιο φωτεινός... " Να προσθέσω κι εγώ το παράπονό μου ότι ο καλύτερος και μεγαλύτερος χώρος διατίθεται για τους καπνιστές. Επίσης, στον χώρο των μη καπνιστών, όπου καθίσαμε, κι εμένα δεν μου έκανε θετική εντύπωση η μείξη φυσικού και τεχνητού πράσινου, ενώ πρέπει να σημειώσω ότι η πράσινη μοκέτα που μοιάζει με γκαζόν, έκρυβε άτσαλα κάποιες μικρές υψομετρικές διαφορές του δαπέδου, με αποτέλεσμα να δω τουλάχιστον 3-4 κυρίες με ψηλοτάκουνα παπούτσια να κινδυνεύσουν να πέσουν. Χρειάζεται προσοχή σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες από καλά εστιατόρια, όπως φιλοδοξούν να είναι οι "Lefkes on the side". Κατά τα άλλα, στα θετικά να αναφερθούν η άνετη διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων και η ζωηρή, ευχάριστη, γιορτινή, στο κλίμα των ημερών lounge μουσική.

Η ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη υπεύθυνη μας έφερε κατάλογο ρωτώντας αν θέλαμε brunch με καφέ ή γεύμα. Επίσης, έφερε νερό βρύσης σε καλόγουστο μπουκάλι. Το νερό ανανεώθηκε πολλές φορές, χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε, ένα από τα πολλά σημάδια της άριστης εξυπηρέτησης που απολαμβάνουν οι πελάτες.

Η παραγγελία μας εκτός από καφέ και τσάι, περιλάμβανε τα ακόλουθα από τον κατάλογο του brunch:

- Ανάμεικτη σαλάτα με τηγανιτό μανούρι, φιστίκια Αιγίνης και γλυκό κυδώνι. Πολύ καλή σε ποιότητα και ποσότητα, φρεσκοκομμένα τα λαχανικά, πολύ νόστιμο το μανούρι.

- Πράσινη σαλάτα με σολομό, chia seeds και βινεγκρέτ μάνγκο τζίντζερ για τη λάτρη του σολομού φίλη μας, η οποία έμεινε πολύ ικανοποιημένη από τη γεύση της.

- Ισπανική ομελέτα με πατάτα, λαχανικά και chorizo. Σερβιρίστηκε σε ένα τεράστιο πήλινο. Εξαιρετική γεύση, μαεστρικά συνδυασμένα τα υλικά.

- Μπαγκέτα Μασσαλίας με σολομό μαριναρισμένο, κρέμα τυριού, αγγούρι και αυγό. Πολύσπορο, νόστιμο το ψωμί του χορταστικού αυτού σάντουιτς, γευστικά απογειωτικός ο συνδυασμός σολομού, τυριού κρέμα και αγγουριού.

- Rosti πατάτας με ιταλική coppa, κρέμα παρμεζάνα και μαρμελάδα ντομάτας. Κατά τη γνώμη μου το rosti πατάτας σε συνδυασμό με το ιταλικό αλλαντικό coppa άφηνε μια μάλλον βαριά γεύση στο στόμα.

- Γιαούρτι με μέλι, με φρέσκα φρούτα και granola. Η αρκετά μεγάλη ποσότητα από βρώμη, αναμειγμένη με διάφορους ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σπόρους δεν αναδείκνυε γευστικά το γιαούρτι, θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο γευστικά...

Γενικά, πάντως, η γευστική αποτίμηση ήταν θετική. Προφανώς, επιφυλασσόμαστε σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσουμε τα κρεατικά από το κρεοπωλείο, καθώς και τα γλυκά, όμως η εικόνα που σχηματίσαμε, (όπως άλλωστε και οι προγράψαντες fratello, Vaggg, PONTIKI, Ucook και aboutspy) είναι η εικόνα ενός μοντέρνου allday εστιατορίου που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος με την παρέα του. Πληρώσαμε γύρω στα 16-17 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα, όμως το value for money είναι αρκετά καλό, λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, αλλά και το εξαιρετικό σέρβις. Προσωπικά, προγραμματίζω να ξαναεπισκεφτώ τις "Lefkes on the side", με στόχο ακόμα περισσότερες γευστικές εμπειρίες!

ΥΓ. Καλή χρονιά με υγεία για όλες και όλους τους χρήστες του ask4food! Μακάρι το 2019 να είναι γεμάτο χαρές, γευστικά ταξίδια και να φέρει την επανενεργοποίηση καλών φίλων και αξιόλογων χρηστών του site που έχουν να γράψουν κριτική εδώ και αρκετό καιρό!

20 Δεκ 2018

Πριν από λίγο καιρό Τρίτη βράδυ, παρέα 8 ατόμων, μετά από πρόταση φίλου που πηγαίνει χρόνια εκεί, επισκεφτήκαμε "ΤΟ ΛΥΧΝΙΟΝ", στην οδό Λουίζης Ριανκούρ στους Αμπελόκηπους. Πρόκειται για μια παραδοσιακή ταβέρνα που λειτουργεί στο εσωτερικό και την αυλή μιας μονοκατοικίας που έχει μείνει όρθια, ανάμεσα στις πάμπολλες πολυκατοικίες της περιοχής.

Ο χώρος είναι αρκετά ζεστός και συμπαθητικά διακοσμημένος, έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι καλεσμένος σε σπίτι. Μόνο μειονέκτημα ότι λόγω της διαρρύθμισης, μερικές φορές οι πελάτες στριμώχνονται αναγκαστικά στα τραπεζοκαθίσματα.

Μας υποδέχτηκε μια πολύ ευγενική κυρία, η οποία μας βοήθησε να τοποθετηθούμε σε ένα τραπέζι για οκτώ άτομα, μας έφερε καταλόγους και νεράκι από τη βρύση σε κανάτα. Η ίδια, μετά από λίγο πήρε και την παραγγελία.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Χωριάτικη σαλάτα: Μεγάλη μερίδα, φρεσκοκομμένα τα σαλατικά, πολύ εύγευστη η φέτα, την τιμήσαμε δεόντως, δεν έμεινε τίποτα!

- Παντζάρια: Πολύ σωστά βρασμένα και εύγευστα, μας άρεσαν πολύ.

- Κολοκυθοκεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, νόστιμοι.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Κι αυτά καλοτηγανισμένα και σε μεγάλη μερίδα, τιμήθηκαν δεόντως απ' όλους μας!

- Πατάτες τηγανιτές: Φρεσκοτηγανισμένες, δεν άφηναν αίσθηση λαδίλας. πολύ νόστιμες.

- Παΐδάκια αρνίσια: Ζουμερά, καλοψημένα, άρεσαν σε όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ: Σερβίρεται καλυμμένο με ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι σίγουρα το απόλυτο must του καταστήματος! Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε ακόμα δύο μερίδες, οι οποίες καταναλώθηκαν εν ριπή οφθαλμού.

- Κοτόπουλο φιλέτο: Καλής ποιότητας φιλέτο, πολύ σωστά ψημένο.

Μας έφεραν φέτες ψημένου ψωμιού με λίγο λάδι, κι αυτές ήταν εύγευστες.

Ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασί, το οποίο άφησε καλή επίγευση και δεν ζάλισε κανέναν από μας.

Κι όλα αυτά σερβιρίστηκαν σε σωστούς χρόνους και με χαμόγελο! Μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση, ότι δεν μας προσφέρθηκε κέρασμα, καθώς, όπως εξήγησε η ευγενική υπεύθυνη, ο χαλβάς είχε τελειώσει...

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 11-12 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική για όσα δοκιμάσαμε.

Συμπέρασμα: Αξίζει απόλυτα και προτείνεται ανεπιφύλακτα η επίσκεψη στο "ΛΥΧΝΙΟΝ"! Καλής ποιότητας φαγητό παραδοσιακής ελληνικής ταβέρνας, ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος (και είμαι σίγουρος ότι, όταν ο καιρός είναι καλός, η αυλή θα προσφέρεται για να καθίσετε με την παρέα σας), ευγενική εξυπηρέτηση και καλές τιμές αποτελούν τα συστατικά της επιτυχίας!

ΥΓ. Εύχομαι σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food Καλά Χριστούγεννα! Ειδικότερα, στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, να είναι καλά με τις οικογένειές τους και το 2019 να φέρει ακόμα πιο γευστικά ταξίδια και αναγέννηση του σάιτ που ελπίζω να ξεπεράσει τα σημάδια κόπωσης που πρόσφατα επεσήμανε ο αγαπητός fratello!

03 Νοε 2018

Σαββατόβραδο και η επιθυμία για πίτσα μας οδήγησε, παρέα τριών ατόμων, στο MYSTIC PIZZA & PASTA, στο Παγκράτι, πίσω από το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το εστιατόριο στεγάζεται στο όμορφο κτήριο που για χρόνια στεγαζόταν η παραδοσιακή ταβέρνα του Μεγαρίτη.

Φτάνοντας εκεί, η ευγενέστατη υπεύθυνη που μας υποδέχτηκε, έδωσε δύο επιλογές: Να καθίσουμε στην καλυμμένη ημιυπαίθρια ταράτσα ή στον εσωτερικό χώρο. Μια και ο καιρός είχε αρχίσει να κρυώνει, προτιμήσαμε το δεύτερο. Όμορφος, συμπαθητικά διακοσμημένος χώρος με ξύλινα έπιπλα και τέτοια διαρρύθμιση, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα και να μην ενοχλείται ο ένας πελάτης από τον άλλο.

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω το θετικό στην εξυπηρέτηση: Κατέφθασε αμέσως με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας κανάτα με νερό βρύσης που ανανεώθηκε, όποτε χρειάστηκε και μας προσφέρθηκαν μετά από λίγο κομμάτια φρεσκοψημένης βάσης πίτσας (κάτι ανάμεσα σε φοκάτσια και ψωμάκι) με μια νόστιμη σως με βάση το γιαούρτι. Δεν υπάρχει καμιά "κρυφή" χρέωση (τύπου κουβέρ), όπως σωστά επισήμανε στην κριτική του και ο έμπιστος χρήστης ALEX80.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
- Σκορδόψωμο με λιαστή ντομάτα, ελαιόλαδο και ρίγανη. Περιλάμβανε τρία ευμεγέθη τεμάχια, αρκετά νόστιμα, αν και κάπως βαριά στη γεύση.

- Φαλάφελ. Μας σέρβιραν έξι μεγάλα τεμάχια μαζί με μια δροσερή σως με βάση το γιαούρτι, η οποία έδενε γευστικά με τα φαλάφελ και τα νοστίμιζε, καθώς από μόνα τους δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.

- Σαλάτα Mystic Αpple με λόλα, μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο, καρύδια, κανναβόσπορο, μήλο και βινεγκρέτ με μέλι. Πραγματικά πολύ νόστιμη, ελαφριά και δροσερή σαλάτα, μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν τέλεια εισαγωγή για τις πίτσες που ακολούθησαν.

- Πίτσα Olive (8 κομμάτια) με τυρί, ντομάτα, μανιτάρια, ελιές, φέτα, πιπεριά και ρίγανη. Πραγματικά πεντανόστιμη! Η ζύμη από κανναβόσπορο αφήνει αρκετά ελαφριά αίσθηση, ήταν πολύ σωστά ψημένη και ο συνδυασμός του σωστά λιωμένου τυριού με τα λαχανικά μας ικανοποίησε πλήρως γευστικά.

- Πίτσα Capricciosa (8 κομμάτια) με μοτσαρέλα, ντομάτα, ζαμπόν, αγκινάρες. Αυτή η πίτσα δεν μας άρεσε και τόσο, ίσως χρειαζόταν λίγο ψήσιμο ακόμα...

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν τρία νοστιμότατα χειροποίητα σοκολατάκια με κανναβόσπορο, αν δεν κάνω λάθος, πραγματικά πολύ νόστιμα, γλυκό κλείσιμο για το όμορφο δείπνο μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε γύρω στα 13-14 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money για αυτά που παραγγείλαμε...

Συνοψίζοντας, το MYSTIC PIZZA & PASTA στο Παγκράτι μας άφησε γενικά θετικές εντυπώσεις. Αρκετά καλό φαγητό, ειδικά η μία πίτσα μας ενθουσίασε, αλλά και γενικότερα, η ζύμη από κανναβόσπορο μας φάνηκε αρκετά ελαφριά και εύπεπτη. Ο χώρος όμορφος και προσεγμένος, και πάντως, ο εσωτερικός χώρος προσδίδει μια ζεστασιά, όμορφη για το χειμωνιάτικο κρύο. Η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη, ειδικά η υπεύθυνη το βράδυ που βρεθήκαμε εκεί, ήταν πάντα με το χαμόγελο και ανταποκρινόταν ταχύτατα σε ό, τι ζητούσαν οι πελάτες, ενώ άξια λόγου είναι και η έλλειψη "κρυφών" χρεώσεων, όπως ήδη προανέφερα. Τέλος, και το value for money είναι ικανοποιητικό.

Εν κατακλείδι, αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για την περιοχή και θα το έχουμε στα υπόψη μας για μελλοντικές επισκέψεις.

29 Οκτ 2018

Στο "Στέκι του Ηλία" (την πρώτη από τις δύο ομώνυμες ταβέρνες στο Θησείο, αυτή που βρίσκεται απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Αθανασίου) βρεθήκαμε πριν από λίγες μέρες, ένα όμορφο φθινοπωρινό Σαββατόβραδο του Οκτωβρίου, μετά από παρότρυνση φίλης, τέσσερα άτομα. Φτάνοντας έξω από την ταβέρνα, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας παρέπεμψε στον απέναντι υπαίθριο, πλην στεγασμένο με μεγάλη τέντα χώρο, λέγοντάς μας ότι μια και ο καιρός είναι καλός, σερβίρουν έξω.

Αξίζει να αναφέρω ότι ο εσωτερικός χώρος που χαρακτηρίζεται από την ύπαρξη επτά μεγάλων κρασοβάρελων είναι αρκετά συμπαθητικός, σε αντίθεση με τον άχρωμο εξωτερικό χώρο. Τουλάχιστον, τα τραπέζια είναι τοποθετημένα σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους και μπορεί κάποιος να καθίσει άνετα. Μην περιμένετε πολυτέλειες, απλά παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας...

Αμέσως με το που καθίσαμε ένας ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ερωτηθούμε), το οποίο και ήπιαμε, χωρίς περαιτέρω συζήτηση, παρότι το σχολιάσαμε μεταξύ μας. Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικός, εξάλλου το στέκι του Ηλία φημίζεται κυρίως για τα παϊδάκια του και με αυτή τη λογική είχαμε κατευθυνθεί προς τα εκεί.

Η παραγγελία μας λοιπόν περιλάμβανε:
- Μια μερίδα χόρτα: Αρκετά νόστιμα, ίσως λίγο περισσότερο βρασμένα απ' όσο χρειαζόταν.

- Μια χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, με πολύ νόστιμη, αλμυρούτσικη φέτα.

- Δύο μερίδες τηγανιτές πατάτες: Πολύ νόστιμες, κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, καταναλώθηκαν μέχρι την τελευταία.

- Μία μερίδα γραβιέρα: Πολύ νόστιμη και αρκετά μεγάλη μερίδα.

- Μία μερίδα λουκάνικο χωριάτικο: Απλά συμπαθητικό, σερβιρίστηκε με τηγανιτές πατάτες, καλοψημένο πάντως.

- Τζατζίκι: Νοστιμούτσικο μεν, αρκετά ελαφρό δε.

- Ένα κιλό αρνίσια παϊδάκια: Πολύ σωστά ψημένα, καλή ποιότητα κρέατος, μας άρεσαν πολύ.

- Μας έφεραν και ψημένες φέτες χωριάτικου ψωμιού, με αρκετά συμπαθητική γεύση.

Χωρίς τα ποτά, το κόστος έφτασε τα 17-18 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Απλά μας έκανε άσχημη εντύπωση το ότι λίγο πριν τις 12, Σαββατόβραδο θυμίζω, και ενώ είχαμε μείνει 3-4 παρέες, ένας σερβιτόρος μας ζήτησε, αν είναι εύκολο, να πληρώσουμε, "διώχνοντάς μας ευγενικά" και το ότι δεν προσφέρθηκε κανένα κέρασμα. Ας είναι...

Γενικά, το φαγητό στο "Στέκι του Ηλία" μας άφησε, ως συνήθως, καλές εντυπώσεις. Όμως η κόπωση στην εξυπηρέτηση μάλλον θα λειτουργήσει αποτρεπτικά για μελλοντικές επισκέψεις μας...

10 Οκτ 2018

Το καλοκαίρι που πέρασε ήταν περίεργο.

Από τη μια η πυρκαγιά στην Αν. Αττική άφησε το βαρύ και πένθιμο αποτύπωμά της στις ψυχές όλων μας.

Από την άλλη και οι κλιματολογικές συνθήκες (πολλές μέρες βροχή και συννεφιά) δεν μας άφησαν να χαρούμε την καλοκαιρία.

Ας είναι...

Μέσα Σεπτεμβρίου και μετά από πρόσκληση φίλου, βρεθήκαμε τρία άτομα για φαγητό, Παρασκευή βράδυ στο biftekia & souvlakia της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό. Ο χώρος σε προδιαθέτει θετικά, λιτή διακόσμηση με το γνωστό στυλ "μίμησης μπακάλικου" που πολλές νεο-ταβέρνες και νεο-σουβλατζίδικα έχουν υιοθετήσει. Συσκευασίες προϊόντων, κατά κανόνα ελληνικών, διακοσμούν τους τοίχους. Κατά τα άλλα, το λευκό χρώμα κυριαρχεί σε τραπέζια και καρέκλες και η διαρρύθμιση των τραπεζοκαθισμάτων είναι τέτοια που γενικά, οι πελάτες κάθονται άνετα και δεν ενοχλούν ούτε ενοχλούνται από τους διπλανούς τους.

Μόλις φτάσαμε, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας βοήθησε να διαλέξουμε τραπέζι στο σχεδόν μισογεμάτο εστιατόριο, Προτιμήσαμε τον ημιυπαίθριο στεγασμένο εξωτερικό χώρο. Σχεδόν αμέσως ένας άλλος ευγενικός σερβιτόρος έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο άνοιξε χωρίς να μας ρωτήσει (και αυτό οφείλω να αναφέρω ήταν και το μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση των κατά τα άλλα ευγενέστατων και ταχύτατων σερβιτόρων). Λίγο αργότερα, ο υπεύθυνος πήρε την παραγγελία μας.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Πίτες με καλαμάκι κοτόπουλο. Ο καθένας διάλεξε διαφορετική γέμιση, προσωπικά προτίμησα ντομάτα και σάλτσα γιαουρτιού, Η πίτα ήταν αλάδωτη, πολύ σωστά ψημένη, το καλαμάκι κοτόπουλο πολύ νόστιμο και εξαιρετική η σως γιαουρτιού. Να σημειώσω ότι στους φίλους που τη δοκίμασαν άρεσε πολύ και η σως μουστάρδας.

- Μερίδα γύρο χοιρινό. Αρκετά καλός ο γύρος, αν και μάλλον ξεροψημένος. Συνοδευόταν μόνο από πιτάκια και σως μουστάρδας.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη παρμεζάνα. Πολύ νόστιμες, φρεσκοκομμένες σε μορφή τσιπς και με αρκετή παρμεζάνα πάνω τους. Μας άρεσαν πολύ.

- Σαλάτα σίζαρς με γύρο κοτόπουλο. Αρκετά καλή, έδεναν γευστικά τα πράσινα λαχανικά και ειδικά το μαρούλι με τον γύρο κοτόπουλο.

- Ντάκος με τριμμένη ντομάτα, ξινομυζήθρα και κάπαρη. Αρκετά νόστιμη επιλογή η σαλάτα αυτή, πολύ καλής ποιότητας η ξινομυζήθρα που ο κατάλογος ανέφερε ότι είναι από την Κρήτη.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 14-16 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα για λογαριασμό σε (νεο-)σουβλατζίδικο. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι η τιμή της πίτας με καλαμάκι ή γύρο (κοτόπουλο ή χοιρινό) ανέρχεται στα 2,90 ευρώ, τιμή αρκετά υψηλή.

Να προσθέσω ότι μαζί με τον λογαριασμό έφτασαν και τρία ποτηράκια με γρανίτα λεμόνι, ευχάριστο κέρασμα, για να αλλάξει η γεύση μας.

Συνοπτικά, το νεο-σουβλατζίδικο BIFTEKAKIA KAI SOUVLAKIA της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό μας άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας κέρδισε κιόλας. Ευγενική εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος, αρκετά καλό φαγητό, αλλά ακριβές τιμές για το είδος του...

Καλό φθινόπωρο σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food!

ΥΓ. Αγαπητέ jim η παρουσία σου στο ask4food είναι πολύτιμη! Ελπίζω οι υποχρεώσεις σου να επιτρέψουν να παραμείνει κοντά στην κοινότητά μας η κοφτερή, μα και συνάμα λυρική, πένα σου...

18 Ιουν 2018

Πριν από λίγες μέρες συναντηθήκαμε με δύο καλούς παλιούς φίλους στα Ιλίσια για απογευματινό καφέ. Ο ένας από τους δύο, λάτρης της καλής ελληνικής κουζίνας, πρότεινε να συνεχίσουμε με δείπνο στο COOKOOVAYA, γνωστό και ως εστιατόριο των πέντε σεφ (Σπύρος Λιάκος, Βαγγέλης Λιάκος, Περικλής Κοσκινάς, Νίκος Καραθάνος και Μάνος Ζουρνατζής) που έχουν εμπιστευτεί έναν έκτο, τον Σπύρο Παυλίδη, να υλοποιεί τις γευστικές τους προτάσεις. Μάλιστα, όπως αναφέρει στην κριτική της και η αγαπητή PP_TINA, ένας πίνακας που απεικονίζει τους έξι σεφ δεσπόζει στην πλευρά του εστιατορίου που έχει είσοδο από την οδό Χατζηγιάννη Μέξη.

Για τον χώρο και την περιγραφή του φυσικά θα παραπέμψω στην αριστοτεχνική, λεπτομερή περιγραφή στην κριτική που έγραψε η PP_TINA. Υπάρχουν δύο είσοδοι, επί των οδών Χατζηγιάννη Μέξη και Βεντήρη, αντίστοιχα. Υπάρχουν τέσσερις διακριτοί χώροι: Ο εξωτερικός, από την πλευρά της Χατζηγιάννη Μέξη, ιδανικός για τα ζεστά καλοκαιρινά βράδια, δύο εσωτερικοί, ο ένας με θέα στην ανοιχτή κουζίνα και το πατάρι. Αξιοσημείωτο είναι ότι τα τραπέζια είναι στρωμένα με πολύ καλής ποιότητας τραπεζομάντιλα και σερβίτσια. Μοναδικό "φάουλ" ότι σε μέρος του εσωτερικού χώρου επιτρέπεται το κάπνισμα...

Μόλις φτάσαμε, ρωτηθήκαμε από τον ευγενέστατο υπεύθυνο αν είχαμε κάνει κράτηση και μετά μας κατεύθυνε να διαλέξουμε ένα τραπέζι στον εσωτερικό χώρο, μια και τα "τραπεζάκια έξω" ήταν ασφυκτικά γεμάτα, κυρίως από τουρίστες με υψηλά βαλάντια που έμεναν στα ευρισκόμενα στην περιοχή πολυτελή ξενοδοχεία. Πράγματι διαλέξαμε ένα τραπέζι κοντά στην ανοιχτή τζαμαρία και αμέσως, ένας ευγενικός σερβιτόρος έφερε καταλόγους άνοιξε, χωρίς ερώτηση, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και γέμισε τα ποτήρια μας. Ο κατάλογος είναι συνεκτικός, αλλάζει καθημερινά και χωρίζεται στις εξής πέντε κατηγορίες: σαλάτες, κρύα πιάτα και ωμά, ξυλόφουρνος, κάρβουνα, τηγάνι και κατσαρόλα και γλυκά και παγωτά.

Μετά από σύντομη μελέτη παραγγείλαμε:
- Χωριάτικη σαλάτα με ξινοτύρι Κρήτης, κάπαρη και ελιές. Φρεσκοκομμένα και καλής ποιότητας λαχανικά, πολύ ιδιαίτερη γεύση το ξινοτύρι. Μας άρεσε πολύ.

- Μουσακάς: Σερβιρίστηκε ο γνωστός, παραδοσιακός ελληνικός μουσακάς σε μια άψογη εκτέλεση. Ο φίλος που παρήγγειλε το πιάτο, έμεινε ενθουσιασμένος.

- Μακαρόνια fusilli στα κάρβουνα, χτένι κοτόπουλο, σπανάκι, μανιτάρια, κρεμμυδάκι και παλαιωμένη γραβιέρα. Σερβίρεται σε ένα πυρίμαχο σκεύος και ο φίλος που το διάλεξε, ικανοποιήθηκε πλήρως από τον γευστικό συνδυασμό.

- Κοιλιά τόνου με φασολάκια στα κάρβουνα, gazpacho ντομάτας και δροσερή σως γιαουρτιού. Αυτό το πιάτο παρήγγειλα και έμεινα ενθουσιασμένος, γιατί ο τόνος ήταν απόλυτα σωστά ψημένος και έδενε γευστικά με τα φασολάκια και την εξαιρετική σως γιαουρτιού.

Να σημειωθεί ότι στην αρχή μας έφεραν εξαιρετικά νόστιμο φρέσκο χωριάτικο και μαύρο ψωμί δικής τους παραγωγής συνοδευόμενο από αγελαδινό βούτυρο Γαΐτανίδη και αυγοτάραχο Τρικαλινού, ένας πολύ προκλητικός και ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός.

Καθώς η ώρα είχε περάσει και ο ένας φίλος έπρεπε να επιστρέψει σπίτι του, δεν παραγγείλαμε γλυκό, παρότι εντυπωσιαστήκαμε από την όψη και μόνο της τάρτας αχλαδιού με καραμέλα βουτύρου και παγωτό βανίλια.

Η εξυπηρέτηση ήταν τυπικά ευγενική και αρκετά γρήγορη. Οι σερβιτόροι είναι εξαιρετικά καλά εκπαιδευμένοι και μας εντυπωσίασε η ταχύτητα, με την οποία έστρωναν και ξέστρωναν σερβίτσια και μετακινούσαν τραπέζια, ανάλογα με τον αριθμό ατόμων που αποτελούσε κάθε παρέα.

Ως προς τις τιμές, σίγουρα δεν πρόκειται για ένα οικονομικό εστιατόριο. Πληρώσαμε λίγο κάτω από 30 ευρώ το άτομο, θεωρώ πάντως ότι το value for money είναι σχετικά καλό, δεδομένων των πρώτων υλών που χρησιμοποιούνται, της ποιότητας της μαγειρικής, της εξυπηρέτησης και του χώρου. Σίγουρα, το value for money επιδέχεται σημαντικής βελτίωσης και η ιδέα ενός μενού προσφοράς θα μπορούσε να συμβάλει σε αυτό. Να σημειώσω πάντως, ότι στον ιστότοπο του εστιατορίου αναγράφονται με ακρίβεια οι τιμές για όλα τα είδη, ώστε οι πελάτες να μη βρεθούν προ εκπλήξεων.

Πληροφοριακά, το εστιατόριο λειτουργεί 13:00-01:00, έχει ως μότο το "Wise Cuisine" -
Σοφή κουζίνα, γιατί σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες "είναι ο ορισμός του ελληνικού φαγητού. Της οικιακής οικονομίας, της θυμοσοφίας, της γνώσης, της εποχικότητας, της διαχείρισης των υλικών και του τρόπου λειτουργίας της κουζίνας. " Διαθέτει μια εξαιρετικά πλούσια λίστα κρασιών και το δικό τους κρασί που δημιουργείται ειδικά για την Cookoovaya από το οινοποιείο Γκιρλέμη σε τέσσερις ποικιλίες και σερβίρεται και ατομικά, σε ποτήρι.

Κλείνοντας την κριτική μου, θα συνόψιζα πως το εστιατόριο Cookoovaya προσφέρεται να το επισκεφτεί κάποιος σε ειδικές περιστάσεις. Άριστης ποιότητας φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος και σχετικά υψηλές τιμές (αλλά με καλό value for money) είναι το τετράπτυχο που περιγράφει τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του.

12 Ιουν 2018

Τελευταία Κυριακή του Μαΐου, το καλοκαιράκι καταφτάνει ολοταχώς και μια καλή φίλη τηλεφώνησε να συναντηθούμε, παρέα τεσσάρων ατόμων, στο Κολωνάκι. Η ίδια, ως λάτρης της ιταλικής κουζίνας είχε έτοιμη και την πρόταση: "Frankie" στη Σκουφά! Έχοντας διαβάσει και την κριτική που έγραψε η αγαπητή PP_TINA ήμουν ήδη θετικά διακείμενος απέναντι στο εν λόγω εστιατόριο.

Αποφάσισα λοιπόν να ρίξω μια ματιά στον ιστότοπό του και, ενώ συνέλεξα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες, με έκπληξη διαπίστωσα πως αυτό που η PP_TINA ανέφερε προ τριμήνου: "... οργανωμένη ιστοσελίδα του εστιατορίου, με όλο το μενού και τις τιμές χωρίς μισόλογα... " δεν ισχύει πια, καθώς αναγράφεται μόνο το μενού και όχι οι τιμές... Να πω την αλήθεια κάτι τέτοιο δεν μου αρέσει, είναι σαν οι ιδιοκτήτες να μη θέλουν να φανερώσουν το οικονομικό κόστος του φαγητού. Πιστεύω πως όποιος ξεκινά μια προσπάθεια με ένα νέο εστιατόριο, χρειάζεται στο διαδίκτυο να δίνει πλήρη εικόνα του εστιατορίου αυτού και ασφαλώς, οι τιμές του είναι ένα σημαντικό στοιχείο της εικόνας του!

Τέλος πάντων, φτάσαμε εκεί κατά τις 9:30 και ο ευγενικός υπεύθυνος μας βοήθησε να διαλέξουμε ένα τραπέζι στο ισόγειο, κοντά στην είσοδο, για να απολαμβάνουμε και το φρέσκο βραδινό αεράκι. Να σημειώσω πως τα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στον πεζόδρομο, στον εξωτερικό χώρο, ήταν ήδη κατειλημμένα, ενώ αρκετές παρέες κάθονταν και στο ισόγειο. Αντίθετα, ο πρώτος όροφος ήταν άδειος. Σχετικά με τον χώρο, θα συμφωνήσω απόλυτα με την αγαπητή PP_TINA πως το όμορφο κτήριο του μεσοπολέμου, στο οποίο στεγάζεται το Frankie, χαρακτηρίζεται από "ένα συνταίριασμα διαφορετικών διακοσμητικών στοιχείων" και θα παραπέμψω για περισσότερα στην πάντα ακριβή και λεπτομερή περιγραφή του χώρου που συμπεριλαμβάνεται στην κριτική της.

Να προσθέσω ότι δημιουργοί του Frankie είναι o Δημήτρης Χριστοφορίδης και o Σεφ Χρήστος Αθανασιάδης με Chef de Cuisine τον Παναγιώτη Μωυσή. Ο προσανατολισμός είναι σαφώς προς την ιταλική κουζίνα, με φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά, κρεατικά, ψωμί και πίτσες με προζύμι και βιολογικό αλεύρι, αλλά και gluten free και lactose free επιλογές. Προσφέρεται επίσης μια αρκετά μεγάλη γκάμα από ελληνικά και ιταλικά κρασιά. Το εστιατόριο είναι ανοιχτό από νωρίς το πρωί προσφέροντας brunch και ιταλικά snacks, αρωματικούς καφέδες και ροφήματα, ενώ πολύ συμπαθητικά μου φάνηκαν και τα cocktails, καθώς μία από τις φίλες της παρέας παρήγγειλε ένα ιδιαίτερα αρωματικό, με βάση τη μαστίχα.

Ας περάσουμε στην παραγγελία μας όμως: Από τον αρκετά εκτενή κατάλογο παραγγείλαμε και γευτήκαμε:

- Σαλάτα με ντοματίνια, ελληνικές πίκλες μυρωδικών, αγγούρι και φέτα. Περιείχε και μικρά ντακάκια, ήταν πολύ εύγευστη και άρεσε σε όλους μας.

- Σπαγγέτι με γαρίδες στον ζωμό τους με βότανα Προβηγκίας για την προσκαλέσασα φίλη. Της άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, τα φρέσκα ζυμαρικά ήταν βρασμένα al dente, οι γαρίδες πολύ γευστικές και η σάλτσα από βότανα εξαιρετική.

- Καρμπονάρα με καπνιστή πανσέτα και Parmigiano Reggiano για την έτερη φίλη της παρέας. Της φάνηκε αρκετά καλή, χωρίς κάτι το ξεχωριστό στη γεύση της. Κι εδώ τα φρέσκα ζυμαρικά ήταν σωστά βρασμένα.

- Σολομός ψητός με γλυκοπατάτα και πράσα μπρεζέ για τον λάτρη των ψαριών φίλο της παρέας. Σωστά ψημένο το φιλέτο σολομού, ενδιαφέρουσα η γευστική συνοδεία από γλυκοπατάτα και πράσα.

- Σπαγγέτι με ricotta, μπρόκολο και φρέσκια ντομάτα για τον υπογράφοντα. Άψογα βρασμένο το φρέσκο σπαγγέτι έδενε γευστικά με το τυρί, το μπρόκολο και τη ντομάτα.

Ως επιδόρπια επιλέξαμε:
- Τιραμισού με crumble καφέ και tapioca με σφένδαμο. Η αλήθεια είναι ότι δεν μας ενθουσίασε...

- Καλτσόνε με πραλίνα, mascarpone και acai berries. Η αλήθεια είναι ότι μας ενθουσίασε!!! Και αυτό παρότι ήμασταν αρκετά επιφυλακτικοί στο να το παραγγείλουμε... Ήρθε πάνω σε ξύλινη βάση, πασπαλισμένο με άχνη ζάχαρη, ήταν απλά τέλειο γευστικά!

Στην αρχή μας έφεραν κομμάτια φοκάτσια με ντιπ ντομάτας και ελιές. Ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα και ζητήσαμε και μας έφεραν και δεύτερη φορά. Επίσης, το νερό ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε, όταν το ζητήσαμε.

Στο τέλος, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας προσφέρθηκε ως κέρασμα ένα γλυκόπιοτο λικέρ.

Συνολικά, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική με μικροκαθυστερήσεις. Π. χ. από τα κυρίως πιάτα, ο σολομός έφτασε στο τραπέζι μας με μικρή καθυστέρηση.

Το κόστος ανήλθε γύρω στα 23-24 ευρώ το άτομο, σίγουρα οι τιμές είναι σχετικά 'τσιμπημένες". αλλά από την άλλη πλευρά στο Κολωνάκι ήμασταν...

Γενική εντύπωση: Θετική! Με τη συγκεκριμένη παρέα βάλαμε στόχο να ξαναπάμε, ίσως τη χειμερινή περίοδο, για να δοκιμάσουμε και τις πίτσες που φαίνονται εξαιρετικά εύγευστες. Το φαγητό, βασισμένο σε ποιοτικές πρώτες ύλες, κερδίζει τον πελάτη, η εξυπηρέτηση είναι ευγενική, ο χώρος πολύ όμορφος. Μόνο οι τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο χαμηλές ή να θεσπιστούν μενού προσφοράς. Αγαπητές και αγαπητοί φίλοι του ask4food, κατά τη γνώμη μου το "Frankie" αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για ιταλικές γεύσεις στο κέντρο της Αθήνας!

24 Μαι 2018

Πριν από λίγες μέρες είχα διαβάσει τις κριτικές του αγαπητού Vaggg και εν συνεχεία της αγαπητής nemo για το "Σάββας κεμπάπ" στην οδό Ερμού και κάπου στην άκρη του μυαλού μου είχα αρχίσει να σκέφτομαι την πιθανότητα να επισκεφτώ το πολυώροφο αυτό κατάστημα. Τρίτη βράδυ λοιπόν και αγαπητός φίλος μου τηλεφώνησε για να με πληροφορήσει ότι είχε κανονιστεί σε αυτό το εστιατόριο δείπνο με την ευκαιρία άφιξης φιλικού ζευγαριού από το εξωτερικό. Ίσως πριν να διαβάσω τις δύο προαναφερθείσες κριτικές, να έφερνα αντίρρηση. Συμφώνησα όμως...

Πράγματι μαζευτήκαμε επτά (μαζί με τους δύο προσκεκλημένους μας) άτομα και κατευθυνθήκαμε στην ταράτσα, όπου ο φίλος είχε κλείσει τραπέζι με θέα στην Ακρόπολη, για να ευχαριστήσει τους αλλοδαπούς φίλους μας που είχαν ζητήσει δείπνο με γύρο και πίτες!

Η εντύπωση από τον χώρο σχετικά θετική. Και στο ισόγειο και στους ορόφους άνετα τραπεζοκαθίσματα, συμπαθητική διακόσμηση. Πιο στριμωγμένα στην ταράτσα και λιγότερο βολικά καθίσματα, όμως έστω κι έτσι η θέα της Ακρόπολης αποζημιώνει τον πελάτη.

Η εξυπηρέτηση: Τυπικά ευγενική. Οι σερβιτόροι προσπαθούσαν να εξυπηρετήσουν όσο γίνεται γρήγορα, η πολυκοσμία, οι πολλές παραγγελίες και η στενότητα του χώρου τους εμπόδιζαν. Ο υπεύθυνος για την παραγγελία, αρκετά βιαστικός, δεν είχε διάθεση για πολλές εξηγήσεις, ειδικά όταν αντιλήφθηκε ότι πέντε στους επτά πελάτες του τραπεζιού ήμασταν Έλληνες. Σε διπλανό τραπέζι, όπου κάθονταν μόνο τουρίστες, ήταν πολύ πιο επεξηγηματικός.

Στα του φαγητού επιλέξαμε και παραγγείλαμε:
- Σαλάτα Σάββας σπέσιαλ με μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι, λιαστή ντομάτα, ραπανάκι και ψητό χαλούμι. Μεγάλη μερίδα, επαρκής ποσότητα, για να δοκιμάσουμε όλοι, φρεσκοκομμένη και νόστιμη. Καλής ποιότητας και σωστά ψημένο το χαλούμι. Μας άρεσε πολύ και καταναλώθηκε γρήγορα.

- Χωριάτικη σαλάτα, με όλα τα γνωστά συστατικά της. Κι αυτή σε μεγάλη μερίδα, και φρεσκοκομμένη. Πολύ νόστιμες οι ντομάτες, θα περίμενα λίγο πιο πλούσια τη γεύση της φέτας. Ενθουσίασε πάντως τους φιλοξενούμενούς μας.

- Πατάτες Twister Ο Vagg τις περιγράφει με ακρίβεια: Πατάτες τηγανιτές κομμένες σαν σερπαντίνες (σε μηχάνημα προφανώς) με σος, ντομάτα, κρεμμυδάκι, μαϊντανό και λιωμένο τυρί. Εντυπωσιακές στην όψη, συμπαθητικές στη γεύση, ακριβές στην τιμή...

- Πίτα Καισαρείας με παστουρμά, κασέρι και ντομάτα σε τραγανό φύλλο κρούστας. Αρκετά καλός ο παστουρμάς, γενικά όμως, δεν ενθουσίασε την παρέα.

- Σουβλάκι μοσχαρίσιο. Ενδιαφέρουσα γευστική πρόταση, σωστά ψημένο, σχετικά μαλακά τα κομμάτια του μοσχαριού που το αποτελούσαν.

- Ποικιλία κρεατικών (παραγγέλθηκε επί δύο). Περιελάμβανε γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, ντονέρ και κομμάτια χοιρινό ψαρονέφρι. Όλα ήταν συμπαθητικά στη γεύση, αρκετά πικάντικα, κανένα δεν είχε κάτι το εξαιρετικό. Συνοδεύονταν από αρκετά καλές αλάδωτες πίτες, ψημένες ντομάτες και πατάτες τηγανιτές. Πάντως, οι ποικιλίες ήταν χορταστικές.

Ρωτήσαμε αν προσφέρεται κέρασμα, μας απάντησαν όχι και παραγγείλαμε για επιδόρπιο μπακλαβαδάκια. Οφείλω να ομολογήσω πως ήταν αρκετά νόστιμα και σίγουρα, φρέσκα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 15-16 ευρώ το άτομο, χωρίς τα ποτά (πάντως αναψυκτικά και μπύρες είχαν μάλλον λογικές τιμές). Φυσικά, κεράσαμε τους προσκεκλημένους μας και πληρώσαμε κάτι παραπάνω, αυτό όμως δεν αλλάζει το κόστος per person.

Σύνοψη: Θα συμφωνήσω με τον Vaggg: Το εστιατόριο "Σάββας κεμπάπ" στην Ερμού αποτελεί τίμια επιλογή για την περιοχή. Αξιοπρεπής χώρος, χωρίς να περνούν δίπλα σου χιλιάδες ημεδαποί και αλλοδαποί περιπατητές, σχετικά καλή εξυπηρέτηση, φαγητό αξιοπρεπές, που σίγουρα δεν θα σε εκθέσει σε τυχόν ξένους προσκεκλημένους σου που επιθυμούν αυτού του είδους το φαγητό σε αυτή την περιοχή. Και οι τιμές: Για σουβλατζίδικο, αρκετά ακριβές... Πλην όμως, κάτι η θέα στην Ακρόπολη, κάτι ότι γλιτώνεις το στριμωξίδι και την περατζάδα στους παρακείμενους πεζόδρομους, ε ας πάει και το παλιάμπελο να πληρώσεις κάτι παραπάνω...

Προσωπικά, ενώ παλιότερα πολύ δύσκολα θα πήγαινα στο συγκεκριμένο εστιατόριο, μετά την επίσκεψή μου, θα το έχω στα υπόψη μου, αν βρεθώ στην περιοχή και η παρέα θέλει γύρο κ. τ. ό.

10 Μαι 2018

Ο αγαπητός φίλος jim και ο πολυγραφότατος piperman τα έχουν γράψει όλα για τις "Μουριές" στην πλατεία Βαρνάβα, στο Παγκράτι. Η δική μου κριτική, συμφωνώντας με τους προγράψαντες (κατά το προλαλήσαντες) περιγράφει απλώς την εμπειρία μου στο συγκεκριμένο τίμιο εστιατόριο-ταβέρνα παλαιάς κοπής (για να δανειστώ και τη φρασεολογία των δύο κορυφαίων χρηστών).

Κυριακή μεσημέρι, ο καιρός παίζει μεταξύ χαμόγελου (ήλιου) και δακρύων (ψιλόβροχο) και ένας αγαπητός φίλος που κατοικεί λίγα μέτρα από την πλατεία Βαρνάβα, σημαίνει τηλεφωνικό προσκλητήριο για γεύμα στις "Μουριές". Τελικά, τέσσερα άτομα ανταποκριθήκαμε θετικά και γύρω στις 2 βρήκαμε τραπέζι στον υπαίθριο χώρο, επί της πλατείας. Ο εξωτερικός χώρος, με απλά τραπεζοκαθίσματα, λίγο στριμωγμένα, προστατευμένα με τέντες από τον ήλιο. Ο εσωτερικός χώρο, κλασικά διακοσμημένος, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Η ευγενέστατη κοπέλα που μας βοήθησε να τακτοποιηθούμε απήγγειλε γρήγορα και χωρίς λάθη τον εκτενή κατάλογο (αν είστε οπτικός τύπος, συγγνώμη, αλλά γραπτός κατάλογος δεν εμφανίστηκε) και χωρίς περιττές διατυπώσεις, παραγγείλαμε:

- Σαλάτα μαρούλι-άνηθο-φρέσκο κρεμμυδάκι. Φρεσκοκομμένη και δροσερή, καταναλώθηκε ταχύτατα από όλους μας.

- Φάβα. Απλά συμπαθητική, δεν ενθουσίασε.

- Πατάτες τηγανιτές. Φρεσκοτηγανισμένες μεν, προκάτ δε...

- Φέτα. Το τυρί ήταν αρκετά καλής ποιότητας, με το λαδάκι και τη ριγανίτσα της, μας άρεσε.

- Σουτζουκάκια με πατάτες τηγανιτές, για τον μερακλή της παρέας. Δυνατή γεύση, με αρκετά μπαχαρικά, τον ικανοποίησε πλήρως.

- Λαχανοντολμάδες, για τον απαιτητικό της παρέας. Πλούσια μερίδα, με ικανή ποσότητα σάλτσας, δεν ικανοποίησαν τον φίλο, γιατί σερβιρίστηκαν κρύοι.

- Κοτόπουλο φούρνου με πατάτες φούρνου, για τον καλόβολο της παρέας. Του φάνηκε πολύ νόστιμο και σωστά ψημένο.

- Φιλέτο γλώσσας με σάλτσα λεμονιού και βραστά λαχανικά, για τον υπογράφοντα. Μου άρεσε πολύ το σωστά ψημένο ψάρι.

Ήπιαμε νεράκι σε κανάτα, το οποίο ανανεώθηκε κατόπιν παρακλήσεώς μας και κάποια αναψυκτικά. Φάγαμε και συμπαθητικό λευκό ψωμάκι που κατέφθασε στο τραπέζι σε επαρκή ποσότητα, μαζί με τη σαλάτα και τα ορεκτικά.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 10-11 ευρώ το άτομο, τιμή λογική για όσα πήραμε. Προσφέρθηκε κέρασμα, γιαουρτάκι με μέλι, ευγενική χειρονομία από τους υπεύθυνους του εστιατορίου.

Συμπέρασμα: Οι "Μουριές" αποτελούν μια τίμια πρόταση. Καλό ελληνικό φαγητό, κλασικές γεύσεις χωρίς εξάρσεις, ευγενική εξυπηρέτηση, απλός χώρος, λογικές τιμές. Είναι το μέρος που θα πάει κάποιος Κυριακή μεσημέρι με την οικογένεια ή με φίλους, το εστιατόριο από όπου θα αγοράσει κάποιος μία μερίδα φαγητό, όταν είναι μόνος στο σπίτι ή που θα βγάλει τα παιδιά ένα καλοκαιρινό βράδυ να παίξουν στην πλατεία και θα έχει παράλληλα την ευκαιρία να τσιμπήσει κάτι με τη συμβία του. Αν βρεθείτε στην περιοχή, δώστε μια ευκαιρία στις "Μουριές"!

02 Μαι 2018

Πριν από λίγες μέρες, Τρίτη βράδυ, πέντε άτομα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τον "Φάρο" στην Πειραϊκή, μετά από προτροπή φίλου που συχνάζει στο εστιατόριο αυτό και με σκοπό να φιλοξενήσουμε φιλικό μας ζευγάρι από το εξωτερικό που ήρθε για τουρισμό στην Αθήνα και τους αρέσουν τα θαλασσινά. Λόγω του ότι ήταν καθημερινή, μόνο 4-5 παρέες έτρωγαν εκεί και το πάρκινγκ ήταν πολύ εύκολο.

Μας υποδέχτηκε ένας ευγενής σερβιτόρος που βοήθησε να τακτοποιηθούμε σε ένα από τα τραπέζια σχετικά κοντά στη θάλασσα (παρότι μεσολαβεί ο παραλιακός δρόμος). Τα τραπέζια αναπτύσσονται σε δύο διακριτούς ημιυπαίθριους χώρους, έναν περισσότερο περίκλειστο από πλαστικά (χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο τον χειμώνα και όταν κάνει κρύο) και έναν πιο ανοιχτό (χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου και όταν ο καιρός είναι καλός). Τα τραπεζοκαθίσματα, παλιού παραδοσιακού στυλ ψαρομεζεδοπωλείου, εκτιμώ ότι χρειάζονται μια ανανέωση.

Στα θετικά της εξυπηρέτησης ότι στους καταλόγους αναγράφονταν τα είδη σε δύο γλώσσες (ελληνικά και αγγλικά), γεγονός που βοήθησε πολύ τους φιλοξενούμενούς μας στις επιλογές τους (παρότι τελικά κινηθήκαμε στη λογική των "μεζέδων στη μέση για όλους"). Επίσης, στα θετικά η ταχύτητα της εξυπηρέτησης. Μόνο αρνητικό το ότι προσγειώθηκε στο τραπέζι, άμα τη αφίξει μας, μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση.

Με βάση τις επιλογές μας δοκιμάσαμε:
- Ψωμάκι ψημένο με λίγο (κυριολεκτώ, χρειαζόταν λίγο περισσότερο) ελαιόλαδο και ρίγανη. Άρεσε πολύ στο εκ της αλλοδαπής προερχόμενο φιλικό μας ζευγάρι.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά. Λεπτοκομμένα, σωστά τηγανισμένα, δεν απέπνεαν ίχνος λαδίλας.

- Τζατζίκι. Αρκετά νόστιμο, με το σκόρδο να "ακούγεται", σε καμιά περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα ελαφρύ.

- Χωριάτικη σαλάτα. Πολύ καλής ποιότητας οι ντομάτες, εύγευστη η φέτα, το αγγουράκι και οι ελίτσες θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα.

- Πατάτες τηγανιτές. Πλούσια μερίδα σε ποσότητα, επαρκής για πέντε άτομα, σωστά τηγανισμένες, πλην όμως ετοιματζίδικες, δεν με ενθουσίασαν γευστικά.

- Τυροκροκέτες. Ενθουσίασαν τους ξένους φίλους και προσκεκλημένους μας που τις έφαγαν μέχρι την τελευταία.

- Γαριδάκι τηγανιτό, συνοδευόταν από μια νόστιμη σως. Άρεσε σε όλους μας, καθώς ήταν τηγανισμένο όσο έπρεπε και η σως του προσέδιδε γευστική ένταση.

- Καλαμάρι γόνος. Καλά τηγανισμένος, σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι.

- Κουτσομούρες τηγανιτές. Πολύ καλές, πραγματικά έκλεψαν την παράσταση, δεν έμεινε ούτε λέπι.

- Σουπιές κοκκινιστές. Νόστιμες, καλομαγειρεμένες, ο φίλος μας από το εξωτερικό σκούπισε με το ψωμάκι και το τελευταίο ίχνος σάλτσας από το πιάτο, δείχνοντας τον ενθουσιασμό του.

Ως κέρασμα προσφέρθηκε νόστιμο ραβανί συνοδευόμενο από μια μπάλα παγωτό κρέμα, ικανοποιητικότατο κλείσιμο για το δείπνο μας, μας πρόσφερε μια γλυκιά αλλαγή γεύσης. Να σημειώσω ότι ήπιαμε συμπαθητικό λευκό ξηρό κρασάκι.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 13-14 ευρώ το άτομο, τιμή απολύτως λογική και ικανοποιητική για όσα δοκιμάσαμε. Το φιλικό μας ζευγάρι έμεινε πολύ ευχαριστημένο από τα πιάτα που δοκίμασε και εμείς βγήκαμε ασπροπρόσωποι από την επιλογή μας.

Συμπερασματικά, εκτιμώ ότι ο "Φάρος" αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή για θαλασσινά στη "δύσκολη αγορά" της περιοχής. Νόστιμα θαλασσινά, συμπαθητικοί μεζέδες και σαλάτες, γενικά καλής ποιότητας φαγητό. Ευγενική και γρήγορη η εξυπηρέτηση, πολύ καλό το value for money. Μόνο μειονέκτημα το ότι ο χώρος χρειάζεται ανακαίνιση, αυτό καλύπτεται όμως από το όμορφο σκηνικό της Πειραϊκής. Προσωπικά, όταν με φέρει ο δρόμος στον Πειραιά, θα έχω στο μυαλό μου ότι ο "Φάρος" αξίζει μια επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία