TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

31 Ιαν 2020

Είναι μερικά μαγαζια που μπαίνουν στη ζωή μας και γίνονται στέκια, για τον καθένα μας πληρούν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια.

Το la rassa ειναι για μένα ένα τέτοιο μαγαζί και αυτό διότι: 1) είναι πολύ κοντά μου, 2) η εξυπηρέτηση είναι σωστή και γρηγορη 3) το φαγητό του σε σχέση με τις τιμές είναι πάρα πολύ καλο, 4) χαιρομαι να επιβραβευω τέτοιες επιχειρηματικές κινήσεις εν μέσω κρίσης 5) μπορείς να πας όλη την ημέρα είτε για Μπραντς είτε για καφέ είτε για μπύρα είτε για φαγητό.

Το γνώρισα από τη γνωστή πλατφόρμα ηλεκτρονικων παραγγελιων, ένα πρωινό Κυριακης που θέλαμε δύο άτομα να φάμε brunch αλλά βαριομαστε να μαγειρέψουμε και ακόμη περισσότερο να βγουμε έξω.

Μου έκανε εντύπωση η ποικιλία και η ποιότητα οπότε μια επίσκεψη στο μαγαζί ήταν μονόδρομος. Όταν πηγα από κοντά και πήρα τα pancakes μου(τα οποία ομολογουμένως είναι παρά πολύ καλά και σε μεγάλη ποσότητα) πέρασε από δίπλα μου μια μακαρονάδα η μυρωδιά της τρούφας με έκανε να γυρίσω, η όψη με έκανε να ξαναπαω να τη δοκιμάσω.

Οπότε θα σας πω ότι σε πολλές και διαφορετικές επισκέψεις, έχω δοκιμάσει τη σιζαρς, τα μπέργκερ, τις (αλμυρές και γλυκές )κρέπες που έχουν ενα λίγο διαφορετικο τρόπο τυλίγματος που κρατάει σωστά τα υλικά μεσα, φυσικά τις μακαροναδες (σε πρωτότυπες και μη εκδοχές) και βεβαια τα σάντουιτς.
Μέχρι σήμερα κανένα πιάτο δεν ήταν άσχημο θα σταθώ όμως κυρίως στο ριζότο λαχανικών και στη μακαρονάδα με τα μανιτάρια, ο λόγος για να πηγαίνω τόσο συχνά, σε σημείο που έχω φτάσει να αναρωτιέμαι ποιος φέρνει τέτοιο σεφ σε ένα καφέ στο Κερατσίνι?και γιατί?και κάθε φορά η απάντηση έρχεται όταν βλέπω το μαγαζί γεμάτο σε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Το σέρβις είναι γρήγορο, καλό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει, ότι ζητήσουμε έρχεται ακριβώς όπως θέλουμε( al dente τα μακαρόνια ο ένας, καλοβρασμενα ο άλλος όντως εξυπηρέτουν)
Νεράκι φυσικά βρύσης, ο χώρος είναι ακαπνος(πλέον), αν θέλει κανείς στην αρχή έρχεται ψωμάκι νοστιμότατο που χρεώνεται.

Ο χώρος είναι ο τυπικός μιας καφετέριας με μεγάλα και άνετα τραπέζια, με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, μπορείς να ξεκινήσεις με καφέ και να καταλήξεις σε φαγητό χωρίς να δυσανασχετήσεις με κάτι.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι όλα τα πιάτα κυμαίνονται από 4-10€ και όλα είναι τίμια κοστολογημενα κατά τη γνώμη μου.
Το θέμα είναι κυρίως στα αναψυκτικά ή τα ποτά που έχουν τιμές καφετέριας(γεγονός που το συναντάμε συχνά σε τέτοιου είδους μαγαζιά και θα έπρεπε να υπάρχει μια διαφοροποίηση στους πελάτες που τρώνε και σε αυτούς που πίνουν).
Προτείνεται σίγουρα αν βρεθείτε κοντά ή αν μένετε στην περιοχή, μην περιμένετε θαύματα αλλά ένα υπερτιμιο και νοστιμο φαγητό για 10€.

23 Ιαν 2020

Μου το είχαν συστήσει ως το καλύτερο μεζεδοπωλείο στη Θεσσαλονίκη (και μαλιστα το συνέκριναν με το αγαπημένο μου στην Αθήνα, για την ακρίβεια στο Κερατσίνι!! ). Άρα ο πήχης είχε ανέβει πάρα πολύ ψηλά... Δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι είχε κριτικές από τρία εξέχοντα μέλη του site. ( Jim, george, frattello)
Συνήθως όταν συμβαίνει αυτό δε φεύγω τόσο ενθουσιασμένη, αλλά εδώ όντως τα θετικά λόγια επαληθεύτηκαν και με το παραπάνω.
Σε σύντομη επίσκεψη στη συμπρωτεύουσα ήθελα οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, Σάββατο βράδυ ήταν φουλ, Κυριακή μεσημέρι το ίδιο όμως αντιπρότειναν επισκεψη λίγο πιο αργά την Κυριακή και μας βρήκε σύμφωνους.
Ο κατάλογος είναι εκτενής όσο πρέπει με ενδιαφέρουσες επιλογές.
Δοκιμάσαμε:
-πατατοσαλατα με προσουτο και σως μανιταριών, απόλυτα στις γεύσεις μου(ότι έχει μανιτάρια) ενδιαφέρον συνδυασμός.
-σφακιανη πίτα με μέλι, ένας πολύ καλός συνδυασμός ξινουτσικο το τυρί εξισορροπεί με το μελι.
-χορτα με αυγό και καβουρμά, ένας συνδυασμός που δεν είχα ξαναδοκιμάσει, και δεν πίστευα ότι ένα πιάτο με χόρτα μπορεί να γίνει τόσο να τόσο νόστιμο.
-μπιφτεκι black angus με λάδι τρούφας, ίσως το μόνο πιάτο το οποίο το περίμενα πιο ενδιαφέρον από την περιγραφή και πάλι βεβαια φαγώθηκε μέχρι τέλους.
-μοσχαρισια σπαλομπριζολα, τεράστια καλοψημενη όπως έπρεπε και τη ζητήσαμε, αν και είχα σκάσει την έφαγα με τεράστια ευχαρίστηση.
Στο τέλος ήρθε κέρασμα γλυκό τύπου μους σοκολάτας ή κορμός σοκολάτας καλό για να αλλάξουμε τη γεύση μας.

Άφησα το σέρβις μετά το φαγητό αν και συνήθως το κάνω ανάποδα. Υπήρξε μια καθυστέρηση στην μπριζόλα(περίπου 40λεπτα) με την κουβέντα κλπ δεν το κατάλαβαμε, το αντιλήφθηκαν οι σερβιτόροι μας ενημέρωσαν ότι θα μπει εκείνη τη στιγμή για ψήσιμο και αν θέλουμε να την ακυρώσουμε, αφού είχαμε φάει τα υπόλοιπα(και η αλήθεια είναι ότι είχαμε σχεδόν χορτασει), εγώ την ήθελα όμως και ήρθε 15' μετά. Προς τιμήν τους δε χρεώθηκε, επαναλαμβάνω δεν γκρινιαξαμε δε ζητήσαμε τίποτα, αλλά δε τη χρέωσαν με δική τους πρωτοβουλία! Δεν έχω παρά να δώσω τα συγχαρητήρια μου για την κίνησή τους.
Ο λογαριασμός θα ήταν κοντά στα 50€ με πλήρη χρέωση, είμασταν τρία άτομα που φάγανε εξαιρετικά και σε ποιότητα και σε ποσότητα!
Θα σας πρότεινα οπωσδήποτε μια επίσκεψη!
Φυσικά με κράτηση.

13 Ιαν 2020

Χρόνια πολλά και καλη χρονιά σε όσους χρήστες έχουν πια απομείνει εδω.

Τη δεύτερη εβδομάδα του χρόνου, έχοντας φάει αρκετα μέσα στις γιορτές και πριν επανέλθουμε στο κανονικό πρόγραμμα διατροφής μας, αποφασίσαμε δύο άτομα να πάμε για σούσι.

Σε άλλο μαγαζί ξεκινήσαμε να πάμε, αλλά τελικά βρέθηκα στο yuzu.
Ιδιαίτερες γνώσεις δεν έχω στη συγκεκριμένη κουζίνα, οπότε αν βαριεστε να συνεχίσετε να διαβάζετε τότε κρατήστε ότι η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματική, και το φαγητό μέτριο.

Ο χώρος αρχικά είναι κλασικός για τέτοιου είδους μαγαζί, εντελώς ακαπνος μέσα, με σόμπες αρκετες έξω για τους καπνιστές.
Μικρά τραπέζια των 2 ατόμων κυρίως, σχετικά άνετα. Επαρκής η θέρμανση παρά το κρυο που υπήρχε. Χαμηλος φωτισμός μεν αλλά ικανός να ξεχωρίζεις τι τρως.

Η εξυπηρέτηση ήταν παρα πολύ καλή, χαμόγελο ταχύτητα και φιλική διάθεση.
Κέρασμα στο τέλος μικρό γλυκάκι και ερώτηση για νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Συν η αλλαγή τραπεζιού (στον εσωτερικό χώρο όταν άδειασε)χωρίς κανένα δισταγμό.

Δύο άτομα πήραμε:
-compo με 20 Τεμ. Όλα ήταν γευστικα χωρίς υπερβολικές σως.
-λαχανικά tempura με sweet chili σως. Καλό ξεκίνημα, χωρίς περιττά λάδια, πολύ νόστιμη η σως.
-δυο ποτήρια λευκό κρασί (μαλαγουζια) ευκολοπιοτο (έχει επιλογές και σε κοκτέιλ)

Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 35€ σχετικά καλά για σούσι, δεν είμαι ειδικός στην ποιότητα αλλά έφυγα ικανοποίημενη.
Γενικά το φαγητό μας άρεσε, θα ξαναεπιστρεφαμε για μια δοκιμή και σε αλλα Πιάτα.

14 Δεκ 2019

Είναι απορίας άξιο, που δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα αυτό το μαγαζί!
Βράδυ καθημερινης με βροχή, θέλω να δω αγαπημένο πρόσωπο που ήρθε για λίγες μέρες στην Αθήνα! Είπαμε να μην απομακρυνθούμε και δώσαμε μια ευκαιρία σε αυτό το ταβερνάκι.

Το παρκάρισμα βράδυ καθημερινης στο κέντρο του Πειραιά ήταν πολύ εύκολο σε άλλη περίπτωση (με ανοιχτά τα μαγαζιά)θα δυσκολευτειτε σιγουρα!

Παρότι ο καιρός δεν ήταν καλός είχε 4-5 παρέες. ο χώρος είναι αρκετά φωτεινός, τα τραπέζια έχουν επαρκείς αποστάσεις.

Ο ευγενικός κύριος στο σέρβις ήταν αρκετά καλός, ρώτησε αν θέλουμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο, κέρασμα στο τέλος ατομικό γλυκακι, όλα καλά!

Στα του φαγητού έχει πολλές επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινα. Γεγονός που με αποθάρρυνε αρχικά.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-πατζαροσαλατα, ιδιαίτερη με ρόδι και βραστή πατάτα μας άρεσε πάρα πολύ, χωρίς μαγιονέζες κλπ που συναντάμε αλλού, γευστικοτατη.
- πατάτες τηγανητές, μπόλικες καλοτηγανισμενες και κομμένες στρογγυλές.
-κεφτεδακια, με κόκκινη σάλτσα (σε ξεχωριστό μπωλ) η σάλτσα μου φάνηκε άγευστη τα κεφτεδάκια ήταν καλά.
- κολοκυθάκια ρόλο γεμιστα με κιμά στο φούρνο με κρέμα γάλακτος και μπόλικο τυρί, πιάτο που μου φάνηκε βαρύ αρκετα, αλλά πολύ γευστικο.
Ήπιαμε μια μπύρα Μαμος(θα ήθελα μια δυο επιλογές σε ελληνικές μικροζυθοποιιες ).
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι και κριτσινια που δεν πρόσεξα αν χρεώθηκε.

Το σύνολο για τα παραπάνω πιάτα ήταν περίπου 12€ το άτομο, δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα και κατά συνέπεια δεν φάγαμε όλα τα πιάτα. Πάντως οι μερίδες είναι τίμια κοστολογημενες για τη γεύση και την ποσότητα.

Εν γένει προτείνεται, είναι μια επιλογή που έλειπε στο κέντρο του Πειραιά και με χαρά βλέπω ότι αρχίζουν και γίνονται αρκετές αξιόλογες προσπάθειες (θα επανέλθω άμεσα με μια ακόμη από αυτές).

26 Νοε 2019

Δύσκολη εβδομάδα δουλειάς και για ανταμοιβή πρόταση για κέρασμα από τον αδερφό μου, η επιλογή δική του, ούτως ή άλλως δεν είχα κάτι συγκεκριμένο υπόψη για δοκιμή.
Ωστόσο (οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται) ρίχνω μια ματιά στις κριτικές για το κρέας στις γνωστες σελίδες και δυστυχώς δεν ήταν τόσο ενθαρρυντικές.

Αφού ξεπεράσαμε το "σκόπελο" παρκάρισμα στα Πετράλωνα Σαββατόβραδο, φτάσαμε 4ατομα(με κράτηση), το μαγαζί γεμάτο από θαμώνες διαφόρων ηλικιών.

Κάτσαμε στον πάνω χώρο που λόγω εποχής, είναι σκεπασμένος με ναύλον, συμπαθητικος ο χώρος, σίγουρα το καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα, καλές οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, ο αντικαπνιστικος νομος τηρείται, η θέρμανση αρκετά επαρκής.

Η εξυπηρέτηση, one man show, άψογη, με διακριτικο χιούμορ, επεξήγηση στα πιάτα, νεράκι σε κανάτα(με φέτα λεμονιού) να ανανεώνεται αρκετά συχνά, ενημερωση και επεξήγηση σε όλα τα πιατα και τέλος κέρασμα μους λευκής σοκολάτας.

Ο κατάλογος, όπως είναι λογικό, με προσανατολισμό στο κρέας, με πολλές και διαφορετικές επιλογές και εύρος τιμών που το κάνει προσιτό σε όλους.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-πατατες τηγανιτες x2 (με φέτα) με τη φλούδα τους, μεγάλη μερίδα, κομμένες στο χέρι(την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκίμασω τα τηγανητά κολοκυθάκια) πάντως για κάποιους είναι απαραίτητο συνοδευτικό. 4.5€
- σαλάτα το κρέας, πρασινάδες, γλυκιζουσα σως και ταλαγανι, αυτό ακριβώς που περιμένεις από την περιγραφή. (9€)
-κοτοπουλο γκραν μασαλα (ελαφρώς spicy, ίσα για τη γεύση) με σως γιαουρτιού και πιτουλες, το κοτόπουλο στην καλύτερη εκδοχή που έχω φάει τελευταία, ζουμερο και τόσο γευστικο(9€)(βρίσκεται στα ορεκτικά αλλά θα μπορούσε να είναι κυρίως πιάτο)
-κοτσι χοιρινό (για 2ατομα) συνοδεύεται με baby πατάτες και λαχανικά, αρκετά γευστικο και καλοψημενο, ικανοποιητικη σε μέγεθος η μερίδα, αν σας αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο πάρτε το οπωσδήποτε. (18€)
-spare ribs πιάτο που είναι από τα αγαπημένα μου χρόνια τώρα, έχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς, εδώ ήταν απλά συμπαθητικό, πιθανόν σε επόμενη επίσκεψη να μην το επέλεγα, σε γενικές γραμμές φαγώθηκε ευχαριστα, απλά έλειπε μια γευστική ένταση να το απογειώσει. (14€)**
Στην αρχή έρχεται φρεσκοψημενο ψωμάκι και ντιπ φάβας.

Τα παραπάνω πιάτα που ήταν αρκετά για 4ατομα κόστισαν 65€χωρις αλκοόλ (~16,50€ το άτομο) ίσως οι τιμές θα μπορούσαν ένα κλικ πιο κάτω, αλλά δεδομένου του κεντρικου σημείου ήταν οκ!
Εγώ θα μπορούσα να το επισκεφτώ ξανά, αν και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές τριγύρω, δεν το απορρίπτω σε καμία περίπτωση, μπορείτε εάν βρεθείτε εκεί γύρω(ή αν θέλετε να συνεχίσετε για ένα ποτό στην περιοχή) να το δοκιμάσετε.

**Τα ωραιότερα spare ribs μέχρι σήμερα τα έχω φάει σε ένα μαγαζί στο αγαπημένο μου νησί του Αιγαίου. (Στάβλος καλοφαγαδικο)

17 Οκτ 2019

Είναι Κυριακή μεσημέρι και 6 άτομα ψάχνουμε κάτι οικονομικό να φάμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μετά από αγώνα το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν ο χώρος και η ποσότητα, τυχαία πέσαμε πάνω στον καλαμόγυρο καθώς βρίσκεται πάνω στη Θησέως σε κεντρικό σημείο.

Λόγω ώρας δεν είχε πολύ κόσμο.
Επίσης παρκάραμε αρκετά εύκολα.

Ο χώρος είναι μεγάλος και μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετές παρέες, χωρίς περιττές μυρωδιες, φωτεινός και καθαρός, ότι πρέπει!

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, πρόθυμη η κοπέλα να επαναλάβει αρκετές φορές τα διαθέσιμα κρεατικά και τις (αρκετές ομολογουμένως) σως. Ακόμη και όταν έγινε ένα λάθος σε καλαμάκι (είχαμε παραγγειλει κοτόπουλο και ήρθε χοιρινό) το άλλαξαν χωρίς συζήτηση επεμεινα να κρατήσω και το χοιρινό και εν τέλει δε χρεώθηκε. Νεράκι σε κανάτα.
Πρόθυμοι να πληρώσουμε ξεχωριστά όλα καλά.

Δοκίμασα γύρο κοτόπουλο σε τορτίγια με τυροκαυτερη(3€ )
Μεγάλο και νόστιμο, ίσως λίγο πιο λαδερο από ότι θα ήθελα, οι υπόλοιποι λάτρεψαν τους γύρους τους.
Καλαμάκι χοιρινο, από τα πιο γευστικά που έχω δοκιμάσει τελευταία, καλοψημενο και ζουμερο(ευτυχώς που ήρθε κατα λάθος)
Καλαμάκι κοτόπουλο σε πίτα (2.50€) επίσης σωστά ψημένο με ροζ σως, μεγάλο το τυλιχτο τους.
Στην παρέα δοκίμασαν το ντονέρ και ενθουσιάστηκαν.
Τα αναψυκτικά στα 1.50€.

Γενικά είναι αρκετά τίμιο, με πολλές επιλογές σε πίτες, σως και κρέας.
Κινείται για μένα ένα κλικ πάνω από το μέσο όρο και είναι ότι πρέπει αν βρεθείτε εκεί γύρω.

16 Σεπ 2019

Έχουν γράψει αρκετοί πριν από μένα για συγκεκριμένο σουβλατζίδικο στο κέντρο της Αθήνας! Άρθρα, αφιερώματα κλπ σε γνωστά sites, οπότε ήταν στο μυαλό μου για μια δοκιμή(κρατώντας όμως μικρό καλάθι).

Με δυο λόγια λοιπόν, χώρος ανύπαρκτος με μερικά Σταντ ίσα ίσα για να φας στα γρήγορα σχετικά καθαρός... Στο σημείο που βρίσκεται σιγουρα δεν περιμένεις περισσότερα!

Εξυπηρέτηση με ταχύτητα, όλα λειτουργούν αυτοματοποιημένα μετά από τόσα χρόνια. Το μόνο σίγουρο όσο κόσμο και να έχει θα φυγεις σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Στα του φαγητού ελάχιστες επιλογές (μπιφτέκι και σουτζούκι σε τυλιχτο), ντομάτα κρεμμύδι και μείγμα μπαχαρικών.
Δοκίμασα το μπιφτέκι, το μέγεθος μικρό αλλά γευστικά εθιστικό. Το ελαφρώς spicy που προτείνουν είναι ο ιδανικός συνδυασμός, κατά τα άλλα καλή ντοματουλα να σπάει την κάψα και κρεμμύδακι όσο πρεπει, η πίτα ψηνεται πάνω στο μπιφτέκι (η χαρά της χοληστερίνης αλλά νοστιμότατη).

Κόστος 1.90 € αλλά τόσο μικρό που με δύο οριακά χόρτασα ενας φυσιολογικός άνθρωπος θέλει τουλαχιστον 3. Συμβουλή: δοκιμάστε ένα στα γρήγορα όσο είστε εκεί και αποφασίστε πόσα θέλετε...

05 Σεπ 2019

Πρώτη επίσκεψη Σάββατο βράδυ μια παρέα περίπου 10 ατόμων κάνουμε μια βόλτα στα Πετράλωνα πεινασμένοι αρκετά και με πρόθεση να κάτσουμε στο πρώτο μαγαζί που θα βρουμε(τελευταίο σκ του Ιουλίου, οι επιλογές ήταν μετρημένες).
Στα πολλά μαγαζιά της πλατείας, είτε δε βρήκαμε τραπεζι, είτε μας έδιωξαν (όχι και τόσο ευγενικά, όχι με προφανή λόγο).

Και τότε βλεπουμε την όμορφη αυλή της καρδερίνας, (καθόμαστε χωρίς σκέψη)χαλίκι κάτω, όμορφος φωτισμός, ωραία τραπέζια για μεγάλες παρέες(ροτόντες), μεγάλοι ανεμιστήρες που δροσίζουν το χώρο, για καλοκαίρι όλα ιδανικά.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, όσο και αν ταλαιπωρησαμε τους χαμογελαστούς και πρόθυμους σερβιτόρους, ζητώντας επιπλέον ποτά, φαγητά κλπ δε διέκρινα κανένα ψεγάδι. Νερό σε κανάτα, οι τουαλέτες πεντακάθαρες.
Στο τέλος εξαιρετικο κερασματακι με παγωτό καϊμάκι και μπισκότο γεμιστό με σοκολάτα.

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα από τον κατάλογο τους(οποίος είναι πλήρης με αρκετά ορεκτικά, τίμιες και νόστιμες σαλάτες, κρεατικα και λίγα ζυμαρικά)

Αναλυτικά έχω δοκιμάσει:

-πατατες τηγανιτές(αλαδωτες και χοντροκομμένες λιώνουν κυριολεκτικά στο στόμα)
-κολοκυθοκεφτεδες (ενα πιάτο που δεν μου άρεσε, αν και αγαπημένο μου, έλειπε η ένταση στη γεύση)
-γαριδακι τηγανητό, συνόδευεται με μια κοκτέιλ σως, τρώγεται σαν τσιπς.
-καλαμαρι(ή θράψαλο) σχάρας, το δεύτερο πιάτο που δεν ταίριαξε στις γεύσεις μου.
-πεννες με τυρί κρέμα και κοτόπουλο εξαιρετικο, κρεμώδες την επόμενη φορά ίσως το πάρω σαν κυρίως.
-μπριζολακια χοιρινά, καλοψημενα και μαλακά απλώς οκ.
-αδανα κεμπάπ σκεφτείτε το σαν γιαουρτλου, με νόστιμη κοκκινη σαλτσουλα.
-σαλατα με βραστά λαχανικά, ήταν ωραίος ο συνδυασμός με την σως που τα συνοδεύε.
-ψητα μανιτάρια πλευρωτους, καλοψημενα.
-ποικιλια κρεατικών, ήταν μικρή για την τιμή της. δεν την προτείνω σε σχέση με άλλα πιάτα.
-κολοκυθακια τηγανιτα σε στικς, τα έφαγα με μεγάλη ευχαρίστηση.
-ντοματοκεφτεδες, δεν τους πολυτρωω αλλά άκουσα θετικά σχόλια.
-τζατζικι ισορροπημένο.
-χορτα εποχής σωστά βρασμένα.
Πιθανόν να πήραμε και άλλα πιάτα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Σίγουρα δύο σαλάτες με πρασινάδες που μου διαφεύγουν τα υπόλοιπα συστατικά.

(Οι επισκέψεις μας ήταν δύο, η δευτερη 2-3 μέρες πριν τον 15αυγουστο και αφού είχαμε αποτύχει να βρούμε ανοιχτά τουλάχιστον 20 αλλα μαγαζια, τότε θυμήθηκα την καρδερίνα που μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, αλλά λόγω κούρασης την πρώτη φορά δεν είχε εντυπωθει στο μυαλό μου)

Τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς και δε φρόντισα για αποδεικτικά στοιχεια, θα σας πω όμως ότι είναι πολύ λογικά τα πλαίσια που κινούνται.
Την πρώτη φορά είχαμε δώσει κάτω από 15€ το άτομο τρώγοντας αρκετά και πίνοντας λίγο.
Τη δεύτερη το τραπέζι ήταν κερασμενο οπότε δε γνωρίζω το ακριβές ποσό αλλά υπολογίζω περίπου στο ίδιο επίπεδο.
Σίγουρα η περιοχή έχει αρκετές επιλογές αλλά θα πρότεινα ευχάριστα την καρδερίνα, ιδιαίτερα όσο ο καιρός είναι ακόμη καλός.

01 Αυγ 2019

Το ρίζα ρίζα είναι πιθανόν το πιο πολυδιαφημισμένο καφέ για brunch στην Αθήνα. Πολλά ακούγονται για τα pancakes του.
Έχω φίλους που το επισκέπτονται πολύ συχνά και το εκθειάζουν. οπότε είναι πολύ πιθανό εγώ να είμαι η περίεργη της παρέας.

Κατ'αρχας επειδή το Κουκάκι είναι πολύ στη μόδα να έχετε υπόψη σας να πάρετε το μετρό.
Επίσης το μαγαζί μαζευει πολύ κόσμο οπότε καλυτερα να έχετε κάνει μια κράτηση.

Η εξυπηρέτηση έχει τα θεματακια της λίγο καθυστερούν, λίγο ξεχνάνε κάποια πιάτα αλλά οκ δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σημαντικό θέμα.

Ο χώρος είναι μεγάλος με άνετα τραπέζια, αλλά πρώτον επιτρέπεται το κάπνισμα (ή τουλάχιστον επιτρέποταν πριν την αυστηρότητα του καινούργιου νόμου) και δεύτερον ο κλιματισμός τις ζεστές μέρες δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε.

Τον τελευταιο καιρό έχω πάει αρκετές φορές οπότε έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα. Θα σας πρότεινα:
Το κροκ μαντάμ είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Και τις αυγόφετες που είναι νόστιμες σε μεγάλη μερίδα και στεγνές από περιττά λάδια.
Όσον αφορά τα πολυσυζητημένα pancakes δεν με ενθουσίασαν γευστικά και έχω την αίσθηση ότι ετοιμάζονται σε μεγάλες ποσότητες αρκετά πριν το σερβίρισμα τους.
Τα scrambled eggs πάρα την πληθωρική παρουσία του μπέικον δεν ήταν τόσο γευστικά, το ψωμί στη βάση ήταν σίγουρα μπαγιάτικο.
Γενικά σερβίρει κάποια πιάτα το βράδυ για συνοδεία ποτού που έχουν ενδιαφερον και συμπαθητικα κοκτέιλ. Ο καφές τους από την άλλη κινείται στο μέτριο μέσο όρο των αντίστοιχων μαγαζιών.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, τα πιατα του brunch κυμαίνονται από 4-7€ το μέγεθος των μερίδων είναι αντίστοιχο.

Ίσως είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια και είχα υπερβολικες προσδοκίες, ίσως φταίει το γεγονός ότι δοκίμασα ένα από τα καλύτερα brunch (σε μαγαζί που ελπίζω να καταχωρηθεί κάποια στιγμή), πάντως δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή το ρίζα ρίζα, θα ακολουθουσα όμως ευχάριστα την παρέα.

15 Ιούλ 2019

Είναι λίγες οι φορές που είμαι τόσο απόλυτη με κάποια μαγαζιά, αν βαριεστε να διαβάσετε την υπόλοιπη κριτική απλά κρατήστε: "μην πάτε", αν πάλι είστε χαλαροί σε κάποια παραλία και έχετε χρόνο ή αν οι ώρες στο γραφείο δεν περνάνε με τίποτα συνεχίστε....

Το Μικρολίμανο, όπως ίσως θα ξέρετε οι περισσότεροι έχει ζήσει στιγμές δόξας κατά το παρελθόν, κάποιες κακές συνήθειες (& συμπεριφορές) αλλά και κάποια ατυχεστατα περιστατικά σε συνδιασμό με την άνοδο άλλων περιοχών, πιο κεντρικών για τον Πειραιά το είχαν υποβαθμίσει τα τελευταία χρόνια, αισίως βλέπω μια ανάκαμψη τον τελευταίο καιρό!

Το γνήσιον δεν είναι καινούργιο μαγαζί, το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν δεν είχα αρνητική γνώμη ούτε και θετική όμως... είχε μπει στα αδιάφορα της λίστας.
Μέχρι τη στιγμή που συγγενικό πρόσωπο που εκτιμώ δεόντως μου πρότεινε κέρασμα στο συγκεκριμένο μαγαζί, η "επανάσταση" του αδερφού μου που δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να έρθει με έκανε ιδιαίτερα καχύποπτη.
Στην επίσκεψη εκείνη 15 άτομα σε μια συγκινητική βραδιά φάγαμε μερικά μέτρια πιάτα και μερικά πολύ κακα.
Δεν έδωσα όμως συνέχεια και όταν τα ίδια άτομα μια εβδομάδα μετά μου πρότειναν να ξαναπάμε, είπα ναι.
Θα πω ένα και μόνο θετικό, έχει ωραία θέα στη θάλασσα στα περισσότερα τραπέζια που είναι στη βεράντα.

Κυριακή των δημοτικών εκλογών λοιπόν και 5 άτομα φτάνουμε γύρω στις 5, αναγνωρίζω το ελαφρυντικό ότι είχαν περάσει ένα δύσκολο μέσημερι. Η εξυπηρέτηση όμως ήταν προσωπικα ότι χειροτερο έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια, καμία διάθεση όχι να μας εξυπηρετήσει αλλά ούτε να διεκπεραιώσει τη δουλειά της. Ατυχη αστεία, και ομολογουμένως είμαι αρκετά δεκτικη, ας αντιληφθούν όμως μερικοί σερβιτόροι ότι δεν είμαστε φίλοι μαζί τους και πιθανότατα να μην έχουμε διάθεση και να γίνουμε.
Δε θα επεκταθω σε λεπτομέρειες (όχι επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί η κριτική μου) αλλά πραγματικά ξεπέρασα τα όρια μου και νευριαζω απίστευτα όταν το θυμάμαι.
Σημειώνω δε ότι χαρτοπετσέτες, έκανα το γύρο του μαγαζιού για να βρω από αλλα τραπέζια, νερό ήπιαμε από ένα ποτήρι ο καθένας, γέμισμα της κανάτας λυπάμαι αλλά δεν.... Δε συζητω για Κέρασμα που είδα σε άλλα τραπεζια και δεν το ήθελα κιόλας.
Αλλά φταίω γιατί ξαναπήγα και υπέστην αντίστοιχη συμπεριφορά, αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένη και κατι ξέρω και εγώ από αποκρούσεις....

Στα του φαγητού έχει συμπαθητικές μερίδες αποφύγετε το σις χοιρινό, έχει πολύ καλό λουκάνικο κεφτέ στα ορεκτικά, πολύ δυνατό τζατζίκι, φρεσκοκομμένες και νόστιμες πατάτες τηγανιτές, λίγο βαρύ το κεμπάπ του, πιο νόστιμο το κασερλι...

Οι τιμές κυμαίνονται σαν το μέσο όρο: τυλιχτα ~2.60€, μερίδες ~8€.

Αν μείνετε αποκλειστικά στο φαγητό και στο χώρο οκ δεν είναι άσχημα, αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικός ο ανθρώπινος παράγοντας.
Τέλος να σημειώσω ότι δουλεύω με εξυπηρέτηση πελατών και ξέρω ότι υπάρχουν κακές και καλές μέρες για όλους μας, αλλά υπάρχουν όρια...