TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

14 Ιαν 2019

Επίσκεψη στη βόλτα μετά από καιρό και συνειδητοποίησα ότι όλα συνεχίζουν και βαίνουν καλώς.

Είναι Κυριακή πρωί βρισκόμαστε στο κέντρο 3 άτομα και οι δύο θέλουμε απεγνωσμένα brunch η τρίτη όμως έχει διαφορετική γνώμη και εμείς χατίρια δε χαλάμε, η ιδέα της "βόλτας" ήταν ούτως ή άλλως θελκτική και εκεί έθεσα το δικό μου βέτο, δημοκρατικά, θα πάμε εκεί!!
Στην πορεία γίναμε 6 άτομα, ο Ξενοφώντας μας έκανε την κράτηση και φτάσαμε γύρω στις 2.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά, παραμένει άνετος καθαρός και παρότι κατ 'εξαίρεση επιτρέπεται το κάπνισμα, πρώτον ο εξαερισμός είναι άψογος και δεύτερον με καλή θέληση από όλους τους πελάτες λύνονται τα θέματα.

Η εξυπηρέτηση τόσο από τον Ξενοφώντα όσο και από την κοπέλα που λειτουργεί επικουρικά είναι εξαιρετική. Και καλωσόρισμα και κερασματάκι στο τέλος και χαμόγελο και διάθεση να προσαρμόσουν τα πιάτα στις γεύσεις και τις διαθέσεις των πελατών. Σημαντικότατο ότι τα πιάτα έρχονται με σωστή χρονική σειρά.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-σούπα ημέρας με κολοκύθα πολύ καλή ζεστή και ελαφρώς spicy.
-σαλάτα με όσπρια και ρόκα ένα πρωτότυπο πιάτο, που μου άρεσε αρκετά.
-καγιανά με απάκι ένα πιάτο που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε (η σάλτσα τους είναι άπαιχτη) και να το συνοδέψετε με:
-τα κυβάκια πατάτας με μυρωδικά (εμείς αρκεστήκαμε σε 3 μερίδες)
-χοιρινό με κεδρόμυλο και πουρέ πατάτας (ο πουρές να κρατάει όσο πρέπει το κρέας τρυφερό) MUST
-δαχτυλάκια=κεμπαπάκια με πιτούλα, 2 συνοδευτικές σως κρεμμύδι και ντομάτα απίστευτα ζουμερά με ισορροπία γεύσης MUST
-τηγανιά χοιρινή (προσαρμόστηκε στα μέτρα μας καθόλου πικάντικη) συνοδευόταν με ρυζάκι ένα ωραίο γευστικό σύνολο.
-μανιτάρια με διάφορα μπαχαρικά, ένα πιάτο που κυκλοφορεί παντού, εδώ στην καλύτερη εκτέλεση του, καλοψημένο το μανιτάρι και όλα τα μπαχαρικά στις σωστές αναλογίες.
Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι με διάφορους καρπούς και μια σως. Και αργότερα κανονικό ψωμί.
Πιθανόν να ξεχνάω κάποιο πιάτο γιατί με παρέσυρε η παρέα και ούτε με τον κατάλογο ασχολήθηκα ενδελεχώς ούτε φρόντισα να κρατήσω υλικό από το γεύμα μας.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί ημίγλυκο και μισό λευκό(που μου ταίριαξε καλύτερα )
Το γεύμα μας έκλεισε με δύο γλυκά το γνωστό σοκολατένιο cheesecake και ένα κρεμωδες, μουχαλεμπί και τα δύο αν και διαφορετικά φαγώθηκαν πολύ ευχάριστα.

Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 15 ευρώ το άτομο, οπότε ναι το vfm είναι πολύ ψηλά. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δυσαρεστηθεί με το οτιδήποτε, προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια.
Είναι πολύ ευχάριστο να επιστρέφεις μετά από καιρό σε μαγαζιά και να βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να λειτουργούν "ρολόι".

Εμείς δεν έχουμε παρά να ευχαριστήσουμε το μαγαζί για την άψογη και εγκάρδια εξυπηρέτηση και να σχεδιάζουμε την επόμενη επίσκεψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

27 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά αρχικά, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες. Αμφιταλαντευομαι μέρες αν θα έγραφα κριτικη για το συγκεκριμένο μαγαζί ή όχι και οι λόγοι αφορούν αποκλειστικά την πορεία του site που πλέον έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. θα ήταν όμως κρίμα να μη γράψω για ένα σχετικα καινούργιο μαγαζί που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό και επιβεβαίωσε τις κριτικές του.

Στην περιοχή κινούμαι πλέον αρκετά, οπότε ένα βράδυ καθημερινης που θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι του δώσαμε μια ευκαιρία.

Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα σίγουρα, αλλά και η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι καθαρός φωτεινός και με ευχάριστες πινελιές. Μόνο που δεν μου έβγαλε μια ζεστασιά που θα ήθελα, ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχε μόνο 2-3 παρέες, ίσως εμείς είμαστε κάπως προκατειλημμένοι από τη συζήτηση που είχαμε... Πάντως και οι τουαλέτες τους είναι πολύ καθαρές και πιθανόν το καλοκαίρι να αξίζει και το 4αρι.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή ως το τέλος, νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε, διάθεση και χαμόγελο δε χρειάζεται κάτι περισσότερο. Πραγματικό ενδιαφέρον στην κλασική ερώτηση αν μας άρεσαν τα πιάτα, ανθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν και μακάρι να πετύχουν σε μια δυσκολη εποχή.

Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικος, εμπλουτίζεται από κάποια πιάτα ημέρας.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-βελουτε σούπα καρότου(πιάτο ημέρας ίσως και λόγω καιρού) εξαιρετική όλα τα υλικά σε έναν άψογο συνδυασμό δεν ήθελα να τελειώσει, προσφέρθηκαν να μας τη μοιρασουν.
-μελιτζανοσαλατα με σαλάμι Λευκάδος, το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου, επισκιάστηκε από τα υπόλοιπα γενικά μέτριο.
-καβουρμας με τηγανιτα πατάτας και αυγό μάτι, νομίζω ότι είχε και φρέσκο κρεμμυδάκι που έδινε μια ωραία ένταση στο πιάτο MUST
-ριζοτο μανιταριών με λάδι τρούφας, πιάτο που το έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα μαγαζιά, εδώ σε πολύ καλή εκτέλεση το ρύζι χυλωμενο σωστά, το λάδι τρούφας τόσο ώστε να δίνει την κατάλληλη γευστικη ένταση χωρίς υπερβολές.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι (που δε ξέρω αν χρεώθηκε, ούτε αν ερωτήθηκαμε), ήπιαμε οινομελο αξιοπρεπές.

Ακριβώς δε ξέρω πόσο κόστισε το τραπέζι μας γιατί ήταν κερασμενο, μπορώ να πω όμως ότι φάγαμε πολύ καλα και με κάτι πρόχειρους υπολογισμους από τον καταλογο που είχε φροντίσει να μου στείλει αγαπημένη φίλη εδώ και καιρό, κυμανθηκαμε κοντά στα 35€ πόσο αρκετά καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Τη στιγμή που γράφω την κριτική ετοιμάζομαι για την επόμενη μου επίσκεψη στο Καππα και έχω ήδη στείλει φιλική παρέα που ενθουσιαστηκε.

29 Νοε 2018

Eνα μαγαζί που με τις συμπαίκτριες μου έχουμε κυριολεκτικά χτίσει.
Ο λόγος κυρίως η θέση του καθώς, ίσως να είναι το πιο αξιόλογο στο εμπορικό κέντρο.

Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, όλα είναι σε μεγάλες χορταστικές μεριδες, και κρατουν σίγουρα ένα επίπεδο ποιότητας.

Το σέρβις απο νέα ως επι το πλείστον παιδιά, οπώς άλλωστε συμβαίνει σε όλα τα αντιστοιχα μαγαζιά της συγκεκριμένης αλυσίδας.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να συνδυαστεί ακόμη, καφές γλυκο μπυρα και φαγητό, οπότε είναι σιγουρα βολικό για κάθε είδους παρέα.

Συνηθως επιλέγω είτε τη σαλάτα σίζαρς είτε το δικό τους(ομώνυμο) κοτόπουλο ελαφριές γευστικές επιλογές που με λιγότερο απο 10 ευρώ το άτομο θα σας χορτάσουν σίγουρα. Ότι ομως εχω επιλέξει κατα καιρους δεν με εχει απογοητεύσει.

Τα γλυκά τους θα είχαν κατα τα τη γνωμη μου ανάγκη βελτίωσης.

Εν ολίγοις εαν είστε σε αντιστοιχη φάση σε καποιο εμπορικό κεντρο και θελετε κατι να τσιμπησετε η να πιειτε τον καφε σας είναι μια καλη λύση.

Γνωρίζω ότι είναι μια κριτικη που δε λεει σχεδον τιποτα και αν κάποιος διαβάζει τις κριτικές δε θα πρέπει να ανεβει.

15 Νοε 2018

Τον τελευταίο καιρό που κινούμαι στην περιοχή του Κεραμεικού συχνά ψάχνω διάφορα μαγαζιά που έχουν ενδιαφέρον! Μια μικρή αναζήτηση στα αντίστοιχα sites θα σας βγάλει πολλά άρθρα για τον Έλβις, οπότε η δοκιμή ήταν μονόδρομος.

Η πρώτη απόπειρα ένα βράδυ Παρασκευής μετά από Θέατρο δεν στέφθηκε από επιτυχία καθώς η ουρά ήταν τεράστια και δεν είμαι άνθρωπος που θα περιμένω για να δοκιμάσω το οτιδήποτε.

Δεύτερη απόπειρα μεσημέρι καθημερινής και τηλεφωνική παραγγελία για παραλαβή από το κατάστημα! Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά έτσι.
Χώρος ουσιαστικά δεν υπάρχει, κάποια σταντ, ένα μικρο μαγαζί, όχι ιδιαίτερη καθαριότητα τις βραδινές ώρες λόγω δουλειάς. Κατά τη γνώμη μου δεν καλύπτει καν κάποιον που θέλει να φάει κάτι στα γρήγορα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση στην τηλεφωνική παραγγελία κύλησαν όλα ομαλά, αλλά
το θέμα είναι στις ώρες και μέρες αιχμής και εκεί χρειάζεται οπωσδήποτε επιπλέον προσωπικό. Το 2 λοιπόν δεν πιστώνεται στους εργαζόμενους αλλά στους ιδιοκτήτες.

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα πάντα καθώς η ποικιλία είναι μικρή.
Θα βρείτε καλαμάκι χοιρινό (το οποίο είναι το δυνατό τους χαρτί, προσωπικά έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερα), καλαμάκι κοτόπουλο που ήταν ζουμερό και νόστιμο με τα σωστά μπαχαρικά, κεμπάπ που ήταν το καλύτερο από ότι δοκίμασα και λουκάνικο που μας ήρθε λίγο ξεροψημένο όποτε έχασε αρκετά. Όλα συνοδεύονται από πατατούλες τηγανιτές (μάλλον χεράτες) και ψωμάκι ψημένο όποτε είναι ένα χορταστικό γεύμα.

Κοστίζουν 1,70 ευρώ και είναι αρκετά ικανοποιητική τιμή. Με 2-3 καλαμάκια με τη συνοδεία τους χορταίνει άνετα ένα άτομο.
Ίσως εγώ πήγα με μεγάλες προσδοκίες και απογοητεύτικα λίγο αλλά σε αυτό ευθύνομαι εγώ, μιλάμε για καλαμάκια και σε αυτό που προσφέρουν είναι αρκετά καλοί.
Εχουν ταυτότητα ίσως λίγο περισσοτερη προσοχή σε λεπτομέρειες να χρειάζεται αλλα και πάλι αν βρεθειτε στην περιοχή και θέλετε κάτι αντίστοιχο λογικά θα σας καλύψει!

09 Νοε 2018

Jackaroo λοιπόν, μια νέα άφιξη στην περιοχή του Πειραιά με άκρως θελκτικές φωτογραφίες, από σάντουιτς διαφόρων ειδών.
Street food αμερικάνικο, με πολλές διαφορετικές επιλογές για όλα τα γούστα και τα βαλάντια.

Ήθελα να το δοκιμάσω από την πρώτη μέρα που το είδα, αλλά λίγο οι καλοκαιρινές διακοπές, λίγο οι δοκιμασμένες επιλογές που με κέρδιζαν είχε μεινει στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Για το taste of Athens ξεκινήσαμε εκείνη την μέρα, αλλά ο καιρός έιχε άλλα σχέδια, οπότε σπίτι και delivery. Είπαμε όμως να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό και... jackaroo.
H τηλεφωνική επικοινωνία άψογη, μας ενημέρωσε ότι θα καθυστερήσουν λόγω καιρικών συνθηκών. Το μόνο θέμα ότι δεν είχαν έτοιμο, ακόμη, κατάλογο για το delivery να μας στείλουν.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά αφενός, διότι δε φάγαμε εκεί και αφετέρου όσο τον έχω δει περνώντας είναι μικρός διεκπεραιωτικός, εάν κάποιος θέλει να κάτσει να φάει εκεί στα γρήγορα.

Δύο άτομα δοκιμάσαμε:
-1 cheeseburger, το οποίο μου θύμισε έντονα γνωστής αλυσίδας και δεν το λέω καθόλου αρνητικά, γιατί είχε μεν τη γεύση, αλλά η ποιότητα φαινόταν ξεκάθαρα ανώτερη. 2,00 ευρώ (μέγεθος ανάλογο με την τιμή)
-1 fried chicken, το φιλέτο κοτόπουλο πανέ είναι από τα δυνατά τους σημεία, οπότε δοκιμάστε το οπωσδήποτε, ο συνδυασμός με τσένταρ, αισμπεργκ, πίκλες και αγιολί, άψογος. 3,50 ευρώ (μικρό για την τιμή του)
-1 original cheesesteak με μοσχάρι, τσένταρ και σοταρισμένο κρεμμύδι, στις ΗΠΑ δεν έχω πάει ούτε είναι μέσα στα όνειρα μου, αλλά το συγκεκριμένο σάντουιτς θα μπορούσε να με κάνει να αναθεωρήσω, ζουμερό γευστικό, να μη θες να τελειώσει με τίποτα, ισορροπημένο. 6,90 ευρώ τιμιοτατο.
-1 πατάτες τηγανιτές 2,00 ευρώ απλά οκ, προτηγανισμένες αλλά απαραίτητες για συνοδεία.
Σε επόμενες δοκιμές που είναι αρκετές δοκίμασα το original cheesesteak με χοιρινό, που ήταν επίσης πολύ γευστικό και την σως ροκφόρ με τις πατάτες μου, η οποία ήταν ΘΕΣΠΕΣΙΑ.

Οι τιμές του για αυτό που προσφέρει είναι αρκετά καλές, καθώς έχει αρκετές διαφορετικές προτάσεις απο τον ανταγωνισμό. Εγώ θα παραγγείλω ξανά και ξανά. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα έπρεπε να είναι ανοικτό και το μεσημέρι!

Υ. Γ. 1 μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα φαγητά ήρθαν στην κατάλληλη θερμοκρασία, αν και δεν είμαστε πολύ κοντά.

Υ. Γ.2 Φαίνεται από το μενού και την πρωτοτυπία, ότι έχει κάποια σχέση με το γνωστό μπεργκεράδικο του Πειραιά, οπότε εάν επιδείξουν αντίστοιχο ζήλο και έχουν νέες ιδέες η επιτυχία είναι δεδομένη.

02 Νοε 2018

Τα Πετράλωνα, άλλη μια αχαρτογραφητη περιοχή για μένα, η οποία πάντα μου άρεσε αλλά την απέφευγα λόγω δυσκολίας στο παρκάρισμα. Οι φορές που έχω πάει είναι μετρημένες.

Όταν αγαπημένος φίλος, που μένει εκεί κοντά πρότεινε Σάββατο βράδυ βόλτα στην περιοχή για καφέ και μετά φαγητό φυσικά δέχτηκα με χαρά.

Το ασχημόπαπο ήταν στέκι του πατέρα του και νονού μου, τουλάχιστον 20 χρόνια πριν, από τυχαία συγκυρία το μάθαμε και θέλαμε να το δούμε.
Έριξα μια ματιά στις κριτικές που δεν ήταν αποτρεπτικές και πήγαμε.
Το παρκάρισμα στην περιοχή (Άνω Πετράλωνα) είναι πρόβλημα σε μέρες και ώρες αιχμής, εμείς κάπου το βολέψαμε βέβαια.

Το ασχημόπαπο βρίσκεται σε ένα στενάκι, λίγο απόμερα από τα μπαράκια της περιοχής.
Ο χώρος είναι όντως βγαλμένος από κάποια ελληνική ταινία του 1960, κάποια λίγο ενοχλητική μυρωδιά υπάρχει (συνδυασμός από την κουζίνα και την κάπνα), άλλα για εμάς δεν απετέλεσε ανασταλτικό παράγοντα. Το μαγαζί έχει κλείσει μισό αιώνα ζωής και συνεχίζει ακάθεκτο. Τα κλασικά ξύλινα τραπέζια με τις ψάθινες καρέκλες που περιμένεις να συναντήσεις, λίγο στριμωγμένη για να χωρέσει όσους περισσότερους γίνεται. Στους τοίχους διάφορες φωτογραφίες και ενθύμια από το διάβα των ετών.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Μπαίνοντας, είχε δυο παρέες και ο σερβιτόρος μας υπέδειξε το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι, κρυφογελώντας κοιταχτήκαμε μεταξύ μας, αν στις 9.30 το βράδυ έχει δυο παρέες θα γεμίσει? Πόσο λάθος κάναμε, κάτσαμε και σε μισή ώρα το πολύ δεν έπεφτε καρφίτσα. Νερό προφανώς σε κανάτα που ανανεώθηκε, ευγένεια, χαμόγελο, αναμνήσεις και ένα μισόκιλο κρασί κερασμένο και χαλβάς σιμιγδαλένιος. Δε θα μπορούσαν καλύτερα.

Φάγαμε:
-μπουγιουρντί, μας προειδοποιήσαν ότι θα είναι καυτερό και όντως ήταν ΆΨΟΓΟ για τα γούστα μου.
-χωριάτικη, με ένα τεράστιο κομμάτι φέτα πλούσια και καλά τα λαχανικά.
-μπεκρή μεζέ, τόσο μαλακό το κρέας και γευστικότατη σάλτσα ότι πρέπει για βουτιές.
-εξοχικό χοιρινό, σε λαδόκολλα επίσης το κρέας κοβόταν χωρίς χρήση μαχαιριού
Τα δύο κυρίως συνοδεύονταν από ρύζι και πατάτες και ήταν αμφότερα σε καλό επίπεδο.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί λευκό, το οποίο ήταν μέτριο.

Τα παραπάνω πιάτα, των οποίων τις τιμές δε θυμάμαι, γιατί δεν είχα στόχο την κριτική, κόστισαν 37 ευρώ περίπου, και ήταν επαρκή για 3 άτομα. Δε θυμάμαι αν χρεώθηκε κουβέρ πάντως ήρθε στην αρχή φρέσκο ψωμάκι.

Προτείνεται εάν ψάχνετε ένα κουτούκι βγαλμένο από άλλη εποχή, που θα σας οδηγήσει σε ατέρμονες συζητήσεις με κρασάκι και μεζεδάκια, από εμάς χαρακτηρίστηκε ως ενα εποικοδομητικό Σαββατόβραδο.
Καλύτερα κάντε μια κράτηση σε μέρες και ώρες αιχμής.

26 Οκτ 2018

Για το Ζευκιν είχα ακουσει πολλά καλά λόγια, απο φίλες που κατάγονται από το νησί της Ικαρίας και μέχρι τώρα δεν είχε τυχει να το επισκεφτω.

Μια Παρασκευή βράδυ τον Οκτώβριο μας δόθηκε η ευκαιρία να γιορτάσουμε εκεί τα γενέθλια μας(ή καλυτερα δύο) εξ’αυτών.

Κατ’αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι το μαγαζί κινείται σε ρυθμούς Ικαρίας σε όλους τους τομείς.
Το παρκάρισμα αποτελεί ενα πρόβλημα στην περιοχή. Το μαγαζί φροντίζει ομως να το λυνει με την ύπαρξη παρκαδόρου.

Ο χώρος είναι μεγαλος άνετος, με ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις στους τοίχους και τα τραπεζοκαθίσματα. Επαρκείς οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών και μεγάλος χώρος για πίστα, που μπορεί καποιος να χορέψει. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι η έντονη ύπαρξη καπνού, που εμένα με ενόχλησε στο τέλος της βραδιάς.

Η εξυπηρέτηση είναι κάπως αργή, όμως μη νομίζετε οτι σας ξέχασαν απλά έχουν τους δικους τους ρυθμούς. Τα τασάκια αλλάζονται συχνά, το νερό ομως έρχεται εμφιαλωμένο(δε γνωριζω εάν χρεώνεται). Η ορχήστρα είναι πολυ καλή και έχει μεγάλη γκάμα τραγουδιών, οπότε ολοι θα μείνουν ευχαριστημένοι.

Οσον αφορά το φαγητό, η ποικιλία είναι επαρκής ουτως ώστε να καλύψει όλα τα γουστα.
Εμείς 8 άτομα, δοκιμάσαμε:

-Σαλάτα Ζευκιν, ενας ενισχυμένος ντακος, με παξιμάδι, διάφορες πρασινάδες, ντομάτα, νοστιμο τυρί και ένα ντρεσιγκ που ταίριαζε απόλυτα, μεγάλη σε μέγεθος.
-Κοτοπιτάκια, αψογο το φύλλο, η γέμιση καλή.
-Χορτοπιτάκια, δεν ειμαι η κατάλληλη να τα κρινω, καθώς δεν τα πολύ τρώω, οι υπόλοιποι τα ενέκριναν.
-Φλογέρες με ντοματα, έβγαζαν έντονα τη γεύση της λιαστής ντομάτας, την οποια εγω υπεραγαπω.
-φετα τυλιγμένη με φυλλο και μέλι, κλασικό αγαπημένο ορεκτικό σε καλή εκδοχή.
-ποικιλίες κρεατικών 4 ατόμων, περιείχαν λουκανικο(ιδιαίτερο, λεπτο, ελαφρύ και γευστικό), φιλέτο κοτόπουλο(σωστά ψημένο), παϊδάκια κοτόπουλο, κεμπάπ (ζουμερό και πολυ γευστικό), πανσέτες, συνοδευόταν από σαλάτα λάχανο-καρότο, πατάτες τηγανίτες, πιττες κομμένες και σως μπάρμπεκιου όλα ήταν σε καλή ποσότητα και γευστικά.
Σεγενικές γραμμές μπορω να πω ότι το φαγητό είναι πολύ καλό για τα δεδομένα του μαγαζιού. Οι μερίδες είναι μεγάλες και στη συγκεκριμένη περίπτωση έμειναν αρκετα.
Ηπιαμε κρασί κόκκινο ξηρο και ημίγλυκο που κινούνται στο μέσο όρο, και πινόταν ευχάριστα.
Σε ότι αφορά το οικονομικό κομμάτι, ακριβως το ποσο δεν το γνωρίζω γιατι το λογαριασμό πλήρωσε η εορτάζουσα. Ξερω ότι τη συγκεκριμένη ημέρα έχει καποιο φιξ μενού.
Σε γενικές γραμμές αυτο που μπορώ να σας πω είναι ότι οι σαλάτες κυμαίνονται από 7-8ευρώ, τα ορεκτικά απο 4-8ευρω περιπού και τα κυριως πιάτα από 8-11ευρω. Τις τιμές τις θεωρώ οκ για αυτά που προσφέρει βάσει του μεγέθους των μερίδων που είδα και της γεύσης.

Εν ολίγοις προτείνεται, εάν ψάχνεται ενα μεζεδοπωλείο με αξιολογο φαγητό και μουσική, και είστε, βεβαια, διατεθειμένοι να κάνετε υπομονή με την όποια καθυστέρηση υπάρχει.

12 Οκτ 2018

Το μαγαζί το επισκεπτόμασταν πολλά χρόνια πριν οικογενειακώς για κάποιο λόγο όμως και χωρις ουσιαστική αιτία σταματήσαμε να πηγαίνουμε(γεγονός που μας συμβαίνει συχνα). Μια μέρα ήρθε ένας γνωστός και μας το θύμησε.

Ένα σαββατόβραδο του Σεπτεμβρίου που βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή είπαμε να το ξαναδοκιμάσουμε να δούμε εάν όλα βαίνουν καλως!

Κατ’αρχάς ο χώρος είναι σε μια πλατεία που έχει αρκετά, μαγαζιά εστίασης, πάντως το παρκάρισμα δεν είναι πρόβλημα. Έχουν κάνει μια ανακαίνιση, για το είδος του είναι αρκετά καλός, καθαριότητα, μια μυρωδιά απο την ψησταριά υπάρχει και δεν ξέρω εάν υπήρχε τροπος να την απέφευγαν.

Η εξυπηρέτηση απλα διεκπαιρεωτική, αφου μιλάμε για ένα μαγαζί της γειτονιάς, θα ήθελα κατι παραπάνω, ενα κερασματάκι, ένα χαμόγελο έστω... Δεδομένου ότι δεν υπήρχαν και πολλές παρέες γύρω στις 9 που φτάσαμε.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχει γύρους, καλαμακια κλπ, μόνο κεμπαπ και σις μοσχάρι και κοτόπουλο.
Εμείς 3 άτομα πήραμε:

-πατάτες τηγανιτές, προτηγανισμένες και αδιάφορες.

-2μερίδες γιαουρτλού(11 ευρω) περιείχαν 2 πιττες και 3 κεμπαπ, ντοματα ψητη και κρεμμυδι, η μερίδα ίσως σας φανεί μικρή, γευστικά όμως είναι υπέροχη, ίσως το καλύτερο κεμπάπ που έχω φάει τον τελευταίο καιρό, βέβαια δεδομένης της ζέστης και επειδή ήταν βράδυ είμασταν καλυμμένοι, σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόταν μια μερίδα ο καθένας.
-κοκα κόλα 1,50ευρω, απαραίτητη.

Ισως οι μερίδες του στα κυρίως να είναι λίγο υπερκοστολογημένες οπότε 1-2 ευρω πιο κάτω θα ήταν καλύτερα. Επίσης οι προτηγανισμένες πατάτες να πρέπει να εκλείψουν γενικότερα.

Εαν βρεθείτε εκει κοντά και θέλετε να δοκιμάσετε κεμπάπ και ΜΟΝΟ, επισκεφτείτε το!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνετε ικανοποιημένοι!

Εάν χειμωνιασει τότε δωστε μια ευκαιρία και στο σουτζούκι του.

22 Σεπ 2018

Καλό φθινόπωρο επισήμως και από εμένα!

Ο Σεπτέμβριος σηματοδοτεί τα τελευταία χρόνια για μένα το τέλος μιας εποχής και την αρχή μιας καινούριας. Είναι κάτι σαν Ιανουάριος για τη ζωή μου.
Μετά από ενα καλοκαίρι με ελάχιστες διακοπές και πολλές υποχρεώσεις η προσαρμογή στην καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη, οπότε η λύση ειναι όσο μπορω να ξεφεύγω μέσα στην πόλη.

Το Kozi’s το επισκεφθήκαμε δύο άτομα μετά απο αρκετά δύσκολη μέρα που βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή, με πρόθεση να αλλάξουμε διάθεση. Το παρκάρισμα στην περιοχή Κυριακή μεσημέρι ήταν αρκετά εύκολο.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν το Sasi’s για να είμαι ειλικρινής, κυρίως διοτι εμπιστεύομαι την αγαπητή Ucook, αλλά και επειδή είχα ήδη στο μυαλό μου την επικείμενη παραγγελία από προηγούμενες επισκέψεις. Η πληρότητα που υπήρχε όμως σε συνδυασμό με την αναμονή, με εστρεψαν προς το Kozi’s.

Υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, η κοπέλα στην υποδοχή, όμως μας πρότεινε ένα κάπως στριμωγμένο τραπέζι δίπλα στην είσοδο του καταστήματος, γεγονός που βέβαια δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Ο χώρος εχει περιγραφεί αρκετά, οπότε θα σας πω απλά ότι είναι μεγάλος, καθαρός με τα τραπέζια έξυπνα τοποθετημένα, το κάπνισμα περιορίζεται στα «εξωτερικά» τραπέζια στο μπαλκονάκι. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

Στην εξυπηρέτηση, εκτός από την κοπέλα στην υποδοχή που ήταν διεκπαιρεωτική, την παραγγελία μας ανέλαβε ένας σερβιτόρος, ο οποίος ήταν τυπικός και στο τέλος ο λογαριασμός καθυστέρησε. Κέρασμα δεν υπήρξε, νερό ήρθε εμφιαλωμένο (το οποίο αντικαταστάθηκε όταν το ζητήσαμε με βρυσης-ζεστό-).

Δύο άτομα δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Σαλάτα Σίζαρς, με ένα μεγάλο ζουμερό, γευστικό και καλοψημένο φιλέτο κοτόπουλο, η σως ισορροπούσε τη γεύση και ήταν στην κατάλληλη ποσότητα και τα λαχανικά ήταν φρέσκα. (μάλλον η καλύτερη σαλάτα που έχω φάει τον τελευταίο καιρό) 11,00 €
-Ugalagata σουβλάκι από μαριναρισμένη, με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, πανσέτα, νόστιμο το κρέας αν και λιπαρό(αναμενόμενο και λογικό αφού μιλάμε για τέτοιο κομμάτι κρέατος). 12,50€
-Kokobongo κοντοσούβλι χοιρινό νόστιμο μεν, λίγο περισσότερο σκληρο από οτι θα περίμενα, και σίγουρα κατώτερο σε σχέση με αυτό που είχαμε δοκιμάσει στο «αδερφάκι». 14,50€

Δώσαμε λοιπόν περίπου 20,00 ευρω το άτομο και φύγαμε υπερπλήρεις. Εάν δεν είχα προήγουμενη επίσκεψη θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένη, τώρα όμως κάτι στη γενικότερη εικόνα με χάλασε. Και μάλλον κατάλαβα γιατί οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το νεωτερο αδερφάκι γεμίζει πρώτο.

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα σας αποτρέψει να το δοκιμάσετε συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι φάγαμε καλά. Απλά εγω δε θα το ξαναπροτιμήσω εάν τύχει και βρεθώ ξανά στην περιοχή, θα ψάξω για κάτι αλλο.

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτη και αυτός είναι ο λόγος (όπως έχω ξαναπεί), που συνήθως δε γράφω κριτική με την πρώτη επίσκεψη, αλλά όταν μιλάμε για ένα εστιατόριο στην άλλη άκρη της Αττικής είναι ευνόητο ότι δεν είναι ευκολη μια ακόμη επίσκεψη.

05 Σεπ 2018

Μια επίσκεψη στα Καλύβια την κυνηγούσα πολύ καιρό!

Η κατάλληλη ευκαιρία δόθηκε ένα μεσημέρι Σαββάτου μέσα στο καλοκαίρι, με φίλη που πηγαίνει συχνά και φίλη που ήρθε από το εξωτερικό.

Εμείς επιλέξαμε τον Χριστόφορο επειδή τον είχε επισκεφτεί αρκετές φορές η φίλη-θαμώνας και τον πρότεινε σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ο χώρος κατ'αρχάς είναι μεγάλος μέσα-έξω με πολλά τραπέζια. Εμείς πήγαμε γύρω στις 17.00 οπότε δεν ήταν ώρα αιχμής, μας έβαλαν σε ένα μεγάλο τραπέζι, ούτως ώστε να χωρέσουν άνετα και τα τεράστια πιάτα. Οι τουαλέτες τους πολύ καθαρές και τα πάντα προσεγμένα, γενικά μην περιμένετε κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, μια ψησταριά.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, με ταχύτητα, μεγάλο κέρασμα, εάν έλλειπαν οι γνωστοί "κράχτες" και το εμφιαλωμένο νερό θα έπαιρνε 4.

3 άτομα λοιπόν που πεινούσαμε αρκετά και δοκιμάσαμε:
-ψωμάκι ψημένο με λαδάκι (αξιοπρεπές)
-τηγανόψωμο, με ζάχαρη άχνη από πάνω, χωρίς περιττά λάδια, ίσως το μόνο πιάτο που είχε φυσιολογικό μέγεθος.
-φέτα ψητή, γενναία μερίδα(όπως και όλα όσα θα ακολουθήσουν), με ντομάτα ψητή και πιπερίτσα λίγο καυτερή, φαγώθηκε πολύ ευχάριστα.
-πατάτες τηγανιτές, απαραίτητο συνοδευτικό, για τα κρέατα, αφού έρχονται χωρίς γαρνιτούρα, αξιοπρεπείς.
-χόρτα, σωστά βρασμένα είχαν και κανα-δύο κολοκυθάκια, πολύ καλά.
-λουκάνικο χωριάτικο ψητό, κέρασμα του μαγαζιού, ζουμερό καλοψημένο, φαγώθηκε ευχάριστα.
-κοντοσούβλι χοιρινό, γευστικό άψογο, χαρακτηρίστηκε "λουκούμι"
-μπιφτέκι, πραγματικά πολύ καλό αν και το φοβόμουν λόγω μεγέθους, ήταν σωστά ψημένο, χωρίς εμφανή περιττά λίπη.
-κέρασμα στο τέλος γιαούρτι με 3 διαφορετικά γλυκά του κουταλιού.
Ήπιαμε δυο μπύρες φιξ, και 1 εμφιαλωμένο νερό.
Το μπιφτέκι που ήρθε τελευταίο, το μισό κοντοσούβλι και τα μισά χόρτα πήγαν πακέτο.
Αντιλαμβάνεστε το επίπεδο του μεγέθους των μερίδων λοιπόν.

Για τα παραπάνω που χόρταιναν άνετα και 4ο άτομο, δώσαμε 17 ευρώ pp.
Δε θα πρωτοτυπήσω, με τη σειρά μου και θα σας προτείνω να πάτε με μεγάλη παρέα, αλλιώς ή θα περιοριστείτε ή θα φύγετε με φαγητό για την επόμενη μέρα.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ήταν καλύτερο από ότι το περίμενα σε πολλούς τομείς και μάλλον θα το επισκεφτώ ξανά, ίσως βέβαια να δώσω και μια ευκαιρία στον ανταγωνισμό.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία