TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

15 Σεπ 2017

Μία κριτική διαφορετικη από τις άλλες...
Μία μέρα διαφορετικη από τις άλλες...

Έχετε παρατηρήσει πως η χαρά πάνε παρέα με τη στεναχώρια πάντα?
Ένα περίεργο καλοκαίρι διαδέχεται ένα αντίστοιχο φθινόπωρο.
Μία μέρα λοιπόν, που βρέθηκα κέντρο πάλι, ήθελα να κάνω μια βόλτα στον Κεραμεικό και να κάτσω να πιω μια μπυριτσα και να επεξεργαστώ νέες πληροφορίες.

Για αλλού πηγαίναμε δύο άτομα, αλλά είδαμε τα Κανάρια και μας άρεσε, δε διστάσαμε να κάτσουμε. Η παρέα μετράει, το έχουμε πει, επίσης θέλαμε απεγνωσμένα να κάτσουμε όσο πιο γρήγορα γινόταν.

Ο χωρος είναι κλασικός για την περιοχή τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, σχετικά στριμωγμένα, αν και σε εκείνη τη φάση είχε μόνο 3-4 παρέες. Λίγοτερη σκόνη θα ήθελα, αλλά λογικό με την υπάρχουσα κίνηση αυτοκινήτων. Επίσης, λίγη προσοχή στο πεζοδρόμιο θα ήταν απαραίτητη.

Η εξυπηρέτηση δεν είχε αρνητικές στιγμές, αντίθετα όλα ήταν καλά, χωρίς όμως το κλικ παραπάνω. Πάντως καλοί χρόνοι, νεράκι σε κανάτα απόδειξη και pos.
Κερασματακι δεν έπαιξε, εμείς πήγαμε για γλυκό σε παρακείμενο μαγαζί (το χρειαζόμασταν επειγόντως, αφήστε που δε θελαμε να κλείστουμε στους 4 τοίχους μας)

Δοκιμάσαμε (χωρίς να πεινάμε ιδιαίτερα):
- πατατουλες ψητές, με χοντρό αλάτι και πιπέρι, ωραίο συνοδευτικό.
- μανιταρια ψητα με αλάτι(χοντρο επισης) κομμένα, ήθελε λίγο μπαλσαμικο ή κάτι τέτοιο για να απογειώσει τη γεύση.
-τυροκαυτερη, σε μπωλακι, αρκετά καλή και αρκουντως καυτερή.
-μπεκρη μεζέ, εδώ κάπου χάθηκε η "μπαλα", η σάλτσα δεν ήταν δεμένη, πάντως τα κόμματα του κρέατος ήταν μαλακά και χωρίς λίπος.
Στην αρχή ήρθαν παξιμάδια, σκετα, θα προτιμούσα να συνοδεύονται από κάτι ή να ήταν απλά ψωμάκι.
Ήπιαμε νεράκι και μια μπύρα.

Το κόστος για αυτά ήταν λιγότερο από 20€, οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικες. Μιλάμε για ένα καφενείο ουσιαστικά, με αρκετούς μεζέδες. Τη συγκεκριμένη μέρα κάλυψε τις ανάγκες μας, αλλά στην επόμενη βόλτα στην περιοχή θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Εαν σας τραβηξει την προσοχή περνώντας δώστε του μια ευκαιρία, αλλά δε θεωρώ ότι αξίζει να ξεκινήσετε μόνο για αυτό.

Επιτρέψτε μου να αφιερώσω αυτή την κριτική στους δυνατούς ανθρώπους που καθημερινά ξεπερνούν τον εαυτό τους και συγκεκριμένα σε έναν τέτοιο άνθρωπο με τεράστια δύναμη, που είναι δίπλα μου εδώ και "αιώνες" αλλά τον τελευταίο καιρό με έχει εκπλήξει τόσο μα τόσο ευχάριστα.

04 Σεπ 2017

Σας έχω πει πολλές φορές ότι με το κέντρο δεν τα πήγαινα καλά! Τον τελευταίο καιρό όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Μετά την πρώτη επαφή με τα Εξάρχεια, είχα βάλει διάφορα μαγαζάκια στο στόχαστρο.
Το άμα λάχει ήταν στο μυαλό μου αλλά δε θα το έπαιρνα απόφαση μόνη μου. Ενας αγαπημένος φίλος όμως αποφάσισε να μας κεράσει εκεί για τη γιορτή του, οπότε μια Παρασκευη μέσα στον Αύγουστο πήγαμε 6ατομα.

Κατ 'αρχας όσον αφορά τον χώρο, μιλάμε για μια εξαιρετικα όμορφη αυλή που τώρα το καλοκαίρι είναι ότι καλύτερο! Δυστυχώς όμως δεν κάνουν κράτηση για την αυλή και όταν εμείς φτάσαμε υπήρχε κόσμος να περιμένει στην ουρά, έτσι λοιπόν πήγαμε στον εσωτερικό χώρο (που είχαμε κάνει την αρχικη κράτηση). Εσωτερικα επίσης ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος, άνετος με όμορφες φωτογραφίες στους τοίχους. (Έτσι για την ιστορία μιλάμε για το παλιό δημοτικό σχολείο των Εξαρχείων και υπήρχαν φωτογραφίες των μαθητών στους τοίχους)

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα αντίθετα, όλα ήρθαν αρκετά γρήγορα στο τραπέζι μας, αλλά πρώτον ένα πιάτο ξεχάστηκε και δευτέρον διαφωνώ κάθετα με την πολιτική που έχει γίνει της "μόδας" τελευταία και δεν γίνεται κράτηση στα τραπέζια, την οποία δεν αντιλαμβάνομαι, μας ενημερώσαν τηλεφωνικως ότι κρατήσεις δεν κάνουν στην αυλή.

Ο κατάλογος είναι επαρκής, με αρκετη έμπνευση στα πιάτα. Εμείς δοκιμάσαμε:
-τυροκαυτερη, 4.70€ τυροσαλατα θύμιζε κυρίως αλλά και πάλι τη φάγαμε ευχάριστα.
- σαλάτα τύπου χωριάτικη με τυρί Πρέντζα Κεφαλλονιας, 7
10€φρέσκα τα υλικά ενδιαφέρον το σύνολο.
-μαστελο Χίου με μαρμελάδα ντοματακι,6.60€ μεγάλη μερίδα σωστά ψημένο το τυρί, θα ήθελα λιγη μαρμελάδα παραπάνω.
-τηγανια μανιταριών, 6.80€ παρότι ειμαι φαν των μανιταριών εδώ κάτι έλλειπε, ίσως κάποια καρυκεύματα.
- κουσκουσακι με κοτόπουλο και καπνιστο χοιρινο,7.90€, κατά γενική ομολογία το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, σωστά χυλωμενο
-φαβοκεφτεδες,5.20€, πιάτο που δεν είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο πάντως μου άρεσε αρκετά, ελαφρύ το τηγάνι.
-κεμπαπακια αρνίσια,6.80, με συνοδεία πίτας νόστιμο με σωστά καρυκεύματα.
-καπνιστη μπριζόλα με πατάτες και σως μπάρμπεκιου,11.30€ ζουμερο το κρέας, εάν το δείτε στον κατάλογο δοκιμάστε το.
Κατόπιν ερώτησης ήρθε ψωμάκι, το οποίο φαγαμε ευχάριστα αλλά δεν ανανεώθηκε, πάντως χρεώθηκε στο λογαριασμό.
Σημειώστε ότι το μενού περιλαμβάνει και κάποια θαλασσινά.
Ήπιαμε μια μπύρα ζεος 1 L και κρασί ημίγλυκο, στα ποτά ή τιμολόγηση ήταν αρκετά καλή, χωρίς να θυμάμαι λεπτομέρειες.

Το ακριβές ποσό του λογαριασμού δεν το γνωρίζω αλλά, υπολογιστε περίπου 12-14€ το άτομο, που είναι πολύ καλά για το χώρο, την ποιότητα των πρώτων υλών, μία μικρή προσοχή σε λεπτομέρειες του σέρβις και όλα θα ήταν άψογα. Βέβαια το μαγαζί ήταν γεμάτο, οπότε θα πω απλά ότι μια δοκιμή θα σας πείσει πάντως εγώ θα επιστρέψω αρκετά άμεσα, με την ελπίδα να προλάβω ένα τραπέζι στην αυλή.
Τέλος να δώσω τα συγχαρητήρια μου που προσπαθούν να χρησιμοποιούν υλικά από διάφορες περιοχές της χώρας μας.

30 Αυγ 2017

Σάββατο βράδυ και προσπάθεια για επανένταξη στην καθημερινότητα! Κάνουμε μία βόλτα στην περιοχή και ψάχνουμε κάπου να κάτσουμε στον περίπατο μας συνανταμε φίλους που προτείνουν το Κεχριμπάρι.

Φτάνουμε λοιπόν 7 άτομα στον εξωτερικό χώρο δεν υπήρχε τραπέζι, οπότε οι άνθρωποι μας πρότειναν να μας φτιάξουν ένα τραπέζι μέσα. Γεγονός που τελικά αποδείχτηκε πολύ θετικό. Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, καθαρός με επαρκή κλιματισμό, όμορφο φωτισμό και μουσική σε τέτοιο επίπεδο που μπορούσαμε άνετα να συζητήσουμε.

Η εξυπηρέτηση παρά πολύ καλή από νέα παιδιά, με όρεξη και χαμόγελο. Ανανέωσαν πολλές φορές το νερό μας, έτρεχαν ασταμάτητα χωρις να βαρυγκομουν και στο τέλος ήρθε καλοδεχούμενο κέρασμα ρακόμελο (δύο καραφακια).

Στα του φαγητου να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται για ένα καφενείο-ρακαδικο-μεζεδοπωλειο, με επαρκή ποικιλία στα προσφερόμενα εδέσματα. Εμείς που και φαγάνα παιδιά είμαστε και αρκετη ώρα κάτσαμε δοκιμάσαμε:

- χωριάτικη σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα καλή ντομάτα, καλή εκδοχή της χωριάτικης.
- 2πατατες τηγανιτες χερατες με ωραία μπαχαρικά, τύπου τσιπς τις εξαφανισαμε.
-τζατζικι, δεν το δοκίμασα αλλά απέσπασε θετικές κριτικές
-τυροκαυτερη πολύ νόστιμη, αρκετά καυτερή με μεγάλα κομμάτια τυριού, απολύτως του γουστου μου.

- Σφακιανη πιτα με μυζήθρα και μέλι, μεγάλη μερίδα τραγανή χωρίς περιττά λάδια.
-μανιτάρια πλευρωτους ψητά, σωστά ψημένα με το αλατοπιπερο τους, ωραίος μεζές.
-2 ποικιλίες κρεατικών 18€, στον κατάλογο έλεγε για δύο άτομα, ο σερβιτόρος μας ενημερώσε ότι θα ήταν επαρκείς και είχε δίκιο, περιείχε 4 μπιφτέκια,4 κεμπαπακια,4 λουκάνικα,4 κομματάκια κοτόπουλο, πίτες και σως γιαουρτιού.
Το φαγητό ήταν σε πολύ καλά επίπεδα και γευστικα και ποιοτικά και ποσοτικά.

Αναλυτικά τον κατάλογο δεν τον είδα, άφησα την παραγγελία στην υπόλοιπη παρέα, πάντως οι τιμές κυμαίνονται από 2,5-4€ για τα ορεκτικά και γύρω στα 5-6€ για τα κρεατικά, οι μερίδες είναι κανονικές μεζεδοπωλείου.
Εν ολίγοις πρόκειται για μια αρκετά αξιόλογη προσπάθεια, προφανώς δεν είναι το μαγαζί που αξίζει ταξίδι για να το επισκεφτεί κανείς αλλά αν βρεθείτε εκεί γύρω δε θα σας απογοητεύσει.

18 Αυγ 2017

Ολιγοωρο διάλειμμα διακοπών στην πρωτεύουσα και ταυτόχρονα λίγος χρόνος για ανταλλαγή νέων με αγαπημένο πρόσωπο. Τόπος συνάντησης τα βόρεια προάστια που βόλευαν για τους δύο.
Κάνοντας μια μικρή βόλτα στην "πιάτσα" που περιλαμβάνει τα γνωστά "κρεαταδικα" το μαύρο πρόβατο και άλλα εστιατόρια καταλήξαμε στο μαύρο πρόβατο.

Παρασκευή μεσημέρι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο και είχε αρκετές παρέες, ο χώρος ήταν απλός με άνετα τράπεζια, ανεμιστήρες να δροσίζουν από τη ζέστη και σχετικά απομονωμένος από το δρόμο. Για τον εσωτερικό χώρο θα σας πω ότι είναι μάλλον προτιμότερος όσο τον είδα και πολύ μεγάλος. Τέλος οι τουαλέτες αρκετα φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με προτάσεις για πιάτα ταχύτητα, νερό που ήταν δροσερό κλπ μία παρατήρηση μόνο έχω ότι ήρθαν πολύ γρήγορα τα πάντα και μέχρι να δοκιμάσουμε το πρώτο ορεκτικό είχαν έρθει όλα με αποτέλεσμα τα υπάρξει μια δυσκολία και στην κατανομή του χωρου στο τραπέζι.... αλλά και στο στομάχι μας....

Όσον αφορά το φαγητό δοκιμάσαμε:
-κερασμα στην αρχή ρακή και παξιμάδια με ντομάτα (δε ξέρω αν χρεώθηκε)
- μους φέτας με παξιμάδι χαρουπιού και ζελε ντομάτας (δροσερό πιάτο με φαντασία, που μου αρέσε αρκετά)
-κριθαρωτο λαχανικών, σωστά χυλωμενο σωστή υφή, ισορροπία στη γεύση.
-φωλια κανταιφιου με μελιτζάνα και μετσοβόνε (είναι το πιάτο που ήρθε ανάμεσα στα άλλα κ ίσως δεν το αξιολόγησαμε σωστά, πάντως δεν μας ενθουσίασε γευστικα)
-κοτομπιφτεκια με πατάτες τηγανιτές, χερατες οι πατάτες, τον κιμά θα τον ήθελα λίγο πιο δεμένο με τα υλικά του, όπως και να έχει είναι αγαπημένο μου πιάτο και το έφαγα όλο.
Ήπιαμε μια μπύρα νήσος.

Για αυτά δώσαμε περίπου 30€ πόσο ικανοποιητικο μπορώ να πω ειδικά αν αναλογιστούμε την περιοχή που βρίσκεται το μαγαζί, τον κόσμο που έχει και την ποιότητα που προσφέρει!
Συνολικά εμείς ευχαριστήθηκαμε αρκετα και πιθανόν να το επισκεφτούμε ξανά αν και δε βρίσκεται κοντά μας, ο κατάλογος έχει αρκετό ενδιαφέρον.
Αποτελεί σίγουρα μια αξιόλογη λύση που δε θα απογοητεύσει κάποιον.

01 Αυγ 2017

Την μπέμπα την είχα βαλει καιρό στο μάτι, αφού κινούμαι πολύ πλέον στη γύρω περιοχή. Οι καλές κριτικές από έμπιστους φίλους ήταν εγγύηση, οπότε θέλοντας να ευχαριστήσω αγαπημένους ανθρώπους έκλεισα τραπεζι και βεβαιως βεβαιως πήρα τις κατάλληλες πληροφορίες.

Φτάνουμε λοιπόν 3 άτομα, αρκετά πεινασμενα παρκάραμε πολύ εύκολα αν και Παρασκευη βράδυ. Παρότι είχαμε κάνει κράτηση το τραπέζι μας δεν ήταν έτοιμο, οπότε εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία να προτείνω μια μικρή βόλτα, ούτως ώστε να δουν την περιοχή και οι κυρίες που με συνόδευαν και να μην καθόμαστε όρθιες πάνω από τους ανθρώπους που έτρωγαν.
Γενικά όσον αφορά την εξυπηρέτηση δε θα μπω σε λεπτομέρειες διότι υπήρχαν μικρές αστοχίες, αλλά στη διάθεση που ειμασταν δεν μας ενοχλούσε τίποτα. Πάντως επειδή βλέπω ότι το εστιατόριο εκπροσωπείται θα πω ότι χρειάζεται ένα ακόμη άτομο στο σέρβις. Η αλήθεια είναι ότι ο υπάρχων σερβιτόρος εκανε φιλότιμες προσπάθειες, με καλή διάθεση να εξυπηρετήσει τους πάντες, έτρεχε ασταμάτητα αλλά τη συγκεκριμένη μέρα δεν επαρκούσε.

Ο χώρος στον πεζόδρομο έξω αν και τον είχα φοβηθεί αρκετά από τις κριτικές, ήταν τελικά όμορφος με μικρές διακοσμητικές πινελιές ευχάριστος, σαφώς ο εσωτερικός υπερτερεί, αλλά σίγουρα για την εποχή και τη ζέστη εγώ ήμουν πλήρως ικανοποιημένη.

Στα του φαγητου πήγα με τα κλασικά σκονακια μου... Βέβαια ξεφύγαμε λίγο γιατί ο κατάλογος έχει κάποιες νέες προσθήκες.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-σαλατα μπέμπα με πρασιναδες, ψημένο μανούρι, λιαστη ντομάτα (πολύ νόστιμη) το όλο σύνολο συμπαθες τίποτε αξιομνημόνευτο.
-διπλοτηγανιτες πατάτες μεγάλα κομμάτια σωστά ψημένα, αρκουντως τραγανά, ώραια η σως.
-σκουμπρι καπνιστό με πατατοσαλάτα (η σωστή φράση θα ήταν πατατοσαλάτα με σκουμπρί) ωραίο και γευστικο το συνολικό αποτέλεσμα, αλλά είχα δημιούργησει άλλες προσδοκίες από κάτι φωτογραφίες που είχα δει... πάντως προτείνεται
-συκωτι με βούτυρο θυμάρι και ρύζι, πιάτο απολυτα του γούστου μου μαλακό συκώτι σωστά ψημένο, να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.
-χοιρινα μπριζολακια με πατατουλες, λίγο καυτερά ζουμερα, πιάτο που άρεσε πολύ στην παρέα.
Τα συγκεκριμένα πιάτα ήταν υπεραρκετα για τις 3 μας. Σίγουρα θα μπορούσαμε να παραλείψουμε κάποιο.
Ήπιαμε μισό κιλό κρασί (που κεραστηκε), μία μπύρα και ένα ποτήρι σαγκρια, άφθονο νεράκι το οποίο ανανεωταν συνεχεια.
Στο τέλος μας κέρασαν ωραίο γλυκό σοκολατένιο με παγωτό.

Τα παραπάνω με μια μικρή έκπτωση λόγω κράτησης από το e table κόστισαν 38€ αντιλαμβάνεστε ότι μιλάμε για εξαιρετικο vfm, οπότε σαν σύνολο το μαγαζί προτείνεται, χρειάζονται κάποιες μικρες διορθώσεις σε θέματακια που εμας τη συγκεκριμένη μέρα δεν μας ενόχλησαν καθόλου.

Υγ Αγαπητοί καλοφαγάδες εύχομαι σε όλους καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, μακαρι την κριτική αυτή να τη διαβαζετε σε μια παραλία, όπως ευελπιστώ ότι θα κάνω και εγώ όταν δημοσιευτεί.

20 Ιούλ 2017

Ιούλιος και καλοκαίρι? Nooooot ξανά βροχές ξανά πέφτει η θερμοκρασία.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να γράψω την κριτική για το καμπεθον αφού δε βρίσκομαι σε μια παραλία...

Το επισκεφτηκαμε 3 άτομα μεσημέρι Κυριακής μετά από καταιγίδα.
Έχω ξαναγράψει ότι ο Κεραμεικός-Μεταξουργειο αποτελεί ιδανική επιλογή για την εποχή, κάνω τη βόλτα μου (αφού έχω παρκάρει εύκολα) και επιλέγω μια από τις πολλές αυλές της περιοχής.
Στο καμπεθον πήγαμε στοχευμένα είχαμε σκοπό να πιούμε ένα ουζακι και να τσιμπησουμε.

Καθησαμε στην αυλή που είναι αρκετά περιποιημένη και ησυχη. Ο εσωτερικός χώρος σαφώς υποδεέστερος αλλά δε σε αποτρέπει.

Ήρθε ο σερβιτόρος μας έφερε τους καταλόγους έστρωσε και καθάρισε με ταχύτητα. Η εξυπηρέτηση γενικά είναι διεκπεραιωτικη δεν έχει αυτό το κάτι που σε κερδίζει, αλλά ούτε κατι να σε απωθεί.

Ο κατάλογος στα μεζεδάκια είναι μικρός αλλά με πρωτότυπες γεύσεις.

Δοκιμασαμε:
-πατατοσαλατα με πατάτες baby, μπέικον και παρμεζάνα συμπαθητικη, αλλά ίσως δοκίμαζα κάτι άλλο την επόμενη φορά.
-ανθοτυροκεφτεδες με μαρμελάδα (μαλλον) ντομάτας μεγάλοι Τραγανοι με το τυρί να λιώνει έγινε μάχη για αυτό το πιάτο.
-κοτοπουλο τύπου τηγάνια με σάλτσα γιαουρτιού και ούζο, ωραία δεμένη σάλτσα νόστιμο γενικά ίσως ήθελα μια ένταση παραπάνω.
-μανιτάρια διαφόρων ειδών με σκόρδο και θυμάρι, πιάτο που αν τα μανιτάρια είναι σωστά ψημένα δεν μπορεί να αποτύχει εδώ ήταν, οπότε φαγώθηκε αρκετά ευχαριστα.
Ήπιαμε ένα καραφακι ούζο.

Τα παραπάνω κόστισαν 10€ το άτομο πόσο ικανοποιητικο, αλλά απλά τσιμπησαμε. Γενικα οι τιμές κυμαίνονται από 4-7€, Βέβαια αντιλαμβάνεστε ότι και οι μερίδες είναι ανάλογες.
Για χαλαρό τσιμπολογημα με ένα ποτό είναι ότι πρέπει για κάτι περισσότερο αναζητήσετε κάποια άλλη επιλογή στην περιοχή. Εμείς βρήκαμε αυτό που θέλαμε τη δεδομένη στιγμή, να σας πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρη αν θα επιστρέψω χωρις όμως να έχω κάποιο παράπονο, η συγκεκριμένο λόγο.

13 Ιούλ 2017

Καλοκαίριαζει για τα καλά και κάνω μια παύση από τις κριτικές μου στην πρωτεύουσα, αφού περασα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στη συμπρωτεύουσα.

Πρωτη κριτική για φέτος στη Θεσσαλονίκη (ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες) για το estrella! Είχα ακούσει πολλά και καλά λόγια από όλους είχα διαβάσει άπειρα άρθρα, το Μπουγατσαν τους έχει "γυρίσει" όλο τον κόσμο αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφτώ, οπότε τώρα το επισκέφτηκα δύο φορές για να έχω ολοκληρωμένη γνωμη (μεταξύ μας δεν μου έφτασε η πρώτη).

Κατ'αρχας και τις δύο φορές βρήκαμε αμέσως να κάτσουμε, βέβαια μάλλον ήταν συγκυριακο. Την πρώτη πετύχαμε το τελευταίο τράπεζι, πρωί καθημερινης και τη δεύτερη Κυριακή μεσημέρι με καύσωνα, μάλλον όλοι προτίμησαν τις παραλίες της Χαλκιδικής.

Ο χώρος μέσα και έξω είναι καθαρός παρά τον πολύ κόσμο άνετος με όμορφες πινελιές και λίγο χρώμα. Πολύ σημαντικό για μένα ότι δεν μας έστειλαν σε μικρό τράπεζι αλλά μας πρότειναν ένα πιο ευρύχωρο. Οι τουαλέτες επίσης φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση με το χαμόγελο, ίσως λίγο βεβιασμένη, με προτάσεις όμως και βοήθεια όπου τη χρειαστηκαμε. Το νεράκι μας γέμισε χωρίς να το ζητήσουμε. Επιτέλους ένα μαγαζί που σέβεται τους μη καπνιστές και στον εσωτερικό χωρο δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, μπραβο τους!

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο, του είχα ρίξει μια ματιά ήδη από την Αθήνα (αλλα οσες φορές ειχα πάει δεν είχα βρει να κάτσω)
Προσανατολίζονται στην αγαπημένη συνήθεια και μόδα των Ελλήνων πια το brunch.

Αρκετές επιλογές και αλμυρές και γλυκές.
Στις δύο επισκέψεις δοκιμασα:

-breakfast pizza με δύο αυγά μάτια, κρέμα φέτας, αβοκάντο και τσίλι εξαιρετικά πλούσια γεύση ευτυχώς που τη μοιράστηκαμε δύο άτομα γιατί ήταν πολύ έντονο γευστικα, παρόλα αυτά ήταν ακριβώς στο γούστο μου και θα το επέλεγα ξανά. Πολύ σημαντικό ότι το ψωμάκι ήταν τραγανό και μετριαζε την ένταση του γευστικου συνόλου.
-το κλασικό Μπουγατσαν, το οποίο μεν ήταν συμπαθες και πιθανώς να μου είχαν δημιουργηθεί υπερβολικές προσδοκίες πάντως σίγουρα καταναλώθηκε ευχαριστα.
-pancakes με λευκή σοκολάτα ινδοκαρυδο, φρούτα του δάσους και μπισκότο ορεο.
Λίγο λιγωτικο όπως είναι αναμενόμενο λόγω της λευκής σοκολάτας, αλλά πολύ γευστικά τα pancakes.

-αλμυρα pancakes με τσένταρ γαλοπούλα και τη γνωστή μωβ μαγιονέζα (με παντζάρι) με συνοδεία σαλατουλα, πιάτο που δε θα επέλεγα αν δεν επέμεινε η "ξεναγός" αλλά τελικά μιλάμε για ένα ελαφρύ γευστικό αποτέλεσμα μεν, που όμως δεν υστερούσε γευστικα.

-ζεστο ψωμί με λάδι μαύρης τρούφας σολωμό, τυρί κρέμα και δύο αυγά ποσε, με τη γνωστή μαγιονέζα, επίσης με σαλάτα εποχής, μιλάμε για ολοκληρωμένο πιάτο (που μπήκε στη μέση) κάθε μπουκιά με έκανε όλο και πιο λαίμαργη, ώσπου το κατανάλωσα εν ριπει οφθαλμού αν και δεν το συνηθίζω.
Σαν γενική εικόνα μπορώ να σας πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, τουλάχιστον στα αλμυρά, επί του γλυκου δεν είμαι ειδική πάντως και εκεί ικανοποιημένη έφυγα.

Περιεργοι συνδυασμόι υλικών ακρως πετυχημένοι.
Η μόνη παρατηρήση άφορα τον καφέ τους, που θέλει βελτίωση, οπωσδήποτε.

Τα πιατα όλα κυμαίνονται από 4-7 € τιμές άκρως λογικές για τη γεύση των προσφερόμενων εδεσμάτων. Με 10 €(ίσως λίγο παραπάνω αν επιλέξει πιο ακριβά πιάτα) έχει φάει ένα άτομο αλμυρό γλυκό και σίγουρα έχει φύγει χορτασμένο.

Εν ολίγοις προτείνεται. Βεβαια το μόνο αποτρεπτικό στοιχείο είναι οι ουρές που δημιουργούνται (όχι τυχαία). Αναρωτιέμαι γενικότερα, όμως, γιατί έχει κυκλοφορήσει η μόδα της μη κράτησης τραπεζιου στα εστιατόρια, γεγονός που το βρίσκω αρκετά άβολο, και για μένα αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την επίσκεψη μου, ιδίως εάν πρόκειται να διανύσω μεγάλη απόσταση.

Θα ακολουθήσει σύντομα επίσκεψη και στο κέντρο της Αθήνας και από ότι ενημερώθηκα έρχεται και νέο κατάστημα στα βόρεια προάστια της Αθήνας.

01 Ιούλ 2017

Τον καπετάν Βασίλη τον γνωρίζω καιρό διότι βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη δουλειά μου οπότε κάποιες φορές είχαμε πάρει πακέτο κάποια πιάτα και είχαμε μείνει αρκετά ευχαριστημένοι.

Ένα μεσημέρι Κυριακής 3 άτομα αποφασίζουμε να βγούμε να τσιμπησουμε κάτι γρήγορο και κοντά, οπότε ήρθε η ώρα να το επισκεφτούμε.

Γνώριζα ήδη ότι ο χώρος δεν είναι κάτι αξιόλογο ένα ουζερί της γειτονιάς, οπότε η μόνη απαίτηση που είχαμε ήταν καλός κλιματισμός και καθαριότητα. Όταν όμως φτάσαμε είδαμε ότι είχε μια εκδήλωση στον εσωτερικό χώρο, οπότε μας πρότειναν να κάτσουμε σε ένα τραπέζι έξω για λίγο. Πιθανόν και τα τραπεζάκια έξω να είναι μια καλή επιλογή για ένα ήρεμο βραδάκι, με τη ζέστη βέβαια δεν ήταν. Αφού δώσαμε την παραγγελία μεταφερθηκαμε στον εσωτερικό χώρο, που όλα ήταν σε ανεκτά επίπεδα.

Η εξυπηρέτηση είχε κάποια μικρά θέματα, καθώς δυστυχώς πέσαμε σε κακή μέρα, λόγω κόσμου, πάντως ουσιαστικο πρόβλημα δεν είχαμε. Στο τέλος, μας ήρθε κέρασμα γιαούρτι με ένα εξαιρετικό γλυκό του κουταλιού φράουλα (από τα ωραιότερα που έχω φάει και σιγουρα χειροποίητο). Ο λογαριασμός έφτασε όταν το ζήτησαμε με την απόδειξη όλα μια χαρά. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι είχε αρκετό κόσμο, παρότι ήταν τέλος Ιουνίου και η πρώτη "αξιόλογη" Κυριακή για μπάνιο.

Το φαγητό ήταν το δυνατό του σημείο, καθώς ότι φάγαμε ήταν αρκετά γευστικο και προσεγμένο.
Πήραμε:
- ψωμάκι ψημένο με λαδακι και ρίγανη, απαραίτητο για τα υπόλοιπα πιάτα.
-γαυρος μαρινάτος (2€) νόστιμος, ίσως με λίγο σκορδακι παραπάνω γεγονός που δεν μας ενόχλησε καθόλου.
-καλαμαρι τηγανιτό φρέσκο(8€) καλοτηγανισμένο νόστιμο πιάτο τρωγόταν πολύ ευχάριστα(φοβήθηκα ότι μπορεί να είναι σκληρό, αλλά τελικά ήταν όπως πρέπει)
-σαγανακι καραβιδας(12€), η ναυαρχίδα του μαγαζιού εξαιρετικο πιατο*, πρόκειται για καθαρισμένες καραβίδες και τηγανισμένες με μια γευστική κόκκινη σάλτσα με αρκετο τριμμένο τυρί(πρόκειται για μια τεράστια μερίδα με πολλά υλικά, στην οποία δεν μπορούσα να σταματήσω να βουτάω το ψωμί μου).
-σαρδελα ψητή(6€) τη ζητήσαμε φιλεταρισμενη, και όταν ήρθε ήταν αρκετά ζουμερή και καλοψημενη, η μόνη μου ένσταση είναι ότι ήταν αρκετά αλατισμενη, (την πήραμε πακέτο γιατί είχαμε χορτάσει με τα προηγούμενα πιάτα).
-σκορδαλια(2.5€) αξιοπρεπής μεν τίποτε αξιομνημόνευτο δε.
(Είχαμε ζητήσει και μια κολοκύθια τηγανιτά τα οποία κάπου ξεχαστηκαν, αλλά δεν μας πείραξε καθόλου)
Ήπιαμε μόνο νερό εμφιαλωμένο (από δική μας απαίτηση), ενώ μας προσέφεραν κανάτα.

Όσον αφορά το vfm, να σας πω ότι αυτά κόστισαν 33€που είναι εξαιρετικά για 3 άτομα. Εάν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι φάγαμε αρκετά και ποιοτικά αξίζει σίγουρα.
Προφανώς δε σας προτείνω να ξεκινήσετε από την άλλη άκρη της Αττικής για να φάτε στον καπετάν Βασίλη. Αν, όμως κινείστε εκεί γύρω είναι μια συμπαθητική επιλογή.

* Το συγκεκριμένο σαγανάκι αποτελεί αντιγραφή ενός πιάτου αντίστοιχου μαγαζιού, το οποίο βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή.

25 Ιουν 2017

Τον τελευταίο καιρό την περιοχή του Κεραμεικού την έχω επιλεξει πολλές φορές για καθημερινή εξοδο. Οι λόγοι είναι πολλοί. Αρχικά βρίσκεται σε απόσταση βολής για μένα, δευτερον είναι σε κεντρικό σημείο οπότε βολεύει και όσους κινούνται με μέσα μεταφοράς, τρίτον είναι αρκετά ήσυχα και ταυτόχρονα έχει αρκετό κόσμο, τέταρτον παρά το γεγονός ότι βρίσκεται μακρυά από την παραλία οι αυλές των περισσότερων μαγαζιών θυμίζουν καλοκαίρι σε νησί.

Την τελευταία φορά λοιπόν που πήγα δεν είχα συγκεκριμένο στόχο, οπότε δύο άτομα αποφασίσαμε να κάνουμε μια βόλτα και να κάτσουμε σε οποίο μαγαζι μας κεντρίσει το ενδιαφέρον. Η αυλή του Πετρου, λοιπον ήταν η επιλογή μας διότι μας τράβηξε η ταμπέλα για φαλαφελ.

Ο χώρος εσωτερικα είναι αδιάφορος έως ανύπαρκτος, εξωτερικα όμως είναι μια συμπαθητική αυλή, σχετικά περιποιημένη, με χαρούμενα χρώματα σε σχετικά απόμερο σημείο. Προσοχή απέξω δε φαντάζεσαι ότι υπάρχει όπισθεν τέτοιος χώρος.

Η εξυπηρέτηση έγινε με ευγενια από μια κυρία, βέβαια δυσκολευτηκαμε λίγο να τη βρούμε στην αρχή, πάντως μας ελυσε ότι απορίες είχαμε, έφερε άμεσα το συμπλήρωμα στο ποτό και τέλος ήρθε και κέρασμα από κορμό σοκολάτας. Να σημειώσω δε πως ότι έφτασε στο τραπέζι μας είχε την απαραίτητη απόδειξη.

Ο κατάλογος αρκετά εκτενής και εκεί μας ήρθε η πρώτη απογοητευση, από φαλαφελ και μπουριτος μέχρι καλαμαράκια και γαυρο μαρινάτο, και από κρεατικα της ώρας μέχρι ρουμανικές σπεσιαλιτέ. Όπως είναι δεδομένο ένας τέτοιος χαώδης κατάλογος είναι δύσκολο να διεκπεραιωθει με επιτυχία στο 100%. Εμείς αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το φαλαφελ τους, το οποίο το διαφημίζουν έντονα και κάτι ακόμη. Δύο άτομα λοιπον πηραμε:
-2 φαλαφελ μεγάλα σε πίτα μέτρια καυτερά, έρχεται μια μεγάλη αραβική πίτα με πλούσια υλικα, (μία μικρή ένσταση ότι στον κατάλογο αναφέρεται ότι περιέχει μελιτζάνα την οποία δεν εντόπισα. ) Το συνολικό γευστικο αποτελεσμα ήταν μέτριο, όπως στα περισσότερα αντίστοιχα "φαλαφελαδικα". Το κόστος κάθε πίτας στα 3€
- μια μερίδα mici, πρόκειται για ρουμανική σπεσιαλιτέ όπως έλεγε, σουτζουκάκια ψητά με πατάτες τηγανιτές και λίγη μουστάρδα, μιλάμε για ένα πιάτο πολύ μακριά από τα γούστα μου, και πιθανώς κακής ποιότητας κιμά. Ίσως απλα βέβαια η ρουμανική κουζίνα είναι εκτός των δικών μου προτιμήσεων. Κόστος στα 6.50€
Ήπιαμε δυο μπύρες Βεργίνα weiss ( είχε σημαντική ποικιλία σε ποτά)3€ εκάστη

Συνολικά με το ποτό μας δώσαμε κοντά στα 10€ χορτάσαμε μεν δε θα το ξαναεπελεγα όμως, καθώς κατά τη γνώμη μου το φαγητό ήταν κάτω του μετρίου.
Πάντως θα τους συμβουλευα να βρουν την ταυτότητα τους οποία και αν είναι αυτή να εστιάσουν εκεί, γιατί εκτός από την κουζίνα όλο το υπόλοιπο πακέτο το έχουν!

16 Ιουν 2017

Το Αρχοντικον το γνωριζα πριν ενημερωθώ για τη συνάντηση των χρηστών. Το είχα επισκεφτεί πριν μερικά χρόνια και είχα σχηματίσει στο μυαλό μου μία γνώμη, η οποία ισχύει μέχρι σήμερα. Όταν λοιπόν, έλαβα το μέιλ με την πρόσκληση ήξερα περίπου τι να περιμένω, στο φαγητό και την εξυπηρέτηση. Αυτο όμως που μετράει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η παρέα και η γνωριμια με τα πρόσωπα πίσω από τα ψευδώνυμα.

Ο χώρος είναι ένα κλασικό μεζεδοπωλείο της περιοχής, με ζωντανή μουσική, ίσως μάλιστα να είναι και λίγο πάνω από τον αντίστοιχο μέσο όρο. Ζωντανή μουσική λαϊκή με μεγάλη γκάμα τραγουδιών.

Η εξυπηρέτηση στο τραπέζι μας κινήθηκε σε πάρα πολύ καλά επίπεδα με ευγενια και ταχύτητα​ όμως, δυστυχώς παρατήρησα κάποιες συμπεριφορές σε άλλα τράπεζια που δεν μου άρεσαν, ίσως έτυχε ισως ήταν η κακή στιγμή, αλλά το σημαντικότερο κομμάτι για εμενα είναι η εξυπηρέτηση οπότε θέλει ιδιαίτερη προσοχή σε όλους τους πελάτες κατά τη γνώμη μου (δεν μιλώ εκ του ασφαλούς και η δική μου δουλειά επαφή με κόσμο έχει και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες που εμπεριέχει).

Δε θα αναλύσω ένα ένα τα πιάτα που φαγαμε διότι και πολλά ήταν και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα. Θα σταθώ σε αυτά που μου άρεσαν πιο πολύ.
-Μανιτάρια γεμιστά ( σωστά ψημένα και ζουμερα)
- πατάτα ψητή με τυριά γευστικοτατη
-σαλατα του Καίσαρα σε φωλιά παρμεζάνας, η καλύτερη από τις σαλάτες που δοκίμασα, γενική εικόνα ότι όλες είχαν παραπάνω σως από ότι χρειάζοταν.
- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια, πιάτο όπως ακριβώς θα το έφτιαχνε η γιαγιά μου(η μαμά μου είναι λίγο γκουρμε παραπάνω) πάντως σίγουρα νόστιμο και τρωγόταν ευχάριστα.
Πολύ καλά λόγια άκουσα για το ψαρονέφρι είτε με το μετσοβόνε είτε σκέτο, αλλά δε δοκίμασα.
Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα σοκολατόπιτα (κέικ σοκολάτας θα έλεγα) με παγωτό και ραβανί και τα δύο ήθελαν λίγη προσοχή παραπάνω, αλλά όπως και να έχει ήταν κέρασμα και είναι καλοδεχούμενο.
Ήπιαμε και φάγαμε αρκετά, για να μην είμαι άδικη στο είδος του είναι καλό το Αρχοντικον. Πάει κάποιος για να διασκεδάσει και να χορέψει πίνοντας και τρώγοντας οπότε για αυτό το σκοπό προβιβάζεται.

Τo vfm θα το χαρακτήριζα καλό σε σχέση με τους παράγοντες που ανέφερα. Με 20€ το άτομο κάνεις έχει φάει και έχει πιει αρκετά καλά και έχει διασκεδασει.

Τελειώνοντας να ευχαριστήσω τους διοργανωτές της βραδιάς και τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου για όσα μας προσέφεραν.