TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

16 Σεπ 2019

Έχουν γράψει αρκετοί πριν από μένα για συγκεκριμένο σουβλατζίδικο στο κέντρο της Αθήνας! Άρθρα, αφιερώματα κλπ σε γνωστά sites, οπότε ήταν στο μυαλό μου για μια δοκιμή(κρατώντας όμως μικρό καλάθι).

Με δυο λόγια λοιπόν, χώρος ανύπαρκτος με μερικά Σταντ ίσα ίσα για να φας στα γρήγορα σχετικά καθαρός... Στο σημείο που βρίσκεται σιγουρα δεν περιμένεις περισσότερα!

Εξυπηρέτηση με ταχύτητα, όλα λειτουργούν αυτοματοποιημένα μετά από τόσα χρόνια. Το μόνο σίγουρο όσο κόσμο και να έχει θα φυγεις σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Στα του φαγητού ελάχιστες επιλογές (μπιφτέκι και σουτζούκι σε τυλιχτο), ντομάτα κρεμμύδι και μείγμα μπαχαρικών.
Δοκίμασα το μπιφτέκι, το μέγεθος μικρό αλλά γευστικά εθιστικό. Το ελαφρώς spicy που προτείνουν είναι ο ιδανικός συνδυασμός, κατά τα άλλα καλή ντοματουλα να σπάει την κάψα και κρεμμύδακι όσο πρεπει, η πίτα ψηνεται πάνω στο μπιφτέκι (η χαρά της χοληστερίνης αλλά νοστιμότατη).

Κόστος 1.90 € αλλά τόσο μικρό που με δύο οριακά χόρτασα ενας φυσιολογικός άνθρωπος θέλει τουλαχιστον 3. Συμβουλή: δοκιμάστε ένα στα γρήγορα όσο είστε εκεί και αποφασίστε πόσα θέλετε...

05 Σεπ 2019

Πρώτη επίσκεψη Σάββατο βράδυ μια παρέα περίπου 10 ατόμων κάνουμε μια βόλτα στα Πετράλωνα πεινασμένοι αρκετά και με πρόθεση να κάτσουμε στο πρώτο μαγαζί που θα βρουμε(τελευταίο σκ του Ιουλίου, οι επιλογές ήταν μετρημένες).
Στα πολλά μαγαζιά της πλατείας, είτε δε βρήκαμε τραπεζι, είτε μας έδιωξαν (όχι και τόσο ευγενικά, όχι με προφανή λόγο).

Και τότε βλεπουμε την όμορφη αυλή της καρδερίνας, (καθόμαστε χωρίς σκέψη)χαλίκι κάτω, όμορφος φωτισμός, ωραία τραπέζια για μεγάλες παρέες(ροτόντες), μεγάλοι ανεμιστήρες που δροσίζουν το χώρο, για καλοκαίρι όλα ιδανικά.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, όσο και αν ταλαιπωρησαμε τους χαμογελαστούς και πρόθυμους σερβιτόρους, ζητώντας επιπλέον ποτά, φαγητά κλπ δε διέκρινα κανένα ψεγάδι. Νερό σε κανάτα, οι τουαλέτες πεντακάθαρες.
Στο τέλος εξαιρετικο κερασματακι με παγωτό καϊμάκι και μπισκότο γεμιστό με σοκολάτα.

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα από τον κατάλογο τους(οποίος είναι πλήρης με αρκετά ορεκτικά, τίμιες και νόστιμες σαλάτες, κρεατικα και λίγα ζυμαρικά)

Αναλυτικά έχω δοκιμάσει:

-πατατες τηγανιτές(αλαδωτες και χοντροκομμένες λιώνουν κυριολεκτικά στο στόμα)
-κολοκυθοκεφτεδες (ενα πιάτο που δεν μου άρεσε, αν και αγαπημένο μου, έλειπε η ένταση στη γεύση)
-γαριδακι τηγανητό, συνόδευεται με μια κοκτέιλ σως, τρώγεται σαν τσιπς.
-καλαμαρι(ή θράψαλο) σχάρας, το δεύτερο πιάτο που δεν ταίριαξε στις γεύσεις μου.
-πεννες με τυρί κρέμα και κοτόπουλο εξαιρετικο, κρεμώδες την επόμενη φορά ίσως το πάρω σαν κυρίως.
-μπριζολακια χοιρινά, καλοψημενα και μαλακά απλώς οκ.
-αδανα κεμπάπ σκεφτείτε το σαν γιαουρτλου, με νόστιμη κοκκινη σαλτσουλα.
-σαλατα με βραστά λαχανικά, ήταν ωραίος ο συνδυασμός με την σως που τα συνοδεύε.
-ψητα μανιτάρια πλευρωτους, καλοψημενα.
-ποικιλια κρεατικών, ήταν μικρή για την τιμή της. δεν την προτείνω σε σχέση με άλλα πιάτα.
-κολοκυθακια τηγανιτα σε στικς, τα έφαγα με μεγάλη ευχαρίστηση.
-ντοματοκεφτεδες, δεν τους πολυτρωω αλλά άκουσα θετικά σχόλια.
-τζατζικι ισορροπημένο.
-χορτα εποχής σωστά βρασμένα.
Πιθανόν να πήραμε και άλλα πιάτα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Σίγουρα δύο σαλάτες με πρασινάδες που μου διαφεύγουν τα υπόλοιπα συστατικά.

(Οι επισκέψεις μας ήταν δύο, η δευτερη 2-3 μέρες πριν τον 15αυγουστο και αφού είχαμε αποτύχει να βρούμε ανοιχτά τουλάχιστον 20 αλλα μαγαζια, τότε θυμήθηκα την καρδερίνα που μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, αλλά λόγω κούρασης την πρώτη φορά δεν είχε εντυπωθει στο μυαλό μου)

Τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς και δε φρόντισα για αποδεικτικά στοιχεια, θα σας πω όμως ότι είναι πολύ λογικά τα πλαίσια που κινούνται.
Την πρώτη φορά είχαμε δώσει κάτω από 15€ το άτομο τρώγοντας αρκετά και πίνοντας λίγο.
Τη δεύτερη το τραπέζι ήταν κερασμενο οπότε δε γνωρίζω το ακριβές ποσό αλλά υπολογίζω περίπου στο ίδιο επίπεδο.
Σίγουρα η περιοχή έχει αρκετές επιλογές αλλά θα πρότεινα ευχάριστα την καρδερίνα, ιδιαίτερα όσο ο καιρός είναι ακόμη καλός.

01 Αυγ 2019

Το ρίζα ρίζα είναι πιθανόν το πιο πολυδιαφημισμένο καφέ για brunch στην Αθήνα. Πολλά ακούγονται για τα pancakes του.
Έχω φίλους που το επισκέπτονται πολύ συχνά και το εκθειάζουν. οπότε είναι πολύ πιθανό εγώ να είμαι η περίεργη της παρέας.

Κατ'αρχας επειδή το Κουκάκι είναι πολύ στη μόδα να έχετε υπόψη σας να πάρετε το μετρό.
Επίσης το μαγαζί μαζευει πολύ κόσμο οπότε καλυτερα να έχετε κάνει μια κράτηση.

Η εξυπηρέτηση έχει τα θεματακια της λίγο καθυστερούν, λίγο ξεχνάνε κάποια πιάτα αλλά οκ δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σημαντικό θέμα.

Ο χώρος είναι μεγάλος με άνετα τραπέζια, αλλά πρώτον επιτρέπεται το κάπνισμα (ή τουλάχιστον επιτρέποταν πριν την αυστηρότητα του καινούργιου νόμου) και δεύτερον ο κλιματισμός τις ζεστές μέρες δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε.

Τον τελευταιο καιρό έχω πάει αρκετές φορές οπότε έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα. Θα σας πρότεινα:
Το κροκ μαντάμ είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Και τις αυγόφετες που είναι νόστιμες σε μεγάλη μερίδα και στεγνές από περιττά λάδια.
Όσον αφορά τα πολυσυζητημένα pancakes δεν με ενθουσίασαν γευστικά και έχω την αίσθηση ότι ετοιμάζονται σε μεγάλες ποσότητες αρκετά πριν το σερβίρισμα τους.
Τα scrambled eggs πάρα την πληθωρική παρουσία του μπέικον δεν ήταν τόσο γευστικά, το ψωμί στη βάση ήταν σίγουρα μπαγιάτικο.
Γενικά σερβίρει κάποια πιάτα το βράδυ για συνοδεία ποτού που έχουν ενδιαφερον και συμπαθητικα κοκτέιλ. Ο καφές τους από την άλλη κινείται στο μέτριο μέσο όρο των αντίστοιχων μαγαζιών.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, τα πιατα του brunch κυμαίνονται από 4-7€ το μέγεθος των μερίδων είναι αντίστοιχο.

Ίσως είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια και είχα υπερβολικες προσδοκίες, ίσως φταίει το γεγονός ότι δοκίμασα ένα από τα καλύτερα brunch (σε μαγαζί που ελπίζω να καταχωρηθεί κάποια στιγμή), πάντως δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή το ρίζα ρίζα, θα ακολουθουσα όμως ευχάριστα την παρέα.

15 Ιούλ 2019

Είναι λίγες οι φορές που είμαι τόσο απόλυτη με κάποια μαγαζιά, αν βαριεστε να διαβάσετε την υπόλοιπη κριτική απλά κρατήστε: "μην πάτε", αν πάλι είστε χαλαροί σε κάποια παραλία και έχετε χρόνο ή αν οι ώρες στο γραφείο δεν περνάνε με τίποτα συνεχίστε....

Το Μικρολίμανο, όπως ίσως θα ξέρετε οι περισσότεροι έχει ζήσει στιγμές δόξας κατά το παρελθόν, κάποιες κακές συνήθειες (& συμπεριφορές) αλλά και κάποια ατυχεστατα περιστατικά σε συνδιασμό με την άνοδο άλλων περιοχών, πιο κεντρικών για τον Πειραιά το είχαν υποβαθμίσει τα τελευταία χρόνια, αισίως βλέπω μια ανάκαμψη τον τελευταίο καιρό!

Το γνήσιον δεν είναι καινούργιο μαγαζί, το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν δεν είχα αρνητική γνώμη ούτε και θετική όμως... είχε μπει στα αδιάφορα της λίστας.
Μέχρι τη στιγμή που συγγενικό πρόσωπο που εκτιμώ δεόντως μου πρότεινε κέρασμα στο συγκεκριμένο μαγαζί, η "επανάσταση" του αδερφού μου που δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να έρθει με έκανε ιδιαίτερα καχύποπτη.
Στην επίσκεψη εκείνη 15 άτομα σε μια συγκινητική βραδιά φάγαμε μερικά μέτρια πιάτα και μερικά πολύ κακα.
Δεν έδωσα όμως συνέχεια και όταν τα ίδια άτομα μια εβδομάδα μετά μου πρότειναν να ξαναπάμε, είπα ναι.
Θα πω ένα και μόνο θετικό, έχει ωραία θέα στη θάλασσα στα περισσότερα τραπέζια που είναι στη βεράντα.

Κυριακή των δημοτικών εκλογών λοιπόν και 5 άτομα φτάνουμε γύρω στις 5, αναγνωρίζω το ελαφρυντικό ότι είχαν περάσει ένα δύσκολο μέσημερι. Η εξυπηρέτηση όμως ήταν προσωπικα ότι χειροτερο έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια, καμία διάθεση όχι να μας εξυπηρετήσει αλλά ούτε να διεκπεραιώσει τη δουλειά της. Ατυχη αστεία, και ομολογουμένως είμαι αρκετά δεκτικη, ας αντιληφθούν όμως μερικοί σερβιτόροι ότι δεν είμαστε φίλοι μαζί τους και πιθανότατα να μην έχουμε διάθεση και να γίνουμε.
Δε θα επεκταθω σε λεπτομέρειες (όχι επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί η κριτική μου) αλλά πραγματικά ξεπέρασα τα όρια μου και νευριαζω απίστευτα όταν το θυμάμαι.
Σημειώνω δε ότι χαρτοπετσέτες, έκανα το γύρο του μαγαζιού για να βρω από αλλα τραπέζια, νερό ήπιαμε από ένα ποτήρι ο καθένας, γέμισμα της κανάτας λυπάμαι αλλά δεν.... Δε συζητω για Κέρασμα που είδα σε άλλα τραπεζια και δεν το ήθελα κιόλας.
Αλλά φταίω γιατί ξαναπήγα και υπέστην αντίστοιχη συμπεριφορά, αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένη και κατι ξέρω και εγώ από αποκρούσεις....

Στα του φαγητού έχει συμπαθητικές μερίδες αποφύγετε το σις χοιρινό, έχει πολύ καλό λουκάνικο κεφτέ στα ορεκτικά, πολύ δυνατό τζατζίκι, φρεσκοκομμένες και νόστιμες πατάτες τηγανιτές, λίγο βαρύ το κεμπάπ του, πιο νόστιμο το κασερλι...

Οι τιμές κυμαίνονται σαν το μέσο όρο: τυλιχτα ~2.60€, μερίδες ~8€.

Αν μείνετε αποκλειστικά στο φαγητό και στο χώρο οκ δεν είναι άσχημα, αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικός ο ανθρώπινος παράγοντας.
Τέλος να σημειώσω ότι δουλεύω με εξυπηρέτηση πελατών και ξέρω ότι υπάρχουν κακές και καλές μέρες για όλους μας, αλλά υπάρχουν όρια...

19 Ιουν 2019

Είναι μέσημερι καθημερινης και δύο άτομα κινούμαστε στην ευρύτερη περιοχή, αφού έχουμε τσιμπήσει σε γνωστό πολιτικό εστιατόριο ψάχνουμε καποιο μαγαζί για γλυκό.

Η κριτική της Νέμο υπήρχε κάπου πίσω στο μυαλό μου, οπότε με μια μικρή αναζήτηση το ανέσυρα.
Φτάσαμε και παρκάραμε πολύ εύκολα, καθώς βρίσκεται σε κεντρικό σημείο.

Η νεαρή σερβιτόρα ήρθε άμεσα με δύο ποτήρια παγωμένο νερό (το οποίο ανανεώθηκε όταν χρειάστηκε)και το χαμόγελο της.

Ο χώρος είναι μεγάλος αρκετά φωτεινός με πολλα και μεγάλα τραπέζια. Ο καιρός που άλλαξε ραγδαία (με καταρρακτώδη βροχή και αστραπές) δεν μας άφησε να τον παρατηρήσουμε ιδιαίτερα. Πάντως εάν είστε οπτικοί τύποι μπείτε μέσα και επιλέξτε γλυκά από τη βιτρίνα τους και όχι απλα από τον κατάλογο.

Κοιτώντας τα διπλανά τραπέζια είδα ότι οι περισσότεροι συνοδευαν τον καφέ τους με ένα γλυκό ανα 2-3 ατομα.

Εμείς σαφώς θέλαμε γλυκό οπότε δοκιμάσαμε:
-κιουνεφε (όπου το βρω το παραγγέλνω)
Σωστή η ισορροπία γλυκού Αλμυρού (από το τυρί) φρεσκοψημενο, κρατσανιστο πραγματικά το ευχαριστηθηκα. ( Την επόμενη μέρα πήγα την παρέα μου να το δοκιμάσουν)5.50€
- ένα γλυκό του οποίου το όνομα δε θυμάμαι αλλά θύμιζε τον κορμο(μωσαϊκό) στη γεύση, εκεί η περιγραφή του καταλόγου θα έπρεπε να αλλάξει καθώς έκανε λόγο για στρώσεις από παντεσπάνι και σοκολάτα μαυρη και αλλιώς το είχαμε φανταστεί (χωρίς να γνωρίζουμε την πολιτικη ονομασία).4€
Στην επόμενη επίσκεψη δοκιμασα Μπούρμα καταιφι(2€) ένα πολύ ιδιαίτερο γλυκό που μου άρεσε αρκετά με καραμελωμενο φυστίκι Αιγίνης, όμως θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάω και να μην παραγγείλω το κιουνεφε.
Από την παρέα δοκίμασα το ρυζόγαλο φούρνου, που χανόταν γευστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα (σιροπιαστα) γλυκά.

Εν ολίγοις σας προτείνω να το επισκεφτείτε θα φάτε ποιοτικά και νόστιμα γλυκά σε καλές τιμές, πρόφανως θα υπάρχουν και σε άλλες γειτονιές αντίστοιχα μαγαζιά αλλά στο π. φαληρο χτυπά η καρδιά των Κωνσταντινουπολιτών.

Κάνοντας μια σύγκριση με αντίστοιχο μαγαζί με γλυκά στο κέντρο της Αθήνας, που επισκέφθηκα λίγες μέρες μετά, που προσφέρει τεράστια ποσότητα μεν αλλά αμφιβολη ποιότητα και κακή γεύση θα πάω τρέχοντας στο σαραγλι. (ο νοων νοειτο)

29 Μαι 2019

Τι έκπληξη! Το αγαπητό site καταχώρησε αμεσότατα το συγκεκριμένο εστιατόριο.... λιγότερο από μήνα! Τα συγχαρητήρια μου!

Το str... eaters το είχα γνωρίσει από βίντεο review και όταν μου δόθηκε η ευκαιρία για μια βόλτα στο κέντρο είπαμε να το τιμήσουμε!

Κατ'αρχάς, όσον αφορά την εξυπηρέτηση είναι self service, αλλά έχουν διάθεση να εξηγήσουν τα πάντα, χαμόγελο και ταχύτητα!

Την ημέρα που το επισκεφθήκαμε μεσημέρι παρασκευής δεν είχε πολυ κόσμο! Ο χώρος όμως είναι έτοιμος να υποδεχτεί μεγάλες παρέες, αλλά είναι "δεκτικός" και σε 2-3 άτομα, ακομη και σε κάποιον που θέλει μόνος του να πιει ένα καφέ ή να τσιμπήσει κάτι.

Έχει ένα μεγάλο playroom στο υπόγειο με διάφορα παιχνίδια, καθαρός σε industrial στυλ, με ανοιχτή την κουζίνα να βλέπει ο πελάτης όλη τη διαδικασία παρασκευής των πιάτων. Έξω αρκετά τραπεζάκια 2-3 αιώρες και μαξιλαρες δημιουργούν μια χαλαρή διάθεση.

Εμείς δύο άτομα ξεκινήσαμε με καφέ αξιοπρεπής με λιγότερο από 2€.

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε ένα pao bun με παπια, το οποίο ήταν μεν νόστιμο αλλά θα μπορούσε να είχε καλύτερο αποτέλεσμα αν δεν είχε τόση σάλτσα από δαμάσκηνο. (8€)

Ένα fish n chips πιάτο που είχα δει από το βιντεάκι και ήθελα οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, σωστά τηγανισμένο το ψάρι χωρίς περιττά λάδια εξαιρετική η σως και τραγανές οι πατάτες. (6€) Λόγος για να επιστρέψω.

Μια μακαρονάδα με ποικιλία μανιταριών, σπανάκι και blue cheese μεγάλη μερίδα πολύ καλός ο συνδυασμός γεύσεων σε σωστή αναλογία τα υλικά, τα ζυμαρικά βρασμένα όσο έπρεπε. (6€) λόγος νο2 για να επιστρέψω.

Κλείσαμε με pancakes με γλάσο βανίλιας και κανέλλα που ήταν αρκετά γλυκα, αλλά ιδανικό κλείσιμο, αφού το μοιραστηκαμε. (4.5€)

Οι μερίδες τους είναι τίμιες, οι γεύσεις καλές και με χρήση εναλλακτικών υλικών γενικά είναι μια αξιόλογη προσπάθεια που ακόμη δεν έχει βρει το κοινό της. Εγώ το προτείνω πάντως. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι θεωρώ τα πιάτα αρκετά vfm, καθώς οι μερίδες είναι καλές τα υλικά και οι συνταγές πρωτότυπα.

21 Μαι 2019

Λίγο μετά το Πάσχα είπαμε να επισκεφθουμε το γνωστό πανηγύρι της λεωφόρου Δεκελείας.

Πρόφανως μια τέτοια μετακίνηση δε θα μπορούσε να μην καταλήξει σε φαγητό...
Η γνώμη μου ήταν να μετακινηθούμε εντελώς από τη περιοχή, ούτως ώστε να εξυπηρετηθούμε καλύτερα, η παρέα όμως είχε διαφορετικη άποψη και συμβιβάστηκα με τη λογική: ας πάμε όπου βρούμε τραπεζι.

Τραπέζι βρέθηκε στον Μπαρμπαλιά και τελικά είμασταν πολύ τυχεροι.

Ο χώρος είναι ότι περιμένεις από ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζιδικο.
Καθαρός, περιποιημενος, μεγάλος και φωτεινος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε σχεδόν άψογη δεδομένου των συνθηκών.
Ζήτησαμε να αντικατασταθει το εμφιαλωμένο νερό με κανάτα και έγινε αμέσως, τασάκια ήρθαν και αλλάχτηκαν όταν χρειάστηκε, μια αστοχία στο ψήσιμο ενός πιατου διορθώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Ζήτησαν συγγνώμη για την οποια καθυστέρηση!
Προσφάτως άργησαν να έρθουν κάποια πράγματα αλλά σε επίπεδο αναμενόμενο.

Δοκιμάσαμε 7 άτομα:
-3 (μισές) μερίδες κεμπαπ γιαουρτλου, καλή αναλογία γεύσεων, νόστιμη σαλτσουλα ζουμερο το κεμπάπ.
-1 μισή μερίδα σις κοτόπουλο καλοψημενο το κοτόπουλο, light επιλογή.
-1 μερίδα με ανάμεικτα κρεατικά, πλήρης, αποτελεί μια καλή επιλογή για όποιον θέλει να δοκιμάσει διάφορα κρεατικά.
-4 μερίδες πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες, μεγάλη μερίδα απαραίτητο συνοδευτικό.
-1 τζατζίκι δυνατό και γευστικό.
-1 γιαούρτι με μυρωδικά, δεν ήταν του γούστου μου οι υπόλοιποι το ευχαριστηθηκαν.
Ήπιαμε μπύρες που ήρθαν παγωμένες παρά τον κόσμο και τη δουλειά.
Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και προσωπικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου για τη συγκεκριμένη μέρα.

Τον ακριβή λογαριασμό δεν τον γνωρίζω, καθώς πλήρωσε εορτάζοντας φίλος, από όσο όμως κοίταξα τον κατάλογο οι μισές μερίδες κοστίζουν 4-5€ και οι ολόκληρες 8-10€. Με λίγα λόγια κινείται σε αντίστοιχα επίπεδα με τον ανταγωνισμό οικονομικα προσφέροντας συμπαθητική ποιότητα και καλή γεύση, αν βρεθείτε εκεί τριγύρω δώστε του μια ευκαιρία...

17 Απρ 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το είχα επισκεφτεί και παλαιότερα στην προηγούμενη διεύθυνση! Επανέρχομαι λοιπόν με νέα επίσκεψη στον καινούργιο τους χώρο.

Βράδυ καθημερινής και δύο άτομα θέλουμε κάτι να τσιμπήσουμε να τα πούμε και να πιούμε το ποτό μας. Όταν μου προτάθηκε να το δοκιμάσουμε είπα αμέσως ναι.

Κάνω μια κράτηση μέσω e table και φτάνουμε. Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει ένα σχετικό βαθμό δυσκολίας και πιστεύω ότι όταν ανοίξει ο σταθμός του μετρό θα χειροτερέψει!

Ο χώρος (εσωτερικά) είναι στο ίδιο ύφος με τον παλαιότερο, με πινελιές που θυμίζουν σχολείο, καθαρός και φωτεινός (μέχρι να αρχίσει η μουσική) με σαφείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιων, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο από τον σερβιτόρο μας. Εγιναν όμως λαθάκια (εσκεμμένα ή οχι) που στερούν τη θετική βαθμολογία.
Κατ'αρχας νερό εμφιαλωμένο που εμείς δε ζητήσαμε να αλλαχτεί. Ψωμάκι ερωτηθηκαμε και το κρατήσαμε. Τα πιάτα που πήραμε έφτασαν ταυτόχρονα όλα, γεγονός που δεν μας άρεσε, καθώς αναγκαστικά κάποια φαγώθηκαν κρυα, θα προτιμούσα να υπήρχε μια ροή (μεζεδοπωλείο είναι). Κατά τα άλλα ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, στο τέλος είχαμε κερασματακι πορτοκαλόπιτα και το κρασί μας. Δεν έγινε όμως η έκπτωση που προβλεπόταν, την οποία και εγώ ξέχασα με τη συζήτηση και θυμήθηκα την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού δοκιμάσαμε:
- πατάτα ψητή γεμιστή με τυριά, ωραίο πιάτο καλό σαν συνοδευτικό. (τραβούσε αλκοόλ)
-κριθαρωτο μανιταριών (αντικατάσταση της τηγανιας μανιταριών που υπήρχε στο μενού) σωστά χυλωμένο, αλλα επειδή είναι πιάτο που κυκλοφορεί αρκετά, έχω δοκιμάσει και καλύτερες εκτελεσεις, έλειπε κάτι στη γεύση σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό.
-τηγανια κοτόπουλο με σως φέτας σε φωλιά από φύλλο κανταϊφιου, νόστιμο αρκετά σωστά ψημένο το κοτόπουλο και έδενε όμορφα με τη σάλτσα.
Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί και 200ml χύμα ούζο και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα παραπάνω κόστισαν 17€ το άτομο, καθώς υπήρχε χρέωση και 2€ το άτομο για τη μουσική (αναγράφεται στην ηλεκτρονική κράτηση). Το συνολικό ποσό το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο σε συνάρτηση με το μέγεθος των μερίδων.
Υπάρχει αναλυτικός ηλεκτρονικός κατάλογος που μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.
Σε γενικές γραμμές θα εκρινα ως μέτρια εμπειρία τη συγκεκριμένη φορα. Στην ερώτηση αν θα ξαναπηγαινα δεν είμαι αρνητική, αλλά ούτε βρίσκω λόγο για άμεση επίσκεψη και αυτή ήταν ομόφωνη γνώμη!
Δυστυχώς ο ανταγωνισμός στο χώρο της εστίασης είναι μεγάλος και κάθε μαγαζί πρέπει να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να κερδίσει το κοινό του.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

03 Απρ 2019

Θα προσπαθήσω να μη γινω κουραστική γράφοντας ότι έχετε διαβάσει σε προηγούμενες κριτικές για το Λυχνίον.
Ο χώρος έχει περιγραφεί αρκετά και παρότι είχα αρκετές περιγραφές είχα σχηματίσει άλλη εικόνα. Μεγαλούτσικος χώρος που σε μένα θύμισε ταβέρνα άλλης δεκαετίας και όχι κουτούκι. Σχετικά φροντισμένος, σε καμία περίπτωση κακός. Το καλό είναι ότι τα τραπέζια είναι έτσι τοποθετημένα, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα, τουλάχιστον το συγκεκριμένο Σαββατόβραδο που πήγαμε εμείς, που η προσέλευση ήταν μειωμένη, ίσως λόγω σαρακοστής.

Η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα, σωστοί χρόνοι, νερο (φυσικά) σε κανάτα και κέρασμα χαλβαδάκι στο τέλος.

Στα του φαγητού, παλαιότερα είχα δοκιμάσει, συκώτι σε πακέτο και είχα ενθουσιαστεί. Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία ένα Σάββατο του Μαρτίου έκλεισα τραπέζι και πήγαμε 3 άτομα.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Tζατζίκι, καλό και αρκούντως δυνατό ότι πρέπει για να συνοδεύσει τα υπόλοιπα
-Πατάτες τηγανίτες χεράτες καλοτηγανισμένες και απαραίτητες γιατί κάποια κυρίως δεν έχουν συνοδευτικό
-φάβα μεγάλη μερίδα αρκετά επαρκής, δεν είμαι αντικειμενική γιατί αποτελεί ένα αγαπημένο μου πιάτο.
-κολοκυθάκια τηγανιτά, χωρίς περιττά λάδια, ίσως να τα ήθελα με λιγότερο αλάτι
-μπιφτέκι σπέσιαλ, όντως από τα πιο ωραία μπιφτέκια που εχω δοκιμάσει σε ταβέρνες
-παϊδάκια συνοδεύονται με λίγες πατατούλες τηγανιτες, ειναι ζουμερά καλοψημένα.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ψημένο και στο τέλος κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος νόστιμος.

Τα παραπάνω κόστισαν 30ευρώ περίπου και ήταν αρκετά επαρκή για 3 άτομα οπότε το vfm είναι σε πολύ καλό επίπεδο όλες οι μερίδες είναι μεγάλες. Ισως να χρειαστεί κάτι παραπάνω, αλλά εμείς είχαμε συνέχεια.

Σίγουρα εγώ θα το επισκεφτώ ξανά να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου, εάν σας αρέσουν τα ταβερνάκια που είναι βγαλμένα απο το παρελθόν κάντε το ίδιο και εσεις!

15 Μάρ 2019

Tο εχω γράψει πολλές φορές ότι το κέντρο του Πειραιά έχει δυσανάλογο αριθμό καλών εστιατορίων σε σχέση με τον πληθυσμό του.
Όταν έμαθα για το Uniqko λοιπόν δεν είχα παρά να το δοκιμάσω, το γεγονός ότι τρέχουν αρκετές εκπτωτικές προσφορές λειτούργησε ακόμη πιο θετικά.
Βράδυ καθημερινής μέσα στον Ιανουάριο δύο άτομα κλείνουμε τραπέζι και καταφθάνουμε.
Ο χώρος είναι όμορφος λιτός με απαλό φωτισμό και βιομηχανικά χρώματα. Τα τραπέζια λίγα, αλλά ανετα τοποθετημένα.
Η εξυπηρέτηση One woman show τη μέρα που πήγαμε, απο μια εξαιρετική νεαρή κοπέλα. Μας ρωτησε αν θέλουμε νερο βρύσης ή εμφιαλωμένο, ήταν χαμογελαστη και τόσο όσο φιλική, γρήγορη, γενικά «πριν από εμάς για εμάς». Σχολιάσαμε ότι ήταν το καλύτερο κομμάτι της βραδιάς.
Το μενού μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα τους πολύ εύκολα μαζί με τις τιμές.
Οπότε ξέραμε τι να περιμένουμε.
Δοκιμάσαμε:
-Mία σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο (9ευρω) ωραία η παρουσίαση νόστιμο το σύνολο, η μόνη μου ένσταση ότι προτιμώ σε αυτή τη σαλάτα γενικά φιλέτο στηθος κοτόπουλο και όχι μπουτι(ειμαι παράξενη)
-Sushi με γαρίδα, συμπαθές αλλα έχω δοκιμάσει καλύτερους συνδυασμούς, τίμια μερίδα(9 ευρώ).
-Empire state burger, με πατάτες τηγανιτές, (12ευρώ) κάτι δεν μου πήγε γευστικά, στην παρέα μου άρεσε αρκετά(είμαι παράξενη χ2)
-μπισκότο με λευκη κρέμα για επιδόρπιο, πρωτότυπο γευστικό και σε ικανή ποσότητα. (6ευρω)
Οι τιμές τώρα είναι ένα θεματάκι, αν βρείτε προσφορά εκμεταλλευτείτε την, αλλιως μάλλον είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας συνυπολογίσουμε όμως ότι η τοποθεσία είναι απο τις πιο ακριβές του Πειραιά και οι πρώτες ύλες του επίσης.
Εγω δε ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, ίσως μόνο για brunch, δεν με απογοητευσε κάτι αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας.... Τα συμπεράσματα δικά σας!!