TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

21 Μαι 2019

Λίγο μετά το Πάσχα είπαμε να επισκεφθουμε το γνωστό πανηγύρι της λεωφόρου Δεκελείας.

Πρόφανως μια τέτοια μετακίνηση δε θα μπορούσε να μην καταλήξει σε φαγητό...
Η γνώμη μου ήταν να μετακινηθούμε εντελώς από τη περιοχή, ούτως ώστε να εξυπηρετηθούμε καλύτερα, η παρέα όμως είχε διαφορετικη άποψη και συμβιβάστηκα με τη λογική: ας πάμε όπου βρούμε τραπεζι.

Τραπέζι βρέθηκε στον Μπαρμπαλιά και τελικά είμασταν πολύ τυχεροι.

Ο χώρος είναι ότι περιμένεις από ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζιδικο.
Καθαρός, περιποιημενος, μεγάλος και φωτεινος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε σχεδόν άψογη δεδομένου των συνθηκών.
Ζήτησαμε να αντικατασταθει το εμφιαλωμένο νερό με κανάτα και έγινε αμέσως, τασάκια ήρθαν και αλλάχτηκαν όταν χρειάστηκε, μια αστοχία στο ψήσιμο ενός πιατου διορθώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Ζήτησαν συγγνώμη για την οποια καθυστέρηση!
Προσφάτως άργησαν να έρθουν κάποια πράγματα αλλά σε επίπεδο αναμενόμενο.

Δοκιμάσαμε 7 άτομα:
-3 (μισές) μερίδες κεμπαπ γιαουρτλου, καλή αναλογία γεύσεων, νόστιμη σαλτσουλα ζουμερο το κεμπάπ.
-1 μισή μερίδα σις κοτόπουλο καλοψημενο το κοτόπουλο, light επιλογή.
-1 μερίδα με ανάμεικτα κρεατικά, πλήρης, αποτελεί μια καλή επιλογή για όποιον θέλει να δοκιμάσει διάφορα κρεατικά.
-4 μερίδες πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες, μεγάλη μερίδα απαραίτητο συνοδευτικό.
-1 τζατζίκι δυνατό και γευστικό.
-1 γιαούρτι με μυρωδικά, δεν ήταν του γούστου μου οι υπόλοιποι το ευχαριστηθηκαν.
Ήπιαμε μπύρες που ήρθαν παγωμένες παρά τον κόσμο και τη δουλειά.
Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και προσωπικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου για τη συγκεκριμένη μέρα.

Τον ακριβή λογαριασμό δεν τον γνωρίζω, καθώς πλήρωσε εορτάζοντας φίλος, από όσο όμως κοίταξα τον κατάλογο οι μισές μερίδες κοστίζουν 4-5€ και οι ολόκληρες 8-10€. Με λίγα λόγια κινείται σε αντίστοιχα επίπεδα με τον ανταγωνισμό οικονομικα προσφέροντας συμπαθητική ποιότητα και καλή γεύση, αν βρεθείτε εκεί τριγύρω δώστε του μια ευκαιρία...

17 Απρ 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το είχα επισκεφτεί και παλαιότερα στην προηγούμενη διεύθυνση! Επανέρχομαι λοιπόν με νέα επίσκεψη στον καινούργιο τους χώρο.

Βράδυ καθημερινής και δύο άτομα θέλουμε κάτι να τσιμπήσουμε να τα πούμε και να πιούμε το ποτό μας. Όταν μου προτάθηκε να το δοκιμάσουμε είπα αμέσως ναι.

Κάνω μια κράτηση μέσω e table και φτάνουμε. Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει ένα σχετικό βαθμό δυσκολίας και πιστεύω ότι όταν ανοίξει ο σταθμός του μετρό θα χειροτερέψει!

Ο χώρος (εσωτερικά) είναι στο ίδιο ύφος με τον παλαιότερο, με πινελιές που θυμίζουν σχολείο, καθαρός και φωτεινός (μέχρι να αρχίσει η μουσική) με σαφείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιων, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο από τον σερβιτόρο μας. Εγιναν όμως λαθάκια (εσκεμμένα ή οχι) που στερούν τη θετική βαθμολογία.
Κατ'αρχας νερό εμφιαλωμένο που εμείς δε ζητήσαμε να αλλαχτεί. Ψωμάκι ερωτηθηκαμε και το κρατήσαμε. Τα πιάτα που πήραμε έφτασαν ταυτόχρονα όλα, γεγονός που δεν μας άρεσε, καθώς αναγκαστικά κάποια φαγώθηκαν κρυα, θα προτιμούσα να υπήρχε μια ροή (μεζεδοπωλείο είναι). Κατά τα άλλα ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, στο τέλος είχαμε κερασματακι πορτοκαλόπιτα και το κρασί μας. Δεν έγινε όμως η έκπτωση που προβλεπόταν, την οποία και εγώ ξέχασα με τη συζήτηση και θυμήθηκα την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού δοκιμάσαμε:
- πατάτα ψητή γεμιστή με τυριά, ωραίο πιάτο καλό σαν συνοδευτικό. (τραβούσε αλκοόλ)
-κριθαρωτο μανιταριών (αντικατάσταση της τηγανιας μανιταριών που υπήρχε στο μενού) σωστά χυλωμένο, αλλα επειδή είναι πιάτο που κυκλοφορεί αρκετά, έχω δοκιμάσει και καλύτερες εκτελεσεις, έλειπε κάτι στη γεύση σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό.
-τηγανια κοτόπουλο με σως φέτας σε φωλιά από φύλλο κανταϊφιου, νόστιμο αρκετά σωστά ψημένο το κοτόπουλο και έδενε όμορφα με τη σάλτσα.
Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί και 200ml χύμα ούζο και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα παραπάνω κόστισαν 17€ το άτομο, καθώς υπήρχε χρέωση και 2€ το άτομο για τη μουσική (αναγράφεται στην ηλεκτρονική κράτηση). Το συνολικό ποσό το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο σε συνάρτηση με το μέγεθος των μερίδων.
Υπάρχει αναλυτικός ηλεκτρονικός κατάλογος που μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.
Σε γενικές γραμμές θα εκρινα ως μέτρια εμπειρία τη συγκεκριμένη φορα. Στην ερώτηση αν θα ξαναπηγαινα δεν είμαι αρνητική, αλλά ούτε βρίσκω λόγο για άμεση επίσκεψη και αυτή ήταν ομόφωνη γνώμη!
Δυστυχώς ο ανταγωνισμός στο χώρο της εστίασης είναι μεγάλος και κάθε μαγαζί πρέπει να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να κερδίσει το κοινό του.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

03 Απρ 2019

Θα προσπαθήσω να μη γινω κουραστική γράφοντας ότι έχετε διαβάσει σε προηγούμενες κριτικές για το Λυχνίον.
Ο χώρος έχει περιγραφεί αρκετά και παρότι είχα αρκετές περιγραφές είχα σχηματίσει άλλη εικόνα. Μεγαλούτσικος χώρος που σε μένα θύμισε ταβέρνα άλλης δεκαετίας και όχι κουτούκι. Σχετικά φροντισμένος, σε καμία περίπτωση κακός. Το καλό είναι ότι τα τραπέζια είναι έτσι τοποθετημένα, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα, τουλάχιστον το συγκεκριμένο Σαββατόβραδο που πήγαμε εμείς, που η προσέλευση ήταν μειωμένη, ίσως λόγω σαρακοστής.

Η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα, σωστοί χρόνοι, νερο (φυσικά) σε κανάτα και κέρασμα χαλβαδάκι στο τέλος.

Στα του φαγητού, παλαιότερα είχα δοκιμάσει, συκώτι σε πακέτο και είχα ενθουσιαστεί. Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία ένα Σάββατο του Μαρτίου έκλεισα τραπέζι και πήγαμε 3 άτομα.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Tζατζίκι, καλό και αρκούντως δυνατό ότι πρέπει για να συνοδεύσει τα υπόλοιπα
-Πατάτες τηγανίτες χεράτες καλοτηγανισμένες και απαραίτητες γιατί κάποια κυρίως δεν έχουν συνοδευτικό
-φάβα μεγάλη μερίδα αρκετά επαρκής, δεν είμαι αντικειμενική γιατί αποτελεί ένα αγαπημένο μου πιάτο.
-κολοκυθάκια τηγανιτά, χωρίς περιττά λάδια, ίσως να τα ήθελα με λιγότερο αλάτι
-μπιφτέκι σπέσιαλ, όντως από τα πιο ωραία μπιφτέκια που εχω δοκιμάσει σε ταβέρνες
-παϊδάκια συνοδεύονται με λίγες πατατούλες τηγανιτες, ειναι ζουμερά καλοψημένα.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ψημένο και στο τέλος κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος νόστιμος.

Τα παραπάνω κόστισαν 30ευρώ περίπου και ήταν αρκετά επαρκή για 3 άτομα οπότε το vfm είναι σε πολύ καλό επίπεδο όλες οι μερίδες είναι μεγάλες. Ισως να χρειαστεί κάτι παραπάνω, αλλά εμείς είχαμε συνέχεια.

Σίγουρα εγώ θα το επισκεφτώ ξανά να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου, εάν σας αρέσουν τα ταβερνάκια που είναι βγαλμένα απο το παρελθόν κάντε το ίδιο και εσεις!

15 Μάρ 2019

Tο εχω γράψει πολλές φορές ότι το κέντρο του Πειραιά έχει δυσανάλογο αριθμό καλών εστιατορίων σε σχέση με τον πληθυσμό του.
Όταν έμαθα για το Uniqko λοιπόν δεν είχα παρά να το δοκιμάσω, το γεγονός ότι τρέχουν αρκετές εκπτωτικές προσφορές λειτούργησε ακόμη πιο θετικά.
Βράδυ καθημερινής μέσα στον Ιανουάριο δύο άτομα κλείνουμε τραπέζι και καταφθάνουμε.
Ο χώρος είναι όμορφος λιτός με απαλό φωτισμό και βιομηχανικά χρώματα. Τα τραπέζια λίγα, αλλά ανετα τοποθετημένα.
Η εξυπηρέτηση One woman show τη μέρα που πήγαμε, απο μια εξαιρετική νεαρή κοπέλα. Μας ρωτησε αν θέλουμε νερο βρύσης ή εμφιαλωμένο, ήταν χαμογελαστη και τόσο όσο φιλική, γρήγορη, γενικά «πριν από εμάς για εμάς». Σχολιάσαμε ότι ήταν το καλύτερο κομμάτι της βραδιάς.
Το μενού μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα τους πολύ εύκολα μαζί με τις τιμές.
Οπότε ξέραμε τι να περιμένουμε.
Δοκιμάσαμε:
-Mία σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο (9ευρω) ωραία η παρουσίαση νόστιμο το σύνολο, η μόνη μου ένσταση ότι προτιμώ σε αυτή τη σαλάτα γενικά φιλέτο στηθος κοτόπουλο και όχι μπουτι(ειμαι παράξενη)
-Sushi με γαρίδα, συμπαθές αλλα έχω δοκιμάσει καλύτερους συνδυασμούς, τίμια μερίδα(9 ευρώ).
-Empire state burger, με πατάτες τηγανιτές, (12ευρώ) κάτι δεν μου πήγε γευστικά, στην παρέα μου άρεσε αρκετά(είμαι παράξενη χ2)
-μπισκότο με λευκη κρέμα για επιδόρπιο, πρωτότυπο γευστικό και σε ικανή ποσότητα. (6ευρω)
Οι τιμές τώρα είναι ένα θεματάκι, αν βρείτε προσφορά εκμεταλλευτείτε την, αλλιως μάλλον είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας συνυπολογίσουμε όμως ότι η τοποθεσία είναι απο τις πιο ακριβές του Πειραιά και οι πρώτες ύλες του επίσης.
Εγω δε ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, ίσως μόνο για brunch, δεν με απογοητευσε κάτι αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας.... Τα συμπεράσματα δικά σας!!

25 Φεβ 2019

Για το Λοστρέ είχα μάθει από μια φιλη που αγαπά το καλό φαγητό και θέλαμε πολύ καιρό παρέα να το επισκεφτουμε.
Ένα σαββατόβραδο στα μέσα Ιανουαρίου κλείνουμε τραπέζι 6 άτομα. Να σημειώσω εδώ ότι το μαγαζί ενδείκνυται για μεγάλες παρέες διότι είναι το κλασικό μεζεδοπωλείο, οπότε μπορειτε να δοκιμάσετε περισσότερα πράγματα.
Ο χώρος είναι όμορφος μπροστά απο ένα πάρκο και ιδιαίτερα το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλη επιλογή. Στα θετικά η θερμανση στο φουλ και παρά το γεγονός ότι κάπνιζαν αρκετοι(και απο την παρέα μας)δεν με ενόχλησε.
Η εξυπηρέτηση απο νέα σβέλτα παιδιά με διάθεση για χιούμορ μας κέρδισε. Στο τέλος έρχεται και κέρασμα χωνευτικό λικερακι, νερακι σε κανάτα που ανανεώθηκε.
Οι υπόλοιποι της παρέας είχαν δοκιμάσει την κουζίνα, οπότε άφησα την παραγγελία πάνω τους. Βέβαια είχα ρίξει μια ματιά στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο οπότε είχα εικόνα και για τις τιμές και για την ποικιλία των προσφερόμενων.
Μετά απο διαβουλεύσεις και διαφωνίες πήραμε:
-Πιτάκια (κανονικά και καλαμποκιού) 0,40το τεμάχιο, δεν τα δοκίμασα.
-σαλάτα πανδαισία, αναμεικτη πράσινη σε φωλια αραβικης πιττας με κομματια χοιρινού, λευκο υρι με μυρωδικα και βινεγκρετ, φαγώθηκε ευχάριστα, δεν με ενθουσίασε προσωπικά(7,50 ευρω), τίμια η ποσότητα.
-πατατοσαλάτα δική τους ζεστή με λουκάνικο χωριάατικο χ2 (4,90 έκαστη) διαφορετική και νόστιμη η εκδοχή τους, χειμωνιάτικο πιάτο με ψιλοκομμένα τα υλικά και μια σαλτσούλα που τα έδενε εξαιρετικά.
-τηγανιά μανιταριών με κρασί και σάλτσα φέτας (5,80ευρώ) καλό πιάτο ήθελα όμως λιγο περισσότερη ένταση.
-πιτα με χοιρινό(πικάντικο) και γιαουρτι έρχονται δυο μεγάλα κομμάτια (5,90ευρώ), άλλο ένα χειμωνιάτικο πιάτο που τραβάει κρασάκι.
-στικς κοτόπουλου παναρισμένα με παρμεζάνα και σουσάμι(5,90ευρώ) στεγνο απο λάδια πιάτο, που μου άρεσε πολυ συνοδευόταν απο μια ωραία σως.
-πατατες τηγανιτες, μεγάλη μεριδα καλο συνοδευτικό (2,90ευρώ)
-ποικιλία κρεατικών για 2άτομα (14,80 ευρώ) μεγάλη ποσότητα που περιελάμβανε λουκανικο, πανσετα, κεμπαπ γεμιστό, κοτόπουλο πατάτες τηγανιτές και πιτάκια είναι σίγουρα για 3 άτομα.
Ήπιαμε 2λίτρα κρασί και ένα αναψυκτικό.
Κλείσαμε με δύο γλυκά πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα με παγωτό αμφότερα πολύ γευστικά και σε μεγάλες μερίδες ιδανικός επίλογος.
Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν ακριβως 90,00ευρώ άρα 15 ευρώ το άτομο και φάγαμε πολύ καλα απο όλες τις απόψεις (γευση, ποσότητα, ποιότητα).
Οπότε είναι πολύ πιθανό να γίνει στέκι μας, σίγουρα όμως θα το επισκεφτώ ξανά τους καλοκαιρινούς μήνες. Δοκιμάστε το!!
Υ. Γ. δυσκολεύτηκα αρκετά στο παρκάρισμα, καθώς δε γνώριζα και την περιοχή.

01 Φεβ 2019

Μεγάλη συζήτηση η κρητική κουζίνα, την αγαπώ πολύ αν και δεν έχω επισκεφτεί ουσιαστικά το νησί.
Μια Παρασκευή βράδυ του Ιανουαρίου ήρθε η πρόταση από αγαπημένο Κρητικό φίλο να επισκεφτούμε το Ξαθέρι, δεν είχα αντίρρηση αν και η Καισαριανή τοποθετείται στις αχαρτογράφητες για μένα περιοχές.
Έφτασα αρκετά καθυστερημενη μετά από κουραστική προπόνηση, οπότε ήμουν αρκετά πεινασμένη.
Κατ’αρχάς ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος, φαίνεται προσφάτως ανακαινισμένος, με ζωντανή μουσική(κρητικά βεβαίως), χώρο για πίστα, σημαντικό και το γεγονός ότι παρότι κάπνιζαν αρκετοί στις γύρω παρέες ο καπνος δεν ήταν ενοχλητικός.
Στο σέρβις τα πράγματα κύλησαν πολύ καλά, αλλά θα μπορούσαν και καλύτερα δεδομένου ότι οι σερβιτόροι ήταν νέοι και πολυάριθμοι. Πάντως εμείς παράπονο δεν είχαμε, απλά ίσως πρέπει να μοιράσουν καλύτερα τα καθήκοντα ή τα τραπέζια.
Το μενού είναι μεγάλο με έμφαση στη μεσογειακή και κυρίως στην Κρητική κουζίνα.
Σαφή εικόνα δεν έχω γιατί εμπιστεύτηκα τον «ειδικό» στην παραγγελία.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-καλτσούνια με μυζήθρα, ελαφρύ κλασικό ορεκτικό.
-σαλάτα με πρασινάδα, τυρί και απάκι, πληθωρική πολύ γευστική.
-αμανίτες τηγανιτούς, πλευρώτους με ελαφρύ πανάρισμα και στο τηγάνι, πολυ γευστικό πιάτο, το οποίο αξίζει να δοκιμάσετε.
-αρνί τσιγαριαστό, μεγάλη ποσότητα κρέατος που συνοδεύεται με χοντροκομμένες πατάτες, κλασικό κρητικό πιάτο σε καλή εκτέλεση.
-μακαρόνια με μυζήθρα ξερή και ζωμό κρέατος(που δε θυμάμαι την κρητική ονομασία, αλλά ενημερώθηκα ότι είναι το κρητικό φαγητό για το hangover) πιάτο που δεν είχα ξαναδοκιμάσει και είχε γευστικό ενδιαφέρον.
Ήπιαμε κρασάκι χύμα κόκκινο το οποίο ήταν αξιοπρεπές.
Το ακριβές κόστος για τα παραπάνω δεν το γνωρίζω μπορώ να σας πω όμως ότι με 20ευρώ το άτομο τρώει κανείς αρκετά καλά, γευστικό καλομαγειρεμένο κρητικό φαγητό. Να σημειώσω εδώ ότι οι μερίδες είναι μεγάλες, οπότε συνυπολογίστε το στην παραγγελία σας.

23 Ιαν 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το καταχώρησα (πριν κάτι αιώνες) στο site μας, οπότε αφού μου έγινε η "τιμή" και ανέβηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! θα γράψω και την πρώτη κριτική!

Κατ'αρχάς όσον αφορά την τοποθεσία, ουσιαστικά βρίσκεται επί της Κωνσταντινουπόλεως σχεδόν στο ύψος της πλατείας του Κεραμεικού, οπότε είναι μια καλή επιλογή αν βρίσκεστε εκεί για ποτό ή καφέ και θέλετε κάτι πρόχειρο για φαγητό στο χέρι.

Το φαλάφελ έχει γίνει προσωπικά από τα αγαπημένα μου street food τον τελευταίο καιρό. Οπουδήποτε μου δίνεται η ευκαιρία το δοκιμάζω, έτσι νομίζω ότι έχω μια σφαιρική άποψη.

Να ξεκαθαρίσω ότι το μαγαζί είναι μόνο για take away ή delivery, ο χώρος είναι μικρός, πεντακάθαρος και καινούριος χωρίς περιττές μυρωδιές(μου έκανε εντύπωση), αλλά ίσα ίσα που μπορεί να καλύψει κάποιον που ίσως να θέλει να τσιμπήσει εκεί στα γρήγορα, με έναν μικρό πάγκο.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή δεν είχα ποτέ παράπονο, αντίθετα το παιδί που έχω δει εγώ όσες φορές έχω πάει να παραλάβω το φαγητό μου είναι άκρως εξυπηρετικός, με διάθεση να βοηθήσει και να προσαρμόσει το φαγητό στις γεύσεις του καθένα. Επίσης, ενημερώνει για τα πιάτα ημέρας (σούπες κυρίως) και για τις επόμενες ημέρες. Απόδειξη πάντα και καμιά φορά υπάρχει και κερασματάκι.

Τα προσφερόμενα εδέσματα είναι λίγα και καλά. Φαλάφελ (2,50ευρω) σε πίτα το οποίο είναι πολύ καλό χωρίς περιττά λάδια. Και αραβική πίτα με φιλέτο ψαριού(3,50ευρω) ( fish n chips) που δε ξέρω αν μοιάζει με το αυθεντικό αγγλικό, αλλά σας προτείνω να το δοκιμάσετε αν θέλετε κάτι διαφορετικό εμένα ταίριαξε απόλυτα στις γεύσεις μου. Τους τελευταίους μήνες βάζει και κάποιες σούπες, λόγω καιρού ότι έχω δοκιμάσει μου άρεσε πάρα πολύ και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τέλος, έχει καταπληκτικά chips πατάτας (το μονο ορεκτικό).
Τip έχει πολλές επιλογές σε σως για όλα τα γούστα, οπότε δοκιμάστε και βρείτε τη δική σας αγαπημένη, εγώ προτιμώ την κόκκινη σάλτσα, που είναι ελαφρώς καυτερή.

Το vfm είναι αρκετά καλό εάν το συγκρίνουμε με αντίστοιχα μαγαζιά, δε θα σας πω περισσότερα μια γρήγορη αναζήτηση θα σας εμφανίσει τον μικρό τους κατάλογο και σίγουρα θα συμφωνήσετε μαζί μου.

14 Ιαν 2019

Επίσκεψη στη βόλτα μετά από καιρό και συνειδητοποίησα ότι όλα συνεχίζουν και βαίνουν καλώς.

Είναι Κυριακή πρωί βρισκόμαστε στο κέντρο 3 άτομα και οι δύο θέλουμε απεγνωσμένα brunch η τρίτη όμως έχει διαφορετική γνώμη και εμείς χατίρια δε χαλάμε, η ιδέα της "βόλτας" ήταν ούτως ή άλλως θελκτική και εκεί έθεσα το δικό μου βέτο, δημοκρατικά, θα πάμε εκεί!!
Στην πορεία γίναμε 6 άτομα, ο Ξενοφώντας μας έκανε την κράτηση και φτάσαμε γύρω στις 2.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά, παραμένει άνετος καθαρός και παρότι κατ 'εξαίρεση επιτρέπεται το κάπνισμα, πρώτον ο εξαερισμός είναι άψογος και δεύτερον με καλή θέληση από όλους τους πελάτες λύνονται τα θέματα.

Η εξυπηρέτηση τόσο από τον Ξενοφώντα όσο και από την κοπέλα που λειτουργεί επικουρικά είναι εξαιρετική. Και καλωσόρισμα και κερασματάκι στο τέλος και χαμόγελο και διάθεση να προσαρμόσουν τα πιάτα στις γεύσεις και τις διαθέσεις των πελατών. Σημαντικότατο ότι τα πιάτα έρχονται με σωστή χρονική σειρά.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-σούπα ημέρας με κολοκύθα πολύ καλή ζεστή και ελαφρώς spicy.
-σαλάτα με όσπρια και ρόκα ένα πρωτότυπο πιάτο, που μου άρεσε αρκετά.
-καγιανά με απάκι ένα πιάτο που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε (η σάλτσα τους είναι άπαιχτη) και να το συνοδέψετε με:
-τα κυβάκια πατάτας με μυρωδικά (εμείς αρκεστήκαμε σε 3 μερίδες)
-χοιρινό με κεδρόμυλο και πουρέ πατάτας (ο πουρές να κρατάει όσο πρέπει το κρέας τρυφερό) MUST
-δαχτυλάκια=κεμπαπάκια με πιτούλα, 2 συνοδευτικές σως κρεμμύδι και ντομάτα απίστευτα ζουμερά με ισορροπία γεύσης MUST
-τηγανιά χοιρινή (προσαρμόστηκε στα μέτρα μας καθόλου πικάντικη) συνοδευόταν με ρυζάκι ένα ωραίο γευστικό σύνολο.
-μανιτάρια με διάφορα μπαχαρικά, ένα πιάτο που κυκλοφορεί παντού, εδώ στην καλύτερη εκτέλεση του, καλοψημένο το μανιτάρι και όλα τα μπαχαρικά στις σωστές αναλογίες.
Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι με διάφορους καρπούς και μια σως. Και αργότερα κανονικό ψωμί.
Πιθανόν να ξεχνάω κάποιο πιάτο γιατί με παρέσυρε η παρέα και ούτε με τον κατάλογο ασχολήθηκα ενδελεχώς ούτε φρόντισα να κρατήσω υλικό από το γεύμα μας.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί ημίγλυκο και μισό λευκό(που μου ταίριαξε καλύτερα )
Το γεύμα μας έκλεισε με δύο γλυκά το γνωστό σοκολατένιο cheesecake και ένα κρεμωδες, μουχαλεμπί και τα δύο αν και διαφορετικά φαγώθηκαν πολύ ευχάριστα.

Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 15 ευρώ το άτομο, οπότε ναι το vfm είναι πολύ ψηλά. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δυσαρεστηθεί με το οτιδήποτε, προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια.
Είναι πολύ ευχάριστο να επιστρέφεις μετά από καιρό σε μαγαζιά και να βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να λειτουργούν "ρολόι".

Εμείς δεν έχουμε παρά να ευχαριστήσουμε το μαγαζί για την άψογη και εγκάρδια εξυπηρέτηση και να σχεδιάζουμε την επόμενη επίσκεψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

27 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά αρχικά, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες. Αμφιταλαντευομαι μέρες αν θα έγραφα κριτικη για το συγκεκριμένο μαγαζί ή όχι και οι λόγοι αφορούν αποκλειστικά την πορεία του site που πλέον έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. θα ήταν όμως κρίμα να μη γράψω για ένα σχετικα καινούργιο μαγαζί που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό και επιβεβαίωσε τις κριτικές του.

Στην περιοχή κινούμαι πλέον αρκετά, οπότε ένα βράδυ καθημερινης που θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι του δώσαμε μια ευκαιρία.

Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα σίγουρα, αλλά και η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι καθαρός φωτεινός και με ευχάριστες πινελιές. Μόνο που δεν μου έβγαλε μια ζεστασιά που θα ήθελα, ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχε μόνο 2-3 παρέες, ίσως εμείς είμαστε κάπως προκατειλημμένοι από τη συζήτηση που είχαμε... Πάντως και οι τουαλέτες τους είναι πολύ καθαρές και πιθανόν το καλοκαίρι να αξίζει και το 4αρι.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή ως το τέλος, νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε, διάθεση και χαμόγελο δε χρειάζεται κάτι περισσότερο. Πραγματικό ενδιαφέρον στην κλασική ερώτηση αν μας άρεσαν τα πιάτα, ανθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν και μακάρι να πετύχουν σε μια δυσκολη εποχή.

Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικος, εμπλουτίζεται από κάποια πιάτα ημέρας.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-βελουτε σούπα καρότου(πιάτο ημέρας ίσως και λόγω καιρού) εξαιρετική όλα τα υλικά σε έναν άψογο συνδυασμό δεν ήθελα να τελειώσει, προσφέρθηκαν να μας τη μοιρασουν.
-μελιτζανοσαλατα με σαλάμι Λευκάδος, το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου, επισκιάστηκε από τα υπόλοιπα γενικά μέτριο.
-καβουρμας με τηγανιτα πατάτας και αυγό μάτι, νομίζω ότι είχε και φρέσκο κρεμμυδάκι που έδινε μια ωραία ένταση στο πιάτο MUST
-ριζοτο μανιταριών με λάδι τρούφας, πιάτο που το έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα μαγαζιά, εδώ σε πολύ καλή εκτέλεση το ρύζι χυλωμενο σωστά, το λάδι τρούφας τόσο ώστε να δίνει την κατάλληλη γευστικη ένταση χωρίς υπερβολές.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι (που δε ξέρω αν χρεώθηκε, ούτε αν ερωτήθηκαμε), ήπιαμε οινομελο αξιοπρεπές.

Ακριβώς δε ξέρω πόσο κόστισε το τραπέζι μας γιατί ήταν κερασμενο, μπορώ να πω όμως ότι φάγαμε πολύ καλα και με κάτι πρόχειρους υπολογισμους από τον καταλογο που είχε φροντίσει να μου στείλει αγαπημένη φίλη εδώ και καιρό, κυμανθηκαμε κοντά στα 35€ πόσο αρκετά καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Τη στιγμή που γράφω την κριτική ετοιμάζομαι για την επόμενη μου επίσκεψη στο Καππα και έχω ήδη στείλει φιλική παρέα που ενθουσιαστηκε.

29 Νοε 2018

Eνα μαγαζί που με τις συμπαίκτριες μου έχουμε κυριολεκτικά χτίσει.
Ο λόγος κυρίως η θέση του καθώς, ίσως να είναι το πιο αξιόλογο στο εμπορικό κέντρο.

Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, όλα είναι σε μεγάλες χορταστικές μεριδες, και κρατουν σίγουρα ένα επίπεδο ποιότητας.

Το σέρβις απο νέα ως επι το πλείστον παιδιά, οπώς άλλωστε συμβαίνει σε όλα τα αντιστοιχα μαγαζιά της συγκεκριμένης αλυσίδας.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να συνδυαστεί ακόμη, καφές γλυκο μπυρα και φαγητό, οπότε είναι σιγουρα βολικό για κάθε είδους παρέα.

Συνηθως επιλέγω είτε τη σαλάτα σίζαρς είτε το δικό τους(ομώνυμο) κοτόπουλο ελαφριές γευστικές επιλογές που με λιγότερο απο 10 ευρώ το άτομο θα σας χορτάσουν σίγουρα. Ότι ομως εχω επιλέξει κατα καιρους δεν με εχει απογοητεύσει.

Τα γλυκά τους θα είχαν κατα τα τη γνωμη μου ανάγκη βελτίωσης.

Εν ολίγοις εαν είστε σε αντιστοιχη φάση σε καποιο εμπορικό κεντρο και θελετε κατι να τσιμπησετε η να πιειτε τον καφε σας είναι μια καλη λύση.

Γνωρίζω ότι είναι μια κριτικη που δε λεει σχεδον τιποτα και αν κάποιος διαβάζει τις κριτικές δε θα πρέπει να ανεβει.