TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

07 Φεβ 2018

Η γνωστή παρέα που τον τελευταίο καιρό κάνει επισταμένη έρευνα στα τσιπουράδικα της Αττικής μου πρότεινε δοκιμή στο συγκεκριμένο, ιδιοκτησίας γνωστού ηθοποιού.
Η αλήθεια είναι ότι κατι τέτοια πολυδιαφημισμένα κόνσεπτ, δεν με πολυενθουσιάζουν, αλλα βολικός άνθρωπος είμαι, η παρέα ήταν εξαιρετική, οπότε κλείσαμε τραπέζι για ένα Σάββατο βράδυ μέσα στον Ιανουάριο.
Κατ’αρχάς βρίσκεται, σε έναν πεζόδρομο, κοντά στην πολύβοη πλατεία Μπουρναζίου. Το παρκάρισμα στην περιοχή είναι αρκετά δύσκολο, εμείς κάπου το βολέψαμε και πήγαμε 4 άτομα.
Κινηθήκαμε με gps και περάσαμε μπροστά από το μαγαζί(με τα πόδια), παρόλα αυτά, δεν το καταλάβαμε, μια μεγαλύτερη ταμπέλα ή περισσότερος φωτισμός, μάλλον είναι απαραίτητα, ούτως ώστε να μην περνά απαρατήρητο.

Ο χώρος ειναι μεν καθαρός, με άνετα τα τραπέζια, αλλά θεωρω πως δεν έχει ταυτότητα, είναι τσιπουράδικο? Είναι μεζεδοπωλείο? Είναι tapas bar?Ειναι απλό μπαρ?Eπίσης ο στολισμός που προσπαθεί να παραπέμψει σε σπίτι του παρελθόντος θέλει βελτίωση. Ωραία η μπάρα που μπορεί κάποιος να πιει το ποτό (ή το κοκτέιλ, εχεί κάποιες ενδιαφερουσες επιλογές σε κοκτέιλ με ελληνικά αποστάγματα ).

Η εξυπηρέτηση σε γενικές γραμμές κινείται σε καλά επίπεδα, αλλά μικρες αστοχίες και αβλεψίες υπήρχαν, τουλάχιστον από τον ένα εκ των δύο σερβιτόρων. Συγκεκριμένο αρνητικό θέμα δεν είχαμε, απλά δεν είχε και αυτό το κάτι που σε κερδίζει.
Ο κατάλογος είναι μικρός μεν, αλλά περιεκτικός. Περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, λίγα ζυμαρικά, αρκετά κρεατικά και μερικές επιλογές σε θαλασσινά.

Εμείς δοκιμάσαμε:

-κολοκυθάκια τηγανιτά (4,50ευρώ), μεγάλη μερίδα ψιλοκομμένα σε καθαρό λάδι, τα ευχαριστηθήκαμε αρκετά.
-κανταιφάκια με τυρί, μέλι και κανέλλα, (5,50 ευρώ) 4τμχ νοστιμα μεν, αλλά μου φάνηκε λίγο «ύποπτο» το γεγονός ότι ήρθαν στα πρώτα πέντε λεπτά μετά την παραγγελία μας.
-τζατζίκι (3,00ευρώ) σε πήλινο, καλό συνοδευτικό, οχι βαρύ.
-χοιρινά μπριζολάκια μαριναρισμένα με πάπρικα και πατατούλες τηγανιτές (8,50ευρώ) την πάπρικα δεν την κατάλαβα, πάντως ήταν αρκετά ζουμερά και καλοψημένα, γενναία μεριδα και αυτή.
-χοιρινός λαιμός με μαύρη μπύρα (11,00 ευρώ) το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε, με μια σάλτσα που θύμιζε μπλαρμπεκιου σως, αλλά σαφώς χειροποίητη, πατατούλες baby, και μανιτάρια. Το κρέας κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα.
-κουβέρ (που χρεώθηκε 1,00ευρώ το άτομο) χωρίς να ερωτηθούμε, και ήρθαν περίπου 6-7 φέτες ψωμιού (σκετο), το οποίο δε δοκιμάσαμε καν.

Ήπιαμε 1λίτρο κόκκινο ημίγλυκο κρασι, το οποιό ήταν αρκετά συμπαθητικό και δύο καραφάκια παλαιωμένο τσίπουρο ζιτσας.

Όπως αντιλαμβάνεστε το φαγητό συνόδευσε το ποτό για άλλη μια φορά.

Δώσαμε για όλα τα παραπάνω 62,00 ευρώ, ποσό λογικό για το είδος του μαγαζιού, την ποσότητα που φάγαμε, το ποτό και τη γεύση. Ίσως θα μπορούσε ένα κλικ κάτω σε κάποια πιατα. Το ποτό από την άλλη έιναι τίμια κοστολογημένο.

Ακόμη και τώρα που έχουν περάσει αρκετές μέρες από την επίσκεψη μας, δεν είμαι σίγουρη αν θα επέστρεφα στο εστιατόριο. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο που να με δυσαρέστησε, απλά δεν βρήκα και κάτι που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

27 Ιαν 2018

Λεύκες, λοιπόν, είχα διαβάσει τόσα πολλά, είχα μάθει από έμπιστους χρήστες, είχα δει φωτογραφίες... εεεε δε θέλει πολύ ο λαίμαργος άνθρωπος για να ανυπομονεί.
Η συνάντηση των κοριτσιών κανονίστηκε, μία Παρασκευή βράδυ μέσα στο Δεκέμβριο, ούτως ώστε να δούμε τις Λεύκες στα καλύτερα τους, στολισμένες για τα Χριστούγεννα.
Είχα ενημερώσει ότι θα καθυστερήσω και η τύχη μου έκανε τη χάρη και πάρκαρα αμέσως, γενικά υπάρχει μια δυσκολία από ότι κατάλαβα, οπότε υπολογίστε το χρόνο σας.
Η πρώτη εντύπωση, από τον εξωτερικό χώρο εξαιρετική, όμορφα στολισμένος και θεωρώ ότι και το καλοκαίρι θα είναι μια πολύ καλή επιλογή αν και σε πολύ κεντρικό σημείο. Η θετική εικόνα συνεχίστηκε και στον εσωτερικό χωρό, ίσως κάποιοι να τον θεωρήσουν «φορτωμένο» αρκετά, εμένα μου έδωσε την αίσθηση της θαλπωρής και της ζεστασιάς. Ίσως, λίγο πιο αραιά τα τραπέζια να ήταν καλύτερα, αλλά δεν με ενόχλησε προσωπικά.
Η παρέα με περίμενε παρόλα αυτά, άφησα την παραγγελία στους «βετεράνους» του μαγαζιού, ούσα σίγουρη ότι θα φάω καλά.

Η εξυπηρέτηση σε εμάς δεν είχε κανένα θέμα, το αντίθετο, υπήρχε ταχύτητα χαμόγελο, επεξήγηση σε όποιο πιάτο χρειαζόταν. Νεράκι σε κανάτα, μια ωραία μουσική υπόκρουση από live, που κάλυψε αψογα τη βραδιά.

Φάγαμε αρκετά διότι εγκρατείς δε μας λες, οπότε προφανώς εσείς θα χρειαστείτε λιγότερα πιάτα.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-ψωμί (σε τεράστια ποσότητα) με τσοπανοτύρι και ένα καυτερό αλλαντικό, γευστικό μεν «τσουχτερή» η χρέωση δε 1,60 το άτομο.
-σαλάτα «λεύκες» με πρασινάδα, τυρί, ντομάτα, καλαμπόκι, χειροποίητο ρολό κοτόπουλο, και πατατάκια σε στικς, από τις πιο νόστιμες σαλάτες που έχω δοκιμάσει καλές οι ποσότητες των υλικών και η σως έδενε το γευστικό αποτέλεσμα. ( 8,90ευρώ)
-χούμους, δική μου επιλογή, αέρινο, με τις πιτούλες του, εάν σας αρέσουν τέτοιου είδους αλλείμματα, δοκιμάστε το.
-φωλιά κανταιφιού, μικρή μερίδα, την ήθελα λίγο πιο ζουμερή. (6,00 ευρώ)
-φουρνιστή πίτα με μελιτζάνα φέτα και χοιρινό κρέας, καλή επιλογή, μου άρεσε πολύ η βαση! (9,50 ευρώ)
-καπελάκια, γεμιστά ζυμαρικά με γραβιέρα, πεπεροντσίνο και λάδι τρούφας, το MUST του εστιατορίου. (9,30 ευρώ)
-κοντοσούβλι, σε φοβερο σκευος, τύπου πάγκου κρεοπώλη, μαλακό το κρέας, λίγο αλάτι παραπάνω ένιωσα, αλλά δεν είμαι και μέτρο σύγκρισης σε αυτόν τον τομέα. (8,90 ευρώ)
-σούφρα του πασά, κρέας χοιρινό(φιλετάκια), με γλυκόξυνη σαλτσούλα, δοκιμάστε το οπωσδήποτε. (8,30 ευρώ)
-κανελλόνι με κιμά και ντίξελ μανιταριού, το πιο αδύναμο πιάτο της βραδυάς, το ντιξελ μανιταριού ήταν από τα χειρότερες γεύσεις που εχω δοκιμάσει αν και τα μανιτάρια τα αγαπώ. (9,10 ευρώ)
-ριζότο με μανιτάρια, δοκίμασα ελάχιστο διότι ήρθε στο τέλος, παντώς ήταν σωστά χυλωμένο, λίγο τσιμπημένη η τιμή όμως. (12,00 ευρώ)
-μοσχαρίσια μάγουλα, μερίδα τόσο μικρή σε επίπεδο αστειότητας, πάντως το κρέας ήταν μαλακό και η σαλτσουλα έδενε όμορφα. (10,50 ευρώ)
-συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος, με καραμελωμένα κρεμμύδια και «μπομπότα καλαμποκιού», προσωπικά το συκώτι το ήθελα πολύ λιγότερο ψημένο, αλλά επίσης δεν είμαι μέτρο σύγκρισης. (8,30 ευρώ)
-κριθαρώτο κοκκινιστό με χοιρινό σε μπουκίτσες, επίσης ήρθε στο τέλος, αν και δεν είμαι του κοκκινιστού, το συγκεκριμένο ήταν απο τα καλύτερα που έχω φάει. (13,00 ευρώ)
Κλείσαμε με δύο γλυκά, γεμιστό ορεο με παγωτό και καφέ (6,50 ευρώ) και ταρτα lime (5,50 ευρώ) αμφότερα συμπαθή, μάλλον δεν πέσαμε σε καλή μέρα για τα γλυκά τους.
Ηπιαμε αρκετά αναψυκτικά νεράκι σε κανάτα και λίγο κρασί.

Τα παραπάνω πιάτα που άνετα τάιζαν, άλλα δύο άτομα μας κόστισαν 27 ευρώ το άτομο, ποσό μεν μεγάλο αλλά, ηταν υπερβολική η παραγγελία μας. Γενικά, μια μικρή μείωση των τιμών σε κάποια πιάτα ίσως να χρειάζεται ή μια αύξηση της μερίδας, πάντως σαν συνολική εμπειρία δε θα σας απογοητεύσει.

Συνοπτικά, προφανώς και προτείνεται, δεν περιμένατε άλλωστε εμένα για να το αποφασίσετε, όταν ήδη όλα τα «μεγαθήρια» του site έχουν εκφραστεί θετικά. Ενδέχεται για κάποιους η κουζίνα να θεωρηθεί βαριά, αλλά υπάρχουν τόσες επιλογές που μπορεί όλη η παρέα να καλυφθεί γευστικά. Προσωπικά θα επιστρέψω σίγουρα για να δοκίμασω και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου.

16 Ιαν 2018

Κατ’αρχάς αγαπητοί φίλοι καλοφαγάδες χρόνια πολλά να έχουμε και καλά! Καλή χρονιά και δημιουργική σε όλους!
Είθισται η πρώτη (και η τελευταία)κριτική της κάθε χρονιάς να αφορούν αγαπημένα μαγαζιά!
Η καταχώρηση, λοιπόν, του οινομαγειρείου της Αλεξάνδρας, με μια μικρή καθυστέρηση στο site μας, με βόλεψε αρκετά.
Η πρώτη επαφή με το μαγαζί έγινε περίπου ένα χρόνο πριν, ένα μεσημέρι Κυριακής, που μια φίλη μου πρότεινε επίσκεψη σε ένα υπόγειο στο Γκάζι, το σκέφτηκα αρκετά και άλλαξα πολλές φορές γνώμη, μέχρι να πάρω την απόφαση να πάω.

Αρχικά, οσον αφορά το χώρο έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν ότι βαθμολογώ, με βάση το είδος του κάθε χώρου εστίασης, οπότε και στη συγκεκριμένη περίπτωση πράττω αναλόγως. Ναι, προφανώς μιλαμε για έναν υπόγειο χώρο αρκετά μικρό με στριμωγμένα τραπέζια(για να χωρέσουμε όσοι θέλουμε να πάμε), το κάπνισμα επιτρέπεται, χωρίς όμως να είναι αποπνικτικός ο χώρος. Η μουσική είναι πάντα καλή για το είδος της, ανάλογα τη μέρα διαφοροποιείται. Π. χ. κάθε Κυριακή μεσημέρι και κάθε Πέμπτη βράδυ έχει κλαρίνα, μουσική για λίγους, οπότε μάλλον δε θα είναι του γούστου σας. Ένα τηλέφωνο για ενημέρωση-κράτηση είναι πάντα απαραίτητο.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από έναν κύριο, έχει κάποια θεματάκια μεν, αλλά γίνεται φιλότιμη προσπάθεια. Ναι μπορεί να αργήσει η δεύτερη γύρα απο τα ποτά, αλλά ποιος νοιάζεται??Το χαμόγελο και η καλή διάθεση λύνουν τέτοια προβλήματα.

Το φαγητό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι, αν και πάντα στις επισκέψεις μας παίζει δευτεραγωνιστικό ρόλο, εν τουτοις ότι έχω δοκιμάσει ειναι ποιοτικό, γευστικό και σε μεγάλες μερίδες. Το μενού είναι μικρό και μας ανακοινώνεται πάντα προφορικά. Περιλαμβάνει μερικά ορεκτικά, 2-3 σαλάτες και κάποια κυρίως πιάτα σε κρεατικά. Να παίξετε με πιάτα στη μέση, αυτό αρμόζει στο είδος του μαγαζιού. Νομίζω ότι έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, δε θα σταθώ σε κάθε πιάτο ξεχωριστά, αλλά θα σας συμβούλευα να μη λείπει από το τραπέζι σας, η κιμαδόπιτα(σαν λεχματζούν μοιάζει, με μία εξαιρετική βάση), καποιο μπουρεκάκι (Επίσης υπεροχο φύλλο) και σε κρεατικά το χοιρινό στο φούρνο με πατάτες ειναι κυριολεκτικά λουκούμι. Ότι και να δοκιμάσετε δε θα απογοητευτείτε, θεωρώ. Ξεχωριστή μνεία θα κάνω στο ποτό(τον πρωταγωνιστή), έχοντας δοκιμάσει και το κρασί τους που κινείται σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά και το τσίπουρο τους, που ειναι καθαρό και ευκολόπιοτο, όσο και αν έχω πιεί(και πιστέψτε με υπάρχουν φορές που εχω πιεί αρκετά) ποτέ δεν έχω ξυπνήσει με πονοκέφαλο.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, θα σας πω ότι για μένα είναι αξία ανεκτίμητη, διότι μιλάμε για ένα μαγαζί βγαλμένο από άλλες δεκαετίες, που υπάρχουν ελάχιστα αντίστοιχα στην Αττική. Για να μιλήσω πιο «χειροπιαστά» τιμοκατάλογο δεν εχω δεί ποτέ, ούτε όμως έχω πληρώσει ποτέ πάνω απο 12-15ευρώ το άτομο έχοντας φάει και έχοντας πιει(παντα πολύ), στην κρίση σας, λοιπόν. Ο τρόπος που διασκεδάζει κανείς είναι εντελώς υποκειμενικός, οπότε άλλοι δε θα «χαράμιζαν»ούτε ενα ευρώ, σε ένα τετοιο μαγαζί και άλλοι έχουν «βάλει ενα λιθαράκι» στο μαγαζί με τα χρήματα που έχουν αφήσει.
Εν ολίγοις το μαγαζί δεν προτείνεται σε κύριους με τα κοστούμια τους και τις γραβάτες τους, ούτε σε κυρίες της καλής κοινωνίας με τα ταγιέρ και τις «τουαλέτες» τους. Δεν προτείνεται σε όσους θελουν να περάσουν ένα ήσυχο βράδυ μακριά απο άγνωστες παρέες.

Προτείνεται σε όσους θέλουν να πιούν καθαρά ποτα, να φάνε νόστιμο φαγητό, έχουν την καλή διάθεση να ξεπεράσουν τις αστοχίες που υπάρχουν, βεβαίως ακούνε ελληνική μουσική και σε όσους δεν έχουν θέμα να γίνουν ένα με τη διπλανή παρέα.
Εν τέλει όχι αγαπητοί μου καλοφαγάδες μην πάτε για να βρίσκουμε εμείς τραπέζι, έστω και στις δύο το βράδυ, για να φτιάξει η βραδιά μας, γιατί κάποιος θα με θεωρήσει υπεύθυνη αν χάσει το στέκι του και εγώ τέτοιες ευθύνες δεν τις παίρνω.

21 Δεκ 2017

Θα ήθελα να κλείσω το χρόνο αυτό με μια κριτική για ένα μαγαζί, το οποίο αγαπώ για πολλούς λόγους, οπότε εσκεμμένα την καθυστέρησα λιγο και είχα το χρόνο να το δοκιμάσω ξανά και ξανά με διάφορες αφορμές.

Δύο χρόνια πριν περίπου δοκίμασα το πρώτο μαγαζι των ίδιων ιδιοκτητών στην νέα Ερυθραία, για να ειμαι ειλικρινής μας συνδέει μια πολύ ιδιαίτερη σχεση με τον ενα από τους ιδιοκτήτες των εστιατορίων, έτσι λοιπόν όταν πληροφορήθηκα ότι ανοίγουν νέο υποκατάστημα στο κέντρο χάρηκα αρκετά, τα έχουμε πεί με τις μεγάλες αποστάσεις δεν τα πάω πολύ καλά.

Πρώτη επίσκεψη την ημέρα των εγκαινίων, δύσκολη μέρα που όμως φάγαμε αρκετά καλά, δεύτερη επίσκεψη σε μια πολύ ιδιαίτερη μέρα για μένα, που για να ηρεμήσω και να αποβάλλω το άγχος πήγα σε ένα από τα "σιγουράκια μου".

Θα σας μιλήσω για αυτη την επίσκεψη αν και ακολούθησαν αρκετές.

Δύο άτομα, λοιπόν, βράδυ καθημερινης θέλαμε να τα πούμε σε ένα όμορφο περιβάλλον, το κέντρο ήταν η πιο ιδανικη λυση. Η αποσταση του sakana από το μέτρο του Συντάγματος περίπου 5-7 λεπτά περπάτημα, μην κάνετε το λάθος να πάρετε αυτοκίνητο δε θα παρκάρετε πουθενά.

Ο χώρος έχει πολλές ομοιότητες με τον αντίστοιχο στα βόρεια, μικρός σε σκούρες αποχρώσεις γήινες, cozy αρκετά δημιουργεί μια αίσθηση χαλάρωσης, καθαριότητα κλπ εννοούνται σε όλους τους χώρους. Το κάπνισμα εσωτερικά δεν επιτρέπεται οπότε τα συγχαρητήρια μου! Ο μόνος λόγος που κόβω μια ντομάτα είναι ότι εχει λίγα τραπέζια, χωρις να είναι απαραίτητα κακό βέβαια αυτό.

Η εξυπηρέτηση ταχύτατη, ευγενέστατη, με ειλικρινή διάθεση να μας ευχαριστησουν.
Η μία ντοματουλα αφαιρείται για το προαπαιτούμενο εμφιαλωμένο νερό.
Πάντως εάν δεν είστε συνηθισμένοι σε μια τέτοια κουζίνα με χαρά θα σας μυήσουν, εμπιστευτείτε τους.

Όσον αφορά τις γεύσεις θα επαναλάβω αυτό που πιστεύω για κάθε έθνικ κουζίνα στη χώρα μας, είναι δεδομένο ότι είναι προσαρμοσμένη στα ελληνικά γούστα, στο μέτρο του δυνατού πάντα.
Δοκιμασαμε:
- steam edamame, τα γνωστά φασολάκια σόγιας, μεγάλη μερίδα, απαραίτητο για συνοδεία.
- την σαλάτα με το σπανάκι και το σολωμό μεγάλη μερίδα, επίσης με ωραία γλυκιζουσα σως.
-τρια διαφορετικα ρολλακια, dragon roll, sakana roll και volcano roll. Και τα τρία ήταν εξαιρετικά μας τα πρότεινε η σερβιτόρα και ειχε απόλυτο δίκιο
Έμειναν αρκετά κομματια στο τέλος τα οποία προσφέρθηκαν ευγενικά να βάλουν σε πακέτο.
Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό κρασί, ευκολόπιοτο και νερό.
Σε αλλες φάσεις έχω δοκιμάσει το κοκτέιλ με το σακε (σακίτο) και το σακε σκετο, προτεινονται και τα δυο ανεπιφύλακτα.

Το κόστος για το παραπάνω δείπνο, το οποίο ήταν αρκετο και για 3 άτομα ήταν 39€. Με μια προσεκτική παραγγελία ή χωρίς αλκοόλ το πόσο θα πέσει στην κατηγορία 10-16€, που ίσως είναι ή πιο αντιπροσωπευτικη για το εστιατόριο.

Υ. γ.1 δουλεύουν από το μεσημέρι και κάνουν ντελίβερι όλη την ημέρα.

Υ. γ.2 να σας δώσω και εγώ καμιά πληροφορία(αν και δεν το συνηθίζω) από ότι ενημερώθηκα ο λόγος που ονόμασαν οι νέοι αυτοί επιχειρηματίες τα εστιατόρια τους sakana είναι διότι στα ιαπωνικά σημαίνει ψάρι, αρκετά ταιριαστό λοιπόν.
Κλείνοντας να πω για άλλη μια φορά πόσο χαίρομαι όταν νέοι άνθρωποι τολμούν και επιτυγχάνουν στις δύσκολες αυτές συνθήκες που όλοι βιώνουμε καθημερινά.

Θα ήθελα να σας ευχηθώ καλές γιορτές, να περάσετε όμορφα με ανθρώπους, που αγαπάτε και σας αγαπούν, γύρω από ωραια τραπέζια στολισμένα, με καλό και άφθονο φαγητό και ποτό.

13 Δεκ 2017

Έχουμε τη συνήθεια ως λαός να"αγκαλιάζουμε" νέες μόδες, για ένα χρονικό διάστημα και μετά?? Κατά καιρούς θυμάμαι τα γνωστά ντονατσαδικα, τα frozen yogurt κλπ κλπ, αυτόν τον καιρό στη μόδα είναι το brunch και προσωπικά εύχομαι να παραμείνει...
Ο συνδυασμός ενός ευρύτερα αγαπητού τηλεοπτικου σεφ με ένα τέτοιο μαγαζι ήταν αναμενόμενο να έχει απήχηση.

Επισκέφτηκα το kitchen lab μία τυχαία καθημερινη γύρω στις 11 και δύο άτομα προλάβαμε το τελευταίο τράπεζι!

Αρχικά, όσον αφορά τον χώρο είναι σίγουρα καθαρός και φροντισμένος με σωστό εξαερισμο και σχετικά όμορφα στολισμενος.

Η εξυπηρέτηση, λοιπόν, την οποία βαθμολόγησα χαμηλά όχι γιατί είχαμε κάποιο παράπονο από τα παιδιά, το αντίθετο θα έλεγα, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσε καθόλου το self service σύστημα. Να εξηγήσω, για να μην παρεξηγηθω! Αποφασίσαμε ταχύτατα τι θέλαμε. Επιλέξαμε ένα αλμυρό και ένα γλυκό πιάτο, δώσαμε την παραγγελία, πήραμε το buzzer καθησαμε. Όταν, όμως θελησαμε να συμπληρώσουμε την παραγγελία τότε η ουρά μας απέτρεψε, και προτίμησαμε απλά να πάρουμε ένα πακέτο για το δρόμο! Εχω πει πολλές φορές ότι απεχθάνομαι τις μεγάλες ουρές θα το θεωρούσα πιο λογικό και σε συνάρτηση με τις τιμές να υπάρχουν σερβιτόροι ούτως ώστε να είναι καλύτερη η εξυπηρέτηση.

Δόκιμασαμε από αλμυρο:
-eggs benedict με σολωμό (12€), σωστά ψημένα τα αυγά εξαιρετικη η σως hollandaise και ο σολωμός ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει ποτέ.
Στο γλυκό:
-τα πανκεικς με τη σοκολάτα, τεράστια μερίδα, πλούσια σε υλικά με ποιότητα! (8€)
Πήραμε πακέτο το bagel με το σολωμό και το σάντουιτς με το παστραμι. Παρά το γεγονός ότι τα φάγαμε και τα δύο αρκετή ώρα μετά ήταν σε πολύ καλό επίπεδο!
Επίσης μας κέρασαν από τις διπλές τους που δεν με ενθουσίασαν... δυστυχώς δεν είναι εύκολο να βρω τραγανες και σωστά μελωμενες διπλες και μπραουνις με τρεις σοκολάτες που ήταν πάρα πολύ γευστικό. Τουλάχιστον προσπαθούν αρκετά να "γλυκανουν" την αναμονή.

Το κόστος για τα δύο πιάτα που φαγαμε εκεί ήταν στα 20€ αρκετά υψηλό για την εξυπηρέτηση που προσφέρουν, Βέβαια η ποιότητα και η ποσότητα όσων προσφέρουν είναι αρκετά αξιοπρεπείς.

Εν ολίγοις εάν δεν το έχετε επισκεφτεί σίγουρα έχετε ακούσει κάποια διαφήμιση κλπ, η επίσκεψη είναι στην κρίση σας. Προσωπικά δε θεωρώ ότι αξίζει να διανύσω την απόσταση που με χωρίζει, εάν βέβαια βρεθώ εκεί κοντά σίγουρα θα επιστρέψω!

07 Δεκ 2017

Συνοπτικά: απαράδεκτο!
Αφού ενημέρωσα πριν καν διαβάσετε την κριτική και πριν εξηγήσω αναλυτικά τι συνέβη, να σας ενημερώσω ότι εάν βαριεστε να διάβασετε απλά αποφύγετε το συγκεκριμένο μαγαζί, κερδισμένοι θα είστε!!

Στα θετικά ευτυχώς το επισκέφθηκα με κουπόνι από γνωστό deal site.

Η περιοχή του Χαλανδρίου είναι μια από τις λεγόμενες αχαρτογραφητες για μένα, τώρα γιατί έκανα το λάθος να την επισκεφτώ για το massaya ακόμη αναρωτιέμαι...

Ας τα πάρουμε από την αρχή, αγαπημένη φίλη που κατάγεται από το Λίβανο με ενημερώσε για την προσφορά και με διάθεση να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό 4 άτομα αποφασίσαμε να πάμε.

Κατ ' αρχάς από το τηλέφωνο αρκετές μέρες πριν την ημέρα που θέλαμε να πάμε, είχαν αρνητικες απαντήσεις για κλείσιμο τραπεζιού. Δεν πτοήθηκαμε όμως βρήκαμε τη μέση λύση ένα απόγευμα Κυριακής και πήγαμε!

Η πρώτη εικόνα του χώρου είναι σχετικά θετική, άνετα τα τραπέζια και καθαρός ο χώρος.

Η εξυπηρέτηση απαράδεκτη, αφού φωνάξαμε τη σερβιτόρα να παραγγείλουμε από τα 6 πιάτα που ζήτησαμε τα 4 δεν υπήρχαν, το εμφιαλωμένο νερό απαραίτητο. Το μόνο θετικό κομμάτι της εξυπηρέτησης η δεύτερη κοπέλα που ήρθε που ήταν πρόσχαρη και ευχαριστη.

Στα του φαγητού, καταφέραμε με κόπο να συναρμολογησουμε μια παραγγελία που περιείχε:
- λιβανέζικο χούμους, συμπαθητικο πιάτο γευστικά, αστεία μικρή η μερίδα!
-φαλαφελ,6 μικρά πανομοιότυπα μπαλάκια, που θα ήθελαν πολύ να θυμίζουν τους αγαπημένους "ρεβιθοκεφτεδες", σίγουρα κατεψυγμένοι.
-τριγωνα πιτάκια με τυρί κλπ 4στη μεριδα αρκετά γευστικά, χωρίς λάδια.
-ποικιλια κρεατικων, η οποία κοστιζε βάσει καταλόγου, 12€, πραγματικά όταν την ειδαμε γελάσαμε, μία αραβική πίτα,1 καλαμάκι κοτόπουλο,1 κεμπάπ,1 καλαμάκι αρνισιο(το οποίο ήταν το χειρότερο αρνί που έχω φαει)και 4 τηγανιτές πατάτες, μία για την καθεμία, όπως σχολίασε μια φίλη.
-μια μεριδα κοτόπουλο με πιπεριές κρεμμύδια κλπ αρκετά γευστικο, συνοδευόταν από την ίδια υπερογκη ποσότητα γαρνιτούρας.
Ήπιαμε μια κόκα κόλα,1 ποτήρι κρασί(τίμια μερίδα) και 1 ποτήρι τσιπουρο και βεβαιως βεβαιως το εμφιαλωμένο νερό.

Το κόστος για όλα αυτά χωρίς το κουπόνι θα ήταν 42 ευρώ και με το ζόρι θα μπορούσε να χορτάσει ένα άτομο άντε δύο που δεν πεινουσαν πολύ.
Δε θα πω κάτι άλλο εκτός του ότι μισή ώρα μετά έφαγα μία από τις πιο γευστικες κρέπες που έχω δοκιμάσει ποτέ...

Επειδή έχω δοκιμάσει πολλά εστιατόρια με προσφορά και πολλά από αυτά με έκαναν συχνή πελάτισσα τους, θέλω να επισημάνω ότι εάν δεν θέλετε ή δε σας συμφέρει κάποια προσφορά απλά μην την βάλετε! Είναι κακό να δυσφημιζεται ένα καινούργιο μαγαζι...

01 Δεκ 2017

Ένα πολυδιαφημισμένο μαγαζί, με εκθαμβωτικες φωτογραφίες που σε προκαλεί να το δοκιμάσεις. Αυτή ήταν η αίσθηση που είχα πριν πάω στο sasi s για πρώτη φορά πριν από ένα χρόνο περίπου. Από τότε ακολούθησαν πολλές κριτικές, θετικές, έμπιστη φίλη που το πρότεινει με κλειστά μάτια, οπότε ήθελα πολύ μία δεύτερη επίσκεψη.
Η απόσταση όμως είναι μεγάλη για μένα και το γεγονός ότι δεν κάνει κρατήσεις λειτουργούσε άλλη μια φορά αποτρεπτικά.

Μία φίλη που δουλεύει στην περιοχή όμως επέμεινε πολύ να το δοκιμάσουμε, εεεε δε δυσκολεύτηκα και εγώ!!

Πέμπτη βράδυ λοιπόν 3 άτομα με πολύ όρεξη για φαγητό, καταφτασαμε. Κατά τις 9 που πήγαμε το μαγαζί είχε άλλη μια πάρεα, μέχρι τις 10.15 είχε όμως γεμίσει, γεγονός που μας έκανε εντύπωση για βράδυ καθημερινης.

Όσον αφορά το χώρο έχει περιγραφεί αρκετά από τους προηγούμενους χρήστες, για μένα είναι απλά οκ μεγάλος άνετος καθαρος και κυρίως ακαπνος, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή και άμεση, κέρασμα σφηνάκι οινομελο στην αρχή, διάθεση, βοήθεια στην επιλογή των πιάτων όλα μια χαρά! Ένα μικρό κερασματακι στο τέλος θα την έκανε ιδανική! Ίσως λίγο να προσέξουν τους χρόνους σερβιρίσματος θα έπρεπε γιατί σε εμάς ήρθαν όλα μαζί και αγχωθηκαμε μην αφήσουμε κάτι και κρυωσει...

Ο κατάλογος έχει ανανεωθεί αρκετά πρόσφατα μάλλον και παρατήρησα μια μικρή μείωση στις τιμές με αντίστοιχη μείωση του μεγέθους των μεριδων, Καλύτερα έτσι ούτως ώστε μικρότερες παρέες να μπορούν να δοκιμάζουν περισσότερα πιάτα.

Εμείς δοκιμάσαμε:

- σαλατα umbalumba με πρασινάδα, προσούτο, burrata τυρί, μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές μεγάλη ποσότητα όλων των υλικών εκτός από την πρασινάδα, που εχει και το μικρότερο κόστος. (12.50€)
-lugulugu πίτσα με σάλτσα ντομάτας, φιλέτο κοτόπουλο, παρμεζάνα, iceberg, καλαμπόκι και σως σιζαρς, πραγματικά εξαιρετική ζύμη πίτσας πλούσια υλικά, δεν την κατάφεραμε όλη και την επόμενη μέρα ήταν το ίδιο νόστιμη. (10.50€)
-mix wraps με κοτόπουλο πολύ καλό, με Κιμα εξαιρετικο και το μοσχάρι να υστερεί λίγο...
-shaka zulu κοντοσούβλι χοιρινό ένα όνειρο πραγματικά πιάτο που αξίζει έως τον τελευταίο κόκκο μπαχαρικού, επίσης ένα μέρος του μπήκε σε πακέτο. (14.50€)

Ήπιαμε ένα αναψυκτικό και νεράκι βρύσης (με το οποίο ζητήσαμε να αντικατασταθει το εμφιαλωμένο).

Δώσαμε 18€ το άτομο και φαγαμε εξαιρετικά, γευστικα και ποσοτικά! Ακόμη μνημονεύουμε τις γεύσεις! Και συζητάμε την επιστροφή μας για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα!

Εν ολίγοις δεν είναι το μαγαζί που θα πάει κάνεις καθημερινά, αν και μπορεί να κινηθεί οικονομικά καθώς οι μεριδες είναι μεγάλες.
Εάν δεν το έχετε δοκιμάσει δώστε μια ευκαιρία αξίζει τον κόπο, ακόμη και εγώ που κρεατοφαγος δεν είμαι το κατατάσσω πολύ ψηλά!

23 Νοε 2017

Πρώτη έξοδος της ομάδας μας, για φέτος και για αλλη μια φορά ανέλαβα να βρω τον χώρο! Τα προαπαιτούμενα πολλά! Κοντά στο γήπεδο, κοντά σε μετρό, οικονομικά αλλά να έχει και λίγο κόσμο εεε? Μην είμαστε μόνες μας... Τι να τα κάνω που είναι απαιτητικα τα κορίτσια μου?

Το Αιγάλεω ήταν η ιδανική περιοχή οι επιλογές πολλές, αλλά λογαριασαμε χωρίς τον ξενοδόχο,15 άτομα δε βρίσκουν εύκολα τραπέζι και κυρίως σε φοιτητοπεριοχη, μέρα αργίας! Τα στανταταρακια μας δεν είχαν ελεύθερο τραπέζι, αλλοι δεν έκαναν κράτηση, οπότε αποφασίσαμε να κλείσουμε στη ρακαδημια, που περιέργως καμία μας δεν την είχε δοκιμάσει... άλλωστε η παρέα μετράει.

Ο χώρος κινείται στα ίδια επίπεδα με τον ανταγωνισμό, όμως είναι πολύ μεγάλος μέσα και έξω με δύο μαγαζια το ένα απέναντι απο το άλλο. Το κάπνισμα επιτρέπεται παντού, οπότε μια ντοματουλα μείον, κατά τα άλλα σωστά κατανεμημένα τα τραπέζια, ούτως ώστε να μπορείς να μιλήσεις με τον διπλανό σου.

Η εξυπηρέτηση από την πρώτη στιγμή στο τηλέφωνο έως το τέλος ήταν πολύ καλη! Ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, εκτός από κάτι πιτάκια που Κάπου στο δρόμο ξεχάστηκαν... το μόνο φάουλ η προφορική ανακοίνωση του λογαριασμού (φταίμε και εμείς που δε τον ζητήσαμε γραπτώς) και το κέρασμα που δεν ηρθε ποτέ αν και στα διπλανά τραπέζια είδαμε κάτι γλυκάκια (όχι ότι είναι απαραίτητο προφανώς, αλλά καλό θα είναι όλοι οι πελάτες να αντιμετωπίζονται το ίδιο).

Στα του φαγητού ως μεγάλη παρέα όπως αντιλαμβάνεστε είπαμε να κινηθούμε σε:
-ποικιλίες κρεατικών (20 € έκαστη) μεγαλουτσικες μεν, ίσως μικρότερες από τα γύρω μαγαζιά, τα κρέατα όμως ζουμερα και καλό ψημένα.
- τζατζίκι όσο πρέπει δυνατό, σε μεγάλη μερίδα
-τυροκαυτερη, άρεσε πολύ στις περισσότερες εμένα δεν ήταν του γούστου μου, ήθελα περισσότερη ένταση, μεγάλη μερίδα επίσης.
-πατατες τηγανιτές δεν μας έφτανε το βουνό που είχε η κάθε ποικιλία, χερατες και τραγανές.
Κάτι πιτάκια ζητήσαμε και δεν ήρθαν ποτέ.
Ήπιαμε, αναψυκτικά, κρασί λευκό και ημίγλυκο, ρακόμελο και μπύρες.
(Ακριβείς ποσότητες δεν μπορώ να θυμηθώ)

Δώσαμε 12 ευρώ το άτομο και μειναμε αρκετά ικανοποιημένες. Το τι χρεώθηκε ακριβώς δεν το είδα ποτέ, μας συνεπήρε η συζήτηση, το κουτσομπολιο και οι προπονητικές κουβέντες.

Εν ολίγοις περάσαμε αρκετά καλά, εξυπηρετήθηκαμε σωστα(γεγονός δύσκολο σε τόσο μεγάλη παρέα) και κατά πάσα πιθανότητα εάν επέλεγα το συγκεκριμένο πεζόδρομο ξανά για έξοδο να ήταν στις πρώτες επιλογές!

Υ. γ. το παρκάρισμα στην περιοχή πολύ δύσκολο σε ώρες αιχμής.

14 Νοε 2017

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την πρώτη φορά που πήγα στο Μπαρμπεεκιου. Και οφείλω μία νέα κριτικη, διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, αρκετά θετικά.

Το βασικότερο προβλημα στο παρελθόν ήταν ο χώρος, που ήταν αρκετά μικρός για το πλήθος του κόσμου. Οι ιδιοκτήτες, το έλυσαν, δημιουργώντας ξεχωριστό χώρο για το ντελιβερι, επεκτείνοντας την επιχείρηση τους στο διπλανό κτίριο και τελευταία με νέο εστιατόριο στη Νέα Σμύρνη.
Έτσι οι χρόνοι αναμονής για τραπέζι έχουν μειωθεί σημαντικά, οι σερβιτόροι δε βιάζονται τόσο να σε διώξουν, οπότε όλα καλά! Κατά τα άλλα το νεράκι ανανέωνεται συχνά. Τα τραπέζια δεν έχουν στριμωχτει για να χωρέσουν περισσότεροι.

Στα της γεύσης δυστυχώς παρατηρήσα τον τελευταίο καιρό μια μικρή πτώση, που ίσως όμως να είναι πρόσκαιρη(ελπίζω).
Στην τελευταία μας επίσκεψη δύο άτομα δοκιμασαμε το μπλε του μπέικον (σταθερή αξία) και το τσικ ά Μπουμ(σταθερή επιλογή μου επίσης). Τα μπέργκερ γευστικά ήταν πολύ καλά, όμως σερβιριστικαν σχετικα κρύα το ίδιο και οι πατάτες πιθανόν να φταίει ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο. Πάντως εν γένει κατά καιρούς έχω δοκιμάσει πολλά πιάτα και όλα έχουν ένα επίπεδο. Πχ οι σαλάτες τους είναι πολύ γευστικες και προσεγμένες. Μία παρατήρηση, προσφέρουν αναψυκτικά μόνο σε γυάλινο μπουκαλάκι, του οποίου η ποσότητα είναι πολύ μικρή για να συνοδεύσει το μπέργκερ....

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι με 12-15 ευρώ έχει φάει κανείς ένα αρκετά πλήρες γεύμα με αναψυκτικο ή κάποιο μικρό ορεκτικό (δεν έχει πολλές επιλογές & δε χρειάζεται κιόλας). Προφανώς εάν σας αρέσουν τα μπέργκερ μάλλον το έχετε δοκιμάσει ήδη, εάν όχι ήρθε πλέον ο κατάλληλος χρόνος που η αναμονή έχει μειωθεί.

Είναι το μαγαζί που εν μέσω κρίσεως καταφέρνει να κάνει τη διαφορά! Οπότε έχω υποχρέωση να δώσω συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες γιατί τίποτε δεν είναι τυχαίο, ούτε έχουν το "κοκκαλακι" της νυχτερίδας, μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Εχω ξαναγράψει ότι το κέντρο του Πειραιά έχει λίγες επιλογές για καλό φαγητό, με χαρά βλέπω ότι ο δρόμος έχει ανοίξει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

25 Οκτ 2017

Μία ολόκληρη εβδομάδα προσπαθούσαμε να κανονισουμε το που θα βρεθούμε τρία άτομα να γιορτάσουμε μια εξαιρετική περίπτωση!! Τέλος όμως του μήνα και το ένα άτομο ανεργο, και οι άλλοι δύο με μικρο μπάτζετ. Ποιος έπρεπε να ψάξει πάλι το αντιλαμβάνεστε. Κάτι κουπόνια που έπεσαν στην αντίληψη μου όμως για τον μαγεμένο αυλό, έλυσαν το γόρδιο δεσμό!
Κατ'αρχας να επισημάνω ότι όσο ακόμη ο καιρός είναι καλός αν προλάβετε τα κουπόνια σπεύσατε.

Το σημείο είναι η πλατεία των προσκόπων στο Παγκράτι το παρκάρισμα είναι εξαιρετικά δύσκολο Σάββατο βράδυ, εμείς βέβαια βρήκαμε αμέσως, να παρκάρουμε έξω από το μαγαζί καλός οιωνός!

Ο χώρος εσωτερικα χρειάζεται επειγόντως ανακαίνιση, εμείς κάτσαμε ευτυχως, έξω. Όπου τα πράγματα είναι αρκετά καλυτερα. Ένας κύριος έπαιζε μουσική με μια κιθάρα, μία ευχάριστη νότα της βραδιάς. Θα επισημάνω κάτι εδώ, που αφορά συνολικά το μαγαζί, είναι βγαλμένο από το παρελθόν με οποία θετικά και αρνητικά μπορείτε να αντιληφθείτε.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή έως το τέλος! Ευγενια και ενδιαφέρον. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω για να μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης! Σημαντικό ότι δε διαχωρίζουν τους πελάτες, πχ είχαμε την ίδια εξυπηρέτηση με τα διπλανά τραπέζια, παρά το γεγονός ότι είχαμε πάει με κουπόνια.

Στα του φαγητού υπάρχουν αρκετές επιλογές, θα προτείνα να αφαιρέσουν μερικά πιάτα να εξειδικεύονται σε συγκεκριμένα πιάτα. Υπάρχουν αρκετές σαλάτες, πολλά ορεκτικά, ζυμαρικά, κρεατικά και θαλασσινά.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-σαλατα Θεόφιλος με ρόκα παντζάρι κουκουνάρι και μπαλσαμικο, απλά ανεκτή θα τη χαρακτήριζα δε θα την επέλεγα ξανά.
-τηγανιτο καμαμπερ με μαρμελάδα, σωστά ψημένο το τυρί ή μαρμελάδα αδιαφορη, το σύνολο συμπαθες.
-μανιτάρια πλευρωτους σχάρας, γευστικα, σωστά ψημένα.
Στα κυρίως δοκιμάσαμε:

- ψαρονέφρι Μότσαρτ με μέλι και μουστάρδα και ρύζι. Σωστό ψήσιμο η σάλτσα σωστά δεμένη, γευστικοτατο.
-πικατα μοσχάρι, κακό πιάτο, βασικά, κακό κομμάτι κρέατος.
-λιγκουινι με γαρίδες ούζο και πράσο το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, μία μικρή ένσταση, λίγα ζυμαρικά παραπάνω, ούτως ώστε να είναι πιο γεμάτο το πιάτο, επιβάλλονται και δεν κοστίζουν.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό είναι καλό, θέλει κάποιες βελτιώσεις, αλλά εγώ έμεινα ευχαριστημένη ένας μικρός εκσυγχρονισμος είναι, σχετικά, απαραίτητος πάντα.

Το vfm με τα κουπόνια είναι υψηλότατο, χωρίς αυτά οι τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές. Τα παραπάνω κοστίζαν 75€ χωρίς τα κουπόνια. Με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε το μενού.
Εν ολίγοις, εγώ δύσκολα θα επιστρέψω στο μαγαζί αν και περάσαμε ένα πολύ ωραίο βράδυ.

Στην Ελλάδα της κρίσης αντιλαμβάνομαι ότι είναι αντιξοες οι συνθήκες για μια επιχείρηση να επιβιώσει, μακάρι να βρουν τα κατάλληλα βήματα, ούτως ώστε να συνεχίσουν την πολυετή τους πορεία.