TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

14 Νοε 2017

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την πρώτη φορά που πήγα στο Μπαρμπεεκιου. Και οφείλω μία νέα κριτικη, διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, αρκετά θετικά.

Το βασικότερο προβλημα στο παρελθόν ήταν ο χώρος, που ήταν αρκετά μικρός για το πλήθος του κόσμου. Οι ιδιοκτήτες, το έλυσαν, δημιουργώντας ξεχωριστό χώρο για το ντελιβερι, επεκτείνοντας την επιχείρηση τους στο διπλανό κτίριο και τελευταία με νέο εστιατόριο στη Νέα Σμύρνη.
Έτσι οι χρόνοι αναμονής για τραπέζι έχουν μειωθεί σημαντικά, οι σερβιτόροι δε βιάζονται τόσο να σε διώξουν, οπότε όλα καλά! Κατά τα άλλα το νεράκι ανανέωνεται συχνά. Τα τραπέζια δεν έχουν στριμωχτει για να χωρέσουν περισσότεροι.

Στα της γεύσης δυστυχώς παρατηρήσα τον τελευταίο καιρό μια μικρή πτώση, που ίσως όμως να είναι πρόσκαιρη(ελπίζω).
Στην τελευταία μας επίσκεψη δύο άτομα δοκιμασαμε το μπλε του μπέικον (σταθερή αξία) και το τσικ ά Μπουμ(σταθερή επιλογή μου επίσης). Τα μπέργκερ γευστικά ήταν πολύ καλά, όμως σερβιριστικαν σχετικα κρύα το ίδιο και οι πατάτες πιθανόν να φταίει ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο. Πάντως εν γένει κατά καιρούς έχω δοκιμάσει πολλά πιάτα και όλα έχουν ένα επίπεδο. Πχ οι σαλάτες τους είναι πολύ γευστικες και προσεγμένες. Μία παρατήρηση, προσφέρουν αναψυκτικά μόνο σε γυάλινο μπουκαλάκι, του οποίου η ποσότητα είναι πολύ μικρή για να συνοδεύσει το μπέργκερ....

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι με 12-15 ευρώ έχει φάει κανείς ένα αρκετά πλήρες γεύμα με αναψυκτικο ή κάποιο μικρό ορεκτικό (δεν έχει πολλές επιλογές & δε χρειάζεται κιόλας). Προφανώς εάν σας αρέσουν τα μπέργκερ μάλλον το έχετε δοκιμάσει ήδη, εάν όχι ήρθε πλέον ο κατάλληλος χρόνος που η αναμονή έχει μειωθεί.

Είναι το μαγαζί που εν μέσω κρίσεως καταφέρνει να κάνει τη διαφορά! Οπότε έχω υποχρέωση να δώσω συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες γιατί τίποτε δεν είναι τυχαίο, ούτε έχουν το "κοκκαλακι" της νυχτερίδας, μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Εχω ξαναγράψει ότι το κέντρο του Πειραιά έχει λίγες επιλογές για καλό φαγητό, με χαρά βλέπω ότι ο δρόμος έχει ανοίξει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

25 Οκτ 2017

Μία ολόκληρη εβδομάδα προσπαθούσαμε να κανονισουμε το που θα βρεθούμε τρία άτομα να γιορτάσουμε μια εξαιρετική περίπτωση!! Τέλος όμως του μήνα και το ένα άτομο ανεργο, και οι άλλοι δύο με μικρο μπάτζετ. Ποιος έπρεπε να ψάξει πάλι το αντιλαμβάνεστε. Κάτι κουπόνια που έπεσαν στην αντίληψη μου όμως για τον μαγεμένο αυλό, έλυσαν το γόρδιο δεσμό!
Κατ'αρχας να επισημάνω ότι όσο ακόμη ο καιρός είναι καλός αν προλάβετε τα κουπόνια σπεύσατε.

Το σημείο είναι η πλατεία των προσκόπων στο Παγκράτι το παρκάρισμα είναι εξαιρετικά δύσκολο Σάββατο βράδυ, εμείς βέβαια βρήκαμε αμέσως, να παρκάρουμε έξω από το μαγαζί καλός οιωνός!

Ο χώρος εσωτερικα χρειάζεται επειγόντως ανακαίνιση, εμείς κάτσαμε ευτυχως, έξω. Όπου τα πράγματα είναι αρκετά καλυτερα. Ένας κύριος έπαιζε μουσική με μια κιθάρα, μία ευχάριστη νότα της βραδιάς. Θα επισημάνω κάτι εδώ, που αφορά συνολικά το μαγαζί, είναι βγαλμένο από το παρελθόν με οποία θετικά και αρνητικά μπορείτε να αντιληφθείτε.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή έως το τέλος! Ευγενια και ενδιαφέρον. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω για να μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης! Σημαντικό ότι δε διαχωρίζουν τους πελάτες, πχ είχαμε την ίδια εξυπηρέτηση με τα διπλανά τραπέζια, παρά το γεγονός ότι είχαμε πάει με κουπόνια.

Στα του φαγητού υπάρχουν αρκετές επιλογές, θα προτείνα να αφαιρέσουν μερικά πιάτα να εξειδικεύονται σε συγκεκριμένα πιάτα. Υπάρχουν αρκετές σαλάτες, πολλά ορεκτικά, ζυμαρικά, κρεατικά και θαλασσινά.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-σαλατα Θεόφιλος με ρόκα παντζάρι κουκουνάρι και μπαλσαμικο, απλά ανεκτή θα τη χαρακτήριζα δε θα την επέλεγα ξανά.
-τηγανιτο καμαμπερ με μαρμελάδα, σωστά ψημένο το τυρί ή μαρμελάδα αδιαφορη, το σύνολο συμπαθες.
-μανιτάρια πλευρωτους σχάρας, γευστικα, σωστά ψημένα.
Στα κυρίως δοκιμάσαμε:

- ψαρονέφρι Μότσαρτ με μέλι και μουστάρδα και ρύζι. Σωστό ψήσιμο η σάλτσα σωστά δεμένη, γευστικοτατο.
-πικατα μοσχάρι, κακό πιάτο, βασικά, κακό κομμάτι κρέατος.
-λιγκουινι με γαρίδες ούζο και πράσο το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, μία μικρή ένσταση, λίγα ζυμαρικά παραπάνω, ούτως ώστε να είναι πιο γεμάτο το πιάτο, επιβάλλονται και δεν κοστίζουν.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό είναι καλό, θέλει κάποιες βελτιώσεις, αλλά εγώ έμεινα ευχαριστημένη ένας μικρός εκσυγχρονισμος είναι, σχετικά, απαραίτητος πάντα.

Το vfm με τα κουπόνια είναι υψηλότατο, χωρίς αυτά οι τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές. Τα παραπάνω κοστίζαν 75€ χωρίς τα κουπόνια. Με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε το μενού.
Εν ολίγοις, εγώ δύσκολα θα επιστρέψω στο μαγαζί αν και περάσαμε ένα πολύ ωραίο βράδυ.

Στην Ελλάδα της κρίσης αντιλαμβάνομαι ότι είναι αντιξοες οι συνθήκες για μια επιχείρηση να επιβιώσει, μακάρι να βρουν τα κατάλληλα βήματα, ούτως ώστε να συνεχίσουν την πολυετή τους πορεία.

14 Οκτ 2017

Τι συμβαίνει όταν η Πελλοπονησιακη καταγωγή βγαίνει στην επιφάνεια? Ψάχνεις απεγνωσμένα για γουρουνοπουλα(ή γουρνοπουλα) όλη την Αττική. Ο ειδικός σε αυτά αδερφός μου βρήκε το συγκεκριμένο μαγαζί.
Στο παρελθόν είχαμε δοκιμάσει δύο τρεις φορές και είχαμε μείνει ευχαριστημένοι, οπότε τώρα που επαγγελματικες υποχρεώσεις με φερνουν συχνά στην περιοχή το ξαναθυμηθηκαμε.

Μεσημέρι Παρασκευης λοιπον και ειχαμε προαποφασίσει να τσιμπησουμε εκεί κάτι στα γρήγορα. Δυστυχώς ο χώρος δεν μας ενέπνευσε καθόλου, εντελώς αδιάφορος με έντονη μυρωδιά, Βέβαια με μια σχετική καθαριότητα αλλά τίποτε άλλο...

Αλλαγή σχεδίων λοιπον και πακέτο για το σπίτι, η εξυπηρέτηση διεκπεραιωτικη και μόνο! Ίσως να μην ανταλλάξαμε πάνω από δύο λέξεις κυριολεκτικά!!

Το ζητούμενο σε αυτην την περίπτωση είναι το φαγητό, υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε κρεατικά σούβλας (και όχι μόνο). Πολλές σούβλες οι οποίες κάνουν αισθητή την παρουσία τους και οπτικά και με την όσφρηση από μεγάλη απόσταση και σε προκαλούν να τις δοκιμάσεις(η περιοχή έχει αρκετά αντίστοιχα μαγαζια). Γενικά η ποικιλία τους είναι μικρή, πατατες τηγανιτές(μάλλον κατεψυγμένες), τζατζίκι, χωριάτικη, τηγανοψωμο και πατάτες φούρνου. Τα εντελώς απαραίτητα συνοδευτικά δηλαδή.

Εμείς πήραμε γουρουνοπουλο (ψημένο σε παραδοσιακό φούρνο, όπως διαφημίζουν) το οποίο κοστίζει 14€ το κιλό, τιμή σχετικά καλή. Η γεύση και η ποιότητα μάλλον καλύτερη από τον ανταγωνισμό. Το κρέας σερβίρεται χωρίς μεγάλα κόκκαλα. Ως συνοδευτικα μια πατάτες και τρεις κομμένες πίτες.

Το όλο σύνολο κόστισε λιγότερο από 20€ και ποσοτικά μπορούσαν να φάνε 3-4 άτομα. Γενικά είναι ένα μαγαζί που δεν έχει κάτι να σου μείνει αξέχαστο. Εάν κάποιος είναι κρεατοφαγος μπορεί να βρει μια σχετική ποικιλία εγώ επειδή περνάω αρκετά συχνα θα το ξαναπροτιμησω (κατα πάσα πιθανότητα), σε καμία περίπτωση όμως δε θα κάτσω εκεί, μόνο για πακέτο.

30 Σεπ 2017

Την ατραξιόν την είχα βάλει απο την πρώτη στιγμή στο μάτι, βρίσκεται στη "γειτονιά" μου άλλωστε!
Το αγαπημένο Pontiki όμως με προλαβε... Και κάτι φωτογραφίες που πήρε το μάτι μου με έκαναν ακόμη περισσότερο να θέλω να πάω.
Η ευκαιρία μου δόθηκε μια Κυριακή νωρίς το μεσημέρι που θελαμε δύο άτομα να βρεθούμε ήρεμα να τα πούμε μετά από καιρό!
Η πρόταση έπεσε αμέσως στο τραπέζι και πήραμε ένα τηλέφωνο για κράτηση.

Φτάνοντας, παρκάραμε πολύ εύκολα. Κατευθυνθηκαμε προς το μπαλκόνι τους και παρότι στο τηλέφωνο μας ενημερώσαν ότι μάλλον δεν υπάρχει τραπέζι έξω, ειμασταν τυχερές και βρηκαμε ένα που μόλις είχε αδειάσει. Κατ' αρχας ένας πολύ σημαντικός λόγος για να πάει κανείς είναι η θέα, στην πιο ήσυχη πλευρά του λιμανιού. Εγω αγαπώ τη θέα στη θάλασσα και το σημείο με ηρέμησε απίστευτα. Στα υπόλοιπα τα τραπέζια είναι άνετα τοποθετημένα, υπάρχει τάξη και καθαριότητα. Όσον αφορά τον εσωτερικό χωρο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη αλλλα μου φάνηκε ότι είχε ενδιαφέρον.

Στην εξυπηρέτηση κάποια θέματακια υπάρχουν, παρα την καλή διάθεση που έχουν όλοι και το χαμόγελο στα χείλη. Οι χρόνοι θέλουν βελτίωση αλλά είναι νωρίς, οπότε είμαι επιεικής, από την άλλη δεν τους αγχωσαμε και εμείς γιατί ειμασταν απολυτα χαλαρές.

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος με μερικές "αλοιφές", κάποιες σαλάτες, αρκετά ζεστά ορεκτικά, επαρκή κρεατικά και θαλασσινά. (Υπάρχει άλλωστε διαθέσιμος στο ιντερνέτ οπότε μπορείτε να τον δείτε).

Εμείς επιλέξαμε:
-μουτεμπελ, γιαούρτι με κόμματια μελιτζάνες, ωραίο συνοδευτικό, δροσερό, θα το επέλεγα ξανά.
-πατατες τηγανιτές, όντως μεγάλη μερίδα, θα τις ήθελα Βέβαια πιο τραγανές παρόλα αυτά φαγώθηκαν ευχαριστα.
-κεφτεδακια τηγανιτά μεγάλα μερίδα με 6 "μπαμπατσικους" κεφτέδες, θα συμφωνήσω για την απουσία μυρωδικών τύπου δυόσμου, αλλά για μένα ήταν στις γεύσεις μου απολυτα.
-κασερι σαγανάκι με πιπερομελο, εεε είχα και εγώ τις πληροφορίες μου, και πράγματικα μιλάμε για φοβερή γεύση, την οποία και εγώ σκεφτομαι συνεχεια και αποτελεί λογο για να ξαναπάω άμεσα… αχχχχ αυτός ο συνδυασμός του γλυκού με το πιπέρι για μένα ήταν ιδανικος.
-σουβλακι πανσετας(στανταρακι νο2) δοκιμάστε το οπωσδήποτε, λίγο λιπαρό όπως είναι εύλογο αλλά τοσόοοοοο γευστικο, με την πιπεριά ανάμεσα να δίνει το κάτι παραπάνω στη γεύση, συνοδεύεται με πίτα(θα ήθελα λιγη παραπάνω, βάλτε τη ολόκληρη).
Εν ολίγοις όσα πήραμε ήταν υπεραρκετά για δύο άτομα και μας άρεσαν αρκετά. Θα επανέλθω σύντομα Βέβαια γιατί έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με ένα σουβλάκι καλαμαριού το οποίο περνούσε συνέχεια από μπροστά μου.
Ήπιαμε δυο μεγάλα ποτήρια μπύρας (από την αγαπημένη Ρόδο, αν δεν με απατά η μνήμη μου) και άφθονο παγωμένο νερό που ανανεώνουν συχνά.

Στο τέλος ρωτήσαμε για γλυκάκι αλλά δεν υπήρχε κάτι, φανταζομαι ότι σιγά σιγά θα γίνουν και εκεί προσθήκες.
Κερασματακι δεν ήρθε αν και βέβαια δεν είναι απαραίτητο.

Ο λογαριασμός μαζί με τα ποτά ήταν 14€(χωρίς το ποτο11€) το άτομο πόσο πολύ ικανοποιητικο για όσα φαγαμε δεδομένου ότι οι μερίδες είναι καλές για τις τιμές τους.

Σας προτρέπω να το δοκιμάσετε σίγουρα όσοι βρίσκεστε εδώ τριγύρω αλλά και μια μικρή βόλτα μεχρι τον Πειραιά μπορεί να κλείσει με την ατραξιόν. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μεγαλώνοντας θα μοιάσει στο μεγάλο αδερφάκι οι οιωνοί είναι πολύ θετικοι.

23 Σεπ 2017

Εβδομάδα καλοφαγάδων ημέρα πρώτη!

Όταν ήρθε το μέιλ από το αγαπημένο σάιτ των καλοφαγάδων για συμμετοχή στην εβδομάδα των καλοφαγάδων, διάλεξα εστιατόριο με σκονακια! Έμπιστος φίλος που είχε δοκιμασει το dos hermanos το πρότεινε με σιγουρια, οπότε τον εμπιστεύτηκα.

Φτάσαμε όλοι στην ώρα μας, το παρκάρισμα βράδυ Δευτέρας απετέλεσε εύκολη υπόθεση, πιθανόν άλλες μέρες να είναι θέμα!

Το τραπέζι μας είχε στηθεί στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου, οι ιδιοκτήτες μας υποδέχτηκαν εγκάρδια και μας έδωσαν τη δυνατότητα να δουμε τον εξωτερικό χώρο και να τον απολαύσουμε πίνοντας το κοκτέιλ μας! Δοκίμασα Μαργαρίτα καρπούζι και "λίγο" από τους συνδαιτυμόνες μου, καταλήγοντας ότι για τα γούστα μου ήταν η καλύτερη επιλογή.

Όταν επιστρέψαμε στις θέσεις μας, έγινε μια γρήγορη και ενδιαφέρουσα παρουσίαση της τεκιλας και των διαφόρων ειδών της δοκιμάσαμε επίσης μερικές από τις καλύτερες!

Θα σας πω δυο λόγια για τον εσωτερικό χώρο, καθώς υπάρχουν και πιο κατάλληλοι από μένα στο συγκεκριμένο κομμάτι. Έχει λοιπόν, το κατάλληλο ύφος και στυλ ούτως ώστε να σε βάζει σε μεξικάνικο κλίμα. Άνετος ο χώρος, ευχαριστη η μουσική και στη σωστή ένταση. Θα συμφωνήσω όμως με τον αγαπητό fratello εάν πάτε καλοκαίρι επιλέξτε την αυλή, εκτός αν έχει τόση υγρασία όσο αυτές τις μέρες.

Ή εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική από την αρχή μέχρι το τέλος, ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, υπήρχε καλή διάθεση από όλους και τις φωτογραφίες μας βγάλαμε εύκολα και τα σομπρερος μας φορεσαμε...

Στα του φαγητού όσα φαγαμε ήταν πλουσιοπάροχα και πολύ γευστικα.

-τσιπς από τορτίγια με σπανάκι και απλές με συνοδεία καυτερής σάλτσας, ωραίος συνδυασμός που μας άνοιξε την όρεξη.
-σαλατα με μάνγκο μαρούλι αβοκάντο κρανμπερις κλπ, δεν ήταν ακριβώς στα γούστα μου.
-σαλατα με τορτίγια ανάμεικτες πρασινάδες αυτή μου άρεσε αρκετά.
-γουακαμολε, κλασικό πιάτο, αρκετά λεμονάτο για τα γούστα μου.
-τακιτος κοτόπουλο ψημένο στου φούρνο χωρίς περιττά λάδια άρτιο αποτέλεσμα.
-κεσαντιγια με κοτόπουλο, κυρίως πιάτο επίσης πιάτο που φαγώθηκε ευχαριστα.
-τσιμιτσαγκα με κιμά το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, άψογα τα μπαχαρικά στον κιμά τραγανό το φύλλο.
-enchilada με κοτόπουλο με τσίλι σως πιάτο λίγο μέτριο για τα γούστα μου.
-καπου εκεί μας ήρθε ένα κοκτέιλ κλασικό μεξικάνικο, παλομα, το οποίο όσοι οδηγούσαμε απλά δοκιμασαμε, ταίριαζε αρκετά με όλες τις γεύσεις, κάποιοι το εκτίμησαν δεόντως.
-μπουριτο με φασόλια και κιμά, πιάτο που δεν ενθουσίασε τους γύρω μου αλλά για μένα ήταν νοστιμότατο με το λιωμένο τυράκι.
-φαχιτα μιξ με κοτόπουλο και μοσχάρι κάπου εκεί ειχα ξεπεράσει τα όρια μου, οπότε απλά δοκιμασα λίγο το κρέας το οποίο ήταν καλοψημενο.
-ψαρονεφρι με μάνγκο, το καλύτερο κυρίως πιάτο της βραδιάς, αυτό που θα επέλεγα σε επόμενη επίσκεψη, σωστό ψήσιμο αξιομνημόνευτη η γεύση.
-ρυζι μεξικάνικο, συνοδευτικό μεν απαραίτητο δε με ενδιαφέρουσα γεύση.
Κάπου εκεί ήπιαμε τα αναψυκτικά μας (απαραίτητα και αυτά)
Και βέβαια συνεχίσαμε για τα γλυκά
-τηγανιτο παγωτό, τι κρούστα ήταν αυτή? (Μαύρη ζάχαρη, αμύγδαλο, μπισκότο κανέλα)
-σουφλε σοκολάτα με παγωτό, δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου γλυκου, πολύ καλή εκτέλεση όμως.
-τσιζκεικ ορεο, μέτριο σε σχέση με τα άλλα δύο κατά κοινή ομολογία.
Εν ολίγοις αντιλαμβάνεστε ότι φαγαμε πολύ, παρόλα αυτά δεν υπήρχε καμία παρενέργεια. Τα μπαχαρικά ήταν όπως ακριβώς θα έπρεπε, περιττά λάδια δεν υπηρχαν.

Το κόστος όσον φάγαμε και ήπιαμε ήταν μεγάλο, αλλά οι άνθρωποι ήθελαν να μας ικανοποιήσουν στο έπακρο, σε μια φυσιολογική παραγγελία, όμως θεωρώ ότι με20- 25€ μπορεί κανείς να φάει πολύ καλά και με την ποιότητα στα ύψη σε ένα εξαιρετικά ευχαριστο περιβάλλον. Υπάρχει στο διαδίκτυο ο κατάλογος οπότε μπορεί κανείς να ρίξει μια ματιά.

Να κλείσω ευχαριστώντας για άλλη μια φορά το εστιατόριο, αλλά και τους οικοδεσπότες του ask4food.

15 Σεπ 2017

Μία κριτική διαφορετικη από τις άλλες...
Μία μέρα διαφορετικη από τις άλλες...

Έχετε παρατηρήσει πως η χαρά πάνε παρέα με τη στεναχώρια πάντα?
Ένα περίεργο καλοκαίρι διαδέχεται ένα αντίστοιχο φθινόπωρο.
Μία μέρα λοιπόν, που βρέθηκα κέντρο πάλι, ήθελα να κάνω μια βόλτα στον Κεραμεικό και να κάτσω να πιω μια μπυριτσα και να επεξεργαστώ νέες πληροφορίες.

Για αλλού πηγαίναμε δύο άτομα, αλλά είδαμε τα Κανάρια και μας άρεσε, δε διστάσαμε να κάτσουμε. Η παρέα μετράει, το έχουμε πει, επίσης θέλαμε απεγνωσμένα να κάτσουμε όσο πιο γρήγορα γινόταν.

Ο χωρος είναι κλασικός για την περιοχή τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, σχετικά στριμωγμένα, αν και σε εκείνη τη φάση είχε μόνο 3-4 παρέες. Λίγοτερη σκόνη θα ήθελα, αλλά λογικό με την υπάρχουσα κίνηση αυτοκινήτων. Επίσης, λίγη προσοχή στο πεζοδρόμιο θα ήταν απαραίτητη.

Η εξυπηρέτηση δεν είχε αρνητικές στιγμές, αντίθετα όλα ήταν καλά, χωρίς όμως το κλικ παραπάνω. Πάντως καλοί χρόνοι, νεράκι σε κανάτα απόδειξη και pos.
Κερασματακι δεν έπαιξε, εμείς πήγαμε για γλυκό σε παρακείμενο μαγαζί (το χρειαζόμασταν επειγόντως, αφήστε που δε θελαμε να κλείστουμε στους 4 τοίχους μας)

Δοκιμάσαμε (χωρίς να πεινάμε ιδιαίτερα):
- πατατουλες ψητές, με χοντρό αλάτι και πιπέρι, ωραίο συνοδευτικό.
- μανιταρια ψητα με αλάτι(χοντρο επισης) κομμένα, ήθελε λίγο μπαλσαμικο ή κάτι τέτοιο για να απογειώσει τη γεύση.
-τυροκαυτερη, σε μπωλακι, αρκετά καλή και αρκουντως καυτερή.
-μπεκρη μεζέ, εδώ κάπου χάθηκε η "μπαλα", η σάλτσα δεν ήταν δεμένη, πάντως τα κόμματα του κρέατος ήταν μαλακά και χωρίς λίπος.
Στην αρχή ήρθαν παξιμάδια, σκετα, θα προτιμούσα να συνοδεύονται από κάτι ή να ήταν απλά ψωμάκι.
Ήπιαμε νεράκι και μια μπύρα.

Το κόστος για αυτά ήταν λιγότερο από 20€, οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικες. Μιλάμε για ένα καφενείο ουσιαστικά, με αρκετούς μεζέδες. Τη συγκεκριμένη μέρα κάλυψε τις ανάγκες μας, αλλά στην επόμενη βόλτα στην περιοχή θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Εαν σας τραβηξει την προσοχή περνώντας δώστε του μια ευκαιρία, αλλά δε θεωρώ ότι αξίζει να ξεκινήσετε μόνο για αυτό.

Επιτρέψτε μου να αφιερώσω αυτή την κριτική στους δυνατούς ανθρώπους που καθημερινά ξεπερνούν τον εαυτό τους και συγκεκριμένα σε έναν τέτοιο άνθρωπο με τεράστια δύναμη, που είναι δίπλα μου εδώ και "αιώνες" αλλά τον τελευταίο καιρό με έχει εκπλήξει τόσο μα τόσο ευχάριστα.

04 Σεπ 2017

Σας έχω πει πολλές φορές ότι με το κέντρο δεν τα πήγαινα καλά! Τον τελευταίο καιρό όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Μετά την πρώτη επαφή με τα Εξάρχεια, είχα βάλει διάφορα μαγαζάκια στο στόχαστρο.
Το άμα λάχει ήταν στο μυαλό μου αλλά δε θα το έπαιρνα απόφαση μόνη μου. Ενας αγαπημένος φίλος όμως αποφάσισε να μας κεράσει εκεί για τη γιορτή του, οπότε μια Παρασκευη μέσα στον Αύγουστο πήγαμε 6ατομα.

Κατ 'αρχας όσον αφορά τον χώρο, μιλάμε για μια εξαιρετικα όμορφη αυλή που τώρα το καλοκαίρι είναι ότι καλύτερο! Δυστυχώς όμως δεν κάνουν κράτηση για την αυλή και όταν εμείς φτάσαμε υπήρχε κόσμος να περιμένει στην ουρά, έτσι λοιπόν πήγαμε στον εσωτερικό χώρο (που είχαμε κάνει την αρχικη κράτηση). Εσωτερικα επίσης ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος, άνετος με όμορφες φωτογραφίες στους τοίχους. (Έτσι για την ιστορία μιλάμε για το παλιό δημοτικό σχολείο των Εξαρχείων και υπήρχαν φωτογραφίες των μαθητών στους τοίχους)

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα αντίθετα, όλα ήρθαν αρκετά γρήγορα στο τραπέζι μας, αλλά πρώτον ένα πιάτο ξεχάστηκε και δευτέρον διαφωνώ κάθετα με την πολιτική που έχει γίνει της "μόδας" τελευταία και δεν γίνεται κράτηση στα τραπέζια, την οποία δεν αντιλαμβάνομαι, μας ενημερώσαν τηλεφωνικως ότι κρατήσεις δεν κάνουν στην αυλή.

Ο κατάλογος είναι επαρκής, με αρκετη έμπνευση στα πιάτα. Εμείς δοκιμάσαμε:
-τυροκαυτερη, 4.70€ τυροσαλατα θύμιζε κυρίως αλλά και πάλι τη φάγαμε ευχάριστα.
- σαλάτα τύπου χωριάτικη με τυρί Πρέντζα Κεφαλλονιας, 7
10€φρέσκα τα υλικά ενδιαφέρον το σύνολο.
-μαστελο Χίου με μαρμελάδα ντοματακι,6.60€ μεγάλη μερίδα σωστά ψημένο το τυρί, θα ήθελα λιγη μαρμελάδα παραπάνω.
-τηγανια μανιταριών, 6.80€ παρότι ειμαι φαν των μανιταριών εδώ κάτι έλλειπε, ίσως κάποια καρυκεύματα.
- κουσκουσακι με κοτόπουλο και καπνιστο χοιρινο,7.90€, κατά γενική ομολογία το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, σωστά χυλωμενο
-φαβοκεφτεδες,5.20€, πιάτο που δεν είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο πάντως μου άρεσε αρκετά, ελαφρύ το τηγάνι.
-κεμπαπακια αρνίσια,6.80, με συνοδεία πίτας νόστιμο με σωστά καρυκεύματα.
-καπνιστη μπριζόλα με πατάτες και σως μπάρμπεκιου,11.30€ ζουμερο το κρέας, εάν το δείτε στον κατάλογο δοκιμάστε το.
Κατόπιν ερώτησης ήρθε ψωμάκι, το οποίο φαγαμε ευχάριστα αλλά δεν ανανεώθηκε, πάντως χρεώθηκε στο λογαριασμό.
Σημειώστε ότι το μενού περιλαμβάνει και κάποια θαλασσινά.
Ήπιαμε μια μπύρα ζεος 1 L και κρασί ημίγλυκο, στα ποτά ή τιμολόγηση ήταν αρκετά καλή, χωρίς να θυμάμαι λεπτομέρειες.

Το ακριβές ποσό του λογαριασμού δεν το γνωρίζω αλλά, υπολογιστε περίπου 12-14€ το άτομο, που είναι πολύ καλά για το χώρο, την ποιότητα των πρώτων υλών, μία μικρή προσοχή σε λεπτομέρειες του σέρβις και όλα θα ήταν άψογα. Βέβαια το μαγαζί ήταν γεμάτο, οπότε θα πω απλά ότι μια δοκιμή θα σας πείσει πάντως εγώ θα επιστρέψω αρκετά άμεσα, με την ελπίδα να προλάβω ένα τραπέζι στην αυλή.
Τέλος να δώσω τα συγχαρητήρια μου που προσπαθούν να χρησιμοποιούν υλικά από διάφορες περιοχές της χώρας μας.

30 Αυγ 2017

Σάββατο βράδυ και προσπάθεια για επανένταξη στην καθημερινότητα! Κάνουμε μία βόλτα στην περιοχή και ψάχνουμε κάπου να κάτσουμε στον περίπατο μας συνανταμε φίλους που προτείνουν το Κεχριμπάρι.

Φτάνουμε λοιπόν 7 άτομα στον εξωτερικό χώρο δεν υπήρχε τραπέζι, οπότε οι άνθρωποι μας πρότειναν να μας φτιάξουν ένα τραπέζι μέσα. Γεγονός που τελικά αποδείχτηκε πολύ θετικό. Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, καθαρός με επαρκή κλιματισμό, όμορφο φωτισμό και μουσική σε τέτοιο επίπεδο που μπορούσαμε άνετα να συζητήσουμε.

Η εξυπηρέτηση παρά πολύ καλή από νέα παιδιά, με όρεξη και χαμόγελο. Ανανέωσαν πολλές φορές το νερό μας, έτρεχαν ασταμάτητα χωρις να βαρυγκομουν και στο τέλος ήρθε καλοδεχούμενο κέρασμα ρακόμελο (δύο καραφακια).

Στα του φαγητου να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται για ένα καφενείο-ρακαδικο-μεζεδοπωλειο, με επαρκή ποικιλία στα προσφερόμενα εδέσματα. Εμείς που και φαγάνα παιδιά είμαστε και αρκετη ώρα κάτσαμε δοκιμάσαμε:

- χωριάτικη σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα καλή ντομάτα, καλή εκδοχή της χωριάτικης.
- 2πατατες τηγανιτες χερατες με ωραία μπαχαρικά, τύπου τσιπς τις εξαφανισαμε.
-τζατζικι, δεν το δοκίμασα αλλά απέσπασε θετικές κριτικές
-τυροκαυτερη πολύ νόστιμη, αρκετά καυτερή με μεγάλα κομμάτια τυριού, απολύτως του γουστου μου.

- Σφακιανη πιτα με μυζήθρα και μέλι, μεγάλη μερίδα τραγανή χωρίς περιττά λάδια.
-μανιτάρια πλευρωτους ψητά, σωστά ψημένα με το αλατοπιπερο τους, ωραίος μεζές.
-2 ποικιλίες κρεατικών 18€, στον κατάλογο έλεγε για δύο άτομα, ο σερβιτόρος μας ενημερώσε ότι θα ήταν επαρκείς και είχε δίκιο, περιείχε 4 μπιφτέκια,4 κεμπαπακια,4 λουκάνικα,4 κομματάκια κοτόπουλο, πίτες και σως γιαουρτιού.
Το φαγητό ήταν σε πολύ καλά επίπεδα και γευστικα και ποιοτικά και ποσοτικά.

Αναλυτικά τον κατάλογο δεν τον είδα, άφησα την παραγγελία στην υπόλοιπη παρέα, πάντως οι τιμές κυμαίνονται από 2,5-4€ για τα ορεκτικά και γύρω στα 5-6€ για τα κρεατικά, οι μερίδες είναι κανονικές μεζεδοπωλείου.
Εν ολίγοις πρόκειται για μια αρκετά αξιόλογη προσπάθεια, προφανώς δεν είναι το μαγαζί που αξίζει ταξίδι για να το επισκεφτεί κανείς αλλά αν βρεθείτε εκεί γύρω δε θα σας απογοητεύσει.

18 Αυγ 2017

Ολιγοωρο διάλειμμα διακοπών στην πρωτεύουσα και ταυτόχρονα λίγος χρόνος για ανταλλαγή νέων με αγαπημένο πρόσωπο. Τόπος συνάντησης τα βόρεια προάστια που βόλευαν για τους δύο.
Κάνοντας μια μικρή βόλτα στην "πιάτσα" που περιλαμβάνει τα γνωστά "κρεαταδικα" το μαύρο πρόβατο και άλλα εστιατόρια καταλήξαμε στο μαύρο πρόβατο.

Παρασκευή μεσημέρι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο και είχε αρκετές παρέες, ο χώρος ήταν απλός με άνετα τράπεζια, ανεμιστήρες να δροσίζουν από τη ζέστη και σχετικά απομονωμένος από το δρόμο. Για τον εσωτερικό χώρο θα σας πω ότι είναι μάλλον προτιμότερος όσο τον είδα και πολύ μεγάλος. Τέλος οι τουαλέτες αρκετα φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με προτάσεις για πιάτα ταχύτητα, νερό που ήταν δροσερό κλπ μία παρατήρηση μόνο έχω ότι ήρθαν πολύ γρήγορα τα πάντα και μέχρι να δοκιμάσουμε το πρώτο ορεκτικό είχαν έρθει όλα με αποτέλεσμα τα υπάρξει μια δυσκολία και στην κατανομή του χωρου στο τραπέζι.... αλλά και στο στομάχι μας....

Όσον αφορά το φαγητό δοκιμάσαμε:
-κερασμα στην αρχή ρακή και παξιμάδια με ντομάτα (δε ξέρω αν χρεώθηκε)
- μους φέτας με παξιμάδι χαρουπιού και ζελε ντομάτας (δροσερό πιάτο με φαντασία, που μου αρέσε αρκετά)
-κριθαρωτο λαχανικών, σωστά χυλωμενο σωστή υφή, ισορροπία στη γεύση.
-φωλια κανταιφιου με μελιτζάνα και μετσοβόνε (είναι το πιάτο που ήρθε ανάμεσα στα άλλα κ ίσως δεν το αξιολόγησαμε σωστά, πάντως δεν μας ενθουσίασε γευστικα)
-κοτομπιφτεκια με πατάτες τηγανιτές, χερατες οι πατάτες, τον κιμά θα τον ήθελα λίγο πιο δεμένο με τα υλικά του, όπως και να έχει είναι αγαπημένο μου πιάτο και το έφαγα όλο.
Ήπιαμε μια μπύρα νήσος.

Για αυτά δώσαμε περίπου 30€ πόσο ικανοποιητικο μπορώ να πω ειδικά αν αναλογιστούμε την περιοχή που βρίσκεται το μαγαζί, τον κόσμο που έχει και την ποιότητα που προσφέρει!
Συνολικά εμείς ευχαριστήθηκαμε αρκετα και πιθανόν να το επισκεφτούμε ξανά αν και δε βρίσκεται κοντά μας, ο κατάλογος έχει αρκετό ενδιαφέρον.
Αποτελεί σίγουρα μια αξιόλογη λύση που δε θα απογοητεύσει κάποιον.

01 Αυγ 2017

Την μπέμπα την είχα βαλει καιρό στο μάτι, αφού κινούμαι πολύ πλέον στη γύρω περιοχή. Οι καλές κριτικές από έμπιστους φίλους ήταν εγγύηση, οπότε θέλοντας να ευχαριστήσω αγαπημένους ανθρώπους έκλεισα τραπεζι και βεβαιως βεβαιως πήρα τις κατάλληλες πληροφορίες.

Φτάνουμε λοιπόν 3 άτομα, αρκετά πεινασμενα παρκάραμε πολύ εύκολα αν και Παρασκευη βράδυ. Παρότι είχαμε κάνει κράτηση το τραπέζι μας δεν ήταν έτοιμο, οπότε εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία να προτείνω μια μικρή βόλτα, ούτως ώστε να δουν την περιοχή και οι κυρίες που με συνόδευαν και να μην καθόμαστε όρθιες πάνω από τους ανθρώπους που έτρωγαν.
Γενικά όσον αφορά την εξυπηρέτηση δε θα μπω σε λεπτομέρειες διότι υπήρχαν μικρές αστοχίες, αλλά στη διάθεση που ειμασταν δεν μας ενοχλούσε τίποτα. Πάντως επειδή βλέπω ότι το εστιατόριο εκπροσωπείται θα πω ότι χρειάζεται ένα ακόμη άτομο στο σέρβις. Η αλήθεια είναι ότι ο υπάρχων σερβιτόρος εκανε φιλότιμες προσπάθειες, με καλή διάθεση να εξυπηρετήσει τους πάντες, έτρεχε ασταμάτητα αλλά τη συγκεκριμένη μέρα δεν επαρκούσε.

Ο χώρος στον πεζόδρομο έξω αν και τον είχα φοβηθεί αρκετά από τις κριτικές, ήταν τελικά όμορφος με μικρές διακοσμητικές πινελιές ευχάριστος, σαφώς ο εσωτερικός υπερτερεί, αλλά σίγουρα για την εποχή και τη ζέστη εγώ ήμουν πλήρως ικανοποιημένη.

Στα του φαγητου πήγα με τα κλασικά σκονακια μου... Βέβαια ξεφύγαμε λίγο γιατί ο κατάλογος έχει κάποιες νέες προσθήκες.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-σαλατα μπέμπα με πρασιναδες, ψημένο μανούρι, λιαστη ντομάτα (πολύ νόστιμη) το όλο σύνολο συμπαθες τίποτε αξιομνημόνευτο.
-διπλοτηγανιτες πατάτες μεγάλα κομμάτια σωστά ψημένα, αρκουντως τραγανά, ώραια η σως.
-σκουμπρι καπνιστό με πατατοσαλάτα (η σωστή φράση θα ήταν πατατοσαλάτα με σκουμπρί) ωραίο και γευστικο το συνολικό αποτέλεσμα, αλλά είχα δημιούργησει άλλες προσδοκίες από κάτι φωτογραφίες που είχα δει... πάντως προτείνεται
-συκωτι με βούτυρο θυμάρι και ρύζι, πιάτο απολυτα του γούστου μου μαλακό συκώτι σωστά ψημένο, να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.
-χοιρινα μπριζολακια με πατατουλες, λίγο καυτερά ζουμερα, πιάτο που άρεσε πολύ στην παρέα.
Τα συγκεκριμένα πιάτα ήταν υπεραρκετα για τις 3 μας. Σίγουρα θα μπορούσαμε να παραλείψουμε κάποιο.
Ήπιαμε μισό κιλό κρασί (που κεραστηκε), μία μπύρα και ένα ποτήρι σαγκρια, άφθονο νεράκι το οποίο ανανεωταν συνεχεια.
Στο τέλος μας κέρασαν ωραίο γλυκό σοκολατένιο με παγωτό.

Τα παραπάνω με μια μικρή έκπτωση λόγω κράτησης από το e table κόστισαν 38€ αντιλαμβάνεστε ότι μιλάμε για εξαιρετικο vfm, οπότε σαν σύνολο το μαγαζί προτείνεται, χρειάζονται κάποιες μικρες διορθώσεις σε θέματακια που εμας τη συγκεκριμένη μέρα δεν μας ενόχλησαν καθόλου.

Υγ Αγαπητοί καλοφαγάδες εύχομαι σε όλους καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, μακαρι την κριτική αυτή να τη διαβαζετε σε μια παραλία, όπως ευελπιστώ ότι θα κάνω και εγώ όταν δημοσιευτεί.