TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

19 Ιουν 2018

Σε ποιον δεν αρέσει το φαγητό του δρόμου; Όταν μιλάμε δε για σάντουιτς με διάφορα πιο 'εξεζητημενα' υλικά με ωραίους συνδυασμούς γεύσεων τότε για μένα το μαγαζί γίνεται πόλος έλξης!

Κινούμενη πλέον στο κέντρο όλο και συχνότερα και κυρίως στην ευρύτερη περιοχή του Κεραμεικού είχα βάλει στοχο το σαν Φρανσίσκο. Είχα διαβάσει πληθώρα άρθρων που τι εκθειαζαν, είχα ρίξει μια ματιά στον πλήρη ηλεκτρονικο κατάλογο και ήμουν έτοιμη για την επίσκεψη.

Ένα μεσημερι καθημερινης δύο άτομα αποφασίσαμε να πάρουμε πακέτο δύο σάντουιτς.

Από την πρώτη μέχρι την τελευταία επικοινωνία με το κατάστημα όλα έγιναν σωστά. Ευγενία, διάθεση να αλλάξουν κατά την προτίμηση μας το σάντουιτς και το φαγητό έτοιμο στην ώρα του.

Ο χώρος μικρός, καθαρός, ότι πρέπει αν θέλει να κάτσει κάποιος εκεί στα γρήγορα να φάει ένα σάντουιτς και να πιει μια μπύρα από τη μεγάλη τους ποικιλία.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-το Σάνι Σαιντ με μπέικον, βιολογικό αυγό μάτι, τυρί τσένταρ, και προσθέσαμε ψημένο μανιτάρι 6.5€
-και το κορόνα χαιτς με μοσχάρι μπούτι με πάπρικα, ψημένο μανιτάρι, τυρί γκούντα και σως γουοστερ 6.3€
Τα περισσότερα σάντουιτς περιέχουν επισης ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι ψημένο, αγγούρι και πιπεριά τουρσί και τη δική τους σως.
Το γευστικό αποτέλεσμα είναι άρτιο μέσα στην απλότητα του. Υπάρχουν 3 επιλογές σε ψωμί τσιαπάτα λευκή και μαύρη και καμπαγιου. Εμείς δοκιμάσαμε τη λευκή τσιαπάτα και το καμπαγιου. Και τα δύο ψωμάκια είχαν τη σωστή θερμοκρασία.
Οι συνδυασμοί των υλικών απολύτως ταιριαστοί.
Υπάρχουν, ακόμη πολλές επιλογές για vegetarian.

Στις τιμές νομίζω τους παίρνει ένα κλικ πιο κάτω, ούτως ώστε να είναι πιο ελκυστικό το όλο πακέτο καθώς και τα σάντουιτς μάλλον μικρά θα τα χαρακτηρίζα. Στα συν ότι τα κοβουν στη μέση, οπότε είναι πιο εύκολο να δοκιμάσει μια παρέα περισσότερα.

Με λίγα λόγια έαν βρεθείτε εκεί γύρω προτείνεται. Βέβαια, λίγο πιο πέρα στο Κουκάκι είναι για μένα το καλύτερο σάντουιτσαδικο της Αθήνας, σε μια μικρή σύγκριση η γευση κερδίζει σίγουρα, στο χώρο όμως υστερεί.

Δώστε του μια ευκαιρία κυρίως για ελαφρύ μεσημεριανό ή για κάτι γρήγορο πριν συνεχίσετε το ποτό σας στα γύρω μαγαζια.

19 Μαι 2018

Κατα καιρούς ψάχνουμε με τις συμπαίκτριες μου, ένα μαγαζί να αποτελέσει το στέκι της ομάδας τα χαρακτηριστικά που αναζητούμε είναι συγκεκριμένα.
Τον τελευταίο καιρο αυτό το στέκι έχουν γίνει τα αδέλφια.
Βρίσκεται στην πλατεία Σπάθας στη Νίκαια και απέναντι απο το γήπεδο ποδοσφαίρου του Ιωνικού, το παρκάρισμα είναι αρκετά ευκολο ακόμη, αν και έχουν ανοίξει εκεί αρκετά ενδιαφέροντα μαγαζιά.
Αρχικά, ο χώρος είναι αρκετά αξιοπρεπής, τις χειμωνιάτικες μέρες έχει εναν στεγασμένο χώρο στο μεγάλο τους πεζοδρόμιο, με επαρκή θέρμανση απο σόμπες, καθαρός και προσεγμένος, χωρίς ανεπιθύμητες μυρωδιές. Τώρα που ο καιρός ανοίγει προτιμούμε τον χώρο στην πλατεία, που επίσης είναι στεγασμένος και με επαρκή θέρμανση, αλλά έιναι μεγαλύτερος και πιο φωτεινός.
Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά καλή πλέον που έχουμε γνωριστεί έχουμε και τα κεράσματα μας. Απέναντι σε όλους όμως είναι πρόθυμοι και εξυπηρετικοί, σημαντικό το γεγονός ότι όσο μεγάλη και περίεργη να είναι η παραγγελία έρχεται πάντα σωστή. Νεράκι σε κανάτα, που ανανεώνεται συχνά, δυστυχώς δεν είναι δεδομένο ούτε σε τέτοιους χώρους εστίασης.

Στα του φαγητού έχει ότι ένα κλασικό ψητοπωλείο-σουβλατζίδικο, γύρους, καλαμάκια, κεμπάπ και τα σαββατοκύριακα βάζει και κάποιες σούβλες.
Έχω δοκιμάσει σε διάφορες επισκέψεις και προτείνω:
-Σαλάτα σίζαρς, με νοστιμότατη σως, κοτομπέικον και κρουτόν όλα τα υλικά είναι ψιλοκομμένα και δένουν αρκετά μεταξύ τους.
-τυλιχτό με κοτομπέικον η ίδια σως, ωραίο και σωστα ψημένο το κρέας(όπως όλα τα κρέατα τους) πιτα αρκετά μαλακή.
-καλαμάκι χοιρινό μαλακό το κρέας, με λίγο λιπάκι έτσι για τη γεύση, το προτιμώ συνήθως σκέτο.
-οι γύροι τους αρκετά αξιοπρεπείς.
-οι μερίδες μεγάλες και χορταστικές.
-τζατζίκι, δυνατό και έντονο όπως πρέπει.
-πατάτες τηγανιτές (προτηγανισμένες ) μια βελτίωση είναι απαραίτητη.
Γενικά έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, δεν μου άρεσε το κεμπάπ μόνο από τα κρέατα τους.
Tip προσθέστε στο τυλιχτό σάλτσα έιναι γλυκιά και με ωραία μπαχαρικά.

Στο οικονομικό σκέλος οι τιμές κυμαίνονται στο μέσο όρο τα τυλιχτά απο 2,20-2,40, οι μερίδες απο 6,50-8,00.
Εν ολιγοις είναι μια αξιοπρεπής και οικονομική λύση εάν βρεθείτε εκει γύρω. Κάνει και ντελίβερι στη γύρω περιοχή.
Πρεοτείνεται για τα συγκεκριμένα δεδομένα.

09 Μαι 2018

Επανέρχομαι με νέα κριτική για τα φούρνομαγειρέματα για δύο λόγους. Πρώτον γιατί έχει πέρασει αρκετός καιρός από την πρώτη φορά και πολλά έχουν αλλάξει από τότε και δευτέρον διότι πλέον έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το σύνολο του μαγαζιού.

Όσοι έχετε επισκεφτεί στο παρελθόν το μαγαζί πλέον θα εντυπωσιαστειτε με τις αλλαγές, αρχίζοντας από τον εξωτερικό χώρο και σιγα σιγά θα επεκταθούν και στον εσωτερικό. Έντονες εναλλαγές χρωμάτων, για να παίζει το μάτι, ο χωρος φαίνεται να έχει μεγαλώσει αρκετά και το πιο σημαντικό πλεον είναι εμφανής ο διαχωρισμός καπνιστων και μη. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι πεντακάθαρος μέχρι και στη μικρότερη γωνία. Εν ολίγοις φροντίζουν και την πιο μικρή ατέλεια, διορθώνουν τα ελάχιστα κακως κείμενα, κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.
Το 3 μόνο και μόνο σε αναμονή της νέας αλλαγής.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη, θυμούνται τι πίνει ο καθένας, σερβιρουν γρήγορα και σωστά, επικοινωνούν παροτρύνουν ή σταματούν (ανάλογα την περίσταση και την παραγγελία) με αρχηγό το Γιώργο η εξυπηρέτηση κάνει θαύματα.

Το φαγητό είναι μια ιδιαίτερη ιστορία σε αυτό το μαγαζί. Κατ αρχάς έχει την πρωτοτυπία να ετοιμάζει τα πάντα στο φούρνο σε τέτοιο επίπεδο όμως που δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά!! Ο Νίκος και η Μαίρη ζωγραφίζουν, πειραματιζονται και εν τέλει εξελίσσονται!
Κατά καιρους έχω δοκιμάσει εξαιρετικά πιάτα! Για μένα είναι δεδομένο ότι και να δοκιμάσετε δε θα απογοητευτειτε!

-πατατες σαν τηγάνιτες, 3.80€ απαραίτητο συνοδευτικό εξαιρετικες τραγανές αλαδες.
-σαλατα φουρνιστη ψητά λαχανικά 5.80€, που κράτουν όσο πρέπει, μεγάλη μερίδα.
-σαλατα new age 6.50€ με λάχανο καρότο και μια μαγική σως, η αγαπημένη μου.
-πιτα με ροκφόρ,5.80€ την αγαπώ ούτε αλμυρή, ούτε αναλατη, με ένα φύλλο που είναι όσο τραγανό πρεπει.
-πιτα με παστουρμά,5.80 €, τα ίδια επίπεδα με την από πάνω, αλλά εγώ προτιμώ το ροκφόρ.
-πεινιρλι με ένα αυγό μάτι από πάνω,5.80€, λίγο πιο λεπτή τη ζύμη από ότι θα ήθελα, αλλά δεν μπορεί να μην είναι γευστικό.
-καβουρμας,5.80 νέα εισαγωγή στον κατάλογο, δεν με ενθουσίασε, αλλά τείνω να πιστεύω ότι είναι δική μου παράξενια, δεν είναι από τα πιατα του γούστου μου.
-σαγανακι τυρί, με κρούστα δημητριακών και καρύδι, συνοδεία μαρμελάδας καρότου 5.50€. σωστή αντίθεση Αλμυρού γλυκού!
- πένες κοτόπουλο 7.00€, με όρο γάλακτος μουστάρδα, μπέικον και κίτρινο τυρί. Ισορροπημένη γεύση ότι πρέπει.
-κριθαρωτο μανιταριών 9.00€ πεντανόστιμο με την τρούφα να ακούγεται τόσο όσο πρέπει! δοκιμάστε το οπωσδήποτε
- ΤΟ ΚΟΤΣΙ 16.80€ δέν έχω να πω κάτι περισσότερο διαβάστε την κριτική του ποντικιού, με καλύπτει πλήρως.
-boneless 16.80€ μοσχαρίσια στηθοπλευρα με μπαχαρικά και άγριο ρύζι, ωραίο λίγο πιο καυτερό από ότι πρέπει, αλλά σε κάθε περίπτωση γευστικο.
-spare ribs 16.80€ και εδώ κυρίες και κύριοι υποβάλλω τα σέβη μου, έχω δοκιμάσει αυτό το πιάτο σε όποιο μαγαζί το έχω βρει, πραγματικά εδω είναι υπέροχο. Η σως όπως πρέπει, η μερίδα μεγάλη, σωστό και ζουμερο το ψήσιμο, εάν έπρεπε να βρω κάτι αρνητικό οπωσδήποτε θα το προτιμούσα με συνοδεία τις πατατουλες τύπου τηγάνιτες.
-burger tower 13.00€ ένα τεράστιο μπέργκερ το οποίο ήρθε ως κέρασμα από το μαγαζί. Το λιγουρευτηκα τόσο, ήθελα να το δοκιμάσω αλλά είχα πραγματικα σκάσει, πάντως άκουσα τα καλύτερα λόγια! θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.
Στην αρχή έρχεται ψωμάκι ζεστό με ντιπακια.
Τα κρασιά τους είναι πολύ προσεγμένα, τα προτείνω ανεπιφύλακτα!
Και τωρα παρακαλώ την προσοχή σας!!!
Μην κλείσετε το γεύμα σας χωρίς γλυκό!
Το ψάχνουν πειραματίζονται και τελικά προσφέρουν υπέροχα γλυκά. Εαν και δεν είμαι της σοκολάτας σας προτείνω το προφιτερόλ, εάν προτιμάτε τα λευκά δοκιμάστε το δικό τους χαλβά, εάν είστε του γλυκού δοκιμάστε τα όλα και θα με θυμηθείτε!!

Στο οικονομικό κομμάτι, ίσως να είναι λίγο πιο ακριβά κάποια πιάτα, αλλά πώς αλλιώς θα γινόταν, τέτοια ποσότητα και ποιότητα?? Στα συν η πρωτοτυπία...
Θέλετε 17-20 € το άτομο για να χορτάσετε μαζί με γλυκό...
Εμείς τη συγκεκριμένη μέρα ξεφύγαμε αρκετά, όχι οτι δεν τα φάγαμε βέβαια... Και δώσαμε 22€ πόσο υπερικανοποιητικο.

Προφανώς δεν περιμένετε εμένα να σας το προτείνω, είναι ένα μαγαζί που δεν υπάρχει περίπτωση να δυσαρεστησει κανέναν, εάν συμβεί αυτό, τότε ψάξτε γιατί κάποιο λάθος έχετε κάνει και εσείς!
Το έχω πει πολλές φορές τα μαγαζιά τα κάνουν οι άνθρωποι, εδώ αγαπούν αυτό που κάνουν και βγαίνει στον πελάτη!
Εν ολίγοις βάλτε τα gps σας σε λειτουργία και ξεκινήστε! Όσον αφορά το παρκάρισμα είναι αρκετά εύκολο!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

25 Απρ 2018

Οι κρέπες του Καράφλα διαφημίζονται αρκετά από το πρώτο κατάστημα στο Μενίδι, δεν είχε τύχει να δοκιμάσω σε μια βόλτα όμως στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας έτυχε να δώ το νέο τους μαγαζί. Δε χάσαμε ευκαιρία και το δοκιμάσαμε άμεσα.
Πριν προχωρήσω όμως στην κριτική να σημειώσω ότι αγαπώ τις κρέπες(κυρίως τις αλμυρές), οπότε δεν είμαι πάντα αντικειμενική όταν μιλάω για αυτές.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο (δίπλα στα hot hot), που πλέον μάλλον έχει γίνει σημείο αναφοράς για το street food της περιοχής.
Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ένα μικρό παρασκευαστήριο και μερικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, καθαρά μπορώ να πω, με κάποιες σόμπες για το χειμώνα, που σίγουρα δεν επαρκούν, η καλύτερη λύση είναι να πάρετε το φαγητό σας σε πακέτο ή να φάτε στα γρήγορα εκεί πριν συνεχίσετε τη βόλτα σας.

Η εξυπηρέτηση έιναι αρκετά γρήγορη, με διάθεση, προτείνουν συνδυασμούς υλικών κλπ. Υπάρχει επίσης πληθώρα υλικών.
Ενώ όταν πήγαμε μεγάλη παρέα μας κέρασαν και μια γλυκιά κρέπα, θετικά λοιπόν.

Στα του φαγητού, έχει τις ναυαρχίδες που είναι οι κρέπες. Κάποιες σαλάτες και κλάμπ σάντουιτς. Όλα σε τεράστιες μερίδες. Δε θα σας πω ακριβώς τι φάγαμε γιατί ο συνδυασμός είναι ξεκάθαρα προσωπική υπόθεση, θα τονίσω όμως ότι το ζυμάρι είναι όπως πρέπει, ταυτόχρονα τραγανό και μαλακό εσωτερικά. Τα υλικά σε αφθονία, ενώ τα βασικά συστατικά τοποθετούνται και εξωτερικά, δημιουργώντας ένα τεράστιο σύνολο, που σίγουρα για κάποιους θα είναι "βαρύ" και "μπουχτιστικό" (δική μου λέξη, ελπίζω κατανοητή).

Οσον αφορά το vfm είναι σίγουρα σε υψηλά επίπεδα, αφού οι τιμές κινούνται σε φυσιολογικά επίπεδα, οι μερίδες όμως είναι τεράστιες. Για παράδειγμα μια αλμυρή κρέπα με 5-6 υλικά κυμαίνεται κοντά στα 6 ευρώ και είναι υπερχορταστική, ενώ μια γλυκιά με σοκολάτα μπισκότο(αγαπημένος, λιτός συνδυασμός) στα 3,50 ευρώ. Προτείνω, λοιπόν εάν είστε δύο άτομα να πάρετε μια αλμυρή και μια γλυκιά και να τις μοιραστείτε (σίγουρα θα φύγετε χορτασμένοι με λιγότερο από 5 ευρώ το άτομο)

Προτείνεται εάν σας αρέσει το συγκεκριμένο έδεσμα και βρεθείτε εκει κοντά και βέβαια όχι σε σχέση με άλλα εστιατόρια που το προσφέρουν σε άλλο περιβάλλον με διπλάσια τιμη και μισή ποσότητα.

Υ. γ.1 Μου αρέσει που αν και street food χρησιμοποιούν κανονικά πιάτα και μαχαιροπήρουνα και όχι πλαστικά όπως αλλού.
Υ. γ.2 Νομίζω ότι κάνουν και ντελίβερι.

16 Απρ 2018

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για τα Δυτικά Προάστια έμαθα για τη Φαμελιά, τα άρθρα μιλούσαν για ένα ρακάδικο-καφενείο με καλό σέρβις, συμπαθητικο και πολυ φαγητό σε έναν πεζόδρομο του Περιστερίου.

Βραδάκι καθημερινής το επισκεφτήκαμε δύο άτομα. Βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο του Περιστερίου (πολυ κοντά στην πασίγνωστη Arch), το παρκάρισμα για εμάς τη συγεκριμένη μέρα δεν απετέλεσα πρόβλημα.

Ο χώρος έχει αρκετά στριμωγμένα τραπεζάκια, τα οποία κινούνται στη λόγικη της μεγάλης παρέας. Γύρω στις 9 Πέμπτη βράδυ και είχε αρκετό κόσμο, αργότερα γέμισε. Ένα θέμα ήταν ότι τα ρούχα μας είχαν μια άσχημη μυρωδιά φεύγοντας (συνδυασμό κάπνας και φαγητού), αν και όσο είμασταν εκεί δεν μας ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ταχύτατη(παρά τις αναφορές στο κατα τα άλλα συμπαθές νησί της Ικαρίας), με χαμόγελο, διάθεση και τα κατάλληλα αστειάκια. Κερασματάκι δεν υπήρχε, αλλά σε τέτοια μαγαζιά δεν το περιμένεις κιόλας. Πάντως το νεράκι ανανεώθηκε, το ίδιο και ο πάγος (πριν καν τελειώσουν).

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, οι περισσότερες με κρεατικά, μερικά ορεκτικά,5-6 σαλάτες και 2-3 θαλασσινά.

Εμείς δοκιμάσαμε:

-τυροπιτάκια φαμελιάς, ωραίο «άλαδο» φύλλο αν και τηγανιτά, (4,00ευρώ).
-Τζατζίκι απαραίτητο συνοδευτικό, οχι πολύ βαρυ, συμπαθητικό (3,00ευρώ).
-ποικιλία 2ατόμων (13,00 ευρω) πραγματικά είναι αρκετά χορταστική για 2-3 ατομα και πλήρης. Περιλαμβάνει λουκάνικο, κοτόπουλο, μπιφτέκια σε μεγάλες ποσότητες, πιτούλες, πολλές πατάτες τηγανιτές, αγγουράκι-ντοματούλα και τυροπιτάκια(που μας άρεσαν τόσο που τα πήραμε και ξεχωριστά). Όλα είναι καλοψημένα και γευστικά. Δεν καταφέραμε να την τελείωσουμε.

Ήπιαμε ούζο και τσίπουρο (χύμα). Προσωπικά δοκίμασα το ούζο τους που δεν με άφησε απόλυτα ικανοποιημένη, πάντως είναι αρκετα οικονομικά.

Δώσαμε περίπου 16ευρώ το άτομο τρώγοντας και πίνοντας υπερβολικά, μια πιο φυσιολογική παρέα θα έδινε τα μισά.

Εν ολίγοις είναι ένα μαγαζί που προτείνεται εάν κινείστε εκεί γύρω, βέβαια συνειδητοποιημένα ότι δεν πρόκειται να φάτε κατι εξαιρετικό σε φοβερό περιβάλλον, αλλά να περάσετε κάποιες ευχάριστες ώρες με την παρέα σας.

Προσωπικά θα το επέλεγα ξανά και σίγουρα σε σχέση με ότι έχω δοκιμάσει στον ανταγωνισμό.

03 Απρ 2018

Μία αγαπημένη συνήθεια των Αμερικανών έφτασε και στη χώρα μας και κάνει θραύση πλέον. Όλες οι καφετέριες «που σέβονται τον εαυτό τους» έχουν προσθέσει μενου brunch. Κατά πόσο βέβαια, όλο αυτό είναι μακρυά ή κοντά στις δικές μας συνήθειες, αποτελεί ερώτημα. Πόσοι πίνουν τον καφέ τους χωρίς κάτι συνοδευτικό? Πόσοι δεν τρώνε κάτι μεταξύ του πρωινού και του μεσημεριανού?

Όπως και να έχει εγώ αγαπώ τα Σαββατοκύριακα που μπορώ να ξυπνήσω χαλαρά, να πάρω την παρέα μου και να πάμε να "αράξουμε" τρώγοντας, πίνοντας και κουτσομπολεύοντας.
Μια τέτοια (σπάνια) Κυριακή χωρίς αγωνιστικές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, ψάχναμε ένα μαγαζί όχι πολυ μακρυά να για brunch.

Σε μία σύντομη αναζήτηση στο αγαπημένο ask4food έπεσα πάνω στο momo η περιοχή μας βόλευε πολύ, οι κριτικές ήταν ενθαρρυντικές, προσπάθησα να τους βρω τηλεφωνικώς, ούτως ώστε να μπορέσω να κάνω κράτηση, αλλά δεν τα κατάφερα, φίλη όμως που μένει σε απόσταση αναπνοής πήγε λίγο νωρίτερα και κράτησε τραπεζάκι.
Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο της Καλλιθέας, το παρκάρισμα για μας δεν απετέλεσα πρόβλημα Κυριακή μεσημέρι.

Ο χώρος είναι μεγάλος, με τραπέζια στην πλατεία, στην όμορφη αυλή, στον εσωτερικό χώρο και στο διάδρομο που ενώνει την αυλή με τον εσωτερικό χώρο. Εμείς τη συγκεκριμένη μέρα βρήκαμε τραπεζάκι στον εσωτερικό χώρο, έτσι είχαμε τη δυνατότητα να βλέπουμε την κουζίνα τους, χωρίς να είναι άσχημα και εκεί, θα πρότεινα να επιλέξετε την αυλή, εάν έχετε τη δυνατότητα.

Η εξυπηρέτηση είχε θεματάκια, πχ για να καταφέρουμε να πιούμε νερό πέρασε μιση ώρα, για να έρθει τασάκι, άλλο τόσο, ο «δωρεάν» συνοδευτικός καφές του ενός πιάτου κάπου ξεχάστηκε και έπρεπε να το υπενθυμίσουμε. Διεκπεραιωτική θα τη χαρακτήριζα, με κακές στιγμές, βέβαια κάτσαμε και εμείς εκεί με τις ώρες.
Το μενού τους έχει πολλές επιλογές, υπάρχει ξεχωριστή καρτέλα για brunch(μέχρι τις 17.00), κατά τα άλλα τα πιάτα τους προσφέρουν αρκετές επιλογές για όλες τιως ώρες της ημέρας.

Δοκιμάσαμε:
-αυγα scrambled με ζαμπόν, μια σως μελιου πάνω σε ψωμάκι brioche, συνοδεύεται απο 3 σως και είναι αρκετά νόστιμο, προτείνεται.
-αλμυρο κέικ με πιπεριές, τυριά, αυγό και μαρμελάδα μπέικον, γενναία μερίδα, που δεν κατάφερα να τελειώσω, επιλέξτε το εάν σας αρέσουν τέτοιου είδους εδέσματα.
-σάντουιτς με κοτόπουλο(Χ2), μεγάλη μερίδα, θα μπορούσε να συνοδεύεται από κάτι, πχ λιγη σαλάτα ή ενα ντιπάκι κλπ, νόστιμο θα το χαρακτήριζα, μου έβγαζε όμως έντονη λιπαρή γεύση, δε θα το επέλεγα.
-pancakes, συνοδεύονται με πραλινα, δική τους μαρμελάδα φράουλα και maple syrup, 4τμχ λεπτά, νόστιμα, τα ευχαριστήθηκα πολύ.
-κρουασάν γεμιστό με πραλίνα, δε δοκίμασα, το ατομο που το πήρε το χαρακτήρισε μέτριο και κρύο.
Ήπιαμε τους 3 καφέδες που συνοδευαν τα πιάτα και έναν ακόμη.

Δώσαμε περίπου 7ευρώ το άτομο(4 άτομα) για τα παραπάνω πιάτα μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι, από το γευστικό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι η κοστολόγηση είναι τίμια.

Θέλει βελτίωση οπωσδήποτε στο σέρβις. Προσωπικά δύσκολα θα το επέλεγα ξανά, κυρίως γιατί τα ελεύθερα σκ είναι λίγα και θα ήθελα να δοκιμάσω άλλα μαγαζιά...

Πιθανόν όμως για τη γύρω περιοχή να είναι η καλύτερη επιλογή.

Nα ευχηθώ Καλό Πάσχα σε όλους και καλή Ανάσταση.

29 Μάρ 2018

Έχουν περάσει σχεδόν 4 χρόνια απο την προηγούμενη κριτική μου για το χρησιμοπωλείον και θα ήταν κρίμα αν δεν την ανανεώσω, διότι γίνεται πάρα πολύ καλή προσπάθεια.

Το μαγαζάκι αυτό ξεκίνησε μια πενταετία περίπου πριν, ως καφενείο με μερικά (κυρίως κρύα) μεζεδάκια, στο πέρασμα του χρόνου όμως άρχισε να εμπλουτίζει το μενού του, να κάνει προσφορές, να πειραματίζεται σε συγκεκριμένες μέρες(π. χ. Τσικνοπέμπτη ή Καθαρή Δευτέρα), με επιπλέον πιάτα και αυτή την προσπάθεια ο κόσμος της γύρω περιοχής την «αγκάλιασε».

Βρίσκεται όπως, έχει ήδη γραφτεί στον κεντρικό δρόμο της Αμφιάλης(Κερατσίνι), ανάμεσα στα εμπορικά καταστήματα, όχι στο σημείο που βρίσκονται οι υπόλοιποι χώροι εστίασης.

Το παρκάρισμα τις βραδινές ώρες είναι αρκετά εύκολο, το πρωί ή το απόγευμα, θέλει μερικές βόλτες παραπάνω, αλλά κάπου θα το βολέψετε.

Ο χώρος έχει προσφάτως ανακαινιστεί. Είναι μικρός με τα τραπέζια αρκετά κολλημένα μεταξύ τους. Βγάζει μια αίσθηση ενός καφενείου βγαλμένου από άλλες δεκαετίες του παρελθόντος. Πάντα είναι καθαρός και περιποιημένος και χωρίς ενοχλητικές μυρωδιές. Πολύ σημαντικό το γεγονός οτι υπάρχει πάντα η κατάλληλη θερμοκρασία, ουτώς ώστε να μην τρως με μπουφάν (ακομή και αν έξω χιονίζει-true story-), ούτε το καλοκαίρι να μην αντέχεται η ζέστη.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα άψογη, από όλους. Νέα παιδιά που τρέχουν ασταμάτητα βλέπουν τα πάντα είναι χαμογελαστοί και πρόθυμοι. Επίσης, οι ιδιοκτήτες, είναι εκεί πολλές φορές θα κεράσουν, μία γύρα απο τα ποτά ή ενα μεζεδάκι επιπλέον (έτσι για τη δοκιμή), στάνταρ κέρασμα όμως δεν υπάρχει, μικρό το κακό.

Ο κατάλογος έχει εμπλουτιστεί αρκετά, πλέον θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μεζεδοπωλείο. Ενώ τελευταία προσθήκη αποτελούν κάποια γλυκά, αλλά και προτάσεις για πρωινό.

Δε θα μιλήσω για συγκεκριμένη επίσκεψη, πάντως τα περισσότερα από τα πιάτα που έχω δοκιμάσει είναι σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Θα πρότεινα:
-Ντάκο, είναι με κάποιο τυρί τύπου ανθότυρο ψιλοκομμένη ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι.
-πατάτες τηγανιτές, μάλλον οι καλύτερες που εχω δοκιμάσει τον τελευταίο καιρό, χεράτες, τραγανές, μπόλικες, και καλοτηγανισμένες.
-τζατζικι τυροκαυτερή κλπ είναι μέτρια μεν, απαραίτητα δε για να συνοδευτεί το κρεατάκι.
-κοτοπουλο ριγανάτο, είναι τελευταία προσθήκη στην κατηγορία σαλτσάτα, ζουμερό και καλοψημένο.
-πανσετάκια καπνιστά, λεπτοκομμένα ζουμερά, το αγαπημένο μου πιάτο.
Γενικά προσθαφαιρούν πιάτα, οι μερίδες είναι ικανοποιητικές για τις τιμές τους. Εάν πάτε μεγάλη παρέα προτιμήστε κάποια απο τις ποικιλίες τους.
Στα ποτά έχει αρκετές επιλογές, όλες τίμια κοστολογημένες, αγαπώ το οινόμελο τους (2,50 ευρώ τα 100 ml ευκολόπιοτο και τόσο γλυκό όσο πρέπει). Ακόμη θα βρείτε ελληνικές μπύρες πχ τη ροδιακή ΒΑΠ.

Οι τιμές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό εξαιρετικές. Τα πιατάκια κυμαίνονται από 2,50-5,00 ευρώ, ενώ οι ποικιλίες 15,00ευρώ και 19,00 ευρώ.
Δε θα χρειαστούν παραπάνω από 10-12εύρω για να φάει(καλά) και να πιεί κανείς.
Υ. γ.1 για μένα το μαγαζί ειναι στέκι πλέον, προφανώς δε σας προτείνω να διανύσετε απόσταση για να το επισκεφτείτε, ούτε είναι το μέρος που θα προτιμήσω για τη Σαββατιάτικη έξοδο(αντίστοιχα υπολογίζω και τη βαθμολογία). Είναι το κατάλληλο μέρος για να πιείτε καθαρά ποτά (χωρίς παρενέργειες την επόμενη)και να τσιμπήσετε.
Υ. γ.2 Το μεσημέρι της τσικνοπέμπτης έφαγα εκεί ένα εξαιρετικό κοκορέτσι, το οποίο προτείνω να μπει στο μενού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

24 Μάρ 2018

Αγροτικόν, λοιπόν....
Τον τελευταίο καιρό λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κινούμαι στην ευρύτερη περιοχή του Περιστερίου, οπότε αναζητώντας λύσεις για φαγητό εκεί γύρω θυμήθηκα το Αγροτικόν που το είχα στο μυαλό μου αρκετό καιρό.

Για τα δυτικά προάστια έχει αρκετά μεγάλη φήμη. Διάφοροι φίλοι που το έχουν επισκεφτεί μου μιλούσαν με καλά λόγια.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, ακόμη και για όσους δε ξέρουν την περιοχή. Βρίσκεται ουσιαστικά σε έναν (ας πούμε) παράδρομο της Θηβών. Το παρκάρισμα στην περιοχή λογικά δε θα σας δυσκολέψει, τουλάχιστον αυτή την εικόνα είχα το βραδάκι καθημερινής που πήγα.

Ο χώρος θυμίζει «καφενειοταβέρνα», τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, για να χωρέσει περισσότερο κόσμο. Τρίτη βράδυ, γύρω στις 9 που πήγα εγώ, το ισόγειο, ήταν γεμάτο, οπότε με παρέπεμψαν στο υπόγειο, το οποίο κινείται στην ίδια λογική, κατέβηκα, λοιπόν και είδα δυο μόνο παρέες(γέμισε σε χρόνο ρεκόρ), αμφιταλαντεύτηκα λίγο, εάν έπρεπε να φύγω, ή όχι, αλλά τελικά επικράτησε η λογική η παρέα μετράει. Για κάποιο λόγο δε μου έβγαλε τη ζεστασιά που αναζητά κανεις σε ένα τέτοιο μαγάζι, που σε οδηγεί να το κάνεις στέκι. Το κάπνισμα επιτρέπεται, μεν, αλλά καπνός δεν με ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση, αν και απο ότι φαίνεται πρόκειται για Ικαριώτες δεν είχαμε κανένα θέμα με καθυστερήσεις κλπ. Δεν υπήρχε, επίσης, όμως, το κάτι παραπάνω που να σε τραβήξει. Το νεράκι, βέβαια, ήρθε σε κανάτα, δεν ανανεώθηκε όμως. Ο λογαριασμός καθυστέρησε λίγο, όλα αυτα τα βρίσκω, λογικά λόγω προσέλευσης κόσμου.

Ο κατάλογος προσανατολίζεται σε κάποια μεζεδάκια, για να τσιμπήσει κανείς πίνοντας.
Τα ποτά τους είναι, μάλλον, καθαρά, διότι αν και ήπιαμε αρκετά, δεν είχαμε κάνενα θέμα το επόμενο πρωί. Δοκιμάσαμε χύμα ούζο και ρακόμελο και τα δύο ικανοποιητικά και τίμια κοστολογημένα.

Στα του φαγητού πήραμε:

-φάβα με κρεμμυδάκι και κάπαρη, (2ευρώ) μικρή ποσότητα, μέτρια γευστικά

-κεφτεδάκια (3ευρώ), πολύ κακό πιάτο δε το φάγαμε, δε θα επεκταθώ. (θα προτιμούσα να κοστολογηθεί πιο υψηλά και να τρώγεται)

-Ντάκος, (4ευρώ) ένα παξιμάδι με επαρκή ποσότητα υλικών, αξιοπρεπής.

-Σκιουφιχτά με μανιτάρια Portobello και γραβιέρα, (7ευρώ), νόστιμο πιάτο, πολύ μικρή η ποσότητα.

-Μαστέλο Χίου με κονφί ντομάτας, (4ευρώ) ωραία η αντίθεση του τυριου με την ντομάτα.
-ψωμάκι, σε φέτες, το οποίο μάλλον δε χρεώθηκε.

Η γενική εικόνα που έχω για την κουζίνα τους, είναι μέτρια, σε καμία περίπτωση το φαγητό δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Θα προτιμούσα μια διαφορετική κοστολόγηση, με καλύτερη ποιότητα-ποσότητα.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι μπορώ να πω ότι η κοστολόγηση είναι πολύ καλή στα ποτά, και το φαγητό είναι μεν φτηνό, αλλά αρκεί αυτο?
Προσωπικά δεν με κέρδισε, οπότε δύσκολα θα το επισκεφτώ ξανά, υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μαγαζιά. Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί μερικά μαγαζιά έχουν τόσο πολύ κόσμο, καθημερινή και πολλοί περίμεναν στην ουρά.... Μήπως, εγώ είμαι η περίεργη? Μια δοκιμή ίσως σας πείσει... εμένα όχι πάντως...

15 Μάρ 2018

Dine in Athens δεύτερη φορά, με την ίδια παρέα και δύο άτομα φτάνουμε ένα βράδυ καθημερινής στο κέντρο της Αθήνας, σε ένα πολυ ωραίο σημείο της πόλης μας, με αρκετά ενδιαφέροντα μαγαζάκια γύρω γύρω.

Το Athens beer είναι μία κλασική μπυραρία με το ξύλο να κυριαρχεί στη διακόσμηση, πολλά μπουκάλια μπύρας, άνετα τραπέζια και μια μπάρα, εάν κάποιος θέλει να πιει το ποτό του. Πολύ σημαντικός ο διαχωρισμός καπνιστών και μη, σε διαφορετικούς χώρους.

Η εξυπηρέτηση ήταν από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή πάρα πολύ καλή. Τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή, κερασματάκι στο τέλος λικεράκι. Μας άλλαξαν τραπέζι όταν το ζητήσαμε στους καπνιστές. Τέλος, το νεράκι ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε αρκετές φορές.

Το μενού ήταν συγκεκριμένο και περιελάμβανε ανά άτομο 1ορεκτικό, 1 κυρίως, 1 σαλάτα και 1 επιδόρπιο.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-ψωμί με ντιπ (πολύ νόστιμο)
-ταλαγάνι με μαρμελάδα σύκο, το ήθελα λιγότερο ψημένο πάντως ήταν γευστικό.
-πατατοκροκέτες με κιμά, νόστιμες και με ελαφρύ τηγάνισμα.
-ριζότο με μανιτάρια, πολύ καλό πιάτο με σωστό χύλωμα, το τοπ του δείπνου.
-κοτόπουλο με μετσοβόνε και άγριο ρύζι, γενναία μερίδα, η σαλτσούλα του κοτόπουλου εξαιρετική και το ρύζι σωστά βρασμένο
- cheesecake, αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά, μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο, κυρίως λόγω της κρέμας, η μαρμελάδα ήταν από κάποιο εσπεριδοειδές και ταίριαζε απόλυτα.
-κορμός σοκολάτας με παγωτό, (αντικατέστησε σοκολατόπιτα που είχε το μενού), αρκετά σοκολατένιος, αξιοπρεπής.

Ήπιαμε δύο μπύρες, τα ονόματα των οποίων δε θυμάμαι( ο κατάλογος εχει αρκετές επιλογές πάντως και σε ελληνικές και σε εισαγωγής).

Το κόστος για το συγκεκριμένο δείπνο, με το μενού(και με την εκπτωση της Alpha bank) ήταν περίπου 40 ευρώ, ποσό που αποτελεί εξαιρετικό vfm, και γευστικά και στη συνολική εμπειρία.

Γενικά εάν βρεθείτε στο κέντρο και θέλετε μια μπυραρία με ευχάριστο περιβάλλον και σέρβις, νόστιμο φαγητο και ποικιλία σε μπύρες δώστε του μια ευκαιρία. Εγώ που τον τελευταίο καιρό αναζητώ τα συγκεκριμένα στοιχεία, θα επιστρέψω σύντομα

07 Μάρ 2018

Dine in Athens, και έχω πολλά μαγαζιά υπόψιν για δοκιμή, πολλά μενού όμως δεν πληρούν τις προδιαγραφές, που είχαμε στο μυαλό μας.
Δύο άτομα, λοιπόν και ψάχνουμε μενού που να μην περιέχει καθόλου θαλασσινά, να βρίσκεται σε κεντρικό σημείο και ιδανικά να μπορούμε να συνδυάσουμε και το ποτό μας.
Όταν είδα το μενού του Μαsk, το θεώρησα ενδιαφέρον, ψάχνοντας όμως τις κριτικές, απογοητεύτηκα λίγο, πήραμε όμως την απόφαση να κλείσουμε τραπέζι. ( Ούτως ή άλλως και οικονομικά ήταν αρκετά ενδιαφέρον)
Βρίσκεται κατ’αρχας κοντά στη γνωστή πλατεία Αγίας Ειρήνης, οπότε η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι όμορφος, ίσως λίγο βαρύς για κάποιους, με έπιπλα εποχής που είναι πολύ άνετα, με μία καλή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών, ουτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα. Παρότι είδα κάποιους να καπνίζουν, στην ατμόσφαιρα δεν το αισθανθήκαμε. Οι τουαλέτες βρίσκονται στον πάνω όροφο (υπάρχει πρόσβαση και με ασανσέρ και με σκάλα), είναι αρκετά καθαρές και φροντισμένες. Προσωπικά, δεν μου άρεσε που δεν υπήρχε διάκριση μεταξύ των τραπεζιών για ποτό ή φαγητό.

Η εξυπηρέτηση τα είχε τα θεματάκια της και τις αστοχίες της. Το κυριότερο για μένα είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερος επαγγελματισμός (Δε θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες για να μη λογοκριθώ), επίσης ένα άτομο παραπάνω, τουλάχιστον, τις ώρες και τις μέρες αιχμής είναι μάλλον απαραίτητο.
To μενού ήταν συγκεκριμένο και κόστιζε 15ευρώ, το άτομο.
Περιελάμβανε 1 ορεκτικό, 1 σαλατα, 1 κυρίως πιάτο και 1 γλυκό.
Δοκιμάσαμε:

-Γραβιέρα παναρισμένη σε δημητριακά, με ψητα ντοματίνια και ρακόμελο, σωστή η αντίθεση της γεύσης, καλο το πανάρισμα, χωρίς περιττά λάδια.
- Σφαίρες μουσακά με σως φέτας, πολύ νόστιμο ορεκτικό, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.
-Ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, με κρουτόν, κοτόπουλο και σως γιαουρτιού ισορροπια γεύσεων και τραγανή η «πρασινάδα».

-Πολίτικη σαλάτα, με πανσέτα, δεν ήταν καθόλου του γούστου μου, η συγκεκριμένη σαλάτα, στην παρέα μου άρεσε πολύ.

-Χοιρινός μπακλαβάς με πουρέ πατάτας και σως απο φυστίκια Αιγίνης, το φυστίκι δεν το καταλάβαμε, ο πουρες δεν είχε «δουλευτεί» αρκετά, μάλλον το πιο κακό πιάτο, από όσα δοκιμάσαμε.

-Παπαρδέλες με κοτόπουλο, ψητό χαλούμι και μανιτάρια, ωραίο πιάτο, με σωστό βράσιμο στα ζυμαρικά, μικρή μερίδα ομως.

-Brownies με ταχίνι και παγωτό κανέλλα, το παγωτό κανέλλα πάλι δεν το αντιληφθήκαμε, το συνολικό αποτέλεσμα, αρκετά μέτριο.

-Ρυζόγαλο με μασκαρπόνε και χαλβά, με φύλλο κρούστας, αν και το ρυζόγαλο είναι από τα αγαπημένα μου υλικά, εδώ το όλο αποτέλεσμα δεν ταίριαζε καθόλου στις γεύσεις μου και θεωρώ ότι δεν έδενε γευστικά.

Όσον αφορά τις γεύσεις αυτό που αποκόμισα ήταν ότι κινήθηκε μέτρια με καποιες πολύ καλές στιγμές, για αυτό αν και αμφιταλαντεύτηκα αρκετά μεταξυ του 2-3 κατέληξα στις 3 ντοματούλες.

Ήπιαμε, 1 εμφιαλωμένο νερό(που βέβαια ήρθε χωρίς να ερωτηθούμε, δεν το αρνηθήκαμε), 1 ποτό και 1 ποτήρι κρασί.

Το συνολικό κόστος για όλα τα παραπάνω(με μια έκπτωση 10% στο μενού, λόγω κάρτας της Alpha Bank) ήταν περίπου 45 ευρώ. Ποσό που το θεωρώ αρκετά λογικό.
Ενημερωθήκαμε, οτι το μαγαζί σερβίρει και brunch, οπότε είναι πολύ πιθανό να επιστρέψουμε για να το δοκιμάσουμε. Εάν βρεθείτε εκεί τριγύρω, μπορείτε να του δώσετε μια ευκαρία, δε θα σας απογοητεύσει, ούτε και θα σας ενθουσιάσει όμως.