TOMIE

Μέλος από: Νοε 2013

15 Μάρ 2019

Tο εχω γράψει πολλές φορές ότι το κέντρο του Πειραιά έχει δυσανάλογο αριθμό καλών εστιατορίων σε σχέση με τον πληθυσμό του.
Όταν έμαθα για το Uniqko λοιπόν δεν είχα παρά να το δοκιμάσω, το γεγονός ότι τρέχουν αρκετές εκπτωτικές προσφορές λειτούργησε ακόμη πιο θετικά.
Βράδυ καθημερινής μέσα στον Ιανουάριο δύο άτομα κλείνουμε τραπέζι και καταφθάνουμε.
Ο χώρος είναι όμορφος λιτός με απαλό φωτισμό και βιομηχανικά χρώματα. Τα τραπέζια λίγα, αλλά ανετα τοποθετημένα.
Η εξυπηρέτηση One woman show τη μέρα που πήγαμε, απο μια εξαιρετική νεαρή κοπέλα. Μας ρωτησε αν θέλουμε νερο βρύσης ή εμφιαλωμένο, ήταν χαμογελαστη και τόσο όσο φιλική, γρήγορη, γενικά «πριν από εμάς για εμάς». Σχολιάσαμε ότι ήταν το καλύτερο κομμάτι της βραδιάς.
Το μενού μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα τους πολύ εύκολα μαζί με τις τιμές.
Οπότε ξέραμε τι να περιμένουμε.
Δοκιμάσαμε:
-Mία σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο (9ευρω) ωραία η παρουσίαση νόστιμο το σύνολο, η μόνη μου ένσταση ότι προτιμώ σε αυτή τη σαλάτα γενικά φιλέτο στηθος κοτόπουλο και όχι μπουτι(ειμαι παράξενη)
-Sushi με γαρίδα, συμπαθές αλλα έχω δοκιμάσει καλύτερους συνδυασμούς, τίμια μερίδα(9 ευρώ).
-Empire state burger, με πατάτες τηγανιτές, (12ευρώ) κάτι δεν μου πήγε γευστικά, στην παρέα μου άρεσε αρκετά(είμαι παράξενη χ2)
-μπισκότο με λευκη κρέμα για επιδόρπιο, πρωτότυπο γευστικό και σε ικανή ποσότητα. (6ευρω)
Οι τιμές τώρα είναι ένα θεματάκι, αν βρείτε προσφορά εκμεταλλευτείτε την, αλλιως μάλλον είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας συνυπολογίσουμε όμως ότι η τοποθεσία είναι απο τις πιο ακριβές του Πειραιά και οι πρώτες ύλες του επίσης.
Εγω δε ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, ίσως μόνο για brunch, δεν με απογοητευσε κάτι αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας.... Τα συμπεράσματα δικά σας!!

25 Φεβ 2019

Για το Λοστρέ είχα μάθει από μια φιλη που αγαπά το καλό φαγητό και θέλαμε πολύ καιρό παρέα να το επισκεφτουμε.
Ένα σαββατόβραδο στα μέσα Ιανουαρίου κλείνουμε τραπέζι 6 άτομα. Να σημειώσω εδώ ότι το μαγαζί ενδείκνυται για μεγάλες παρέες διότι είναι το κλασικό μεζεδοπωλείο, οπότε μπορειτε να δοκιμάσετε περισσότερα πράγματα.
Ο χώρος είναι όμορφος μπροστά απο ένα πάρκο και ιδιαίτερα το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλη επιλογή. Στα θετικά η θερμανση στο φουλ και παρά το γεγονός ότι κάπνιζαν αρκετοι(και απο την παρέα μας)δεν με ενόχλησε.
Η εξυπηρέτηση απο νέα σβέλτα παιδιά με διάθεση για χιούμορ μας κέρδισε. Στο τέλος έρχεται και κέρασμα χωνευτικό λικερακι, νερακι σε κανάτα που ανανεώθηκε.
Οι υπόλοιποι της παρέας είχαν δοκιμάσει την κουζίνα, οπότε άφησα την παραγγελία πάνω τους. Βέβαια είχα ρίξει μια ματιά στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο οπότε είχα εικόνα και για τις τιμές και για την ποικιλία των προσφερόμενων.
Μετά απο διαβουλεύσεις και διαφωνίες πήραμε:
-Πιτάκια (κανονικά και καλαμποκιού) 0,40το τεμάχιο, δεν τα δοκίμασα.
-σαλάτα πανδαισία, αναμεικτη πράσινη σε φωλια αραβικης πιττας με κομματια χοιρινού, λευκο υρι με μυρωδικα και βινεγκρετ, φαγώθηκε ευχάριστα, δεν με ενθουσίασε προσωπικά(7,50 ευρω), τίμια η ποσότητα.
-πατατοσαλάτα δική τους ζεστή με λουκάνικο χωριάατικο χ2 (4,90 έκαστη) διαφορετική και νόστιμη η εκδοχή τους, χειμωνιάτικο πιάτο με ψιλοκομμένα τα υλικά και μια σαλτσούλα που τα έδενε εξαιρετικά.
-τηγανιά μανιταριών με κρασί και σάλτσα φέτας (5,80ευρώ) καλό πιάτο ήθελα όμως λιγο περισσότερη ένταση.
-πιτα με χοιρινό(πικάντικο) και γιαουρτι έρχονται δυο μεγάλα κομμάτια (5,90ευρώ), άλλο ένα χειμωνιάτικο πιάτο που τραβάει κρασάκι.
-στικς κοτόπουλου παναρισμένα με παρμεζάνα και σουσάμι(5,90ευρώ) στεγνο απο λάδια πιάτο, που μου άρεσε πολυ συνοδευόταν απο μια ωραία σως.
-πατατες τηγανιτες, μεγάλη μεριδα καλο συνοδευτικό (2,90ευρώ)
-ποικιλία κρεατικών για 2άτομα (14,80 ευρώ) μεγάλη ποσότητα που περιελάμβανε λουκανικο, πανσετα, κεμπαπ γεμιστό, κοτόπουλο πατάτες τηγανιτές και πιτάκια είναι σίγουρα για 3 άτομα.
Ήπιαμε 2λίτρα κρασί και ένα αναψυκτικό.
Κλείσαμε με δύο γλυκά πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα με παγωτό αμφότερα πολύ γευστικά και σε μεγάλες μερίδες ιδανικός επίλογος.
Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν ακριβως 90,00ευρώ άρα 15 ευρώ το άτομο και φάγαμε πολύ καλα απο όλες τις απόψεις (γευση, ποσότητα, ποιότητα).
Οπότε είναι πολύ πιθανό να γίνει στέκι μας, σίγουρα όμως θα το επισκεφτώ ξανά τους καλοκαιρινούς μήνες. Δοκιμάστε το!!
Υ. Γ. δυσκολεύτηκα αρκετά στο παρκάρισμα, καθώς δε γνώριζα και την περιοχή.

01 Φεβ 2019

Μεγάλη συζήτηση η κρητική κουζίνα, την αγαπώ πολύ αν και δεν έχω επισκεφτεί ουσιαστικά το νησί.
Μια Παρασκευή βράδυ του Ιανουαρίου ήρθε η πρόταση από αγαπημένο Κρητικό φίλο να επισκεφτούμε το Ξαθέρι, δεν είχα αντίρρηση αν και η Καισαριανή τοποθετείται στις αχαρτογράφητες για μένα περιοχές.
Έφτασα αρκετά καθυστερημενη μετά από κουραστική προπόνηση, οπότε ήμουν αρκετά πεινασμένη.
Κατ’αρχάς ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος, φαίνεται προσφάτως ανακαινισμένος, με ζωντανή μουσική(κρητικά βεβαίως), χώρο για πίστα, σημαντικό και το γεγονός ότι παρότι κάπνιζαν αρκετοί στις γύρω παρέες ο καπνος δεν ήταν ενοχλητικός.
Στο σέρβις τα πράγματα κύλησαν πολύ καλά, αλλά θα μπορούσαν και καλύτερα δεδομένου ότι οι σερβιτόροι ήταν νέοι και πολυάριθμοι. Πάντως εμείς παράπονο δεν είχαμε, απλά ίσως πρέπει να μοιράσουν καλύτερα τα καθήκοντα ή τα τραπέζια.
Το μενού είναι μεγάλο με έμφαση στη μεσογειακή και κυρίως στην Κρητική κουζίνα.
Σαφή εικόνα δεν έχω γιατί εμπιστεύτηκα τον «ειδικό» στην παραγγελία.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-καλτσούνια με μυζήθρα, ελαφρύ κλασικό ορεκτικό.
-σαλάτα με πρασινάδα, τυρί και απάκι, πληθωρική πολύ γευστική.
-αμανίτες τηγανιτούς, πλευρώτους με ελαφρύ πανάρισμα και στο τηγάνι, πολυ γευστικό πιάτο, το οποίο αξίζει να δοκιμάσετε.
-αρνί τσιγαριαστό, μεγάλη ποσότητα κρέατος που συνοδεύεται με χοντροκομμένες πατάτες, κλασικό κρητικό πιάτο σε καλή εκτέλεση.
-μακαρόνια με μυζήθρα ξερή και ζωμό κρέατος(που δε θυμάμαι την κρητική ονομασία, αλλά ενημερώθηκα ότι είναι το κρητικό φαγητό για το hangover) πιάτο που δεν είχα ξαναδοκιμάσει και είχε γευστικό ενδιαφέρον.
Ήπιαμε κρασάκι χύμα κόκκινο το οποίο ήταν αξιοπρεπές.
Το ακριβές κόστος για τα παραπάνω δεν το γνωρίζω μπορώ να σας πω όμως ότι με 20ευρώ το άτομο τρώει κανείς αρκετά καλά, γευστικό καλομαγειρεμένο κρητικό φαγητό. Να σημειώσω εδώ ότι οι μερίδες είναι μεγάλες, οπότε συνυπολογίστε το στην παραγγελία σας.

23 Ιαν 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το καταχώρησα (πριν κάτι αιώνες) στο site μας, οπότε αφού μου έγινε η "τιμή" και ανέβηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! θα γράψω και την πρώτη κριτική!

Κατ'αρχάς όσον αφορά την τοποθεσία, ουσιαστικά βρίσκεται επί της Κωνσταντινουπόλεως σχεδόν στο ύψος της πλατείας του Κεραμεικού, οπότε είναι μια καλή επιλογή αν βρίσκεστε εκεί για ποτό ή καφέ και θέλετε κάτι πρόχειρο για φαγητό στο χέρι.

Το φαλάφελ έχει γίνει προσωπικά από τα αγαπημένα μου street food τον τελευταίο καιρό. Οπουδήποτε μου δίνεται η ευκαιρία το δοκιμάζω, έτσι νομίζω ότι έχω μια σφαιρική άποψη.

Να ξεκαθαρίσω ότι το μαγαζί είναι μόνο για take away ή delivery, ο χώρος είναι μικρός, πεντακάθαρος και καινούριος χωρίς περιττές μυρωδιές(μου έκανε εντύπωση), αλλά ίσα ίσα που μπορεί να καλύψει κάποιον που ίσως να θέλει να τσιμπήσει εκεί στα γρήγορα, με έναν μικρό πάγκο.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή δεν είχα ποτέ παράπονο, αντίθετα το παιδί που έχω δει εγώ όσες φορές έχω πάει να παραλάβω το φαγητό μου είναι άκρως εξυπηρετικός, με διάθεση να βοηθήσει και να προσαρμόσει το φαγητό στις γεύσεις του καθένα. Επίσης, ενημερώνει για τα πιάτα ημέρας (σούπες κυρίως) και για τις επόμενες ημέρες. Απόδειξη πάντα και καμιά φορά υπάρχει και κερασματάκι.

Τα προσφερόμενα εδέσματα είναι λίγα και καλά. Φαλάφελ (2,50ευρω) σε πίτα το οποίο είναι πολύ καλό χωρίς περιττά λάδια. Και αραβική πίτα με φιλέτο ψαριού(3,50ευρω) ( fish n chips) που δε ξέρω αν μοιάζει με το αυθεντικό αγγλικό, αλλά σας προτείνω να το δοκιμάσετε αν θέλετε κάτι διαφορετικό εμένα ταίριαξε απόλυτα στις γεύσεις μου. Τους τελευταίους μήνες βάζει και κάποιες σούπες, λόγω καιρού ότι έχω δοκιμάσει μου άρεσε πάρα πολύ και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τέλος, έχει καταπληκτικά chips πατάτας (το μονο ορεκτικό).
Τip έχει πολλές επιλογές σε σως για όλα τα γούστα, οπότε δοκιμάστε και βρείτε τη δική σας αγαπημένη, εγώ προτιμώ την κόκκινη σάλτσα, που είναι ελαφρώς καυτερή.

Το vfm είναι αρκετά καλό εάν το συγκρίνουμε με αντίστοιχα μαγαζιά, δε θα σας πω περισσότερα μια γρήγορη αναζήτηση θα σας εμφανίσει τον μικρό τους κατάλογο και σίγουρα θα συμφωνήσετε μαζί μου.

14 Ιαν 2019

Επίσκεψη στη βόλτα μετά από καιρό και συνειδητοποίησα ότι όλα συνεχίζουν και βαίνουν καλώς.

Είναι Κυριακή πρωί βρισκόμαστε στο κέντρο 3 άτομα και οι δύο θέλουμε απεγνωσμένα brunch η τρίτη όμως έχει διαφορετική γνώμη και εμείς χατίρια δε χαλάμε, η ιδέα της "βόλτας" ήταν ούτως ή άλλως θελκτική και εκεί έθεσα το δικό μου βέτο, δημοκρατικά, θα πάμε εκεί!!
Στην πορεία γίναμε 6 άτομα, ο Ξενοφώντας μας έκανε την κράτηση και φτάσαμε γύρω στις 2.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά, παραμένει άνετος καθαρός και παρότι κατ 'εξαίρεση επιτρέπεται το κάπνισμα, πρώτον ο εξαερισμός είναι άψογος και δεύτερον με καλή θέληση από όλους τους πελάτες λύνονται τα θέματα.

Η εξυπηρέτηση τόσο από τον Ξενοφώντα όσο και από την κοπέλα που λειτουργεί επικουρικά είναι εξαιρετική. Και καλωσόρισμα και κερασματάκι στο τέλος και χαμόγελο και διάθεση να προσαρμόσουν τα πιάτα στις γεύσεις και τις διαθέσεις των πελατών. Σημαντικότατο ότι τα πιάτα έρχονται με σωστή χρονική σειρά.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-σούπα ημέρας με κολοκύθα πολύ καλή ζεστή και ελαφρώς spicy.
-σαλάτα με όσπρια και ρόκα ένα πρωτότυπο πιάτο, που μου άρεσε αρκετά.
-καγιανά με απάκι ένα πιάτο που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε (η σάλτσα τους είναι άπαιχτη) και να το συνοδέψετε με:
-τα κυβάκια πατάτας με μυρωδικά (εμείς αρκεστήκαμε σε 3 μερίδες)
-χοιρινό με κεδρόμυλο και πουρέ πατάτας (ο πουρές να κρατάει όσο πρέπει το κρέας τρυφερό) MUST
-δαχτυλάκια=κεμπαπάκια με πιτούλα, 2 συνοδευτικές σως κρεμμύδι και ντομάτα απίστευτα ζουμερά με ισορροπία γεύσης MUST
-τηγανιά χοιρινή (προσαρμόστηκε στα μέτρα μας καθόλου πικάντικη) συνοδευόταν με ρυζάκι ένα ωραίο γευστικό σύνολο.
-μανιτάρια με διάφορα μπαχαρικά, ένα πιάτο που κυκλοφορεί παντού, εδώ στην καλύτερη εκτέλεση του, καλοψημένο το μανιτάρι και όλα τα μπαχαρικά στις σωστές αναλογίες.
Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι με διάφορους καρπούς και μια σως. Και αργότερα κανονικό ψωμί.
Πιθανόν να ξεχνάω κάποιο πιάτο γιατί με παρέσυρε η παρέα και ούτε με τον κατάλογο ασχολήθηκα ενδελεχώς ούτε φρόντισα να κρατήσω υλικό από το γεύμα μας.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί ημίγλυκο και μισό λευκό(που μου ταίριαξε καλύτερα )
Το γεύμα μας έκλεισε με δύο γλυκά το γνωστό σοκολατένιο cheesecake και ένα κρεμωδες, μουχαλεμπί και τα δύο αν και διαφορετικά φαγώθηκαν πολύ ευχάριστα.

Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 15 ευρώ το άτομο, οπότε ναι το vfm είναι πολύ ψηλά. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δυσαρεστηθεί με το οτιδήποτε, προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια.
Είναι πολύ ευχάριστο να επιστρέφεις μετά από καιρό σε μαγαζιά και να βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να λειτουργούν "ρολόι".

Εμείς δεν έχουμε παρά να ευχαριστήσουμε το μαγαζί για την άψογη και εγκάρδια εξυπηρέτηση και να σχεδιάζουμε την επόμενη επίσκεψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

27 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά αρχικά, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες. Αμφιταλαντευομαι μέρες αν θα έγραφα κριτικη για το συγκεκριμένο μαγαζί ή όχι και οι λόγοι αφορούν αποκλειστικά την πορεία του site που πλέον έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. θα ήταν όμως κρίμα να μη γράψω για ένα σχετικα καινούργιο μαγαζί που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό και επιβεβαίωσε τις κριτικές του.

Στην περιοχή κινούμαι πλέον αρκετά, οπότε ένα βράδυ καθημερινης που θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι του δώσαμε μια ευκαιρία.

Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα σίγουρα, αλλά και η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι καθαρός φωτεινός και με ευχάριστες πινελιές. Μόνο που δεν μου έβγαλε μια ζεστασιά που θα ήθελα, ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχε μόνο 2-3 παρέες, ίσως εμείς είμαστε κάπως προκατειλημμένοι από τη συζήτηση που είχαμε... Πάντως και οι τουαλέτες τους είναι πολύ καθαρές και πιθανόν το καλοκαίρι να αξίζει και το 4αρι.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή ως το τέλος, νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε, διάθεση και χαμόγελο δε χρειάζεται κάτι περισσότερο. Πραγματικό ενδιαφέρον στην κλασική ερώτηση αν μας άρεσαν τα πιάτα, ανθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν και μακάρι να πετύχουν σε μια δυσκολη εποχή.

Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικος, εμπλουτίζεται από κάποια πιάτα ημέρας.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-βελουτε σούπα καρότου(πιάτο ημέρας ίσως και λόγω καιρού) εξαιρετική όλα τα υλικά σε έναν άψογο συνδυασμό δεν ήθελα να τελειώσει, προσφέρθηκαν να μας τη μοιρασουν.
-μελιτζανοσαλατα με σαλάμι Λευκάδος, το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου, επισκιάστηκε από τα υπόλοιπα γενικά μέτριο.
-καβουρμας με τηγανιτα πατάτας και αυγό μάτι, νομίζω ότι είχε και φρέσκο κρεμμυδάκι που έδινε μια ωραία ένταση στο πιάτο MUST
-ριζοτο μανιταριών με λάδι τρούφας, πιάτο που το έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα μαγαζιά, εδώ σε πολύ καλή εκτέλεση το ρύζι χυλωμενο σωστά, το λάδι τρούφας τόσο ώστε να δίνει την κατάλληλη γευστικη ένταση χωρίς υπερβολές.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι (που δε ξέρω αν χρεώθηκε, ούτε αν ερωτήθηκαμε), ήπιαμε οινομελο αξιοπρεπές.

Ακριβώς δε ξέρω πόσο κόστισε το τραπέζι μας γιατί ήταν κερασμενο, μπορώ να πω όμως ότι φάγαμε πολύ καλα και με κάτι πρόχειρους υπολογισμους από τον καταλογο που είχε φροντίσει να μου στείλει αγαπημένη φίλη εδώ και καιρό, κυμανθηκαμε κοντά στα 35€ πόσο αρκετά καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Τη στιγμή που γράφω την κριτική ετοιμάζομαι για την επόμενη μου επίσκεψη στο Καππα και έχω ήδη στείλει φιλική παρέα που ενθουσιαστηκε.

29 Νοε 2018

Eνα μαγαζί που με τις συμπαίκτριες μου έχουμε κυριολεκτικά χτίσει.
Ο λόγος κυρίως η θέση του καθώς, ίσως να είναι το πιο αξιόλογο στο εμπορικό κέντρο.

Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, όλα είναι σε μεγάλες χορταστικές μεριδες, και κρατουν σίγουρα ένα επίπεδο ποιότητας.

Το σέρβις απο νέα ως επι το πλείστον παιδιά, οπώς άλλωστε συμβαίνει σε όλα τα αντιστοιχα μαγαζιά της συγκεκριμένης αλυσίδας.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να συνδυαστεί ακόμη, καφές γλυκο μπυρα και φαγητό, οπότε είναι σιγουρα βολικό για κάθε είδους παρέα.

Συνηθως επιλέγω είτε τη σαλάτα σίζαρς είτε το δικό τους(ομώνυμο) κοτόπουλο ελαφριές γευστικές επιλογές που με λιγότερο απο 10 ευρώ το άτομο θα σας χορτάσουν σίγουρα. Ότι ομως εχω επιλέξει κατα καιρους δεν με εχει απογοητεύσει.

Τα γλυκά τους θα είχαν κατα τα τη γνωμη μου ανάγκη βελτίωσης.

Εν ολίγοις εαν είστε σε αντιστοιχη φάση σε καποιο εμπορικό κεντρο και θελετε κατι να τσιμπησετε η να πιειτε τον καφε σας είναι μια καλη λύση.

Γνωρίζω ότι είναι μια κριτικη που δε λεει σχεδον τιποτα και αν κάποιος διαβάζει τις κριτικές δε θα πρέπει να ανεβει.

15 Νοε 2018

Τον τελευταίο καιρό που κινούμαι στην περιοχή του Κεραμεικού συχνά ψάχνω διάφορα μαγαζιά που έχουν ενδιαφέρον! Μια μικρή αναζήτηση στα αντίστοιχα sites θα σας βγάλει πολλά άρθρα για τον Έλβις, οπότε η δοκιμή ήταν μονόδρομος.

Η πρώτη απόπειρα ένα βράδυ Παρασκευής μετά από Θέατρο δεν στέφθηκε από επιτυχία καθώς η ουρά ήταν τεράστια και δεν είμαι άνθρωπος που θα περιμένω για να δοκιμάσω το οτιδήποτε.

Δεύτερη απόπειρα μεσημέρι καθημερινής και τηλεφωνική παραγγελία για παραλαβή από το κατάστημα! Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά έτσι.
Χώρος ουσιαστικά δεν υπάρχει, κάποια σταντ, ένα μικρο μαγαζί, όχι ιδιαίτερη καθαριότητα τις βραδινές ώρες λόγω δουλειάς. Κατά τη γνώμη μου δεν καλύπτει καν κάποιον που θέλει να φάει κάτι στα γρήγορα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση στην τηλεφωνική παραγγελία κύλησαν όλα ομαλά, αλλά
το θέμα είναι στις ώρες και μέρες αιχμής και εκεί χρειάζεται οπωσδήποτε επιπλέον προσωπικό. Το 2 λοιπόν δεν πιστώνεται στους εργαζόμενους αλλά στους ιδιοκτήτες.

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα πάντα καθώς η ποικιλία είναι μικρή.
Θα βρείτε καλαμάκι χοιρινό (το οποίο είναι το δυνατό τους χαρτί, προσωπικά έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερα), καλαμάκι κοτόπουλο που ήταν ζουμερό και νόστιμο με τα σωστά μπαχαρικά, κεμπάπ που ήταν το καλύτερο από ότι δοκίμασα και λουκάνικο που μας ήρθε λίγο ξεροψημένο όποτε έχασε αρκετά. Όλα συνοδεύονται από πατατούλες τηγανιτές (μάλλον χεράτες) και ψωμάκι ψημένο όποτε είναι ένα χορταστικό γεύμα.

Κοστίζουν 1,70 ευρώ και είναι αρκετά ικανοποιητική τιμή. Με 2-3 καλαμάκια με τη συνοδεία τους χορταίνει άνετα ένα άτομο.
Ίσως εγώ πήγα με μεγάλες προσδοκίες και απογοητεύτικα λίγο αλλά σε αυτό ευθύνομαι εγώ, μιλάμε για καλαμάκια και σε αυτό που προσφέρουν είναι αρκετά καλοί.
Εχουν ταυτότητα ίσως λίγο περισσοτερη προσοχή σε λεπτομέρειες να χρειάζεται αλλα και πάλι αν βρεθειτε στην περιοχή και θέλετε κάτι αντίστοιχο λογικά θα σας καλύψει!

09 Νοε 2018

Jackaroo λοιπόν, μια νέα άφιξη στην περιοχή του Πειραιά με άκρως θελκτικές φωτογραφίες, από σάντουιτς διαφόρων ειδών.
Street food αμερικάνικο, με πολλές διαφορετικές επιλογές για όλα τα γούστα και τα βαλάντια.

Ήθελα να το δοκιμάσω από την πρώτη μέρα που το είδα, αλλά λίγο οι καλοκαιρινές διακοπές, λίγο οι δοκιμασμένες επιλογές που με κέρδιζαν είχε μεινει στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Για το taste of Athens ξεκινήσαμε εκείνη την μέρα, αλλά ο καιρός έιχε άλλα σχέδια, οπότε σπίτι και delivery. Είπαμε όμως να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό και... jackaroo.
H τηλεφωνική επικοινωνία άψογη, μας ενημέρωσε ότι θα καθυστερήσουν λόγω καιρικών συνθηκών. Το μόνο θέμα ότι δεν είχαν έτοιμο, ακόμη, κατάλογο για το delivery να μας στείλουν.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά αφενός, διότι δε φάγαμε εκεί και αφετέρου όσο τον έχω δει περνώντας είναι μικρός διεκπεραιωτικός, εάν κάποιος θέλει να κάτσει να φάει εκεί στα γρήγορα.

Δύο άτομα δοκιμάσαμε:
-1 cheeseburger, το οποίο μου θύμισε έντονα γνωστής αλυσίδας και δεν το λέω καθόλου αρνητικά, γιατί είχε μεν τη γεύση, αλλά η ποιότητα φαινόταν ξεκάθαρα ανώτερη. 2,00 ευρώ (μέγεθος ανάλογο με την τιμή)
-1 fried chicken, το φιλέτο κοτόπουλο πανέ είναι από τα δυνατά τους σημεία, οπότε δοκιμάστε το οπωσδήποτε, ο συνδυασμός με τσένταρ, αισμπεργκ, πίκλες και αγιολί, άψογος. 3,50 ευρώ (μικρό για την τιμή του)
-1 original cheesesteak με μοσχάρι, τσένταρ και σοταρισμένο κρεμμύδι, στις ΗΠΑ δεν έχω πάει ούτε είναι μέσα στα όνειρα μου, αλλά το συγκεκριμένο σάντουιτς θα μπορούσε να με κάνει να αναθεωρήσω, ζουμερό γευστικό, να μη θες να τελειώσει με τίποτα, ισορροπημένο. 6,90 ευρώ τιμιοτατο.
-1 πατάτες τηγανιτές 2,00 ευρώ απλά οκ, προτηγανισμένες αλλά απαραίτητες για συνοδεία.
Σε επόμενες δοκιμές που είναι αρκετές δοκίμασα το original cheesesteak με χοιρινό, που ήταν επίσης πολύ γευστικό και την σως ροκφόρ με τις πατάτες μου, η οποία ήταν ΘΕΣΠΕΣΙΑ.

Οι τιμές του για αυτό που προσφέρει είναι αρκετά καλές, καθώς έχει αρκετές διαφορετικές προτάσεις απο τον ανταγωνισμό. Εγώ θα παραγγείλω ξανά και ξανά. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα έπρεπε να είναι ανοικτό και το μεσημέρι!

Υ. Γ. 1 μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα φαγητά ήρθαν στην κατάλληλη θερμοκρασία, αν και δεν είμαστε πολύ κοντά.

Υ. Γ.2 Φαίνεται από το μενού και την πρωτοτυπία, ότι έχει κάποια σχέση με το γνωστό μπεργκεράδικο του Πειραιά, οπότε εάν επιδείξουν αντίστοιχο ζήλο και έχουν νέες ιδέες η επιτυχία είναι δεδομένη.

02 Νοε 2018

Τα Πετράλωνα, άλλη μια αχαρτογραφητη περιοχή για μένα, η οποία πάντα μου άρεσε αλλά την απέφευγα λόγω δυσκολίας στο παρκάρισμα. Οι φορές που έχω πάει είναι μετρημένες.

Όταν αγαπημένος φίλος, που μένει εκεί κοντά πρότεινε Σάββατο βράδυ βόλτα στην περιοχή για καφέ και μετά φαγητό φυσικά δέχτηκα με χαρά.

Το ασχημόπαπο ήταν στέκι του πατέρα του και νονού μου, τουλάχιστον 20 χρόνια πριν, από τυχαία συγκυρία το μάθαμε και θέλαμε να το δούμε.
Έριξα μια ματιά στις κριτικές που δεν ήταν αποτρεπτικές και πήγαμε.
Το παρκάρισμα στην περιοχή (Άνω Πετράλωνα) είναι πρόβλημα σε μέρες και ώρες αιχμής, εμείς κάπου το βολέψαμε βέβαια.

Το ασχημόπαπο βρίσκεται σε ένα στενάκι, λίγο απόμερα από τα μπαράκια της περιοχής.
Ο χώρος είναι όντως βγαλμένος από κάποια ελληνική ταινία του 1960, κάποια λίγο ενοχλητική μυρωδιά υπάρχει (συνδυασμός από την κουζίνα και την κάπνα), άλλα για εμάς δεν απετέλεσε ανασταλτικό παράγοντα. Το μαγαζί έχει κλείσει μισό αιώνα ζωής και συνεχίζει ακάθεκτο. Τα κλασικά ξύλινα τραπέζια με τις ψάθινες καρέκλες που περιμένεις να συναντήσεις, λίγο στριμωγμένη για να χωρέσει όσους περισσότερους γίνεται. Στους τοίχους διάφορες φωτογραφίες και ενθύμια από το διάβα των ετών.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Μπαίνοντας, είχε δυο παρέες και ο σερβιτόρος μας υπέδειξε το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι, κρυφογελώντας κοιταχτήκαμε μεταξύ μας, αν στις 9.30 το βράδυ έχει δυο παρέες θα γεμίσει? Πόσο λάθος κάναμε, κάτσαμε και σε μισή ώρα το πολύ δεν έπεφτε καρφίτσα. Νερό προφανώς σε κανάτα που ανανεώθηκε, ευγένεια, χαμόγελο, αναμνήσεις και ένα μισόκιλο κρασί κερασμένο και χαλβάς σιμιγδαλένιος. Δε θα μπορούσαν καλύτερα.

Φάγαμε:
-μπουγιουρντί, μας προειδοποιήσαν ότι θα είναι καυτερό και όντως ήταν ΆΨΟΓΟ για τα γούστα μου.
-χωριάτικη, με ένα τεράστιο κομμάτι φέτα πλούσια και καλά τα λαχανικά.
-μπεκρή μεζέ, τόσο μαλακό το κρέας και γευστικότατη σάλτσα ότι πρέπει για βουτιές.
-εξοχικό χοιρινό, σε λαδόκολλα επίσης το κρέας κοβόταν χωρίς χρήση μαχαιριού
Τα δύο κυρίως συνοδεύονταν από ρύζι και πατάτες και ήταν αμφότερα σε καλό επίπεδο.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί λευκό, το οποίο ήταν μέτριο.

Τα παραπάνω πιάτα, των οποίων τις τιμές δε θυμάμαι, γιατί δεν είχα στόχο την κριτική, κόστισαν 37 ευρώ περίπου, και ήταν επαρκή για 3 άτομα. Δε θυμάμαι αν χρεώθηκε κουβέρ πάντως ήρθε στην αρχή φρέσκο ψωμάκι.

Προτείνεται εάν ψάχνετε ένα κουτούκι βγαλμένο από άλλη εποχή, που θα σας οδηγήσει σε ατέρμονες συζητήσεις με κρασάκι και μεζεδάκια, από εμάς χαρακτηρίστηκε ως ενα εποικοδομητικό Σαββατόβραδο.
Καλύτερα κάντε μια κράτηση σε μέρες και ώρες αιχμής.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ 2 ΑΤΟΜΩΝ 26.00 €