lilika9

Μέλος από: Νοε 2013

29 Σεπ 2017

Το παλιό ταχυδρομείο ήταν στη λίστα με τα μεζεδοπωλεία "should go" εδώ και καιρό και ένα βράδυ Παρασκευής μετά από βόλτα στο Χαλάνδρι βρήκαμε τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο. Όχι στην αυλή αλλά μέσα κάτι που μας βόλεψε γιατί μια ψύχρα την είχε η βραδιά. Το προσωπικό από την αρχή σε κερδίζει καθώς όλοι ήταν ευδιάθετοι και με διάθεση να σε εξυπηρετήσουν. Καθίσαμε στο τραπέζι ακριβώς δίπλα στην τουαλέτα και δεν ήμασταν πολύ άνετα αλλά βάζω 4 γιατί ήταν δική μας επιλογή καθώς υπήρχαν και άλλα άδεια τραπέζια.

Μας έφεραν νερό και τις ελίτσες με το παξιμάδι (κλασική αξία απ΄ότι φαίνεται) και στη συνέχεια παραγγείλαμε ψωμάκι, ροζέ κρασί, 1/2 κιλό αρχικά που στην πορεία προστέθηκε άλλο 1/2, σαλάτα με πλιγούρι, καλτσουνάκια (ζητήσαμε και μας έφεραν μισά με τυρί και μισά με χόρτα) και το ψητό κολοκυθάκι με το τυρί και τον παστουρμά.
Θα ξεκινήσω με το κρασί. Ελαφρύ χωρίς να σε πειράζει αν και μου φάνηκε ακριβούτσικο (5€ το 1/2).

Η σαλάτα πεντανότιμη, αν όχι η πιο ωραία ταμπουλέ που έχω φάει, με χοντρό αλάτι που της ταίριαζε υπέροχα. Αυτή στα 5€. Τα καλτσουνάκια νόστιμα αλλά θεωρώ ότι κάτι τους έλειπε (5,5€ αυτά) και το κολοκύθι ιδιαίτερο, αν και δε θα το επέλεγα ξανά. Όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος ήταν ψητό και όχι τηγανητό κάτι που μετράει στα συν του φυσικά.

Το κολοκυθάκι στα 6€. Επιπλέον το ψωμάκι ήταν με 1€ το άτομο, ωραίο και μπορεί ζυμωτό. Στο τέλος μας ήρθε το κέρασμα το χειροποίητο παστέλι. Που μόνο γι΄αυτό θα ξαναπήγαινα!! Όλα αυτά (φαγητό, ποτό) μας βγήκε περίπου 29€.

Σε σχέση με ότι κυκλοφορεί μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά οι γεύσεις ήταν αρκετά καλές για να το δικαιολογήσουν.

30 Αυγ 2017

Βράδυ Σαββάτου και βρεθήκαμε στη Λίρα 100. Ο χώρος άνετος και φωτεινός με πολλά χρώματα στη διακόσμηση που τον κάνει πολύ φιλικό. Με το που πήγαμε μας έφεραν δροσερό νερό, το οποίο το ανανέωναν τακτικά χωρίς να καν να έχει τελειώσει από το μπουκάλι, ψωμί, ωραιότατο (μπορεί να ήταν και ζυμωτό) και μικρές μπρουσκέτες με ντομάτα.

Πήραμε την πατατοσαλάτα με κρέμα που ήταν πεντανόστιμη, τα τραγανά ρολά με φέτα, ρακόμελο και μαυροσούσαμο που δεν τα χόρταινες και τα πολίτικα κεφτεδάκια τα οποία συνοδεύονταν με γιαουρτλού, σάλτσα και πίτες κομμένες ήταν καλομαγειρεμένα, με ωραία γεύση αλλά σχετικά βαριά για το στομάχι, βέβαια είναι πολίτικα οπότε θα είχαν κάποια μπαχαρικά παραπάνω.

Είναι το μόνο πιάτο από αυτά που δοκιμάσαμε που δεν παίρνει άριστα και ίσως οι πίτες που το συνόδευαν να έπρεπε να μην είναι στη βάση του πιάτου αλλά στο πλάι.

Συνοδέψαμε με 1/2 ημίγλυκο ροζέ και μετά πήραμε και άλλο 1/4, το οποίο ήταν δροσερό, ευκολόπιοτο. Όλα αυτά 22€ και μετά κέρασμα καρπουζάκι. Ένα μαγαζί που θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα, νομίζω ότι είναι value for money. Αξίζει να σημειωθεί το ευγενέστατο προσωπικό όλοι χαμογελαστοί και πολύ εξυπηρετικοί!!

02 Φεβ 2017

Βράδυ Παρασκευής και βρεθήκαμε στο Συγγρουόμενο για πρώτη φορά. Όταν φτάσαμε κατά τις 9 ήταν σχεδόν γεμάτο αλλά καθίσαμε σε καλό σημείο, χωρίς όμως να είμαστε πολύ άνετα.

Παραγγείλαμε την ποικιλία, κεφτέδες με πλιγούρι (από το μενού της ημέρας), απάκι και 1 λίτρο κόκκινο ημίγλυκο!! Ενθουσιαστήκαμε!! ότι υπήρχε στην ποικιλία νοστιμότατο (ιδιαίτερη αδυναμία στη γραβιέρα και το λουκάνικο), το απάκι εξαιρετικό και οι πλιγουροκεφτέδες μοναδικοί. Το κρασί είχε πολύ ιδιαίτερη γεύση και ήταν ευκολόπιοτο.

Νερό και ψωμί υπήρχαν συνέχεια στο τραπέζι. Για όλα αυτά δώσαμε 21,5€ 3 άτομα. Που θεωρώ καλή τιμή για ότι φάγαμε. Στο τέλος πήραμε άλλο 1/4 κρασί αλλά δε μας το χρέωσαν. Για την εξυπηρέτηση που διάβασα σε άλλες κριτικές, όντως ήταν μόνο ένα άτομο για όλο το μαγαζί αλλά σε όλη τη διάρκεια δεν είχαμε κάποιο θέμα με καθυστέρηση.