tofalaki

Μέλος από: Δεκ 2013

22 Ιαν 2015

Τρίτη απόγευμα και το μαγαζί αρκετα γεμάτο. Μεχρι και τις 10 που καθήσαμε δεν υπήρχε άδειο τραπέζι, απο ανθρώπους όλων των ηλικιών.

Ο χώρος οντως δε σε παρεμπεπε σε κατι αφρικανικο αλλά δε βαριέσαι. Αρκετα στριμωγμένα τραπέζια, στα θετικά, εχει τουαλέτα ΑΜΕΑ.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική. το μενού μεγάλο.

Παραγγείλαμε δυο σαλάτες (η μια με μοτσαρέλα, η αλλη με το μοσχάρι), πιτάκια με σως, λουκάνικο, 5 burgers και μια σπαλομπριζολα.

Δοκίμασα το americano. Ενα απλό μπέργκερ με κέτσαπ κ μαγιονέζα. "Καθαρό" μπιφτέκι με φρέσκιες τηγανητές πατάτες (προσωπικα δε μου άρεσαν, παραήταν crispy). Μου φάνηκε αρκετα σπιτική γεύση. Χωρις αυτο να σημαίνει πως ειναι κακό. Εγω μαλλον εχω στο μυαλό μου άλλο είδους μπέργκερ.

Απ οτι είδα στα αλλα τραπέζια, οι περισσότεροι προτίμησαν κοντοσουβλια και μπριζόλες και οχι τοσο τα burger. Λογικό.

Αυτα μαζι με 2-3 μπύρες και αναψυκτικά, μας βγηκε 20€ το άτομο.
Δεν το ευχαριστήθηκα.

Αν ξαναπάω θα ειναι για τα κρέατα του. Τα λιγουρευτηκα!

19 Ιαν 2015

Επισκεφτήκαμε το mall απόγευμα Σαββάτου για ψώνια οπου ηρθε η ωρα του φαγητού. Γνήσιοι μπεργκερομανείς, είπαμε να δοκιμάσουμε το GBK.
Θα μπα κατευθείαν στο ψητό: υπέροχο ΓΕΥΣΤΙΚΟ ζουμερό μπιφτέκι. Έμεινα άφωνη.

Δοκίμασα αυτη τη φορα ενα Classic burger μιας και δε μπορούσα να φάω γαλακτοκομικά, και μου πέρασε απο το μυαλό πως δε θα με ενθουσιάσει. Κι ομως, δεν ήθελα να τελειώσει ποτε. Δεν το συνόδευσα με πατάτες, ζήτησα να μου προσθέσουν και κέτσαπ. οι υπόλοιποι πήραν το taxi driver, ευχαριστημένοι έμειναν.

Πήραν επίσης, αλλα δε δοκίμασα, Caesar salad, chicken nuggets και ενα τυλιχτό σε κρουστα τυρί συνοδευόμενο με γλυκόξινη σάλτσα (sorry αλλα δε θυμάμαι καθόλου ονομασίες μιας και ελειπα κατα την παραγγελία)

Αυτα με δυο αναψυκτικά πληρώσαμε 49.2 €. Δεν το λες και οικονομικο αλλα αυτό το μπιφτέκι τους... μου εχει μείνει αξέχαστο.

Θα το ξαναεπισκεφτω συντομα

14 Ιαν 2015

Όμορφος μικρός χώρος, καθίσαμε στην πισω πλευρά στο αίθριο μιας και είχαμε και παιδι και σκύλο μαζι, με τα "μανιτάρια" δεν καταλαβαίναμε κρύο.
Άψογο σέρβις, σερβιριστήκαμε πολύ γρήγορα.

Πήραμε μοτσαρέλα στικς, σαλάτα του καισαρα και τηγανητές πατάτες με τσενταρ και μπέικον. Τα ορεκτικά άψογα. Μου έκανε εντύπωση η τιμη της σαλάτας. Γύρω στα 4,5 €.

Στο δια ταύτα, καλό μπέργκερ. Το ψωμάκι θα το θελα λιγο διαφορετικό (προσωπικα γούστα ειναι αυτα), μπιφτέκι απλό και νόστιμο.

Οντως, τα κρέατα τους ειναι απο δίκη τους φάρμα στα Σπάτα.
Γενικά καλη εντύπωση μου άφησε. Θα το ξαναεπισκεφτω

11 Ιαν 2015

Όμορφος χώρος, καλη εξυπηρέτηση, γεύση... ετσι και ετσι.
Το μπέργκερ του απλά καλο, μου φάνηκε μικρό.

Σαλάτα του Καίσαρα επιεικώς απαράδεκτη. Ανοστη, στεγνή, σαν να πέταξαν στο πιάτο έναν κουβα μαρούλι και τίποτα αλλο.
Περίμενα να σχολιάσει η σερβιτόρα κατι βλέποντας πως η σαλάτα δεν εχει φαγωθεί, δε μπορούσε άλλωστε. Στη θέση τους δε θα την χρεωνα.

Τπ, δεν ειναι αυτο το ζητούμενο.
Ηλπιζα σε κατι καλύτερο για το γειτονικό μας μαγαζί, αλλά δε θα ξαναπάω.

11 Ιαν 2015

Ενα μαγαζί οπου θα κανεις μια σταση για να πιεις έναν ζεστό καφέ και τίποτα παραπάνω. Φημίζεται επίσης και για την πιτσα του.

Χωρίζεται σε 3 χώρους, παραδόξως εχει και χώρο για τους μη καπνίζοντες αλλα αυτο ειναι κατι που σε ξεγελάει. Θα μπορούσε άνετα να ονομαστεί και "τεκές". Δεν υπάρχει εξαερισμός, η ατμόσφαιρα ειναι αποπνικτική απο το τσιγάρο.

Μια αλλη παρατήρηση: στο διπλανό τραπέζι ήταν μια κυρία με ενα μικρό σκυλάκι οπου άρχισε να γαυγιζει και ο ένας σερβιτόρος της ζήτησε να το βγάλει εξω γιατι... ενοχλεί.
Το τσιγάρο ομως, τσιγάρο.

24 Δεκ 2013

Γενναίες μερίδες, απαιχτες τηγανητες πατάτες (δοκιμάστε πατάτες με τσενταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια, και νουα)!!!

Εξυπηρέτηση καλη αλλα η κουζίνα τους αργεί.
Σε αποζημιωθούν ομως οι γεύσεις.

Επίσης δοκιμάσαμε τη σαλάτα με το φυστίκι.
3-4 μπέργκερ εχω δοκιμάσει απο εκει. Την επόμενη φορά θα τιμήσω τον Άγγλο ασθενή.
Το μοναδικό μπέργκερ που δεν ταίριαζε στα δικα μου τα γούστα είναι αυτο με την κρέμα φιλαδελφεια και την κόκκινη σάλτσα.

Και εδω θεωρώ πως έχει λίγο τσιμπημενες τιμές για μπέργκερ.

24 Δεκ 2013

Τις καλύτερες εντυπώσεις μου άφησε :))

Ο χώρος αψογος, αν και μικρός, με 1 πασάκι και 4-5 τραπέζια, χωρίς να υπάρχει ίχνος κόκκινου χρώματος. Πρωτοτυπία!
Με ανοιχτή κουζίνα, λιγουρευεσαι ο,τι μαγειρεύεται εκει μέσα χωρίς να σε παίρνουν οι μυρωδιές.

Εξυπηρέτηση άριστη, σου εξηγούν τα πάντα όσον αφορά τον κατάλογο

Γεύσεις... δεν εχω λόγια
Τα καλύτερα νουντλς που εχω φάει ασυζητητί!

2 μερίδες νουντλς με υλικά και σάλτσα της επιλογής σου, 3 σουβλάκια κοτόπουλο και χοιρινό, γουον τον με κιμά, 19€

Θα το επισκεπτόμαστε συχνά, αυτο είναι το μόνο σίγουρο
Ακόμα πιο συχνά βέβαια αν βάλουν στο μενού τους γουον τον με τυρί ;)

24 Δεκ 2013

Angus!!! Ναι, έχει angus!
Τρως μπέργκερ και το καταλαβαίνεις στη γεύση.

Χώρος μικρός αλλα φάστ φουντ θεωρείται, δε με ενοχλεί
Εξυπηρέτηση καλη. Σημαντικό είναι που η κοπέλα πάντα μας ενημερώνει για το πώς ψηνουν το μπιφτέκι κανονικά, medium, και αν έχεις κάποια άλλη προτίμηση το λες. Αλλα έτσι όπως το προτείνει το μαγαζί, λίγο κόκκινο εσωτερικά κ ζουμερό, είναι σούπερ.

Έχει 6-7 μπέργκερ με επιλογή για combo (με πατάτες)
Έτοιμες σαλάτες
Μικρά μπεργκεράκια
Γλυκά

Καλο θα ηταν να είχε λίγο πιο χαμηλές τιμές αλλα γνώμη μου είναι πως ΑΥΤΟ το μπιφτέκι τα αξίζει τα λεφτά του.
8-10€ τα burger combo

20 Δεκ 2013

Πηγάινουμε αρκετά συχνά στην συγκεκριμένη ψαροταβερνα οποτε καταλήγουμε στο Πορτο ΡΑφτη.

Μια ταβέρνα ακριβώς πάνω στη θάλασσα, ότι πρέπει για καλοκαίρι και μετα απο μπάνιο.

Τί ξεχωρίζω απο τα φαγητά του; Τα τηγανητα καλαμαρακια. Όπως ακριβώς πρέπει να είναι. Χωρίς να κολυμπάει στο λάδι και χωρίς να νιώθεις πως τρως λάστιχο.

Απο τα ορεκτικά του, ξεχωρίζει η αχινοσαλατα και η γαριδοσαλατα. Πιάτα που πάντα τα τιμώ.

Όσες φορές έχουμε πάρει ψάρι, είναι φρεσκοτατο. Μια μόνο φορά μας απογοήτευσε και αυτο γιατι ο συμπαθέστατος και εξυπηρετικοτατος σερβιτόρος, ενώ μας είπε πως έχει φρέσκο σημερινό ψάρι, δε φάνηκε να ηταν έτσι και αυτο φαινόταν στο χρωμα.

Τέλος πάντων, όπως και να χει κατατάσσεται σε κατηγορία εστιατορίου το συγκεκριμένο μαγαζί.

Αυτο φαίνεται και απο το ύφος του μαγαζιού, και απο την άψογη και επαγγελματική εξυπηρέτηση.

19 Δεκ 2013

Αγαπώ friday's αλλά αυτά του Φλοίσβου είναι από τα χειρότερα που έχω πάει.

Το μόνο που με ενθουσιάζει είναι η τοποθεσία.

Μου κάνει εντύπωση, πως σε μια αλυσίδα εστιατορίων να υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα των προιόντων τους.

Potato twister: 2 ίσως και 3 φορές δεν τρωγόταν αυτό το πιάτο. Οι πατάτες είχαν λασπώσει και ήταν μες στο λάδι. Όταν τους το αναφέραμε, μας το αντικατέστησαν χωρίς όμως καμία διαφορά λέγοντάς μας πως φταίει η πατάτα. Ίσως...

Το jack daniels burger που τρώω επίσης από εκεί, στου Φλοίσβου έχω διαπιστώσει πως το ψωμάκι είναι πάντα μπαγιάτικο.

Μαλλον θα προτιμήσω την επόμενη φορά τα fridays της Γλυφάδας ή των Αμπελοκήπων.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι