louki

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

ειχα επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι πριν 3-4 χρονια και επειδη οι τοτε γευσεις μου ειχαν φανει λιγο κοινοτυπες σε σχεση ειδικα με την τιμη δεν ειχα ξανακανει τον κοπο να ανεβω στον υπεροχο αυτο λοφο, που ετσι και αλλιως πυκνα συχνα επισκεπτομαστε για τη θεα. εναυσμα υπηρξε αυτη τη φορα μια ιντερνετικη προσφορα που παρειχε γευμα 2 ατομων με 50 ευρω. βεβαια απο οτι ειδα και το ιδιο το μαγαζι με τα ιδια σχεδον χρηματα παρεχει σχεδον το ιδιο μενου με ελαχιστες παραλλαγες, οποτε εχει καποιος και αυτη την επιλογη.

φτασαμε στο λυκαβηττο απο το θεατρο και προτιμησαμε να ανεβουμε καποια σκαλια ωστε να απολαυσουμε και τη θεα. για το χωρο δε χρειαζονται και πολλα λογια καθως οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι εχει ισως την καλυτερη θεα της πολης και συνεπως το μαγαζι και ειδικα οταν αρχιζει να σουρουπωνει ειναι μαγευτικο. αυτα βεβαια συνδυαζονται και με το αψογο στησιμο του μαγαζιου. και φυσικα και η εξυπηρετηση απο ολα τα ατομα του μαγαζιου ηταν ανεπιτηδευτα επαγγελματικη.

φτανοντας στο θεμα του φαγητου διαπιστωσα οτι δεδομενα ή αλλαξαν σεφ απο την τελευταια φορα που πηγα ή εκανε ενταντικα σεμιναρια. ολα μα ολα τα πιατα ηταν το ενα καλυτερο απο το αλλο.

αρχικα μας εφεραν ψωμακια που ηταν ζεστα και επισης περιειχαν και μαυρο και λευκο ψωμι με ελιες και αφρωδη οινο ενα ποτηρι για τον καθενα. απο πρωτο πιατο επιλεξαμε ποικιλία μανιταριών ελληνικής γης σοταρισμένα με απάκι Κρήτης, φρέσκο θυμάρι και σκόρδο, μαγειρεμένα με μαυροδάφνη και ανθόγαλο. ειναι σιγουρο οτι δεν εχω φαει καλυτερο πιατο στη ζωη μου οπουδηποτε και αν εχω παει. ενθουσιαστηκαμε τοσο που παραλιγο να φαμε και το πιατο. πραγματικα αν το ειχαν και ως κυριως πιατο θα το ειχαμε παραγγειλει αμφοτεροι. απιστευτης νοστιμιας και συνθεσης. μονο και μονο για αυτο θα ξαναπηγαινα!! επισης απο ορεκτικα παραγγειλαμε τραγανές κροκέτες γραβιέρας Κρήτης και φέτας Ηπείρου, πάνω σε υγρό παστέλι αμυγδάλου με μέλι και σουσάμι. σερβιρισμενα σε μαντεμι και με ωραιο food styling τοποθετημενες οι κροκετες επανω σε μελι και μυγδαλα. δεν ηταν ασχημο αλλα σιγουρα μπορεις να το φας και αλλου. βεβαια για να ειμαστε δικαιοι σε κροκετες τυριου ποσες δυνατοτητες προτωτυπιας να εχεις απο θεμα γευσης??

απο σαλατες επιλεξαμε ντακο με κρίθινο παξιμάδι ποτισμένο με λάδι τρούφας, ταρτάρ ντομάτας και αβοκάντο με τυρί κρέμα, ελιές, άγρια ρόκα. η αληθεια ειναι οτι η μυρωδια και η γευση του λαδιου τρουφας ηταν πολυ εντονη αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει οποτε δε με ενοχλησε καθολου. και χειμωνιατικη σαλατα με φύλλα πράσινης σαλάτας με προσούτο, καραμελωμένα καρύδια, πράσινο μήλο και αχλάδι, σπόρους από ρόδι, τυρί γκοργκοντζόλα και βινεγκρέτ μουστάρδας με θυμαρίσιο μέλι. τις σαλατες αυτες μας τις σερβιραν οι σερβιτοροι στα πιατα μας και ηταν πολυ νοστιμες και ευφανταστες.

απο κυριως πιατα παραγγειλαμε Φιλέτο μυλοκόπι με ζουλιέν καραμελωμένων λαχανικών, πράσινα φασολάκια, πατατούλες Νάξου και σάλτσα μενιέρ από βούτυρο, λεμόνι, κάπαρη και λουίζα. οι ποσοτητες εχω να πω οτι ειναι κανονικοτατες παροτι στα gourmet μαγαζια σου φερνουν μυρωδια φαγητου. τελεια μαγειρεμνεο και σερβιρισμενο και σε οσους αρεσει το ψαρι ειναι εξαιρετικη επιλογη και τελος Ταλιάτα μοσχαριου σιτεμένη 10 μέρες, ψημένη στην σχάρα, πάνω σε άγρια ρόκα και ψητά λαχανικά με σάλτσα παρμεζάνας. μαζι φερνουν λοιπον τη σαλτσουλα που περιχυνεις το κρεας και πραγματικα γευεσαι κατι εξαιρετικο. οντως καλοψημενο και γευστικο και με πολυ διαφορετικη γευση.

και εκει πλεον που ειχαμε σκασει απο το φαγητο θα ερχοντουσαν τα πολυποθητα γλυκα. γιατι παροτι το γευμα ηταν υπεροχο, το γλυκο ειναι αυτο που αφηνει τη τελικη πινελια και εντυπωση. παραγγειλαμε το Σοκολατένιο Ηφαίστειο που ηταν Σουφλέ σοκολάτας Callebaut με σαμπαγιόν πορτοκαλιού και παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης. τωρα καταλαβα γιατι το ονομασαν ετσι. γιατι δοκιμαζεις και εκρυγνυσε!!

εξαιρετικο σουφλε. επιτελους ενα σουφλε που οντως εχει μεσα ρευστη σοκολατα και απεξω ειναι τραγανο οπως πρεπει. η δε συνοδεια του παγωτου το απογειωνε. και τελος Σπασμένο μιλφέιγ με κρέμα diplomat, βανίλια Μαδαγασκάρης, φρούτα του δάσους και καραμέλα βουτύρου. επισης προλαβα να δοκιμασω μολις 1 κουταλια καθοτι εξαφανιστηκε με το που εφτασε στο τραπεζι.
εν κατακλειδι εχω να πω οτι εχω καιρο να φαω ενα γευμα τοσο ολοκληρωμενο, εννοώντας οτι δεν υπολειποταν σε γευση κανενα πιατο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη louki.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα
2017

Δευτερα βραδακι ανηφορησαμε προς Κεφαλαρι 6 ατομα για φαγητο στο συγκεκριμενο μαγαζι που ειναι σχετικα καινουργιο και ηθελα να το δοκιμασω. απο θεμα διακοσμησης εμενα προσωπικα αλλα και στη παρεα, μας αρεσε πολυ. ομορφα φωτισμενο και διακοσμημενο και κατι πολυ βασικο απαγορευοταν το τσιγαρο, καθως σε αλλα εφαμιλα μαγαζια της περιοχης τα χαρακτηριζεις ανετα εως και τεκε, οποτε αυτο βοηθησε να απολαυσουμε το φαγητο μας σαν ανθρωποι.

απο θεμα εξυπηρετησης ολοι ηταν ευγενεστατοι και πολυ εξυπηρετικοι αλλα δευτερα βραδυ ουσιαστικα ημασταν η μονη μεγαλη παρεα για εξυπηρετηση οποτε λογικο ηταν να μην υπαρχουν καθυστερησεις. δε μπορω να εκφερω αποψη τι γινεται οταν το μαγαζι ειναι γεματο. εμεις παντως μειναμε ευχαριστημενοι απο το σερβις.
απο θεμα φαγητου τωρα καθως ειμασταν μεγαλη παρεα δοκιμασαμε πολλα πιατα και προκαταβολικα να πω οτι μας αρεσαν ολα και σε ολους και επισης οι ποσοτητες ειδικα στα κυριως πιατα ηταν πολυ ικανοποιητικες.

εννοειται οτι μας εφεραν νερο εμφιαλωμενο και ντιπακια με ψωμακια και κριτσινια τυριου που ηταν πολυ νοστιμα. απο ορεκτικα επιλεξαμε φετα σε φυλλο καταιφι και αρωμα ουζομελου (6ευρω) το οποιο ηταν πολυ διαφορετικο, καθοτι ηταν σε πηλινο τυρι σκεπασμενο με καταιφι, πολυ νοστιμο και ιδιαιτερο, spring rolls με κιμα, μπεικον και τσενταρ (6ευρω) επισης πολυ νοστιμα και το τσενταρ ερεε αφθονο σερβιρισμενα σε μαντεμενιο πλατο και cheese cake γλυκιας κολοκυθας με ανθοτυρο και βαση ταρτας (7ευρω) το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσε στους φιλους λιγοτερο, το οποιο δε καταλαβαινες τη γευση της κολοκυθας για οσους δε τους αρεσει τοσο αλλα ηταν πολυ γευστικο.

απο σαλατες επιλεξαμε ατομικες και πηραμε ceasar (5ευρω) που αρεσε, black and blue (7ευρω) που ειχε μεσα φιλετο μοσχαρι και blue cheese με ροκα σπανακι και μπαλσαμικο, παρα πολυ γευστικη και πρωτοτυπη και mesclun (5 ευρω) Που ειχε μεσα προσουτο, παρμεζανα, συκα, καραμελωμενα κρεμμυδια και σαλτσα μελιου. επισης πολυ γευστικη και μειναμε ολοι ευχαριστημενοι απο τις επιλογες μας. παροτι δε ατομικες σαλατες η ποσοτητα δεν ηταν μικρη οπως σε αλλα εστιατορια που εχουμε φαει, αλλα κανονικοτατη.
και αφου σχεδον ειχαμε χορτασει ηρθε και η ωρα των κυριως πιατων για να μας αποτελειωσει.
εγω προσωπικα παρηγγειλα φιλετο κοτοπουλο Thai με γαλα καρυδας, κιτρινο καρυ και κασιους, το οποιο το εφερναν σε ενα μπολακι, σε ενα αλλο μπολακι ειχαν το ρυζι μπασματι που το συνοδευε και ενα 3ο μπολακι για να γινει το σχετικο ανακατεμα. σαν food styling εξοχο σα γευση εξοχοτερη. πολυ πιο νοστιμο και απο αμειγως ινδικα εστιατορια (10ευρω)
πηραμε επισης Jack Daniels chicken Με πουρε πατατας και σαλατα (10 ευρω) που οπως λεει και το ονομα του ειχε σως με το ανωτερω ουισκυ και ηταν επισης πολυ ωραιο γευστικα.

ενα cheeseberger και 2 Carameliazed onions burger που στοιχιζε το καθενα 10 ευρω και απο οτι ειδα τους φιλους μου το εξαφανισαν και ηταν πολυ ικανοποιημενοι γευστικα και τελος σπαγγετι με καπνιστη πανσετα (8 ευρω) που επισης αρεσε παρα πολυ στη φιλη μας.

φυσικα δεν ελειψαν και τα αναλογα ποτα. οι παρεα επελεξε διαφορες μπυρες μεγαλες σε μεγεθος που κοστιζαν 5 ευρω και εγω προτιμησα ποτηρι κρασι ακακιες που επισης κοστιζε 5 ευρω. το μονο θεμα ειναι οτι απο κρασι σε ποτηρι εχουν νομιζω 3 επιλογες σε συνολο, δλδ ενα σε λευκο, ενα σε κοκκινο και ενα σε ροζε. θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να εμπλουτιστει λιγο.

γενικα με τα κουβερ ο λογαριαμσος ηρθε κοντα στα 156 ευρω για 6 ατομα που φυγαμε απο το μαγαζι απολυτα ικανοποιημενοι, σκασμενοι απο τη ποσοτητα του φαγητου και σαν ατμοσφαιρα δε μας ενοχλησε απολυτως τιποτα. το συνιστω οπωσδηποτε για δοκιμη ειδικα σε οσους μενουν σε κοντινες με εκει περιοχες

Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα
2017

μετα απο πολυ καιρο που ειχα να δω ενα φιλο μου αποφασισαμε καθημερινη μεσημερι να κινηθουμε στην περιοχη των πετραλωνων για φαγητο αρχικα και μετα για καφε. η περιοχη και ειδικα η οδος Τρωων εχει πολλα μαγαζια για φαγητο και ο φιλος μου προτεινε το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και πριν 10 μερες ειχε ξαναπαει με παρεα και του αρεσε.
σα χωρος εχει 2 αιθουσες μια εντος καταστηματος και μια που σκεπαζεται με τεντες. βεβαια η αληθεια ειναι οτι παροτι καθησαμε μεσα εγω ψιλοκρυωνα λιγο καθοτι ο αλλος χωρος δεν ηταν σκεπασμενος και καθοτι σχετικα εννιαιο εμπαινε αρκετο αερακι.
η κοπελα που ηρθε για τη παραγγελια ηταν ευγενικη μας εφερε ψωμι και νερο βρυσης (κατι που εκτιμω ιδιαιτερος να εχεις εσυ τι δυνατοτητα να ζητησεις αν θες εμφιαλωμενο)
παραγγειλαμε φαβα σαντορινης με λιγο κρεμμυδακι η οποια δεν ηταν πολυ επιτυχημενη καθοτι δεν ηταν επαρκως αλεσμενη και ηταν σε κομματια. αυτο για τη φαβα που ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα το θεωρω πολυ κακο και χανει ολη τη γευση. βεβαια ενεκα πεινας την ταραξα.
φετα πικαντικη που ηταν φετα στο φουρνο σε αλουμινοχαρτο με πιπερια, ντοματα και μπουκοβο που ηταν αρκετα νοστιμη και 1 κιλο αρνισια παιδακια καθως και μισο κιλο λευκο κρασι. τα παιδακια ηταν μετριας γευσης και λιγο καμμενα στις ακρες ενω το κρασι δοκιμασα μια γουλια και καταλαβα οτι θα ηταν μεγαλο λαθος να το πιω και φυσικα δε το αγγιξα. η νεκροψια θα δειξει αν ο φιλος μου αυριο θα εχει πονοκεφαλο!!! ολα τα παραπανω στοιχισαν σε συνολο 39 ευρω.
γενικα ενα σχετικα τιμιο μαγαζι σε τιμες αλλα με μετριες γευσεις. θεωρω οτι με 20 ευρω το ατομο τρως καλυτερα

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

με μια δελεαστικη ιντερνετικη προσφορα αποφασισα να επισκεφτω το εν λογω καταστημα περιπου ενα μηνα πριν τη ληξη του κουπονιου που ειχα αγορασει.

τηλεφωνησα λοιπον στο μαγαζι και απαντησε μια αγενεστατη κυρια η οποια μου ειπε οτι θα ηταν αδυνατον να με εξυπηρετησει Παρασκευη (θεε μου τι ζητησα και εγω) και θα ηταν δυνατον μονο Τριτη. τελικα τα μνημονια μονο εμενα επηρεασαν σε αυτη τη ζηση.. προφανεστατα η μερα δε βολευε και με τουτα και με κεινα φτασαμε σχεδον 4-5 μερες μεχρι τη ληξη της προσφορας οποτε οπλιστηκα με θαρρος και ειπα να ξανα αναζητησω τραπεζι για Πεμπτη αυτη τη φορα. παλι η ιδια ανεδης κυρια που αρχιζε να φωναζει οτι ολοι κανουμε το ιδιο και τα αφηνουμε τελευταια στιγμη. της ειπα οτι ειχα ξαναπροσπαθησει αλλα μου απαντησε οτι ολοι τα ιδια λεμε. ολα αυτα οπως ειναι αντιληπτο ειναι αυτογκολ απο τα αποδητηρια για το μαγαζι καθοτι η προσεγγιση και η εξυπηρετηση ειναι εξισου βασικα με το φαγητο. αφου λοιπον της ειπα οτι τοτε θα ακυρωσω το κουπονι δεχθηκε να παμε αλλα μετα τις 9 το βραδυ, οπερ και εγενετο.

φυσικα δε χρειαζεται να πω οτι οι ορδες των πελατων απλα δεν υπηρχαν και ηταν ακομη 2-3 παρεες στο μαγαζι οταν πηγαμε.
σαν τοποθεσια ειναι κεντρικα στην Αργυρουπολη και απο θεμα παρκινγκ νομιζω οτι για τους γνωστες της περιοχης δεν ειναι δυσκολο να βρεθει.
απο θεμα μαγαζιου οχι κατι ασυνηθιστο. ενα κανονικο μαγαζι μεσαιας χωρητικοτητας.
ο σερβιτορος του μαγαζιου ενω ηταν μεν ευγενικος ειχε κατι παραξενο καθως οπως διαπιστωσε το φιλαρακι μου μας κοιτουσε περιεργα. το προσπερναω καθοτι δε το προσεξα αλλα γενικοτερα επιδεχεται βελτιωσης.
απο θεμα φαγητου στην αρχη ηρθαν νερο και ψωμακι ψητο και ζεστο με λαδι και ενα ντιπακι τυροσαλατας.
ξεκινησαμε με ορεκτικο σαγανακι τηγανιτο που κοστιζε 5 ευρω και ηταν μετριο προς το καλο. οχι παντως κατι ιδιαιτερο. συνεχισαμε με σπετσοφαι που ναι επιτελους φαγαμε κατι πραγματικα νοστιμο. ηταν μακραν το καλυτερο πιατο με νοστιμη σαλτσα και πολυ γευστικο, κοστιζε 5,80 ευρω.
αποφασισαμε να δοκιμασουμε τηγανια κοτοπουλο το οποιο δε μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο και κοστιζε 5,80 ευρω και χοιρινα μπριζολακια Φλωρινας με πατατες και σαλτσα μπρουσκο που κοστιζαν 9 ευρω. βασικα ηταν 2 κομματια κρεας επανω σε ενα βουνο τηγανιτες πατατες. το φιλαρακι μου ενθουσιαστηκε με τη σαλτσα. εγω δε τα τιμησα δεοντως να πω την αληθεια και εφαγα λιγο κρεας απλα.
τελειωσαμε με κρασι λευκο αμβουργου 500ml που κοστιζε 5 ευρω και ηταν καταπληκτικο οφειλω να ομολογησω.
σαν εμπειρια δεν αξιζε να ξενητευτω απο το κεντρο με 2 βαθμους και μηχανη να ανεβω μεχρι Αργυρουπολη αλλα ας οψονται πολλοι παραγοντες.
στο τελος βεβαια πληρωσαμε μολις 12.60 επιπλεον απο τα 5 ευρω που ηδη ειχα πληρωσει (λογω προσφορας) άλλα θεματα ειναι τα βασικα.
συμπερασμα βελτιωση σε ολους τους τομεις και γρηγορα

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Εκμεταλλευομενη τη για δευτερη συνεχη χρονια διοργανωση του dine in ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι καθοτι ηταν πολυ ελκυστικο το μενου που εβγαλε και το κοστολογισε 30€ το ατομο. δλδ συνολο 60€ τα δυο ατομα. το μενου ηταν καθορισμενο και σου αφηνε 2 επιλογες μεταξυ σαλατας, κυριως και γλυκου. ετσι καθοτι ειμασταν 2 ατομα πηραμε και απο τις 2 προσφερομενες επιλογες ωστε να δοκιμασουμε περισσοτερες γευσεις.

καταρχην ο χωρος που ειναι εργοστασιακου τυπου μας αρεσε γενικα και το μεγαλο συν ειναι οτι ο εντος χωρος ειναι μη καπνιστων κατι που επιτελους σου επιτρεπει να απολαυσεις το φαγητο σου χωρις την καπνιλα μεσα στο χωρο. οι καπνιστες βολευονται σε εναν εξωτερικο χωρο του μαγαζιου που αυτη την εποχη ειχε αναμενες σομπες υγραεριου ωστε να θερμαινεται. επισης και το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και ο χρονος αναμονης αναμεσα στα πιατα ηταν νομιζω ο ιδανικος προκειμενου να εχεις χρονο να φας το πιατο σου και να πας στο επομενο.

απο θεμα μενου λοιπον αρχικα μας εφεραν ψητο ψωμακι μαυρο με αλατι χοντρο και λαδι σε ενα ωραιο ξηλινο σκευος. γενικοτερα επειδη εχω αδυναμια στο ψητο ψωμι ηταν μια ωραια πρωτη προσεγγιση. για καλοσωρισμα μας εφεραν μεσα σε παλιο παραδοσιακο μπρικι και σε 2 μικρα ποτηρακια ελληνικου καφε μια σουπα με πατατα με μπεικον. πολυ ευφανατστη παρουσιαση και πολυ ωραια γευση με εντονη την επιγευση του μπεικον. οι σαλατες που υπαρχαν στις επιλογες και τις παραγγειλαμε και τις 2 ηταν μαριναρισμενα σαλατικα & λαχανικα με βινεγκρετ μελιου και μουσταρδας και μια με λαχανο-πορτοκαλι και ψητη πανσετα, κρουτον, κοκκινες πιπεριες και καροτο με βινεγκρετ πορτοκαλι & τζιτζερ. ηταν και οι δυο πολυ ευγεστες και δροσερες, ξεχωριζω τη 2η που μου αρεσε λιγο περισσοτερο. επισης επιτελους μια σαλατα με λαχανικα που σερβιρεται με τσιμπιδα και σου επιτρεπει να τη βαλεις στο πιατο σου σαν ανθρωπος και να μη χανεται η μιση στο δρομο.

απο ορεκτικο η επιλογη ηταν πατατες με αυγα και σαλαμι και κρεμα παρμεζανας, ενω οι πατατες ηταν αχυρο, δλδ ουσιαστικά η πατάτα τριμενη σε τριφτη. ηταν πολυ ωραιο πιατο απλα επειδη τα αυγα ηταν μελάτα αυτο εμενα επειδη δεν ειμαι φαν του μελατου αυγου δε δοκίμασα τα αυγά. επισης σαν ορεκτικο μας εφεραν 2 τυλιχτα πιτακια με μαριναρισμενο κοτοπουλο με καρυκευματα και σαλτα γιαουρτιου.

Μικρογραφια γυρου και πολυ εύγευστο και ευφάνταστο ορεκτικό και χορταστικό. με ολα τα παραπάνω είχαμε σχεδόν χορτάσει καθώς οι μεριδες ειναι πολυ ικανοποιητικες αλλα ειχαμε φτάσει μονο μεχρι τη μεση του μενου. απο τα κυριως επιλεξαμε το μοσχαρακι με πουρε το οποιο ηταν καλομαγειρεμνεο και ο πουρες φανταστικος, απο τους πιο ωραιους που εχω φαει και Γιουβετσι απο θαλασσινα με γαριδες και καλαμαρι και κροκο κοζανης. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο για τους λατρεις των θαλασσινων. ολα αυτα τα συνοδευσαμε (μεσα στη τιμη του μενου) με ενα μπουκαλι λευκο κρασι Λαντιδη. μετα απο τελειο χορταστικοτατο και πολυ ωραιο γευμα ηρθαν και τα γλυκα να μας αποτελειωσουν τα οποια ηταν γλυφιτζουρια σοκολατας, που ηταν μπαλα παγωτου, επικαλυμενο με σοκολατα που το προσφεραν με σαλτσα καραμελας και κρεμα λεμονιου με παγωτο βανιλια και σαλτσα με φραουλες και βατομουρο. το πρωτο γλυκο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο παροτι ωραιο, το 2ο ομως ηταν απιθανο. εκπληκτικη οσο πρεπει ξινη γευση λεμονιου που πηγαινε εκπληκτικα με τη σαλτσα.
σε γενικες γραμμες μια εξαιρετικη βραδια και γευστικα και σαν εμπειρια στο χωρο. επισης να πω οτι η μουσικη ειναι διακριτικη και τα τραγουδια πειραγμενα οσο πρεπει για lounge καταστασεις

Μεξικό - Κούβα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
2017

Ως λατρης της Μεξικανικης κουζινας ειχα βαλει στο ματι το συγκεκριμενο μαγαζι εδω και πολυ καιρο λογω των καλων σχολιων που ειχα ακουσει ομως δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω.

Προχτες μεσημερι καθημερινης ομως βρηκα την ευκαιρια να παω μεχρι τη Ν. Φιλαδελφεια και επιτελους να δοκιμασω τα πιατα του. σαν χωρος θεωρω οτι ειναι απο τους πιο ωραια διακοσμιμενους απο οσα μεξικανικα εστιατορια εχω επισκεφτει ως τωρα. Το σερβις επισης ηταν ικανοποιητικο αν και οταν το επισκεφτηκαμε ειμασταν σε συνολο 2 παρεες οποτε δε μπορω να κρινω.
απο θεμα φαγητου εκ προιμιου να πω οτι οι μεριδες ειναι τεραστιες και σιγουρα δε τις καταφερνει ενα ατομο με τιποτα. επισης δεν τσιγκουνευονται τα υλικα που χρησιμοποιουν κατι πολυ θετικο.

Παραγγειλαμε λοιπον Τσιμιτσαγκας με κιμα και τηγανητες πατατες, Κουασεντιλια με κοτοπουλο και εντιλαντας με κοτοπουλο και ρυζι. παραγγειλαμε επισης και μια μπυρα με τεκιλα καθοτι σε μεξικανικο. μαζι με αυτα αρχικα μας εφεραν και πιτουλες με 2 ντιπακια. ολα τα ανωτερω κοστισαν 30,40€

Απο θεμα γευσεων ολα ηταν πολυ ικανοποιητικα και δε μας ξενισε απολυτως τιποτα. φυσικα και θα το ξαναεπισκεφτουμε στο μελλον καθοτι μας αφησε πολυ καλες εντυπωσεις. επισης για το συγκεκριμενο καταστημα μπορεις να βρεις και εκπτωση απο 15 εως 20% με διαφορες προσφορες που υπαρχουν.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα

επιλεξαμε για ρεβεγιον Χριστουγεννων φετος να κανουμε την αλλαγη και να κατευθυνθουμε προς την περιοχη της Σταματας, καθοτι εμαθα πως εκεινη τη μερα θα ειχε και ανρι στη σουβλα εκτος ολων των αλλων. παροτι η Σταματα θεωρητικα ειναι μακρια απο την εθνικη οδο δεν κανεις παρα μονο περιπου 20 λεπτα ωστε να φτασεις στο σημειο. βεβαιως και ενα gps θα βοηθουσε πολυ τη κατασταση. φτανοντας στην εξοχη λοιπον το μαγαζι βρισκεται σε ωραια θεση και μεσα ειναι ενας πολυ μεγαλος χωρος με κεντρικο κυκλικο τζακι. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο βεβαια. ενα κανονικο μαγαζι με οχι ιδιαιτερη διακοσμηση, αλλα αυτο δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει και ιδιαιτερα σε μια τετοια ταβερνα.
απο θεμα εξυπηρετησης σογουρα πρεπει να λαβω υποψιν οτι ηταν χριστουγεννα μεσημερι., το μαγαζι καταμεστο και οι σερβιτοροι τρεχαν πανικοβλητοι. παρολα αυτα ο χρονος αναμονης δεν ηταν ιδιαιτερος και ολοι ηταν ευγενεστατοι.
απο θεμα φαγητου λοιπον. στα θετικα οτι επανω στο τραπεζι υπηρχε ψωμακι το οποιο ηταν ζυμωτο και πολυ ωραιο. για ορεκτικα παραγγειλαμε σαγανακι και τυροκροκετες. δεν εχω παραπανο. ειδικα το σαγανακι ηταν πολυ ευγευστο. οι τυροκροκετες για να πω την αληθεια δε με ενθουσιασαν και τοσο πολυ, αλλα στεκοταν. για κυριως παραγγειλαμε μια μεριδα παιδακια και μια μεριδα περιπου 600γρ ψητου αρνι σουβλας. ολα ηταν πολυ νοστιμα και καλοψημενα. μαζι με αυτα μας εφεραν ενα εμφιαλωμενο μπουκαλι νερου χωρις να το ζητησουμε αλλα δε μας ενοχλησε και μια μπυρα που παραγγειλαμε., ολα τα ανωτερω κοστισαν 42 υερω. στο τελος του γευματος μας κερασαν γλυκακια που αποτελουνταν απο καρυδοπιτα. πορτοκαλοπιτα και χαλβα. εξαιρετικα ηταν.
σα γενικη εικονα μαγαζιου μας αρεσε καθως η σχεση ποιοτητας και τιμης ηταν πολυ καλη. το μονο που θα ηθελα παραπανω θα ηταν μια ελαφρια μουσικη να συνοδευει το φαγητο μας, καθοτι το μονο που ακουγοταν ηταν η οχλαγωγια του κοσμου. θα προτεινα σιγουρα μια επισκεψη και μετα σιγουρα θα μπορουσε να συνδυαστει και με καμμια βολτα στη Λιμνη του Μαραθωνα καθως ειναι πολυ πολυ κοντα

Beer Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σαββατο βραδυ επισκεφτηκαμε το Ζυθο παρουι εχω περασει απειρες φορες απο μπροστα και ποτε δεν ετυχε να μπω. η αληθεια ειναι οτι εκμεταλλευτηκα και μια προσφορα που εβγαλε στο ιντερνετ για μια καλη εκπτωση 15 ευρω οποτε αυτο ηταν και ενα εξτρα κινητρο να το επισκεφτουμε. η περιοχη του Χαλανδριου παροτι πολυ ωραια εχει τεραστιο προβλημα στο παρκινγκ. βεβαια εμεις σταθηκαμε τυχεροι και βρικαμε αμεσως αλλα παρολα αυτα εχει τυχει και να φυγουμε απο την περιοχη λογω ελλειψης παρκινγκ.
το μαγαζι απο θεμα διακοσμησης ηταν πολυ ωραια στολισμενο αλλα ειμαστε και σε εποχη γιορτινη χριστουγεννιατικη. συνεπως δε μπορω να ξερω πως ειναι σε μια κανονικη κατασταση, αλλα οπως και να εχει ο χωρος ηταν πολυ ζεστος και φιλοξενος και επαιζε και μια νδιακριτικη μουσικη που εμενα μου αρεσε πολυ. πιθανως δεν ειναιο η μουσικη που εχουμε συνηθισει σε μπυραρια αλλα εγω θεωρω οτι οταν τρως κιολας δε χρειαζεται η μνουσικη να ειναι πολυ "βαρβαρη".
παμε στο φαγητο τωρα. δε δοκιμασαμε πολλα πιατα γιατι ηταν ολα πολυ μεγαλα σε μεριδες και πολυ χορταστικα. πηραμε λοιπον απο τα ορεκτικα ενα πιατο που λεγοταν kaskaval και το οποιο ηταν κασερι σαγανακι με σαλτρα bbq, κρουτον και ελιες. σερβιρισμενο σε ενα μεγαλο τηγανι οπως βγηκε απο τη φωτια. εξαιρετικο πιατο, παρα πολυ νοστιμο και προτοτυπο. κοστιζε 8 ευρω. για κυριως πηραμε το καραμελομενο κοτσι για 2 που κοστιζε 21 ευρω. συνοδευοταν απο λαζαχο, πατατες βραστες και μουσταρδα. ηταν ωραιο γευστικα και αρκετα μεγαλο σε ποσοτητα. απο μπυρα δοκιμασαμε 1 λιτρο βαρελισιας μπυρας WARSTEINER που κοστιζε 8 ευρω και ηταν εξαιρετικη. γενικοτερα ηταν μια καλη εμπειρια και αισθητικα και γευστικα οποτε θα ξαναπηγαινα και με μεγαλυτερη παρεα

Μοντέρνα κουζίνα - Γκάζι, Αθήνα

χαλαρο βραδακι καθημερινης ειπαμε να δοκιμασουμε ενα απο τα σχετικα καινουργια μαγαζακια που εχουν ανοιξει στους δρομους γυρω απο το Γκαζι. για το συγκεκριμενο ειχα διβασει καλα λογια σε καποια αρθρα και ειπαμε να δοκιμασουμε καινουργιες γευσεις.
ο χωρος ειναι μικρος με μολις 5 τραπεζια στο εσωτερικο του, αλλα εχει πολυ ωραια διακοσμηση και ατμοσφαιρα και ωραιες λαμπες που κρεμονται απο το ταβανι. ο σερβιτορος ειναι πολυ εξυπηρετικος και ευγενικος οχι διεκπαιρεωτικα αλλα νομιζω πραγματικα ειχε μεγαλη διαθεση να περιποιηθει τους πελατες του.
απο θεμα φαγητου τωρα που ειναι και το σημαντικοτερο. δοκιμασαμε μαστελο με σαλτσα λεμονιου, το οποιο ειχε και καραμελωμενη κρουστα ζαχαρης. ηταν πολυ ωραιο και διαφορετικο και αρκετο σε ποσοτητα. διαφορετικη γευση απο τα καθιερωμενα εδινε και η ζαχαρη αλλα και η γευση του λεμονιου. κοστιζε 9 ευρω.
πηραμε επισης μια σουπα ταιλανδεζικη που την προτεινε ο σερβιτορος η οποια ηταν και spicy λογω ginger η οποια ενθουσιασε την παρεα μου που την εφαγε.
αν θυμαμαι καλα την ονομαζαν Tom Kha Kai. εκανε 9 ευρω και ενω ανηκει στα ορεκτικα μπορει πολυ ανετα να τη φαει καποιος και ως κυριως καθως ειναι πολυ χορταστικη. για κυριως δοκιμασαμε Χουνκιάρ Μπεγιεντί που ειναι Πολίτικη Τουρκική συνταγή με κοκκινιστό μοσχάρι που σερβίρεται σε ένα κρεμώδη στρώμα πουρέ μελιτζάνας. διαφορετικη γευση και πολυ ωραιο πιατο. κοστιζε 10,50 και επισης για ενα πιατο που ειχα διαβασει καλες κριτικες και ημουν υποψιασμενη να δοκιμασω που λεγοταν Tajine. στο σερβιρουν Σε ενα πήλινο σκεύος με κωνικό καπάκι και περιεχει αρνάκι με κους κους, αποξηραμένα βερίκοκα και δαμάσκηνα, αμύγδαλα, κόλιανδροβκαι σαφράν. οφειλω να πω οτι ηταν νοστιμοτατο και κοστιζε 10 ευρω. ηπιαμε και κρασακι ημιλγυκο 4 ευρω το ποτηρι και μπυρα 5 ευρω. για το τελος κρατησαμε να φαμε και ενα γλυκακι που ηταν ενα πολυ διαφορετικο μιλφειγ. στην πραγματικοτητα δεν ειχε σχεση με μιλφειγ οποτε δε ξερω γιατι το ονομασαν ετσι. ειχε μους με μαστιχα και φυλλο καταιφι το οποιο ηταν οπως το αγοραζει καποιος. χωρις ζαχαρη ουτε καψιμο. και απο πανω ειχε φυστικι. ηταν ενα ελαφρυ γλυκο για το τελος αν και η αληθεια ειναι οτι αυτο ηταν το λιγοτερο ωραιο πιατο που δοκιμασα εκει.
γενικοτερα ηταν μια πολυ καλη εμπειρια φαγητου που η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο καταστημα για να "χτυπησει" τα γυρω εφαμιλα μαγαζια που εχουν πολυ πιο χαμηλες τιμες, πρεπει να εστιασει στην ποιοτητα, το οποιο επι του παροντος και κανει. νομιζει οτι αξιζει μια επισκεψη.

Μεξικό - Κούβα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

χαλαρο βραδυ τρίτης ειπαμε παρεα 4 ατομων να κανουμε το ταξιδι προς Ν. Ερυθραία και να δοκιμασουμε και αυτο το μεξικανικο μιας και ειναι στις αδυναμιες μας αυτη η κουζινα. το μαγαζι βρισκεται απεναντι απο μια μικρη πλατεια και παρκινγκ βρισκεις σχετικα ευκολα καθως δεν ειναι επανω σε πολυσυχναστο δρομο. το εσωτερικο του καταστηματος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα δεν υπηρχε κατι που να μας ξενισε. ενας ζεστος χωρος με τζαμαριες περιμετρικα. ο υπευθυνος του μαγαζιου ηταν ευγενικος και εξυπηρετικος και τα φαγητα ηρθαν σχετικα γρηγορα. βεβαια στο μαγαζι ειμασταν 2 παρεες, οποτε δε μπορω να ξερω πως ειναι η εξυπηρετηση αν το μαγαζι θα ειχε περρισότερο κοσμο.
στο θεμα του φαγητου τωρα.
παραγγειλαμε νατσος με γουαγκαμολε τα οποια για 4 ατομα ηταν υπερ-αρκετα σε σημειο που εμειναν τα περισσοτερα και ηταν πολύ νοστιμα που κοστιζαν 2,70€, απο σαλατα παραγγειλαμε μια εξαιρετικη η οποια ηταν σε φωλια (απιστευτης νοστιμιας) με φασολια, μαρουθλι, cheddar, ντοματα) κοστους 8€ και σαν κυριως παραγγειλαμε 2 πιάτα κεσαντιγιας με γεμιση πικαντιγιο (το οποιο ειναι αρωματισμενος κιμας με μπαχαρικα) και συνοδευοταν απο ρυζι basmati με πουρε φασολιων. εξαιρετικο πιατο, καλοψημενο και πολύ νοστιμο. κόστιζε 9€ έκαστο. ενα πιατο τσιμιτσαγκας με κοτοπουλο επισης εξαιρετικο, καλοψημενο και πολυ νοστιμο κοστους 9,5€ και εντσιλατας το οποιο επισης ηταν εξαιρετικο κοστους 9€. ηπια και 4 μπυρες η οποιες κυμαινονταν απο 3€ έως 4,5 η βιολογικη Ρεθυμνιακη που με μεγαλη εκπληξη ανακαλυψα οτι διεθετε το μαγαζι.
σε γενικες γραμμες ενα ωραιο μεξικανικο μαγαζι με πολυ νοστιμα πιάτα και δεν υπηρχε κατι να μας απογοητευση ή να μη μας αρεσει.
το μονο αρνητικο ηταν το γεγονος οτι οταν ζητησαμε στο τελος του δειπνου γλυκο μας ειπε οτι ειχαν τελειωσει!!!! προφανως δεν ειχε ή δεν ηθελε να φτιαξει για 1-2 παρεες που υπηρχαν εκεινη την ημερα, αλλα παρολα αυτα δε γινεται ενα εστιατοριο οτι μερα και να ειναι να μην παρεχει και καποιο γλυκο απο τον καταλογο ή μη στους πελατες τους.
κατα τα λοιπα θα ξαναπηγαινα ευχαριστα