louki

Μέλος από: Ιαν 2014

21 Δεκ 2017

Μεσημερι κυριακης μας καλεσαν λογω γιορτης να βγουμε παρεα και βγηκαμε 11 ατομα στην εν λογω ταβερνα που για τους γωνριζοντες ηταν τα παλια Μπακαλιαρακια που υπηρχε στο Αλσος του Ιλιου. γενικα σα περιοχη ειναι συμπαθητικη καθοτι τα μαγαζια ειναι σε πεζοδρομο και μεσα στα πευκα του αλσους, οποτε παροτι βρισκεσαι κεντρικοτατα εχεις την αισθηση οτι εισαι και λιγο εκτος.
σα χωρος βεβαια παντελως αδιαφορος. καμμια πινελια. απλα κλεισαμε ενα χωρο και βαλαμε τραπεζοκαθισματα.

απο θεμα τιμων δε μπορω επ' ακριβως να μιλησω, καθοτι πληρωσε ο εορτάζων, αλλα επειδη ρωτησα τι γινεται οι τιμες ειναι ικανοποιητικες για μια κλασικη οικογενειακη ταβερνα. φυσικα δε μιλαμε για μαγαζι για ιδιαιτερη γευσιγνωσια ή κατι ιδιαιτερο. μιλαμε για τη κλασικη ελληνικη ταβερνα, με ικανοποιητικες γευσεις (καθοτι εχουμε φαι σε παρομοιες ταβερνες και παντοφλες) και γενικα ενας πολυ decent χωρος για μια οικογενειακη ή παρεΐστικη μαζωξη.

απο φαγητα παραγγειλαμε σχεδον τα παντα. κοντοσούβλι που ηταν λιγο στεγνο μπορω να πω, λουκανικο που ηταν ικανοποιητικο, φυσικα μπακαλιαρο (λογω του προηγουμενου backround του μαγαζιου) με την αναλογη σκορδαλια, που ηταν πραγματικα πολυ ωραιος και συστηνεται, καλαμαρακια τηγανιτα που επισης ηταν οκ, ψητα παΐδακια λιγο αδιαφορα σε γευση και 2 ψητα μπιφτεκια με πατατες τηγανιτες και απο σαλατες χωριατικες που δυστυχως ειχαμε σκασει και εμειναν και καλσικα τζατζικι να συνοδευει το κρεας και κρασι κοκκινο χυμα που εγω τουλαχιστον περιμενα κατι καλυτερο.

γενικα για αυτα τα μαγαζια εκτος αν ειναι κατι πραγματικα αναξιοπρεπες, ανηκουν σε ενα ειδος που δε μπορεις να πεις πολλα για τη ποιοτητα ή τις γευσεις. ειναι οτι πιο κλασικο ελληνικο.

το συγκεκριμενο μαγαζι φυσικα θα το προτεινα σε μια παρομοια περιπτωση που απο οτι καταλαβα ο λογαριασμος δεν ηρθε ιδιαιτερα τσουχτερος για αυτα που φαγαμε και τα ατομα που ειμασταν.

φυσικα αν καποιος δε μενει στις εκει περιοχες, προφανως και υπαρχουν απειρα μαγαζια του ειδους σε ολους τους Δημους της Αθηνας.

21 Νοε 2017

Μιας και ειχα πολυ καιρο να επισκεφτω τη πλατεια της Καισαριανης, θεωρησα μια ιντερνετικη προσφορα του καταστηματος εξαιρετικη ευκαιρια να ανηφορισω προς τα εκει. παροτι πλεον χειμωνας που δεν αφηνει περιθωρια να καθησεις εξω στην πλατεια και ο μεσα χωρος του μαγαζιου ειναι αρκετα ζεστος ως ατμοσφαιρα και εμενα προσωπικα μου αρεσε.

το επισκεφτηκαμε 2 ατομα μια καθημερινη απογευμα κατα τις 7 οποτε δεν ειχε πολυ κοσμο για να κρινω την εξυπηρετηση με γνωμονα την πιεση της δουλειας. ηταν ενα ωραιο χαλαρο απογευμα με πολυ ωραιο φαγητο οπως αποδειχθηκε.

καταρχην μου εκανε εντυπωση ο χειρογραφος καταλογος (χαρας το κουραγιο σας παιδια).

μας εφεραν αρχικα νερο βρυσης (προς τιμην τους δε μας χρεωσαν χωρις να ερωτηθουμε με εμφιαλωμενο) και την αδυναμια μου που λεγεται ψητο ψωμι. καπου εκει λοιπον ειχαν κερδισει την πρωτη εντυπωση. παραγγειλαμε αρχικα 2 ορεκτικα τυροφλογερες με μανουρι, σουσαμι και μελι (4€) που ηταν αρκετα καλες, και τηγανια χοιρινη με λιαστη ντοματα, γραβιερα και κρασι (6€) πολυ νοστιμο και χορταστικο πιατο. φυσικα τα ορεκτικα τα συνοδευσαμε με μπυριτσα που κοστιζε 3,5€.

απο κυριως πιατα επιλεξαμε καραμελωμενη πανσετα σε jack daniel's sauce με μανιταρια και ρυζι (7€). εκπληκτικο πιατο σε νοστιμια και ψαρονεφρι με φασκομηλο, ξυνομυζηθρα και αρωματικο λαδι που συνοδευοταν απο πουρε (7,5€). επισης πολυ ωραιο πιατο με εκπληκτικο γευστικο συνδυασμο αναμεσα μυζηθρας και πουρε και εξαιρετικα καλοψημενο κρεας. πιατο για 4/4.

γενικη εντυπωση μαγαζιου πολυ καλη. στο τελος μας κερασαν και χαλβα σιμιγδαλενιο που ειχε διαφορετικη και πιο ωραια γευση απο οτι οσους εχω δοκιμασει.

εν κατακλειδι και το συστηνω και θα ξαναπαω με μεγαλυτερη παρεα αυτη τη φορα

21 Νοε 2017

παρα τις καλες κριτικες που εχω διαβασει στο ask η δικη μου εμπειρια με το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ηταν και η καλυτερη.
επιλεξαμε μια Κυριακη μεσημερι για φαγητο, που θεωρητικα δεν εφταιγε η μερα καθοτι το μαγαζι ειχε μεν κοσμο αλλα δεν ασφυκτιουσε κιολας.
αρχικα στο τραπεζι που καθισαμε ηταν βρομικο, δεν ειχε καν σκουπιστει απο τους προηγουμενους και απλως ειχε απλωθει επανω το καινουργιο ατομικο χαρτι που ειχε τρυπησει απο τα ψιχουλα απο κατω.
συνεπως αρχισαμε οσο πιο αρνητικα γινεται. τους φωναξαμε να καθαρισουν εστω τα πανω πανω και παροτι μας ζητησαν συγγνωμη η ζημια ειχε γινει.
τα ορεκτικα που παραγγειλαμε δυστυχως κανενα δεν ηταν ιδιαιτερα ωραιο και κινηθηκε στην μετριοτητα, δλδ ποιοτητας γαμου. προφανως και για καταστημα Γλυφαδας περιμενα πολυ περισσοτερα.

μας εφεραν στο τραπεζι εμφιαλωμενο νερο και χωμι με ελιτσες και
αρχικα παραγγειλαμε χαλουμι ψητο που δεν υπηρχε και το αντικαταστησαμε με ψητη τηγανητη (4,8€). αυστηρα μετρια σε σημειο που και εγω που δε μαγειρευω θα μπορουσα να φτιαξω την αναλογη στο σπιτι και τοματοκεφτεδες (4,9€) που καταλαβα γιατι μονο αν εισαι Σαντορινη πρεπει να κανεις τετοιες τολμηρες παραγγελιες. Διαφορετικα το αισθημα απογοητευσης ειναι διαχυτο.

τα 2 αστερακια που εβαγα στη γευση ηταν για να ειμαι δικαιη για το ενα κυριως που ηταν εκπληκτικο και ηταν το ρυζωτο με γαριδες (13,80€). βεβαια παραγγειλαμε αρχικα ρυζωτο με καραβιδες οπου και αυτο δεν υπηρχε (γενικα εχω την αισθηση οτι υπαρχει ο μισος καταλογος απο τα αναγραφομενα). αυτο το κυριως πραγματι αποζημειωσε για τα δυο πολυ μετρια αρχικα πιατα.

το δευτερο κυριως ηταν μπιφτεκια στη σχαρα με βραστα λαχανικα (8€). τα μπιφτεκια ηρθαν τα λαχανικα δεν ηρθαν μαζι αλλα χωριστα πολυ αργοτερα. οκ ενα πιατο σαν αυτα που μπορεις να βρεις οπουδηποτε.
επισης το συγκεκριμενο μαγαζι διαφημιζει οτι καθε κυριακη εχει αντικριστο αρνι (γιαυτο επελεξα και αυτη τη μερα αλλωστε να παω). δυστυχως ουτε αυτο το ειχε.

κακιστη εμπειρια. την επομενη φορα που θα κανω 45λ διαδρομης για φαγητο και βολτα μεχρι τα Νοτια θα ειμαι πιο προσεκτικη

22 Σεπ 2017

Η επισκεψη μου στο μαγαζι, το οποιο ηθελα καιρο να επισκεφτω, μιας και ειμαι λατρης της σχετικης κουζινας, συνδυαστηκε με την εξαιρετικη συγκυρια να οργανωθει απο την ομαδα του ask εβδομαδα καλοφαγαδων με επισκεψη στο συγκεκριμενο μαγαζι. καταρχην να τους ευχαριστησουμε ολους για την υπεροχη βραδια που περασαμε και τα παιδια που το εστησαν αρτια αλλα και τους ιδιοκτητες του εστιατοριου που παροτι ειχαν και δικους τους πελατες, φροντισαν να μεινουμε κατι παραπανω απο ευχαριστημενοι ολοι.

επειδη λοιπον ηταν μια ειδικη βραδια δοκιμασαμε σχεδον ολο το καταλογο του μαγαζιου με τα φαγητα να ερχονται και να ξαναερχονται σε σημειο που στο τελος δε καταφεραμε να φαμε μια μεγαλη ποσοτητα φαγητου. παρολα αυτα αποκτησαμε ολοι σφαιρικοτατη εικονα για σχεδον ολο τον καταλογο του μαγαζιου.

καταρχην ο κατω χωρος ειναι πολυ ωραιος με ειδικη μνεια στο μικρο κηπο που εχει στο πισω μερος του, που σε παραπεμπει σε εξωτικο μερος και αξιζει να κλεισεις νωριτερα αρκετα τραπεζι ωστε να καθησεις εκει ακριβως.

απο θεμα εξυπηρετησης οφειλω να πω οτι ολα τα παιδια ηταν ευγενεστατα και μας ειχαν ολο το βραδυ υπο την επιβλεψη τους.
βεβαιως και μια ειδικη μνεια στους ιδιοκτητες του μαγαζιου οι οποιοι ηταν ευγενεστατοι, απολυτα επεξηγηματικοι στο τι μας εφερναν να φαμε και στις μεξικανικες συνηθειες στο φαγητο και ιδιαιτερως φιλικοι απεναντι μας.

ας παμε τωρα στο φαγητο. αρχικα απο οτι εμαθα (οκ αργησα λιγο) ξεκινησαν με ποτο μαργαριτα στον κηπο και επειτα ξεκινησε το φαγητο στο τραπεζι. παροτι δε ζησαμε στην εποχη του Λουκουλου, χτες νομιζω ζησαμε λιγο στο τι μπορει να εκανε απο θεμα ποσοτητας φαγητων το 84 π. Χ.!!!

στο τραπεζι μας αρχισαν να προσγειωνονται σαλατες οι οποιες αν δε κανω πολυ λαθος γιατι τοτε κατεφτανα ηταν 3 τον αριθμο, η Tortilla την οποια και ξεχωρισα σε γευση και ηταν πρασινη σαλατα με ροδελες πορτοκαλιου, λωριδες tortilla καλαμποκιου και ποικιλια τριμμενων τυριων. απλα φανταστικη.

τη σαλατα Mango η οποια περιειχε προφανως μανγκο, κρανμπερις, αβοκαντο και μαρουλι και μεσα ειχε και φιλετινια ψαρονεφρι, επισης ωραια σε γευση και αν δε κανω λαθος (ας με συγχωρεσουν) την σαλατα Mexicana.

φυσικα μας εφεραν nachos τα οποια ειναι το πιο κλασικο πιατο που δοκιμαζεις σε ενα μεξικανικο εστιατοριο με μια καυτερη σαλτσα που ειναι για πιο τολμηρους απο εμενα ομολογω (ναι το υπονοουμενο ξερει εκει το παρεακι που πηγαινει)

και αφου τελειωσαν ολα αυτα που ηδη ειχαμε αρχισει να χορταινουμε αρχισαν να καταφτανουν απο παντου πιατα με ορεκτικα και κυριως που χορταινες μονο που τα εβλεπες. αρχικα ηρθαν Chimichanga με κοτοπουλο τυλιγμενο σε tortilla απο αλευρι. ηταν γευστικοτατα και οσο ψημενα επρεπε.

Enchiladas με κοτοπολου που ομολογουμενως αρεσε πολυ, Tacos με καλαμποκι νομιζω και γεμιση κοτοπουλο που εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ, καθοτι η Tortilla ηταν τραγανη και η γεμιση πολυ γευστικη, Burritos με κιμα και βασολια που ενω δεν ειμαι πολυ Fan του κιμα τα βρηκα πολυ νοστιμα και εκει που πλεον ειχαμε αρχισει να υποφερουμε απο το ποσο φαγητο ειχαμε φαει καταφτανει και το κορυφαιο για τα δικα μου γουστα κυριως πιατο της βραδιας που ηταν φυσικα Fjitas με μοσχαρισιo steak και κοτοπουλο, με κρεμμυδι, sause. απλα εκπληκτικο. εξαιρετικα καλοψημενο το κρεας πανω σε μαντεμενιο σκευος και με μικρες tortillas, τις οποιες παιρνεις και τις γεμισεις με τα υλικα του σκευους. να μη ξεχασω οτι μας εφεραν και μεξικανικο ρυζι αλλα δε καταφερα να το δοκιμασω γιατι εκανα χωρο στο στομαχι μου για το γλυκο ή μαλλον για τα γλυκα και δεν απογοητευηκα.

αρχικα μας εφεραν σουφλε σοκολατας. εμενα αυτο μου αρεσε περισσοτερο και κοντεψα μονη μου να φαω ολη τη γαβαδα στην οποια μας το εφεραν. απλα απο τα πιο υπεροχα που εχω δοκιμασει. επειτα μας εφεραν τηγανητο παγωτο που απο ενα μικρο γκαλοπ στο τραπεζι αυτο αρεσε στους περισσοτερους και ειχε γευση ιδιαιτερη και πολυ διαφορετικο απο τα συνηθισμενα που εχουμε κατα καιρους δοκιμασει και κλεισαμε με oreo cookies cheesecake το οποιο ηταν το λιγοτερο νοστιμο απο τα υπολοιπα, αλλα δεν ηταν και ασχημο. να μη ξεχασω να αναφερω οτι μας προσφεραν και ενα ποτηρι κοκτειλ Paloma με βαση τη Τεκιλα και γκρειπφρουτ και ενα σφηνακι στο τελος με τεκιλα, φραγκοσταφυλο και κακτο.

σαν ρεζουμε ενα απο τα καλυτερα μεξικανικα που εχω φαει, αν οχι το καλυτερο και το συστεινω ανεπιφυλακτα. φυσικα εχω κατα νου να ξαναπαω αλλα ημερα που διοργανωνουν και happening με κουβανεζικη μουσικη.

Ευχαριστουμε και παλι για τη χτεσινη βραδια και εις το επανιδειν και με αλλες τετοιες ωραιες πρωτοβουλιες

08 Σεπ 2017

ξεκινωντας απο το μερος οπου βρισκεται το συγκεκριμενο μαγαζι θα πω αρχικα οτι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου μερη για φαγητο στην αθηνα. μπροστα απο μια υπεροχη πλατεια με φοινικες και μαζεμενα στη σειρα αρκετα και αξιολογα μαγαζια για φαγητο. ο μαυρος χοιρος ηταν ενα απο τα μαγαζια που ηθελα να επισκεφτω και ο κληρος επεσε ενα ωραιο μεσημερι του αυγουστου που παροτι η αθηνα ηταν αδεια το μαγαζι ειχε 5 τραπεζια γεματα που λογικα δειχνει οτι ο κοσμος το προτιμαει. πριν μιλησω για το φαγητο θα πω οτι οι μεριδες του δεν ειναι απλα χορταστικες αλλα αν δε τρως και παρα πολυ προφανως θα παρεις το πακετακι σου για το σπιτι (οπως εκανα εγω).

για αρχη φυσικα δοκιμασαμε μανιταρια στη σχαρα, καθοτι οπου παμε παντα τιμαμε το συγκεκριμενο πιατο, οπου ηταν καταπληκτικο. συνοδευονταν με φλοιδες παρμεζανας και πετιμεζι και εδινε μια απιστευτη γευση στα μανιταρια. πιατο για 4/4 που κοστιζε 6,10€

πηραμε φετα με φυλλο και σουσαμι με μελι, επισης πολυ ωραια γευση και ωραια τυλιγμενη και ψημενη φετα. αυτο το τοσο απλο πιατο δυστυχως στα περισσοτερα μαγαζια ειναι απλα ικανοποιητικο, εδω ομως ηταν ενα πολυ καλο πιατο με κοστος 5,20€.

απο κυριως πηραμε σιουφιχτα με μανιταρια και σταμνοτυρι με τρουφα, το οποιο τυρι λειτουργει ακριβως οπως το βουτυρο και λιωνει με το ανακατεμα πανω στα ζυμαρικα. ενα πολυ νοστιμο πιατο που μς αφησε απολυτα ικανοποιημενη και κοστισε 9.50€ και επισης ενα κοτοπουλο στη βεργα που ειναι ουσιαστικα κοτοπουλο ψημενο σα σε σουβλακι αλλα τεραστιο σε ποσοτητα και συνοδευτικε απο μια καταπληκτικη σος για κρεας και κοστισε 8,50€. μαζι με 2 μπυρες βαρελι μια μεγαλη (3,80€) και μια μικρη (2,80€), φαγαμε εκπληκτικα και θεωρω φτηνα σε σχεση με τη ποιοτητα και την ποσοτητα των φαγητων. στο τελος μας κερασαν γλυκο κορμο που λες και ηξεραν οτι ειναι το αγαπημενο μου και ετσι εκλεισε τελεια ενα ωραιο γευμα.

για το τελος αφησα τη σερβιτορα η οποια ηταν ευγενικοτατη, προσχαρη και εξαιρετικη στη δουλεια της.

το συνιστω σα μαγαζι για επισκεψη και σιγουρα θα ξαναπαω με τη πρωτη ευκαιρια

07 Σεπ 2017

μιας και οι καλες μερες του καλοκαιριου ειναι πλεον μετρημενες ειπα να εκμεταλλευτω αρχικα μια υπεροχη ιντερνετικη προσφορα του συγκεκριμενου μαγαζιου και κατα δευτερον το γεγονος οτι ακομα μπορεις να φας υπαιθρια, καθοτι τοσυγκεκριμενο μαγαζι εχει τραπεζακια στη πλατεια απεναντι απο αυτο, που εχει πολυ ωραια δεντρα και δροσια.

οσοι λοιπον προλαβουν τη προσφορα ειναι τεραστιο vfm καθοτι προσφερεται φαγητο με εκπτωση 60%.

η εξυπηρετηση το μεσημερι που εμεις πηγαμε και με δεδομενο οτι υπηρχε μια μονο παρεα στο μαγαζι ηταν εξαιρετικη και το βασικοτερο για εμενα, ολα τα πιατα που εφταναν απο την κουζινα ηταν σκεπασμενα με μεταλλικο σκευος κατι που εμενα μου δειχνει επαγγελματισμο και σεβασμο στο πελατη.

απο το θεμα του φαγητου μειναμε ευχαριστημενοι με ολα τα πιατα του και οι μεριδες ηταν γενναιοδωρες. συγκεκριμενα παραγγειλαμε φετα τυλιχτη σε φυλλο κρουστας με ηλιοσπορους κ μελι που ηταν εξαιρετικη και τιμη στα 5.70 και μανιταρια στη σχαρα απο ορεκτικα με κοστος 6.70 που και αυτα ηταν ωραια ψημενα και νοστιμα. απο σαλατες δε θα μπορουσα να μη διαλεξω τη χαλουμι, μιας και ειναι το αγαπημενο μου τυρι που ειχε μεσα και μαρουλι, πορτοκαλι και καρυδια με τιμη 8,00 και η οποια εδενε πολυ αρμονικα και με αυτα που παραγγειλαμε αλλα και η γευσεις μεταξυ τους.

απο κυριως προτιμησαμε μαγειρευτα της ημερας εκεινης δλδ χωριατικο κοκκορα με χυλοπιτες που κοστιζε 10,50 και ηταν γενναιο σε ποσοτητα πιατο και σε γευση πολυ νοστιμο και μοσχαρακι σταμνας που ειχε μαγειρευτει εξαιρετικα και το κρεας πραγματικα ελιωνε. κοστιζε 11.50.

φυσικα κλεισαμε με ενα γλυκο και αυτο ηταν ενα πολυ ωραιο cheecake που κοστιζε κοντα στα 5 ευρω. δε γνωριζω αν και ο χειμερινος χωρος του καταστηματος ειναι το ιδιο ωραιος απο θεμα καπνου ή πολυκοσμιας, ομως και το φαγητο αλλα και η γενικοτερη εικονα του μαγαζιου θα με κανουν να το επισκεφτω και χειμωνα

04 Μαι 2017

μεσο μια προσφορας στο ιντερνετ αποφασισα με ενα φιλο να επισκεφτουμε το συγκεκριμενο μαγαζι καθοτι ενω ειχα ξαναφαει στην περιοχη δε το ειχα προσεξει.

Bρισκεται κεντρικοτατα στη Ν. Σμυρνη απεναντι ακριβως απο την κεντρικη πλατεια και ειναι γωνιακο με αρκετα μεγαλη προσοψη.

Λειτουργει μονο τρεις μερες απο Παρασκευη εως Κυριακη και τα βραδια μας ειπαν οτι ειχε και ζωντανη μουσικη αλλα προτιμησα ενα χαλαρο μεσημεριανο Κυριακατικο φαγητο.

Όταν φτασαμε δεν ειχε κοσμο μετα ομως ηρθαν παρεες. η αληθεια ειναι οτι σε τετοια μαγαζια ειμαι λιγο επιφυλακτκη με τη ποιοτητα του φαγητου, ομως το συγκεκριμενο εκανε την εκπληξη και σχεδον ολα τα πιατα του τα χαρακτηριζεις και γκουρμε και λογω γευσης και λογω food styling.

το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και πολυ εξυπηρετικο αλλα βεβαια οταν μπηκαμε και παραγγειλαμε ο κοσμος ηταν λιγοστος. ομως μου εδωσαν την εντυπωση οτι και γεματο να ηταν η εξυπηρετηση θα ηταν ικανοποιητικη.

Καταρχην τα ψωμακια με λιγο ντιπακι που ηρθε ηταν ψημενα και αυτο ηταν το πρωτο πολυ θετικο σημειο. παραγγειλαμε διαφορους μεζεδες οπως μπρουσκετες που μας φεραν τρεις με φετα, λαχανικαι και παρμεζανα και τρεις με ντοματα, μανιταρα και γραβιερα. πολυ γευστικα και ευπαρουσιαστα με τιμη 4,80€. πηραμε φετα με σουσαμι και μαρμελαδα τοματος που κοστιζε 6,80€ και ηταν απιθανη. το σουσαμι ηταν μαυρο που εδινε ακομη πιο ωραια γευση. κοτοπουλο με ρακομελο και λεμονι 8,10€ ενα πολυ νοστιμο πιατο και κεφτεδακια παραδοσιακα με δυασμο και κοκκινη σαλτσα 7,10€ σαν της μαμας.

Αυτο θα πω μονο. ολα ηταν εξαιρετικα πραγματικα και φυσικα θα ξαναπηγαινα ευχαριστως. ειδικα εμεις που πηγαμε με προσφορα πληρωσαμε μολις 15 ευρω σε συνολο. το προτεινω

02 Απρ 2017

ειχα επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι πριν 3-4 χρονια και επειδη οι τοτε γευσεις μου ειχαν φανει λιγο κοινοτυπες σε σχεση ειδικα με την τιμη δεν ειχα ξανακανει τον κοπο να ανεβω στον υπεροχο αυτο λοφο, που ετσι και αλλιως πυκνα συχνα επισκεπτομαστε για τη θεα. εναυσμα υπηρξε αυτη τη φορα μια ιντερνετικη προσφορα που παρειχε γευμα 2 ατομων με 50 ευρω. βεβαια απο οτι ειδα και το ιδιο το μαγαζι με τα ιδια σχεδον χρηματα παρεχει σχεδον το ιδιο μενου με ελαχιστες παραλλαγες, οποτε εχει καποιος και αυτη την επιλογη.

φτασαμε στο λυκαβηττο απο το θεατρο και προτιμησαμε να ανεβουμε καποια σκαλια ωστε να απολαυσουμε και τη θεα. για το χωρο δε χρειαζονται και πολλα λογια καθως οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι εχει ισως την καλυτερη θεα της πολης και συνεπως το μαγαζι και ειδικα οταν αρχιζει να σουρουπωνει ειναι μαγευτικο. αυτα βεβαια συνδυαζονται και με το αψογο στησιμο του μαγαζιου. και φυσικα και η εξυπηρετηση απο ολα τα ατομα του μαγαζιου ηταν ανεπιτηδευτα επαγγελματικη.

φτανοντας στο θεμα του φαγητου διαπιστωσα οτι δεδομενα ή αλλαξαν σεφ απο την τελευταια φορα που πηγα ή εκανε ενταντικα σεμιναρια. ολα μα ολα τα πιατα ηταν το ενα καλυτερο απο το αλλο.

αρχικα μας εφεραν ψωμακια που ηταν ζεστα και επισης περιειχαν και μαυρο και λευκο ψωμι με ελιες και αφρωδη οινο ενα ποτηρι για τον καθενα. απο πρωτο πιατο επιλεξαμε ποικιλία μανιταριών ελληνικής γης σοταρισμένα με απάκι Κρήτης, φρέσκο θυμάρι και σκόρδο, μαγειρεμένα με μαυροδάφνη και ανθόγαλο. ειναι σιγουρο οτι δεν εχω φαει καλυτερο πιατο στη ζωη μου οπουδηποτε και αν εχω παει. ενθουσιαστηκαμε τοσο που παραλιγο να φαμε και το πιατο. πραγματικα αν το ειχαν και ως κυριως πιατο θα το ειχαμε παραγγειλει αμφοτεροι. απιστευτης νοστιμιας και συνθεσης. μονο και μονο για αυτο θα ξαναπηγαινα!! επισης απο ορεκτικα παραγγειλαμε τραγανές κροκέτες γραβιέρας Κρήτης και φέτας Ηπείρου, πάνω σε υγρό παστέλι αμυγδάλου με μέλι και σουσάμι. σερβιρισμενα σε μαντεμι και με ωραιο food styling τοποθετημενες οι κροκετες επανω σε μελι και μυγδαλα. δεν ηταν ασχημο αλλα σιγουρα μπορεις να το φας και αλλου. βεβαια για να ειμαστε δικαιοι σε κροκετες τυριου ποσες δυνατοτητες προτωτυπιας να εχεις απο θεμα γευσης??

απο σαλατες επιλεξαμε ντακο με κρίθινο παξιμάδι ποτισμένο με λάδι τρούφας, ταρτάρ ντομάτας και αβοκάντο με τυρί κρέμα, ελιές, άγρια ρόκα. η αληθεια ειναι οτι η μυρωδια και η γευση του λαδιου τρουφας ηταν πολυ εντονη αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει οποτε δε με ενοχλησε καθολου. και χειμωνιατικη σαλατα με φύλλα πράσινης σαλάτας με προσούτο, καραμελωμένα καρύδια, πράσινο μήλο και αχλάδι, σπόρους από ρόδι, τυρί γκοργκοντζόλα και βινεγκρέτ μουστάρδας με θυμαρίσιο μέλι. τις σαλατες αυτες μας τις σερβιραν οι σερβιτοροι στα πιατα μας και ηταν πολυ νοστιμες και ευφανταστες.

απο κυριως πιατα παραγγειλαμε Φιλέτο μυλοκόπι με ζουλιέν καραμελωμένων λαχανικών, πράσινα φασολάκια, πατατούλες Νάξου και σάλτσα μενιέρ από βούτυρο, λεμόνι, κάπαρη και λουίζα. οι ποσοτητες εχω να πω οτι ειναι κανονικοτατες παροτι στα gourmet μαγαζια σου φερνουν μυρωδια φαγητου. τελεια μαγειρεμνεο και σερβιρισμενο και σε οσους αρεσει το ψαρι ειναι εξαιρετικη επιλογη και τελος Ταλιάτα μοσχαριου σιτεμένη 10 μέρες, ψημένη στην σχάρα, πάνω σε άγρια ρόκα και ψητά λαχανικά με σάλτσα παρμεζάνας. μαζι φερνουν λοιπον τη σαλτσουλα που περιχυνεις το κρεας και πραγματικα γευεσαι κατι εξαιρετικο. οντως καλοψημενο και γευστικο και με πολυ διαφορετικη γευση.

και εκει πλεον που ειχαμε σκασει απο το φαγητο θα ερχοντουσαν τα πολυποθητα γλυκα. γιατι παροτι το γευμα ηταν υπεροχο, το γλυκο ειναι αυτο που αφηνει τη τελικη πινελια και εντυπωση. παραγγειλαμε το Σοκολατένιο Ηφαίστειο που ηταν Σουφλέ σοκολάτας Callebaut με σαμπαγιόν πορτοκαλιού και παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης. τωρα καταλαβα γιατι το ονομασαν ετσι. γιατι δοκιμαζεις και εκρυγνυσε!!

εξαιρετικο σουφλε. επιτελους ενα σουφλε που οντως εχει μεσα ρευστη σοκολατα και απεξω ειναι τραγανο οπως πρεπει. η δε συνοδεια του παγωτου το απογειωνε. και τελος Σπασμένο μιλφέιγ με κρέμα diplomat, βανίλια Μαδαγασκάρης, φρούτα του δάσους και καραμέλα βουτύρου. επισης προλαβα να δοκιμασω μολις 1 κουταλια καθοτι εξαφανιστηκε με το που εφτασε στο τραπεζι.
εν κατακλειδι εχω να πω οτι εχω καιρο να φαω ενα γευμα τοσο ολοκληρωμενο, εννοώντας οτι δεν υπολειποταν σε γευση κανενα πιατο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη louki.

20 Μάρ 2017

Δευτερα βραδακι ανηφορησαμε προς Κεφαλαρι 6 ατομα για φαγητο στο συγκεκριμενο μαγαζι που ειναι σχετικα καινουργιο και ηθελα να το δοκιμασω. απο θεμα διακοσμησης εμενα προσωπικα αλλα και στη παρεα, μας αρεσε πολυ. ομορφα φωτισμενο και διακοσμημενο και κατι πολυ βασικο απαγορευοταν το τσιγαρο, καθως σε αλλα εφαμιλα μαγαζια της περιοχης τα χαρακτηριζεις ανετα εως και τεκε, οποτε αυτο βοηθησε να απολαυσουμε το φαγητο μας σαν ανθρωποι.

απο θεμα εξυπηρετησης ολοι ηταν ευγενεστατοι και πολυ εξυπηρετικοι αλλα δευτερα βραδυ ουσιαστικα ημασταν η μονη μεγαλη παρεα για εξυπηρετηση οποτε λογικο ηταν να μην υπαρχουν καθυστερησεις. δε μπορω να εκφερω αποψη τι γινεται οταν το μαγαζι ειναι γεματο. εμεις παντως μειναμε ευχαριστημενοι απο το σερβις.
απο θεμα φαγητου τωρα καθως ειμασταν μεγαλη παρεα δοκιμασαμε πολλα πιατα και προκαταβολικα να πω οτι μας αρεσαν ολα και σε ολους και επισης οι ποσοτητες ειδικα στα κυριως πιατα ηταν πολυ ικανοποιητικες.

εννοειται οτι μας εφεραν νερο εμφιαλωμενο και ντιπακια με ψωμακια και κριτσινια τυριου που ηταν πολυ νοστιμα. απο ορεκτικα επιλεξαμε φετα σε φυλλο καταιφι και αρωμα ουζομελου (6ευρω) το οποιο ηταν πολυ διαφορετικο, καθοτι ηταν σε πηλινο τυρι σκεπασμενο με καταιφι, πολυ νοστιμο και ιδιαιτερο, spring rolls με κιμα, μπεικον και τσενταρ (6ευρω) επισης πολυ νοστιμα και το τσενταρ ερεε αφθονο σερβιρισμενα σε μαντεμενιο πλατο και cheese cake γλυκιας κολοκυθας με ανθοτυρο και βαση ταρτας (7ευρω) το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσε στους φιλους λιγοτερο, το οποιο δε καταλαβαινες τη γευση της κολοκυθας για οσους δε τους αρεσει τοσο αλλα ηταν πολυ γευστικο.

απο σαλατες επιλεξαμε ατομικες και πηραμε ceasar (5ευρω) που αρεσε, black and blue (7ευρω) που ειχε μεσα φιλετο μοσχαρι και blue cheese με ροκα σπανακι και μπαλσαμικο, παρα πολυ γευστικη και πρωτοτυπη και mesclun (5 ευρω) Που ειχε μεσα προσουτο, παρμεζανα, συκα, καραμελωμενα κρεμμυδια και σαλτσα μελιου. επισης πολυ γευστικη και μειναμε ολοι ευχαριστημενοι απο τις επιλογες μας. παροτι δε ατομικες σαλατες η ποσοτητα δεν ηταν μικρη οπως σε αλλα εστιατορια που εχουμε φαει, αλλα κανονικοτατη.
και αφου σχεδον ειχαμε χορτασει ηρθε και η ωρα των κυριως πιατων για να μας αποτελειωσει.
εγω προσωπικα παρηγγειλα φιλετο κοτοπουλο Thai με γαλα καρυδας, κιτρινο καρυ και κασιους, το οποιο το εφερναν σε ενα μπολακι, σε ενα αλλο μπολακι ειχαν το ρυζι μπασματι που το συνοδευε και ενα 3ο μπολακι για να γινει το σχετικο ανακατεμα. σαν food styling εξοχο σα γευση εξοχοτερη. πολυ πιο νοστιμο και απο αμειγως ινδικα εστιατορια (10ευρω)
πηραμε επισης Jack Daniels chicken Με πουρε πατατας και σαλατα (10 ευρω) που οπως λεει και το ονομα του ειχε σως με το ανωτερω ουισκυ και ηταν επισης πολυ ωραιο γευστικα.

ενα cheeseberger και 2 Carameliazed onions burger που στοιχιζε το καθενα 10 ευρω και απο οτι ειδα τους φιλους μου το εξαφανισαν και ηταν πολυ ικανοποιημενοι γευστικα και τελος σπαγγετι με καπνιστη πανσετα (8 ευρω) που επισης αρεσε παρα πολυ στη φιλη μας.

φυσικα δεν ελειψαν και τα αναλογα ποτα. οι παρεα επελεξε διαφορες μπυρες μεγαλες σε μεγεθος που κοστιζαν 5 ευρω και εγω προτιμησα ποτηρι κρασι ακακιες που επισης κοστιζε 5 ευρω. το μονο θεμα ειναι οτι απο κρασι σε ποτηρι εχουν νομιζω 3 επιλογες σε συνολο, δλδ ενα σε λευκο, ενα σε κοκκινο και ενα σε ροζε. θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να εμπλουτιστει λιγο.

γενικα με τα κουβερ ο λογαριαμσος ηρθε κοντα στα 156 ευρω για 6 ατομα που φυγαμε απο το μαγαζι απολυτα ικανοποιημενοι, σκασμενοι απο τη ποσοτητα του φαγητου και σαν ατμοσφαιρα δε μας ενοχλησε απολυτως τιποτα. το συνιστω οπωσδηποτε για δοκιμη ειδικα σε οσους μενουν σε κοντινες με εκει περιοχες

09 Μάρ 2017

μετα απο πολυ καιρο που ειχα να δω ενα φιλο μου αποφασισαμε καθημερινη μεσημερι να κινηθουμε στην περιοχη των πετραλωνων για φαγητο αρχικα και μετα για καφε. η περιοχη και ειδικα η οδος Τρωων εχει πολλα μαγαζια για φαγητο και ο φιλος μου προτεινε το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και πριν 10 μερες ειχε ξαναπαει με παρεα και του αρεσε.
σα χωρος εχει 2 αιθουσες μια εντος καταστηματος και μια που σκεπαζεται με τεντες. βεβαια η αληθεια ειναι οτι παροτι καθησαμε μεσα εγω ψιλοκρυωνα λιγο καθοτι ο αλλος χωρος δεν ηταν σκεπασμενος και καθοτι σχετικα εννιαιο εμπαινε αρκετο αερακι.
η κοπελα που ηρθε για τη παραγγελια ηταν ευγενικη μας εφερε ψωμι και νερο βρυσης (κατι που εκτιμω ιδιαιτερος να εχεις εσυ τι δυνατοτητα να ζητησεις αν θες εμφιαλωμενο)
παραγγειλαμε φαβα σαντορινης με λιγο κρεμμυδακι η οποια δεν ηταν πολυ επιτυχημενη καθοτι δεν ηταν επαρκως αλεσμενη και ηταν σε κομματια. αυτο για τη φαβα που ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα το θεωρω πολυ κακο και χανει ολη τη γευση. βεβαια ενεκα πεινας την ταραξα.
φετα πικαντικη που ηταν φετα στο φουρνο σε αλουμινοχαρτο με πιπερια, ντοματα και μπουκοβο που ηταν αρκετα νοστιμη και 1 κιλο αρνισια παιδακια καθως και μισο κιλο λευκο κρασι. τα παιδακια ηταν μετριας γευσης και λιγο καμμενα στις ακρες ενω το κρασι δοκιμασα μια γουλια και καταλαβα οτι θα ηταν μεγαλο λαθος να το πιω και φυσικα δε το αγγιξα. η νεκροψια θα δειξει αν ο φιλος μου αυριο θα εχει πονοκεφαλο!!! ολα τα παραπανω στοιχισαν σε συνολο 39 ευρω.
γενικα ενα σχετικα τιμιο μαγαζι σε τιμες αλλα με μετριες γευσεις. θεωρω οτι με 20 ευρω το ατομο τρως καλυτερα

DOS HERMANOS
25 YEARS PARTY!