g151151

Μέλος από: Ιαν 2014

09 Νοε 2018

Επίσκεψη στο κατάστημα μετά από 2-3 χρόνια. Προκειται για παρείστικο καφενεδάκι - μεζεδοπωλείο Παρασκευή βράδυ με ζωντανή μουσική κάτι το οποίο ισχύει πλέον σε σταθερή βάση κάθε ΣΚ.
Σε παρέα 4 ατόμων μετά από κράτηση παραγγείλαμε:

Φάγαμε 4 ατομα:
Σαλατά Αιγα πολύ καλή πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής ( μήλο, ρόδι) και ελαφρώς γλυκιά επίγευση.
Πατάτες τηγανιτές
Κεφτεδάκια
Κεμπάπ με πίτες

Ηπιαμε κρασι, ρακόμελο Λογαριασμός 50 -55
Κερασματάκι τσικουδιά

Μεγάλο value for Money για κατάστημα με ζωντανή μουσική, ευχάριστη ατμόσφαιρα και αξιοπρεπέστατα πιάτα με κάποια που ξεφεύγουν 'προς τα πάνω' ( κοτοσαλάτα, σαλάτα Αίγα, παστουρμαδόπιτα)

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη g151151.

09 Νοε 2018

Αν και νομίζω ότι έχει καλυφθεί το κατάστημα από πολλαπλές κριτικές φίλων εδώ στο askfood, θα προσθέσω και την προσωπική μου εμπειρία μετά από 2 επισκέψεις.

Θα σταθώ ιδιαίτερα στην εξυπηρέτηση από το κατάστημα που ενώ έχει γίνει γνωστό, συγκεντρώνει αρκετό κόσμο και είναι δύσκολο να βρεις τραπέζι παρ' όλα αυτά παραμένει άψογη και σου δίνει την εντύπωση ότι σε είναι τιμή τους το ότι αποφάσισες να επισκεφθείς το κατάστημά τους.

Αυτό δεν είναι δυστυχώς πάντα αυτονόητο σε επιχειρήσεις που γίνονται γνωστές και τείνει να επικρατεί το στυλ " Αν θες κάτσε, αν δεν θες στο καλό γιατί περιμένουν κι άλλοι". Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλη την ομάδα.

Γευστικά αυτά που έχουμε δοκιμάσει στις επισκέψεις μας είναι άψογα και θα αναφέρω επιγραμματικά ( καπνιστά χέλι και τσίρο, λαβράκι με μουστάρδα, γαρίδες ψητές, την τρομερή ντομάτα, γαριδομακαρονάδα).
Τεράστια ποικιλία ούζων.
Θα ήθελα να είναι λιιιιιιιγο πιο φθηνά ώστε να ήταν δυνατό να το επισκέφθομαι συχνότερα.

09 Νοε 2018

Επίσκεψη στο κατάστημα Κυριακή μεσημέρι μετά από κράτηση για 2 άτομα. Το κατάστημα έχει ένα σχετικά μικρό εσωτερικό χώρο, μικρά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το μαγαζί και χώρο στο ακριβώς απέναντι μεγαλύτερο πεζοδρόμιο όπου μπορούν να σερβιριστούν 20-25 άτομα. Τα τραπεζάκια ακριβώς έξω από το κατάστημα είναι εκτεθημένα στον ήλιο τις μεσημεριανές ώρες οπότε για καπνιστές απομένουν μόνο τα απέναντι.
Θα ξεκινήσω από το χώρο λοιπόν όπου εξωτερικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ουσιαστικά τρως στο πεζοδρόμιο με ότι αυτό συνεπάγεται ( περαστικοί, αυτοκίνητα σε απόσταση αναπνοής κτλ. )
Στα του φαγητού ο κατάλογος είναι πλήρης και μας δόθηκε μενού πιάτων ημέρας το οποίο περιλάμβανε σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως. Πραγματικά πλούσιος.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα mandragoras στα 7-8 ευρώ αρκετά ικανοποιητική.
Ένα πιάτο χούμους με λουκάνικα και πιτούλες. Η γεύση του χούμους ήταν αρκετά ελαφριά για τα γούστα μας αλλά το λουκάνικο το βοηθούσε στην ένταση.
Για κυρίως αρνάκι φρικασέ με σέλερι και στιφάδο ορτύκι, οι τιμές τους ήταν 8-9 ευρώ.
Τα κυρίως ήταν εύγευστα με μόνη ένσταση το κομμάτι του αρνιού το οποίο περιελάμβανε αρκετά κοκαλάκια και δεν ήταν ιδιαίτερα κατάλληλο για φρικασέ, καθώς κινδύνευες να τα φας από το αυγολέμονο.
Ήπιαμε αρκετά ωραίο κρασί (500 ml - 6 Ευρώ) και μας κέρασαν πολύ νόστιμο τιραμισού.
Συνολικά ήταν ευχαριστη εμπειρία, θα δοκιμάζαμε την επόμενη φορά και τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος καθώς όπως ανέφερα ο εξωτερικός 'χάνει' ελαφρώς και αδικεί την ποιότητα των πιάτων που είναι υψηλή.

23 Ιούλ 2018

Αφού ξεμείναμε εντός των τειχών το Σκ αρχίσαμε να ψάχνουμε τις πλατείες και βρεθήκαμε στην Π. Ελευθερίας η οποία έχει πάρει τα πάνω της την τελευταία 5ετία και συγκεκριμένα στο Καρτέλο το οποίο είναι το τσίγκινο δοχείο του κρασιού, ο κατρούτσος δηλαδή απ' ότι μας ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης.

Η παρέα ήταν 3 ατόμων, ήπιαμε τσικουδιά αρκετή θα έλεγα και την συνοδεύσαμε με πατατούλες τηγανιτές, καπνιστό χοιρινό, τηγανιά κοτόπουλο, σαλάτα με κινόα, μπεκρή μεζέ.
Κάνοντας μια συνολική αποτίμηση, όλα τα πιάτα ήταν φρεσκομαγειρεμένα με προσπάθεια πρωτοτυπίας και κατά την άποψη όλων ήταν ικανοποιητικά, καλύτερα από αυτό που θα περιμέναμε για συνοδεία μπύρας ή τσικουδιάς.

Φυσικά εμείς κάτσαμε σε τραπεζάκια στον πεζόδρομο αλλά ο εσωτερικός χώρος εντός ήταν εντυπωσιακός, πολύ ωραία στολισμένος θα επισκεφθούμε σίγουρα και χειμώνα το μεζεδοπωλείο.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 48 ευρώ το οποίο ήταν αρκετά τίμιο, οι τιμές κυμαίνονται από 4-7 ευρώ στα πιάτα.

23 Ιούλ 2018

Επίσκεψη ( 1η φορά ) στις Λεύκες μετά από κράτηση για 2 άτομα στην αυλή του εστιατορίου. Λόγω απουσίας λογοτεχνικής διάθεσης σήμερα θα τα γράψω κάπως 'στεγνά'.
Κράτηση: Ευγενική, μας ενημέρωσαν ότι αν καθυστερήσουμε 20 λεπτά θα είναι καλύτερα για εμάς λόγω φόρτου εργασίας της κουζίνας.

Πάρκινγκ: Δύσκολο στην περιοχή

Χώρος: Πολύ ευχάριστος ο κήπος, πηγμένα τα τραπέζια βέβαια οπότε δεν υπάρχει και μεγάλη ιδιωτικότητα. Επίσης τα τραπέζια 2 ατόμων είναι μικρά και δεν εξυπηρετούν τις ανάγκες εύκολα.

Εξυπηρέτηση: Φιλική, αλλά γενικά με πολλά φάουλ.

Στο τραπέζι μας δεν ήρθε ποτέ κατάλογος κρασιών, ειλικρινά νόμιζα ότι δεν υπήρχε μέχρι που είδα το διπλανό - τρόπος του λέγειν- τραπέζι να περιεργάζεται το μπουκάλι με τις ετικέτες στο οποίο αναγράφουν τα κρασιά.

Η διαχείριση των πιάτων ήταν προβληματική - από πλευράς Service - δηλαδή ήρθαν τόσο γρήγορα τα κυρίως μετά την σαλάτα που έδωσα το πιάτο μου -με σαλάτα μέσα- προκειμένου να χωρέσουμε.

Τα ρέστα του λογαριασμού πήγαν σε άλλο τραπέζι, τα αναμέναμε αρκετά να επιστρέψουν στο σωστό.

Φαγητό: Παραγγείλαμε σαλάτα ημέρας (Αλμύρα με φρούτα) η οποία ήταν καταπληκτική.
Επίσης μαύρο χοίρο με τραχανώτο φέτας και παπαρδέλες με μοσχάρι. Και τα 2 πιάτα ήταν άριστα εκτελεσμένα, πολύ νόστιμα σε πλούσιες μερίδες.

Ήπιαμε κρασί χύμα και ο λογαριασμός ήταν στα 50 Ευρώ.

Συνολικά η εμπειρία ήταν ευχάριστη, θα θέλαμε να το επαναλάβουμε για να δοκιμάσουμε περισσότερα από τον μεγάλο κατάλογο. Μια παρατήρηση εδώ είναι ότι θα θέλαμε στον κατάλογο ορεκτικά πιο light ώστε να συνοδεύσουν μια σαλάτα.

Τα ορεκτικά του καταλόγου ήταν λίγο τρομακτικά ως προς την βαρύτητα τους (κοντοσούβλι, συκώτι, μελιτζάνες τυριά, πίτες κτλ. )

Από διπλανά τραπέζια τουλάχιστον εμφανισιακά ήταν πολύ ωραία σερβιρισμένα αλλά τα περισσότερα ετοιμαζόντουσαν για πακέτο καθώς πλούσιες μερίδες και οι παραγγελίες ξεφεύγουν.

21 Δεκ 2017

Επισκεφτήκαμε πρώτη φορά το εστιατόριο 6 άτομα την περασμένη εβδομάδα. Αν και η ώρα επίσκεψης δεν ήταν αιχμής είναι αδύνατον να μην σκεφτείς τι θα συμβεί αν το κατάστημα γεμίσει καθώς τα τραπέζια είναι πάρα πολύ κοντά σε μια διαρρύθμιση που δεν δικαιολογεί το υπόλοιπα πακέτο του καταστήματος και θυμίζει ταβέρνα παλαιάς κοπής.
Η εξυπηρέτηση γενικά είναι άψογη και εξειδικευμένη στο κρέας.

Παραγγείλαμε σαλάτα λάχανο η οποία ήταν ακριβώς αυτό ( εξαιρετικά απλή) και πανδαισία η οποία δεν μου άρεσε γευστικά ( δεν βρήκα να δένουν τα υλικά μεταξύ τους ) και δεν ήταν σε θερμοκρασία δωματίου ( υπερβολικά παγωμένη).
Το κλασικό πιάτι με τις πατάτες κανταΐφι και τα αυγά όπου με απογοήτευσε καθώς διαφημίζεται ακριβά και έχω φάει καλύτερα αισθητά.
Από κρεατικά ποικιλία από λουκανικά ( το μοσχαρίσιο πολύ νόστιμο ενώ τα υπόλοιπα συμβατικά)
Συκώτι, όμορφα κομμένο αλλά θα το ήθελα περισσότερο ψημένο αν και είχε ζητηθεί στην παραγγελία
2 * Πικάνια, εξαιρετικά ακριβό πιάτο (25 ευρώ), με απουσία οποιασδήποτε γαρνιτούρας
2* Χοιρινά φιλετάκια τα οποία επίσης δεν με ενθουσίασαν γευστικά και τα συνοδευτικά ήταν εξαιρετικά απλά.

Ήπιαμε κρασί δικής τους εμφιάλωσης κόκκινο
Η τιμή κατ ' ατομο έφθασε στα 30 Ευρώ και η παραγγελία παρόλο που η παραγγελία δεν ήταν τέτοια με σκοπό να μην ξεφύγει το πράγμα.

Δεν θα ξαναπάω, δεν βρίσκω το λόγο καθώς δεν είναι θέμα μόνο τιμής αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη το να πληρώνει 15 ευρώ σε ψωμί ( 3 πιατάκια για να καλύψουν τα 6 άτομα), ενώ και οι γεύσεις ήταν εξαιρετικά απλές χωρίς ίχνος δημιουργίας. Κατανοητό ότι θέλουν να τονίσουν την νοστιμιά του κρέατος αλλά δεν είναι το μόνο εστιατόριο κρεατοφαγίας στον κόσμο.

04 Ιούλ 2017

Πρώτη μου επίσκεψη στο κατάστημα την περασμένη εβδομάδα, ημέρα Τρίτη κατά τις 20.30 το βραδάκι.
Είχε προηγηθεί προ 2 μηνών αποτυχημένη προσπάθεια επίσκεψης αφού η αναμονή ήταν τεράστια και δεν αισθάνομαι άνετα να περιμένω πολύ ώρα σε οποιαδήποτε μαγαζί.

Αυτή τη φορά όλος ο εξωτερικός χώρος ήταν κενός ( περίπου 7-8 τραπέζια) και υπήρχαν και κενά τραπέζια εντός του καταστήματος, κάτι το οποίο μας εξέπληξε ευχάριστα.
Ο χώρος είναι καθαρός με ωραία μουσική και ατμόσφαιρα και η εξυπηρέτηση γρήγορη και επαγγελματική. Δεν έχουμε κανένα παράπονο.
Οι προσδοκίες από αρκετούς γνωστούς που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα είχαν φτάσει στο θεό και δυστυχώς... περάσαμε την μπάρα από κάτω!
Παρήγγειλα ένα Γενναίο.
Η εμφάνιση του είναι όντως εντυπωσιακή αλλά το μπιφτέκι με απογοήτευσε.
Δεν βρήκα τίποτα διαφορετικό από άλλα Burger που έχω δοκιμάσει στο μπιφτέκι.
Οι υπόλοιποι της παρέας που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα και στο παρελθόν διέγνωσαν επίσης σαφή πτώση της ποιότητας / νοστιμιάς του μπιφτεκιού.
Ίσως έτσι εξηγούνται και τα κενά τραπέζια αντίς της μεγάλης αναμονής.
Επίσης οι πατάτες που συνόδευαν το πιάτο ήταν πολύ λεπτοκομμένες για τα γούστα μου και δεν με ενθουσίασαν

Συνολικά ήταν ένα ωραίο Burger, αλλά σε κανένα βαθμό δεν μπορώ να δικαιολογήσω την ψύχωση με το συγκεκριμένο κατάστημα.
Ίσως οι επεκτάσεις ή ο πολύς κόσμος λειτούργησαν ενάντια της ποιότητας του κρέατος.
Ο λογαριασμός με ταβάνι τα 15 ευρώ το άτομο όπως πολύ έχουν αναφέρει..

18 Μαι 2017

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι και καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι ζεστός, καλαίσθητος και σε προδιαθέτει σίγουρα ευχάριστα

Παραγγείλαμε:

Μεσογειακή τηγανιά, στα 7,5 ευρώ η οποία ήταν ιδιαίτερα νόστιμη κι προσεγμένη. Η ένσταση προς αυτό το πιάτο είναι ότι θα θέλαμε λιιιιγο περισσότερο απάκι. Κάτια τα λοιπά ήταν η ωραιότερη τηγανιά που έχω δοκιμάσει, αρτίστα μελωμένη σάλτσα, φρέσκα και ψημένα όσο πρέπει τα λαχανικά.

Ξίγαλο: Κλασικό τυράκι του νομού Λασιθίου. ωραίο όσο και στο Λασίθι (4,5 ευρώ)

Γαμοπίλαφο: (11 ευρώ) Ηταν πετυχημένο με χορταστικό κομμάτι γίδα. Η ένσταση εδώ είναι ότι σερβιρίστε 1-2 λεπτά αργότερα από την ώρα που έπρεπε με αποτέλεσμα να έχει αρχίσει την πορεία του προς το να κρυώνει το οποίο είναι πολύ κακό για το συγκεκριμένο πιάτο. Το φάγαμε λίγο αρπα κολα για να μην κρυώσει

Λουκάνικο Ξιδάτο: (7 ευρώ) Αυθεντικό κρητικό λουκάνικό, στην γυναίκα μου φάνηκε βαρύ, εμένα μου άρεσε

Πατάτες τηγανιτές: (3,5 ευρώ) Φρεσκότατες και ωραιότατες.

Είχαμε Προσθήκη στο λεξικό και στην αρχή (ωραιότατες ελίτσες) και στο τέλος και ο λογαριασμός συνολικά κυμάνθηκε στα 40 ευρώ. Μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάποιο ευρώ πάνω ή κάτω αλλά γενικά η εικόνα είναι αυτή.

Το μεγάλο ερωτηματικό στα Αχλάδια είναι το value for money με δεδομένο ότι ο χώρος είναι καλός, η εξυπηρέτηση καλή ( σηκώνει βελτίωση ), οι γεύσεις καλές (σηκώνει και εδώ βελτίωση βέβαια), ο χώρος πολύ καλός ( λίγο πιο έντονο το volume στην μουσική θα θέλαμε).

Κάποιες μερίδες χρειάζονται έκπτωση στην τιμή ή αύξηση στην μερίδα (πχ. σαλάτες)

Το vfm θα το έβαζα 2,5 για να είμαι δίκαιος αλλά αφού δεν μπαίνει το πήγα στο 3 γιατί διέκρινα από τον ιδιοκτήτη ότι υπάρχει καλή διάθεση για να ακούσει παρατηρήσεις, ειλικρινές καλωσόρισμα και αγάπη για την δουλειά του.
Επειδή είχα επισκεφτεί και παλαιότερα το μαγαζί ( κι έτσι έχω και γνώμη για τις σαλάτες) βρήκα τις γεύσεις του αισθητά βελτιωμένες.
Αρα περιμένουμε επιπλέον πρόοδο...
Θα ξαναπάμε.

09 Μαι 2017

Επισκεφτήκαμε 4 ατομα Κυριακή μεσημέρι σχετικά αργά κι αυτό μάλλον είχε την σημασία του στα παρακάτω τεκταινόμενα

Η αυλή - συμπαθής - ήταν γεμάτη και βρέθηκε τραπέζι από παρέα που μόλις είχε φύγει.
Ενημερωθήκαμε ότι είχε τελειώσει το λουκάνικο, μπιφτέκι, κοκορέτσι, κοντοσούβλια αρνίσια και χοιρινά και κάτι ακόμα που δεν συγκράτησα
Παραγγείλαμε 1 kg προβατίνα (19 ευρω / kg) η οποία ήταν σωστά κομμένη και ψημένη, δεν είχε μυρωδιά αλλά όχι και την χαρακτηριστική γευση του προβάτου που σε κάνει να την προτιμάς από το αρνί ( για όσους την προτιμούν)

0,5 kg αρνισιο παιδάκι (26 ευρω / kg) το οποίο ήταν νοστιμότατο

Συνοδευτικά:
Πατάτες τηγανιτές φρέσκες ( 5 ευρώ)
τζατζίκι ( καλό αλλά λίγο, επίσης 5 ευρώ)
Φέτα αρκετή καλή και αυτή 5 ευρώ νομίζω
Σαλάτα αγγουροντομάτα στα 6 ευρώ. Εδώ ήταν το φαουλ καθώς αν και ήταν ωραιότατη και ξεφλουδισμένη η τομάτα, το κατάστημα αντί να την ονομάσει χωριάτικη σε μια τιμή 7-8 ευρώ έστω την διαχωρίζει από την φέτα οπότε σου ανεβαίνει η χωριάτικη στα 11 ευρώ ή 12 καθώς δεν θυμάμαι ακριβώς αν η φέτα είχε 5 ή 6 ευρώ
Συνολικά - και με συνοδεία μπύρας - πληρώσαμε 70 ευρώ.

Μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό κυδώνι σε μεγάλη πιατέλα και στην αρχή μας φέραν εμφιαλωμένο νερό με χρέωση και ψωμάκι το οποίο ήταν μέτριο.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και γρήγορη αλλά από 2 μόνο άτομα και πιστευτώ ότι αν είχαμε κάτσει στην κατάμεστη αυλή των 100 ατόμων 2 ώρες νωρίτερα θα ήμασταν ακόμα εκεί....
Συνολικά όλα ήταν αρκετά νόστιμα με ένσταση στις τιμές του καταλόγου στα ορεκτικά τα οποία ήταν τσιμπημένα και εξαιρετικά λίγα.
Θα επισκεφτούμε ξανά το κατάστημα, νομίζω αξίζει τον κόπο, για να δοκιμάσουμε και ότι σήμερα δεν προλάβαμε...

14 Αυγ 2016

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες μετά από επίσκεψη στην περιοχή η οποία έχει αναβαθμιστεί με τα φωτισμένα αρχαία και τον πεζόδρομο που διατρέχει την πόλη μέχρι την θάλασσα.
Είχα να επισκεφτώ την πόλη αρκετά χρόνια και την βρήκα αναβαθμισμένη.
Στις Αθιβολές τώρα, κάτσαμε έξω φυσικά καθώς η νύχτα ήταν ζεστή και παραγγείλαμε 4 άτομα:

Λουκάνικο, το οποίο ήταν καλό
Πατάτες τηγανιτές με ανθότυρο, επίσης καλές
Ντάκος, καλός. ωραία βρεγμένος
Τσιγαριαστό αρνάκι, το οποίο υστερούσε σημαντικά σε σχέση με αντίστοιχα πιάτα σε κρητικά εστιατόρια σε Αθήνα και Κρήτη.
Τηγανιά κοτόπουλο, κακή.
Καλτσουνάκια, μέτρια με αρκετό αλεύρι να πιάνει στο λαιμό
Ήπιαμε κρασί, 1 κιλό και πληρώσαμε για αυτά 50 Ευρώ χωρίς να θυμάμαι τις επιμέρους τιμές.
Μας κέρασαν ωραιότατο χαλβά με παγωτό και τσικουδιά στην αρχή.

Συνολικά, η εξυπηρέτηση ήταν καλή, γρήγορη και τα πιάτα φρεσκομαγειρεμένα.
Σίγουρα δεν είναι ένα κατάστημα το οποίο αξίζει να επισκεφτείς την περιοχή μόνο για αυτό αλλά είναι μια καλή επιλογή αν είσαι στην πόλη

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία