g151151

Μέλος από: Ιαν 2014

04 Ιούλ 2017

Πρώτη μου επίσκεψη στο κατάστημα την περασμένη εβδομάδα, ημέρα Τρίτη κατά τις 20.30 το βραδάκι.
Είχε προηγηθεί προ 2 μηνών αποτυχημένη προσπάθεια επίσκεψης αφού η αναμονή ήταν τεράστια και δεν αισθάνομαι άνετα να περιμένω πολύ ώρα σε οποιαδήποτε μαγαζί.

Αυτή τη φορά όλος ο εξωτερικός χώρος ήταν κενός ( περίπου 7-8 τραπέζια) και υπήρχαν και κενά τραπέζια εντός του καταστήματος, κάτι το οποίο μας εξέπληξε ευχάριστα.
Ο χώρος είναι καθαρός με ωραία μουσική και ατμόσφαιρα και η εξυπηρέτηση γρήγορη και επαγγελματική. Δεν έχουμε κανένα παράπονο.
Οι προσδοκίες από αρκετούς γνωστούς που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα είχαν φτάσει στο θεό και δυστυχώς... περάσαμε την μπάρα από κάτω!
Παρήγγειλα ένα Γενναίο.
Η εμφάνιση του είναι όντως εντυπωσιακή αλλά το μπιφτέκι με απογοήτευσε.
Δεν βρήκα τίποτα διαφορετικό από άλλα Burger που έχω δοκιμάσει στο μπιφτέκι.
Οι υπόλοιποι της παρέας που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα και στο παρελθόν διέγνωσαν επίσης σαφή πτώση της ποιότητας / νοστιμιάς του μπιφτεκιού.
Ίσως έτσι εξηγούνται και τα κενά τραπέζια αντίς της μεγάλης αναμονής.
Επίσης οι πατάτες που συνόδευαν το πιάτο ήταν πολύ λεπτοκομμένες για τα γούστα μου και δεν με ενθουσίασαν

Συνολικά ήταν ένα ωραίο Burger, αλλά σε κανένα βαθμό δεν μπορώ να δικαιολογήσω την ψύχωση με το συγκεκριμένο κατάστημα.
Ίσως οι επεκτάσεις ή ο πολύς κόσμος λειτούργησαν ενάντια της ποιότητας του κρέατος.
Ο λογαριασμός με ταβάνι τα 15 ευρώ το άτομο όπως πολύ έχουν αναφέρει..

18 Μαι 2017

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι και καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι ζεστός, καλαίσθητος και σε προδιαθέτει σίγουρα ευχάριστα

Παραγγείλαμε:

Μεσογειακή τηγανιά, στα 7,5 ευρώ η οποία ήταν ιδιαίτερα νόστιμη κι προσεγμένη. Η ένσταση προς αυτό το πιάτο είναι ότι θα θέλαμε λιιιιγο περισσότερο απάκι. Κάτια τα λοιπά ήταν η ωραιότερη τηγανιά που έχω δοκιμάσει, αρτίστα μελωμένη σάλτσα, φρέσκα και ψημένα όσο πρέπει τα λαχανικά.

Ξίγαλο: Κλασικό τυράκι του νομού Λασιθίου. ωραίο όσο και στο Λασίθι (4,5 ευρώ)

Γαμοπίλαφο: (11 ευρώ) Ηταν πετυχημένο με χορταστικό κομμάτι γίδα. Η ένσταση εδώ είναι ότι σερβιρίστε 1-2 λεπτά αργότερα από την ώρα που έπρεπε με αποτέλεσμα να έχει αρχίσει την πορεία του προς το να κρυώνει το οποίο είναι πολύ κακό για το συγκεκριμένο πιάτο. Το φάγαμε λίγο αρπα κολα για να μην κρυώσει

Λουκάνικο Ξιδάτο: (7 ευρώ) Αυθεντικό κρητικό λουκάνικό, στην γυναίκα μου φάνηκε βαρύ, εμένα μου άρεσε

Πατάτες τηγανιτές: (3,5 ευρώ) Φρεσκότατες και ωραιότατες.

Είχαμε Προσθήκη στο λεξικό και στην αρχή (ωραιότατες ελίτσες) και στο τέλος και ο λογαριασμός συνολικά κυμάνθηκε στα 40 ευρώ. Μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάποιο ευρώ πάνω ή κάτω αλλά γενικά η εικόνα είναι αυτή.

Το μεγάλο ερωτηματικό στα Αχλάδια είναι το value for money με δεδομένο ότι ο χώρος είναι καλός, η εξυπηρέτηση καλή ( σηκώνει βελτίωση ), οι γεύσεις καλές (σηκώνει και εδώ βελτίωση βέβαια), ο χώρος πολύ καλός ( λίγο πιο έντονο το volume στην μουσική θα θέλαμε).

Κάποιες μερίδες χρειάζονται έκπτωση στην τιμή ή αύξηση στην μερίδα (πχ. σαλάτες)

Το vfm θα το έβαζα 2,5 για να είμαι δίκαιος αλλά αφού δεν μπαίνει το πήγα στο 3 γιατί διέκρινα από τον ιδιοκτήτη ότι υπάρχει καλή διάθεση για να ακούσει παρατηρήσεις, ειλικρινές καλωσόρισμα και αγάπη για την δουλειά του.
Επειδή είχα επισκεφτεί και παλαιότερα το μαγαζί ( κι έτσι έχω και γνώμη για τις σαλάτες) βρήκα τις γεύσεις του αισθητά βελτιωμένες.
Αρα περιμένουμε επιπλέον πρόοδο...
Θα ξαναπάμε.

09 Μαι 2017

Επισκεφτήκαμε 4 ατομα Κυριακή μεσημέρι σχετικά αργά κι αυτό μάλλον είχε την σημασία του στα παρακάτω τεκταινόμενα

Η αυλή - συμπαθής - ήταν γεμάτη και βρέθηκε τραπέζι από παρέα που μόλις είχε φύγει.
Ενημερωθήκαμε ότι είχε τελειώσει το λουκάνικο, μπιφτέκι, κοκορέτσι, κοντοσούβλια αρνίσια και χοιρινά και κάτι ακόμα που δεν συγκράτησα
Παραγγείλαμε 1 kg προβατίνα (19 ευρω / kg) η οποία ήταν σωστά κομμένη και ψημένη, δεν είχε μυρωδιά αλλά όχι και την χαρακτηριστική γευση του προβάτου που σε κάνει να την προτιμάς από το αρνί ( για όσους την προτιμούν)

0,5 kg αρνισιο παιδάκι (26 ευρω / kg) το οποίο ήταν νοστιμότατο

Συνοδευτικά:
Πατάτες τηγανιτές φρέσκες ( 5 ευρώ)
τζατζίκι ( καλό αλλά λίγο, επίσης 5 ευρώ)
Φέτα αρκετή καλή και αυτή 5 ευρώ νομίζω
Σαλάτα αγγουροντομάτα στα 6 ευρώ. Εδώ ήταν το φαουλ καθώς αν και ήταν ωραιότατη και ξεφλουδισμένη η τομάτα, το κατάστημα αντί να την ονομάσει χωριάτικη σε μια τιμή 7-8 ευρώ έστω την διαχωρίζει από την φέτα οπότε σου ανεβαίνει η χωριάτικη στα 11 ευρώ ή 12 καθώς δεν θυμάμαι ακριβώς αν η φέτα είχε 5 ή 6 ευρώ
Συνολικά - και με συνοδεία μπύρας - πληρώσαμε 70 ευρώ.

Μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό κυδώνι σε μεγάλη πιατέλα και στην αρχή μας φέραν εμφιαλωμένο νερό με χρέωση και ψωμάκι το οποίο ήταν μέτριο.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και γρήγορη αλλά από 2 μόνο άτομα και πιστευτώ ότι αν είχαμε κάτσει στην κατάμεστη αυλή των 100 ατόμων 2 ώρες νωρίτερα θα ήμασταν ακόμα εκεί....
Συνολικά όλα ήταν αρκετά νόστιμα με ένσταση στις τιμές του καταλόγου στα ορεκτικά τα οποία ήταν τσιμπημένα και εξαιρετικά λίγα.
Θα επισκεφτούμε ξανά το κατάστημα, νομίζω αξίζει τον κόπο, για να δοκιμάσουμε και ότι σήμερα δεν προλάβαμε...

14 Αυγ 2016

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες μετά από επίσκεψη στην περιοχή η οποία έχει αναβαθμιστεί με τα φωτισμένα αρχαία και τον πεζόδρομο που διατρέχει την πόλη μέχρι την θάλασσα.
Είχα να επισκεφτώ την πόλη αρκετά χρόνια και την βρήκα αναβαθμισμένη.
Στις Αθιβολές τώρα, κάτσαμε έξω φυσικά καθώς η νύχτα ήταν ζεστή και παραγγείλαμε 4 άτομα:

Λουκάνικο, το οποίο ήταν καλό
Πατάτες τηγανιτές με ανθότυρο, επίσης καλές
Ντάκος, καλός. ωραία βρεγμένος
Τσιγαριαστό αρνάκι, το οποίο υστερούσε σημαντικά σε σχέση με αντίστοιχα πιάτα σε κρητικά εστιατόρια σε Αθήνα και Κρήτη.
Τηγανιά κοτόπουλο, κακή.
Καλτσουνάκια, μέτρια με αρκετό αλεύρι να πιάνει στο λαιμό
Ήπιαμε κρασί, 1 κιλό και πληρώσαμε για αυτά 50 Ευρώ χωρίς να θυμάμαι τις επιμέρους τιμές.
Μας κέρασαν ωραιότατο χαλβά με παγωτό και τσικουδιά στην αρχή.

Συνολικά, η εξυπηρέτηση ήταν καλή, γρήγορη και τα πιάτα φρεσκομαγειρεμένα.
Σίγουρα δεν είναι ένα κατάστημα το οποίο αξίζει να επισκεφτείς την περιοχή μόνο για αυτό αλλά είναι μια καλή επιλογή αν είσαι στην πόλη

07 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα απογευματάκι καθημερινής και κάτσαμε στην αυλή του καταστήματος η οποία είναι ευχάριστη, σκιερή ( όχι κάτι τρομερό από πλευράς διακόσμησης κτλ. )

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, στο κατάστημα βέβαια υπήρχαν μόνο 2 παρέες εκείνη την ώρα
Παραγγείλαμε τυροσαλατα, γαύρο τηγανιτό, θράψαλο γεμιστό, πατάτες τηγανιτές και ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο.

Όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα και ικανοποιητικά.
Θα σταθώ στα 2 πιάτα με ψαρικά, ο γαύρος ήταν ελαφρά τηγανισμένος - δεν υπήρχε οσμή ή λαδίλα, νόστιμος και σε καλή μερίδα.
Το θράψαλο γεμισμένο με τυρί, ντομάτα, πιπεριά και πολύ καλά ψημένο στα κάρβουνα.

Γι' αυτά πληρώσαμε 28,5 ευρώ, μια τιμή πολύ ικανοποιητική.
Να προσθέσω και το κερασματάκι από το κατάστημα.
Θα το επισκεφθούμε ξανά, ήταν μια ευχάριστη εμπειρία

01 Απρ 2016

Ένα ουζερί που μαζεύει πάρα πολύ κόσμο κι εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα. Ο κόσμος είναι κατά πολύ περισσότερος από αυτόν που μπορεί να διαχειριστεί η κουζίνα και το προσωπικό με αποτέλεσμα η παραγγελία να έρχεται με τυχαία σειρά, τα τραπέζια να έχουν ελλείψεις (χαρτοπετσέτες, ποτήρια κτλ. ) και κάποια πιάτα να μην έρχονται ποτέ.

Γενικά ζεις μια αγωνία, θα 'ρθει το πιάτο δεν θα 'ρθει κτλ.
Αυτό δεν είναι μομφή προς τα παιδιά που δουλεύουν εκεί (δεν ήταν κάποιος αγενής). Αλλά όταν ζητάς 3 φορές χαρτοπετσέτα (που δεν υπήρχε καν στο τραπέζι) και αυτός παίρνει το ύφος ""Τι να σου κάνω, δεν βλέπεις τι γίνετε" το 1 αστεράκι είναι αντιπροσωπευτικό.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, ντυμένος με μουσαμά γύρω γύρω χωρίς ιδιαίτερη θέα προς τη θάλασσα λόγω αυτοκινήτων κτλ.

Γευστικά δοκιμάσαμε τηγανιτό γαύρο και καλαμαράκια τα οποία ήταν εύγευστα, τσίρο επίσης καλός και πατάτες τηγανιτές ωραίες και κομμένες στο χέρι.

Δεν μας άρεσε η σαλάτα σταμναγκάθι και τα παντζάρια (είχαν μια περίεργη οσμή)
Τα τηγανιτά κολοκυθάκια δεν έφτασαν ποτέ.
Μαζί με 2 καραφάκια ούζο ήταν στα 60 ευρώ ο λογαριασμός.
Η τιμή για αυτή την κατηγορία ήταν καλή.

Εχω την περιέργεια πως θα λειτουργούσε με λιγότερο κόσμο αλλά ΣΚ δύσκολα θα στεκόμουν στην ουρά για να ξανακάτσω

02 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε 2 ατομα το ουζερί Κυριακή μεσημέρι. Πολύ δύσκολη ώρα καθώς το κατάστημα όπως και τα παρακείμενα ήταν τιγκα με αρκετό κόσμο να αναμένει όρθιος, μπας και σηκωθεί κανείς.

Εμείς τα καταφέραμε και πετύχαμε και πεζοδρόμιο!
Ο εσωτερικός χώρος είναι αδιάφορος με έντονη οσμή από το τηγάνι της κουζίνας αλλά στο πεζοδρόμιο ήταν στριμωχτά μεν αλλά καλύτερα.
Φάγαμε πατζαρια (οκ)
Τσίρο ( μέτριο )
πατάτες τηγανιτές (μέτριες προκατ)
Κασιωτικα ντολμαδάκια (πολύ νόστιμα, πλούσια μερίδα)
μπακαλιάρο κουρκούτι (οκ)
Αθερίνα (αρκετα καλή)

Συνολικά με ένα καραφάκι ούζο πληρώσαμε 34 ευρώ τα οποία ήταν πολύ ικανοποιητικά για την ποσότητα και την ικανοποιητική ποιότητα των πιάτων.
Το πρόβλημα από την συνολικότερη επίσκεψη ήταν ότι οι ανθρωποι οι οποίοι σέρβιραν ήταν λίγοι και πελαγωμένοι από τον κόσμο με αποτέλεσμα να αναμένεις αρκετά για σερβίρισμα και λογαριασμό

01 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο απόγευμα Παρασκευής χωρίς κράτηση, υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελευθέρα.

Ο χώρος είναι καθαρός, η μουσική απαλή αλλά το περιβάλλον είναι λίγο έως 'αποστειρωμένο'. Δηλαδή άχρωμο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο ή αναφορές στην Μάνη. Η εξυπηρέτηση από το 1ο λεπτό ήταν διακριτική και επαγγελματική.
Φάγαμε 2 ατομα σαλάτα Μανη, ένα ψαρονέφρι κι ένα φρικασέ μαζί με ένα μπουκάλι αγιωργίτικο.

Η σαλάτα ήταν ικανοποιητική (πράσινη με ψητό τυρί), το φρικασέ που έφαγα εγώ ήταν πολύ νόστιμο και το ψαρονέφρι πολύ ωραίο επίσης.
Στο εστιατόριο δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Ο λογαριασμός έφθασε στα 54 ευρώ. Χρεώθηκε στο λογαριασμό 1,5 κουβερ το άτομο και 2 ευρώ το νερό (μας ρώτησαν).
Συνολικά ήταν ευχάριστα, συστήνεται για να απολαυσεις ένα ωραίο πιάτο, αλλά δεν είναι ένα κατάστημα που με την παρέα σου θα διασκεδάσεις.

31 Δεκ 2015

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο στον νέο του χώρο στο Μεταξουργείο, ο οποίος είναι καλαίσθητος με πέτρινους τοίχους και ξύλινη επένδυση στο πάτωμα.
Φάγαμε παρέα 4 ατόμων
Σαλατα σταμναγκάθι, η οποία ήταν άσχημη καθώς το σταμναγκάθι είναι πλέον ραδικάκι του βουνού ελαφρώς σκληρό ( 8 Ευρώ)

Ντάκο (5 Ευρώ ), οκ
Κρέατότουρτα (10 ευρώ), πολύ γευστική και πλούσια.
Λουκάνικο ξυδάτο, (6-7 Ευρω), ιδιαίτερα νόστιμο και μυρωδάτο.
Πιλάφι με το κρέας του ( 14 Ευρώ), πολύ καλό
Ντολμαδάκια (6-7 Ευρώ), πολύ ωραία.
Κεφτεδάκια (7-8 Ευρώ) νόστιμα αλλά λίγο παρατηγανισμένα
Πατάτες

Πίνοντας και αρκετό κρασί (2κιλα) πληρώσαμε κάπου στα 90 ευρώ.

Η κουζίνα του είναι πολύ καλή, νόστιμη με αγνά υλικά, άλλωστε έχουμε επισκεφτεί το κατάστημα στην παλιά του διεύθυνση αρκετές φορές.
Προσωπικά μου άρεσε η κουζίνα περισσότερο τους πρώτους μήνες λειτουργίας του καταστήματος στο Γκάζι, αλλά με δεδομένο ότι η πελατεία μεγαλώνει, παραμένει πολύ καλή.

Οι ενστάσεις είναι ως προς την εξυπηρέτηση στην σάλα του νέου καταστήματος όπου είναι πολύ ψυχρή έως απότομη, με λάθη και παραλείψεις που δεν ταιριάζει στην γενικότερη εικόνα του μαγαζιού και πρέπει να προσεχθεί / διορθωθεί.

12 Δεκ 2015

Επισκεφτήκαμε 2 ατομα το κατάστημα κατόπιν κράτησης Πέμπτη βραδάκυ. Ο χώρος είναι όμορφος με λίγα τραπεζάκια.

Πήραμε φρικασε μανιταριών το οποίο ήταν καταπληκτικό, το ωραιότερο πιάτο με μανιτάρια που έχω δοκιμάσει.
Ψητά λαχανικά μετρια, με αρκετά κομμάτια πιπεριάς που χρειαζόταν κι άλλο ψήσιμο για να μαραθούν.

Φετα σε κρούστα φύλλου, αρκετά καλό
Κασιώτικο πιλάφι με κοτόπουλο
Μοσχαρι με μαυροδάφνη
Και τα 2 κυρίως ήταν πεντανόστιμα, αριστα εκτελεσμένα
Η εξυπηρετηση ηταν αρκετά φιλική.
Ο λογαριασμός στα 46 με 1 κιλό κρασί

Στα μείον η απουσία κεράσματος (δεν το θεωρω απαραίτητο αλλά πλέον είθισται)

Σιγουρα θα το επισκεφτω ξανα διότι ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος και θα ηθελα να δοκιμάσω επιπλέον πιάτα

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...