har22b

Μέλος από: Φεβ 2014

03 Μάρ 2019

"Απογοήτευση" είναι η λέξη που κυριαρχεί στο μυαλό μου, μετά την επίσκεψη στο μπεργκεράδικο του Άκη... διότι περίμενα κάτι διαφορετικό, σε στυλ εστιατόριο και όχι φαστφουντάδικο, διότι μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Μπαίνοντας μέσα δεν ήμουν σίγουρος ότι έχω μπει καν στο σωστό μαγαζί, μιας και έψαχνα να βρω την επωνυμία κάπου γραμμένη για να βεβαιωθώ. Και γιατί αυτό? Διότι με το που μπαίνεις μέσα συναντάς ουρά για το ταμείο, διότι είναι σελφ σέρβις και πρέπει πρώτα να πας στο ταμείο για να παραγγείλεις. Η ουρά εντάξει ήταν μικρή, και με το που φτάνω μπροστά, ρωτάω διστακτικά για τραπέζι, και μου λένε ότι πρέπει αν είναι να πάω στον μέσα χώρο, να βρω να κάτσω κάπου πρώτα και μετά να έρθω να παραγγείλω, και αυτό διότι αντίθετα με τα κλασικά φαστφουντάδικα, έχει πολύ μικρό αριθμό τραπεζιών.

Και εδώ πρέπει να κάνω μία δυστυχώς μεγάλη παρένθεση για τον χώρο, διότι έπαιξε καταλυτικό παράγοντα για την συνολική μου εμπειρία στο μαγαζί. Ο χώρος είναι μικρός, με 4-5 ξύλινα βαρέλια στο κέντρο για τραπέζια, και 3 σκαμπό το καθένα, ένα μεγάλο στρογγυλό κοντό τραπέζι-βαρέλι των 6 ατόμων, δύο ξύλινα τραπέζια στην αριστερή πλευρά των 4-6 ατόμων και ένα ξύλινο ψηλό πάγκο που βλέπει προς τα έξω ευθεία και δεξιά του χώρου. Ο χώρος ανάμεσα στα τραπέζια στενός, δεν χωράνε να περάσουν δύο άτομα μαζί. Η διακόσμηση ενδιαφέρουσα και περίεργη, θυμίζει λίγο διακόσμηση σε φαγάδικο λούνα παρκ. Και άφησα το χειρότερο για τελευταίο, ο θόρυβος! Πολύ φασαρία και αν δεν έφτανε αυτό πολύ δυνατή εριστική μουσική...

Στο ψητό τώρα. Πήρα το"Βurger AP" 5.80 ευρώ (το προτεινόμενο μπέργκερ του μαγαζιού) με έξτρα μπιφτέκι +2.50 ευρώ. Με ρώτησαν πως το θέλω ψημένο και ζήτησα μέτριο (το ένα μπιφτέκι το πέτυχαν το άλλο βγήκε καλοψημένο), χωρίς πατάτες, χωρίς ατομική σαλάτα... τίποτα... σε πιατάκι από χαρτόνι, μέσα σε χάρτινη βάση...

Μικρό γενικά σε μέγεθος, το ψωμάκι αρκετά καλό, στυλ μπριός, δύο αρκετά καλά μπιφτέκια με μία μικρή φέτα κίτρινο τυρί από πάνω από το καθένα, μια ντομάτα με μια σάλτα με ψιλοκομμένο μαρούλι στο πάνω ψωμάκι. Γενικά του έλλειπε γεύση/αλάτι/σως/νοστιμιά... Μπορεί το μπιφτέκι να ήταν ποιοτικό σαν κρέας αλλά το μπέργκερ έχανε, δεν ήταν γευστικό! Έφτιαξα μια σως με μουστάρδα και ταμπάσκο, από τον πάγκο που είχε σαν επιλογές εκτός αυτών κέτσαπ και μαγιονέζα, και το έβαζα σε κάθε μπουκιά που έτρωγα, διότι αλλιώς ένιωθα οτι έτρωγα χαρτί.

8.30 ευρώ για την ποσότητα και την ποιότητα του μπέργκερ είναι πολλά, και να πεις ότι το περιβάλλον ήταν ωραίο και σου δίνει μία διαφορετική γαστρονομική εμπειρία (σαν τα διάφορα γκουρμέ μαγαζιά που υπάρχουν) όχι, ακριβώς το αντίθετο...

Καλύτερα να έπαιρνα το μπέργκερ να το φάω στο παγκάκι της πλατείας...

Δεν θα πρότεινα σε κανένας να πάει να κάτσει να φάει μέσα, καλύτερα να το πάρετε για το σπίτι, αλλά άμα θέλετε να πάτε να έχετε στο μυαλό σας ότι πάτε σε ένα ποιοτικό φαστφουντάδικο για να μην φύγετε απογοητευμένοι...

30 Μάρ 2018

Έχουμε κλείσει τραπέζι για 6 άτομα, ημέρα Σάββατο, και μας έχουν ετοιμάσει ένα τραπέζι στον ενδιάμεσο χώρο του μαγαζιού, που είναι σαν αίθριο (και το οποίο παρεμπιπτόντως ανοίγει τελείως το καλοκαίρι ) και βρίσκεται ανάμεσα στον κλειστό χώρο και τον εξωτερικό. Ωραίο περιβάλλον, μέσα στα δέντρα, απλό και όμορφο ντεκόρ, και στιλάτο στρωμένο τραπέζι.

Ξεκινάμε με το ποτό, και ο κατάλαλος έχει μια πληθώρα από κοκτέιλ, και μεγάλη λίστα από κρασιά. Μέχρι να ετοιμαστούν τα ποτά (που πήρε λίγο παραπάνω απ'ότι θα περίμενα), έρχεται ο σερβιτόρος να μας ενημερώσει για πως δουλεύει το μαγαζί, για την σούπα τις ημέρας, και ότι όλα τα πιάτα μπορούν να θεωρηθούν ως "μεζέδες"...

Έρχονται λοιπόν τα ποτά, και ένα καλάθι με μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά ψωμάκια, με το μαύρο να κάνει την διαφορά, μιας και είχε μια λεπτόπικρη γεύση, και οι μεζέδες άρχισαν να φτάνουν ένας- ένας¨

- Σούπες x 2 Δεν μπορώ να εκτιμήσω, δεν δοκίμασα, δεν είμαι της σούπας
- Πατέ χωριάτικης σε πήλινο: το χειρότερο πιάτο με διαφορά, λες και είχε σύνδρομο πολλαπλής προσωπικότητας, ούτε πατέ ούτε σαλάτα ούτε χωριάτικη 1/10.
- Σουτζουκάκια: 4 πανέμορφα μικρά πιτάκια τυλιγμένα σε μια λαδοκολίτσα μικρή, πιασμένη από πάνω με ένα μίνι μανταλάκι, σαν να τα φέρνει ο πελαργός. Η γεύση στο ίδιο επίπεδο. Μέσα ένα πολύ γευστικό σουτζούκι, εκτός των άλλων. Πολύ καλό 9/10.
- Τυρόπιτα Στριφτή: Πολύ ωραία γεύση, ανάλαφρη κρουστά, πολύ γευστικό, η απογείωση της γεύσης 10/10
- Πατάτες Τηγανιτές: Μεγάλες πατάτες με τραγανή κρούστα, μαλακά μέσα, με αυγό ποσέ μελάτο να βουτάς τις πατάτες 8/10

Δυστυχώς από δω και πέρα αρχίζει η κάτω βόλτα, μέχρι που έσκασε μύτη το γλυκό, και ευτυχώς που είχα κρατήσει και μια πιρουνιά τυρόπιτας για το σβήσιμο των αλμυρών!!

- Κουσκουσάκι θαλασσινών: Ωραία υφή, ωραία γεύση, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο 6/10
- Παστίτσιο: Κάτι δεν κόλλαγε, έντονο μοσχαρίσιο κρέας, ουδέτερη μπεσαμέλ, οι γεύσεις δεν ταίριαζαν μεταξύ τους 4/10
- Pata Negra: Στεγνό το χοιρινό, ήθελε παραπάνω ένταση, πολύ ωραία τα βασιλο-μανίταρα, βελούδινος πουρές 7/10
- Ριζότο Φρικασέ: Ωραία υφή, δεν ταίριαζαν τα μυρωδικά του φρικασέ με το ριζότο, καλή προσπάθεια, αλλά δεν του βγήκε 5/10

- Cheese cake: Σερβιρισμένο σε γλαστράκι, σε ψιλό γλαστράκι, για να πάρω μία κουταλιά έπρεπε να βουτήξω πολύ μέσα το κουτάλι, χωρίς πρόβλημα όμως... Πολύ καλό, αφράτη κρέμα, ανάλαφρη κραμπλ, φρεσκότατο λες και μόλις τώρα βγήκε η κρέμα από το μίξερ και τρίφτηκε από πάνω η κράμπλ με το χέρι 10/10
- Πάστα σοκολάτας, με 4 ήδη σοκολάτας: Έλειπε το έντονο στοιχείο, ωραίες γεύσεις αλλά πολύ επίπεδες, θα περίμενα με τόοοοση σοκολάτα να αποτρελαθώ μετά το τσιζκεικ, αλλά προσγειώθηκα ανώμαλα, ήταν λες και ήταν λάιτ πάστα από τον Μικέ για Διαβητικούς 6/10

Ευτυχώς πήρα άλλη μια μεγάλη κουτουλιά από τη απίθανο τσιζκέικ: -)

Μαζί με τα ποτά, κοκτέιλ και κρασί, μας βγήκε 30 ευρώ το άτομο.

Γενικά ωραίο σαν εμπειρία, μικρές μερίδες (μεζέδες) αντιστοιχούσε δλδ μία μεγάλη πιρουνιά για τον καθένα μας, και ήμασταν 6. Σε κάποιους μεζέδες για παράδειγμα, που έκαναν γύρω στα 14 ευρω, κάθε πιρουνιά σου στιχοίζει 3-4 ευρώ!!

Θα ξαναπήγαινα, αλλά τώρα ξέρω ακριβώς τι θα έπαιρνα, μιας και τα πιάτα είχαν πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ τους στη γεύση, και τώρα ξέρω... τα καλά, τα κακά και τα ουδέτερα...

21 Φεβ 2017

Πήγαμε σε αυτό το μαγαζί και Κοπή Πίτας με τη δουλειά, 14 άτομα.

Παραγγείλαμε:

2 Συκωτάκια
2 Λουκάνικο

Κυρίως:
2 Μπιφτέκια
1 Μπιφτέκι γεμιστό (Με κεφαλοτύρι)
1 κιλό παϊδάκια

Ποτό:
Λευκό χύμα κρασί (πολύ συμπαθητικό)

Από τα φαγητά έχω να πω, ότι όλα ήταν μέτρια σε γεύση (κάποια λιγότερο και κάποια περισσότερο), αρκετά καλά σε ποσότητα.

Τα αρνητικά:
- Το συκωτάκια, ήταν καλούτσικα σε γεύση, αλλά τα μισά είχαν σκληρές ίνες και δυσκολευόσουν να τα μασήσεις.
- Το Μαστέλο Χίου, θα μπορούσε ίσως να είναι πολύ καλό, αλλά είχε απέξω ΠΟΛΥ κρούστα και μέσα στο λάδι.

Τα θετικά:
- Το γεμιστό μπιφτέκι, ήταν πολύ καλό! Είχε μέσα μόνο το τυρί, αλλά στην ποσότητα που έπρεπε, μιας και κεφαλοτύρι, αν είχε πιο πολύ, θα γινόταν λύσσα και βαρύ.

ΟΙ τιμές ήταν κάπως τσιμπημένες, ενδεικτικά το γεμιστό μπιφτέκι, είχε 9,5 ευρώ που μπορεί να τα άξιζε τα λεφτά του και λόγω ποσότητας και λόγω γεύσεις, αλλά τα πιο πολλά δεν τα άξιζαν τα λεφτά τους, πιο πολύ λόγω γεύσης. Συνολικά μας βγήκε 22-23 ευρώ το άτομο.

Ο χώρος μέσα πολύ άνετος και πολύ ψηλοτάβανος, οι τοίχοι μαύροι σαν από μαυροπίνακα σχολείου με ΠΟΛΛΑ σχέδια από... ΚΙΜΩΛΙΑ, στιχάκια από τα αρχαία, πράξεις μαθηματικών, σχέδια πλανητών, πολύ καλόγουστα...

Και το σέρβις ήταν αρκετά καλό, μιας και ήταν στον ίδιο χώρο την ίδια ώρα και 2 άλλες εταιρείες για κοπή πίτας, και δεν αισθανθήκαμε ποτέ παραμελημένοι.

21 Φεβ 2017

Θέλαμε να πάμε 3 άτομα για φαγητό και ποτό, μια Κυριακή βράδυ στις 7 το απόγευμα (12η Φεβρουαρίου), στο Παλιό Ταχυδρομείο. Πήρα λοιπόν να κλείσω τραπέζι από τις 1:30 το μεσημέρι, και μου είπαν ότι για τις 7 το βράδυ δεν κλείνουν τραπέζι, εξάλλου είναι πολύ καλή ώρα και δεν χρειαζόταν (διότι θα έχουν φύγει οι μεσημεριανοί)...

Φτάνοντας εκεί είδα ότι έχει 3 τραπέζια άδεια, οπότε λέω καλά μου είπαν στο τηλέφωνο. Πηγαίνοντας όμως να κάτσω με ενημέρωσαν ότι και τα τρία έχουν κρατηθεί για τις 8 το βράδυ. Δεν έβγαλα άκρη γιατί σε εμένα δεν κάνανε κράτηση και στους άλλους κάνανε, και με ενημέρωσαν ότι έχει τραπέζια "έξω¨.
Να διευκρινίσω εδώ ότι το "έξω", δεν είναι ακριβώς έξω, είναι κάτι ενδιάμεσα στην εξώπορτα, την μεσόπορτα και την πόρτα της τουαλέτας, όχι και πολύ ωραίος χώρος, αντίθετα στριμωγμένα, σκοτεινά, και κάθε φορά που άνοιγε η εξώπορτα, ξεπαγιάζαμε στο κρύο, εξού και η βαθμολογία για εξυπηρέτηση και χώρο. Πάντως ο κανονικός έξω χώρος στην αυλή φαινόταν καλός... για καλοκαίρι!!!
Το μόνο θετικό που είχε το "έξω" ήταν ότι είχε σχετικά λιγότερη βαβούρα απ΄'οτι μέσα που είχε πολύ φασαρία.

Στο ζουμί τώρα...

Μας φέρανε μαζί με τα πιάτα, ένα πιατάκι με κάποιες ελιές και ΕΝΑ παξιμάδι, καλή σαν σκέψη αλλά φτωχή σαν εκτέλεση.

Πήραμε,

1. Μια σαλάτα ντάκο, που αρχικά μου φάνηκε μικρή στο μάτι, αλλά τελικά κράτησε πιο πολύ από ότι περίμενα. Ήταν περιποιημένη, με το ανθότυρο της, το παξιμάδι που μετά από λίγο είχε μαλακώσει και κοβόταν και με το πιρούνι, πολύ καλή επιλογή.

2. Τραχανά με λουκάνικο, ωραίος συνδυασμός, με αρκετό λουκάνικο, απλά πέτυχα 1-2 κομμάτια που δεν ήταν πολύ καλά, αλλά γενικά δεν μου χάλασε την αίσθηση του πιάτου.

3. Μανιτάρια τηγανιά, περίεργα στην όψη, μιας και ήταν κατάμαυρα (ή έτσι φαινόντουσαν λόγω απόλυτης έλλειψης φωτισμού), αλλά πολύ ευχάριστη έκπληξη μιας και ήταν πολύ εύγευστα, με ιδιαίτερη γεύση και ελαφριά τηγανισμένα (χωρίς πολλά λάδια, δεν μου πέσανε βαριά... )

4. Ψαρονέφρι με Μαστέλο Χίου, αυτό το πιάτο πραγματικά τα έσπαγε!! Πολύ καλοψημένο και ζουμερό ψαρονέφρι, με ψημένο μαζί με ντομάτα από πάνω και πάνω από την ντομάτα μια μεγάλε στρώση μαστέλο!!

5. 2x 500ml λευκό κρασί, πολύ αξιοπρεπές.

Φεύγοντας, μας κέρασαν και κάποια μικρά παστελάκια με σουσάμι, μια χαρά ήταν, ότι έπρεπε.

Γενικά τα πιάτα ήταν πολύ καλά όλα, με αποκορύφωση το ψαρονέφρι, γι'αυτό και το 4 στη γεύση.

Οι μερίδες κάπως προς το μικρές θα έλεγα, ή αλλιώς μεγάλοι μεζέδες, αλλά παρόλα αυτά 4 στη σχέση τιμή ποσότητας, μιας και μας βγήκε 10,50 ευρώ το άτομο μόνο!

Το συμπέρασμα είναι ότι πηγαίνετε οπωσδήποτε για το φαγητό, απλά περιμένετε να ανοίξει ο καιρός, διότι σαν χώρος αξίζει μόνο η αυλή.

15 Μάρ 2016

Μετά από μπόλικες επισκέψεις ήρθε η ώρα να γράψω κρητική για αυτό το μαγαζί. 6 άτομα για Σάββατο βράδυ χρειάστηκε να κλείσουμε τραπέζι από το μεσημέρι διότι αλλιώς δεν θα βρίσκαμε, μιας και το μαγαζί ήταν τίγκα.

Καθίσαμε στο πίσω μέρος του μαγαζιού που είναι αυλή με κήπο, λίγο στριμωγμένα τα τραπέζια, αλλά όχι ενοχλητικά.
Με το που κάθεσαι έρχεται ένα καραφάκι ρακί, ένα πιατάκι με ελιές και αρκετό ψωμί και παξιμάδια για όλους. Όπως και ρακόμελο στο τέλος του φαγητού, δωρεάν από το μαγαζί.

Πήραμε 8 πιάτα, και η ποιότητα ήταν για κάθε πιάτο πάνω από απλά καλό, έως και πάρα πολύ καλό. Αναλυτικά:

- Πράσινη σαλάτα με απάκι, μανιτάρια πλευρώτους και λιαστή ντομάτα: Μπόλικη μερίδα, αρκετά καλή, έλειπε η λιαστή ντομάτα

- Ντάκος με ντομάτα και μυζήθρα: αρκετά καλός κρητικός ντακός, σχετικά μικρή

- Πατατοσαλάτα: πολύ καλή με πολλά έξτρα μέσα, που την κάνει κάτι παραπάνω από απλή πατατοσαλάτα

- Μυζηθροπιτάκια: πολλά και πολύ καλά, λίγο φύλλο με πολύ γέμιση

- Πατάτες τηγανιτές ροδέλες: κόλαση, πάρα πολύ καλές, δεν μπορείς να σταματήσεις να τσιμπολογάς

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο. Όλο κρέας με μυρωδικά, πάρα πολύ καλό, 2x100 γρ μπιφτέκια, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Χοιρινή τηγανιά με πορτοκάλι, αρκετά καλό, λίγο λιπαρό, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Χοιρινά μπριζολάκια, αρκετά καλά, πολύ μεγάλη μερίδα, λιπαρό επίσης όμως, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Λευκό κρασί χύμα 500ml, πολύ ξηρό, για αυτό αλλάξαμε σε ροζέ

- Ροζέ κρασί χύμα 500ml, ιδιαίτερη γεύση, αρκετά γλυκό αλλά καλό

Από τις καλύτερες "ταβέρνες" που έχω πάει. Δεν υπήρχε μέτριο πιάτο, πράγμα σπάνιο. Ακόμη και κάποια φαγητά που δεν με ξετρελαίνουν ήθελα να τα φάω πολύ. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι τα χοιρινά πιάτα, είχαν παραπάνω λιπάκι από ότι θα ήθελα, για κάποιους όμως που τους αρέσει το λίγο λιπάκι, θα τους φανεί λουκούμι.

Πληρώσαμε 13 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί, πολύ καλά για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού...

08 Μάρ 2016

Είχα πάει στο ΚΟΙ στο κέντρο πριν από καιρό, οπότε αποφάσισα να επισκεφτώ και το ΚΟΙ στη Κηφισιά. Θυμάμαι ότι στο κέντρο είχαμε δυσκολευτεί να βρούμε τραπέζι το σαββατοκύριακο, οπότε προσπάθησα να κλείσω τραπέζι, στο ΚΟΙ στη Κηφισιά, για το Σάββατο στις 5 το απόγευμα. Δυστυχώς δεν μπορείς να κλείσεις τραπέζι, και θα ήμασταν 6 άτομα, ευτυχώς την συγκεκριμένη ώρα το μαγαζί ήταν άδειο και καθίσαμε άνετα.

Το μαγαζί διαθέτει:
- 2 sashimi (4 κομματιών) ~1.3ευρώ το κομμάτι
- 6 KOI style rolls (6 κομματιών) ~0.5ευρώ το κομμάτι
- 2 combos (14 και 18 κομματιών) ~0.7ευρώ το κομμάτι
- 2 άλλα πιάτα (salmon rose και handroll) ~1.0ευρώ το κομμάτι

Τα διάφορα σούσι έχουν μέσα:
- Σολομό (σε 11 διαφορετικές μερίδες)
- Τόνο (σε 4 διαφορικές μερίδες)
- Γαρίδα (σε 5 διαφορετικές μερίδες)
- Καβούρι (σε 2 διαφορετικές μερίδες)
- Λαβράκι (σε 1 μόνο μερίδα)
- Καπνιστό χέλι (σε 1 μόνο μερίδα)

Τα αναφέρω όλα αυτά διότι πήραμε σχεδόν από όλα, πήραμε δηλαδή 16 μερίδες εκ των οποίων οι 14 ήταν διαφορετικές. Όλες ήταν το ίδιο καλές και ποιοτικές, και σε όλους αρέσανε διαφορετικές ανάλογα με τα γούστα. Η εμφάνιση και το σερβίρισμα ήταν καταπληκτικό, μακάρι να μπορούσα να βάλω φωτογραφία...

Από τα πρώτα πήραμε, μία σαλάτα με φύκια και φασόλια σόγια. Τρωγόντουσαν, αλλά μου φάνηκαν ουδέτερα στη γεύση.
Στα έχτρα, είχε εννοείται, σος σόγιας, αλμυρή και μη, γουασάμπι και τζίντζερ.
Ήπιαμε ζεστό σάκε, που πήγαινε πολύ με τα σούσι. Υπήρχε και επιλογή για κρύο σάκε.

Το μαγαζί σχετικά μικρό, με μεγάλους ξύλινους πάγκους των 6-8 ατόμων, όμορφα και απλά διακοσμημένο. Η εξυπηρέτηση ήταν σωστή.

Για όλα αυτά πληρώσαμς 15 ευρώ το άτομο. Πολύ καλό σούσι για τα μέτρα της Ελλάδας, και άψογη σχέση τιμή - ποιότητας.

07 Μάρ 2016

Πολύ ωραίος χώρος σε δύο επίπεδα, κάτω μεγάλος κήπος και πάνω ο εσωτερικός χώρος παλιού σχολείου. Πιο ωραία είναι να καθίσεις έξω, αλλά και μέσα είναι αρκετά καλά, απλά στο σημείο που καθόμασταν ταρακουνιόταν το πάτωμα από τα πήγαινε-έλα των σερβιτόρων.

Ξεκινήσαμε το φαΐ με μία σαλάτα "Άμα Λάχει". Πολύ μέτρια, πολύ πρασινάδα χωρίς νόημα, στεγνή τελείως χωρίς καμία σος και άλλα καλούδια να την νοστιμίζουν.

Για πρώτα πήραμε:
- Μυζηθροπιτάκια με μέλι: Αρκετά καλά, ίσως λίγο πολύ στην ποσότητα μελιού.
- Καπνιστή μελιτζάνα με γαλοτύρι: Μέτρια, σαν μελιτζανοσαλάτα ήταν με άνοστο τυρί.

Για κυρίως πήραμε:
- Φιλετάκια κοτόπουλο: ΤΕΛΕΙΑ! Πολύ γευστικά και ιδιαίτερα ζουμερά, από τα καλύτερα κομμάτια φιλέτο στήθους κοτόπουλο που έχω φάει. Αρκετά σε ποσότητα.

- Αυγά μάτια με παστουρμά: Δύο μεγάλα τηγανιτά αυγά με κομμάτια παστουρμά. Περίεργος συνδυασμός με αρκετή γεύση, σε όσους αρέσει ο παστουρμάς θα πρέπει να το πάρουν.

- Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο: 6 μεγαλούτσικα κεφτεδάκια, με πολύ ενδιαφέρον συνδυασμό γεύσης, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και τους υποδοχείς γεύσης...

Τι ήπιαμε:
- Χύμα λευκό κρασί Νεμέα (2x500ml): Ωραίο γευστικό ξηρό, κατέβαινε εύκολα: -)

Το σέρβις έχανε λίγο, ξέχασαν να μας φέρουν τα κεφτεδάκια και έπρεπε να τα ξαναζητήσουμε, και γενικά περιμέναμε αρκετή ώρα μέχρι να έρθουν τα πιάτα, και ερχόντουσαν ένα-ένα, και όχι όλα μαζί...

Ημασταν 5 άτομα και μας βγήκε 12 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί.

29 Φεβ 2016

Ωραίο μαγαζάκι σε μία εσοχή της Χαϊμαντά, που οδηγεί σε ένα πλακόστρωτο άνοιγμα που μοιράζεται μια καφετέρια και μία Pub με τραπεζάκια όλα στον ίδιο χώρο.

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει και χώρο πίσω στον κήπο με μεγάλους ξύλινους πάγκους. Μέσα είναι άνετο, με τραπέζια και υπερυψωμένους πάγκους.

Έχει κάποιες ασυνήθιστες μπύρες, που δύσκολα θα βρεις αλλού, όπως IPA (Indian Pale Ale). Η IPA σε πάιντ, είναι θολή ξανθιά και αφήνει ένα ενδιαφέρον συνδυασμό από γεύσεις, αλλά αρκετά τσιμπημένη τιμή στα 6 ευρώ για ντραφτ. Από φαγητό έχει μεγάλη ποικιλία σε μπέργκερς, και αρκετά "πρώτα" είτε για το κέντρο του τραπεζιού είτε για να συνοδεύεις την μπύρα.

Το "Sloppy Joes" μπέργκερ που πήρα, ήταν ένα μείγμα με κιμά μαζί με πιπεριές και μοτσαρέλα, αλλά χύμα (όχι φτιαγμένο σε μπιφτέκι), μέσα σε ένα κομμένο αφράτο ψωμάκι. Έρχεται με αρκετές πατάτες, με αίσθηση ότι είναι σπιτικές. Το μπέργκερ αυτό ήταν πολύ ποιοτικό, χωρίς πολλά πολλά (μαρούλια, ντομάτες, σάλτσες), για να καταλαβαίνεις την πολύ καλή γεύση του μπιφτεκιού!! Και αυτό στην τιμή των 7.5 ευρώ, όχι ακριβό, αλλά για την λιτότητα του μπέργκερ θα μπορούσε να είναι και πιο φθηνό.

Θα ξαναπάω οπωσδήποτε για να δοκιμάσω και τα άλλα μπέργκερς και άλλες περίεργες μπύρες...

29 Φεβ 2016

Μετά από δυο τρεις επισκέψεις στο παρελθόν στο μαγαζί αυτό είπα να γράψω μία κρητική διότι είναι αρκετά καλό για να έχει μια καλή κρητική.

Πέμπτη βραδύ στις 9, το μαγαζί είναι άδειο και είμαστε μόνοι μας. Έχει δύο χώρους που χωρίζονται μεταξύ τους, ο μέσα είναι λίγο σκοτεινός, αλλά ο έξω που βλέπει στο δρόμο είναι καλύτερος.

Περνάω στο ψητό. Πήραμε:
- Σαλάτα Εστία με κοτόπουλο
- Μπιφτέκια κοτόπουλο
- Παστουρμαδόπιτα

Η σαλάτα αρκετά μεγάλη, με αρκετά και μεγάλα κομμάτια από φιλετάκια κοτόπουλο μέσα, και ωραία σάλτσα βινεγκρέτ η οποία όμως γλύκιζε και του πήγαινε.

Τα μπιφτέκια κοτόπουλο ήταν 4 των 100γρ περίπου με μπόλικες πατάτες τηγανιτές, και ήταν πολύ καλά. Για κοτόπουλο ήταν πολύ ζουμερά και μαλακά. Σε άλλα μαγαζιά ούτε τα μοσχαρίσια μπιφτέκια δεν είναι τόσο μαλακά.

Η Παστουρμαδόπιτα, παρόλο που κρατούσα τις επιφυλάξεις μου, ήταν πολύ καλύτερη από τι περίμενα. Δεν είχε πιει πολύ λάδι και δεν ήταν καθόλου βαριά, όπως συνήθως σε τέτοιου είδους πίτες.

Το λευκό χύμα κρασί πεινόταν, θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο.

Πληρώσαμε 27 ευρώ μαζί με το μισό κιλό χύμα κρασί.

25 Φεβ 2016

Κλασσικό μαγαζί από αυτά που ανοίγουν τα τελευταία χρόνια με στυλ ψευτο-κυριλέ σουβλατζίδικο. Με βαζάκια από αλάτια και διάφορα πιπέρια στα ράφια και σκόρδα να κρέμονται για διακόσμηση. Το συγκεκριμένο μαγαζί είχε παρά πολύ έντονο φωτισμό, και παρόλο που ήταν πολύ ψηλοτάβανο ένιωθες σαν να είσαι σε βιτρίνα χασάπικου...

Τι παραγγείλαμε:
- Σαλάτα μεσογειακή
- Μερίδα γύρο κοτόπουλο
- Λουκάνικο (ένα)
- Τυροκαυτερή
- Fisher (500ml) - 4 ευρώ

Τα φαγητά έκαναν 25 ευρώ και είμασταν 2 άτομα

Τι ΔΕΝ παραγγείλαμε και παρόλ'αυτά ήρθανε με το που καθίσαμε και χρεώθηκαν στο τέλος χωρίς να ερωτηθούμε:
- Μερίδα πιτάκι (δύο) - 1,10
- Μπουκάλι Νερό (1λίτρο) - 1,30

Σκάει πρώτα η σαλάτα... σαν βόμβα... τεράστια με διάφορα καλούδια διάσπαρτα τριγύρω και 4 τεράστια κομμάτια ρακότα τυρί πάνω στη ρόκα και το μαρούλι. Πολύ καλή!!

Ο γύρος κοτόπουλο, πάνω σε πίτα κομμένη και ντομάτα δίπλα με πολύ ωραία σος, γενικά πολύ καλός συνδυασμός, όχι τόσο τεράστιος σε ποσότητα όσο η σαλάτα, αλλά αρκετή.

Πήραμε και ένα ακριβώς λουκάνικο, για να το δοκιμάσουμε, ήταν αρκετά καλό με ένα τόνο προς το πικάντικο που ταίριαζε.
Η τυροκαυτερή αρκετή σε ποσότητα και δυνατή σε γεύση, τόσο που δεν καταφέραμε να την τελειώσουμε...

Στα αρνητικά: Το πιτάκι και το νερό που τα φέρανε χωρίς να ρωτήσουν και το χρέωσαν. Το υπερβολικό φως.

Στα θετικά: Το φαγητό πολύ καλό πάνω από τις προσδοκίες μου για τέτοιου είδος μαγαζί. Παίρνει πιστωτική κάρτα. Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και τα άλλα του πιάτα μαζί με αυτά που έχω είδη πάρει…