gorilas88

Μέλος από: Φεβ 2014

04 Φεβ 2016

Καταρχας να πω οτι οι κριτικες που διαβασα γι' αυτο το εστιατοριο ηταν τελικα εύστοχες. Δευτερα βραδυ επισκέφθηκα το θάμα. Δυστυχως ειδικα Δευτερα πολλα μεζεδοπωλεια και γενικα εστιατορια ειναι κλειστά αλλα ευτυχως το θαμα οχι.

Περνωντας απ εξω ο χωρος προσωπικα δεν με εντυπωσιάζει, ειναι λιτός, εχει καποια τραπεζακια εξω για τους καπνιζοντες και μεσα δεν εχει την τρομερη διακόσμηση. Το ετερον μου ήμισυ μαλιστα νομιζε οτι δεν θα ηταν τα φαγητα τοσο ωραια επηρεασμενη απο τον χωρο, (φυσικα εκανε λαθος).

Λοιπον ο καταλογος ικανοποιητικος δεν εχει πολλα ουτε λιγα φαγητα και καλυτερα για να μην γινεται χαμος και μπερδευομαστε...

Ηρθε η σερβιτορα η οποια ηταν παρα πολυ ευγενικη και πηρε την παραγγελία μας αφου μας ειχε ενημερωσει για καποια έξτρα πιατα που δεν συμπεριλαμβανο-ντουσαν στον καταλογο.

Η παραγγελια ηταν η εξης:
Μεσσηνιακη σαλατα (μαρουλι, ροκα, καρυδια, πορτοκαλι, λαλλάγκια),
φαβα (δοκιμαστε την οπωσδήποτε, ειναι διαφορετικη απο την γνωστή)

καλαματιανη φέτα σε κρούστα, (πολυ νοστιμη)
χοιρινή τηγανιά με λουκανικο (ειχε μεσα πορτοκαλι, πολυ καλο)

κεφτεδακια με πατατες (ονειρο).
Κέρασμα: οινόμελο κρυο το οποιο ηταν τελειο.
πηραμε δυο αναψυκτικα και συνολικά πληρώσαμε 38 ευρω.

Ολα ηταν φανταστικα, μειναμε παρα πολυ ευχαριστημένοι, και φυσικα θα ξαναπάμε.

29 Δεκ 2015

Παραμονή Χριστουγέννων παρεα 7 ατόμων, κλεισαμε τραπεζι στο Μεζεράκη.
Γενικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αρκετα μαγαζια στο Χαιδαρι, για εμενα ειναι πλεον εγγυηση η περιοχη αυτη για μεζεδοπωλεια.

Φθάσαμε περιπου 9:30, αμεσως ο σερβιτορος μας υποδεχθηκε και μας υπεδειξε το τραπέζι μας. Φυσικα εδω να τονισω οτι διαβασα τις κριτικες του vaggelis και ιωαννης οι οποιοι πραγματικα ειχαν απολυτο δικιο, στα περισσότερα απο αυτα που έγραψαν.

Ο καταλογος περιεκτικος οπως πρεπει να ειναι κατα τη γνωμη μου αλλα ταυτοχρονα και ευχαριστος, ειχε αρκετα μεζεδακια, ορεκτικα, διαφορετικές σαλατες απο τα κλασικα και με πολυ καλες τιμες.

Παραγγειλαμε:
Σαλάτα έγκλημα η οποια ειχε μεσα φραουλες, απιθανη!, κολοκυθοκεφτεδες οι οποιοι ηταν φρεσκότατοι-πεντανοστιμοι και ειχαν και μια απιστευτη σως, ονειρο! Φετα με μελι (ειναι στανταρ πλεον για εμενα) απο τις καλυτερες που εχω δοκιμάσει, σκιουφιχτά με απακι, ειναι μακαρονια, κρητικα μαλλον, τα οποια καταβροχθιστήκαν αμεσως, ο ερωτας του σεφ αυτο με επηρεασε η κριτικη του ιωαγιαννη και ηταν οντως τελειο, φωλια κοτόπουλου που ηταν σερβιρισμένη μεσα σε φωλια τραγανιστη και πεντανοστιμή, και καποια ακομη πιατα τα οποια δεν θυαμαι τα ονομα τα τους, Φυσικα σχεδον ολα απο δυο φορες!

Για ποτο παραγγειλαμε 1 κιλο ημίγλυκο, και μαλιστα ζητησα αν ειχαν και οινομελο, ο σερβιτορος μου απαντησε προς μεγάλη μου έκλπηξη οτι δεν εχω, αλλα θα φτιαξω (δεν ειναι τιποτα δυσκολο, αν ξερεις), αλλα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση, γιατι δυστυχως τις τελευταιες φορες που εχω βγει ειναι αδυνατον να βρω οινομελο, με κοιτανε περιεργα και νομιζουν οτι θελω ρακομελο.

Πληρώσαμε συνολο 110 ευρω δηλαδη 15 ευρω το ατομο, αλλα σκάσαμε ειλικρινα απο το φαγητό.

Συνοψίζοντας θα ήθελα να σας πω οτι αξιζει, οχι μια αλλα πολλες φορες να επισκεφθειτε το συγκεκριμένο μαγαζι γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα ενθουσιαστείτε τοσο απο τις γευσεις οσο και απο την εξυπηρέτηση.

27 Δεκ 2015

Είχα ακούσει τόσες πολλές φορές για τα πιάτα τεράστιων διαστάσεων του συγκεκριμένου μαγαζιού τα οποία ηταν και σε πολύ οικονομικές τιμές που ηθελα απο περιέργεια να πάω να δοκιμάσω.

Τετάρτη βραδυ λοιπόν κάνω μια βόλτα στην ταξιαρχών και κατα τις 21:00 κατηφορίζω προς τη μέμου για να επισκέφτω το pepper moon, είμασταν δυο ατομα. Μπαίνοντας λοιπόν μεσα ο σερβιτόρος μας τοποθετεί σε ενα εντελώς παθητικό τραπεζάκι που κατα τη γνώμη μου δεν θα επρεπε να υπαρχει καν στο μαγαζί, λες και είμασταν παράνομο ζευγάρι και επρεπε να μας κρύψει απο τον απατημένο σύζυγο, τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ και σας κουράζω, αρνηθήκαμε να κάτσουμε εκει και πήγαμε να κάτσουμε σε ενα άλλο τραπέζι με 4 καρέκλες (ενώ είμασταν δυο ατομα), τότε έρχεται ο υπεύθυνος (γνωστός κλασικός κορυδαλλιωτης) και μας λέει να μην κάτσουμε εκει επειδη μπορει να ερχόταν αλλη παρεα (το μαγαζί ηταν 30% γεμάτο) που σημαίνει οτι θα μπορούσαν άνετα να καθόντουσαν πολλα ακόμα ατομα αν ερχόντουσαν. Με τα πολλα τελικά κάτσαμε αν και την σπάσαμε λιγο στον υπεύθυνο.

Ας προχωρήσουμε στο φαγητο, παραγγείλαμε λοιπόν μια καρμπονάρα με πένες (8.5€) και μια πίτσα ατομική (33cm) προς 8.5€. Η καρμπονάρα ειλικρινα τεράστια άνετα τρώνε τρία ατομα, πρέπει να είχαν ρίξει μισό κιλο πέννες σίγουρα. Απο γεύση τίποτα το ιδιαίτερο, σπιτι την φτιάχνω αρκετά καλυτερη, αλλα αν θες να φας κάτι έξω αντί για σουβλάκια και θέλεις να πας με τους φίλους σου ή την κοπέλα σου σε ενα όμορφο χώρο με μέτρια μουσική και να πεις οτι θα φάω κάτι μέτριο αλλα οικονομικό τότε αξίζει!

Η πίτσα όταν ήρθε μου έκανε τρομερή εντύπωση το ποσο λεπτό ζυμάρι είχε. Όταν όμως πήρα το πρώτο κομμάτι και την δοκίμασα, κατάλαβα με μεγάλη μου απογοήτευση οτι αντί για ζυμάρι πίτσας είχαν βάλει αραβική πίτα.
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό πανακότα.

Η τιμη για όλα τα παραπάνω μαζι με μια μπυρα και μια κόκα κολα ηταν στα 24€.
Συνοψίζοντας θα έλεγα οτι δεν αξίζει κατα τη γνώμη μου να παει κάποιος στο μαγαζί αυτο, καλυτερα να παει κάπου να φάει πιο μικρή μερίδα και φυσικα να ειναι και ποιοτική, παρα μεγάλη ποσότητα με χαμηλή ποιότητα.

04 Οκτ 2015

Ακόμα και αν έχετε ενα μήνα να φάτε μην διανοηθείτε να επισκεφθείτε το μαγαζί αυτο για φαγητό.

Φτάνοντας απ έξω τετάρτη βράδυ 23:00 ακούς μια οχλαγωγία και ολα τα τραπεζάκια γεμάτα, σκέφτεσαι οτι μπορεί και να αξίζει αυτό το παρακμιακό μέρος να κάτσεις να πιεις ενα ρακομελο και να τσιμπήσεις κάτι. παρένθεση να πω οτι ο χώρος δεν αξιζει καθολου μα καθολου και τα 3/4 των πελατών έπιναν μπύρες μάλλον κατι ήξεραν παραπάνω απο εμένα.

παραγγείλαμε: μια σαλάτα εποχής (αρχικά θέλαμε χωριάτικη αλλά ο σερβιτόρος έκανε σαν να μην την ειχε ξανακούσει ποτέ) απλα αδιάφορη ειχε μαρούλι κριτσινακια τυρί γκούντα και πιπεριές, ήταν απλά αυτο χωρίς μια σως κάτι να τη νοστιμισει δηλαδή σπίτι να την έφτιαχνε μια γιαγιά τυφλή πιο εύγευστη θα ηταν,
τέλος πάντων μετα πήραμε πατάτες τηγανιτές, είχαν ρίξει κάποια μυρωδικά ήταν στρογγυλές με τη φλούδα-τρωγόντουσαν, μια φετα με μελι κλασικό πλέον πιατο παντού και αυτη αμα πεινάς την τρως και για κρεατικο πήραμε κομματάκια πανσετας μεσα σε κόκκινη σάλτσα, ενταξει εκτός του οτι ολα τα πιάτα ηταν τηγανιτά το τελευταίο απλά μπορεί να σε έστελνε και στο νοσοκομείο, πιο βαρυ δεν γινόταν και ολο λιπος, να μου πειτε πανσετα ηθελα, ναι αλλα δεν ειχε καν λιγο κρέας ηταν ολη λιπος. Το ρακομελο πολυ χαμηλής ποιότητας.

Ο σερβιτόρος ευγενικός δε μπορω να πω απλα για κανένα λογο δεν αξιζει να κατσει κάποιος για φαγητο, χιλιες φορες να πατε λιγο πιο κατω σε ενα σουβλατζιδικο ''η πλατεία'', θα το ευχαριστηθείτε κατα πολύ περισσότερο.
τελος να πω οτι ολα τα πιατα και το ρακομελο ηταν στα 4 ευρώ οποτε πληρώσαμε 20 ευρώ.

Ο κροκόδειλος νομίζω μας τρόμαξε τόσο που δεν πρόκειται ουτε απ΄εξω να ξανα περάσουμε.

29 Σεπ 2015

Λοιπόν θα ήθελα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας γιατι νομιζω οτι αξίζει να να τη διαβασετε.

Παρασκευη βραδυ στις 21:45 περιπου ειμασταν εξω απο το μαγαζι, στο παρκινγκ δεν δυσκολευτηκα καθόλου, ειχε τρεις με τεσσερις θεσεις ανετα επι της μεσογειων στον παραδρομο που ειναι και το εστιατοριο.

Ο χώρος και εσωτερικα οσο και εξωτερικα μου αρεσε αρκετα, προτιμησαμε να καθήσουμε εξω επειδη μεσα ειχε περισσοτερη φασαρια και ας ειμασταν και επανω στη λεωφορο. Ο καταλογος ηταν αρκετα ενδιαφερον απο την αποψη οτι ολα τα φαγητα εμοιαζαν με gourmet.

Απο τις σαλατες ειμασταν αναμεσα στη σαλατα με τα πολύχρωμα ζυμαρικά και στην ονομαστική του μαγαζιού, τελικα παραγγειλαμε τη σαλατα ''κουκουναρι'' μετα απο την προτροπη του σερβιτορου μιας και πηγαιναμε για πρωτη φορα.
Για ορεκτικό πήραμε ταλαγάνι που πάλι ηταν η προταση απο τον σερβιτόρο και για κυρίως ενα κοντοσουβλι κοτοπουλου με πατατες και μια πιτουλα.

Πριν να σας πω πως εξελίχθηκε η βραδυά θα ηθελα να περιγραψω λιγο τις γευσεις των φαγητων' Η σαλατα καλη δεν μπορω να πω οτι ξετρελάθηκα.

Το ταλαγανι που ειναι η σπεσιαλιτε του μαγαζιου νοστιμο αλλα για τα δικα μου γουστα ηταν λιγο βαρυ, δηλαδη το τυρι μαζι με το καταιφι σου δημιουργει μια αισθηση φουσκωματος (ειμαι λατρεις των τυριων και των ομων και των ψημενων) αλλα αυτο το συγκεκριμένο ηταν βαρυ.

Το κοντοσούβλι ηταν πολυ ομορφα σερβιρισμένο σε μια σουβλα η οποια κρεμότανε αναποδα και με μια μικρη δαγκανα εβγαζες τα κομματια απο πάνω προς τα κάτω, θα ελεγα οτι ηταν αρκετα νοστιμο, μαλακο ζουμερο αλλα σε εμενα ετυχε να ειναι κρυο.

Τωρα να πω το μπερδεμα που εγινε βεβαια προσωπικα απο αποψη οικονομικη μου βγηκε σε καλό. περιπου στις 22:05 ειχαμε παραγγείλει και στις 22:15 η σαλατα ηδη ηταν στο τραπεζι μας. σε περιπου ενα τεταρτο ειχε εξαφανιστει διοτι ημασταν αρκετα πεινασμένοι, απλα απο τις 22:30 μεχρι τις 23:10 δεν ειχε ερθει τιποτε αλλο. καταλαβαμε οτι κατι ειχε συμβει, φωναζουμε το σερβιτορο και μας ενημερωνει οτι το χαρτακι με την παραγγελία μας ειχε εξαφανιστει και γι αυτο δεν ηρθε τιποτε αλλο. του ειπα να το αφησουμε καλυτερα για καποια αλλη στιγμη διοτι μας ειχε ψιλο κλεισει η ορεξη.

Ο υπευθυνος και ο σερβιτορος ηταν πραγματικα παρα πολυ ευγενικοι και μας ζητησαν χιλια συγνωμη και μας ειπαν θα τα φερουμε σε λιγα λεπτα, και ολα κερασμενα απο εμας.

Απλα θελω να τονισω την πολιτικη του μαγαζιου. Θα μπορούσαν να μας κερασουν ενα πιατο και το ποτο. Ενώ επέμεινα να πληρωσω δεν το δεχτηκαν, μας τα κέρασαν ολα. ειναι δυνατον να μην ξαναπάω;;..

24 Σεπ 2015

Επισκεφθήκαμε το διαχρονικό σάββατο βράδυ παρέα 7 ατόμων. Χωρίς να έχουμε κλείσει τραπέζι (22:00) περιμένωντας γυρω στα 20 λεπτα οι σερβιτοροι μας τοποθέτησαν αμεσως σε ενα τραπεζακι επάνω στη ταρατσα που ηταν τελεια.

παραγγείλαμε

απο φαγητο: σαγανακι με μαρμελάδα (τελειο, καλοσωριζει το στομαχι και σου φτιαχνει τη διαθεση), κολοκυθοκεφτεδες με σως (μετριοι), σαλατα ροκα με προσουτο (καλη), κοτοπουλο με σιναποσπορο και μουσταρδα(πολυ καλο), μοσχαρακι ριγανατο(πραγματικα αφρος με μια τελεια σαλτσουλα και καροτακια), κοτοπουλο με μους απο φετα(μεσα σε μια σαλτσα απαιχτη καλυτερη και απο ινδικο). μερικα απο αυτα φυσικα απο δυο μεριδες γιατι ηταν τελεια.

απο κρασι: 1,5 κιλο ημιγλυκο και αυτο επίσης πολυ ωραιο. Βέβαια εντύπωση μου έκανε που ζητησα οινόμελο και ουτε καν το ειχε ακούσει ο σερβιτόρος (13 χρονια φουρναρης στο συγκεκριμένο μαγαζι κανενας δεν του το ζητησε).

Πληρωσαμε γυρω στα 14 ευρω το ατομο συνολικα μαζι με το κρασι αλλα πραγματικα το ευχαριστηθήκαμε και περιέργως ολη την ωρα μας ειχε πιάσει ενα νευρικο γέλιο που δε μπορουσαμε να σταματησουμε - εμας και τα μισα τραπέζια. Η αλήθεια είναι οτι είδα καποια περίεργα φυτα κατω στην αυλή μεσα σε γλάστρες αλλα δεν εδωσα πολυ σημασία τωρα πραγματικα μπορει να ήταν κ τυχαιο: -)))). Σίγουρα θα ξαναπάω και ελπίζω να βαλουν οινομελο και καποιο κέρασμα με γλυκο στο τελος που θα ηταν καλοδεχούμενο.

Αν κ εσεις παντως θελετε ενα γλυκακι μετα το φαγητο, σας προτείνω οπως προχωρατε στην ευθεια προς τα πίσω ειναι ενα μαγαζι με παγωτα μπειτε μεσα και δοκιμαστε θα με θυμηθειτε(τελειο).

06 Μάρ 2014

Πολύ όμορφος χώρος, τα φαγητα νοστιμα και σε λογικές τιμές.

Ήμασταν δυο ατομα, παραγγείλαμε μια σαλάτα με καβουρόψιχα στα 8 ευρω (αρκετα καλή), κυρίως πιάτα: φιλετάκια κοτόπουλο brandy με σταφιδα, πιπεριές, σερβιρισμένο με ρυζι basmati, ενα new york burger οχι τιποτα το ιδιαίτερο και τα δύο κόστιζαν 16 ευρω.

Απο γλυκά: Παραγγειλαμε σουφλέ σοκολάτας και μια ασπρη μους με κομματακια μηλου η οποία ηταν πολύ καλή. Το προσωπικό ηταν ευγενικο. πληρωσαμε σύνολο 40 ευρω.

05 Μάρ 2014

Πηγαμε παρέα 5 ατόμων τη κυριακη πριν τη καθαρά Δευτέρα στις 10:00μ.μ., δεν ειχαμε κανει κρατηση και καθισαμε αμέσως.

Φαγητό: Παραγγέιλαμε 2 μεγάλες (ποικιλίες κοστος 24 ευρω) τα κρεατα ηταν ζουμερα & το μπιφτεκι πολυ καλο. Κρασι ημιγλυκο πραγματικα τελειο.
Σαλατα εξαιρετική και αρκετη για 5 ατομα.

Στο τέλος μας έφεραν γλυκό ραβανι με κρεμα φρεσκότατο και πεντανόστιμο.
Εκεινη τη μέρα είχε και ζωντανη μουσική δεν γνωριζω τι γινεται τις υπόλοιπες.
Σαν χώρος είναι αρκετα μοντερνος, ευχαριστος και μαζεύει ολες τις ηλικίες.
Πληρώσαμε 13 ευρω ο καθένας.

Πραγματικα αξίζει να πηγαινεις. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

22 Φεβ 2014

Βράδυ τσικνοπέμπτης, είχαμε κλείσει τραπέζι για 5 ατομα, ο σερβιτόρος ηταν μονο ένας δε προλάβαινε να φερνει τίποτα, τα μισα ορεκτικα δε τα είδαμε ποτε παρ΄όλο που μας τα έβαλε στο λογαριασμό (δε τα πληρώσαμε βέβαια).

Φαγητό: Σαλάτες καλές, τυροκαυτερή πολύ καλή, παραγγείλαμε ποικιλία για 5 άτομα, ενω μας είπε οτι η ποικιλία είχε απ' όλα- μπιφτεκια, λουκανικα, κοτοπουλο, χοιρινο. Το μονο που είχε ήταν κοτοπουλο, κοκορετσι και κοντοσούβλι ολα μεσα στο λίπος- ο,τι χειρότερο. Κρασί ευτυχως μας εφερε στην αρχη και προλάβαμε να το δοκιμάσουμε-καλό.

Για γλυκο στο τέλος το κλασικό ενα τίποτα με μπόλικο καθόλου.

Ατμόσφαιρα αδιάφορη, η ζωντανή μουσική ήταν η παρηγοριά μας.
Πληρώσαμε συνολο 65€.