glasouv

Μέλος από: Μάρ 2014

07 Σεπ 2018

Πήγαμε χθες βράδυ 1/9/18 στον Ασβεστόλακο δύο άτομα. Είχαμε ενημερωθεί διαβάζοντας τις κριτικές από το ak4food, από άτομα που μένουν στην περιοχή και το έχουν επισκεφθεί αλλά και βλέποντας το site μαγαζιού. Όλες οι απόψεις ήταν θετικές οπότε αποφασίσαμε να κάνουμε αυτό το ταξίδι (μένουμε κέντρο Αθήνα και για μας το Μαρούσι ως έξοδος δεν θεωρείται δίπλα). Το βρήκαμε εύκολα και καθίσαμε σε ένα τραπέζι στον πεζόδρομο (είχαμε κράτηση αλλά και άλλες παρέες που δεν είχαν, είδαμε ότι εξυπηρετήθηκαν εύκολα). Δεν περιμέναμε πολύ για να μας πάρει παραγγελία ο μοναδικός σερβιτόρος του μαγαζιού παρότι είχε τόσα τραπέζια να εξυπηρετήσει.

Πήραμε μια σαλάτα χωριάτικη υπέρ-αρκετή για δύο άτομα. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ότι είχε αρκετό ζουμί για να βουτήξω και τις μπουκίτσες μου αλλά και να παπαριάσουν τα παξιμαδάκια που είχε μέσα η σαλάτα. Ωραίο ήταν επίσης ότι η φέτα ήταν παναρισμένη-ελαφρώς τηγανισμένη και ότι είχαν αφαιρεθεί τα κουκούτσια από τις ελιές. Εγώ που δίνω μεγάλη σημασία στη σαλάτα σε ένα μαγαζί (σε σημείο να μου χαλάει η διάθεση και να εκνευρίζομαι αν δεν μου αρέσει η σαλάτα) έμεινα απολύτως ευχαριστημένη με το περιεχόμενό της.
Το ορεκτικό που πήραμε γραβιέρα σαγανάκι ήταν καλό, τρία μεγάλα κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με τρία διαφορετικά παναρίσματα το καθένα και συνοδεία σάλτσας που την έλεγες ή σάλτσα φράουλας ή σάλτσα κράνμπερυ, δεν κατέληξα τι από τα δύο.
Για κυρίως πήραμε μοσχάρι σιδηρόδρομο με πουρέ πατάτας και χουνκιάρ μπεγεντί. Στην αρχή ο έτερος της παρέας ήθελε κοντοσούβλι χοιρινό τυλιγμένο σε αρνίσια μπόλια και ψημένο στη σχάρα και άλλαξε γνώμη όταν ο σερβιτόρος του είπε ότι η μπόλια επηρεάζει και αλλάζει τη γεύση.

Μόλις ήρθαν τα πιάτα το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν "τόσο λίγο"; Μάλλον όμως έφταιγε η παρουσίαση να πώ, το πιάτο να πω, η ποσότητα ήταν αρκετή για να χορτάσει και ο σύζυγός μου που από την αρχή είπε "δεν μου φτάνει, θα πάρω κι άλλο πιάτο".
Με μισό κιλό λευκό κρασί χύμα, 1 coca-cola και δύο γλυκά στο τέλος (banofee και cheese-cake τα οποία τα παραγγείλαμε γιατί δεν μας προσφέρθηκε τίποτα ως επιδόρπιο και τα οποία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) πληρώσαμε 55 ευρώ.

Το μαγαζί δεν το λες φτηνό αλλά ούτε ιδιαίτερα ακριβό.

Στα σύν; ήσυχη περιοχή, πολύ καλό σέρβις (μπράβο στον σερβιτόρο, φιλικός όσο έπρεπε, και με τις επεξηγήσεις του πάνω στα πιάτα, και με την συμβουλή του "αυτά τα πιάτα σας φτάνουνε μην πάρετε άλλα", το ότι όταν ζητήσαμε κι άλλο νερό μας έφερε εμφιαλωμένο και δεν μας το χρέωσε γιατί δεν είχε άλλο κρύο νερό βρύσης στο ψυγείο, δεν μας άφησε να περιμένουμε πολύ για να αρχίσουν τα πιάτα να έρχονται και με το καλό του timing ούτε να περιμένεις πολύ για το επόμενο πιάτο αλλά ούτε να τα φέρνει όλα μαζί και να μην έχεις που να τα βάλεις), νόστιμο φαγητό.

Στα πλήν: δύσκολο πάρκιν στην περιοχή (δεν φταίει για αυτό το μαγαζί βέβαια που είναι σε πεζόδρομο αλλά άλλο είναι να έχει πάρκιν το ίδιο το μαγαζί και άλλο να κάνεις μισή ώρα κύκλους να παρκάρεις καταριώντας τον Δήμαρχο), άλλα πιάτα είδαμε στο site και άλλα πιάτα είχε ο κατάλογος (πολύ λιγότερα από εκείνα του site αλλά και διαφορετικά π. χ σήμερα που μπήκα να φρεσκάρω τη μνήμη μου δεν βλέπω πουθενά στο site τον μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο που φάγαμε χτες) και ότι δεν μας προσέφεραν ένα φρούτο ή ένα γλυκάκι στο τέλος.

Δεν μπορώ να πω ότι θα το κάνω στέκι αλλά θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και θα το σύστηνα και σε άλλους.

01 Ιουν 2016

Πήγαμε σήμερα κατά το απογευματάκι και είχαμε κλείσει τραπέζι αν και δεν χρειάστηκε τελικά γιατί δεν είχε πολύ κόσμο. Είχαμε ακούσει ότι έχει όμορφη ταράτσα όπου μπορείς να φας, όμως επειδή φύσαγε λίγο είχαμε αποφασίσει να κάτσουμε μέσα στο εστιατόριο. Φτάνοντας όμως εκεί κοιτώντας ψηλά μας άρεσε η ταράτσα με τα πολλά λουλούδια.

Η κοπέλα που μας καλωσόρισε μας άφησε να διαλέξουμε που θέλαμε να κάτσουμε και έτσι πιάσαμε ένα τραπέζι στην ταράτσα η οποία απλά διακοσμημένη μεν αλλά με γούστο δε. Δεν άργησαν καθόλου να μας πάρουν παραγγελία και η σερβιτόρα απάντησε σε όλες τις απορίες μας σχετικά με τα πιάτα του καταλόγου και μας πρότεινε και πιάτα.
Στην αρχή ήρθε ένας ξύλινος δίσκος με ένα μικρό καρβελάκι ψωμί για δύο άτομα που φαινόταν χειροποίητο, 2 φέτες από ένα σοκολατί ψωμί που όπως μας εξήγησαν ήταν φτιαγμένο από χαρουπάλευρο και ένα πιατάκι με ελιές.

Πήραμε τη σαλάτα με το κουλούρι θεσσαλονίκης, ντοματίνια, σταμναγγάθι και στακοβούτηρο (αν θυμάμαι καλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη), απλά τέλεια.
Τα τσίπς από κολοκυθάκια πολύ σωστά τηγανισμένα (όχι να στάζουν λάδι) που συνοδεύονταν από ένα λεμονάτο ντιπ λίγο παραπάνω λεμονάτο για την γεύση μου αλλά δροσιστικό.
Το λουκάνικο Τρικάλων συνοδευόμενο από ένα πιατάκι μουστάρδα και ένα πιατάκι κέτσαπ ήταν ζουμερό και μας άρεσε.
Το χοιρινό κόντρα παρδαλό Νάξου ήταν χορταστικό και τέλεια ψημένο.
Το συκώτι γάλακτος ήταν λιγάκι πιο σφιχτό από ότι το τρώω συνήθως χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλά ψημένο.
Αυτό που μας άρεσε ήταν ότι ως συνοδευτικό των κρεάτων είχε να διαλέξεις κάτι παραπάνω από πατάτες τηγανητές ή ρύζι. Εγώ το πιάτο μου το πήρα με χόρτα εποχής και ο σύζυγός μου με πουρέ πατάτας. Μπορούσε κάποιος να διαλέξει και μανιτάρια αν ήθελε.

Κάτι άλλο που μας έκανε θετική εντύπωση ήταν ότι μας έφεραν κανάτα με παγωμένο νερό και μετά από κάποια ώρα και ενώ δεν είχαμε τελειώσει το νερό της πρώτης κανάτας ο σερβιτόρος ήρθε το πήρε και μας έφερε φρέσκο με παγάκια.
Στο τέλος μας κέρασαν και λικέρ μαζί με το λογαριασμό.

Το μόνο αρνητικό αλλά όχι και τόσο σοβαρό ήταν ότι υπήρξε ένα κενό από τη στιγμή που μας έφεραν τα ορεκτικά έως τη στιγμή που ήρθαν τα κυρίως πιάτα.
Για μία σαλάτα, δύο ορεκτικά, δύο κυρίως πιάτα μαζί με μισό κιλό κρασί κόκκινο χύμα και δύο κόκα-κόλες (για τη χώνευση) πληρώσαμε κοντά στα 50 ευρώ. Σίγουρα θα ήταν λιγότερα αν είχαμε πάρει μόνο τα βασικά αλλά θέλαμε να δοκιμάσουμε και κάτι παραπάνω.

Θα ξαναπάμε και μόνοι μας και με παρέα γιατί έχει καλής ποιότητας κρέας και καλό ψήστη.

28 Ιούλ 2014

Μια Παρασκευή βραδάκι του Ιούνη δεν είχα μαγειρέψει τίποτα μιας και άργησα στη δουλειά και είπαμε με τον άντρα μου να φάμε έξω. Κάνοντας μια βόλτα στην οδό Τρώων στα Πετράλωνα αποφασίσαμε να κάτσουμε στο Τσιπουράδικο του Αποστόλη.
Κάτσαμε μέσα διότι ακόμη είχε ψύχρα για έξω.

Παραγείλαμε αμέσως αν και είχε κόσμο το μαγαζί. Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα. Παραγγείλαμε μια χωριάτικη σαλάτα ποσότητας 2-3 ατόμων, μια μερίδα λουκάνικο ωραία ψημένο και όχι πολύ πικάντικο και μια τηγανιά χοιρινό με πιπεριές μας άρεσε και αυτό. Και τα δυο πιάτα μας άρεσαν χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και το κατάστημα δεν έχει κάποια σπεσιαλιτέ, δηλαδή δεν θα προτείναμε σε καποιον έξοδο για φαγητό εκεί παρά μόνο σαν λύση αν δεν είχε να φάει κάτι σπίτι του. Οι τιμές καλές.

24 Μάρ 2014

Φτάσαμε στο κατάστημα Κυριακή μεσημέρι έχοντας κάνει κράτηση. Είχαμε ζητήσει να καθίσουμε στην αυλή μιας και η ηλιόλουστη ημέρα προσφερόταν.

Έχουμε πάει πολλές φορές στο εστιατόριο και έχουμε καθίσει και μέσα και στην αυλή. Η προσωπική μας άποψη είναι ότι η αυλή αξίζει περισσότερο καλοκαιρινό βραδάκι και όχι μεσημέρι.

Όταν φτάσαμε η αυλή ήταν ήδη γεμάτη, οικογένειες με μικρά παιδιά και ζευγάρια 40+.
Η τυροκαφτερή και οι ελίτσες που έφεραν για το καλωσόρισμα μας άρεσαν χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Τα ορεκτικά έφτασαν στην ωρα τους. Πήραμε σαλάτα χόρτα με κολοκυθάκια, τα χόρτα ήταν άγρια όπως μας είπαν και τα κολοκυθάκια μικρά και τρυφερά.

Η καπνιστή μελιτζάνα που πήραμε ήταν λίγη με υπερβολική ντομάτα και τυρί επάνω
της. Ίσως θα έπρεπε να προσεχτεί περισσότερο η ισορροπία του πιάτου.

Ένα σαγανάκι τυρί που μας έφεραν χωρίς να το ζητήσουμε (έγινε λάθος στην παραγγελία) ήταν αρκετά αλμυρό.

Το λουκάνικο Δράμας πάλι συνοδευόμενο απο πολύ ντομάτα δεν μας ικανοποίησε.
Στη συνέχεια η ροή των κυρίων πιάτων είχε μεγάλο κενό, προφανώς λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας στη κουζίνα.

Ο δεύτερος γύρος ξεκίνησε με τα γαριδάκια τα συμιακά, τα οποία ζεστά τρωγόντουσαν, κρύα όμως.... Η μερίδα τα μπιφτέκια κοτόπουλο με πλιγούρι ήταν καλή. Το κατσικάκι γάστρας με πατάτες ήταν μέτριο σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτού που το παράγγειλε. Ο κολιός ήταν λίγο παραπάνω ψημένος απ'οτι έπρεπε και η ποσότητα μικρή.

Τα γλυκά στο τέλος δεν ικανοποίησαν και πήραμε 3 διαφορετικά είδη, σοκολατόπιτα, πορτοκαλόπιτα και πάβλοβα. Παλιότερα η πάβλοβα σερβιριζοτανε με φρέσκιες φράουλες και λιγότερη σαντιγύ ενώ τώρα είχε υπερβολική σαντιγύ και coulis φράουλας.

Οι ποσότητες κατά γενική ομολογία (ήμασταν παρέα 4 ατόμων) ήταν μικρές.
Το σερβις ήταν ζεστό και φιλικό.

Οι τιμές ήταν τσιμπημένες προς τα πάνω.

Παρόλο που η ποιότητα των υλικών είναι καλή δεν ξέρω πότε και αν θα ξαναπάμε.
Η κριτική αυτή είναι το απόσταγμα της συζήτησης που έκανε η πάρέα όταν γυρίσαμε σπίτι και αντικατοπτρίζει την γνώμη 4 ατόμων.

11 Μάρ 2014

Επισκεφτήκαμε το Μήπως Κυριακή 9/3/2014 μεσημέρι. ¨Ημασταν παρέα τριών ατόμων. Βρήκαμε πάρκιν εύκολα κοντά στο κατάστημα. Είχαμε κάνει κράτηση απο την προηγούμενη μέρα.

Όταν φτάσαμε στο κατάστημα είχε μόνο μια παρέα και σκεφτήκαμε ότι η κράτηση ήταν περιττή. Μετά από καμία ώρα όμως γέμισε. Οπότε καλό είναι να κάνεται κράτηση. Στη πόρτα μας υποδέχτηκε το προσωπικό και μας πρότεινε 2 τραπέζια να καθήσουμε. Διαλέξαμε αυτό μας άρεσε περισσότερο και αρχίζουμε.

Ο χώρος είναι αρκετά μικρός, καμιά δεκαπενταριά τραπέζια, ίσως και λιγότερα. Η διακόσμηση είναι αδιάφορη εκτός απο τον μαυροπίνακα απο τον οποίο ενημερώνεσαι για τα πιάτα εκτός καταλόγου. Λόγω Σαρακοστής υπήρχαν και πιάτα νηστήσιμα, συνολικά πέντε πιάτα εκτός καταλόγου.

Η κοπέλα μας πρότεινε πιάτα από τον κατάλογο λέγοντας μας ότι οι μερίδες είναι μεγάλες και να μην πάρουμε πάρα πολλά πιάτα. Μας έδωσε διευκρινήσεις για τα πιάτα και μας άφησε να αποφασίσουμε με την ησυχία μας.

Πρώτο-πρώτο ήρθαν φέτες ψωμιού ψημένες με ελαιόλαδο και ρίγανη. Πήραμε μία σαλάτα Μιρμιζέλι (σαν χωριάτικη με μπόλικη φέτα και παξιμάδι τριμένα) μέγαλη σε ποσότητα, καλή (τέλεια σαλάτα για καλοκαίρι). Η παναρισμένη φέτα με σάλτσα από πετιμέζι μας άρεσε αν και με λίγο λίγοτερο πετιμέζι ίσως ήταν καλύτερη.

Το λουκάνικο σχάρας αν και καλοψημένο δεν μας ενθουσίασε. Το αρνίσιο κότσι με σταμναγκάθι άρεσε σε όλους (όλοι δοκιμάζαμε όλα τα πιάτα). Το Σουφιχτό με τα ζυμαρικά και το κοκκινιστό μοσχαράκι ήταν πολύ ωραίο.

Το χύμα ροζέ κρασί που πήραμε ήταν ελαφρύ, αν και όχι κακό δεν ξέρω αν τελικά ήταν η κατάλληλη επιλογή για τα πιάτα που πήραμε. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης μας κέρασε το δεύτερο κρασί που παραγγείλαμε.

Σημειώνουμε ότι το νερό δεν ήταν εμφιαλωμένο και ήταν όσο δροσερό χρειαζόταν χωρίς να είναι παγωμένο. Τα πιάτα ερχόντουσαν με καλή ροή απο την κουζίνα εκτός απο το σοκολατένιο σουφλέ (μας άρεσε κι αυτό) που μας κέρασαν κι αυτό στο τέλος μαζί με λικέρ φουντούκι για την χώνεψη, το οποίο νομίζαμε ότι το ξέχασαν και είχαμε ετοιμαστεί να φύγουμε.

Πληρώσαμε σύνολο μαζί με δύο κοκα-κόλες 47 ευρώ. Χορτάσαμε και οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Πρίν αποφασίσουμε να επισκεφτούμε το μαγαζί είχαμε διαβάσει τις κριτικές των άλλων χρηστών του ask4food οι οποίες στην πλειοψηφία τους ήταν καλές και επαληθεύτηκαν απο την επίσκεψή μας στο κατάστημα.

Λεπτομέρεια που μας άρεσε: Τα γλαστράκια με τα αρωματικά φυτά που φαινόντουσαν από το άνοιγμα της κουζίνας, σημάδι ότι ο μάγειρας χρησιμοποιεί φρέσκα αρωματικά και όχι αποξηραμένα.