Ucook

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα
2017

Λίγο πιο μακριά από την θορυβώδη πλευρά της Κηφισιάς, υπάρχει και η πιο ήσυχη αλλά εξίσου ενδιαφέρουσα. Προχωρώντας μετά τον Βάρσο και στα δεξιά, σε μια νοητή ευθεία που καταλήγει στον Άγιο Δημήτριο, συναντάς το Ninnolo ( με τον περίφημο κυριακάτικο μπουφέ του και τα παγωτά του ), το μικρούλι Petit Fleur ( αδερφάκι του Χαλανδριώτικου ), το λάγνο εξωτικό Zambri και τέλος την λευκή αρχοντική μονοκατοικία, που στέγαζε άλλοτε τις 4 Εποχές και νυν το PIG OUT. Μην αποπειραθείτε να φέρετε αυτοκίνητο σε αυτό το σημείο. Αφήστε το πιο μακριά, για να απολαύσετε πεζή την όμορφη βόλτα.

Η δική μας βόλτα έγινε Σάββατο 10/6 το μεσημεράκι. Είχε προηγηθεί ένα υπέροχο 4ήμερο του Αγίου Πνεύματος σε ένα νησάκι-παράδεισο και θέλαμε λίγη ακόμη αίσθηση διακοπών. Στοχεύσαμε το brunch, έχοντας τηλεφωνήσει από την προηγούμενη για κράτηση τραπεζιού. Το αριστοκρατικό λευκό νεοκλασικό με την πλούσια βλάστηση τριγύρω, είναι το πρώτο που κερδίζει τον επισκέπτη. Λευκό, απαλό γκρι και ροζ, δημιουργούν ένα σκηνικό άνετο και ξεκούραστο.
Όμορφη και η αξιοποίηση του χώρου που διατηρεί την ιδιωτικότητα, μεγάλοι καναπέδες με μαξιλάρες, αμφίπλευρα της εισόδου, αρκετά λουλούδια, μια μεγάλη κατάφυτη πίσω αυλή με πολλή ησυχία και ένας εσωτερικός χώρος απαράμιλλης κομψότητας και σικ πολυτέλειας που δεν φλυαρεί άσκοπα. Ένα μόνο θα πω για την αίθουσα αυτή: μαγνητίζει το βλέμμα.

Το τραπέζι που μας περίμενε, ήταν αυτό ακριβώς που είχαμε ζητήσει. Ο μεγάλος γωνιακός καναπές έξω αριστερά, κάτω από την τεράστια ομπρέλα, με υπερυψωμένη ανοιχτή θέα στην εκκλησία του Αγίου Δημητρίου.

To μενού του brunch είναι τυπωμένο στα χάρτινα σουπλά. Μια νεαρή κοπέλα και ένας νεαρός, ανέλαβαν εκ περιτροπής να μας εξυπηρετήσουν, φέρνοντας καταρχάς νερό σε δική τους μποτίλια αλλά και παγάκια, κάτι που ανανέωναν συχνά με δική τους πρωτοβουλία, χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε.
Το σέρβις αποτελεσματικό, ευγενικό, άμεσο και χαμηλών τόνων, χωρίς κανέναν σνομπισμό ή ψυχρότητα. Ζητήσαμε και το ξεχωριστό τους μενού για το μεσημέρι και μας είπαν ότι μπορούμε να διαλέξουμε και από αυτό, ό, τι επιθυμούμε.

Γενική εικόνα που αποκόμισα, φρέσκιες ιδέες από έναν ταλαντούχο σεφ που δείχνει να έχει γνώση και φαντασία, με πιάτα αναμενόμενα για το all day στυλ του μαγαζιού αλλά και με πιο "πειραγμένες" συνταγές.
Εδώ ας πούμε, δεν θα βρεις κλαμπ σάντουιτς αλλά θα βρεις steak σάντουιτς. Είδα και επιρροές από διάφορες διεθνείς κουζίνες σε μια πιο μοντέρνα εκδοχή ( π. χ ψητό σολωμό με σάλτσα μάνγκο, αβοκάντο και αρωματικό ρύζι με γάλα καρύδας ).
Πάντως, χωρίς αμφιβολία, υπάρχουν επιλογές πολλές, για να συνοδεύσει κάποιος μια μπύρα, ένα ποτήρι κρασί ή και ένα κοκτέιλ, με τιμές που κινούνται σε μια κλίμακα από χαμηλές έως και πιο ακριβές, τηρουμένων και των δεδομένων των all day χώρων, όπου πας για χαλάρωση, αλλά δίνεις και κάτι παραπάνω γιατί ξέρεις και εκτιμάς το καλαίσθητο περιβάλλον.

Δεν θα αναφερθώ στους καφέδες που πήραμε και που κοστίζουν όσο παντού, ίσως και λίγο πιο χαμηλά από αυτό που θα ανέμενε κάποιος ( παρεμπιπτόντως, ωραίος καφές ).
Επιλέξαμε λοιπόν τα εξής, κυρίως με το δικό μου ένστικτο που δεν με πρόδωσε:

- French toast, με ομελέτα, ντομάτα, λόλα πράσινη, τσένταρ, μπούτι μοσχάρι και μαγιονέζα ( 5 e ). Δυό αυγοφέτες ροδοτηγανισμένες (όπως όταν ήμασταν παιδιά ) και στο εσωτερικό τους η ομελέτα και τα υπόλοιπα υλικά πολύ πλούσια, σε μια υπέροχη σύνθεση όλων των γεύσεων. Το αλλαντικό εξαιρετικό, μου θύμισε το αγαπημένο μου παστράμι.

- Steak sandwich σε ιταλική ciabatta, με ντομάτα, μουστάρδα, μαγιονέζα, baby ρόκα, καραμελωμένο κρεμμύδι και φιλέτο μοσχαρίσιο. Έρχεται και μεταλλικό καλαθάκι με διπλοτηγανισμένες φρέσκιες πατάτες με τη φλούδα τους και κέτσαπ. Ωραίο και αυτό και χορταστικό, αν και αδικαιολόγητα ακριβό για σάντουιτς, ωστόσο καταβροχθίστηκε ( 9 e ).

- Bruschette milanese με μοτσαρέλα ( υπέροχα βουτυράτη ) και καρέ ντομάτας αρωματισμένης με πέστο βασιλικού. Έρχονται 8 μεγάλα κομμάτια χωριάτικου φρυγανισμένου ψωμιού, με ισορροπία γεύσεων και αρωμάτων μέσα στην απλότητα των διαλεχτών υλικών. Εξαφανίστηκαν!! ( 7 e )

- Salty pancakes ( 7 e ), η δική μου επιλογή. Εκπληκτικό πιάτο, για σεμινάριο. Και τεράστια μερίδα. Αλμυρά pancakes στη βάση, γενναία ποσότητα guacamole, 2 αυγά ποσέ και σάλτσα hollandaise με γλυκιά πάπρικα. Περιμετρικά του πιάτου, πατάτες στικς ( όχι του εμπορίου ), 4 μικρά χωριάτικα λουκάνικα και καρέ ντομάτας για δροσιά. Οκ. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια εκδοχή των αυγών ποσέ, η ορχήστρα Χρωμάτων της ΕΡΤ ωχριά μπροστά σε αυτό το πιάτο. Το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

- Πατάτες Twist n Shout, με τσένταρ, μπέικον, κύβους ντομάτας, μαιντανό ψιλοκομμένο και pico de gallo ( 7 e ). Στρογγυλές οι πατάτες ( μου φάνηκαν φρέσκιες ), έρχονται σε πλούσια ποσότητα, η γαρνιτούρα τους σαν ζωγραφιά, καταπίνονται πριν προλάβεις να πεις pico de gallo.

- Choco pancakes, δηλ σοκολατένια, με γέμιση λευκής σοκολάτας, φράουλες και μπανάνες από πάνω και επικάλυψη με γκανάζ σοκολάτας... Παχουλοαφράτα, αέρινα, καλοψημένα, δεν μύριζαν αυγό ή αλευρίλα... δεν περιγράφω άλλο. Δείτε το avatar. ( τιμή 6 e ). *κάτι πρέπει να γίνει κάποια στιγμή, να μπορούμε να ανεβάζουμε και φωτογραφίες*

Σύνολο με απόδειξη 41 ευρώ. Συν 11 ευρώ οι καφέδες.

Το προτείνω το PIG OUT; Έ, τώρα, τί ρωτάτε;
Θα ξαναπάω ; Εννοείται.
Γιατί; Έ, πολλά ρωτάς, αλλά θα σου απαντήσω.

Γιατί μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από το σέρβις, τις γεύσεις, την προσιτή πολυτέλεια.
Γιατί τα πιάτα είναι και λιγουρευτά, είναι και πανέμορφα στο στήσιμό τους.
Γιατί προσφέρει πληθώρα επιλογών για να περάσεις όμορφα με την παρέα σου.
Γιατί απευθύνεται και στο νεαρό ζευγάρι με το νεογέννητο μωρό του και στην οικογένεια με τα παιδάκια και τη γιαγιά που ήρθαν για brunch και έκανε το τραπέζι η γιαγιά πληρώνοντας με κάρτα σε ασύρματο POS ( true story ).

Γιατί είναι η ζωντανή απόδειξη ότι 3 άτομα φάγαμε φανταστικά. Πολύ χορταστικά. Στο κέντρο της Κηφισιάς. Σε ένα υπέροχο περιβάλλον. Με 13,50 ευρώ ο καθένας μας. Στην Κηφισιά. Πού να το πεις αυτό και να σε πιστέψουν....

Να πάτε. Και να κάνετε PIG OUT χωρίς τύψεις.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Λογικά, έχει πήξει το μάτι σας να βλέπετε απανωτές κριτικές για το Αρχοντικόν τις τελευταίες μέρες. Δεν σας αδικώ καθόλου, και το λιγότερο που θα ήθελα, αν και το φοβάμαι, είναι να σας το θολώσω κι άλλο (το μάτι), με άλλη μια δική μου τετράστηλη ανάρτηση.
Θα προσπαθήσω να μην επαναλάβω πράγματα που επιτυχώς αποτυπώθηκαν στις προηγηθείσες κριτικές, και θα εστιάσω σε κάποιες λεπτομέρειες που μου έμειναν περισσότερο, με έναν πιο προσωπικό τόνο όπως κάνω πάντα.

Καταρχάς, με μεγάλη χαρά έλαβα κι εγώ το μέιλ της πρόσκλησης, και ήταν η πρώτη μου επίσημη συμμετοχή σε κάτι ανάλογο, με την φροντίδα της νέας ηγεσίας/διοίκησης του a4f και του e-table ( "ανεπίσημα", γνώριζα ήδη πολλούς από τους φίλους χρήστες που παρευρέθησαν εκείνο το βράδυ).
Η κυρία Πετμεζόγλου και ο κύριος Σαριδάκης, η Ευδοξία και ο Κώστας δηλαδή, νέα και κεφάτα παιδιά, καθώς και δύο ακόμη συνεργάτες τους, που δεν συγκράτησα τα ονόματά τους, οργάνωσαν και μας χάρισαν μια πολύ ωραία βραδιά, σε συνάρτηση βέβαια με την ιδιοκτησία και το προσωπικό του εστιατορίου, που μας παρέθεσαν το τραπέζι.

Ας αποτυπώσω λοιπόν και τις δικές μου εντυπώσεις από τη βραδιά αυτή.

ΧΩΡΟΣ

Αμιγώς χειμερινός, με βαριά κλασική και ολίγον ξεπερασμένη διακόσμηση. Εκ των υστέρων, θεωρώ πως θα ταίριαζε περισσότερο στην περίσταση λόγω καλοκαιριού ( λέμε τώρα ), να είχε επιλεχθεί το κατάστημα της Λούτσας, κοντά στη θάλασσα.
Το σχετικό prive του πράγματος ( η δεξιά διαμορφωμένη για εμάς αίθουσα ) αλλοιώθηκε για δύο λόγους: ήμασταν πολύ στριμωγμένα για όλα αυτά τα πιάτα που ήρθαν. Και η ζωντανή μουσική, που χαρακτηρίζει το μαγαζί, δυσχέρανε πάρα πολύ την μεταξύ μας κουβέντα. Βεβαίως και δεν θα ζητούσαμε να αλλάξουν το ύφος του μαγαζιού για εμάς. Απλώς το σημειώνω. Το ότι στριγγλίζαμε για να ακουστούμε σε συνδυασμό με το σιβηρικό ψύχος του κλιματισμού, εμένα μου άφησε μια ωραιότατη φαρυγγίτιδα και όχι μόνο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Υποδειγματική. 2 τραπέζια με 20 νοματαίους, δεν είναι εύκολο να τους φέρεις βόλτα, σε ένα μαγαζί με πολλές ακόμη παρέες προς εξυπηρέτηση. Η μη ύπαρξη προκαθορισμένου μενού για τη βραδιά, οδήγησε μοιραία στην αθρόα παρέλαση ποικιλίας πιάτων, άνευ προηγουμένου. Ο σερβιτόρος του δικού μας τραπεζιού, πήρε την επιλογή επάνω του και έφερνε... έφερνε... ξαναέφερνε... Περισσότερα από όσα μπορούσαν να χωρέσουν στο τραπέζι και υπερβολικά πολλά τελικώς για να καταναλωθούν ( μέχρι και βοηθητικό τραπέζι στο πλάι μας έφερε). Μας σκλάβωσαν κυριολεκτικά με όλη αυτήν την περιποίηση.

ΜΕΝΟΥ

Πολύ μεγάλο. Ξεφυλλίζοντάς το, βγήκε από μέσα μου ο Μποτρίνι. Αμέτρητες σαλάτες ( 16 ), άπειρα ορεκτικά ( 28 ), μεζεδάκια, ψητά/ κρεατικά, μακαρονάδες αλλά και θαλασσινά, που δεν μπορώ να τα μετρήσω. Ασφυξία.
Βέβαια μιλάμε για μεζεδοπωλείο, οπότε η ποικιλία δικαιολογείται και από τις Τετάρτες με τη φιξ τιμή/ απεριόριστη κατανάλωση, δεδομένου ότι απευθύνεται κυρίως σε μεγάλες παρέες που θέλουν να φάνε / πιουν / διασκεδάσουν με μια καλή ισορροπία ποιότητας και τιμής.
Στην ποσότητα πάλι, θα βρείτε το απόλυτο vfm, μιας και είναι τεράστιες οι μερίδες σε όλα τους τα πιάτα, με αποκορύφωμα τις σαλάτες - υπερπαραγωγή. Απλώς εγώ είμαι της άποψης, καλύτερα ένα πιο μαζεμένο μενού με περισσότερη φροντίδα στη γεύση, που δεν ήταν τελικώς κακή, αλλά δεν ήταν και αξιομνημόνευτη.

Για αρχή, υπήρχαν στα τραπέζια μας μπουκαλάκια με παγωμένη ρακή και διάφορα μικρά κριτσίνια με ένα συμπαθητικό ντιπάκι ( ρώτησα, ήταν το γιαουρτοτύρι του καταλόγου ). Επίσης άφθονο ψωμάκι καψαλισμένο με λαδορίγανη. Μετά, ήρθε η Οδύσσεια του Διαστήματος, τί να επιλέξεις;; Και εκεί ανέλαβε ο πρόθυμος σερβιτόρος να μας ξεμπλοκάρει. Έφερνε μόνος του. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Μπήκαν όλα τα πιάτα στη μέση, ακόμη και αυτά που επέλεξαν ως δικά τους κυρίως πιάτα, κάποιοι φίλοι ( βλ. παρακάτω ).

ΤΑ ΑΞΙΟΜΝΗΜΟΝΕΥΤΑ ( αυτά που άρεσαν στη δική μας πλευρά του τραπεζιού )

- Ψαρονέφρι μετσοβόνε ( το βρίσκετε στα μεζεδάκια του μενού, είναι μεριδάρα όμως ). Ήταν το κορυφαίο σε γεύση για εμένα, και ευχαριστώ τον mavtaso που ήταν το πιάτο του και μας το μοίρασε γενναιόδωρα ( εντάξει, έφαγε και εκείνος! )

- Μανιτάρια πλευρώτους ψητά, με μπαλσάμικο. Και εδώ τεράστια η ποσότητα, εφάμιλλης νοστιμιάς και μαεστρικού ψησίματος όπως και του Ασβεστόλακου. Ένα πολυαγαπημένο μου πιάτο, που το ευχαριστήθηκα και εδώ.

- Χοιρινή τηγανιά. Μου άρεσε πολύ. Χωρίς πολύ λίπος, πολύ καλά αλατισμένο και καλοτηγανισμενο το κρέας, ωραία και η σάλτσα του. Άκουσα και από τον jim θετικά σχόλια.

- Ψαρονέφρι γεμιστό, με μπέικον-γραβιέρα-πιπεριά-ντομάτα. Τυλιγμένο σε ρολό, κόβεται σε φέτες. Επίσης νόστιμο και με κρατημένους τους χυμούς του, λόγω των υλικών στο εσωτερικό του. Επίσης μερίδα τεράστια ( μην επαναλαμβάνομαι ).

- Πατάτα γεμιστή, ψημένη ολόκληρη στη χόβολη και ανοιγμένη στη μέση, με ζαμπόν, μπέικον και πλούσια στρώση από 4 τυριά. Τυπικό ορεκτικό που το βρίσκεις παντού, σε καλή εκτέλεση, πολύ χορταστικό αλλά λίγο βαρύ.

- Σαλάτα του Καίσαρα, σερβιρισμένη μέσα σε χειροποίητη φωλιά παρμεζάνας, πάρα πολύ καλή. Μάλλον η καλύτερη από όσες παρήλασαν. Πλούσια, τεράστια, και κοτόπουλο και μπέικον, φρέσκια, με άφθονη σως που της πήγαινε. Τρώγοντας, σπάστε και κομμάτι από τη φωλιά παρμεζάνας, όνειρο...

- Κεμπάπ γιαουρτλού, 3 τεμάχια πάνω σε πίτα, με σάλτσα, γιαούρτι, κρεμμυδοντομάτα και τηγανιτές πατάτες. Καλό πιάτο και αυτό, δεν το τοποθετώ στα κορυφαία που έχω φάει, αλλά με την αγαπημένη φίλη που καθόμασταν μαζί συμφωνήσαμε ότι δεν μύριζε καθόλου "βαρβατίλα".

- Τυροκαυτερή ( δεν έκαιγε ) και πατάτες τηγανιτές, συμπαθητικά.

ΤΑ "ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ" ( αυστηρά προσωπική μου γνώμη )

- Τζατζίκι ( δεν δοκίμασα )
- Πικάντικη κροκέτα ( πολλά μπερδεμένα υλικά χωρίς να σου μένει ως επίγευση κανένα )
- Μεζές στη λαδόκολλα ( κάτι σαν το λεγόμενο "συμπεθεριό στη γάστρα". Οι μπουκίτσες χοιρινού συμπαθητικές, αλλά το αρνί έβγαζε μια βαριά μυρωδιά, που είχε περάσει σε όλα τα υλικά )
- Σαλάτα Αρχοντική ( πάρα πολύ τυρί, ακόμη περισσότερη σως. Δεν χρειάζεται τόση υπερβολή )
- Μανιτάρια πορτομπέλο, γεμιστά με πιπεριά Φλωρίνης, τυριά και κρεμμύδι ( μου πέρασαν ψιλοαδιάφορα )
- Ψαρονέφρι απλό, με ψητή ντομάτα ( ευγενική χορηγία του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, που ήταν το πιάτο του και μας πρόσφερε απλόχερα να δοκιμάσουμε. Μου φάνηκε πιο ψημένο από όσο έπρεπε και ως εκ τούτου, στεγνό )
- Σαλάτα του σεφ ( δεν δοκίμασα )
- Κανταίφι, με 4 τυριά, μανιτάρια, πιπεριές, ελιές, κοτόπουλο και μπέικον ( το πιο άτεχνο πιάτο από αυτά που δοκίμασα. Κάτι στα υλικά / στην εκτέλεση, κακό το αποτέλεσμα, για το δικό μου γούστο ).
- Μπουκίτσες κοτόπουλο α λα κρεμ, με ρύζι και πατάτες ( πολυφορεμένο και βαρετό πια ).
- Γλυκά για το τέλος. Κάτι σαν ραβανί, με σιρόπι βύσσινο και παγωτό βανίλια δίπλα. Κάτι σαν brownie, με σιρόπι σοκολάτα και το ίδιο παγωτό βανίλια. Δοκίμασα και από τα δύο. Εκφράσαμε εντελώς καλοπροαίρετα τις παρατηρήσεις μας επί του συγκεκριμένου θέματος στο τέλος, οι οποίες εισακούστηκαν με ενδιαφέρον. Βελτιώνοντας λίγο τις συνταγές, μπορούν και καλύτερα πιστεύω ( το brownie θέλει πιο ζουμερό, έμοιαζε με κέικ, το παγωτό ήταν έτοιμο, το ραβανί ήταν πιο συμπαθές ).

Οι περισσότεροι ήπιαμε κρύες μπύρες ( Fischer η δική μου επιλογή ) και αναψυκτικά.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ

Η προσέλευση του κόσμου, ακόμη και τις καθημερινές, δείχνει ότι το στήσιμο μεζέδες/ ποτό / τραγούδι με ζωντανή μουσική / ποιότητα / ποσότητα / καλές γεύσεις, είναι κάτι που ο κόσμος το αποζητά. Το "πακέτο" είναι καλό και με περίπου 20 e το άτομο τρώς αρκετά ικανοποιητικά και περνάς ένα ωραίο βράδυ με την παρέα σου.
Στο μενού, θα ήθελα λιγότερο όγκο από πανομοιότυπα πιάτα και περισσότερη φαντασία. Kάτι πιο πρωτότυπο και ιδιαίτερο. Η διακόσμηση επίσης, καλό θα ήταν να αλαφρύνει για να αναπνεύσει ο χώρος. Υποθέτω ότι το παραθαλάσσιο κατάστημα το καλοκαίρι θα είναι πιο θελκτικό. Πάντως, μια καλή βάση την έχει το Αρχοντικόν, και μπορεί με κάποιες βελτιώσεις να βάλει μια πιο μοντέρνα κουκίδα στο γαστρονομικό χάρτη της πόλης.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Θέλω ειλικρινώς να ευχαριστήσω ξανά και από εδώ, όσους συνετέλεσαν για αυτή την όμορφη συνάντηση. Τους συντελεστές του ask για την οργάνωση, τους υπεύθυνους του Αρχοντικόν για την φροντίδα και την περιποίηση.
Χάρηκα πραγματικά που διαπίστωσα και ιδίοις όμμασι ότι πνέει αέρας ανανέωσης στο site, ότι η νέα διοίκηση χειρίζεται τις καταστάσεις με ειλικρινές ενδιαφέρον και αγάπη για το αντικείμενο και ότι η όρεξη όλων, ακόμα καλά κρατεί!!!

Τέλος, να ευχαριστήσω τους συνδαιτυμόνες μου στο τραπέζι, για την όμορφη παρέα, τους νέους φίλους/χρήστες που γνώρισα εκείνη τη βραδιά αλλά και τους ήδη γνωστούς με τους οποίους συνομίλησα μετά από καιρό.
Σε κάποιους συγκεκριμένους φίλους, δεν χρειάζεται να πω "ευχαριστώ". Ξέρουν εκείνοι.

( πάλι διατριβή μου βγήκε )

Κίνα & Ν. Ασία - Ηράκλειο, Αθήνα
2017

Oyster pail, η κινέζικη πατέντα, που όμως τελικά είναι αμερικάνικη εφεύρεση του 1894.
Το χαρτονένιο κουτί που διπλώνει και στερεώνεται σε σχισμές, προοριζόταν για τη μεταφορά των φρέσκων στρειδιών και του έμελλε να γίνει το σήμα κατατεθέν του κινέζικου delivery.
Ιστορικό σημείο αναφοράς ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος και εδώθε, καθώς η εύκολη / γρήγορη μεταφορά μερίδων φαγητού σε συσκευασίες με άριστη μόνωση, ήταν αναγκαία.
Αργότερα ήρθε και η εξάπλωση των Κινέζων σε κάθε διαθέσιμη πινέζα του παγκόσμιου χάρτη και το stir fry φαγητό άρχισε να κερδίζει φανατική απήχηση καθώς διατηρούνταν μέσα στο κουτάκι αυτό ζεστό, αναλλοίωτο, αεροστεγές και ασφαλές μέχρι τον προορισμό του.
Αισθητικά, θυμίζει και τα περίφημα γιαπωνέζικα οριγκάμι ( όσοι φανατικοί του Prison Break, ξέρετε ). Και μετά τις άχρηστες-χρήσιμες πληροφορίες της ημέρας...

Ιούνιος με βαριά ψυχολογικά προβλήματα ο φετινός. Αντί για παραλία, χαλαρό σερφάρισμα στο νετ, προς άγραν νέων ή εν πάσει περιπτώσει, γενικότερων γαστρονομικών τάσεων που να μου κινήσουν το ενδιαφέρον, και κάπως έτσι έπεσα πάνω του.
Πρώτο άνοιγμα στο Ηράκλειο, δεύτερο υποκατάστημα πρόσφατα στο Χαλάνδρι, υπεύθυνος μενού θητεύσας στο Wagamama του Golden Hall, είπα "δώσε μια ευκαιρία", μήπως και είναι η μοιραία για να αλλάξεις γνώμη για την κινέζικη κουζίνα. Street food κιόλας, τί είχαμε, τί χάσαμε...

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ από το street food ζητάω, 1. Να είναι καθαρό ( χωρίς επιπλοκές, αντιλαμβάνεστε ) 2. Να είναι απλό και νόστιμο 3. Να χορταίνει ικανοποιητικά 4. Να μην γίνεσαι χάλια καθώς το τρως 5. Να είναι σχετικώς οικονομικό 6. Να παρέχει ένα ελάχιστο ωφέλιμο χώρο να καθήσεις για λίγη ώρα. Αυτά, με αυτή τη σειρά, με κάνουν να επιστρέψω ξανά. Όμως, κακά τα ψέμματα, το νο2 βαραίνει περισσότερο στην τελική ετυμηγορία μου.

Στο Wok On Fire εν προκειμένω - που προσφέρει μόνο noodles και ρύζι -, το θέμα λειτουργεί ως εξής: Ξεκινάς με στάνταρ χρέωση 3,95 e και επιλέγεις βάση ( noodles απλά, αυγού, ρυζιού, ολικής, ρύζι άσπρο ή ολικής, veggie dish ). Ντύνεις με επιλογή κρέατος ( μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο, +1,50 e ) ή με θαλασσινά ( γαρίδες, καβούρι - σουρίμι υποθέτω, τόνο κ. ά. με +2,40 e ), προσθέτεις λαχανικά ( πιπεριές, καλαμπόκι, ανανά, φύτρες φασολιών, μανιτάρια κ. ά με +0,70 e για κάθε υλικό ), αν θες κι άλλα μπιχλιμπίδια τύπου παπαρουνόσπορο, σουσάμι, κόλιανδρο, φυστίκια κλπ. είναι +0,40 για το κάθε ένα.
Τέλος, οι σως ( τεριγιάκι, γλυκόξινη, κάρυ-καρύδα, σετσουάν, lemongrass, oyster και σατέι ) είναι δωρεάν.

Εντυπώσεις λοιπόν, από τα δικά μας oyster pail κουτάκια, την Τρίτη και 13 Ιουνίου ( φτου φτου ) που το επισκεφθήκαμε.

Χώρος, κάτω από τα δικά μου διευρυμένα όρια. Έχει σταντ και τραπέζια να καθήσεις, αλλά για κάποιο λόγο θες να φύγεις γρήγορα, η ατμόσφαιρα δε σε κρατάει. Η καθαριότητα καλή, στα βασικά.
Εξυπηρέτηση συμπαθητική, διευκρινιστική στα τυπικά, αλλά σχετικώς βαριεστημένη. Αν δεν έχεις μελετήσει το homework και πας αδιάβαστος, ή ζητήσεις πολλές διευκρινίσεις ή είσαι αναποφάσιστος, φίλε μου ατύχησες, έχουν μια τάση ξεπέτας να το πω; γιατί τρέχουν... τρέχουν να ετοιμάσουν και τα κουτάκια του ντελίβερι. Από ό, τι είδαμε, την έχει την δουλίτσα του. Παραγγέλνεις και πληρώνεις στο ταμείο και φωνάζουν το νούμερό σου όταν είναι έτοιμα.
Κουζίνα ανοιχτή με τζάμι, τα woks τα βλέπεις μπροστά σου να παίρνουν φωτιά ( κυριολεκτικά όμως κάηκε το μάτι μου από τα ζογκλερικά ).
Τιμή, όχι καλό vfm. Γιατί, με συνετή επιλογή υλικών, φτάνεις να δώσεις γύρω στα 7 ευρώ και εύκολα ξεφεύγεις προς τα πάνω. Για noodles ;; Όχι. Και σίγουρα όχι για τον συγκεκριμένο χώρο.

Πήραμε:
- νουντλς αυγού ( τα φαρδιά ), με μοσχάρι, καλαμπόκι και τεριγιάκι σως.
- νουντλς αυγού ξανά, με κοτόπουλο, πιπεριές, ανανά και σως κάρυ-καρύδα.
Νεράκι εμφιαλωμένo μικρό και 2 fortune cookies κέρασμα ως είθισται, σύνολο 14 ευρώ.

Τα κουτάκια έρχονται σφραγισμένα, καυτά, με το αυτοκολλητάκι απέξω για να ξέρεις ποιό είναι ποιό. Πήραμε και πλαστικά πιρούνια και chopsticks ( έκανα έναν ωραιότατο κινέζικο κότσο τα μαλλιά μου με αυτά!! ). Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, αλλά αρκετά ανάλατες και άνευρες. Τα υλικά πλούσια, αλλά όχι όλα με καλή υφή, πχ η δική μου επιλογή είχε πολλά κομμάτια κοτόπουλο που ήταν διαλυμένα και λιωμένα. Ο ανανάς ωστόσο του πήγε πολύ. Η σως κάρυ καρύδα πέρασε και δεν ακούμπησε.

Προσθέταμε πού και πού soy sauce, που υπάρχει πάνω σε όλα τα τραπέζια (υπήρχε και η διαολεμένα καυτερή hot chilli ), και έρχονταν στα ίσια τους οι γεύσεις στο θέμα του αλατιού. Από νοστιμιά, μην είμαι άδικη, ήταν αρκετά συμπαθητικά, αλλά όχι συγκλονιστικά. Δεν είπα γουάου.
Για μια δοκιμή, για κάτι διαφορετικό, γιατί όχι ; Αλλά μάλλον, μέχρι εκεί, για μένα τουλάχιστον.

Σε γενικές γραμμές, δεν συγκλονίστηκα και γι αυτό δύσκολα θα το πρότεινα. Δεν είναι η γεύση που θα την αποζητήσω και που θα με κάνει να επιστρέψω, δεν είναι η καυτή πατάτα, δεν είναι το burrito, δεν είναι το φαλάφελ, δεν είναι το σουβλάκι του Mirch, δεν.
Ίσως στο μέλλον έρθει εκείνη η μέρα, που η κινέζικη κουζίνα θα έχει κάτι να μου πει που θα με συγκλονίσει και που θα το μοιραστώ μαζί σας.

Μέχρι τότε, δεν με πάει, αλλά κυρίως, δεν την πάω ούτε κι εγώ.

Μεξικό - Κούβα - Κηφισιά, Αθήνα

Hola!!

Νά 'μαστε λοιπόν και στο Ancho της Κηφισιάς. Με 2 απανωτές επισκέψεις ( στις 24/5 για ψώνια και στις 30/5 εν είδει εορτασμού για το τέλος της φετινής σχολικής περιόδου ) η κριτική αυτή θα μπορούσε να κλείσει εδώ, αλλά αστειεύομαι και το ξέρετε.
Αυτή η κουλή ώρα ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, τείνει να γίνει η αγαπημένη μου για φαγητό, κάνεις ένα γεύμα ολημερίς και ησυχάζεις ( από τις τύψεις ). Για την ησυχία και τη χαλάρωση, τα έχω ξαναπεί.

Καλοκαιράκι λοιπόν κι εγώ δεν έχω καλύτερο από fast food / street food και οτιδήποτε μη στυλιζαρισμένο, που το απολαμβάνεις στο χαλαρό, ή ακόμη και στο χέρι, το σετάρεις και με τη βόλτα σου στα μαγαζιά, και είσαι πλήρης, τί άλλο θες;;
Αν συνδυάζεται και με κάποια έθνικ κουζίνα, είναι το ιδανικό.

Το Ancho φυσικά δεν πάει να συναγωνιστεί τα γνωστά μεξικάνικα της Αθήνας, πόσο μάλλον τα αυθεντικά στο Μεξικό, αλλά γι' αυτό που προσφέρει, τα καταφέρνει νομίζω τέλεια να σου δώσει μια ιδέα από αυτή την λατρεμένη κουζίνα.

To concept του Ancho είναι ήδη γνωστό, από προηγούμενες κριτικές αγαπητών και πολύ κατατοπιστικών φίλων. Εν συντομία, επιλέγεις βάση ( burrito, tacos, nachos, quesadilla, burrito bowl κτλ ) και γεμίζεις αφήνοντας τη φαντασία σου να καλπάσει. Ή, αφήνεσαι να σε οδηγήσει η κοπέλα που σε εξυπηρετεί πίσω από τη βιτρίνα με τα υλικά. Μη διστάσεις να ρωτήσεις ποιά υλικά είναι στάνταρ ( διαφέρουν για κάθε είδος ) και ποιά με έξτρα μικρή χρέωση ( μη φοβηθείς, θα στα εξηγήσουν όλα αναλυτικά, χωρίς διάθεση να σε παρασύρουν να πληρώσεις το burrito χρυσό ).

Στην πρώτη μας επίσκεψη, 2 άτομα, δοκιμάσαμε, burrito carnitas με χοιρινό στο οποίο πρόσθεσα λαχανικά ( 5,80 e + 0,50 το εξτρά υλικό ), burrito barbacoa με μοσχάρι ( 6,30 e ) και quesadilla chicken asada με κοτόπουλο ( 5,80 e ). Αυτά περιείχαν ως στάνταρ υλικά κόκκινο ή λευκό ρύζι ( ντομάτα πάπρικα το πρώτο, λάιμ κόλιανδρο το δεύτερο που μου άρεσε πιο πολύ ), φασόλια, μαρούλι, τυρί, καλαμπόκι, sour cream και σάλτσα της επιλογής σας ( η απαλή pico de gallo που βάλαμε είναι μέτρια καυτερή, στο τραπέζι όμως σας περιμένουν 3 ακόμη μπουκαλάκια, για ενίσχυση της αψάδας. Κλασικό ταμπάσκο, green pepper tabasco και chipotle hot sauce. Πειραματιστείτε, εγώ επικεντρώθηκα στην τελευταία και βρήκα τη γεύση μου!! )
Τα burritos είναι απλώς καταπληκτικά. Ξεχνάς ότι τρως μεξικάνικο fast food. Είναι νόστιμα, γεμάτα, χορταστικά, με φρέσκα τα υλικά τους, με λίγα λόγια τα βρήκαμε άψογα. Συμπαθητική και η quesadilla, αλλά το burrio, τούμπανο!!

Δοκιμάσαμε και πολύ ωραία nachos με cheddar και guacamole ( 2,80 e ), δροσιστήκαμε με 2 ποτήρια παγωμένη sangria ( 3 e έκαστη ), και μας κέρασαν και 2 σφηνάκια frozen margarita, φράουλα και lime.
Για το τέλος, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να φύγουμε χωρίς να δοκιμάσουμε και τους περίφημους λουκουμάδες churros ( 3,50 e, έρχονται καυτά από τη φριτέζα 6 μακρόστενα κομμάτια, στεγνά και απίθανα τραγανά, πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και με 2 ζεστές πηχτές σως μαύρης σοκολάτας και καραμέλας γάλακτος, όπου τα βουτάς και έχεις ήδη φύγει για Μεξικό ή Ισπανία....... ).
Στη δεύτερη επίσκεψη, ήμασταν 3 άτομα και επαναλήφθηκε σχεδόν η ίδια παραγγελία, πλην της quesadilla. Και συνοδέψαμε με παγωμένες margaritas αυτή τη φορά ( 5 e έκαστη ). Εθιστική αυτή η Μαργαρίτα...

Έχω την αμυδρή εντύπωση, ότι ο χώρος είναι αυτός που στεγαζόταν πιο παλιά το La Pasteria πριν μεταφερθεί λίγο πιο πάνω. Στο Ancho του Χαλανδρίου δεν έχω πάει και δεν έχω εικόνα. Όμως της Κηφισιάς, είναι πολύ πολύ ωραίος ο χώρος. Ζωντανά χτυπητά χρώματα, ταιριαστή μουσική, άνεση και άπλα, άψογη καθαριότητα παντού, διάκοσμος μέσα στο θέμα, κάκτοι, λουλούδια, δερμάτινοι καναπέδες... μέχρι και διπλοί usb φορτιστές για κινητά και συσκευές, σε κάθε τραπέζι, σε περίπτωση που ξεχάσατε το power bank. Στις τουαλέτες δε, περιμένει μια φανταστική έκπληξη τις μαμάδες με μικρά ζουζούνια... ένας χώρος απίστευτος!!!

Τα μπροστινά τραπέζια στην ημι-πεζοδρομημένη Κασσαβέτη είναι όμορφα για χάζι στην περαντζάδα.
Αν όμως θέλετε το κάτι διαφορετικό, την ατμόσφαιρα, το συντριβάνι που τρέχει γάργαρα και σου ηρεμεί το μυαλό, και μια νοερή εικόνα της Frida Kahlo να ζωγραφίζει σε μια γωνιά με τα πινέλα της, κατευθυνθείτε στην πίσω αυλή...... Θα νομίζετε ότι διακτινιστήκατε κάπου αλλού........

Hasta luego!!

Y. Γ. Julie05, έκανα νομίζω μια μικρή πρόοδο σε αυτή την κριτική!!!

American Style - Χολαργός, Αθήνα
2017

Tώρα δηλαδή, ειλικρινά, τί περιμένετε να ακούσετε από εμένα για το Juicy Grill ;

Ότι μάλλον διαθέτει το κορυφαίο burger της Αθήνας ; Το ξέρετε ήδη. Ότι στο πρόσφατο Athens Burger Festival σκαρφάλωσε πρώτο και καλύτερο στην κατάταξη και τσίμπησε κι ένα βραβείο ; Κάπου θα το πήρε το μάτι σας.
Ότι έχει στάνταρ χρόνο αναμονής - που φτάνει και την 1 ώρα σε ώρες αιχμής - και ότι δεν δέχεται ρεζερβέ, καθώς first come first served ; Και αυτό είναι γνωστό.

Ίσως για το χώρο του, που είναι πολύ μικρός τώρα πια, για να καταφέρει να χωρέσει όλον αυτό τον κόσμο κάθε ηλικίας που συρρέει κάθε λεπτό της ημέρας ; Κι αυτό θα το έχετε ακούσει. Μετακόμιση τώρα, σε μεγαλύτερο χώρο, κάπου κοντά, η ευχή όλων.

Μήπως να σας πω για την ατμόσφαιρα, που παραμένει ζεστή, οικεία και συνοικιακή, παρά την τρελή του επιτυχία ; Για όλους μα όλους τους νεαρούς σερβιτόρους, που ευγενέστερους δεν έχω ματασυναντήσει ; Για τα trademark ονόματα που έχουν τα burger τους και τους φοβερούς συνδυασμούς υλικών ; Για τις 6 επιλογές σε chicken burger ( μπιφτέκι και φιλέτο ) για τους δύσκολους όπως η αδερφή μου, που δεν αρέσκεται στο κλασικό μπιφτέκι ;

To βρήκα. Θα σας πω για το μέγεθος των πιάτων στο Juicy Grill, που δεν χωράνε στο τραπέζι.
Θα σας πω για την διάσημή τους Caesar salad με κοτόπουλο, που μοιάζει με το βουνό Έβερεστ, τρως... τρως.... τρως...... και δεν λιγοστεύει ποτέ. Μόνο με την Jabulani συγκρίνεται αυτό το πράγμα.

Θα σας πω για το τεράστιο, απίθανο, εκθαμβωτικό θέαμα που σκάει μπροστά σου, μόλις το δεις να έρχεται. Το burger και οι πατάτες του. To burger και η ψητή του πατάτα. Το λιωμένο cheddar και το crispy bacon από πάνω τους, που δεν τελειώνει ποτέ. Τις σάλτσες που ξεχειλίζουν από παντού αλλά δεν σε μπουκώνουν στο μάτι, και όλα τα άλλα υλικά που δένουν μεταξύ τους, λες και είναι ο Κόπερφιλντ στην κουζίνα και τους κάνει μαγικά.
Μπα... Θα τα έχετε δει όλα αυτά και άλλα τόσα στο Instagram και σε αμέτρητα άρθρα στο Ίντερνετ.

Να μεμφθώ, μήπως, τον εαυτό μου, μα τί σκεφτόμουν τόοοσο καιρό και δεν είχα πάει ; Άστα να πάνε, δεν έχω δικαιολογία καμία. Να ομολογήσω ότι έπαθα στερητικό σύνδρομο από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησα το πόδι μου εκεί ; Κι αυτό αλήθεια είναι.

Το παραδέχομαι. Δεν έχω τίποτε πρωτότυπο, καινούργιο, ασυνήθιστο, φοβερό, εντυπωσιακό να πω. Κάτι που να μην έχει ξαναειπωθεί, ξαναγραφτεί, ξανακουστεί για αυτή την τελειότητα που λέγεται Juicy Grill. Kαι τί θα απογίνει με αυτή την κριτική ; Έ, αυτό που γίνεται πάντα.

...........................................................................................................................

Την Πέμπτη 25/5 και ενώ βρισκόταν ήδη σε εξέλιξη το καθιερωμένο beauty bazaar του Σαράντη στη Μεσογείων, αποφασίσαμε να το τιμήσουμε και να ανεφοδιαστούμε με όλα τα απαραίτητα για το καλοκαίρι. Το μεσημεριανό late lunch σε κάποιο κοντινό εστιατόριο, μετά τα ψώνια, φάνταζε μονόδρομος. Ήξερα πού ήθελα να πάω, ήξερα καλά και ποιές ώρες έπρεπε να αποφύγω για να μειώσω την αναμονή - είχε και ζέστη διαολεμένη εκείνη την ημέρα.
Εύκολος εντοπισμός, ανεβαίνοντας την οδό Βεντούρη και στρίβοντας δεξιά στην Κεραμεικού, αλλά εξίσου εύκολο και από την Περικλέους. Πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Φτάσαμε στις 16:15 και ήταν ήδη γεμάτο. Ονοματεπώνυμο στην υποδοχή, παγκάκια έξω για την αναμονή, 2 παρέες μαζί με εμάς, σε 15 λεπτά καθήσαμε και είχαμε τον κατάλογο ανά χείρας. Εγώ είχα ήδη στοχεύσει ένα από τα δύο καινούργια στο μενού. Και η αδερφή μου κινήθηκε στα anything but beef. Επιλέξαμε λοιπόν,

- Τhe Billion, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι ( νόστιμο σαν σπιτικό ), στο κλασικό brioche ψωμάκι ( κατάφρεσκο ) με σκορδοβούτυρο και λιωμένο ρεγκάτο στο φούρνο, μαρούλι, ντομάτα, διπλό μπέικον και caesar sauce. Η ποιότητα και η γεύση ασύγκριτη, το μέγεθος είναι xxl, το μπιφτέκι κούμπωσε ακριβώς στα γούστα μου. Επέλεξα ως side πατάτες τηγανιτές με έξτρα μπέικον και τσένταρ ( +1,50 ευρώ ) και ήταν τόση η ποσότητά τους, που ντρέπομαι, μα δεν τις κατάφερα. Αν καταφέρει κάποιος να τις φάει όλες, ας με ενημερώσει. Το burger στα 10,50 συν 1,50.

- Chicken Hallooney, με κοτόπουλο φιλέτο τυλιγμένο σε μπέικον, τυρί χαλούμι ( απίστευτο ), ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι και honey mustard sauce ( 9 ευρώ ). Η αδερφή μου σοφά έπραξε και διάλεξε ως side την ψητή πατάτα, την οποία έλουσε επίσης με cheddar και μπέικον ( συν 1,50 ευρώ ) και ήταν εκπληκτική. Έκλεψα μπουκιά, το ίδιο ήταν και το burger. Tί να περιγράψω, ότι το ένα ήταν νοστιμότερο από το άλλο;

- Σαλάτα Caesars με κοτόπουλο ( 7,50 ευρώ ). Έ, ναι, θέλαμε και σαλάτα, εσείς όμως υπολογίστε ότι χρειάζονται 4+ για να την καταφέρουν. Εμείς αφήσαμε τη μισή, αλλιώς δεν θα καταφέρναμε τα burgers. Aλλιώς... είναι μια σαλάτα ασύλληπτη, με άφθονη σως, απίστευτο ψητό κοτόπουλο και κατάφρεσκη βάση, που δεν πρέπει να παραλείψετε επ'ουδενί από την παραγγελία σας.

Νεράκι σε μπουκάλι δικό τους βέβαια, και 2 coca cola zero, στα 1,80 έκαστη.
Πληρωμή με κάρτα, σε ασύρματο POS, 33,60 ευρώ, για μια εμπειρία που αξίζει στο 100% το κάθε ένα σεντς που θα ξοδέψεις, τη ζέστη που θα λουστείς, τη βενζίνη που χρειάζεσαι για να πας και το σπαστικό "σταμάτα ξεκίνα" στο μονίμως φρακαρισμένο Ψυχικό.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να υπολογίσω σε πόσες επισκέψεις θα καταφέρω να δοκιμάσω σιγά σιγά όλον τον κατάλογό τους ( δείτε το μενού στο site τους και θα καταλάβετε... ), μιας και έχει τόσα πολλά που είναι απίστευτα ξεσηκωτικά, ακόμη και εκείνα τα ψητά για τους meat lovers.

Εκεί στο Juicy, οι άνθρωποι ξέρουν τί κάνουν και το κάνουν πολύ καλά. Οτιδήποτε σου σερβίρουν στο πιάτο είναι διπλοτσεκαρισμένο ποιοτικά και οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στη σάλα αλλά και στη κουζίνα, είναι δουλεμένο και τελειοποιημένο στη σφαίρα του αλάνθαστου. Εύχομαι ειλικρινά, ο άνθρωπος πίσω από την ιδέα, να μην αλλάξει ποτέ τα στάνταρντς και την πορεία που έχει χαράξει. Ομάδες ( και ιδέες ) που κερδίζουν, δεν τις αλλάζεις.

Το Juicy δεν είναι εστιατόριο. Είναι ιδέα.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα
2017

Η συνταγή λοιπόν έχει ως εξής: παίρνεις μια μονοκατοικία, έναν χώρο που λέμε "μπακλαβάς γωνία", ευάερο, ευήλιο και διαμπερή, με φαρδύ πεζοδρόμιο να παίξεις ακόμα και ποδόσφαιρο το καλοκαίρι. Στην μια αίθουσα επενδύεις σε χαλικάκι στο δάπεδο και σε διάκοσμο που θυμίζει καφενέ σε χωριό.
Στην άλλη αίθουσα εκμεταλλεύεσαι το άπλετο φως και επενδύεις σε ξύλινο δάπεδο και μεγάλες βιτρίνες και ψυγεία παλιού παντοπωλείου, που σου βγάζουν ατμόσφαιρα ασπρόμαυρης ταινίας- μη σου πω ότι είναι πολύ πιθανό να δεις και τον Ζήκο από κάπου να ξεπροβάλλει...
Στήνεις κι ένα μενού - μπιζουδάκι, με όλα χειροποίητα, σε τόσο χαμηλές τιμές που μοιάζουν ψεύτικες, σαν να μπήκες στην χρονοκάψουλα και σε πέταξε στο 1950.
Και όλο αυτό, σε μια ήσυχη γειτονιά της Νέας Ερυθραίας. Τί πιθανότητες έχεις να αποτύχεις ;; Καμία.

Ο Γάκιας άνοιξε στον ίδιο χώρο που βρισκόταν παλιά το Απολωλός που έκλεισε. Πρώτη απόπειρα ήτο ατυχής, ένα Σάββατο του Μαρτίου που πήγαμε χωρίς κράτηση - δεν ήξερες, δεν ρώταγες - και δεν υπήρχε όχι νανοχιλιοστό χώρου να μας βάλουν να καθήσουμε, αλλά ούτε καν στασίδι στα κεραμίδια.
Ο επιμένος όμως νικά ( κατά Φατσέα ), κι έτσι όταν βρέθηκα στην περιοχή για μια δουλειά την Πέμπτη 18/5, συννεφιασμένο αλλά ζεστό μεσημεράκι, το timing ήταν το σωστό. Παρκάρισμα ακριβώς απέξω ( αυτό πρέπει να το κοιτάξω κάποια στιγμή!! ).
Βρίσκεται στην Ευαγγελιστρίας, λίγο πιο πέρα από το περίφημο εστιατόριο θαλασσινών και ψαροφαγίας, που είναι τόσο ψηλά στο site μας.

Κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα με το χαλικάκι, ως πιο ήσυχη και χωρίς πολύ καπνό από τσιγάρο, μετά από σχετική υπόδειξη στην ερώτησή μας.
Στο σέρβις νεαρά παιδιά, με ευγένεια, κέφι και γνώση του αντικειμένου, με αγάπη για τη δουλειά τους.
Επιλογή τσιπουροκατάστασης, ουζοκατάστασης ή κρασοκατάστασης με τα σχετικά μπινελίκια ( όπως Βόλος; υποθέτω ), ή πιατάκια α λα καρτ από το μονοσέλιδο μενού.

Αλοιφές ( όλες στα 2,50 ευρώ ), Μπαχτσές ( σαλάτες, από 3 ευρώ έως 4 ), Μπινελίκια ( δηλαδή μεζέδες, από 2,50 έως 5 ευρώ ο πιο ακριβός ), Στη σέντρα ( κρεατομεζέδες, από 4,50 έως 6 ευρώ ) και Πιάτα ημέρας ( από 3,50 έως 7 ευρώ ταβάνι ).
Ξέρω, ακούγεται πολύ καλό, αλλά είναι αληθινό. Ποτά, επίσης κινούνται στα ίδια επίπεδα, με όλες τις επιλογές, σε εμφιαλωμένα αλλά και χύμα αποστάγματα, κρασάκι, μπύρες κτλ για να πίνεις και να πίνεις άφοβα.

Τραπεζάκι λοιπόν στρωμένο με λαδόκολλα και ξεκινάμε.

Νεράκι εμφιαλωμένο, έκανε στροφή πριν έρθει και ζητήσαμε κανάτα. Ψωμάκι ζυμωτό πολύ μαλακό και νόστιμο ( 1 ευρώ ). Τσαλαβούτησε στη φάβα, που ήρθε σε μεγάλη ποσότητα, ζεστή, με ωραία πυκνότητα, ΑΑΑ αγουρόλαδο, άφθονο ξερό κρεμμύδι και ρίγανη ( 2,50 ευρώ ). Τυροκαυτερή, δική μου εργολαβία, λευκή και πολύ σφιχτή, με φέτα πικάντικη αλλά καθόλου καυτερή. Πολύ ήπια, αλλά φαγώθηκε μια χαρά ( 2,50 ευρώ ).

Ντάκος με ξυνομυζήθρα. Τεράστια ποσότητα, με ωραία μικρά παξιμαδάκια, άφθονη ζουμερή ντομάτα σε καρεδάκια, πλούσια μαλακιά και γλυκοβουτυράτη μυζήθρα ( γενικά τα υλικά τους καθόλου δεν τα τσιγκουνεύονται ), ρίγανη και λάδι ( 4 ευρώ ).
Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού. 4 μεγάλοι στρογγυλοί κεφτέδες στο τηγανάκι τους, γευστικότατοι, με μυρωδικά και με φέτα που σίγουρα την γεύτηκα, αρκετά ρευστοί μέσα αλλά τραγανοί απέξω και χωρίς περιττά λάδια ( 4 ευρώ ).
Πατάτες παντρεμένες, εννοείται φρέσκιες, και σκεπασμένες με 2 αυγά μάτια. Κλασικό καφενειακό πιάτο, σε άψογη εκτέλεση επίσης ( 3,50 ευρώ ).

Τέλος, από τα πιάτα ημέρας, πήραμε και το Χωριάτικο χοιρινό, που ήταν.... απλά ανεπανάληπτο. Σιγομαγειρεμένο σε γάστρα, με πιπεριές και λεμονομουσταρδένια πηχτή σάλτσα, έριξα κάποιες πατάτες μέσα στη σάλτσα και έγινε... κόλαση. Το κρέας αφρός, δεν έχω λόγια πραγματικά. Και χωρίς λιπάκι. ( 5 ευρώ ).

Όλα αυτά ήταν ικανά να ταΐσουν και 3ο άτομο χωρίς υπερβολή. Ήπιαμε και 100 ml χύμα τσιπουράκι με γλυκάνισο, πολύ καλό και αρωματικό και χωρίς παρενέργειες, το κεφάλι μου παρέμεινε στη θέση του ( 2,80 ευρώ ). Στο τέλος μαζί με το λογαριασμό, μας κέρασαν και 2 κομμάτια μωσαϊκό σοκολατένιο, οκ, δεν ήταν κάτι το φοβερό και δεν το έφαγα, αλλά ως κίνηση εκτιμάται. Σύνολο για 2 άτομα, 25 ευρώ, με απόδειξη. Με όλα τα πιάτα ένα προς ένα, φρεσκοτατα και καλοεκτελεσμένα.

Παρατήρηση 1η - παράπονο
Δεν είναι όμορφο για κανέναν πελάτη, την ώρα που τρώει, να κάνουν δύο από τους μάγειρες της κουζίνας το διάλειμμά τους στο διπλανό τραπέζι, καπνίζοντας. Θεωρώ ότι το διάλειμμα οφείλει να γίνεται σε κάποιο σημείο μη ορατό για τον πελάτη και οπωσδήποτε όχι με τον καπνό των τσιγάρων μες στα μούτρα του.. Είναι το μόνο μελανό σημείο που υπήρξε κατά την παραμονή μας εκεί, και θα το χρεώσω στο σέρβις.

Παρατήρηση 2η - θετική
Πολύ φροντισμένη η εικόνα στις τουαλέτες, με πρωτότυπη πινελιά ένα καλαθάκι με διάφορα μπουκαλάκια από τύπου αρώματα για να αρωματιστείτε, και ενυδατική κρέμα για τα χέρια, κάτι που δεν θα αφήσει ασυγκίνητη καμία γυναίκα πιστεύω.

Ρεζουμέ της εμπειρίας μας στο μεζετζίδικο του Γάκια. Πολύ νόστιμα μεζεδάκια, μέσα στην απλότητά τους, σε τιμές από άλλο πλανήτη, σε σκηνικό σαν από ταινία στο σινεμά. Πράγματα απλά δηλαδή και λίγο δυσεύρετα..
Τώρα πάλι, αν το προτείνω ή όχι.... Το αφήνω να το κρίνετε μόνοι σας.
Μπορείτε πάντα να μην πιστέψετε όσα ισχυρίζομαι, ότι είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο καλό vfm σαν αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

Εμένα με συμφέρει, για να βρίσκω τραπέζι!!!

Κάτι ακόμη τελευταίο. Υπάρχουν πολλών ειδών κουμπάκια... Δεν έχει εφευρεθεί όμως, ακόμη, εκείνο που πολλαπλασιάζει το 4 με το 15 και βγάζει 53...

Bar Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Μέσα στο γενικότερο χάλι που επικρατεί στο σταθμό του Αμαρουσίου - και που θα το λουστούμε ποιός ξέρει για πόσα χρόνια - δυστυχώς πολλά μαγαζιά έγιναν βορά της μπουλντόζας που τρυπάει και σκάβει ολημερίς, και τελικώς, έκλεισαν. Αυτά συμβαίνουν στην επάνω πλευρά της πλατείας, όπου το χώμα και η σκόνη ξεπερνάνε ακόμη κι αυτή την αφρικανική, αλλά ας μην κρυβόμαστε, μια γενική κατάπτωση την βλέπεις παντού.

Στην κάτω πλευρά της πλατείας πάλι, ευτυχώς η εικόνα είναι ακόμη ακμαία και πιο ζωντανή. Παιδάκια, τυπάκια, λουλουδάκια, γεφυράκια, συντριβανάκια, όλα παίζουν.
Ο ακριβός καφές, το εμφιαλωμένο νεράκι, η ατμόσφαιρα ντουμάνι, τα καμάκια και τα μπακούρια, κι ένα στυλάκι κάπως δήθεν και μπλαζέ... ναι, είναι πράγματα γνωστά και τα έχουμε συνηθίσει.

Φωτεινή εξαίρεση στο χαμό, είναι το The MoB, που έβαλε κι αυτό την κουκίδα του στο χάρτη και αυτοπροσδιορίστηκε ως all day στέκι με την ουσιαστική έννοια του όρου. Ομολογουμένως, έχει πιο καλό και πιο οικονομικό καφέ από τους άλλους παραδίπλα, μάλιστα για περιορισμένο χρονικό διάστημα βρίσκεις και ποικιλίες βιολογικού καφέ ή και single origin.

Προσφέρει και πιο νόστιμη πίτσα από τα διπλανά, με ζυμάρι δικό τους και όχι ετοιματζίδικο του ψυγείου. Έχει και μια ικανοποιητική ποικιλία σε σνακς, για να κάνουν κονέ με την μπύρα ή το κρασί ή το κοκτέιλ σου, σε επίσης προσιτές τιμές. Συμπαθητική και η ποικιλία σε κρασιά, ακόμη και σε ποτήρι ( έχω δοκιμάσει Μικρή Αρκούδα Ζαφειράκη λευκό Chardonnay αλλά και κόκκινο Merlot Syrah, στα 4,50 ευρώ ).

Λίγες οι ετικέτες σε μπύρες εισαγόμενες, και από ελληνικές μόνο Βεργίνα Πορφύρα και Κόκκινη.
Επίσης τοστάκια, γλυκάκια, τσαγάκια, σπιτικές λεμονάδες κτλ, αναμενόμενα.

Είμεθα συχνοί θαμώνες, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Και τα χαλαρά μεσημέρια κάτω από τις μεγάλες ομπρέλες και δίπλα στο συντριβάνι, εκεί θα μας βρεις... και το βραδάκι υπό το φως των κεριών να απολαμβάνουμε ένα κοκτέιλ, πάλι εκεί θα μας βρεις... Είναι και το ευπρόσδεκτο ανθρώπινο πρόσωπο που δείχνει το σέρβις πάντα, είναι και ο χώρος που είναι πολύ φροντισμένος και μοντέρνος.
Μέσα, μου φέρνει έντονα σε New York style, με εξαιρετικές art τοιχογραφίες και ασυνήθιστα καλλιτεχνήματα από μια καλλιτέχνη που μου διαφεύγει το όνομά της, και με ένα υπέροχο μπαρ και με δερμάτινους καναπέδες να βουλιάζεις το χειμώνα... μην πω για το ενεργειακό τζάκι στην πίσω αίθουσα και για την πιο απιθανοαπίθανη ζεστή σοκολάτα που έχω πιει ποτέ μου.

Αλλά εμάς τώρα μας ενδιαφέρει το έξω, γιατί εκεί έχουμε καταστρώσει άπειρα σχέδια επί χάρτου, για καλοκαίρια και χειμώνες και εκεί μετράμε εργατοώρες σε συζητήσεις, κουτσομπολιά και πλάκες. Ξέφυγα πάλι... Λοιπόν, τί πήραμε την τελευταία φορά που πήγαμε, έεε, κατασκηνώσαμε εκεί, δηλαδή μόλις προχθές.

- Πίτσα Amico, με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, προσούτο, ρόκα και φρέσκα ντοματίνια ( 9,70 ευρώ ). Απίθανη, τραγανή, φοβερό ζυμάρι, με την πιο απίθανη βουτυράτη μοτσαρέλα που υπάρχει και με πλούσια επίσης και τα άλλα υλικά.
- Πίτσα Caprice, με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, μανιτάρια, καπνιστό ζαμπόν, σαλάμι calabrese, πιπεριές και ντοματίνια ( αφαιρέσαμε τις ελιές ). Πιο πληθωρικό σύνολο, αρκετά φορτωμένη αλλά εξίσου θεική. (10,50 ευρώ )
- Burger Godfellas. Έπρεπε να έρθει με το μικρό χωριάτικο ψωμάκι, αλλά ήρθε με ένα συνηθισμένο ψωμάκι brioche, δεν πειράζει. Κι έτσι καλό ήταν. Το μπιφτέκι μέτριο, 100% Black Angus, cheddar, mayo sauce και ντομάτα ( στα 7,50 ευρώ ). Πλήρες γεύμα, συνοδεύεται και με φρέσκιες άφθονες τηγανητές πατάτες και με σαλάτα.

Μην περιμένετε βέβαια γεύση επιπέδου 2nd burger fest in Athens και ουδόλως διεκδικεί κάποιο βραβείο πατέντας, ευρεσιτεχνίας και ξεχωριστής γαστρονομίας - για το βραβευμένο burger θα επανέλθω σύντομα -, ωστόσο είναι κατά τι ανώτερο από ένα famous burger στα βόρεια των Βόρειων, που είχα δοκιμάσει πριν κάποιους μήνες και με είχε αφήσει από κρύα έως αδιάφορη.

Συνοδεύσαμε με 2 μεγάλα μπουκάλια Paulaner weiss, έξτρα παγωμένες και σερβιρισμένες στα αυθεντικά ψηλά ποτήρια της Paulaner ( 2 x 6 ευρώ έκαστη ).

Για το τέλος, να μην πάρουμε και το υπέροχο τιτανοτεράστιο και λαχταριστό τους cheesecake φράουλα, με άφθονη φράουλα από πάνω, μαρμελάδα αλλά και φρέσκια και με μια κρέμα εξαιρετική ; Έ το πήραμε ( στα 5 ευρώ ).
Μαζί με αυτό, μας έφεραν ως κέρασμα και 3 γιαμ γιαμ ποτήρια smoothie φράουλας, που ορκίζομαι ότι είχε μέσα και ελάχιστο αλκοόλ και αποδείχτηκαν εξαιρετικά για απογευματινό απεριτίφ. Να, η κίνηση που δεν κοστίζει αλλά σε κερδίζει...
( Το νερό επίσης πάντα σε δικά τους μπουκάλια, ανανεώνεται πολύ συχνά ).

Σύνολο ημέρας, 45 ευρώ ( άνευ απόδειξης, χμμμ ), δηλαδή κατηγορία 15 ε / άτομο. Για 5 ανέμελες ώρες, όσο και να το πεις, τζιτζιλόνι ακούγεται νομίζω.

Αν βρεθείτε λοιπόν κάποια στιγμή στα πέριξ, και θέλετε μπυρίτσα ή ποτό και ωραία πίτσα για να το συνοδεύσετε, ιδού μια ενδιαφέρουσα πρόταση. Και η μουσικούλα του το βράδυ, είναι κι αυτή προσεγμένη. Ενδείκνυται και για ρομαντικές καταστάσεις, οπότε, ναι, από εμένα προτείνεται!!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Μελίσσια, Αθήνα
2017

Τον Πλάτανο τον γνωρίσαμε από το delivery του και τον αγαπήσαμε κι από κοντά, σε ουκ ολίγες επισκέψεις που έχουμε κάνει το τελευταίο διάστημα, με πιο πρόσφατη στο τέλος του Απρίλη. Δεν είναι καινούργιο μαγαζί, αλλά είναι νέα προσθήκη για εμάς. Όλο ξεχνιόμουν με άλλες επισκέψεις και κριτικές, που έβαζα σε προτεραιότητα, αλλά να που ήρθε και η στιγμή του.

Σαν χώρος, δεν διαφέρει σε κάτι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, είναι ευχάριστος, καλαίσθητος, καθαρός και άνετος. Σίγουρα τώρα το καλοκαίρι, δυνατό του χαρτί είναι η δροσιά κάτω από τα πλατάνια. Ο παρακείμενος δρόμος έχει μια σχετική φασαρία, αλλά όχι κάτι το δραματικό. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση είναι σβέλτες, αρκετά ευγενικές και κατατοπιστικές σε ό, τι τους ζητήσεις. Κανένα παράπονο.

Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στο τυλιχτό του, που το έχουμε τιμήσει αρκούντως και που είναι γενικά πολύ καλό και γεμάτο σε υλικά και μπορείτε να το προσαρμόσετε κατά βούληση ( π. χ. το κλασσικό κεμπάπ για όσους ξορκίζουν το τζατζίκι, γίνεται και γιαουρτλού με σάλτσα ντομάτας και καυτερό για όσους αντέχουν ).
Κεμπάπ όντως από τα πιο καλά στα Βόρεια, όπως και το κοτόπουλο. Γύρο δεν έχει. Όλα ψήνονται σε φυσικά κάρβουνα, κάτι που στη γεύση το εκτιμώ δεόντως. Οι τιμές οι αναμενόμενες, από 2,20 έως 2,40 ευρώ.

Κάτι που ίσως ενοχλεί αρκετά, είναι ότι μόλις καθήσεις και χωρίς να σε ρωτήσουν, σου φέρνουν ένα μικρό καλαθάκι με κομμένη πιτούλα και μια γιαουρτένια σως, το οποίο σε ξεγελά για καλωσόρισμα αλλά χρεώνεται 1,50 ευρώ. Για αρχή καλό είναι και προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το επιστρέψω πίσω.
Αντιθέτως έχω επιστρέψει το εμφιαλωμένο νερό, που έρχεται με τον ίδιο 'ντε και καλά' τρόπο, και χωρίς καμία δυσανασχέτηση μας φέρνουν πάντα κανάτα. Το θεωρώ, το λιγότερο, φάουλ, να γίνονται τέτοιες κινήσεις σε ψητοπωλεία / σουβλατζίδικα, σε λαικές γειτονιές, και να πρέπει ο πελάτης να ζητάει το αυτονόητο, παγωμένο, γάργαρο νερό, Βρυσούλεν κατά fratello!!!

Aπό κει και πέρα, τί σας προτείνω να δοκιμάσετε στον Πλάτανο ; Αυτά που είναι τα δικά μου αγαπημένα και που πρωταγωνιστούν μέσες-άκρες κάθε φορά στο τραπέζι μας.

- Σαλάτα Πλάτανος, με μαρούλι σγουρό, τριμμένο καρότο, ραντίτσιο, κουκουνάρι, χαλούμι στη σχάρα και βινεγκρέτ με μουστάρδα ( 6,80 ευρώ ). Κατάφρεσκα υλικά, μεγάλη ποσότητα, όλα δένουν υπέροχα. Μια νοστιμότατη δεμένη σαλάτα!!

- Χαλούμι ψητό. Στρώσεις από ψητό τυράκι με καρεδάκια ντομάτας ενδιάμεσα και γενναία ποσότητα κρέμας βαλσαμικού ξυδιού από πάνω. Απλό και νόστιμο, μαζί με την τραγανή πιτούλα μπορεί και να το φας όλο και να μην προλάβουν οι άλλοι να το δοκιμάσουν... ( 4,50 ευρώ ).

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικο ( 6,90 ευρώ ). Παίζει να είναι και η μεγαλύτερη μερίδα πατάτας/αυγών/λουκάνικου που έχω δει ποτέ μου. Ο Οβελίξ μπορεί να την καταφέρει μόνος του, εγώ όχι. Οι πατάτες φρέσκιες, ένα βουνό ολόκληρο. Τα αυγά όπως πρέπει να είναι, ζουμερά και φρεσκότατα ( 3 στον αριθμό ) και το λουκάνικο απλά άψογο. Απλά πράγματα, σε άψογη εκτέλεση.

- Καπελωμένα μπιφτέκια, δηλαδή 2 μεγάλα μπιφτέκια, αφράτα σαν σπιτικά, με 2 αυγά μάτια να τα σκεπάζουν από πάνω, που συνοδεύονται στη μερίδα τους με ψητή πίτα και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ).

- Και τέλος, το κορυφαίο κατά τα δικά μου γούστα, μερίδα σις κοτόπουλο. Προσοχή, πρόκειται για πιάτο - θηρίο, και συνετό θα είναι να το μοιραστείτε στα 2 με κάποιο φαγανό φίλο σας, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν το έχω καταφέρει μόνη μου. Έρχονται 2 μεγάλες σούβλες, με ένα φανταστικά μαριναρισμένο και καλοψημένο κοτόπουλο, από τα νοστιμότερα ever που έχω πετύχει.
Στην ολυμπιακών διαστάσεων πιατέλα του, θα βρείτε και πίτες και ψητή ντομάτα και ψητή πιπεριά και σαλάτα μαρούλι και άφθονες πατάτες και μια υπέροχη σως. Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως ένα από τα κορυφαία του πιάτα. ( 9 ευρώ ).

Από ποτά τα γνωστά. Και από αναψυκτικά παίζουν και η green cola, green mountain και ΜΠΛΕ. Εμείς συνήθως πίνουμε το χύμα ημίγλυκο Μοσχατέλλα που είναι ελαφρύ και γλυκόπιοτο.
Στο τέλος, έρχεται κέρασμα γρανίτα λεμόνι, μια χαρά για να δροσιστείς και να αλλάξεις γεύσεις. Αυτό που μένει να δοκιμάσω την επόμενη φορά, είναι και το κιουνεφέ που μόλις είδα ότι έβαλαν.

Ο λογαριασμός συνήθως δεν ξεπερνά τα 35 ευρώ για 3 άτομα. Με 12 ευρώ μάξιμουμ, τρως και πίνεις μια χαρά σε ένα πολύ χαλαρωτικό περιβάλλον.

Κλείνοντας να πω, ότι συνήθως δεν γράφω κριτικές για ψητοπωλεία ή σουβλατζίδικα. Αυτό είναι τυχαίο και μπορεί στο μέλλον να αλλάξει.
Όλες όμως οι κριτικές είναι ευπρόσδεκτες, και έχουν τη χρησιμότητά τους, είτε μιλάμε για street food, burgers, έθνικ κουζίνες κτλ, είτε για πιο ακριβές επιλογές. Μοιραζόμαστε στέκια που αγαπάμε, καινούργια που ανακαλύπτουμε ή φόλες που μας τυχαίνουν.

Ο Πλάτανος, για μένα, ευτυχώς βρήκε τη θέση του στην πρώτη κατηγορία.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Η εποχή αλλάζει και μας ανοίγει την όρεξη για βόλτες... σε ανοιχτές ταράτσες με θέα στον ουρανό και σε ολάνθιστες αυλές με την ανάμνηση κυκλαδίτικου νησιού. Τα πρώτα ζεστά μεσημέρια, που σε ξεσηκώνουν να φορτώσεις την παρέα στο αυτοκίνητο. Το αντίδοτο στον χειμώνα που έφυγε και η πρόγευση στο μακρύ καλοκαίρι που έρχεται, είναι ακριβώς αυτά τα μεσημεριάτικα ραντεβού της ραστώνης με τους κολλητούς, εκεί, ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, που ο χρόνος μοιάζει να σταματά.

Το Παλιό Ταχυδρομείο είναι αυτή ακριβώς η εικόνα, και το νιώθεις μόλις ανοίξεις την αυλόπορτά του και βρεθείς στο ρετρό σκηνικό του. Όπου κι αν κοιτάξεις, είναι μια άλλη εποχή.
Προτείνω να προνοήσετε για κράτηση, αν δεν θέλετε να στενοχωρηθείτε, εκτός κι αν πάτε ώρες σαν αυτές που αναφέρω πιο πάνω.
Ανηφορίζοντας την Αγίας Παρασκευής συναντάτε τη Σοφοκλή Βενιζέλου στα δεξιά.
Εγώ εκείνη την ημέρα, 3 Μαίου, στάθηκα σκανδαλωδώς τυχερή και βρήκα να παρκάρω ακριβώς απέξω ( φίλε pass1, προτίμησα τελικά να διαβώ την σιδερένια πόρτα του, παρά να πάω να παίξω λόττο χαχαχα... ). Για βράδυ, την υπομονή του Ιώβ ας την έχετε στο τσεπάκι.

Συναντήσαμε κεφάτα νεαρά παιδιά στο σέρβις, απολύτως ευγενικά και χαλαρά. Μας έδωσαν 3 επιλογές τραπεζιού και μας προέτρεψαν να διαλέξουμε έναν από τους χτιστούς καναπέδες με τα μαξιλάρια, για πιο μεγάλη άνεση. Η αυλή το απομεσήμερο, όαση πραγματική.
Στη κέντρο δεσπόζει το υπέροχο νεοκλασικό κτίσμα που στέγαζε παλιά το Ταχυδρομείο του Χαλανδρίου και ολόγυρα πράσινο παντού, γλαστράκια, φαναράκια, λουλούδια, ησυχία, απλότητα και ομορφιά.
Για εκτενέστερη περιγραφή του μέσα χώρου ( που του έριξα μια ματιά και μου άρεσε, αν και το στρίμωγμα των τραπεζιών είναι εμφανές ) μπορείτε να συμβουλευτείτε τις προηγούμενες πολύ καλές κριτικές. Εγώ είχα στο μυαλό μου εξαρχής την αυλή και δεν με απογοήτευσε!!!

Η καρτελίτσα του μενού, μέσα στο πνεύμα και αυτή, σαν φάκελος ταχυδρομικός με σφραγιδούλες, γραμματόσημα και τα σχετικά, διπλής όψης, στη μια πλευρά οι μεζέδες, στην άλλη τα ποτά.
Να κάνω κιόλας ένα update, έχουν γίνει αξιοσημείωτες αυξήσεις στις τιμές, σχεδόν σε όλα ( ήταν που ήταν στο ναδίρ, ήρθε και ο φπα ).
Για το μέγεθος των πιάτων, που έχει υπάρξει ντόρος φοβερός, όντως δείχνουν μικρά σε ποσότητα, αλλά δεν είναι. Έκρινα τις μερίδες αρκούντως μπαμπάτσικες σε όλα και εμείς τελικώς μια χαρά χορτάσαμε κι ευχαριστηθήκαμε.
Επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά, θα καλύψουν όλα τα γούστα. Γεύσεις ελαφρώς πειραγμένες, που μάλλον σε προκαλούν και σε δυσκολεύουν ποιά να διαλέξεις και ποιά να αφήσεις. Τα ποτά και τα αποστάγματα αρκετά τσιμπημένα.

Το νεράκι παγωμένο, έρχεται αμέσως, ασυζητητί σε δική τους μποτίλια, μαζί με καλωσόρισμα παξιμαδάκια με ελίτσες ζαρωμένες. Επίσης, εξαιρετικό ζυμωτό ψωμάκι, που χρεώθηκε 1 ευρώ.

Συσκεφθήκαμε χαμηλοφώνως και τελικά επιλέξαμε: Πολίτικη σαλάτα, σε μια διαφορετική εκδοχή, ευτυχώς ελάχιστα ξυδάτη και πιο πολύ γλυκιά, ενισχυμένη με παντζάρι, όσπρια και τραγανούς ξηρούς καρπούς, αρκετά καλή ( 5 ευρώ ). Τυροκαυτερή χειροποίητη ( 4 ευρώ ), με ολόκληρα κομμάτια φέτας και μπούκοβο, μέτρια καυτερή, μας άρεσε πολύ ( υπάρχει ωστόσο και η κοπανιστή Τήνου, με πιο ιδιαίτερη και έντονη γεύση, όπως μας είπαν ).

Πατάτες φούρνου, σκέτο λουκούμι, ξεροψημένες, με την ρίγανή τους, τέλειες σαν τις σπιτικές ( 3,50 ευρώ ) και ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι ( 9 στον αριθμό, 4,50 ευρώ ) υπέροχα μαγειρεμένα και νοστιμότατα με τα μυρωδικά τους, σαν αυτά που έχω απολαύσει στην Κρήτη.

Επίσης απάκι Κρήτης ( 5,50 ευρώ ), όχι όπως το έχουμε συνηθίσει αλλού, ευτυχώς ελάχιστα ξυδατο, ελαφροτηγανισμένο και αρκετά μαλακό, πάνω σε στρώμα από ροδέλες κρεμμυδιού και με μπόλικο λαδάκι για βούτες, συμπαθητικό κι αυτό, αλλά την παράσταση έκλεψαν τα πιάτα που θα αναφέρω τελευταία.

Πήραμε και το Χουνκιάρ μπεγιεντί ( ήθελα να κάνω και μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου, μοιραία ο πόντος μέτρησε υπέρ του πρόβατου, σε όλα τα σημεία ). Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, στη θέα μιας αρκετά παχιάς κρούστας λιωμένου τυριού από πάνω, που ήταν μάλιστα και αρκετά αλμυρό. Δεν του ταίριαζε καθόλου. Άφηνε σε δεύτερο ρόλο το κρέας και τη μελιτζάνα και επισκίαζε τις γεύσεις. Επίσης, πάρα πολύ λάδι στο σκεύος, μιας και ήταν γκρατιναρισμένο στο φούρνο, το έκανε βαρύ. Το πιο αδύναμο πιάτο. ( 7,50 ευρώ ).

Εκείνα που θεωρώ ότι επιβάλλεται να δοκιμάσει κάποιος οπωσδήποτε, είναι η τηγανιά κοτόπουλο ( 6 ευρώ ), με ένα ΑΨΟΓΟ κοτόπουλο σε μια ακόμη πιο υπέροχη δεμένη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές, για πολλές βούτες... Και φυσικά ο φουρνιστός ανθότυρος Κρήτης με το πιπερόμελο ( πιπεριές Φλωρίνης με μέλι ).
Ένα απλό ευχαριστώ στον fratello και στον jim, γι' αυτή την άψογη πρόταση που είχα ως σκονάκι, και που αποδείχτηκε ό, τι ωραιότερο έχουμε δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Η παρέα μου καταενθουσιάστηκε!!! ( 6 ευρώ και αυτό το πιάτο ).

Η ζέστη εκείνου του μεσημεριού ( γιατί κι ο Μάιος φέτος τα΄χει τα ψυχολογικά του ) σήκωνε ουζάκι και πήραμε το Χιώτικο Καζανιστό Στουπάκη, στα 7,50 ευρώ. Τέλος, εγώ δοκίμασα και τη γκαζόζα Χιονάτη με γεύση τσιχλόφουσκα, πραγματικά... άλλο φρούτο, υπέροχη... ( μικρό μπουκαλάκι στα 2,50 ευρώ ).

Είναι μια από τις περιπτώσεις που τόσο η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό σε κάνουν και ξεχνιέσαι... γι αυτό η παραμονή μας στο Παλιό Ταχυδρομείο παρατάθηκε κατά πολύ, πέραν του τυπικού 2ωρου που αφιερώνει κάποιος για ένα συνηθισμένο γεύμα. Αν δεν υπήρχαν σχέδια after και για απογευματινό κοκτέιλ, σε μία άλλη αυλή του Χαλανδρίου, θα είχαμε βραδιάσει εκεί.
Το κλείσιμο, όπως και να ΄χει, ήταν κι αυτό γλυκό, αφού μαζί με το λογαριασμό ( 53 ευρώ, με απόδειξη, για 3 άτομα ) μας κέρασαν και 5 μεγάλα κομμάτια από το περίφημο χειροποίητο παστέλι τους.

Το Παλιό Ταχυδρομείο μας άφησε άριστες εντυπώσεις και μια άκρως αισιόδοξη αύρα.
Ενδείκνυται για κάθε πιθανή σύνθεση παρέας και προσωπικά το προτείνω με κλειστά μάτια!!! Φορτώστε παρείστικη διάθεση και πηγαίνετε!!!

Το σύνολο όσων δοκιμάσαμε, κινήθηκαν σε άρτιο γενικά επίπεδο, το έχουν το συνολικό πακέτο που γοητεύει έναν νέο πελάτη, η κουζίνα διαθέτει και τεχνογνωσία και φαντασία, τα πιάτα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους, οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για την συγκεκριμένη ποιότητα που προσφέρουν και η ομορφιά της αυλής σίγουρα θα σας κάνει να θέλετε να ξαναπάτε.

Εμάς μας κέρδισε και σίγουρα θα μας ξαναδεί!!!

Ιταλία - Γέρακας, Αθήνα
2017

Έχω προσπαθήσει να γράψω μικρότερες κριτικές, ειλικρινά, το έχω παλέψει, αλλά μου είναι μάλλον ακατόρθωτο. Λόγω επαγγέλματος, οι ιδέες και ο οίστρος μάλλον περισσεύουν.

Στην περίπτωση του L'Angolo, η κριτική μου αφορά σε 2 επισκέψεις... οπότε καταλαβαίνετε, φτιάξτε καφέ, ποτάκι ή ό, τι σας κάνει κέφι, γιατί μάλλον για διατριβή το βλέπω πάλι!!

Την άποψή μου για τα κουπόνια, τις μεγάλες εκπτώσεις, τις προσφορές και το δεκαρικάκι for all you can eat, την έχω εκφράσει ουκ ολίγες φορές. Δεν πείθομαι εύκολα. Και συνήθως το σκυλομετανιώνω. Έ, το L'Angolo ήρθε, και όλο αυτό μου το κατέρριψε εντυπωσιακά. Κριτικές δεν υπήρχαν, ένα ρίσκο κρύβει πάντα και κάποιους κινδύνους, το γυρόφερνα αρκετό καιρό είναι η αλήθεια, και τελικά, ευτυχώς που πήγα.

Οι επισκέψεις μας έγιναν στις 18/4 λίγο μετά το Πάσχα και στις 10/5, ημέρες που έτρεχε το δέλεαρ του 50%. Ήμασταν 3 άτομα και τις 2 φορές.
Ψάξτε το στο e-table, τρέχει έκπτωση από 15-50%, αναλόγως μέρας και ώρας που θα επιλέξετε να πάτε.
Βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Γέρακα, ανάμεσα σε πλήθος άλλων επιλογών για φαγητό και καφέ και δείχνει να κινείται αργά αλλά σταθερά. Εύχομαι να τα πάει ακόμη καλύτερα, γιατί έχει όλες τις προδιαγραφές που χρειάζονται. Το παρκάρισμα εύκολο σχετικά, στα γύρω στενά.

Ο χώρος μακρόστενος και άνετος, φωτεινός το μεσημέρι και ατμοσφαιρικός το βραδάκι, με άπλετη θέα προς την πλατεία, άνετη διάταξη τραπεζιών, αυστηρά no smoking, με πολύ προσεγμένο και μοντέρνο διάκοσμο, ένα υπέροχο graffiti στον ένα τοίχο, ένα ποδήλατο, υδρόγειους σφαίρες... και με υλικά όπως το τούβλο, το μέταλλο και το γυαλί, συνθέτουν μια εικόνα ζεστή αλλά και πολύ μοντέρνα. To hit είναι οι 4 δερμάτινοι ημικυκλικοί καναπέδες που φιλοξενούν άνετα τις πιο μεγάλες παρέες αλλά αναλόγως ώρας μπορούν και 2 ή 3 άτομα να βολευτούν και να χαλαρώσουν τέλεια!!

Το μενού έχει επιμεληθεί ο Μιχάλης Ντουνέτας, γνωστός σε κάποιους και από την τηλεόραση, και οφείλω να πω ότι έχει γίνει επιμελημένη δουλειά και από τον ίδιο και από τους νεαρούς μάγειρες που εργάζονται μέσα στην κουζίνα.
Αν το αναζητήσετε στο site τους, θα δείτε ότι είναι μικρό αλλά αρκετά δημιουργικό και ενδιαφέρον. Το μενού του delivery ωστόσο, είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό της σάλας.
Η πρόκληση λοιπόν του 50%. Κρύβει δυσάρεστες εκπλήξεις και εκπτώσεις στην γεύση, την εμφάνιση, την ποιότητα, την εξυπηρέτηση ;; Κατηγορηματικό όχι. Η έκπληξη ήταν πολύ παραπάνω από θετική. Πιο αναλυτικά:

Στην 1η επίσκεψη:

- Kαλαθάκι με ζεστά ψωμάκια και δικά τους χειροποίητα κριτσίνια, με συνοδεία ελιές σε ροδέλες και ένα εξαιρετικό ασυνήθιστο ντιπάκι με βάση το κρεμώδες τυρί μασκαρπόνε. Πολύ αξιόλογη αρχή!! ( 1,50 ευρώ το καλαθάκι αυτό, δηλ. 0,75 σεντς..... ) Στη συνέχεια, θα παραθέσω τις αρχικές τιμές των πιάτων, οπότε υπολογίστε την μισή τιμή.

- Πλατώ με προσούτο, παρμεζάνα 24μηνης ωρίμανσης, κριτσίνια ( σίτου και πολύσπορα ) και μαρμελάδα βερύκοκο. Ο συνδυασμός σε ιδανική ισορροπία, η αλμύρα του τυριού με την γλύκα της μαρμελάδας και το τραγανό κριτσίνι με το προσούτο, μπουκιές φίνες και ξεχωριστές. ( 8,50 ευρώ )

- Σαλάτα Caprino e salumi, με ανάμικτες πρασινάδες, μπουκιές ψητών λαχανικών, ντοματίνια, σαλάμι spianata, σαλάμι παρμεζάνας, βινεγκρέτ και στην κορυφή ένα καλό κομμάτι από κατσικίσιο τυρί, φρεσκοψημμένο και ζεστό. Θεϊκή γεύση. Ποσότητα μέτρια θα έλεγα, αλλά μια χαρά ήταν για 3 άτομα ώστε να δοκιμάσουν όλα τα υλικά της. Μας άρεσε πολύ. ( 8,20 ευρώ )

- Ριζότο μανιταριών, με διάφορα μανιτάρια του δάσους, κρέμα μανιταριών porcini και γενναία ποσότητα από φλοίδες παρμεζάνας από πάνω. Μία ακόμη ιδιαίτερη γεύση, που ήρθε και απογειώθηκε με μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Επίσης σε καλή ποσότητα, καθώς τα πιάτα μπήκαν όλα στη μέση.
Ήρθε al dente, και ζητώ συγνώμη από τους γνώστες του θέματος ριζότο, ίσως κάποιον τον ξενίσει και θα το προτιμούσε πιο χυλωμένο, αλλά εμάς μας φάνηκε εξαιρετικό και όλο αρώματα... ( 9,20 ευρώ ).

- Τις 2 πίτσες που πήραμε, τις ζητήσαμε μισές-μισές για να δοκιμάσουμε πιο πολλές γεύσεις και η επιθυμία μας ικανοποιήθηκε στο έπακρο.
Συνδυάσαμε λοιπόν Chorizo ( με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, τυρί scarmoza, ισπανικό λουκάνικο chorizo, λάδι τρούφας και αυγό. Πλούσια γεύση, πληθωρικά υλικά, λίγο βαριά αλλά πολύ νόστιμη ) και L'Angolo ( σάλτσα ντομάτας, ζαμπόν, μπέικον, πιπεριά, λουκάνικο, πεπερόνι και φρέσκια ντομάτα. Σαν τη γνωστή σπέσιαλ δηλαδή. Επίσης πολύ καλή με εξαιρετικά υλικά ) ( 13 ευρώ )

Στη 2η συνδυάσαμε την Parmese ( σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, προσούτο cotto, μπέικον και μανιτάρια. Λιγότερα τα υλικά, πιο φίνο το αποτέλεσμα, νοστιμότατη!! ) και την Bianca που πανηγυρικά είναι πλέον η κορυφαία για εμένα ( με κρέμα ιταλικών τυριών, ποικιλία μανιταριών του δάσους, επιτέλους λεπτοκομμένα, και λάδι τρούφας που στο μισό χιλιόμετρο μου έσπασε τη μύτη... Ορκίστηκα να ξαναγυρίσω γι'αυτήν. Και ξαναγύρισα. ) ( 12,50 ευρώ )

- Άλλη ευχάριστη έκπληξη, η draft Moretti, ελαφριά και δροσιστική. Το μικρό ποτήρι στα 2,50 ευρώ, δηλαδή 1,25 ευρώ, και το μεγάλο ποτήρι των 500 ml στα 3,80 δηλ. 1,90 ευρώ.... Ήδη και που τις γράφω αυτές τις τιμές τώρα, ντρέπομαι....
Εμφιαλωμένο έρχεται χωρίς ερώτηση ( δεν μας χρεώθηκε την πρώτη φορά ) αλλά παίζει και κανάτα, αν προλάβετε και την ζητήσετε πριν ανοιχθεί το εμφιαλωμένο.

- Από γλυκά διαλέξαμε ένα τιραμισού αλλιώς, το οποίο ήρθε σε μεγάλο βαθύ πιάτο, ικανό να χορτάσει 4 άτομα. Η κρέμα ανάλαφρη και αρωματική, μπόλικο κακάο, τα σαβαγιάρ καλά ποτισμένα με το εσπρεσσάκι τους και με κάποιο αλκοόλ. Μαζί με το γλυκό, ήρθαν κερασμένες και 3 μαστίχες, άψογοι!!! ( το τιραμισού στα 5,50 ευρώ )
Check please, αρχικές τιμές 68 ευρώ, με την έκπτωση 34 ευρώ.

Στη 2η επίσκεψη:

- Σαλάτα Inverno, με ανάμικτες πρασινάδες, ξερά σύκα, ρόδι, καρύδια, ντομάτα, σταφίδες, αμύγδαλα, σουσάμι, παρμεζάνα και βινεγκρέτ ( 6,80 ευρώ ). Συμπαθητικό το σύνολο, αλλά η προηγούμενη σαλάτα, ήταν ομολογουμένως πιο δυνατή επιλογή.

- Κροκετάκια παρμεζάνας με μαρμελάδα βερύκοκο και φέτες προσούτο. Ήρθαν 4 ζεστές κροκέτες τυριού, πολύ καλές αν και λίγο αλμυρούτσικες, η μαρμελάδα τις ισορρόπησε γευστικά και το προσούτο που έρχεται ξεχωριστά, είναι ιδανική παρέα και για το κρασάκι. Απλό και ωραίο ορεκτικό ( 6,80 ευρώ )

- Pizza Βianca, οι συστάσεις εδώ περιττές. Ο ένας λόγος που επιστρέψαμε στο L'Angolo, ήταν αυτός. Και ο δεύτερος λόγος είναι το,

- Μαύρο ριζότο, με ένα ολόκληρο στήθος κοτόπουλου, γεμιστό με προσούτο Πάρμας, τυρί scarmoza, σπανάκι και πιπεριές ( 12,50 ευρώ ). Πρωτόγνωρη γεύση, με το ρύζι να είναι σκούρο λόγω ποικιλίας και όχι λόγω βρασμού σε κάποιο μελάνι.
Ο τρόπος σερβιρίσματός του, επίσης αξίζει αναφοράς, καθώς ο μετρ το φέρνει δίπλα στο τραπέζι μαζί με το σκεύος του, μόλις βγει από την κουζίνα, και "στήνει" το πιάτο μπροστά στον πελάτη. Το ρύζι και εδώ al dente, εντυπωσίασε και τον πλέον δύσκολο δοκιμαστή της παρέας. Το κοτόπουλο υπέροχα ζουμερό, καλοψημένο, όλο αρώματα, η μερίδα γενναιόδωρη, μας άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις!!

- Κανελόνια σπιτικά, με ραγού από μοσχαράκι γάλακτος, σε στρώση παχιάς σάλτσας ντομάτας και με πλούσια στρώση ιταλικών τυριών από πάνω, ψημένο στο φούρνο.
Αρκετά βαρύ και λιπαρό πιάτο ( μάλλον χειμωνιάτικο θεωρώ ), με μαλακά και ζουμερά τα κανελόνια, γλύκισμα το ραγού, αλλά αρκετά αλμυρή την κρούστα των τυριών. Αν στα τυριά τηρηθεί ένα μέτρο και μπει λιγότερη σάλτσα ντομάτας θα ήταν το ιδανικό. Τυρί και λίγη σάλτσα έμεινε στο πυρέξ, τα κανελόνια εξαφανίστηκαν. (10,20 ευρώ).

- Συνοδέψαμε με εξαιρετικό ροζέ Ζίτσας, μισό κιλό ( 4,50 ευρώ ) και εμφιαλωμένο νερό ( 1,50 ευρώ ).

- Για επιδόρπιο, η διάθεση ζητούσε παγωτό, 3 μπάλες ( βανίλια, σοκολάτα και σορμπέ μανταρίνι ) με συνοδεία πραλίνα φουντουκιού και σάλτσα φρέσκιας φράουλας, επάνω σε χειροποίητο μπισκότο φωλιά ( 5,50 ευρώ ). Δεν παίρνω κι όρκο ότι ήταν χειροποίητο το παγωτάκι, αλλά οκ, για την αλλαγή της γεύσης ήταν μια χαρά δροσιστικό. Το συνοδευτικό κέρασμα αυτή τη φορά ήταν 3 limoncello.
Check please, αρχικές 59,80 ευρώ και με την έκπτωση 29,90 ευρώ. Με κανονική απόδειξη και στις δύο περιπτώσεις. Σκάνδαλο, όπως κι αν το δεις.

Συμπεράσματα ;
Οι αρχικές του τιμές είναι κάπως τσιμπημένες, αλλά η ποιότητά του πιστεύω ότι το δικαιολογεί, καθώς ξεφεύγει από μία κλασική πιτσαρία της γειτονιάς.
Θα μπορούσαν να τις χαμηλώσουν λίγο, αλλά αντί αυτού έχουν καθιερώσει μια διαβαθμιζόμενη έκπτωση μέσω του e-table, που για μένα είναι πιο σημαντική και θα θελα μάλιστα να την δω να κρατήσει για πολύ καιρό ακόμη, γιατί σκοπεύω να πηγαίνω, κι ας είμαι και λίγο μακριά. Νομίζω ετοιμάζουν και νέες γεύσεις που θα ενταχθούν στο μενού.
Μπράβο τους και που εκτιμούν σωστά τις υπάρχουσες συνθήκες, για να μπορούν κάποιοι να το επισκέπτονται συχνότερα.
Εμάς, και τις 2 φορές, μας άρεσαν όλα τόσο πολύ, που με αυτές τις τιμές νιώσαμε σαν να κλέβουμε εκκλησία... και γι αυτό, το πουρμπουάρ που αφήσαμε ήταν γερό, αν και, ακόμα και αυτό, έγινε δεκτό με ταπεινότητα και συστολή.

Η αντιμετώπιση σε όλα, ήταν ευγενέστατη και ζεστή και το κυριότερο, οι γεύσεις σε όσα δοκιμάσαμε ήταν σε πολύ καλό επίπεδο.
Τί να πω.... Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα. Δώστε του μια ευκαιρία γνωριμίας, αν βρεθείτε στην περιοχή. Το αξίζει.

Εγώ, κάπου εδώ, θα την τελειώσω και αυτή τη "διατριβή". Έχω κρατήσει και 2 κομμάτια Bianca στο ψυγείο... Καταλαβαίνετε.................