Ucook

Μέλος από: Μάρ 2014

24 Φεβ 2018

"Η Ucook στα Καμίνια χωρίς gps"

Ωδή στο μέγα χαρτογράφο Piggo με τις ακριβέστατες συντεταγμένες του, ωδή στην αυθεντικότητα αυτού του οινομαγειρίου / κουτουκιού / κρασοταβέρνας, ωδή και πάλι ωδή στις αξέχαστες γεύσεις και στην υπέροχη βραδιά που είχαμε στη Ζωοδόχο Πηγή.

Γνωρίζοντας ότι εδώ χωρίς κράτηση απλά δεν πλησιάζεις, πόσο μάλλον Σαββατόβραδο, έπεσαν οι προτάσεις, συναποφασίσαμε, και όταν βρήκα τραπέζι ( Δευτέρα βράδυ 29/1 ) διαθέσιμο για το Σάββατο 3/2, απλά το γράπωσα γιατί δεν είναι να καθυστερείς. Ο εντοπισμός του ήταν παιχνιδάκι, πάρκαρα εξίσου εύκολα και έχω να καταθέσω ότι είναι όντως ένα από τα καλύτερα κρυμμένα διαμάντια που υπάρχουν.
Ό, τι κι αν έχετε ακούσει, πραγματικά αληθεύει στο 100%.
Η γειτονιά γραφική από άλλη εποχή, ο κόσμος μυημένος συρρέει από παντού, η ατμόσφαιρα είναι πολύ ανώτερη του ίδιου του χώρου, ο οποίος δεν έχει κάτι μεμπτό, πέρα από το καίγον και τσουρουφλίζον θέμα του καπνίσματος - όμως εδώ έρχεσαι με σκοπό ακόμη και αυτό να το παρακάμψεις.

Η γαλάζια του πρόσοψη με την ρετρό ταμπέλα του, το πατάρι με το ποδήλατο, ο γλυκός του φωτισμός, η όμορφη ραφιέρα με τα μπουκάλια και τα ποικίλα διακοσμητικά παλιού μπακάλικου είναι οι εικόνες που μου έμειναν στο μυαλό και με έκαναν να ξεχάσω πολύ γρήγορα το θόρυβο των θαμώνων και την κάπνα - λογικό για κουτούκι, και το σχετικό στρίμωγμα που διορθώθηκε με βοηθητικό τραπεζάκι και με όλη την καλή μας διάθεση.
Η οικογενειακού τύπου εξυπηρέτηση, είναι ακριβώς αυτό που περίμενα, αυθόρμητη, κεφάτη, απλή, φιλική και ζεστή - βοήθησε βέβαια και το ότι η παρέα, τους είναι γνώριμη!
Κάποιες μικροελλείψεις στο μενού καθώς και τα πιάτα ημέρας, μας τα περιέγραψαν προφορικά, ενώ τα πιάτα έρχονταν με ρυθμό πολυβόλου στο τραπέζι... αυτά τα πιάτα όμως δεν είναι να κάθεσαι να τα κοιτάς και τα πιρούνια μας έκαναν κυριολεκτικά καταδρομή πάνω τους, βομβαρδίζοντας πιο γρήγορα κι από την καταιγίδα της ερήμου.

Μακάρι να γινόταν να τα δοκιμάσω όλα επιτόπου, αλλά ας όψεται, θα υπάρξει και γύρος επαναληπτικός. Ας μη φλυαρώ και ας ξεκινήσω, γιατί τα θυμάμαι τώρα και πεινάω πάλι.

Ψωμάκι ωραίο και χωρίς χρέωση ( τίμιο ) και νεράκι σε κανάτα ( αμέτρητες ανανεώσεις ) για αρχή. Υπέροχη παντζαροσαλάτα ( μους παντζάρι την λένε ) με σχεδόν ανεπαίσθητη τη μυρωδιά του σκόρδου, έγινε μάχη πάνω της. Θυμάμαι σταφίδες, ξινόμηλο και καρύδι να σκάνε σε κάθε μπουκιά, ήταν πολύ δροσερή και πεντανόστιμη ( 4,90 e ).
Πατατούλες baby μελωμένες στη γάστρα, ψημένες με το πάσο τους σε διάφορους ζωμούς κρεάτων, όνειρο, βάλε κι άλλες θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!! ( 6 e ).

Αυγά μάτια, με τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα, απλό κλασικό και αγαπημένο πιάτο για άπειρες βουτηχτές, ίσως θα ήθελα λίγο πιο πατάτες τις πατάτες, γιατί είναι κυριολεκτικά τσιπς (5 e ).
Στον κωδικό Ασλάν, έρχεται ένα ωραίο διαμπερές τριώροφο από στρογγυλές πίτες, με ενδιάμεσες στρώσεις ζουμερής ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και φίνου Καραμανλίδικου παστουρμά. Στο ρετιρέ φυσικά ένα αυγό μάτι, δεν κάθεσαι να χαζεύεις τη θέα... το σπας και γίνεται κόλαση, βουτάς και ό, τι απέμεινε με το ψωμί. Ακούγεται βαρύ σε γεύση αλλά δεν είναι, είναι ένας μεζές πολύ μερακλίδικος ( 8,70 e ).

Το Λιβανέζικο όπως και το Μπρόκολο ογκρατέν φυσικά παραγγέλθηκαν σε διπλές μερίδες, μιας και είναι από τα πιάτα τους που παίζουν σε όλα τα τραπέζια όπως είδα και ως γεύσεις είναι απλά θεικές ( αντίστοιχες τιμές 2 χ 8,50 e και 2 χ 9 e ). Πριν τα δω και τα δοκιμάσω, οι τιμές τους μου φαίνονταν υπερβολικές, μετά άλλαξα γνώμη. Για μένα που τρώω το μπρόκολο ακόμη και ωμό, το συγκεκριμένο σουφλέ είναι ό, τι ωραιότερο έχω δοκιμάσει, με την κρούστα του και τα τυριά να σε εθίζουν, ακόμη κι αν δεν είσαι φαν του συγκεκριμένου λουλουδιού. Ευτυχώς η μερίδα είναι σχεδόν η διπλάσια από ό, τι περίμενα.
Εξίσου κολάσιμα και τα γεμιστά πιτάκια με τον πικάντικο κιμά και με τη δροσιά του γιαουρτιού να μετριάζει την κάψα, βάλε κι άλλα βρε θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!

Απίθανο πιάτο ήταν και το συκώτι γάλακτος με τις φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Το ψήσιμό του απλά κλέβει τις εντυπώσεις, ενώ η υπέροχη κρεμώδης πορτοκαλένια του σάλτσα που ποτίζει και τις πατάτες, του δίνει άρωμα μοναδικό. Πραγματικά, από τα καλύτερα στο είδος του (9,50 e).

Άψογο σε εκτέλεση και νοστιμιά πιάτο και οι παπαρδέλες με μανιτάρια και μπουκιές κοτόπουλου, με την παρμεζάνα να δίνει έξτρα ένταση και άρωμα σε αυτό το γενικά λατρεμένο συνδυασμό υλικών (11,50 e), και μάλλον επαναλαμβάνομαι με το να λέω πόσο νόστιμα ήταν όλα, μα πραγματικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι σε κανένα πιάτο!!

Λόγω οδήγησης ήπιαμε μόνο αναψυκτικά, αλλά και γιατί μπορούμε να κάνουμε κέφι και χωρίς σταγόνα αλκοόλ ( 4 coca zero x 1,40 e ) ενώ το σύνηθες κερασματάκι που παίζει είναι ένα τοσοδούλι σκαφάκι με μους λεμονιού και τριμμένο πτι μπερ από πάνω.
Φυσικά ως κίνηση εκτιμάται αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαν να βρουν κι άλλες ιδέες πιο πρωτότυπες για το κέρασμά τους, μιας και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλη επιλογή γλυκού στον κατάλογο ( έπρεπε να πάμε για churros, έπρεπε... )

Η σούμα για όλα τα παραπάνω ( με μια μικρή στρογγυλοποίηση από ό, τι παρατηρώ τώρα ) ήταν 85 ευρώ για 5 άτομα, δηλαδή μιλάμε για ένα άριστο vfm των 17 e/ άτομο για ένα πληθωρικό τραπέζι, με άριστες γεύσεις, ποικιλία πιάτων, ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές και με υλικά διαλεχτά. Αν προσθέσω και την ατμόσφαιρα... δεν μπορώ παρά να πω ότι με μόλις μία επίσκεψη, αγάπησα τη Ζωοδόχο Πηγή.

Δεν νομίζω και να έχουν μείνει πλέον πολλά αντίστοιχα ιστορικά οινομαγειρεία με αυτό το συνδυασμό.

Αν σας αρέσουν τα μέρη όπου η λέξη "αυθεντικότητα" τα χαρακτηρίζει, νομίζω επιβάλλεται να προγραμματίσετε την δική σας αυτοψία άμεσα, ει δυνατόν, χθες κιόλας!!

21 Φεβ 2018

Υπάρχουν και αυτές οι φορές που ζητάς κάτι παραπάνω από ένα ψητοπωλείο, να έχει π. χ. λίγο πιο ψαγμένα πράγματα από τα αναμενόμενα και βαρετά. Αν για παράδειγμα έχει ένα "σουβλάκι της Ανδριανής" και σου έρθει τυλιχτό με φαλάφελ, γλυκόξινη τσάτνει πιπεριάς Φλωρίνης και καραμελωμένα κρεμμύδια σε τιμή κλασικού σουβλακιού, πώς ακούγεται; Μάλλον ενδιαφέρον.

Κοιτάζοντας τον διαδικτυακό τους κατάλογο κάτι με έψησε να επισκεφτώ το ( πλέον επονομαζόμενο ) Λαμπρινάκι, πιο πολύ με διάθεση να δω κάτι διαφορετικό και πράγματι έτσι συνέβη. Η θέση του πάνω στην πλατεία της Λαμπρινής είναι πέρασμα και το ευνοεί πολύ. Με το πάρκινγκ επίσης δεν είχαμε πρόβλημα, λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί, εύκολα βρίσκεται θέση για όλους.
Ο μικρός επάνω χώρος είναι πιο ενδιαφέρων. Εμείς καθήσαμε κάτω, σε ένα από τα καναπεδάκια κοντά στην τζαμαρία, ωστόσο τα τραπέζια και οι καρέκλες τους μου φάνηκαν γενικά κάπως... μικρών διαστάσεων για ψηλούς ή για πιο εύσωμους.
Το προσωπικό πάντως έδειξε καλή διάθεση σε κάθε περίπτωση για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας. Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, λόγω καθημερινής, αλλά μαζί με τη σάλα "έτρεχαν" ταυτόχρονα και τις απανωτές τηλεφωνικές παραγγελίες αλλά και όσους παραλάμβαναν επιτόπου χωρίς να χάνουν τη μπάλα και χωρίς να καθυστερούν τους καθήμενους, οπότε μια χαρά!

Με εντυπωσίασε ο μεγάλος και αρκετά ενδιαφέρον αριθμός σε σαλάτες και ορεκτικά που είδα, κάτι που συνήθως σε κάνει να παραγγέλνεις περισσότερα από όσα υπολογίζεις και διαφορετικά από αυτά που μπορεί να θέλουν οι υπόλοιποι - έτσι είναι, υπάρχουν οι λιγόφαγοι και υπάρχουν κι αυτοί που το μάτι τους δε χορταίνει.
Κάπως έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε με τη ντοματοσαλάτα, με γλιστρίδα, κρεμμύδι, κάππαρη και μαλακιά ξινομυζήθρα, που ήταν φρέσκια, δροσερή και σε καλή ποσότητα ( 5,90 e ). Ελαιόλαδο, ξύδι κτλ υπάρχουν στο τραπέζι για να τη φέρετε ακριβώς στα γούστα σας, εμένα το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν το κρεμμύδι που ήταν άτσαλα κομμένο σε γαιδουροκομμάτια ακατάλληλα προς κατανάλωση.

Από τα ορεκτικά, η τηγανιτή φέτα σε κρούστα από σουσάμι ήταν μια γευστική αποκάλυψη, δεν έχω ξαναφάει κάτι παρόμοιο. Τραγανό περίβλημα και γλύκισμα εσωτερικά, και επίσης καλής ποιότητας φέτα. Συνοδεύεται με μέλι αλλά εμείς προτιμήσαμε τη μαρμελάδα ντομάτας, όξινη και γλυκιά ταυτόχρονα, της πήγε ωραία. Τα 2 ευμεγέθη τρίγωνα της μερίδας τα θεωρώ πολύ καλό vfm ( 4,90 e ).
Το ίδιο συνέβη και με τα βιολογικά αυγά μάτια πάνω σε σταμναγκάθι, που κάθονται πάνω σε μια μακρόστενη μεγάλη ζυμωτή φέτα τραγανού ψωμιού και ενισχύονται με μια κρεμώδη σως γιαουρτιού και φέτας ( 5,90 e ). Σχεδόν εργολαβία δική μου το πιάτο αυτό, ήταν ιδιαίτερα χορταστικό, σαν ένα πλήρες γεύμα, και όλα τα υλικά έδεσαν απόλυτα μεταξύ τους. Σπάζοντας τους κρόκους έγινε και πολύ ζουμερό!

Τα καλαμάκια ήταν επίσης αρκετά καλά και καλοψημένα ( χοιρινό και κοτόπουλο, μαζί με το πιτάκι τους, 1,50 και 1,70 e αντίστοιχα ) και μου φάνηκαν χειροποίητα. Τέλος δοκιμάσαμε και τα μπριζολάκια τους που σερβίρονται μαζί με πίτες κομμένες, φρέσκιες πατάτες και μια κόκκινη γλυκοπικάντικη σως ( 7,80 e ). Ήταν επίσης νόστιμα και αξιοπρεπή ως μερίδα, αν και να πω την αλήθεια, σαν τα αντίστοιχα της Βοσκοπούλας δεν έχω βρει αλλού.

Συνοδεύσαμε με 1/2 lt βιολογικό ροζέ Λήμνου εξαιρετικό ( 3,90 e ) και το νεράκι ήρθε σε μποτίλια δική τους, ενώ είχαμε και κέρασμα μικρές μπουκίτσες από γλυκό μωσαικό ( πραγματικά το έχω βαρεθεί όμως ), ωστόσο εκτιμάται πάντα ως κίνηση.

Σύνολο λογαριασμού 33 ευρώ, με πολύ καλές εντυπώσεις στο γευστικό κομμάτι και στο vfm. Θα επιστρέψω κάποια στιγμή και για άλλα ενδιαφέροντα ορεκτικά αλλά και για το σουβλακοφαλάφελ σίγουρα.

Αξιοπρεπέστατη λύση αν βρεθείτε στα πέριξ, προτείνω να το δοκιμάσετε.

15 Φεβ 2018

Το Κολωνάκι συγκαταλέγεται στις αχαρτογράφητές μου περιοχές και ό, τι ήξερα γι'αυτό όταν κάποτε ως φοιτήτρια το όργωνα, έχει πλέον ξεχαστεί. Ένα φως άναψε όμως στις αρχές του Γενάρη, όταν συγγενικό πρόσωπο που μένει στο κέντρο έριξε την ιδέα της Σαββατιάτικης βόλτας με ποτό και τσιμπολόγημα κάπου κεντρικά, οπότε ο γκουρού άρχισε να ψάχνει.
Γκάζι Ψυρρή κτλ αποκλείστηκαν - τα έχουμε βαρεθεί - κι έτσι σκιαγραφώντας το προφίλ του μαγαζιού που είχε φανταστεί η παρέα, έπεσα πάνω στο La Esquina.

'Εχω πει τη γνώμη μου για ανάλογους χώρους που τα κάνουν όλα και συμφέρουν (;) και σίγουρα απέχουν έτη φωτός από τις πρώτες μου επιλογές, αλλά κάποτε πρέπει και να υποχωρείς.
Κάναμε λοιπόν μια τηλ. κράτηση, που αρχικά φάνηκε περιττή αλλά εξελίχθηκε σε αναγκαία, και ώθησα το ρίσκο μου εντελώς στα άκρα - κατέβηκα Σαββατόβραδο στο Κολωνάκι με το αυτοκίνητο. Έ, η μοναδική, πραγματικά, μεγάλη συγκίνηση της βραδιάς - πέραν της παρέας φυσικά - ήταν η θέση που με περίμενε στην Πατριάρχου Ιωακείμ, 100 μέτρα από το μαγαζί, χωρίς να φέρω ουδεμία σβούρα αγανάκτησης στα πέριξ του Λυκαβηττού, έχει και κάτι ανηφόρες, σκέτο θάνατο. Για φαντάσου...

Γύρω στις 9.30 το μαγαζί το βρήκαμε άδειο, αλλά στις 11 δεν έπεφτε καρφίτσα. Το σέρβις αρχικά ήταν λίγο χαμένο, έψαχναν να βρουν την κράτησή μας. Μας υπέδειξαν ένα τραπέζι μέσα, μικρό, στενάχωρο, σε μια κλειστοφοβική γωνία, ή την επιλογή ενός έξω, στο κατηφορικό πεζοδρόμιο με την υπόσχεση να ανάψουν στο φουλ τις σόμπες τους, το οποίο και προτιμήσαμε. Στα υπόψιν ότι μέσα είναι πολύ μικρός ο χώρος, με κακό εξαερισμό ή πολύ ντουμάνιασμα όπως θέλετε πείτε το.
Σίγουρα δεν το χαρακτηρίζω αμιγώς εστιατόριο, καθώς μετά τις 11 οι μέσα έπαιζαν παντομίμα για να συννενοηθούν από τα ντεσιμπέλ της μουσικής.

Η εξυπηρέτηση γενικά δεν είχε κάτι το αξιομνημόνευτο. Βασικά τυπική, μηχανικά κουρδισμένη, ελάχιστα "κάπως" ( Κολωνάκι γάρ ), δεν με ενόχλησε κάτι, δεν πέταξα και τη σκούφια μου από χαρά.
Η κάρτα του μενού με μπέρδεψε και είναι κάπως έτσι: λίγο tex mex, λίγο burger, λίγο salmon, λίγο beef carpaccio, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα κτλ... και όλα στο ίδιο μοτίβο. Κουράστηκα να βρω κάτι να με εντυπωσιάσει, αναλογικά και με τις αρκετά εντυπωσιακές τιμές του, ενώ η συνολική μας εντύπωση ήταν ότι πάσχει αρκετά στο vfm και οι αντίστοιχες παροχές του είναι πολύ μέτριες.
Αν το κρίνω αυστηρά σαν εστιατόριο (που δεν είναι) θα είμαι αυστηρή και σέρνονται κι αρρώστιες, αν το κρίνω σαν έναν μπαρίστικο χώρο για να περάσεις 2-3 ώρες ευχάριστα, θα βάλω τις ντοματούλες που έχω βάλει. Οπότε....

Παραγγείλαμε 3 ποτήρια sangria, τη γνωστή τυποποιημένη που δεν με ξεγελάς με αυτήν, άσχημη εντύπωση και εικόνα τα μισοάδεια ποτήρια στα οποία μας την πρόσφεραν, σχολιάστηκε αρνητικά καταρχάς από τους άλλους 2 της παρέας. Στα 5 e η καθεμία. Τσιμπολογήσαμε τα εξής, γιατί αυτό θεωρήθηκε τσιμπολόγημα, και μάλιστα από τα ακριβοπληρωμένα:

- Βurrito View ( 6,90 e ). Eλπίζω κάποτε να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τί σημαίνει "4 τορτίγιες με συνοδευτική σαλάτα" και τί σημαίνει "1 τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια πάνω σε δύο φύλλα μαραμένης ρόκας και μισό ντοματίνι". Το στήθος κοτόπουλο με μυρωδικά, καρέ ντομάτας, guacamole και λιωμένο τσένταρ ( από το έτοιμο ) κρίθηκε ως ανεπαρκής γευστικά γέμιση και απογοήτευσε αυτόν που το επέλεξε.
- Tacos ( 9,90 e. Δεν είμαστε με τα καλά μας ). Το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπισε η φίλη ram στο El Catrin πρόσφατα. 3 τεμάχια, όχι σε τραγανές καλαμποκίσιες πίτες (θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μου φαίνεται) αλλά σε κοινές άψητες μίνι αραβικές πιτούλες στερεωμένες με οδοντογλυφίδες. Η γέμισή τους με χοιρινό, ντομάτα, iceberg, guacamole και sour cream επίσης σχολιάστηκε ως μέτρια, άνευρη, επίπεδη και με το κρέας στεγνό. Συνοδευτικό στο πιάτο δεν υπήρξε κάτι άλλο.
- Ευτυχώς επέμεινα για τα Chicken cubes και αχνοφάνηκε ένα φως στο τούνελ. Νοστιμότατο ορεκτικό μέσα στην απλότητά του, τραγανά και νόστιμα κοτοφιλετάκια, ωραία παναρισμένα σε καλαμποκάλευρο και δημητριακά, σε καλή ποσότητα και με μια ωραία dijon mayo σως (6,90 e ).

- H δική μου επιλογή ήταν το Don Hot burger ( 9,90 e ).
Έχω αρχίσει λοιπόν και παθαίνω vertigo - με τί μέτρο χαρακτηρίζεις ένα μπέργκερ ως το καλύτερο της πόλης; Δεν πρέπει να έχεις τουλάχιστον 7-8 στο μυαλό σου για να το συγκρίνεις; Θα περιγράψω πώς ήταν αυτό το μπέργκερ: ψωμάκι μέτριας φρεσκάδας και υφής, μπιφτέκι άνοστο ανάλατο και αρκετά σκληρό, ντομάτα iceberg cheddar τόσο διακριτικά που έψαχνα να τα βρω. Αυτό που μου έμεινε ως γεύση ήταν οι jalapenos πιπεριές, η sweet chili cream και η chimichurri σως - δεν το λες και επιτυχία. Μέγεθος μικρό ίσως και μικρούτσικο. Αυτό που αποτέλεσε ευχάριστη νότα, ήταν η επιλογή του σπιτικού πουρέ ως συνοδευτικού. Κι ευτυχώς, γιατί ήταν όντως σπιτικός και όχι σκόνη, έντονα βουτυράτος και τυρένιος και γουστόζικα παρουσιασμένος μέσα σε μαντεμένιο κατσαρολάκι. Ακόμα κι έτσι όμως, το 9,90 απλά δεν συνάδει.

Τα παραπάνω κόστισαν 49 e και μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν μικρούτσικα shots μαστίχας, ενώ είχαμε και κέρασμα 3 σφηνάκια jack από το διπλανό μπαράκι, όπως όλοι οι θαμώνες στον πεζόδρομο της Χάρητος από ό, τι παρατήρησα.

Kατέληξα ότι: ( αντιγράφω από mavtaso )
Το τσιμπολόγημα σε τέτοιους χώρους είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί συχνά και πεινασμένος θα φύγεις και θα το έχεις ακριβοπληρώσει. Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, πάω πάσο, εγώ το βαριέμαι, αλλά αν η παρέα το επιθυμεί, θα ακολουθήσω. Απλά δεν μπορώ να το προτείνω για φαγητό, καθώς δεν έχεις να περιμένεις κάτι που δε θα το βρεις και (παντού) αλλού, και μάλιστα με πιο καλό αντίκρυσμα στα ίδια χρήματα. Οπότε...
It's up to you.

Y. Γ. Για γεύση και εξυπηρέτηση είμαι στο 2,5/4.

01 Φεβ 2018

Το Γελαστό Κρεμμύδι το θυμάμαι να μεσουρανεί στο ask τη διετία 2015-2016, όπως θυμάμαι και τις κριτικές από αγαπημένους χρήστες ( ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, PONTIKI, indulge ). Δυστυχώς εγώ δεν το πρόλαβα στο Φάληρο. Ευτυχώς όμως μας ήρθε στα βόρεια, καθώς το είχα ήδη δει να φτιάχνεται πριν τα Χριστούγεννα.
Όταν πλέον άνοιξε, οι εκατέρωθεν ενθουσιώδεις "βολές" πρώτα από έμπιστο φίλο που το επισκέφθηκε αμέσως και κατόπιν από τα ομιλούντα φωτογραφικά ντοκουμέντα έμπιστης αγαπητής φίλης, δεν άφηναν κανένα περιθώριο για καθυστερήσεις.

Γνώριμη πλέον η περιοχή και από την Barbara, τα έχουμε πει για την Εθνικής Αντιστάσεως - απλά μην μπείτε - αν δεν θέλετε να κάνετε μανούβρες μπροστά στην τζαμαρία του Κρεμμυδιού - ναι εγώ ήμουν.

Η κράτησή μας ήταν για τις 24/1, Τετάρτη βράδυ, που μάλλον δεν χρειαζόταν τελικά, αλλά και οι πόντοι του etable είναι χρήσιμοι, οπότε... Υποδοχή θερμή και πολύ ευγενική από μια νεαρή κοπέλα και μια νέα επίσης κυρία - νομίζω είναι η σύζυγος του σεφ Θάνου Κωνσταντινόπουλου.
Ο χώρος είναι θεωρώ, κατά πολύ, κοντά στα πλαίσια του προηγούμενου. Οι τζαμαρίες εμένα δεν μου πολυαρέσουν αλλά καταλαβαίνω ότι είναι πρακτικές για το καλοκαίρι.
Πάντως οι θυελλώδεις άνεμοι και το τσουχτερό κρύο της βραδιάς δεν μας άγγιξαν, καθώς άναβαν στο φουλ οι επιτοίχιες σόμπες τους.
Ένα παράπονο που έχω, είναι ότι ζητήσαμε άνετο τραπέζι και ενώ υπήρχε η δυνατότητα, τοποθετήκαμε σε δυάρι, με όλο το σχετικό άγχος της χωροθέτησης και εναλλαγής πιάτων, σερβίτσιων και λοιπών αναγκαίων για 3 άτομα.
Θεωρώ ότι δεν πρέπει ο πελάτης να το ζητήσει αλλά η ιδιοκτησία να παρέχει αυτή την άνεση, εφόσον κιόλας βλέπει το "ζόρισμα" και αφού υπάρχουν άπειρα μεγαλύτερα τραπέζια διαθέσιμα.
Δεν θα στερήσω βαθμό για αυτό το συμβάν, αλοίμονο, από την άψογη κατά τα άλλα, σε όλα, εξυπηρέτησή τους!

Αναφορικά με το θέμα διακόσμηση/ ατμόσφαιρα/ μουσική κτλ το αγαπημένο Pontiki τα έχει ήδη πει και θα συμφωνήσω μαζί της, προσθέτοντας ωστόσο ότι εμείς διακρίναμε μια άψογη καθαριότητα παντού, ένα απλό μεν και ευχάριστο περιβάλλον που δεν σε κουράζει και ήμασταν και smoke free. Το πλεονέκτημα της εξόδου σε μέρα καθημερινή.

Το μενού είναι οικείο για όσους γνωρίζουν το Κρεμμύδι από παλιά, για μένα είναι καινούργιο.
Το βρήκα λειτουργικό, όχι κουραστικό, με ελαφρά πειραγμένες κλασικές μαμαδίστικες συνταγές, στον άξονα μεσογειακής - πολίτικης κουζίνας, με πολύ καλή πρώτη ύλη, γενναιόδωρες μερίδες, και με την αρχέγονη νοστιμιά του σπιτικού φαγητού. Αν απεχθάνεστε το λάδι, την σάλτσα, το μπόλικο τυρί, τις στρογγυλές γεύσεις, δεν είναι για εσάς. Αν είστε φουλ του άσου στα πληθωρικά πιάτα, θα το λατρέψετε. Αν είστε μερακλήδες, είναι η καλύτερη εκδοχή αυτού που θα μαγειρέψετε στο σπίτι σας. Μόνο που ο Θάνος, κάνει και κάποια μαγικά...

Έχετε ήδη αγανακτήσει, οπότε ξεκινώ.

Αφίχθηκαν αρχικά 4 ροδοκοκκινισμένα - γκριλ, πάπρικα, λάδι - πιτοψωμάκια, τα οποία λατρεύτηκαν με την άψογη σπιτική τυροκαυτερή και συμπληρώθηκαν 2 ακόμη ( 0,40 έκαστο χ 6 ). Η τυροκαυτερή έκανε πάταγο, γιατί δεν έκαιγε πολύ, ήταν πυκνή, πεντανόστιμη και σε καλή ποσότητα ( 4,20 e ), εννοείται έπαιξε και με τις φατατούλες ( έτσι αναγράφονται ). Υπόδειγμα τηγανιτής πατάτας - κόψιμο, τηγάνι, χρώμα, τραγανότητα, νοστιμάδα, θερμοκρασία, ποσότητα - ά-ψο-γες ( 3,10 e ).
Το πειραγμένο λαχμαντζούν δεν το διαπραγματεύτηκα εννοείται ( 7,50 e ) και για μένα είναι η απόλυτη ελληνική εκδοχή του, με τα υλικά να ξεφεύγουν από την περίμετρο και να γεμίζουν το πιάτο. Ένας πόντος επιπλέον: εγώ είχα δει τη φωτογραφία και δεν "παραπλανήθηκα"!!
Η ατάκα που μου ήρθε στο μυαλό: δε θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω. Εντόπισα όλα του τα υλικά, και το σουτζούκι, αλλά ως αρμόζει, κυριαρχεί ο υπέροχος κιμάς και το άφθονο λιωμένο κασέρι, ζουμερό και πεντανόστιμο. Ακόμη το θυμάμαι...

Σουφλέ μελιτζάνας στο πήλινο, αδιαπραγμάτευτο επίσης ( 6,80 e ). Και εδώ πολλά τα υλικά, αλλά όλα διακριτά για να τα καταλαβαίνεις. Μελωμένα τα ρολάκια μελιτζάνας να τυλίγουν το αρωματισμένο ανθότυρο, μεγάλες μπουκιές ζουμερού κοτόπουλου - φυσικά στήθος - με σαλτσούλα ντομάτας ναπολιτέν, χειροποίητη σως πέστο σε δεύτερο πλάνο να μην κλέψει τις εντυπώσεις και άφθονο γκούντα γκρατιναρισμένο στο φούρνο και λιωμένο - μαστιχωτό.
Τί συμβαίνει συνήθως με αυτά τα σουφλέ; Έχεις έντονη λαδίλα. Τί έχει καταφέρει ο Θάνος εδώ; Ένα δεμένο και ζουμερό σουφλέ, χωρίς καμία λαδίλα. Εύγε.

Φιλέτο κοτόπουλο Γελαστό κρεμμύδι, σε λευκή σάλτσα από κρέμα γάλακτος, με φρέσκα μανιτάρια, πιπεριά Φλωρίνης και λάδι τρούφας, σβησμένο με λευκό κρασί, μάλλον από τα all time classic πιάτα του ( 11,50 e ).
Ακούγεται 80's και μάλλον είναι, αλλά για να σηκώσει τώρα το χέρι, αυτός που δεν του αρέσει το κοτόπουλο αλά κρέμ με πατάτες τηγανιτές.
Η γεύση ανεβαίνει ένα σκαλοπάτι πιο πάνω, γιατί κατάφερε γευστικά να ακούγεται περισσότερο το κρασί και λιγότερο το λάδι τρούφας - αν ήταν το ανάποδο, νομίζω θα το χάναμε το κοτόπουλο. Βάλε δίπλα κι ένα πραγματικό βουνό από τις ίδιες απίθανες φατατούλες, με τριμμένη γραβιέρα από πάνω... Την έχεις τη φωτογραφία;

Πιάτο ημέρας ( πολυπαινεμένο και όχι άδικα ):
Kαπνιστό χοιρινό ( ο σεφ το καπνίζει αρχικά ) το οποίο κατόπιν ψήνεται στο κάρβουνο και τελειώνεται στο τηγάνι με σάλτσα εσπεριδοειδών, μουστάρδας και κόκκινης μπύρας ( 9,50 e ). Έρχεται σε 3 μεγάλες ροδέλες κολυμπητό σε αυτή τη μπορδοροδοκόκκινη σάλτσα και για κάποιον που οι γεύσεις του είναι γλυκές και υπο-όξινες, είναι ένας πρωτόγνωρος μεζές. Η δε σάλτσα... Δεν έχω άλλα λόγια.

Δεν έχω λόγια και για το χύμα ροζέ Μοσχάτο ημίγλυκο Τυρνάβου που ήπιαμε και ταίριαξε τόσο άψογα με αυτά που δοκιμάσαμε. Στην κάρτα του δεν βρήκα πουθενά ετικέτες κρασιού, μόνο χύμα. Η περιγραφή του μιλάει για "πλούσια αρωματική μυρωδιά και γλυκύτητα με κυρίαρχο το τριαντάφυλλο" και είναι ακριβώς αυτό και κάτι περισσότερο. Το 1/2 λίτρο είναι στα 5 ευρώ και τα αξίζει.
Το νερό εννοείται έρχεται σε κανάτα, και, για το τέλος, μας προσφέρθηκε γιαούρτι με μέλι και με γλυκό του κουταλιού βύσσινο, ένα ξεχωριστό μπωλ για τον καθένα.
Ο λογαριασμός μας, στα 49,60 με απόδειξη, δηλ. 16.50 e / άτομο, με όλα όσα δοκιμάσαμε να μας έχουν πλήρως χορτάσει και ευχαριστήσει από όλες τις απόψεις.

Φεύγοντας, οι άνθρωποι μας ξεπροβόδισαν με χαμόγελο και ειλικρινή ευγένεια, ανταλλάξαμε και λίγες κουβέντες με τον σεφ εκ του μακρόθεν, καθώς βρισκόταν ψηλά στην κουζίνα του, την επόμενη φορά ελπίζω και εκ του εγγύθεν ( υπάρχει τέτοια λέξη ; ).

Η γνωριμία μας - έστω και αργοπορημένη - με το Γελαστό Κρεμμύδι στέφθηκε με επιτυχία.
Εξάλλου, το δηλώνει και η ίδια η λέξη: όταν είσαι γελαστό, τί μπορεί να πάει στραβά ;;

31 Ιαν 2018

Μα επιτέλους! Να πάμε και στη Barbara κάποια στιγμή για burger ρε παιδιά. Ναι, να πάμε. Ψηφίστε. Ψήφιζαν και μετά αναιρούσαν, έδειχναν με το δάχτυλο ξανά Μελίσσια... Έ, έστειλα κι εγώ τις δημοκρατικές διαδικασίες βόλτα και έβγαλα το γιαταγάνι. Σήμερα έχει Barbara. Τέλος.

Τρεις στις τέσσερις φορές, κάπως έτσι αποφασίζω τώρα τελευταία. Απολύτως δημοκρατικά, αν σκεφτείς ότι μετά παίζει η λούπα "γιατί δεν είχαμε έρθει εδώ ( στη Barbara ) νωρίτερα; ". Έλα ντε, γιατί;

Κοντά είναι, σε ήσυχη γειτονιά χαμηλού προφίλ και ελεγχόμενου hype, χωρίς ουρές/ αναμονή/ ανταγωνισμό στο είδος του και με εύκολο παρκάρισμα.

Η Εθνικής Αντιστάσεως θέλει λίγο προσοχή μόνο, ξεκινάει από ψηλά, καταλήγει σε αδιέξοδο σε μια εκκλησία, και συνεχίζει από την άλλη πλευρά που είναι πάλι αδιέξοδο. Μπερδευτήκατε; Κι εγώ την πρώτη φορά. Μετά έβαλα σημάδι το φανάρι στο pet shop και όλα καλά. Βολικότερο πάντως να μην μπείτε με το αυτοκίνητο στην Εθνικής Αντιστάσεως Σαββατόβραδο αν δε θέλετε να κάνετε μανούβρες σαν το blue star στον Αθηνιό τον Αύγουστο.

Δύο επισκέψεις έως τώρα και κατάλαβα πολύ χαλαρά ότι η προτίμηση του κόσμου είναι σαφώς δικαιολογημένη. Και για το στυλάτο του χώρο που αναβαθμίζει την κατηγορία απλό μπεργκεράδικο, και για την σφαιράτη του εξυπηρέτηση ακόμα και under pressure, και για την γευστική vfm κάρτα του (βρείτε την online, επικαιροποιημένη με το τρέχον μενού και τις τιμές του)

Σας παραπέμπω να ξαναθυμηθείτε την κριτική του αγαπητού mavtasou για την λεπτομερή περιγραφή του χώρου κι όχι μόνο, αλλά και την πιο πρόσφατη του jim. Εγώ είδα 2 διαφορετικές όψεις - την ήσυχη σε απογευματινή ώρα καθημερινής και την crowded μεσημέρι Κυριακής. Ο θόρυβος είναι ένα θέμα, αλλά η παρέα πάντα σε κάνει και το παραβλέπεις. Ένα μπράβο για την αυστηρότητα στο θέμα του καπνίσματος που επιτρέπεται μόνο επάνω. Λόγω ύψους και καλού εξαερισμού, ευτυχώς το δηλητήριο δεν φτάνει κάτω.
Πρώτη επίσκεψη μέσα στο Δεκέμβρη ήμασταν 2 άτομα, τη δεύτερη φορά που την περίμενα πώς και πώς, μέσα στον Ιανουάριο 4 άτομα. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται κράτηση.

Την πρώτη φορά:
- Chili con carne (6,80 e)
- Hot Mexican burger (10,80 e)
- Food Porn burger (10,50 e)
- spicy cheddar sauce (0,60 e) αλλά και κέτσαπ/ μαγιονέζα άνευ χρέωσης σε χαριτωμένα φλυτζανάκια!
- 2 Pilsner Urquell draft 300 ml x 3,50 e
- κέρασμα μαστίχα shots
Σύνολο 35,70 e.

Tη δεύτερη:
- Chili con carne
- Mixed salad (7 e)
- Burritos grilled (7 e)
- Tacos beef (6,50 e)
- Argentina burger (10,50 e)
- Food Porn burger (10,50 e)
- Blue Black burger (10,80 e)
- Weihenstephan weiss draft 500 ml 5,50 e
- Radeberger pilsner draft 500 ml 5 e
- 2 κοκτέιλ χ 8 e, La Salida del Sol ( tequila reposado, Aperol, μοσχολέμονο, σιρόπι αγαύης, ginger) και Sangre de la Bruja ( ρούμι, αρωματισμένο κρασί Port, elderflower λικέρ, μοσχολέμονο, ανανάς, σιρόπι αγαύης ) πολύ καλά και τα δύο.
- το ίδιο κέρασμα όπως πιο πάνω. Σύνολο λογαριασμού 85,60 e.

To chili con carne με τον πικάντικο κιμά, τα φασόλια και τη sour cream, πάνω σε ολόκληρη ψημένη πατάτα, πολύ δυνατό, ζεστό και πικάντικο ορεκτικό, προ-τιμήθηκε και τις 2 φορές για την πληθωρική νοστιμιά του. Στην ίδια θέση βάζω και τα τραγανά tacos με τον ζουμερό κιμά τους και με γκουακαμόλε/ iceberg/ κρεμμύδι/ ντομάτα/ κόλιανδρο/ sour cream, να ισορροπούν ωραία όλο το σύνολο. 4 τεμάχια στη μερίδα και δοκιμάσαμε όλοι, πολύ vfm ως επιλογή.
Από τη σαλάτα mixed με την βαλεριάνα και τα ψητά λαχανικά με vinaigrette μουστάρδας είχα αυξημένες προσδοκίες, που διαψεύστηκαν μόνο στο θέμα της λειψής ποσότητας συγκριτικά με τις άλλες σαλάτες που είδα γύρω μου. Γευστικά κατά τα άλλα, πολύ ιδιαίτερη, ελαφριά και ασυνήθιστη. Επαρκεί για 2 άτομα, για 4 όχι.

Για το burritos grilled (επιλέχθηκε ως κυρίως) υπάρχει μικρή αστοχία στην ονομασία καθώς πρόκειται για 1 μόνο τεμάχιο μαλακιάς τορτίγιας με φιλετάκια Black Angus. Aξιοπρεπής μερίδα, εμφανίσιμη, με γκουακαμόλε, sour cream και ρόκα στο πιάτο. Δεν δοκίμασα αλλά το σχόλιο που μεταφέρω έχει να κάνει με τη στεγνότητα στο κρέας και την γενική αίσθηση ότι έλειπε η ζουμερότητα.

Για τον πρωταγωνιστή, το burger, ταυτίζομαι με τους φίλους χρήστες και έχω να πω τα καλύτερα. Κατάφρεσκο ψωμάκι στιβαρό και μαλακό ταυτόχρονα, κακομεταχειριστείτε το, δεν θα διαλυθεί. Βαρύ 200 γρ. καθαρό μπιφτέκι black angus χωρίς προσμείξεις και τσαχπινιές, medium έως medium well ζητήθηκε, και ήταν ακριβώς τόσο όσο. Πρώτη φορά το έφαγα ελαφρώς ροζάκι και ήταν τέλειο. Για τα Food porn, Hot mexican και φυσικά Blue black με το ροκφόρ, που τα δοκίμασα, όλα ένα κι ένα, με πιο ιδιαίτερα τα δύο τελευταία, χωρίς να υπολείπονται τα υπόλοιπα.
Ικανό μέγεθος που σε χορταίνει χωρίς να αγανακτείς να το τελειώσεις, ποιοτικό, νόστιμο και με τα υλικά ταιριαστά και όχι φύρδην μίγδην. Εγώ προσωπικά το burger το θεωρώ τέχνη, και όχι από τις απλοικές. Και η Barbara, oh you Barbara bitch, you got it.

Συνοδεύονται και με ωραίες, αρκετές, και φρέσκιες πατάτες ( που τώρα πια δεν χρεώνονται ) αλλά νομίζω υπάρχει και η επιλογή της σαλάτας ως side. Για τους vegans έχει μια ενδιαφέρουσα επιλογή στο μενού, ωστόσο αυτό που με δυσαρέστησε είναι η μία και μοναδική επιλογή για chicken burger με φιλεταρισμένο μπούτι, που μας περιόρισε τις επιλογές, καθώς προτιμώ/άμε πάντα με στήθος κοτόπουλο.

Νεράκι φέρνουν πάντα εμφιαλωμένο αλλά πρόθυμα και χωρίς κανένα πρόβλημα αντικαθίσταται με κανάτα αρκεί να το ζητήσετε, ενώ διορθώθηκε αβίαστα και η εκ παραδρομής χρέωσή του στο λογαριασμό της 2ης μας επίσκεψης. Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, επαγγελματικού επιπέδου, άμεση και χωρίς ολιγωρίες.

Η Βarbara Que προτείνεται λοιπόν και από εμένα, και σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσει. Η τιμολόγηση είναι η αναμενόμενη γι αυτά που προσφέρει, και ο χώρος σίγουρα θα σας ξαφνιάσει ευχάριστα.
Ήδη κάποιος μου ζητάει να ξαναπάμε.

Πότε θα ξαναπάμε ρε παιδιά;
Έ, άντε, ψηφίστε πότε θέλετε, κανονικά όμως, όχι μουσαντένια.
(πώς έχω μπλέξει έτσι με τους άπιστους;)

26 Ιαν 2018

Η μοναδική περίπτωση που το brunch αναιρεί τον εαυτό του και λέγεται πρωινό πρωινό είναι στις 05.30 τα ξημερώματα.

Αν για παράδειγμα πεις στους φίλους "πάμε στις 05.30 το πρωί για brunch;" θα γελάνε κι οι πέτρες. Άμα όμως τους πεις "μάγκες, ψήνεστε για τσάρκες στις άδειες λεωφόρους, να φάμε το πρώτο πρωινό της χρονιάς αξημέρωτα στου Άκη, να δούμε μετά και την πρώτη ανατολή του 2018 και μετά βουρ για ύπνο, έ, έ; Πόσο πιο εύκολα πείθονται να μείνει το μάτι τους γαρίδα ανοιχτό...

Αυτή την αγαπημένη συνήθεια να είσαι όλη νύχτα έξω την πρώτη του χρόνου, μετά βουρ για πρωινό recovery και για ύπνο στις 8, την έχουμε από παλιά και μάλλον δεν ξεθώριασε και ποτέ, καθώς αυτά τα παλαβά δεν αρέσουν μόνο σε εμένα αλλά και σε αμέτρητους άλλους ανθρώπους που είδα έξω να έχουν γεμίσει ασφυκτικά όλα τα ξενυχτάδικα - πρωινάδικα. Κάποτε ήταν στα μεγάλα ξενοδοχεία, στο TGIF, στα Palmie, αείμνηστες εποχές.

Είπα κι εγώ, το Kitchen Lab που άνοιξε ειδικά για την Πρωτοχρονιά στις 5 το πρωί, θα ήταν πιο χαλαρό εκείνη την ώρα, θα μπούμε με το δεξί πρώτοι, θα χαιρετήσουμε, θα ευχηθούμε, και μόλις πλακώσουν οι ορδές των πεινασμένων θα έχει πια ξημερώσει. Καλά, ναι, οι ορδές ήταν ήδη εκεί και το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις.

Να σου πω λοιπόν ότι πρώτα θα βρεις τραπέζι/ μπάρα/ στασίδι/ καρέκλα/ πολυθρονάκι, είτε κάτω που είναι στριμωχτά και χωροταξικά μπορείς μόνο να περιστρέφεσαι γύρω από τον άξονά σου, είτε επάνω που είναι ήσυχα και λίγο ανετότερα. Μετά θα ασχοληθείς με το τί θα απολαύσεις. Τα επάνω τραπέζια τα μοιράζεσαι με άλλες παρέες και όπου βρεις, ρωτάς ευγενικά και κάθεσαι.
Δεν θα δεις καμία περίτεχνη διακόσμηση ( λόγω ημερών το είχαν πολύ ζεστά στολισμένο ) αλλά πιθανόν θα σε ενοχλήσει το brain washing με τις flat οθόνες ολόγυρα, που προβάλλουν συνεχώς Άκη εδώ, Άκη εκεί, Άκη ολούθε, Άκη παραπέρα.
Εμάς πάντως μας πέρασε απαρατήρητο. Η ατμόσφαιρα πολύ casual και χαλαρή, ωστόσο πάντα υπάρχει ένας άνθρωπος στο χώρο να σε βοηθήσει σε ό, τι ζητήσεις αλλά και να μαζέψει τους δίσκους και να καθαρίσει τα τραπέζια, οπότε και το self service αποκτά ένα άλλο νόημα.

Σύστημα buzzer και εδώ, διαλέγεις ό, τι σου γυαλίσει από τα κατάφρεσκα γλυκά/ κέικ/ κρουασάν/ cupcakes/ πίτες/ σιροπιαστά μπροστά σου ( ποικίλουν αναλόγως μέρας και ώρας ) ή προσπερνάς και επικεντρώνεσαι στο σταθερό μενού. Στην πληρωμή με POS δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, χρόνος αναμονής μέχρι να ειδοποιηθείς για το δίσκο σου, max 10 λεπτά et voila, bon appetit.
Είναι ακριβό το brunch στο Kitchen Lab; Εξαρτάται τί θα πάρεις. Στα πιο κλασικά του πιάτα με τα αυγά, έχει επιλέξει την τιμολόγηση 12 ευρώ γιατί έτσι του αρέσει. Αν κινηθείς όμως πιο έξυπνα, για καφέ, σάντουιτς ή bagel, και pancakes στη μέση, είσαι max στα 12-13 ευρώ. Οι μερίδες είναι μεγάλες - πολύ μεγάλες, χορταστικές, ποιοτικά υλικά και εμφανείς επιρροές από το κλασικό νεο-υορκέζικο στυλ, χωρίς πειραματισμούς, ίσως δε, από τα καλύτερα vfm που έχω βρει έως τώρα.
Οι επιλογές μας, όλες εξαιρετικές και όλες τις προτείνω με το χέρι στο ευαγγέλιο. Πήραμε:

- Bagel με σπιτικό σολωμό Gravadlax, ρόκα, τυρί κρέμα, πάστα horseradish, dijon μουστάρδα και σπιτικό αγγουράκι τουρσί, επιτέλους όχι λύσσα στο αλάτι - ξύδι. Αφράτο κατάφρεσκο το bagel, απίστευτα τρυφερός ο σολωμός χωρίς τσιγκουνιές, απίθανο δέσιμο όλα τα υπόλοιπα υλικά, μην το ζητήσετε με πατατάκια ( μεγάλο φάουλ, λίγες απλές πατάτες έχουν μηδενικό κόστος ) καλύτερη επιλογή ως γαρνιτούρα η σαλάτα ( σε όλα τα σάντουιτς εννοείται ). Τιμή 6,90 e.
- Κοτόπουλο Coronation, με τραγανοψημένο ψωμί, ψητό φιλέτο κοτόπουλο να πρωταγωνιστεί πληθωρικά, ντομάτα, μαρούλι, curry mayo και ένα φοβερό μιξ λιωμένων τυριών. Απίθανο και αυτό, θηριώδης ποσότητα, τα υλικά ξεχείλιζαν, και από νοστιμιά, άστο. Τιμή 6,50 e.
- Παστράμι σάντουιτς που ακόμα το θυμάμαι... πιο εμφανής επιρροή από Katz's Delicatessen για όλους εμάς τους άρρωστους με το παστράμι, δεν υπάρχει, βέβαια στη Νέα Υόρκη αυτό το θηρίο έχει 20 δολλάρια, ενώ εδώ ταπεινά ταπεινά στα 6,50 και ιδού μια οικονομικότατη φαντασίωση ότι τρως στου Katz.
Μέσα σε 2 φέτες προζυμωμένου πολύσπορου ψωμιού απανωτές στρώσεις μοσχαρίσιο παστράμι, αγγουράκι τουρσί, ρόκα, μαγιονέζα και άφθονη μουστάρδα πικάντικη, αυτή με τον κόκκο whole grain να καίγεται η γλώσσα.
- Pancake σοκολάτας, με ganache πραλίνα Nestle dessert και feuilletine ( σπασμένο καραμελωμένο χωνάκι ), πολύχρωμη τρούφα και ολόκληρη σειρά γεμιστής σοκολάτας. Για τα αρρωστάκια της σοκολάτας ο γιατρός συστήνει τη συγκεκριμένη θεραπεία. Δεν είναι pancakes, είναι pancake, ένα μεγάλο παχύ αφράτο κέικ, χωρίς μυρωδιά αυγού, πανάλαφρο, αφρατοψημένο, ξεχειλισμένο υπερβολικά με σοκολάτα. Τα αξίζει τα 8 e, 3 πεινάλες και δεν το καταφέραμε ως ποσότητα!
- 3 καφέδες cappuccino ( small 2,40, medium 3,20 x 2 ) σε πολύ τίμια τιμολόγηση.

Σύνολο για όλα, 35 ευρώ για 3 άτομα, και νομίζω τα όποια σχόλια περί vfm είναι περιττά. Eίναι αλήθεια να απορείς με τη γκρίνια μερικών εκεί στο τριπ, ότι είναι ακριβός ο Άκης και απλησίαστο το brunch του. Τα παιδιά όλα και ευγενικά ήταν, και με χιούμορ και διάθεση να εξυπηρετήσουν όσο αρτιότερα τον κόσμο, και νεράκι σε μεγάλα ποτήρια προσφέρουν, αρκεί να ζητήσεις το καθετί.
Φύγαμε γύρω στις 7, που είχε φέξει κιόλας για να βλέπουμε το δρόμο, έχοντας προηγουμένως ανταλλάξει ευχές και με τον ίδιο τον Άκη που ήταν ήδη εκεί.
Τί κατάλαβα, φεύγοντας για μια ακόμη φορά ευχαριστημένη και ευδιάθετη από τα μαγαζιά του;
Ότι πέρα από μόδες, αν αξίζεις και ψάχνεσαι διαρκώς για να βελτιώνεσαι, αν ακούς και αφουγκράζεσαι, αν είσαι κοντά στον κόσμο, ο κόσμος δεν θα σε αφήσει να πέσεις.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί ούτε η κοσμοπλημμύρα, ούτε η μαζικότητα, γιατί η ποιότητά του δεν με έχει απογοητεύσει, και επειδή δεν είμαι και μακριά, μπορώ εύκολα να πηγαίνω συχνά, ξέροντας ότι η συγκεκριμένη επιλογή δεν έχει πλέον κανένα ρίσκο για εμένα. Απλά αποφεύγω μέρες/ ώρες αιχμής.
Είναι από τα αγαπημένα μου brunch οπότε και το προτείνω με μεγάλο ενθουσιασμό!

20 Ιαν 2018

Με μεγάλη χαρά βλέπω να πολλαπλασιάζονται το τελευταίο διάστημα τα μικρά ρομαντικά cafe bistrot σε κρυφά απόκεντρα σημεία και να ξαναζωντανεύουν γειτονιές που βρίσκονταν σε χρόνιο λήθαργο.
Η Βανίλια είναι πρόσφατη τυχαία ανακάλυψη στη Νέα Ερυθραία, η οποία πήρε το χώρο του μεζεδοπωλείου Ατταλλιώτικο που έκλεισε και τον μεταμόρφωσε κυριολεκτικά σε ένα κουκλίστικο ρομαντικό μικρό ερωτεύσιμο καφεγλυκοπωλείο, σαν αυτά που συναντάς πχ στη Βιέννη ή στο Παρίσι. Μυρωδιές βουτυρένιων μπισκότων και σπιτικών γλυκών, πολυθρονάκια δίπλα στο τζάκι, παντού λευκό να σε χαλαρώνει, σερβίτσια άλλης εποχής, γνήσια ευγενική εξυπηρέτηση, 100% άκαπνος ο μέσα χώρος. Τελειότητα.
Και οικειότητα σαν να βρίσκεσαι στο σπίτι σου. Δεν κρύβω ότι οι μεγάλες καφετέριες με τη δυνατή μουσική, το απρόσωπο σέρβις και το ανεξέλεγκτο ντουμάνι, με έχουν από καιρό κουράσει.

Μέσα σε 2-3 απανωτές μας επισκέψεις μέσα στις γιορτές ( στείλαμε και φίλους μας και ξετρελάθηκαν ) απολαύσαμε την υπέροχη ατμόσφαιρά του και Χριστουγεννιάτικη, δοκιμάζοντας ροφήματα και κατάφρεσκα χειροποίητα γλυκά.
Όλα είναι μπροστά στα μάτια σου για να διαλέξεις, η ποικιλία δεν είναι μεγάλη αλλά εγγυημένα δεν θα απογοητευτείς. Θα σταθώ στις ζεστές σοκολάτες με ιδιαίτερες γεύσεις ( δοκίμασα αυτήν με γεύση τσουρέκι ), στα smoothies αλλά και στα τσάγια - βότανα σε πολύ καλές τιμές ( προτείνω το "μυθικό βουνό"). Να δεις και την ξεχωριστή βιτρίνα με τα δικά τους λικέρ σε ρετρό μπουκάλια.
Ζαχάρωσα ένα ψηλό σαν panettone κέικ με μπαχαρικά, και δοκίμασα μικρά μπισκοτάκια βουτύρου ( συνήθως κερασμένα ) αλλά και cookies για τον καφέ.
Βουτήξαμε επίσης τα κουτάλια μας στο cheesecake oreo, σε μια πανάλαφρη lemon pie με μαρέγκα και σε μια τάρτα nutella και ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο. Τιμές ελαφρώς ανιούσες, γύρω στα 4,50 με 5 ευρώ. Αν θελήσετε κάτι αλμυρό, θα βρείτε και κάποιες πίτες, σάντουιτς και quiche lorraine το πρωί, αργότερα ίσως όχι.

Αν λοιπόν:
Eίσαι τύπος πρωινός και θες να ξεκινήσεις τη μέρα σου δυναμικά με όμορφη διάθεση...
Είσαι εκείνη που έχει πάντοτε στη τσάντα της ένα βιβλίο λογοτεχνικό να σε συντροφεύει...
Είσαι μαζί με την κολλητή σου και θέλετε ένα καλόγουστο cafe για να κουσκουσέψετε...
Είσαι ένας μοναχικός κύριος με την εφημερίδα και την καμπαρντίνα του...
Είσαι με το έτερον ήμισυ και θέλετε να ζουζουνέψετε...
Είσαι κάτοικος των πέριξ περιοχών... τότε,

Η Βανίλια σε περιμένει.

14 Ιαν 2018

Έχεις λοιπόν να διαχειριστείς την κενότητα ενός μεγάλου χώρου, και τα αντικείμενα που πρέπει να διώξεις είναι περισσότερα από αυτά που θα κρατήσεις. Αυτό λέγεται Ζεν. Τα κλειδιά σου: απλότητα, αρμονία, γαλήνη. Φτιάχνεις το χώρο ώστε να αναπαριστά τη φύση, φυτά που να θυμίζουν τους κρεμαστούς γιαπωνέζικους κήπους και χάρτινα σουπλά ανάλογου ύφους, αφήνεις το φυσικό φως να κάνει τη δουλειά του, το γλυκαίνεις με κεριά, βάζεις στην παλέτα σου το πράσινο χρώμα παντού και υλικά όπως η ψάθα, το μπαμπού και το ακατέργαστο μάρμαρο.... Καλωσόρισες στη Ζεν πλευρά της Λεωφόρου Γαλατσίου.

Οι Λεύκες απέκτησαν αδελφάκι - όχι δίδυμο - και το opening στις 29/12 μάλλον έπεσε σαν κομήτης, αν κρίνω ότι το επισκεφθήκαμε στις 30/12 νωρίς το μεσημέρι μιας και η περιέργεια χτύπησε κόκκινο. Λέει ότι είναι εστιατόριο για πρωινό και brunch, μα σερβίρει και το βράδυ, με διαφορετικό φυσικά μενού, να θυμάσαι ωστόσο σε κάθε περίπτωση να βάλεις από δίπλα και τη λέξη gourmet.

Πίσω από τη βαριά σιδερένια πόρτα, μπαίνοντας θα δεις ένα μεγάλο αίθριο με 3-4 ροτόντες στο κέντρο και με μεγάλες ραφιέρες αριστερά-δεξιά με τοποθετημένα όλα τους τα σκεύη και τα σερβίτσια. Τα κρεμαστά ψάθινα φωτιστικά και τα κασπώ αναβοσβήνουν αμέσως στο μυαλό σου τη λέξη "ζεν".
Η υποδοχή ήταν εξόχως θερμή, μιας και ήμασταν από τους πρώτους πελάτες, και μας δόθηκε η επιλογή να διαλέξουμε εμείς το τραπέζι μας. Οι αποστάσεις μεγάλες, και τα ίδια τα τραπέζια τεράστια, των 8 ή και 10 ατόμων, με πολύ άνετα καθίσματα. Στο βάθος της αίθουσας, που είναι και το πιο όμορφα διακοσμημένο, υπάρχει ένα μακρόστενο τύπου μοναστηριακό για 12 άτομα, ονειρεμένο... και η περιγραφή μου μάλλον θα το αδικούσε. Άλλα τραπέζια ξύλινα και άλλα ( σαν το δικό μας ) μαρμάρινα, προσοχή στο ακατέργαστο σχήμα και στο τελείωμά τους γιατί είναι τραχύ και αιχμηρό. Όλα με το γλαστράκι τους και με γυάλινα διακοσμητικά.
Υπάρχει ένας ακόμη χώρος στα αριστερά, με τη μεγάλη ανοιχτή τους κουζίνα, ένα ακόμη ξύλινο μοναστηριακό τραπέζι, τις βιτρίνες με τα ποτά και τον επάνω όροφο με τα wc που είχαν λίγο απεριποίητη εικόνα.
Θεωρώ ότι σίγουρα θα γίνουν προσθήκες και βελτιώσεις, πχ στην πρόσοψη ( απλή τζαμωτή από την προηγούμενη χρήση ) και στο ασπρόμαυρο πάτωμα-σκάκι που μου φάνηκε παράταιρο με το υπόλοιπο σύνολο.
Δεν θα χαρακτήριζα το χώρο "ζεστό", ούτε και θυμίζει σε τίποτα τις Λεύκες, ωστόσο σου γεννάει μια απίστευτη ηρεμία να μείνεις ώρες εκεί, μια τάση φιλοσοφίας ή διαλογισμού. Και δεν θα παραξενευόμουν να έβλεπα σε κάποια γωνιά κι έναν αληθινό φιλόσοφο ή έναν yogi.

Για το βραδυνό μενού θα έχουμε σύντομα το ανάλογο ρεπορτάζ σε επόμενη κριτική! Εγώ θα σας πω για το brunch menu που δοκιμάσαμε εμείς, στο οποίο είδα πληθώρα σε κλασικά ή πιο ψαγμένα ροφήματα ( single estate espresso της Taf, premium estate handcrafted φίλτρου, τσάι Suki ), σοκολάτες, αναψυκτικά, μπύρα, κρασί αλλά και φυσικούς ενεργειακούς χυμούς και smoothies ( 6- 6,50 e, ακριβά! ).
Τις υπόλοιπες επιλογές, σε αυγά - ψωμιά - σαλάτες - γλυκά, τις είδα πολύ περιορισμένες και ευελπιστώ ότι αργότερα ο κατάλογος θα εμπλουτιστεί.
Οι τιμές δεν είναι αντίστοιχες με το τυπικό brunch που γνωρίζω, είναι ακριβές, και οι ποσότητες επίσης δεν συμβαδίζουν με αυτό που θα ήθελες, είναι πιο συρρικνωμένες. Άρα για να χορτάσεις επαρκώς ( και να μην σε τραβήξει ο ούριος άνεμος δίπλα στις Λεύκες ) πρέπει να ξοδευτείς αρκετά. Οι γεύσεις όμως και τα διαλεχτά τους υλικά, πλησιάζουν το τέλειο ( με μία εξαίρεση ).

Δοκιμάσαμε:
- Mονό espresso 2 e, διπλό 2,50 e, διπλό cappuccino 3,80 e, με τα οποία μας έφεραν και μερικά μικρά cookies, νοστιμότατα.
- Scrambled αυγά, με ξεροψημένο guanciale, πολύχρωμα ντοματίνια και πικάντικο μαιντανό ( 8 e ). Έρχεται ένα τηγανάκι με σωστά ψημένα τα αυγά ( όχι στεγνά, όχι άψητα όπως Λονδίνο μεριά ), πολύ πολύ νόστιμα αλλά η ποσότητα πάρα πολύ μικρή.
- Φοκάτσια με χοιρινό κιμά, ψητή ντομάτα, καπνιστό τυρί και σάλτσα κακάο chili ( 8,50 e, επίσης μέτρια ποσότητα ). Δική μου περίεργη επιλογή, τί γεύση να έχει άραγε αυτό το κακάο τσίλι; Θεική. Πρόκειται για καλαμποκίσιο ψωμί ψημένο σε φούρνο, με όλα τα υλικά επάνω του, που ξαπλώνει σε αυτή την γλυκοπικάντικη σάλτσα. Κυριαχεί η γεύση του κακάο, εντελώς ασυνήθιστη γεύση, μου άρεσε πάααρα πολύ.

- Croque madame με τηγανιτά αυγά και ιταλική coppa ( 9 e,........... ). Εντελώς πειραγμένη εκδοχή του γνωστού κροκ μαντάμ, είναι σαν ανοιχτό τοστ ( και εδώ με δικό τους ψωμί ), με δύο αυγά από πάνω και λεπτές φέτες του αλλαντικού coppa που γευστικά θυμίζει το προσούτο crudo, χωρίς όμως τυρί ή μπεσαμέλ. Υπήρχαν μόνο μερικές ροζέτες από μια πορτοκαλί μαρμελάδα που δεν αποκωδικοποίησα γευστικά. Καλό, αλλά όχι για 9 ευρώ!
- Βrioche burger ( 11 e ) με μοσχαρίσιο black angus μπιφτέκι 180 γρ. Καταπληκτικό δικό τους ψωμάκι ( όπως μου είπε ο κύριος Τάσος Ντούμας, το ζυμώνουν μαζί με κινόα, και όλα τα ψωμιά στο μενού είναι δικής τους παρασκευής - έχουν δικό τους ζυμωτήριο μέσα στις Λεύκες ), ωραίο το μπιφτέκι ψημένο medium well, λόλα, ντομάτα, τυρί, καραμελωμένα κρεμμύδια, πολύ νόστιμο αποτέλεσμα. Εξαιρετικές και οι πατάτες σε κύβους με τη μαγιονέζα από δίπλα. Πάλι εδώ η τιμή, είναι τσιμπημένη!

- Η λάθος επιλογή μας ήταν τα pancakes, θα τολμήσω να πω ότι ήταν ένα κακό πιάτο.
Εξηγώ: 2 μόνο pancakes για 8 ευρώ, ακούγεται κάπως. Αλλά και η γεύση δεν ήταν καλή. Εξωτερικά είχαν αρπάξει, εσωτερικά μύριζαν έντονα αυγουλίλα. Το μέλι ήταν ελάχιστο και δεν το καταλάβαμε γευστικά. Η μπανάνα σε φέτες στην μια άκρη της πιατέλας, λίγο τριμμένο φυστίκι στην απέναντι γωνία, δύο blueberries και μεγάλη ποσότητα από ωμές νιφάδες βρώμης. Όλο μαζί άφηνε μια πικρίλα στο στόμα. Δεν το προτείνω. Το πήραμε τελευταίο και κάπου εκεί μου μπήκαν οι ιδέες.

Σύνολο brunchoλογαριασμού 53 e για 3 άτομα, τα οποία θεωρώ πάρα πολλά. Βέβαια brunch πλέον βρίσκεις παντού ακόμα και με 10 ευρώ. Στις Lefkes θα δοκιμάσεις διαφορετικά πράγματα, και υπάρχουν κι άλλα που είδα και μου φάνηκαν λιγουρευτά. Ωστόσο κάποια πιάτα ίσως πρέπει να τα ξαναδούν πιο προσεκτικά, και ποσοτικώς και γευστικά. Εξάλλου μόλις άνοιξαν!!
Αν οι τιμές δεν σας ξενίζουν και θέλετε γεύσεις πιο πρωτότυπες και πειραγμένες από το συνηθισμένο, σας το προτείνω. Απλά, όχι τα pancakes.

Φεύγοντας γύρω στις 7 από εκεί, έβαλα το σχέδιο σε εφαρμογή. Ήταν Σάββατο, ήταν τέλος του χρόνου, θέλαμε μια ακόμη ανάμνηση τρέλας, κράτηση δεν είχαμε... μια εξωτική δύναμη μας έσπρωξε δίπλα στις Λεύκες. Στην είσοδο ήταν ο Τάσος, μιλώντας με κάποιους υπαλλήλους. Μόλις μας είδε να πλησιάζουμε, κάλμαρε κι έβαλε τα γέλια.... Με έπιασε από το μπράτσο και μου είπε " καλά, εσύ πόσο Λεύκες είσαι τελικά;"
Δεν έχουμε κράτηση, του απάντησα. - Πες τους μέσα να σου βρουν ένα τραπέζι και γρήγορα. Πες τους είναι εντολή του Τάσου....

Ε, τα υπόλοιπα που ακολούθησαν, τα ξέρετε....

09 Ιαν 2018

Εσύ, πόσο Λεύκες είσαι τελικά ;;

( βάλτε λικέρ, φτιάξτε αφέψημα, επίκειται δοκίμιο. Το πρώτο της χρονιάς, έτσι βρε για το καλό! )

Σε αυτό το φιλοσοφικό ερώτημα του Τάσου, οφείλεις μια ειλικρινή απάντηση στον εαυτό σου, που να αιτιολογεί το πώς ακριβώς κατάφερες βρε θηρίο μέσα σε ένα και μόνο απόγευμα να γευματίσεις στις Lefkes και back to back στις Λεύκες...

Και να λοιπόν που ήρθε και αυτή η μαγική η ώρα, στις στολισμένες Λεύκες των Χριστουγέννων.
Ό, τι έχεις ακούσει ή διαβάσει εδώ αγαπητέ μου, ισχύει, και ό, τι δεν μπορείς να φανταστείς, διπλασίασέ το και θα ζωντανέψει μπροστά σου, μόλις διαβείς το μονοπάτι με τις κολοκύθες.
Καμία λογοτεχνική περιγραφή και καμία καλλιτεχνική φωτογραφία δεν θα μπορέσει να αποτυπώσει το μοναδικό feeling αυτού του υπέροχου κουκλόσπιτου για ανθρώπους όπου η μαγεία είναι εντελώς αληθινή!!
Ξέρω τί θα μου πεις. Είναι βαρυφορτωμένο, είναι στριμόκωλο, θα φέρεις άπειρες σβούρες για να το παρκάρεις το ρημάδι, θέλει κράτηση μια βδομάδα πριν και βάλε, είναι ακριβό, ο Τάσος είναι κάπως, χρεώνει το ψωμοσάκουλο χρυσάφι και η λέξη κέρασμα είναι error 404 file not found. Θα συμφωνήσω.
Αλλά μόλις χαιρετηθείς με το λευκό αρκουδάκι ανεβαίνοντας προς το εσωτερικό, όλαααα αυτά αγαπητέ θα τα έχεις ήδη ξεχάσει.

Μέσα στον εορταστικό Δεκέμβρη, που ευτυχώς μόνο ευχάριστες γευστικές εκπλήξεις επεφύλαξε στη γράφουσα και το σύνηθες ύποπτο παρεάκι της, οι Λεύκες έμελλαν να γίνουν το πρώτο και το τελευταίο εστιατορικό "παρών", που άνοιξε και έκλεισε το μήνα, με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Κι αν η 2η επίσκεψη μένει προς το παρόν ένα μικρό αίνιγμα που θα λυθεί στην επόμενη κριτική, η 1η πανηγυρική ( και θηριώδης αν μη τί άλλο ), έγινε στις 8/12/17 ( άντε γειά '17 και δε θα μας λείψεις ) με την απαρτία των 6 σε τρελά γελαστά πεινασμένα κέφια. Οι σεσημασμένοι, με το λάβαρο του αρχηγού συντόνισαν παραγγελία και οι υπόλοιποι απλά αφέθηκαν στο γευστικό όργιο, έεε συγνώμη στην γαστριμαργική ιεροτελεστία. Η live μουσική έντυσε λίγο πιο ανάλαφρα την βραδιά, δίνοντας και το στίγμα των εορτών που έρχονταν.

Φυσικά και δεν μου άρεσαν όλα στον ίδιο βαθμό, φυσικά και υπήρξαν μικροαστοχίες. Όμως, το πολύ υψηλό συνολικό επίπεδο δεν με αφήνει με καμία δυσαρέσκεια που να μου κλονίζει το σχεδόν άριστο αποτέλεσμα που αποκόμισα και στις 2 επισκέψεις μου.

Το μενού παίζει μαζί σου, όπως και τα παιχνίδια γύρω σου. Εμείς, ως συνήθως, απλώς τσιμπήσαμε, με μια συγκρατημένη παραγγελία 13 πιάτων και 2 γλυκών. Δεν ξέρω τί φαντάζεσαι για εμάς, αλλά δεν είμαστε παλαιστές του σούμο και επίσης δεν τα καταφέραμε όλα και κάποια τυχερή πήρε πακέτο για το σπίτι ( guess who ).

Πολύ σωστό βρήκα το ερώτημα περί εμφιαλωμένου ή κανάτας ( άλλο σχέδιο κάθε φορά ), όχι σωστό το 1,60 / άτομο για ψωμί ( 6 χ 1,60 = 9,60 e, δαγκώνει... ). Όμως, το 1,5 κιλό χειροποίητου δικού τους ψωμιού, σε 3 διαφορετικές παραλλαγές, απλώς τα σπάει γευστικά, και η συνοδεία του ( πάστα πανσέτας με καυτερό τσίλι και δροσερό αλειφωτό τσοπανοτύρι ) είναι η εισαγωγή που σε βάζει στο κλίμα. Ωστόσο μην φας πολύ, εγώ παρασύρθηκα και μετά το μετάνιωσα. Πάντως στο θέμα ψωμί παίζουν πολύ καλά - κράτα το στα υπόψιν.

Ξεκινήσαμε με τη σαλάτα Λεύκες ( 8,90 e ) με φρέσκια ανάμικτη πρασινάδα, καρέ ντομάτας, καλαμπόκι, τριμμένο τυρί, μίνι δικό τους ρολό κοτόπουλο κομμένο ροδέλες, πούδρα από τριμμένο φυστίκι Αιγίνης και τραγανά στικς πατάτας για κριτσανιστή αίσθηση. Ωραία και η σως. Πλήρης και χορταστική σαλάτα, και για τα 6 άτομα, ποσότητα και γεύση δικαιολογούν την τιμή της. Ένστασή μας εδώ, το προπολεμικό σχέδιο της γαβάθας που τη σερβίρουν, την αδικεί οπτικά!

Κατόπιν, ένα υπέροχο αέρινο χούμους. Λείο, καλοδουλεμένο, ανεπαίσθητα σκορδάτο, δροσερό, πάρα πολύ καλό. Καλή ποσότητα, με τραγανή αραβική σε τριγωνάκια στο πλάι, εδώ ήταν που εγώ ξεγελάστηκα με το ψωμί, αλλά ας όψεται. Τιμή 6,20 e.

Ύστερα βγήκαν τα άρματα μάχης από τον ξυλόφουρνο. Η Φωλιά κανταιφιού, με γέμιση κιμά κοτόπουλο, πικάντικη γραβιέρα Αμφιλοχίας ( αγαπημένη ) και σπιτική μπεσαμέλ. Είναι 1 τεμάχιο μικρό, συνοδεύεται από λίγη πρασινάδα. Είναι ορεκτικό οκ, είναι μικρό οκ, η τιμή όμως των 6 e θα μπορούσε να δικαιολογήσει 2 τεμάχια στη μερίδα. Αγωνιστήκαμε να σταυρώσουμε μια πλήρη μπουκιά ο κάθε ένας μας, όμως θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ.

Η Φουρνιστή 2 πάλι, αποδείχτηκε πολύ χορταστική, και στο μάτι και γενικώς. Η μακρόστενη σαν φοκάτσια ζύμη της, λεπτή και πολύ τραγανή, φορτωμένη με γλυκιά μελιτζάνα και ντοματίνια, τρίματα φέτας, λίγη πρασινάδα, μπουκιές χοιρινού και ελαφριά μαγιονέζα, είναι μια ωραιότατη εκδοχή μεσογειακής πίτσας με γεμάτη γεύση. Γενικώς άρεσε και σε εμένα άρεσε πάρα πολύ ( 9,50 e ).

Ιαχές και αλαλαγμοί ακούστηκαν μόλις ξεπρόβαλε το μαντεμένιο σκεύος με τα τσιτσιριστά χοιρινά φιλετάκια στην εθιστική γλυκοκαυτερή τους σάλτσα, που μας θύμισε έντονα, και όχι άδικα, το ψαρονέφρι μάνγκο λίγο καιρό πριν στο Dos Hermanos. Είχε από πάνω και κάτι λευκό ( τυρί; σως; δεν το πρόσεξα. ) Πάντως καταγγέλλω ότι εθίστηκε στη γεύση τους ακόμα και αυτή που δεν πλησιάζει στη ζωή της τα καυτερά. Ιδιαίτερος μεζές, τον ζητάτε συνθηματικά ως "σούφρα του πασά" ( 8,30 e ).

Το συκώτι γάλακτος, ψημένο στα κάρβουνα, μου άρεσε αρκετά, αν και το ήθελα ένα κλικ πιο ζουμερό. Η μαρμελάδα καραμελωμένων κρεμμυδιών δεν επαρκεί ενώ ένα είδος σπογγώδους μπομπότας ( ό, τι κοντινότερο έχω σε περιγραφή ) στο οποίο επάνω ήταν τοποθετημένο, το έκανε πιο ενδιαφέρον. Πάντως φαγώθηκε ευχάριστα, και ίνες δεν βρέθηκαν ( 8,30 e ).

To κοντοσούβλι Μετσόβου ( 8,90 e, σερβίρεται χαριτωμένα σε μινιόν πάγκο ) ήταν για μένα το πρώτο αδύναμο πιάτο. Ασυναίσθητα μου ήρθε στο μυαλό το much ado about nothing και τελικά, μάλλον, έχω άλλο στάνταρ κοντοσούβλι στο μυαλό μου, πιο χωριάτικο και πιο ρουστίκ σε ψήσιμο και γεύση. Το δοκίμασα, το ξέχασα γρήγορα και αυτή είναι η δική μου υποκειμενική άποψη. Θεωρείται εμβληματικό τους πιάτο και είναι μαριναρισμένο σε ντοματόξυδο, λάδι, κύμινο και κόλιανδρο.

Το δεύτερο αδύναμο πιάτο ήταν τα μίνι κανελόνια με κιμά, πάνω σε κρέμα τυριού και ντίξελ μανιταριού. Αυτό το τελευταίο, ακατανόητο γευστικά πράγμα, μου / μας κατέστρεψε ένα αρκετά συμπαθητικό πιάτο. Καλοί μου άνθρωποι, αφαιρέστε το ντίξελ που θυμίζει χαλασμένο χώμα και βάλτε κάτι άλλο σαν χαλί. Ή μην βάλετε τίποτα. Τα κανελόνια από μόνα τους είναι πολύ καλά ως έχουν! ( 9,10 e ).

Διάλειμμα για διαφημίσεις. Απώλεια 1 ντομάτας.
Μοσχαρίσια μάγουλα, μαγειρεμένα σε μαύρη μπύρα. Με κρέμα πατάτας ( πες το νερουλό πουρέ ) και μαρμελάδα ντομάτας ( πες το νερουλή σάλτσα που δεν έδεσε ). Είναι στα ορεκτικά, έχει τιμή κυρίως πιάτου ( 10,50 e ) και αστεία ποσότητα για προνήπιο. Βρε πού είναι τα μάγουλα; πού κρύφτηκαν βρε τα μάγουλα; Πουθενά. Απλά, μην το πάρετε. Delete.

Aκολουθεί το βαρύ πυροβολικό, ή αλλιώς, αυτά αν δεν τα δοκιμάσετε, χάσατε.
Καπελάκια, ριζότο, κριθαρότο, καπελάκια ( ε ναι, δις ). Με αυτή τη σειρά. Εδώ θα πρωτοτυπήσω, δεν έχω περιγραφές. Μπορείτε να τις διαβάσετε σε προηγούμενες κριτικές. Εδώ υπάρχει συναίσθημα, ερωτισμός, ένταση, γευστική κορύφωση, χαλάρωση, και πάλι από την αρχή.
Οι 2 μερίδες καπελάκια μοιράστηκαν ευλαβικώς και καταναλώθηκαν με ιερή κατάνυξη. Το ριζότο μανιταριών με το τρουφόλαδο που τρελαίνει κόσμο και το απίστευτο κριθαρότο με τις μελωμένες μπουκιές μοσχαριού, ήρθαν τελευταία στο τραπέζι και αδικήθηκαν κατάφωρα, λόγω πλήρους κορεσμού στα όρια του Big Bang. Η τυχερή c'est moi πήρε το πακέτο.
( τιμές 2χ 9,30 τα καπελάκια, 12 το ριζότο, 13 το κριθαρότο. Απόλυτο vfm σε γεύσεις και ποσότητες ).

Στα γλυκά, τους βρήκαμε σε άτυχη μέρα. Σημαντικές ελλείψεις, και στο πινακάκι τους υπήρχαν μόλις 7 επιλογές, εκ των οποίων καταλήξαμε σε:
- Τάρτα lime ( 5,50 e )
- Γεμιστό Oreo ( 6,50 e )
Αμφότερα πολύ καλά, μεγάλες ποσότητες, ωραίες γεύσεις. Προσωπικά λάτρεψα το δεύτερο ως λάτρης του καφέ, για την έντονη espresso γεύση του και φυσικά γιατί περιέχει παγωτό!

Ήπιαμε 4 coca zero, 1 coca light, 1/2 kg βιολογικό ροζέ πολύ ωραίο, 1 ξυνόνερο και 6 σφηνάκια sorbet λεμονιού κερασμένα ανάμεσα σε αλμυρό και γλυκό.
Εκτοξευθήκαμε στα 160 ευρώ σύνολο ( 27 e / άτομο ), ποσό που το θεωρώ λογικό για όλα αυτά και που θα μπορούσε ίσως να είναι ελάχιστα παρακάτω.

Η έλλειψη κεράσματος, σε τέτοιο λογαριασμό, σίγουρα ξενίζει τον κάθε ένα και εμένα μαζί. Όχι μόνο για τις Λεύκες, αλλά και για το δικό μου λατρεμένο στέκι που έχει την ίδια λάθος τακτική ( αν και πρόσφατα έκανε μια θεαματική κίνηση ματ και μας έστειλε αδιάβαστους ).
Όμως... οι Λεύκες είναι οι Λεύκες. Δεν πας για το κέρασμα. Σκοπίμως δεν αναφέρομαι στη δεύτερη επίσκεψη, καθώς το μόνο νέο πιάτο αυτής της φοράς ήταν η τεράστια χοιρινή που μου άρεσε πάρα πολύ. Τη φορά αυτή, δεν ήρθε ούτε και το σορμπέ. Και λοιπόν;

Οι Λεύκες για μένα κατατάσσονται σε εκείνη την κατηγορία εστιατορίου, που δεν μπορείς εύκολα να γκρινιάξεις γιατί νιώθεις ότι θα είσαι άδικος. Η συνολική παροχή υπηρεσιών, το ανεβάζει σε μια ξεχωριστή εμπειρία που δεν απαιτείς να είναι πάντα τέλεια, αλλά που θα σου αφήσει κάθε φορά την προσμονή να επιστρέψεις. Σωστή επιλογή πιάτων, θετική διάθεση, καλή παρέα... Αρκούν!! Και χαίρομαι που το έζησα όχι μία αλλά δύο φορές και τόσο σύντομα.

Και επιστρέφω στο αρχικό ερώτημα: εσύ, πόσο Λεύκες είσαι τελικά ;

Εύχομαι θερμά Καλή Χρονιά στην κοινότητα των καλοφαγάδων μας, ψηφοφόρων, αναγνωστών και συγγραφέων!! Εις υγείαν των νέων γευστικών συγκινήσεων του 2018!!

To be continued...

27 Δεκ 2017

"Βρίσκεσαι στην Κηφισιά, ένα κρύο Σαββατιάτικο βράδυ με ψιλόβροχο. Δεν φανταζόσουν ότι τόσο κοντά στις δύο πολύβουες λεωφόρους, κρυμμένο μέσα σε παλιές Κηφισιώτικες κατοικίες, στο τέρμα του αδιεξόδου, είναι αυτό το ταβερνάκι που μετράει ήδη 3 γενιές.
Το παρκάρισμα φάνηκε αμέσως πως θα σε δυσκολέψει, θα περπατήσεις και 500 μέτρα από το αμάξι σου, μαζί με τους κυρίους με τα δερμάτινα και τις κυρίες με τις γούνες που ξεπροβάλλουν από τα γύρω στενά και όλοι κατευθύνονται εκεί, για την καλή Σαββατιάτικη έξοδό τους.
Θα έχεις προνοήσει για κράτηση. Γιατί θα δεις 4 γενιές να γεμίζουν όλα τα τραπέζια του Βάθη, παππούδες, θειάδες, γονείς, παιδιά, εγγόνια, όπως τότε που ήσουν κι εσύ παιδί και σε έβγαζαν οι γονείς σου για φαγητό.

Τί σημαίνει καλή Σαββατιάτικη έξοδος σε αυτό το πάγωμα του χρόνου;
Οικογενειακή ταβέρνα, μεσόκοπα γκαρσόνια με φρεσκοσιδερωμένη στολή, εξ αποστάσεως στιβαρή αντιμετώπιση του πελάτη αλλά και χαμόγελο σε εκείνον που τους τιμά για χρόνια. Καλό ελληνικό φαγητό, φρεσκομαγειρεμένο, νόστιμο, σε χορταστικές μερίδες. Καλό χύμα κρασί, άφθονο καψαλισμένο ψωμί, φρέσκιες πατάτες, φαγητό που θα δώσεις στα παιδιά σου.

Ο χώρος δεν έχει στολίδια να σε εντυπωσιάσει. Έχει κρασοβάρελα, μπακίρια, είδη λαικής τέχνης, λευκά τραπεζομάντηλα. Έχει και ραμποτέ χωρίσματα μεταξύ των τραπεζιών, για να αφοσιωθείς στην παρέα σου και όχι στο κινητό σου, και για να μην κρυφακούς τους διπλανούς. Είναι καθαρός, απλός και όμορφος. Και ζωντανεύει από το πολύβουο μελίσσι χωρίς αυτός ο θόρυβος να σε ενοχλεί.

Ο κατάλογος δεν έχει πάρα πολλά, αλλά έχει αυτά που φαντάζεσαι και λίγα ακόμα.
Είναι μια χειρόγραφη μπρος - πίσω πλαστικοποιημένη καρτέλα στην οποία προστίθενται και πιάτα ημέρας. Οι τιμές δεν είναι οι φθηνές, δεν είναι όμως και της Πάρνηθας. Για την Κηφισιά και για τη δεδομένη ποιότητα, για μένα είναι τίμιες.
Καθώς μελετάς, θα έρθει το καλαθάκι με το καψαλισμένο ψωμί, γιατί ξέρουν ότι σίγουρα θα παραγγείλεις το τζατζίκι τους το σπιτικό (4,40 e ). Θα έρθει και το εμφιαλωμένο νερό ( 1,50 e ).

Αν θες μαμαδίστικα μαγειρευτά όπως τα ρεβύθια, η ψαρόσουπα, ο κόκορας με τα μακαρόνια και τη μυζήθρα, τα σουτζουκάκια, καλώς όρισες. Αν θες αγριογούρουνο στιφάδο, αρνάκι στη λαδόκολλα, πίτες, γίγαντες, λουκάνικο πρασσάτο, να έρθεις να τα γευτείς.
Αν έχεις καψούρα με τα ψητά στα κάρβουνα, τα μεζεδάκια και τα διάφορα μπινελίκια, είσαι στο σωστό μέρος. Αν πάλι έχεις έρθει για μοντερνισμούς, δημιουργικές πινελιές και πειραματικά πράγματα, να φύγεις και να πας αλλού. Ξέρεις, κι εμένα μου αρέσουν αυτά. Αλλά εδώ, πώς να στο περιγράψω... θα γευτείς τις μνήμες σου.

Θες να με ακούσεις; Ξεκίνα με καψάλα και τζατζίκι. Θα σου έρχονται μία μία οι μνήμες.
Δοκίμασε και Μαστέλο Χίου ψητό με το λεμονάκι του ( 5,50 e ). Επ'αυτού δεν έχω παιδική μνήμη, αλλά ήταν καταπληκτικό. Φρόντισε να προλάβεις και το - δικής τους παραγωγής - κοκορετσάκι φούρνου από μικρές συκωταριές γάλακτος ( 11 e ). Είναι ό, τι πιο τρυφερό και ελαφρύ έχεις δοκιμάσει. Έχει συνοδεία του υπέροχες - αλλά λίγες - μελωμένες πατατούλες φούρνου.
Αν σου αρέσουν τα διαφορετικά, όπως και σε εμένα, σου προτείνω την χοιρινή καπνιστή μπριζόλα ( 10,80 e ). Δεν θα μπορείς να το περιγράψεις επακριβώς, αλλά η γεύση του θα είναι κάτι πολύ τρυφερό και μυρωδάτο, ανάμεσα σε κρέας και καπνισμένο αλλαντικό. Στο πιάτο σου θα έχεις και άφθονες φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Κράτα μερικές, θα σου χρειαστούν.
Όσοι γνωρίζουν τον Βάθη, θα σου πουν ένα και μόνο μυστικό: Xουνκιάρ πολίτικο. Κι εμείς με αυτό το μυστικό ήρθαμε. Είναι ιεροσυλία να στο περιγράψω, γι αυτό θα σε αφήσω να το φαντασιωθείς ( αγαπητέ fratello εύστοχη η προτροπή αυτή ).
Και όταν δεδομένα θα έχεις τελειώσει πρώτον τον πουρέ μελιτζάνας και θα σου έχει μείνει ακόμα κι άλλο μοσχαράκι ( γιατί είναι κιμπάρικη η μερίδα ) τότε ρίξε δίπλα και τις πατάτες που κράτησες και θα με θυμηθείς ( 11 e ).
Σου προτείνω να δοκιμάσεις άφοβα και το κοκκινέλι τους. Δεν θυμάμαι να έχω πιει πρόσφατα τόσο ωραίο κόκκινο ξηρό χύμα κρασί ( ημίγλυκο δεν έχουν ). Το 1/2 κιλό έχει 4 e.

Σου υπόσχομαι ότι θα περάσεις ωραία σε αυτό το ταβερνάκι, είτε πας ντουέτο είτε με παρέα, θα νιώσεις οικεία και όμορφα... και θα φας ποιοτικά. Τώρα με το κρύο η κρασοκατάσταση μας ζεσταίνει και ο Βάθης φαίνεται να το κατέχει το θέμα.
Την στιγμή που θα έχεις χαλαρώσει και ζαλιστεί ωραία, θα έρθουν στο τραπέζι και τα λουκουμαδάκια με την πραλίνα, το κέρασμά τους σε όλους τους θαμώνες. Δεν πειράζει που ήταν λίγο χλιαρά. Το πιάτο το αδειάσαμε, όπως και όλα εξάλλου.

Να υπολογίσεις περίπου ένα 50άρικο για 2 άτομα, πάνω κάτω. Σου φαίνονται αρκετά; Ναι, μάλλον. Αλλά το κεφάλαιο "καλή ταβέρνα" δεν το θυμάμαι ποτέ να ήταν φτηνό.
Να υπολογίσεις κι ότι πιθανόν θα ξανάρθεις, για τα παϊδάκια του αλλά και για τη σταβλίσια του κιλού ( εδώ 26, αλλού 38 ).

Φεύγοντας θα σε καληνυχτίσουν πιο ζεστά από την αρχή. Γιατί στην αρχή είχαν και τον πανικό του κατάμεστου μαγαζιού, στο τέλος της βραδιάς όλα έχουν καταλαγιάσει, μαζί κι εσύ, που φεύγεις με εκείνη την ανεξήγητη αίσθηση ότι αυτό που κράταγες σαν μνήμη, τελικά υπάρχει, αλλά θέλει ψάξιμο για να το βρεις.

Περπατάς προς το αμάξι και σκέφτεσαι... ας είχες παρκάρει αυτή τη φορά ένα χιλιόμετρο μακριά, καλύτερα θα ήταν, για να κρατήσει λίγο παραπάνω αυτό το ανεξήγητο που νιώθεις...

Ωραίες σκέψεις... Είναι αργά,
κλείσε το φως! Καληνύχτα.... "

Καλά Χριστούγεννα!!!