Ucook

Μέλος από: Μάρ 2014

13 Απρ 2018

Shisan sushi bar. Kι άλλο bar ; Ναι, και μπορεί να ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά αυτή τη φορά δεν το επεδίωξα, προέκυψε να βγει πρόωρο το παιδί, μιας και η καταχώρηση άλλων εστιατορίων που προηγούνται κάπου καθυστερεί, οπότε νάτο το γιαπωνεζάκι νωρίτερα.

Βάλε μου τεστ λέξεων - ξέρω άπειρες. Βάλε μου ορθογραφία, συνώνυμα, αντώνυμα, ομώνυμα, παρώνυμα - δεν έχεις καμία τύχη. Μη μου βάλεις όμως σε τεστ "τατάκι, σασίμι, νιγκίρι, μάκι, Τάκι, Σάκι, σάκε, ενταμάμε", με έκαψες. Δεν ξέρω τί σημαίνουν, αγνοώ πώς δείχνουν, αδύνατον να τα ξεχωρίσω, δεν ήθελα να τα πλησιάσω ούτε ως γεύσεις ούτε ως τίποτα.

Και ξαφνικά ένα πρωί άρχισα να το βλέπω ως πιθανότητα. Γιατί όχι δηλαδή ; Δεν πρέπει ο άνθρωπος να τα δοκιμάζει όλα σε αυτή τη ζωή ; Εντάξει, όχι όλα, τουλάχιστον κάποια όμως, να τεστάρει τα όριά του, να βγει λίγο από τα πλαίσια.
Δεν περίμενα και ότι θα κατάφερνα την παρέα μου τόσο εύκολα να το δουν σαν παιχνίδι. Τους υποσχέθηκα βέβαια να κινηθούμε σε light εξελληνισμένες επιλογές. Και κάπως έτσι, να 'μαστε στο πρώτο μας sushoταξίδι εντελώς αναίμακτα και πολύ διασκεδαστικά!

Το Shisan σημαίνει 13 στην ιαπωνική και άνοιξε πρώτα στο Χολαργό και μετά στο κέντρο της Αθήνας ( προσεχώς Αργυρούπολη ) από 2 φίλους γεννημένους την 13η όπως και εγώ ( σατανική σύμπτωση! ) που μάλλον ήθελαν να προσελκύσουν και τους πλέον διστακτικούς ( σαν κι εμάς υποθέτω ) στο να αποκτήσουν την πρώτη τους επαφή με το sushi χωρίς τραύματα, με ελκυστικά σε γεύση και τιμές σουσορολάκια, των προσφορών που έχουν καθημερινά συμπεριλαμβανομένων.
Έτσι επείσθημεν κι εμείς, να συναντηθούμε με ένα καλό μας φίλο που εργάζεται πλησίον της Λ. Μεσογείων και να τσιμπήσουμε κάτι εκεί, στις 21/3 το μεσημέρι.
Όπως αντιλαμβάνεστε η άποψή μου για το συγκεκριμένο σπορ θα είναι ολωσδιόλου υποκειμενική ή και εντελώς ερασιτεχνική, καθότι ήταν η πρώτη κανονική φορά που έπιασα τη ρακέτα εεε συγνώμη τα chopsticks, ναι, υπήρξε πρόοδος, δε λέω... έπιασα δύο ρολάκια αυτή τη φορά χωρίς να τα διαλύσω!!

Το μενού υπάρχει παντού around the web για όποιον ενδιαφέρεται να το μελετήσει, ωστόσο για τις προσφορές που τρέχουν καθημερινά, δείτε σε fb και insta ( combos, happy hour, μπουφέ κτλ ). Νομίζω κιόλας ότι με τα promo που έχει καθιερώσει το Shisan, χτυπάει στα ίσια άλλη πολύ γνωστή αλυσίδα οικονομικού sushi που έχει πλέον ανοίξει σε κάθε γειτονιά.

Αναφορικά με το χώρο, είναι απλός και υποφωτισμένος, αυτό που λέμε zen, χωρίς περίτεχνα πράγματα. Απλοικές καθαρές γραμμές, μονοχρωμίες, ιαπωνική αισθητική στα σερβίτσια, smoke free ατμόσφαιρα, αραιή διάταξη τραπεζιών.
Βέβαια δεν έχω επισκεφθεί άλλα του είδους για να συγκρίνω, αλλά ήταν ευχάριστα χαλαρωτικός και πολύ καθαρός, ακόμα και από μυρωδιές ( ανοιχτή κουζίνα + fried rolls, δεν είχαν δυσάρεστες οσμές στα ρούχα μας ευτυχώς ).

Η ασιατικής καταγωγής κοπέλα στο σέρβις, αποδείχτηκε πολύ εξυπηρετική, αν και συγκρατημένα γελαστή, ωστόσο αρκούντως ευέλικτη στο να μας βοηθήσει - ξεμπλοκάρει στην παραγγελία μας. Κάναμε μερικές τροποποιήσεις και μας υπέδειξε τον πλέον οικονομικό συνδυασμό των πιάτων που θέλαμε. Οι προτάσεις της δεν έβλαψαν καθόλου το πορτοφόλι μας, κάτι που το εκτιμήσαμε δεόντως.
Επίσης το εμφιαλωμένο νερό που προσγείωσε στο τραπέζι μας, με χαρακτηριστική άνεση πήρε την άγουσα, μετά από υπόδειξή μου ότι το νερό στην επαρχία του Χολαργού απ'όσο γνωρίζω πίνεται κανονικά!

Στο Shisan λοιπόν κάθε Τετάρτη θα εκμεταλλευτείς την προσφορά των 19 ευρώ / 2 άτομα, όπου επιλέγεις όποια 4 πιάτα θες από το μενού τους, συν 2 ποτά επιλογής σου. Η ευελιξία εδώ ήταν ότι παραγγείλαμε δύο τέτοια μενού 3 άνθρωποι, που αποδείχτηκαν αρκούντως χορταστικά αλλά και πολύ οικονομικά ( μας βγήκε 13 e/ το άτομο, με απόδειξη ). Αποφύγαμε τα ωμά ψάρια / θαλασσινά για ευνόητους λόγους, καθώς πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστείς ψυχολογικά για την επόμενη φορά.

Έτσι εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:
- Crab salad με ανάμεικτες πρασινάδες, νομίζω είχε και λίγο τριμμένο καρότο. Άφθονη ποσότητα σουρίμι ( η απομίμηση του καβουριού ) και μια νόστιμη πολύ δροσερή shisan μαγιονεζοσώς έκαναν αυτή την ταπεινή σαλατούλα μια πολύ ευχάριστη και ανάλαφρη εισαγωγή που ταίριαξε ωραία και με τα Chicken dumplings που το έσκασαν από την Κίνα. Ήρθαν 4 - 5 πουγκάκια με ξεψαχνισμένο κοτόπουλο και μιξ λαχανικών, τραγανοτηγανισμένα και γευστικά, που απογειώνονταν βουτώντας τα στη σως που τα συνόδευε, νομίζω ήταν sweet chili και την μονοπώλησα κυριολεκτικά. Μας άρεσαν πολύ.

- Από τα τηγανιτά σούσι επιλέξαμε το Fried roll coral με γαρίδα, 6 τμχ. Από τις καλύτερες γεύσεις!
Το φύκι εξωτερικά παναρισμένο και ζεστό ζεστό, στο κέντρο το ρύζι και η γαριδούλα και επάνω 2 διαφορετικές σως, πραγματικά ήθελα να φάω πολύ περισσότερα από το συγκεκριμένο είδος.

- Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στην κατηγορία inside out Shisan rolls και είναι 8 τμχ από το κάθε είδος. California roll με σουρίμι καβουριού, αυγά χελιδονόψαρου και αβοκάντο συμπαθητικό. Hawaiian roll με αβοκάντο, καρότο, αγγούρι ψιλοαδιάφορο.
Volcano roll με τηγανιτή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και καυτερή σως δυνατό. Hangover roll με τηγανητή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και μαγιονέζα καλούτσικο. Banana roll με φύλλο σόγιας εξωτερικά, τηγανιτή γαρίδα, αβοκάντο, τυρί Φιλαδέλφεια, αυγά χελιδονόψαρου και τεριγιάκι σως εθιστικό.

Προσωπικά ξεχώρισα το Volcano, το Banana και φυσικά το Fried coral, χωρίς να είναι άσχημα και τα υπόλοιπα, απλά αυτά είχαν κάτι το ξεχωριστό σε ένταση. Από τις σόγια σως στο τραπέζι, χρησιμοποίησα αυτή με το λιγότερο αλάτι, ενώ μια παρατήρηση είναι ότι ήθελα το ρύζι λίγο πιο ζουμερό ( όπως ήταν ας πούμε στον mr Dim ).
Στα ποτά που είχαμε επιλογή 2 συν 2, εμείς κοιτάζαμε προς το sake και ο φίλος μας προς τις μπύρες. Έτσι αντί για 2 ποτήρια sake η κοπέλα αντιπρότεινε και μας έφερε ένα μπουκαλάκι των 200 ml (τιμή καταλόγου 8 e, οπότε μια χαρά ). Και δύο μπύρες Saporo ( ελαφριά ως γεύση, κανονική τιμή καταλόγου 5 e η μία. Υπάρχει και η Asahi που είναι λίγο πιο έντονη ).

Οι γενικές μας εντυπώσεις ; Θετική η εμπειρία της πρώτης φοράς, αν και φαντάζομαι δεν είναι το καλύτερο της πόλης, πιστεύω πως οι καλές τιμές του ανταποκρίνονται σε καλής ποιότητας πρώτη ύλη και γεύση. Προσωπικά εγώ, έδιωξα έναν αβάσιμο φόβο που είχα γι' αυτή την κουζίνα και μάλλον την επόμενη φορά θα πάω ένα βήμα παραπέρα. Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω ότι το προτείνω για το ανταγωνιστικό του vfm, και με βλέπω να ξαναπηγαίνω.
Η ερώτηση είναι, αν χορτάσαμε. Περιέργως πώς, χορτάσαμε. Δεν φάνηκε εκείνη τη στιγμή αλλά εγώ για κάτι αλμυρό ξαναπείνασα την επόμενη μέρα.

Γιατί το γλυκό είναι άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο. Σε παρακείμενο γαλακτοπωλείο που άνοιξε πριν λίγους μήνες, η μυρωδιά του βούτυρου σε σέρνει από τη μύτη και ήταν τελικά αδύνατο να αντισταθούμε.
Γιατί στο γιαπωνέζικο μπορεί να ήμασταν κύριοι, αλλά μετά κατεβάσαμε τις βιτρίνες με τα σιροπιαστά και τα παγωτά και τις κρέμες.
Γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι!

11 Απρ 2018

Κι άλλο bar! Και τί bar αυτή τη φορά... με άκυρη ονομασία και master!

Ήταν Κυριακή 4/3, σχεδόν καλοκαιρινός καιρός και εμείς ξανακάναμε επιτέλους την ανάβαση στην Ακρόπολη, οπότε όσοι δεν έχετε ανέβει, αιδώς Αργείοι, να ανέβετε οπωσδήποτε. Φυσικά, μετά την ωραία ανάβαση ακολούθησε η κατάβαση, του αγαπημένου μου περιπατητικού πεζόδρομου μέχρι το Θησείο, άκρως αναζωογονητική βόλτα, ειδικά την Άνοιξη που η φύση γύρω οργιάζει.
Μετά από αυτά τα 6.586 καταμετρημένα βήματα, το μεσημεριανό σου το έχεις κερδίσει πανηγυρικά και το αξίζεις να μην είναι μια σκέτη σαλάτα.
Κάπου εκεί αρχίζει η μανούρα. Ο ένας δεν θέλει ινδικό, τυλιχτό, τουριστικό. Ο άλλος δεν θέλει γκουρμέ, ακριβό, στριμωχτό. Εγώ πάλι, δεν θέλω να φάω ξύλο. Οπότε, αυτό το άξιο παιδί ο Βαγιάτας, μου έδωσε πάλι την ιδέα την καλή.

Στο Master's Bar βρήκαμε ένα απλό νεανικό / νεανίζον στέκι για όλη μέρα, που τα πάει πολύ καλά στο κεφάλαιο γεύση/ ποσότητες/ τιμές/ relax/ εξυπηρέτηση/ μουσική. Πολύ δελεαστικό, σωστά; αν και όχι για ηλικιωμένους ανθρώπους που εδώ θα βρουν ας πούμε μια τεράστια γαβάθα ζυμαρικών πολύ φθηνά, αλλά η βαβούρα, η ξένη μουσική και τα Sports κανάλια στην μεγάλη οθόνη με τους ούγκανους από δίπλα να ωρύονται, ίσως επιφέρουν πρόωρο εγκεφαλικό!

Το ανακαινισμένο 2ώροφο νεοκλασικό οίκημα, όπου υλικοτεχνικά κυριαρχεί το ξύλο/ μέταλλο/ γυαλί και το χαρακτηριστικό καφέ τουβλάκι που εμένα μου αρέσει, έχει ένα εντυπωσιακό φωτιστικό, που κρεμόμενο από τον επάνω όροφο δεσπόζει μέχρι κάτω, κάποιους μοντέρνους πίνακες ζωγραφικής, το μπαρ στα αριστερά μπαίνοντας και στο βάθος έναν εντυπωσιακό Napolitano ξυλόφουρνο που ψήνει με τα ξύλα που υπάρχουν στιβαγμένα γύρω γύρω.

Χωρίς να δρέπει δάφνες πρωτοτυπίας, με λίγα τραπεζάκια και στον πεζόδρομο, κατατάσσεται στους χώρους με φροντισμένη μοντέρνα εικόνα, μέσα στο πνεύμα του all day, όπου το τεστ δημιουργικότητας είναι πια οι γεύσεις.

Αφαιρώ ένα ντοματίνι για τις τουαλέτες, εντελώς αχαρακτήριστες, δυστυχώς ήταν άβατο λόγω ενός παιδικού πάρτυ που υπήρχε στον επάνω όροφο. Με αγανάκτηση και θυμό αναρωτήθηκα, αν το πάρτυ γινόταν στο σπίτι κάποιας μαμάς, θα επέτρεπαν οι υπόλοιπες μαμάδες τέτοιο χάλι στο ξένο μπάνιο;; Ή επειδή πληρώνουμε έχουμε το ακαταλόγιστο να λεηλατούμε χωρίς κανέναν σεβασμό; Καλό το τσιγαράκι στη βεράντα, αλλά ακόμη πιο καλή μια βασική επίβλεψη στα βλαστάρια μας, σωστά; Αν μη τί άλλο, ένα δεύτερο πάρτυ μικροβίων και ο νοών νοείτω... Το επίπεδό μας κρίνεται από αυτά και οι φιλότιμες οι σερβιτόρες δεν είναι παραδουλεύτρες. Ουφ, τα είπα.

Πάμε τώρα στα ευχάριστα. Δεν θα κουράσω με το μενού το οποίο υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, με τις τιμές για να το χαζέψετε. Θα σας πω τί με εξέπληξε πάρα πολύ ευχάριστα.

- Πρώτη ύλη στα πιάτα των ζυμαρικών, η χρυσή σειρά γνωστής εταιρείας που δεν θα διαφημίσω, με κλασικές επιλογές αλλά και: πένες ολικής, μακαρούνια, τορτελόνι (το μεγάλο) και ματσάτα. Δεν το έχω ξαναδεί. Μπράβο ρε παιδιά!
- Μερίδα σε 2 μεγέθη, 300 γρ. και 500 γρ. ( ένα πακέτο ολόκληρο! ). Στο σπίτι πόσο καταναλώνουμε ατομικά, 130- 150 γρ ; Θέλω να πω, μην ξεγελαστείτε. Η μικρή μερίδα είναι τεράστια.
- Εμφιαλωμένο Άκρες Σκούρα ( λευκό, ροζέ, κόκκινο ) στα 7,50 ευρώ. Πόσα θες να μας τρελάνεις;
- Ποικιλία μεγάλη σε όλα τα είδη που μπορεί να λαχταρήσει κανείς και.... με καταπληκτική τιμολόγηση και σεβασμό στο ασθμαίνον πορτοφόλι μας.

Οι κοπέλες στο σέρβις με ευγένεια και χαμόγελο, στις όποιες ιδιοτροπίες του καθενός, πασχίζουν να βρουν την καλύτερη λύση, εξηγούν απορίες, φέρνουν και ξαναφέρνουν νερό σε μπουκάλι του καταστήματος, ενδιαφέρονται να σε ρωτήσουν αν έμεινες ευχαριστημένος και γενικώς δεν είχαμε παράπονο κανένα.

Μετά τις διαβουλεύσεις μας 3 άτομα, καταλήξαμε σε μία pizza Tartufata για τη μέση, με φρέσκα μανιτάρια, bocconcini και λάδι μαύρης τρούφας ( 32 cm μιας και το μέγεθος τελικά μετράει, 8,80 e ). Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη αν δεν μου την χάλαγαν οι άλλοι 2 της παρέας που αποφάσισαν ότι δεν θέλουν το λάδι τρούφας, έτσι ήρθε αρκετά υποτονική, με πολύ γλυκό το τυρί, και εγώ στράβωσα. Ωραία τα λίγα υλικά της και το αφράτο ζυμαράκι της, φαγώθηκε αλλά δεν απογειώθηκε.

Ο ξάδερφος επέλεξε το φιλέτο κοτόπουλο του κηπουρού ( με σάλτσα φέτας, ντοματίνια, μανιτάρια, πιπεριές, 9,20 e ) όπου έχεις την επιλογή να διαλέξεις μόνος σου την γαρνιτούρα του πιάτου. Διάλεξε τα ψητά λαχανικά στον ξυλόφουρνο, κολοκυθάκι, μελιτζάνα, χρωματιστές πιπεριές κλπ.
Πλούσιο σε γεύση πιάτο, όλα πληθωρικά, έτρωγε υπομονετικά, τον βοήθησα και πάλι δυσκολεύτηκε να το καταφέρει. Σχεδόν διπλή μερίδα! Μου ζήτησε να μεταφέρω ότι του άρεσε πάρα πολύ!

Εγώ και η αδερφή μου κινηθήκαμε στα ζυμαρικά των 300 γρ.
Πήρα την Βεζουβιάνα με ματσάτα ( σαν πιο λεπτές ταλιατέλες ) και ήταν πολύ καλή. Ιδανικό το βράσιμο που το φοβόμουν, κοτόπουλο στήθος σε μεγάλες μπουκιές πολύ μαλακό, μπέικον, καυτερούτσικη σάλτσα ντομάτας όπως μαρτυρά το όνομα και άφθονο τριμμένο τυρί, δεν με νοιάζει αν ήταν παρμεζάνα ή όχι, πάντως την αψάδα που ήθελα μου την έδωσε. Τιμή 7 e.

H αδερφή μου, φυσικά ξαναέκλεψε την δική μου ιδέα και έφαγε το πιο απογειωτικό πιάτο από όλα ( ακούς μαρή; αν σου ξαναπώ τις ιδέες μου για να τις κλέβεις, να με βράσεις! )
Το οποίον εστί Master's recipe pasta με κοτόπουλο, μπέικον, μπρόκολο και κρέμα γάλακτος και τί έκανε η κυρία ; Το ζήτησε με τορτελίνια και γκρατινέ στον ξυλόφουρνο με τυρί λιωμένο. Αχ, αχ..... Στη θέα του πυρέξ που ήρθε νομίζαμε ότι έγινε λάθος και μας έφεραν την μεγάλη μερίδα αλλά μπα, η μικρή ήταν. Δεν μπορώ να περιγράψω άλλο. Έκλεψα ό, τι μπορούσα. Θα ξαναγυρίσω μόνη μου μόνο γι' αυτό. ( 7,20 e συν 0.50 e για να γίνει φούρνου ).

Φυσικά και ήπιαμε ένα μπουκάλι Άκρες Σκούρα ροζέ στα 7,50 e, φυσικά και γλίτωσα το ξύλο γιατί όλα ήταν θαυμάσια, φυσικά και θα ξαναπάμε γιατί ενθουσιάστηκαν.
Η απόδειξη τέλος ήρθε κανονικά.

Για το φινάλε σου έχω το καλύτερο. Κάνοντας κράτηση από την αδελφή πλατφόρμα όπως εμείς, θα έχεις και μια μικρή εκπτωσούλα. Εμείς για τα παραπάνω πληρώσαμε 34,50 ευρώ, δηλ. χονδρικά 12 e/ έκαστος μαζί με τα tips. Εσύ πάλι... τί κάνεις ακόμα εδώ και δεν έχεις ήδη πάει μια βόλτα ; Αναρωτιέμαι.

04 Απρ 2018

Οι ημέρες της επιείκειας ( πριν την καταιγίδα ) θα συνεχιστούν και σε αυτή την κριτική, ξεκαθαρίζοντας ότι οι εκάστοτε επισημάνσεις μου είναι πάντα καλοπροαίρετες και γι αυτό κάποιες ντοματούλες πάλι αυγάτισαν.

Την ύπαρξη του "Αποσπερίτη" την αγνοούσα και θα αγνοούσα και τον "Νικόλα" αν δεν παρουσιαζόταν ως αφορμή μια εκδήλωση σχεδόν 25 ανθρώπων, στην οποία ήμασταν καλεσμένες ενός καλού μας φίλου, μέσα στο Μάρτιο. Μεγάλος ο ανταγωνισμός από παρόμοια μεζεδάδικα, μεγάλη και η δυσκολία για πάρκινγκ σε εκείνο το σημείο του Χαλανδρίου.

Το πρώτο μείον του μικρού χώρου που δεν μου πέρασε απαρατήρητο είναι ότι, πιθανόν, δεν έχει γίνει κανενός είδους ανακαίνιση. Αν έχει ωστόσο ανακαινιστεί, κρεμάστε το διακοσμητή που σας κρέμασε.

Προσωπικά θα παρέβλεπα ακόμα και το βαρετό περιβάλλον, αν δεν κυριαρχούσαν δύο αστοχίες που τα χαλάνε όλα: η εναλλαγή της κακόγουστης ταπετσαρίας wannabe πέτρινο τουβλάκι, με τους γκρι ποντικί τοίχους. Ο εφιάλτης του Σπύρου Σούλη! Είσαι μεζεδοπωλείο, όχι λέσχη πρέφας για συνταξιούχους!
Η τζαμαρία που έμπαζε ψύχρα, μαζί με το τζάκι που δεν μας άναψαν εκείνο το βράδυ, μου άφησε επίσης άσχημη εντύπωση. Ευτυχώς είχαμε άκαπνη ατμόσφαιρα - κάτι είναι κι αυτό.

Η ταυτότητα λοιπόν λέει μεζεδοπωλείο, με τις ιδέες να ανήκουν σε ένα νέο σεφ - μάγειρα, που όλο το βράδυ πάλευε στην κουζίνα του να βγάλει τα πιάτα, δυστυχώς μόνος του και δυστυχώς με τεράστιες καθυστερήσεις. Ίδια προβλήματα και στο σέρβις από την μία και μοναδική σερβιτόρα, η οποία φιλότιμα ένιωσε την ανάγκη να μας ζητήσει "συγγνώμη" τουλάχιστον 624 φορές, οπότε μόνο γι αυτό, δεν μπορώ να τσεκουρώσω. Δεν μπορώ όμως παρά να αναρωτηθώ: αν δεν ήμασταν μια παρέα με καλή διάθεση, τί θα είχε συμβεί;

Το μενού. Μεσαίου μεγέθους με λίγο απ'όλα για όλους, στεριανούς και θαλασσινούς "μεζέδες", σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως πιάτα κτλ. Σε κάποια είδα αντιγραφές από αλλού. Τιμές μέτριες προς τσιμπημένες, προσωπικά διαφωνώ με την ύπαρξη τιμών εύρους 8 - 14 e σε μεζεδοπωλείο, εκτός κι αν μιλάμε για κάτι πολύ δημιουργικό ή ασυνήθιστο.

Δεν είχαμε κάποιο φιξ μενού, απλά παραγγείλαμε ο καθένας αυτό / αυτά που ήθελε, οπότε θα αναφερθώ σε όσα πήραμε οι 5 που ήμασταν παρέα.
Αρχικά ήρθαν ψωμάκια κουβέρ στρογγυλά, ένα για τον καθένα, προς 1 e. Καμία έκπληξη, ίδιο με αυτό που βρίσκω στο φούρνο μου. Φρέσκο αλλά εντελώς μόνο του, έστω λίγες ελιές, ή ένα ντιπάκι δεν έχουν κόστος.. Επίσης νερό σε κανάτα.
Το χάος που ακολούθησε ήταν στη ροή των πιάτων και πραγματικά δεν ξέρω πώς να σχολιάσω το ότι οι 2 φίλες μας, από τις 9 που παράγγειλαν το πιάτο τους, έφτασαν να φάνε στις 11.30 τελευταίες και μόνες, ένα ριζότο και μια μερίδα ψητά λαχανικά. Παρόμοιες καθυστερήσεις είχαν και άλλοι.

Εμείς ως πιο τυχερές ( 1 h ) δοκιμάσαμε:
- την φουρνιστή μανούρα με σάλτσα βύσσινο ( 5 € ), που ήταν μια αποτυχημένη προσπάθεια αντιγραφής του λατρευτού φουρνιστού ανθότυρου με το πιπερόμελο του παρακείμενου Ταχυδρομείου. Το τυρί κομμένο σε μεγάλα κομμάτια, ελαφρώς περασμένο στο φούρνο, χλιαρό και αχυρένιο, ενώ και το ελάχιστο γλυκό κουταλιού βύσσινο ριγμένο σποράδην από πάνω, δεν πρόσφερε καμία γλύκα ή υγρασία, κάνοντάς το όλο μαζί και στεγνό και στυφό.

- την παντζαροσαλάτα με κινόα και βινεγκρέτ μελιού ( 5 € ), ορεκτικό που οπτικά δίχασε και απέσπασε βλέμματα περιέργειας. Στη συνέχεια το παράγγειλαν κι άλλοι και νομίζω τους άρεσε. Θα μπορούσε και να είναι ρέπλικα beef tartare, έτσι κατακόκκινο που ήρθε, στημένο σε τσέρκι, με παντζαροβαμμένη την κινόα και διάσπαρτα μέσα τα καρέ του παντζαριού. Βινεγκρέτ μελιού δεν είδα, μόνο μεγάλη ποσότητα σκούρας κρέμας βαλσαμικού από πάνω, που έδινε παραπάνω οξύτητα από αυτή που χρειαζόταν. Πάντως ήταν συμπαθητική και φαγώθηκε ευχάριστα.

- την μερίδα χοιρινά μπριζολάκια, με φρέσκιες πατάτες και μια κομμένη πίτα ( 7,5 € ). Τίποτε το ασυνήθιστο πέρα από μια καλή αν και κάπως μικρή μερίδα, με οριακά λίγο το κρέας. Αν πεινούσα πολύ, δεν θα θεωρούσα vfm αυτό το πιάτο. Δεν είναι vfm. Δεν πεινούσα.

- το ριζότο ρατατούι(γ) με λαχανικά, καρότο, μανιτάρια, πιπεριά, κολοκυθάκι, ήταν το πιάτο του φίλου μας. Μεγάλη μερίδα σε πιάτο βαθύ, δοκίμασα, ήταν πολύ νόστιμο, όμως... διαφωνώ κάθετα με τα 9,50 €. Ποιά είναι άραγε τα ακριβά του υλικά που το εκτοξεύουν τόσο πολύ ;
Ούτε καν το βασικό υλικό, που δεν ήταν carnaroli ή arborio αλλά ένα ελληνικότατο γλασέ που θύμιζε γεμιστά. Που μια χαρά την κάνει τη δουλειά του, κι εγώ με γλασέ μαγειρεύω, αλλά όχι αγαπητέ μου αυτό το πιάτο σχεδόν 10 €!!

Τα πιάτα που ήρθαν μετά από 2+ ώρες ήταν άλλο ένα ίδιο ριζότο και τα ψητά λαχανικά φουλ στο μπαλσάμικο.
Μπύρες που καταναλώθηκαν ήταν σε οκ τιμές, όχι όμως και το χύμα κρασί ( 5 € το μισόκιλο κόκκινο / ημίγλυκο ).

Θέλω να ξαναπώ ότι δεν μου αρέσει να κάνω υποδείξεις γιατί είμαι ερασιτέχνης, όχι επαγγελματίας. Όμως εδώ με τρώει η γλώσσα μου και το χέρι μου. Οπότε θα τα πω.

Θέλεις να επιβιώσεις στη ζούγκλα; Συνόδευσε το ψωμί σου, του 1 € /ανά άτομο, με κάτι, οτιδήποτε. Τα άλλα μεζεδοπωλεία που το κάνουν δεν είναι χαζά.
Έχε ένα μικρό γλυκό κέρασμα για το τέλος, ένα ηδύποτο/ λίγο γιαούρτι με μέλι/ κάτι. Προς θεού όχι μωσαϊκό έχει βρωμίσει η πιάτσα και εγώ το βλέπω σε εφιάλτη. Είναι άσχημο να λες ένα ξερό "σας ευχαριστούμε καληνύχτα σας" στον πελάτη σου πόσο μάλλον σε φίλους ή γνωστούς σου που ήρθαν και σε τίμησαν στο νέο σου εγχείρημα.
Μην αντιγράφεις άλλους. Βάλε φαντασία, που έλεγε κάποτε και η αοιδός Μαριάντα. Mην πνίγεις τα πιάτα με κρέμα βαλσαμικού, δεν είναι μαύρος χρυσός, είναι εφεύρεση, αλλά δεν πάει σε όλα.

Πάρε κι έναν βοηθό στην κουζίνα κι άλλη μια κοπέλα στο σέρβις. Αν ερχόμουν άλλη μέρα στο μεζεδοπωλείο σου κι έκανα 2 ώρες για να φάω και άλλη 1 ώρα για να πληρώσω στο μπακαλοτεφτέρι που θα μου έφερνες, μάλλον δεν θα με έβλεπες γιατί θα είχα ήδη φύγει. Και ενδεχομένως ο στρίντζος πελάτης θα σου είχε ρίξει και μερικά γαλλικά, ή θα στα έγραφε τώρα σε πιο προχωρημένα γαλλικά εδώ. Κρίμα δεν είναι;

Μην σαμποτάρεις μόνος σου την προσπάθειά σου. Θέλεις να επιβιώσεις στην ζούγκλα. Σωστά; Αυτά. Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Κατά τα άλλα ήμασταν μια ωραία ατμόσφαιρα.

25 Μάρ 2018

Ξεκινάω το μέτρημα: pizza bar, pasta bar, burger bar, souvlaki bar, kalamaki bar, meat bar, sea bar, pastourma bar, tapas bar, sushi bar, ice bar, meze bar, bar b que κι ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιο. Προσπαθώντας να καταλάβω την σύνδεση του εκάστοτε εδέσματος με την έννοια του bar, κατέληξα στο εξής: είναι ωραίο να μπορείς να συνδυάσεις τη μπύρα σου με ένα burger, το κρασί σου με tapas, το ποτό σου με sushi ( το παγκοσμίως καλύτερο 3άστερο μισελινάτο σούσι μπαρ είναι μια καντίνα μέσα σε ένα σταθμό του μετρό! ) αλλά μάλλον δύσκολα θα φας ζυμαρικά ή θαλασσινά ή steak καθισμένος δίπλα σε μια μπάρα. Άρα για να λέγεσαι "κάτι bar", πρέπει να μπορείς να το υποστηρίξεις.

Η πρόσφατη άφιξη του HUMMUS BAR στην γειτονιά των Μελισσίων θεωρώ ότι και το υποστηρίζει πολύ καλά και ήρθε να καλύψει ένα κενό που υπήρχε, καθώς η περιοχή βρίθει επιλογών πρώτης γραμμής και μάλιστα μερικών εκ των πιο επιτυχημένων ονομάτων που έχουν αντέξει στο χρόνο και στα crush test, αλλά πάσχει σε επιλογές vfm έθνικ street food, πέρα των κλασικών σουβλατζίδικων.

Οπότε, δείξτε κατανόηση στη χαρά της δεδηλωμένης φαλαφελοφάγου, που μέχρι σήμερα έψαχνε αφορμές να τρέχει στο κέντρο για φαλάφελ, που ενίοτε συμβιβαζόταν και με το μετριότατο φαλάφελ σε πίτα σουβλακιού του Σάββα ( του γνωστού για το κεμπάπ του ), που η αντίστοιχη επιλογή στην Κηφισιά δεν είναι πια και τόσο vfm και δεν έχεις και πού να καθήσεις κιόλας, καθώς μόλις βρέθηκα να περνάω το κατώφλι του κουκλίστικου Hummus bar είπα μέσα μου και έξω μου στους ανθρώπους, πατέρα και γιο: Eπιτέλους!

Υπέροχος μακρόστενος και μικρός χώρος, πεντακάθαρος, με έντονα αλλά όχι φλύαρα διακοσμητικά στοιχεία, σε άμεση σύνδεση με τον ξεκάθαρο γευστικό τους προσανατολισμό, ανοιχτή κουζίνα που μπορείς να δεις/ παρατηρήσεις τα πάντα, ψηλά τραπέζια και αντίστοιχες καρέκλες να θυμίζουν bar, αλλά απείρως πιο άνετα για να μην καταπιέζεσαι. Εγώ βέβαια προτείνω να βολευτείτε στους υπέροχους καναπέδες με τα μαξιλάρια όπως έκανα κι εγώ και να παρατηρήσετε τα πάντα γύρω σας, που μαζί με την ανατολίτικη μουσική που θα ακούσετε σε χαμηλή ένταση, θα σας βάλουν αμέσως σε mood ανατολίτικης χαλάρωσης. Και μην ξεχάσω, smoke free.

Το βράδυ που πήγαμε, συναντήσαμε στο κατάστημα τον Σύριο πατέρα, που έχει συμπληρώσει πάνω από 40 χρόνια στην Ελλάδα ( είναι ο ιδιοκτήτης ) και τον γελαστό και πολύ επικοινωνιακό νεαρό γιο του, ομιλούντες και οι δύο άπταιστα ελληνικά και από τις ευγενέστερες φυσιογνωμίες ανθρώπων που έχω συναντήσει πρόσφατα.
Έχουν επιμεληθεί ένα μικρό μενού που εστιάζει σε δύο μόνο κύρια υλικά - χούμους και φαλάφελ - και στους ωραίους συνδυασμούς που προκύπτουν από αυτά. Υπάρχουν 4 επιλογές χούμους, 3 σαλάτες, 3 φαλάφελ σάντουιτς ( με την γνωστή μεγάλη αραβική πίτα ), 3 επιλογές side με πιο ενδιαφέρουσα την curly potato, ένα combo meal ( για το συγκεκριμένο τρέχει προσφορά κάθε Τρίτη για "απεριόριστο" refill, τσεκάρετε fb/ insta ) και 2 επιλογές γλυκού - έκπληξη. Κάποιες μέρες κρύες έχουν και κάποια ζεστή σούπα ημέρας - ήμασταν τυχεροί!

Συζητήσαμε μαζί τους, μας έκαναν και τις προτάσεις τους, και δοκιμάσαμε τα εξής:

Kαταρχάς, ξεκινάω από αυτά που μας κέρασαν για να τα δοκιμάσουμε. Για αρχή μας πρόσφεραν σε ένα χάρτινο κουτάκι μικρά φαλάφελ, με το κλασσικό χούμους δίπλα και τραγανά καρεδάκια ψητής αραβικής πίτας. Επίσης σε 2 μικρά μπωλ μας κέρασαν την Μαροκινή σούπα ημέρας με το όνομα Χαρίρα, που την ζέσταναν μέσα στο τεράστιο μπακιρένιο καζάνι της, μια υπέροχη βελουτέ από φακές, ρεβύθι, ντομάτα, τζίντζερ και διάφορα μπαχαρικά. Και τέλος το γλυκό που παραγγείλαμε και το πήραμε για το σπίτι.

Από τα χούμους διαλέξαμε το hummus bar ( 4,80 e ). Nοστιμότατο και τέλεια κρεμώδες, με ελαφρύ ράντισμα ζεστού ζωμού από βρασμένα ρεβύθια, πάπρικα, ξηρούς καρπούς τηγανισμένους σε βούτυρο, ρόδι και τα τραγανά πιτοτσίπς που ανέφερα παραπάνω. Μεγάλη ποσότητα, πάρα πάρα πολύ καλό. Ίσως λίγα σποράκια ροδιού παραπάνω ανέβαζαν κι άλλο την ένταση. Αλλά ακόμα κι έτσι, καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το χούμους στην πατρίδα τους το τρώνε για πρωινό.

Από σαλάτες επιλέξαμε την ομώνυμη hummus ( 4,40 e ), με ανάμεικτες πρασινάδες στη βάση, ροδέλες καρότου και αγγουριού, καρέ ντομάτας, μαιντανό, λεμόνι, ελαιόλαδο, σκόρδο - δεν ήταν αισθητό, κρεμμμύδι και στην κορυφή μεγάλη ποσότητα καλοβρασμένων ρεβυθιών, πολύ μαλακά και αφράτα. Μούρλια ακόμη και για μένα που στο σπίτι τα περιφρονώ. Ενδιαφέρουσα σαλάτα και κυρίως χορταστική.

Οι 2 επιλογές μας στο τυλιχτό φαλάφελ ήταν απόλυτα μέσα στα γούστα μας, και τολμώ να πω ότι κέρδισαν με διαφορά και έριξαν από το θρόνο του το μέχρι πρότινος αγαπημένο του falafellas.
Oriental falafel ( 3,90 e ) με φαλάφελ κεφτεδάκια, μείγμα πράσινων λαχανικών, χούμους, αγγούρι, ντομάτα, τουρσί και ταχίνι σως σε αραβική πίτα και Mediterranean η δική μου επιλογή ( 4,20 e και το ζήτησα μέτρια καυτερό ) με φαλάφελ, τα ίδια λαχανικά, αγγούρι, ντομάτα, τουρσί και μαγειρευτή μελιτζάνα baba ghanoush, σως ταχίνι και καυτερή. Ήταν ζουμερά χωρίς να παπ***ιάζει η πίτα, χωρίς διαρροές και ατυχήματα, το φαλάφελ τραγανό και νόστιμο, θυμάμαι ότι σε 3' το εξαφάνισα. Δεν έχω φυσικά εμπειρία του original εδέσματος στις αραβικές/ αραβόφωνες χώρες προέλευσής του, αλλά πραγματικά το βρήκαμε θεσπέσιο.

Ήπιαμε νερό και αναψυκτικό ( 1,50 e ). Και αν μπορείτε να φανταστείτε ποτέ, ότι υφίσταται γλυκό που λέγεται chocco hummus, ναι υπάρχει, και μας το πρόσφεραν για το σπίτι!
Φτιάχνεται από φρέσκα βρασμένα ρεβύθια, ταχίνι και μαύρη σοκολάτα, τα οποία πολτοποιούνται και δημιουργούν ένα πυκνό χυλό, που θυμίζει μια κρέμα ελαφρώς σοκολατένια. Αν μου το πρόσφερε κάποιος χωρίς να μου πει ότι έχει μέσα ρεβύθια, δεν θα το έβρισκα ποτέ, δεν πάει με τίποτα το μυαλό σου.
Ούτως ή άλλως, μια εντελώς διαφορετική και ενδιαφέρουσα γεύση που μας άρεσε αρκετά. Η άλλη επιλογή έχει φασόλια - ρεβύθια - σιτάρι - ζάχαρη και τριμμένη καρύδα! Τιμή 2,20 και για τα δύο. Συνολικά πληρώσαμε 19 ευρώ.

Δύο θεματάκια έχω μόνο, προς επισήμανση: προφανώς για τη λειτουργικότητα του πράγματος, σερβίρουν σε δίσκους και σε σκεύη/ σερβίτσια μιας χρήσης, κάτι που όμως δεν ταιριάζει με την υπόλοιπη ομορφιά του χώρου. Θα ήθελα μελλοντικά να δω βελτίωση και σε αυτό το αισθητικό κομμάτι, με πιο προσεγμένα είδη σερβιρίσματος ώστε να μην αδικείται καθόλου το εξαιρετικό έτσι κι αλλιώς περιεχόμενο. Επίσης να διευρυνθεί το βραδυνό ωράριο. Το 10 μ. μ. είναι νωρίς. Ελπίζω το καλοκαίρι να παραταθεί λίγο πιο αργά.

Το αν το προτείνω, είναι ηλίου (της Άνοιξης) φαεινότερο. Όχι σε αυτούς που μένουν μακριά, κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει κοντά τους. Σε ποιούς το προτείνω;
Σε όσους κινούμαστε στην περιοχή ( είναι πριν το Σάσις, δίπλα σε μεγάλο επώνυμο σούπερ μάρκετ ). Προσοχή στη γνωστή δυσκολία του πάρκινγκ. Νομίζω έχει πλέον και delivery στα πέριξ.
Στους λάτρεις της συγκεκριμένης έθνικ λιχουδιάς, που βαριόμαστε πια τα 30λεπτα σε ουρές και θέλουμε ένα υπέροχο τυλιχτό φαλάφελ κοντά μας. Σε όσους νηστεύουν - αποτελεί ένα από τα ωραιότερα εδέσματα αυτής της χρονικής περιόδου. Αλλά και για τους vegan, όπως με διαβεβαίωσαν, όλα τους τα είδη είναι απολύτως αυτής της φιλοσοφίας.

Σίγουρα αυτή τη στιγμή το falafel είναι ένα μονοπωλιακό είδος στα Μελίσσια και θεωρώ ότι, μόλις γίνει πολύ γνωστό το HUMMUS BAR, θα κερδίσει τη θέση που του αξίζει στην πολυσύχναστη πιάτσα που βρίσκεται.
Kαι τώρα που το λέω και βλέπω και τις φωτο.... πείνασα πάλι.

24 Μάρ 2018

Ομολογώ. Με πόνο ψυχής εκείνο το απόγευμα σύρθηκα έξω από την λιλιπούτεια φωλιά του Mr Dim και της Ασιάτισας φίλης του με το διαπεραστικό βλέμμα. Γιατί κύριε Dim μου, γιατί πήγατε τόσο μακριά και στήσατε τον γευστικό πολυασιατικό σας παράδεισο και μου προκαλέσατε τεράστιο σύνδρομο στέρησης για τα bao και τα noodles;; Βao παίρνω, bao αφήνω, πού να βρω τώρα τόσο νόστιμο και χορταστικό bao σαν το δικό σας, Mr Dim;

Και τί θέλει ο άνθρωπος δηλαδή; Θέλει να μπει σε ένα αστικό λεωφορείο - φυσαρμόνικα, μια μέρα με ήλιο, να σαρδελοποιηθεί με την ησυχία του, για να φτάσει σε περίπου 1 ώρα 38 λεπτά στην όμορφη ήσυχη γειτονιά σας, που δεν θυμίζει σε τίποτα ότι, ένα bao μακριά βρίσκεται η Λεωφόρος Συγγρού.
Και πού να το φανταστεί κι η τσακωμένη με την Ασιατική κουζίνα, ότι, τόσο μικρός χώρος = τόσο μεγάλες γεύσεις;;
Δε λέω, πολύ γαργαλιστικές οι κριτικές των περισσότερων φίλων εδώ στο ασκ, αλλά είναι κι αυτός ο άτιμος ο Βαγιάτας στο ΔικόΣουΤιούμπ που πάει και τα καταβροχθίζει όλα και μετά τα βλέπουμε και αρρωσταίνουμε.

Και πόσα να φας σε μια επίσκεψη; Όλα τα sos έπεσαν στο τραπέζι και τους την πέσαμε σαν ακρίδες. Πρώτα έφθασαν τα ατμιστά dim sum, αυτές οι μινιόν μπουκίτσες μέσα στο μπαμπουδένιο καλαθάκι τους με τα αυγά χελιδονόψαρου από πάνω, πουγκάκια τόσο λεπτεπίλεπτα και μαργαριταρένια να τα καταπίνεις αμάσητα, είναι κι ακριβούτσικα τα άτιμα, θυμήθηκα τον μπαμπά μου όταν παλιά πολύ παλιά μου έλεγε "παιδί μου άμα καταλαβαίνεις πως δεν χορταίνεις, σταμάτα". Αυτό.
( crab & shrimp shumai with tobiko, 4 pcs, 5.20 e ).

Και τί άλλο είπαμε; Ότι δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου σούσι; Να δω τί άλλο θα σε βάλει αυτός ο Mr Dim να κάνεις... Για φέρτο να το δω. Ααα, πήρες το vegeterian sushi roll inside out. Μην το παραχ*** κιόλας, πρώτη φορά είναι. Για ξεκίνα να τα βουτάς στη σόγια σως, για τσίμπα και λίγη πράσινη πλαστελίνη wasabi να δεις αν την αντέχεις... Ρε φίλε, πόσο νόστιμος είναι τελικά αυτός ο σούσις...
( αβοκάντο, μαρούλι, αγγούρι και φύκι μέσα, και το ρύζι απέξω, 6 τμχ, 3.90 e. Ναι, το ξέρω πως το ξέρετε. Αλλά εγώ τώρα το έμαθα και μια χαρά την έχω όσο να'ναι! )

Και πού αλλού έχεις φάει bao είπαμε; Στου mafia και στου pug. Μάλιστα. Τα είχες και στο χωριό σου τα bao! Για δες τώρα εδώ τί θα προσγειωθεί. Σχεδόν το διπλάσιο σε μέγεθος/ ύψος/ πλάτος/ πάχος/ νοστιμιά/ υλικά. Δεν πειράζει κύριε Dim που το ακρίβυνες και λίγο. Εγώ σε καταλαβαίνω. Αυτό το ζουμερό κοτόπουλο που βάζεις μέσα, μαζί με τις πίκλες, την coleslaw και την bbq σως, ξεχειλίζει γεύση και προκαλεί μεγάλη ηδονή, να το ξέρεις.
( chicken bao bun, 5.40 e, κομμένο στα δύο χορταίνουν δύο ).

Κι επειδή σε κατάλαβα τί baoφαγάνας είσαι, θέλεις και το bao burger; Τί ρωτάω τώρα. Βεβαίως και το θέλεις. Με πανέ το κοτόπουλο αυτή τη φορά, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο, spicy μαγιονέζα και yakisoba σως. Ορκίσου τώρα ότι τέτοιο μπέργκερ δεν έχεις ξαναφάει, ούτε εσύ, ούτε ο διπλανός σου που σου έκλεψε το μισό ανερυθρίαστα.
( chicken bao burger, 5.40 e. Δεν το ξαναμοιράζομαι. Ορκίζομαι ).

Χόρτασα, είπε κάπου εκεί η μικρή. Ε, τότε να μην μου φας τα noodles όταν έρθουν. Και το άλλο με τον Τοτό στο έχω ξαναπεί και τελικά μου έφαγε παραπάνω από τα μισά. Τα οποία noodles οφείλω να πω ότι τα έπαιξα στα ζάρια και τί βγήκε; Tα Mr Dim noodles φυσικά.
Όλη μου η πρότερη τραυματική εμπειρία του παρελθόντος με τα noodles, ακυρώθηκε εκείνην ακριβώς τη στιγμή. Πρέπει να ψάχνω χωρίς πλάκα, χρόνια και χρόνια για να βρω τέτοια ρυζομακάρονα και τα βρήκα εδώ. Αχνιστά, ζουμερά και πεντανόστιμα με τόσο γεμάτες γεύσεις και αρώματα, κυριολεκτικά υπέροχα.
( chinese noodles με κουρκουμά, χοιρινές μπουκιές, καρότο, κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια σιτάκε και τη σως του Mr Dim, μεγάλη χορταστική μερίδα, 6.90 e ).

Και τί άλλο μετά; Στεναχώρια, τί άλλο, όταν άδειασαν όλα τα πιάτα και ήξερα ότι δεν έχει άλλο, ο κόσμος ξαφνικά σκοτείνιασε. Έγινε πιο μαύρος κι από τα μαύρα κινέζικα πιάτα στο τραπέζι. Και το βλέμμα της γκέισας από πάνω μου, άλλαξε κι αυτό. Νομίζω με λυπήθηκε κι εκείνη.

Φήμες ότι ένα αόρατο χέρι φρόντιζε κάθε στιγμή να έχουμε πάντα γεμισμένα τα ποτήρια μας με νερό και δεν ανθυπομειδίασε καθόλου εις βάρος μου, όταν ζήτησα ευγενικά μαζί με τα chopsticks να μας φέρουν και κανονικά μαχαιροπίρουνα, δεν είναι φήμες, είναι η πραγματικότητα, γιατί βλέπεις η εκπαίδευση από το Τιούμπ εδώ έπεσε σε ανεπίδεκτη κι εγώ με τα ξυλάκια παλεύω ακόμη.

Πραγματικότητα είναι και ο λογαριασμός στα 27 e με το εξωπραγματικό vfm των 13.5 e/ άτομο για όλα αυτά τα απωανατολίτικα καλούδια που δοκιμάσαμε. Αν πω και για τα ρούχα μας ότι δεν μύρισαν τηγανίλα, θα με πιστέψει κανείς;
Μπύρα Tsingtao πάντως δεν ήπιαμε, γιατί μετά είχαμε και σινεμά να πάμε και δεν θέλαμε να κοιμηθούμε ( το καταφέραμε εύκολα και χωρίς αυτήν ).

Και τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί στα λέω εσένα όλα αυτά...
Γιατί θα μπορούσαμε αγαπητέ μου Μr Dim να γίνουμε καλοί φίλοι εμείς οι δύο και να συναντιόμαστε συχνά.
Αλλά εσύ πήγες και μου εγκαταστάθηκες στη Νέα Σμύρνη κύριε Dim, και με στενοχωρείς.

17 Μάρ 2018

Κακά τα ψέματα, όταν κάθε Τετάρτη επί 1 και πλέον χρόνο όλες οι πίτσες προσφέρονται με 50% στο κατάστημα, φτάνεις να αναρωτιέσαι, γιατί εγώ να το επισκεφθώ Τετάρτη του Αγίου Βαλεγδύνου του Ευρωφάγου ;;

Ωραίος ο Χολαργός, με πλήθος επιλογών που έχουμε συχνά τιμήσει, αυτή τη φορά μάλλον παρασυρθήκαμε από το καλό μάρκετινγκ της προσφοράς και την δελεαστική εικόνα στο φατσοβιβλίο. Βέβαια ο υπεύθυνος, στο τηλέφωνο που τους κάναμε την προηγούμενη ημέρα για κράτηση, πολύ ευγενικά και ειλικρινώς μας είπε ότι τις Τετάρτες ποτέ δεν κρατάει τραπέζι και αν πάμε όσο νωρίτερα μπορούμε σίγουρα θα μας βολέψει κάπου.

Το σκηνικό στις 20.30 ήταν καρμπόν με εκείνο της λαικής αγοράς στις 14.30 το μεσημέρι της Τετάρτης στη γειτονιά μου. Κόσμος σε αναμονή εξυπηρέτησης, στριμωξίδι απίστευτο, πελάτες ψιλοαναίσθητοι να κρατάνε το τραπέζι τους κουτσοπίνοντας μόνο κρασί, φιλότιμοι και ψύχραιμοι σερβιτόροι ακροβάτες και για κάποιο απίθανο λόγο όλοι ευχαριστημένοι γιατί έχουν αρπάξει ένα καλό deal.
Όπως το "όλα 50" ( λεπτά, όχι ευρώ ) του λαικατζή. Όμως, ήταν τελικά καλό το deal ;;

Στη γεύση, έτσι κι έτσι προς το αρκετά καλά. Στην εξυπηρέτηση ικανοποιητικά, δεδομένης της διασταύρωσης Τετάρτης με Βαλεντίνο. Ο χώρος όμως όχι. Πολύ στρίμωγμα αδερφέ. Καθαρό μαγαζί αλλά μικρό και ασφυκτικά γεμάτο με τραπέζια κολλητά και κάποια συνεταιρικά που τα μοιράζεσαι με άλλες παρέες. Σε ένα brunchάδικο άντε και το δικαιολογώ. Εδώ όμως δύσκολα.

Ελλείψει άλλης εναλλακτικής, ή θα φεύγαμε ή ψιλοαμήχανα βολευτήκαμε κι εμείς στη μέση ενός τραπεζιού με ζευγάρια εκατέρωθεν, πράγμα το οποίο είδαμε αμφότεροι με καλή διάθεση και χιούμορ - όλοι οι καλοί χωράνε, για τους χοντρούς πάλι, δεν ξέρω. Οι κινήσεις μας όμως για να καταφέρουμε να φάμε μου θύμισαν τον γνωστό V, τον ene, τον γνωρίζετε νομίζω, οπότε όχι όχι όχι.
Στο vfm δεν έμεινα ικανοποιημένη. Όταν δουλεύεις με μια τέτοια προσφορά είναι αναμενόμενο το κέρδος να βγει από αλλού. Είτε με κρυφές χρεώσεις και υπερτιμολογημένα περιφερειακά, ή και με πονηρούλικες αυξήσεις λόγω Βαλεγδύνου. Ίσως και με μικρότερες σε μέγεθος πίτσες, λόγω προσφοράς ;; Φυσικά δεν μιλάμε καν για κέρασμα.
Δεν ξέρω εκτός Τετάρτης τί συμβαίνει, αλλά την συγκεκριμένη μέρα οι πίτσες που μας ήρθαν ( και σε όσους μπόρεσα να δω ) ήταν μεγέθους ατομικού. Για 5 ή 6 ευρώ το δέχομαι, αλλά θέλω να το γνωρίζω και να μην αισθάνομαι παραπλανημένη από αυτές που έχω δει στο φβ. Αν όμως και τις άλλες μέρες είναι ακριβώς οι ίδιες στα 10 ή 12 ευρώ, τότε είναι κοροιδία.

Πιο αναλυτικά, η παραγγελία μας 3 ατόμων ήταν η εξής:
Panino για 2 άτομα, που κάλυψε και τους 3. Δεν έρχεται υποχρεωτικά, το ζητήσαμε εμείς. Κάτι σαν ψωμάκι από την ίδια ζύμη της πίτσας, το πήραμε για την σαλάτα, χρεώνεται 1,50 e και έρχεται ασυνόδευτο από κάποιο ντιπ..
Σαλάτα Cesare, πραγματικά εξαιρετική σε όλα της. Αν το πιστεύετε, ήταν μεγαλύτερη και πιο χορταστική από την πίτσα. Τεράστια ποσότητα για 3-4 άτομα, με φρέσκιες πρασινάδες, κρουτόν, καλαμπόκι, άφθονη παρμεζάνα, αρκετό ψητό κοτόπουλο και μια ωραία σως που είχε ποτίσει ιδανικά μέχρι και το τελευταίο μαρουλάκι ( 8,50 e, τα άξιζε ).

Oι 2 πίτσες που επιλέξαμε ήταν η Pizzaiolo, σαν μια τυπική σπέσιαλ δηλαδή, με μοτσαρέλα, ζαμπόν fouantre, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριά, πεπερόνι, βγάλαμε τις ελιές ( αρχική 11,90 με την έκπτωση 5,95 e ), εμένα μου φάνηκε βαρετή αλλά στους "γέροντες" της παρέας άρεσε!!
Η δική μου επιλογή ήταν η Flambe ( αγωνίστηκα να την περισώσω, 9,90 > 4,95 e ) με μοτσαρέλα, κρέμα γάλακτος, μπέικον και παρμεζάνα, αφαίρεσα το κρεμμύδι. Ήταν εξαιρετική και μου θύμισε την κάποτε λατρεμένη flambe από τα Dominos, πριν το γυρίσουν κι αυτοί στα πλαστικά.
Από νοστιμιά, η χαρακτηριστική του ξυλόφουρνου, η ζύμη παχιά και αφράτη, θα την προτιμούσα πιο λεπτή και τραγανή, τα υλικά φρέσκα και ποιοτικά, αλλά... εμφανώς συρρικνωμένη από το κλασικό 30 cm που αναμένεις, γι' αυτό και έχω τις ενστάσεις μου.

Στα γλυκά ο κατάλογος αναφέρει "γλυκό καλτσόνε για 2 άτομα και γλυκό ημέρας 4 e, ρωτήστε το σερβιτόρο". Επειδή εμείς δεν επιλέγουμε ποτέ γλυκό καλτσόνε μετά από pizza, στραφήκαμε στη δεύτερη επιλογή κι έχοντας να διαλέξουμε ή ένα άτεχνο τιραμισού που είδα εξ αριστερών μου ή ένα λίγο απροσδιόριστο banoffee που είδα απέναντί μου, επέλεξα αυτό που δεν είχα δει πουθενά και ήταν το προφιτερόλ.
Η ψιλοχύμα εικόνα του δεν μου άρεσε. Ήρθε πάνω σε μία από αυτές τις μαύρες άχαρες πλάκες σερβιρίσματος, που πλέον είναι της μόδας, ζυγίζουν 10 κιλά και σερβίρονται πάνω τους από κρέατα μέχρι... το κεφάλι του Αγίου Ιωάννη του Βαπτιστή.
Ευτυχώς η γεύση μας αποζημίωσε καθώς ήταν κατάφρεσκο ( εκείνη τη στιγμή φτιαγμένο ) και με πολύ προσεγμένη την σοκολάτα και την κρέμα στα σου, επιπλέον σε ποσότητα για να δοκιμάσουμε επαρκώς και οι 3.
Μόνο, που, άλλο φαίνεται εννοούμε ως γλυκό ημέρας και άλλο ως γλυκό ημέρας Βαλεγδύνου, καθώς η τιμή του ήταν τελικώς 6 ευρώπουλα και εμένα δεν μου αρέσει να με κοροιδεύεις.

Με αυτά λοιπόν, συν νερό σε κανάτα, ένα ποτήρι κρασί Μοσχοφίλερο ( 2,90 e ) και μια Fix 500 ml ( 3 e ) ο λογαριασμός μας ανήλθε στα 33 ευρώ και πληρωμή με κάρτα σε ενσύρματο μηχάνημα δίπλα στο ταμείο.

Στο δια ταύτα. Το Pizzaiolo είναι μια συμπαθητική λύση σε επίπεδο γειτονιάς αλλά όχι για να ξεκουβαληθεί κάποιος να πάει χοροπηδώντας από την άλλη άκρη, μιας και κάτι ανάλογο θα το έχει σίγουρα πολύ κοντά του.
Δεν είναι απορριπτέο αλλά δεν είναι και γουάου. Αν έκανε κάποιες βελτιώσεις στο χώρο του, που δεν είναι άνετος και ελκυστικός, ίσως κάποιος θα ήταν πιο ευχαριστημένος και όχι τόσο καταπιεσμένος αυτή την ιερή ώρα του φαγητού που θέλει να χαλαρώσει. Το καλύτερο θα ήταν να μην δρα πονηρά και με κρυφές παγίδες, γιατί οι γεύσεις του είναι αρκετά καλές. Δεν είναι άσχημο να φεύγει ο πελάτης με ανάμικτες εντυπώσεις στα υπόλοιπα ;;

Θα ήθελα πολύ να πω yolo yolo στο Pizzaiolo, μιας και είναι όμως η πρώτη του κριτική εδώ, λέω να στρογγυλέψω λίγο τις ντομάτες και να φανώ αυτή τη φορά επιεικής.

08 Μάρ 2018

- Το πεζό κομμάτι της κριτικής -

Όχι "ταβέρνες και ψητοπωλεία" αλλά σαφέστατα "οινομαγειρεία και κουτούκια". Κάποια Τσικνοτετάρτη, δηλαδή περίπου Τσικνοπέμπτη, 2 άνθρωποι με 35 e και άλλη μια φορά στο τέλος Φλεβάρη, 3 άνθρωποι με 46 e, φάγαμε πολύ καλά, κεραστήκαμε και κάτι Υ. Γ. Η βαθμολογία μου διαμορφώνεται συγκριτικά με άλλα μαγαζιά της ίδιας κατηγορίας.

- Η κανονική κριτική -

Είναι και κάποιοι μύθοι που δεν απομυθοποιούνται. Οι Μοιραίοι του 1922 του Βάρναλη, το πρώτο μπακάλικο του 1927, η μπακαλοταβέρνα που μετεξελίχθηκε το 1938. Η ταινία "1968" για την ΑΕΚ και η συνάντηση των συντελεστών της στο υπόγειο του Λουκιδέλη εν έτει 2018, δίπλα στις κιτρινόμαυρες φανέλες του Αμερικάνου και του Νεστορίδη.
Τους μύθους του ποδοσφαίρου, του μπάσκετ, του στεναγμού του Έλληνα πάνω σε πικάπ με βινύλιο 33 στροφών, της ασπρόμαυρης τηλεόρασης ή του μαυρόασπρου κινηματογράφου, με τα ονόματά τους στις καρέκλες θα τους δεις στις φωτο.

Εδώ έτρωγαν αυτοί οι άνθρωποι, εδώ υπάρχει και η ιδιαίτερη γωνιά που έτρωγε κι ο Στελάρας. Εδώ έχουν γυριστεί ταινίες, με ντεκόρ τα ίδια κρασοβάρελα στο βάθος, και αν ψάξεις την "Κυρία Δήμαρχο" του 1960 στο ΔικόΣουΤιούμπ θα τα δεις κι εσύ, γιατί τα σκαλοπάτια θα σε τραβήξουν στα ίδια ξύλινα τραπέζια, στο πέτρινο καπηλειό και στο τζάκι που είναι αληθινό και επιβάλλεται στο χώρο με την μορφή του Ορέστη Μακρή. Με λίγα λεφτά θα πέρναγες καλά.
Τα ασπρόμαυρα μεμοραμπίλια του πρώτου Λουκιδέλη δικαίως έχουν πάνω τους χαραγμένη την πατίνα του χρόνου. Η σύγχρονη αισθητική ίσως ταυτίζεται ελάχιστα, ίσως και όχι για όσους τα έζησαν ή τα αχνοθυμούνται.

Θυμήθηκα μια κριτική του Dorfmeister. Mου ήρθαν εικόνες και λέξεις, της ΔειπνοΑθήνας, των Ασημένιων Σκούφων, της γαστρονομικής άνοιξης στην εστίαση που πια αφορά ελαχιστότερους του 0,03%, αφροί και duxelle και λάδια μαϊντανού.
Αν η κατεύθυνση είναι τέτοια, ο Μίστερ έχει στρίψει προ πολλού για άλλες πολιτείες και ερχόμενος στον Λουκιδέλη θα πρέπει να ξέρεις κι εσύ πού έρχεσαι, μιας και εδώ μπαίνει απουσία στις υφές και τις γκουρμεδιές και η τύχη του μάστερσεφ αγνοείται.

Kάποιος από την οικογένεια ( 3η γενιά ) μαγειρεύει μέσα και κάποιος θα σε καλωσορίσει με χαμόγελο σαν να σε γνωρίζει, ίσως μιλήσεις μαζί του και για τον ναό - μη ρωτάς ποιός είναι ο ναός, θα αγοράσεις τον καπνό σου ή τα τσιγάρα σου από το διπλανό ψιλικατζίδικο και θα στα φέρει ο ίδιος ο άνθρωπος που το έχει, κάτω στην υπόγα εκεί που θα πίνεις το κρασί σου. Και πες μου τώρα εσύ αν δεν νιώθεις μέρος του κινηματογραφικού σκηνικού γύρω σου, την ώρα που ο Στέλιος σιγοτραγουδάει σαν να τον βλέπεις ολοζώντανο εκεί.

Το μπλοκάκι με τα εδέσματα που θα συνταιριάξεις με το κρασί σου, θα στο φέρουν για να σημειώσεις εσύ τα είδη και τις ποσότητες. Θα σε αφήσω να πας με μεγάλη παρέα και να το εξερευνήσεις, είναι και αυτό μέρος της διαδικασίας. Υπάρχουν πλέον οι τιμές, και σου εγγυώμαι ότι η έκπληξη θα είναι πολύ μεγάλη.

Το φαγητό είναι απλό, όλα σπιτικά και τίποτε ετοιματζίδικο. Οι γεύσεις ξεκάθαρες και κλασικές. Αυτά που δοκιμάσαμε εμείς και μας άρεσαν όλα, αυτά θα σου προτείνω.
Φάβα με ξερό κρεμμύδι και πολύ καλό ελαιόλαδο, και σωστά βρασμένα χόρτα (ραδίκια) έρχονται σε κιμπάρικες ποσότητες στο πιάτο. Το ψωμί καρβελάκι χωριάτικο, δεν γίνεται να μην το τιμήσεις.

Στην χιονάτη τυροκαυτερή που δεν καίει καθόλου, θα βρεις ολόκληρα κομματάκια της πικάντικης πιπεριάς να σκάνε στο στόμα, πρέπει μαζί με την φέτα να την δουλεύουν και με κάποιο είδος ξυνού τυριού που της πάει πολύ.
Ντολμαδάκια χειροποίητα με γιαούρτι ( αν ξεχαστεί ζητήστε το ), υπέροχο αλμυροβουτυράτο σαγανάκι τυρί ολόσωστα παναρισμένο και χωρίς λαδίλα αλλά και μπουρεκάκια παστουρμά με ντομάτα, τραγανά και αλμυρούτσικα για να τραβιούνται με το κρασί.

Τυρόπιτα Μυκόνου μην ξεχάσεις. Αφράτη, τηγανιτή, με τυρένια κρεμώδη γέμιση που ξεχειλίζει μόλις κοπεί, την παραγγέλνεις και την ξαναπαραγγέλνεις. Τζατζίκι χειροποίητο από τα καλά, κεφτεδάκια Σίφνου μικρά και σαν σπιτικά, νόστιμα, ίσως λίγο πιο ξεροψημένα θα μου άρεσαν ακόμη πιο πολύ.

Χοιρινή καλοψημένη και όχι στεγνή, με πατάτες τηγανιτές, πολύ τίμια μερίδα. Αλλά και η μοσχαρίσια γάλακτος ( que es que c'est βαθμός ψησίματος ), όπως πρέπει, ιδανικά ζουμερή.

Οπωσδήποτε να πάρεις και το ψαρονέφρι, αφράτο και άριστα ψημένο και αυτό.
Τελευταία αναφορά στο πιάτο που χαρακτηρίζει τον Λουκιδέλη, εμείς το τιμήσαμε και τις 2 φορές. Τα αμελέτητα του κυρ Ανέστη. Μην τα φοβηθείτε, εξάλλου δεν ανήκουν και στον κυρ Ανέστη.
Δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς περίεργης και γευστικά θα σας θυμίσουν κάτι κοντινό σε γλυκάδι και νεφράκι. Αλαφροτηγανισμένα, λίγο τσίμπημα στο αλάτι και αρκετό λεμονάκι, και να ένας μεζές για λίγους και τολμηρούς.

Από κρασί, ήπιαμε κόκκινο ημίγλυκο, αρκετά αξιοπρεπές. Για νερό εμφιαλωμένο, ούτε λόγος. Κάποιο γλυκό είτε σε κανονική μορφή είτε ως κέρασμα, δεν υπήρξε και δεν πειράζει.

Στου Λουκιδέλη θα πας για το ταξίδι και για να περάσεις φίνα με λίγα χρήματα. Βλέπεις, ο Μίστερ υπήρχε πριν το vfm ανακαλύψει τον εαυτό του.
Οικεία ταξίδια στο χρόνο συμβαίνουν σε αυτό το υπόγειο και ίσως μόνο με ένα ποτήρι κρασί και με τους δίσκους του Στελάρα θα συμβεί και σε σένα.

Εσύ απλά διάλεξε καρέκλα ( Κώστας Βουτσάς... φσσσστ μπόινγκ... ) ή άσε την τύχη να σε πάει μόνη της. Και φωτογράφησε μετά τις μνήμες από το παρελθόν (σου) αποθηκεύοντάς τις στο φάκελο με #μέλλον.

06 Μάρ 2018

Να' μαστε λοιπόν και στη σικ γειτονιά του Ψυχικού, 17/2, τελευταίο Σάββατο της Αποκριάς, καθώς τον τελευταίο καιρό κυριολεκτικά οργώνουμε όλη την Αθήνα με περισσή διάθεση. Μεγάλη προσμονή και επιθυμία με είχε κυριεύσει από καιρό για το Parlo, από τις κριτικές έμπιστων φίλων, και με δεδομένη την αγάπη μου για την συγκεκριμένη κουζίνα.

Η πολιτική της μη κράτησης τραπεζιού στο Parlo ( first come first served ) και η ημέρα, μας έκαναν να ξεκινήσουμε νωρίς από το Μαρούσι για να είμαστε on time στο ραντεβού μας με τους φίλους μας, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε στο παρκάρισμα και οπωσδήποτε για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο με το τραπέζι. Εν τέλει, και σφαίρα κατεβήκαμε, και πιο πάνω από την ΠΙΠΕΡΙΑ παρκάραμε και το άνετο 4άρι τραπέζι που εξαρχής είχαμε κοζάρει, δίπλα στη σκάλα με τις αφίσες, το βρήκαμε και μας φιλοξένησε για 5 ολόκληρες ώρες εκείνο το βράδυ.

Να ξεκινήσω με ένα update για το χώρο: επισήμως πλέον το κάπνισμα έχει απαγορευτεί και στον επάνω όροφο, καθώς στον κάτω ήδη απαγορευόταν έτσι κι αλλιώς. Επομένως μιλάμε για μια απολύτως smoke free ατμόσφαιρα σε όλο το κατάστημα, πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα, το απόλαυσα και θερμά το επικροτώ.

Επιπλέον, σε μια πολύ κρύα βραδιά σαν τη συγκεκριμένη, είδαμε να έχουν λύσει και το θέμα της θέρμανσης, με επιδαπέδια σώματα που πραγματικά... ζεμάταγαν, μέχρι τη 1 που φύγαμε ( ίσως φυσικό αέριο; ) και είχαν δημιουργήσει μια νωχελική ζεστασιά σε όλο το χώρο, ώστε ακόμη κι εγώ που κάθισα σύριζα με την τζαμαρία, να μην αισθανθώ ούτε ψήγμα κρύου αέρα να με διαπερνά. Αυτά δεν είναι λεπτομέρειες.
Είναι καίρια σημεία, που αν τα συνδυάσεις με το όλο περιβάλλον που είναι καλαίσθητο, αστραφτερής καθαριότητας, αεράτο, καλόγουστο και με φινέτσα αλλά και με την παρέα που είναι πολύ αξιόλογη και ήρθε επίσης πολύ κεφάτη, ιδού η συνταγή μιας επιτυχημένης βραδιάς. Ναι, λείπει ένα υλικό, οι γεύσεις. Αλλά γι'αυτό δεν ανησυχούσα καθόλου, ήταν κερδισμένο το λαχείο.

Σαν καλή μαθήτρια πήγα διαβασμένη, μπορείτε το ίδιο κι εσείς, βρίσκοντας το μενού τους, με τις τιμές του παρακαλώ, στη σελίδα τους στο μουτροκατάστιχο. Ας γίνει αυτό κάποτε ένα μάθημα, για όλες εκείνες τις επιχειρήσεις που αναρτούν το δικό τους μενού άνευ τιμολόγησης ή και καθόλου - τί φοβούνται άραγε και γιατί μας ταλαιπωρούν στο ψάξιμο;

Επανέρχομαι. Οι μετρημένες επιλογές είναι σοφές για να μην χάνεσαι. Αλλά και έχουν τον κίνδυνο να τις εξαντλήσεις πολύ γρήγορα. Γι' αυτό ας πούμε θα ήθελα 2-3 επιλογές παραπάνω σε ορεκτικά και σαλάτες ( είναι μόνο 3-4 σε κάθε είδος ) και το ίδιο για πίτσες και ζυμαρικά ( καμιά 10αριά σε κάθε είδος ). Επίσης, θα ήταν καλοδεχούμενη και μια σχετική ευελιξία στο να φτιάξεις την pizza σου μισή μισή, όπως και στο να αλλάξεις τύπο ζυμαρικού σε ένα πιάτο π. χ. μπορεί να μην σου αρέσει η μαύρη ταλιατέλα και να θέλεις μια αρπαχθείσα παπαρδέλα. Υπήρξε μια ακαμψία ως προς αυτό. Αλλά μάλλον ήταν για καλό.

Ας κάνουμε λοιπόν κλικ στο τραπέζι μας.
Όμορφη η art de la table, με τα πάντα προσεγμένα, με τα λουλούδια στο βάζο, με τα φρεσκότατα ατομικά ψωμάκια στο καλαθάκι τους ( 5 τμχ για 4 άτομα, χρέωση 0,99 χ 4 ), σωστή η ερώτηση περί επιλογής εμφιαλωμένου ή κανάτας (που ανανεώθηκε πολλάκις), ίσως η απουσία ενός συνοδευτικού ντιπ για αρχή είναι ένα θεματάκι, αλλά και γι' αυτό βρήκαμε ωραιότατη λύση παρακάτω.
Το προσωπικό στο σέρβις τηρεί άψογα την αναλογία ευγένειας - επαγγελματισμού - διακριτικότητας και είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο χωρίς η παρουσία του να γίνεται φορτική. Μας καλωσόρισαν / καληνύχτισαν, μας επεξήγησαν ό, τι χρειάστηκε, η ροή των πιάτων ήταν άψογη από την αθόρυβη πραγματικά κουζίνα, όλα ήταν προσεγμένα και στην υπηρεσία της άνεσης του πελάτη.

Συμφωνήσαμε καταρχάς σε μια σαλάτα και μια pizza για την μέση. Οι επιλογές ήταν: η πράσινη ανάμεικτη σαλάτα ( η φθηνότερη του καταλόγου, 4,90 e ) σε επαρκέστατη ποσότητα για 4 άτομα.
Φρέσκιες οι πρασινάδες και γλυκά τα ντοματίνια, με μια καλοδουλεμένη βινεγκρέτ που είχε ποτίσει ιδανικά το σύνολο και άφηνε φρεσκάδα, δροσιά και μια ωραία οξύτητα. Στην κορυφή υπήρχαν και 2-3 τραγανά παξιμαδάκια. Τόσο απλή και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, σκέφτομαι πόσο προσεγμένες θα είναι και οι άλλες 3 του καταλόγου.

Η Mobster Mama μου τράβηξε την προσοχή, και δεν μου χάλασαν χατήρι ευτυχώς! Η ζύμη της αρκετά λεπτή και τραγανή, ίσως ελάχιστα μικρότερη των 30cm αλλά και πάλι βγήκαν από 2 χορταστικά κομμάτια για τον καθένα - εξάλλου σαν ορεκτικό την πήραμε. Πεπερόνι, τυρί ταλέτζιο, φρέσκα αυγά μάτια και διακριτικό λάδι τρούφας, με ωραίες ισορροπίες και νοστιμιά, άρεσε και στους 4.
Στο κόψιμο, μοιραία τα αυγά έσπασαν ποτίζοντας με τον ρευστό κρόκο και το ζυμαράκι και το σκεύος... θεικό. Φέρε παιδί μου τώρα τα ψωμάκια που λέγαμε πριν και σταμάτα επιτέλους να τραβάς φωτογραφίες τους καλοφαγάδες, κάποτε, ακόμα κι αυτοί, ακόμα και στο Parlo, τις κάνουν τις παπάρες τους χαχαχα!!!

Επόμενο κεφάλαιο. Παπαρδέλες. Με μανιτάρια portobello. Και κοτόπουλο. Και κρέμα μαύρης τρούφας. Και τί να πεις εδώ τώρα. Ιερό ευαγγέλιο. Παρά λίγο και οι 4 μερίδες θα ήταν ίδιες και τί κριτική θα σας έγραφα, ένας Θεός ξέρει...
Mάλλον είναι το signature και μάλλον κανείς δεν προτίθεται να το διαπραγματευτεί αυτό το πιάτο. -Θα το πάρεις κι εσύ; - Μα το θέλω κι εγώ. - Ναι αλλά εγώ γι'αυτό ήρθα. - Τί λέτε βρε παιδιά; Εμένα την άλλη φορά μου το άρπαξαν, όλοι το ίδιο θα φάμε;

Όπως σωστά καταλάβατε, έγινε της παπαρδέλας ( 3 χ 11,90 e ). Ο σεφ βγάζει al dente το ζυμαρικό και με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου μαεστρικά ψημμένου ώστε να διατηρείται ζουμερό. Άψογα και τα μανιτάρια, άψογο δέσιμο και η κρέμα, με την τρούφα τόσο όσο, και μπόλικη τριμμένη παρμεζάνα στο τραπέζι. Αρπαγές δεν σημειώθηκαν. Η παπαρδέλα προσγειώθηκε κανονικά.
Το 4ο πιάτο διαφοροποιήθηκε, έτσι μας ήρθαν και οι πένες καρμπονάρα ( pasta fresca, the italian way ) με κρόκο αυγού, guanciale και παρμεζάνα ( 9,90 e ). Εξίσου λαχταριστό πιάτο για όσους το αγαπούν με αυγό, η φίλη το απόλαυσε, αν και θα ομολογήσω ότι σε εμένα προσωπικά η ποσότητά του φάνηκε λίγο υποδεέστερη από τις παπαρδέλες.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με 2 μισόλιτρες καράφες από το χύμα κρασί τους, που είναι πολύ αξιόλογο. Επιλέξαμε το κόκκινο Merlot ( 2 x 4,90 e ), πανάλαφρο κεφάλι το επόμενο πρωί.
Επίσης μας έφεραν κέρασμα και σφηνάκια limoncello και grappa ( 2+2 ) νομίζω καταλαβαίνετε ποιός ήπιε τί. Αν όχι δεν πειράζει.

Δεν θα φεύγαμε φυσικά χωρίς γλυκό από το Parlo. Και η Pavlova και το Affogato στο τραπέζι ( αν και δεν είχε τριμμένο φυστίκι, ανθό αλατιού και μπισκοτάκι ). H Pavlova όμως, ινσταγκραμική οπτασία. Και σε γεύση επίσης, αυτή η κρέμα τυριού με την όξινη μαρμελάδα, πολύ ταιριαστό ζευγάρι. Μου άρεσε πάρα πολύ. Παγωτό εγώ την επόμενη φορά, γιατί ο λαιμός γρατζούναγε ( τιμές 5,90 και 6,70 e αντίστοιχα ).

Ο λογαριασμός μας με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με κάρτα ( ενσύρματο POS ) στα 90 e, δηλαδή 22,50 e/ άτομο, και ναι ήταν μια απόλυτα ολοκληρωμένη γευστική εμπειρία, με όλα τα στοιχεία της επιτυχημένης εξόδου από όλες τις απόψεις.

Κατέληξα ότι:
Όσες φορές το τελευταίο διάστημα έχω εμπιστευτεί κάποιους πολύ συγκεκριμένους μου έμπιστους χρήστες, που είναι και φίλοι, οι επιλογές μου βγήκαν στο ακέραιο.
Έχω γίνει βέβαια κι εγώ all around σε αυτά που δοκιμάζω αλλά πάντα << η αναζήτηση ενός αξιόλογου Ιταλικού στην εποχή της κρίσης, όπου θα φας αξιοπρεπώς χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κατάθεση το μισό μηνιάτικο >> είναι ένα ζητούμενο.
Το Parlo ως συνολική εμπειρία, ήταν πολύ καθησυχαστικό και επειδή μου εγγυήθηκε ότι θα υπάρξουν many happy returns, το προτείνω και σε εσάς ανεπιφύλακτα!!

24 Φεβ 2018

"Η Ucook στα Καμίνια χωρίς gps"

Ωδή στο μέγα χαρτογράφο Piggo με τις ακριβέστατες συντεταγμένες του, ωδή στην αυθεντικότητα αυτού του οινομαγειρίου / κουτουκιού / κρασοταβέρνας, ωδή και πάλι ωδή στις αξέχαστες γεύσεις και στην υπέροχη βραδιά που είχαμε στη Ζωοδόχο Πηγή.

Γνωρίζοντας ότι εδώ χωρίς κράτηση απλά δεν πλησιάζεις, πόσο μάλλον Σαββατόβραδο, έπεσαν οι προτάσεις, συναποφασίσαμε, και όταν βρήκα τραπέζι ( Δευτέρα βράδυ 29/1 ) διαθέσιμο για το Σάββατο 3/2, απλά το γράπωσα γιατί δεν είναι να καθυστερείς. Ο εντοπισμός του ήταν παιχνιδάκι, πάρκαρα εξίσου εύκολα και έχω να καταθέσω ότι είναι όντως ένα από τα καλύτερα κρυμμένα διαμάντια που υπάρχουν.
Ό, τι κι αν έχετε ακούσει, πραγματικά αληθεύει στο 100%.
Η γειτονιά γραφική από άλλη εποχή, ο κόσμος μυημένος συρρέει από παντού, η ατμόσφαιρα είναι πολύ ανώτερη του ίδιου του χώρου, ο οποίος δεν έχει κάτι μεμπτό, πέρα από το καίγον και τσουρουφλίζον θέμα του καπνίσματος - όμως εδώ έρχεσαι με σκοπό ακόμη και αυτό να το παρακάμψεις.

Η γαλάζια του πρόσοψη με την ρετρό ταμπέλα του, το πατάρι με το ποδήλατο, ο γλυκός του φωτισμός, η όμορφη ραφιέρα με τα μπουκάλια και τα ποικίλα διακοσμητικά παλιού μπακάλικου είναι οι εικόνες που μου έμειναν στο μυαλό και με έκαναν να ξεχάσω πολύ γρήγορα το θόρυβο των θαμώνων και την κάπνα - λογικό για κουτούκι, και το σχετικό στρίμωγμα που διορθώθηκε με βοηθητικό τραπεζάκι και με όλη την καλή μας διάθεση.
Η οικογενειακού τύπου εξυπηρέτηση, είναι ακριβώς αυτό που περίμενα, αυθόρμητη, κεφάτη, απλή, φιλική και ζεστή - βοήθησε βέβαια και το ότι η παρέα, τους είναι γνώριμη!
Κάποιες μικροελλείψεις στο μενού καθώς και τα πιάτα ημέρας, μας τα περιέγραψαν προφορικά, ενώ τα πιάτα έρχονταν με ρυθμό πολυβόλου στο τραπέζι... αυτά τα πιάτα όμως δεν είναι να κάθεσαι να τα κοιτάς και τα πιρούνια μας έκαναν κυριολεκτικά καταδρομή πάνω τους, βομβαρδίζοντας πιο γρήγορα κι από την καταιγίδα της ερήμου.

Μακάρι να γινόταν να τα δοκιμάσω όλα επιτόπου, αλλά ας όψεται, θα υπάρξει και γύρος επαναληπτικός. Ας μη φλυαρώ και ας ξεκινήσω, γιατί τα θυμάμαι τώρα και πεινάω πάλι.

Ψωμάκι ωραίο και χωρίς χρέωση ( τίμιο ) και νεράκι σε κανάτα ( αμέτρητες ανανεώσεις ) για αρχή. Υπέροχη παντζαροσαλάτα ( μους παντζάρι την λένε ) με σχεδόν ανεπαίσθητη τη μυρωδιά του σκόρδου, έγινε μάχη πάνω της. Θυμάμαι σταφίδες, ξινόμηλο και καρύδι να σκάνε σε κάθε μπουκιά, ήταν πολύ δροσερή και πεντανόστιμη ( 4,90 e ).
Πατατούλες baby μελωμένες στη γάστρα, ψημένες με το πάσο τους σε διάφορους ζωμούς κρεάτων, όνειρο, βάλε κι άλλες θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!! ( 6 e ).

Αυγά μάτια, με τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα, απλό κλασικό και αγαπημένο πιάτο για άπειρες βουτηχτές, ίσως θα ήθελα λίγο πιο πατάτες τις πατάτες, γιατί είναι κυριολεκτικά τσιπς (5 e ).
Στον κωδικό Ασλάν, έρχεται ένα ωραίο διαμπερές τριώροφο από στρογγυλές πίτες, με ενδιάμεσες στρώσεις ζουμερής ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και φίνου Καραμανλίδικου παστουρμά. Στο ρετιρέ φυσικά ένα αυγό μάτι, δεν κάθεσαι να χαζεύεις τη θέα... το σπας και γίνεται κόλαση, βουτάς και ό, τι απέμεινε με το ψωμί. Ακούγεται βαρύ σε γεύση αλλά δεν είναι, είναι ένας μεζές πολύ μερακλίδικος ( 8,70 e ).

Το Λιβανέζικο όπως και το Μπρόκολο ογκρατέν φυσικά παραγγέλθηκαν σε διπλές μερίδες, μιας και είναι από τα πιάτα τους που παίζουν σε όλα τα τραπέζια όπως είδα και ως γεύσεις είναι απλά θεικές ( αντίστοιχες τιμές 2 χ 8,50 e και 2 χ 9 e ). Πριν τα δω και τα δοκιμάσω, οι τιμές τους μου φαίνονταν υπερβολικές, μετά άλλαξα γνώμη. Για μένα που τρώω το μπρόκολο ακόμη και ωμό, το συγκεκριμένο σουφλέ είναι ό, τι ωραιότερο έχω δοκιμάσει, με την κρούστα του και τα τυριά να σε εθίζουν, ακόμη κι αν δεν είσαι φαν του συγκεκριμένου λουλουδιού. Ευτυχώς η μερίδα είναι σχεδόν η διπλάσια από ό, τι περίμενα.
Εξίσου κολάσιμα και τα γεμιστά πιτάκια με τον πικάντικο κιμά και με τη δροσιά του γιαουρτιού να μετριάζει την κάψα, βάλε κι άλλα βρε θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!

Απίθανο πιάτο ήταν και το συκώτι γάλακτος με τις φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Το ψήσιμό του απλά κλέβει τις εντυπώσεις, ενώ η υπέροχη κρεμώδης πορτοκαλένια του σάλτσα που ποτίζει και τις πατάτες, του δίνει άρωμα μοναδικό. Πραγματικά, από τα καλύτερα στο είδος του (9,50 e).

Άψογο σε εκτέλεση και νοστιμιά πιάτο και οι παπαρδέλες με μανιτάρια και μπουκιές κοτόπουλου, με την παρμεζάνα να δίνει έξτρα ένταση και άρωμα σε αυτό το γενικά λατρεμένο συνδυασμό υλικών (11,50 e), και μάλλον επαναλαμβάνομαι με το να λέω πόσο νόστιμα ήταν όλα, μα πραγματικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι σε κανένα πιάτο!!

Λόγω οδήγησης ήπιαμε μόνο αναψυκτικά, αλλά και γιατί μπορούμε να κάνουμε κέφι και χωρίς σταγόνα αλκοόλ ( 4 coca zero x 1,40 e ) ενώ το σύνηθες κερασματάκι που παίζει είναι ένα τοσοδούλι σκαφάκι με μους λεμονιού και τριμμένο πτι μπερ από πάνω.
Φυσικά ως κίνηση εκτιμάται αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαν να βρουν κι άλλες ιδέες πιο πρωτότυπες για το κέρασμά τους, μιας και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλη επιλογή γλυκού στον κατάλογο ( έπρεπε να πάμε για churros, έπρεπε... )

Η σούμα για όλα τα παραπάνω ( με μια μικρή στρογγυλοποίηση από ό, τι παρατηρώ τώρα ) ήταν 85 ευρώ για 5 άτομα, δηλαδή μιλάμε για ένα άριστο vfm των 17 e/ άτομο για ένα πληθωρικό τραπέζι, με άριστες γεύσεις, ποικιλία πιάτων, ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές και με υλικά διαλεχτά. Αν προσθέσω και την ατμόσφαιρα... δεν μπορώ παρά να πω ότι με μόλις μία επίσκεψη, αγάπησα τη Ζωοδόχο Πηγή.

Δεν νομίζω και να έχουν μείνει πλέον πολλά αντίστοιχα ιστορικά οινομαγειρεία με αυτό το συνδυασμό.

Αν σας αρέσουν τα μέρη όπου η λέξη "αυθεντικότητα" τα χαρακτηρίζει, νομίζω επιβάλλεται να προγραμματίσετε την δική σας αυτοψία άμεσα, ει δυνατόν, χθες κιόλας!!

21 Φεβ 2018

Υπάρχουν και αυτές οι φορές που ζητάς κάτι παραπάνω από ένα ψητοπωλείο, να έχει π. χ. λίγο πιο ψαγμένα πράγματα από τα αναμενόμενα και βαρετά. Αν για παράδειγμα έχει ένα "σουβλάκι της Ανδριανής" και σου έρθει τυλιχτό με φαλάφελ, γλυκόξινη τσάτνει πιπεριάς Φλωρίνης και καραμελωμένα κρεμμύδια σε τιμή κλασικού σουβλακιού, πώς ακούγεται; Μάλλον ενδιαφέρον.

Κοιτάζοντας τον διαδικτυακό τους κατάλογο κάτι με έψησε να επισκεφτώ το ( πλέον επονομαζόμενο ) Λαμπρινάκι, πιο πολύ με διάθεση να δω κάτι διαφορετικό και πράγματι έτσι συνέβη. Η θέση του πάνω στην πλατεία της Λαμπρινής είναι πέρασμα και το ευνοεί πολύ. Με το πάρκινγκ επίσης δεν είχαμε πρόβλημα, λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί, εύκολα βρίσκεται θέση για όλους.
Ο μικρός επάνω χώρος είναι πιο ενδιαφέρων. Εμείς καθήσαμε κάτω, σε ένα από τα καναπεδάκια κοντά στην τζαμαρία, ωστόσο τα τραπέζια και οι καρέκλες τους μου φάνηκαν γενικά κάπως... μικρών διαστάσεων για ψηλούς ή για πιο εύσωμους.
Το προσωπικό πάντως έδειξε καλή διάθεση σε κάθε περίπτωση για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας. Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, λόγω καθημερινής, αλλά μαζί με τη σάλα "έτρεχαν" ταυτόχρονα και τις απανωτές τηλεφωνικές παραγγελίες αλλά και όσους παραλάμβαναν επιτόπου χωρίς να χάνουν τη μπάλα και χωρίς να καθυστερούν τους καθήμενους, οπότε μια χαρά!

Με εντυπωσίασε ο μεγάλος και αρκετά ενδιαφέρον αριθμός σε σαλάτες και ορεκτικά που είδα, κάτι που συνήθως σε κάνει να παραγγέλνεις περισσότερα από όσα υπολογίζεις και διαφορετικά από αυτά που μπορεί να θέλουν οι υπόλοιποι - έτσι είναι, υπάρχουν οι λιγόφαγοι και υπάρχουν κι αυτοί που το μάτι τους δε χορταίνει.
Κάπως έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε με τη ντοματοσαλάτα, με γλιστρίδα, κρεμμύδι, κάππαρη και μαλακιά ξινομυζήθρα, που ήταν φρέσκια, δροσερή και σε καλή ποσότητα ( 5,90 e ). Ελαιόλαδο, ξύδι κτλ υπάρχουν στο τραπέζι για να τη φέρετε ακριβώς στα γούστα σας, εμένα το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν το κρεμμύδι που ήταν άτσαλα κομμένο σε γαιδουροκομμάτια ακατάλληλα προς κατανάλωση.

Από τα ορεκτικά, η τηγανιτή φέτα σε κρούστα από σουσάμι ήταν μια γευστική αποκάλυψη, δεν έχω ξαναφάει κάτι παρόμοιο. Τραγανό περίβλημα και γλύκισμα εσωτερικά, και επίσης καλής ποιότητας φέτα. Συνοδεύεται με μέλι αλλά εμείς προτιμήσαμε τη μαρμελάδα ντομάτας, όξινη και γλυκιά ταυτόχρονα, της πήγε ωραία. Τα 2 ευμεγέθη τρίγωνα της μερίδας τα θεωρώ πολύ καλό vfm ( 4,90 e ).
Το ίδιο συνέβη και με τα βιολογικά αυγά μάτια πάνω σε σταμναγκάθι, που κάθονται πάνω σε μια μακρόστενη μεγάλη ζυμωτή φέτα τραγανού ψωμιού και ενισχύονται με μια κρεμώδη σως γιαουρτιού και φέτας ( 5,90 e ). Σχεδόν εργολαβία δική μου το πιάτο αυτό, ήταν ιδιαίτερα χορταστικό, σαν ένα πλήρες γεύμα, και όλα τα υλικά έδεσαν απόλυτα μεταξύ τους. Σπάζοντας τους κρόκους έγινε και πολύ ζουμερό!

Τα καλαμάκια ήταν επίσης αρκετά καλά και καλοψημένα ( χοιρινό και κοτόπουλο, μαζί με το πιτάκι τους, 1,50 και 1,70 e αντίστοιχα ) και μου φάνηκαν χειροποίητα. Τέλος δοκιμάσαμε και τα μπριζολάκια τους που σερβίρονται μαζί με πίτες κομμένες, φρέσκιες πατάτες και μια κόκκινη γλυκοπικάντικη σως ( 7,80 e ). Ήταν επίσης νόστιμα και αξιοπρεπή ως μερίδα, αν και να πω την αλήθεια, σαν τα αντίστοιχα της Βοσκοπούλας δεν έχω βρει αλλού.

Συνοδεύσαμε με 1/2 lt βιολογικό ροζέ Λήμνου εξαιρετικό ( 3,90 e ) και το νεράκι ήρθε σε μποτίλια δική τους, ενώ είχαμε και κέρασμα μικρές μπουκίτσες από γλυκό μωσαικό ( πραγματικά το έχω βαρεθεί όμως ), ωστόσο εκτιμάται πάντα ως κίνηση.

Σύνολο λογαριασμού 33 ευρώ, με πολύ καλές εντυπώσεις στο γευστικό κομμάτι και στο vfm. Θα επιστρέψω κάποια στιγμή και για άλλα ενδιαφέροντα ορεκτικά αλλά και για το σουβλακοφαλάφελ σίγουρα.

Αξιοπρεπέστατη λύση αν βρεθείτε στα πέριξ, προτείνω να το δοκιμάσετε.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία