Ucook

Μέλος από: Μάρ 2014

11 Φεβ 2020

Ανάμεσα σε άλλες κριτικές που είχα κατά νου για να αποχαιρετίσω το ξεπεσμένο πλέον a4f αποφάσισα το Frankie North να γίνει τελικά το κύκνειο άσμα της παρουσίας μου εδώ μέσα και να συνεχίσω να γράφω αλλού που είναι πιο φιλόξενα και ξεκάθαρα τα πράγματα. Χωρίς μελοδραματισμούς, αλλά με μεγάλη πικρία, θα διαβάσετε μια γλυκόπικρη κριτική για ένα εστιατόριο που γνώρισα μέσω του φετινού Dine Athens και μου άρεσε πάρα πολύ αλλά και μερικές τελικές σκέψεις, μιας και η λογοκρισία που μου επιβλήθηκε σε μια κριτική που προφανώς κόπηκε, δεν μου επιτρέπει να επεκταθώ πάρα πολύ. Ωστόσο, αν η κριτική βγει μεγάλη, θα μου το συγχωρήσετε γιατί είναι η τελευταία.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα από αυτό που σε κάνει να νιώθεις κρετίνος, όπως μου ανέφερε ο αγαπητός Fratello πρόσφατα, εκείνος ξέρει τί ακριβώς έχει συμβεί. Μοιάζει άσχετος ο συσχετισμός με την κριτική, αλλά εσείς θα το συσχετίσετε και θα το καταλάβετε.
Το Dine Athens φέτος άφησε πολύ ξεκάθαρα να κυκλοφορήσει ότι λειτουργεί βάση "αρπαχτής". Δεν το ξέραμε ε; Απλώς επιβεβαιώθηκε. Εντολή, βγάλτε από τα μενού 30ευρώ το ποτήρι κρασί. Μου το επιβεβαίωσε εστιάτορας που επισκέφθηκα πέρσυ (τον φωτογραφίζω, τότε έδινε ποτήρι Malbec φέτος όχι, με το ίδιο ακριβώς μενού). Φέτος λοιπόν τους ανάγκασαν να συρρικώσουν τα μενού σε κρασί & ορεκτικό και όσοι τα μελετήσατε λίγο το παρατηρήσατε. Μιλώντας και με φίλους μου εξέφρασαν την ίδια δυσαρέσκεια.. Δεν αναφέρομαι σε wine pairing αλλά στα απλά 30άρια μενού.
Κάποια μετρημένα εστιατόρια ξέφυγαν από τον κανόνα, ανάμεσά τους και το Frankie, οπότε εδώ τίθεται το ερώτημα ποιός δουλεύει ποιόν (είναι προφανές, εκείνοι εμάς). Και δεν το κάνω φυσικά για το κρασί. Είναι απλώς ακραία γελοιότητα να γευματίζουν 2 άνθρωποι οπουδήποτε με 60 ευρώ και να θες εσύ να τους χρεώσεις 2 ευρώ επιπλέον για νερό και άλλα 8 για κρασί. Εύχομαι του χρόνου η διοργάνωση να περιφρονηθεί για να μάθουν.

Η επίσκεψη λοιπόν στο Frankie υπήρχε ως σκέψη και υλοποιήθηκε με την ευκαιρία του Dine, μιας και το μενού ήταν στα γούστα μου (και ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου) ενώ προκρίθηκε μιας και περιελάμβανε κρασί, καθώς άλλα απορρίφθηκαν για τον ίδιο λόγο. To επισκεφθήκαμε στις 28/1 και εκείνες περίπου τις μέρες το καταχώρησα κιόλας.
Ηλιόλουστο μεσημεράκι, το μαγαζί σε πλήρη ραστώνη με 2-3 παρέες, απολαύσαμε πραγματικά περιποίηση, χαλάρωση, γεύσεις, τα πάντα, και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Ως χώρος μου άρεσε πολύ - πεντακάθαρος, άνετος, ζεστός, απλός, όχι φορτωμένος περιττά, με τα παιδιά στο σέρβις να επιτηρούν πολύ διακριτικά και να μην γίνονται φορτικά, με σωστή τήρηση χρόνων σε όλα και με μια ευγένεια που μας έφτιαξε τη διάθεση αμέσως μόλις μπήκαμε. Μας άφησαν να επιλέξουμε μόνοι μας τραπέζι, διαλέξαμε 4άρι με άνετο δερμάτινο καναπέ κοντά στην πλαινή τζαμαρία. Θυμάμαι και κάποια easy listening μουσική να μου χαιδεύει απαλά τα αυτιά.

Ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο και ζητήσαμε νερό βρύσης. 'Ηρθε παγωμένο σε όμορφο μπουκάλι και ανανεώθηκε χωρίς πρόβλημα. Αν κάτι μου έλειψε, γενικά, θα ήταν λίγη φοκάτσια ή ένα κουβέρ ψωμάκι, μιας και το μενού τους είχε πολλά πιάτα με σάλτσες και το απαιτούσε. Αλλά, οκ.
Ήμασταν παρέα με τον κολλητό μου και δοκιμάσαμε όλο το μενού (εκτός του Burger τρουφάτο, μιας και η περιγραφή δεν με γοήτευσε αρκετά).

Στα πρώτα, και οι 2 σαλάτες απίθανες γευστικά. Σε ατομική μεν μερίδα, όμως χορταστικές ώστε να τις δοκιμάσουμε εκ περιτροπής (όπως όλα δηλαδή).
Η βιολογική πράσινη με σπανάκι, μανούρι, ψητό στήθος κοτόπουλο & βιολογικό μελόξυδο ακουγόταν συνηθισμένη αλλά δεν ήταν. Η φρεσκάδα και η ωραία ισορροπία υλικών την έκανε ξεχωριστή και η γεύση της ήταν κάτι που δεν έχω ξαναφάει αλλού. Το ίδιο έχω να πω και για την "πειραγμένη" δική τους χωριάτικη, με όλα τα υλικά ισομεγέθη και μαριναρισμένα. Αγγουράκι κομμένο σε στυλ σπαγγέτι, γλυκά ντοματίνια, σπασμένος ντάκος χαρουπιού, κρίταμο & φέτα, με μια μαρινάδα τόσο υπέροχη να έχει ποτίσει τα πάντα, πραγματικά μείναμε άφωνοι με τη νοστιμιά που κρύφτηκε μέσα στην απλότητά της. Πόσο σημαντικό τελικά να ξέρεις να διαχειριστείς σωστά την τόσο φρέσκια πρώτη ύλη σου.

Στα ορεκτικά οι γευστικές εκπλήξεις συνεχίστηκαν. Ποικιλία μανιταριών σωτέ, με διάφορα πολύ γευστικά μανιτάρια που ο σεφ ήξερε πώς να μεταχειριστεί, ήρθαν σε σκεύος μαντεμένιο κολυμπώντας σε πηχτούτσικη πολύ άρτια δεμένη κρέμα πάστας τρούφας & παρμεζάνας... μια τρούφα άλλης γεύσης και διάστασης. Ακόμη ωραιότερο ορεκτικό τα ραβιόλι με σπανάκι, ρικότα και σάλτσα φασκόμηλο (μου θύμισαν τόσο έντονα τα Casoncelli bergamasca που έφαγα πρόσφατα στο Bergamo), 4 μεγαλούτσικα και χειροποίητα ραβιόλια, μπουκιά και κόλαση για όσους λατρεύουμε Ιταλία.
Το κυρίως πιάτο (επιλογή κοινή και για τους 2) ήταν ο ορισμός του comfort. Κανελόνια χειροποίητα με κιμά κοτόπουλο, ψιλοκομμένα λαχανικά, pomodori, βασιλικό και άφθονη μοτσαρέλα. Ήρθαν 3 μεγάλα τεμάχια σε κάθε μαντεμένιο σκεύος, φουλ γεμάτα υλικά και γεύσεις και αρώματα, φυσικά εκείνη την ώρα ψημμένα, με την μοτσαρέλα κ τα πομοντόρι να έχουν ενωθεί σε μια κρεμώδη σάλτσα απερίγραπτη & το βασιλικό να ολοκληρώνει την τελειότητα.

Τα παραπάνω συνοδέψαμε με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί Frankie Inosis Merlot Αγιωργίτικο για εμένα κι ένα αναψυκτικό που με ευχαρίστηση μας αντικατέστησαν αντί του έτερου κρασιού.
Από τα 2 γλυκάκια (κανονικού μεγέθους, εντυπωσιακής εμφάνισης) σίγουρα κέρδισε τις εντυπώσεις η (σε μορφή σεμιφρέντο) σοκολάτα Gianduja Piedmont με φουντούκι και παγωτό σορμπέ μάνγκο ενώ λίγο πιο μέτριο ήταν το cheesecake με τουίλ μπισκότου, αφράτη κρέμα και φρούτα του δάσους. Περίμενα κάτι πιο συμπαγές και ήταν σαν μια απλή κρέμα του κουταλιού με φρούτα. Δεν ήταν κακό, απλά ο πήχυς είχε ήδη μπει ψηλά.
Συνολική εμπειρία το λιγότερο καταπληκτική. Πληρώσαμε με την κάρτα της Alpha και τύχαμε της έκπτωσης 10%, οπότε τσεκ στα 54 ευρώ. Απόλυτο vfm στο συγκεκριμένο μενού, αλλά αφαιρώ 1 ντομάτα καθώς νομίζω ότι γενικά είναι ακριβούτσικο. Επειδή όμως το αξίζει θα ξαναπάω.
Τα παιδιά μας ρώτησαν με ειλικρινές ενδιαφέρον τις εντυπώσεις μας και φάνηκαν να χαίρονται πραγματικά που ευχαριστηθήκαμε το γεύμα μας και την όλη εμπειρία μας στο Frankie...

........ Κάτι που δεν ισχύει πια στον πάλαι ποτέ βασιλιά των απλήρωτων / ανεξάρτητων / αντικειμενικών / αλογόκριτων κριτικών, ask4food. Θα μπορούσα να αναλύω με τις ώρες τί με ενοχλεί, αλλά είναι ήδη γνωστά γιατί τα ίδια μας ενοχλούν σχεδόν όλους.
Θέλω πραγματικά να ευχαριστήσω όσους με διάβαζαν και ψήφιζαν τις κριτικές μου ως χρήσιμες αλλά κι εκείνους που τις προσπερνούσαν, όσους βρήκαν κάτι χρήσιμο εκτός από ευχάριστο σε αυτές, και εκείνους που ήμασταν συνοδοιπόροι συμφωνώντας ή διαφωνώντας εποικοδομητικά. Γνώρισα αρκετούς από εσάς από κοντά, με κάποιους δημιουργήθηκαν παρέες ή φιλίες, μόνιμες ή περαστικές.
Η απόφασή μου να σταματήσω ήξερα ότι θα έρθει πολύ ξαφνικά και το timing θα το καταλάβαινα αμέσως. Έτσι και έγινε, εν μια νυκτί, όταν πριν λίγες ημέρες αισθάνθηκα "κρετίνος" που του κλέβουν μια κριτική από αλλού και την δημοσιεύουν εδώ μέσα με άλλο όνομα. Με μια λογοκριμένη κριτική παραπόνων και έντονης δυσαρέσκειας που κανείς δεν μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει γιατί κόπηκε, και πλήρους αδιαφορίας να λάβω έστω και μια ψυχρή απάντηση στο μέιλ που έστειλα πριν 5 ημέρες. Η δική μου κριτική είναι ακόμη επάνω δημοσιευμένη με άλλο όνομα και κανείς δεν συγκινείται.
Περαστικά μου λοιπόν και περαστικά μας. Για κάθε άνθρωπο το "ως εδώ" είναι μια υποκειμενικότητα.
H δική μου στιγμή είναι αυτή. Δεν ανέχομαι τέτοιες συμπεριφορές και σίγουρα δεν ανέχομαι την λογοκρισία όταν έχω δίκιο και θίγομαι.
Αυτά τα λίγα από εμένα. Θα ήθελα να πω πολλά περισσότερα, αλλά όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Ήταν ένα συναρπαστικό οδοιπορικό αυτό που υπήρχε κάποτε, αλλά τελείωσε. Υπάρχουν κι άλλα μέσα για να θεραπεύσουμε το συγγραφικό μας δαιμόνιο, σιγά μην παρακαλέσουμε κιόλας το ασκ για να βρούμε το δίκιο μας.

Και παραφράζοντας ένα σημαδιακό τραγούδι, το The Queen is dead - long live the Queen (The Smiths), είναι η ώρα να σας χαιρετίσω από εδώ.

Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζοντας να μην λογοκριθώ και αυτή τη φορά.
Ask4 food is dead. Long live a4f.

24 Ιαν 2020

Περίπτωση μαγαζιού από αυτά που ούτε απογοητεύουν ούτε εντυπωσιάζουν. Χλιαρή θερμοκρασία και μετά... κρύο. Θα συμφωνήσω καταρχάς ότι πρέπει να υποστηρίξει λίγο καλύτερα την κρητική του ταυτότητα. Κινόες, bao buns και κεμπάπια με sour cream, δεν κολλάνε.
Το γυροφέρναμε καιρό, με την επίσκεψη τελικά λίγες μέρες πριν κλείσει το 2019 σε mood εξόχως εορταστικό & κράτηση που είναι απαραίτητη - πολλές παρέες ήρθαν και έφυγαν άπρακτες. Οι τιμές περιέργως έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω, από την κριτική του Pontikiou (Ιούλιος - Δεκέμβριος, μιλάμε για το ίδιο έτος. Και κατά τη γνώμη μου, με βάση το φαγητό, η άνοδος δεν δικαιολογείται).

Υποδοχή από τον ιδιοκτήτη (αρκετά σφιγμένη, χωρίς χαμόγελο, δεν είθισται αυτό για "κρητικό" μαγαζί) και εξυπηρέτηση από μια ευγενή νεαρά (φιλότιμη αλλά δεν μπορούσε να τα φέρει εύκολα βόλτα) δεν άφησαν θετικές εντυπώσεις. Παρακαλέσαμε εξαρχής τα πολλά πιάτα μας να έρθουν με τέμπο και έγινε το ακριβώς αντίθετο φέρνοντάς μας σε άβολη αγχωτική κατάσταση. Αυτό που μισώ σε ένα μαγαζί!
Το βοηθητικό τραπεζάκι δεν έσωσε τίποτα, μόλις και μετά βίας χωρώντας την παγωνιέρα με το κρασί & το πανεράκι του ψωμιού. Επίσης στο τέλος φεύγοντας κανένας εκ του προσωπικού δεν βρέθηκε να μας πει μια καληνύχτα, ούτε καν ένα "Ευχαριστούμε, Καλή Χρονιά". Αυτή η αδιαφορία μετράει στα αρνητικά.

Το παρκάρισμα δύσκολο πολύ. Αν έχεις τύχη διάβαινε που λέμε. Εγώ εκείνο το βράδυ δεν την είχα και μετά από 4 σβούρες στα γύρω τετράγωνα και με κίνδυνο να φτάσω μέχρι τις Λεύκες, έκανα το σταυρό μου και το άφησα κάτω από ένα φανάρι στην κεντρική Πρωτοπαπαδάκη, ελπίζοντας να το βρω στη θέση του.
Για το χώρο έχω τα εξής: ενώ ήταν όμορφος δεν ήταν φιλόξενος, στολισμένος μεν Χριστουγεννιάτικα αλλά ψυχρός, με αέναη κυκλωτική βαβούρα από τους θαμώνες σε σημείο εκνευρισμού. Γιατί όταν τρως πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως στο γήπεδο;

Τα μεγαλύτερα προβλήματα ωστόσο; η ασφυκτική εγγύτητα τραπεζοκαθισμάτων και ανθρώπων που καταργεί κάθε έννοια ιδιωτικότητας, το ότι δεν μπορείς να κινηθείς στο χώρο μέχρι την στριφογυριστή σκάλα που σε βγάζει στα wc, όπου η εικόνα/κατάστασή τους ήταν επιεικώς άθλια. Δεν μπορώ τέτοιο τσουβάλιασμα, το έχω πει άπειρες φορές. Και επίσης πείτε μου εσείς τί να συμπεράνω για την υγιεινή γενικότερα, όταν στα wc επικρατεί τριτοκοσμική βόμβα μικροβίων.
Στα θετικά ότι ερωτηθήκαμε για το νερό & το ψωμί (πολύ καλό, χειροποίητο κ' φρέσκο, τύπου Λεύκες, χρέωση 1e / άτομο, όμως έρχεται ορφανό. Μαζί έρχεται και κάτι χωρίς χρέωση: φρυγανισμένες φετούλες με ένα αδιάφορο χωρίς φαντασία ροζουλί ντιπ, σαν αυτό που φτιάχνουμε για τη σαλάτα του σεφ).

Δοκιμάσαμε συνολικά 8 πιάτα. Τα μισά πολύ καλά, τα υπόλοιπα με σοβαρά προβλήματα.
Σαλάτα Ειρήνης πολύ δροσερή και πλήρης γεύσεων (8,50e). Θα διαφωνήσω στο "πανδαισία baby" κρατώντας το σκέτο λαχανικά, με καρότο, πιπεριές, ψητό κοτόπουλο, καβουρντισμένο φουντούκι, ανθόγαλο & σως balsamoμουσταρδομελένια.
Έκπληξη το απάκι Κρήτης καρπάτσιο (7e). Πρωτότυπη σύλληψη, ωραίο αποτέλεσμα. Μεταξένιες φέτες μαριναρισμένες σε χυμούς εσπεριδοειδών με μπόλικο λάδι γύρης & σχοινόπρασο. Πολύ όξινο και μου άρεσε. Έφαγαν ακόμη κι αυτοί που το φοβήθηκαν από την περιγραφή και αναφώνησαν ιαχές.
Επίσης τα Παστιτσάκια πολύ καλά (7,70e αρκετά τσιμπημένη τιμή). 6 φανταστικές κροκέτες, φτιαγμένες με τα υλικά του παστίτσιου & καθισμένες πάνω σε μπεσαμέλ, ήταν το ωραιότερο φλας μπακ για κάποιες άλλες απερίγραπτες κροκέτες που είχαμε πρόσφατα γονατίσει στο ταξίδι μας στην Ισπανία.
Τα πιάτα που μας άρεσαν τελείωνουν με το απίθανο και τεραστίων διαστάσεων μπανόφι τους, που είχα ακούσει τα καλύτερα. Όλες οι στρώσεις των υλικών γενναιόδωρα δοσμένες, ποσότητα & φουλ θερμίδες σίγουρα για 3-4 άτομα (5,50e) και αναμφισβήτητα το καλύτερο μπανόφι που έχω πετύχει σε εστιατόριο.

Από εκεί και μετά... Αυγά με πατάτες σύγλινο και (όχι) στάκα. Στάκα δεν βρέθηκε πουθενά και εμείς πήραμε το πιάτο επί τούτου για τη στάκα. Υπερτιμημένο πιάτο στα 6,80, με ξερό και ελάχιστο το σύγλινο.
Φλογέρες με χωριάτικο λουκάνικο, γραβιέρα και σως πιπεριάς Φλωρίνης. Βαρύ και κακό. Λιπαρή γεύση, λαδερό τηγάνι, πολύ αλμυρό και μπουχτιστικό. Έμεινε στο πιάτο. (7,50e).
Κριθαρότο μανιταριών όχι αξιομνημόνευτο (9,50e). Σίγουρα με ένα είδος μανιταριών και όχι με ποικιλία όπως περιγράφεται και με λάδι λευκής τρούφας. Και εδώ ο μάγειρας κιμπάρης με το αλάτι. Δεν τολμήσαμε να ζητήσουμε εξτρά τυρί, τύπου παρμεζάνα, γιατί θα καταστρεφόταν ολοσχερώς. Έμεινε αρκετό στο πιάτο.
Κοντοσούβλι χοιρινό (9,50e). Ψιλοαπάτη. Μικρό μέγεθος που προσπάθησε να εντυπωσιάσει αλλά δεν τα κατάφερε. Τα μισά κομμάτια στο τσιγκέλι ήταν καθαρό λίπος και το κρέας ελάχιστο, ενώ οι τηγανητές πατάτες παγωμένες και σαν πλαστικές, δεν τρωγόντουσαν. Μαζί με τις φλογέρες παίρνει το βραβείο "Χρυσό Βατόμουρο".

Από τις περιορισμένες επιλογές σε κρασί, προσπεράσαμε γρήγορα την φτηνιάρικη Mostra και την ακριβή Θεόπετρα και καταλήξαμε στον decent ροζέ Ασκητικό (ελαφρύ και φρουτώδες κρασάκι, στα 13 ευρώ) και νομίζω ότι πρέπει να εμπλουτίσουν επειγόντως τις οινικές τους επιλογές, γιατί η εικόνα είναι εντελώς ανεπαρκής.
Με την άφιξη του λογαριασμού (70 ευρώ) κατέφθασαν κέρασμα 3 σφηνάκια λιμοντσέλλο, με παγάκια (;). Ομολογώ δεν το έχω ξαναδεί και μου χάλασε την γεύση. Δεν θέλω να σκεφτώ ότι έγινε για λόγους οικονομίας.

Η βαθμολογία μου είναι το απόλυτο 2,5/4 σε όλες τις κατηγορίες. Αναγκαστικά οι βαθμοί μοιράστηκαν μη μπορώντας να κάνω αλλιώς.
Όπως εξήγησα πιο πάνω όταν έφτασε η ώρα της αποχώρησης από το κατάμεστο μαγαζί, η στιγμή αυτή ήταν δυστυχώς πολύ μοναχική. Αποτέλεσε κατά μια έννοια, το κερασάκι στην τούρτα. Ίσως πέσαμε στην περίπτωση. Ποιά περίπτωση όμως, λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά;

05 Ιαν 2020

Hola amigos! Καλή Χρονιά σε όλους!

Συνεπής στην υπόσχεση που έδωσα στην τελευταία κριτική του '19 θα αφιερώσω την πρώτη κριτική μου για το '20 στο μεξικάνικο που έχω λατρέψει και τιμήσει τουλάχιστον 7-8 φορές μέσα στη χρονιά που έφυγε. Ούτε κι εγώ δεν το περίμενα ότι θα γινόταν η νο1 επιλογή για το παρεάκι μου, αλλά να πώς ένα μεξικάνικο από τα καλύτερα/ μακροβιότερα/ αρτιότερα που έχουμε στην Αθήνα (και κακά τα ψέματα, εγώ το έχω και δίπλα μου) έμελλε να γίνει το λατρεμένο μας στέκι για γιορτές, γενέθλια, σχέδια, πανηγυρισμούς πριν από ένα ταξίδι μας και μετά από αυτό, όπου τραπεζώσαμε και τραπεζωθήκαμε και γενικώς το είδαμε στολισμένο αποκριάτικα, χριστουγεννιάτικα, καλοκαιρινά, στην ονειρεμένη του αυλή υπό τα φρύδια της Φρίντα......

Για μένα ένας από τους ομορφότερους χώρους που μπορεί να βρεθεί κάποιος στην Αθήνα και να δειπνήσει. Μαζί με τις Λεύκες. Η διαφορά είναι ότι εδώ δεν θα νιώσεις στρίμωγμα ή δυσκολία να στριφογυρίσεις στο χώρο. Υπάρχουν άπειρα εκατοστά ελεύθερα, που δεν έχουν πνίξει την απόλαυση και τη χαλάρωση των θαμώνων, που σημειωτέον είναι σταθεροί, τακτικοί και φανατικοί με το ραντεβού μαζί του.
Μικροπροβληματάκια που έχουν προκύψει συχνά πυκνά με την κράτησή μας (κάποιος ετεροχρονισμός στο σύστημα τους) πάντα λύθηκαν με θετική διάθεση, ενώ το καλωσόρισμά τους και ο αποχαιρετισμός τους στο τέλος είναι πάντα υποδειγματικά επαγγελματικός και συγκινητικά ευγενικός. Φυσικά, αν δεν είχε προηγηθεί η αείμνηστη εκείνη βραδιά των καλοφαγάδων το φθινόπωρο του '17 ( Θεός σχωρέστην, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε), εγώ πώς θα το είχα γνωρίσει και μετά να το γνωρίσω και σε άλλους.

Γεύσεις και πιάτα εκείνης της μάζωξης, έκτοτε έγιναν σταθεροί και μη εξαιρετέοι πρωταγωνιστές στις δικές μου μαζώξεις. Taquitos με μαγειρευτό κοτόπουλο, Mexican mango ψαρονέφρι, chimichanga κοτόπουλο και fajitas ανάμικτες, είναι θεωρώ το εγχειρίδιο του πρωτάρη σε σχετικώς ρηχά νερά.
Σε επόμενο level οι πατάτες chili con carne με απίστευτο μοσχαρίσιο κιμά και λουκουμαδένιο μοσχαράκι, το πιάτο που είναι θηριώδες για ορεκτικό και το πιάτο που εγώ τσακίζω μόνη μου ως κυρίως.
Από πολύ κοντά έρχεται να διεκδικήσει την σταθερή του θέση το Mexican pineapple με κοτόπουλο, για εκείνους που θέλουν το μέξικαν να είναι πιο γλυκούλικο.
Άλλες πιο πρόσφατες προσθήκες, που τις σκέφτομαι και συγκινούμαι, το πικάντικο Botana με το chorizo, η μεξικάνικη ομελέτα huevos mexicana, πλούσια και ζουμερή και το - αν έχεις το θεό σου - XL mexican sandwich. Ένα πιάτο που θα παράγγελνα ποτέ μόνη μου; Σίγουρα όχι. Μην μείνεις στον τίτλο, είναι άκυρος. Είναι μια πιατάρα φούρνου, με ανακατεμένα όλα εκείνα που εγώ ονομάζω comfort γεύσεις, μέσα σε στρώσεις από τορτίγιες και λιωμένο τυρί...
Αμ το άλλο; Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι στον έντυπο κατάλογό τους έχω δει την λέξη Μοle, κάτι που δεν έχω όμως εντοπίσει στον ηλεκτρονικό. Ελπίζω να μη με έχει ξεγελάσει η πρώιμη πρεσβυωπία μου, γιατί αυτή η σοκολατένια πρόκληση είναι ο επόμενος στόχος μου, μιας και η πρωτοκαθεδρία του Χερμάνο δεν δείχνει προς ώρας να απειλείται στην αυγή του '20.

Στην πρώτη μου κριτική τότε είχα βάλει 3 στο value, το οποίο τώρα θα αριστεύσει δικαιωματικά. Όχι γιατί μείωσαν τις τιμές, αλλά επειδή τις κρατάνε σταθερά σταθερές και, επειδή, μετά από τόση εντρύφηση και σπουδή, έχω συνθέσει 2-3 κόμπακτ μενού passepartout που κρατούν το λογαριασμό χαμηλά και τον κορεσμό πολύ ψηλά, μιας και οι μερίδες είναι άκρως χορταστικές (40-45 ευρούλια το ζευγάρι σε τέτοιο μαγαζί είναι challenge).

Κατά τα άλλα, η Frida σε περιμένει στην πάντα απίθανη αυλή, η margarita παραμένει πάντα άψογη, η sangria πάντα δροσιστική, το δωρεάν καλωσόρισμα nachos con salsa πάντα διαολεμένα καυτερό και το τηγανητό παγωτό πάντα μια έκπληξη για όποιον το πρωτοακούει και δεν ξέρει τί θα του έρθει στο τραπέζι.
Για εμάς έχει πλέον εξελιχθεί σε αγαπημένο στέκι με όλη τη σημασία του όρου. Και όπως ήταν επόμενο, πήρε κι αυτό τη θέση του στην προσωπική μου pocket list που αντί να μεγαλώνει, μικραίνει.

https: //www. youtube. com/watch?v=ERYY8GJ-i0I

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

28 Δεκ 2019

Την χρονιά που σε λίγο εκπνέει, για εμένα ήταν πολύ λίγες οι αξιόλογες νέες εστιατορικές ανακαλύψεις, μιας και οι προτεραιότητές μου συνειδητά άλλαξαν. Έμεινα σταθερή σε στέκια που δεν με έχουν κρεμάσει, αλλά και αφοσιώθηκα στην άλλη μου μεγάλη αγάπη, που είναι τα ταξίδια, εντός & εκτός. Η επόμενη κριτική λοιπόν αφιερωμένη σε αυτό που τίμησα πάμπολλες φορές μέσα στο '19, ετούτη εδώ σε μια νέα πρόταση-ανακάλυψη, νάναι καλά το Pontiki μας!

Στα Νέα της Αλεξάνδρας θα πας αν θέλεις να απομονωθείς από τα θορυβώδη Σαββατιάτικα συνηθισμένα και αν θες να χαλαρώσεις με συμπαθητικό, μαμαδίστικο μεζέ συνοδεία κρασιού και τραγουδιού/μουσικής με μια κιθαρούλα. Δυσεύρετο πακέτο και άρα εκτιμητέο. Μάλιστα το timing μπορεί να είναι τέτοιο που να συναντηθείς τυχαία και με το Pontiki και τη Μόκα να βολτάρουν στα γραφικά στενά της Νέας Ιωνίας και να σε συνοδεύσουν μέχρι το κατώφλι αυτού του μικρού κουτουκιού κάνοντας και τις αναγκαίες συστάσεις με τις 2 γλυκύτατες κυρίες, Αλεξάνδρα & Βούλα, που αγαπούν το μαγαζί τους σαν να είναι παιδί τους.

Οι χρηστικές πληροφορίες της ημέρας λένε ότι α. Ο αντικαπνιστικός νόμος τηρείται μέχρι κεραίας β. Το βρίσκετε εύκολα, κάπου πίσω από το Πέπερι γ. Το παρκάρισμα δεν δυσκολεύει ιδιαίτερα δ. Η κράτηση, συν τω χρόνω, ίσως κριθεί απαραίτητη, όταν γίνει περισσότερο γνωστό. Σε μας έγινε, αλλά ήταν περιττή. Κρατάει ακόμη χαρακτήρα γειτονιάς.

Μέσα βγάζει μια όμορφη γλυκύτητα & ζεστασιά. Χωρίς να εντυπωσιάζει σε κάτι, δείχνει ιδιαίτερα επιμελημένο, αν και λιλιπούτειο, και με άριστη αίσθηση φιλοξενίας και από τις 2 ιδιοκτήτριες που δείχνουν να επιθυμούν την προσωπική γνωριμία με κάθε πελάτη. Σπάνιο και αυτό.
Η κάρτα με τα μεζεδάκια ίσως φανεί περιορισμένη και ίσως εξαντληθεί η έκπληξη μετά από 2-3 επισκέψεις. Λίγα και καλά και φρέσκα. Οι συμβουλές του Pontikiou, δια ζώσης και κριτικής, μας έδωσαν μια καλή και χρήσιμη κατεύθυνση, όπως πάντα άλλωστε.

Αρχικά έρχεται στο τραπέζι περιποιημένο καλαθάκι με ατομικά ψωμάκια & κριτσίνια & ντιπάκι (δεν συγκράτησα γεύση, νομίζω πατατοσαλάτα; Μας άρεσε) προς 0,50 e έκαστος και μποτίλια με νερό.
Η μελένια φέτα υπέροχη, τρία τεμάχια ζεστά και τραγανά, με άψογη γέμιση και μπόλικο σουσαμο-μελάκι, είναι must (5e), όπως και τα σπιτικά κεφτεδάκια συνοδεία κοπανιστής και πιτούλας (6e). Καλοπροαίρετα θα πω ότι, καλό είναι η μερίδα να είναι πάντοτε σταθερή και όχι να αυξομειώνεται αναλόγως μεγέθους παρέας, γιατί φαίνεται άσχημο στον πελάτη.

Καλοφτιαγμένα και τα τραγανά στικς κοτόπουλου (σνιτσελομπαστουνάκια) παναρισμένα με corn flakes, με μια sweet chili σως δίπλα την οποία λάτρεψα. Κι άλλη καλοπροαίρετη παρατήρηση εδώ: χαριτωμένη η παρουσίαση στο χωνάκι, αλλά στην πραγματικότητα κρύβει πολύ μικρή ποσότητα για να κοστολογείται 7 ευρώ!
Aναγκαία προσθήκη στην παραγγελία και οι τραγανές πατάτες φούρνου (4e). Χρυσαφένιες, σαν τηγανιτές, και αυτές σε χωνάκι!

Έχοντας λάβει υπόψιν τα θετικότατα σχόλια και για τις πίτες τους, ήταν μονόδρομος και η παστουρμαδόπιτα που μας προτάθηκε ως πίτα ημέρας. Εδώ όμως λίγο θα τα χαλάσουμε. Περιμέναμε/ ονειρευτήκαμε ένα πλούσιο κομμάτι πίτας φούρνου με κασέρι ντομάτα & παστουρμά και αυτό που τελικώς ήρθε, δεν. Αποτυχία γευστική και εμφανισιακή, ένα ακανόνιστο τηγανητό ζυμάρι, που είχε τραβήξει περιττό λάδι, με ωραία ιδέα την λιαστή ντομάτα αλλά καθόλου τυρί και ελάχιστο παστουρμά που τον έψαχνα με τα κυάλια. Δεν φαγώθηκε δυστυχώς (5,5e).

Τέλος, πήραμε και την μικρή μερίδα της ποικιλίας με τα λουκάνικα (6e, επαρκής για 3 άτομα) προσεγμένη με τις σως & τα συνοδευτικά στο πιάτο (αγαπημένο μου το πικάντικο και εκείνο με το αγριογούρουνο) όπως και το χοιρινό κοντοσούβλι φούρνου (8,5e) που στάθηκε αρκετά καλά, αλλά δεν πεθάναμε κιόλας, γιατί έχουμε φάει πολύ πιο τρυφερό και λουκουμαδένιο αλλού.
Ήπιαμε 1 lt ημίγλυκο κόκκινο κρασί, πολύ ωραίο και αξιοπρεπές και για το τέλος μας έφεραν κέρασμα κρεμ καραμελέ σε ατομικά ποτηράκια. Για τον λογαριασμό αν δεν με γελά το μνημονικό μου, πρέπει να δώσαμε κάτι μεταξύ 50 και 55 ευρώ (δυστυχώς η απόδειξη που κόπηκε ήταν απλώς... ενδεικτική και όχι η πραγματική. )
Αυτό που στάθηκε η πραγματική αποκάλυψη της βραδιάς, ήταν η ώρα που η Βούλα τελείωσε τη μαγειρική της και έπιασε την κιθάρα της.
Αν αυτό είναι καλό ή κακό, θα το κρίνει ο καθένας μόνος του.

Το σίγουρο είναι ότι παρά τις μικροατέλειες ή τα λαθάκια, αυτό το κουτουκάκι δεν θα σας απογοητεύσει. Η προσπάθεια που γίνεται είναι πολύ φιλότιμη!!!

24 Δεκ 2019

"Πολύ κακό για το τίποτα". "Το απόλυτο ξενέρωμα αυτού που θα έρθει στο πιάτο σου, με αυτό που θα πληρώσεις (ακόμη και με 20% έκπτωση! ). ΝΥS, παράρτημα Συντάγματος". Διαλέξτε τίτλο, και οι δύο σωστοί είναι.

Και πάνω που έλεγα ότι για το 2019 τα ρίσκα αυξημένου κινδύνου τα συρρίκνωσα και η κατάθεση του οβολού μου περιορίστηκε πλέον μόνο σε μαγαζιά που αγαπώ / εμπιστεύομαι / γνωρίζω, έρχεται άλλη μια πατάτα ολκής να μου αποδείξει περίτρανα ότι όσο κι αν εγώ είμαι σε επιφυλακή, η πατάτα πάντα θα καραδοκεί στη γωνία.
Είναι και εγχείρημα παράτολμο να βρεις αξιόλογο μέρος να φας Κυριακή μεσημέρι στο κέντρο, εν μέσω ανοιχτών εμπορικών και τέτοιας κοσμοσυρροής... Είναι δύσκολο ακόμη και καφάσι να βρεις ίσα ίσα για να καθήσεις. Είμαστε κι εμείς λίγο δύσκολοι και απαιτητικοί.

Η κράτηση που είχα από e-table αποδείχτηκε απαραίτητη μόλις είδα την ουρά έξω από το μαγαζί, αλλά ανεξήγητη (και η ουρά και η κράτηση) όταν φύγαμε από εκεί. Δυστυχώς μιλάμε για τεράστια πατάτα, με προχειρότητα και υποτίμηση της νοημοσύνης σε όλα τα επίπεδα.
Αν πω ότι η κατάσταση είναι λίγο χειρότερη από τα Goody's, προσβάλλω τα Goody's που έχουν σημάδια βελτίωσης. Tο counter service μπορεί να έχει αντικατασταθεί από σερβιτόρους/ες, όμως υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις σε όλη την αλυσίδα (νερό, σερβίτσια, κατάλογοι, παραγγελία κτλ) με αποκορύφωμα την δυσλειτουργική τους κουζίνα, όπου χρειάζεται σχεδόν 2 ώρες για να ετοιμάσει ολόκληρη την παραγγελία κάθε τραπεζιού. Αντιλαμβάνομαι ότι ψήνονται (;) όλα εκείνη τη στιγμή, αλλά 2 ώρες αναμονής για τον κάθε πελάτη, είναι too much.

Οι τιμές παραμένουν σε ύψη δυσθεώρητα, όπως στο ξεκίνημα. Δηλαδή εκτός χωροχρόνου, σαν να μην βλέπει γύρω του. Δελεάζουν λίγο με την έκπτωση που αναφέρω στην αρχή, αλλά μάταια. Η μετριότατη ποιότητα που είναι διάχυτη σε όλα τα πιάτα, σε αφήνει πολύ απογοητευμένο.

Το σάντουιτς με παστράμι, υποτίθεται το καμάρι τους, ήταν εντελώς χάλια κι έμεινε στο πιάτο άθικτο. Αν είναι δυνατόν Κυριακή μεσημέρι να τους έχει τελειώσει το λευκό ψωμί και να το προσφέρουν μόνο με μαύρο. Άτεχνα κομμένες χοντρές φέτες σαν άκαμπτες παντόφλες, ξερές, έκρυβαν μέσα μπόλικη μουστάρδα που την γευόσουν σε ενοχλητικά έντονο βαθμό, κάτι σκόρπιες πίκλες εδώ κι εκεί, κι ένα παστράμι για το οποίο δεν θέλω να εκφραστώ. Έχουμε φάει κι έχουμε φάει παρόμοια σάντουιτς. Αυτό ήταν ντροπή και όνειδος.

Η ατομική σαλάτα Ceasar's ήταν ικανοποιητικού μεγέθους αλλά κάποια ανθρώπινη χούφτα που δεν γνωρίζω αν φορούσε γάντι, εμφανώς πήρε την μικροποσότητά της έτοιμη από ένα σακουλάκι του σούπερ μάρκετ. Καμία φαντασία, καμία γεύση να σου μείνει, πέραν του ετοιματζίδικου. Το κοτόπουλο λιγοστό και παγωμένο.
Η veggie ομελέτα ήρθε ψιλοαρπαγμένη, άγευστη και αυτή. Μα πόσο λάθος μπορείς να κάνεις με μια ομελέτα. Τα ντοματίνια είχαν λιώσει, οι πιπεριές ελάχιστες, ενώ τα μανιτάρια άφθονα, χοντροκομμένα, αλλά μαυρισμένα και αυτά. Οι πατάτες που συνοδεύουν το πιάτο ήταν λεπτοκομμένες αλλά πολύ ταλαιπωρημένες.
Τέλος τα 2 (όμοια) burgers, Caesar chicken, ήταν ό, τι πιο χλιαρό και κοινότυπο έχουμε πετύχει εκεί έξω. Χωρίς να είναι κακά, ήταν εντελώς αδιάφορα. Για 2 ώρες που τα περιμέναμε κιόλας, η απογοήτευση ήταν τεράστια. Μαζί με 3 αναψυκτικά, η περιγραφή μου τελειώνει κάπου εδώ.
Δεν κρύβω ότι έφυγα με πολλές απορίες, σχετικά με το τί θεωρεί ο κόσμος ως καλό street φαγητό, ή έστω απλά ανεκτό φαγητό. Οι άλλοι δύο της παρέας το ξεπέρασαν πιο γρήγορα και με την ανάλογη δόση χιούμορ. Η γλυκιά αγκαλιά του CHOUREAL αλλά και του Zuccherino είναι πάντα εκεί. Εμένα, πάντα μου παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο και δύο επιπλέον γλυκά.

Αν περιμένετε να βρείτε σε αυτό το μαγαζί έστω και μια υποψία που να δικαιολογεί στο ελάχιστο τον βαρύγδουπο τίτλο του, ψάξτε αλλού.
Δεν βάζω ούτε καν τις τιμές, μου είναι πραγματικά βαρετό. Κρατήστε μόνο ότι τα 6 ή 7 ευρώ για αυτό το φαγητό είναι πάρα πολλά.
Ο χώρος δεν μου άρεσε καθόλου. Έντονα σημάδια φθοράς, εγκατάλειψης αλλά και πλημμελούς φροντίδας στα... ενδότερα, με κάνουν να εξαντλώ την αυστηρότητά μου βάζοντας μόλις 1. Το ίδιο σκεφτόμουν και για το value. Αλλά οι 2 ντοματούλες σε αυτό, ίσως φανούν χρήσιμες σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που ξεροσταλιάζουν καθημερινά για ένα τραπέζι. Δεν θα κατανοήσω όμως ποτέ τί είναι στ'αλήθεια αυτό που τους αρέσει σε αυτό το μέρος. Από εμένα είναι βαρύγδουπο όχι.

18 Νοε 2019

Το ΡΑΚΟΡ το γνώρισα από το αγαπημένο μου Pontiki. Εκείνη με πήγε στις γειτονιές του Κεραμεικού για πρώτη φορά πριν 2 σχεδόν χρόνια και μετά μόνη μου άρχισα κι εγώ να συχνάζω εκεί και να ανακαλύπτω πράγματα.
Μπορείς αυτή την κριτική να την πεις και φόρο τιμής που βγαίνει πολύ αυθόρμητα, όταν δεν έχεις ιδιαίτερο κέφι να γράψεις, όχι γιατί σου γλίστρησε η έμπνευση από τα χέρια αλλά λόγω της γενικότερης περιρρέουσας ατμόσφαιρας που έχει στοιχειώσει αυτό το site που κάποτε αγαπήθηκε πολύ.
Ανανεώνω λοιπόν την κριτική μου για το ΡΑΚΟΡ, όπου όλα εξακολουθούν να βαίνουν καλώς, πολύ καλώς. Η επίσκεψή μας 3 ατόμων έγινε μια όμορφη μέρα, τέλη Σεπτεμβρίου, με αφορμή το ολιγοήμερο ταξίδι του αγαπημένου μας ξάδερφου από την Κρήτη που ήρθε να μας δει και τη διαμονή του σε airbnb πολύ κοντά στο μαγαζί. Ναι, αν και Κρητικός, είναι παιδί του κέντρου.

Ο κατάλογος του Ρακόρ αλλάζει συχνά και το ήξερα αυτό. Ευτυχώς κάποια πιάτα που είναι κι αυτά αγαπημένα, υπάρχουν ακόμη όπως πχ οι απολαυστικές βελουτέ σούπες του. Η αδερφή μου είχε μακρινές αμυδρές αναμνήσεις, για τον ξάδερφο απλά πήρα το ρίσκο της πρώτης φοράς και εν τέλει η κουζίνα του Ρακόρ τον εντυπωσίασε.
Στην Κυριακάτικη, off μεσημεριού βόλτα μας, το βρήκαμε σχετικά ήσυχο οπότε δεν χρειαστήκαμε κράτηση όπως γενικώς απαιτείται. Επίσης το βρήκαμε και άκαπνο, δεν γνωρίζω αν απλά έτυχε ή αν και εκεί εφαρμόζεται πλέον ευλαβικά αυτός ο θείος αντικαπνιστικός νόμος όπως σε άλλα εστιατόρια.

Χωροταξικά και πελατοκεντρικά ισχύουν επακριβώς όσα είχα γράψει και στην πρώτη κριτική μου, δεν είχαμε κανένα παράπονο. Δικαιωματικά βάζω το 4άρι στο χώρο, λόγω του άκαπνου που ανέφερα αλλά και επειδή λόγω ηλιοφάνειας τον είδα αλλιώτικο και μου άρεσε. Η παραγγελία μας (όπως πάντα όλα τα πιάτα στη μέση) περιελάμβανε αλάνθαστα σιγουράκια αλλά και δύο καινούργια πιάτα.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν η βελουτέ ημέρας με γλυκιά κολοκύθα & τζίντζερ μοιρασμένη σε 2 μπωλ (4,50 e) βελούδινη και απολαυστική κι ας ήταν Σεπτέμβρης, ο τραγανός μοσχαρίσιος καβουρμάς Δράμας με τραγανά τσιπς κρεμμυδιού & μαρμελάδα ντομάτας (7,50 e) - εξακολουθεί να είναι από τους αγαπημένους μου ever, επιβεβαιώθηκε και από την παρέα! - οι κυβάτες πατάτες με καπνιστή πάπρικα, θρούμπι & σως φέτας, που τις λάτρεψαν (5 e) και το χούμους αρακά (ταχίνι, δυόσμος, φέτα Μυτιλήνης & ζάαταρ) που το θυμόμουν με λαχτάρα και τους ξετρέλανε. Ήταν το μόνο πιάτο που είχα αγωνία αν θα αρέσει και τελικά πέταξαν σπίθες χαράς από τα μάτια τους μπροστά στην ασυνήθιστη και δροσερή γεύση του (6 e).
Στη δεύτερη κατηγορία, δοκιμάσαμε το νεοεμφανιζόμενο ριζότο με ψητά καρότα, παστινάκι, παλαιωμένο τυρί Λαζαρέτο 2 ετών από την Ιθάκη & κόκκινο κάρυ (8,50 e), τρανή απόδειξη αυτού που είχα ξαναγράψει στην προηγούμενη κριτική μου, ότι υπάρχουν vegan πιάτα τέτοιας νοστιμιάς που κολάζουν ακόμη και τους μη vegan όταν σκεφτούν ότι τρώνε κάτι απίθανα νόστιμο χωρίς κρέας. Το συγκεκριμένο ήταν εξαιρετικό.
Τέλος, δοκιμάσαμε και ένα πιο γήινο πιάτο, με χοιρινό Ευβοίας (ξεκοκαλισμένο, σε μεγάλες μπουκιές) σιγομαγειρεμένο σε μαυροδάφνη, δαμάσκηνα & τζίντζερ (τέλεια ισορροπία στην γλυκύτητα των άλλων υλικών) με συνοδεία πουρέ πατάτας με μαστίχα. Ο πουρές ήταν χειροποίητος, με τέλεια πιρουνάτη υφή, την μαστίχα δεν την πολυάκουσα αλλά δεν με πείραξε γιατί ήταν άψογος έτσι κι αλλιώς. Και όσο για το κρέας, μελωμένο, μαλακό, λουκούμι πραγματικό (9,50 e).

Tα παραπάνω συνοδεύτηκαν με άφθονο - άψογο ψωμάκι, που ήταν απαραίτητο για τις βούτες μας (παραγγέλθηκαν 2 καλαθάκια, δεν χρεώθηκε καθόλου), παγωμένο νερό σε καράφες και 2 ελληνικές μπύρες αν θυμάμαι καλά, από την μεγάλη σε ποικιλία κάρτα τους, κυρίως σε εγχώριες μικροζυθοποιίες.
Τα παραπάνω ήταν αρκούντως χορταστικά για τους 3 μας και με σύνολο λογαριασμού στα 44,50 ήτοι 15 ευρώ/ άτομο νομίζω ότι δικαιωματικά θα πάρουν κι εδώ το 4άρι μου.
Μικρό παράπονο παραμένει ότι δεν έχουν κανένα γλυκό κερασματάκι στο τέλος. Εκείνη την vegan τάρτα σοκολάτας, πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για να στην κεράσουν!
Ας είναι όμως. Το κολασμένο προφιτερόλ του CHOUREAL στο Σύνταγμα που είχα κατά νου, για να ολοκληρώσει γλυκά την βόλτα μας, δεν το πουλάω για καμία τάρτα χαχαχα...

Το ΡΑΚΟΡ λοιπόν, παίρνει κι αυτό τη θέση του στα πλέον αγαπημένα μου μαγαζιά, και πρέπει πραγματικά να βρίσκω αφορμές να το απολαμβάνω συχνότερα. Το προτείνω με τα χίλια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

15 Οκτ 2019

Τα θετικά του ΜΙΧΑΛΗ: η απλόχωρη και δροσερή αυλή του (μέσα δεν έχω άποψη), η εγκάρδια εξυπηρέτηση από το σύνολο των σερβιτόρων και... μόνον αυτά. Τα αρνητικά του ΜΙΧΑΛΗ: οι γεύσεις στα πιάτα (τίποτε το αξιομνημόνευτο που να με κάνει να επιστρέψω), οι παράλογες τιμές & χρεώσεις, το μπιφτέκι του (πολύ κακό δυστυχώς).

Και θα με ρωτήσεις γιατί πήγα; Έ, ήταν καλοκαίρι, ήμασταν σε χαλαρό mood, είχαμε βαλθεί να κάνουμε αυτοψία και σε αυτό το Χαλανδριώτικο ταβερνάκι, είχαμε ακούσει & διαβάσει πράγματα θετικά, είχε ζέστη, πήγαμε χωρίς πρόγραμμα.
Μια χαρά μας υποδέχτηκαν, αν και χωρίς κράτηση. Η μεγάλη αυλή του μπορεί να αντεπεξέλθει σε μεγάλο όγκο πελατών και η ατμόσφαιρά του είναι αυτή που προσδοκάς. Χαλαρή και απλή. Στο ζητούμενο όμως, δηλαδή το φαγητό μετά του vfm, δυστυχώς, απέτυχαν.

Το παγωμένο νεράκι σε κανάτα κατέφθασε άμεσα, όπως και το παγωμένο καρπούζι στο τέλος κερασμένο. Στα ενδιάμεσα, τρικυμία. Ο κατάλογος τους είναι αρκετά περιεκτικός αλλά μας δυσκόλεψε αρκετά στην ανάγνωση, μιας και πολλές από τις τιμές ήταν ξεθωριασμένες και ο μαρκαδόρος σε πολλά σημεία είχε ξεβάψει.
Η παραγγελία μας ήταν μια κλασική ταβερνίσια εκ τους ασφαλούς παραγγελία (3 ατόμων) με ορεκτικά και κάποια κρεατικά. Το μεγάλο μου σφάλμα ήταν που διάλεξα το μπιφτέκι και η ιεροσυλία μεγάλη να το συγκρίνω με του ΛΥΧΝΙΟΝ. Μάλιστα ήταν τόσο "τραυματικό" το συμβάν, που ξαναπήγα τρέχοντας τις επόμενες εβδομάδες στο Λυχνίον για να μπορέσω να διαγράψω από τη μνήμη μου το λάθος.

Κατά τα λοιπά, απαράδεκτο για ταβέρνα να χρεώνει 0,90 το άτομο για ψωμί. Μας έφεραν 6 φέτες μετρημένες (ψημένο μεν, θεόσκετο δε) οι οποίες χρεώθηκαν στο δελτίο παραγγελίας (απόδειξη δεν) προς 2,70 ευρώ. Το τζατζίκι ήταν καλό αλλά πολύ λίγο (4,30 e), τα κολοκυθάκια συμπαθητικά αν και παραπάνω λαδερά από όσο τους πρέπει (4,40 e) ενώ και το λουκάνικο ως ορεκτικό ήταν ασθενική μερίδα, 5 σκέτα μικρά λουκάνικα με λίγο λεμόνι (5,50 e). Γενικώς οι μερίδες τους είναι αντιστρόφως ανάλογες με την τιμολόγησή τους, πράγμα που για συνοικιακή ταβέρνα... το θεωρώ ανεπίτρεπτο, μιας και η πρώτη ύλη δεν είναι δα και χρυσάφι.

Αντί σαλάτας, που δεν ήθελε η παρέα, ζήτησα μια μερίδα χόρτα (βλήτα), αναμένοντας το μεγάλο φάουλ της βραδιάς. Στον κατάλογο υπάρχει αναφορά περί "ελαιόλαδου 55 μλ" με εξτρά χρέωση. Πάτε καλά μωρέ; Τί απατεωνιές είναι αυτές που πλασάρετε στον Έλληνα;
Προφανώς και κάποιο περαστικό αυτί άκουσε το έντονο σχόλιό μου, και μου έφεραν το κλασικό λαδόξυδο που ευτυχώς δεν χρεώθηκε. Τα δε ταπεινά βλήτα, 4,50 ευρώ.

Τα τυροπιτάκια (καλούτσικα ήταν) τα παραγγέλνεις με το τεμάχιο και είναι τα κλασικά τριγωνικά με φύλλο κρούστας, που όσο νάναι το ρουφάνε κι αυτά το λαδάκι τους. Κόστος 1,50 το κάθε ένα.
Τέλος, τα κυρίως πιάτα μας ήταν τα εξής: μπριζόλα χοιρινή (9 e), ψαρονέφρι (11 e) και το πολύ κακό μπιφτέκι (9 e).
Tα δύο πιάτα συνοδεύονταν με λίγες τηγανητές πατάτες που δεν άρεσαν καθόλου γιατί ήταν αφυδατωμένες και σε καμία περίπτωση φρεσκοτηγανισμένες. Το κρέας ήταν συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί.
Για το μπιφτέκι που δεν μπόρεσα να φάω, τί να πω... Απίστευτα σκληρό, κανένα καρύκευμα ή κάποιο έστω αρωματικό, με πολλή ντομάτα από πάνω για να κρύψει τα κακώς κείμενα. Ακόμη και για κάποιον άλλο πελάτη που θα του αρέσει η συγκεκριμένη γεύση/υφή, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι ένα και μόνο ένα μπιφτέκι χωρίς καμία πατάτα ή κάτι άλλο δίπλα του, και αυτή η μερίδα εδώ κοστολογείται 9 ευρώ!

Η σούμα στο δελτίο παραγγελίας έφτασε στα σχεδόν 62 ευρώ, μαζί με 2 μπύρες που ήπιαμε. Σχεδόν εξοργιστικό το ποσό των 21 ευρώ/άτομο, για το συγκεκριμένο μέρος και το είδος του φαγητού που δοκιμάσαμε. Λυπάμαι πραγματικά αλλά αυτό δεν ήταν vfm.
Ναι μεν η παρέα πάντα βοηθάει στο να ξεπερνιούνται τέτοιες απογοητευτικές επιλογές, αλλά το να βάζεις μετά από μία και μοναδική επίσκεψη ένα τόσο ξεκάθαρο Χ, παραμένει γεγονός αρκετά στενάχωρο.
Από εμένα λοιπόν είναι όχι. Ψαχτείτε για κάτι πιο τίμιο.

27 Σεπ 2019

Τα αγαπημένα Καραμανλίδικα του Φάνη σε ολοκαίνουργιο χώρο.
Κάτι που φαινόταν στον ορίζοντα και επιτέλους υλοποιήθηκε, κρατώντας άθικτο ολόκληρο το αρχικό κόνσεπτ της επιτυχίας του, το διακοσμητικό του στυλ, την άριστη εξυπηρέτηση, τις συγκρατημένες του τιμές, την εξαίρετη πρώτη ύλη, τα μερακλίδικα πιάτα που γνωρίσαμε & αγαπήσαμε στο μικρό μαγαζί της Σωκράτους μαζί με νέες προσθήκες που ήταν αναγκαίες.
Ένα μαγαζί που σταθερά αγαπώ & τιμώ, και τώρα πλέον θα το αγαπήσουν και οι φίλοι μου.
Η μεγάλη και επιβλητική του πρόσοψη επί της Ερμού, δεν περνάει απαρατήρητη, αποκαλύπτοντας έναν άνετο ψηλοτάβανο φιλόξενο χώρο στα ενδότερα, με όλο τον γνώριμο αισθητικά διάκοσμο (επιγραφές, περίτεχνο ταβάνι, ψυγεία, ελληνικό / πολίτικο deli, μαρμάρινα τραπέζια, μπακιρένια σκεύη... ) αλλά και με τον ερχομό ενός μεγάλου απίθανου ξυλόφουρνου να δεσπόζει, από τον οποίο βγαίνουν ποιήματα ζωγραφιστά.

Το επισκεφθήκαμε 3 άτομα μια Τετάρτη μεσημέρι, εντελώς στοχευμένα, μετά από μια γενεθλιακή μεξικάνικη φιέστα που είχε λάβει χώρα το αμέσως προηγούμενο βράδυ στο λατρεμένο μεξικάνικο της Κηφισιάς, back to back, γιατί ως γνωστόν οι ζεσταμένες μηχανές ρολάρουν ευκολότερα.
Η εύρεση τραπεζιού στον (άκαπνο) χώρο, εύκολη, πλέον, υπόθεση, σε μια ώρα που υπήρχε κίνηση αρκετή, χωρίς όμως το άγχος "έλα φάε φύγε". Την υποδοχή & εξυπηρέτησή μας ανέλαβαν 3 διαφορετικές κυρίες, άψογες καθ'όλα στις αρμοδιότητές τους, επαγγελματίες και φιλικότατες, από αυτές που δεν τσιγκουνεύονται δύο λόγια και τρία απροσποίητα χαμόγελα παραπάνω, στον δεκτικό πελάτη.
Μας έδωσαν διευκρινίσεις περί της νέας κατεύθυνσης του μενού με έμφαση στα πιάτα από τον ξυλόφουρνο, πήραμε κι εμείς το χρόνο μας, και τελικώς συμφωνήσαμε στα εξής πιάτα, μιας και δεν πεινάγαμε πολύ (εδώ γελάμε... ).

- Αντί ψωμιού, χειροποίητα αφράτα πιτάκια δικής τους ζύμης από τον ξυλόφουρνο, πασπαλισμένα με πάπρικα / ελαιόλαδο (χρεώνονται 0,50 / άτομο) και είναι σκαφάκια πασπαρτού, βλέπε ρώσικη του Μήτσου & σαγανάκι.

- Ρώσικη σαλάτα του Μήτσου (3,50). Εντελώς χειροποίητη, με βραστή πατάτα καρότο αρακά, σε καλή ποσότητα. Ελαφριά, διαφορετική από τα συνήθη τυποποιημένα πράγματα, αρκετά καλή.

- Ρεβυθάδα καραμανλίδικη με παστιρμά (4,50), πιάτο που ποτέ δεν έχω παραλείψει όσες φορές έχω πάει στο άλλο μαγαζί. Πάντα εξαιρετικά χυλωμένα τα ρεβύθια στη γλυκιά σάλτσα τους, τούρμπο προσθήκη ο παστουρμάς σε λεπτές μεταξένιες φέτες να το απογειώνει. Είναι σαν κύριο πιάτο, με 4,50 ευρώ (ουδέν σχόλιο). Το ίδιο ισχύει και για το...

- Σαχανάκι με καραμανλίδικο παστιρμά, πολίτικο σουτζούκι, αυγά & ντομάτα (6,50). Φανταστείτε μια πιο μοντέρνα στραπατσάδα με τόση όση ζουμερότητα & απίθανα καυτερή επίγευση από το αψύ σουτζούκι. Σταθερή αξία και αυτό.

Τα επόμενα 3 πιάτα είναι new entries ή τελωσπάντων νέες προσθήκες για εμένα.
- Προσφούρνι - φετόπιτα. Με καπνιστή μελιτζάνα, ντομάτα φρέσκια, καπνιστό τυρί, ελάχιστο σκόρδο & βασιλικό. Τα προσφούρνια φτιάχνονται με δική τους ζύμη στον ξυλόφουρνο και είναι κοντινοί συγγενείς του πεινιρλί αλλά πολύ νοστιμότερα.
Έρχονται μακρόστενα κομμένα σε 5 κομμάτια και τα είδα σε όλα μα όλα τα τραπέζια. Υπάρχουν 5 επιλογές στο μενού (με πιο αβανταδόρικες την κιμαδόπιτα Καραμανλού & το μπουγιουρντί μπαρούτ με σουτζούκι Αδάνων) αλλά μπορείς να βάλεις και όποιο υλικό θες από την βιτρίνα και να στο φτιάξουν customized. Η δική μας επιλογή ήταν πάρα πολύ νόστιμη. Τιμή; 5,50 ευρώ.

- Μαντί καραμανλίδικα με σάλτσα ντομάτας & γιαούρτι (9,50). Τελειώνονται στο φούρνο και σερβίρονται με το καυτό τους σκεύος, όπου μπαίνει τελευταία προσθήκη το γιαούρτι. Ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα μαντί (ναι ξέρω, ντροπή μου) και τα λάτρεψα. Δεν ανίχνευσα υποψία σκόρδου. Πεντανόστιμα αυτά τα μικρά ανατολίτικα ραβιόλια, τώρα θα τα κυνηγάω όπου τα φτιάχνουν.

- Μουσακάς καραμανλίδικος με παστουρμά (8,50). Ήταν το πιάτο που μας ήρθε τελευταίο, γιατί; Γιατί στήνεται εκείνη τη στιγμή και θέλει το χρόνο του να ψηθεί στον ξυλόφουρνο (είχα πλήρη οπτική επαφή). Τίποτε προμαγειρεμένο ή ξαναζεσταμένο. Αυτά είναι τα πρότυπα που ακολουθεί ο Φάνης. Στο καυτό πήλινο που έρχεται θα βρείτε έναν εξαιρετικό μουσακά σε πολύ χορταστική μερίδα. Και αν αναρωτιέστε για τον παστουρμά, είναι μια στρώση από μόνος του και όποιος αρέσκεται στα πικάντικα, θα λατρέψει το συγκεκριμένο twist.

Ήπιαμε όπως πάντα την αγαπημένη μας Argos star (3,50), ενώ η καθ'όλα άψογη εμπειρία συνοδεύτηκε με το κλασικό αρχικό κέρασμα στο λαδόχαρτο (παστράμι + κασέρι), το δροσιστικό κλείσιμο με γιαούρτι + γλυκό κουταλιού καρότο & άφθονο παγωμένο νερό σε μπουκάλι δικό τους που ανανεώθηκε.
Θέλω να κάνω και μια ειδική μνεία στο κομμάτι των γλυκών του νέου καταλόγου: Mπακλαβάς Αρκαδίας της μανούλας αλλά και Πολίτικος με φιστίκι Αιγίνης, Μαλεμπί, Καζάν ντιπί, Ταούκ κιοκσού, Βυζαντινό, Κιουνεφέ με κρέμα κατσικίσιου γάλακτος αλλά και με κατσικίσιο τυρί Ίου. Τα λόγια κι εδώ περισσεύουν... Εμείς με πόνο καρδιάς κάναμε πως δεν τα είδαμε αυτά τα γλυκά γιατί είχαμε στοχεύσει τα γλυκά στην Ζουμπουρλού, όμως την επόμενη φορά θα τα γονατίσουμε και αυτά.

Ο λογαριασμός για 3 άτομα με 6 πιάτα στα 42,50 ευρώ, δηλαδή κάτω από 15e το άτομο, και η πληρωμή του με POS στο τραπέζι, με τα συμπεράσματα δικά σας και την χαρά όλη δική μου για αυτό το υπέροχο μεσημέρι που πέρασα στου Φάνη (όχι πως αμφέβαλλα κιόλας).
Μάλιστα η γνωριμία μας κατά την αποχώρησή μας με μια γλυκύτατη φυσιογνωμικά κυρία, που μας γέμισε ευχές και ευχαριστίες, συνέτεινε ακόμη περισσότερο στην παγιωμένη άποψή μου για την οικογένεια που τρέχει τα Καραμανλίδικα.
Ήταν η μητέρα του κυρίου Φάνη Θεοδωρόπουλου - μοιάζουν μεταξύ τους τόσο πολύ!

Τα Καραμανλίδικα προτείνονται θερμά και πέραν πάσης αμφιβολίας. Να πάτε και να ξαναπάτε και να τα συστήσετε σε φίλους σας, όπως θα κάνουμε και εμείς.

27 Αυγ 2019

Σοφοκλή Βενιζέλου 4, ακριβώς απέναντι στο Παλιό Ταχυδρομείο. Αυτή είναι η νέα διεύθυνση στην οποία μπορείτε να βρείτε την γλυκύτατη παλιά μονοκατοικία με τον ζεστό & παρείστικο κρυμμένο κήπο όπου λειτουργεί πλέον το ουζερί Η ΑΠΟΨΙΣ.
Το είχα ήδη στα υπόψιν από το Πάσχα για επίσκεψη και τελικώς ήρθε η τυχερή του (μου) μέρα ένα Σάββατο του Αυγούστου με την Αθήνα φαινομενικά άδεια, αλλά με όλα τα μαγαζιά τέτοιου τύπου στο Χαλάνδρι ασφυκτικά γεμάτα!
Η αποτυχία να βρούμε τραπέζι στη Μονοκατοικία, ευτυχώς μας οδήγησε εδώ.

Κάποιος θα έλεγε ότι κλέβει ένα κομμάτι της πελατείας / επιτυχίας του αντικρινού γείτονα. Η αλήθεια όμως είναι ότι μάλλον κοντράρονται στα ίσια, με εξίσου πιστό & φανατικό κοινό μεταξύ τους, από όσο διαπίστωσα.
Η απλή, οικεία & προσεγμένη αυλή της ΑΠΟΨΗΣ σε σχήμα Γ, συναγωνίζεται αρμονικά το εξίσου όμορφο χωρισμένο σε δωμάτια εσωτερικό χώρο, που θυμίζει την γλυκιά θαλπωρή του σπιτιού της γιαγιάς μας, αν και πολύ μικρό για να τους χωρέσει όλους στις κρύες θερμοκρασίες του χειμώνα (κράτηση έτσι κι αλλιώς αναγκαία). Η απίθανη ξύλινη ροτόντα με τις ρετρό καρέκλες, στο υπερυψωμένο μπαλκόνι, για όποιον τυχερό την προλάβει ρεζερβέ!
Χαμηλός φωτισμός & μουσική, ιδανικές αποστάσεις για να μην καταπιέζεσαι, γλυκύτατη & χαλαρή εξυπηρέτηση χωρίς άγχη και λάθη, συμπληρώνουν άριστα το όμορφο κλίμα. Λεπτομέρεια: τα wc τους είναι χωρίς δεύτερη σκέψη ο καθαρότερος χώρος που έχω δει ποτέ.

Το πάντρεμα στεριανών & θαλασσινών μεζέδων (και γιατί όχι και ο συνδυασμός τους) που συνεχίζει να έρχεται σε σχολικό τετραδιάκι προς μελέτη, και η πλούσια ποικιλία σε επιλογές, το κάνει ιδανικό για κάθε μεγέθους παρέα, ενώ οι ποσότητες στα πιάτα είναι τέτοιες ώστε να δοκιμάσεις αρκετά, χωρίς να πεις ότι κάτι σου έλλειψε ή το μπούχτισες γρήγορα. Οι τιμές είναι λίγο ανεβασμένες, αλλά νομίζω δίκαια μιας και οι καλοφτιαγμένες συνταγές τους εμάς μας κέρδισαν, παρόλο που κάποια μεζεδάκια τα έχουμε συναντήσει και αλλού.

Το ψωμί που μας έφεραν ήταν σε άφθονη ποσότητα για 2 άτομα, ίδιας φιλοσοφίας με πρόσφατο μαγαζί (χειροποίητο, αρκετά σφιχτό το λευκό, πιο μαλακό & αφράτο το μαύρο που άρεσε σαφώς πιο πολύ). Δεν συνοδεύτηκε με κάτι άλλο, χρέωση 0,60 ανά άτομο.
Το αναμενόμενο εμφιαλωμένο ζήτησα και αποσύρθηκε, χωρίς μούτρα ή παρατράγουδα & αντικαταστάθηκε με μποτίλια δική τους. Μας έφεραν και άφθονα εξτρά παγάκια.

Μετά από κάμποσα λεπτά διαβουλεύσεων, τελικώς βάλαμε στη μέση τα εξής πιάτα:
- Ζεστή πατατοσαλάτα με άλλη "άποψη": μπόλικο πράσινο κρεμμυδάκι πάνω σε καλοβρασμένη πιρουνάτη πατάτα, αρτυμένη με μπόλικο λαδολέμονο & προσθήκη φρέσκου πιπεριού. Ωραία εναλλακτική αν θες να αποφύγεις άλλη μια παρτίδα από τηγανιτές. Και ευτυχώς η εκδοχή της συνταγής που προτιμώ, δηλαδή χωρίς μαγιονέζες. Απλή και νόστιμη. (4 ευρώ)

- Το μάτι του καβουρμά: όλα τα υλικά όμορφα ανακατεμένα σε σκεύος εμαγιέ, πιπεριές, κύβοι πατάτας - μάλλον αχρείαστοι αλλά δεν έκαναν γενικώς ζημιά στο πιάτο, κρεμμύδι, αφράτος νόστιμος καβουρμάς και ένα μελάτο αυγό μάτι για να το σπάσεις και να ποτίσεις το σύνολο. Καλό ήταν, αλλά δεν ξεχώρισε σε κάτι και μάλλον ακριβό στα 9 ευρώ).

- Σαγανάκι φουρνιστό με μαρμελάδα κόκκινης πιπεριάς: μεγάλη ποσότητα, μακάρι να 'ταν κι άλλο... Αντιγραφή της ιδέας από το Ταχυδρομείο αλλά και διαφορετικό (εκεί το φτιάχνουν με ανθότυρο αν θυμάμαι σωστά & πιπερόμελο, εδώ με λαδοτύρι και πολύ εντονότερη την σάλτσα πιπεριάς). Αρκετά γλυκό για όποιον αρέσκεται και πολύ εθιστικό ως γεύση. Εκπληκτικό! (5,5 ευρώ).

- Χοιρινή τηγανιά: απλό, σωστό, γευστικό, με μαλακά και διαλεχτά κομμάτια καθαρού κρέατος χωρίς καθόλου λίπος και ωραία σάλτσα για τα δέοντα βουτήγματα. Εδώ φάνηκε η πολύ καλή πρώτη ύλη. Ένσταση έχω μόνο στην ποσότητα και την τιμή. Για 8 ευρώ, η μερίδα ήταν οριακή για 2 ανθρώπους.

- Λευκό κριθαρότο πεσκανδρίτσας: ήταν η πρόταση της σερβιτόρας μας, όταν μας είδε αναποφάσιστες (υπήρχε και η εκδοχή του κοκκινιστού θαλασσινού αντίστοιχου πιάτου). Μας το εκθείασε ως πιο ελαφρύ στο να συνδυαστεί με τα υπόλοιπα πιάτα μας και προσωπικό της αγαπημένο. Ήταν όντως έτσι και πρωταγωνιστούσαν διάφορα λαχανικά σε σχήμα ζουλιέν (καρότο, κολοκύθι κλπ), αρκετά φιλέτα πεσκανδρίτσας από την ουρά του ψαριού, ζουμερά, νόστιμα, κανένα κοκαλάκι κύριε Κοντιζά μου!
Κάποιο αέρινο υλικό που δεν εντόπισα (ίσως κάποιο πολύ ελαφρύ βούτυρο;) έδεσε ωραία το σύνολο. Λίγο επιπλέον ράντισμα με αλάτι & πιπέρι, λίγο πιο al dente το κριθαράκι, δεν χάλασαν την πολύ καλή εντύπωση. Πολύ καλή ποσότητα σε πιάτο βαθύ και 11 ευρώ.

Από το χύμα κρασί τους (οινοποιός Νικολακόπουλος) διαλέξαμε φυσικά το ροζέ, εξαιρετικά γλυκόπιοτο και αρωματικό για ξηρό κρασί, με νότες φράουλας και τριαντάφυλλου που μου έφερε στο νου το πολύ αγαπημένο μου ροζέ του Κυρ Γιάννη. Τιμάται στα 10 ευρώ το λίτρο και θεωρώ ότι τα αξίζει.
Τα πιάτα έφτασαν με άψογη σειρά και χρόνους στο τραπέζι μας, ομοίως και σε όλα τα τραπέζια στο κατάμεστο από κόσμο μαγαζί, κάτι που λέει φυσικά ότι η γυναίκα σεφ που βρίσκεται στο τιμόνι της κουζίνας, το πιλοτάρει σωστά το καράβι.

Ο λογαριασμός μας τέλος, με απόδειξη στα 41,20 ευρώ και για κέρασμα μας προσφέρθηκε γρανίτα λιμοντσέλο σε ποτηράκια, ό, τι πιο δροσιστικό χρειαζόμασταν εκείνη τη στιγμή. Σε διπλανή παρέα είδα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού και ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά δεν το ζήλεψα, καθώς η συνέχεια μας βρήκε στον ναό του παγωτού στο Χαλάνδρι και προσωπικό μου νο1 λατρεμένο εντός ορίων Αττικής.
Το Solo Gelato ξανάνοιξε, ανακαινισμένο και πιο φρέσκο από ποτέ, εφάμιλλο της γνησιότερης ιταλικής τζελατερίας που υπάρχει και σας προκαλεί να δοκιμάσετε την καλύτερη βανίλια Μαγαδασκάρης της ζωής σας μαζί με την τριπλή σοκολάτα Vogue noir. Απλά θεικό παγωτό.

Η ΑΠΟΨΙΣ επίσης ακολούθησε επιτυχώς τα ίδια βήματα προόδου και ανακαίνισης. Δεν είχα άποψη για τον προηγούμενο χώρο που βρισκόταν και η άποψη που διαμόρφωσα τώρα είναι άκρως θετική. Χαίρομαι πάντα να βλέπω τόσο σίγουρα βήματα και προσπάθειες αξιόλογες που κάνουν τον κόσμο να περνάει καλά και να φεύγει χαρούμενος. Θα επιστρέψουμε σίγουρα πολύ σύντομα για μια επανάληψη της τόσο ωραίας βραδιάς. Αυτό το ουζερί, έχει σίγουρα δική του άποψη.

10 Αυγ 2019

Η επίσκεψή μου στην Μυστική αυλή έγινε πίσω στις αρχές Ιουλίου και θα είχα γράψει νωρίτερα αυτή την κριτική αν δεν ένιωθα μια γενικευμένη & παρατεταμένη έλλειψη ενδιαφέροντος για το site εδώ και καιρό. Ωστόσο 1-2 κριτικές έχω ακόμη που "οφείλω", και θα τις γράψω, και μετά... ποιός ξέρει τί και πώς και πότε.

Περίεργη λοιπόν περίπτωση ο Μυστικός Κήπος, που δεν είναι ούτε κήπος ούτε μυστικός, άρα μοιραία συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Η κράτηση είναι απαραίτητη για κάθε ημέρα / ώρα, ακόμη και για την πιο άκυρη, χωρίς να σου εξασφαλίζει μια άνετη ή ευχάριστη θέση στην στριμωγμένη πίσω αυλή. Πιο στριμωγμένη από την Α΄σειρά ομπρελοξαπλώστρες που φέτος μάλιστα κόστιζαν Μύκονος στον Άγιο Προκόπιο στη Νάξο κατά τα λεγόμενα φίλων.
Κοντολογίς, δυσαρεστηθήκαμε και αγανακτήσαμε στο κεντρικό μικρό τραπεζάκι που μας έριξαν, από τα σκουντήγματα, τις τσιρίδες και τα πεσίματα πιάτων και ποτών (των διπλανών), από την απόλυτη έλλειψη ιδιωτικότητας και χώρου για να φάμε σε συνθήκες ανθρώπου και όχι σαρδέλας σε κονσέρβα. Τα πιάτα ίσα που χώρεσαν στο τραπέζι μόνο και μόνο επειδή αργούσαν από την κουζίνα να βγουν, σε άτακτη κιόλας σειρά, πρώτα τα κυρίως, τελευταία τα ορεκτικά.

Το προσωπικό είναι αρκετό σε αριθμό, εκπαιδευμένο σε υπέρτατη πελατοκεντρική ευγένεια τόσο που να του συγχωρείς πολλά λαθάκια και αβλεψίες, γρήγορο & φιλικό. Όμως δεν έχουν κανέναν συντονισμό μεταξύ τους, πράγμα που δημιουργεί προβλήματα. Στα 5 πρώτα λεπτά που καθήσαμε, μας έφεραν το λογαριασμό άλλου τραπεζιού. Μετά από 15 λεπτά δικής τους απραξίας (και αναμονής του τραπεζιού που επί ματαίω περίμενε να πληρώσει) αναγκάστηκα να τους υποδείξω το λάθος και έδειξαν να ξαφνιάζονται καθώς εμείς δεν είχαμε ακόμη παραγγείλει καν.
Κατά τη διάρκεια, μας έφεραν 2 λάθος πιάτα που προορίζονταν για άλλα τραπέζια και εννοείται τα πήραν πίσω ψάχνοντας. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνουν αυτά, ίσως φταίει η κουζίνα; Πάντως 2-3 φορές ήρθαμε σε άβολη θέση, ενώ τα παιδιά ήταν γενικώς ευγενικά...

Στο χώρο θα έβαζα 1, αλλά μου φαίνεται πολύ αυστηρό. Η γενική μας αίσθηση ήταν ότι έπρεπε να φάμε γρήγορα και να φύγουμε (με πονοκέφαλο). Ο κόσμος που συρρέει δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί σωστά και νιώσαμε αυτό που δεν πρέπει να νιώθει κάποιος όταν βγαίνει έξω για φαγητό. Ασφυξία και καταπίεση. Κρίμα γιατί το φαγητό ήταν πραγματικά πολύ καλό.

Αρχικά ερωτηθήκαμε για το νερό (+) ενώ δεν ερωτηθήκαμε για το ψωμί (-). Ναι μεν χειροποίητο αλλά μπαγιάτικο και τόσο σκληρό που δεν μασιόταν, ομοίως και το καλωσόρισμα (φρυγανισμένα μπρουσκετάκια επίσης πολύ ξερά, μαστιχάτο σταμνοτύρι & χειροποίητος ντοματοπελτές). 0,70 ευρώ το άτομο.

Το μενού τους, που μοιράζεται σε στεριανούς & θαλασσινούς μεζέδες, είναι αυτό που λέμε ελληνικό, δημιουργικό, με πρωτότυπη ματιά αλλά προσγειωμένα πειραγμένη. Και είδα τόσα πράγματα που μου τράβηξαν την προσοχή, που τώρα θα ήθελα να ξαναπάω κι ας δυσαρεστήθηκα.
Δοκιμάσαμε τα εξής (που ήταν πάρα πολλά για τους 2 μας, και πήραμε αναγκαστικά και πακέτο):

- Tηγανιτούς γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετική ιδέα. Οι γίγαντες μελωμένοι και τραγανοί, το ντιπ στη βάση του πιάτου ανεπαίσθητα σκορδάτο και με πιο έντονη τη βελούδινη και ξινούτσικη ντομάτα που τους πήγε πολύ. Άνετα το ξαναπαράγγελνα (5,5 ευρώ).
- Σκορδάτες πατάτες σε μεγάλους κύβους, με μαιντανό & πικάντικη γραβιέρα. Πολύ καλές, χωρίς επιπλέοντα λάδια, με πιο έντονο το σκόρδο εδώ. Η επιτυχία στη γεύση ήταν ότι τα δεύτερα υλικά δεν είχαν απλώς ριχθεί από πάνω αλλά ανακατευθεί μαζί τους ώστε η γεύση τους είχε απλωθεί ομοιόμορφα παντού. Και μεγάλη μερίδα! (3,5 ευρώ).
- Καβουρμάς Κομοτηνής σαγανάκι, με ντομάτα, φέτα & σάλτσα καυτερής πιπεριάς (ένα πράσινο πράγμα στην μια άκρη του πιάτου που κατέστρεψε όλο το πιάτο). Μεταφέρω τα λόγια του φίλου με τα οποία συμφώνησα κατά γράμμα: Bαρύ πιάτο ακόμη και για το χειμώνα με ασύνδετα υλικά που δεν έδεσαν μεταξύ τους. Καλή η πρώτη ύλη, αλλά χαραμίστηκε. (6,5 ευρώ).

- Πιάτο ημέρας πανσέτα καραμελωμένη με πουρέ σελινόριζας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Έρχεται μια γενναία μερίδα με 6 ξεκοκαλισμένα κομμάτια χοιρινής πανσέτας με άψογο (ξερο)ψήσιμο & γλυκοπικάντικη σάλτσα πάνω σε βελούδινο πουρέ σελινόριζας (πρώτη φορά που δοκίμαζα). Μείναμε άφωνοι με αυτό το πιάτο. (νομίζω 10,5 ευρώ. δεν υπήρχε στο σταθερό μενού).

- Τέλος οι αθεόφοβοι πήραμε και τη βλαχομπριζόλα, που μάλλον θεωρείται hit του μαγαζιού. Και όντως είναι. Σίγουρα για sharing 2+ ατόμων (γύρω στα 600 γρ.,14 ευρώ). Ατυχώς έρχεται σκέτη με λίγα κρεμμύδια & 2-3 ντομάτες για κομπάρσους. Ευτυχώς έρχεται κομμένη σε φιλετάκια και με το κεντρικό κόκκαλο και το παχάκι του να δεσπόζει πάνω πάνω στο ξύλινο πλατό (αυτό θα το πάρω εγώ που δεν βασανίζομαι από ντροπές ευχαριστώ).
Λίγη προσοχή μόνο στο χρόνο που μεσολαβεί από τη θράκα στο τεμάχισμα στο πάσο στο τραπέζι, γιατί 2,6 λεπτά καθυστέρησης παραπάνω θα την προσγειώσουν κρύα στον πελάτη. Εξαιρετικό πιάτο και αυτό.

Ήπιαμε μια μπύρα κόκκινη Κερκυραϊκή 500 ml (5,5 ευρώ) που ήταν φρουτώδης & καπνιστή και μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια λικέρ πεπόνι, πολύ ιδιαίτερο & δροσιστικό. Ο λογαριασμός πρέπει να ήταν γύρω στα 47 ευρώ (δεν τον είδα, τον ανέλαβε ο συνοδός μου).
Πάντως ως τελική εντύπωση, η ποιότητα και οι γεύσεις γενικότερα συνάδουν σε μεγάλο βαθμό με τις τιμές, τις οποίες βρήκα σε λογικά πλαίσια. Μάλιστα τα ορεκτικά εύκολα παίζουν και ως κυρίως μερίδες, όντας και σε πιο χαμηλές τιμές και με μεγάλη ποικιλία.

Ο Μυστικός Κήπος είναι αυτό που εγώ λέω "περίεργο τρένο". Ναι μεν σε αφήνει με ανάμεικτα μπερδεμένα αισθήματα, αλλά για κάποιο λόγο σκέφτεσαι κιόλας να δώσεις κι άλλη ευκαιρία, κυρίως για το φαγητό του που είναι τέτοιου επιπέδου που ξεφεύγει από ένα κλασικό μεζεδοπωλείο. Πρέπει απλά να βρεις τη μέρα και την ώρα που θα είναι λίγο πιο ήσυχο... δηλαδή άντε καλή τύχη!!