Ucook

Μέλος από: Μάρ 2014

21 Ιουν 2018

Το PO'BOYS γεννημένο από τα σπλάχνα του Mama Roux απέκτησε το μύθο του δηλώνοντας ως καντίνα το παρών σε όλα τα street food festival από το 2016 μέχρι και φέτος, πολύ πριν ξεκινήσει η επέλαση του σιγοκαπνιστού κρέατος στον Αθηναικό ορίζοντα.
Το σούσουρο γύρω από την περίπτωσή του απλώθηκε γρήγορα στους θαμώνες αυτών των φεστιβάλ, όχι όμως και σ'εμένα, που αρνούμαι πεισματικά να στηθώ στην ουρά και να πληρώσω για να πληρώσω να φάω.

Πόσο μάλλον μιλώντας για χώρο τύπου 'Καλύβα του μπαρμπα Θωμά' με ουρές αναμονής και στριμώγματος (no way), χαρτόκουτο στο χέρι αντί για ένα basic έστω σερβίτσιο, μινιόν workshop μερίδες στις κανονικές τιμές μαγαζιού και alltogetherness πάγκους... Όχι βροντερό. Σεβασμός σε όσους τιμούν τα φεστιβάλ αλλά εγώ... όχι.

Προτιμώ το μισό τετραγωνικό που μου αναλογεί στο κανονικό κατάστημα και την μπύρα παγωμένη. Και για να μην το τεντώνω πάρα πολύ, θες να διοργανώσεις το φουντ φεστιβάλ το σωστό; Φέρε μου καλλιτέχνες του street από το εξωτερικό να δοκιμάσω κάτι πιο... εξωτικό. Τα μαγαζιά του κέντρου που συμμετέχουν, ευχαριστώ τα βρίσκω και μόνη μου.

Μελετώντας λίγη ιστορία ας ευχαριστήσουμε τα Φτωχά Αγόρια του Αμερικάνικου Νότου που αναγκάστηκαν να μάθουν να σιγοκαπνίζουν τα φθηνά/σκληρά κομμάτια που τους άφηναν περίσσευμα οι μεγαλοτσιφλικάδες αφεντικοί τους (κράταγαν τα φιλέτα και τα rib eye για πάρτη τους) φτάνοντας έτσι στο σήμερα στα πειράματα και τις λαχταριστές pork belly και τραβηχτές brisket λιχουδιές του νεαρού σεφ Βασίλη Σπόρου που βρήκαν τελικά στέγη δική τους στου Ψυρρή. Αυτή τη στιγμή το next big thing του κέντρου είναι τουλάχιστον 5-6 τέτοια μαγαζιά που γνωρίζω, με το καπνιστήριο low n slow εντός, και μάρτυς μου ο Θεός θα κλωνοποιηθούν τάχιστα.

Η φιλοσοφία ψησίματος είναι η αργή μακρόσυρτη παραμονή αυτών των δύσκολων κομματιών στο smoker για 8-14 ώρες, σε σταθερά χαμηλή θερμοκρασία μέχρι να βγουν... λουκούμι. Δεν είναι υπερβολή η μεθυστική καπνίλα του smoker που μου ήρθε κατά κύματα όταν πήγα και τις 2 φορές. Να το πω κι αλλιώς: το μόνο πράγμα που καπνίζει μέσα στο κατάστημα είναι τα κρέατα και είναι ο μόνος καπνός στον οποίο δηλώνω υπνωτισμένη.

Βάζοντας και μια νότα κουζίνας Νέας Ορλεάνης προέκυψε κατόπιν το μενού: Σάντουιτς και burgers με κάθε είδος σιγοκαπνιστού κρέατος και μερίδες (λουκάνικο Andouille, Pork belly, βοδινό brisket, short ribs και spare ribs. Και το Sampler με τα πάντα όλα που θέλω να το καταφέρω κάποια μέρα μόνη μου). Αυτά συνοδεύονται με τηγανιτές πατάτες ή πατατοσαλάτα Νέας Ορλεάνης - εννοείται θα διαλέξετε το δεύτερο.
Από δίπλα τα "της μέσης" με αρκετές επιλογές ( έχω πχ στοχοποιήσει τις κροκέτες hush puppies και το mac n cheese ) και μοναδική για μένα παραφωνία τα χόρτα, που δεν κολλάνε πουθενά. Επίσης κάποιες λίγες επιλογές με σήμανση VGN και GF για τις συγκεκριμένες διατροφικές προτιμήσεις. Και μια εντυπωσιακά ψαγμένη λίστα με μπύρες για κάθε γούστο, αυστηρά από ελληνικές μικροζυθοποιίες.

Πιάνουμε λοιπόν τραπέζι δίπλα στα ανοιχτά παράθυρα ή και σε μεγάλο πάγκο αν τον προτιμάμε, χαζεύουμε το old school δάπεδο και το american style του χώρου - απλός σε γενικές γραμμές, σκαλώνει το μάτι μας για αρκετή ώρα στην εντυπωσιακή γωνία με το πιάνο και τα drums... και κάπου εκεί μεταξύ ύπνου και ξύπνιου μας επαναφέρει στην πραγματικότητα η ευγενική σερβιτόρα με την ερώτησή της "νεράκι εμφιαλωμένο ή σε κανάτα';

Με μεγάλη δυσκολία ομολογώ, επιλέξαμε:

- Korean pulled pork tacos με συνοδευτική (άφθονη και εξαιρετική) πατατοσαλάτα. Έρχονται 2 μαλακές καλαμποκένιες τορτίγιες με σιγοκαπνισμένη χοιρινή σπάλα σε ίνες, κορεάτικη mayo, salca fresca, kimchi για το πικάντικο του πράγματος, σουσάμι και lime. Δεν ήταν το δικό μου πιάτο αλλά δοκίμασα και ήταν καλό. Μικρή ένσταση έχω στην τιμή (7€), νομίζω χρειάζεται 1 ακόμη taco στη μερίδα.

- Σαλάτα apple coleslaw με λάχανο, καρότο, ξυνόμηλο και λεμόνι-λάδι-μαγιονέζα. Πολύ δροσερή και αρωματική, καλή ποσότητα για 2 άτομα και καλή τιμή (4,50€), στην κορυφή γαρνίρεται με πίκλες κρεμμυδιού (κάτι ήξερε ο Τιμολέων τελικά με τις πίκλες! )
- Μερίδα pork belly 300 gr, επίσης με πατατοσαλάτα. Ήρθαν 4 καλά κομμάτια χοιρινής καπνιστής πανσέτας άνευ οστού, δεν παίρνω όρκο για το βάρος ότι ήταν όντως τόσο. Γαρνιρισμένο με αρκετή bourbon glaze το λουκούμι που λέγαμε, η οποία υπήρχε σε μπωλ στον δίσκο για να γαρνίρεις κι άλλο κατά βούληση, επίσης και πίκλες αγγουριού κρεμμυδιού και λίγη πιπεριά. Η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε λίγο ψωμί και δεν το ζήτησα. Το κρέας ήταν απίστευτο. Λιπαρό όπως αρμόζει στην πανσέτα, πεντανόστιμο, ξεροψημένο στις άκρες λουκούμι από μέσα. Δεν έχω λόγια. (9,50€).
- Προσφορά ημέρας στις μπύρες είχαν 1+1 δώρο της κρητικής ΣΟΛΟ, η Σόλο Αμερικάνα pale ale (5€), την οποία και προτιμήσαμε. Θολή, έντονα φρουτώδης και πικρούτσικη, ταίριαξε με όλα και μας άρεσε.
Στη 2η επίσκεψή μου από σπόντα, που ξαναβρέθηκα στο κέντρο, δοκίμασα αυτή τη φορά το σάντουιτς pulled pork po'boy με την χοιρινή σπάλα σε ψωμάκι, και ήταν πολύ χορταστικό και αυτό (7,50€). Τα υλικά του, bourbon glaze, mayo μουσταρδομελένια, πίκλες και iceberg του ταιριάζουν, η ντομάτα πάλι όχι και τόσο - ίσως μια μαρμελάδα ντομάτας καλύτερα. Το συνόδευσα με πατάτες τηγανιτές και ένα ποτήρι λευκό κρασί (3€).

Κι αν νομίζετε πως λείπουν τα γλυκά από το PO', απατάσθε. Υπάρχουν 4 επιλογές, με πιο καθαρόαιμες το παγωτό με σιρόπι σφένδαμο και bourbon αλλά και τα περίφημα λουκουμαδάκια Beignets. Δεν δοκίμασα. Μου έλειψε ένα μικρό κέρασμα ομολογώ, ένα δυό από αυτά, έτσι για τη δοκιμή!

Η εξυπηρέτηση γενικώς είναι φιλική, με απλότητα, χαμόγελο και διάθεση να σου εξηγήσουν όποιες απορίες έχεις. Οπότε όλα καλά και σε αυτό. Τις τιμές τις βρήκα ελαφρά ανοδικές (πχ Sampler 17€, burger 10€ το πιο ακριβό). Δεν μπορώ ακόμη να το συγκρίνω με κάποιο αντίστοιχο, αλλά ως πρώτη επαφή, τα βρήκαμε νοστιμότατα.

Το προτείνω λοιπόν και είναι δεδομένο ότι έχω μαζί του πολλούς ανοιχτούς λογαριασμούς!

07 Ιουν 2018

Πέρα από τους προβολείς και τα "μεγαλόσχημα" ονόματα σε εστιατορικές πιάτσες, κρυμμένο σ'ένα στενό ανάμεσα σε σπίτια, μπερδεψιάρικο κιόλας μέχρι να το βρεις, βρίσκεται η Ψαρομανία, ένα θαλασσινο- ψαρο- μεζεδοτσιπουράδικο χτίζοντας μια σταθερή πελατεία με το τρίπτυχο φιλότιμη εξυπηρέτηση, προσιτές τιμές και καλομαγειρεμένες ευμεγέθεις μερίδες.

Αν και λίγο καθυστερημένη η κριτική, του την οφείλω μιας και αφενός αξίζει πολύ ως μαγαζί συνοικιακό αφετέρου στις 2 επισκέψεις μου έως τώρα έχω αποκρυσταλλώσει γνώμη. Το επιλέξαμε τέλη Μαρτίου 2 άτομα ένα βράδυ καθημερινής και ξανά 4 άτομα το (δύσκολο) μεσημεροαπόγευμα της Μ. Παρασκευής όπου και είθισται η ψαροφαγία, καθώς πήρε πράσινο φως από την πρώτη μου επίσκεψη.

Στην ήσυχη γειτονιά που λειτουργεί, το πάρκινγκ δεν προβληματίζει ιδιαίτερα αλλά για Π/Σ/Κ καλό θα είναι να προηγηθεί κράτηση ( στο etable μικρή έκπτωση για συγκεκριμένες μέρες). Ο χώρος είναι ενιαίος, δυστυχώς δεν διαχωρίζει καπνιστές/ μη καπνιστές, αν και, το καλοκαίρι με τα παράθυρα ανοιχτά, ας πούμε ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Η διακόσμηση προσπαθεί να θυμίσει θαλασσινό τοπίο με διάφορα ανάλογα μοτίβα, αλλά πόσο να το καταφέρει χωρίς θάλασσα κοντά;
Αυτό είναι το μείον του, που όμως το ξεχνάς με τις γεύσεις του και κυρίως τις προσγειωμένες τιμές του. Είναι φορές που δεν θέλω να χρυσοπληρώσω το παράθυρο με θέα, αλλά να φάω πιο ποιοτικά από το να ήμουν σε χάι χούι περιοχές με φαγητό επιπέδου αμοιβάδας. Σε αυτό η Ψαρομανία παίρνει πολύ καλό βαθμό!

Το μενού του μπορείτε να το βρείτε εύκολα. Κατά βάση είναι απλό, με προτάσεις κλασικές και κάποιες πιο μοντέρνες, σίγουρα όχι κάτι πειραγμένο ή υπερκοστολογημένο και οπωσδήποτε προσιτό για το μέσο πορτοφόλι.

Στην αρχή φέρνουν άφθονο φρέσκο ψωμί (όχι ψημένο) χωρίς σταθερή χρέωση ( για 2 χρεώθηκε 1,5 e και για 4, 2 e ) ενώ το εμφιαλωμένο αντικαθίσταται με κανάτα, απλά ζητήστε το. Κάποιο άλλο καλωσόρισμα δεν προσφέρθηκε, αλλά στο τέλος κεραστήκαμε ωραιότατο σιμιγδαλένιο χαλβά και τις δύο φορές.

Από σαλάτες αξίζει πολύ το μιξ βραστών λαχανικών ( μικρό 4,50 και μεγάλο 6,50e ) που κυριολεκτικά περιλαμβάνει τα πάντα και είναι πανδαισία χρωμάτων και γεύσεων (πατζάρια βολβοί και πατζαρόφυλλα, πατάτες, καρότα, κολοκυθάκια, χόρτα, κουνουπίδι και μπρόκολο - οκ λίγο τραγανό αλλά εμένα έτσι μου αρέσει πιο πολύ) + ωραίο και άφθονο λαδολέμονο. Από κοντά οι φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 3 e ) σε επαρκή ποσότητα νόστιμες και τραγανές.
Φυσικά δεν παρέλειψα να δοκιμάσω και τον χειροποίητό τους γαύρο μαρινάτο ( 5e) που λατρεύω, μου φάνηκε λίγο πιο ξυδάτος από ό, τι συνήθως, αλλά ήταν κρουστός και όχι λιωμένος και δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο. Επίσης και η λευκή τους ταραμοσαλάτα ήταν λεία και όχι αλμυρή (4 e).

Από κυρίως, την πρώτη φορά δοκιμάσαμε το σπαγγέτι με φρέσκια πεσκανδρίτσα ( το ζητήσαμε al dente και έτσι ακριβώς ήρθε ) σε λευκή σάλτσα με ντοματίνια, ελαφρύ σκόρδο και μυρωδικά (10 e ). Τεράστια μερίδα για ένα άτομο, φιλεταρισμένο άψογα το ψάρι, γευστικό και σε μεγάλα κομμάτια. Πόσο προσέχαμε τις μπουκιές μας και ψάχναμε για το απειροελάχιστο κοκκαλάκι που θα είχε ξεφύγει, και δεν βρήκαμε ούτε ένα!

Eπίσης το κριθαρώτο γαρίδας (9 e) με μπόλικες γαρίδες τις οποίες επίσης είχαν καθαρίσει επιμελώς. Και αυτό σε επαρκή ποσότητα και προσεγμένο, ωστόσο λόγω προτίμησης προσωπικής θα το ήθελα πιο σφιχτό, με λιγότερη σάλτσα και σίγουρα πιο αρωματικό, με λίγο λευκό κρασί ή μια ιδέα ούζο που του ταιριάζει.

Στη δεύτερη επίσκεψη, επαναλήφθηκε το κριθαρώτο εις διπλούν και επιπλέον: H καραβιδομακαρονάδα σε σάλτσα ντομάτας ( ξανά εδώ μου έλειψε λίγη ένταση/ σπιρτάδα ) αλλά το αντιπαρήλθα βλέποντας τις 8-9 τεράστιες καραβίδες που είχαν σκεπάσει τα πάντα κάνοντας την πιατέλα ένα υπερθέαμα! Τιμή 12 e, απλά ασυναγώνιστη.

Επίσης δοκιμάσαμε και τον μπακαλιάρο σκορδαλιά, όπου υπήρξε: έκπληξη για τα 6, ναι 6, κομμάτια μπακαλιάρου, τραγανοτηγανισμένος, σωστά ξαλμυρισμένος, λιχουδιαστός, με αρκετό ψαχνό. Και απογοήτευση για την ανέγγιχτη σκορδαλιά που δεν θα τρωγόταν ούτε σε περίοδο κατοχικής πείνας από τους μεγατόνους σκόρδου που περιείχε. Κρίμα... Την επόμενη φορά, άλλο συνοδευτικό για τον άψογο κατά τα άλλα μπακαλιάρο. ( 7 e )
Τέλος μια μερίδα ροζέ τηγανιτό γαριδάκι, φυσικά τρώγεται σαν τσιπς, εξίσου καλό όπως το έχω φάει παντού ( 6 e ).

Κρασί ροζέ Ζίτσα, όπου το πετυχαίνω το επιλέγω ασυζητητί, ήπιαμε αρκετό και τις 2 φορές, υπέροχο και σωστά τιμολογημένο στα 7 e το λίτρο, όπως και κάποιο αναψυκτικό αν δεν με γελά η μνήμη μου. Την πρώτη φορά λογαριασμός (με έκπτωση) 30 e και την δεύτερη άνευ, αλλά με περισσότερο φαγητό στα 65 e, επομένως το vfm πολύ ικανοποιητικό στα όρια του 15 - 17 e το άτομο.

Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, ευγενική, οικογενειακού τύπου, με κάποιες μικροκαθυστερήσεις σε μέρες και ώρες αιχμής, αλλά όχι κάτι που θα σε δυσαρεστήσει δραματικά. Δεν είμαστε δα και τόσο δυσκοίλιοι πελάτες, όταν ακούμε μια συγνώμη με ένα χαμόγελο, όλα εξομαλύνονται!

Αυτά λοιπόν και για την Ψαρομανία. Προτείνεται στους κοντινούς, εμάς μας ικανοποίησε κατά πολύ και όντας τυχεροί που είμαστε κοντά, εννοείται πως θα ξαναπάμε.

30 Μαι 2018

Ήταν μια συνηθισμένη Παρασκευή του Απρίλη, από αυτές που αρπάζεις το κοντομάνικο και το μαύρο το γυαλί για μια βόλτα ως τον Μαραθώνα, αλλά από τη δύσκολη διαδρομή του Διονύσου με τα στροφιλίκια, που κάποτε σε πήγαινε ο μπαμπάς σου για εξάσκηση στο βολάν.

Θυμάσαι έναν παλιό αστικό μύθο που λέει ότι σαν βγεις στον πηγεμό για την παραθαλάσσια ταβέρνα, έχεις στο νου μαγαζί γκαραντί μιλημένο από κάποιο σοφό γέροντα, για να γλιτώσεις τη 'φόλα';

Κρατάμε το σοφός (αφήνουμε το γέροντας για κάποιον άλλο) και στρέφουμε τον προβολέα στον φίλο Jim που η κριτική του και όχι μόνο μας έψησε, και στο "κτήνος" που τελικώς μας καβούρντισε.

Οι καλύτερες κι από gps οδηγίες μας έφεραν καρφί στον παραλιακό δρόμο του Μαραθώνα, σε μια εποχή που η γαλήνη της θαλασσινής αύρας και του περιπάτου ήταν ακόμη όλη δική μας για να την ρουφήξουμε και να την απολαύσουμε στο φουλ.
Το έχω ξαναπεί. Αυτή η μεσημεροαπογευματινή ώρα έχει κάτι το εξωγήινο.

Πάρκαρε στο τέρμα του δρόμου, εκεί που δεν έχει άλλο. Περπάτησε το μονοπάτι μέχρι την κρυφή παραλία, να θυμηθείς κάτι από τα 80's, να ξαποστάσεις μπροστά στην κυματιστή Θεά κάτω από το αρμυρίκι... Να εισπνεύσεις ιώδιο - άντε, τράβα κι ένα βιντεάκι για τα stories στο Insta - και μετά γύρνα περπατώντας προς τον Πανορμίτη, την προτελευταία ταβέρνα στο δρόμο πριν το τέρμα.

Ξεχωρίζει, από τα ανθισμένα παρτέρια και από την πρόσοψη που έχει κάτι απροσδιόριστα οικείο από το παρελθόν, από κάπoιες διακοπές... μήπως έχεις ξαναβρεθεί εδώ γύρω;

Θα βρεις τον κύριο Γιώργο μέσα, να κάθεται σε κάποιο τραπέζι, και αν θελήσεις θα καθήσει και στο δικό σου, θα σου εκμυστηρευτεί γιατί το ονόμασε Πανορμίτη και θα σου διηγηθεί ιστορίες αληθινές μέσα από τη ζωή (του) και θα μοιραστείς λίγη από τη σοφία του.

Δεν θα σου φέρει κατάλογο, τί να τον κάνεις κιόλας; 10-15 πράγματα μετρημένα είναι όλα κι όλα, δες τα γραμμένα στον τοίχο δίπλα στην κουζίνα. Να θυμάσαι ότι οι μερίδες του είναι γενναίες και ότι όλα γίνονται, αρκεί να το ζητήσεις.
Δύο πράγματα είχα στο μυαλό αδιαπραγμάτευτα και τα είπα αμέσως, το τζιμένι και το "κτήνος". Τα υπόλοιπα τα ρύθμισε ο κ. Γιώργος, έτσι, ώστε 2 άτομα που ήμασταν να δοκιμάσουμε ακόμη και σε μισές μερίδες αυτά που θέλαμε.

Αρχικά έφτασε νερό παγωμένο εμφιαλωμένο (δεν χρεώθηκε), υπέροχο ψωμί που δεν έμεινε ψίχουλο (1€) και το αχρεωστήτως καλωσόρισμα (ταραμοσαλάτα λευκή δική τους, πιπερίτσες τουρσί και μπουκίτσες εξαιρετικού σκουμπρί) μαζί και η Kaizer (3€), γιατί όσο κι αν ήθελα το ουζάκι, όταν οδηγώ μεγάλες διαδρομές δεν μου το επιτρέπω.

Το τζιμένι (5€), σπάνιος τσιπουρομεζές, που δεν θα τον βρείς αλλού και θέλεις να τον δοκιμάσεις. Προσωπικά δεν είχα ξαναφάει παστουρμά ψαριού - παστού μπακαλιάρου - μέσα στο λάδι του και μου άρεσε πολύ, οπότε βούτα νο1.
Τα ίδια να μην επαναλαμβάνομαι και για το "κτήνος" (12€), ένα ολόκληρο τρυφερό χταπόδι που έχει βράσει με το ραχάτι του μέσα σε μίγμα ξυδιού- κόκκινου κρασιού - ρίγανης κι έχει βγει από την μαρμίτα αφρός αληθινός, βούτα νο2. στη σάλτσα του. Εγώ που με το χταπόδι έχω τον αχόρταγο, σχεδόν λύσσαξα από τη χαρά μου.

Το σταμναγκάθι (6€) φάνταζε και ήταν η απολύτως ταιριαστή επιλογή σε σαλατικό, μεγάλη μερίδα επίσης, γλύκισμα, ολόσωστα βρασμένο και ζωντανό, όχι ξεχασμένο σε κάποιο ψυγείο, με λάδι α' ποιότητας και κούπες λεμόνι. Βούτα νο3; Γύρνα πίσω στο 1 & 2.
Kεφάλαιο τηγανιτή πατάτα, sos. Άσε μας κουκλίτσα μου... Όχι δεν σας αφήνω. Δηλώνω χωρίς ρίσκο πως είναι η καλύτερη τηγανοπατάτα που έχουμε δοκιμάσει σε όλη την Αττική. Αρκεί να πω πως τις τηγανίζουν λίγες λίγες σε τηγάνι the old way. Με λάδι που αλλάζει πολλές φορές μέσα στη μέρα. Μας πρότεινε την μισή μερίδα ως υπεραρκετή για τους δύο μας (χα! σαν κανονική μερίδα ήταν) Χρέωση 2€. Απίστευτες, πυρόξανθες, τραγανές, νοσταλγικές πατατούλες..

Τέλος, επειδή θέλαμε και καλαμαράκι τηγανιτο αλλά και κουτσομουράκι φρέσκο, μας έφτιαξε 1/2 μερίδα από το καθένα (6€ + 6€), ικανές ποσότητες αμφότερες για να χορτάσουμε και οι δύο, εννοείται ήταν νόστιμα, καλοτηγανισμένα και γευστικά.
Τώρα που τα ξανακοιτάζω, όλα αυτά ήταν αρκετούτσικα, ωστόσο το σχεδόν 2ωρο πέρασε ιδιαίτερα ευχάριστα συζητώντας και φιλοσοφώντας, έτσι που τελικά δεν έμεινε ούτε ψίχουλο.

Για γλυκό κέρασμα στο τέλος, είχαμε σφηνάκια παγωμένης μαστίχας και 2 παγωτίνια, ενώ τον λογαριασμό στα 40€ τον θεωρώ πολύ λογικό και σε αρμονία με την ποιότητα και την ποσότητα όσων φάγαμε.

Να πω ότι περάσαμε πολύ όμορφα στον Πανορμίτη και κυρίως, φάγαμε εξαιρετικά; Φαίνεται. Η αίσθηση που μας άφησε είναι ότι εκεί πας απλός, χαλαρός και αφτιασίδωτος και αδειάζεις από σκοτούρες, σκέψεις, προβλήματα. Κάτι στο μέρος, στο χώρο... κάτι στον άνθρωπο, σε κάνει και περνάς το κατώφλι σαν να βγαίνεις από εκεί καινούργιος.
Ο Πανορμίτης σίγουρα προτείνεται για όλο το χρόνο, όχι μόνο για το καλοκαίρι, και σιγουρότατα θα ξαναπάμε.

https: //www. youtube. com/watch?v=9BOmHk4Fy6U
Monophonics - California Dreamin'
Γιατί δεν ήταν μια συνηθισμένη Παρασκευή.

25 Μαι 2018

Μια λίγο διαφορετική, από τις συνηθισμένες, ask4 Βελγικές βάφλες κριτική, μιας και δε νομίζω να έχω συναντήσει ανάλογη βάφλα αλλού στην Αθήνα άρα το είδος unique και πρωτοεμφανιζόμενο. Πού αλλού; στο Χαλάνδρι, που τελευταίως μας βλέπει συχνά να το περπατάμε και να έχουμε στασίδι ρεζερβέ στα πιο θεϊκά πεινιρλί, αλλά αυτό, σε άλλο κεφάλαιο.

Ένα τέτοιο ψιλοβροχερό βράδυ, βολτάραμε τα παραφουσκωμένα μας στομάχια χαζολογώντας στην πλατεία Αγ. Νικολάου (Ελευθερωτών) και νάσου το, δίπλα ακριβώς στο Petit Fleur, μα η αλήθεια είναι ότι την ίδια μέρα το πρωί το είχα δει κάπου στο φουμπού, οπότε το δήθεν τυχαίο του πράγματος δεν ήτο αθώο.

Η χαμηλοφωτισμένη πρόσοψή του και η γαργαλιστική μυρωδιά προφανώς και σε καλούν να μπεις μέσα, καθώς δείχνει cozy και βελγοπαριζιάνικο (δεν έχω πάει εκεί, απλώς το φαντάζομαι), με μοναδική ίσως αταίριαστη παραφωνία τα μπροστινά τραπεζοκαθίσματα που παραπέμπουν σε στυλ μοντερνοκαφενειακό, ενώ πιο μέσα με τους καναπέδες αισθητικά στρώνει το πράγμα, με ζενίθ τον βελούδινο ροδοκόκκινο καναπέ στο βάθος του μαγαζιού. Ευχάριστο μπιστρό/καφέ πάντως, με ειδίκευση σε ένα άγνωστο σε εμάς είδος βάφλας από αυτό που καταναλώνουμε εδώ και αιώνες στο Ελλάδα. Και αυστηρώς άκαπνο.

Φωτογράφισα το booklet με όλη την (προ)ιστορία της Βέλγικης βάφλας αλλά βαριέμαι να το γράψω δοκίμιο και βαριέστε κι εσείς, οπότε θα αρκεστώ να πω ότι αυτές οι βάφλες πρωτοφτιάχτηκαν τον 18ο αι. κατά παραγγελία και προορίζονταν αρχικά μόνο για πρίγκηπες, λόγω υψηλού κόστους, χμμμ.....

Τα 2 είδη:
* Bάφλα Βρυξελλών. Σχήμα παραλληλόγραμμο, γεύση ουδέτερη μιας και στερείται ζάχαρης. Ανάλαφρη, τραγανή (λόγω μαρέγκας στη ζύμη), το άγλυκο μειονέκτημά της ισορροπεί με γλυκές πλούσιες γεμίσεις πχ. σοκολάτες, καραμέλες, σιρόπια, παγωτά κλπ.
* Βάφλα Λιέγης. Σχήμα οβάλ, ανησυχητικά συρρικνωμένο σε σχέση με το προηγούμενο, κι αν το συγκρίνεις με την κλασική δική μας βάφλα, λες εντάξει κάποιος με κοροϊδεύει χοντρά... Όμως, τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μπουκάλι μικρό, σωστά;
Χρυσοκίτρινο χρώμα, ζουμερή, με γεύση γλυκοκαραμελένια και chewy (μαστιχωτή) υφή επειδή περιέχει πέρλες ζάχαρης στη ζύμη οι οποίες σκάνε στο ψήσιμο και καραμελώνουν τη βάφλα. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλά είναι εντελώς ασυνήθιστη και ωραία.
Φυσικά με αυτήν θα παίξεις πιο ανάλαφρα, πχ. με άγλυκα φρούτα, όξινες γεμίσεις, zests, γενικά πιο μίνιμαλ toppings.

O κατάλογός τους αριθμεί 6 έτοιμες προτάσεις (Mε φρούτα, Πραλίνα, Σοκολάτα μπανάνα, Lemon pie, Snickers, Bitter chocolate) που προσαρμόζονται σε όποιο είδος βάφλας επιλέξετε, με τιμές από 4,80 έως 5,50 €. Αλλά μπορείτε να συνθέσετε από μια ποικιλία υλικών και την δική σας έμπνευση.

Εμείς παίξαμε ισορροπημένα επιλέγοντας την Βρυξελλών με σοκολάτα μπανάνα (5,50 €) όπου η μεγάλη άγλυκη gaufre ξεχείλισε με μπόλικο cremeux bitter σοκολάτας, καραμελιζέ μπανάνα, ολόκληρα φουντούκια και κακάο σκόνη και άρεσε πολύ στην σοκολατοεθισμένη.

Εγώ επέλεξα την Λιέγης με φρούτα (5,20 €) γιατί έπαθα το κλικ με τις πέρλες ζάχαρης και το μικρούλι της μέγεθος με αποζημίωσε γευστικά απόλυτα! Τολμώ να πω ότι στέκεται μόνη της, ακόμη και μόνο με ζάχαρη άχνη.
Ωστόσο η κρέμα γιαουρτιού της ταιριάζει απόλυτα, τα φρέσκα φρούτα και τα berries έρχονται συμπληρωματικά, το lime zest την απογειώνει ( μια μπουκιά με όλα τα υλικά μαζί αρκεί για να γουρλώσεις τα μάτια) και ένα φυλλαράκι δυόσμου για άρωμα το μασούλησα κι αυτό!

Προτείνεται σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι αλλιώτικο, πιο παραδοσιακό, που έχουν ζήσει στο Βέλγιο και γνωρίζουν. Δεν προτείνεται σε όσους αρέσκονται στην γνωστή κλασική σφουγγαρέ βάφλα που ενίοτε μένει άψητη και μυρίζει αυγουλίλα αλλά είναι τέρας διαστάσεων και υλικών, αυτοί θα συγκρίνουν μεγέθη και ίσως απογοητευθούν.

Αυτή εδώ μυρίζει βανίλια και καραμέλα. Γι' αυτό και εμείς θα ξαναπάμε.

Y. Γ. Αφαιρώ μια ντομάτα από το σέρβις επειδή ο ένας από τους 3 μας δεν ήθελε και δεν μπορούσε να φάει γλυκό εκείνη την στιγμή και όταν δόθηκε η παραγγελία υπήρξε μια περίεργη γκριμάτσα που έπεσε στην αντίληψή μου (ευτυχώς μόνο στη δική μου) και με έκανε να αισθανθώ άβολα.

Υ. Γ. β. Ας μου επιτραπεί μια διόρθωση ως βέρα Μαρουσιώτισσα, το καφενείο και νυν καφεστιατόριο Γαρδένια ποτέ δεν στεγαζόταν στο χώρο του Τranzistoraki αλλά ακριβώς δίπλα, και εδώ και κάμποσα χρόνια απέναντι.

Track 6 https: //www. youtube. com/watch?v=NlgmH5q9uNk
Desireless - Voyage Voyage

20 Μαι 2018

Η Μπριγκάντα είναι νέα άφιξη στην ήσυχη Πεύκη, πιο κοντά στην έννοια του ταβερνομεζεδοπωλείου και λιγότερο σε αυτή του kebab grill house που αναγράφει η επιγραφή της εισόδου. Το διευκρινίζω προς αποφυγή πιθανής σύγχυσης ως προς το μενού (βλ. etable με τις τιμές του), καθώς το μαγαζί δεν σερβίρει σουβλάκια. Μιας και είναι η πρώτη του κριτική εδώ, νομίζω θα μου συγχωρήσετε τη σχετική φλυαρία.

Η προηγούμενη χρήση ανήκε στο Μπαχάρι, που ατυχώς βάλτωσε και έκλεισε. Το θυμόμουν σκοτεινό και ερημικό, καθώς παλαιότερα σύχναζα στην περιοχή και πέρναγα τακτικά από εκεί. Στο σήμερα, θαυμάσαμε την ολική και θεαματική ανακαίνιση του οικήματος ( μια υπέροχη αστική μονοκατοικία με τον κήπο της ) όπου, υπό νέα ιδιοκτησία, έχει γίνει εξαίρετη δουλειά μέσα-έξω.

Στις 2 μεγάλες αίθουσες που δεσπόζουν περιμετρικά, ήταν όλα πεντακάθαρα, με τάξη, καλαισθησία, προσοχή στη λεπτομέρεια και χωρίς εξτραβαγκάντζες, εξίσου περιποιημένος και ο κήπος τους. Σίγουρα ένας ευχάριστος άνετος χώρος, λειτουργίας μόλις λίγων εβδομάδων που εύχομαι να συνεχίσει δυναμικά, σε μια γειτονιά χωρίς άλλες αξιόλογες προτάσεις φαγητού.

Εμείς 4 άτομα, θέλοντας να βγούμε κάπου κοντά για τσιμπολόγημα και κρασάκι, αλλά όχι κάπου που να έχουμε ξαναπάει, προτιμήσαμε την φροντισμένη αυλή του ένα βράδυ του Απρίλη που σήκωνε κοντομάνικο, κάνοντας και την σχετική κράτηση με το bonus του 15%.
Πείτε με περίεργη, αλλά εμένα μου θύμισε εξοχή ο συνθετικός χλοοτάπητας που έχουν τοποθετήσει αλλά και οι τέντες που προφυλάσσουν τα κεφάλια μας από τα πετεινά του ουρανού και τις... δραστηριότητές τους, στην περιοχή που κατεξοχήν φημίζεται για τα πεύκα της. Προτιμώ να τρώω ήσυχη παρά να κοιτάω το φεγγάρι!

Στην εξυπηρέτηση έχουν δώσει μεγάλο βάρος και φάνηκε από την αρχή ως το τέλος. Ο εξόχως επικοινωνιακός σερβιτόρος μας, έδειχνε ότι κατέχει και απολαμβάνει τη δουλειά του, ήταν επεξηγηματικός, σβέλτος, ευχάριστος, έκανε τις προτάσεις του, μας σταμάτησε όταν έπρεπε, έφερε με ροή τα πιάτα και τα μάζεψε στο σωστό χρόνο, έδειχνε γενικά ένα ενδιαφέρον, ήταν εκεί. Το 3 το βάζω για να μην επαναπαυθούν και εύχομαι πραγματικά να συναντάω τέτοιο καλό σέρβις γενικότερα, με διάρκεια πέρα από τις πρώτες μέρες και τα παρθενικά βήματα μιας επιχείρισης. Πάντως έχουν ξεκινήσει καλά!

Μου άρεσαν πολύ:
- Οι υφασμάτινες πετσετούλες τους και όλα τα σερβίτσια τους.
- Οι κανάτες με παγωμένο νερό που πηγαινοέρχονταν και το όχι επιβεβλημένο εμφιαλωμένο.
- Το τίμιο καλωσόρισμά τους, το οποίο ήταν όντως καλωσόρισμα, χωρίς καμουφλάζ χρεώσεων κουβέρ, ούτε καν στην χρέωση του ψωμιού. Όπου ψωμί, ένα πανέρι με αρκετές φέτες χωριάτικου ψημένου με λαδορίγανη και φιξ χρέωση 0,50 λεπτά, όχι ανά άτομο, συνολική. Έχω αιώνες να δω κάτι τέτοιο σε εστιατόριο, γιατί το "γδάρσιμο" με το καλησπέρα δεν είναι και ευχάριστο. Η ψωμού της παρέας έκανε πάρτυ με την φάβα και το ψωμάκι αυτό.
Και όπου καλωσόρισμα, μικρά σταρένια παξιμαδάκια με ντιπ τυριού ( κατίκι Δομοκού ) και 4 σφηνάκια Μαυροδάφνης. Συγχαρητήρια κύριοι!
- Η διακριτική παρουσία του αφεντικού, που φρόντισε να φτάνει η μουσική απαλά μέχρι έξω στην αυλή, ενδιαφέρθηκε να ακούσει γνώμες από όλα τα τραπέζια ( ήταν αρκετά, αν και αρχή ), κέρασε άλλο ένα μισόκιλο κρασί από αυτό που πίναμε ( χύμα ροζέ Μοσχάτο Τυρνάβου, γλύκιζε ελαφρά, 500 μλ στα 4 e ).
- Οι αρκετά γενναιόδωρες μερίδες τους σε προσγειωμένες τιμές, το γεγονός ότι όλα, όπως μας είπαν, φτιάχνονται μέσα στο μαγαζί από τους ίδιους, η ποικιλία στο μενού ( κατά βάση κρεατοκεντρικό ) και το ότι τα περισσότερα ήταν νοστιμότατα, άρα καλή πρώτη ύλη.
- Το κέρασμα στο τέλος, μεγάλα κομμάτια μωσαϊκό, πολυφορεμένο αλλά τουλάχιστον φρεσκότατο ( το μπισκότο έκανε κρακ ).

Μικρές καλοπροαίρετες προτάσεις για βελτίωση:
- Όχι τόση υπερβολή στο λάδι και στο κρασί-μπαχαρικά στην τηγανιά κοτόπουλο. Ήταν με διαλεχτά κομμάτια κρέατος και καλοφτιαγμένη, αλλά πίκριζε λίγο από τα μπαχάρια και μπούκωνε με το παραπάνω λάδι της.
- Όχι τόσο balsamico στη σαλάτα Mπριγκάντα, μια διαφορετική βινεγκρέτ πιο τεχνικά τοποθετημένη ( ίσως λάδι, μέλι, μουστάρδα, λεμόνι; ) θα την απογείωνε και οπτικά και γευστικά.
- Οι πίτες στα κυρίως, μου φάνηκαν αχρείαστες, όταν σερβίρεται αυτό το υπέροχο ψωμί. Αν δεν αφαιρεθούν, θα ήταν προτιμότερες στο πλάι του πιάτου ( πιο τραγανές ).
- Γενική εντύπωση για τα κρεατικά που δοκιμάσαμε, τους έλειπε αρκετό αλάτι που βάλαμε από πάνω και ήθελαν λίγο περισσότερο ψήσιμο ( ήταν τρυφερά, θα τα ήθελα λίγο πιο ξεροψημένα, να ακούω την καρβουνίλα ).

Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, πήραμε τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες και τραγανές, καλή μερίδα ( 2,80 e ) και μια εξαιρετική φάβα ( 4 e ) που αυτός που τη φτιάχνει είναι μεγάλος μάγκας, γιατί είχε το λάδι της (ζητήσαμε και έξτρα-δωρεάν! ) και σε αφθονία ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, κάπαρη και μαιντανό, πέραν όμως αυτών είχε υφή λεία και βελούδινη!
Επίσης η σαλάτα Μπριγκάντα ( 7,5 e ) με iceberg, ρόκα, σπανάκι, βαλεριάνα, μανούρι τριμμένο, θα το προτιμούσα ολόκληρο, σύκο και τραγανά ξηροκάρπια. Φρέσκια, αρκετή και ευχάριστη, πλην της προφανούς αδυναμίας στη σως που ανέφερα, με άλλο ντρέσινγκ θα ανέβει σκαλοπάτι.
Η φέτα με μέλι και σουσάμι, στο φακελάκι της, απέσπασε διθύραμβους. Νόστιμη πικάντικη φέτα, τραγανό το φύλλο, ωραίο τηγάνισμα, πυκνό μέλι, πιο μεγάλη από αλλού ( 5,50 e ), ενώ και η τηγανιά κοτόπουλο (πιπεριές+σάλτσα ντομάτας) άρεσε και άνετα στέκεται ως κυρίως πιατάκι μαζί με λίγες πατάτες μέσα να ποτίσουν - πέραν της αστοχίας που ανέφερα πιο πάνω. Πάντως ήταν προσεγμένη και με τιμή 5,50 e.

Στα κυρίως, σωστή κίνηση η δυνατότητα επιλογής συνοδευτικού, έτσι για τα χοιρινά μπριζολάκια και το μοσχάρι γάλακτος στη σούβλα επιλέχθηκαν οι τηγ. πατάτες ( κλασικούρες αιώνιοι... ) ενώ το δικό μου σις χοιρινό στη σούβλα το ζήτησα με ψητά λαχανικά ( λιγότερο balsamico παιδιά! ).
Γευστικά ήταν σε καλό επίπεδο, μπορούν και καλύτερα, με πιο σωστό seasoning και προσεκτικότερο ψήσιμο. Εμένα δεν μου ταίριαξαν οι 2 σως πάνω στο χοιρινό μου, θα τις προτιμούσα στο πλάι. Το μπόλικο λεμονάκι συνήθως μου αρκεί σε ένα κρεατάκι ξεροψημένο. Τιμές αντίστοιχα με τη σειρά που τα αναφέρω 6,80, 12, και 7,20 ευρώ.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί ( το 1/2 κερασμένο ) και ο λογαριασμός μετά την έκπτωση διαμορφώθηκε στα 47 ευρώ για τους 4 μας, με κανονική απόδειξη. Οι άνωθι τιμές είναι οι αρχικές.
Συνολικά ήταν μια πολύ ευχάριστη παρείστικη βραδιά και οι εντυπώσεις θετικές. Η κουζίνα τους κινείται σε γνώριμα μονοπάτια και δεν απογοητεύει. Οι όποιες παρατηρήσεις κάνω, είναι προς τη θετική κατεύθυνση και εικάζω ότι μέσα στο καλοκαίρι θα επαναλάβουμε την επίσκεψη.

Εξάλλου είμαστε και κοντά. Και όπως πρεσβεύω πάντα, τα μαγαζιά της γειτονιάς μας που αξίζουν, πρέπει να απολαμβάνουν την στήριξή μας.

Track 4, σε ανθισμένες αυλές και νησιά,
https: //www. youtube. com/watch?v=ILjI87FUJBM
ΠΥΞ ΛΑΞ - Τί είναι αυτό που μας ενώνει ΟΑΚΑ 13-7-2011 γιατί ήμουν κι εγώ εκεί.

11 Μαι 2018

Δεν είναι άραγε μία από τις μεγαλύτερες χαρές του χομπίστα γευσιγνώστη να ξεκινάει την κριτική του με 4άρια ;; Αγαπητό ZAMPANO, λοιπόν το κέρδισες αυτό το απόλυτο από εμένα, έστω μόνο για το brunch σου, καθώς οι εντυπώσεις μου παραμένουν άριστες, 1 μήνα μετά από εκείνο το ζεστό Παρασκευιάτικο σουλατσάρισμα στο κέντρο, που τα βήματά μας μας έφεραν στη γειτονιά σου.

Θα κλέψω και θα δώσω στο σέρβις την λέξη Smooth από το Track 3: για την άψογη διαχείριση της etable κράτησής μας, για τη φράση "σας έχουμε ετοιμάσει την μεγάλη ροτόντα" κι ας ήμασταν μόνο 2, για την διακριτική τους εποπτεία και περιποίηση πριν πεταρίσουμε βλέφαρο, χωρίς αυτό το ψυχρό υφάκι που συναντάω αλλού και μου τη βαράει στα νεύρα, μέχρι και το POS στο τραπέζι plus το 20% επί του λογαριασμού, χωρίς να χρειαστεί να το "υπενθυμίσω" εγώ.

Για την φωτογραφική απεικόνιση του χώρου θα βρείτε ασφαλώς ωραιότατες περιγραφές στις κριτικές που προηγήθηκαν. Για το -επιτέλους- άκαπνο περιβάλλον, θα κάνω, όπως συνηθίζω, focus στην ατμόσφαιρα.
Αν το σκεπτικό τους ήταν να πλανάται η αύρα του Fellini στη γειτονιά με τα θέατρα και να οραματιστείς τον Anthony Quinn ως Zampano να κορτάρει την Gelsomina στα στενά του Ψυρρή, για μένα το πέτυχαν απόλυτα.
Έτσι προτίμησα κι εγώ να μην στερήσω τη άνετη ροτόντα από μια μεγαλύτερη παρέα, κατευθυνόμενη σε ένα μικρότερο τραπέζι δίπλα σε ανοιχτό παράθυρο με θέα, απολαμβάνοντας τα κλικ του ματιού, μαζί με το σαξόφωνο που έπαιζε μέσα στο κεφάλι μου.
H μικρή δόση πολυτέλειας στο Zampano πάει σετ με τους καλούς τους τρόπους, την ευγένεια, το μενού, τη μουσική - την υπερβάλλουσα χλιδή έτσι κι αλλιώς δεν την αντέχω. Με μια φράση: όσο κι αν έψαξα, τίποτα δεν βρέθηκε να μου χαλάσει τα 4άρια μου.

Αν δεν σκέφτεσαι brunch χωρίς bagel αφράτο και τραγανό, πασπαλισμένο με παπαρουνόσπορο, σου προτείνω αυτό με τον σολωμό, το φρέσκο κρεμμυδάκι και την αρωματισμένη με άνηθο τυρόκρεμα, και να αφήσεις να σε ξαφνιάσει η σπιρτάδα που θα σκάσει στο στόμα σου από το σχοινόπρασο και το ξύσμα λεμονιού. Μετά μου απαντάς κιόλας, αν το έχεις γευτεί αλλού με 4,50 e.
Tον Σαλτιμπάγκο, με ξέρεις πια, θα τον άφηνα ποτέ για κάποιον άλλο;; Να μην τον αφήσεις ούτε κι εσύ, γιατί τότε θα έχεις χάσει ένα υπέροχο χειροποίητο ψωμί μπύρας και λιωμένου τυριού παραγεμισμένο με τρυφερό και άφθονο παστράμι, πίκλα αγγουριού και κρεμμύδι τουρσί σκέτο γλύκισμα. Η ψιλοκομμένη jalapeno και η ρόκα θα σε κάψουν απαλά, όχι όμως και τα 6,50 e που γενναιόδωρα αξίζει ο σαλτιμπάγκος σου.

Από την κατηγορία αυγά. Αν θες κάτι ντελικάτο και ελαφρύ, βάλε στη μοιρασιά κάτι κλασικό, τα 2 αυγά μάτια με την πράσινη σαλάτα με τα ντοματίνια, το ψημένο χωριάτικο ψωμάκι και το προσούτο στο πλάι. Φίνα εικόνα, φίνα γεύση, ακόμη πιο φίνα τιμή ( 6 e ), σίγουρα θα το φας πιο γρήγορα από ό, τι στο περιέγραψα.

Αν πάλι θες να κλείσεις γλυκά αυτό το brunch (θες), και σου έχει λείψει αυτό το παραμιλητό που παθαίνεις μπροστά σε μια γεύση θεική ( ας πούμε σαν το μηλόφι ), σου έχω κάτι που θα το θυμάσαι: Cinnamon roll με ζεστή βουτυρόκρεμα και παγωτό ( 5,50 e ). Το σερβίρουν με γεύση κανέλα, εμείς προτιμήσαμε τη βανίλια Μαδαγασκάρης και ταίριαξε γάντι. Δεν έχω λόγια για το μαγικό χέρι που το φτιάχνει, μόνο λαχτάρα να το ξαναγευτώ.

Μαζί με αυτά, ένα smoothie με βάση το γάλα καρύδας + κολοκύθα - μοσχοκάρυδο - κανέλα στα 4,50 e και ένα διπλό espressάκι για εμένα στα 2,50 e ( δεν ξετρελάθηκα με το χαρμάνι τους, εγώ όμως είμαι και κολλημένη με το Arpeggio, οπότε... ). Για το νερό μας ρώτησαν και προτιμήσαμε δροσερό από τις πηγές Ψυρρή. Ο λογαριασμός στα 23,60 e με την έκπτωση, 12 e/ άτομο, από εμένα κρίνεται ως ιδανικό vfm, θεωρώ όμως ότι και χωρίς την έκπτωση οι τιμές πάλι είναι πολύ προσιτές για τη συνολική εμπειρία.
Αυτό που μένει τώρα είναι να επανέλθουμε για περισσότερα από το υπέροχο brunch του και γιατί όχι και σε βραδυνή ώρα για το κυρίως μενού του.

Μέχρι τότε... Ο λόγος στο σαξόφωνο.

Τrack 3, Mario Biondi - Smooth operator ( feat. Till Bronner )
https: //www. youtube. com/watch?v=WDzGJdOgrcc

05 Μαι 2018

Πώς θα σου φαινόταν μια μικρότερη κριτική, έτσι για αλλαγή ; Παραδέξου το, μόλις δεις το avatar μου να ξεπροβάλλει στην αρχική, λες "ωχ... τί έχουμε πάλι να διαβάσουμε... ".

Εν αρχή ην η κριτική του World και μετά ο ξάδερφος, που με έψηνε αργά και μεθοδικά εδώ και μήνες για το Flower. Kαι άντε να περιμένουμε να φτιάξει ο καιρός, γιατί ψυχαναγκασμούς δεν έχουμε αλλά στο Flower θα πας άνοιξη.
Το είχα κάνει κιόλας εικόνα, Σάββατο μεσημέρι, οι πρώτες ζέστες να σου καίνε τα μάγουλα ( κόβε τις φλυαρίες θα βγει πάλι σεντόνι ) άραγμα Μαβίλη, κελαρυστό συντριβάνι και οι world famous πίτσες του Flower, που άγνωστο πώς, είχαν ξεφύγει από το ραντάρ μου. 31/ 3 λοιπόν και ιδού η εικόνα.

Ρωτάς τον εαυτό σου, να πάω στο Flower;
- Το οφείλεις αν είσαι pizza lover. Τέτοια που είμαι κι εγώ, τί άλλο θα διάλεγα από την Meat lovers;
- Είναι η καλύτερη; Αν υπήρχε η τέλεια αδερφέ, γιατί να ψάχνουμε;; Είναι από τις καλύτερες. Ούτε θηρίο να την φοβάσαι και να την μπουχτίζεις, ούτε μικρή να ξεκαρδίζεσαι στα γέλια. Την λες όμως τόσο καλοφτιαγμένη, κουκλάκι ζωγραφιστό που το αξίζει τελικά το δεκαρικάκι της.
- Από τις 4 εποχές, βγάλε εκτός το κρυόβροχο και τα 40άρια Κελσίου. Για κάποιο λόγο που μόνο ο Antonio Vivaldi γνωρίζει, της ταιριάζει η αιώνια άνοιξη, άντε και το φθινόπωρο.
- Σίγουρα με παρέα για να κλέψεις καλλιτεχνικά από όλους. Σαλάτα όχι, τις είδα είναι μικρές και δεν αξίζουν ( Caprese 9,60 e ;; δεν στα δίνω άτιμη buffala!! ).
- Αν είσαι και οφθαλμολάγνος, μόλις προσγειωθούν όλες μαζί στο τραπέζι θα τις κοιτάς με δέος ( strip club το κάναμε ). Μπράβο στην κουζίνα που δεν έτρωγε ο ένας μας κι ο άλλος να κοιτάζει.

Και για ποιόν λόγο να μην πάω στο Flower;
- Αν δεν θες να πιστολιάσεις τα θρασύτατα περιστέρια που σκαρφαλώνουν δήθεν τυχαία σε τραπέζια - καρέκλες - ώμους - γόνατα - τσάντες και σου αρπάζουν τη μπουκιά από το στόμα. Μέχρι κι αυτά, όπως οι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων, ξέρουν και συνιστούν Flower.
- Αν πίνεις πολύ - όλα πανάκριβα και ασύμφορα, σε τιμές ακριβοθώρητου μπαρ. Νερό Μαβίλη όμως, άφθονο.
- Αν έχεις ψυχαναγκασμούς με το σέρβις. Χαλάρωσε αδερφέ, εδώ είναι πλατεία όχι κυριλουίτα, η κοπέλα σε έχει δει και θα έρθει να σε εξυπηρετήσει.

Στο δια ταύτα λοιπόν, ήμασταν 3 πεινασμένοι λύκοι, οπότε ορθώς και επεξηγηματικώς μας προτάθηκε η αφράτη ζύμη, που μην ξεγελιέσαι, ήταν ελάχιστα παχύτερη από τη λεπτή μα εξίσου τραγανή, εικαστικά φορτωμένη και απείρως χορταστικότερη.
* Η Di Stefano καλή, αλλά για μένα βαρετή - αν είσαι κλασσικούρας, οκ, σαν σπέσιαλ είναι αλλά με γαλοπούλα. Ξάδερφε ξεκίνα λίγο να ρισκάρεις!
* Η Μeat Lovers πάρα πολύ γουστόζικη και πικάντικη - φρέσκια salciccia που με γύρισε πίσω στη Ρώμη και spianata romana + μπέικον + πάπρικα έδωσαν αυτό το ουπς που μ' αρέσει.
* Η Pancetta απλώς θεϊκή - το αδέρφι σιγά που θα την κατάφερνε ολόκληρη μόνη της κι έτσι την κατέκλεψα ασύστολα, το πλήρωσα όμως το έγκλημα παρακάτω. Ο guest βασιλικός που δεν αναγράφεται στα συστατικά της, αυτός κάνει όλη τη ζημιά.
* Όρκος που πατήθηκε: Calzone Nutella, thanks Vaggg για την περιγραφή. Πραγματικά, κρατήστε λίγο χώρο γι'αυτό στο ρετιρέ. Κατάφερα να σταυρώσω μόλις μισή μπουκιά και συχώριο, γιατί η μικρή έβγαλε πιστόλι και θα την έτρωγα την αδέσποτη.
Όλη η ουσία αυτής της λιχουδιαστής τελειότητας είναι το μασκαρπόνε και το πώς σπάει το λίγωμα της πραλίνας. Έργο τέχνης που δεν περιγράφω άλλο, και για 6 ευρώ, μόλις έκλεψες παγκάρι.

Το σύνολο για όλα, 35 ευρώ. Μη με ρωτάς αν το προτείνω. Επίσης μη με ρωτάς πότε θα ξαναπάω να αποδεκατίσω την Tartufata και την Bbq Chicken delight. Tί κι αν είναι 15 λεπτά μακρύτερα από την ειδυλλιακή Πεντέλη; Οι γεύσεις είναι μισό κλικ πιο πάνω και η εποχή τώρα η πλέον ιδανική. Ο ξάδερφος πάλι, βρίσκεται εντός ακτίνας ντελίβερυ, α ρε ξάδερφε.... α ρε ξάδερφε!

Τrack 2, οδηγώντας στην ιδανική ευθεία, RIDE - Lannoy Point
https: //www. youtube. com/watch?v=Wf2_GwDcGas

03 Μαι 2018

Δεν το ονομάζεις Coupepe Bake and Shake. Εκτός κι αν θες καμουφλάζ για την γκουρμεδιάρικη πίτσα σου και ο χώρος σου δεν επαρκεί για όλους. Tότε ναι, κουπεπέ και αιλιλί.

Μου τα έλεγε το φιλαράκι που έχει πάει αρκετές φορές, μέχρι που με πήρε από το αυτί να πάμε και από τότε σχεδόν το λες και το νέο μας στέκι.
Βλέπεις έχει όλα τα φόντα για να είναι τέτοιο, στην Πεντέλη που αποτελεί σταθερά εδώ και χρόνια τον μικρό κοντινό μου βουνίσιο παράδεισο όταν θέλω να ξεσκάσω. Βόλτα - πρωινό καφεδάκι - ρομαντζάδα - φάσμα επιλογών για τα νηστικά αρκούδια - ποτά - αστεράτη θέα της Αθήνας από το Αστεροσκοπείο και πεφταστέρια, παρέα με ραδιόφωνα, μπύρες και μουσικές, από αυτές τις δικές μας, των 80's και 90's, όλα τα έχει.

Ο ιδιοκτήτης, που νομίζω του ανήκει και το απέναντι Dada's, βρήκε το κατάλληλο spot - μπακλαβάς γωνία, και μονοπωλιακά συγκεντρώνει όλο το χαρτί καθημερινά. Αν πας λάθος ώρα, ατύχησες. Ομοίως και το παρκάρειν πέριξ της πλατείας. Πρωί, απομεσήμερο ή νωρίς γύρω στις 20΄00 έχεις πιθανότητες να βολευτείς κάπου χωρίς να γίνεις η δυσάρεστη σκιά των άλλων που ήδη έχουν καθήσει και τρωγοπίνουν με την παρέα τους.

Η εξυπηρέτηση οκ, μερικές φορές είναι λίγο "ήξεις αφίξεις" από ό, τι έχω δει, και μπορεί να φέρει γκρίνια στον ιδιότροπο. Εγώ πχ έχω εξυπηρετηθεί έως τώρα από 4-5 διαφορετικά παιδιά και ποτέ δεν είχα ουσιώδη παράπονα, τουναντίον σε ό, τι ζητήσαμε ανταποκρίθηκαν πρόθυμα. Τηρουμένων και των αναλογιών ( είδος, ώρες, μέρες, κόσμος, απαιτήσεις ) τα καταφέρνουν αρκετά καλά και με ευγένεια. Γενικά και χρήσιμα tips:

- Ευκρινέστατο αυτοκόλλητο στην πόρτα για γκαβούς, no smoking inside, ντουμάνι μέσα. Το χειμώνα ανυπόφορη η κατάσταση και το σέρβις δεν δύναται να κάνει τίποτε γι'αυτό ( - ).
- Μακρόστενος, ασφυκτικά γεμάτος από τον κόσμο χώρος, ασφυκτικότερος με τα κολλητά τοποθετημένα τραπέζια, μεγάλες παρέες χοντρούληδες άνθρωποι άγαρμποι ή κλειστοφοβικοί θα ζοριστούν ( - ).
- Οχλαγωγία, δυνατή μουσική, σκουντήγματα και αδιάκοπο πηγαινέλα, ημικρανία εν όψει μετά το 2ωρο πολύ πιθανή ( - ).
- Ωραίο μενού για όλες τις ώρες, τιμές κοντά στον ανταγωνισμό με τάση ανοδική, όμως στην Πεντέλη δεν περιμένεις και κάτι φθηνότερο ( + - ).
- Η πίτσα και μισή μισή, επιτέλους, γιατί εγώ βαριέμαι γρήγορα και θέλω να έχω επιλογές. ( + ).
- Άνοιξη έως φθινόπωρο, ιδανικά το κάνεις στέκι σου, άμα βέβαια σε ακούνε και τα οικονομικά σου γιατί από εδώ δεν ξεκολλάς χωρίς να έχεις καταναλώσει 2 πίτσες μίνιμουμ ( + ).
- Β. Π. φάτσες ολούθε με την σχετική ξινίλα στη μούρη που δεν βρίσκουν τραπέζι στις 22'00 δεν πρέπει να σας πτοήσουν, δεν φταίμε εμείς μανδάμ, να πάτε αλλού.
- Υπέροχη η δική τους σπιτική λευκή σανγκρία. Δεν το γράφω με κεφαλαία θα μου το κόψει η διεύθυνση, βάλτε τα εσείς. Ένας λόγος να επιστρέφω στο Κουπεπέ για πάντα ( + ).
- Κατηγορίες pizza: red, bianca, sweet, ολικής, new ( gourmet ), υλικά και συνδυασμοί που δεν έχεις μάλλον ξαναδεί κάπου αλλού. ( + ).

Πάμε λοιπόν. Αν ξεπεράσεις τα παραπάνω, βρίσκεσαι σε έναν νεανίζοντα χώρο που εμένα μου θύμισε εφηβικό play room με ροκ νότες και καρτουνίστικα ή σινεφίλ αντικείμενα. Ένα πλήθος ψιλοάσχετα διακοσμητικά έχουν δώσει κάτι ανάλαφρα χαριτωμένο χωρίς να χρυσοπληρωθεί κάποια δήθεν τάχα μου ντεκορατρίς, ενώ τα Χριστούγεννα ήταν ακόμη ομορφότερο. Λογικό που η νεολαία και η νεανίζουσα μέση ηλικία είναι το νο1 target group. Η πλατεία πάλι, δεν χρήζει περιγραφής, είναι απλά η φάση "πάμε πλατεία" να αράξουμε και να τα π(ι)ούμε.

Προσπερνάω καφέ, σνακς, σάντουιτς, κρέπες κτλ. μιας και τις βραδυνές ώρες όλοι ανεξαιρέτως παίζουν με πίτσα και κρασί, ή μπύρα ή κοκτέιλ ή Aperol.
Mοιραία μπήκε σε crash test και σύγκριση με το αντίπαλον δέος, που θα είναι η επόμενη κριτική μου. Ζύμη πολύ λεπτή και crispy, πραγματικά ιταλικού τύπου, ίσως δεν την λες χορταστική ακριβώς γι' αυτό το λόγο, αλλά η περίσσεια των υλικών το αντισταθμίζει.
Ανάλογα με το χέρι και το κέφι του πιτσαγιόλου ( χαχα ) την υπολογίζω σε 35 - 37 cm, δεν έβγαλα και υποδεκάμετρο να μετρήσω, όμως το μάτι μόλις την δει χορταίνει και δεν θέλω πονηρές σκέψεις, έτσι ;;
Κάθεται σε ειδική αφ'υψηλού βάση, προσοχή τις παραγγέλνετε μία μία γιατί αλλιώς δεν θα χωρέσουν και καλό είναι να μην κρυώνουν. Ένας μίζερος κι άλλος ένας θέλουν 1. Ένας νορμάλ την καταφέρνει 1 μόνος του. Ένας φαγανός σίγουρα 1 και κλέβει τσόντα κι από τον διπλανό του. Εγώ ανήκω στην... κατηγορία. Κατάλαβες.

Στόχοι που εξολοθρεύτηκαν έως τώρα:
*Βianca γαλοπούλα, με καπνιστό το αλλαντικό, μοτσαρέλα, παρμεζάνα, κόκκινη και πράσινη πιπεριά και κρέμα γάλακτος ( 11,70 e ). Όμορφη, γλυκιά, νόστιμη, απλή, αναμενόμενη, για όσους αρέσκονται στα συνηθισμένα και δεν ρισκάρουν εύκολα, πάμε παρακάτω.
*Gourmet προσούτο ( 12,90 e ) με σάλτσα ντομάτας και φρέσκια, μοτσαρέλα, βασιλικό και προσούτο λεπτό, αέρινα κομμένο. Εδώ αρχίζουμε να μιλάμε. Ιδιαίτερη, κομψή, φίνα, ο βασιλικός απλόχερα της δίνει το άρωμά του, δείχνει συνηθισμένη αλλά στις λεπτομέρειες δεν είναι.

*Red peperone ( 12,90 e ), με σάλτσα ντομάτας, πεπερόνι, βασιλικό, μοτσαρέλα και παρμεζάνα. Ανεβαίνουμε σκαλί, εδώ το παιχνίδι το κάνει η παρμεζάνα με την πιπεράτη αψάδα της, αγαπάμε πεπερόνι, μας άρεσε πάρα πολύ.
*Chicken run ( 12,90 e ), όπου κάποιος σκέφτηκε να πειράξει τη σαλάτα του Καίσαρα και την έβαλε να τρέξει μέσα σε πίτσα. Σατανικός συνδυασμός που δεν με ιντρίγκαρε αρχικά αλλά μου άρεσε τελικά: caesars sauce, κυβάκια ψητό κοτόπουλο ( δε θέλω ερωτήσεις, στήθος ήταν ), ντομάτα, μοτσαρέλα και θεϊκό προβολόνε. Σε επόμενο γύρο τρεξίματος θα την επέλεγα ξανά.

Ποιάν άφησα τελευταία και καλύτερη; Από την ενότητα new, αυτή με τον τίτλο "Του καστανά", εγώ θα την λέω "του Σατανά".
Μάλλον κάποιος βελζεβούλης εισάκουσε τις προσευχές μου και ταίριαξε μέσα στην ίδια πίτσα και κάστανο και παστράμι και λάδι τρούφας και μετσοβόνε σε ισορροπία Κομανέτσι.... Δηλαδή εντάξει. Ποιός το σκέφτηκε αυτό να τον αγκαλιάσω, ποιός;;
Ακριβούτσικη στα 14 e, ήλπιζα ότι οι άλλοι της παρέας θα με άφηναν στην ησυχία μου να την απολαύσω αλλά.... πάλι οι ίδιες ιστορίες. Άλλος ρισκάρει άλλος απολαμβάνει, εμείς θα πάρουμε κάτι απλό και μετά τρώνε τα δικά μου, κούραση πια!
Μετά φόβου Θεού και πίστεως, η πιο γκουρμέ πίτσα που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Επόμενοι στόχοι στο ραντάρ: οι gourmet spek και bresaola, η απλή spek με gorgonzola και αχλάδι και η ομώνυμη Coupepe με βατόμουρο και ροκφόρ...
Να προσθέσω ακόμη ότι η δική τους σαγκρία στα 4 e είναι λίγο τσιγκούνικη ως ποσότητα, έχουμε επίσης δοκιμάσει αξιοπρεπέστατο Mοσχοφίλερο σε ποτήρι στα 3 e αλλά και 2 από τις πιο απλές σαλάτες τους, την caesars και την bacon, τιμές 8 και 7 e αντίστοιχα, συμπαθητικές μα υπάρχουν και πιο ενδιαφέρουσες στο μενού, γνώμη μου είναι καλύτερα επικεντρωθείτε στην πίτσα.

Με νορμάλ κατανάλωση ( πίτσα και κρασί/ μπύρα/ σαγκρία ) κινείστε γύρω στα 15 - 17 ευρώ/ άτομο, με πιο λιτοδίαιτη παρέα μπορεί και 13 - 15 e όπως εμείς κάποια φορά. Για γλυκό, προλάβετε έως τις 00.00 το Morris Brown λίγο πιο κάτω και απέναντι, με τα θεϊκά παγωτά του και δοκιμάστε αν πετύχετε τσιχλόφουσκα, macaron λεμόνι ή σορμπέ σοκολάτα. Θα πρότεινα και μελομακάρονο ή τσουρέκι-λευκή σοκολάτα-κάστανο αλλά ήταν χειμωνιάτικες γεύσεις αυτές....
Τί παθαίνω πάλι βραδιάτικα... Εννοείται ότι το Coupepe προτείνεται.

Track 1, https: //www. youtube. com/watch?v=iIpfWORQWhU, A Flock of Seagulls - I ran ( so far away ) για νυχτερινές ακροάσεις στο Αστεροσκοπείο, ακουγόταν και στην αγαπημένη μου sci fi σειρά του Netflix, Dark.

25 Απρ 2018

Προτού διαβώ χωρίς επιστροφή το κατώφλι των Β. Α. ( Burgerofagous Anonymous ) για απεξάρτηση και επαναπροσδιορισμό, παρακαλώ ας μου θυμίσει κάποιος έμπιστος φίλος να του παραδώσω το φάκελο των χειρότερων burgers μαζί με τις φωτογραφίες τους, θα είναι κρίμα όλη αυτή η παράνοια που έχω ζήσει να πάει χαμένη και ίσως βάλουμε ένα λιθαράκι γνώσης κι εμείς στην ανθρωπότητα.
Στο θρίλερ του burger το πράγμα αγρίεψε κι άλλο, λες και δεν μας φτάνει η top 4άδα με τις περγαμηνές, αλλά πρέπει ντε και καλά να κάνουμε πειράματα με αμφίβολη κατάληξη...

Επειδή αυτή τη φορά θέλω να μην κουράσω το ακροατήριο, γιατί και η επίγνωση δεν μας λείπει, to cut a long story short:

- Εξυπηρέτηση 2 βαθμοί μείον, επειδή η νεαρή κοπέλα φάνηκε να ακούει κινέζικα στη φράση "έχουμε κράτηση από etable". Αγνοούσε αν το Veggie burger υφίσταται ή όχι στο χάρτινο μενού τους ( εμείς το είχαμε εντοπίσει στο online ) και αφού ενημερώθηκε σχετικώς, μας είπε ότι δεν το έχουν στον κατάλογο αλλά υπάρχει στο μενού (! ).
Μη επιθυμητή επιλογή για εμάς, αφού πρώτα μας απέρριψε κατηγορηματικά την πιθανότητα να μας φτιάξουν ένα chicken burger με στήθος κοτόπουλο και όχι με μπούτι.
Δεν ακούσαμε έστω και τυπικά μια συγνώμη για το πιάτο που επέστρεψα πίσω, και ήταν σχεδόν εξαφανισμένη, μάλλον για να αποφύγει τα δυσάρεστα. Κέρασμα δεν θέλαμε και δεν προσφέρθηκε.
Βάζω λοιπόν 2 επειδή, πρότεινε με κάποια δυσθυμία να αλλάξει αυτό που δεν έπρεπε να είχε σερβίρει η κουζίνα εξαρχής, όμως εγώ δεν επιθυμούσα αντικατάσταση αλλά αφαίρεσή του από το λογαριασμό, όπως κι έγινε.
Και τέλος, δεν θέλω να ρίξω όλο το φταίξιμο πάνω της, καθώς υπάρχουν άλλες ευθύνες σε ανώτερο βαθμό.

- Χώρος 2 βαθμοί πλην, γιατί κακά τα ψέματα, το μαγαζί είναι καφετέρια και ο τίτλος του με εξαπάτησε. Δεν ειδικεύεται σε καμία περίπτωση στο μπέργκερ και δεν πλησιάζει ούτε στα όνειρά του τον γείτονα που θέλει να του πάρει την πλεονάζουσα πελατεία.
Παρακαλώ θερμά, την επόμενη φορά που θα βρεθείτε σε εκείνο το σταυροδρόμι, αναμείνατε λίγο υπομονετικά δίπλα και θα δικαιωθείτε. Ειδάλλως, πυροβολείστε τα πόδια σας.
Οι 2 βαθμοί που επιεικώς βάζω είναι για το πλαϊνό αίθριο που βολευτήκαμε και χρειάζεται μεγάλη φαντασία για να το δεις ως Garden 4, νομίζαμε κι εμείς ότι θα παίρναμε λίγη βιταμίνη D αλλά μπα.
Στενάχωρα καθίσματα, κουτσουλισμένη οροφή, υποτυπώδης πρασινάδα, αδιάφορο περιβάλλον και γύρη παντού, δυνατή μουσική μέσα, που έφτανε έξω ως βουητό.
Αν όμως έβαζα 1, το 1 το έχω για την κατηγορία "παράγκα".

- Στη γεύση βάζω 2, και εξηγώ.
Έχεις στον κατάλογο 2 είδη chicken burger με το φθηνό και μη ελέγξιμο όρο "μπούτι" και έχεις 2 ή 3 ακόμη πιάτα με στήθος, άρα έχεις στήθος στο ψυγείο του μαγαζιού σου, ωστόσο αρνείσαι αναίτια και κατηγορηματικά να ελιχθείς απέναντι στον πελάτη, που δεν σου ζήτησε κιόλας να λύσετε το Κυπριακό. Μιλάμε για είδος συναρμολογούμενο και όχι προμαγειρεμένο.

Ας μου εξηγήσει κάποιος, προτού αυτοπυροβοληθώ, τον λόγο που μπορούν να μου σερβίρουν την Caesars salad με ένα ωραιότατο στήθος, φρεσκοψημένο και ζεστό, αλλά δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο για το μπέργκερ των 9 e. Θυμίζω, το ίδιο πρόβλημα και στη Barbara.
Έτσι καταλήξαμε στο Veggie burger, συνοδεία σπιτικού πουρέ ( νοστιμότατος, μεγάλη ποσότητα, αλλά κρύος ), όπου περιμέναμε ένα χορτοφαγικό μπιφτέκι και τελικώς ήρθε ένας πατικωμένος αλευρωμένος λαχανικοκεφτές στο τηγάνι, που τον δοκίμασα, ήταν συμπαθητικός αν και λαστιχωτός - ελαφρά λιπαρός. Ήταν ωστόσο ο Κύκλωπας που βασίλεψε στους τυφλούς.

Η Caesars, πιο στεγνή κι από αφυδατωμένο μανιτάρι. Μέτρια ποσότητα που δεν δικαιολογεί τα 7,50 e, δεν διένυε και την πρώτη φρεσκάδα της. Αδιάφορη γεύση και η παρμεζάνα τόσο λίγη που δεν έκανε τη διαφορά. Χρειάστηκε να ξοδευτεί αφειδώς το μπουκάλι της μαγιονέζας στο τραπέζι για να την κάνουμε να συνέλθει και να φαγωθεί, το κοτόπουλο συνεργάστηκε καλά στην προσπάθεια αυτή.

Η αφαίρεση των άλλων 2 βαθμών: αναρωτιέμαι, τί μπορεί να έχει μεσολαβήσει στον ένα χρόνο από την προηγούμενη κριτική έμπιστου φίλου, όμως τέτοιο burger σαν αυτό που μου σέρβιραν εμένα, ούτε στη Σιωπή των αμνών δεν έχει παρελάσει! O λόγος για το Baconator mushroom melt, μια από τις νέες προσθήκες τους, με διπλά μπιφτέκια/ cheddar/ bacon/ mushroomised sauce.

To μπιφτέκι ήταν blue. Πιο blue από το θρυλικό Blue του Χαλανδρίου και από το Strange colour blue των Madrugada. Λίγο έλειψε μάλιστα να μου συστηθεί, να γνωριστούμε και να μου εκμυστηρευτεί τα υπαρξιακά του αδιέξοδα.

Μου αποκάλυψε ότι είναι φρεσκοάψητο, σκετοάνοστο και ολίγον brutal για τα δικά μου γούστα. Άλλη μία φωτο ενθύμιο στο άλμπουμ με τις κατακτήσεις...

Το μπέικον ξερό και άγευστο, το τσένταρ σε καμία περίπτωση melt - στόκος που δεν κουνιόταν από τη θέση του - δεν μπόρεσα να το κόψω ούτε με αλυσοπρίονο husqvarna, τα μανιτάρια μαραμένα και η mushroomised sauce δεν βρέθηκε ως ίχνος. Οι πατάτες βελτιωμένες, μπόλικες μα όχι αξιομνημόνευτες, παρόμοιες με του Συνταγματάρχη.

Έχω λόγους να πιστεύω ότι τους έχει ξανασυμβεί και θεωρώ ότι δεν θα αφαιρούνταν από το λογαριασμό αν δεν το ζητούσαμε επιτακτικά, κάτι που δεν τους τιμά. Ευτυχώς η επικοινωνία που είχα με φίλο και με συμβούλεψε, μας έδωσε θάρρος να πούμε και να διεκδικήσουμε το αυτονόητο όταν ήρθε η κοπέλα να μαζέψει το τραπέζι.
Υπηρεσίες που δεν συνάδουν με αυτό που πληρώνεις, χαμηλή πρώτη ύλη και πιάτα που δεν τρώγονται, είναι βασικοί και αδιαπραγμάτευτοι λόγοι για να διεκδικούμε το δίκιο μας και αυτό θα κάνω από δω και στο εξής.

Ο λογαριασμός για Veggie, Caesars salad, μια μικρή μπύρα draft και ένα ποτήρι ροζέ Ορεινός Ήλιος Semeli στα 22,10 ευρώ, άρα δεν μου περισσεύει γενναιοδωρία ούτε εδώ.
Τέτοιες αψυχολόγητες σπατάλες χρόνου και διάθεσης αφήνουν μελανά αποτυπώματα, και το κενό στο στομάχι ξεπερνιέται μόνο με μια άμεση και ισχυρή δόση λατρείας ( μηλόφι αγάπη μου, σου έρχομαι τρέχοντας και χοροπηδώντας... ) ως εκ τούτου βρήκα στέγη και στοργή ξέρετε πού.

Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να προτείνω βελτιώσεις, γιατί νομίζω πως δεν το κατέχουν το αντικείμενο, και είναι ιεροσυλία κάποιος που θα φτάσει ως εκεί, να προσπεράσει τον βασιλιά της Formula1 των burgers που εδρεύει δίπλα, για να το συγκρίνει με αυτό εδώ, που απλά, δεν καταφέρνει να μπει ούτε στα pits για ρεκτιφιέ. Άσε που σε λίγο η Formula1 αλλάζει έδρα και μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά...

25 Απρ 2018

Οι κακές κριτικές. Οι κακές εντυπώσεις που ποτέ δεν βλέπουν το φως της δημοσιότητας και οι πιθανοί λόγοι πίσω από αυτό. Και δεν εννοώ μια κακή κριτική που καυτηριάζει το ότι 'δεν με κέρασαν τίποτε εκεί που πήγα και γι' αυτό βάζω 2 ή 3'. Αλίμονο αν κρίναμε μια επιχείριση μόνο από το κέρασμα που κάνει ή δεν κάνει, το επίπεδο θα έπεφτε πολύ χαμηλά. Μιλάω για την περίπτωση που το κακό, άθλιο, σαβούρα φαγητό καταλήγει στα σκουπίδια. Θα γράψεις ή δεν θα γράψεις;

Θα γράψω και θα πω ότι λυπάμαι πολύ και ότι μου δημιουργείται η εύλογη απορία, για πόσο ποιοτικούς ουρανίσκους μιλάμε ώστε να χαρακτηρίζουν αυτά τα μπέργκερ ως τα πιο εμπνευσμένα της πόλης συντηρώντας ένα μύθο γύρω από το όνομά τους.

Λυπάμαι βεβαίως και για μένα, που το είχα κατά νου να επισκεφθώ το κατάστημα του Κεραμεικού, έχοντας παρασυρθεί από όσα διάβαζα. Ώσπου σε μια Σαββατιάτικη βόλτα μου στο Χαλάνδρι, από αυτές που θες μόνο να περπατήσεις, απλά για να αποφορτιστείς, το βρήκα μπροστά μου, το παρατήρησα για λίγο και μπήκα, μαύρη ώρα και στιγμή.

Σαν εικόνα και φιλοσοφία πιθανόν μοιάζει αρκετά με του Κεραμεικού αλλά στο μικρότερο, με στυλ και στήσιμο που θα ευχόταν να θυμίζει την καντίνα που ζητάς μετά την βουτιά σου σε κάποια παραλία της Καραϊβικής. Τελικά, απλώς πρόκειται για το ντελιβεράδικο Big Kahuna των Β. Π. με κάποια ξύλινα deck για να φας επιτόπου αν θες. Οι τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές του άλλου καταστήματος, ίδιες για delivery, take away και dine in.
Ευτυχώς, γιατί αν μιλάμε για την ίδια ποιότητα σε τιμές + 5 - 8 ευρώ επάνω, έπρεπε να κλαίνε μανούλες τώρα.

Η παραγγελία μου ήταν πακέτο για το σπίτι, κινούμενη στις πιο απλές και ασφαλείς επιλογές του καταλόγου για έναν πρωτάρη Καχουνάριο. Οι κοπέλες στο ταμείο ήταν κάπως μουδιασμένες, ίσως γιατί ήταν μόνο λίγες μέρες που είχε ανοίξει το μαγαζί. Δυστυχώς όλη η παραγγελία, 4 στα 4, όχι απλά δεν καταναλώθηκε αλλά έφυγε για τα σκουπίδια, μαζί με τα 20 ευρώ. Ανοίγοντας τα αβανταδόρικα ομολογώ κουτιά τους στο σπίτι, συνέβησαν τα εξής:

- Oι french fries, σε large κιόλας μέγεθος, ήταν σε ένα κουτί μικρό σχετικά, γεμισμένο κατά το 1/3. Ποσότητα επιεικώς για γέλια, και οι ίδιες οι πατάτες από τις πιο αστείες που έχω δει, λεπτά ζαρωμένα και πανιασμένα πατατάκια, σαν τα στικς του Τσακίρη, μόνο που αυτά είναι απείρως καλύτερα και πιο τραγανά. ( 2,20 e ).

- H Samurai chimichanga περιγράφεται στο φυλλάδιο ως εξής: τραγανή chimichanga ψημένη σε panko με chili con carne, cheddar, pico de gallo και sour cream. Διαγράφουμε όλα μα όλα τα υλικά και περιγράφω τί βρήκα μέσα στο κουτί. Ένα μεγάλο στρογγυλό και όντως τραγανό ρολό τορτίγιας, γεμισμένο μόνο με κοκκινιστό κιμά, τον απλό, τίγκα στα ζουμιά και στο λάδι. Τίποτε άλλο. Το έκοψα στη μέση για να βεβαιωθώ ότι δεν κάνω λάθος στην έλλειψη των υλικών. Φάγαμε δύο μπουκιές και δεν μπορέσαμε περισσότερο, από την έντονη λαδίλα και την βαριά γεύση ( 5,50 e ).

- Δύο burgers Holy Ka Moa ( 2 χ 5,90 e ) περιγράφονται ως chicken burger με τηγανιτό κοτόπουλο σε μπαχαρικά Καραϊβικής, λιωμένο cheddar, coleslaw, jalapenos και tropical curry mayo. Κρατάω την υπέροχη φωτογραφία για ενθύμιο.
Το βασικό υλικό όχι στο ένα αλλά και στα 2 ήταν κατηγορίας 'ρετάλι από την Καπνικαρέας', και νομικώς απαγορεύεται να επεκταθώ περισσότερο. Όλο το υπόλοιπο 'καλλιτέχνημα' διαλύθηκε στα χέρια μας ενώ ήταν και μπουχτιστικά φορτωμένο με σάλτσες που δεν μύριζαν Quanto λουλούδια της άνοιξης. Κάτι ήθελε να κρύψει ο ποιητής.
Μέχρι εδώ μπορώ, και όποιος έχει καλπάζουσα φαντασία ας την αφήσει ελεύθερη.

Δηλώνω ότι σέβομαι, αν και δεν αντιλαμβάνομαι συχνά, τα διατροφικά γούστα των ανθρώπων, μιας και ο καθένας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες σε αυτό που του αρέσει, ενώ υπάρχει πάντα και ο παράγοντας τύχη. Στην συγκεκριμένη εμπειρία που είχα και καταγράφω, δεν υφίσταται περιθώριο σφάλματος και δεν έχω αδικήσει το μαγαζί.

Κάποιος που θα του συνέβαινε αυτό, θα τους τα γύρναγε πίσω έξω φρενών και θα παραφερόταν πριν ζητήσει πίσω τα χρήματά του. Εμείς το θεωρήσαμε μάταιο κόπο να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία παρατείνοντας το μαρτύριο.
Δεν ξέρω αν το υπόλοιπο μενού κρύβει καλύτερα πράγματα, πάντως εμείς δεν θα δώσουμε καμία δεύτερη ευκαιρία, ποτέ ξανά, για να το διαπιστώσουμε.

Χωρίς δεύτερη σκέψη, στη γεύση και στο vfm η βαθμολογία μου είναι 0.