Evifrank

Μέλος από: Απρ 2014

22 Ιαν 2019

Πλέον ειναι απλα τραγικοί. Παραγγέλνουμε πολυ συχνά απο το συγκεκριμένο μαγαζι πολλα χρονια τωρα, παλαιότερα τηλεφωνικά πλέον μέσω efood. Τον τελευταιο χρονο παντα το φαγητο ερχεται στραπατσαρισμένο και κρύο καθώς, ενω λενε συνηθως παράδοση σε 40 λεπτα κανουν παντα πανω απο 1ωρα. Με αποκορύφωμα την χθεσινή ημέρα όπου μιση ωρα μετα την παραγγελια με καλούν απο το efood να με ρωτήσουν πως θελω να μου πιστωθεί το ποσο της ακυρωμένης παραγγελίας απο το καταστημα!!! Τους ρωταω γιατι ακυρώθηκε κ μου λενε λόγω καιρικών συνθηκών. Δεν θα εξετάσω καν το οτι οι καιρικές συνθήκες ηταν μια χαρα. Θα εξετάσω το οτι κανενας απο το κατάστημα δεν με κάλεσε αμέσως μολις έλαβαν την παραγγελια ωστε να ενημερωθώ εγκαίρως για να παραγγείλω απο αλλου, οπως επισης κ το γεγονος οτι στο efood ειπαν οτι με είχαν ειδοποιήσει αμέσως.
Στην γεύση ειναι καλα αλλα εχουν μεινει λιγο πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμό. Θα ήθελαν ανανέωση.
Ομως για εμενα Ηταν κ η τελευταια φορα που παρηγγειλα απο εκει.

09 Νοε 2018

Εχουμε επισκεφθεί το Margot αρκετές φορές και κάθε μια από αυτές έχουμε μείνει απολύτως ικανοποιημένοι. Βρίσκεται στο κέντρο του Χαλανδρίου αλλά μακριά από τον χαμό του κέντρου.
Ο χώρος εξαιρετικά διακοσμημένος διαθέτει και έναν όμορφο κηπάκο για τις καλοκαιρινές νύχτες. Το προσωπικό είναι πάντα πολύ ευγενικό και γρήγορο. Η λίστα κρασιών ειναι απολύτως ικανοποιητική και πάντα με τον κατάλληλο άνθρωπο για να μας καθοδηγήσει στην επιλογή.

Οι γεύσεις: η κουζίνα είναι ιταλική αλλά δεν πρέπει να μπερδεύεται κανείς με τα ιταλικά εστιατόρια που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην Αθήνα. Ο κατάλογος ειναι μικρός αλλά τα έχει όλα «τόσο όσο». 3-4 πίτσες σε παραλληλόγραμμη μορφή (αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει οτί ειναι σισιλιάνικες), άλλες τόσες σαλάτες από φρεσκότατα υλικά, 5-6 ορεκτικά, αλλα τόσα ζυμαρικά και ένα ριζότο και 5-6 κυρίως πιάτα με κρέας και ψάρι.

Στα highlights η πίτσα προσούτο, η σαλάτα με την μοτσαρέλα bufala, το Vitello tonato, το ριζότο αστακού (το πιάτο είναι όλα τα λεφτά) και το Italian burger με τον κιμά κομμένο στο χέρι.

Τα γλυκά λίγα και καλά με αποκορύφωμα το τιραμισού (του οποίου δεν είμαι και φαν). Ο λογαριασμός στο τέλος έρχεται πάντα λίγο τσιμπημένος αλλά, οπως είπα και στην αρχή, δεν είναι ένα προκάτ ιταλικό και τα υλικά του είναι εξαιρετικά.

30 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε την φυσαρμόνικα οικογενειακώς (παιδια 17 κ 18 ετών) μια Κυριακη μεσημερι στα μεσα Απρίλη. Ο καιρός ηταν ζεστός κ κλείσαμε τραπέζι στον κήπο καθότι καπνίζουμε. Ο χώρος, κ ο κήπος κ το εσωτερικό, δεν ειναι κατι εξαιρετικό αλλα τον εχουν διακοσμήσει πολυ ομορφα. Η αληθεια ειναι ομως οτι εκει που ηταν το τραπέζι μας δεν περνούσε καθολου αέρας κ ηταν λιγο αποπνικτικά. Κατάλογοι κ νεράκι σε κανάτα έφτασαν άμεσα.

Για το ψωμί ερωτηθηκαμε πριν καταφθάσει στο τραπέζι.

Στα του φαγητού δεν υπαρχουν λογια. Αρχικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλεξουμε κ τελικά πηραμε ενα σκασμο πιάτα κ δεν εμεινε σχεδόν τιποτα. Εξαιρετικά πουγκια απο κολοκυθι με κρέμα φέτας, φωλιά πατάτας με 2 αυγα, λουκάνικο Σφακιων, σαλατα σαν Σιζαρ τεράστιων διαστάσεων, κρασάτα μανιτάρια, φάβα με σύγκλινο κ καραμελωμένα κρεμμύδια, χαλούμι ψητό, χοιρινά μπριζολάκια, καιιιιι το αποκορύφωμα... κοτοπουλο μοχιτο!!!! Δεν εχω λογια!!! Ολα ηταν εξαιρετικά!!

Στα του ποτού μονο νεράκι κ μπόλικες κόκα κόλες μπας κ χωνέψουμε!! 5 στον αριθμό!! Μην ξεχάσω να πω οτι θέλαμε πολυ να φαμε γλυκο αλλα μαλλον θα χρειαζόμασταν φορείο μετα!! Ο λογαριασμός ηρθε μολις ζητήθηκε στα 65€!!! Μαζι του ηρθε κ κέρασμα σφηνάκι μαστίχα!!

Θα παμε σιγουρα πολλές φορες ξανα καθώς το μαγαζι ειναι εξαιρετικό κ VFM!!!