nomad

Μέλος από: Μαι 2014

24 Σεπ 2016

Μεσημερι Σαββατου, παρεα τριων ατομων, μαζι με την μικρη μας κορη, περναμε για πρωτη φορα την πορτα του rakor..
Την περιοχη δεν την γνωριζω πολυ καλα, το παρκαρισμα αποδειχθηκε πολυ ευκολη υποθεση, δεν γνωριζω βεβαια αν αυτος ειναι ο κανονας..
Ο χωρος του εστιατοριου, εχει περιγραφει απο αλλους φιλους που το εχουν επισκεφθει, ψηλοταβανος, μοντερνος, χωρις βεβαια κατι που να σε εντυπωσιαζει..
Για την κουζινα και τις τιμες του, ειχα ακουσει πολυ καλα σχολια, δεν μπορω να πω ομως πως επιβεβαιωθηκαν..
Η παραγγελια μας:
Κοτοσαλατα, περιειχε μηλο μεταξυ αλλων, καλη γευση, μικρη ποσοτητα,5€..
Μανιταρια πλευρωτους, τιποτα ιδιαιτερο, μανιταρια ψημενα, ουτε βαλσαμικο ουτε τιποτα.. Μικρη μεριδα,6,5€..
Πατατες με κρεμα φετας, κυβακια πατατας, χωρις πολυ λαδι, θα ηθελα πιο εντονη την κρεμα φετας,4,5€..
Πανσετα, λεπτοκομμενη, ωραια μαριναρισμενη και μαλακη, συνοδεια αραβικης πιτας. Πολυ μικρη ποσοτητα για τα 6,5 ευρω που κοστιζει..
Στριφταρια με κιμα μανιταριων και μυζηθρα. Κιμας δεν ηταν, ηταν απλα μανιταρια, παρολαυτα, μαζι με τα λαχανικα και τη μυζηθρα συνεθεταν ενα ωραιο πιατο,7,5€..
Τελος μπουτι κοτοπουλο μαζι με ρυζι. Πολυ ωραιο και μαλακο το κοτοπουλο, τεσσερα κομματακια βεβαια, περιχυμενο με μια ωραια σως, εξισου γευστικο και το ρυζι,8€..
Για αυτα, μαζι με τεσσερις μπυρες Βεργινα, ο λογαριασμος ηλθε στα 47€.
Μας προσφερθηκε ψωμι χωρις καποιο συνοδευτικο ντιπ καθως και νερο βρυσης.
Ο κυριος που μας εξυπηρετησε ευγενεστατος, αν και δεν μας εφερε ποτηρια για τις μπυρες, παρα μονο αυτα που ειχαμε για το νερο..
Συμπερασματικα, δεν γνωριζω αν κατι εχει αλλαξει στο μαγαζι, ως προς τα πιατα η' τις τιμες του, παντως δεν μπορω να πω οτι μειναμε ιδιαιτερα ικανοποιημενοι απο το τελικο αποτελεσμα, αν και ισως ειχαμε αρκετες προσδοκιες, λογω των καλων σχολιων που ειχαμε ακουσει..
Στα θετικα του η μεγαλη ποικιλια σε μπυρες και αποσταγματα, που συνηθως δεν συναντας αλλου..

11 Μάρ 2016

Βραδυ Τσικνοπεμπτης και εχουμε αποφασισει απο τις προηγουμενες μερες να αποφυγουμε τις hardcore καταστασεις που επιτασσει η μερα, δηλαδη ψητα, κοντοσουβλια, κοκορετσια κτλ, και να κινηθουμε προς κατι διαφορετικο..

Τα καλα σχολια που ειχα ακουσει, σε συνδυασμο με το μενου homey thursdays, που τρεχει τις Πεμπτες, μας παρακινησαν στο να επιλεξουμε το Malabar του ξενοδοχειου Margi στο Καβουρι!

Εχει προηγηθει τηλεφωνικη κρατηση, οποτε γυρω στις 9 φτανουμε στο εστιατοριο, αφηνουμε το αυτοκινητο στον ευγενικο νεαρο και προχωραμε στο εσωτερικο. Αν μπορουσα να χαρακτηρισω τον χωρο με δυο λεξεις αυτες θα ηταν "διακριτικη πολυτελεια". Ομορφος χωρος, με μεγαλα χαλια στο πατωμα, ανετες καρεκλες και καναπεδες και πολυ ομορφα στρωμενα τραπεζια! Ο αιθριος χωρος που κλεινεται με τζαμαρια, στον οποιο βρισκεται και το τζακι, νομιζω πως ειναι πιο ομορφος και ζεστος αν και εμεις καθισαμε στην απεναντι πλευρα..

Καθ΄ ολη τη διαρκεια της βραδιας επαιζε ατμοσφαιρικη μουσικη σε σωστη ενταση, στον χωρο που καθομασταν δεν καπνιζε κανεις, δεν ξερω αν ετυχε η΄ ειναι πολιτικη του εστιατοριου, και γενικα στο χωρο επικρατουσε ηρεμια και ησυχια και ισως οι πιο θορυβωδεις πελατες να ημασταν εμεις, λογω της μικρης μας κορης! Επικρατουσαν με λιγα λογια τελειες συνθηκες ωστε να μπορεσεις να απολαυσεις το δειπνο σου!

Η εξυπηρετηση σε ολη τη βραδια απο δυο κυριους, εναν νεαροτερο και εναν μεγαλυτερο, καθως και απο μια κοπελα ηταν αψογη!

Καθε Πεμπτη το εστιατοριο τρεχει το μενου homey thursdays, οπου με 25 ευρω το ατομο, εχεις τη δυνατητα να επιλεξεις ενα ορεκτικο μεταξυ τριων επιλογων, ενα κυριως μεταξυ δυο επιλογων και ενα επιδορπιο μεταξυ δυο επιλογων!

Στην αρχη κατεφθασε πανερακι με δυο ειδων ψωμια καθως και μπολακι με ελαιολαδο απο τη δικη τους φαρμα!

Επιλεξαμε:
Σουπα απο κουνουπιδι με brioche και βουτυρο τρουφας, οσοι αγαπανε το κουνουπιδι θα ενθουσιαστουν, εντονη η γευση του και αριστα εκτελεσμενη οσο για το brioche, ενταξει, η τρουφα ειναι μαγικη σε οτι και αν κανει παρεα το ομορφαινει αφανταστα!

Vitello tonatto με entrecote μοσχαρισιο, ψιλοκομμενες φετες μοσχαρισιου κρεατος πανω σε σαλτσα τονου και απο πανω τους λιγη πρασινη σαλατα! Υπεροχο πιατο αν και θα ηθελα λιγοτερο εντονη τη σαλτσα τονου..
Τα κυριως μας ηταν σολωμος με φαβα Σαντορινης, φρεσκα κρεμμυδακια και ελαιολαδο αρωματισμενο με πορτοκαλι και βανιλια και κοτοπουλο με μαρμελαδα μανιταριων και πουρε πατατας.

Και τα δυο πιατα ηταν αψογα εκτελεσμενα, με πολυ ομορφη παρουσιαση! Και τα δυο πιατα ειχαν τελεια τραγανη πετσα ενω το κρεας τους ηταν μαλακο και τελεια μαγειρεμενο, ενω σε πολυ υψηλο επιπεδο κυμαινονταν και ολα τα συνοδευτικα των πιατων!
Κλεισαμε το δειπνο μας με δυο γλυκα, cheesecake με μαρμελαδα πορτοκαλι-passion fruit και creme brulee με σορμπε, νομιζω βατομουρο!

Ενω το cheesecake ειναι γενικα ενα ευκολο γλυκο, νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες που το εχω παρει σε εστιατοριο ειναι απο μετριο εως κακο.. Εδω νομιζω πως γευτηκα μια απο τις καλυτερες εκτελεσεις του! Υπεροχο μπισκοτο, μεστη και γευστικοτατη κρεμα, νομιζω οτι περιειχε και λευκη σοκολατα, και τελεια μαρμελαδα απο πανω, νομιζω χειροποιητη! Και το αλλο γλυκο ηταν επισης πολυ καλο και ηταν οτι επρεπε για να κλεισει ομορφα το δειπνο μας!

Μαζι με ενα ποτηρι κρασι και ενα αναψυκτικο, ο λογαριασμος ανηλθε στα 63 ευρω, ποσο αρκετα ικανοποιητικο για αυτα που γευθηκαμε! Αποδειξη κανονικοτατα και πληρωμη με καρτα επισης κανονικοτατα..

Νομιζω πως και ο καλοκαιρινος χωρος διπλα στην πισινα ειναι επισης πολυ ομορφος, οποτε τωρα που θα ανοιξει και ο καιρος αξιζει μια εκδρομουλα μεχρι τη Βουλιαγμενη!

17 Ιαν 2016

Καλη χρονια σε ολη την παρεα! Υγεια σε ολους και μακαρι το 2016 να πραγματοποιηθουν οι περισσοτερες απο τις επιθυμιες μας!

Πρωτες μερες του νεου χρονου και ενα βραδακι Πεμπτης μας βρισκει στην περιοχη της Νεας Σμυρνης. Ειμαστε βολτα απο νωρις, εχουμε πεινασει οποτε λεμε να παμε καπου να τσιμπησουμε..

Η συζυγος γνωριζει την ενασχοληση μου με το ask4food, οποτε το βαρος για την ευρεση του καταλληλου μερους, στην ευρυτερη περιοχη, πεφτει πανω μου.
Οι αρχικες μου επιλογες ηταν αλλες, ομως η μια μετα την αλλη καιγονται, μιας και σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, με ενημερωνουν πως δεν διαθετουν το ειδικο μηχανακι για πληρωμη μεσω καρτας..

Δεν ξερω αν ειμαι περιεργος, παντως θεωρω απαραδεκτο εν ετη 2016, να υπαρχουν επιχειρησεις στο χωρο της εστιασης που δεν σου δινουν αυτη την επιλογη, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες οπως, μας εχει χαλασει, εχουμε ενα προβληματακι κτλ..
Καθε εμποδιο για καλο και ετσι καταληξαμε στο Druid, κλεινοντας online και κερδιζοντας και μια εκπτωση 20% επι του λογαριασμου.
Το Druid βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια του Παλαιου Φαληρου, με ευκολη προσβαση μεσω της παραλιακης.

Ο χωρος χωριζεται στον εξωτερικο χωρο που το χειμωνα κλεινει με τζαμαριες και στον μεσα χωρο που ειναι μικρος με 6-7 τραπεζια, μπαινοντας αριστερα, ενω στα δεξια υπαρχει ενα μπαρ καθως και ενα πιανο. Προχωρωντας, υπαρχουν οι πεντακαθαρες τουαλετες και στο βαθος η κουζινα.

Τα χρωματα που κυριαρχουν ειναι το ασπρο και το μαυρο, ενω ολος ο χωρος αποπνεει καθαροτητα και ηρεμια. Η μουσικη καθ' ολη την διαρκεια της βραδιας ηταν υπεροχη και σε σωστη ενταση, δενοντας αρμονικα με τον χωρο!
Ιδιαιτερη μνεια οφειλω και στην ζεστη που ειχαν φροντισει να υπαρχει στον χωρο, κατι που δυστυχως δεν θεωρειται αυτονοητο, μιας και αλλου τρως παρεα με το μπουφαν και το κασκολ σου..

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη απο την στιγμη της τηλεφωνικης μας συνομιλιας, οπως και σε ολη την διαρκεια της βραδιας!
Οταν καθισαμε μας προσφερθηκαν χειροποιητα κριτσινια συνοδευομενα απο ενα ντιπ με βαση το γιαουρτι, που ηταν γευστικοτατα, αν και θα προτιμουσα να ερχεται μαζι και ψωμι..

Η παραγγελια μας ηταν η εξης:
Σουπα καροτο τζιντζερ. Καυτη, υπεροχη, πλουσια γευση! Θα ηθελα καθε χειμωνιατικο μου γευμα να ξεκιναει με μια τετοια σουπιτσα! Την τιμησε δεοντως και η 1,5 ετους κορη μας!5€

Ταρτα με φετα και λαχανικα. Χειροποιητο μπισκοτο, απιστευτα τραγανο, υπεροχη μους φετας, καθολου αλμυρη, η τιμη ομως λιγο αλμυρη για την ποσοτητα της..8€
Ριζοτο μιλανεζε, αψογα χυλωμενο, με τη ζαφορα να δινει μια ιδιαιτερη γευση!8€
Οσομπουκο κρεμολατα, υπερμαλακο το μοσχαρι, ελιωνε στο στομα, η ποσοτητα ικανοποιητικη τουλαχιστον για δυο ατομα! Πιατο που επισης τιμησε η μικρη μας! Συνοδευοταν απο πολεντα με κρεμα τυρι,20€

Για επιδορπιο επιλεξαμε αφρο σοκολατας με πικλες απο φραουλα και βανιλια. Δεν ξερω αν η φαντασια μου οργιαζει, παντως περιμενα κατι διαφορετικο.. Δεν ηταν κακο, απλα το ειχα φανταστει αλλιως, ηταν μια πολυ γευστκη και αναλαφρη μους με κομματια φραουλας, τιμη σιγουρα τσιμπημενη,8€

Ηπιαμε ενα αναψυκτικο 2,5€ και ενα ποτηρι κοκκινο κρασι 4€.
Μετα το γλυκο μας προσφερθηκε λικερ μαστιχας, ενω ουτε τα κριτσινια ουτε το νερο χρεωθηκε..

Επισης στην αρχη μας προσφερθηκαν ως καλωσορισμα αλμυρα ταρτακια, γευστικοτατα χωρις να θυμαμαι ακριβως τα υλικα τους..

Ο λογαριαμος ηρθε κανονικοτατα στα 55 ευρω και κατοπιν του 20% στα 44 ευρω..
Κλεινοντας, προκειται για ενα εστιατοριο με ποιοτικες πρωτες υλες, καλοεκτελεσμενα και γευστικοτατα πιατα, σε ενα ομορφο και ησυχο περιβαλλον, που κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικο και για ενα ρομαντικο δειπνο!

Μικρη ενσταση μονο, ως προς την τιμολογηση σε καποια πιατα, αυτα ομως ειναι λεπτομερειες μπροστα στο συνολικο αποτελεσμα που ειναι υψηλοτατου επιπεδου!
Καλη χρονια και παλι σε ολους!

12 Νοε 2015

Μετα απο τις πολυ καλες κριτικες που ειχαμε διαβασει για τον Μυστικο Κηπο, αποφασισαμε να το επισκεφθουμε, βραδακι Πεμπτης, μαζι με τη συζυγο και το μωρο μας!

Το παρκαρισμα στην περιοχη αρκετα δυσκολο, ευτυχως σταθηκαμε τυχεροι και βρηκαμε ακριβως απ' εξω..
Ο εσωτερικος χωρος του εστιατοριου ειναι σχετικα μικρος, με περιπου δεκα τραπεζια, χωρις να εντυπωσιαζει, και με τα τραπεζια αρκετα κοντα μεταξυ τους, κατι που μπορει να μην αρεσει σε πολλους, εμας βεβαια δεν μας ενοχλησε καθολου..

Η βαθμολογια μου αφορα τον εσωτερικο χωρο που καθισαμε και οχι την αυλη, που με μια γρηγορη ματια, μου φανηκε αρκετα καλη!
Η εξυπηρετηση απο μια νεαρη κοπελα ηταν αψογη!

Παραγγειλαμε:
-Σαλατα κινοα με ελιες, ντοματα, μπροκολο και σως απο ταχινι. Πρωτοτυπη, δροσερη, γευστικοτατη, ~6,5€.

-Πατατες σκορδατες με αρσενικο Ναξου, εντονη η γευση του σκορδου, θα ηθελα περισσοτερο τυρακι, παρολαυτα, πολυ καλες, ~3,5€.

-Κανταιφακια με παστουρμα και κρεμα απο προβειο γιαουρτι, υπεροχα, χωρις ιχνος λαδιου, με διακριτη τη γευση του παστουρμα και πολυ ωραια παρουσιασμενα, ~5,5€.

-Πανσετα με πουρε σελινοριζας, το highlight της βραδιας! Το κρεας απιστευτα μαλακο, σωστη αναλογια ψαχνου-λιπους και ενας πουρες που παρακαλας να μην τελειωσει! Το πιατο αυτο ειναι αποδειξη πως ενα ταπεινο κομματι κρεατος, αν βρεθει στα καταλληλα χερια, μπορει να ανεβει αρκετα επιπεδα! Επισης πολυ ομορφα στημενο πιατο, ~9€.

-Αρνακι με χορτα και σαλτσα λεμονι, ωραιο πιατο αν και νομιζω οτι ελειπε κατι για να το απογειωσει, ~12€.

Ηπιαμε μισο λιτρο ροζε κρασι και μας κερασαν γιαουρτι με πολυ ωραιο γλυκο του κουταλιου!

Κλεινοντας, νομιζω πως τα παιδια που τρεχουν το εστιατοριο δειχνουν να αγαπουν αυτο που κανουν και να ενδιαφερονται συνεχως για να το εξελιξουν!
Εχουν αριστες πρωτες υλες και δεν δισταζουν να κανουν ευφανταστους συνδυασμους και να χρησιμοποιουν τοπικα προιοντα!

Βεβαια μια μικρη μειωση σε καποιες τιμες, θα ηταν σιγουρα καλοδεχουμενη!
Εννοειται πως το προτεινω, καθως προκειται, κατα τη γνωμη μου, για μια πολυ ενδιαφερουσα γαστρονομικη προταση!

08 Ιουν 2015

Εχοντας διαβασει αρκετες κριτικες για την Φυσαρμονικα, στην πλειοψηφια τους εγκωμιαστικες, αποφασισαμε ενα βραδυ Δευτερας να το επισκεφθουμε.

Βρισκεται σε εναν παραδρομο της Μεσογειων, και αν εξαιρεσεις τον θορυβο απο τα αυτοκινητα, ο χωρος ειναι ωραιος, καθαρος, με ομορφες διακοσμητικες πινελιες και με ωραια μουσικη υποκρουση απο εντεχνα τραγουδια..
Η εξυπηρετηση αψογη, απο δυο νεα ευγενεστατα παιδια!

Παραγγειλαμε:

Πατατοφλουδες: Πατατες με τη φλουδα τους και απο πανω γιαουρτι, ντοματα σε κυβακια και φρεσκο κρεμμυδι. Πολυ ενδιαφερουσα προταση και το αποτελεσμα αψογο,3.5€!
Μιλφειγ μελιτζανας: Μελιτζανες, σαλτσα ντοματας και τυρακι, επισης πολυ ωραιο πιατο,4.6€!

Φορμαελα με κρουστα απο δημητριακα, μαζι με μαρμελαδα τριανταφυλλο. Ειχα ακουσει επικα σχολια γι' αυτο το πιατο, δεν ηταν κακο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ξετρελαθηκα,5.2€..

Τηγανια κοτοπουλο με καρυ: Το κρεας καλομαγειρεμενο και μαλακο, δεν μπορω να πω ομως πως καταλαβα ιδιαιτερα το καρυ,5.9€..

Μπριζολακια λαιμου: Κι εδω το κρεας ηταν τρυφερο και ωραιο, με εξαιρεση καποια κομματια που ειχαν αρπαξει λιγο στις ακρες,5.8€..

Ηπιαμε μισο κιλο λευκο κρασι, ευκολοπιοτο και ελαφρυ,3.5€!

Για γλυκο επιλεξαμε το μηλοφι, σαν μπανοφι αλλα με μηλο, που ηταν ωραιοτατο,4.9€ και τελος μας κερασαν απο ενα σφηνακι δροσερη μαστιχα!

Θετικη εντυπωση μας εκανε, πως περασε απο το τραπεζι μας καποιος κυριος, ιδιοκτητης?, και μας ρωτησε αν ηταν ολα καλα και αν υπηρξε κατι που δεν μας αρεσε..

Εν κατακλειδι, το μαγαζι εχει ολα τα φοντα για να παει παρα πολυ καλα, τα παιδια στην κουζινα δειχνουν να το ψαχνουν και να πειραματιζονται με διαφορες γευσεις και συνδυασμους, οποτε ειμαι σιγουρος πως θα βελτιωσουν τις οποιες μικρες αστοχιες!
Εννοειται πως το προτεινω, καθως προκειται για μια τιμια και αξιολογη προταση!

07 Ιουν 2015

Το Μαυρο Προβατο δικαιολογει σε μεγαλο βαθμο το ονομα του, καθως πραγματι εχει καταφερει να ξεχωριζει απο τα περισσοτερα εστιατορια.
Επισκεψη βραδακι καθημερινης, Μαιο μηνα, και το μαγαζι ειχε ελαχιστα αδεια τραπεζια., εικονα που δεν συναντας ευκολα στις μερες μας..

Ας τα παρουμε ομως απο την αρχη:

Χωρος: Μια αρκετα μεγαλη σαλα, με το ξυλο και τα σκουρα χρωματα να κυριαρχουν. Ο μεσα χωρος για μη καπνιζοντες, ενω υπαρχει και εξωτερικος χωρος που κλεινει. Ωραιο περιβαλλον, με μοναδικο μειονεκτημα, πως ευκολα τσιμπας κατι με το πηρουνι σου απο τα διπλανα τραπεζια, καθως βρισκονται σε πολυ κοντινη αποσταση, εχοντας ως επακολουθο και την οχλαγωγια..

Εξυπηρετηση: Αρκετα ατομα, ευγενικα και προθυμα νσ σε εξυπηρετησουν αμεσα..

Φαγητο: Για καλωσορισμα φτανουν στο τραπεζι δυο παξιμαδακια με ντοματα και απο ενα σφηνακι ρακι. Νερο σε κανατα, που ανανεωνεται συνεχεια, καθως και ωραιο ζεστο ψωμι..

Παραγγειλαμε:
Τυροκαυτερη, και τυρενια και καυτερη, απο τις καλυτερες που εχω φαει τον τελευταιο καιρο,3€!

Μιλφειγ μελιτζανας, ντοματα και μελιτζανα σε κυβακια και απο πανω τυρι. Απλο αλλα πολυ γευστικο και δροσερο πιατο,3.9€!

Κριθαροτο λαχανικων, απλα υπεροχο,5€!
Χουνκιαρ μπεγιεντι, καλομαγειρεμενα κομματακια μοσχαριου, βυθισμενα σε εναν υπεροχο πουρε μελιτζανας,5.9€!

Ψαρονεφρι με λαχανικα και ξυνομηζυθρα, πιο πολυ εμοιαζε με τηγανια με κρεμα γαλακτος, χωρις βεβαια να ειναι ασχημο το αποτελεσμα,5.9€..

Ολα αυτα συνοδευτηκαν με μισο κιλο μοσχοφιλερο τσελεπου, παρα πολυ ωραιο,4.5€!

Συμπερασματικα, το Μαυρο Προβατο εχει βρει τη συνταγη της επιτυχιας, προσφεροντας ποιοτικο φαγητο, σε ωραιο περιβαλλον και νορμαλ τιμες, και ο κοσμος το τιμα και με το παραπανω με την παρουσια του!

20 Φεβ 2015

Εχοντας επισκεφθει αρκετες φορες το εστιατοριο, και μενοντας ικανοποιημενοι σε γενικες γραμμες, το επιλεξαμε για να περασουμε τη βραδια του Αγιου Βαλεντινου, οπου υπηρχε προκαθορισμενο μενου πεντε πιατων στην τιμη των 28 ευρω, το ατομο, χωρις κρασι, οποτε η κριτικη μου θα επικεντρωθει στη συγκεκριμενη επισκεψη.

Πρωτα απ' ολα ο χωρος οπως εχει επισημανθει και απο αλλους φιλους, ειναι εντυπωσιακος, με απαγορευση καπνισματος στον ισογειο χωρο του εστιατοριου, που βοηθα στο να απολαυσεις το δειπνο σου..

Η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες αψογη, την συγκεκριμενη μερα ομως με προβληματακια λογω του πολυ κοσμου..
Στα του φαγητου τωρα, μιας και ειναι και ο βασικος λογος που δεν μειναμε ικανοποιημενοι..

Πρωτο πιατο βελουτε παντζαριου με γιαουρτι; και μπεικον. Επιπεδη γευση, χωρις κατι που θα σε απογειωσει, και με ενα κομματακι παραψημενο μπεικον χωρις κανενα λογο υπαρξης, κατα την προσωπικη μου αποψη..

Δευτερο πιατο μπρουσκετα με μαριναρισμενη τσιπουρα. Αστεια ποσοτητα, η μπρουσκετα ηταν ενα παξιμαδακι..

Τριτο πιατο πρασινη σαλατα με ξηρους καρπους και ανθοτυρο. Ελαχιστοι ξηροι καρποι, ανθοτυρο ελαχιστων γραμμαριων, πολυ μετριο αποτελεσμα..

Για κυριως πιατο χοιρινο με λαχανικα σε σαλτσα εσπεριδοειδων. Πολυ ωραιο και μαλακο το κρεας, ωραια η σαλτσα, αλλα πολυ μετρια και ελαχιστα τα λαχανικα..

Για γλυκο παστα σοκολατας με φραουλες και βαση μπισκοτο. Ικανοποιητικη ποσοτητα και πολυ ωραια γευστικα, το δυνατοτερο πιατο..

Συμπερασματικα δεν μειναμε καθολου ικανοποιημενοι, αν και πιστευω πως ηταν απλα μια ατυχη βραδια, μιας και η κουζινα τους εχει αποδειξει πως μπορει να τα καταφερει πολυ καλυτερα, οπως εχουμε διαπιστωσει σε προηγουμενες επισκεψεις μας..

Συνολικα, δυο ατομα με μισο κιλο κοκκινο κρασι, πληρωσαμε 65 ευρω, ποσο οχι απαγορευτικο, αλλα σιγουρα υπερβολικο για το μενου της συγκεκριμενης ημερας...

19 Μαι 2014

Αν και πάνε έξι μήνες από την επίσκεψη μου, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, την οχι και τόσο θετική εμπειρία μου, με την υποσημείωση πως ίσως να έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα από τότε..

Επίσκεψη Παρασκευή αργά το βράδυ, μαζί με τη σύζυγο, μετά από μια εξαιρετική παράσταση στο κέντρο της πόλης. Η στοά που βρίσκεται το εστιατόριο ήσυχη και ατμοσφαιρική, και το εστιατόριο μεγάλο, πολυτελές, αν και λίγο ψυχρό για τα γούστα μου.. Καθόμαστε στον εσωτερικό χώρο και επιλέγουμε δύο μενού των 15 ευρώ, που φαντάζει αρκετά value for money, και περιλαμβάνει το καθένα σαλάτα, κυρίως πιάτο και γλυκό.

Οι σαλάτες ήταν κάτω του μετρίου, το ίδιο και τα κυρίως πιάτα, μπιφτέκια και ενα ζυμαρικο με μανιτάρια, και το μόνο που στεκόταν αξιοπρεπώς, ήταν το ένα από τα δύο γλυκά, ενα σπασμένο μιλφειγ.

Για όλα τα παραπάνω φυσικά και δεν πληρώσαμε 15+15=30 ευρώ, συν κάτι παραπανω εννοείται για κουβερ, νερό και ενα ποτήρι κρασί, αλλά ο λογαριασμός ως δια μαγείας εκτοξεύτηκε στα 48 ευρώ, χρεώνοντας 7 ευρώ ενα ποτήρι κρασί,3.5 ευρώ ενα μπουκάλι νερό και 6 ευρώ δύο κουβερ!!

Αν κύριοι δεν μπορείτε να υποστηρίξετε μενού των 15 ευρώ, μην τα βάζετε.. Πραγματικά είχα πολύ καιρό να δω τέτοιες χρεώσεις σε ελληνικο εστιατόριο και μάλιστα τέτοια εποχή.. Κατά τα άλλα η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά και η απόδειξη ήρθε κανονικότατα.

16 Μαι 2014

Καλησπερα, καλησπερα! Παρακολουθω και συμβουλευομαι χρονια το site, ομως μεχρι τωρα δεν ειχα γραψει καποια κριτικη. Ξεκιναω ομως σημερα και η πρωτη μου κριτικη θα αφορα το BAR B Q, πολυ κοντα στην πλατεια της Νεας Σμυρνης.

Επισκεπτομαι το μαγαζι χρονια και η αληθεια ειναι οτι εχω διαπιστωσει μια φθινουσα πορεια στην ποιοτητα του φαγητου. Τελευταια επισκεψη την Κυριακη 11 Μαιου 2014, νωρις το μεσημερι, μαζι με την συζυγο μου.

Ο μεσα χωρος, για μη καπνιζοντες, καλος και μοντερνος, με θεα την ανοιχτη κουζινα, οι καρεκλες ομως λιγο αβολες.. Η εξυπηρετηση αρκετα καλη με νεα παιδια που γνωριζουν το αντικειμενο, προθυμα να σε εξυπηρετησουν.

Ως προς το φαγητο τωρα, παραγγειλαμε τα εξης:

-Πρασινη σαλατα του αγρου με ταλαγανι, οχι κατι το ιδιαιτερο. Εδω να πω, πως υπαρχουν δυο μεγεθη στις σαλατες, για 1-2 ατομα ή για την παρεα, με διαφορα εννοειται και στη τιμη. Εμεις πηραμε την μικρη, περιπου στα 6,5 Ε.

-Πιτακια με κιμα, κουκουναρι και φετα. Καθολου καλα, εδιναν την αισθηση του ξαναζεσταμενου. Τιμη επισης γυρω στα 6,5 Ε.

-Πανσετα μαγειρεμενη για 12 ωρες με σως απο passion fruit, και πουρε σελινοριζας. Το κρεας αρκετα λιπαρο, στο αναφερουν ουτως η αλλως, την σως δεν την καταλαβα ιδιαιτερα, ο πουρες πολυ καλος. Πιατο που παλιοτερα, θεωρω πως ηταν κλασεις ανωτερο.. Τιμη γυρω στα 11,5 Ε.

-Παϊδάκια κοτοπουλου με σπιτικη barbeque. Αρκετα μεγαλη μεριδα, χωρις συνοδευτικο, με διαφορα κομματια κοτοπουλου, καλο αν και σε καποια σημεια ειχε παραψηθει, τιμη 9,5 Ε.

-Τα γλυκα που πηραμε, και που θεωρω πως ηταν το καλυτερο κομματι του γευματος, ταρτα λεμονι με παγωτο 5 Ε, πολυ καλη και ιδανικη για αυτους που αρεσκονται στις ξινες γευσεις και μους λευκης σοκολατας με φραουλες, ωραια και αναλαφρη αν και οι φραουλες επισκιαζαν λιγο την κρεμα 5 Ε.

Για ολα τα παραπανω, μαζι με ενα ποτηρι κρασι και δυο μπουκαλια νερο, ο λογαριασμος ηλθε στα 52 Ε, κανονικα με αποδειξη.
Κλεινοντας, πιστευω πως το εστιατοριο πρεπει να μειωσει λιγο τις τιμες, κυριως, στα ορεκτικα και στις σαλατες, που ειναι αδικαιολογητα υψηλες, και να προσεξει λιγο παραπανω καποιες αστοχιες στην κουζινα.