denvas

Μέλος από: Μαι 2014

17 Οκτ 2019

Μια συνήθεια μετά από μια βόλτα στο The Mall είναι και το να απολαμβάνω ένα γεύμα ή καφέ σε κάποια από τα εστιατόριά του. Το Palmie ήταν ένα από αυτά. Από παλιά το προτιμούσα από τα άλλα american style μαγαζιά γιατί τα πιάτα του δεν είχαν τη λαδίλα και το προκάτ των υπολοίπων ενώ οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Τον τελευταίο καιρό όμως κάπου το κατάστημα έχει απομακρυνθεί από κάποιες σταθερές. Θα συνοψίσω παρακάτω τις 2-3 τελευταίες φορές που πήγα στο κατάστημα και που θα είναι όντως οι τελευταίες!!!

Αρχικά να ενημερώσω ότι το service είναι πολύ καλό. Τα παιδιά από την πόρτα, αυτόν που παίρνει παραγγελία και αυτόν που σερβίρει ήταν πραγματικά πολύ καλά. Την τελευταία φορά όμως μας τα χάλασαν. Μόλις μας ρώτησαν αν θα φάμε ή θα πάρουμε καφέ, μας ενημέρωσαν ότι μέχρι να δούμε τον κατάλογο θα μας φέρουν νερό. Πάντα το νερό μας ερχόταν σε κανάτα. Τώρα μας φέρανε εμφιαλωμένο στην τιμή των 2.10! Δυστυχώς ήμουν αφηρημένος με τα ψώνια και το κινητό μου και δεν του έδωσα σημασία μέχρι που αποφάσισα να γεμίσω το ποτήρι μου. Ουδέποτε ερωτηθήκαμε για το νερό!

Ως προς τους καφέδες γενικά είναι πολύ καλοί στη γεύση, αλλά πραγματικά αισθάνθηκα πολύ άσχημα όταν είδα τον φρέντο εσπρέσσο στην τιμή των 4.50!!!!! και το φραπέ στο 4!. Κυριολεκτικά οι ακριβότεροι καφέδες που έχω πιει ατην Αθήνα (χωρίς βέβαια να πίνω καφέ στο Κολωνάκι).
Το κλαμπ σάντουιτς κοτόπουλο, αξιοπρεπές, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο (7/10), στην τιμή των 8.40(!!! ).
Σαλάτα σίζαρς, πλούσια σαλάτα, καλή (8/10).
Σαλάτα πρινς, μάλλον η καλύτερη σαλάτα, το σκόρδο δίνει μια ιδιαίτερη γεύση. (9/10).
Πέννες καρμπονάρα, σίγουρα άνευ σχολίου (5/10)

Χώρος: Μάλλον απλός, χωρίς τις υπερβολές άλλων παρόμοιων καταστημάτων. Τα τραπεζάκια μεγάλα, ενώ θα μπορούσαν να είναι λιγότερα ώστε να υπάρχουν κάποιος χώρος ανάμεσά τους. Πλέον ο χώρος είναι μη καπνιζόντων, ενώ παλιά το επιτρέπανε σε μεγάλο μέρος του μαγαζιού.

Πέραν του κανονικού.
Πρόταση: Δυστυχώς σε καμία περίπτωση. Το γεγονός βέβαια ότι πάντα είναι γεμάτο, δείχνει ότι ο κόσμος δεν συμφωνεί μαζί μου.

04 Οκτ 2019

Μετά από αγώνα δρόμου στο κέντρο της Αθήνας, είπαμε τι λείπει για να κλείσει ονειρικά το πρωινό μας; Μα ένα καλό brunch. Και που να τρέχουμε προς τη Μητροπόλεως και το Μοναστηράκι που θα έχει πάει όλος ο κόσμος. Ας πάμε στο Κολωνάκι που είναι δίπλα. Οπότε μαζέψα με ότι δυνάμεις μας είχαν απομείνει και πήγαμε στο Fridays στο Κολωνάκι.

Ο κατάλογος για πρωινό μικρός, τα φαγητά/γλυκά ξεκινάνε μετά τις 12, οπότε δεν είχαμε και πολλές επιλογές. Δοκιμάσαμε:
Pancakes, με σοκολάτα και φυστικοβούτυρο και μπανάνα. Μεγάλη ποσότητα, πολύ καλή γεύση, χορταστικό (6.9ε) 8/10
Ένα Marathon σάντουιτς, με δύο φέτες ψωμιού, κοτόπουλο, λαχανικά, αυγό μάτι, συνοδευόμενο από πατάτες. Συμπαθητικό μεν (7/10) αλλά μάλλον ακριβό για 8.9ε.
Δύο καφέδες fredo στα 3.60 each one, σωστά φτιαγμένοι με τη στέβια (οι περισσότεροι αστοχούν στη γλυκύτητα όταν βάζουν ζαχαρίνη ή στέβια).
Όλα με έκπτωση 20% σε όσους συμμετείχαν στον αγώνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Ο χώρος ο γνωστός των Fridays.

Συμπέρασμα, η άποψη που έχω για τα fridays επιβεβαιώθηκε. Πολύ καλό μέρος για καφέ, γλυκό ή και για κάτι πολύ απλό στη μέση για την παρέα. Θα ξαναπάω.

29 Σεπ 2019

Πλέον έχουμε επισκεφτεί το μαγαζί αρκετές φορές σχεδόν όλες τις μέρες της εβδομάδας. Είναι από τα μαγαζιά που δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων, αλλά όποιος πάει νωρίς (κατά τις 9 το βράδυ ή κατά τη 1 το μεσημέρι τις Κυριακές) θα βρει εύκολα τραπέζι. Γενικά πας με ελεύθερη διάθεση και ότι προκύψει. Έχουμε καθήσει τόσο στον κήπο που είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιου (για καπνίζοντες) όσο και στον καθαρά εσωτερικό (μονοκατοικία).

Τι έχουμε δοκιμάσει:
Πατζάρια: μικρή ποσότητα, καλή γεύση τίποτα το ιδιαίτερο (5/10).
Πατάτες (κυδωνάτες): Μεγάλη (πολύ μεγάλη) ποσότητα, κομμένες μακρόστενες σαν φούρνου, με χοντρό αλάτι. Κατ' εμέ φανταστικές. Μερίδα άνετα για 3 άτομα. (10/10)
Καβουροσαλάτα: Ανάλογα τη μέρα είναι από μέτρια ώς πολύ καλη ως ποσότητα. Γεύση που δεν σου κερδίζει την καρδιά, αλλά που πάντα θα την έχεις στις επιλογές σου. (6/10)
Κεφτέδες από κολοκύθα: Πιάτο αίνιγμα, καθώς ήταν εξαιρετικά άγευστο. Οι κεφτέδες 4 μεγάλοι. (4/10)
Γαύρος μαρινάτος. Ως μερίδα κανονική, ως γευση πολύ καλή (7/10).
Φιλετάκια Πέρκας. Μεγάλη μερίδα, καλοτηγανισμένα παναρισμένα φιλετάκια, χωρίς λαδίλα. Μάλλον ακριβό πιάτο (10.5 ευρώ). Για όποιον του αρέσει η Πέρκα μια τίμια επιλογή (7/10)

Από τα κυρίως:
Γαριδομακαρονάδα, με 4-6 μεγάλες γαρίδες, πλούσια γευστική σάλτσα και μπόλικα λινγκουίνι. Άνετα για 3 άτομα. (8/10)
Θράψαλο, μεγάλο, μαλακό και όσο γευστικό μπορεί να είναι ένα θράψαλο. (7/10)
Μύδια αχνιστά, εύγεστα, κάναμε αρκετές βούτες με το ψωμί μέσα στο ζουμί τους. (8/10)
Καλαμάρι τηγανιτό (γόνο). Τεράστια μερίδα, πολύ εύγεστο, σωστά τηγανισμένο. (9/10)

Για ποτό, έχουμε δοκιμάσει και ουζάκι και κρασάκι (ικανοποιητικό μεν ακριβό δε για αυτό που είναι). Το νερό άλλοτε ρωτάνε και άλλοτε φέρνουνε εμφιαλωμένο χωρίς να ρωτήσουνε.

Η εμπειρία θα έλεγα ότι είναι καλή, Το μέγεθος στις μερίδες δημιουργεί πρόβλημα σε παρέες δύο ατόμων. Με 2 πιάτα όπως γόνος καλαμαράκι και γαριδομακαρονάδα πραγματικά χορταίνεις. Δεν θα πάρεις όμως ένα ορεκτικό ή κάτι σαλατοειδές? Η κλασική τετράδα 2 ορεκτικά (ή σαλάτα και ορεκτικό) με 2 κυρίως μπορεί κατά περίπτωση να οδηγήσει σε υπερβολικό κορεσμό καθώς μάλλον θα είναι αρκετά για 3 ή 4 άτομα. Ίσως θα ήταν προτιμότερο μία μείωση της ποσότητας με κάποια βελτίωση της ποιότητας. Οι τιμές είναι καλές.

Εξυπηρέτηση:
Γρήγοροι, ευγενικοί με σωστή σειρά πιάτων στο σερβίρισμα, χωρίς να λείπουν οι αστοχίες (6/10).

Χώρος:
Συμπαθητική η αυλή, με τα τραπέζια να έχουν αρκετό χώρο αναμεσά τους. Ο θόρυβος από τους γύρω όχι ενοχλητικός. Ο εσωτερικός χώρος φωτεινός και επιβλητικός. Ένα καλό είναι ότι τα τραπέζια είναι αρκετά μεγάλα ώστε να βολέψεις άνετα τα πιάτα.

Πάρκινγκ μάλλον αδύνατο αν πάτε λίγο αργά (δηλαδή με τις 9). Υπολογίστε 10 (αν είστε Γκαστόνε) με 20 λεπτά.

Τιμές:
Σε σχέση με τη ποσότητα και κυρίως τη γεύση πολύ καλές. Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Καλή πρόταση για όλες τις περιστάσεις

29 Σεπ 2019

Φυσικά μετά την πρώτη μου επίσκεψη, ακολούθησαν και άλλες. Κράτηση ενίοτε και μέσω του e-table. Τραπεζάκια πλέον υπάρχουν και στην γεμάτη κόσμο πλατεία του Αγ. Γεωργίου. Η υποδοχή είναι πάντα ευγενική και πρόσχαρη.

Αρχικά έρχεται ψωμί (αρκετό και ιδιαίτερο), ελίτσες (μία για κάθε πελάτη) και πάστα ντομάτας καθώς και 2 σφηνάκια τσίπουρο. Νερό δροσερό έρχεται σε κανάτα.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα, σε πολύ λογικές τιμές. Όμως έχω την αίσθηση ότι κάπου - κάπου αλλάζει ελαφρώς, υπάρχουν και πιάτα ημέρας, ενώ κάποιες μέρες το μενού είχε ειδικά πιάτα (π. χ. Μ. Παρασκευή). Από τον κατάλογο λοιπόν έχουμε δοκιμάσει:

Σαλάτα popey. Σπανάκι, ντοματίνια, κοτόπουλο, παρμεζάνα, σως και άλλες πρασινάδες συνδυάζονται πετυχημένα (7/10).
Τυρόπιτα (ως πιάτο ημέρας). Πολύ καλή μερίδα και γεύση στα 3 ευρώ (7/10)
Μανιτάρια με σος ροκφόρ. Πιάτο πλούσιο ως μερίδα, αλλά μάλλον η σάλτσα γάλακτος ήταν υπερβολική (5/10).
Φρουτάλια. Ουσιαστικά μιλάμε για ομελέτα, με αυγό, πατάτες τηγανητές, λουκάνικο, μυζήθρα. Γευστικότατη. Μεγάλη μερίδα. (8/10)
Τηγανιά κοτόπουλο. Το πιάτο έχει αλλάξει προς το θετικό. Μεγάλα κομμάτια μαλακού και γευστικότατου κοτόπουλου. (8/10)
Τηγιανιά συκώτι. Ένα αξιοπρεπές πιάτο, με απλή και καθαρή γεύση (7/10).
Κεμπαπάκια. 4 μετρίου μεγέθους κεμπάπ, συνοδεία από 2 πίτες και την αντίστοιχη σως γιαουρτιού. Αρκετά γευστικά. (7/10)
Χοιρινή σπαλοπριζόλα. Μια μεγάλη χοιρινή, συνοδεία τηγανητής πατάτας. Καλοψημένη, μαλακή, χωρίς πολύ λιπάκι αλλά γευστική. (7/10)
Ψιλοκομμένα φιλετάκια από ψαρονέφρι. Γευστικότατα, μαλακά φιλετάκια. (8/10)
Κριθαρότο λαχανικών. Ένα πιάτο που και αυτό έχει βελτιωθεί με την πάροδο του χρόνου. Ως μερίδα καλή ποσοτικά και γευστικά (7/10)
Καλαμαράκια. Εξαιρετικά σε συμπαθητική μερίδα. (8/10)
Γαριδομακαρονάδα. Μια πολύ πρόταση, Γευστικότατη και σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά (8/10)

Έχουμε πιει το ημίγλυκο που είναι πολύ γευστικό. Αναψυκτικά και μπύρες μάλλον σε τσιμπημένες τιμές.

Στο τέλος τις περισσότερες φορές έρχεται κέρασμα (φρούτα, χαλβάς).

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service πολύ ευγενικά και εξυηπρετικά αλλά κάποιες λίγες φορές υπάρχουν θέματα (αργή ροή πιάτων, σου λένε ότι θα φέρουν κέρασμα και μετά από 10 λεπτά δεν έχει έρθει κάτι, κλπ) που μάλλον οφείλονται στην όντως μεγάλη κίνηση του καταστήματος.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία. Στο εσωτερικό οι τζαμαρίες που έχει δίνουν και φως και αέρα στο μάτι (βοηθάει και ότι είναι ψηλοτάβανο). Τα τραπεζάκια όχι ιδιαίτερα μεγάλα, με συμπαθητικό χώρο ανάμεσά τους, που χωρίς να ειναι μεγάλος, δεν σε ζορίζει. Το χρώμα στους τοίχους ζεστό, ο διάκοσμος απλός. Η μουσική ιδιαίτερη, έντεχνη θα έλεγα.

Εξωτερικά ο χώρος της πλατείας είναι πολύ καλύτερος από ότι περιμένει κάποιος ακούγοντας ότι είναι στην Κυψέλη.

Για τη στάθμευση υπάρχει μια δυσκολία αλλά είναι ελεγχόμενη.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Το μαγαζί είναι πλέον Non-Smoking και ΜΠΡΑΒΟ του.

Τιμές: Πολύ λογικές τιμές για τη γεύση και την ποσότητα που αγοράζεις. Περίπου 15 ευρω/άτομο.

Καλή περίπτωση για ανάλαφρες καταστάσεις, για ένα κατάστημα που στην πορεία του χρόνου έχει κάνει μεγάλη βελτίωση. Πρόταση: Σαλάτα popey, φρουτάλια, τηγανιά κοτόπουλο, γαριδομακαρονάδα.

21 Σεπ 2019

Ένα από τα καλύτερα value for money εστιατόρια, για το εύρος τιμών που κινούμαι. Πλέον το έχω επισκεφτεί δεκάδες φορές έχοντας δοκιμάσει αρκετά πιάτα του. Το μαγαζί δεν κάνει κρατήσεις οπότε πρέπει να προσέξετε αρκετά τις ώρες προσέλευσης γιατί αλλιώς θα περιμένετε αρκετά.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός, κάτι που για πολλοστή φορά αποδεικνύεται θετικό.
Από ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:

Φρέσκα μανιτάρια, ένα πιάτο που στην αρχή δε σου γεμίζει το μάτι, αλλά στο τέλος καταλήγεις να βουτάς τα ψωμάκια του κουβέρ στη σάλτσα τους και να μη θες να τελειώσει. (8/10)
Involtini Friti. Stick από μανιτάρια και πανσέτα που συνοδεύονται από μια εξαιρετική σως με άρωμα τρούφας, που μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους (9/10)
Τσιπς πατατας με παρμεζάνα και λάδιτρούφας, τα οποία έρχονται σε μεγάλη ποσότητα, ικανοποιητικά γευστικά (7/10).
Σαλάτα Ρόκα: Αξιοπρεπής σε γεύση και ποσότητα (7/10)

Από "κύρια" πιάτα έχουμε δοκιμάσει:
Καρμπονάρα (old edition). Είναι το πιάτο που θα καθόριζε, αρχικά, αν θα ξαναπήγαινα ή όχι στο κατάστημα, και ήταν πραγματική απόλαυση. Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα, σε κανονική (όχι μεγάλη) ποσότητα, χωρίς κρέμα γάλακτος. Η γεύση απίθανη, το κολοκυθάκι διακριτικό και ευχάριστο όχι μόνο στη γεύση αλλά και στην υφή. Συνοδευόταν από τυράκι για όποιον ήθελε. Εξαιρετικό πιάτο. (9/10)
Καρμπονάρα (new edition). Με guanciale παρακαλώ και από πειραγμένη ελληνική έκδοση πάμε στην ιταλική. Τα ζυμαρικά είναι πένες. Γευστικά αγγίζει το τέλειο, ποσοτικά θα μπορούσε να δώσει λίγο ακόμα (9/10).
Παπαρδέλες με κοτόπουλο. Την πρώτη φορά δοκίμασα επιφυλακτικά από το πιάτο της συζύγου και έφαγα τελικά το 1/3 του. Κοτόπουλο ζουμερό, γευστικό, απολαυστικό. Παπαρδέλες σωστά βρασμένες. Άρωμα τρούφας. Τι άλλο να ζητήσεις. Πολύ καλή ποσότητα. Με έκανε να προδώσω αρκετές φορές την αγάπη μου (καρμπονάρα) 10/10
Φετουτσίνι με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα παρμεζάνας. Ένα δυνατό και εντυπωσιακό σε γεύση και μέγεθος πιάτο. Η σάλτσα πλούσια και "γεμάτη" σε χορταίνει (9/10).

Πίτσα Fatboy. Ίσως η πίτσα με την καλύτερη ζύμη που έχω φάει. Παρότι fatboy τελικά η πίτσα είναι για slim boys (όπως είπε εύστοχα και ο νεαρός που μας σέρβιρε). Λιτή σε υλικά, με καθαρές γεύσεις. (9/10)
Πίτσα Μαργαρίτα. Η πιο απλή και γευστική πίτσα. Ιδανική για ορεκτικό! (8/10)
Πίτσα Parma. Με γερή δόση ποιοτικού προσούτου (9/10)

Από γλυκά έχουμε πάρει το affogato με τον καφέ εσπρέσο (6/10) αλλά και το απόλυτο γλυκό που είναι τάρτα ("σαν μπανόφι" όπως μας είπαν στην περιγραφή) με απίστευτη κρέμα καραμέλας και σοκολάτα. Χορταστική και απίστευτα γευστική, ότι καλύτερο έχω φάει σε γλυκό (11/10).

Συνοδεύουμε συνήθως το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που είναι ίσως το καλύτερο χύμα που έχω δοκιμάσει.

Στην αρχή έρχονται 3 απλά ψωμάκια (χρέωση 1 ευρώ το άτομο) ενώ για το τέλος έρχεται κέρασμα λιμοντσέλο (υπάρχει και άλλη επιλογή που δεν θυμάμαι).

Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές έως άριστες ενώ οι μερίδες κανονικές. Απλά μπορεί να πας για ένα συγκεριμένο πιάτο και αυτό ή να μην είναι στο μενού ή να έχει τροποποιηθεί η συνταγή.

Εξυπηρέτηση: Τις περισσότερες φορές το service είναι γρήγορo, εξυπηρετικό, ευγενικό. Όταν όμως πάτε στην ώρα αιχμής υπάρχουν αρρυθμίες και καθυστερήσεις.

Χώρος:
Καθόμαστε συνήθως στο κάτω εσωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων). Ο χώρος είναι μοντέρνος αλλά παραδόξως ζεστός, ενώ το ξύλο παίζει βασικό ρόλο στη διακόσμηση. Η τζαμαρία που σε αφήνει να βλέπεις έξω δίνει μια αίσθηση χώρου μεγαλύτερου από τον πραγματικό, ενώ το ψηλό ταβάνι δίνει πόντους. Εκεί που χάνονται όμως όλοι οι πόντοι είναι η απόσταση των τραπεζιών που είναι πάρα πολύ κοντά (ευκαιρία για γνωριμίες). (Φυσικά αν δεν έχει πολύ κόσμο τα πάντα γίνονται πιο φυσιολογικά). Πλέον και ο πάνω χώρος είναι μη καπνιζόντων (τουλάχιστον Κυριακές μεσημέρια). Το καλοκαίρι το μαγαζί "καταλαμβάνει" το πεζοδρόμιο αποτελώντας μια 4-seasons πρόταση.

Τιμές:
Κανονικές. Τα τρία πιάτα με χύμα κρασάκι περίπου 32 ευρώ.

Μια άριστη επιλογή. Πρόταση involtini fritti, carbonara, παπαρδέλες κοτόπουλο, Φετουτσίνι πορτσίνι και οπωσδήποτε το γλυκό "σαν μπανόφι"

06 Αυγ 2019

Ένα από τα άπειρα πλέον μαγαζιά του Χαλανδρίου μπήκε στα ραντάρ μας. Το επισκεφτήκαμε εις διπλούν τόσο για brunch όσο και για lunch. Είναι από τα μαγαζιά που δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων, αλλά όποιος πάει νωρίς (κατά τις 9 το βράδυ ή κατά τη 1 το μεσημέρι τις Κυριακές) θα βρει τραπέζι. Γενικά πας με ελεύθερη διάθεση και ότι προκύψει.

Τι έχουμε δοκιμάσει:
Penny's Benedict: Ένα απίστευτα γευστικό πιάτο, με εξαιρετικό κρουασάν και φοβερό γευστικό συνδυασμό (10/10).
Pancake με σοκολάτα και μπισκότα. Καλή μερίδα, καλή γεύση αλλά μέχρι εκεί (6/10).
Πατάτες El Camino: Καλή μερίδα, συμπαθητικές οι πατάτες, ίσως θα έπρεπε τα συνοδευτικά που δίνουν τη γεύση να είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα (6/10).
Σαλάτα Ceasar: H μεγάλη μερίδα είναι όντως μεγάλη, όντως χορταστική, τα υλικά δένουν αρμονικά μεταξύ τους. Πολύ καλή (9/10).
Chimichanga: Τα δοκίμασε η σύζυγος και κατά δήλωσή της ήταν εξαιρετικό. Η μερίδα μεγάλη.
Για ποτό, έχουμε δοκιμάσει τη φυσική λεμονάδα με μαστίχα και στέβια (εξαιρετική αλλά ακριβή) (10/10). Υπάρχουν φυσικά και οι μπύρες με τα αναψυκτικά που με το ζόρι κινούνται μέσα σε αποδεκτά οικονομικά όρια.

Εξυπηρέτηση:
Τα νεαρά παιδιά του service είναι γρήγορα και ευγενικά. Τα πιάτα έρχονται με τη σωστή σειρά.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Ο κύριος χώρος του μαγαζιού είναι μια μικρή αυλή ανάμεσα στις άλλες γειτονικές μονοκατοικίες. Κάποια τραπεζάκια υπάρχουν και στον στενό πεζόδρομο. Η αυλή έχει ένα ιδιαίτερο χρώμα και διακόσμηση, φτιάχνοντας μια ευχάριστη διάθεση, ενώ η μουσική είναι αρκετά καλή. Τα τραπέζια είναι στο όριο του αποδεκτού στη μεταξύ τους απόσταση, και σίγουρα ακούς άνετα τις συζητήσεις των διπλανών σου. Ο χώρος τους για να βάλεις τα πιάτα είναι επίσης μικρός. Ο κόσμος που κυκλοφορεί είναι νέος ή πολύ νέος (20-30) με τις αποκλίσεις πάνω ή κάτω να είναι οριακές. Αυτό ίσως να δικαιολογεί το γεγονός ότι αν και ακριβό για αυτά που προσφέρει είναι γεμάτο.

Πάρκινγκ μάλλον mission impossible όπως και όλο το Χαλάνδρι.

Τιμές:
Θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλές. Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Καλή πρόταση για άνετες περιστάσεις

26 Απρ 2019

Μετά από μία πρωινή δρομική προπόνηση η σύζυγος πρότεινε να πάμε για κυριακάτικη βόλτα στο Φλοίσβο. Η μέρα ήταν καλή και ηλιόλουστη οπότε κατεβήκαμε από το κέντρο προς την παραλία. Παρότι τα TGI Fridays δεν είναι στις επιλογές μου η σύζυγος με παγίδευσε και με κάθησε στο συγκεκριμένο μαγαζί, το οποίο έχει πολύ καλή θέση. Όντως το TGIF δεν με απογοήτευσε ως προς την γνώμη μου για αυτό.

Επειδή είχαμε πάει για καφέ, και τελικά καθήσαμε για να τσιμπήσουμε, καταλήξαμε σε δύο πιάτα.
Το πρώτο ήταν το california club (4/10). Θεωρητικώς ασφαλής επιλογή με κοτόπουλο. Έρχεται χωρισμένο σε δύο μεγάλα κομμάτια (πολύ ωραίο και πρωτότυπο το ψωμάκι που χρησιμοποιείται) με ολίγες τηγανητές πατάτες. Στην πρώτη δαγκωνιά κάτι σκληρό (κυριολεκτικά) σταματάει τα σαγόνια μου από το να κλείσουν. Σκέφτομαι ότι μάλλον θα δάγκωσα το μεγάλο καλαμάκι που πιάνει το σάντουιτς. Προς έκπληξή μου όμως ήταν το μπέικον. Απόλυτα σκληρό (όχι τραγανό), και κρύο, πραγματικά δεν κοβόταν. Σε συνδυασμό με τις γνωστές πατάτες, και τη γνωστή τιμή, οδηγούμαστε σε....

Το δεύτερο, ακόμα πιο ασφαλής επιλογή, Chicken salad (6/10), ήταν μία μεγάλη σαλάτα με αρκετά κομμάτια κοτόπουλου που γευστικώς δεν το λες και επιτυχία..

Θετικό το refill στο αναψυκτικά (2 refill χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσω), και πολύ καλός ο χυμός πορτοκάλι που πήρε η σύζυγος.

Χώρος. Ο εσωτερικός σχετικά σκοτεινός, ο εξωτερικός πολύ καλός. Τα τραπεζάκια άνετα.

Εξυπηρέτηση. Γρήγορη με μικρές αστοχίες (π. χ. έφερα μόνος ατομικά πιατάκια για τη σαλάτα)

Στάθμευση. Tragic

Χώρος Μη Καπνιζόντων. Τηρείται ευλαβικά.

Πρόταση: Καφές και γλυκά!

20 Μάρ 2019

Μια από τις σχετικές πρόσφατες ανακαλύψεις μου στην Κηφισιά, από τότε που ανακάλυψα και τον κόσμο του brunch. Οι επισκέψεις μου είναι πλέον κάμποσες οπότε μπορώ πλέον να γράψω και κάποια κριτική. Η τελευταία μου επίσκεψη συνδυάστηκε με ανοιξιάτικη βόλτα στην καλοκαιρινή Κηφισιά, την αγαπημένη μου οφείλω να πω περιοχή. Προφανώς ανάλογα με τη μέρα και ώρα θα έχετε και την αντίστοιχη κίνηση εντός του μαγαζιού. Αν πάτε Κυριακή μεσημέρι μετά τις 2, αν είστε τυχεροί και βρείτε, αυτό θα είναι μόνο στον εσωτερικό χώρο. Αλλιώς αναμονή.
Από τον σχετικά λογικό σε μέγεθος κατάλογο έχω δοκιμάσει τα ακόλουθα:
Pancake με πραλίνα, τριμένο μπισκότο, μπανάνα και πασπάλισμα με ζάχαρη άχνη. Για μένα είναι το καλύτερο γλυκό pancake από όσα έχω δοκιμάσει. Γευστικότατο, σε καλή ποσότητα και σε καλή τιμή.
Βάφλες και απλή με μπανάνα με σιρόπι σφενδάμου, αλλά και με μπάλα παγωτό μπισκότο. Απολαυστικές.
Σπαγγέτι καρμπονάρα. Θα μπορούσε να είναι πιο φθηνή; Ναι. Είναι καλή; Ναι, ξεπερνώντας τα περισσότερα εκ των ιταλικών που έχω πάει.
Fry up, με τηγανητά αυγά, λουκάνικο, μπέικον,..... Εξαιρετική πρόταση για brunch.
Ομελέτα Ninnolo, μάλλον εναλλακτική ομελέτα για τα γούστα μου, αλλά ενδιαφέρουσα γευστικά.

Καφέδες. Ναι έχουμε πάρει και καφέ, αλλά τουλάχιστον ο freddo espresso δε νομίζω ότι είναι το φόρτε τους.
Εξυπηρέτηση: Νεανικό προσωπικό που προσπαθεί. Στις ώρες αιχμής οι καθυστερήσεις είναι μάλλον μεγάλες. Επίσης τα ποτήρια πολλές φορές έχουν μυρωδιά από αυγό (ζητάτε αλλαγή).

Περιβάλλον: Το μαγαζί έχει μια ιδαίτερη διαμόρφωση αλλά και στήσιμο του (μικρού) χώρου. Αν σκόπευες να πας σε καφετέρια θα πήγαινες αλλού, για να έχεις π. χ. καλύτερες καρέκλες και μεγαλύτερη άνεση. Αν ήθελες να πας για φαγητό, θα σου έλειπαν ακόμα περισσότερα πράγματα. Γενικά ο χώρος σε προδιαθέτει αρχικά για να πάρεις κάτι στο χέρι (π. χ. παγωτό) και να φύγεις ή να πάρεις κάτι, να καθήσεις λίγο και μετά πάλι να φύγεις. Τα περισσότερα τραπέζια ειναι στην εξωτερική "αυλή" (υπάρχουν και κάποια μακρόστενα για μεγάλες παρέες), ενώ στο εσωτερικο υπάρχει και γωνιά με καναπέ/μαξιλάρες που γίνεται ανάρπαστη από γονείς με παιδιά. Γενικά στο μαγαζί όλοι οι καλοί χωράνε αρκεί να πάνε με χαλαρή διάθεση. Ηλικίες κυρίως 20-40. Εμείς ώς 50άρηδες ανεβάσαμε το μέσο όρο.

Η στάθμευση είναι και αυτή με τις μέρες και ώρες. Κάντε το σταυρό σας.
Τιμές:
Ανάλογα με το τι θα πάρεις οι τιμές είναι κανονικές ή ακριβές. Αν πάρεις pancake, βάφλα ή ομελέτες τότε οι τιμές ίσως και να είναι ένα κλικ χαμηλότερες από παρόμοια καταστήματα. Αν πας σε πίτσα, μακαρόνι μάλλον θα έπρεπε να είναι ενα κλικ πιο φθηνά. Αναψυκτικά/μπύρα ανεξήγητα ακριβά.

Πρόταση: Αρχίζετε με καρμπονάρα και ολοκληρώνετε με pancake πραλίνας.

05 Μάρ 2019

Ακόμα μια επίσκεψη στην τιμημένη μεζεδούπολη (aka Χαλάνδρι) σε ένα μαγαζί που το είχα επισκεφτεί παλιά (αρκετά παλιά) και που προέκυψε μέσω του ask4food και πάλι. Δίπλα στη παλιά πλατεία Κένεντι, όπου σε αντίθεση με το υπόλοιπο Χαλάνδρι βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις, σε μια ωραία μονοκατοικία στεγάζεται το "Περί Ουσίας".

Τα παιδιά του service μας υποδέχονται χαμογελαστά, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας (μη καπνιζόντων), και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (μαύρα και άσπρα) νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Έχοντας κάνει και τη σχετική μας μελέτη από το site δοκιμάσαμε τα ακόλουθα πιάτα:
Κρεμμυδόπιτα. Καλή ως ποσότητα, συμπαθητική ως γεύση αλλά έχοντας και μπέικον και τυριά έγινε απίστευτα λιπαρή και βαριά (5/10).
Πατάτες σαγανάκι. Η απόλυτη υπερβολή, με μπέικον, τυριά, μανιτάρια, κλπ. Ενώ τα υλικά ένα προς ένα προφανώς και έχουν γεύση, το αποτέλεσμα είναι κάτι το εντελώς αδιάφορο (4/10).
Κοτόπουλο Χιώτικο. Καλό πιάτο, με πολλά κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πολλά και γευστικά μανιτάρια, και γεύση μαστίχας (θα μπορούσε να είναι πιο έντονη) (7/10).
Κεφτεδάκια της Μαμάς. Ένα πολύ καλό πιάτο. Ικανός αριθμός μεγάλων κεφτέδων, ξεροψημένοι απ'έξω, μαλακοί μέσα και μυρωδάτοι (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια.

Γενικά οι γεύσεις ήταν σε κάποια πιάτα ήταν καλές ενώ οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές και γρήγορο. Θεωρώ βέβαια ότι υπάρχει μια υπερβολή στην ευγένεια/οικειότητα. Χαρακτηριστικότερο το γεγονός ότι όταν μας φέρανε το λογαριασμό μαζί με το κέρασμα, ο σερβιτόρος κάθισε από πάνω μας και επέμενε
να το πιούμε (το κέρασμα) εκείνη τη στιγμή, για να χτυπήσει μετά τη κάρτα!

Χώρος:
Καθίσαμε στο εσωτερικό που αποτελείται από 3 μεγάλους χώρους. Τα τραπεζάκια είναι ευρύχωρα, με αρκετό αέρα γύρω τους, και νιώθεις άνετα. Ο διαχωρισμός καπνιζόντων και μη καπνιζόντων πρακτικά ανύπαρκτος, οπότε ανάλογα με τον κόσμο και το ποια aircondition είναι ανοικτά ο καπνός μπορεί να σας ενοχλήσει πολύ ή αντίθετα να μη σας ενοχλήσει καθόλου.
Πάρκινγκ: Σαφώς βρίσκεις σχετικά εύκολα να παρκάρεις.

Τιμές:
Φυσιολογικές. Για 2 ορεκτικά και 2 κυρίως θα είστε πέριξ των 30.
Πρόταση: Κεφτέδες της Μαμάς.
Θα ξαναπάω; Σίγουρα όταν ζεστάνει ο καιρός να δω και την αυλή του.

22 Φεβ 2019

Μετά από πολύ καιρό έκανα μια έξοδο για κρέας και μάλιστα σε κυριλέ ψησταριά στην περιοχή ανάμεσα σε Λαμπρινή και Ριζούπολη, δηλαδή σε περιοχές που πρακτικά δεν είχα ξαναπάει. Το μαγαζί είναι απέναντι από μια σχετικά μεγάλη πλατεία (πλ. Φειδά) και μάλιστα βρήκαμε άνετο πάρκινγκ σχεδόν απέναντι. Η επίσκεψη έγινε μεσημέρι Κυριακής, μετά από σχετική κράτηση.

Τα παιδιά του καταστήματος μας οδήγησαν στο τραπέζι, μας έφεραν άμεσα ψωμί, τα ποτά που παραγγείλαμε, νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Από Ορεκτικά επιλέξαμε
Πατατούλες τηγανητές. Αναμενόμενες.
Μυζηθροπιτάκια με μέλι (6/10). 4 τεμάχια, ικανοποιητικά στη γεύση.
Τυροκαυτερή (7/10). Και καυτερή, και γευστική και καλή ως ποσότητα.
Ψητά λαχανικά (5/10). Αρκετή ψητή ντομάτα (! ), 2 γλυκιές πιπεριές, μελιτζάνα,... Αδιάφορο πιάτο.

Κυρίως
Κοντοσούβλι (7/10). Ικανοποιητικό πιάτο, συνοδεία πατατούλας. Καλή γεύση, μαλακό το κρέας.
Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας (8/10). Καλή μερίδα, γευστικό το κρέας, ζουμερό. Αξιόλογο.
Συκώτι (5/10). Αρκετά στεγνό για τις προτιμήσεις μου.
Παιδάκια (8/10). Πολύ νόστιμα, καλοψημένα, ωραία κομμάτια.

Το κόκκινο κρασάκι ανεκτό.

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν γλυκό βασισμένο σε γιαούρτι και τρίμα μπισκότου (7/10). Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Γενικά οι γεύσεις ήταν καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Επαγγελματίες και φιλικοί όσο πρέπει.

Χώρος:
Όλα αναμενόμενα για οικογενειακή ψησταριά.
Το πάρκινγκ δεν θα σας δυσκολέψει.

Κανονικές.

Πρόταση: Παιδάκια, Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας, κοντοσούβλι, Μυζηθροπιτάκια
Να πάω; Αν είστε από την περιοχή, σίγουρα αξίζει να είναι στις επιλογές σας για απλές περιστάσεις.