denvas

Μέλος από: Μαι 2014

06 Αυγ 2019

Ένα από τα άπειρα πλέον μαγαζιά του Χαλανδρίου μπήκε στα ραντάρ μας. Το επισκεφτήκαμε εις διπλούν τόσο για brunch όσο και για lunch. Είναι από τα μαγαζιά που δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων, αλλά όποιος πάει νωρίς (κατά τις 9 το βράδυ ή κατά τη 1 το μεσημέρι τις Κυριακές) θα βρει τραπέζι. Γενικά πας με ελεύθερη διάθεση και ότι προκύψει.

Τι έχουμε δοκιμάσει:
Penny's Benedict: Ένα απίστευτα γευστικό πιάτο, με εξαιρετικό κρουασάν και φοβερό γευστικό συνδυασμό (10/10).
Pancake με σοκολάτα και μπισκότα. Καλή μερίδα, καλή γεύση αλλά μέχρι εκεί (6/10).
Πατάτες El Camino: Καλή μερίδα, συμπαθητικές οι πατάτες, ίσως θα έπρεπε τα συνοδευτικά που δίνουν τη γεύση να είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα (6/10).
Σαλάτα Ceasar: H μεγάλη μερίδα είναι όντως μεγάλη, όντως χορταστική, τα υλικά δένουν αρμονικά μεταξύ τους. Πολύ καλή (9/10).
Chimichanga: Τα δοκίμασε η σύζυγος και κατά δήλωσή της ήταν εξαιρετικό. Η μερίδα μεγάλη.
Για ποτό, έχουμε δοκιμάσει τη φυσική λεμονάδα με μαστίχα και στέβια (εξαιρετική αλλά ακριβή) (10/10). Υπάρχουν φυσικά και οι μπύρες με τα αναψυκτικά που με το ζόρι κινούνται μέσα σε αποδεκτά οικονομικά όρια.

Εξυπηρέτηση:
Τα νεαρά παιδιά του service είναι γρήγορα και ευγενικά. Τα πιάτα έρχονται με τη σωστή σειρά.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Ο κύριος χώρος του μαγαζιού είναι μια μικρή αυλή ανάμεσα στις άλλες γειτονικές μονοκατοικίες. Κάποια τραπεζάκια υπάρχουν και στον στενό πεζόδρομο. Η αυλή έχει ένα ιδιαίτερο χρώμα και διακόσμηση, φτιάχνοντας μια ευχάριστη διάθεση, ενώ η μουσική είναι αρκετά καλή. Τα τραπέζια είναι στο όριο του αποδεκτού στη μεταξύ τους απόσταση, και σίγουρα ακούς άνετα τις συζητήσεις των διπλανών σου. Ο χώρος τους για να βάλεις τα πιάτα είναι επίσης μικρός. Ο κόσμος που κυκλοφορεί είναι νέος ή πολύ νέος (20-30) με τις αποκλίσεις πάνω ή κάτω να είναι οριακές. Αυτό ίσως να δικαιολογεί το γεγονός ότι αν και ακριβό για αυτά που προσφέρει είναι γεμάτο.

Πάρκινγκ μάλλον mission impossible όπως και όλο το Χαλάνδρι.

Τιμές:
Θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλές. Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Καλή πρόταση για άνετες περιστάσεις

26 Απρ 2019

Μετά από μία πρωινή δρομική προπόνηση η σύζυγος πρότεινε να πάμε για κυριακάτικη βόλτα στο Φλοίσβο. Η μέρα ήταν καλή και ηλιόλουστη οπότε κατεβήκαμε από το κέντρο προς την παραλία. Παρότι τα TGI Fridays δεν είναι στις επιλογές μου η σύζυγος με παγίδευσε και με κάθησε στο συγκεκριμένο μαγαζί, το οποίο έχει πολύ καλή θέση. Όντως το TGIF δεν με απογοήτευσε ως προς την γνώμη μου για αυτό.

Επειδή είχαμε πάει για καφέ, και τελικά καθήσαμε για να τσιμπήσουμε, καταλήξαμε σε δύο πιάτα.
Το πρώτο ήταν το california club (4/10). Θεωρητικώς ασφαλής επιλογή με κοτόπουλο. Έρχεται χωρισμένο σε δύο μεγάλα κομμάτια (πολύ ωραίο και πρωτότυπο το ψωμάκι που χρησιμοποιείται) με ολίγες τηγανητές πατάτες. Στην πρώτη δαγκωνιά κάτι σκληρό (κυριολεκτικά) σταματάει τα σαγόνια μου από το να κλείσουν. Σκέφτομαι ότι μάλλον θα δάγκωσα το μεγάλο καλαμάκι που πιάνει το σάντουιτς. Προς έκπληξή μου όμως ήταν το μπέικον. Απόλυτα σκληρό (όχι τραγανό), και κρύο, πραγματικά δεν κοβόταν. Σε συνδυασμό με τις γνωστές πατάτες, και τη γνωστή τιμή, οδηγούμαστε σε....

Το δεύτερο, ακόμα πιο ασφαλής επιλογή, Chicken salad (6/10), ήταν μία μεγάλη σαλάτα με αρκετά κομμάτια κοτόπουλου που γευστικώς δεν το λες και επιτυχία..

Θετικό το refill στο αναψυκτικά (2 refill χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσω), και πολύ καλός ο χυμός πορτοκάλι που πήρε η σύζυγος.

Χώρος. Ο εσωτερικός σχετικά σκοτεινός, ο εξωτερικός πολύ καλός. Τα τραπεζάκια άνετα.

Εξυπηρέτηση. Γρήγορη με μικρές αστοχίες (π. χ. έφερα μόνος ατομικά πιατάκια για τη σαλάτα)

Στάθμευση. Tragic

Χώρος Μη Καπνιζόντων. Τηρείται ευλαβικά.

Πρόταση: Καφές και γλυκά!

20 Μάρ 2019

Μια από τις σχετικές πρόσφατες ανακαλύψεις μου στην Κηφισιά, από τότε που ανακάλυψα και τον κόσμο του brunch. Οι επισκέψεις μου είναι πλέον κάμποσες οπότε μπορώ πλέον να γράψω και κάποια κριτική. Η τελευταία μου επίσκεψη συνδυάστηκε με ανοιξιάτικη βόλτα στην καλοκαιρινή Κηφισιά, την αγαπημένη μου οφείλω να πω περιοχή. Προφανώς ανάλογα με τη μέρα και ώρα θα έχετε και την αντίστοιχη κίνηση εντός του μαγαζιού. Αν πάτε Κυριακή μεσημέρι μετά τις 2, αν είστε τυχεροί και βρείτε, αυτό θα είναι μόνο στον εσωτερικό χώρο. Αλλιώς αναμονή.
Από τον σχετικά λογικό σε μέγεθος κατάλογο έχω δοκιμάσει τα ακόλουθα:
Pancake με πραλίνα, τριμένο μπισκότο, μπανάνα και πασπάλισμα με ζάχαρη άχνη. Για μένα είναι το καλύτερο γλυκό pancake από όσα έχω δοκιμάσει. Γευστικότατο, σε καλή ποσότητα και σε καλή τιμή.
Βάφλες και απλή με μπανάνα με σιρόπι σφενδάμου, αλλά και με μπάλα παγωτό μπισκότο. Απολαυστικές.
Σπαγγέτι καρμπονάρα. Θα μπορούσε να είναι πιο φθηνή; Ναι. Είναι καλή; Ναι, ξεπερνώντας τα περισσότερα εκ των ιταλικών που έχω πάει.
Fry up, με τηγανητά αυγά, λουκάνικο, μπέικον,..... Εξαιρετική πρόταση για brunch.
Ομελέτα Ninnolo, μάλλον εναλλακτική ομελέτα για τα γούστα μου, αλλά ενδιαφέρουσα γευστικά.

Καφέδες. Ναι έχουμε πάρει και καφέ, αλλά τουλάχιστον ο freddo espresso δε νομίζω ότι είναι το φόρτε τους.
Εξυπηρέτηση: Νεανικό προσωπικό που προσπαθεί. Στις ώρες αιχμής οι καθυστερήσεις είναι μάλλον μεγάλες. Επίσης τα ποτήρια πολλές φορές έχουν μυρωδιά από αυγό (ζητάτε αλλαγή).

Περιβάλλον: Το μαγαζί έχει μια ιδαίτερη διαμόρφωση αλλά και στήσιμο του (μικρού) χώρου. Αν σκόπευες να πας σε καφετέρια θα πήγαινες αλλού, για να έχεις π. χ. καλύτερες καρέκλες και μεγαλύτερη άνεση. Αν ήθελες να πας για φαγητό, θα σου έλειπαν ακόμα περισσότερα πράγματα. Γενικά ο χώρος σε προδιαθέτει αρχικά για να πάρεις κάτι στο χέρι (π. χ. παγωτό) και να φύγεις ή να πάρεις κάτι, να καθήσεις λίγο και μετά πάλι να φύγεις. Τα περισσότερα τραπέζια ειναι στην εξωτερική "αυλή" (υπάρχουν και κάποια μακρόστενα για μεγάλες παρέες), ενώ στο εσωτερικο υπάρχει και γωνιά με καναπέ/μαξιλάρες που γίνεται ανάρπαστη από γονείς με παιδιά. Γενικά στο μαγαζί όλοι οι καλοί χωράνε αρκεί να πάνε με χαλαρή διάθεση. Ηλικίες κυρίως 20-40. Εμείς ώς 50άρηδες ανεβάσαμε το μέσο όρο.

Η στάθμευση είναι και αυτή με τις μέρες και ώρες. Κάντε το σταυρό σας.
Τιμές:
Ανάλογα με το τι θα πάρεις οι τιμές είναι κανονικές ή ακριβές. Αν πάρεις pancake, βάφλα ή ομελέτες τότε οι τιμές ίσως και να είναι ένα κλικ χαμηλότερες από παρόμοια καταστήματα. Αν πας σε πίτσα, μακαρόνι μάλλον θα έπρεπε να είναι ενα κλικ πιο φθηνά. Αναψυκτικά/μπύρα ανεξήγητα ακριβά.

Πρόταση: Αρχίζετε με καρμπονάρα και ολοκληρώνετε με pancake πραλίνας.

05 Μάρ 2019

Ακόμα μια επίσκεψη στην τιμημένη μεζεδούπολη (aka Χαλάνδρι) σε ένα μαγαζί που το είχα επισκεφτεί παλιά (αρκετά παλιά) και που προέκυψε μέσω του ask4food και πάλι. Δίπλα στη παλιά πλατεία Κένεντι, όπου σε αντίθεση με το υπόλοιπο Χαλάνδρι βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις, σε μια ωραία μονοκατοικία στεγάζεται το "Περί Ουσίας".

Τα παιδιά του service μας υποδέχονται χαμογελαστά, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας (μη καπνιζόντων), και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (μαύρα και άσπρα) νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Έχοντας κάνει και τη σχετική μας μελέτη από το site δοκιμάσαμε τα ακόλουθα πιάτα:
Κρεμμυδόπιτα. Καλή ως ποσότητα, συμπαθητική ως γεύση αλλά έχοντας και μπέικον και τυριά έγινε απίστευτα λιπαρή και βαριά (5/10).
Πατάτες σαγανάκι. Η απόλυτη υπερβολή, με μπέικον, τυριά, μανιτάρια, κλπ. Ενώ τα υλικά ένα προς ένα προφανώς και έχουν γεύση, το αποτέλεσμα είναι κάτι το εντελώς αδιάφορο (4/10).
Κοτόπουλο Χιώτικο. Καλό πιάτο, με πολλά κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πολλά και γευστικά μανιτάρια, και γεύση μαστίχας (θα μπορούσε να είναι πιο έντονη) (7/10).
Κεφτεδάκια της Μαμάς. Ένα πολύ καλό πιάτο. Ικανός αριθμός μεγάλων κεφτέδων, ξεροψημένοι απ'έξω, μαλακοί μέσα και μυρωδάτοι (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια.

Γενικά οι γεύσεις ήταν σε κάποια πιάτα ήταν καλές ενώ οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές και γρήγορο. Θεωρώ βέβαια ότι υπάρχει μια υπερβολή στην ευγένεια/οικειότητα. Χαρακτηριστικότερο το γεγονός ότι όταν μας φέρανε το λογαριασμό μαζί με το κέρασμα, ο σερβιτόρος κάθισε από πάνω μας και επέμενε
να το πιούμε (το κέρασμα) εκείνη τη στιγμή, για να χτυπήσει μετά τη κάρτα!

Χώρος:
Καθίσαμε στο εσωτερικό που αποτελείται από 3 μεγάλους χώρους. Τα τραπεζάκια είναι ευρύχωρα, με αρκετό αέρα γύρω τους, και νιώθεις άνετα. Ο διαχωρισμός καπνιζόντων και μη καπνιζόντων πρακτικά ανύπαρκτος, οπότε ανάλογα με τον κόσμο και το ποια aircondition είναι ανοικτά ο καπνός μπορεί να σας ενοχλήσει πολύ ή αντίθετα να μη σας ενοχλήσει καθόλου.
Πάρκινγκ: Σαφώς βρίσκεις σχετικά εύκολα να παρκάρεις.

Τιμές:
Φυσιολογικές. Για 2 ορεκτικά και 2 κυρίως θα είστε πέριξ των 30.
Πρόταση: Κεφτέδες της Μαμάς.
Θα ξαναπάω; Σίγουρα όταν ζεστάνει ο καιρός να δω και την αυλή του.

22 Φεβ 2019

Μετά από πολύ καιρό έκανα μια έξοδο για κρέας και μάλιστα σε κυριλέ ψησταριά στην περιοχή ανάμεσα σε Λαμπρινή και Ριζούπολη, δηλαδή σε περιοχές που πρακτικά δεν είχα ξαναπάει. Το μαγαζί είναι απέναντι από μια σχετικά μεγάλη πλατεία (πλ. Φειδά) και μάλιστα βρήκαμε άνετο πάρκινγκ σχεδόν απέναντι. Η επίσκεψη έγινε μεσημέρι Κυριακής, μετά από σχετική κράτηση.

Τα παιδιά του καταστήματος μας οδήγησαν στο τραπέζι, μας έφεραν άμεσα ψωμί, τα ποτά που παραγγείλαμε, νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Από Ορεκτικά επιλέξαμε
Πατατούλες τηγανητές. Αναμενόμενες.
Μυζηθροπιτάκια με μέλι (6/10). 4 τεμάχια, ικανοποιητικά στη γεύση.
Τυροκαυτερή (7/10). Και καυτερή, και γευστική και καλή ως ποσότητα.
Ψητά λαχανικά (5/10). Αρκετή ψητή ντομάτα (! ), 2 γλυκιές πιπεριές, μελιτζάνα,... Αδιάφορο πιάτο.

Κυρίως
Κοντοσούβλι (7/10). Ικανοποιητικό πιάτο, συνοδεία πατατούλας. Καλή γεύση, μαλακό το κρέας.
Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας (8/10). Καλή μερίδα, γευστικό το κρέας, ζουμερό. Αξιόλογο.
Συκώτι (5/10). Αρκετά στεγνό για τις προτιμήσεις μου.
Παιδάκια (8/10). Πολύ νόστιμα, καλοψημένα, ωραία κομμάτια.

Το κόκκινο κρασάκι ανεκτό.

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν γλυκό βασισμένο σε γιαούρτι και τρίμα μπισκότου (7/10). Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Γενικά οι γεύσεις ήταν καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Επαγγελματίες και φιλικοί όσο πρέπει.

Χώρος:
Όλα αναμενόμενα για οικογενειακή ψησταριά.
Το πάρκινγκ δεν θα σας δυσκολέψει.

Κανονικές.

Πρόταση: Παιδάκια, Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας, κοντοσούβλι, Μυζηθροπιτάκια
Να πάω; Αν είστε από την περιοχή, σίγουρα αξίζει να είναι στις επιλογές σας για απλές περιστάσεις.

22 Φεβ 2019

Άλλη μια επίσκεψη στο Χαλάνδρι εξαιτίας των πολλών καλών κριτικών στο ask4food. Έχοντας αρκετό καιρό να πάω για θαλασσινά αποφάσισα να ξεκινήσω ένα Σάββατο βράδυ (και είμαι τυχερός που δεν ξημέρωσε Κυριακή προσπαθώντας να παρκάρω) μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι.

Τα παιδιά του service μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (εξαιρετικά σαν πιτούλες, συνοδεία από ένα βαζάκι με μεγάλες ελιές), νερό βρύσης (που ανανεώνονταν συνεχώς και χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε) και τον κατάλογο. Δεν έδειξαν να ενοχλούνται για την καθυστερημένη μας άφιξη (30 λεπτά να παρκάρω εγώ και 45 λεπτά το άλλο ζευγάρι).

Από σαλάτα δοκιμάσαμε την Αθηναϊκή (7/10). Καλό πιάτο, σχετικά μεγάλο, με εξαιρετικά φιλετάκια ψαριού, τα διάφορα χορταρικά/μυρωδικά του και τη μαγιονέζα.

Από μεζέδες πήραμε
Μύδια αχνιστα (8/10). Γεμάτο πιάτο, με εξαιρετικό ζουμάκι (ελαφρώς αλμυρούτσικο) το οποίο το στραγγίσαμε.
Γαρίδες Σαγανάκι (8/10). 5 καλές σε μέγεθος γαρίδες (ολόκληρες), γευστικότατες, με εξαιρετική σάλτσα. Έγινε ανάρπαστο.
Θράψαλο τηγανητό (γόνος) (9/10). Καλοτηγανισμένο, χωρίς ίχνος λαδίλας, γευστικότατο, και καλό ως ποσότητα.
Παριανά γαριδοπιτάκια (7/10). 4 καλοτηγανισμένα και αρκετά γευστικά κομμάτια (σαν φλογέρες).
Γαριδοπιπίνι (γαριδάκι) (8/10). Γνωστό πιάτο, σε καλή μερίδα, γαρίδα σε μέγεθος που τρώγεται ευχάριστα και καλοτηγανισμένη.

Από γλυκό πήραμε μια πολύ γευστική πορτοκαλόπιτα συνοδεία μιας μικρής μπάλας παγωτού (βανίλιας) (9/10).

Το λευκό κρασάκι πολύ καλό (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια μαστίχας.

Γενικά οι γεύσεις ήταν πολύ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές, γρήγορο, εξυπηρετικό. Αστοχίες βέβαια υπήρχαν. Η σαλάτα ήρθε 3ο πιάτο στη σειρά, ενώ στα Παριανά είχε κολλήσει σε ένα πιτάκι λίγο χαρτί κουζίνας που είχαν για το στράγγισμα από το λάδι.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι πρακτικά η αυλή μιας μικρής μονοκατοικίας (με θέα ένα στενό δρόμο), με μάλλον αδιάφορη διακόσμηση. Χωρίζεται (με επιτυχία) σε δύο χώρους: καπνιζόντων και μη. Τα τραπέζια μεγάλα, άνετα και με χώρο μεταξύ τους. Η θέρμανση επίσης ήταν ικανοποιητική.
Το πάρκινγκ είναι ΚΟΛΑΣΗ. Ουδέν άλλο σχόλιο χρειάζεται.

Τιμές:
Ελαφρά τσιμπημένες. Ίσως εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι Σάββατο βράδυ, σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Χαλάνδρι, με πιάτα που είναι πολύ ικανοποιητικά στη γεύση και καλά ως μερίδες, το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Για τα ανωτέρω πιάτα 58 ευρώ (με απόδειξη και POS) με την έκπτωση 10% του e-food.
Πρόταση: Γαρίδες σαγανάκι, τηγανητό θράψαλο, μύδια αχνιστά.
Να πάω; Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα

15 Φεβ 2019

Το Χαλάνδρι είναι "φωλιά" των μεζεδοπωλείων και οι επιλογές πολλές. Αν και λίγο εκτός του σκληρού πυρήνα (χωροταξικώς), η Μονοκατοικία είναι μια γνωστή πρόταση, που όμως δεν είχα ποτέ επιλέξει. Οπότε ένα απόγευμα Παρασκευής με ένα φιλικό ζευγάρι, οδηγηθήκαμε στα σκαλιά της.

Τα παιδιά του service μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (εξαιρετικά, συνοδεία από ένα βαζάκι με μικρές ελιές), νερό βρύσης (που ανανεώνονταν συνεχώς και χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε) και τον κατάλογο. Τα πιάτα που επιλέξαμε ήταν:

Από Ορεκτικά
Μανιτάρια πλευρώτους (7/10). Αξιόλογο και ως γεύση και ως ποσότητα.
Πατατού (8/10). Ένα πήλινο με λιωμένη γραβιέρα και μυρωδικά. Καλή γεύση, μέτρια ποσότητα.
Σουτζουκάκια σχάρας (8/10). Πλούσιο πιάτο, με πέντε ωραία κομμάτια, πικάντικα και εύγευστα. Θα το έβαζα στα κυρίως πιάτα.
Πίτα σκεπαστή με 4 τυριά(8/10). Η περιγραφή τα λέει όλα. Περιέχει ακόμα ντοματούλα και πιπεριά Φλωρίνης. Αξίζει να το δοκιμάσεις.
Σταμναγκάθι βραστό (7/10). Για όσους τους αρέσουν τα βραστά λαχανικά είναι μια καλή επιλογή.

Κυρίως
Κοντοσούβλι (9/10). Ένα απολαυστικό πιάτο, μαλακό κρέας και πολύ γευστικό. Ωραία μερίδα με συνοδεία από πατάτες τηγανητές.

Το κόκκινο κρασάκι συμπαθές. Διαθέτουν και μπύρα άνευ αλκοόλ.

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν οινόμελο. Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή και γρήγορη. Επαγγελματίες.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι μια απλή μονοκατοικία που τα δωμάτιά της έχουν γίνει χώροι για να καθίσεις. Τα τραπεζάκια είναι αρκούντως ευρύχωρα, η απόσταση από το διπλανό μικρή αλλά όχι ενοχλητική και η φασαρία από ένα σημείο και μετά μπορεί να γίνει ενοχλητική μεν, ανεκτή δε.
Το πάρκινγκ μπορεί να γίνει δύσκολη υπόθεση (συνήθως γίνεται).

Χώρος ΜΗ Καπνιζόντων: Με το που μπήκαμε στο μαγαζί μια ελαφριά μυρωδιά από τσιγάρο έγινε αντιληπτή. Οι χώροι έχουν χωριστεί σε καπνιζόντων και μη, και πράγματι ο διαχωρισμός τηρείται. Ενώ όση ώρα είμασταν στο μαγαζί ο καπνός δεν ήταν αντιληπτός, φεύγοντας τα ρούχα μας είχαν μια πολύ ελαφρά μυρωδιά καπνού. Γενικά όμως το μαγαζί πέρασε άνετα το σχετικό τέστ τσιγάρου.

Τιμές:
Κανονικές. Για τα ανωτέρω 52 ευρώ (πάντα με απόδειξη). Ίσως θα ήταν πιο λογικό να έπρεπε να πάρουμε άλλο ένα πιάτο, οπότε η τιμή χωρίς ποτά οδηγείται μάλλον 20-24 ευρώ ανά ζευγάρι, που είναι πολύ καλή τιμή.
Πρόταση: Σουτζουκάκια, κοντοσούβλι, πίτα σκεπαστή, πατατού.

04 Φεβ 2019

Μετά από επίπονους ποδαρόδρομους στην Ερμού για ψώνια, ο δρόμος κάποιες φορές μας οδηγεί στην Αιόλου για ξεκούραση και τροφοδοσία. Τι καλύτερο από μια δόση γλυκού, με το άλλοθι της "κούρασης" από το περπάτημα. Μια καλή στάση είναι/ήταν οι lukuμάδες.

Οι λουκουμάδες του στις διάφορες εκδοχές του δύσκολα σε απογοητεύουν. Τους έχω δοκιμάσει με γέμιση κρέμα λεμόνι που είναι απολαυστικοί, με γέμιση πραλίνα που είναι απολαυστικοί και χορταστικοί, με επικάλυψη πραλίνα και μπισκότα ή σκέτο μέλι και είναι πάλι εξαιρετικοί, ενώ και η vegan εκδοχή (έχουν ξεχωριστό κατάλογο) με σιρόπι αγαύης και κανέλα είναι πάρα πολύ καλοί.
Η μερίδα περιλαμβάνει 10 τεμάχια καλού μεγέθους ενώ η γέμιση και η επικάλυψη δεν γίνεται με φειδώ. Οπότε η ποσότητα και η γεύση είναι ατού.

Εξυπηρέτηση:
Το προσωπικό ευγενικό και γρήγορο. Λόγω του κόσμου αν η καθυστέρηση είναι σχετικά μεγάλη σου δίνουν ένα beeper και σε καλούν όταν ετοιμαστεί η παραγγελία. Στα φάουλ της εξυπηρέτησης η τρίχα που "έφαγα" την τελευταία φορά που πήγα, στον πρώτο λουκουμά, στην πρώτη δαγκωνιά. Επειδή δεν είμαι σιχασιάρης συνέχισα αλλά το γεγονός απαράδεκτο. Το δεύτερο φάουλ, είναι ότι στη μερίδα vegan η αγαύη έσταζε, μάλλον "έτρεχε", από το "πιατάκι" που ήταν οι λουκουμάδες, με αποτέλεσμα μέχρι να το καταλάβω να λερώσω το παντελόνι και φυσικά να λερωθεί το τραπεζάκι στο οποίο καθόμασταν.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι ένα μικρός χώρος στην Αιόλου. Έχει 3 τραπεζάκια μέσα και κάποια άβολα ψηλά σκαμπό στη τζαμαρία άμα δε θέλεις να καθίσεις έξω. Γενικά το εσωτερικό δεν διεκδικεί δάφνες. Αν θέλεις να καθίσεις έξω υπάρχουν τα μεγάλα διπλά παγκάκια επί της Αιόλου με τον κόσμο και τα περιστέρια, δίπλα και (από)πάνω σου. Η αλήθεια είναι ότι σε αντίθεση με τους πολλούς που μαγεύονται με την περιοχή εγώ πραγματικά τη θεωρώ από τις πλέον άσχημες (η σύζυγος όμως έχει άλλη γνώμη, οπότε ακολουθώ! ).

Το πάρκινγκ δεν το αναφέρω καν. Μετρό και ηλεκτρικός η μόνη λύση.

Τιμές:
Η vegan εκδοχή με αγαύη και κανέλα 4.2 ενώ η μερίδα με γέμιση κρέμα λεμόνι και επικάλυψη πραλίνας και μπισκότου 5.6.
Να πάω; Ναι, αλλά προσοχή σε κάθε δαγκωνιά.

28 Ιαν 2019

Στο κουτούκι του Κουτρούλη, όπως το ξέρω εγώ, πάω σχεδόν 15 χρόνια (ήμουνα νιος και γέρασα) και το έχω επισκεφθεί σχεδόν όλες τις μέρες αλλά κυρίως βράδια Παρασκευής. Είναι μαγαζί που ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει και είναι ιδανικό για τις κρύες μέρες του χειμώνα. Ξέρεις ότι κάθε πιάτο που θα πάρεις και σου αρέσει, θα είναι και την επόμενη φορά το ίδιο.

Έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα:

Από Ορεκτικά
Πατάτες φούρνου. Και όμως μπορεί να κάνουν τη διαφορά. Πολύ γευστικές.
Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο (10/10). Απλά απολαυστικοί, συνήθως 4 μεγάλα κομμάτια, σε ωραία σάλτσα, παχύρευστη, ιδανική για παρέα με ψωμάκι.
Γαρδουμπάκια (9/10). Ίσως τα καλύτερα που έχω φάει στην Αθήνα, συνήθως 4 κομμάτια (κάποιες άλλες 3), απόλαυση οι βούτες στη σάλτσα του (που μερικές φορές βέβαια είναι υπερβολική)
Σαγανάκι στο φούρνο με κασέρι και τομάτα (8/10). Μεγάλη μερίδα και τρομερά γευστική. Η τομάτα δίνει τον τόνο.
Τυρόπιτα (σαν Σκοπέλου) (8/10). Τεράστιο το μέγεθος, τέλεια γεύση (όσα περνάει ο καιρός την εκτιμώ και περισσότερο).
Ντοματοκεφτέδες (7/10). Η μερίδα τεράστια. 4 πραγματικά τεράστιοι και πολύ νόστιμοι ντοματοκεφτέδες.

Κυρίως
Μπριζολάκια χοιρινά (7/10). Ωραία, συνήθως ζουμερά, μεγάλα κομμάτια χοιρινού, τέλεια ψημένα, με μια διακριτική σος. Τρομερά μαλακά. Συνοδεία τηγανητής πατάτας.
Κοντοσούβλι (8/10). Το κρέας απολαυστικό στη γεύση και απίστευτα μαλακό. Λειώνει στο στόμα. Συνοδεία κρεμμυδιού. Θα μπορούσα η ποσότητα να ήταν περισσότερη.
Μπιφτέκι. Γευστικά καλό και ικανοποιητικό ως μερίδα.
Ψαρονέφρι. Καλοψημένο αλλά ζουμερό, με ντοματούλα από πάνω. Πολύ καλό.
Τηγανιά. Τίποτα το ιδιαίτερο.
Παιδάκια αρνί/κατσίκι. Τραγανά και νόστιμα. Όσοι είναι φίλοι θα τα εκτιμήσουν.
Παιδάκια κοτόπουλο (8/10): Εξαιρετικά κομμάτια, ψημένα πολύ καλά.

Το κρασάκι συμπαθές, αλλά θέλει προσοχή. Λίγο για το κέφι, κατά προτίμηση το λευκό.

Στο τέλος υπάρχει ποικιλία γλυκών (2-3 κανονικά κομμάτια ανά 2 άτομα) από γαλακτομπούρεκο, καρυδόπιτα, κορμό σοκολάτας κλπ ανάλογα τη μέρα, ενώ συνήθως το ψωμάκι στην αρχή είναι ψημένο με αλάτι και λάδι.

Γενικά οι γεύσεις είναι πάρα πολύ καλές, σε μερικά πιάτα κορυφαίες ενώ οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι μεγάλες.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή και γρήγορη. Επαγγελματίες αλλά και όσο πρέπει φιλικοί.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι σε ένα υπόγειο μιας πολυκατοικίας και δύσκολα το βρίσκεις αν δεν το ξέρεις/ψάχνεις. Ο χώρος συμπαθητικός ενώ τα τραπεζάκια είναι πιο άνετα από ότι θα φανταζόταν κάποιος. Το μεγάλο τζάκι δεσπόζει και ζεσταίνει.
Το πάρκινγκ μπορεί να γίνει δύσκολη υπόθεση (συνήθως γίνεται).

Χώρος ΜΗ Καπνιζόντων: Ανύπαρκτος. Είναι μόνο καπνιζόντων. Οπότε αν πάτε νωρίς (κατά τις 8-8.30) και φύγετε αντιστοίχως νωρίς θα γλυτώσετε και τον καπνό και τη βαβούρα. Τις καθημερινές επειδή έχει λιγότερο κόσμο, είναι σαφώς καλύτερα. Παρασκευή και Σάββατο έχει μουσική από 2 ή 3 (ανάλογα) νεαρούς.

Τιμές:
Κανονικές προς χαμηλές. 2 κυρίως, 2 ορεκτικά, 0,5 κιλό κρασί 25-27 ευρώ (πάντα με απόδειξη).
Πρόταση: Μπριζολάκια χοιρινά, λαχανοντολμάδες αυγολέμονο, γαρδουμπάκια, σαγανάκι φούρνου με κασέρι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

21 Ιαν 2019

Είναι μια ταβέρνα που την τιμάω τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο. Ανήμερα Πρωτοχρονιάς και ανήμερα της Ανάστασης. Το χειμώνα ολοκληρώνει την κραιπάλη των γιορτών και το Πάσχα την ξεκινάει.
Σε τέτοιες περιόδους καλό είναι να έχετε κλείσει τραπέζι εκ των προτέρων, ενώ το ίδιο συμβαίνει και μεσημέρια Κυριακής.

Ο κατάλογος μάλλον μεγάλος σε μέγεθος (για ταβέρνα). Αρχικά έρχεται το εμφιαλωμένο νερό (που άλλοτε μας ρωτάνε, άλλοτε όχι), και κατόπιν προχωράμε στην παραγγελία, αφού πρώτα φυσικά φάμε και όλα τα καψαλισμένα ψωμάκια με το αλατάκι και το λαδάκι τους. Πάμε τώρα στη μάσα. Έχω δοκιμάσει:

Από ορεκτικά:

Χόρτα. Μια κανονική μερίδα χωρίς τρομερές συγκινήσεις.
Πατάτες. Καλή μερίδα, συνήθως γευστικές και τραγανές.
Τυροκαυτερή. Πλούσια σε ποσότητα και ήπια πικάντικη. Καλή.
Μανιτάρια πλευρώτους ψητά. Καλή ως μερίδα, αρκετά καλά στη γεύση.
Κολοκυθάκια τηγανητά, λουκάνικο. Διεκπεραιωτικά.

Από μερίδες:
Κοκορέτσι. Μεγάλη μερίδα, αλλά γευστικά δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Μάλλον αρκετά στεγνό για τα γούστα μου.
Ποικιλία Σούβλας (μεγάλη): Και το κοκορέτσι του το είχε, και το κοντοσούβλι του (πάρα πολύ μαλακό και νόστιμο), και το αρνάκι του (το λιγότερο ως ποσότητα, αλλά καλοψημένο) αλλά και το γουρουνόπουλο (πολύ νόστιμο). Η αλήθεια είναι ότι θα περίμενα περισσότερο αρνάκι και λιγότερο κοκορέτσι. Η πιατέλα ξεγελάει λόγω του μεγέθους, αλλά γεμίζει από τις πολλές πατάτες.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα κόκκινο κρασί που είναι μέτριο, ενώ διαθέτουν και μπύρα άνευ αλκοόλ.

Στο τέλος δεν ήρθε κάποιο κέρασμα. Επίσης ΔΕΝ ήρθε απόδειξη.

Γενικά οι γεύσεις του είναι συμπαθητικές και οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo και εξυπηρετικό. Επαγγελματίες

Χώρος:
Όταν μπορείς να κάτσεις στα τραπεζάκια έξω, είναι όμορφα. Πάντα η εξοχή έχει μια ιδιαίτερη αξία για εμάς του αστούς. Στο εσωτερικό ο χώρος είναι μάλλον αδιάφορος αισθητικά, αλλά έχει μια ζεστασιά. Η φασαρία, όταν έχει πολύ κόσμο είναι απίστευτη, όπως και το περιβάλλον όταν καπνίζουν.

Τιμές: Μάλλον τσιμπημένες.

Πρόταση: Κοντοσούβλι, γουρουνόπουλο, τυροκαυτερή.