denvas

Μέλος από: Μαι 2014

20 Μάρ 2017

Ως προγραμματισμό Κυριακής είχα όρεξη να πάω σε κάτι καινούργιο αλλά όχι και σε κάποιο μακρυνό μέρος για φαγητό. Έκανα μια σύντομη αναζήτηση στο ask4food και βουαλά, το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ. Κλείνω μέσω e-table, και 1.30 μεσημέρι κάθομαι στο τραπεζάκι. Σίγουρα ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι είμασταν οι μόνοι μαζί με άλλον έναν κύριο, αλλά καμιά φορά πιο καλή η μοναξιά...

Ο κατάλογος μικρός και σε βοηθάει να επιλέξεις γρήγορα. Βάλαμε 5 πιάτα στη μέση 2 άτομα και δοκιμάσαμε από όλα.

Για σαλάτα Ντάκος. Αντί του ενός μεγάλου ντάκου, ήρθαν 4 μικρότερα ντακάκια. Εμένα με βόλεψαν πολύ, γιατί τα έπιανα με το χέρι και τα έτρωγα λαίμαργα. Η βάση δεν ήταν τόσο σκληρή ώστε να σου βγαίνουν τα δόντια, τα υλικά εύγεστα. Ευχάριστο πιάτο, σαφώς όμως η ποσότητα μικρότερη ενός κανονικού.

Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα. Ένα πιάτο με αρκετή ποσότητα λεπτοκομμένου λουκάνικου με σχετικά λίγη φέτα. Αν και το λουκάνικο ήταν εύγεστο, ως πιάτο μου κάθησε βαρύ. Ίσως να έφταιγε το υπερβολικό λάδι/λίπος που ήταν στο τηγανάκι, που με αποθάρρυνε από το να το θεωρήσω σάλτσα.

Κεφτεδάκια με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού. 5 (αν δεν κάνω λάθος) μεγάλοι κεφτέδες, με ωραία γεύση και υφή. Συνοδευόταν από αδιάφορη σως μουστάρδα/γιαούρτι.

Συκώτι. Ικανοποιητικό. Έχω δοκιμάσει καλύτερα αλλά και χειρότερα. Καλό σαν ποσότητα αλλά σχετικά στεγνό.

Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί. 5 μικρά ρολλάκια, εύγεστα, ταιριαστά με το συνοδευτικό μέλι. Το ρακόμελο που μου είπε η σύζυγος ότι είχαν δεν το κατάλαβα.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που αν μπορεί κάποιος το αποφεύγει..

Στην αρχή ήρθε κουβέρ ψωμί, χωρίς κάποιο άλλο κέρασμα είτε στην αρχή είτε στο τέλος.

Γενικά οι γεύσεις ήταν προς το μέτριο ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: Διεκπεραιωτική.

Περιβάλλον:
Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων?) που είναι μάλλον αδιάφορος. Η μουσική καλή. Τα τραπεζάκια άνετα, τόσο στο μέγεθος όσο και στη μεταξύ τους απόσταση. Καθήσαμε μέχρι 3 παρά τέταρτο. Είχαν έρθει άλλες 3-4 παρέες. Το περίεργο ήταν πως μάλλον όλοι ξέρανε προσωπικά τους ιδιοκτήτες!

Η στάθμευση γενικά είναι δύσκολη.

Κανονικές προς φθηνές.

Πρόταση: Αν μένεις στην περιοχή πας. Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί, κεφτεδάκια.

12 Μάρ 2017

Μεσημέρι Τσικνοπέμπτης και αποφασίζουμε με συναδέλφους να το τσικνίσουμε. Επιλογές στην Καισαριανή υπάρχουν κάμποσες αλλά τελικά επιλέγεται η Λαδόκολλα. Στις 2 φτάνω στο καστάστημα (ήδη από τη 1 η παρέα μου). Είσοδος από την Ούλωφ Πάλμε, τα πρώτα τραπεζάκια άδεια στο βάθος γεμάτα (στις 3.15 που φύγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο). Μια αμφιβολία την είχα διαβάζοντας και τις κριτικές στο site οπότε κάθομαι στο τραπέζι όπου ήδη έχει έρθει η παραγγελία χωρίς να ξέρω τι να περιμένω.

Μπροστά μου βλέπω παιδάκια, που έχουν έρθει αρκετή ώρα πριν. Ομολογώ ότι όσα έφαγα δεν με απογοήτευσαν, παρότι δεν είμαι και φαν αυτού του κρέατος. Οι πατατούλες τηγανισμένες ωραία, τρώγονταν ευχάριστα.
Ένα τυρί σαγανάκι που ήρθε, ήταν εύγεστο σε μεγάλη μερίδα. Το ίδιο και ένα λουκάνικο, που συνοδευόταν και αυτό με πατατούλες.

Κρασάκι χύμα, ήπια 2 ποτηράκια, αποδεκτό, χωρίς παρενέργειες (δεν ήπια βέβαια και ποσότητα).

Απόδειξη ήρθε κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Από την ώρα που πήγα, τα πράγματα κύλισαν άψογα και γρήγορα. Το μαγαζί έχει την ιδιαιτερότητα ότι δεν φέρνει πιάτα. Τα φαγητά καταφθάνουν σε λαδόκολλα, ενώ μπροστά του ο καθένας έχει κάτι σαν πλαστικό σουβέρ (τουλάχιστον μαχαιροπήρουνα έρχονται κανονικά). Δεν βλέπω αυτό να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τον πελάτη, υποθέτω όμως ότι έχει για το μαγαζί που γλυτώνει μεγάλο κομμάτι του πλυσίματος.

Χώρος: Το μαγαζί δεν το λες μεγάλο αλλά ούτε και μικρό. Τα τραπεζάκια μεγάλα αλλά πυκνά. Το καθ'αυτό κτίριο μικρό, αλλά ο χώρος μεγαλώνει με την "αυλή" που έχει, καθώς ο χώρος απο πάνω ήταν κλειστός με τέντα (σε κάποια στιγμή, έπεφταν πολλά νερά στην τέντα και δοθέντος ότι το μαγαζί/μονοκατοικία είναι ισόγειο και ότι είχε ήλιο, μάλλον θα ερχότανε από διπλανή πολυκατοικία! ). Γενικά από τα πιο αδιάφορα μαγαζιά ως προς το χώρο που έχω πάει. Οι ηλικίες μικρές, και εμείς από 40-48 όλοι αυξάναμε το μέσο όρο.

Ως προς τη στάθμευση μάλλον βρίσκεις εύκολα πέριξ της Ο. Πάλμε.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Δεν υπάρχει διαχωρισμός. Πάντως παρότι είχε κόσμο δεν ενοχλήθηκα.

Τιμές: Προς το φθηνό.

Πρόταση: Από τα μαγαζιά που εάν μένεις μακρυά δεν έχεις κανένα λόγο για να πας, αλλά εάν μένεις κοντά, τότε αραιά και που, ανάλογα και με τα κέφια, μπαίνεις.

13 Φεβ 2017

Μετά από μια επίσκεψη/ξενάγηση σε μια έκθεση του βυζαντινού μουσείου, αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά και σίγουρα (ότι θα βρούμε σχετικά σύντομα τραπέζι). Όντως το TGI Fridays δεν μας απογοήτευσε και εντός 5 λεπτών είμασταν καθισμένοι σε ένα τραπέζι. Η αλήθεια είναι ότι έχοντας πάει πολλές φορές στα αρκετά μαγαζιά της αλυσίδας δεν είναι μέσα στις επιλογές μου αλλά ας όψεται η σύζυγος που επέμενε.

Ο κατάλογος είναι ο γνωστός μεγάλος, όπου για κάποιο λόγο τα Jack Daniels πιάτα θεωρούνται ιδιαίτερα (εμένα δεν μου αρέσουν) και για αυτό πανάκριβα. Οδηγηθήκαμε σε 2 ασφαλείς επιλογές.
Η πρώτη ήταν το cheeseburger με μανιτάρια και μπέικον (ακριβώς έτσι το είπα, και η κοπέλα που πήρε την παραγγελία προβληματίστηκε, οπότε με ρώτησε εάν εννοώ το bacon & mushrooms cheeseburger). Το ψωμάκι του burger όντως εξαιρετικό, οι πατάτες άπαιχτες προτηγανισμένες σταθερά χαμηλής γεύσης και ποιότητας όπως τις θυμόμουνα πάντα (θετικό πάντως ότι ήταν ανάλατες, ώστε ο καθείς να βάλει όσο θέλει ο ίδιος). Το κρέας, μία απλή, σχετικά γευστική μερίδα, που θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά μικρή για τα περίπου 9.5 ευρώ που κοστίζει. Το μπέικον μάλλον παραψημένο, αλλά σε αποδεκτά πλαίσια.
Η δεύτερη ήταν ένα bourito κοτόπουλο. Ένα μεγάλο κομμάτι, στεγνό, χωρίς καμιά γευστική σπιρτάδα, συνοδευόμενο από νατσος (τα γνωστά ψιλο-άγευστα) συνοδεία σος.

Θετικό το refill στα αναψυκτικά (πλήν coca cola zero που έρχεται στο μικρό μπουκαλάκι).

Χώρος. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Εγώ πιστεύω ότι για φαγητό ο χώρος είναι τρομερά σκοτεινός, ελαφρώς ψυχοπλακωτικός. Τα τραπεζάκια γενικά έχουν το χώρο τους ενώ ανάλογα σε αυτό που θα σε βάλουν μπορεί να είναι υπερβολικά άνετο για 3 πιάτα ή απλά ικανοποιητικό.

Εξυπηρέτηση. Η γνωστή γρήγορη των Fridays. Ο σερβιτόρος περιμένει, για κάποιο λόγο, ότι θα θυμόμαστε το όνομά του και μας το λέει κάθε φορά. Ευτυχώς δεν είχαμε happening γενεθλίων. Όταν μας έδειξαν το τραπέζι η καρέκλα την οποία μου έδειξαν να καθήσω είχε κάτι σαν μια στάλα νερό πάνω. Την είδε ο σερβιτόρος, την είδα και εγώ, κάναμε και οι δύο τα κορόιδα (που να καθαρίζει αυτός, που να ρισκάρω εγώ αντί για νερό να είναι κάτι άλλο, π. χ. κρασί, αναψυκτικό.. ) και κάθισα σε άλλη καρέκλα. Ελπίζω ο επόμενος πελάτης να ήταν το ίδιο παρατηρητικός ή να το σκουπίσανε.

Στάθμευση. Tragic

Χώρος Μη Καπνιζόντων. Και εκεί που το κατάστημα χάνει γενικώς πόντους από παντού, έρχεται αυτό το non-smoking περιβάλλον και το κρατάει στο παιχνίδι.

Πρόταση: Προσανατολιστείτε στις μαργαρίτες και τα γλυκά!

12 Φεβ 2017

Μετά το οριστικό κλείσιμο ενός γνωστού μεξικάνικου εστιατορίου στο Χαλάνδρι που ήταν στέκι μου για χρόνια (και το οποίο έκλεισε δικαίως γιατί η ποιότητα ειχε πέσει τραγικά) ψάχνω εναγωνίως το νέο μου "καλύτερο" μεξικάνικο. Μία από τις επιλογές ειναι και το Aztec. Ενώ είχε όλα τα φόντα να με κερδίσει ολοκλρωτικά τελικά έγινε Ιανός, και κατάφερε τη μια να με ενθουσιάσει την επόμενη να με απογοητεύσει. Οπότε θα προσπαθήσω να συμπεριλάβω και τις 2 εμπειρίες μου.

Και τις 2 φορές η κράτηση ήταν για τραπέζι μη καπνιζόντων. Ο χώρος είναι ο εξωτερικός (βεράντα/μπαλκόνι) ενώ ο εσωτερικός είναι για τους καπνίζοντες. Ανάποδο μου φαίνεται αλλά έτσι είναι. Σε κάθε περίπτωση δεν οσμιστήκαμε ίχνος καπνού.

Ο κατάλογος περιέχει μια μάλλον μικρή ποικιλία από πιάτα πιάτα, σε μάλλον ακριβές τιμές. Τα πιάτα που έχουμε δοκιμάσει είναι:
Ορεκτικά:
Φλάουτας: 3 κομμάτια τηγανιτής τορτίγιας με τυρί και χοιρινό. Αρκετά εύγευστο.
Νάτσος Αztec: Καλή μερίδα, πολύ γευστική, ίσως το καλύτερο από όσο πιάτα δοκίμασα.
Κεσαντίγιας με Πικαντίγιο (κιμάς με μυρωδικά). Μια μέτρια σε μέγεθος μερίδα, αρκετά όμως γευστική.

Κυρίως:
Μπουρίτος με χοιρινό. Μια κανονική μερίδα, γευστικά ικανοποιητική.
Φαχίτας με λαχανικά. 3 πιτούλες, που τις γεμίζεις με λαχανικά. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά αποδεκτό.
Ένα combo πιάτο για 2, από Τοστάδα και μπουρίτος, με γέμιση κοκκινιστό κοτόπουλο. Η μερίδα μεγάλη. Το πρόβλημα όμως ήταν το κοτόπουλο. Βάζοντας στο στόμα την πρώτη μπουκιά μια γνώριμη γεύση μου ήρθε στο μυαλό. Μάλλον το μαντέψατε. Το κοκκινιστό κοτόπουλο που όλοι αγαπήσαμε από τη μαμά μας, από το/τη σύζυγό μας ή από μια καλή ταβέρνα με μαγειρευτό. Έκανα να πάρω και λίγες χυλοπίτες ή λίγα μακαρόνια, αλλά ξύπνησα... Μεξικάνικο? Sorry, αλλά το πιάτο ήταν γεύση παροδοσιακού κοκκινιστού κοτόπουλου με μεξικάνικο περιτύλιγμα. Τώρα θα πεις, αφού το έγραφε ο κατάλογος, εσύ γιατί πίστεψες ότι το κοκκινιστό σημαίνει κάποια κόκκινη μεξικάνικη σάλτσα. Και δεν ήξερες, δε ρώταγες;

Από ποτά ήπιαμε μαργαρίτες. Φράουλα. Απλά καλή, διεκπεραιωτική. Στα περίεργα ότι δεν έχει μισό λίτρο, αλλά ή ποτήρι ή ένα λίτρο.

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα και δέχεται και κάρτες.

Εξυπηρέτηση:
Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε τη δεύτερη φορά, ευγενική και αρκετά ευχάριστη. Ο ιδιοκτήτης που μας είχε αναλάβει την πρώτη φορά, τυπικός. Ενώ την πρώτη φορά υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη των πρώτων πιάτων (15-20 λεπτά), τη δεύτερη το ρεκόρ ξεπεράστηκε. Περίπου 30 λεπτά για την παραγγελία, και άλλα 30 λεπτά για τα 2 ορεκτικά.
Επιπλέον, θα πρέπει να πω ότι όλες τις φορές που έχω βγει για φαγητό συμβαίνουν 2 πράγματα. Είτε έρχεται κουβέρ χωρίς να ρωτήσουν, είτε ρωτάνε εάν θέλουμε. Πρώτη φορά όμως ούτε ήρθαν νάτσος με πικάντικη σως αλλά ούτε μας ρώτησαν αν θέλουμε. Σε όσα μεξικάνικα έχω πάει, ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο. Η αλήθεια είναι ότι δεν πίστευα ότι δεν θα φέρουν αλλά την πάτησα.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία. Και τις 2 φορές πήγα χειμώνα και κάθησα στη βεράντα/μπαλκόνι. Τα τραπεζάκια άνετα/μεγάλα. Οι καρέκλες βολικές. Την πρώτη φορά είμασταν δεξιά από την είσοδο. Η τζαμαρία και το ξύλο έδιναν έναν τόνο στο χώρο, και τον έκαναν ζεστό ενώ η θέρμανση ήταν ικανοποιητική. Έβλεπες τόσο την πλατεία όσο και τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος. Τη δεύτερη φορά, το τραπέζι μας ήταν από την είσοδο δεξιά και στο βάθος. Αυτή τη φορά όμως αντί για ξύλο και τζαμαρία, υπήρχε τοίχος από τη μια μεριά, τοίχος από την αλλη, τέντα στο πάνω μέρος, και τέντα πλαστική αντί για τζαμαρία στο έξωτερικό σημείο της βεράντας. Στο σημείο που η πλαστική τέντα ενώνονταν στο πρεβάζι του μπαλκονιού έμπαινε ένα δροσερό αεράκι, που ήταν ότι έπρεπε εκείνη την πολύ κρύα βραδυά. Εάν πήγαινες την καρέκλα σου πιο μέσα για να μη χτυπάει στο στήθος το αεράκι, σε φύσαγε το άλλο αεράκι, το ζεστό από το επαγγελματικό air-condition που ήταν απέναντί μου, που μας συνόδευσε όλη τη βραδυά με το γλυκό του θόρυβο. Φυσικά στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπήρχε μουσική γιατί το ηχείο του χώρου δεν δούλευε (ή δεν ήταν ανοικτό).

Ως προς τη στάθμευση για να είμαι ειλικρινής, δύσκολα να έβρισκα κάτι πιο εύκολο. Σχεδόν έξω από το κατάστημα είχε θέση και τις 2 φορές.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Υπάρχει διαχωρισμός. Οι μη καπνίζοντες έξω και οι καπνίζοντες μέσα.

Τιμές: Χωρίς ποτό, για 2 κύρια και ένα ορεκτικό υπολογίστε 40 ευρώ. Όχι ακριβό για mex-tex, ακριβό όμως για ότι έφαγα.

Πρόταση:.....

22 Ιαν 2017

Στο be twins είχα καθήσει για καφέ αλλά ποτέ για φαγητό. Έχοντας δει όμως ότι είχε καρμπονάρα, ήταν ζήτημα συγκυρίας το πότε θα ενέδιδα. Όντως λοιπόν μαζί με κάτι ψώνια των εκπτώσεων είπα να φάμε στο μαγαζί.

Στην υποδοχή υπήρχε μια όμορφη κοπελίτσα που μας έβαλε σε ένα τραπεζάκι σχετικά μικρό (υπήρχαν και άλλα μεγαλύτερα, άδεια). Να κάνω μια παρατήρηση/ερώτηση που δεν αφορά μόνο αυτό το κατάστημα στο Mall. Γιατί θα πρέπει οι κοπέλες στην κάθε υποδοχή να ντύνονται εξεζητημένα; Μέρα μεσημέρι, δεν υπάρχει λόγος να είναι ντυμένες σαν να είναι υποδοχή σε μπαρ/κλαμπ βραδινής διασκέδασης. Ας έχουν ένα πιο κάζουαλ προφίλ. Τέλος πάντων, προσωπικές απόψεις, ίσως και να παραμεγάλωσα.

Μας ρώτησαν για κουβέρ (2 μεγαλούτσικα ψωμάκια, με σως "διακριτικού" τζατζικιού και με ψιλοκομμένες ελίτσες) και για το νερό.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα (ρυζότο, μακαρόνια, burger, κρεατικά, σαλάτες, ορεκτικά), σε μάλλον ακριβούτσικες τιμές (γενικά στο mall τον τελευταίο καιρό οι τιμές ανέβηκαν σε σχεδόν όλα τα καταστήματα καφέ και φαγητού). Η παραγγελία περιλάμβανε 2 πιάτα:

Σπαγγέτι Καρμπονάρα. Ως μερίδα πλούσια σε ποσότητα, σε συνοδεία τυριού. Ως γεύση θα έλεγα ότι είναι μια καλή πρόταση ακόμα και σε σχέση με κάποια ιταλικά. Τα μακαρόνια είχαν ίσως βράσει λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον είχαν "ρουφήξει" από τη σάλτσα και είχαν πάρει από το μπέικον, οπότε ήταν εύγεστα. Το μπέικον θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αυτό που σίγουρα θα ανέβαζε τη βαθμολογία θα ήταν ο περιορισμός του βουτύρου. Καιρό είχα να φάω μακαρόνια με τόοοοοοσο βούτυρο. Ειλικρινά, με κρέμα γάλακτος και μπέικον ποιος ο λόγος να βάζεις τοσο βούτυρο; Η βελτίωση της γεύσης ελάχιστη, το βάρος στο στομάχι μέγιστο.

Burger κοτόπουλο η σύζυγος. Μεγάλη μερίδα, με πατατούλες τηγανητές και συνοδεία σως. Το κρέας γευστικό.

Ήπιαμε 2 zero (250 ml) προς 3.6 έκαστη(! ).

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα και πληρώσαμε με κάρτα.

Εξυπηρέτηση:
Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ευγενικός και γρήγορος. Μας εξήγησε τι δεν έχει το μενού και προχωρήσαμε στην παραγγελία. Υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη των πιάτων (για να ψηθεί καλά το κοτόπουλο όπως μας ενημέρωσαν).

Χώρος: Συμπαθητικός, με το μπαρ να δεσπόζει. Οι καρέκλες και τραπεζάκια θα μπορούσαν να είναι ποιο άνετα.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Δεν υπήρξε ίχνος καπνού

Τιμές: Για "όλα" τα ανωτέρω 28,3 ευρώ. Αν έπαιρνα και ορεκτικό/σαλάτα θα φτάναμε σχεδόν 40. Μάλλον τσιμπημένη τιμή.

16 Ιαν 2017

Αν και κάτοικος Κυψέλης, εδώ και πάρα πολλά χρόνια όλες οι έξοδοι για φαγητό γίνονται μακρυά από αυτή. Ψάχνοντας για κάτι καινούργιο και διαβάζοντας τις κριτικές των φίλων έπεσα πάνω στην Κυβέλη. Την πλατεία του Αγ. Γεωργίου την ήξερα από παιδί, αλλά ποτέ στο μυαλό μου δεν την είχα συνδυάσει με έξοδο, εκτός φυσικά από τα σουβλάκια στον θρυλικό Διόνυσο. Οπότε ένα βράδυ Παρασκευής κατηφόρησα προς το μαγαζί.

Με υποδέχτηκαν ευγενικότατοι νεαροί και μάλλον και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης (όλοι, και οι 5, άνδρες!!! ). Η κράτηση είχε γίνει μέσω e-table, είχα ζητήσει εάν γίνεται τραπέζι ΜΗ καπνιζόντων, και τοποθετηθήκαμε σε μια άκρη με την υπόσχεση ότι θα γίνει προσπάθεια δίπλα μας να καθήσουν μη καπνίζοντες.

Αρχικά ήρθε λίγο ψωμί, τρεις (3) ελίτσες και κάτι σαν πάστα ντομάτας (επίσης ελάχιστο), καθώς και 2 σφηνάκια τσίπουρο. Το ψωμί ανανεώθηκε χωρίς επιπλέον χρέωση. Νερό δροσερό ήρθε σε κανάτα.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα, σε μάλλον λογικότατες τιμές. Η παραγγελία περιλάμβανε:
Μανιτάρια με σως ροκφόρ. Τα μανιτάρια ωραία μεγάλα κομμάτια, και η σάλτσα γευστική. Η ένταση είναι ως προς την ποσότητα της σάλσας. Το πιάτο ήρθε σε πήλινο, με την σάλτσα σχεδόν να ξεχειλίζει. Θα μπορούσε να είναι αρκετά λιγότερη η ποσότητά της, και ίσως ελαφρώς πιο "δεμένη". Μεγάλη μερίδα.
Φρουτάλια. Ουσιαστικά μιλάμε για ομελέτα, με αυγό, πατάτες τηγανητές, λουκάνικο, μυζήθρα. Γευστικότατη. Μεγάλη μερίδα.

Κεμπαπάκια κοτόπουλο. 4 μετρίου μεγέθους κεμπάπ, συνοδεία από 2 πίτες και την αντίστοιχη σως γιαουρτιού. Αρκετά φευστικά. Τρωγόντουσαν ευχάριστα.
Χοιρινή σπαλοπριζόλα. Μια μεγάλη χοιρινή, συνοδεία τηγανητής πατάτας. Καλοψημένη, μαλακή και χωρίς πολύ λιπάκι. Τώρα εγώ θα την προτιμούσα πιο "παχιά", αλλά και έτσι ήταν γευστική.
Τηγανιά κοτόπουλο. Το "αδύνατο" πιάτο, καθώς η μερίδα ήταν μικρή, και άλλα κομμάτια ήταν σχετικά σκληρά ενώ άλλα μαλακά.

Επίσης ήπιαμε μισό λίτρο ημίγλυκο, πάρα πολύ γευστικό.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service αρκετά ευγενικά. Μικρό πρόβλημα είχε η ροή των πιάτων, όπου τα μανιτάρια (ορεκτικό) δεν ήρθαν με την Φρουτάλια, αλλά αργότερα μαζί με τα κυρίως πιάτα.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία και οι τζαμαρίες που έχει δίνουν και φως και αέρα στο μάτι (βοηθάει και ότι είναι ψηλοτάβανο). Τα τραπεζάκια όχι ιδιαίτερα μεγάλα, απλά ικανοποιητικά, με συμπαθητικό χώρο ανάμεσά τους, που χωρίς να ειναι μεγάλος, δεν σε ζορίζει. Το χρώμα στους τοίχους ζεστό, ο διάκοσμος απλός. Η μουσική ιδιαίτερη, έντεχνη θα έλεγα, όπου το πιο λαικό που άκουσα ήταν της Κούκα ("Δεν υπάρχουν άγγελοι"). Άρα από μουσική στο διάστημα 9 με 10.30 παίρνει άριστα. Από 10.30 και μετά τα λαικά έγιναν λίγο πιο "original" αλλά τότε εγώ έφυγα! Ηλικιακά στεγάζει όλο το εύρος.

Για τη στάθμευση υπάρχει μια δυσκολία. Αν είσαι από την περιοχή θα βρεις γρήγορα την άκρη. Αν όχι ίσως προβληματιστής.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Ο χώρος είνα σαφώς καπνιζόντων. Παρότι έγινε προσπάθεια (;) να μην υπάρχουν γύρω μας καπνίζοντες, όντως το ακριβως δίπλα μας ήταν smoke free, το πίσω μας smoke full, ενώ το ακριβώς διαγώνιο (1 μέτρο από το δικό μας) full του καρέ στο τσιγάρο, στο οποίο καθόταν και ο ιδιοκτήτης και ο οποίος κάπνιζε μαζί τους! Το μαγαζί σίγουρα δεν είναι τεκές, αλλά για όποιον σέβεται τον εαυτό του και βάζει πάνω από όλα την υγεία του, η επιλογή της Κυβέλης γίνεται δύσκολη το χειμώνα.

Τιμές:
Για "όλα" τα ανωτέρω 36,3 ευρώ. Λογική τιμή, αν σκεφτώ ότι πήρα 5 πιάτα ("φοβήθηκα" - κακώς - ότι οι μερίδες θα ήταν μικρές) αντί για 4.

Καλή περίπτωση για ανάλαφρες καταστάσεις για καπνίζοντες. Πρόταση: Φρουτάλια, κεμπαπάκια κοτόπουλο.

11 Ιαν 2017

Στο La Pasteria πηγαίνω χρόνια θεωρώντας ότι διαθέτει την καλύτερη carbonara της Αθήνας (τουλάχιστον για τα χρήματα που δίνω εγώ), και είμαι σχετικά τακτικός (2-3 φορές το χρόνο) στο κατάστημα της Αγίας Παρασκευής.

Θα αναφερθώ στην τελευταία εμπειρία μου, που συνοψίζει όμως την γνώμη που είχα αρχίσει να δημιουργώ το τελευταίο διάστημα για το συγκεκριμένο κατάστημα της αλυσίδας.

Αρχικά να πω ότι είμασταν μια παρέα 4 ατόμων που πήρε:

Μανιτάρια με κρέμα γάλακτος. Γενικά ως πιάτο θεωρώ ότι είναι κορυφαίο. Όμως στο συγκεκριμένο κατάστημα υπάρχει πρόβλημα. Τα μανιτάρια δεν ήταν η γνωστή ποικιλία μανιταριών που έχει και μεγάλα ωραία κομμάτια, αλλά ήταν όλα τόσο ψιλοκομμένα που θύμιζαν φέτες από μανιτάρια κονσέρβας. Η σάλτσα νερουλή όσο δεν γίνεται. Καμία σχέση με τη "δεμένη", γευστικότατη σάλτσα σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Σε σχετική παρατήρηση που κάναμε (μετά από ερώτηση που μας έγινε), μας ενημέρωσαν ότι έφταιγε το γεγονός ότι τα μανιτάρια που τους φέρανε ήταν πολύ μικρά. Θεωρώ βέβαια ότι εφόσον τα μανιτάρια δεν είχαν τις σωστές "προδιαγραφές" δεν έπρεπε να τα παραλάβουν. Θα ήταν καλύτερα να ενημερώσουν ότι το πιάτο για εκείνη τη μέρα δεν προσφέρεται, παρά να φέρουν τη συγκεκριμένη version.

Από κυρίως:
Carbonara. Με αλεύρι ολικής (+1 ευρώ περίπου, οδηγώντας την τελική της τιμή στα 14 ευρώ περίπου). Ως μερίδα μέτρια (πολύ μικρότερη από άλλα καταστήματα της αλυσίδας) και ως γεύση απλά καλή. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μικρή θα ήταν η "μικρή" μερίδα που έχει το κατάστημα.

Ραβιόλια αλά φιορεντίνα (3 μερίδες). Κάθε μερίδα είχε 12 ραβιόλια, γεμάτα με ρικότα, τρούφα, σπανάκι και σως από κρέμα γάλακτος. Δεν ενθουσίασε κανέναν (θέλει προσπάθεια). Μάλιστα στον ένα φίλο 2 ραβιόλια ήταν "κενά", δεν είχαν γέμιση!!!

1 λίτρο σανκρία. Γευστικά απλά ικανοποιητική και σχετικά ακριβή.

Το εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια του κουβέρ σε ρωτάνε πριν τα φέρουν.

Στο τέλος αν και δεν έχει κάποιο κέρασμα (πλέον), σε εμάς φέρανε ένα καραφάκι με το ποτό που δίνουν ως κέρασμα στο τέλος.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service, πολύ γρήγορα και εξυπηρετικά. Και ενήμερα για τα πιάτα, και ευδιάθετα, και συντηρούσαν συνέχεια αναμένο το τζάκι. Υπήρξε πρόβλημα όμως στη ροή των πιάτων, όπου το ορεκτικό ήρθε (αρκετά) μετά τα κύρια πιάτα.

Χώρος:
Ο χώρος κινείται στο γνωστό μοτίβο της αλυσίδας. Το καλοκαίρι έχει τραπέζια στη βεράντα, ενώ το χειμώνα ο εσωτερικός (δίχωρος - πάνω/κάτω) είναι άνετος. Το ψηλοτάβανο της μονοκατοικίας δίνει ένα "αέρα" στο χώρο, ενώ το τζάκι στον όροφο τον ομορφαίνει αρκετά. Τα τραπέζια είναι μεγάλα, άνετα και με απόσταση από τα γειτονικά.

Για τη στάθμευση υπάρχει μια δυσκολία αλλά όχι σε σημείο λιποθυμίας από τη σύγχυση.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Ο πάνω όροφος ήταν μη καπνιζόντων και τηρήθηκε (άλλες φορές μας είχαν βάλει στον κάτω). Γενικά όμως η λογική λέει ότι η καπνίζοντες πάνε πάνω.

Τιμές:
Για "όλα" τα ανωτέρω πάνω από 80 ευρώ. Sorry αλλά δεν θα μπορέσω ξανά.

Γενικά είναι μεγάλη αστοχία για μια αλυσίδα να μην διατηρεί ίδιο επίπεδο ποιότητας και γεύσης σε όλα τα καταστηματά της. Η αστοχία σε ένα παρασύρει όλη την αλυσίδα.

08 Ιαν 2017

Είμαι πλέον ένας τακτικός θαμώνας του καταστήματος. Μεγάλο ατού το γεγονός ότι πρακτικά δεν χρειάζεται να κλείσετε, αφού πάντα θα βρείτε να καθήσετε. Τραπεζάκια υπάρχουν και έξω σε μια αυλή που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (σαν πεζοδρόμιο) αλλά και μέσα σε έναν επίσης αδιάφορο χώρο (και το χειμώνα ειδικά έχει και αρκετό κρύο).

Τι έχω δοκιμάσει:

Σαλάτη βραστή, που είχε χόρτα, πατζάρια, κολοκυθάκι, μπρόκολο (ενίοτε και φασολάκι) σε καλή ποσότητα.
Χόρτα, μια ωραία και μεγάλη μερίδα.
Πατάτες τηγανιτές, χειροποίητες, μεγάλη μερίδα, γευστικότατες.
Καλαμαράκια τηγανητά, μαλακά, γευστικά και καθόλου λαδίλα. Ίσως τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει (8/5)

Μαρίδα, επίσης καλομαγειρεμένη, τραγανή όσο πρέπει, και σχετικά μεγάλη.
Γαύρος. Καλοτηγανισμένος και τραγανός, νόστιμος και ελαφτύς, σε μεγάλη μερίδα, ένα πιάτο must (6/5).

Γαρίδες σαγανάκι, με 6-7 μεγάλες αποφλοιωμένες γαρίδες και ωραία σάλτσα για βούτα.
Γαριδάκι, τραγανό, νόστιμο σε μεγάλη ποσότητα.
Μύδια αχνιστά, με εύγευστα μύδια και απολαυστικότατη σάλτσα.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Η σκορδαλιά έρχεται σε δύο εκδοχές. Στη μία της εκδοχή υπάρχει με καρύδι, το οποίο το οποίο είναι ψιλοτριμμένο και δίνει ένα ξεχωριστό τόνο στο πιάτο. Στην άλλη έρχεται η παραδοσιακή εξαιρετική σκορδαλιά (την οποία και προτιμώ). Το ψάρι έρχεται τηγανισμένο χωρίς κουρκούτι, πάντα σε μεγάλη ποσότητα και σε γεύση που κυμαίνεται από μέτρια έως άριστα ανάλογα την ημέρα.

Για ποτό, κυρίως χύμα ουζάκι, σαν γεύση όπως τα περισσότερα τυποποιημένα και χωρίς παρενέργειες το επόμενο πρωί. Και το χύμα κρασάκι βέβαια είναι ανεκτό.

Οι μερίδες σαν μέγεθος είναι κανονικές προς μεγάλες και οι τιμές πολύ καλές.
Νερό φέρνουν σε κανάτα (μερικές φορές μυρίζει). Για κέρασμα καρπούζι το καλοκαίρι (που ήταν και καλό) και χαλβά/γιαούρτι με μέλι το Νοέμβριο.

Εξυπηρέτηση:
Γρήγοροι, ευγενικοί με σωστή σειρά πιάτων στο σερβίρισμα. Η οικογένεια που το δουλεύει, κάνει τα πάντα σωστά. Πρόβλημα υπάρχει μόνο εάν το μαγαζί είναι γεμάτο άνω του 50% (σπάνια μου έχει τύχει). Τότε η καθυστέρηση είναι αρκετή.

Πάρκινγκ μάλλον εύκολο. Συνήθως έξω από το κατάστημα.

Χώρος Μη Καπνιζόντων. Τελευταία υπάρχει πρόβλημα με το κάπνισμα. Το μαγαζί έχει γίνει μάλλον καπνιζόντων. Οπότε εάν καθήσετε μέσα και έχει κόσμο, θα φύγετε με καπνίλα (φυσικά δεν είναι τεκές όπως άλλα μαγαζιά, αλλά.... ). Οπότε, παρότι έχει πολύ καλό φαγητό, λόγω του καπνού μάλλον θα φύγει από τις επιλογές μου.

Τιμές:
Σε σχέση με τη ποσότητα και κυρίως τη γεύση πολύ καλές,

Πολύ καλή επιλογή για κάτι απλό. Πρόταση πατάτες τηγανιτές, σαλάτα βραστών λαχανικών, καλαμαράκια, γαύρος, μύδια αχνιστά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

03 Ιαν 2017

Ως λάτρης της carbonara και βλέποντας μια νέα άφιξη σε ένα μέρος που ούτως ή άλλως συχνάζω, πρέπει να ήμουν από τους πρώτους που το επισκέφτηκα. Φυσικά και το 50% έκπτωση από το e-table έπαιξε το ρόλο του.

Οπότε μια βροχερή μέρα του φθινοπώρου, έφτασα στο μαγαζί. Το πάρκινγκ ποτέ δεν αποτέλεσε για μένα πρόβλημα στην περιοχή ίσως γιατί πάω σχετικά νωρίς (πριν τις 9.30). Το περιβάλλον είναι σχετικά μοντέρνο και σε προδιαθέτει θετικά, κάτι που το βοηθάει και ο ψηλοτάβανος χώρος και η ανοιχτή κουζίνα. Το τραπεζάκι μας ήταν σχετικά κεντρικό, αλλά άνετο ως προς τα γύρω του τραπέζια. Βέβαια το ένα ποδαράκι δεν ακούμπαγε καλά και το τραπέζι κουνιόταν λίγο, αλλά το πρόβλημα δεν ήταν ενοχλητικό. Αντιθέτως στο διπλανό τραπέζι, το πρόβλημα δεν λύθηκε όσα χαρτάκια και εάν έβαλαν, οπότε οι άνθρωποι άλλαξαν τραπέζι. Φυσικά σε αυτό μετά κάθησε άλλο ζευγάρι, που είχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά τι να κάνουμε, κάποιος μένει με το μουτζούρη. Ως προς το κάπνισμα όσο καθήσαμε δεν είδαμε κάποιον να καπνίζει.

Ως προς τα φαγητά τώρα, επειδή έχει περάσει καιρός θυμάμαι τα 2 από τα 3. Η σαλάτα του Καίσαρα τεράστια σε μέγεθος, αρκετά πλούσια σε υλικά, και τυρί με... τη σέσουλα από πάνω. Όταν την είδα δαγκώθηκα, γιατί μου θύμισε κάτι ιταλικά της επαρχίας που έχουν μεγάλες ποσότητες (στην υπερβολή) αλλά από γεύση κινούνται στο μέτριο. Δυστυχώς έπεσα μέσα.

Ως προς την καρμπονάρα τώρα θα έλεγα ότι ήταν μια απογοήτευση. Όχι επειδή ήταν κακή αλλά επειδη ήταν ένα τρομερά μέτριο πιάτο. Το μακαρόνι δεν είχε δέσει με την σάλτσα και ούτε είχε πάρει γεύση από το μπέικον.

Ίσως αν ήμουν από την περιοχή να ήταν μια επιλογή που αραιά και που θα με κέρδιζε (με το 50% έκπτωση πάντα). Αλλά όχι για να πάω από το κέντρο της Αθήνας .

08 Αυγ 2016

Όντως θαμώνας εδώ και κάποιο καιρό της "ψησταριάς" της Κυρά Μαρίας, αποφάσισα να επισκεφθώ και το ιταλικό που ειναι δίπλα, σε ένα μάλλον άβολο όπως φαίνεται σημείο, και όπου οι πελάτες το καλοκαίρι κάθονται σε τραπέζια στο πεζοδρόμιο. Η περιέργεια ήταν αρκετή για το πόσο καλό ήταν ώστε να είναι γεμάτο. Οπότε το δοκίμασα.

Ο κατάλογος λοιπόν είναι σχετικά μαζεμένος χωρίς όμως να τον λες και μικρό.

Από σαλάτα δοκιμάσαμε τη sprintosa, μια εξαιρετική γευστική επιλογή (καλό speck) και πλούσια σε μέγεθος.
Από κυρίως φυσικά και δοκίμασα την carbonara που ήταν από τις καλύτερες ever που έχω φάει. Κανονική μερίδα, χωρίς κρέμα γάλακτος, γευστική και απολαυστική, συνοδευόμενη από μπολ παρμεζάνας. Επίσης πήραμε την πίτσα La Piazzetta, με πάρα πολύ καλή ζύμη και εξαιρετικό προσούτο.

Συνοδεύτηκαν με χύμα κόκκινο κρασάκι. Στο τέλος επιλέξαμε για κέρασμα λιμοντσέλο.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, εξυπηρετικό χωρίς πολλά πολλά με τους πελάτες.

Χώρος:
Καθίσαμε στα τραπέζια του πεζοδρομίου. Φυσικά κατά τις 10 είχαν γεμίσει όλα (που ήταν σχετικά λίγα) αλλά και αρκετά στο μέσα χώρο. Το παρόδοξο ήταν ότι δεν καταλάβαινες ότι ήσουν δίπλα στο δρόμο. Ο τρόπος που είχαν βάλει τα παρτέρια με τα φυτά ώστε να μη βλέπεις τα αμάξια και το γεγονός ότι δεν πέρναγε κόσμος από το πεζοδρόμιο, τελικά οδήγησε σε μια άνετη κατάσταση. Η στάθμευση αν ξέρεις από την περιοχή ειναι τρομερά εύκολη, αν όχι ίσως υπάρξει ένα μπέρδεμα στα στενά του Ψυχικού.

Τιμές: Νομίζω ότι για τη γεύση και τις μερίδες οι τιμές είναι απόλυτα κανονικές (τα άνω 37 περίπου).
Μια άριστη επιλογή.

Πρόταση: Σαλάτα sprintosa, carbonara, pizza La Piazzetta.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night