margkw

Μέλος από: Ιουν 2014

09 Ιούλ 2018

Παραγγειλαμε 4 σαντουιτς στη δουλεια, Τεταρτη γυρω στις 12.30. Η παραγγελεία μας ήρθε σε 45 λεπτά.

Τα σαντουιτς ήταν υπερβολικά μικρά για την τιμή τους. 4 ευρώ για ενα σαντουιτσακι λίγο μεγαλύτερο απο βραστο αυγο.

Το μπριος δε, στα 2 απο τα σαντουιτς ήταν μπαγιάτικο.

Η γευση απλώς οκ.

10 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε το TUK TUK Κυριακή μεσημέρι, περίπου την ώρα που ανοίγει σκεπτόμενοι ότι δεν εθα έχει πολύ κόσμο. Πέσαμε έξω, καθώς ήταν γεμάτο. Αποφασίσαμε να περιμένουμε λίγο. Εκτός από εμάς περίμενε ακόμα ένα ζευγάρι. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος μας προσέφερε τσιπς ρυζιού σε χάρτινα σακουλάκια "για να περάσουμε την ώρα μας" όσο περιμέναμε. Εξαιρετική κίνηση, εκτιμήθηκε. Μέσα σε 15-20 λεπτά καθήσαμε. Ο σερβιτόρος ήρθε άμεσα στο τραπέζι μας, φέρνοντας δροσερό νερό και 2 υπέροχα ποτήρια και μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας.
Επιλέξαμε:

-Fresh Rolls, τα οποία ήταν στα πιάτα ημέρας. Δύο υπέροχα ρολλά φρέσκιας ζύμης, με χοιρινό και λαχανικά και μια υπέροχη σώς, κομμένα σε μπουκίτσες.
-PHAT TAI με χοιρινό. Νουντλς ρυζιου με αβγο, φρέσκα λαχανικά, φυστίκια και thai chili.

Νόστιμο και πικάντικο όσο έπρεπε. Μεγάλη μερίδα, με αρκετό χοιρινό.
-STIR FRY DUCK. Πάπια στο γουοκ με σως από στρείδια και λαχανικά. Την σέρβιραν με ένα ξεχωριστό μπολ ρύζι γιασεμιού. Υπέροχα ψημένη πάπια, Το ρύζι εκπληκτικό και σκέτο.
-Ήπιαμε δύο ταιλανδέζικες μπύρες, lager, δροσερές και εύγευστες αλλά όχι κάτι το ξεχωριστό.

Πληρώσαμε 31 ευρώ 2 άτομα, και φύγαμε χαρούμενοι και χορτασμένοι!

Στα συν ο χώρος, ομορφα διακοσμημένος. Πάνω σε κάθε τραπέζι υπήρχε ένα κουτί με πιρούνια, πορσελάνινα κουτάλια καθως και chop sticks ώστε ο καθένας να φάει όπως βολεύεται!!

12 Ιαν 2018

Πήγαμε στη ΜΟΥΡΓΑ την Πέμπτη 4/1/2018, εγώ και ο σύζυγός μου.
Ο χώρος υπέροχος, απλός, με μεγάλα τραπέζια. Ο φωτισμός τόσος όσος πρέπει και η μουσική εξαιρετική.

Ο σερβιτόρος που μας πηρε παραγγελία μας πρότεινε Τόνο στη Σχάρα, και μια σαλάτα από βραστά ραδίκια πάνω σε λευκό ταραμά. Τα πήραμε και τα δύο πιάτα.
Στην αρχή ήρθε ένα ξυνοτύρι Νάξου το όποιο συνοδευόταν από μαρμελάδα σαμπούκο και ένα μαύρο παξιμάδι. Στη συνέχεια η σαλάτα με τα βραστά ραδίκια όπου ήταν αποκάλυψη γευστικά. Ο λευκός ταραμάς ήταν βελούδινος και μια μπουκιά μαζί με τα ραδίκια ήταν έκρηξη γεύσεων.

Επόμενο πιάτο, σουπιά σχάρας με οσπριάδα. Κομμάτια σουπιάς τέλεια ψημένα με μια ελαφριά σαλάτα αποτελούμενη από ρεβύθια και μαυρομάτικα φασόλια μαγειρεμένα al dente. Πεντανόστιμα.

Το φαγητό έκλεισε με τον τέλεια ψημένο τόνο στη σχάρα, σερβιρισμένο με λαχανικά σωτέ.
Για επειδόρπιο επιλέξαμε μια μους σοκολάτας από αβοκάντο με μπισκότο βουτύρου. Ελαφρύ και όσο γλυκό έπρεπε.

Ήπιαμε μισό κιλό λευκό βιολογικό κρασί και ήρθε κι άλλο ένα τεταρτάκι κερασμένο.
Πληρώσαμε 50 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι και χαρούμενοι.
Αν εχω να προσάψω κάτι, είναι ότι χρεώσαν το ψωμί 0,70 ανα ατομο, που για μένα είναι σαν διαδικασία έτσι κι αλλιώς απαράδεκτη.

Κατα τ αλλα προτείνω ανεπιφύλακτα.

20 Οκτ 2017

Επισκευτήκαμε τις Ραδιουργίες, Κυριακή μεσημέρι, 4 πεινασμένα άτομα.
Λιακάδα και ζέστη, καθήσαμε στην ταράτσα τους. όμορφο περιβάλλον.
Η εξυπηρέτηση άμεση! Τα παιδιά που σέρβιραν ήρθαν άμεσα στο τραπέζι μας να μας πληροφορήσουν για τα πιάτα ημέρας και να ρωτήσουν αν θέλουμε να πιούμε κάτι μέχρι να αποφασίσουμε. Χαμογελαστοί και ευγενεστατοι, πολύ καλά κατατοπισμένοι.
Στο τραπέζι ήρθε φρέσκοτατο λευκό ψωμί και δροσερό νερό.
Παραγγείλαμε:
-1 πράσινη σαλάτα και μια σαλάτα Ραδιουργίες. Η πράσινη ήταν φτωχή σε σχέση με την τιμή της και μικρή. Αντιθέτως η σαλάτα Ραδιουργίες είχε μπόλικο τυρί, παξιμάδια, φρεσκα ΩΡΑΙΑ λαχανικά. Θετικό το πρόσημο συνολικά.
-1 τυροκαφτερη. Πολυ νόστιμη, και ικανοποιητική μερίδα
-Ρολλάκια μελιτζάνας, με κατσικίσιο τυρί και μπέικον. Συνοδέυοταν από μια φρέσκια σάλτσα ντομάτας. Εξαιρετικά ψημένο και καλή ισορροπία γεύσεων. Λίγο βαρύ για τα δικά μου γούστα, πεντανόστιμο όμως.
-Μανιταρια σχαρας. Εξαιρετικά ψημένα με μια πολύ ωραία σάλτσα. Θα τα ήθελα λίγο πιο στεγνά, ένιωθα ότι επικρατούσε η σάλτσα, όμως και πάλι ήταν θετικό το πρόσημο.
-Φαλάφελ. Καλο.
-Φιλέτο κοτόπουλο. Εξαιρετικά ψημένο, μεγάλο κομμάτι.
-Γεμιστα μπιφτεκια κοτόπουλο. Πολύ ωραίος ο κιμάς, τελειο ψήσιμο, ευχαριστη η γέμιση.
-Ηπιαμε μπύρες, δροσερές όσο έπρεπε.
Με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα από το μαγαζί 4 μπάλες παγωτό, πολύ ωραία σερβιρισμένες.
Σαν γενικό σχόλιο για το φαγητό το μόνο έχω να πω ήταν πως βρήκα το φαγητό κάπως πιο λιπαρό και βαρύ από όσο ήθελα, με μια ωραία νοστιμιά όμβως.

Πληρώσαμε 67,5 ευρώ, γύρω στα 17 ανα άτομο δηλαδη και φύγαμε χορτασμένοι και πολύ ευχαριστημένοι.

Συνηστώ ανεπιφύλακτα.

12 Οκτ 2017

Έχοντας μεγαλώσει στο Παγκράτι έχω φάει στον Βυρίνη αμέτρητες φορές στο παρελθόν και πάντα είχα ένα όμορφο συναίσθημα φεύγοντας.

Έχουν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα (αν όχι περισσότερα) λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό.
Επισκεφτήκαμε την ταβέρνα Βυρίνης Κυριακή μεσημέρι. Ήταν μια ηλιόλουστη Κυριακή με πολύ καλό καιρό οπότε επιλέξαμε να καθήσουμε έξω.
Ο ευγενέστατος σερβιτόρος ήρθε άμεσα στο τραπέζι μας. Μας έφερε ένα πανεράκι με φρεσκότατο ψωμί και ένα μπουκάλι νερό. Μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας, και μας έδωσε τον κατάλογο ο οποιος ήταν μονοσέλιδος, κάτι που εκτιμήσαμε. Είναι καλό να μην μπερδεύεσαι από πολλές ανούσιες επιλογές.
Επιλέξαμε τα παρακάτω, τα οποία ήρθαν μέσα σε 10 λεπτά.
-Μισό κιλό κόκκινο χύμα κρασί: Πολυ ωραίο κι ευκολοπιοτο
-Σαλάτα πράσινη.: Φρέσκια, με ωραία βινεγκρετ αλλα μικρή. 1 πιάτο σπανακι και ρόκα για 6 ευρώ ήταν κάπως υπερβολικό.
-Κεφτεδακια της γιαγιάς: Εξαιρετικα, τραγανά, με φρεσκες πατατες τηγανιτές
-Ντολμάδες αυγολέμονο: Το πιάτο αυτό κόστιζε 6.90. Είχε τρεις (!!!! ) λαχανοντολμάδες, όχι μεγαλους, και σίγουρα η σάλτσα δεν ήταν αυγολέμονο, αλλά κάποιο αραιο ζουμί. Μεγάλο φάουλ.
-Πατατες τηγανιτές. Κομένες στο χερί, πολυ καλές.
-Τυροκαφτερή. Εξαιρετική. Όσο έπρεπε πικάντικη.
-Ρεβυθοκεφτέδες. Τέσσερα πολύ μικρά φαλαφελάκια με μια σος γιαουρτιού. Φάουλ νούμερο 2.

Γενικά, όλα νόστιμα, αλλά μικρές μερίδες σε σχέση με την τιμή τους. Επιπλέον κανένα κέρασμα.

Ζητησαμε λογαριασμό. 36.65. Μου φάνηκαν πολλά σε σχέση με τις μερίδες που ήρθαν στο τραπέζι μας. Δώσαμε 40 ευρώ, περιμέναμε τα ρέστα μας κανα 15' τα οποία ήρθαν λειψά. 3 ευρώ ρέστα. Και προφανώς δεν είναι το θέμα τα 0,35 ευρώ που δεν μας έδωσαν πίσω, αλλά νομίζω πως εγώ έπρεπε να αποφασίσω αν θα αφήσω πουρ μπουάρ ή όχι. Αυτό ήταν και το 3ο φάουλ.
Νομίζω πως δεν θα ξαναπάω σύντομα.

07 Ιουν 2014

Χαμογελαστοι ανθρωποι, γρήγορο σερβις, εκπληκτικα μαγειρευτα πιάτα-μαμαδιστικα εντελως.. Οι τιμες μου φαινονται παρα πολυ λογικες, αφου με 15 ευρω ανα ατομο πραγματικα ΣΚΑΣ στο φαΐ.. Οι μεριδες ειναι μεγάλες οποτε το νου σας!!