cgp

Μέλος από: Ιουν 2014

21 Ιαν 2019

Παλαιότερα, σε μία πολύ καλή στιγμη της Εθνικής Ομαδος Ποδοσφαίρου ένας δημοσιογράφος είχε δηλώσει "ζωντανά", ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ.

Αυτό θα πώ και εγώ σχετικά με τα εδέσματα που παρασκευάζονται στο NEW AGE.
Τα έχουν περιγράψει άλλοι και πολύ καλύτερα απο εμένα. Ο Chef Νίκος, έχει σταθεροποιήσει τις συνθήκες και το γευστικό αποτέλεσμα είναι εγγυημένο. (Αν σας αρέσει το κρέας και τα φουρνιστά... )

Η ενδιαφέρουσα εξέλιξη σε αυτό το σημείο εστίασης είναι ότι προχωράει στον ανηφορικό και γλυστερό δρόμο του food pairing με κρασιά.

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός, διότι θα εκπαιδευτούν οι ουρανίσκοι μας στο πως θα συνδιάζουμε ένα ονειρικό οσομπούκο με ένα αγιωργήτικο η με ένα Μερλό η ενα βερελίσιο λευκό η κατι άλλο που δεν ξέρω. Και όλα αυτά σε ένα φιλικό περιβάλλον που διαχειρίζεται ο Γιώργος με εξαιρετικό value for money.

Θα ήταν καλό στην παλέτα των επιλογών γιά αλκοόλ να προστεθούν και μερικά δείγματα μικροζυθοποιίας και να υπάρχει επιπλέον η δυνατότητα επιλογής κρασιού όχι με φιάλη αλλά με ποτήρι γιά να μπορεί να δοκιμάζει κανείς 2 η 3 ποικιλίες κρασιου με το φαγητό του. (Στην δικιά μου κατανόηση το NEW AGE δεν είναι Wine Bar)

Ο Νίκος και ο Γιώργος ψάχνονται και ρισκάρουν και πάντα η επίσκεψη μου στο συγκεκριμένο σημειο εστίασης πέρα απο το φαγητό και την περιποίηση, υπάρχει και λίγο "'ερευνα" δηλ τι καινούργιο θα μάθουμε σήμερα. Εύχομαι ΚΑΛΗ επιτυχία στην μετατεξέλιξη των Φουρνομαγειρεμάτων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη cgp.

24 Μαι 2018

Πήγαμε καθημερινή και η επιλογή του σημείου έγινε από φίλο.

Η γενική εντύπωση/επίγευση είναι πολύ καλή διότι ΟΙ ΕΛΙΕΣ ανταγωνίζονται στην πολύ δύσκολη αγορά των 20-30 ευρώ ανά άτομο με γλυκό και ευπρεπές ποτό.

Το εστιατόριο είναι σχετικά μικρό, δεν το γράφω γιά αρνητικό, σάλα γιά 40-50 άτομα, όμορφα διακοσμημένο και καλά μελετημένο γιά οσμές μαγειρέματος.

Κατάλογος φαγητών λιτός αλλά πλήρης και σε λογικές τιμές.
Πήραμε σαλάτα χωριάτικη, κολοκυθοκεφτέδες και πατάτες τηνητές "πειραγμένες" με
σος φέτας και γιά κύριο, all time classic μπιφτέκια, αρνί στην σχάρα και χοιρινή μπιζόλα λαιμός με μαρμελαδα ντομάτας. Ολα πολύ καλά παρασκευασμένα και παρουσιασμένα.

Για επιδόρπιο πανακότα και σουφλέ και εισπράξαμε άρνηση γιά καφέ.

Χύμα κρασί όχι κακό και υπάρχει και καλή επιλογή για μπύρες με έμφαση σε μικροθυζοποιία και απαστερίωτες. Είναι σαφές οτι το εστιατόριο γιά το ποτό έχει απόψη και προσπαθεί να την προβάλλει.

Το παρκάρισμα σχετικά εύκολο και γιά Καλλιθέα Πολύ καλό.

30 Μάρ 2018

Επίσκεψη καθημερινή, σχετικά νωρίς 3 άτομα.

Πρόκειται γιά μία μικρή θρακοταβέρνα στην οδό Ηχους, κάθετη στην Αμφιθέας στο ύψος της Α. Κυριακής προς την μεριά της Ν, Σμυρνης. (Τα αναφέρω διότι η διευθυνση στο ask4food είναι η παλιά στην οδό Τερψιχόρης).

Πήραμε μία σαλάτα, φέτα σε πήλινο, μία σπανακόπιτα, ένα μπιφτέκι και κοτόπουλο γιά δύο στα κάρβουνα.

Ολα ήρθαν καλοπαρουσιασμένα και καλο ψημένα. Ειδικά το κοτόπουλο στα καρβουνα ήταν εξαιρετικό δηλ καλοψημένο και ζουμερό με γαρνιτούρα πατάτες τηγανητές. Δεν είχαν γεύση τυπικού ψητοπωλείου και επειδή ψιλοασχολούμαι με ΒΒQ, θα ήθελα πολύ να έψηνα έτσι καλά το κοτόπουλο,

Ο χώρος έχει τα προβληματατάκια του αλλά η πρόσχαρη εξυπηρέτηση και τα παιδάκια που έπαιζαν πίσω από μία εσωτερικη τζαμαρία, δημιουργούσαν μια ευχάριστη οικογενειακή ατμόσφαιρα.

Παρά το γεγονός που πήγαμε σχετικά νωρίς και καθημερινή, είχε πληρότητα 30%.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 43 ευρώ με απόδειξη κσνονικά ( δεν εχουν φορητό POS, και χρειάστηκε να σηκωθεί κάποιος γιά εισαγωγή PIN).

05 Σεπ 2017

Συγχωρέστε με γιά τον νεολογισμό, το εστιατόριο το χαρακτηρίζω σαν trattoria κινεζικη, δηλαδή ένα σημείο εστίασης που το "τρέχει" μία οικογένεια και μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα.

Για αλλού ξεκινήσαμε, και στο δρόμο έπεσε η ιδέα, δεν πάμε γιά αλλαγή γιά κινέζικο.
Κάποιοι στραβομουτσούνιασαν αλλα η πλειοψηφία συμφώνησε.

Μας υποδέχτηκε μία ευγενεστάτη, αεικίνητη κινέζα με άψογα ελληνικά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή ( δεν είχε πολύ κόσμο άρα δεν έχω γνώμη γιά την εξυπηρέτηση σε συνθήκες πίεσης), μας καθοδήγησαν στα πιάτα ( τι είναι καυτερό κλπ)

Παραγγείλαμε

Σαλάτα Κοτόποπουλου
won ton
Κινέζικα ψωμάκια
Τηγανητό ρύζι με κάρυ και κοτοπουλο
Πάπιια Πεκίνου ( εξαιρετική με όλη της την ακολουθία, πιτουλες sauce λαχανικά)
Γλυκόξινο Κοτόπουλο
Ρύζι ατμού
Τόφου
Τηγανητό παγωτό
και ήπιαμε Σάκε

Ηταν όλα καλομαγειρεμένα και όμορφα παρουσιασμένα.

Σημειώνω οτι χωρίς να το ζητήσουμε ήρθαν τα chop sticks ( και με stand). H λεπτομέρεια αυτή μας χαροποίησε ιδιαίτερα.

Ο χώρος, αν εξαιρεσετε τις κόκκινες κινέζικες μπάλλες, ήταν λίγο πολυ σαν ελληνική ταβέρνα αλλά πεντακαθαρος και τακτοποιημένος.

Το parking εύκολο ( Αύγουστος ??)

Η συνολική εμπερία πολύ καλή και σίγουρα θα ξαναπάμε γιά να εξερευνήσουμε τον κατάλογο, στον οποίο μου έκανε εντύπωση και η προσφορά soushi.

Υπολογίστε γύρω στα 16 ευρώ τό ατομο (max για πολύ πεινασμένους)

Μας προσφέρθηκαν μαντηλάκια αρωματισμενα και με τον λογαριασμό fortune cookies ( με ευχές στα ελληνικά)

07 Αυγ 2017

Ξαφνική συνάντηση με παλαιούς συμφοιτητές, που γιά μία σειρά πολύπλοκων λόγων δεν μπορούσε να γίνει βράδυ αλλά μεσημέρι και θα έπρεπε να συναντηθούμε κάπου στο Κέντρο γιά να βολεύονται όλοι.

Οχι περίεργως λόγω Αυγούστου και καταμεσήμερο, το παρκάρισμα πανεύκολο.

Ο χώρος πολύ προσεγμένος, μοντέρνος και σε πολύ "δροσερή" μορφή, ειδικά γιά εμάς που είχαμε και καπνιστές και δεν προχωρήσαμε στην κλιματιζόμενη αίθουσα.

Η εξυπηρέτηση, φιλική και γρήγορη.

Παραγγείλαμε γιά αρχή, σαλάτα με ανθότυρο και κολοκυθόσπορους, σαρδέλες φούρνου και κολοκυθόπιττα και γιά κύριο Γεμιστά (κολοκυθάκια και ντοματες), κοτόπουλο με τυρί μαστελλο και κάποιο χοιρινό στην σχάρα.

Γενική παρατήρηση που αφορά το σύνολο της εμπειρίας, πρόκειται γιά σημείο εστίασης "καλοκουρδισμένο" που γνωρίζει πολύ καλά να παρασκευάζει και να παρουσιάζει εδέσματα, σε πολύ λογικές τιμές γιά τον χώρο και την εξυπηρέτηση.

Αν κανείς θέλει να πάει σε ένα μέρος ευπαρουσίαστο, σε κεντρικό σημειο γιά να φάει και παράλληλα να συνομιλήσει σε ένα ωραίο περιβάλλον, η Αλεξάνδρα δεν θα απογοητεύσει.

25 Ιούλ 2017

Οφείλω να ομολογήσω ότι στο συγκεκριμένο σημείο εστίασης πηγαίνω πριν ανοίξει το Tartare.

O λόγος είναι απλός, εύκολη προσβαση απο παραλιακή με parking σε ένα ήσυχο μέρος της Γλυφαδας, πολύ ήσυχο τον χειμώνα και διακρτικά ήσυχο και δροσερό το καλοκαίρι.

Διαχρονικά λοιπόν το Tartare προσφέρει γαλλική κουζίνα στους "Νότιους" που αρέσκονται σε αυτό τον τρόπο μαγειρικής.

Πήγαμε 5 άτομα γιά εορτασμό ονομαστικής εορτής και δοκιμάσαμε "κλασσικές" επιλογές Camembert τηγανητό, μανιτάρια, σαλάτα, πάπια, enttrcote και διάφραγμα.

Ολα είχαν ωραία παρουσίαση, άψογο σερβίρισμα και πολύ καλή γεύση και ψήσιμο σύμφωνα με τις επιλογές.

Ο κατάλογος έχει προσαρμοστεί στην τάση της εποχής γιά περίεργα και ακριβά κρέατα, οι τηγανητές πατάτες ήρθαν, ως συνηθως, χωρίς να τις παραγγείλουμε και έγινε και "ξαναγέμισμα" χωρίς να το ζητήσουμε.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε σουφλέ σοκολάτας και "προσγειωθηκε" στο τραπεζι δίσκος με liqueurs ( Σχινος, limoncello, grapa και με κόκκους καφέ σε σφηνακι).

Πληρωμή με κάρτα και ασύρματο POS.

O χώρος απλός και προσεγμενος και η εξυπηρέτηση διακριτική, καθόλου φορτική και επαγγελματική.

Συνοπτικά, το Tartare μας πρόσφερε αυτό που περιμέναμε και φύγαμε απολύτως ικανοποιημένοι.

24 Ιουν 2017

Ηθελα από καιρό να πάω, αλλά λογω μεγάλης απόστασης δεν έιχε τύχει. Τελικά προέκυψε η ευκαρία γιά μία συναντηση φιλική - ημιεπαγγελματική.

Πήγα διαβασμένος απο τις προηγούμενες κριτικές και λίγο " υποψιασμένος" γιά να δούμε τι θα φάμε.

Εξυπηρέτηση καλή, μου εκανε εντύπωση ότι πολύ θαμώνες είχαν φιλική συνομιλία με τος σερβιτόρους, γεγονός που δηλώνει σταθερή επαναλαμβανόμενη πελατεία.

Ο χώρος, συμπαθητικός, ωραίος δροσερός κήπος, καθαρός. Ωραία λευκά τραπεζομάνδηλα, τραπέζι ασταθές που "χόρευε".

Παραγγείλαμε ζεστά ορεκτικά (τυροπιτάκια), ήρθε ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά, που προσωπικά μου αρέσει σαν τρόπος παρουσίασης (μου θυμιζει παλιά πολιτικα εστιατόρια σε Παλαιό Φαληρο)

Οτι διαλέξαμε, σαλάτες, χόρτα, τυροπιτάκια ήταν άψογα.

Γιά κύριο, rib eye γιά δύο, medium rare. Ήρθε σε πιατέλα, μας το φιλετάρισαν με προσθήκη χοντρού αλατιού. Το κρέας ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Ειλικρινά το χαρήκαμε.

Από ποτά, ομολογώ οτι μετά την συνομιλία με τον σερβιτόρο δεν κατάλαβα τι οινικές επιλογές υπήρχαν και επέλεξα μπύρα
(Σαν τυπική ελληνική ταβέρνα, ότι μπύρα και να διαλέξεις θα σου την σερβίρουν στο ποτήρι του ανταγωνιστή της..... )

Η συνολική εμπειρία, δύσκολα θα σας στοιχίσει λιγότερο απο 30 ευρώ ανά άτομο και για την ποιότητα του κρέατος που δοκιμάσαμε, θεωρώ ότι είναι δίκαιη τιμή.

Οι διαφορές παραφωνίες σχετικά με το τραπέζι και τα ποτά είναι αμελητέες, διότι ο σκοπός μας να φάμε καλό και ακριβό κρέας σε ένα ήσυχο δροσερό κήπο επετεύχθη 100%

12 Οκτ 2016

Πρόκειται γιά ένα "καλοκουρδισμένο" σημείο εστίασης γιά Ιταλική κουζίνα.

Δειγματίσαμε τα ζυμαρικά και την Pizza. Ολα καλομαγειρεμένα και άριστα παρουσιασμένα.

Υπάρχει ένα "αόρατο ΄χερι" που έχει ρυθμίσει τα πάντα, πχ την περιστρεφόμενη βάση γιά την Pizza, μαχαίρια που κόβουν με ευκολία, το προσωπικό με επιμελημένη εμφάνιση, τα κολωνάτα ποτηράκια γιά χωνευτικό στο τέλος του γεύματος.

Οι τιμές λογικές γιά το σημείο και το πολύ καλό το επίπεδο του service. Πήγαμε καθημερινή σχετικά νωρίς και αρχικά μου φάνηκε ότι υπήρχε πολύ προσωπικό γιά τον κάπως περιορισμένο χώρο, αλλά μετά από μία ώρα κατάλαβα την πλάνη μου, διότι κατά τις 10μμ, δεν έπεφτε "καρφίτσα".

Οπωσδήποτε, θα ξαναπάμε με καλύτερο σχεδιασμό/προγραμματισμό του τι θα φάμε και μεγάλη παρέα, γιά να απολαυσουμε τόσο τα φαγητά όσο και τα επιδόρπια, ιδιαίτερα το semi freddo γιά το τέλος, διότι το ζήλεψα σε διπλανό τραπέζι, αλλά χρειάζεσαι 4+ άτομα.

10 Μαι 2016

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη cgp.

Τα Φουρνομαγειρέματα είναι ένα "πειραματικό" μεζεδοπωλείο με επιδράσεις απο πολίτικη κουζίνα.

Για εμένα κάθε επίσκεψη, πέρα απο το γεγονός οτι περνάς καλά ( περιποίηση, φαγητό και τιμές) υπάρχει και bonus material, η σύζήτηση με τον chef γιά φούρνους, γιά την θερμική συμπεριφορά του αμύλου στις πατάτες, γιά το πώς ψήνεται το χοιρινό κότσι και πολλά άλλα)

Δοκιμάσαμε:

χοιρινό κότσι (εξαιρετικό, με συνοδεία πατάτες φούρνου πολύ καλά μελωμένες, ξεχάστε το κότσι που ισως να έχετε γευτεί σε μπυραρία)

πατάτες Crispy

Νηστήσιμα κανελλόνια (πραγματικά πρωτοποριακό πιάτο γιά όσους δεν έχουν θέματα με ξηρούς καρπούς και θέλουν να κάνουν νηστεία gourmet)

Φέτα σε πήλινο

Σαλάτα Φουρνιστή

Επιμένω στον χαρακτηρισμό "πειραματικό", διότι στα Φουρνομαγειρέματα πειραματίζονται με γεύσεις και υλικά και είμαι ειλικρινά περίεργος να δω πως θα είναι σε 1 η 2 χρόνια. ( πχ θα φύγει η πολίτικη επίδραση ; ποίο θα έινα το επόμενο hit μετά τις crispy πατάτες ; θα προχωρήσει σε ψαρικά ;)

θα πρότεινα επίσης λίγο καλύτερο "πειραματισμό" στις μπίρες, κρασιά και αποστάγματα (πάντα βέβαια μέσα στην λογική του λιτού βίου)

Η όλη προσπαθεια στα Φουρνομαγειρέματα, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επίπονη, διότι δεν είναι κέντρο πειραματικής γαστρονομίας επιχορηγούμενο απο το Υπουργείο Πολιτισμού η Αγροτικής Ανάπτυξης αλλά μία επιχείρηση, που πρέπει να επιβιώσει και ταμειακά (δηλ οι εισπράξεις να καλυπτουν τις πληρωμές) προσφέροντας εδέσματα στους πελάτες. (τα πειράματα έχουν και... αστοχίες).

28 Φεβ 2016

Οφείλω να ομολογήσω οτι μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο να γράφω αρνητικές κριτικές.

Βγαίνουμε έξω για να περάσουμε όμορφα και να μας περιποιηθούνε όχι γιά να γραψουμε κακές κριτικές.

Ηταν ίσως η χειρότερη γευστική εμπειρία που είχα τα τελευταία χρόνια.

Στα ορεκτικά, έχω ακόμη την δυσάρεστη γεύση απο το ξεροτηγανισμενο τυροπιτακι με την κρύα γέμιση.

Ενα άλλο ορεκτικό, που ήταν κάτι τυλιγμένο με bacon, το όλο κατασκεύασμα σκούρο καφέ, αλμυρό και αδιάφορο γευστικά.

Το χοιρινό σουβλάκι, άφηνε μία άσχημη επίγευση χοιρινού ψιλοκαμμένο και εξαιρετικά αλμυρό.

Η μοσχαρίσια μπριζόλα ήταν προς το άψητο, χωρίς να μας ρωτήσει κανείς πόσο ψημένη την θέλουμε.

Πατάτες τηγανητές, ψιλοκαμμένες και άγευστες.

Το Ροζέ κρασί χύμα ήταν το λιγότερο κακό.

Το service τυπικό γιά την κατηγορία ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ - ΤΑΒΕΡΝΑ

Ο χώρος οκ και το μαγαζί γεμάτο 99,9%

Ο κατάλογος, απο φωτοτυπία σε φωτοτυπία, γκρίζος με στίγματα.

Οι τουαλέτες πολύ καθαρές

Το παρκάρισμα δύσκολο αλλά οχι αδύνατο

Προτείνω να πάτε και να με βγάλετε ψεύτη η οτι πήγα την λάθος μέρα.........