diony

Μέλος από: Αυγ 2014

01 Δεκ 2016

Ένα καινούριο καλαίσθητο και προσεγμένο all day café restaurant με ιταλική κουζίνα ήρθε στην Αργυρούπολη και αμέσως προκάλεσε θετικά σχόλια, ιδιαίτερα αφού ακούστηκε ότι σεφ είναι ο γιος του Antonio του αντίστοιχου ιταλικού στη Γλυφάδα μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90. Αποφασίσαμε λοιπόν να το επισκεφτούμε Παρασκευή βράδυ μια παρέα 6 ατόμων και ευτυχώς είχα προνοήσει να κλείσω τραπέζι από την προηγούμενη, γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο.
Ο χώρος είναι πραγματικά πολύ προσεγμένος σε μοντέρνο στυλ με τζαμαρίες γύρω γύρω, ξύλινα τραπέζια και διαφορετικές καρέκλες στα τραπέζια. Υπάρχει ένα μπαρ, η κουζίνα δεν είναι εμφανής, ο πίσω χώρος βλέπει στο κήπο και ο μπροστινός βλέπει στην αυλή και τον κεντρικό δρόμο. Τα τραπέζια είναι πολύ όμορφα στρωμένα με καλαίσθητα σερβίτσια, σουπλά και ποτήρια ενώ και τα μενού δείχνουν ότι κάποιος ασχολήθηκε αρκετά με το στήσιμο του μαγαζιού.
Τα μείον είναι η κάπνα που δυστυχώς ήταν αρκετή όταν μπήκαμε και σε συνδυασμό με τις κατά τα άλλα λαχταριστές μυρωδιές από την κουζίνα έκαναν την ατμόσφαιρα λίγο βαριά. Όμως, μετά από το παράπονο μας κάτι προφανώς έκαναν και η ατμόσφαιρα έγινε πιο καθαρή και δροσερή.
Επίσης, οι καρέκλες τύπου πολυθρόνα, ήταν χαμηλές για το τραπέζι που καθόμασταν και ενώ οι μισοί καθήσαμε σε αναπαυτικό πάγκο με μαξιλάρες, οι φίλοι μας ήταν χαμηλότερα από μας και λίγο δυσκολεύτηκαν.
Τέλος, μας δυσκόλεψε λίγο η έλλειψη τρίποδα για την σαμπανιέρα για το κρασί γιατί είχαμε να διαχειριστούμε ένα σωρό πιάτα και ποτήρια στο τραπέζι και έπιανε πολύ χώρο.
Το σερβις ήταν πολύ ευγενικό αποτελούμενο από συμπαθητικά νεαρά άτομα, τα οποία είχαν κάθε πρόθεση να σε εξυπηρετήσουν. Παρ’ όλ’ αυτά τους λείπει η εμπειρία και χρειάζεται, νομίζω, να γνωρίζουν για τα πιάτα που σερβίρουν και τη λειτουργία του εστιατορίου. Αλλά αυτά είναι κάτι που διορθώνονται εύκολα αν υπάρχει καθοδήγηση και διάθεση για βελτίωση. Γενικά η κουζίνα ήταν γρήγορη, τα πιάτα ήρθαν με σωστή σειρά και σύντομα. Οι μερίδες ήταν μεγάλες για τα χρήματα και γι’ αυτό θα βάλω 4 στο vfm.
Ο κατάλογος περιλαμβάνει όλων των ειδών καφέ και τσάι, ενδιαφέρουσα πρωινά, σάντουιτς και εντυπωσιακά κοκτέιλ, κάποια απ’ τα οποία είδαμε να καταφθάνουν σε διπλανά τραπέζια και φυσικά επιλογές για κρασί από 16-45 ευρώ για μπουκάλι και 4 ευρώ για ποτήρι. Όσον αφορά στο φαγητό η κουζίνα είναι ιταλική με 5-6 κλασσικά ιταλικά ορεκτικά, 4 σαλάτες, μεγάλη ποικιλία σε pasta (και αρκετά με θαλασσινά), 4 πιάτα με κρέας και αρκετές πίτσες. Να αναφέρω επίσης ότι ρωτηθήκαμε για το νερό το οποίο ήρθε σε κομψό, μοντέρνο μπουκάλι και το κουβέρ ήταν νόστιμα ζεστά στρογγυλά ψωμάκια κομμένα σε φέτες με 2 ντιπ: ντομάτα λάδι ρίγανη και μασκαρπόνε με μανιτάρι και λιαστή ντομάτα.

Τελικά παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με ρόδι και γκοργκοτζόλα ( πολύ απλή χωρίς ιδιαίτερη βινεγκρέτ και λίγα κομμάτια τυρί- το πιάτο που μας άρεσε λιγότερο)
- Μοτσαρέλα με προσούτο και ρόκα(μεγάλη μερίδα με δροσερή φρέσκια μοτσαρέλα, αλλά θα θέλαμε μια ιδέα αρωματικό λαδάκι)
- Δυο πίτσες- diavola& quatro formaggi (πολύ νόστιμες με αέρινο λεπτό ζυμάρι και καλή γέμιση )
- Ριγκατόνι πεστο και πένες με σολωμό (πολύ νόστιμα και τα δύο με αρκετή σάλτσα και al dente)
- Ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας(αν και ήταν νόστιμο δεν είχε την κρεμώδη χυλωμένη υφή που ξέρουμε, ήταν μάλλον σαν πιλάφι)
Για το φαγητό δώσαμε 70 ευρώ που τα θεωρήσαμε πολύ καλό vfm. Όσον αφορά στο κρασί ήταν επιλογή μας να πάρουμε εμφιαλωμένο.
Στο τέλος παρόλο που δε θέλαμε να παραγγείλουμε γλυκό μας κέρασαν γλυκό πανακότα και τιραμισου σερβιρισμένα σε φανταστικές ατομικές φοντανιερίτσες (η πανακότα απλά καλή, η τιραμισου εξαιρετική με έντονη γεύση καφέ)
Συνοψίζοντας, το Bill & Harry’s είναι σίγουρο ότι θα γίνει αγαπημένο στέκι, γιατί ο χώρος του διαφέρει από τα υπόλοιπα της περιοχής και είναι πολύ κομψό και προσεγμένο. Αρκεί οι ιδιοκτήτες να μην εφησυχαστούν και να συνεχίσουν να προσέχουν την λεπτομέρεια και την ποιότητα.

04 Ιούλ 2016

Φετινή άφιξη για τη Αργυρούπολη που δεν μας ξετρέλανε όταν πήγαμε το χειμώνα, αν και δεν ήταν κακό. Όμως, μάθαμε ότι άλλαξε σεφ κι έτσι αποφασίσαμε να του δώσουμε κι άλλη ευκαιρία, ευτυχώς τελικά.

Το μαγαζί βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της πόλης, είναι υπερυψωμένο με μεγάλες τζαμαρίες, που όταν ανοίγουν είναι σαν να είσαι σε μπαλκόνι. Επίσης δε βρίσκεσαι στο ίδιο ύψος με αυτούς που κάθονται στα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και έτσι δεν ασφυκτιάς. Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτός και κομψός με διαφορετικές καρέκλες και καναπέδες στις γωνίες. Τα σερβίτσια είναι όμορφα, τα κρεατικά σερβίρονται σε ξύλινα πλατώ και τα τηγανιτά σε μπακερένια τηγανάκια. Το νερό παγωμένο έρχεται σε καλαίσθητες μποτίλιες, ενώ το δικό τους κρασί, που είναι πολύ εύγεστο, είναι εμφιαλωμένο στα 9,50ευρώ. Το σέρβις ήταν άψογο και όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα να μας εξυπηρετήσουν. Ειδικά η κοπέλα, που μας πήρε την παραγγελία, ήταν πολύ πρόσχαρη και μας έδωσε ό, τι πληροφορίες χρειαζόμασταν.

Το μενού είναι πλούσιο με πολλούς μεζέδες με ελληνικό πνεύμα, εξ ου και το όνομα, και αρκετά πιάτα με κρεατικά. Τα πιάτα είναι χωρισμένα στον κατάλογο ανάλογα με το κόστος(4,5,6-7- 8 ευρώ) και μπορείς να βρείς πίτες, κεφτέδες διαφόρων ειδών, κροκέτες μπακαλιάρου και ενδιαφέροντες επιλογές κρεατικών όπως σνίτσελ προβατίνας, σιδηρόδρομο χοιρινό και κοτόπουλο, συκώτι μαριναρισμένο, μπιφτέκι γαλοπούλας κ. α.

Μετά από σχετική δυσκολία, γιατί δεν ξέραμε τι να πρωτοπάρουμε παραγγείλαμε:
- σαλατα πανδασία λαχανικών και ξηρών καρπών με σως μέλι(πεντανόστιμη με σωστές αναλογίες, θα την προτιμούσαμε λίγο μεγαλύτερη για 4 άτομα)
- τυροκαυτερή(χειροποιήτη και αρκετά νόστιμη, αν και πολύ κρεμώδης για τα δικά μας γούστα)
- τηγανιά καταΐφι με τυριά σε τηγανάκι(εντυπωσιακό πιάτο, πολύ νόστιμο και τραγανό)
-πιπεριές γεμιστές με τυρί(νόστιμες)
- συκώτι στο τηγάνι μαριναρισμένο με καραμελωμένα κρεμμύδια(ότι και να πω είναι λίγο-ζουμερό και μαλακό με μία εξαιρετική σως και τα κρεμμυδια να λιώνουν-μπράβο)
- σιδηρόδρομο κοτόπουλο με καρέ πατάτες και ψητά λαχανικά(αρωματικό, μαλακό και ζουμερό-πολύ καλό)

- σνίτσελ προβατίνας με τα ίδια συνοδευτικά(αν και λίγο σκληρό, όπως άλλωστε γενικά η προβατίνα για όσους ξέρουν, ήταν πεντανόστιμη, σωστά ψημένη και χωρίς την κλασσική μυρωδιά της)
- χοιρινά φιλετάκια με σως μπάρμπεκιου(τρυφερά και χωρίς υπερβολική σάλτσα)
Για όλα αυτά και το κρασί δώσαμε 58,50ευρώ που θεωρούμε ότι ήταν πολύ καλά. Μας κέρασαν γλυκό ζελέ και προφιτερόλ σε γυάλινα βαζάκια και ανυπομονούμε να ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα τόσα άλλα που υπάρχουν.

01 Ιούλ 2016

Επισκεφτήκαμε το Κουρδιστήρι μετά από πολύ καιρό 2 φορές με διαφορά 15 ημερών και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και τις 2 φορές. Τη 2η φορά είχε αλλάξει το μενού για να γίνει πιο καλοκαιρινό, όπως μας είπαν.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, κυρίως με τα τραπεζάκια στην καταπράσινη αυλή(δεν φαίνεται καν από το δρόμο) και το βράδυ έχει αρκετή δροσιά. Το σέρβις ήταν πολύ φιλικό και γρήγορο σχετικά, αν και ήταν μόνο μία κοπέλα και τις 2 φορές(καθημερινές).
Το μενού δεν είναι μεγάλο, αλλά περιλαμβάνει ενδιαφέροντα πιάτα μεζέδων και κρεατικών. Στα πλην η έλλειψη επιλογής στις σαλάτες, ενώ στα συν η δυνατότητα να παραγγείλεις τα περισσότερα πιάτα σε μικρότερη ατομική μερίδα κι έτσι να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις με λιγότερα χρήματα. Και τις 2 φορές πληρώσαμε περίπου 35 Ε(2 άτομα) με ένα κιλό χύμα κρασί(9 ευρώ) και πραγματικά ήταν πολύ χορταστικά.
Στην καλοκαιρινή εκδοχή παραγγείλαμε:

- σαλάτα αλμύρα αρωματισμένη με δυόσμο και με ψητό μανούρι(πολύ νόστιμη και δροσερή, αλλά μικρή για 5,95Ε)
- τηγανιτές πατάτες ατομ. μερ. ( καταπληκτικές, τραγανές σαν κροκέτες και αλάδωτες)
- τυροκαφτερή ατομ. μερ. ( νόστιμη, αλλά μας άρεσε η χειμερινή εκδοχή που ήταν πιο καφτερή)
- κολοκυθοκεφτέδες με κινόα και δροσερή σως γιαουρτιού ατομ. μερ. ( αν και δεν καταλαβαίνεις το κινόα ήταν πολύ γευστικοί)
-λαχματζούν με κιμά και γιαούρτι(μεγάλη μερίδα και πεντανόστιμο)
- φιλέτο κοτόπουλο σε στικς παναρισμένα με κορν φλέικς και κάρυ συνοδευμένο με σως μουστάρδας και κάρυ(το καλύτερο πιάτο απλά τέλειο και τραγανό)
Μας φέρανε νερό σε κανάτα, προζυμένιο ψωμί και το κρασί ήταν αρωματικό, κρύο και εύγεστο.

Συνολικά το Κουρδιστήρι μας άρεσε πολύ και είναι μία πολύ δροσερή και νόστιμη επιλογή για το καλοκαίρι. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο οικονομικό, αλλά με τις ατομικές μερίδες μπορείς να ρυθμίσεις τι θα ξοδέψεις.

17 Ιουν 2016

Αποφασίσαμε να γνωρίσουμε γευστικά κι άλλες γειτονιές της αγαπημένης μας Αθήνας και έτσι είπαμε να ξεκινήσουμε με τον Κεραμεικό και τις Σεϋχέλλες. Εννοείται ότι πήραμε να κλείσουμε τραπέζι, γιατί θα πηγαίναμε Σάββατο. Δυστυχώς δεν είχε τραπέζι έξω, αλλά ο υπάλληλος μας υποσχέθηκε να μας βάλει δίπλα σε μία μεγάλη πόρτα, όπερ και εγένετο.

Δε θα σας ζαλίσω με πληροφορίες που έχουν δώσει προηγούμενοι χρήστες, αξίζει όμως να σας πω γιατί αυτό το μαγαζί έχει γίνει τόσο αγαπητό. Εκτος από το φαγητό που σας μιλήσω μετά, ο χώρος έχει μια δυναμική απίστευτη. Το μαγαζί είναι ψηλοτάβανο και έτσι δε σε πνίγει, η κουζίνα είναι σε κοινή θέα με τις φωτιές να σπάνε τη ρουτίνα κάθε τόσο και η ατμόσφαιρα είναι τόσο χαλαρή και φιλική που σε γυρνάει πίσω χρονικά σε όμορφα μαγαζάκια της γειτονιάς, όταν τα πράγματα ήταν ίσως πιο απλά.

Παμε τώρα στο αγαπημένο κομμάτι του φαγητού. Ήμασταν τέσσερα άτομα πεινασμένα και διψασμένα, γι'αυτό παραγγείλαμε πρώτα το κρασάκι μέχρι να αποφασίσουμε τι θα φάμε. Το μενού περιλαμβάνει πολλά πρωτότυπα πράγματα όπως οι σαλάτες, με έμφαση στα όσπρια, τη μεγαλύτερη ποικιλία σε παραδοσιακά τυριά που έχουμε δει και πιάτα που θα καλύψουν και τους κρεατοφάγους και αυτούς που δε θέλουν να φάνε κρέας.

Εμείς μετά από πολλή σκέψη παραγγείλαμε:
- μία σαλάτα ρεβύθια( με πολλά ντοματίνια, αρωματισμένη με δυόσμο που ήταν πολύ δροσερή- αν είχε και λίγο περισσότερο κρεμμυδάκι θα ήταν τέλεια για μας)
- κολοκυθοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες στο ίδιο πιάτο από 2 κομμάτια(ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν μας άρεσε, γιατί ειδικά οι ντοματοκεφτέδες ήταν λες και είχαν κάνει το χυλό σε χυμό ντομάτας, και δεν είχαν αρωματικά καθόλου)
- μπροζολάκια γλυκοκαυτερά(τέλεια λεπτοκομμένα και ψημένα)
- καπνιστή μπριζόλα( αν και νόστιμη, ήταν λίγο σκληρή)
- γίδινο τυρί καυτερό(θα ξαναπάμε μόνο και μόνο για να αγοράσουμε φεύγοντας-απλά εξαιρετικό)

- τηγανιτές πατάτες( φανταστικές, λεπτοκομμένες και χωρίς καθόλου λαδίλα)
- και το καλύτερο πιάτο ever τελευταίο, παπαρδέλες με καβουρμά- ευχαριστώ τους χρήστες που το ανέφεραν και έτσι το πήραμε(τι να πρωτοπώ-αν σας αρέσει ο καβουρμάς δεν πρέπει να το χάσετε, εμείς δυστυχώς δεν το φάγαμε όλο γιατί το έφεραν τελευταίο και είχαμε σκάσει, αλλά θα ξαναπάμε και θα ξέρουμε τότε)
- 1 κιλο κρασί και 3 κοκα κολα

Για όλα αυτά δώσαμε 59,50 Ε και νομίζουμε ότι είναι σίγουρα vfm. Όσον αφορά στο σερβις ήταν γρήγορο, αν και Σάββατο, εκτος από τη λίγη ώρα που περιμέναμε για να παραγγείλουμε. Τα φαγητά, όμως, ήρθαν πολύ γρήγορα και οι μερίδες είναι πολύ καλές. Δεν πήραμε γλυκό, γιατί δεν χωρούσε τίποτα, αλλά και αυτοί δεν κέρασαν κάτι, πράγμα που μας ξένισε. Ίσως να έτυχε. Όπως και να'χει εμείς θα ξαναπάμε, γιατί πρέπι να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα και ελπίζω να είναι πάλι τόσο καλά.

15 Φεβ 2016

Επιστρέψαμε στη Μικρή Βενετία μετά από 3 χρόνια και είδαμε με ευχαρίστηση ότι το μαγαζί εξακολουθεί να είναι προσεγμένο, ίσως και καλύτερο θα έλεγα.

Καταρχήν, ο χώρος είναι πιο ζεστός από τότε, με πολύ ιδιαίτερη διακόσμηση στους τοίχους και τα τσουβάλια που κρέμονται από το ταβάνι και έχει καταπληκτικό εξαερισμό. Ήμασταν η μοναδική παρέα που δεν κάπνιζε και όμως δε δυσανασχετήσαμε καθόλου ούτε μυρίζαμε όταν φύγαμε, πράγμα πολύ σημαντικό για μας.

Όσον αφορά στο σέρβις ήταν γρήγορο και εξυπηρετικό, αλλά απλώς διαικπεραιωτικό, δηλαδή δεν υπήρχε η διάθεση για κάποια κουβέντα παραπάνω ή αστείο. Αυτό για κάποιους δεν είναι αρνητικό, για μας όμως που μας αρέσει να αποκτάμε οικειότητα ήταν λίγο ψυχρό.

Πάμε στο φαγητό τώρα που είναι και το πιο σημαντικό νομίζω. Το μενού περιλαμβάνει πολλά και ελκυστικά πιάτα και ορεκτικά που δύσκολα δε θα καλύψουν όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε:

- μια πράσινη σαλάτα με κράνμπερι( δροσερή και μεγάλη αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο)

- φέτα σε φύλλο κρούστας με γλυκό ντοματίνι από πάνω( γλυκό και απολαυστικό-τέλειο)

- φλογέρες Καισαρείας( τραγανές με ντοματίνια αντί ντομάτα και όχι τσιγγουνιές στον παστουρμά- πολύ νόστιμες)

- φάβα ( ήταν όπως την αγαπώ εγώ, σαν μους, όμως θα θέλαμε λίγη ένταση ίσως με λεμόνι και περισσότερα καραμελωμένα κρεμμύδια- ήταν πολύ λίγα)

- καλιτσούνια (αν και το φύλλο ήταν σπιτικό και ήταν ωραία τηγανισμένα τα τυρένια ήταν αδιάφορα, δεν καταλάβαινες τι τυρί ήταν- τα χορτάρινα ήταν ωραία με μάραθο)

- απάκι γιουβετσάδα ( το καλυτερο πιάτο- τόσο νόστιμο και τέλεια χυλωμένο που θέλαμε κι άλλο)

- φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα τυριών όπου επικρατεί η γκογκορτζόλα ( απλά φανταστικό χωρίς να είναι καθόλου βαρύ)

- καυτερά λουκάνικα με μουστάρδα ( είχαμε διαβάσει γι αυτά και επειδή μας αρέσουν τα καυτερά, αλλά δε βρίσκουμε εύκολα τα πήραμε- πολύύ καυτερά, μπουκιά και κρασί)

Τέλος πήραμε δύο γλυκά: cheesecake με σως φράουλα και προφιτερόλ ( πολύ φρέσκα και μεγάλα κομμάτια- όμως υπήρχε και μπράουνις με παγωτό, αλλά η σερβιτόρα δε μας το ανέφερε, το είδαμε σε άλλο τραπέζι)

Γι όλα αυτά πλήρωσαμε 75 ευρώ, δηλαδή περίπου 37 ευρώ το ζευγάρι και ήταν πολύ καλά, γιατί χορτάσαμε και με το παραπάνω. Δεν ανέφερα τι ήπιαμε γιατί πήραμε 2 μπουκάλια κρασί που ανέβασε το λογαριασμό, αλλά αυτό ήταν επιλογή μας- θα μπορούσαμε να πιούμε χύμα. Επίσης, εννοείται ότι υπάρχει κανάτα με νερό και όχι εμφιαλωμένο.

Η Μικρή Βενετία μας άρεσε πολύ και θα ξαναπάμε, ιδίως όταν ανοίξει ο καιρός που θα βγάζει τραπεζάκια στον πεζόδρομο, γιατί υπάρχουν πολλα πιάτα ακόμα που πρέπει να δοκιμάσουμε.

11 Μάρ 2015

Ήταν η δεύτερη μας επίσκεψη στο μαγαζί, αφού είχαμε μείνει ευχαριστημένοι την πρώτη φορά, ένα μήνα από την έναρξη του. Όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά, δυστυχώς προς το χειρότερο.

Ο χώρος είναι μεγάλος και πολύ φωτεινός, ίσως λίγο φορτωμένος, αλλά δημιουργεί μια φιλική ατμόσφαιρα. Η μουσική, όμως, δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη για φαγητό, αφού παραπέμπει σε νυχτερινή διασκέδαση.

Το μενού είναι πλούσιο με αρκετά ορεκτικά, σαλάτες και κρεατικά. Αυτή την περίοδο, δε, έχει και σαρακοστιανό μενού για όσους νυστεύουν. Στα συν ότι έχει και μισές μερίδες σε πολλά πιάτα.

Το σέρβις είναι γρήγορο και φιλικό, αν και μας έφεραν 3 πιάτα που δεν είχαμε παραγγείλει. Ευτυχώς δεν μας τα χρέωσαν " κατά λάθος".

Αυτή τη φορά παραγγείλαμε:
-μελιτζανοσαλάτα (κακή-σαν αλοιφή από το εμπόριο)

-ψητά λαχανικά (συμπαθητικά αν και θέλανε κι άλλο ψήσιμο)

-παστουρμαδόπιτα (την πρώτη φορά τη λατρέψαμε-τώρα είχε ωραία γέμιση, αλλά πάνιασε το φύλλο πριν προλάβουμε να τη φάμε)

-κεμπάπ (ωραίο κι αφράτο)

-παϊδάκια κοτόπουλο ('ισως το καλύτερο πιάτο, γιατί ήταν ωραία ψημένα)

-λουκάνικο χωριάτικο (πολύ βαρύ και λιπαρό για μας)

Όλα τα ψητά συνοδεύονται από πληγούρι, το οποίο ήταν πιο αρωματικό την άλλη φορά, και ψιλοκομμένες τραγανές πατάτες.

Πληρώσαμε 43 ευρώ με 1 κιλό κρασί, τα οποία μας φάνηκαν πολλά για την ποιότητα του φαγητού. Στα πλην, επίσης, και το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς να μας ρωτήσουν και έχει γίνει εκνευριστική μόδα πια.

Θα το σκεφτούμε πολύ αν θα ξαναπάμε και είναι κρίμα, γιατί το έχουν νέοι άνθρωποι και θα θέλαμε να υποστηρίξουμε την προσπάθειά τους. Όμως σε μια δύσκολη εποχή όπως αυτή που ζούμε και με πληθώρα καταστημάτων εστίασης ο καθένας ζυγίζει προσεκτικά που θα ξοδέψει τα χρήματά του.

04 Μάρ 2015

Το είδαμε τυχαία ψάχνοντας να παρκάρουμε για το σινεμά Γλυφάδα και μας έκανε εντύπωση, γιατί είναι ιχθυοπωλείο- ψαροταβέρνα. Έκτοτε έχουμε πάει 2 φορές και η εντύπωση που αποκομίσαμε ήταν η ίδια και σας την παραθέτω.

Σε υποδέχεται ο 'δίμετρος' και χαμογελαστός ιδιοκτήτης και σε ενημερώνει για τα ψάρια. Διαλέγεις τα ψάρια ή τα θαλασσινά σου, λες πως τα θέλεις ψημένα και μετά κάθεσαι δίπλα στο ταβερνάκι και παραγγέλνεις ό, τι άλλο συνοδευτικό θέλεις. Το μενού είναι λιτό, αλλά νομίζω ότι περιέχει αυτά που χρειάζεσαι για να απολαύσεις ψάρι: Απλές σαλάτες, βραστά ή ψητά λαχανικά, τυροκαυτερή, ταραμοσαλάτα, πατάτες. Μας είπαν, επίσης, ότι υπάρχουν και κάποια μαγειρευτά, όπως σουπιές με σπανάκι και ψαρόσουπα. Το χύμα κρασί είναι από την Κρήτη και είναι πολύ καλό και ευκολόπιοτο, το δε τσίπουρο μαλακό με αρωματική επίγευση.

Ο χώρος, αν και μικρός, είναι φωτεινός, με καρέκλες και τραπέζια που θυμίζουν σχολείο και η κουζίνα είναι σε ορατή θέα. Τα φαγητά έρχονται σχετικά γρήγορα και πραγματικά ο ψήστης αξίζει συγχαρητήρια. Μέχρι τώρα έχουμε δοκιμάσει:

Μπαρμπούνια ή κουτσομούρα τηγανητά(τέλεια-τραγανά απ έξω και ζουμερά μέσα)
Σουπιά ψητή και τηγανητή(νομίζω η τηγανητή ήταν πιο νόστιμη)
Γαριδάκι τηγανητό(πολύ τραγανό και νόστιμο)-Καλαμαράκια(τέλεια)
Τυροκαυτερή(η καλύτερη που έχουμε φάει έξω )
Μύδια αχνιστά με σάλτσα μουστάρδας( νόστιμα)
Σαρδέλα ψητή(φρεσκότατη, τη θέλαμε λίγο πιο ξεροψημένη)-χταπόδι ψητό(τη δεύτερη φορά ήταν ακόμα πιο ωραίο)
Ψαρόσουπα σφυρίδα(σκέτη απόλαυση)

Στο τέλος υπάρχει γλυκό ραβανί ή πορτοκαλόπιτα κερασμένο από το κατάστημα.
Το κόστος είναι περίπου 17-25 ευρώ το άτομο ανάλογα με το τι ψάρι θα επιλέξεις. Το καλό είναι ότι το πρώτο ψάρι επιβαρύνεται μόνο με 6 ευρώ ανά κιλό σε σχέση με την τιμή του ιχθυοπωλείου. Έτσι σου έρχεται φθηνότερα από άλλες ψαροταβέρνες.

Ο ‘Ψαρούλης’ μας αρέσει γιατί είναι μια απλή αλλά τίμια προσπάθεια που ποντάρει στο φρέσκο ψάρι και έχει καλές τιμές. Είναι καινούριο βέβαια και θέλει λίγη δουλίτσα στην οργάνωση. Νομίζω ότι αξίζει την προσοχή μας ιδίως τώρα που ανοίγει ο καιρός και θα βγάλει τραπεζάκια έξω.

25 Φεβ 2015

Εαν είσαι από την Κρήτη, ή απλώς αγαπάς ό, τι αυτή αντιπροσωπεύει(φιλοξενία, αρχοντιά, καλό φαγητό) τότε, νομίζω, ότι η Πασιφάη είναι το καλύτερο μαγαζί για να νιώσεις ότι είσαι στην Κρήτη. Σε υποδέχονται μαυροπουκαμισάδες με χειραψία ένα προς ένα και σε καλωσορίζουν στο "σπίτι" τους με γνήσια δυνατή τσικουδιά. Ο χώρος ζεστός, οικογενειακός με φωτογραφίες στους τοίχους από την οικογένεια του ιδιοκτήτη, κιλίμια, κουδούνες.

Στο φαγητό τώρα: το μενού μεγάλο, δεν ξέρεις τι να πρωτοπαραγγείλεις. Εμείς ημασταν τέσσερα άτομα και μετά από διεργασίες πήραμε:
-σαλάτα του τρούλλου(φοβερά δροσερή με απάκι, γραβιέρα και ξεροψημένους αμανίτες)
-κρεμμυδοκαλίτσουνα(τέλεια)
-στάκα(καλή)
-σφακιανό τσιγαριαστό(ίσως το καλύτερο που έχουμε φάει)
-τηγανητό κουνέλι(συμπαθητικό)
-γαμοπίλαφο με αίγα(αρκετά καλο)
-χανιώτικο λουκάνικο(καταπληκτικό)
-χοχλιούς(πολύ καλοί αν και θα τους θέλαμε με κρούστα από αλεύρι)

Επίσης ήπιαμε ένα κιλό κόκκινο κρασί και δοκιμάσαμε και το μαρουβά τους που πραγματικά είναι πολύ καλός-πράγμα σπάνιο-και δεν ξίνιζε όπως οι περισσότεροι που σερβίρονται ακόμα και στην Κρήτη. Μας κέρασαν και μια πιατέλα λουκουμάδες
και όλα αυτά κόστισαν 81 ευρώ μαζί με 8 ευρώ για τη ζωντανή μουσική και μας φάνηκαν λογικά γι αυτά που προσέφεραν. Μακάρι να είναι τόσο καλό και το μαγαζί που ανοίγουν στη Γλυφάδα και να παραμείνει γνήσιο και φιλόξενο.

Θα ξαναπάμε γιατί υπάρχουν τόσα πράγματα να δοκιμάσουμε ακόμα και γιατί μας άρεσε που νιώσαμε αυτή την ιδιαίτερη "μυρωδιά"της Κρήτης που τόσο αγαπάμε και μας λείπει.

18 Ιαν 2015

Δεν περιμέναμε ποτέ ότι στην κοσμοπολίτικη Γλυφάδα θα βρίσκαμε ένα τσιπουράδικο τόσο φιλόξενο και νόστιμο.

Ο χώρος μικρός και πολύ συμπαθητικός με ανοιχτή κουζίνα που φαίνεται και από το δρόμο, κάτι που το κάνει πολύ φιλικό, ίσως και οικογενειακό. Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική, ο δε ιδιοκτήτης τόσο φιλόξενος, χαμογελαστός και διακριτικός που δίνει πόντους στο μαγαζί. Τελική όμορφη πινελιά στο χώρο που σε ταξιδεύει πίσω, το μενού (με πολλούς μεζέδες και θαλασσινά πιάτα) σε τετράδιο με σκληρό εξώφυλλο και γραμμένο στο χέρι ανά σελίδα. Τέλεια σκέψη που δείχνει ανθρώπους με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν.

Όσον αφορά στο φαγητό, ήμασταν 4 άτομα που αγαπούν τα θαλασσινά και τους μεζέδες κι έτσι αποφασίσαμε να παραγγείλουμε: μια πολίτικη σαλάτα (πολύ καλή γι αυτούς που την αγαπούν με έντονη γεύση του σκόρδου), χταποδοκεφτέδες(τραγανοί και νόστιμοι), φάβα(τέλεια με αρκετό κρεμμυδάκι - σαν μους), σαρδέλα στη σχάρα(αν και το έχουμε φάει τόσες φορές, πόσο μας εξέπληξε η νοστιμιά ενός τόσο απλού πιάτου, αλλά τέλεια ψημένου) και για το τέλος άφησα τα δύο πιάτα που απλώς ήταν συγκλονιστικά, θράψαλο στη σχάρα-το πήραμε όμως σκέτο όχι γεμιστό για να γευτούμε καλύτερα τη γεύση του- και ήρθε ένα πιάτο τόσο όμορφο να το βλεπεις μέσα στην απλότητα του και τόσο νόστιμο.

Τέλος, κριθαρότο με φρέσκιες καραβίδες- ότι και να πώ γι'αυτό το πιάτο είναι λίγο, τέλεια χυλωμένο με φρέσκια ντοματούλα και δύο μεγαλούτσικες καραβίδες, σκέτη πανδαισία χρωμάτων. Να χορταίνει το μάτι πρώτα και μετά το στομαχάκι. Επίσης, πήραμε 2 μπουκαλάκια ούζο και μας φέρανε κανάτα με νερό( επιτέλους όχι εμφιαλωμένο με το έτσι θέλω). Για το τέλος μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού, ένα στον καθένα, και οινόμελο που ήταν και το μοναδικό που μας άφησε εντελώς αδιάφορους.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 69 ευρώ, ήτοι 17 ευρώ το άτομο που θεωρήσαμε ότι ήταν πολύ καλά για ένα μαγαζί στην κατά τ'άλλα πανάκριβη Γλυφάδα και για τόσο προσεγμένο και καλομαγειρεμένο φαγητό. Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχουν και κρεατομεζέδες και φρέσκο ψάρι ανάλογα με την ημέρα. Η "Ιωλκός" είναι ένα πολύ φιλόξενο μαγαζί με καθαρές γευσεις και μια απλότητα που σε κερδίζει συνέχεια. Θα το επισκεφτούμε πολλές φορές, είμαι σίγουρη, για να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα.

04 Αυγ 2014

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Σάββατο βράδυ, αλλά καταφέραμε να βρούμε τραπέζι. Χαρούμενο μαγαζί μέσα με χρώμα και όμορφη διακόσμηση, σε δύο επίπεδα έξω και θέα μέχρι το Σούνιο σχεδόν. Το σέρβις άψογο, γρήγορο και με χιούμορ παρά τον κόσμο. Μπράβο στα παιδιά, γιατί μας έκαναν να νιώσουμε ότι είμαστε σε φιλικό περιβάλλον.

Ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε: μια μελιτζανοσαλάτα (μάλλον αδιάφορη, αν και χειροποίητη γιατί δεν είχε κάποια ένταση), μια αθερίνα( μικρή και τόσο τραγανή σαν πατατάκια), τυροκροκέτες(πολύ νόστιμες-παρόλο που είναι ένα συνηθισμένο πιάτο-γιατί ήταν πολύ τραγανές απ'έξω), χταπόδι με καραμελωμένα κρεμμύδια(θεϊκό, δεν θέλαμε να τελειώσει, μαλακό το χταπόδι όσο έπρεπε, τα κρεμμύδια να λιώνουν στο στόμα και αυτή η σάλτσα με μπαλσάμικο νέκταρ-θα μπορούσε όμως να είναι λίγο μεγαλύτερη για τα 9,50Ε) και γαρίδες με ούζο και φινόκιο, ριζότο και ελαφριά σάλτσα με κρ. γάλακτος. Μας το σύστησε ο σερβιτόρος, γιατί νομίζαμε ότι θα ήταν βαρύ για βράδυ, αλλά ήταν καταπληκτικό. Κοστίζει 14,50Ε, αλλά πιστέψτε με είναι μεγάλη η μερίδα και οι γαρίδες ολόκληρες, το ριζότο τέλεια χυλομένο και η σάλτσα να θέλεις να βουτήξεις μέσα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στην αρχή φέρνουν ψωμάκι ψημένο με λαδάκι και ρίγανη, φρέσκο αλλά τυποποιημένο, και δυστυχώς το μόνο φάουλ για μας στο μαγαζί εμφιαλωμένο νερό χωρις να μας ρωτήσουν. Δεν το αλλάξαμε, αλλά γιατί τείνει να γίνει μόδα αυτή η τακτική;

Ήπιαμε άσπρο κρασάκι χύμα που ήταν πολύ ωραίο σαν μαλαγουζιά και στο τέλος μας κέρασαν καρπούζι. Όλα αυτά κόστισαν 49,50, αλλά σκάσαμε και θα μπορούσαμε να έχουμε παραλείψει την αθερίνα και πάλι να χορτάσουμε. Μας άρεσε πολύ και θα ξαναπάμε με τα παιδιά μας, γιατί έχει μεγάλη ποικιλία σε ό, τι θες και ψάρι και μεζέδες και κρέας. Οι ποικιλίες με κρέας που ήρθαν στη σέσουλα στο διπλανό τραπέζι ήταν μάλλον αρκετά χορταστικές.

Γενικά νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πρόταση, αν και λίγο τσιμπημένη, αλλά η ποιότητα, η μεγάλη επιλογή και η όμορφη θέα σε αποζημειώνουν.