Μέλος από: Σεπ 2014

08 Δεκ 2017

Η επίσκεψη έγινε βράδυ 4/12/2017, ημέρα Δευτέρα, από δύο άτομα. Κατεβάσαμε τον αδελφό μου στο λιμάνι του Πειραιά για να πάρει το καράβι που πάει Χανιά. Αφού τον αποχαιρετήσαμε, μπήκαμε στο ask4food και αναζητήσαμε φαγητό στα πέριξ. Κοιτάζοντας την καλύτερη βαθμολογία στην κατηγορία γεύση, βρήκαμε το Μήπως, κάπου στο Κερατσίνι, δώσαμε τη διεύθυνση στο GPS και σε λίγα λεπτά ήμασταν απ' έξω. Δυστυχώς ήταν κλειστό. Επόμενη επιλογή μας, πάλι λόγω καλής βαθμολογίας στη γεύση, ήταν το Στα Καλά Καθούμενα. Σκεφτήκαμε να τηλεφωνήσουμε πρώτα, αλλά επειδή έγραφε ότι ανοίγει καθημερινά, πήγαμε χωρίς ειδοποίηση. Σε πέντε λεπτά ήμασταν εκεί. Στην άκρη του Πειραιά, λίγο κάτω από το βουνό που χωρίζει το Κερατσίνι από το Σχιστό. Το παρκάρισμα ήταν εύκολο, 50 μέτρα από την είσοδο του εστιατορίου, πάνω σε μια λεωφόρο ερημική, όπου η άνοδος ήταν σε ψηλότερο σημείο από την κάθοδο. Κατεβήκαμε 5-10 σκαλοπάτια και στην κατηφόρα ώσπου να φτάσουμε στην είσοδο, βλέπαμε κάτω όλο τον Πειραιά.
Το μαγαζί είναι μία μικρή μονοκατοικία, που δεν έχει παράθυρα, αλλά μόνο μία συρόμενη γυάλινη πόρτα για είσοδο που την ανοίγεις και κλείνει αυτόματα, αφού της έχουν κρεμάσει από δίπλα μια καλοζυγισμένη γλάστρα!
Μέσα, ο χώρος είναι μοιρασμένος σε δύο μικρές αίθουσες, την μπροστινή που έχει θερμάστρες και την εσωτερική δίπλα της, που είναι μικρή και μακρόστενη, στην οποία βρίσκεται και η κουζίνα. Πραγματικό κουτούκι. Δεύτερο παράδοξο του μαγαζιού είναι ότι σε κάθε τραπέζι του εσωτερικού δωματίου, στον τοίχο δίπλα του, υπάρχει κάνουλα-βρύση, από την οποία γεμίζεις μόνος σου την κανάτα του κρασιού και απλά σημειώνεις σε ένα πινακάκι δίπλα, πόσες κανάτες έχεις καταναλώσει.

Εμείς καθήσαμε στο εσωτερικό δωμάτιο, που ήταν πιο ζεστό αλλά και πιο στριμωγμένο. Υπήρχαν μια δύο παρέες ήδη στο χώρο και πολλά τραπέζια ενωμένα για μια μεγάλη παρέα που μαζευόταν σταδιακά. Το μαγαζί δεν ανοίγει Δευτέρες, αλλά άνοιξε ειδικά για την μεγάλη παρέα. Ήμασταν τυχεροί.

Παραγγείλαμε παστουρμαδοπιτάκια (4/5), φάβα (5/5), μαραθοκεφτέδες (3/5), τηγανιτές πατάτες με τυρί τριμμένο (4/5), τα οποία ήλθαν άμεσα συνοδευόμενα από ψημένο ψωμί βουτηγμένο σε λάδι (αρκετά αλμυρό).

Για κυρίως, πήραμε ψαρονέφρι (3,5/5). Σβήσαμε τη δίψα μας με ένα λίτρο δροσερό κόκκινο γλυκόπιοτο χύμα κρασί. Για όλα αυτά, δώσαμε 37€ και επειδή οι ποσότητες ήταν καλές, βαρύναμε πολύ. Τέλος, μας κέρασαν ένα πολύ ωραίο γλυκό με στρώσεις μπισκότου και σοκολάτας.

Εν κατακλείδι, είναι πράγματι ένα κουτούκι με ζεστή ατμόσφαιρα, όμορφη λαϊκή μουσική σε σιγανή ένταση και δυνατές φωνές από τις παρέες που δείχνουν να περνάνε καλά. Οι τιμές του είναι σχετικά χαμηλές.

22 Νοε 2017

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 17/11/2017 με κράτηση δύο ατόμων (εγώ και η γυναίκα μου), μέσω e table. Το εστιατόριο βρίσκεται σε ήσυχο στενό λίγα μέτρα μακρυά από την λεωφόρο Κηφισίας. Το παρκάρισμα είναι μια σχετικά εύκολη υπόθεση είτε στα στενά πέριξ είτε με την βοήθεια του παρκαδόρου.

Έχει μια μεγάλη αυλή, που σίγουρα θα είναι προσόν τους καλοκαιρινούς μήνες. Μέσα, ο χώρος είναι ενιαίος, ελαφρώς μακρόστενος, με χρώματα απαλά σκούρα και χαμηλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε επαρκή απόσταση μεταξύ τους, χωρίς στρίμωγμα και με άνετους διαδρόμους. Λίγο μετά το κέντρο του χώρου, βρίσκεται η τετραμελής ορχήστρα, αποτελούμενη από μπουζούκι, βιολί, συνθεσάιζερ και την τραγουδίστρια. Η διαρρύθμιση, τα χρώματα και ο φωτισμός δημιουργούν ζεστή ατμόσφαιρα και χαλαρή διάθεση. Η μουσική, ελαφρολαϊκά και λαϊκά τραγούδια της δεκαετίας του ΄70 και του '80, δένει την ατμόσφαιρα και την κάνει ακόμα πιο ζεστή. Η τραγουδίστρια με πολύ καλή φωνή, τραγούδησε μέχρι και όπερα καταπλήσσουσα τα πλήθη.

Παραγγείλαμε μαστέλο σουβλάκι, χιώτικο τυρί στα κάρβουνα (3,5/5), πατάτες Νάξου (2/5 επειδή ήταν προτηγανισμένες), σαλάτα ρόκα κινόα και μανιτάρια (3,5/5), σολωμό στα κάρβουνα με κινόα (3/5), σνίτσελ με πουρέ πατάτας (3/5). Ήπιαμε κόκκινο αϊ-γιωργίτικο κρασί (3/5).
Εν κατακλείδι, περάσαμε τρεις ευχάριστες ώρες κυρίως λόγω της όμορφης ζωντανής μουσικής και δευτερευόντως λόγω της κουζίνας.

Ο λογαριασμός με 10% έκπτωσης μέσω e tablet στα 55€.

09 Οκτ 2017

Επίσκεψη το μεσημέρι του Σαββάτου 30/9/2017, γύρω στις 14.30.
Μειονέκτημα το παρκάρισμα, αφού η είσοδος είναι επί της Μεσογείων, ακριβώς στην στάση Τόμπρα.

Όμορφος εξωτερικός χώρος, με αρκετά τραπέζια υπό την σκιά δέντρων, που λόγω κρύου ήταν παροπλισμένος. Εσωτερικά ο χώρος μακρόστενος με απλή διακόσμηση, άνετα τραπέζια και πολύ κόσμο.

Εμείς ήμασταν 4 ενήλικες και δύο παιδιά. Παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο, η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά γρήγορη και αποτελεσματική.
Παραγγείλαμε ένα τεράστιο μοσχαρίσιο κότσι που έλιωνε στο στόμα, σοφρίτο που ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο, μια μεγάλη σαλάτα με φρέσκα λαχανικά και πολλά ορεκτικά. Τα ορεκτικά που δεν τα θυμάμαι όλα, ήταν όλα σχεδόν τέλεια. Μελιτζανοσαλάτα, ταλαγάνι, φάβα Σαντορίνης, τυροπιτάκια, ήταν εξαιρετικά.

Καλόπιοτο και το χύμα κόκκινο κρασί τους, που το λίτρο κόστιζε 9€.
Στο τέλος δοκιμάσαμε το προφιτερόλ και τους λουκουμάδες με γιαούρτι, που ήταν στο ύψος των περιστάσεων

Ο λογαριασμός απογειώθηκε στα 137,5€, αλλά ήταν vallue for money.
Εννοείται ότι θα ξαναπάμε.

04 Απρ 2017

Μετά την παρέλαση της 25ης, πήγαμε μια παρέα 6 ενηλίκων και 5 παιδιών, στα Πλατάνια.
Ο χώρος σχετικά μεγάλος και το παρκάρισμα μέτριας δυσκολίας.
Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη, αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι ήμασταν η πρώτη παρέα που επισκέφτηκε το μαγαζί.
Τα φαγητά ήταν μέτριας ποιότητας, τίποτα δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Κοντοσούβλι,1,2 κιλά παϊδακια, τυροκαυτερή, τζατζίκι, κολοκύθια βραστά, μπακαλιάρο σκορδαλιά, σαλάτα μαρουλι, μπιφτέκια και τηγανιτές πατάτες. Όμως κρατούσαν ένα μέτριο επίπεδο, χωρίς να μας δυσαρεστήσουν κάπου συγκεκριμένα.
Φάγαμε σχετικά καλά και ήπιαμε τρία κιλά χύμα κρασί εκ των οποίων το ένα, ήταν κερασμένο απο το μαγαζί.

Αυτό που με δυσαρέστησε ήταν ο λογαριασμός. Πληρώσαμε 192€, που αν θεωρήσουμε οτι τα παιδιά έφαγαν μισές μερίδες, δηλαδή πήραμε ένα μπιφτέκι ανά δύο παιδιά περίπου, διαιρούνται διά οκτώ, δηλαδή 24€ ανά άτομο.
Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται αυτό το ποσό για τα φαγητά που πήραμε, ούτε απο πλευράς ποιότητας, ούτε απο πλευράς ποσότητας.

Εννοείται οτι στην Αθήνα υπάρχουν εκατοντάδες ταβέρνες με ποιοτικότερο και φθηνότερο φαγητό, πράγμα που με κάνει να σκεφτώ οτι μάλλον ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που επισκέφτηκα το εν λόγω μαγαζί.

21 Μάρ 2017

Σάββατο βράδυ, πήγαμε με τη γυναίκα μου στης Φατιμάς, επηρεασμένοι από τις κριτικές στο ask4food κι επειδή είχε ζωντανή μουσική. Μπλέξαμε λίγο στα στενά των Αγίων Αναργύρων, αλλά παρκάραμε εύκολα, αφού απέναντι από τη Φατιμά υπάρχει πάρκο.

Ο χώρος είναι τύπου καφενείου, αλλά με την καλή την έννοια. Αναδύεται παρεϊστικο κλίμα βγαλμένο κατευθείαν απο τα 70's.
Έξω, υπάρχει μια ωραία αυλίτσα που βλέπει το πάρκο, ιδανική για το καλοκαίρι. Εντός, ο χώρος είναι λίγο μακρόστενος, με καμιά εικοσαριά τραπέζια καφενείου. Όταν φτάσαμε, ήταν μισογεμάτος. Έτρωγαν οι θαμώνες και οι δυο μουσικοί. Η κυρία Φατιμά (υποθέτω αυτό θα είναι το όνομά της), μας υποδέχτηκε πολύ φιλικά και ήταν δεόντως εξυπηρετική.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε φαλάφελ, δηλαδή ρεβιθοκεφτέδες, καλοψημένους και νόστιμους. Χούμους, δηλαδή ρεβίθι αλοιφή με μπόλικο λαδάκι, ιδανικό για κρασομεζές. Από κυρίως πιάτα, δοκιμάσαμε το Ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα και αμύγδαλα. Εξαιρετικά μαλακό και νόστιμο, σχετικά μικρό σε ποσότητα. Μακλούμπα, δηλαδή θρυμματισμένο μαλακό κοτόπουλο μέσα σε μπασμάτι, αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς. Νόστιμο και σε μεγάλη μερίδα. Ήπιαμε ενάμιση κιλό εξαιρετικό ροζέ κρασί Λαφαζάνη. Το μισό μας το κέρασε το κατάστημα.

Οι μουσικοί και το εξαιρετικό κρασί, ήταν κατά τη γνώμη μου, τα στοιχεία που απογείωσαν τη βραδιά. Δύο τύποι, τρία μουσικά όργανα (ακορντεόν, μπαγλαμαδάκι, τουμπερλέκι) και ταλέντο. Περάσαμε 4 ώρες καθισμένοι σε καρέκλες καφενείου χωρίς να το καταλάβουμε.
Κάποιος θαμώνας είχε τα γενέθλιά του. Ακούσαμε το happy birthday σε άψογη ρεμπέτικη εκτέλεση και δοκιμάσαμε την τούρτα που μας προσφέρθηκε, σε μία εντελώς παρεϊστικη ατμόσφαιρα...
Ο λογαριασμός στα 34€, ήταν άλλη μια ευχάριστη έκπληξη.
Θα ξαναπάω;
Εννοείται, με μεγαλύτερη παρέα αυτή τη φορά.

16 Φεβ 2017

Μάλλον η χειρότερη βαθμολογία που έχω βάλει εως τώρα σε εστιατόριο. Ίσως είμαι λίγο άδικος, ίσως και όχι. Το επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ με τη γυναίκα μου. Φτάσαμε κατά τις 11.00, έχοντας κλείσει τραπέζι μέσω e table για το Athens dine. Ο χώρος αισθητικώς αδιάφορος, ήταν γεμάτος. Βρέθηκε όμως ένα τραπέζι για δύο στον προθάλαμο όπου ήταν ο χώρος των καπνιστών.

Το προσωπικό έδενε απόλυτα με τον χώρο. Αδιάφορο. Περιμέναμε 3-4 λεπτά όρθιοι χωρίς να μας πλησιάσει κάποιος και να μας κατευθύνει. Το μενού περιλάμβανε νερό εμφιαλωμένο καθώς και σκορδόψωμο που δεν ήλθαν ποτέ.

Το φαγητό, ούτε μια στιγμή δεν ξεπέρασε την μετριότητα. Μέτρια μύδια χωρίς σάλτσα, αδιάφορες γαρίδες στην σαλάτα αλλά και ως κυρίως πιάτο, κάτι που έμοιαζε με παϊδάκια αλλά χωρίς σχεδόν καθόλου κρέας, Ως επιδόρπιο μικροσκοπικά ποτηράκια με γιαούρτι. Απορώ πως σε αυτό το site έχει βαθμολογία 90% στην γεύση.

Ούτε βέβαια η ποσότητα αλλά ούτε και η ποιότητα δεν βασιλεύουν σε αυτό το μαγαζί. Φεύγοντας, ο υπεύθυνος του καταστήματος δεν έκανε καν τον κόπο να μας ρωτήσει αν μας άρεσε το φαγητό. Εκτός του μενού των 15€, πήραμε κι ένα κιλό χύμα λευκό κρασί. Μας το χρέωσε 18€ το κιλό!!!
Θα ξαναπάω; Eνοείται πως όχι...

08 Φεβ 2017

Αν εξαιρέσω την απόσταση, περίπου 80 χιλιόμετρα πήγαινε έλα, ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Σάββατο 4 Φεβρουρίου, στις 9.15 μμ, 2 άτομα, σε ένα προσεγμένο εστιατόριο με τζαμαρίες όπου έβλεπες το λιμανάκι της Βάρκιζας ακριβώς από κάτω σου και τον φωτισμένο παραλιακό δρόμο που πάει προς την Ανάβυσσο. Ζωντανή μουσική με τριμελές συγκρότημα που έπαιζε παλιά λαϊκά τραγούδια στη μέση της διπλής αίθουσας. Ρομαντική, ζεστή ατμόσφαιρα, που σου έφτιαχνε την διάθεση.
Το μενού ήταν προεπιλεγμένο μέσω e table για το 2ο Restaurant Week της Αθήνας και ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο.

-Για ορεκτικά, τηγανιτές πατάτες Νάξου με φέτα, κρεμμυδάκι και καυτερή πιπεριά καθώς και κεφτεδάκια γεμιστά με τυρί και σάλτσα ντομάτας, όλα πεντανόστιμα και σε μεγάλες μερίδες.

- Κυρίως πιάτο ριζότο γαρίδας σε πολύ μεγάλη μερίδα και τσιπούρα στη σχάρα με λαχανικά, άπαντα εξαιρετικά.

-Μηλόπιτα με παγωτό και λουκουμάδες με μέλι και παγωτό, ως επιδόρπιο.
Τέλος ήπιαμε ένα κιλό κόκκινο χύμα κρασί, γλυκόπιοτο και ζαλιστικό. (Δεν συμπεριλαμβάνεται στο μενού και κοστίζει 8€ το κιλό).

Φεύγοντας από το σπίτι, λόγω της τιμής του μενού (15€ το άτομο), πιστεύαμε ότι θα φάμε ελαφριά ενώ γυρίζοντας ψάχναμε να βρούμε σόδα.

Δυστυχώς δεν είδα τον κατάλογο του εστιατορίου για τις κανονικές τιμές του καταστήματος, αλλά μέσω της προσφοράς ήταν πράγματι value for money.

01 Φεβ 2017

Μένω στην Αγία Παρασκευή από το 1981 και τα Ρωμανάκια ενώ είναι 5 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου, δεν τα είχα επισκεφτεί ποτέ. Κακώς...

Πήγαμε 3 ενήλικες και δύο παιδιά, μεσημέρι Σαββάτου κατά τις 1.30 η ώρα. Στεγάζεται λίγα μέτρα πιο πέρα από τη Μεσογείων. Τετραγωνισμένος χώρος 40-50 τετραγωνικών, με τζαμαρίες από τις τρεις πλευρές, που βλέπουν στην μικρή πλατεία Κοραή και τραπέζια όπου κάθεσαι σε σχετική ευρυχωρία χωρίς στρίμωγμα. Ήταν ζεστά παρόλο το κρύο της ημέρας, χωρίς κόσμο. Κατά την παραμονή μας ήλθαν άλλες 2 παρέες. Το ντεκόρ λιτό και φωτεινό. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές.

Τα φαγητά του θεσπέσια. Απίστευτο γαμοπίλαφο με βραστό, καταπληκτική στάκα με αυγό, ανάλαφρη σαλάτα Ρωμανάκια, εκπληκτικά τυροζουλάκια (πήραμε και δεύτερα), ντάκο που δεν με ενθουσίασε (αν ήταν πιο μαλακός ίσως) Μεσσαρίτικους κολοκυθοκεφτέδες όνειρο, κυβικές τηγανιτές πατάτες και ντολμαδάκια με ντομάτα. Ήπιαμε μπόλικη ρακί που δεν έκαιγε και ρακόμελο που μας κέρασαν.
Δώσαμε 74€ που δεν το λες ακριβά αλλά δεν το λες και value for money.
Τη δουλειά μας να ΄χουμε κι εννοείται ότι θα ξαναπάμε...

10 Νοε 2016

Σάββατο βράδυ στις 11.00 η ώρα, το εμπορικό εντός του οποίου είναι το Αγάνι, ήταν σκοτεινό και έρημο.

Το ίδιο το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Δίχωρο, σχετικά μικρό με αραιά τοποθετημένα τραπέζια και το καφέ να είναι το κυρίαρχο χρώμα σε τοίχους και πατώματα. Η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα.

Τα φαγητά που πήραμε για δύο άτομα, ήταν:
Σούπα βελουτέ κουνουπιδιού 3/4
Καρπάτσιο τόνου με φακές 2/4
Σαλάτα κολοκύθι 2,5/4
Ριζότο με σουπιά στο μελάνι της 2,5/4
Κριθαρότο με γαρίδες και μύδια 3,5/4
Για γλυκό Μους λεμονιού 3/4

Δύο κιλά χύμα λευκό κρασί 2/4

Δώσαμε 83,5€ που σε σχέση με την ποσότητα και κυρίως την ποιότητα, ήταν πολλά. (2,6 τοματάκια στη γεύση).

Με δύο λόγια:
Χαμηλό vallue for money, χρειάζεται επειγόντως διόρθωση.

09 Νοε 2016

Μετά την παρέλαση επισκεφτήκαμε το ψητοπωλείο, 2 οικογένειες, δηλαδή 5 ενήλικες και 5 παιδιά ηλικίας 9-12 ετών. Παρκάραμε σχετικά εύκολα σε παράδρομο.

Το μαγαζί με μεγάλες τζαμαρίες σχεδόν πάνω στο πεζοδρόμιο, συμπαθητικό.
Το ντεκόρ απλό και ελαφρώς μοντέρνο για σουβλατζίδικο.
Το φαγητό απίστευτο. Ότι και να φάγαμε από κρεατικά ήταν φρέσκο και ζουμερό.

Πήραμε μια τεράστια ποικιλία κρεατικών (γύρος, κεμπάπ, κοτόπουλο κλπ), σουβλάκια καλαμάκι και με πίτα, όλων των ειδών, σαλάτα φρέσκια και ικανή σε ποσότητα, συνηθισμένες τυροκροκέτες, λαχταριστό κοντοσούβλι, γλυκά μπανόφι και ίσως καρυδόπιτα που παρόλο τέτοιου είδους γλυκά δεν τα συμπαθώ, ήταν εξαιρετικά. Ήπιαμε πολύ κόκκινο κρασί που ήταν κι αυτό καλής ποιότητας.

Διάβασα προηγούμενη κριτική που άλλες φορές τα φαγητά είναι καλά και άλλες χθεσινά και σκέφτομαι οτι ίσως έπεσα στη σωστή μέρα.

Αυτό πάντως που με εντυπωσίασε είναι η ποιότητα και νοστιμιά όλων των κρεάτων.

Τελικό ποσό πληρωμής 80€, μάλλον λογικό.