oresivios

Μέλος από: Οκτ 2014

04 Νοε 2017

Με λένε Ορεσίβιο και μου αρέσει το sushi!

Δεν ντρέπομαι να το ομολογήσω, αλλά όταν μιλάω για sushi δεν αναφέρομαι στα προπαρασκευασμένα παγωμένα ρολά με ίχνος ψαριού – παντελώς άγευστα - που σερβίρονται τον τελευταίο καιρό στις κατά τόπους αλυσίδες sushi bar και βαφτίζονται ιαπωνική κουζίνα. Δεν μπορεί να αποτελούν κυρίαρχες γεύσεις σε μία τέτοια κουζίνα οι κρέμες τυριών και οι μαγιονέζες. Πρώτη ύλη είναι το ψάρι, επομένως θέλω να κυριαρχεί γευστικά και όχι απλά να υφίσταται ως περιγραφή στον κατάλογο. Η παρασκευή του sushi οφείλει να αποτελεί τελετουργία με σεβασμό και σωστή διαχείριση της πρώτης ύλης με αποκλειστικό στόχο το umami και όχι τον κορεσμό.

Και μετά από αυτήν την επιθετική εισαγωγή μου περί sushi, να περάσω στην πρόσφατη εμπειρία μου. Παρασκευή βράδυ, μηνός Οκτωβρίου, και έχοντας όρεξη για sushi, αποφάσισα με τη γυναίκα μου να επισκεφτούμε το Gaku στο Χαλάνδρι. Ο χώρος εξαιρετικά μικρός, ασφυχτικά γεμάτος από κόσμο και διακοσμημένος τυπικά για το είδος του εστιατορίου. Το προσωπικό, παλεύοντας να ελιχθεί μεταξύ των τραπεζιών, ήταν εξυπηρετικό και κατατοπιστικό για τα πιάτα. Εμείς καθίσαμε στο bar, σε επαφή με την κουζίνα, γεγονός που δεν με ενόχλησε καθόλου, καθότι μου αρέσει να παρακολουθώ τα βήματα που ακολουθούν οι chef κατά την παρασκευή των πιάτων και ρολών. Θεωρώ πως και αυτό αποτελεί κομμάτι της εμπειρίας από ένα εστιατόριο sushi.

Αναφορικά με τις γεύσεις, οφείλω να ομολογήσω ότι έμεινα αρκετά ικανοποιημένος και ειδικά με τα ρολά και τα πιάτα που περιείχαν σολωμό, όπως το ταρτάρ ακουμπισμένο σε τραγανή φωλιά. Ιδιαίτερη αναφορά δεν μπορώ να μην κάνω για το σπέσιαλ ρολό με το λαβράκι, αφού με κέρδισε η λεπτή και ελαφριά γεύση του. Αξιόλογα, με καλές ισορροπίες και εντάσεις ήταν και τα ρολά που δοκίμασα με γαρίδα ή χέλι.

Ο λογαριασμός με ποτήρι κρασί, χωρίς κάποιο γλυκό, έφτασε τα 30€ - 35€ κατά άτομο, που αποτελεί, με δεδομένο την ποιότητα των πιάτων, πολύ καλό VFM.

Με άλλα λόγια, το Gaku καλύπτει σε μεγάλο βαθμό τις απαιτήσεις και απόψεις μου περί sushi και μάλιστα σε προσιτή τιμή για το είδος της κουζίνας. Επομένως, σε όποιον αρέσει η γεύση του ωμού ψαριού - είτε ντρέπεται να το πει είτε όχι - και θεωρεί ότι οικονομικά είναι προτιμότερη μία έξοδος για πραγματικό sushi αντί δύο επισκέψεων σε αμφιβόλου ποιότητας sushi bar, τότε ας του δώσει μία ευκαιρία.

24 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι, μέσα Οκτώβρη, με την οικογένεια να επιθυμεί έξοδο για φαγητό.

Πρώτη επιλογή, λαμβάνοντας υπ' όψιν μία προηγούμενη αρκετά επιτυχημένη επίσκεψη με μεγάλη παρέα, ήταν τα Φουρνομαγειρέματα. Άλλη μία ανακάλυψη μέσω του ask4food.

To μαγαζί βρίσκεται σε μία ήσυχη γειτονιά της Ηλιούπολης μεταξύ κατοικιών, με την εύρεση θέσης στάθμευσης να είναι παιχνιδάκι. Διαθέτει στην πρασιά μικρή εξωτερική αυλή με τραπεζάκια, ενώ ο εσωτερικός ψηλοτάβανος χώρος με καλό εξαερισμό και φωτισμό είναι αδιάφορος με στοιχεία διακόσμησης από παιδικό σταθμό. Στο πατάρι κινείται ο μάγειρας όπου με τη βοήθεια αποκλειστικά ηλεκτρικών φούρνων ετοιμάζει τα πιάτα, αφού η χρήση τηγανιών και ψησταριών είναι απαγορευμένη.

Στην πλειοψηφία τους τα πιάτα που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά, με το κρέας να μονοπωλεί τον κατάλογο. Το χοιρινό κότσι αλλά και κοκκινιστό μοσχάρι με τον πουρέ μελιτζάνας είναι μαγειρεμένα στην εντέλεια. Ιδιαίτερες είναι οι πατάτες crispy “σαν τηγανητές”, αφού πραγματικά απορείς πως γίνεται να μην έχουν περάσει τηγάνι. Στην τελευταία επίσκεψη δοκιμάσαμε μεταξύ άλλων, μελιτζανοσαλάτα την οποία θα την ήθελα περισσότερο αέρινη και με περισσότερη ένταση, αλλά και το πολίτικο πεϊνιρλί το οποίο αν και ήταν απολαυστικό με έντονες γεύσεις, θα προτιμούσα το ζυμάρι του να μην προσομοίαζε σε πίτσας.

Την εξυπηρέτηση θα την χαρακτήριζα απλή και τυπική, διακρίνοντας κάποια προβλήματα όταν αυξήθηκε ο κόσμος. Οι τιμές για την ποιότητα των πιάτων που σου προσφέρονται είναι πολύ καλές, αφού κατά άτομο απαιτούνται περίπου 20€.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα μεζεδοπωλείο με έναν μάγειρα που σίγουρα αξίζει της προσοχής μας και θα πρότεινα ανεπιφύλακτα για παρέες και οικογένειες.

23 Οκτ 2017

Αρχές Σεπτεμβρίου, με αφορμή τη νέα γαστριμαργική σεζόν, αναζήτησα νέες αφίξεις εστιατορίων.

Απευθείας κέντρισε το ενδιαφέρον μου η πρώτη προσπάθεια (" My1Cuisine") ενός σεφ με ενδιαφέρον βιογραφικό και μαγειρικές επιρροές από Γαλλία και Αρμενία. Αποφάσισα, αν και το εστιατόριο δεν είχε ούτε δέκα μέρες ζωής, τελικά να πάρω το ρίσκο και να το επισκεφτώ με τη σύζυγό μου.

Η τοποθεσία του εστιατορίου ήσυχη, μέσα στις γειτονιές του Μοσχάτου, με σχετικά εύκολο parking. Οι όποιες αμφιβολίες μου άρχισαν να διαλύονται πολύ γρήγορα με την είσοδο μου στο My1Cuisine. Ο εσωτερικός του χώρος είναι υπέροχα διακοσμημένος δίνοντας την αίσθηση ενός καλαίσθητου σπιτιού με αρκετό χώρο μεταξύ των τραπεζιών, δημιουργώντας μέσω της κατάλληλης χρήσης των επίπλων ξεχωριστές γωνιές, όπως είναι η τραπεζαρία που μπορεί να φιλοξενήσει μεγάλες παρέες.

Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν ζεστή, γρήγορη και κατατοπιστική για όλα τα πιάτα, ενώ η επιλογή της μουσικής ήταν ταιριαστή για το χώρο. Ο κατάλογος ευτυχώς μικρός, ελπίζοντας ότι αυτά τα λίγα πιάτα θα είναι στο ίδιο καλό επίπεδο χωρίς να χρειάζεται να είσαι απλά τυχερός, με επιλογές τόσο για κρέας όσο και για ψάρι.

Περνώντας στην ουσία της κριτικής, δηλαδή στις γεύσεις, εδώ και οι τελευταίοι μου ενδοιασμοί εξαφανίστηκαν. Συγκεκριμένα το λαβράκι ήταν υποδειγματικό ψημένο με εξαιρετική ισορροπία γεύσεων, αλλά η γαρίδα σε φωλιά κανταΐφι που το συνόδευε, αν και εντυπωσιακή στην όψη, δεν ένιωσα να δένει ή να δίνει το κάτι παραπάνω σε ένα ήδη άρτιο πιάτο. Επόμενο πιάτο που ξεχώρισα ήταν ο πρωτότυπος και τολμηρός συνδυασμός γεύσεων ενός αλμυρού εκλέρ γεμισμένου με κρέμα ρεβιθιού, σύκο και σαλάμι Λευκάδας, ενώ το πικάντικο κότσι αρνιού με πεπόνι, ζελέ παντζάρι και γιαούρτι με απογείωσε γευστικά με το παιχνίδισμα των υφών και των εντάσεων.

Να σημειώσω πως οι ποσότητες ήταν αρκετά καλές και σε συνδυασμό με την ποιότητα των πιάτων με οδηγούν να χτυπήσω κόκκινο στο VFM, παρά τα 30€ με 35€ που απαιτούνται κατά άτομο για ένα πλήρες γεύμα.

Εν κατακλείδι, ρίσκαρα και κέρδισα. Πρόκειται για έναν υπέροχο χώρο διακοσμημένο με πολύ γούστο, με κουζίνα που δίνει έμφαση στις πρώτες ύλες και στην εκτέλεση σχετικά πρωτότυπων συνταγών και θα το πρότεινα σε άτομα που γενικά θέλουν να πειραματίζουν τους γευστικούς τους κάλυκες με την ικανοποίηση όμως να είναι εγγυημένη.

05 Οκτ 2017

Την ιδέα για τον Ασβεστόλακο την κατέθεσα στην παρέα όταν τελευταία στιγμή ζητήθηκε μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική. Το συγκεκριμένο κουτούκι ήταν εδώ και πολύ καιρό στη wish list μου και απλά περίμενα την κατάλληλη περίσταση. Η πρότασή μου, χωρίς πολλές αναλύσεις και συζητήσεις, έγινε αποδεκτή με απόλυτη πλειοψηφία.

Σάββατο βράδυ, μήνα Σεπτέμβρη, και μετά από δύσκολο παρκάρισμα στα πέριξ, καταφτάσαμε στον Ασβεστόλακο. Ο εσωτερικός χώρος, γεμάτος με παρέες, διαμορφωμένος στα πρότυπα παραδοσιακής ταβέρνας, ενώ ζωντανή ορχήστρα συνόδευε το φαγητό και τη κουβέντα με λαϊκό ρεπερτόριο και στη σωστή ένταση. Στα θετικά ότι τηρείτο η απαγόρευση καπνίσματος.

Η μεγάλη μου ένσταση όμως αφορά την ποιότητα του φαγητού και δευτερευόντως την ποσότητα. Καθότι πρωτάρηδες στον Ασβεστόλακο, επιλέξαμε να είμαστε συγκρατημένοι στην αρχική παραγγελία μας με πιάτα για το κέντρο και μετά αναλόγως των γεύσεων να προχωρήσουμε. Η επιλογή μας τελικά αποδείχτηκε ορθή.

Στην αρχή για σαλάτες πήραμε την «ασβεστόλακος» και την «κοτοσαλάτα» οι οποίες στάθηκαν σε ικανοποιητικό επίπεδο σε γεύση και ποσότητα. Κατόπιν προσγειώθηκαν στο τραπέζι τα ορεκτικά, από τα οποία έμεινα ικανοποιημένος με τη στραπατσάδα και τα τραγανά κοτοπιτάκια αφού τους κολοκυθοκεφτέδες τους βρήκα, αν και αφράτους, γευστικά άτονους. Σε σχετικά άνευρους ρυθμούς, αν και με εμφανή την προσπάθεια για κάτι το διαφορετικό, κινήθηκαν και τα πιάτα της «σέντρας». Στην τηγανιά κοτόπουλου («αλανιάρα») η σάλτσα δεν είχε δέσει, στο γύρο κόκορα και στο κεμπάπ έλειπε η ένταση, ενώ στο κοντοσούβλι κυριαρχούσε το λίπος και η μαρινάδα. Το πλέον όμως προβληματικό πιάτο, το οποίο και επιστρέψαμε στην κουζίνα χωρίς όμως να μας το αντικαταστήσουν, ήταν το κρητικό ριζότο, αφού το ρύζι κράταγε αρκετά και ήταν εντελώς στεγνό.

Μετά από όλα αυτά τελικά επιλέξαμε να μην παραγγείλουμε επιπλέον πιάτα, αν και δεν μπορώ να πω πως είχαμε χορτάσει λόγω της μικρής ποσότητας των πιάτων. Στο τέλος βέβαια, οι κερασμένοι μελωμένοι λουκουμάδες ήταν μία πολύ ευγενική χειρονομία του μαγαζιού. Ο λογαριασμός μαζί με το κρασί έφτασε στα 14€/άτομο, που θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις εξαιρετικό VFM αν οι γεύσεις και οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές.

Συνοψίζοντας, αν και οι κριτικές του ask4food, που συνήθως με βγάζουν ασπροπρόσωπο, με οδήγησαν στον Ασβεστόλακο, αυτή τη φορά δεν δικαιώθηκα. Ίσως να βρήκα την κουζίνα του σε κακή ημέρα, αφού παρά τις προσπάθειες για δημιουργικά πιάτα η εκτέλεσή τους δεν με κέρδισε.