Biker.

Μέλος από: Οκτ 2014

03 Νοε 2014

H κλασσική ψαροφαγία του Σαββάτου συνεχίστηκε.

Μετά από δύο επισκέψεις στον « απέναντι », επαναλάβαμε την καθιερωμένη επίσκεψη-τεστ στον « Ξιφία » γιά να ακολουθήσει κριτική.

Ο τόπος γνωστός, αναφέρεται ανωτέρω, ο χρόνος που έλαβε χώρα το έγκλημα, τρεις μ. μ. την πρώτη του Νοέμβρη.

Ο χώρος είναι ο συμπαθέστατος, με το μπλε του Αιγαίου να κυριαρχεί παράλληλα με κάποιες πορτοκαλί πινελιές που δεν ενοχλούν, την σάλα στο ίδιο επίπεδο με το πεζοδρόμιο, το οποίο είναι κλειστό με την συνήθη πρακτική του διαφανούς νάιλον, τα τραπεζάκια ντυμένα με μπλε τραπεζομάντιλα με έντυπο το όνομα του μαγαζιού, ο φωτισμός διακριτικός και επαρκής. Οι τουαλέτες καθαρές και η κουζίνα τέσσερα σκαλιά πάνω από την σάλα. Μυρωδιές και άλλα ενοχλητικά δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Βολευτήκαμε τέσσερεις νοματαίοι σε τραπεζάκι κοντά στην είσοδο.
Στο κατάστημα υπήρχαν άλλες τέσσερεις παρέες.
Με το που κάτσαμε εμφανίστηκαν τέσσερεις κατάλογοι από τον ιδιοκτήτη, νερό, σερβίτσια και αρωματικά χαρτομάντηλα.

Μετά από περίπου δέκα λεπτά περισυλλογής, μας άκουσε να του ζητάμε τον μισό κατάλογο.

Που πα να πει:

Ψωμάκι φρυγανισμένο με λαδορίγανη και αλάτι, αντί 3,60 €.

Δύο μερίδες μπακαλιαράκι που έμοιαζε με τσίρο, το οποίο μούλιαζε πολύ όμορφα μέσα σε μιά πολύ διακριτική και ελαφριά αραιή σάλτσα με γεύση παστουρμά. Γευστικό πείραμα που μας ενθουσίασε, ως εκ τούτου κρίνεται απολύτως επιτυχημένο. 3,50 € έκαστον.

Μιά μερίδα καβουροσαλάτα την οποία εξαφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού, αντί 3,50 €.

Μιά παντζαρο-χορτο-πατατο-μπροκολο-καικατιαλλοακομηπουξεχνώ σαλάτα η οποία εξαφανίσθηκε κατόπιν δύο ριπών, λόγω μεγέθους, αντί 7,50 €.

Μια μερίδα καπνιστό σκουμπρί, το οποίο σχεδόν ολάκερο τοποθέτησα στην κοιλίτσα μου για να βρει την ζεστασιά και τα οξέα που του έλειπαν, αντί 5,50 €.

Μία μερίδα χταποδάκι στα κάρβουνα. Υπέροχο σε όλα του, αλλά μια και είμαι σε φάση αναστύλωσης της οδοντοστοιχίας μου, δεν το ευχαριστήθηκα όσο του άξιζε, αντί 9,50 €

Δώδεκα γαρίδες n° 2, καλοτηγανισμένες και πεντανόστιμες, 11, οο €.

Μερίδα κουτσομούρες ( έξι κομμάτια ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ( ΗΤΑΝ ) ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΣΤΙΜΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ, γύρω στα 300 gr., αντί των 9, οο ε που εξήλθαν των θυλακίων μας.

Μπακαλιαράκι σκορδαλιά, αφρός που καταπόθηκε ευχαρίστως και αμέσως, αντί 7, οο €.

ΓάΒρος ( και όχι γαύρος ) ξυδάτος με σκορδάκι, θαρρώ πως λέγεται «μαρινάτος», αλλά δεν παίρνω κι'όρκο, πιάτο που έκλεψε εντυπώσεις, αντί 6,5 €.

Καλαμαράκια τηγανητά που τα εξαφανίσαμε πριν προλάβουμε να πάρουμε ανάσα και πριν προλάβουν να μας συστηθούν. 6,50 €.

Καλαμάρι στα κάρβουνα ( μου φαίνεται πως αυτά τα λένε θράψαλα ή κάπως έτσι ) το οποίο μας συστήθηκε μεν, αλλά είχε την ίδια κατάληξη με τα ξαδερφάκια του, αντί 8,50 €.

Μια ωραία μαρουλοσαλάτα ψιλοκομμένη, με άνηθο και κρεμμυδάκι, 3,50 €.

Ένα ωραιΩτατο ( Υπερθετικό με -ο- δεν γράφω... τό'χω γρουσουζιά ) μυδοπίλαφο το οποίο λυπηθήκαμε να το φάμε, αλλά το φάγαμε με κλειστά μάτια για να μην τρέχουν δάκρυα, 10, οο €.

Δύο μερίδες πατατούλες τηγανητές από την Νάξο, νοστιμώτατες, αντί 5, οο €.

Δύο Kaiser, δύο ουζάκια « Κέφι », και τέσσερα κουτάκια αναψυκτικά, αντί περίπου είκοσι 20, οο €.

Μας κέρασε ένα τσίπουρο από τον κουμπάρο του, μετά και ένα δεύτερο, μετά την κλασσική πορτοκαλόπιτα με το παγωτό και την καταπληκτική επίγευση, μετά κάτι ακόμη που ξεχνώ, του δώκαμε 123,60 €, μας έδωκε την ευχή του, του υποσχεθήκαμε πως θα τα ξαναπούμε και φάγατε εσείς καλά και εμείς καλύτερα.

... και το κλασσικό πλέον Υ. Γ.
Έχοντας φάει τρεις φορές στην γνωστή κυρία του τέλους, δύο φορές στον απέναντι και τρεις φορές στον «Ξιφία», χαλαρά τον βάζω στην πρώτη θέση της τρόϊκας.

Μας κέρδισε με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ, την ΕΥΓΕΝΕΙΑ και τις ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ του.

29 Οκτ 2014

Στην Ελλάδα της κρίσης και στην Αθήνα των μερικών εκατομμυρίων ανθρώπων, αν αποφασίσουν τριακόσια - τετρακόσια άτομα να κατεβούν στις πέντε-έξι ταβέρνες του τέλους της Χ''Κυριακού, θα κάνουν ουρές.

Μάλλον η κρίση καλά κρατεί, γιατί στις 25/10/14 και ημέρα Σάββατο, κατά τις 14:30, επισκεφτήκαμε τον « Ηλία » και ουρές δεν είδαμε.

Ο χώρος δεν είναι «χώρος», είναι το πεζοδρόμιο κλεισμένο με νάιλον.
Δεν αντέχει σε κριτική, κάτι που μας είναι αδιάφορο ως παρέα (Στην παρέα μου, αν πληρούνται τα απαραίτητα περί καθαριότητος και υγιεινής, αδιαφορούμε γιά την αρχιτεκτονική ή το στυλ) οπότε πάμε στα σημαντικότερα.

Επί της υποδοχής, ένας ευγενέστατος νεαρός μας έβαλε σε ένα γωνιακό τραπέζι και μας έφερε σχεδόν αμέσως σερβίτσια και νεράκι βρύσης.

Ζητήσαμε κατάλογο, έκανε πως δεν άκουσε, κάναμε πως δεν καταλάβαμε.

Ξαναζητήσαμε κατάλογο και μας πρότεινε να μας πει αυτός τί προσφέρει το κατάστημα. Ξανακάναμε πως δεν καταλάβαμε, γιατί είχαμε ακούσει-μάθει-διαβάσει πως θεωρείται top στα μαγαζιά της περιοχής και θέλαμε να το διαπιστώσουμε.

Τον κατάλογο, τον ζηταω γιατί θέλω να αποφασίζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ το τί θα φάω, γιά να κάνω ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ τις επιλογές μου...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ.

Δεν μπορώ να σε ρωτάω τιμές και ποσότητες την ώρα που μου λες το ποίημα.

Ομολογώ πως ο νεαρός ήταν ευγενέστατος, οπότε μας άκουσε να του ζητάμε τα παρακάτω:

Τέσσερις φέτες ψωμί χωριάτικο και τέσσερις μαύρο, ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και ρίγανη... 3.00 €

Σαλάτα χωριάτικη, αρκετά μεγάλη... 7.80 €

Χόρτα - πατζάρια - πατάτα βραστή... 9.50 €

Γαριδάκι Συμιακό, όντως γλύκισμα, σε πιατάκι ανάλογο ( του γλυκού δηλαδή )... 10.50 €

Τρία μεγαλούτσικα πλοκάμια χταπόδι, ομολογώ υπέροχο... 13.50 €

Καβουρόψυχα σε πιατάκι του καφέ, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ... 7.90 €

Δύο υπέροχες μερίδες πατάτες τηγανητές... 6.00 €

Ένα κιλό μπαρμπούνια, περίπου δεκαπέντε κομμάτια... 46.00 €

Μία μερίδα τηγανητά καλαμαράκια με μπόλικη λαδίλα... 7.50 €

Ένα καραφάκι ούζο, μια μπύρα και ένα κουτάκι αναψυκτικό... 12.00 €

Συνολικά, λοιπόν, πληρώσαμε 123.70 €.

Το γεγονός πως έχουμε « συνηθίσει » να πληρώνουμε τον κούκο αηδόνι, δεν σημαίνει πως αυτό είναι λογικό. Στην περίπτωσή μας, σίγουρα δεν ήταν κούκος. Δεν ήταν, όμως, ούτε αηδόνι.

Οι ποσότητες που σερβίρει το κατάστημα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ γιά τις χώρες της Κεν. και Βορ. Ευρώπης.

Τώρα, αν στην Ψωροκώσταινα κάποιοι θεωρούν λογικό να πληρώνουν ένα μεροκάματο για μια μερίδα χταπόδι, γούστο τους και καπέλο τους.
Εγώ πάντως, δεν θα το ξανακάνω.

Υ. Γ. Αυτό που μου έκατσε πιο πολύ απ'όλα στο λαιμό και δεν μπορώ να το καταπιώ ακόμη, ήταν τα σχεδόν δέκα ευρώ για την παντζαροχορτοπατατοσαλάτα.
Το επόμενο Σάββατο, θα ξαναπάω στην γειτονιά.

22 Οκτ 2014

Δεν μπορεί να είναι επαναλαμβανόμενη η σύμπτωση γιά τρία -3- συνεχόμενα Σάββατα.
ΝΑΙ. Τρία συνεχόμενα Σάββατα, κατεβαίναμε στην Μαργαρώ γιά γαριδούλες, φαγκρί και μπαρμπουνάκι-κουτσομούρα.

Την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ διά παντός φορά που κατεβήκαμε ( εκτός κι'αν διαβάσω καμιά κριτική που δείχνει πως τα πράγματα βελτιώνονται ) ήταν το Σάββατο 10/10 στις τέσσερις.Βρήκαμε να παρκάρουμε απ'έξω σχεδόν, υπήρχαν έξι - επτά παρέες, ο σερβιτόρος στην λογική του « Τέλη », όπως ανέφερε ο προηγούμενος ( εξαιρετική παρομοίωση ).

Η παραγγελία μας ήταν:

Μία χωριάτικη, η οποία περιείχε μισή τομάτα, πεντε ροδέλες πιπεριάς, τέσσερις ελιές, λίγο κρεμμύδι και ένα χοντροκομμένο κομμάτι φέτα.

Μιά μερίδα φέτα ( τυρί ).

Δύο μερίδες γαρίδες ( από δώδεκα σε κάθε μερίδα, συνολικά εικοσιτέσσερις ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΕΣ.

1 1/2 κιλό ( 1.500, χίλια πεντακόσια γραμμάρια ) μπαρμπούνια ή κουτσομούρες. Δεν κατάλαβα τί έφαγα, διότι ήταν τηγανισμένα απαίσια.

Δύο αναψυκτικά των 330γρ., μιά μπύρα και ένα ουζάκι.

Μας κέρασαν κάτι σαν ραβανί-πορτοκαλόπιτα. Ήταν μέτριο. Τσάμπα μπορεί να σου δώσουν και κλωτσιές. Δεν χαίρεσαι όταν τις τρως, ούτε λες και « ευχαριστώ ».

Ειλικρινά, δεν σκόπευα να γράψω κριτική.
Όταν όμως δάγκωσα μιά γαρίδα... ΚΑΙ ΤΟ ΛΆΔΙ ΠΕΤΆΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ, τότε άρχισα να κλαιω τα εκατό -100, οο- € που πληρώσαμε.

Υ. Γ. Φαγκρί στο τηγάνι. Το είδα στην δίπλα παρέα.
Ο. κ.
Το επόμενο βήμα θα είναι φάλαινα στη λαδόκολλα.

19 Οκτ 2014

Κάθε Κυριακή μετά το ματσάκι Κουρελαϊκού - Ξεφτιλαϊκού, μαζευόμαστε κάπου γιά να αναπληρώσουμε τις απολεσθείσες θερμίδες.
Τούτη την Κυριακή, ο κλήρος έπεσε στην Πίτα του Νικόλα.

Και πάμε...

Parking από υπερβολικά δύσκολο έως ανύπαρκτο. Γύρω - γύρω όλοι.
Με μεγάλο ρίσκο, τα παρατάτε έξω από το μαγαζί, κι'ό Θεός μαζί σας.
Εσωτερικός χώρος με μιά σάλα μακρόστενη σχετικά, πεντακάθαρη, επίπλωση ταβέρνας με τάση αναβάθμισης, στους τοίχους φωτογραφίες του Πειραιά προ αμνημονεύτων. Δεν σου χαλάει κάτι την διάθεση, φωτεινός, λιτός, απλός και απέριττος χώρος.

Εξωτερικός χώρος με θέα το Τζάνειο, ε... όπως νά'ναι δεν σε ξετρελλαίνει, αλλά το συμμαζεύουν τα φυτά που κλείνουν κάπως το χώρο. Κλου η διακριτική ψιψίνα που παίζει μονίμως με ένα Γιορκσάϊρ, σχετικά μακριά από τα τραπέζια, οπότε όσοι δεν αγαπούν τα ζώα, δεν θα έχουν πρόβλημα.

Το νεράκι έρχεται παγωμένο, βρύσης, σε γυάλινο μπουκάλι, το ψωμί ή οι πίτες φρυγανισμένες ή λαδωμένες, αναλόγως των επιθυμιών.

Φάγαμε ό, τι και όπως μπορούσαμε. Κυριολεκτικά.
Σαγανάκι με κίτρινο τυρί, φέτα ψητή, φέτα λαδορίγανη, σαλάτα χωριάτικη και λάχανο-καρότο, με την χωριάτικη να κλέβει τις εντυπώσεις λόγω τομάτας, τζατζίκι που ΔΕΝ βρωμάει.
Κεμπάπ και γιαουρτλού κεμάπ, το οποίο σερβίρει σε μιά τεράστια πιατέλα συνοδευόμενο από δύο πίτες μεγάλου μεγέθους, μιά ψητή τομάτα κομμένη στην μέση, μιά πιπεριά πράσινη και πατάτες.
Καλαμάκια κοτόπουλου και χοιρινού τα οποία πρέπει να υπερβαίνουν τα εκατό gr. έκαστο. Ζουμερά και καλοψημένα.
Κοτόπουλο παϊδάκια σχάρας, με μια μυστήρια λεμονάτη σως, μάλλον με προσθήκη μουστάρδας.
Λουκάνικο Μυκόνου και χωριάτικο, με το πρώτο να χάνει στα σημεία έναντι του δεύτερου.

Πιτόγυρα σε όλες τις μορφές και εκδόσεις, κοτόπουλο, μπιφτέκι, κεμπάπ, καλαμάκι, γύρο χοιρινό. Τεράστια.
Κοτομπέϊκον, το οποίο είναι τρία καλαμάκια. Ζητήθηκε με την σως του κοτόπουλου σούβλας.
Πετύχαμε φρέσκο και λαχταριστό κοντοσούβλι και κοκορέτσι και δεν αφήσαμε την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Οι πατάτες είναι φρέσκες, φυσιολογικές κανονικές πατατούλες, τις οποίες σερβίρει με διάφορες σως αν του ζητηθεί.
Ήπιαμε μπύρες και αναψυκτικά, τα οποία μας κέρασε, ίσως λόγω του ότι ο λογαριασμός άγγιξε τα 200€ γιά 16 άτομα.

Δεν αφήσαμε τίποτε γιά την γατούλα που μας κοίταζε διακριτικά κι'από απόσταση.
Θα ξαναπαμε οπωσδήποτε.