panosk21

Μέλος από: Οκτ 2014

24 Απρ 2017

Ορισμένες κριτικές μπορεί να μην είναι πολύ αναλυτικές αλλά πέφτουν μέσα σε όλα. Στο κουτούκι του ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ δεν είχα ξαναπάει και η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει την προηγούμενη κριτική ή οποία είναι αυτό ακριβώς που βρήκα. Θα πει κάποιος και γιατί πήγες ? Για τον απλό λόγο ότι παρόλο που ήταν η πρώτη φορά που ήπια αναψυκτικό σε μαγαζί και δοκίμασα μόνο από μια μπουκιά από το κάθε φαγητό δε με πείραξε γιατί δεν έδωσα μια και απλά "έκαψα" ένα Σαββατόβραδο ακούγοντας απλά μουσική.

Η περιοχή γνωστή αλλά και να μην την ξέρεις το βρίσκεις εύκολα, πάρκινγκ στα γύρω στενά ούτε δύσκολο ούτε βέβαια βρίσκεις κι απ έξω αλλά μια χαρά. Το κατάστημα από διακόσμηση έχει αφίσες με ηθοποιούς από ταινίες παλιές Ελληνικές και κάποια άλλα ντεκορ στο τοίχο (τραπεζάκια, σουρωτήρια, ποδήλατο... )μια χαρά από διακόσμηση. Μέχρι εκεί όμως, όταν ήρθε η ώρα να κάτσω σε καρέκλα έπαθα κλειστοφοβία, δεν μπορώ να θυμηθώ αν έχω κάτσει πιο στριμωγμένος σε κάποιο άλλο μαγαζί! Τα τραπέζια κι οι καρέκλες είναι τοποθετημένες έτσι ώστε να εκμεταλλεύονται τη μέγιστη χωρητικότητα κάθε τετραγωνικού μέτρου. Ευτυχώς υπάρχει υποτυπώδες χώρος πίστας που αν όμως χορεύει κάποιος όσοι θέλουν να επισκεφτούν τη τουαλέτα θα κόψουν χαρτάκι αναμονής.

Στα περι γευσιγνωσίας επειδή πήγα ψαρωμένος.... copy-paste τα της προηγούμενης κριτικής + κατι ψιλά. Απ όλα δοκίμασα μιση πιρουνιά μόνο και μόνο για την άποψη. Τηροκαυτερη: παρασκευάσμα απο δεν ξερω τι + μαγιονεζα=στοκορελα σοβατίσματος. Τζατζίκι: ετοιματζίδικο με σκόνη σκόρδο. Τυροκροκέτες: ζεστές, νόστιμες, καλό μέγεθος=τίμιες. Κολοκυθοκεφτέδες: χειροβομβίδες, μεγάλοι έτσι ώστε στο κέντρο ήταν ωμοί και απο γεύση ουδέτεροι

. Ποικιλία κρεατικών: σώνονται μόνο το κοτόπουλο και τα 3 κομματάκια παϊδάκια. Η πανσέτα ήθελε κι άλλο ψήσιμο, λουκάνικο=βρώμικο γηπέδου, κεμπαπ επειδή δοκίμασα όταν ήταν κρύο ήταν απαράδεκτο και με ίνες. Πίτακια απο την ποικιλια δεν εφαγα αλλα τα έψαχνες να τα βρεις κιόλας (ελάχιστα) όπως κι οι πατατες οι οποιες ήταν φουλ στο λάδι, ωμές και μαλακές. Κρασί κόκκινο και λευκό, ίδια γεύση, ίδια ποιότητα=κάτι με οινόπνευμα και χρώμα, το μόνο που αλλάζει είναι το χρώμα, ήπια μια γουλιά και μετά αναψυκτικά, σαν τα παιδάκια.

Μετά τη πρώτη ώρα κοίταγα το ρολόι, δεν είχα όρεξη ούτε να ακούσω την ικανοποιητική κατά τα άλλα ορχήστρα την οποία επισκιάζουν όλα τα παραπάνω συν η ασφυξία μαζί μεα τα δάκρυα (όχι λύπης) αλλά τσιγαρίλας απο τη μη χρησιμοποίηση του εξαερισμού. Μπορεί να με κέρασαν τη συγκεκριμένη μέρα, αλλά επόμενη φορά δεν νομίζω να υπάρξει ακόμα και κερασμένη να είναι.

03 Μάρ 2017

Στο Κορυδαλλό να πω την αλήθεια είχα χρόνια να επισκεφτώ εστιατόριο κι αυτό λόγο ότι γενικά η περιοχή την είδε κάπως, χωρίς λόγο θα έλεγα, και πιο πολύ οι ιδιοκτήτες ακινήτων όπου ανέβασαν τα ενοίκια των καταστημάτων με τον καιρό και αντίστοιχα ανέβαιναν και οι παρεχόμενες υπηρεσίες. Από την ΔΕΚΆΡΑ περνάω συχνά αλλά ώρες που είναι κλειστή και δεν την είχα αντιληφθεί μέχρι που τυχαία διάβασα κάποια σχόλια ιδιαίτερα κολακευτικά.
Τη γειτονιά την ξέρω καλά, από θέμα στάθμευσης βρίσκω σχετικά εύκολα κι όσοι βρεθείτε εκεί κοντά ψάξτε να βρείτε θέση για το αυτοκίνητο από την κάτω μεριά της πλατείας Αγ. Γεωργίου, όσο πηγαίνετε προς τα πάνω προς τον Κορυδαλλό ζορίζουν τα πράγματα.

Μπαίνοντας στη δεκάρα το χαμόγελο περισσεύει και έτσι η καλή μέρα από το πρωί φάνηκε. Ο χώρος ωραία διακοσμημένος, με σωστότατο φωτισμό που χαμηλώνει όταν ανεβαίνει το κέφι, με παλ ζεστά χρώματα και επένδυση ξύλου που σε προδιαθέτει για το παρεϊστικο στυλ του μαγαζιού, τα τραπέζια άνετα, όμορφες βαμμένες οι καρέκλες κι οχι στριμωγμένες και με χώρο για πίστα για τους μερακλήδες. Ιδιαίτερα έξυπνα τα σουρωτήρια-φωτιστικα και τα ταμπελάκια με τα στιχάκια που είναι μικρά και ακριβώς όσα πρέπει. Για το θέμα της καθαριότητας θα πω κάντε μια βόλτα μέχρι το W. C., αν νιώσετε την ανάγκη, και θα την δείτε από κοντά.

Στο οικονομικό θέμα τα κουκιά είναι μετρημένα 10€ το κεφάλι κι οτι πιείτε... εμείς δώσαμε το άτομο 16,5 € και εννοείται είναι vfm. Για την ποσότητα δε θα γράψω γιατί δεν έχει νόημα.

- Σαλάτα κλεοπάτρα ικανοποιητικότατη σε γεύση και με ρόκα και μαρουλάκι φρεσκότατα
-Το γιαουρτλού είναι δυνατό χαρτί με πολύ γευστική δεμένη σάλτσα με τα σωστά μπαχαρικά και καλοψημένο κεμπάπ με έντονο το κύμινο το οποίο εμένα μ αρέσει.
-Οι αλανιάρες μπουκιές εξαίσιες, φιλέτο κοτόπουλο με πιπεριές και κρέμα γάλακτος.
-Τυροκαυτερή χοντροκομμένη όπως πρέπει κι όχι αλοιφή με την αίσθηση του καυτερού λίγο για μένα, μια χαρά για τους υπόλοιπους.
-Πατάτες με τη φλούδα χωρίς πολύ λάδι τραγανές να τρώει η μάνα και να μη δίνει στο παιδί.
-Φλογέρες τραγανές κι αυτές χωρίς πολύ λάδι απλά είναι θέμα γούστου του καθενός, είναι γεμιστές με τυρί κι όχι με κρεμα τυρί.
-Λουκάνικο τυπικό που σερβίρετε στα περισσότερα μεζεδοπωλεία, το πήρα από περιέργεια δε μου άρεσε και πολύ και έμεινε λίγο στο τέλος.
-Πατατοκεφτέδες ζεστοί μαλακοί και με συνοδεία ντρέσινκ.
-Κρασί λευκό, τυπικό ασκού πίνετε άνετα, ελαφρύ δεν κάνει κεφάλι δεν πειράζει το στομάχι.

Τα περισσότερα φαγητά σερβίρονται σε ωραία σκεύη τηγανάκια, πήλινακια, σεσουλάκια τα οποία θες να τα φας κι αυτά!!!!! Το κρασί όπως πρέπει........... σε δράμι.
Στο θέμα εξυπηρέτηση=υποδειγματική(ευγενικοί, γρήγοροι, φιλικοί, ευχάριστοι) και στο καλλιτεχνικό κομμάτι άριστο για τα μουσικά μου λαϊκά και παλιά λαϊκά ακούσματα με νησιώτικες πινελιές για τους χορευταράδες και η σχέση του δίδυμου της ορχήστρας με την "παραγγελιά" άμεση.

Κλείνοντας θα πω ότι η ΔΕΚΑΡΑ είναι κόσμημα για το Κορυδαλλό, τίμιο φαγοποτειον, ζεστό, παρεϊστικο, με το δικό του χαρακτήρα και θα θελα να μείνει για χρόνια εκεί ως σημείο αναφοράς.

01 Μάρ 2017

Πιστεύω ακράδαντα ότι το συγκεκριμένο site προσφέρει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες και βοηθάει κατά πολύ κάποιον σε αυτό που θέλει να βρει. Σίγουρα εδώ μέσα δεν μπαίνουν να γράψουν κριτικοί αλλά άνθρωποι απλοί και γράφουν με βάση το δικό τους γούστο, οπότε αν ξέρεις που συμβαδίζεις με κάποιους ξέρεις και τι να περιμένεις εκεί που θα πας.

Έχοντας την επιθυμία να πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί μετά από μεγάλο διάστημα που "παίζουμε" με τα σιγουράκια, ήθελα να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί για να δω από κοντά το "μύθο", αλλά είχα έναν ενδοιασμό. Με το θέμα της τηλεφωνικής κράτησης δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και νομίζω στο επόμενο μαγαζί η κράτηση θα γίνετε πλέον ηλεκτρονικά πότε να μη μου ανεβαίνει και το αίμα στο κεφάλι.

Παρασκευή 10-2-17 και είμαστε στη πόρτα 22:20, ανοίγω μπαίνω ένας κύριος στο πάγκο, ουδέτερος και ανέκφραστος σαν να μην μπήκε κανείς. Πάμε προς το μέρος του και του λέω εγώ "έχουμε μια κράτηση" αφού το καλώς ήρθατε ή κάτι άλλο περίσσευε και το μόνο που ρωτάει είναι το όνομα μας συνεχίζοντας με το ύφος της ουδετερότητας, λέμε όνομα και μας δείχνει να διαλέξουμε ανάμεσα σε 2 τραπέζια και τέλος.

Θα συνεχίσω με τα του μαγαζιού και θα πω ότι η διακόσμηση μου άρεσε αρκετά με τα επίπεδα, τα γύψινα στο ταβάνι, τους πολυέλεους και γενικά όλο το στήσιμο και την καθαριότητα πλην του φωτισμού και θα εξηγήσω παρακάτω. Στο θέμα της εξυπηρέτησης, άμεση από το σερβιτόρο και ο ίδιος ευγενικός. Όσο για την ορχήστρα εξαιρετικοί στη σωστή ένταση, σε ρεπερτόριο και σε αντοχές αφού παίξανε ασταμάτητα και με χαμόγελο μέχρι τις 2:05 όμως....... Ακόμα θυμάμαι την έκφραση του άντρα από το διπλανό μας τραπέζι, οι οποίοι είχαν έρθει αργά και ακόμα τρώγανε να κοιτάει με ένα βλέμμα όλο απορία διότι η μουσική σταματησε νωρίς.

Για τις τιμές των φαγητων δε θα γράψω γιατί υπάρχουν στην σελίδα του καταστήματος. Οπότε Θα γράψω για την γεύση και την ποσότητα. Θα πω λοιπόν ότι τα Ανθοτυροπιτάκια αντιπροσωπεύουν άξια την τιμή τους και είναι γευστικότατα ακόμα και όταν πέρασε η ώρα και κρύωσαν ήταν τέλεια. Το κεμπαπ καλό σε γεύση με έντονη όμως την αίσθηση του χοιρινού κιμά παραπάνω απο το κανονικό, ίσως να πέσαν λίγα μπαχαρικά ή να είχε μόνο χοιρινό κιμά, επίσης με πολύ λίγες πατάτες, μισή κουταλιά του γλυκού τζατζίκι,2 ροδέλες κρεμμύδι και απουσία πίτας ?Η τυροκαυτερή του καταστήματος φαίνεται ότι είναι χειροποίητη αφού του εμπορίου δεν καίει τόσο αλλά υπάρχει το γνωστό θέμα της υφής που είναι προσωπικό γούστο. Η τυροκαυτερή είναι αγαπημένο μου πιάτο και εκτός από το σπίτι που την φτιάχνει το στεφάνι μου την παραγγέλνω σχεδόν πάντα έξω. Το θέμα της υφής λοιπόν έγκειται στο ότι άλλοι τη θέλουν στυλ "πιρουνατη" πιο χοντροκομμένη δηλαδή και άλλοι αλοιφή, η συγκεκριμένη λοιπόν είναι αλοιφή με υφή στόκου.

Τα πανσετάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια είχαν δεμένη και νόστιμη σάλτσα, έχοντας όμως την τύχη να τα έχω φάει στην συνταγή της επιτομής τους στην οποία τρώγετε και το λίπος και το πιάτο ολόκληρο θα πω ότι ήταν κάτω του μετρίου αφού έπρεπε να ξεδιαλύνεις τι θα φας από την παντσέτα. Το σαγανάκι τυπικό και τίμιο. Το τζατζίκι κι αυτό καλό να καίει όσο πρέπει και όντως σπιτικό. Απο κρασί πήραμε λευκό χύμα, αρκετά καλό και ελαφρύ. Ακόμα μια ένσταση έχω για το ψωμί το οποίο διαφημίζετε ότι δε χρεώνετε. Θα προτιμούσα να ήταν λιγότερο και να χρεωνόταν αν ξανά παράγγελνες διότι έχει περάσει ο καιρός και πλέον σχεδόν όλα τα μαγαζιά εξελίχθηκαν και προσφέρουν λίγο πιο ποιοτικό ψωμί ή παξιμαδακια από τον απλό αφρό πολυτελείας.

Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα πανακότα ??? (μάλλον κρέμα εφόσον η πανακότα δε σερβίρετε με κανέλα! ) η οποία ήταν τελείως άνοστη και δε θα μου έλειπε αν δεν την έτρωγα, προσωπικά μετά απο τη πρώτη κουτάλια την έκανα πάσα.

Στο δια ταύτα το κατά κεφαλήν έξοδο τιμάτε στα 13 με 17 ευρό και είναι πολύ καλά για την κατηγορία. Όμως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα και αναφέρετε σε συγκεκριμένο κοινό το οποίο θέλει αυτό ακριβώς.
Επειδή θέλω να δικαιολογήσω το ότι γράφω και να μη φαίνεται απλά μια επιθετική αρνητική κριτική να εξηγήσω τι εννοώ. Το "επί τω λαϊκώτερον" έχει χαρακτήρα φασφουντάδικου. Υπάρχει μια έρευνα που έγινε σε ταχυφαγία για το πως μπορεί να κάτσει λίγη ώρα ο πελάτης ώστε να φύγει γρήγορα και να ξαναγεμίσει το τραπέζι του 2 και 3 φορές. Το "επί τω λαϊκώτερον" λοιπόν τηρεί αυτούς τους κανόνες κατά γράμμα, όχι αμεσότητα με τον πελάτη και πλήρη ουδετερότητα, όλα τα πιάτα ταυτόχρονα στο τραπέζι, έντονα φώτα ώστε να μη δημιουργείτε ατμόσφαιρα παρεΐστικη και εννοείτε απουσία πίστας που για το μέγεθος του μαγαζιού είναι έκπληξη.

Έτσι λοιπόν όπως έγραψε κι ο συνφορουμίτης "Τρώγων" έγινε βύντρα το μαγαζί, τίμιο μεν αλλά να μην αγαπήθηκε ποτέ απο την εξέδρα, διότι το κάθε μαγαζί έχει το χαρακτήρα του, σε άλλο πας επειδή είναι πολύ φτηνό, σε άλλο επειδή έχει τέλειο φαγητό, σε άλλο για τη μουσική. Αν λοιπόν θες απλά να φας και να φύγεις δεν πας στο "επί τω λαϊκώτερον" γιατι με τα λεφτά αυτά τρως πολύ καλύτερα αλλού, αν θες κουτούκι και διασκέδαση με παρεϊστικη διάθεση πάλι δεν πας, αν θες αυτό που τρως να ικανοποιεί πλήρως αυτό που πληρώνεις δεν πας, πηγαίνεις μόνο αν θες όλα τα παραπάνω στο μέσο όρο τους. Το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν γεμάτο αλλά θα πω για τον βύντρα...... ότι ποτέ δε μου άρεσε και περίμενα πάντα να τον κάνουν αλλαγή.

Έτσι λοιπόν επίσκεψη δεν αναμένετε ξανά εκτός να γίνει αλλαγή ο "βύντρα" και δε βλέπει τον πελάτη μόνο σαν χαρτονόμισμα με πόδια.

28 Ιαν 2017

Κλείσιμο τραπεζίου για Σάββατο 21-1-2017 και άφιξη στην ώρα μας, γενικά η περιοχή απο πάρκινγκ χωλαίνει αλλά οκ, δε με χαλάει αυτό τόσα χρόνια στην Αθήνα, συνήθεια. Μπαίνουμε στο μαγαζί προχωράμε στη σάλα κόσμος μπαίνει βγαίνει μας βλέπει και κανείς δε ρωτάει, ξαναπάμε μια μέσα έξω και τελικά ένας σερβιτόρος μας ρωτάει αν έχουμε κλείσει και μας οδηγεί στο τραπέζι μας.

Το ατού του μαγαζιού είναι η διακόσμηση, παλιό πλακάκι, πάλκο κλασικής παλιάς ταβέρνας και διακόσμηση άριστη, η πινελιά στη διακόσμηση είναι βέβαια το παταράκι που ευτυχώς κάτσαμε εκεί το οποίο είναι αμφιθεατρικό και γραφικό. Το μαγαζί παίρνει το 3 στην εξυπηρέτηση γιατί μπορεί οι σερβιτόροι να είναι σβέλτοι όταν σου φέρνουν κάτι το οποίο παράγγειλες αλλά μέχρι να σε δουν για να το παραγγείλεις είναι σχετικά πολύ δύσκολο.

Δε μπορώ να παραλείψω όμως ότι είναι ευγενικότατοι όλοι καθώς και από τη διεύθυνση ήρθαν να μας ρωτήσουν αν όλα είναι οκ και μας κέρασαν και ένα κρασί. Στο θέμα του πιοτού πήραμε λευκό κρασί αρκετά συμπαθητικό και δεν είχαμε θέμα, ιδίως εγώ που ήπια το περισσότερο. Από φαγητά πήραμε ένα μοσχαράκι μπεκρί μεζε με τυριά στα 8€, με δεμένη σάλτσα καθαρό και καλομαγειρεμένο κρέας, το τυρί όμως που ανάφερε στο μενού έψαχνες να το βρεις και με απουσία μπαχαρικών. Πήραμε ένα κεμπάπ στα 7,5€ αρκετά νόστιμο με τη πιτούλα του και τη γαρνιτούρα του αλλά τα 3 κεμπάπ που είχε μέσα δεν αντιστοιχούν στην αναλογία τιμής τους, όπως και όλα τα πιάτα έπρεπε ή να είναι οικονομικότερα ή με περισσότερη ποσότητα.

Αντίστοιχα και τα παστουρμαδοπιτάκια στα 7€ τα οποία θα τα ήθελα με λίγο περισσότερο παστουρμά και μια πατάτες πάρα πολύ νόστιμες χειροποίητες στα 3€. Μας χρεώθηκε ένα νερό στα 1,20€ και 2 κουβέρ 1.20€. Για το τέλος μας ήρθε και κέρασμα γλυκό σοκολατόπιτα και πορτοκαλόπιτα με μπάλα παγωτό και νομίζω το κέρασμα ήταν η πιο "γενναία μερίδα".

Ο λόγος για τον οποίο θα επισκεφτώ ξανά το μαγαζί είναι το περιβάλλον που με κέρδισε και οι μουσικές επιλογές της ορχήστρας με τα ωραία παλιά λαϊκά και τις ωραίες φωνές. Όσο για την αναμονή των σερβιτόρων δε με ενόχλησε τόσο γιατί καθίσαμε πολύ ώρα(μέχρι να κλείσει δηλαδή) οπότε δεν είχαμε το άγχος να βιαζόμαστε να φάμε και να φύγουμε και τώρα που το σκέφτηκα κάτσαμε τόσο πολύ που το διπλανό τραπέζι απο εμάς γέμισε και άδειασε 2 φορές.

02 Δεκ 2016

Όταν επισκέπτομαι ένα μέρος ένα από τα πράγματα που με ενδιαφέρει είναι και η τοπική κουζίνα και ψάχνω να δοκιμάσω πάντα ότι τοπικό υπάρχει. Έτσι για όποιον επισκεφτεί το Βόλο και επισκεφτεί ένα τσιπουράδικο αυθεντικό, κι όχι "τουριστικό", θα γευτεί κάποιες αξέχαστες γεύσεις μαζί με τα 25αρακια που σίγουρα θα θέλει να τις ξαναγευτεί. Ένεκα που η Μαγνησία δεν μας πέφτει και πολύ κοντά, και ψάχνοντας στην Αθήνα, δυστυχώς δεν είχα βρει αντίστοιχο του είδους τσιπουράδικο με 25αρακι+μεζέ ΜΑΖΙ όμως και με την Βολιώτικη εξυπηρέτηση συνδυασμένη αρμονικά με το χώρο. Σε όλα τα πράγματα πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, για να συγκρίνεις λοιπόν το συγκεκριμένο είδους μαγαζί πρέπει να έχεις επισκεφτεί ένα αντίστοιχο «επαρχιώτικο» (με την καλή έννοια πάντα) του είδους μαγαζί κι όχι τα κοινά-εμπορικά μεζεδοπωλεία της πρωτευούσης. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δυστυχώς στην Αθήνα όλα τείνουν να γίνουν ίσωμα, θεωρείται λοιπόν μια τυπική εξυπηρέτηση από υπαλλήλους εστιατορίων σαν φυσιολογική γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αντίστοιχα μια συμπεριφορά φιλική και ευχάριστη στην επαρχία θεωρείται κάτι αυτονόητο και οτιδήποτε άλλο απλά θα οδηγούσε σε κλείσιμο του καταστήματος. Έρχεται λοιπόν ο κος Νίκος με την οικογένεια του και προσφέρει σε μας τους Αθηναίους “Άρωμα Νέας Ιωνίας “. Επίσκεψη 26-11-2016 (ανήμερα του Στυλιανού, τυχαίο ?)με το καλημέρα λοιπόν μπαίνεις σε ένα τσιπουράδικο που για χάρη της Αθήνας έχει και μυρωδιά μεζεδοπωλείου γιατί αν ήταν 100% αυθεντικό τσιπουράδικο από άποψη χώρου κάποιοι συμπολίτες μας θα πάθαιναν πολιτισμικό σοκ. Έτσι λοιπόν και πολύ σωστά ο χώρος είναι απλός όσο γίνετε κι όπως πρέπει αλλά ιδιαίτερα προσεγμένος και φαίνεται από τη διακόσμηση, από τα τραπεζομάντιλα μέχρι και της πολύς καλής ποιότητας καρέκλες που είναι ένα κλικ πάνω από τις κλασικές. Οι καρέκλες και τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα κι όχι με την σκέψη ας βάλουμε και 2-3 ακόμα να βγάλουμε κάνα φράγκο παραπάνω και σε αυτό το κλίμα έχει μείνει και κενός χώρος αρκετός για το μέγεθος του μαγαζιού ώστε να ρίχνουν και 2 στροφές οι μερακλήδες. Στην υποδοχή μας περίμενε ένα φαρδύ πλατύ χαμόγελο να μας δείξει το τραπέζι μας και να μας πάρει μετά από λίγο παραγγελία. Κάπου εδώ λοιπόν το “οικογενειακή επιχείρηση” και το τι σημαίνει αυτό για τον πελάτη άρχισε να διαφαίνεται. Δυστυχώς για κάποιους ή ευτυχώς για εμένα έτσι πρέπει να είναι το σέρβις ενός τέτοιου καταστήματος, με φιλική και ευχάριστη διάθεση προς τον πελάτη με γνώμονα να γευματίσει και να περάσει καλά ώστε να το συστήνει και σε άλλους, αλλά το σημαντικότερο να θέλει να ξαναπάει. Βέβαια το απόλυτο είναι όλα αυτά να γίνονται αυθόρμητα, έτσι γίνετε στην «τσιπουρομανια», το ενδιαφέρον και το χαμόγελο από όλους είναι αυθόρμητο και ειλικρινές και ακόμα και δυο κουβέντες παραπάνω ή ένα κέρασμα που θα πιει το «αφεντικό» μαζί σου γίνετε στο πλαίσιο “γουστάρω αυτό που κάνω, το αγαπάω και το κάνω με μεράκι” κι όχι ελάτε φάτε και φύγετε να έρθουν οι επόμενοι σε στυλ παγωμένου φασφουντάδικου ή κλασικού επιχειρηματικού εστιατορίου.
Περνώντας στο κομμάτι “διασκέδαση” κάτι μικρό αλλά σημαντικό για μένα ήταν και το γεγονός ότι παρόλο που είχαμε μείνει μέχρι αργά μόνο δυο παρέες, οι μουσικοί κι αυτοί στο ίδιο τέμπο με την όλη διάθεση, συνέχιζαν και έπαιζαν ακριβώς όπως και όταν ήταν γεμάτο το μαγαζί. Εντύπωση ακόμα θετική μου έκανε και το ότι παρότι το νεαρό της ηλικίας τους οι 2 μουσικοί έπαιξαν ασταμάτητα μεγάλο ρεπερτόριο από παλιά και νέα λαϊκα και άκουσα και 3 τραγούδια της αγαπημένης μου Κοκκινιάς συν μια αφιέρωση που μας έκαναν η οποία κατά τύχη ήταν και τραγούδι του αγαπημένου μου Στελάρα.
Στο θέμα φαγητό αν και πήραμε λίγα πιάτα, μετά την προειδοποίηση ότι είναι μεγάλες οι μερίδες, η δικαίωση του ιδιοκτήτη ήταν πανηγυρική, μπορώ να πω ότι φάγαμε αρκετά σε συνδυασμό με την πολύ ώρα που κάτσαμε. Να σημειώσω ότι Σαββάτο βράδυ δεν ισχύει το 25αρακι συν μεζέ αλλά επειδή ήθελα να έχω μια γνώμη για το τσίπουρο πήρα ένα 25 αρακι σκέτο το οποίο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Στη συνέχεια πήραμε χύμα λευκό κρασί το οποίο είναι μια κατηγορία πάνω από τα κοινά χύμα λευκά και το οποίο πίνετε άνετα και δε κάνει κεφάλι. Απο ορεκτικά παραγγείλαμε τα γλυκοπιπεράτα, πιπεράκια κόκκινα γεμισμένα με τυρι-κρέμα, εξαίσιος μεζές ειδικά για τσίπουρο αφού σου αφήνει και τη γεύση από τουρσί. Απο κυρίως εμπιστεύθηκα και πάλι την γνώμη του αφεντικού, και παρότι δεν παραγγέλνω λουκάνικο αν δε ξέρω ότι είναι καλό, με διαβεβαίωσε για την ποιότητα και είχε πάλι δίκιο. Ήρθε γαρνιρισμένο με τις πιτούλες του, πατάτες τηγανητές χειροποίητες, το πλούσιο μαϊντανό του και ντοματούλα. Δε θα πω ότι έφαγα το καλύτερο λουκάνικο που έχω δοκιμάσει αλλά ένα από τα καλύτερα όμως που μπορείτε να βρείτε στο εμπόριο (το αμέσως καλύτερο πάει σε χειροποίητο), ακόμα και προς το τέλος που είχε κρυώσει τρωγόταν ευχάριστα ήταν πολύ νόστιμο και χωρίς κομμάτια λίπους μια μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις και δυο κατηγορίες από τα κοινά εμπορικά λουκάνικα που σερβίρουν τα μεζεδοπωλεία. Τέλος πήραμε κι ενα κεμπάπ καλοψημένο και νοστιμότατο χωρίς ίνες και λίπη με την γαρνιτούρα του κι αυτό. Σύνολο με το κρασί μαζί δώσαμε 31€, κι όσο σκέφτομαι τι έχω φάει όλα αυτά τα χρόνια σε διάφορα μαγαζιά και τι χρεώνουν κάποιοι "επαγγελματίες" και το 4 που βάζω μάλλον είναι λίγο για την αντιστοιχία ποιότητας-ποσότητας/τιμή. Γενικά από μια ματιά που έριξα στο κατάλογο και είδα και από τα γύρω τραπέζια υπάρχει μεγάλη ποικιλία και οι μερίδες είναι πλούσιες, όσο για την κάβα σε οινοπνευματώδη υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρα, ούζα, κρασία και μπύρες που πιστεύω μόνο και μόνο γι αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του και αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι τιμές στις ξένες μπύρες που τόσο χαμηλές δεν νομίζω να βρει κάποιος σε αντίστοιχο κατάστημα. Εν κατακλείδι μπορεί να μακρηγόρησα και να κούρασα αλλά ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται και μην έχοντας προσωπικό όφελος και συγγένεια με τον ιδιοκτήτη αλλά έχοντας δουλέψει κι εγώ σε αντίστοιχο μαγαζί σε οικογενειακή μας επιχείρηση μπορώ να τον καταλάβω απόλυτα και λόγο αυτού να πω ότι Νίκο απέκτησες έναν ακόμα πελάτη. Ένα πελάτη που θέλει να πηγαίνει να τρώει σε ένα μαγαζί, να νοιώθει άνετα να περνάει ευχάριστα και να έχει την αίσθηση ότι δεν θέλουν απλά να του πάρουν τα λεφτά από το πορτοφόλι. Μεγαλώνοντας από παιδί σε αντίστοιχα μαγαζιά που πήγαινα με τον πατέρα μου, θεωρώ τιμή μου να κάθετε ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος να μου λέει 2 κουβέντες και να πίνει μαζί μου ένα κέρασμα. Κλείνοντας να πω ότι είναι η μεγαλύτερη κριτική που έχω γράψει αλλά θεωρώ για όσους διάβασαν τα παραπάνω και κάτι από όλα τους κίνησε το ενδιαφέρον ότι αξίζει μια δοκιμή σε ένα ΤΙΜΙΟ μαγαζί. Τώρα όσο αναφορά για τις υπόλοιπες γεύσεις που θα θελα να δοκιμάσω+τα 25ρακια με τους μεζέδες, αναμονή, ο χειμώνας έχει δρόμο ακόμα….
.......... αλλά τελικά ήταν κοντά ο "δρόμος", σπάνια πάω σε μαγαζί στο καπάκι την επόμενη εβδομάδα, αλλά στη τσιπουρομανια ακόμα και αυτό καταρρίφθηκε, επίσκεψη στο καπάκι 3-12-2016 και δεν αλλάζει τίποτα από αυτά που έγραψα παραπάνω, απλά προς επιβεβαίωση για κάποιους που ίσως βρήκαν υπερβολική την βαθμολογία μου. Δεν έχει ειλικρινά σημασία να γράψω τι πήραμε τη δεύτερη φορά ούτε πόσα δώσαμε, όποιος επισκεφτεί τη τσιπουρομάνια ας ανοίξει το κατάλογο ας βάλει το δάχτυλο τυχαία σε 3-4 ή όσα θέλει πιάτα και ας παραγγείλει, η εμπειρία θα του μείνει αξέχαστη.

30 Ιουν 2016

Μετά από ένα συγκεκριμένο άρθρο που είχε γραφτεί για το συγκεκριμένο σουβλατζίδικο και τα τόσο καλά λόγια που είχα διαβάσει είπα ότι θα άξιζε η επίσκεψη στο εν λόγο σουβλατζίδικο.

Επίσκεψη στις 25-6-2016 και εν αναμονή αγώνα ποδοσφαίρου με συνοδεία μπυρών είπα να είναι σήμερα η μέρα. Φτάνοντας απ έξω βλέπεις ένα σουβλατζίδικο που όντως έχει μείνει στο μεσοπόλεμο......4 τραπεζάκια πάνω στη Λεωφόρο που σε αποτρέπουν να κάτσεις επειδή μαζί με τα σουβλάκια θα έχεις συνοδεία την κίνηση, το καυσαέριο και τη φασαρία, όσο για το κατάστημα μια τζαμαρία και μια τζαμένια πόρτα, οπότε για το χώρο νομίζω ότι το 1 μπαίνει χαριστικά.....

Μπαίνοντας είχε ένα πελάτη που παράγγελνε και έναν που έφευγε, βλέπω λοιπόν το ψήστη ένα ψιλομεγάλο σε ηλικία κύριο να γυρνάει τις πίτες με τα χεράκια του, μετά το χώρο λοιπόν ήρθε και το δεύτερο γκολ και 2-0. Παραβλέποντας κι αυτό βλέπω μετά το εν λόγο κύριο να πιάνει μια πίτα και να βάζει μέσα ένα μπιφτεκΑΚΙ το οποίο ήταν στρογγυλό και κόπηκε στη μέση, λέω δε μπορεί κάπου θα έχει και τα κανονικά και αυτά θα είναι τα παιδικά μπιφτεκακια, αλλά μάταια. Τελικά το περίφημο μπιφτέκι είναι κάτι σαν μεγάλο κεφτεδάκι, το οποίο επειδή μυρίστηκα την όλη ιστορία πήρα τελικά ένα μόνο και το έφαγα επί τόπου.

Συμπεράσματα: δυστυχώς για το συγκεκριμένο σουβλατζίδικο ο μύθος καταρριφθεί, το μπιφτέκι του είναι ένα απλό σπιτικό μπιφτέκι που μπορείτε να φάτε σε κάποιο σουβλατζίδικο που γνωρίζετε ότι φτιάχνει δικά του μπιφτέκια ή κάλλιστα μπορεί να σας το φτιάξει μια Κυριακή η μανούλα σας ή γυναικούλα σας προσθέτοντας λίγη σπιτική σάλτσα που είμαι σίγουρος ότι θα είναι κατά πολύ καλύτερη σε ποιότητα και γεύση. Ειλικρινά απορώ με τα τόσα σχόλια που έχω διαβάσει κατά καιρούς για το περίφημο σουβλάκι με σάλτσα, ναι οκ είναι ένα καλό μπιφτέκι σε γεύση με μια καλή δεμένη σάλτσα, αλλά για να ξετρελαθείς ή πρέπει να μην έχεις φάει σπίτι σου ποτέ σπιτικό σουβλάκι με σάλτσα ή να μην έχεις ξαναφαει σε άλλο σουβλατζίδικο αντίστοιχο σουβλάκι που δυστυχώς ή ευτυχώς είναι από τα πιο εύκολα πράγματα.

Δυστυχώς κάποιοι έχοντας καβαλήσει το καλάμι του μύθου που έτυχε να δημιουργηθεί κάποια στιγμή, και επειδή έτυχε να γράψει ένας δημοσιογράφος μια κριτική κάποτε, συνεχίζουν να το εκμεταλλεύονται πιστεύοντας ότι είναι αλώβητοι, σήμερα όμως με το τόσο μεγάλο ανταγωνισμό και την τόση μεγάλη ποικιλία στο συγκεκριμένο είδος είναι κοντά η ώρα που θα σβήσουν οι στιγμές της δόξας της παιδικής πίτας με το μπιφτεκάκι που για να ξεγελάσεις την πείνα σου θες τουλάχιστον 3 και τιμώνται στο 2,10€ έκαστο (απο 1,90€ που έμαθα ότι ήταν μέχρι πρόσφατα) όταν βρίσκεις την ίδια ποιότητα και σε ποσότητα ενηλίκου χωρίς καν να χρειαστεί να κάψεις και βενζίνη και με τιμή κάτω του διευρου.

Το μόνο που μου έμεινε στο τέλος ήταν η καζούρα που έφαγα όταν πήγα σπίτι αλλά αντί τα διάσημα σουβλάκια του Κυρ Παναγιώτη κράταγα μια τσάντα σουβλάκια απο το σουβλατζίδικο που τιμά τον πελάτη και το τιμώ και γω και είναι τόσο κοντά μου που πάω και με τα πόδια.

22 Ιουν 2016

Αγαπημένη γειτονία το Κερατσίνι και θυμήθηκα μια Παρασκευή του Νοέμβρη του σωτήριου έτους 2015 το "Στρατηγείον" στο Κερατσίνι, το μαγαζί που υπήρχε εκεί πριν το "Άρωμα Πόλης", φτάνοντας λοιπόν αντίκρισα σχεδόν την ίδια ταβέρνα που ήξερα λίγο αλλαγμένη με άλλο όνομα, από το Νοέμβρη του 2015 έγινε άλλη μια επίσκεψη στις 20-5-2016 με τις ίδιες εντυπώσεις.....

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη και το ίδιο εύκολο σχετικά να βρεις να σταθμεύσεις. Το κατάστημα είναι σχεδόν το ίδιο σε διακόσμηση με το προηγούμενο χωρίς αυτό να είναι κακό αφού παραμένει ζεστό, καθαρό και άνετο και τα τραπεζάκια κι οι καρέκλες είναι αυτές που αρμόζουν σε τέτοιες ταβέρνες με σωστές αποστάσεις, βολικές, και ανάλογα το χώρο έχει μια πολύ καλή πίστα. Ο φωτισμός καλός κι αυτός κι όταν ανέβει το κέφι πολύ σωστά χαμηλώνει. Παραφωνία και για αυτό χάνει ένα βαθμό, οι πάρα πολύ μικρές τουαλέτες που ναι μεν καθαρές αλλά υπερβολικά μικρές και ο εξαερισμός ο οποίος αν κάτσεις πάνω από 2-3 ώρες και είσαι μη καπνιστής αρχίζεις και δακρύζεις οπότε χάνει άλλο ένα βαθμό.

Στην εξυπηρέτηση, δεν θα μπορούσα να βάλω κάτι λιγότερο από 4 σε νέα παιδιά που σε εξυπηρετούν με το χαμόγελο πάντα, είναι γρήγοροι και βλέπουν αμέσως τον πελάτη (έχουμε δει και έχουμε δει) και συμμετέχουν και σε όλο το χαβαλέ που γίνεται όσο περνάει η βραδιά. Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση είναι είχε πολλές γυναικοπαρέες. Βέβαια σε αυτό παίζει σημαντικό ρόλο ο Γιώργος ο Γιαννούλης ο οποίος έχει μεγάλο ρεπερτόριο, πολύ καλή φωνή και έχει και το χάρισμα του διασκεδαστή ανεβάζοντας το κέφι στα ύψη. Εγώ πάντως προσωπικά προτιμώ το ρεπερτόριο του μαέστρου Αλέξανδρου που είναι πιο πολύ κοντά στα παλιά λαϊκά μου γούστα, η αλήθεια είναι όμως ότι λόγο της ποικιλίας των τραγουδιών που μπορούν να παίξουν οι 2 μουσικοί και του μεγάλου ρεπερτορίου έχουν καταφέρει να προσελκύσουν ηλικίες από 10 μέχρι 100 χρονών και εννοείτε είναι η ψυχή του «Άρωμα Πόλης».

Στο θέμα φαγητό υπάρχει μια αντίφαση ενώ το φαγητό είναι πραγματικά χειροποίητο και πεντανόστιμο η αλήθεια είναι ότι δεν αντιπροσωπεύει την τιμή του και εξηγώ: δυστυχώς στις μέρες μας δεν υπάρχει το κριτήριο της αυθεντικής γεύσης, για να κρίνουμε ένα πιάτο αν είναι καλό πρέπει να έχουμε φάει την original έκδοση του, αν δεν ξέρουμε πως πραγματικά πρέπει να είναι ένα πιάτο, ότι θα μας σερβίρουν σε κάποιο εστιατόριο και μας ικανοποιεί τη γεύση το θεωρούμε καλό. Στο «Άρωμα Πόλης» ένα από τα πιο αυθεντικά πιάτα είναι το μαντί, το οποίο αρκετοί δεν θα έχουν ξαναδοκιμάσει και μόνο και μόνο γι αυτό αξίζει να επισκεφτείτε το κατάστημα, όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι vfm ένα πιάτο ζυμαρικά στα 7.5€ με μια στρώση μαντί που ίσα ίσα καλύπτει το πάτο του πιάτου και ναι μεν είναι χειροποίητα αλλά εδώ είναι και η αντιφατικότητα γιατί το χειροποίητο σε ένα τέτοιο κατάστημα έχει χαμηλότερο κόστος από ότι θα το αγόραζες έτοιμο.

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι στα περισσότερα του είδους μαγαζιά με μουσική πρέπει να πληρωθεί κι η ορχήστρα, η οποία στο συγκεκριμένο είναι πολύ καλή απλά ανάλογα την πολιτική του κάθε ιδιοκτήτη καθορίζεται πως θα πληρωθεί η ορχήστρα και τι κέρδος πρέπει να έχει, δυστυχώς δεν γίνεται μετά από 8 χρόνια κρίσης κάποιοι να εμμένουν στο ίδιο ποσοστό κέρδους. Συνεχίζοντας λοιπόν με γεύσεις θα κρίνω και ακριβά τα εμπορικά πιάτα που δε δικαιολογούν την τιμή τους μια που δεν είναι καν χειροποίητα, λίγα και συνηθισμένα τα παντσετάκια στα 7,5€, πάρα πολύ ακριβό το όχι τόσο καλό λουκάνικο με πολύ λίπος στα 7,5€, τσιμπημένη και τυπική η φέτα με μέλι και σουσάμι στα 6€ (έχω φάει και γευστικότερη). Από τα χειροποίητα πιάτα αυτό που θα κρίνω πολύ αυστηρά ήταν το λεχματζουν λόγο του απειροελάχιστου κιμά και το ότι ήταν αρκετά ψημένο προς ξερό.

Για όλα τα παραπάνω θα βάλω ένα 3/4 στη γεύση. Να συνεχίσω γράφοντας τι αξίζει να πάρετε μόνο και μόνο για την εμπειρία της γεύσης κι όχι από θέμα ποσότητας ανά τιμή επειδή δεν υπάρχει πιάτο που να αντιπροσωπεύει τελικά την τιμή του. Δοκιμάστε το πολύ καλά μαγειρεμένο και “δεμένο” αρχοντικό στο πήλινο στα 7,5€, μαντί που προανέφερα, Χιουνκιάρ μπεγιεντι 7,5€, Ντολμαδάκια 6€ (τα οποία ψάχνουν πώς να μπουν στο πιάτο για να φαίνεται ψιλογεμάτο) και φωλιά από κανταϊφι γεμιστή με κοτόπουλο 7,5€. Τέλος για το κρασί, έχω δοκιμάσει ροζέ και λευκό, είναι ένα τυπικό κρασί ασκού που τουλάχιστο δεν κάνει κεφάλι την άλλη μέρα, αρκετά νόστιμο το κέρασμα το οποίο είναι μάλλον για να χρυσώσει το λογαριασμό.

Κλείνοντας να πω ότι ναι μεν είναι αυστηρή η κριτική μου, αλλά λαμβάνω και μια ακόμη παράμετρο στο σύνολο της κριτικής, το συγκεκριμένο μαγαζί είναι σε μια από της πιο “εργατομάνες “ περιοχές της Αττικής και χωρίς να φανώ γραφικός κάλλιστα με αυτές τις τιμές θα μπορούσε να σταθεί με πολύ μεγάλο vfm σε μια περιοχή όπως το Χαλάνδρι ή το Μαρούσι, αλλά στην καρδιά της φτωχολογιάς και της προσφυγίας στη Κοκκινία, στη Δραπετσώνα, τα Ταμπουρία, τα Μανιάτικα και του πολυτραγουδισμένου Κερατσινίου για μένα πέφτει σε σκληρή σύγκριση με αντίστοιχου είδους μαγαζιά στην περιοχή. Η αλήθεια είναι ότι θα αργήσω να ξαναπάω σε μαγαζί που απλά λες ότι έφαγες κάτι ναι μεν ποιοτικό αλλά λίγο, με τιμή ανά άτομο στα 24€ κι αν θα ξαναπάω θα ναι μόνο αν τον επόμενο χειμώνα έχει την ίδιο εξαίρετο δίδυμο στο τραγούδι.

22 Ιουν 2016

Τρίτη και τυχερή.... Τρίτη φορά που πήρα να κλείσω τραπέζι στο εν λόγο κατάστημα και τελικά έκλεισα αφού τις άλλες δυο όταν έπαιρνα τηλέφωνο ήταν sold out, αλλά λόγω του σχήματος ήθελα πολύ να τους δω και πήρα τηλέφωνο λίγο πιο νωρίς. Επίσκεψη 27-5-16 και μπαίνοντας αμέσως μας δείξαν το τραπέζι μας και κάτσαμε.

Το κατάστημα λόγω μικρού χώρου δε μπορεί να προσφέρει πολλά, αλλά όμως δεν ακολουθεί την τακτική της κονόμας και μόνο ώστε να νιώθεις στριμωγμένος. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι στις αποστάσεις που πρέπει, και όπως πρέπει για το είδος του μαγαζιού, δηλαδή ξύλινες με ψάθα, άνετες και στιβαρές και με αντίστοιχα ωραία ξύλινα τραπέζια τραπέζια. Η διακόσμηση είναι απλή αλλά αρκετά ζεστή και ταιριάζει με το ύφος του μαγαζιού και το μόνο αρνητικό είναι ο μικρός χώρος που έχει για πίστα.

Ο ιδιοκτήτης του "εν μοσχάτω" ο κ. Γιώργος είναι "παλιάς κοπής", θα μαζέψει πιάτα, θα φέρει παραγγελία θα ρθει να σε ρωτήσει πως περνάς και εκεί είναι το όλο θέμα ότι νιώθεις σαν να είσαι σπίτι του να έχει γιορτή ο ίδιος και θέλει να περάσουν καλά οι καλεσμένοι του. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν είχε λύσει το οικονομικό του πρόβλημα θα είχε την ταβέρνα και θα τη δούλευε για το κέφι του χωρίς κέρδος, έτσι γιατί γουστάρει να βλέπει τους άλλους να περνάνε καλά και εκεί πάνω βασίζεται η επιτυχία του μαγαζιού σε σχέση με τα υπόλοιπα του είδους, δε πάει μόνο για το κέρδος. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έβαλα 3 στο κατάστημα λόγω του μικρού χώρου, έτσι είναι στημένο το σκηνικό, να νιώθεις οικειότητα, να σηκώνεσαι να χορέψεις με το διπλανό σου ακόμα και εκεί που κάθεσαι, να γίνετε όλο το μαγαζί μια παρέα. Πάνω σε αυτό το σκηνικό λοιπόν και η ορχήστρα για την οποία να πω ότι ήταν κι ο βασικός λόγος που πήγα και ανταμείφτηκα. Φωνάρες, κέφι και αγαπημένο μου ρεπερτόριο με αρκετό Άκη Πάνου, Στράτο και Στελάρα, δε θα πω κάτι άλλο για έμενα άγγιζε το τέλειο.

Στο θέμα εξυπηρέτησης όλοι εξυπηρετικότατοι, πρόθυμοι και γρήγοροι, το βλέμμα παίζει στα τραπέζια και δε ψάχνεις μια ώρα για να σε προσέξουν. Πήραμε το μενού των 15€ κατα άτομο και από τον κατάλογο παραγγείλαμε κεμπάπ, πιπεριά γεμιστή, παστουρμαδοπιτάκια, σαγανάκι, τυροκροκέτες, μπεκρί μεζέ, σπετσοφάι, φλογέρες, κολοκυθοκεφτέδες και κρασί. Οι μερίδες είναι μικρές θα έλεγα αλλά εφόσον υπάρχει το ελεύθερο της ποσότητας δεν έχει σημασία και από την μια μεριά είναι καλύτερα γιατί μπορείς να φας λίγο απ όλα. Στο δια ταύατα τα παστουρμαδοπιτάκια παίρνουν 9 στα 10 στη γεύση, αρκετά γευστικό το κεμπάπ και μαλακό, το σαγανάκι τυπικό σαγανάκι, οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι και ζεματιστοί, οι φλογέρες όπως σε όλα τα μεζεδοπωλεία, ενώ πολύ νόστιμο το λουκάνικο απο το σπετσοφάϊ, με μια παραφωνία τις απειροελάχιστες πιπεριές. Επίσης ο μπεκρί μεζές πολύ νόστιμος απο κομμάτια ψαχνού με ελάχιστο λίπος όπως και η τηγανιά κοτόπουλου και τέλος οι τυροκροκέτες δε με ενθουσίασαν αλλά πιο πολύ ήταν θέμα γεύσης, σε άλλους μπορεί να αρέσουν. Από κρασί εγώ πήρα λευκό αλλά δοκίμασα και κόκκινο (ξηρό) και τα δυο είναι ένα κλικ καλύτερης ποιότητας από τα χύμα που έχω πιει σε αντίστοιχα καταστήματα, μη παρεξηγηθώ και πάει κάποιος και περιμένει να πιει το αριστούργημα των οίνων, αλλά για χύμα ήταν αρκετά καλό.

Στο παρασύνθημα λοιπόν τίποτα δεν είναι τέλειο, έτσι και το εν λόγο κατάστημα δεν είναι τέλειο, όμως σήμερα ακόμα περισσότερο περιμένεις τουλάχιστο όταν δίνεις κάποια χρήματα να σε σέβονται και να μη σε θεωρούν αναλώσιμο, ο κ. Γιώργος τουλάχιστον αυτό έχει καταφέρει στο μέγιστο βαθμό, όποιος επισκέπτεται το μαγαζί του είναι σίγουρο ότι θα το προτείνει σε άλλους και ότι κάποια μέρα θα ξαναπεράσει, γιατί η όλη φιλοσοφία είναι να περάσει καλά ο πελάτης και όχι απλά να του πάρουμε 20-30€ από την τσέπη, έτσι φρόντισε να μη μας χάσει από πελάτες και το καλοκαιράκι έβαλε τη μπύρα με μεζε στα 3€ (όταν σε περίοδο κρίσης κάποιοι επιμένουν να χρεώνουν τη μπύρα των 330ml στα 5€). Και επειδή αυτή η κριτική είχε μείνει λίγο στο αρχείο μέχρι σήμερα στις 14-6-16 από τα 3 ΠΣΚ που πέρασαν έγινε 1 επισκέψη ακόμα με τις ίδιες εντυπώσεις στο φαγητό αλλά με ακόμα καλύτερες για τη μουσική και βέβαια που αλλού θα μπορούσαμε να κλείσουμε τραπέζι γι αυτό το Σάββατο ?
Υ. Γ. Να συμπληρώσω ότι τελικά έγινε κι αυτή η επίσκεψη του Σαββάτου στις 18-6-16 και η απόφαση της 12 μελής παρέας ήταν ομόφωνη "ΚΑΙ η επόμενη μάζωξη θα γίνει εδω".

08 Απρ 2016

Πρωταπριλιά και τελικά κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία. 'Ετσι λόγο εκδήλωσης μην μπορώντας να γίνει κι αλλιώς πήγαμε στο συγκεκριμένο κατάστημα και με διάθεση όχι τόσο στα high της, λόγο του ότι πάνω κάτω είχα διαβάσει για το εστιατόριο και ξέραμε τι να περιμένουμε.

Μπορεί να διαφωνώ με κάποιες επιλογές μαγαζιών λόγο μουσικής και ατμόσφαιρας αλλά αυτό που πιστεύω ακράδαντα είναι ότι κάθε κατάστημα πρέπει να έχει σεβασμό στο πελάτη, και τι εννοώ, να μη βλέπουν τον πελάτη που μπαίνει σαν ενά 20€ με δυο πόδια. Στο Αρχοντικόν φτάσαμε κατά τις 22:00 και μπαίνοντας βλέπεις ένα προσεγμένο χώρο αλλά με τα τραπέζια και τις καρέκλες τοποθετημένες σαν σχολείο που πρέπει να χωρέσουν όλοι οι μαθητές στην τάξη και καταλαβαίνεις ότι το μαγαζί είναι μηχανή εξυπηρέτησης όσων περισσότερων πελατών με στόχο το περισσότερο δυνατόν κέρδος. Το μαγαζί ήταν φουλ λόγο της εκδήλωσης αλλά και από τον υπόλοιπο κόσμο, κυρίως νεολαία οπού πιστεύω ότι κυρίως απευθύνεται το ύφος του συγκεκριμένου εστιατορίου, τουλάχιστον από θέμα μουσικής επένδυσης.

Αναγκαστικά λόγο ότι περίμεναν να έρθουν όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι απο την εκδήλωση μας το σέρβις άργησε λίγο χωρίς βέβαια να ευθύνεται το κατάστημα, έτσι λοιπόν αφού μαζευτήκαμε ήρθαν τα απαραίτητα ψωμιά και κρασιά και ξεκινήσαμε ενώ είχε ξεκινήσει να παίζει και ζωντανή μουσική, ελαφριά λαϊκά και έντεχνα. Κάπου εκεί έσκασε κι η δεύτερη κρυάδα, με τη πρώτη γουλιά κρασί όλη η παρέα γύρισε και παράγγειλε μπύρες, εκτός απο τον ξεροκέφαλο που γράφει αυτή τη κριτική γιατί δεν ήθελα να πιω μπύρα ή αναψυκτικό και έτσι πήρα το ρίσκο. Το κρασί όποιο και να έπαιρνες απο κόκκινο, ροζέ και άσπρο ήταν ένα και το αυτό στη γεύση, δηλαδή κάτι μεταξύ χλωρίνης αραιωμένης και φορμαλδεΰδης απλά είχες την επιλογή του χρώματος, όσο για τον πονοκέφαλο την άλλη μέρα ήταν αναμενόμενος.

Έχοντας κλείσει μενού με 20€ το άτομο μας ήρθαν στο τραπέζι ανα 4 άτομα μια σαλάτα με μαρούλι σκεταδούρα λες και θα βόσκαγαν τα ζωντανά με ντίπ λεμονομουστάρδας, ένα σαγανάκι τύπου χαλούμι αδιάφορο στη γεύση, μια τηγανιά χοιρινή κακομαγειρεμένη με μια σάλτσα πολύ νερωμένη,4 φλόγέρες με τυρί τύπου λάστιχο-ετοιματζήδηκες και μια μελιτζάνες με τυρί και ζαμπόν οι οποίες σώσαν λίγο τη κατάσταση σε γεύση απο τα υπόλοιπα πιάτα. Όσο για τις ποσότητες εκτός τη σαλάτα και τις φλογέρες οι οποίες ήταν 1 ανα άτομο αναγκαστικά, τα υπόλοιπα 3 πιάτα ήταν για να φάνε 4 παιδιά προ νηπιακής ηλικίας, χωρίς να υπερβάλω στο ελάχιστο. Κάπου εδώ λοιπόν παίζεται και όλο το παιχνίδι, πρέπει αυτά να γίνουν σε χρόνο dt ώστε να έρθουν όλα μαζί τα ορεκτικά και να φαγωθούν σε χρόνο dt/2 για να έρθει αμέσως και το κυρίως πιάτο ώστε να μην προλάβεις και πιεις και πολύ μια και που το ποτό είναι μες την τιμή.

Για το κυρίως πιάτο να γράψω ότι είχε επιλογή μεταξύ δείγμα φιλέτου κοτόπουλο το οποίο δοκίμασα και έμοιαζε κάτι μεταξύ φελιζόλ στην υφή και σαν άχυρο στη γεύση. Η δεύτερη επιλογή ήταν μπιφτέκι,2 για την ακρίβεια μπιφτεκάκια, που παράγγειλα εγώ, απο τα οποία δοκίμασα το ένα και δεν έφαγα το άλλο γιατί απλά δε τρωγότανε, τελείως άνοστο και καθόλου αφράτο, ως τρίτη επιλογή είχε μπριζόλα χοιρινή την οποία δεν είδα αν παράγγειλε κάποιος κοντά μου.

Όλα τα πιάτα ήταν με συνοδεία μιας κουταλιάς της σούπας ρυζιού, μιας κουταλιάς σαλάτας και πατάτες τηγανιτές τόσες όσες ακριβώς χρειαζόντουσαν να καλύψουν το κενό για να μην φαίνεται ο πάτος του πιάτου, παραπεταγμένες η μια δίπλα στην άλλη σαν να είναι στη παρέλαση της 25ης Μαρτιου. Στο τομέα της ταχύτητας το κατάστημα παίρνει άριστα, αλλά όλα έχουν το λόγο τους και τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα ήρθαν σφαίρα και στα καπάκια το κυρίως πιάτο και τα γκαρσόνια απο πάνω σου να πάρουν τα πιάτα αμέσως και καλά μην ενοχλούν στο τραπέζι. Ένοιωθα τόσο άγχος να φάω και την πίεση κάθε φορά που πέρναγε ένας σερβιτόρος και ρώταγε "αυτο να το πάρω ?", "όχι να μην το πάρεις", υπάρχει κανονισμός να τρως αργά ? ή επειδή ήρθε το κυρίως πιάτο πρέπει να φας τα ορεκτικά για να φύγουν από το τραπέζι? Για το τέλος συνεχίζοντας την πολιτική του fast food ήρθε και γρήγορα το γλυκό, μπραουνις με παγωτό, ώστε να μαζευτούν ότι πιάτα είχαν μείνει και αναγκαστικά ακόμα και να είσαι ο μόνος που δεν έχει φάει να σου μαζέψουν το πιάτο.

Περνώντας στο κομμάτι διασκέδαση και εκεί σκοπός μας είναι μόνο το κέρδος και εξηγώ. Το εστιατόριο έχει ζωντανή μουσική και μάλιστα ύφος τύπου Λουζιτάνια να κατεβαίνει η τραγουδίστρια τύπου "Παλόμα" στα τραπέζια να χορεύει και να τραγουδάει με τους πελάτες και από πίσω η λουλουδού, οκ σ αλλους αρέσει σε άλλους όχι, ο σκοπός όμως είναι να ανεβάζει το κέφι και καλά μέχρι εδώ. Όταν όμως φτάσει η ώρα να ανέβει ο κόσμος για να χορέψει στην θέση που έπρεπε να υπήρχε κανονική πίστα για το μέγεθος του μαγαζιού, η πίστα έμεινε μισή, επειδή για κάποιους είναι προτιμότερο να έχει 2 τραπέζια παραπάνω απο το να μπορεί ο πελάτης να χορέψει. Έτσι παρόλο που το πρόγραμμα ήταν φουλ στα νησιώτικα και τα κρητικά όσοι σηκωθήκαν να χορέψουν βρέθηκαν να πατάει ο ένας τον άλλο στο 2Χ2 χώρο που παρεμπιπτόντως είναι και ακριβώς στην είσοδο αλλά είναι και ο χώρος που συνδέει το άλλο μισό κατάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται για όσους περνάν ανάμεσα από αυτούς που χορεύουν.

Το εν λόγω μαγαζί θέλοντας να ικανοποιήσει μια μεγάλη γκάμα ανθρώπων έχει χάσει κάπου στη διαδρομή το χαρακτήρα του και έχει μείνει απροσδιόριστο, εξυπηρέτηση και συμπεριφορά φασφουντάδικου, χαρακτήρας διακόσμησης λίγο μεζεδοπωλείου τείνοντας προς καλό εστιατόριο, μουσική και στήσιμο κάτι απο σκυλάδικο-κλαμπ και τιμές προς ποιότητα και ποσότητα πολύ κάτω από το μέσο όρο ακόμα και για εποχές πριν το 2008. Γενικά το μαγαζί είναι κοφτήριο, μαζική παραγωγή, έλα φαε ότι σου δίνουμε και γρήγορα για να μην πιεις και πολύ και δε βγάλουμε το μαξιμουμ. Ξέρω οτι μπορεί να φαίνομαι υπερβολικός αλλά δυστυχώς οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου κοιτάνε το κέρδος, και καλά κάνουν, αλλά μόνο αυτό καθεαυτό. Αν θα ξαναπήγαινα ?.............

31 Μάρ 2016

Καθώς σου έρχεται η όρεξη μες τη βδομάδα να βγεις το Σαββατόβραδο πρέπει να βρεις και που θα πας ώστε να έχεις κάνει μια κράτηση, γιατί πλέον δύσκολα βρίσκεις τραπέζι στα αξιόλογα μαγαζιά. Επειδή λοιπόν η όρεξη ήταν λίγο ανεβασμένη και υπήρχε η διάθεση για χορό η επιλογή έγινε βάση σχολίων που είχα διαβάσει για το "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ". Την περιοχή τυχαίνει να την ξέρω καλά οπότε το βρήκαμε εύκολα και παρότι πυκνοκατοικημένη το ίδιο εύκολα βρήκα και να παρκάρω.

Η άφιξη έγινε στις 22:30 την 13-3-2016 Σάββατο και όταν μπήκαμε στο μαγαζί υπήρχαν 3 τραπέζια άδεια των 4 ατόμων και μας πρότειναν να επιλέξουμε αν θέλαμε κάποιο άλλο εκτός από το ένα που μας είχαν κρατήσει. Κάτσαμε σε ένα τραπέζι στο οποίο ο ένας από τους 2 δεν θα έβλεπε όλη την ορχήστρα, αλλά ειλικρινά δε μας ενόχλησε καθόλου μιας και ολα τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα.

Η ορχήστρα άρχισε να παίζει κατά της 23:00 και πλέον δεν υπήρχε άδειο τραπέζι. To "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ" δίκαια κερδίζει το χαρακτηρισμό "τίμιο" για αυτό που σου προσφέρει και εξηγώ.

Τίμιο στην εξυπηρέτηση γιατί οι υπάλληλοι είναι πρόθυμοι και σε εξυπηρετούν ταχύτατα με "σβέλτο" μάτι χωρίς να χρειάζεται να τους ψάχνεις και κοιτάνε συνέχεια στα τραπέζια ώστε να εξυπηρετούν αμέσως. Κανάτες με νερό ερχόντουσαν χωρίς να ζητήσουμε και τα τασάκια άδειαζαν στο πρώτο τσιγάρο. Μάλιστα όταν πιο αργά άδειασε ένα τραπέζι κοντά στη πίστα μας πρότειναν να μας πάνε τα πιάτα εκεί αν θέλουμε για να είμαστε πιο κοντά.

Τίμιο και στο χώρο με ωραία διαρρύθμιση και τα τραπέζια άνετα τοποθετημένα χωρίς να νιώθεις στριμωγμένος, και με έμφαση στη διασκέδαση του κόσμου έχοντας αφήσει αρκετό χώρο για να χορέψει κάποιος. Πολύ καλός κι ο εξαερισμός αφού με γεμάτο το μαγαζί ήταν σε πολύ καλά επίπεδα ο αέρας και η ατμόσφαιρα. Το ατού του συγκεκριμένου μαγαζιού είναι βέβαια η πίστα και το παρεϊστικο ύφος του που σε παρακινούν να σηκωθείς να χορέψεις. Σε όλα αυτά βέβαια σημαντικό ρόλο έχει και η πολύ καλή ορχήστρα (μπουζούκι, κιθάρα και βιολί)με ωραίες φωνές και ποικιλία τραγουδιών.

Στο θέμα φαγητού δεν περιμένεις κάτι το σπέσιαλ σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά τουλάχιστον να είναι νόστιμο, φρέσκο και αξιοπρεπές αυτό που θα φας και σε μια ικανοποιητική ποσότητα που να μη νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν.

Αυτά τα στοιχεία λοιπόν υπήρχαν αφού ότι παραγγείλαμε ήταν αυτό που έπρεπε και αναλυτικά ένα νόστιμο γεμιστό μπιφτέκι καλοψημένο (8.20€). Ένα τζατζίκι όντως σπιτικό με άρωμα και καλή ποσότητα (3,20€). Μια τηγανιά κοτόπουλο με ωραία σάλτσα και πολύ καλά κομμάτια φιλέτου (7.50€) και μια φέτα ψητή σε φύλλο με μέλι (4.30€). Από κρασί πήραμε λευκό και ροζέ (τα τυπικά κρασιά τύπου ασκού που τουλάχιστον δεν κάνουν κεφάλι ).

Για ορεκτικό μαζί με το λίγο ομολογούμενος αλλά νόστιμο ψωμί ήρθε και ένα ντίπ αδιάφορο στη γεύση και 2-3 παξιμαδάκια.

Εν κατακλείδι το συγκεκριμένο μαγαζί επαληθευεσε τα καλά λόγια τα οποία είχαμε ακούσει περί κεφιού και χορού, αφού χορέψαμε με την καρδιά μας και το ρίξαμε πραγματικά "έξω".. …….