Marinow

Μέλος από: Νοε 2014

30 Οκτ 2015

Επισκέφθηκα το Διπλόχορδο το Σάββατο το βράδυ 24/ 10 μετά απο κράτηση για 4 άτομα (ευτυχώς γιατί ήταν έναρξη και δεν θα βρίσκαμε τραπέζι). Πήρα ένα μύνημα στο κινητό μου για την έναρξη και απόρησα που το βρήκαν, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν από τις κρατήσεις που έκανα στο Επι Τω Λαϊκώτερον που πηγαίνουμε συχνά. Το Διπλόχορδο είναι στον όροφο πάνω από το μεζεδοπωλείο και προφανώς του ίδιου ιδιοκτήτη.

Ομορφος χώρος σε επίπεδα και με πίστα για χορό αλλά θα έλεγα ότι το μεζεδοπολείο είναι πιό ζεστό και πιό γουστόζικο. Το μαγαζί δεν είναι εστιατόριο με μουσική αλλά κέντρο διασκέδασης που έχει και φαγητό.

Αν το βαθμολογούσα σαν εστιατόριο στο φαγητό με δυσκολία θα έπαιρνε 3 τοματούλες, γιατί ο κατάλογος είναι πολύ περιορισμένος. Δυο τρείς σαλάτες λίγα ορεκτικά και κάποια ψητά της ώρας, μπιφτέκι, κοτόπουλο φιλέτο, κεμπάπ, χοιρινή, ψαρονέφρι, λουκάνικο χωριάτικο, και αυτά είναι όλα. Ομως εδώ όλοι έρχονται για τη μουσική και το φαγητό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Οι τιμές δεν είναι ακριβές στο φαγητό για 8 άτομα ορχήστρα. 8 ε οι σαλάτες απο 6 ε τα ορεκτικά και 9,5 ε τα κύρια πιάτα, εκτός απο το ψαρονέφρι που χρεώνεται 13 ε. Αν υπολογίσεις όμως και τα κρασιά που είναι εμφιαλωμένα 30-45 ε η φιάλη ανεβαίνει πολύ ο λογαριασμός ειδικά αν πάνω στο κέφι η κατανάλωση είναι μεγάλη. Εχει όμως δύο καλες και οικονομικές προτάσεις, η μία είναι στα 24 ε το άτομο με συγκεκριμένο μενού και απεριόριστο χύμα κρασί, και μια στα 25 ε το άτομο το ίδιο μενού και εμφιαλωμένο κρασί ανά 2 άτομα. Το έξτρα κρασί χρεώνεται 12 ε.

Εμείς πήραμε το μενού με με το απεριόριστο χύμα κρασί ευτυχώς γιατί δεν ξερω καν πόσο ήπιαμε.

Μας έφεραν μια σαλάτα διπλόχορδο μεγάλη πιατέλα αρκετή για 4 άτομα με διάφορα λαχανικά σοσ βινεγκρέτ και παπαρουνόσπορο απο πάνω. Μία φλογέρες 6 τεμάχια και απο ένα κύριο πιάτο. Εγώ επέλεξα μπιφτέκι που ήταν νιστιμότατο καλή μερίδα και συνοδεύονταν απο πατάτες και άγριο ρύζι. Οι υπόλοιποι πήραν δυο κοτόπουλα φιλέτο και μια χοιρινή με κάποια σώς. Ευχαριστημένοι όλοι απο τα πιάτα μας.

Το σέρβις γρήγορο παρόλη την πολυκοσμία βέβαια πήγαμε απο τους πρώτους και αρκετά τραπέζια ήταν χωρίς φαγητό με φιάλες ουίσκι ή εμφιαλωμένα κρασιά και φρούτα.

Στο χώρο θα βάλω ενα 3άρι γιατί τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους μπουζούκια κατάσταση. Το μπάρ επίσης γεμάτο και ξεχίλιζε πρός τη σάλα.
Τα περισσότερα εμφιαλωμένα κρασιά ήταν βιολογικά απο Λήμνο και ήταν πρόκληση αλλά καλύτερα που προτιμήσαμε το χύμα που ήταν πολύ καλό και με χωρίς επιπλέον χρέωση.

Το πρόγραμμα άρεσε σε όλους μας και χορέψαμε πάρα πολύ. Ξεκίνησαν οι δύο τραγουδίστριες καλές φωνές και οι δύο μετά εναλλάσονταν ο Θοδωρής Παπαδόπουλος με το Γρηγόρη Μπιθικώτση καθένας με το δικότου στιλ, και η συμετοχή του κόσμου μεγάλη και στο χορό και στό τραγούδι όπου, οι τραγουδιστές έδιναν πάσα. Τα τραγούδια λίγο απο έντεχνο και πολλά γνωστά παλιά λαϊκά.
Μας χρέωσαν 6 ε επιπλέον για 2 αναψυκτικά και 1 ε το μπουκάλι το νερό. Σύνολο 103 ε.

Το προτείνω για διασκέδαση περισσότερο αλλά προσοχή τι θα παραγγείλετε.
Στο vfm θα βάλω 4 με την προυπόθεση να πάρει κάποιος το μενού. Γιατί με τα εμφιαλωμένα κρασιά δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει ο λογαρισμός

01 Αυγ 2015

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο οικογενειακώς.
Πολύ αργή εξυπηρέτηση, και οι τιμές δεν είναι και οι καλύτερες για το φαγητό και το σέρβις.

Αν ήταν σε αλλο μέρος της Αθήνας με αυτό το σέρβις και αυτό το φαγητό δεν θα ειχε καθόλου κόσμο. Αλλά βλέπεις εχει καλό πόστο και τραβάει κόσμο αν και δεν θα έπρεπε

Καθίσαμε για φαγητό 4 άτομα και 2 παιδια ένα Σάββατο μεσημέρι του Νοέμβρη, σέρβις πολυ κακό όπως είπα.

Τα καλαμάκια άγευστα και δεν έλειπε αλατοπίπερο βέβαια, έλειπε ποιότητα στο κρέας

Πατάτες προτηγανισμένες, τι περίμενες θα μου πεις στο μοναστηράκι βρίσκεσαι.

χωριάτικη με μια μίζερη φετούλα και αρκετό μαρούλι απο κάτω (είναι πιο φθηνό απο τη ντομάτα φαίνεται) και το λάδι λίγες σταγόνες

Μια μερίδα κεμπάπ τίγκα στα καρυκεύματα. Ρευόμαστε για ώρες όσοι το δοκιμάσαμε

Δυο τυλιχτά με γύρο μέτρια αλλά και αυτά τιγκα στα καρυκεύματα. Η συνήθης τακτική για να γίνονται νόστιμα δεύτερης ποιότητας κρέατα

Ο χώρος μέσα χωρίς καμία παρέμβαση για πολλά χρόνια, και οι τουαλέτες σαν εστιατόριο της εθνικής πριν δεκαετίες
πληρώσαμε 32 Ε με δυο μπύρες και 2 αναψυκτικά, αλλά δεν το ευχαριστηθήκαμε

Δεν θα την ξαναπατήσω ελπίζω γιατί όταν πεινάει το στομάχι ξεχνάει εύκολα.

31 Ιούλ 2015

Πήγαμε κυριακή βράδυ μετά τις 11 με διάθεση για φαγητό και καλή μπύρα.

Πάνω στην Ηρακλείου και κοντά στη Λασκαράτου που βρίσκεται η μπυραρία του Κόμη, σέ μια μικρή διόρωφη μονοκατοικία βρίσκεται η ΤΑR.

Καθίσαμε στην αυλή φυσικά, μια αυλή ξεκομένη τελέιως απο το δρόμο απο μια μικρή μάντρα με κάγγελα πνιγμένα στον κισσό. Γύρω στα 12 μαρμάρινα τραπεζάκια άνετα μεταξύ τους και μεταλικές καρέκλες. Η σερβιτόρα μας έδωσε μαξιλαράκια οπότε η καρέκλα έγινε άνετη. Η αίσθηση που πήραμε απο το χώρο ήταν μια έλειψη φρεσκάδας αλλά δύσκολοι καιροί για ανακαινήσεις.

Πήραμε μια μεσογειακή σαλάτα με μαρούλι αντίδια ραντίτσιο μανιτάρια ρόκα ψητό χαλούμι και σώς βινεγκρέτ, δροσερή και νόστιμη στα 7,5 Ε

Και απο ένα ψαρονέφρι ο καθένας που τελικά τα βάλαμε στη μέση και τα μοιραστήκαμε. Το ένα ήταν με γλυκόξινη σάλτσα μελιού και το άλλο με σάλτσα μοναστηριακής μπύρας. Και τα δύο γαρνιρισμένα με ψητές πατάτες και λαχανικά. Αρκετά νόστιμα χωρίς όμως να σε απογειώνουν. Χρέωση 10 Ε και 9,5 Ε αντίστοιχα.

Η πικοιλία σε μπύρες αρκετά μεγάλη. Διαλέξαμε μια La Trappe Quadrupel μεγάλο μπουκάλι (750 ml) και με 10% περιεκτικότητα σε αλκοόλ που την πίνουμε συχνά και μας αρέσει, στα 14 Ε.

Αρκετά καλές οι εντυπώσεις συνολικά και χαλαρή μουσικούλα χωρίς να ενοχλεί. Καλή πρόταση θεωρώ

01 Απρ 2015

Βραδάκι καθημερινής ραντεβού στην αλχημεία Αγίας Λαύρας 35 στα άνω πατήσια
Εύκολο πάρκιν απο τύχη ακριβώς απέναντι απο το μαγαζί.

Η ώρα δέκα το βράδυ αρκετοί θαμώνες για καθημερινή, κάποιοι στο μπάρ και μερικές παρέες στα τραπεζάκια
Εμείς καθίσαμε σε τραπεζάκι όχι τόσο επειδή θέλαμε να φάμε αλλά δεν βρήκαμε θέση στο μπάρ

Μία μικρή αυλή για το καλοκαίρι και ο εσωτερικός χώρος με μαρμάρινα και ξύλινα τραπεζάκια και μια μεγάλη μπάρα για τους πότες

Ομορφος χώρος με χαμηλό φωτισμό ψαγμένη ροκ μουσική που κυριαρχεί στο χώρο, ποτά μπύρες κοκτέϊλς, και κάποια πιάτα για όσους δεν πίνουν ξεροσφύρι. Εστιατόριο δεν το λες περισσότερο μπαράκι είναι με λίγο φαγητό

Η κοπέλα που μας πήρε την παραγκελία ευγενική μας έφερε πρώτα τα νεράκια μας με το που καθίσαμε ακολούθησαν τα ποτά χωρίς καθηστέριση και τα μπέργκερ στην ώρα τους

Ηπια μια πολύ ωραία μαργαρίτα οι υπόλοιποι πήραν μπύρες και φάγαμε απο ένα μπέργκερ, νόστιμο και χορταστικό.

Οι τιμές λογικές και στα πιάτα και στα ποτά. Ενδεικτικά μικρή μπύρα 3,5 ε μαγάλη 5 ε ποτά 7 ε κοκτέϊλς 8 ε, μπέργκερ 4,5 ε μπιφτέκι 6 ε
Καλή βραδυά θα ξαναπάμε

27 Μάρ 2015

Τετάρτη μεσημέρι προς απόγευμα πήγαμε τρεις φίλοι για φαγητό επειδή είχαμε ακόυσει καλά λόγια για τα μαγειρευτά του.

Απλός αλλά προσεγμένος χώρος, τρείς σειρές τραπεζάκια μια τζαμαρία που το καλοκαίρι ανοίγει και γίνεται ένα με το μικρό εξωτερικό χώρο
Πήραμε μία σαλάτα κρητική με σταμναγκάθι και μυτζήθρα, κάποια μαγειρευτά απο τα πιάτα ημέρας και μια μικρή ποικιλία κρεάτων.

Η σαλάτα πολύ καλή και τα πιάτα ημέρας επίσης πολύ νόστιμα και όντως ημέρας.
Απογοητευτήκαμε όμως απο τα κρέατα που ήταν άγευστα όχι καλής ποιότητας, παρόλο που το πιάτο ήταν καλοστημένο εμφανισιακά.
Το λευκό κρασί που ήπιαμε μέτριο.

Καλό και γρήγορο σέρβις αφού τα περισσότερα πιάτα ήταν μαγειρευτά άρα έτοιμα. Μια μικρή καθυστέρηση στην ποικιλία
Οι θαμώνες νεολαία κυρίως
Ο λογαρισαμός 14 ε το άτομο περίπου.

Υ. Γ. Θά διορθώσω τη βαθμολογία προς τον καλύτερο γιατί ήταν πολύ αυστηρή και ίσως άδικη και δεν συμφωνούσε και με το κείμενο της κριτικής

27 Μάρ 2015

Πήγα απογευματάκι καθημερινής με ένα φίλο που είχαμε καιρό να τα πούμε για ουζάκι.

Βρίσκεται στη Βαρδουσίων δεξιά απο την πρωτοπαπαδάκη και κάτω απο τον περιφεριακό του αττικού άλσους στο γαλάτσι αλλά αν δεν έχετε ξαναπάει χριάζεται βοήθεια απο το χάρτη. Εμένα με καθοδήγησε το φιλαράκι που πηγαίνει κάποιες φορές με φίλους του απο Μυτιλήνη.

Ο χώρος είναι πολύ απλός ισόγειο πολυκατοικίας με μια μικρή βεράντα για τα μεσημέρια και τις καλές βραδυές του καλοκαιριού. Ενα προσεγμένο καφενείο που τα βράδυα μετατρέπεται σε ουζερί.

Οταν πήγαμε είχε δύο ηλικιωμένους που έπιναν καφεδάκι και μια τετράδα σαραντάρηδων που το είχαν ρίξει στα ούζα. Δύο πιατάκια στη μέση και τέσσερα καραφάκια ούζο, έντονη κουβέντα χοντροκομένα αστεία και ανεμελιά ζωγραφισμένη στα χαμογελαστά πρόσωπά τους.

Πήραμε ένα καραφάκι ούζο και διάφορους μεζέδες.
Καλαμάρι στη σχάρα καλοψημένο και νόστιμο.
Σαρδέλα στή σχάρα φρέσκια με λαδολέμονο και ρίγανη
γαρίδες τηγανιτές κατεψυγμένες
και χταποδάκι ψητό με λάδι και ξύδι

Μετά τις 8 και μισή άρχισαν να εμφανίζονται οι βραδυνές παρέες. Εμείς φύγαμε μετά απο λίγο αλλά φαντάζομαι πρέπει να έχει αρκετό κόσμο γιατί είναι στέκι Μυτιληνιών.
Ο Περικλής (τον φώναζαν όλοι με το όνομά του) φιλικός και εξυπηρετικός σαν να σερβίρει τα φιλαράκια του.
Πληρώσαμε 42 ε ούτε πολλά ούτε λίγα αλλά μείναμε ευχαριστημένοι απο τους μεζέδες.

15 Ιαν 2015

Τρίτη 13/1/15. Πέρασαν οι γιορτές και αποφασίσαμε να πάμε κάπου πιο έξω για φαγητό.

Ο κρητικός της παρέας μας πρότεινε κρητική κουζίνα και έτσι πήγαμε στα γλυκά νερά στο καπνισμένο τσικάλι.

Πάνω στη λεοφώρο Λαυρίου μια διώροφη μονοκατοικία με τεράστια αυλή για το καλοκάιρι.
Παρκάραμε μέσα στην αυλή που χωράει καμία δεκαπενταριά αυτοκίνητα, αν και το πάρκιν στην περιοχή δεν είναι πρόβλημα
Η αίθουσα είναι στόν πρώτο όροφο καθαρή απλή με χαρακτηριστικές φιγούρες αγνώστων και γνωστών κρητικών σε καδράκια στούς τοίχους, κόκκινα τραπεζομάνδηλα και λευκά ναμπερόν, καθώς και κεντητά κουρτινάκια στά παράθυρα σαν να βρίσκεσαι σε σπίτι.

Ενα μικρό παταράκι με δυο καρέκλες και ακουμπισμένα μια λύρα και ένα λαούτο. Δέν είχε ζωντανή μουσική λόγω καθημερινής παίζουν μόνο παρασκευή και Σάββατο όπως μας ενημέρωσε ο νεαρός σερβιτόρος.

Η αίθουσα γύρω στα εκατό άτομα χωρητικότητα πολύ μικρή σε σχέση με την αυλή.

Κέρασμα ρακί παξιμαδάκια και ελίτσες για το καλοσώρισμα.
Τα φαγητά ήρθαν χωρίς καθηστέρηση εξ άλου δεν είχε πολλές παρέες. Μάλιστα η κουζίνα είναι στο ισόγειο και τα πιάτα ανέβααιναν με ένα μικρό ασανσέρ που ήταν δίπλα στό ταμείο.

Πήραμε ντάκο με μυτζήθρα κλασικό πιάτο

λαχανοτολμάδες ικανοποιητικοί
τζατζίκι οκ

κοχλιούς μπουρμπουριστούς με ωραία σαλτσούλα
σαλάτα λάχανο καρότο κλασική

γαμιπίλαφο σκέτο χωρίς κρέας μου άρεσε πολύ
τηγανάδα μέτρια
ρίφι (κατσίκι) με σταμναγκάθι και κόκκινη σαλτσούλα πολυ καλό

και κουνέλι στιφάδο καλό το κρέας αλλά άνοστα τα κρεμυδάκια.
Κρασί ήπιαμε μαρουβά με τη χαρακτηριστική ιδιαίτερη γεύση.

Στο τέλος μας κέρασαν συμιγδαλένιο χαλβά

Κέρασε ο κρητικός της παρέας και δεν μας άφησε να δούμε πόσα, αλλά υπολογίζω γύρω στα 17 ε το άτομο, σύμφωνα με τις τιμές που είχε ο κατάλογος
Καλή επιλογή θα έλαγα αλλά πολύ μακρυνή

30 Δεκ 2014

Πήγαμε Σάββατο βράδυ 27-12-14 άτομα 4
Απλή ταβέρνα με ψαρικά. Ο χώρος λιτός με τραπεζάκια στο αίθριο που χωρίζοταν με
τζαμαρία απο τον κυρίως χώρο. Η τζαμαρία ήταν ανοιχτή δίνοντας την αίσθηση του ενιαίου χώρου.

Το αιθριο ηταν κλεισμενο με ναυλον. Τα τραπεζακια ξυλινα με βυσσινι τραπεζομαντιλα και ξυλινες καρεκλες.

Πηγαμε στις 11 το βραδυ και βρηκαμε ευκολα τραπεζι γιατι ειχε αλλες εξι παρεες μονο, πριν απο μας.

Λιγος κοσμος για Σαββατο βραδυ αλλα εν μερει δικαιολογημενα γιατι την επομενη μερα τα μαγαζια θα ηταν ανοιχτα.
Το σερβις αρκετα ικανοποιητικο οι σερβιτοροι πολυ ευγενικοι και διακριτικοι.

Μουσικη απο επιλογες του μαγαζιου σε καλη ενταση και ευχαριστη!

Φαγαμε σαλατα ακτη με μαρουλι, κρουτον, τονο και σως. Ωραια και δροσερη!
Καβουροσαλατα με σουριμι, μαρουλι και μια καυτερουλα σωςμαγιονεζας. Ικανοποιητικη.

Πατατες τηαγανιτες φρεσκες!!

Μυδια αχνιστα με νοστιμο ζουμακι με σκορδο πολυ ωραια.

Φαβα δεν τη δοκιμασα γιατι δεν μου αρεσει οι υπολοιποι την εφαγαν, προφανως ηταν καλη.

Καλαμαρακια τηγανητα πολυ ωραια τηγανισμενα αλλα με τσιμπημενο αλατακι.

Γαριδες ψητες πολυ ωραια ψημενες και ζουμερες, ειχα καιρο να φαω τοσο νοστΙμες γαριδες. Συγχαριτηρια στον ψηστη!

Δυο λιτρα κρασι λευκο χωρις πονοκεφαλο την επομενη μερα!
Ηρθε ο λογαριασμος στα 59 Ε. ραβανι με παγωτο κερασμα
Το προτεινω!

13 Δεκ 2014

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο αρχές Οκτώβρη καθημερινή.

Μία μεγάλη και άνετη αυλή στο κέντρο της Αθήνας. Πρόσβαση από Καλιδρομίου και φτάνει μέχρι τη Μεθώνης

Οι μεταλλικές καρέκλες λίγο άβολες, και γενικά τα τραπεζοκαθίσματα απλοϊκά και μάλλον υποβαθμίζουν τον υπέροχο χώρο.

Δεν είχε πολύ κόσμο οπότε το σέρβις ήταν ικανοποιητικό.
Ο κατάλογος μικρός με διάφορα μεζεδάκια
Μία κανάτα νερό βρύσης με το που καθίσαμε και ψωμί με ντιπ.

Φάγαμε σαλάτα άμα λάχει με διάφορα λαχανικά αχλάδι σύκα ξηρούς καρπούς ελιές μανιτάρια, καλή και δροσερή
κεφτεδάκια
γίγαντες
καπνιστή μελιτζάνα με γαλοτύρι
τηγανιτό πιλάφι με μανιτάρια
μύδια σαγανάκι.

Δεν ενθουσιάσθηκα απο κάποιο άλλο πιάτο εκτός της σαλάτας.
Στέκι για μεζεδοκατάσταση περισσότερο. παρά για έξοδο για πλούσιο φαγοπότι
Ο λογαριασμός (2 Ατομα) με μισο κιλό κρασι 45 και κάτι. Ακριβούτσικο...

29 Νοε 2014

Βρέθηκα στο μπουρνάζι πέμπτη απόγευμα και είπα να φάω κάτι στα γρήγορα.
Ψάχνοντας για κανένα σουβλατζίδικο βρέθηκα μπροστά στο μπαρμπαδήμο.
Περιποιημένο μαγαζί σχεδόν άδειο βέβαια αυτή την ώρα, αλλά με αρκετό προσωπικό στη σάλα και στην κουζίνα,

Πήρα δυο τυλιχτά ένα με κοτόπουλο και ένα με κεμπάπ και μία πατάτες.
Λίγο μικρά τα τυλιχτά, καλό με το κοτόπουλο, μέτριο μέ το κεμπάπ που περισσότερη γεύση έδιναν το τζατζίκι με το κρεμύδι παρά το κρέας.
Οι πατάτες καλές. Γιά ένα πρόχειρο γεύμα οκ αλλά δε με εμπνέει για κανονική έξοδο με την παρέα.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη