spyros_v

Μέλος από: Νοε 2014

03 Απρ 2018

Έχοντας διαβάσει από καλές έως διθυραμβικές κριτικές, προσπάθησα αρκετές φορές να το επισκεφθώ βρισκόμενος στην περιοχή χωρίς ωστόσο επιτυχία αφού η κράτηση είναι απαραίτητη τουλάχιστον το χειμώνα. Τελικά βρέθηκε η ευκαιρία κάναμε την κράτησή μας και να 'μαστε στο Σερσέ λα φαμ.

Αναζητήστε τη γυναίκα λοιπόν, μένα όνομα που αυθόρμητα παραπέμπει στον Τσιτσάνη. Δύσκολα θα το χαρακτηρίσεις μεζεδοπωλείο. Περισσότερο μοιάζει με μπιστρό. Όμορφος χώρος, προσεγμένος με ατμόσφαιρα που παραπέμπει σε παλιότερες εποχές. Μικρός βέβαια αλλά αυτό μάλλον στα θετικά θα το καταχωρούσα καθώς δημιουργεί μια ζεστή ατμόσφαιρα.

Το προσωπικό ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει αν και θα προτιμούσα να είναι πιο αυθόρμητο, όχι τόσο επιτηδευμένο. Αυτό βέβαια σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί μομφή, κάθε άλλο.

Είμαστε δύο άτομα και προχωράμε στην παραγγελία μας. Εντοπίζουμε αρκετά ελκυστικά πιάτα στον κατάλογο και αμφιταλαντευόμαστε αν είναι πολλά για να παραγγείλουμε όσα σκεφτόμαστε. Ο σερβιτόρος μας ενημερώνει ευγενικά ότι όλα τα πιάτα είναι μεζέδες και τουλάχιστον μας βγάζει από το δίλημμα αν πρέπει να πάρουμε μερίδες.

Έρχεται λοιπόν η ώρα της κρίσης:

Ψωμί, για το οποίο ερωτηθήκαμε, με 1,5 ευρώ ανά άτομο.

- Κους κους με ξηρούς καρπούς και ρόδι (5€). Καλό

- Κασέρι Αμφιλοχίας σαγανάκι με μέλι (5,5€). Κλασσική γεύση με όμορφη κρούστα. Τυπικό.

- Καλογερικό με σάλτσα ντομάτας και ξινομυζήθρα (5€).
Ευφάνταστος τίτλος για μακαρόνια σιουφιχτά. Σερβιρισμένο σε ένα μικρό σκεύος σαν ψηλό τηγανάκι. Απαράδεκτο πιάτο για εστιατόριο που σέβεται τον εαυτό του. Κάτι πρόχειρο που θα έφτιαχνα σπίτι μου με τη σάλτσα που έχω στην κατάψυξη. Μικρή μερίδα, ξινούτσικη ντομάτα και αδιάφορη ξινομυζήθρα.

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια (7€). Νόστιμο, τρυφερό, σωστά ψημένο αλλά ελάχιστη ποσότητα για την τιμή που παραπέμπει σε μερίδα και όχι σε μεζέ.

- Ψαρονέφρι με σάλτσα ροδιού και κρέμα φέτα (9€). Πολύ όξινη η σάλτσα ροδιού που επισκίαζε τα πάντα, σωστά ψημένο το ψαρονέφρι, πάλι ελάχιστη η ποσότητα για την τιμή. Αδιάφορο τουλάχιστον.

Σε ένα τυπικό εστιατόριο θα μιλούσαμε για μια σαλάτα, δύο ορεκτικά και δύο κυρίως πιάτα. Τελικά ήταν πέντε μεζεδάκια (μας το είπαν πάντως).

Φαγητά: 34,5€ και δε χορτάσαμε... Συν μια φιάλη κρασί 24€
Σύνολο λογαριασμού: 58,5€

Ένα κέρασμα το περιμέναμε στο τέλος, αλλά... μάταια!

Μάλλον μέτριο θα χαρακτήριζα το φαγητό ιδιαίτερα μετά τις τόσες ενθουσιαστικές αναφορές στο διαδίκτυο. Στο μάρκετινγκ τα πάνε καλύτερα από την κουζίνα.

Δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό να σχολιάσω κριτικές που εκθειάζουν το φαγητό, αναφέρουν το μισό κατάλογο, αλλά τελικά έχουν παραγγείλει μια κεφτεδάκια ή ένα λουκάνικο ή μια φάβα.

Για φαγητό δεν θα ξαναπήγαινα, για ένα καφέ ή ένα ποτήρι κρασί ίσως.

17 Μαι 2017

Επισκεφθήκαμε το Μυστικό Κήπο βράδυ Πέμπτης παρέα τεσσάρων ατόμων που συνηθίζουμε τις... τσιπουροκατανύξεις. Καθώς η παρέα είχε ήδη φτάσει προσπέρασα βιαστικά τον εσωτερικό χώρο και δεν είμαι σε θέση να τον σχολιάσω.

Βρέθηκα λοιπόν στο "μυστικό" κήπο του καταστήματος, μια αυλή με ασπρισμένους τοίχους και πολύχρωμες καρέκλες που σε συνδυασμό με τα λουλούδια σου δημιουργούν αμέσως μια χαρούμενη αίσθηση. Πολύ όμορφος χώρος.

Προχωρώ αμέσως στα φαγητά που παραγγείλαμε, όχι όλα μαζί καθώς η λογική μας είναι τσίπουρα και μεζέδες.

Καταϊφάκια με παστουρμά (αρκετά νόστιμα)
Σαλάτα ντάκο (όχι κάτι ιδιαίτερο)
Πατάτες σκορδάτες (νόστιμες αν και προσωπικά θα ήθελα λιγότερο σκόρδο)
Χαλούμι με μανιτάρια (πολύ καλό)
Λουκάνικο με μαρμελάδα ντομάτα - αν θυμάμαι καλά - (καλό)
(γενικά υπάρχουν πολλές μαρμελάδες λαχανικών στα πιάτα)
Τηγανιά συκώτι (καλή)
Πατατοσαλάτα (δεν μου άρεσε αλλά περιποιημένη)

Μπορεί να ξεχνάω κάτι αλλά προχωράω σε δύο πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιάτα.

Ουρά μοσχαριού με ζυμαρικά
(Θεϊκό πιάτο - ίσως ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο)

Τηγανητοί γίγαντες πάνω σε μία ελαφριά σκορδαλιά με ντομάτα
(Πολύ πρωτότυπο και γευστικό πιάτο με ένα τόσο κοινό προϊόν - Δεν θα καταλαβαίναμε ότι είναι γίγαντες αν δεν το ξέραμε ήδη)

Η ώρα πέρασε αλλά συνεχίζαμε τα τσίπουρα και κατά τα μεσάνυχτα ζητήσαμε ένα ακόμη πιάτο για μεζέ. Ο σερβιτόρος μας εξήγησε ευγενικά ότι η κουζίνα έχει κλείσει από ώρα, ωστόσο μας έφερε ένα επίσης εξαιρετικό πιάτο με πρόβειο τυρί και κάποια μαρμελάδα.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Γρήγορο σέρβις ευγενικό και ευδιάθετο προσωπικό.

Ήπιαμε αρκετά καραφάκια τσίπουρο, δύο εκ των οποίων κερασμένα και μάλιστα όχι ζητώντας το λογαριασμό αλλά σε σημείο που συνεχίζαμε να παραγγέλνουμε. Επίσης στα συν του μαγαζιού.

Λογαριασμός για τα παραπάνω -ίσως μου διαφεύγει κάτι- μαζί με αρκετά τσίπουρα 100 ευρώ. Δίκαιη τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα φαγητού και ποτού.

Προφανώς το ακριβώς 100 ευρώ είναι αποτέλεσμα στρογγυλοποίησης το οποίο καταγράφω επίσης ως πολύ θετικό και ένδειξη σεβασμού στον πελάτη.

Γενικά δεν ενθουσιάζομαι εύκολα αλλά ο Μυστικός Κήπος ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Σίγουρα θα ξαναπάω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

21 Δεκ 2016

Μικρό μαγαζάκι σε πολύ βολικό σημείο και με το μοναδικό προνόμιο της ζωντανής μουσικής από νωρίς το απόγευμα. Ο χώρος συμπαθητικός και η μουσικοί εξαιρετικοί.

Κι εδώ τελειώνουν τα καλά... Πήγαμε παρέα 4 ατόμων για τσίπουρο/κρασί και μεζέδες. Το φαγητό πραγματικά άθλιο. Οι οικονομικές μερίδες είναι εξαιρετικά μικρές αγγελίες αυτό είναι το λιγότερο. Από όσα θυμάμαι σαγανάκι ελάχιστο και άνοστο, τηγανιά ποσότητα μεζέδες για τσίπουρο χάλια. Πανσετα πολύ μέτρια. κεφτεδάκια συμπαθητικά, το μόνο μαζί με τις πατάτες που... τρώγεται.

Συνεχίζουμε ωστόσο να παραγγέλνουμε μέχρι τις 11 παρά οπότε και σταματούν οι μουσικοί. Το μαγαζι δεν βάζει μουσική να παίζει, ο κόσμος αραιώνει και ζητάμε λογαριασμό. Σύνολο 97 ευρώ! (πολλά για την ποιότητα και ποσότητα ακόμη και με ζωντανή μουσική).

Σαν επιστέγασμα μας φέρνει κέρασμα ότι πίναμε (το μαγαζί έκλεινε). Προσωπικά το θεώρησα κοροιδία.

Αξίζει μόνο για τη μουσική αλλά προσωπικά ρεμπέτικα με... καφέ δε μπορώ να συνδυάσω.

25 Ιούλ 2016

Το επισκευθήκαμε τον Ιούλιο. Ο χώρος συμπαθητικός μια χαρά για ένα καλοκαιρινό βράδυ.

Η εξυπηρέτηση τυπική χωρίς πολλά πολλά, με ευγένεια αλλά χωρίς το παραμικρό ίχνος οικειότητας. Αδιάφορο αφού στο κάτω κάτω δεν ψάχνουμε για παρέα...

Πάμε στο φαγητό. Είμαστε 2 άτομα για μεζέδες και τσιπουρακι. Πρώτο έρχεται το κρύο μιλφέιγ μελιτζάνες με απάκι. Είναι στο μέγεθος μικρής πάστας με στρώσεις μελιτζάνα-ντομάτα-απάκι-μελιτζάνα-ντομάτα-τυρί κρέμα. Ψάχνουμε το απάκι, το ανακαλύπτουμε τελικά καθώς είναι σαν μια ψιλή φέτα ζαμπόν (το 1/3 σε μέγεθος). Η γεύση αδιάφορη η τιμή 6,20! (το πιο λεπτό κομμένο απάκι που έχω δει)

Ακολουθούν γραβιέρα Νάξου με μέλι, εξαιρετική, σε ωραία ζύμη. 8 ευρώ!!!

Ποικιλία ψητών μανιταριών περί τα 7,5 ευρώ πολύ μέτρια.

Χοιρινό ρουμελιώτικο, για γέλια... Μια πίτα για βάση, ψιλοκομμένο χοιρινό και από πάνω ώριμη ντομάτα. τιμή 9,90!!!

Τυρολουκουμάδες με μαρμελάδα ντομάτα. Νόστιμοι 6 και κάτι τα 5 κομμάτια.

Γενικά προσπαθεί να είναι γκουρμέ μεζεδοπωλείο αλλά το καταφέρνει μόνο στις τιμές.

Ο χώρος ωραίος, οι γεύσεις μέτριες, η εξυπηρέτηση τυπική και οι τιμές υψηλές.

Δεν θα ξαναπάω αν είναι στο χέρι μου.

06 Νοε 2015

Παρακινούμενοι από τις εξαιρετικές κριτικές στο ask4food κατευθυνθήκαμε στο Κουδουνάκι Κυριακή μεσημέρι παρέα 5 ατόμων.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός αλλά ζεστός. Η διακόσμηση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά προδιαθέτει ότι θα φας καλό σπιτικό φαγητό. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε, ευγενικότατη, χαμογελαστή και φιλική.

Φτάνουμε στην παραγγελία:

Σύκα γεμιστά με κιμά
Τηγανιά με πουρέ λαχανικών
Τυροκαυτερή
Τρελοσαλάτα
Κεφτεδάκια με πατάτες
Σαγανάκι με πιπεριές

Τα περισσότερα από τα πιάτα ήταν νόστιμα, σπιτικά, χωρίς κάποια έκπληξη. Ιδιαίτερη εντύπωση σε σχέση με τις κριτικές μας έκαναν οι μερίδες που σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγάλες! Συγκεκριμένα από κάθε πιάτο πήραμε, μετρημένη, μια κουταλιά ο καθένας.

Κάθε μερίδα είχε ακριβώς 5 κομμάτια (5 σύκα, 5 κομμάτια κρέας η τηγανιά, 5 κεφτεδάκια)!!!

Οι μερίδες λοιπόν είναι μικρές ή ακριβές για το χώρο και το είδος του μαγαζιού.
Αφού φάγαμε τα παραπάνω, εξακολουθούσαμε να πεινάμε και παραγγείλαμε ακόμη:

Λουκάνικο
Κοτομπουκιές

Ήπιαμε και 2,5 κιλά κρασί χύμα λευκό (καλό)

Λογαριασμός 72€ (15€/άτομο)

Δεν φεύγεις δυσαρεστημένος αλλά δεν είναι και το μαγαζί που λες ότι πρέπει να ξαναπάς. Δυσανάλογη η προβολή του στο διαδίκτυο και οι κριτικές εδώ με αυτό που προσφέρει.

28 Οκτ 2015

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 4 ατόμων.
Ο χώρος είναι πολύ ωραίος μέσα σε μια στοά με παλιά μαγαζιά. Εκπληκτική διακόσμηση, που σε προδιαθέτει ευχάριστα. Το μαγαζί είχε ζωντανή μουσική.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό καλή.

Παραγγείλαμε:

Κοτομπουκιές ριγανάτες με σος μουσταρδα (μέτριες) 7€

κρασι κόκκινο 1/2 (καλό) 5,8 €
ρακί 1/4 (νορμαλ) 6 €

Επιπλέον 1€/άτομο το ψωμί

Γενικά οι μερίδες τόσο από ποσότητα όσο και από γεύση δεν δικαιολογούν τις τιμές. Ειδικά η σαλάτα ψητών λαχανικών με (4 φετες κολοκύθι, 4 μελιτζάνα, 2 πιπεριά και μισή ντομάτα) είναι απαράδεκτα λίγη για 8 ευρώ. Οι υπόλοιπες μερίδες επίσης μικρές.

Το μαγαζί έχει πολύ όμορφο χώρο αλλά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές. Για να φάει και να πιει μια παρέα θα ξεπεράσει τα 25€/άτομο. Εμείς δώσαμε 12 αλλά αμφιβάλω αν με τα διπλά θα είχαμε φύγει χορτασμένοι.

22 Οκτ 2015

Πήγαμε Σάββατο βράδυ παρέα 8 ατόμων. Ο ιδιοκτήτης με το που μπεις καθορίζει την πολιτική του καταστήματος σύμφωνα με την οποία δεν μπορείς να παραγγείλεις μεζέ αλλά μονο τσίπουρο (ή κρασί/μπύρα). Οι μεζέδες έρχονται επιλογή του μαγαζιού.
Για όποιον ξέρει από κλασικά τσιπουράδικα αποδεκτό, λίγο παράξενο για τους υπόλοιπους.

Ο χωρος απλός χρίς κάτι ιδιαίτερο.

Ο μαγαζάτορας σερβίρει το τσίπουρο στο ποτήρι και όχι στα κλασικά μπουκαλάκια των 50ml, πράγμα που δημιουργεί μια ανησυχία ότι χάνεται το μέτρημα, αλλά αποδεικνύεται εντελώς δίκαιος.

Κάθε ποτήρι τσίπουρο και ένας μεζές στη συνολική τιμή των 4,5€. Σε μια επαρχιακή πόλη η αντίστοιχη χρέωση είναι περί τα 2€ αλλά το συγκεκριμένο σερβίρει μόνο ψάρια και θαλασσινά σε ικανοποιητικές ποσότητες οπότε εν μέρει διακαιολογείται η τιμή. (Μιλάμε για Αθήνα και μάλιστα Bριλήσσια).

Oι μεζέδες εξαιρετικοί. Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς αφού περάσανε πάνω από 10 διαφορετικά πιάτα (Χ3) από το τραπέζι.

Γαρίδες ψιλές τηγαγανιτές με πατατοσαλάτα
Σαρδέλες
Μαγιάτικο
Καλαμάρι με τυροσαλάτα
Χτένια
Γυαλιστερές
Σκουμπρί καπνιστό
Ψωμάκια με λαχανικά και σολωμό

Μετά από 3-4 γύρες σταματήσαμε τους μεζέδες γιατί είχαμε πλέον φάει πολύ και συνεχίσαμε με τσίπουρο. Μας άφησε το μπουκάλι στο τραπέζι και σταμάτησε τα γεμίσματα...

Λογαριασμός 160€, δηλαδή 20€ το κεφάλι. Πολλά για τσιπουράδικο αλλά δίκαιος για τους μεζέδες που φάγαμε και το τσίπουρο που ήπιαμε.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον του αρέσουν οι ψαρομεζέδες.

Τέλος να αναφέρω το ιδιαίτερο χιούμορ των ιδιοκτητών που δημιουργούν εύκολα φιλική διάθεση σε όποιον έχει την αντίστοιχη διάθεση για πειράγματα. Αν δε δέχεστε και πολλές κουβέντες μπορεί να σας ξενίσει, εμείς το βρήκαμε διασκεδαστικό.

19 Οκτ 2015

Ένα πολύ μικρό, ζεστό, παραδοσιακό κουτούκι, με 2-3 φοιτητές να παίζουν μουσική. Τα πιάτα του μετρημένα στα δάχτυλα, ικανοποιητικά σε ποσότητα και ποιότητα.

Δεν είναι φτηνό αλλά ούτε και ακριβό. Μια πολύ καλή παρεϊστική επιλογή για κρασάκι με μεζέ.

Για το είδος του είναι από τα πιο αυθεντικά μαγαζιά που έχω πάει στην Αθήνα.

19 Οκτ 2015

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 7-8 ατόμων. Πολύ προσωπικό στο μαγαζί, ευγενική υποδοχή και πλακίτσα κατά την παραγγελία.

Αμέσως σερβίρουν πολύ νόστιμα πιτάκια, ένα για κάθε άτομο (τελικά χρεώνονται 1,10 το ένα).

Στα γύρω τραπέζια οι ποικιλίες είναι εντυπωσιακές, σερβιρισμένες σε χάλκινο σκεύος. Ρωτήσαμε αν η ποικιλία δίπλα μας είναι 2 ή 4 ατόμων, μας απάντησαν 2 και θεωρήσαμε ότι είναι τεράστια. Παραγγείλαμε λοιπόν μια ποικιλία 4 ατόμων, σαλάτα, πατάτες. Για ποτό οι περισσότεροι παραγγείλαμε τσίπουρο, φροντίσαμε μάλιστα να ενημερώσουμε να βάλουν μερικά στο ψυγείο καθώς... διψούσαμε.

Η ποικιλία δεν αποδείχτηκε τελικά τόσο μεγάλη αφού ήταν απλά μεγαλύτερη από αυτή των 2 ατόμων και όχι διπλή. (Προσέχοντας βέβαια το κατάλογο έπρεπε να το φανταστούμε αφού η 2 ατόμων κοστίζει 28€ άνω η 4 ατόμων 40€). Γενικά ήταν μια ποικιλία που θα έβρισκες σε οποιοδήποτε ψητοπωλείο (σουβλάκια χοιρινά/κοτόπουλο, κεμπάπ, ντονέρ και γύρο χοιρινό + πατάτες + πιτάκια) με γεύση και ποιότητα απλά ικανοποιητικά.

Περνώντας η ώρα παραγγέλνουμε άλλα 2 τσίπουρα και μια μερίδα χουνκιάρ μπεγεντί το οποίο ήταν απλά το χειρότερο που έχω φάει ποτέ.

Ωστόσο εμείς επιμένουμε και παραγγέλνουμε ένα ακόμη τσίπουρο για να πάρουμε την απάντηση ότι "Τελείωσε, αν θέλετε να σας φέρουμε ούζο"!!!

Τελικά, είπαμε να μας φέρουν το λογαριασμό.

Δώσαμε 15-20€/'ατομο αλλά ουσιαστικά ούτε φάγαμε, ούτε ήπιαμε.