pastourmadaki

Μέλος από: Νοε 2014

24 Μαι 2018

Συμφωνώ απόλυτα με τον ΤΡΩΓΩΝ(ειδικά για τον Κώστα, ίσως το πιο υπερεκτιμημένο σουβλάκι.... ).
Στο Λευτέρη θα πάς για καλό σουβλάκι χωρίς φανφάρες και πολλά-πολλά. Για μένα είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ της Αθήνας. Τρώω χρόνια το σουβλάκι τους και δεν έχω βρεί αλλού αυτή τη νοστιμιά.

Μικρό σε μέγεθος, όσο πρέπει για να τρώς σε κάθε μπουκιά από όλα τα υλικά.
Μπιφτέκι ζουμερό χωρίς περιττά μπαχαρικά στον κιμά, με το λιπάκι του και την νοστιμιά του! Πίτα αφράτη ψημένη άψογα με το λιπάκι από το μπιφτέκι να την κάνει τραγανή! Από υλικά μόνο ντομάτα κρεμύδι και καυτερό πιπέρι.

Αν ψάχνετε για light σουβλάκι, αλάδοτη πίτα, σώς μουστάρδας, σως γιαουρτιού(έλεος!! ) και άλλα τέτοια μην πάτε γιατί πολύ απλά δεν θα τα βρείτε εκει.
Αν ψάχνετε για νόστιμο σουβλάκι που θα σας κάνει να σας τρέχουν τα σάλια, τότε κατευθείαν στον Λευτέρη!

Τέλος θα γράψω και κάτι για την πολιτική του καταστήματος που δείχνει πολλά.. εάν κάποιος έχει ήδη φάει το σουβλάκι του και θέλει 2ο,3ο,4ο.. δεν θα περιμένει στην ουρά τελευταίος αλλά θα εξυπηρετηθεί άμεσα! Είναι μερακλήδες σε όλα τους.

Το 2/4 για τον χώρο το βάζω γιατί δεν έχει τραπεζάκια για να καθήσετε. Για κανένα άλλο λόγο.

Το σουβλάκι του Λευτέρη δεν είναι σαν τα άλλα.. δεν το ξεχνάς..... και το αναζητάς!

(Μην σας προβληματίσει η περιοχή, το κατάστημα είναι πεντακάθαρο και άψογο. Απλά απολαύστε το σουβλάκι σας.. )

24 Μαι 2018

Λυπάμαι αλλά η εμπειρία μου στο TUK TUK δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά που διαβάζω για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Δεν έχω επισκεφθεί την Ταϋλάνδη, οπότε ίσως το φαγητό να είναι όντως έτσι εκει, και ούτε θέλω να θίξω τον μάγειρα αλλά..... ΑΛΛΑ.. τα πιάτα που δοκίμασα δεν ήταν καλά. Κανένα πιάτο δεν είχε κάποια ιδιαίτερη γεύση ή φρεσκάδα, όπως περιμένει κανέις από τέτοιες κουζίνες. Καμία έκπληξη.. Ήταν όλα πάρα πολύ γλυκά, σε σημείο που δεν μπορούσα να τελειώσω το πιάτο μου, χωρίς κάποια άλλη γεύση να τα συνοδεύει. Πήραμε τα παρακάτω:

-Σαλάτα Mango: οκ.. τίποτα το ιδιαίτερο. Πολύ ζουμί, γλυκια και γλυφή γεύση, την περίμενα πιο δροσιστική. Τιμή 7€, ακριβή για αυτό που ήταν
-Buns: δύο buns ικανοποιητικά σε μέγεθος για ορεκτικό, η γεύση καλή αλλά σε μπούχτιζε πολύ γιατί ήταν πολύ γλυκία. Τιμή 3,9€, πολύ καλή αλλού τρώς αντίστοιχα buns με περισσότερα.
-Spring Rolls: 4 ρολά πολύ γευστικά, τραγανά και καλοτηγανισμένα! Τίμή 4,50€, πολύ καλή σε σχέση με την γεύση και την ποσότητα.
-Peking Duck: ε εδώ αρχίζουν τα άσχημα. Η πάπια ήταν αυτό που περίμενα πιο πολύ! Πολύ μικρή μερίδα.... η πάπια ήταν ελάχιστη. Τα πιτάκια ήταν μπόλικα αλλά κρύα και το περιττό αλεύρι ανάμεσά τους άφηνε πίκρα. Τα συνοδευτικά λαχανικά ήταν οκ. Τιμή 13€, πολύ ακριβό για αυτό που μας προσφέρθηκε.
-Phat Thai: (εγώ pad thai ήξερα, αλλά οκ, δεν το παίζω προφέσορας της ταϋλανδέζικης κουζίνας) Άλλη μια τεράστια απογοήτευση.... Δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη γεύση.. Μόνο ΓΛΥΚΑ... πολυυυυυύ Γλύκα! Γαρίδες μπόλικες αλλά χωρίς γεύση.. Όλα είχαν σκεπαστεί απ'ο μια γλυκιά και γλυφή γεύση. Τιμή 8,50€, μεγάλη μερίδα αλλά από γεύση κάτω του μετρίου.
-Μπύρα Singha: πολύ ωραία και δροσιστική. Τιμή 3,5€

Στην Αθήνα υπάρχουν σίγουρα καλύτερα μέρη για να φάς την συγκεκριμένη κουζίνα.
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι την επόμενη μέρα από το δείπνο η άσχημη αίσθηση της υπερβολικής γλύκας υπάρχει ακόμα στο στόμα μου, μαζί με μερικές άφθες.

04 Δεκ 2014

Πήγα στο συγκεκριμένο σουβλατζίδικο πέρυσι περίπου τέτοια εποχή, σε μια κλασική αναζήτηση του "καλύτερου" σουβλακίου στην Αθήνα, και όταν λέμε καλύτερο σουβλάκι δεν εννοώ το πιο μεγάλο, το πιο γεμάτο με προκάτ πατάτες και τζατζίκι... Εννοώ το πιο μερακλίδικο και παραδοσιακό.

Στο σουβλάκι του Καυτερού λοιπόν........ Η πλήρης απογοήτευση..........
Πήρα 2 σουβλάκια με χοιρινό καλαμάκι, και ήρθαν 2 "δείγματα" σουβλακίου..
Απελπιστικά μικρά και χωρίς καμία ιδιαιτερη γεύση. Και τονίζω ότι μέγεθος δεν μετράει καθόλου εάν η γεύσηη είναι καλή! Το καλαμάκι ήταν το κλασσικό του εμπορίου που είναι κομμένο σε απόλυτα ευθυγραμμισμένα κυβάκια και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με χειροποίητη κόψιμο.... και στεγνό μέχρι αηδίας.

Το σουβλάκι είχε μέσα μόνο ντομάτα και κρεμμύδι, το οποίο δεν με χαλάει καθόλου σε περιπτώσεις όμως που το καλαμάκι είναι ο πρωταγωνιστής! Και εδώ δεν ήταν...... Η "Καυτερή" σάλτσα ήταν απλά μια καυτερή σάλτσα χωρίς κάτι άλλο. Απλά.

Το θεωρώ ένα συμβατικό σουβλάκι "τύπου παραδοσιακό" και μερακλίδικο χωρίς να είναι..... και για αυτό που προσφέρει οι τιμές είναι ακριβές. Εαν θυμάμαι καλά το 1 τυλιχτό είχε 2,10€.. (κρατάω μια επιφύλαξη) Έχω φάει και καλύτερα, έχω φάει όμως και χειρότερα γιαυτό και 2/4 στην βαθμολογία.

Το σέρβις αργό μέχρι θανάτου..... Το μαγαζί γεμάτο κόσμο όμως.
Για τον χώρο δεν θα πώ τίποτα μιας και σε τέτοιου είδους μαγαζιά πας για το φαγητό και δεν σε νοιάζει ο χώρος! Έχω φάει ΠΟΛΥ καλύτερο σουβλάκι σε χειρότερο χώρο (πάντα από άποψη διακόσμησης κτλ. και όχι καθαριότητας)

Υπάρχουν πολύυυυυυ καλύτερα σουβλατζίδικα που τρώς αυτό που περιμένεις!
Ένα από αυτά είναι ο Πανερυθραϊκός στην Ερυθραία και ο Βασίλης στην Μεταμόρφωση. Για πραγματικό χειροποίητο σουβλάκι με το λιπάκι του όσο πρέπει και με το κρέας να πρωταγωνιστεί χωρίς πολλές φανφάρες!

28 Νοε 2014

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο Bistecca στις 24/11/2014 για πρώτη φορά.

Γενικά ενώ είμαι πολύ κρεατού δεν συμπαθώ τα "meat restaurants".. Προτιμώ τις παραδοσιακές ταβέρνες με το παϊδάκι τους και τις μπριζόλες τους.
Αυτό το εστιατόριο όμως με κέρδισε! Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και άνετος.

Χωρίς βαβούρα, με ωραία μουσική και γενικά ωραία ατμόσφαιρα. Αν και Δευτέρα το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο αλλά όχι γεμάτο.

Στα σημαντικά τώρα..... Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

- Ρολάκια με τυρί Μυτιλήνης: δεν με ενθουσίασαν.. ήρθαν κρύα και το τυρί είχε σκληρύνει αρκετά και το πατέ ελιάς ήταν σχεδόν ανύπαρκτο..

-Αλμυροί λουκουμάδες: τυροκροκέτες στην ουσία που συνοδεύονταν από μαρμελάδα ντομάτας που μου άρεσε πολύ!

-Σαλάτα με προσούτο: παρα πολύ καλή! καλή ποσότητα και πρασινάδας αλλά και αλλαντικού το οποίο ήταν εξαιρετικής ποιότητας.

-Τάρτα ημέρας με κολοκύθα και απάκι: καλή γευστικά αλλά θα την ήθελα πιο τραγανή (ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό με τις τάρτες αλλά.... )

-Burger: πολύ ωραίο!! λιιιγο αλμυρούτσικο αλλά το μπιφτέκι ήταν νόστιμο και πολύ ωραία ψημένο.

-Χοιρινή μπρiζόλα: ωραία ψημένη και μεγάλη σαν μερίδα, (αλλά εγώ θα την ήθελα λίγο πιο ξεροψημένη στα λιπάκια της)

-Ribeye: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ειλικρινά ήταν παρα πολύ καλο!! Το ψήσιμο απίστευτο και σαν μερίδα ήταν πολύ μεγάλη και άνετα τρώνε 2 άτομα, ιδιαίτερα αν έχουν πάρει και ορεκτικά πριν. Ήταν αυτό που λαχταράει κάθε λυσσασμένος κρεατοφάγος όταν πεινάει!!

-Μοσχαρίσιο διάφραγμα: κ αυτό εξαιρετικό και πολύ νόστιμο!! μην σας παραπλανήσει ο τίτλος! (για όσους δεν γνωρίζουν.. ήμουν μια από αυτούς)

Για όλα αυτά και για 2 μπύρες και ένα ποτήρι κρασί πληρώσαμε περιπού 85€.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή για αυτά που φάγαμε. Ήμασταν 4 άτομα, και οι 4 ¨δυνατά πειρούνια" και σκάσαμε.. θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει τα ορεκτικά που ήταν μέτρια (γιαυτό και το 3 στην βαθμολογία) και να είναι και ο λογαριασμός πιο χαμηλός.

Πάντως θεωρώ πως οι σαλάτες και τα ορεκτικά ήταν σε πολύ καλές τιμές.

Τα κρεατικά ήταν ακριβούτσικα αλλά τελικά άξιζαν και νομίζω πως όλες οι μερίδες είναι οκ και για 2 άτομα! Πιστέυω ότι μπορεί κάποιος αν αποφύγει τα "πρώτα" θα φάει σχετικά φθηνά πολύ καλό κρέας παρα πολύ καλά ψημένο.

Σίγουρα θα ξαναπάω! Ήδη ονειρεύομαι το Ribeye......................