mathaios83

Μέλος από: Δεκ 2014

19 Μάρ 2017

Εχουμε πάει αρκετές φορές μετά την πρώτη μας επίσκεψη πριν δυο περίπου χρόνια στο επι τω Λαϊκώτερον. Βέβαια οι έξοδοί μας έχουν αραιώσει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό.
Πράσινη και ύσηχη αυλή το καλοκαίρι, μια όαση μέσα στην κίνηση της Αθήνας, με πολλές γωνιές που μπορείς να ξεχαστείς και να ηρεμήσεις.
Το χειμώνα ζεστό περιβάλον ύσηχα τις καθημερινές, με αρκετή φασαρία Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι, λόγω και της ζωντανής μουσικής.

Το σέρβις πάντα γρήγορο, κάποιες φορές υπερβολικά, έρχονται σχεδόν όλα τα πιάτα μαζί, και συνήθως με καλή διάθεση. Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλο τον κατάλογο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Τα πιάτα είναι απλά χωρίς πολύ στόλισμα αλλά νόστιμα και προσεγμένα.

Αυτά που θεωρώ απο τα καλύτερα είναι η μαγκιά του μάγειρα, χοιρινό λεμός στη σχάρα, ζουμερό και νόστιμο, το συκώτι τηγανιά, με πιπεριές και κρεμύδια σβησμένο με κονιάκ και λεμόνι, το κοτόπουλο επι τω Λαϊκώτερον, σουβλάκι κοτόπουλο απο μπούτι που μου αρέσει και το βρίσκω πιο νόστιμο απο το στήθος, με τηγανιτές πατάτες και ρύζι και μια νόστιμη και δροσερη σάλτσα με μαγιονέζα και γιαούρτι, το μπιφτέκι με πολύ κρεμύδι και μαϊδανό, και τα μπριζολάκια με σώς μουστάρδας και μαρμελάδα τομάτα με πολύ έντονη γεύση.

Απο σαλάτες προτιμάμε την πολίτικη με λάχανο καρότο σέλινο ψημένα στο ξύδι, και το καλοκαίρι την εξωτική με διάφορα φρέσκα λαχανικά ανανά μήλο και σως μπαλσάμικο (αν ήταν και φρέσκος ο ανανάς θα ήταν τέλεια).
Ορεκτικά συνήθως παίρνουμε φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι ή ανθοτυροπιτάκια με άνιθο κρεμυδάκι φέτα και άνθότυρο που τα κάνει πιο ελαφρυά, μελιτζάνα με σάλτζα φρέσκιας τομάτας και φέτα (μελιτζανοκατάσταση) και κολοκυθοκεφτέδες με φέτα κρεμυδάκι και μυρωδικά.

Στά ποτά διαφωνούμε. Εγώ πίνω συνήθως λευκό κρασί λήμνου (μοσχάτο αλεξανδρείας) και το προτιμώ απο το άλλο λευκό που είναι ασύρτικο με ροδίτη. Οι υπόλοιποι προτιμούν το κόκκινο (καμπερνέ με μερλό) ή το ρίχνουν στά τσίπουρα.
Ο λογαριασμός είναι γύρω στα 15 ευρώ το άτομο, λίγο πάνω λίγο κάτω.
Μόνο όταν πάμε δυό μας φτάνουμε στα 18 -20 ευρώ.

Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Καθαρά Δευτέρα. Πήγαμε χωρίς κράτιση 4 άτομα πιστεύοντας ότι θα βρούμε γιατί ήταν νωρίς (1.30) και είναι αρκετά μεγάλος ο χώρος, αλλά ήταν όλα κρατημένα. Αναγκαστήκαμε, για να μη ψάχνουμε μέρα που ήταν, να καθίσουμε στην αυλή. Εκανε λίγη ψύχρα αλλά το άντεχες. Βέβαια σε λίγο γέμισε και η αυλή. Τα κρατάμε καλά τα έθιμα στη χώρα μας ακόμη.

Φάγαμε πολύ γρήγορα παρόλα αυτά, αλλά διπλανές παρέες που ήρθαν μετά τις 3 είχαν αρκετή αναμονή.

Μύδια αχνιστά μεγάλα με καλή ψίχα και μεγάλη μερίδα, με ζουμάκι νόστιμο νομίζω με πράσο και σκόρδο,
Ταραμοσαλάτα με άσπρο ταραμά πολύ καλή, σουπιές κρασάτες με έντονη σάλτσα τομάτας και πικάντικες,
μπακαλιάρο σκορδαλιά σωστά ξαλμυρισμένο,
γαρίδες ούζου, έξι γαρίδες μεγάλες και νοστιμες με κρέμα γάλακτος και ούζο, με πολύ έντονη γεύση (το σκουπίσαμε το πιάτο με τη λαγάνα),
Καλαμάρι γεμιστό με φέτα και τομάτα κατεψυγμένο αλλά νόστιμο,
και μύδια σαγανάκι με κόκκινη σάλτσα τομάτας και φέτα.
Κέρασμα μακεδονικό χαλβά λόγω μέρας, και ο λογαριασμός στα 66.50 με ένα καραφάκι ούζο Βαρβαγιάννη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mathaios83.

18 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε τον Καραβίδα Τετάρτη βράδυ μετα απο ραντεβού που είχαμε με ένα φιλικό ζευγάρι.
Παρκάραμε εύκολα ακριβώς απέναντι απο το μαγαζί. Το άλλο ζευγάρι είχε ήδη καθίσει και παραγγείλει το ουζάκι και μας περίμενε. Μια ύσηχη μέρα γενικά και στους δρόμους λίγη η κίνηση, και στο μαγαζί εφτά-οχτω παρεούλες, εξ άλλου είχε παει έντεκα παρά η ώρα και η κυκλοφορία του κόσμου τα τελευταία χρόνια τιςκαθημερινές είναι πολύ περιορισμένη.
Ο χώρος είναι το μεγαλύτερο κομάτι προσθήκη, αλλά είναι περιποιημένος και καθαρός, με επένδυση πέτρας απο τη μια πλευρά και ανοιγόμενα τζάμια απο τις τρείς πλευρές. Δεν θα έλεγα ότι ειναι το μεγάλο ατού για τον Καραβίδα, απλός και λιτός, με τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους.
Αφού ήπιαμε στην υγειά μας απο ένα ποτηράκι ούζο φωνάξαμε το νεαρό που εξυπηρετούσε τις γύρω παρέες αλλά όλο έριχνε και μια ματιά σε μας που καθυστερούσαμε να παραγγείλουμε.
Πήραμε μια βραστά λαχανικά για 4. τιμή 9.50 €. Σωστά βρασμένα και νόστιμα.
Σταμναγκάθι 6,5 € Διαφωνήσαμε μεταξύ μας εμάς μας άρεσε πολύ που δεν ήταν παραβρασμένο αλλά οι φίλοι μας το ήθελαν περισσότερο βρασμένο, παρόλα αυτά όλοι φάγαμε.
μια μύδια αχνιστά με 7 € Μέγάλα μύδια με αρκετή ψίχα και νόστιμο ζουμί με αρκετό λεμόνι.
Τζατζίκι 3 € Καλό χειροποίητο
Γαύρο μαρινάτο 6,5 € Δεν είναι η καλύτερη επιλογή για βράδυ αλλά είναι πειρασμός.
Αστακομακαρονάδα για 2 34 € Κατεψυγμένος αστακός το έγραφε στον κατάλογο, μας το είπε και ο νεαρός, τα μακαρόνια με μια ελαφρειά σάλτσα τομάτας νόστιμα αλλά εμείς προσθέσαμε λίγο αλάτι και πιπέρι και τα κάναμε πιο πικάντικα (για να μη μας πέσουν βαρειά επειδή ήταν βράδυ.... )
Καλαμάρι σχάρας 9,8 € Κατεψυγμένο νόστιμο καιν τραγανό. Είχε και φρέσκο αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το προτιμήσαμε.
Τα βάλαμε όλα στη μέση και τα μοιραστήκαμε. Ηρθαν χωρίς καθυστέρηση και με καλό ρυθμό ώστε ούτε να μας πνίγουν όλα μαζί ούτε να περιμένουμε χωρίς να υπάρχει κάτι στο τραπέζι μας.
Στο τέλος μας κέρασαν ραβανί και καρυδόπιτα που τα τιμήσαμε δεόντως.
Λογαριασμος ενενήντα κάτι € μαζι με δύο ούζα και κάτι αναψυκτικά.
Καλή βραδυά καλή παρέα, όλα καλά

18 Μάρ 2017

Μια επιλογή περισσότερο για ιδιαίτερα μουσικά ακούσματα και λιγότερο για φαγητό.
Βρεθήκαμε πέμπτη βράδυ γιατί έπεζε μουσική φίλος φίλου... Κοντά στο σταθμό Λαρίσης σε ένα απόμερο στενάκι. Εύκολο πάρκιν στους γύρω δρόμους.
Μικρός χώρος και παρεϊστικη κατάσταση. Μια μπάρα όπως μπαίνουμε μέσα δεξιά για όσους απλά πίνουν χωρίς να τρώνε, αν και υπήρχαν και εκεί κάποιοι μεζέδες. Οι μισοί ήταν φίλοι και γνωστοί των μουσικών και οι υπόλοιποι γνωστοί και θαμώνες του μαγαζιού.

Λύρα λαούτο κρουστά χωρίς μικρόφωνα. Ο λυράρης και ο λαουτιέρης τραγουδούσαν κρητικά αλλά και ξυλούρη και κάποια έντεχνα.

Ο κατάλογος μικρός χωρίς μεγάλη ποικιλία και περισσότερο μεζεδοκατάσταση να συνοδέψεις το ποτό σου.

Πήραμε μελιτσάνες με κόκκινη σάλτσα τομάτας χταποδάκι ξυδάτο καλαμαράκια τηγανιτά φέτα ψητή σαγανάκι και πράσινη σαλάτα. Προσεγμένα όλα τα πιάτα με καλές γεύσεις. Κρασάκι κόκκινο αρκετά καλό, τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο και ΄ποτήρι μπύρα.
Πληρώσαμε 15 ευρώ το άτομο περίπου και φύγαμε ευχαριστημένοι

21 Νοε 2015

Τρίτη βράδυ έχω ραντεβού με δυο φιλαράκια στη φωκίωνος στην Κυψέλη. Η συνάντηση έγινε στο Μπακαλόγατο, σταθερό στέκι του ενός που μένει στην περιοχή. Ενα ζευγάρι, έξι άτομα και μια τετράδα οι μοναδικοί πελάτες πριν απο μας, η γνωστή κατάσταση τις καθημερινές τον τελευταίο καιρό.

Κατεβαίνοντας απο την πλατεία τη φωκίωνος νέγρη, λίγο πιο κάτω απο την αριστερή πλευρά ένα μικρό μαγαζάκι, δεν χωράει πάνω απο 35-40 άτομα. Εχει λίγα τραπεζάκια και στον πεζόδρομο για το καλοκαίρι, και νομίζω πως είναι ανοιχτό και τα μεσημέρια οπότε κάποιες ηλιόλουστες μέρες τα χρησιμοποιεί και το χειμώνα.

Τζαμαρία απο τη μεριά του πεζόδρομου που είναι και η είσοδος όχι το απλό τζάμι, αλλά με ξύλινα ορθογώνια κουτάκια έτσι που και όμορφη είναι και βλέπεις την περαντζάδα στον πεζόδρομο.

Ο χώρος καθαρός και φωτεινός ίσως περισσότερο απο όσο πρέπει. Τραπέζια καρέκλες και τοίχοι σε εκρού χρωμα και στρωμένα με λαδόκολα, ένα σουρωτήρι στην οροφή για φωτιστικό, με το φώς να περνάει απο τις τρύπες και να κάνει σχέδια(απλό αλλά έξυπνο), ενα μπάρ πάσο πριν την είσοδο στην κουζίνα, πιάτα με σχέδια στον ένα τοίχο κρεμασμένα και ένας πίνακας ζωγραφικής με μια ελιά με πολύ ωραία χρώματα.

Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο καθαρές και άνετες. Υπάρχει και μια σκάλα που οδηγεί στο πατάρι αλλά ήταν κλειστό. Ο φίλος μου είπε ότι έχει πιό ωραία θέα απο κει πάνω. Η σερβιτόρα ηταν εξυπηρετική και και ευγενική.

Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά (κόκκινη λόλα, σαλάτα, λάχανο... ) και μια ελαφριά σώς αρκετά καλή. Στόν κατάλογο είχε και σύγλινο αλλά εμείς τη ζητήσαμε να έχει μόνο τα λαχανικά και μας έφερε το σύγλινο χωριστά σε ένα μπωλάκι. Το φάγαμε βέβαια (λες και έχει διαφορά αν είναι μεσα στη σαλάτα ή απ' έξω.. ). Μία στραπατσάδα με αυγά και σουτζούκι. Είχε διάφορες εκδοχές στραπατσάδας στον κατάλογο, εγώ προτιμώ με τομάτα και φέτα, αλλά με νίκησαν οι άλλοι δύο, την έφαγαν τους άρεσε και εγώ έμεινα με το παράπονο. Ταλαγάνι στη σχάρα κερδίζει από μόνο του όποιος και αν είναι ο μάγειρας, με λίγη σαλατούλα στην άκρη.

Ενα συκώτι τηγανιά μοσχαρίσιο αλευρωμένο, πολύ πετυχημένο και σερβιρισμένο σε ένα τηγανάκι. Ψαρονέφρι τηγανιά, μικρά μικρά κοματάκια μάλον απο το παραφίλετο με σώς μπαλσάμικο πολύ νόστιμο. Ολες οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές για να χορτάσεις νομίζω στα τρια άτομα χρειάζονται άλλα δυο πιάτα. Εμείς βέβαια για να ψιλοτσιμπήσουμε πήγαμε και μια χαρά μας έφτασαν. Ηπιαμε ένα κιλό κρασί ροζέ ικανοποιητικό.

Στο τέλος μας κέρασε η σερβιτόρα λόγω του φίλου που είναι ταχτικός, νομίζω ότι δεν κερνάνε όλους, τρία διαφορετικά γλυκά. Πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα με σαντιγύ και σε ένα ποτηράκι δεν θυμάμαι πως το είπε αλλά ήταν κρέμα με ανθόνερο που πολύ μου άρεσε. Η μουσική με παλιά λαϊκά άσματα χωρίς να ενοχλεί νομίζω ότι ταίριαζε με το όλο κλίμα. Λογαριασμός εξήντα και κάτι λεπτά, είκοσι ευρω το άτομο.

11 Οκτ 2015

Τρίτη βράδυ αποφασίζουμε με ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε για ρακί στην Καισαριανή, στο φημισμένο Ρακάκι.
Η πρόταση να συναντηθούμε εκεί έγινε απο εμένα γιατί το είχα επισκεφθεί παλιότερα μια δυο φορές, και ήμουν σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.
Αυτή τη φορά όμως τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά.

Φτάνουμε λοιπόν γύρω στις 10.30 στο μαγαζί που τις προηγούμενες φορές που είχα πάει ήταν γεμάτο. Με έκπληξη βλέπω μόνο δύο παρέες, ενώ το διπλανό του ήταν ασφυκτικά γεμάτο.
Δυστυχώς τα πιάτα που πήραμε δεν μας ικανοποίησαν ενώ παλιότερα που τα δοκίμασα ήταν πολύ καλύτερα.
Τo συκώτι τηγανιά ήταν πολύ ψιλοκομμένο και η γεύση του σαν μαγειρίτσα. Το γαμοπίλαφο επίσης σίγουρα δεν ήταν και τόσο φρέσκο. Γενικά απο τα έξι πιάτα που πήραμε δεν μείναμε ευχαριστημένοι. Αυτό που μας άρεσε ήταν οι φλογερίτσες με μελιτζάνα.

Γύρω στη μια ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε κάτι άλλο γιατί η κουζίνα θα κλείσει. Δεν πήραμε κάτι μόνο ρακί και σε ένα τεταρτάκι έγγαν οι άλλες δυο παρέες και επειδή αισθανθήκαμε άβολα ζητήσαμε το λογαριασμό. Πριν όμως ζητήσαμε κάτι σε γλυκό και η απάντηση ήταν έκλεισε η κουζίνα.
Νομίζω δεν είναι τόσο δύσκολο να βάλεις ένα γλυκό στα πιατάκια μα επειδή το κατάλαβε ότι δυσανασχετησαμε ο σερβιτόρος μας κέρασε τελικά ένα banoffee που ήταν πολύ νόστιμο.

Ο λογαριασμός στα 65Ε για τρία άτομα μάλλον τσουχτερούλης. Πάντως κάτι έχει αλλάξει στο μαγαζί, ίσως ο μάγειρας, και δεν είναι όπως το ήξερα γιαυτό δεν είχε και κόσμο όπως παλιά.

30 Αυγ 2015

Μετά από ολιγοήμερες διακοπές στην Αντίπαρο δυσκολευόμαστε πολύ να συνηθίσουμε τους ρυθμούς της πόλης. Γιαυτό πέμπτη βράδυ μια μέρα μετά την επιστροφή μας αποφασίζουμε να πάμε στο νησί στην Πετρούπολη για να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι δεν τελείωσαν οι διακοπές.

Εύκολη η πρόσβαση ανεβήκαμε τον κεντρικό δρόμο της πετρούπολης και στην Κώστα Βάρναλη στο δημαρχείο της Πετρούπολης στρίψαμε δεξιά. Στά εκατό μέτρα είναι το ουζερί. Ομορφος χώρος στη βεράντα, πρασινάδα στην πρασιά, καρέκλες του καφενείου και ξύλινα τραπέζια σε λευκό και λουλακί σε κάνουν πράγματι να νοιώθεις λίγο απο νησί.

Πήραμε την προσφορά 13 ε το άτομο με φαγητό και ποτά μαζί, και επειδή είχε αρκετές επιλογές δεν χρειάστηκε να πάρουμε επιπλέον πιάτα που χρεώνονται χωριστά.

Ζητήσαμε δύο σαλάτες μια χωριάτικη και μια μαρούλι με κρεμυδάκι και άνιθο, δεν είχε βέβαια και άλλες επιλογές, αλλά καλοκαιράκι η χωριάτικη και μόνο μας καλύπτει.
Κολοκυθοκεφτέδες 4 τεμάχια μικρά αλλά νόστιμα με φέτα και μυρωδικά.
Ενα τυρί σαγανάκι κλασικό. Καβουροσαλάτα αρκετα νόστιμη.
Δυο μερίδες γαρίδες τηγανιτές Νο 5 κατεψυγμένες μικρούλες και ακαθάριστες μα νόστιμες και καλοτηγανισμένες.

Γαύρο τηγανιτό και σαρδέλες ψητές φρεσκότατα και τα δύο
Μύδια σαγανάκι και μυδοπίλαφο. Τό σαγανάκι δεν μας άρεσε ήταν απλά με μια σάλτσα μουστάρδας το μυδοπίλαφο όμως ήταν πολύ καλό με κρέμα γάλακτος
Και καλαμαράκια τηγανητά γόνος ικανοποιητική μερίδα

Αλλες μερίδες ήταν κανονικές κάποιες μικρούλες, όμως με αυτά τα πιάτα χορτάσαμε μια χαρά 4 άτομα και δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε ξανά.
Απο ποτά ήπιαμε χύμα ούζο όχι καί τόσο καλό απο ότι μου είπαν τα παιδιά, και εγω ήπια άσπρο κρασί ελαφρύ και ευκολόπιοτο.

Το σέρβις γρήγορο χωρίς καθυστερήσεις, εξ άλλου δεν είχε και πολύ κόσμο τη συγκεκριμένη μέρα.

Καθόλου άσχημα για 13 ε το άτομο με θαλασσινά και τα ποτά

11 Αυγ 2015

Ένα εστιατόριο με ολοφρεσκο ψάρι και απίστευτη θεά στον πανέμορφο κόλπο της Βουλιαγμένης. Εμβληματικο καλοκαίρινο εστιατόριο ειδικά τα πρώτα τράπεζια νοιώθεις ότι τρως μέσα στη θάλασσα.

Η ποιότητα του φαγητού εξαιρετικη φρέσκα ψάρια ημέρας. φρέσκες πατάτες κομμένες στο χέρι, φάβα και σαλάτες. Δινουν μεγάλη έμφαση στις πρώτες ύλες. Πλήρωσαμε 30ευρω το άτομο για τα πρώτα, το ψάρι και τα δυο ορεκτικά.

19 Μαι 2015

Χαίρομαι που βρήκα επιτέλους ένα σουβλατζίδικο με άποψη. Το Καλαμάκι Λαμπρινάκι βρίσκεται στην πλατεία του Αγίου Αντρέα στη Λαμπρινή.
Λίγα τραπεζάκια στον μέσα χώρο και ένα μικρό παταράκι, και λίγα πάνω στην πλατεία.

Ξεφεύγει απο τα υπόλοιπα σουβλατζίδικα, έχει ωραία μοντέρνα διακόσμηση, και νέα παιδιά στο σέρβις, που είναι γρήγοροι και ευγενικοί.

Τι να πείς για το φαγητό τους!! Ολα είναι εξαιρετικά χωρίς ίχνος λαδίλας, πολύ ωραίες σος και έχει επίσης μοσχαρίσιο καλαμάκι για όσους προσέχουν τη διατροφή τους

Ακόμα και σε μικρούς λογαριασμούς,11 ε πληρώσαμε δυο άτομα, και ήρθε κέρασμα γρανίτα. μπράβο.....

06 Απρ 2015

Απογευματάκι Τετάρτης αφού τελείωσα κάποιες δουλειές που είχα στο κέντρο συναντήθηκα τυχαία με ένα φίλο που είχαμε καιρό να τα πούμε. Αποφασίσαμε να πάμε στην πλάκα για κουβεντούλα και ουζάκι.

Καθίσαμε στο γιασεμί στα σκαλάκια της Μνησικλέους. Είχε ψιλοσυννεφιά αλλά ο καιρός αρκετά ήπιος και καθίσαμε στα τραπεζάκια έξω. Νεαρόκοσμος και τουρίστες ανεβοκατέβαιναν τα σκαλάκια και κάποιοι έκαναν στάση για μπυρίτσα ούζο και μεζεδάκι. Τραπεζάκια στρογγυλά μεταλλικά καφενείου και ξύλινες καρέκλες έδεναν όμορφα με τα γύρο διατηρητέα κτίρια και με τον εσωτερικό χώρο που ήταν όμορφα συνδυασμένος και πεντακάθαρος.

Πήραμε δύο καραφάκια τσίπουρο τελικά και όχι ούζο που είχαμε στο μυαλό μας αρχικά, ένα χταποδάκι, μία χωριάτικη σωστή και με μπόλικο κρεμμύδι όπως τη ζητήσαμε, ένα σαγανάκι νόστιμο χωρίς λαδίλα, γιαυτό πήραμε και δεύτερο και παντζαροσαλάτα.

Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν φιλικός και παρόλο που ήταν μόνος του δεν μας καθυστέρησε. Δέν είναι αυτό και τα υπόλοιπα εστιατόρια της πλάκας απο τα καλύτερα αλλά νομίζω δεν πρέπει να την ξεχάσουμε την περιοχή και να την αφήσουμε να ερημώσει ή να κυκλοφορούν μόνο τουρίστες.

Αν και κέρασε ο φίλος μου, αν είδα καλά ήταν γύρω στα 35 Ε ο λογαριασμός. Αρκετά ικανοποιητικό ποσό γι αυτά που πήραμε.

28 Φεβ 2015

Ενα μικρό σχετικά εστιατόριο στη Σύρου στο Γαλάτσι. Στην πραγματικότητα είναι στην Πρωτοπαπαδάκη αφού η Σύρου γίνεται κάτι σαν παρκάκι σε αυτό το σημέιο. Ανεβήκαμε τη Γαλατσίου περάσαμε τη Βείκου μετά απο τα 2-3 καφέ που υπάρχουν αριστερά, στο πρώτο φανάρι στρίψαμε αριστερά και άντε να βρείς να παρκάρεις.

Παρκάραμε γωνία και λίγο πεζοδρόμιο αλλά το βλέπαμε και δεν ανησυχούσαμε. Ηταν Δευτέρα βράδυ γύρω στις 10 το μαγαζάκι σχεδόν γεμάτο δεν έχει και πολλά τραπέζια βέβαια γύρω στα 15 και τα περισσότερα είναι για 2 άτομα. Μία μικρή αυλίτσα για το καλοκαίρι που μεγαλώνει αν ανοίξουν οι τζαμαρίες και γίνει ένα με τον εσωτερικό χώρο. Τρεις σειρές με τραπεζάκια δύο απο κάθε πλευρά στους τοίχους και μια στη μέση.

Δύο μεγάλοι χτιστοί καναπέδες απο ένας σε κάθε τοίχο με μαξιλαράκια ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες, χρώματα της ελιάς στους τοίχους και αυτοσχέδια φωτιστικά με βάζα και δοχεία γκαζοτενεκέδες. Στους τοίχους μέσα σε έπιπλα ή πάνω σε ράφια διάφορες κονσέρβες μπουκαλάκια και βάζα σαν ράφια παλιού παντοπωλείου, και δυο τρια ματσάκια ρίγανης κρεμασμένα. Καθίσαμε λοιπόν σε ένα τραπεζάκι τρίτο από την είσοδο που όταν άνοιγε επειδή δεν υπάρχει κάποιος προθάλαμος έμπαζε, και αναγκαστικά αντικριστά ο ένας στον καναπέ και ο άλλος στην καρέκλα. Η μόνη επιλογή για να μη καθίσουμε απέναντι ήταν να καθίσουμε αγκαλίτσα στο καναπέ.

Μάς καλησπέρισε ένας νεαρός αλλά μετά χάθηκε στην κουζίνα που μάλλον χρειαζόταν βοήθεια και μας ανέλαβε μια ευγενική και χαμογελαστή κοπελίτσα. Νεράκι βρύσης, διάφορα ψωμάκια άσπρα και ένα πολύσπορο, και ενα ντιπ για καλοσώρισμα. Ο κατάλογος σχετικά μικρός μερικές σαλάτες, ζεστά και κρύα ορεκτικά,6-7 κύρια πιάτα και ποικιλία κρεάτων μικρή και μεγάλη. Πήραμε λοιπόν 1 σαλάτα κρητική με σταμναγκάθι μαρούλι και ξινομυζήθρα ικανοποιητική και νόστιμη.6 ε 1 πατάτα έκπληξη καλή αλλά όχι έκπληξη.

Βρασμένη πατάτα κομμένη στη μέση με μία μπεσαμέλ επάνω και ένα αυγό μάτι επάνω απο τη μπεσαμέλ και λίγο ροδοκοκκίνισμα στο φούρνο 5,6 ε 1 τοματοκεφτέδες γεμιστούς. Δεν μας άρεσε αυτή η εκδοχή. Ηταν τυριά και μια φέτα τομάτας μέσα σε μία κρούστα με αλεύρι η φρυγανιά σε δυο μεγάλες μπάλες. 5,10 ε 1 μελιτζάνα απο τα πιάτα ημέρας με τυριά μια ελαφριά σάλτσα τομάτας και μυρωδικά νοστιμότατη.. τέλεια.5,5 ε 1 μικρή ποικιλία κρεάτων αδιάφορη έως κακή. Τηγανιτές πατάτες, Πιτούλες και πάνω τα κρέατα.

Πανσέτες κομμένες κομματάκια άνοστες, και σε μέγεθος απο κεφτεδάκι δύο κεμπάπ σχετικά νόστιμα και δυο μπιφτεκάκια επίσης άνοστα και με πολύ ψωμί στη ζύμη. 8,9 Ηπιαμε μισό κιλό κρασί κόκκινο 3,5 ε καλό Τά πιάτα είχαν καλή εμφάνιση και φαίνονταν παρασκευασμένα και γαρνιρισμένα απο έμπειρο μάγειρα. Για τους γεμιστούς τοματοκεφτέδες εχει εκείνος την ευθύνη, για την κρεάτων ειναι περισσότερο θέμα ποιότητας στις αγορές. Ο χώρος γενικά ήταν πολύ καθαρός και προσεγμένος οι τουαλέτες επίσης καθαρές αν και πολύ μικρές και στενάχωρες. Οι θαμώνες νεολαία απο 25-35 κυρίως

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night