thucydides

Μέλος από: Δεκ 2014

30 Μάρ 2015

Βρίσκεσαι στην καρδιά του Κορυδαλλού και έχεις κάνεις τη βόλτα σου στα μαγαζιά... Θέλεις να κάνεις κάτι ξεχωριστό... Σου έρχεται π. χ. η διάθεση να φας Αμερικάνικα, έτσι όπως το εννοείς και το σκέπτεσαι: Να δώσεις δηλαδή ένα λογικό ποσό (γύρω στα 8 ευρώ) και να φας ένα χάμπουγκερ USA style με όλα τα συναφή του, εννοείται να το φας και να μη χρειαστείς τίποτε άλλο, να φύγεις φουσκωμένος βρε αδελφέ, να αφήσεις στο πιάτο σου φαγητό!

Επιθυμείς επίσης να απολαύσεις το έδεσμά σου σε ένα χώρο που να θυμίζει Αμερικάνικο μαγαζί. Να είναι γεμάτο από κάθε είδους κάδρα, και πολύχρωμα καδράκια στους πολύχρωμους τοίχους του, π. χ. να τρως και να έχεις πίσω σου τον Τσάρλς Μπρόνσον και τους... Μετάλικα (! ) ενώ στην τηλεόραση απέναντί σου να παίζει -κλασικά- Mtv, ὀτι χρειάζεσαι δηλαδή να μεταφερθείς σε μια άλλη, επιθυμητή γεωγραφική διάσταση.

Θέλεις και ανθρώπους φιλικούς, και εξυπηρέτηση, και κόσμο σοβαρό κάθε ηλικίας, και τιμές που να είναι δίκαιες αναλογικά με την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού σου.

Εν κατακλείδι το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου και η ευχή σου πραγματοποιείται: Astoria Square, όχι στο Αμέρικα, αλλά στον Κορυδαλλό! Οι φαν τσεκάρετέ το. Εκτός των άλλων, επιζεί χαλαρά της κρίσης, εκεί που άλλα μαγαζιά του ίδιου είδους δεν άντεξαν, Αυτό κάτι λέει....

16 Φεβ 2015

Ήταν η πρώτη μας επίσκεψη στο συγκεκριμένο χώρο, ανήμερα του Αγ. Βαλεντίνου. Οι εντυπώσεις που μας δημιουργήθηκαν είναι θετικότατες και τα μικρά πταίσματα που μπορούμε να καταμαρτυρήσουμε, δεν αλλοιώνουν επ'ουδενί την τελική μας εκτίμηση.

Η διακόσμηση και ο εσωτερικός χώρος είναι τέτοια που σου επιτρέπει να νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε ένα wine bar Ιταλικού τύπου. Μικρά τραπεζάκια, δίπλα δίπλα το ένα στο άλλο, δερμάτινοι καναπέδες και καρέκλες, υπερυψωμένος χώρος στο βάθος με τραπέζια για μεγαλύτερες παρέες. Νοικοκυρεμένη κατάσταση.

Το προσωπικό, με την γνωστή ευγένεια που αναμένεις σε τέτοιες περιπτώσεις, πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει και να σε ενημερώσει (ίσως θα έπρεπε να μιλούν λίγο πιο αργά, γιατί δεν προλάβαινα να καταλαβαίνω όλα όσα μου έλεγαν).
Παραγγείλαμε πιάτα ημέρας: Σαλάτα Biriccina (όχι άσχημη, όχι όμως και κάτι το ιδιαίτερο, απλά τα κομμάτια φράουλας έσωζαν την κατάσταση), Παπαρδέλες με τρούφα (γευστικότατες! ) και γαρίδες με λαχανικά (πολύ ωραίος συνδυασμός γεύσεων, αν και θα προτιμούσα τις γαρίδες καθαρισμένες).

Το πιο "δυνατό" όμως σημείο του μαγαζιού είναι ο σομελιέ του. Ο νεαρός αυτός κύριος έχει βαθιά γνώση των ποικιλιών του κρασιού και των συνδυασμών του, χώρια ότι κάνει εξαιρετικές προτάσεις. Συγκεκριμένα, μας πρότεινε μια φιάλη Βουργουνδικού PETALLE DE ROSE, ένα κρασί με χρώμα ροδοπέταλου και γεύση πολύπλοκη, το οποίο συνόδευσε τέλεια το φαγητό μας και ανέβασε στα ύψη τη διάθεσή μας.

Το συνολικό ποσό που πληρώσαμε ήταν 70 ευρώ, το οποίο βρίσκω λογικό, λόγω της τιμής του κρασιού. Βεβαίως υπάρχει δυνατότητα για κάποιον να προτιμήσει και άλλες, πιο "συμβατές" οικονομικά λύσεις (π. χ. ποτήρι κρασιού αντί για μπουκάλι).

Το μόνο που δεν μου άρεσε στο όλο σκηνικό ήταν το γεγονός ότι αρκετός κόσμος κάπνιζε μέσα στο μαγαζί. Να τονίσω ότι κι εγώ είμαι καπνιστής, αλλά δε μου πήγαινε να ανάψω τσιγάρο μέσα σε τέτοιο χώρο, άλλοι όμως το έκαναν (και ήταν και αρκετοί). Νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να προσεχθεί από τους υπευθύνους.
Αν θα πάω ξανά; Βεβαίως, και μάλιστα προσδοκώ ότι αυτό θα γίνει σύντομα...