lagas

Μέλος από: Δεκ 2014

12 Ιούλ 2019

Η "Βάρκα" στεγάζεται δίπλα στο Palmier Bistrot και νομίζω πως ανήκει στον ίδιο όμιλο.
Ο χώρος είναι γνώριμος, για όσους έχουν επισκεφθεί το Palmier.
Ιδιαίτερα μικρός, χωράει γύρω στα 10 τραπέζια.
Το καλοκαίρι όμως βγάζουν τραπεζάκια στον πεζόδρομο έξω από το κατάστημα.
Οι σερβιτόροι είναι ντυμένοι με ναυτική στολή, για να δώσουν το στίγμα της κουζίνας, που σερβίρει κυρίως θαλασσινά.
Ο κατάλογος καλαίσθητος και πλήρης.
Πραγματικά υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα γούστα και σε πολύ καλές τιμές.
Μόλις καθησαμε μας έφεραν εξαιρετικό φρυγανισμένο ψωμί με λαδορίγανη και εμφιαλωμένο νερό.

Ήμασταν 3 άτομα και πήραμε διάφορα ορεκτικά και δύο κυρίως.

1) Πολύ καλή λευκή ταραμοσαλάτα, απαλή και μέτρια αλμυρή.
2) Ντολμαδάκια, που μας φάνηκαν απλά καλά.
3) Λαχανοντολμάδες με γαρίδες.
Αυτό το πιάτο είναι πολύ πρωτότυπο και μας ενθουσίασε!
4) Σαρδέλα παντρεμένη.
Με γέμιση τομάτα και κρεμμύδι.
Και αυτό το πιάτο μας άρεσε, αν και το βρήκαμε λίγο ακριβό (9,9€).
5) Σουπιές με σπανάκι.
Σωστά βρασμένη, χωρίς να είναι σαν σούπα και αυτό το τηλ μας άρεσε.
6) Ντοματοκεφτέδες με φέτα.
Αρκετά "φουσκωμένοι", μέτρια γεύση.
7) Γιουβέτσι θαλασσινών με γαρίδες, καλαμάρι και μύδια.
Νομίζω αυτό ήταν το καλύτερο πιάτο, αν και αντί για κριθαράκι θα προτιμούσα κοφτό μακαρονακι.
Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό χαλβά και γιαούρτι με κυδώνι.
Κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση.
Πληρώσαμε 67€ με 3 μπύρες Weiss.
Θεωρώ εξαιρετικό το vfm, οι γεύσεις μας άρεσαν όλες και σύντομα θα ξαναπάμε!

24 Μαι 2019

Για το Oroscopo μας είχαν μιλήσει με τα καλύτερα λόγια διάφοροι γνωστοί μας που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές.
Έτσι, αποφασίσαμε ένα βράδυ να φάμε εκεί.
Το παρκάρισμα γίνεται στα γύρω στενά με όχι εγγυημένη επιτυχία βέβαια.
Το εστιατόριο είναι μάλλον μικρό για τον κόσμο που συγκεντρώνει, ενώ εντύπωση κάνει η δροσερή και καταπράσινη αυλή του που εφάπτεται του δρόμου.
Εκεί κάτσαμε κι εμείς.
Αμέσως μας έφεραν γυάλινο μπουκάλι με νερό βρύσης και ζυμωτό ψωμί με πάστα ελιάς και πατζαριού.

Ο κατάλογος καλογραμμένος και πλήρης.
Έχει κρεατικά, θαλασσινά, πίτσες, ζυμαρικά μέχρι και μαγειρευτά πιάτα ημέρας!

Ξεκινήσαμε με 2 ορεκτικά.
Το πρώτο ήταν τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με γέμιση μοτσαρέλα σερβιρισμένα με σως βασιλικού, τομάτα και φρυγανισμένου ψωμιού.
Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και πρωτότυπο, με τους κεφτέδες να θυμίζουν σπιτικούς.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν ρολά λαχανικών με γέμιση σολομού, τυριών, με συνοδευτικό σαλάτα μαρούλι-καρότου.
Εδώ η μερίδα ήταν μεγάλη, με τη γεύση του σολομού αρκετά διακριτική.

Ενώ περιμέναμε τα κυρίως μας κέρασαν δύο πιατάκια ζέστης πρασόσουπας που τη βρήκαμε και αυτή πολύ ωραία.
Συνεχίσαμε με σαλάτα Oroscopo.
Μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκρίλ και σως μουστάρδας.
Θύμιζε λίγο Ceasar's στη γεύση και την εκτέλεση, αλλά ήταν γευστική και χορταστική.
Για κυρίως πήραμε το σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο με κους κους και μπαχαρικά της Άπω Ανατολής.
Καλοψημένο μεν, αλλά το βρήκαμε εντελώς ανάλατο, ενώ τα μπαχαρικά δεν διακρίνονταν και τόσο.
Το κους κους ήταν σωστά βρασμένο, αλλά κάποια τεμάχια κολοκυθιου, κουνουπιδιού και μπρόκολου γύρω από το πιάτο, δεν έδεναν καθόλου.
Το χοιρινό σνίτσελ με κρούστα παρμεζάνας, πιλάφι και λαχανικά ήταν καλύτερο, αλλά πάλι ήρθε στεγνό, χωρίς κάποια σως που θα το προτιμούσαμε, ενώ και σε αυτό το πιάτο ήταν διασκορπισμένα τα γνωστά βραστά λαχανικά που υπήρχαν και στο πιάτο με το σουβλάκι κοτόπουλο.
Στο ενδιάμεσο μας κέρασαν δύο μπύρες από αυτές που είχαμε παραγγείλει.
Πληρώσαμε συνολικά 67€ με κερασμενα εξαιρετική πανακότα, προφιτερόλ και γρανίτα λεμονιού.
Το εστιατόριο έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση που έχουμε συναντήσει ως τώρα.
Οι τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπημένες αλλά όχι τα όρια να θεωρείται ακριβό εστιατόριο.
Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα ζυμαρικά τους!

20 Μάρ 2019

Το "Άνω κάτω" βρίσκεται στον ίδιο χώρο όπου στεγαζόταν πριν λίγο καιρό το πολύ καλό μεζεδοπωλείο "Οξύμωρον".
Η διεύθυνση είναι η ίδια, αλλά και ο εσωτερικός χώρος δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα.
Τη μέρα που πήγαμε- Κυριακή μεσημέρι- είχαν ζωντανή μουσική, κυρίως ελαφρολαϊκά.
Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο μια και στο εσωτερικό υπήρχε ήδη αρκετός κόσμος.
Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και αλοιφές με πιτούλες( 1€ το νερό, 1,8€ τα υπόλοιπα).
Πήραμε για αρχή τα παστουμαδοπιτάκια(7,2€).
Δεν ήταν τηγανητά και η μερίδα ήταν γενναία.
Η σαλάτα που προτιμήσουμε ήταν η Ανατολίτικη (8,9€).
Αυτή η σαλάτα είχε τα πάντα και θα μπορούσε να είναι ένα πλήρες γεύμα!
Πράσινη, με πληγούρι, μέλι, σταφίδες και καρύδια.
Το κυρίως ήταν η τηγανιά με 3 κρέατα (19,4€), με βούτυρο πάπρικας, τοματινια και φρέσκο κρεμμύδι, που σερβίρεται σε μια "φωλιά" από λεπτό ζυμάρι με τυρί,
Τα 3 κρέατα είναι κοκκινιστό κοτόπουλο, μοσχάρι και χοιρινό ψιλοκομμένα.
Πολύ μεγάλη μερίδα και αρκετά χορταστική.
Το μοσχάρι μόνο μας φάνηκε κάπως σκληρό, αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα πιάτο που προτείνουμε.
Μας άρεσαν πολύ και οι αληθινές τηγανιτές πατάτες με τη φέτα 4,8€) που τις φέρνουν σε βαθύ πήλινο πιάτο.
Μαζί με χύμα κόκκινο κρασί δώσαμε 46€, τα οποία θεωρώ πως δεν είναι πολλά για αυτά που φάγαμε, αλλά κυρίως για το πολύ καλό μουσικό πρόγραμμα που είχε εκείνη την ημέρα.
Με την ημέρα πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

31 Δεκ 2018

Ο μπάρμπα Λάζαρος άλλαξε όνομα και πλέον λέγεται Lazaro 1971.
Ανήκει στον ίδιο όμιλο που έχει τα εστιατόρια "Ψαράδες" και "Άδολο".
Τελευταία φορά επισκέφθηκα τον "Lazaro' παραμονή Πρωτοχρονιάς του '12.
Αυτή τη φορά σκεφτήκαμε να κάνουμε εκεί το ρεβεγιόν των φετινών Χριστουγέννων.
Ο χώρος αρκετά άνετος, με ξεχωριστό χώρο καπνιζόντων στον εξωτερικό, αλλά κλεισμένο με τζαμαρία χώρο.
Το μενού ήταν στάνταρ, 45€ το άτομο, χωρίς τα ποτά.
Το μαγαζί ήταν γεμάτο, ενώ είχε και ζωντανή μουσική.
Για καλωσόρισμα είχε μους γραβιέρας με κροκαν φουντουκιού, φυλλώματα κόκκινης ρόκας κ λάδι καπνιστής πάπρικας με πορτοκάλι.
Αμέσως μετά ήρθε η βελουτε σούπα ψητής γλυκειάς κολοκύθας, τραγανά πράσα κ χώμα από λουκάνικο Τζουμαγιάς.
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση, αλλά ήταν αρκετά επίπεδη.
Η σαλάτα ήταν μαρούλι, κόκκινη ροκκα, φιλέτα αχλαδιού, προσούτο Ευρυτανίας κ Αρσενικό Νάξου.
Μεγάλη μερίδα, το μαρούλι θα μπορούσε να είναι πιο φρέσκο κ τρυφερό.
Το πρώτο ορεκτικό ήταν μανιτάρι γεμιστό με μοσχαρίσια μάγουλα, μελιχλωρο Λήμνου κ κουλι τομάτας.
Πρωτότυπο ορεκτικό που μας άρεσε πολύ, όπως πολύ ωραίο ήταν το μαντί γεμιστό με ψαχνό από μπούτι γαλοπούλας κ σάλτσα ζεστού γιαουρτιού με αρωματικό λάδι χαρίσα.
Το πρώτο κυρίως ήταν μενταγιόν από αρνίσιο χεράκι τυλιγμένο με αμπελόφυλλα γεμιστό με κάστανο κ τρία δημητριακά κ πουρέ πατάτας.
Γνώμη μου είναι πώς τα αμπελόφυλλα δεν χρειάζονταν σε αυτό το πιάτο.
Ήρθε χλιαρό, σχεδόν κρύο, ενώ η γεύση του ήταν κάπως βαριά.
Ωραίος ο πουρές όμως..
Το δεύτερο πιάτο ήταν οσομπούκο καπνιστό με σάλτσα ψητού, με μαύρο σκόρδο, πέρλες γλυκειάς κολοκύθας κ πουρέ από αγκινάρες Ιερουσαλήμ.
Αυτό το κομμάτι κρέατος είχε αρκετό λίπος κ ήθελε "καθάρισμα", ενώ όλα τα υπόλοιπα υλικά είχαν γίνει ένα σώμα με τον πουρέ που δεν ξεχώριζε αν ήταν από αγγινάρα ή από πατάτα.
Κοινώς, σαν να είχαν μπει όλα στο μπλέντερ.
Το γλυκό, τέλος, ήταν σου γεμιστό με μους πικρής σοκολάτας κ σάλτσα από σμέουρα.
Στην πράξη, μας ήρθαν δύο γλυκά με όψη κ μέγεθος burger, με τη γνωστή σάλτσα.
Η υφή κ η γεύση τους έμοιαζε με ψωμί που του είχαν ρίξει σοκολάτα.
Πλήρης απογοήτευση.
Μαζί με ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί κ ένα εμφιαλωμένο νερό δώσαμε 115€ τα οποία τα θεωρώ πάαααρα πολλά για αυτά που φάγαμε.
Στα συν, η πολύ καλή παρουσία των τραγουδιστών που μας διασκέδασαν για αρκετές ώρες.
Κ του χρόνου, χρόνια πολλά σε όλους κ καλή πρωτοχρονιά!

21 Δεκ 2018

Στην Πασιφάη είχαμε να πάμε από τότε που βρισκόταν στην πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό.
Αποφασίσαμε λοιπόν να το ξαναθυμηθούμε.
Στεγάζεται σε έναν ήσυχο χώρο στη Γλυφάδα με πολύ εύκολο παρκάρισμα.
Ο εσωτερικός χώρος μας άρεσε πολύ.
Κυριαρχούν τα μεγάλα ξύλινα τραπέζια, ο χαμηλός φωτισμός και τα κρητικά τραγούδια.
Μόλις βρήκαμε το τραπέζι μας, μας έφεραν ένα καραφάκι τσικουδιά, παξιμάδια, ελιές, ψωμί (2€) και εμφιαλωμένο νερό (1,5€).
Ο κατάλογος έχει τα πάντα!
Πραγματικά δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις!
Οι τιμές όμως που αναγράφονται, λίγο μας χάλασαν... από την αρχή.
Ξεκινήσαμε με σαλάτα Πασιφάη (8,6€), μια σαλάτα που είναι μόνη της ένα κυρίως πιάτο..
Μαρούλι, γραβιέρα, παξιμάδι και κοτόπουλο σε μεγάλες δόσεις!
Πήραμε την σφακιανή πίτα με μέλι (6,9€).
Λεπτή πίτα με ανθότυρο και μυζήθρα χωρίς ίχνη λαδίλας.
Σειρά είχαν οι αμπελοντολμάδες (6,8€).
Λεπτοί, λιγάκι στεγνοί όμως και κάπως άνοστοι.
Το πρώτο κυρίως ήταν η ταϊσμένη όρνιθα (9,2€).
Ένα κάπως περίεργο πιάτο, με μισό στήθος κοτόπουλου, μαζί με λαχανικά, πατάτα ψητή, λιαστη τομάτα, γέμιση τυριού κ ξινόχοντρο.
Δεν μας ενθουσίασε η γεύση, ενώ τα υλικά μπερδεύονταν μεταξύ τους.
Επόμενο κυρίως, η "βεντέτα"(9,8€)
Άλλο ένα πιάτο-υπερπαραγωγή, που αποτελείται από γεμιστό αρνί με γραβιέρα, σταμναγκάθι, πίτες από σουβλάκι και πατάτες φούρνου.
Και όλα αυτά με ατάκα από πάνω.
Αυτό μας άρεσε περισσότερο, αν και δεν νομίζω να χρειαζόταν αυτό το πιάτο να γίνει τόσο πολύπλοκο.
Τέλος, πήραμε και ένα πιάτο γαμοπίλαφο χωρίς κρέας (8,6€), λιγάκι ακριβούτσικο, αλλά πολύ γευστικό.
Όλα αυτά, μαζί με 2 αναψυκτικά μας στοίχισαν 62€, ενώ ήρθε γιαούρτι με βύσσινο για κέρασμα.
Συνοψίζοντας, το φαγητό μας άρεσε, το ίδιο κ ο χώρος.
Με τις τιμές όμως, δεν μείναμε ενθουσιασμένοι..

13 Νοε 2018

Στο Ξαθέρι πήγαμε Σάββατο βράδυ μετά από πρόσκληση φίλου που το είχε επισκεφθεί και άλλες φορές και είχε ενθουσιαστεί.
Ξεκινήσαμε λοιπόν για Καισαριανή, σχεδόν στο ύψος της περιφερειακής.
Το (νόμιμο) παρκάρισμα κοντά στο μαγαζί είναι λίγο δύσκολο, αλλά αν περπατήσετε 200-300 μέτρα προς τα πάνω θα δείτε ένα μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ που θα σας εξυπηρετήσει.

Έξω από το εστιατόριο εντύπωση κάνει η μεγάλη αυλή με τα δέντρα και το ωραίο στρωμένο πλακάκι, καθώς και ο πέτρινος τοίχος της.
Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, τα τραπέζια κολλητά, ενώ υπάρχει κοντά στην είσοδο ένας χώρος όπου παίζουν ζωντανή μουσική, νομίζω κάθε Παρασκευή και Σάββατο.
Έχει και χώρο στον β' όροφο, αλλά εμάς μας έβαλαν κάτω, όπως και όλο τον κόσμο.
Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο, αρκετά σκαλιά πιο κάτω.

Μόλις κάθησαμε μας έφεραν ένα μπουκαλάκι ρακί, ψωμί και εμφιαλωμένο νερό.
Ο κατάλογος είχε τα περισσότερα κρητικά φαγητά συν κάποια πιάτα ημέρας.

Για ορεκτικό πήραμε τυροπιτάκια, χειροποίητα, με λεπτό φύλλο και χωρίς περιττό λάδι.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν μπουκίτσες χοιρινό κοκκινιστό.
Δεν ξέρω τι έβαλαν μέσα, αλλά μου φάνηκε το καλύτερο που έχω φάει ποτέ.
Ενώ δεν είχε ίχνος λίπους!
Πήραμε και ένα τζατζίκι που είχε ήπια ευχάριστη γεύση.
Η σαλάτα που πήραμε ήταν η γνωστή με μαρούλι, απάκι, μαλακό τυρί και παξιμάδι.
Μεγάλη ποσότητα και χορταστική.
Ίσως όμως θα έπρεπε να βρέξουν ελάχιστα το παξιμάδι γιατί τόσο σκληρό που ήταν, αν δεν είχαμε όλοι άριστα δόντια, σίγουρα τώρα θα μετρούσαμε απώλειες...

Τα δύο κυρίως που πήραμε ήταν μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ και κάστανο.
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση του κρέατος, ούτε από τον πουρέ που ήταν χειροποίητος και με αληθινή πατάτα.

Το επόμενο κυρίως ήταν αρνάκι στο φούρνο με πατάτες.
Η γεύση του ήταν απλά καλή, όχι κάτι ιδιαίτερο, χωρίς κάποιο άλλο συστατικό που θα το κάνει να ξεχωρίζει όπως έκαναν με το χοιρινό.
Στο τέλος δεν έφεραν κάτι για κέρασμα και μετά από προτροπή μας, στο τραπέζι μας έφεραν 3 σφηνάκια μέντα.
Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ρακί ακόμη εγώ πήραμε δύο μικρά αναψυκτικά.
Πληρώσαμε 63€ ενώ ήμασταν 3 άτομα.
Μας φάνηκε λίγο τσιμπημένη η τιμή, ίσως όμως να δικαιολογείται από τη ζωντανή μουσική που είχε εκείνο το βράδυ.
Αν θα ξαναπάμε;
Ίσως, το καλοκαίρι όμως, για να κάτσουμε στην αυλή όπου σίγουρα θα είμαστε πιο άνετα!

18 Οκτ 2018

Το Λυκονέρι είναι ένα καινούργιο μεζεδοπωλείο στα Γλυκά Νερά που έχει ανοίξει όπως έμαθα γύρω στα μέσα του Σεπτέμβρη.
Τυχαία βρεθήκαμε στην περιοχή μία Κυριακή βράδυ και και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την κουζίνα του.
Το παρκάρισμα έξω από το εστιατόριο είναι πολύ εύκολο αφού υπάρχει ανοιχτό πάρκινγκ, αλλά και αν αυτό γεμίσει, στα γύρω στενά υπάρχει άφθονος ελεύθερος χώρος.
Το εστιατόριο εκτείνεται κυρίως στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι κλεισμένος με τζαμαρία.
Και εκεί είναι τα περισσότερα τραπέζια, ενώ στο εσωτερικό του βρίσκεται η κουζίνα σε κοινή θέα και χωράνε 3-4 τραπέζια.
Η διακόσμηση είναι ξεχωριστή με την κουζίνα να δεσπόζει στον χώρο ενώ εντύπωση μας έκαναν και τα τραπέζια που το πάνω μέρος τους ήταν επενδεδυμένα με πλακάκι!

Την ώρα που μπήκαμε το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο από παρέες νέων ατόμων και το κλίμα ήταν πολύ εύθυμο.
Από τα ηχεία ακούγεται ελληνική μουσική, πότε έντεχνο, πότε ρεμπέτικο, αλλά ακούγεται ελάχιστα λόγω της αυξημένης φασαρίας στο χώρο.

Αφού καθίσαμε μας έφεραν για καλωσόρισμα νερό βρύσης και ένα μεγάλο κομμάτι σπανακόπιτα κομμένο στα τέσσερα.
Πρωτότυπο, όντως.
Ο κατάλογος είναι ένα καλαίσθητο φύλλο από χαρτόνι με το έμβλημα του μεζεδοπωλείου στο πάνω μέρος.
Το μενού του εστιατορίου βασίζεται κυρίως στην ελληνική κουζίνα με τα κρεατικά να κυριαρχούν αλλά και κάποια ξεχωριστά πιάτα με θαλασσινά.

Ξεκινήσαμε με την ελληνική σαλάτα (7 €) που είναι στην ουσία χωριάτικη με παξιμάδι και μανούρι.
Ήρθε σε ένα μεγάλο πήλινο πιάτο με την τομάτα λεπτά κομμένη ενώ είχε και φύλλα κάπαρης μέσα.
Συνεχίσαμε με κεφτεδάκια τηγανητά όπου ήρθαν σε σέσουλα με λαδόκολλα, μαζί με τηγανιτές πατάτες (6,8 €).
Μας άρεσαν πολυ, καθώς και οι πατάτες οι οποίες ήταν τραγανές και φυσικά αληθινές.
Πήραμε μια αλοιφή που λέγεται φλωρινοπιπεροσαλάτα που η βάση της είναι πιπεριά Φλωρίνης με φύλλα κάπαρης(4€).
Ήρθε σε ένα εντελώς επίπεδο και μεγάλο πιάτο που μας φάνηκε λιγάκι άβολο.
Θα προτιμούσαμε να ερχόταν σε ένα πιο βαθύ πιατάκι.
Μας άρεσε πολύ και σίγουρα ήταν κάτι το διαφορετικό από τις κλασσικές προτάσεις όπως τυροκαυτερή μελιτζανοσαλάτα η τζατζίκι.

Πήραμε και το τυροπιτάρι (6,5€).
Ήταν τηγανητό αλλά δεν είχε γεύση λαδίλας, ενώ ήταν και αρκετά μεγάλο.
Το φύλλο του ήταν λεπτό και μας άρεσε πολύ η γεύση του.
Για κυρίως πήραμε τα πρόβεια φιλετάκια (9,5 €) που ήρθαν με συνοδεία τηγανητές πατάτες και κομματάκια από λαχανικά.
Ήταν σωστά ψημένα αλλά μας φάνηκε κάπως μικρή η ποσότητα.
Επόμενο κυρίως ήταν το κοντοσούβλι κοτόπουλο (9,5€).
Από το όνομα και μόνο φαντάστηκα πως θα ήταν ψητό κοτόπουλο σούβλας ή στη λαδόκολλα.
Αντί για αυτό ήρθε μία μικρή μεταλλική σούβλα όπου είχαν περάσει φιλέτο κοτόπουλο σε κομματάκια μαζί με πιπεριές.
Και εδώ η γαρνιτούρα ήταν ξανά τηγανητές πατάτες και μία σάλτσα λεμονιού που θα μπορούσε να ήτανε πιο πηχτή.
Η γεύση μας φάνηκε κάπως επίπεδη, κυρίως λόγω της σάλτσας.

Επειδή είχαμε πάρει φόρα, άλλωστετέσσερα άτομα ήμασταν, είπαμε να δοκιμάσουμε και το χοιρινό κεμπάπ.
Εδώ ήρθαν 3 τεμάχια από χοιρινό κιμά συνοδευμένα και αυτά από τηγανητές πατάτες, πιτάκια και γιαούρτι (9 €).
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση, μας άρεσαν πολύ και αυτά αλλά είχαμε μία μικρή ένσταση σχετικά με τη γαρνιτούρα που ήτανε σε όλα τηγανιτές πατάτες.
Αν και πολύ εύγευστες ίσως Θα πρεπε σε κάποια πιάτα να βάζουν και κάποια άλλη γαρνιτούρα.
Μαζί με όλα αυτά συν τέσσερις μπύρες και αναψυκτικό πληρώσαμε 63 ευρώ.
Κέρασμα στο τέλος είχε λουκουμάδες με σοκολάτα, σε σχήμα κουλουριών!
Η τιμή μας φάνηκε αρκετά καλή, δεδομένο ότι φάγαμε γνωστά ελληνικά πιάτα μαγειρεμένα όμως με ένα λίγο διαφορετικό τρόπο που μας άρεσε.
Όπως έγραψα στην αρχή το μαγαζί είναι καινούργιο και σίγουρα με μία και μόνο επίσκεψη δεν μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
Σίγουρα θα το επισκεφτούμε και άλλες φορές για να δοκιμάσουμε και κάποια άλλα πιάτα από μας εντυπωσίασαν διαβάζοντας τα και μόνο.
Περάσαμε πολύ όμορφα και εύχομαι καλές δουλειές στους ιδιοκτήτες.

07 Σεπ 2018

Επισκεφθήκαμε το "Στεριά και Θάλασσα" μέσω μιας προσφοράς από deal site.
Δεν είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν, ούτε είχαμε ακούσει κάτι γι'αυτό.
Το παρκάρισμα στην πλατεία της Λυκόβρυσης ήταν πολύ εύκολο και από εκεί, στα 100μ περίπου είναι το εστιατόριο.
Είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο, ωστόσο θυμίζει παραδοσιακό μαγαζί, με την αυλή και την πρασινάδα του.
Εσωτερικά κυριαρχούν τα ξύλινα έπιπλα και το μεγάλο τζάκι, καθώς και το πατάρι όπου κι εκεί υπάρχουν τραπέζια.
Μάλλον θα το επισκεφθούμε και τον χειμώνα, όπως καταλαβαίνετε.

Μόλις καθήσαμε στο τραπέζι μας έφεραν πολύ ωραίο ζυμωτό ψωμί και δύο διαφορετικές αλοιφές.
Ο κατάλογος, αρκετά λιτός, ουσιαστικά ένα πλαστικοποιημένο φύλλο διπλής όψεως.

Ξεκινήσαμε με ορεκτικό, τις φλογέρες με ανθότυρο και δυόσμο (4€).
4 φλογέρες, αρκετά μεγάλες, τρυφερές με πλούσια γέμιση και διακριτική παρουσία του δυόσμου.
Πήραμε την Αρχοντική σαλάτα (7€), με μαρούλι, κρουτόν, μπέικον και σάλτσα ροκφόρ.
Αυτή η σαλάτα ήταν πολύ χορταστική και με τη σάλτσα ροκφόρ να δίνει μια ξεχωριστή γεύση που, για όσους προτιμούν το συγκεκριμένο τυρί, να την βρίσκουν θαυμάσια!
Το πρώτο κυρίως ήταν η μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα(13€) με συνοδεία ρυζιού και ελαφριά σάλτσα μουστάρδας.
Ένα πολύ συνηθισμένο πιάτο που όμως μας άρεσε γιατί είχαν πετύχει το σωστό ψήσιμο του κρέατος.
Ούτε καμμένο, ούτε ωμό.

Το δεύτερο κυρίως ήταν χοιρινό φιλέτο με σάλτσα κυνηγού και τηγανητές πατάτες(11€).
Οι πατάτες ήταν αληθινές και το κρέας αρκετά μαλακό.

Η σάλτσα ήταν σε σωστή ποσότητα και όχι "σούπα".

Σαν γεύση θύμιζε γλυκόξινο χοιρινό με ελαφρώς καπνιστή νότα.
Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό.

Μείναμε ευχαριστημένοι από την προθυμία του προσωπικού και από την ποιότητα των φαγητών.

Όπως έγραψα πρίν, σίγουρα θα ξαναπάμε!

27 Ιούλ 2018

Το Δαφνόφυλλο το είχαμε επισκεφτεί έναν χρόνο πριν και μας έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Γνώριμος χώρος και ίδιο το μενού.

Αυτή την φορά καθήσαμε στον άνετο και δροσερό κήπο τους.

Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμί.

Πολύ γρήγορα ήρθε ο και ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και εμείς διαλέξαμε τις γαρίδες μαρινάτες (8,5 ευρώ), το χταπόδι ξυδάτο (8,5 ευρώ) και την πατατοσαλάτα (3,5 ευρώ).
Για τις γαρίδες ισχύουν ότι είχα γράψει στην προηγούμενη κριτική: καθαρισμένες, καλά βρασμένες, με σάλτσα πιπεριάς και με το υπερβολικό ξύδι κατά τη γνώμη μου.

Το χταπόδι ξεχώριζε και ήταν πολύ καλή επιλογή.

Σωστά βρασμένο και με ισορροπημένη γεύση του ξιδιού.

Η πατατοσαλάτα ήταν σαν σπιτική και άνετα θα παίρναμε και δεύτερη μερίδα.

Αυτό που δεν μας άρεσε ήταν χωριάτικη (8 ευρώ ), γιατί η πρώτη ύλη της, δηλ η τομάτα, ήταν τελείως άνοστη και υπερβολικά σκληρή.

Είναι από τις λίγες φορές που δεν καταφέραμε να φάμε μία τέτοια σαλάτα.

Πήραμε και την μικρή ποικιλία θαλασσινών (21 ευρώ ), στην οποία είχαν γαύρο τηγανιτό, γαρίδα τηγανιτή, δύο κομμάτια μπακαλιάρο τηγανιτό, 4-5 ροδέλες κατεψυγμένο καλαμάρι τηγανητό, το οποίο δεν μας άρεσε καθόλου, μαζί με ένα πιατάκι σκορδαλιά, που εμένα μου φάνηκε σαν τυροκαυτερή με σκόρδο.

Πήραμε και τις σαρδέλες φιλέτο σχάρας(6, 5 ευρώ), που ήταν σωστά ψημένες και ήρθαν με συνοδεία ψιλοκομμένης τομάτας.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 μικρά κομμάτια πορτοκαλόπιτα.
Με όλα αυτά συν με ένα καραφάκι ούζο (9,5 ευρώ) και την έκπτωση 40% δώσαμε γύρω στα 42 ευρώ.
Αν δεν υπήρχε η έκπτωση θα έλεγα ότι δώσαμε πάρα πολλά για αυτά που φάγαμε.
Την επόμενη φορά ίσως δοκιμάσουμε τα κρεατικά τους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

06 Ιούλ 2018

Το "Σκηνικό Γεύσεων" βρίσκεται λιγο πιο μακριά από το συνωστισμό των άλλων μεζεδοπωλειων της Νέας Φιλαδέλφειας.
Το παρκάρισμα είναι εύκολο στα γύρω στενά.
Το εστιατόριο έχει μεγάλη αυλή σε νησιώτικο στυλ, ενώ ο εσωτερικός χώρος είναι περιορισμένος.
Φτάσαμε αργά το βράδυ και υπήρχαν μόνο δύο παρέες.
Ο κατάλογος, ο πιο λιτός που έχω δει εδώ και πολύ καιρό.
Αλλά και τα πιάτα, αρκετά συνηθισμένα, λες και τρώει κάποιος σπίτι του.

Μόλις καθήσαμε μας έφεραν τυροκαυτερη και ελιές για κέρασμα.
Πήραμε τις κλασσικές επιλογές.
Μια ποικιλία για δύο άτομα, μανιτάρια πλευρώτους ψητά και μαστέλο ψητό με μαρμελάδα σύκου.
Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, ενώ εντύπωση μας έκανε η ποσότητα των μανιταριών που μας έφεραν.
Τρώγαμε, τρώγαμε και τελειωμό δεν είχαν!
Μαζί με δύο μπύρες πληρώσαμε 28€ τα δύο άτομα.
Στο τέλος έφεραν εκπληκτικό τιραμισού με σφηνάκι μαστίχας.
Θεωρώ πως αν γίνει ένα φρεσκάρισμα στον κατάλογο και αλλάξει και η διακόσμηση, θα βελτιώσει παραιτήθηκε πολύ αυτό το μεζεδοπωλείο.