lagas

Μέλος από: Δεκ 2014

13 Νοε 2018

Στο Ξαθέρι πήγαμε Σάββατο βράδυ μετά από πρόσκληση φίλου που το είχε επισκεφθεί και άλλες φορές και είχε ενθουσιαστεί.
Ξεκινήσαμε λοιπόν για Καισαριανή, σχεδόν στο ύψος της περιφερειακής.
Το (νόμιμο) παρκάρισμα κοντά στο μαγαζί είναι λίγο δύσκολο, αλλά αν περπατήσετε 200-300 μέτρα προς τα πάνω θα δείτε ένα μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ που θα σας εξυπηρετήσει.

Έξω από το εστιατόριο εντύπωση κάνει η μεγάλη αυλή με τα δέντρα και το ωραίο στρωμένο πλακάκι, καθώς και ο πέτρινος τοίχος της.
Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, τα τραπέζια κολλητά, ενώ υπάρχει κοντά στην είσοδο ένας χώρος όπου παίζουν ζωντανή μουσική, νομίζω κάθε Παρασκευή και Σάββατο.
Έχει και χώρο στον β' όροφο, αλλά εμάς μας έβαλαν κάτω, όπως και όλο τον κόσμο.
Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο, αρκετά σκαλιά πιο κάτω.

Μόλις κάθησαμε μας έφεραν ένα μπουκαλάκι ρακί, ψωμί και εμφιαλωμένο νερό.
Ο κατάλογος είχε τα περισσότερα κρητικά φαγητά συν κάποια πιάτα ημέρας.

Για ορεκτικό πήραμε τυροπιτάκια, χειροποίητα, με λεπτό φύλλο και χωρίς περιττό λάδι.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν μπουκίτσες χοιρινό κοκκινιστό.
Δεν ξέρω τι έβαλαν μέσα, αλλά μου φάνηκε το καλύτερο που έχω φάει ποτέ.
Ενώ δεν είχε ίχνος λίπους!
Πήραμε και ένα τζατζίκι που είχε ήπια ευχάριστη γεύση.
Η σαλάτα που πήραμε ήταν η γνωστή με μαρούλι, απάκι, μαλακό τυρί και παξιμάδι.
Μεγάλη ποσότητα και χορταστική.
Ίσως όμως θα έπρεπε να βρέξουν ελάχιστα το παξιμάδι γιατί τόσο σκληρό που ήταν, αν δεν είχαμε όλοι άριστα δόντια, σίγουρα τώρα θα μετρούσαμε απώλειες...

Τα δύο κυρίως που πήραμε ήταν μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ και κάστανο.
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση του κρέατος, ούτε από τον πουρέ που ήταν χειροποίητος και με αληθινή πατάτα.

Το επόμενο κυρίως ήταν αρνάκι στο φούρνο με πατάτες.
Η γεύση του ήταν απλά καλή, όχι κάτι ιδιαίτερο, χωρίς κάποιο άλλο συστατικό που θα το κάνει να ξεχωρίζει όπως έκαναν με το χοιρινό.
Στο τέλος δεν έφεραν κάτι για κέρασμα και μετά από προτροπή μας, στο τραπέζι μας έφεραν 3 σφηνάκια μέντα.
Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ρακί ακόμη εγώ πήραμε δύο μικρά αναψυκτικά.
Πληρώσαμε 63€ ενώ ήμασταν 3 άτομα.
Μας φάνηκε λίγο τσιμπημένη η τιμή, ίσως όμως να δικαιολογείται από τη ζωντανή μουσική που είχε εκείνο το βράδυ.
Αν θα ξαναπάμε;
Ίσως, το καλοκαίρι όμως, για να κάτσουμε στην αυλή όπου σίγουρα θα είμαστε πιο άνετα!

18 Οκτ 2018

Το Λυκονέρι είναι ένα καινούργιο μεζεδοπωλείο στα Γλυκά Νερά που έχει ανοίξει όπως έμαθα γύρω στα μέσα του Σεπτέμβρη.
Τυχαία βρεθήκαμε στην περιοχή μία Κυριακή βράδυ και και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την κουζίνα του.
Το παρκάρισμα έξω από το εστιατόριο είναι πολύ εύκολο αφού υπάρχει ανοιχτό πάρκινγκ, αλλά και αν αυτό γεμίσει, στα γύρω στενά υπάρχει άφθονος ελεύθερος χώρος.
Το εστιατόριο εκτείνεται κυρίως στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι κλεισμένος με τζαμαρία.
Και εκεί είναι τα περισσότερα τραπέζια, ενώ στο εσωτερικό του βρίσκεται η κουζίνα σε κοινή θέα και χωράνε 3-4 τραπέζια.
Η διακόσμηση είναι ξεχωριστή με την κουζίνα να δεσπόζει στον χώρο ενώ εντύπωση μας έκαναν και τα τραπέζια που το πάνω μέρος τους ήταν επενδεδυμένα με πλακάκι!

Την ώρα που μπήκαμε το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο από παρέες νέων ατόμων και το κλίμα ήταν πολύ εύθυμο.
Από τα ηχεία ακούγεται ελληνική μουσική, πότε έντεχνο, πότε ρεμπέτικο, αλλά ακούγεται ελάχιστα λόγω της αυξημένης φασαρίας στο χώρο.

Αφού καθίσαμε μας έφεραν για καλωσόρισμα νερό βρύσης και ένα μεγάλο κομμάτι σπανακόπιτα κομμένο στα τέσσερα.
Πρωτότυπο, όντως.
Ο κατάλογος είναι ένα καλαίσθητο φύλλο από χαρτόνι με το έμβλημα του μεζεδοπωλείου στο πάνω μέρος.
Το μενού του εστιατορίου βασίζεται κυρίως στην ελληνική κουζίνα με τα κρεατικά να κυριαρχούν αλλά και κάποια ξεχωριστά πιάτα με θαλασσινά.

Ξεκινήσαμε με την ελληνική σαλάτα (7 €) που είναι στην ουσία χωριάτικη με παξιμάδι και μανούρι.
Ήρθε σε ένα μεγάλο πήλινο πιάτο με την τομάτα λεπτά κομμένη ενώ είχε και φύλλα κάπαρης μέσα.
Συνεχίσαμε με κεφτεδάκια τηγανητά όπου ήρθαν σε σέσουλα με λαδόκολλα, μαζί με τηγανιτές πατάτες (6,8 €).
Μας άρεσαν πολυ, καθώς και οι πατάτες οι οποίες ήταν τραγανές και φυσικά αληθινές.
Πήραμε μια αλοιφή που λέγεται φλωρινοπιπεροσαλάτα που η βάση της είναι πιπεριά Φλωρίνης με φύλλα κάπαρης(4€).
Ήρθε σε ένα εντελώς επίπεδο και μεγάλο πιάτο που μας φάνηκε λιγάκι άβολο.
Θα προτιμούσαμε να ερχόταν σε ένα πιο βαθύ πιατάκι.
Μας άρεσε πολύ και σίγουρα ήταν κάτι το διαφορετικό από τις κλασσικές προτάσεις όπως τυροκαυτερή μελιτζανοσαλάτα η τζατζίκι.

Πήραμε και το τυροπιτάρι (6,5€).
Ήταν τηγανητό αλλά δεν είχε γεύση λαδίλας, ενώ ήταν και αρκετά μεγάλο.
Το φύλλο του ήταν λεπτό και μας άρεσε πολύ η γεύση του.
Για κυρίως πήραμε τα πρόβεια φιλετάκια (9,5 €) που ήρθαν με συνοδεία τηγανητές πατάτες και κομματάκια από λαχανικά.
Ήταν σωστά ψημένα αλλά μας φάνηκε κάπως μικρή η ποσότητα.
Επόμενο κυρίως ήταν το κοντοσούβλι κοτόπουλο (9,5€).
Από το όνομα και μόνο φαντάστηκα πως θα ήταν ψητό κοτόπουλο σούβλας ή στη λαδόκολλα.
Αντί για αυτό ήρθε μία μικρή μεταλλική σούβλα όπου είχαν περάσει φιλέτο κοτόπουλο σε κομματάκια μαζί με πιπεριές.
Και εδώ η γαρνιτούρα ήταν ξανά τηγανητές πατάτες και μία σάλτσα λεμονιού που θα μπορούσε να ήτανε πιο πηχτή.
Η γεύση μας φάνηκε κάπως επίπεδη, κυρίως λόγω της σάλτσας.

Επειδή είχαμε πάρει φόρα, άλλωστετέσσερα άτομα ήμασταν, είπαμε να δοκιμάσουμε και το χοιρινό κεμπάπ.
Εδώ ήρθαν 3 τεμάχια από χοιρινό κιμά συνοδευμένα και αυτά από τηγανητές πατάτες, πιτάκια και γιαούρτι (9 €).
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση, μας άρεσαν πολύ και αυτά αλλά είχαμε μία μικρή ένσταση σχετικά με τη γαρνιτούρα που ήτανε σε όλα τηγανιτές πατάτες.
Αν και πολύ εύγευστες ίσως Θα πρεπε σε κάποια πιάτα να βάζουν και κάποια άλλη γαρνιτούρα.
Μαζί με όλα αυτά συν τέσσερις μπύρες και αναψυκτικό πληρώσαμε 63 ευρώ.
Κέρασμα στο τέλος είχε λουκουμάδες με σοκολάτα, σε σχήμα κουλουριών!
Η τιμή μας φάνηκε αρκετά καλή, δεδομένο ότι φάγαμε γνωστά ελληνικά πιάτα μαγειρεμένα όμως με ένα λίγο διαφορετικό τρόπο που μας άρεσε.
Όπως έγραψα στην αρχή το μαγαζί είναι καινούργιο και σίγουρα με μία και μόνο επίσκεψη δεν μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
Σίγουρα θα το επισκεφτούμε και άλλες φορές για να δοκιμάσουμε και κάποια άλλα πιάτα από μας εντυπωσίασαν διαβάζοντας τα και μόνο.
Περάσαμε πολύ όμορφα και εύχομαι καλές δουλειές στους ιδιοκτήτες.

07 Σεπ 2018

Επισκεφθήκαμε το "Στεριά και Θάλασσα" μέσω μιας προσφοράς από deal site.
Δεν είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν, ούτε είχαμε ακούσει κάτι γι'αυτό.
Το παρκάρισμα στην πλατεία της Λυκόβρυσης ήταν πολύ εύκολο και από εκεί, στα 100μ περίπου είναι το εστιατόριο.
Είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο, ωστόσο θυμίζει παραδοσιακό μαγαζί, με την αυλή και την πρασινάδα του.
Εσωτερικά κυριαρχούν τα ξύλινα έπιπλα και το μεγάλο τζάκι, καθώς και το πατάρι όπου κι εκεί υπάρχουν τραπέζια.
Μάλλον θα το επισκεφθούμε και τον χειμώνα, όπως καταλαβαίνετε.

Μόλις καθήσαμε στο τραπέζι μας έφεραν πολύ ωραίο ζυμωτό ψωμί και δύο διαφορετικές αλοιφές.
Ο κατάλογος, αρκετά λιτός, ουσιαστικά ένα πλαστικοποιημένο φύλλο διπλής όψεως.

Ξεκινήσαμε με ορεκτικό, τις φλογέρες με ανθότυρο και δυόσμο (4€).
4 φλογέρες, αρκετά μεγάλες, τρυφερές με πλούσια γέμιση και διακριτική παρουσία του δυόσμου.
Πήραμε την Αρχοντική σαλάτα (7€), με μαρούλι, κρουτόν, μπέικον και σάλτσα ροκφόρ.
Αυτή η σαλάτα ήταν πολύ χορταστική και με τη σάλτσα ροκφόρ να δίνει μια ξεχωριστή γεύση που, για όσους προτιμούν το συγκεκριμένο τυρί, να την βρίσκουν θαυμάσια!
Το πρώτο κυρίως ήταν η μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα(13€) με συνοδεία ρυζιού και ελαφριά σάλτσα μουστάρδας.
Ένα πολύ συνηθισμένο πιάτο που όμως μας άρεσε γιατί είχαν πετύχει το σωστό ψήσιμο του κρέατος.
Ούτε καμμένο, ούτε ωμό.

Το δεύτερο κυρίως ήταν χοιρινό φιλέτο με σάλτσα κυνηγού και τηγανητές πατάτες(11€).
Οι πατάτες ήταν αληθινές και το κρέας αρκετά μαλακό.

Η σάλτσα ήταν σε σωστή ποσότητα και όχι "σούπα".

Σαν γεύση θύμιζε γλυκόξινο χοιρινό με ελαφρώς καπνιστή νότα.
Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό.

Μείναμε ευχαριστημένοι από την προθυμία του προσωπικού και από την ποιότητα των φαγητών.

Όπως έγραψα πρίν, σίγουρα θα ξαναπάμε!

27 Ιούλ 2018

Το Δαφνόφυλλο το είχαμε επισκεφτεί έναν χρόνο πριν και μας έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Γνώριμος χώρος και ίδιο το μενού.

Αυτή την φορά καθήσαμε στον άνετο και δροσερό κήπο τους.

Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμί.

Πολύ γρήγορα ήρθε ο και ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και εμείς διαλέξαμε τις γαρίδες μαρινάτες (8,5 ευρώ), το χταπόδι ξυδάτο (8,5 ευρώ) και την πατατοσαλάτα (3,5 ευρώ).
Για τις γαρίδες ισχύουν ότι είχα γράψει στην προηγούμενη κριτική: καθαρισμένες, καλά βρασμένες, με σάλτσα πιπεριάς και με το υπερβολικό ξύδι κατά τη γνώμη μου.

Το χταπόδι ξεχώριζε και ήταν πολύ καλή επιλογή.

Σωστά βρασμένο και με ισορροπημένη γεύση του ξιδιού.

Η πατατοσαλάτα ήταν σαν σπιτική και άνετα θα παίρναμε και δεύτερη μερίδα.

Αυτό που δεν μας άρεσε ήταν χωριάτικη (8 ευρώ ), γιατί η πρώτη ύλη της, δηλ η τομάτα, ήταν τελείως άνοστη και υπερβολικά σκληρή.

Είναι από τις λίγες φορές που δεν καταφέραμε να φάμε μία τέτοια σαλάτα.

Πήραμε και την μικρή ποικιλία θαλασσινών (21 ευρώ ), στην οποία είχαν γαύρο τηγανιτό, γαρίδα τηγανιτή, δύο κομμάτια μπακαλιάρο τηγανιτό, 4-5 ροδέλες κατεψυγμένο καλαμάρι τηγανητό, το οποίο δεν μας άρεσε καθόλου, μαζί με ένα πιατάκι σκορδαλιά, που εμένα μου φάνηκε σαν τυροκαυτερή με σκόρδο.

Πήραμε και τις σαρδέλες φιλέτο σχάρας(6, 5 ευρώ), που ήταν σωστά ψημένες και ήρθαν με συνοδεία ψιλοκομμένης τομάτας.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 μικρά κομμάτια πορτοκαλόπιτα.
Με όλα αυτά συν με ένα καραφάκι ούζο (9,5 ευρώ) και την έκπτωση 40% δώσαμε γύρω στα 42 ευρώ.
Αν δεν υπήρχε η έκπτωση θα έλεγα ότι δώσαμε πάρα πολλά για αυτά που φάγαμε.
Την επόμενη φορά ίσως δοκιμάσουμε τα κρεατικά τους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

06 Ιούλ 2018

Το "Σκηνικό Γεύσεων" βρίσκεται λιγο πιο μακριά από το συνωστισμό των άλλων μεζεδοπωλειων της Νέας Φιλαδέλφειας.
Το παρκάρισμα είναι εύκολο στα γύρω στενά.
Το εστιατόριο έχει μεγάλη αυλή σε νησιώτικο στυλ, ενώ ο εσωτερικός χώρος είναι περιορισμένος.
Φτάσαμε αργά το βράδυ και υπήρχαν μόνο δύο παρέες.
Ο κατάλογος, ο πιο λιτός που έχω δει εδώ και πολύ καιρό.
Αλλά και τα πιάτα, αρκετά συνηθισμένα, λες και τρώει κάποιος σπίτι του.

Μόλις καθήσαμε μας έφεραν τυροκαυτερη και ελιές για κέρασμα.
Πήραμε τις κλασσικές επιλογές.
Μια ποικιλία για δύο άτομα, μανιτάρια πλευρώτους ψητά και μαστέλο ψητό με μαρμελάδα σύκου.
Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, ενώ εντύπωση μας έκανε η ποσότητα των μανιταριών που μας έφεραν.
Τρώγαμε, τρώγαμε και τελειωμό δεν είχαν!
Μαζί με δύο μπύρες πληρώσαμε 28€ τα δύο άτομα.
Στο τέλος έφεραν εκπληκτικό τιραμισού με σφηνάκι μαστίχας.
Θεωρώ πως αν γίνει ένα φρεσκάρισμα στον κατάλογο και αλλάξει και η διακόσμηση, θα βελτιώσει παραιτήθηκε πολύ αυτό το μεζεδοπωλείο.

03 Ιούλ 2018

Σάββατο βράδυ, βόλτα στη Νέα Μάκρη και στα μαγαζιά γίνεται το αδιαχώρητο από τον κόσμο.

Αρκετές φορές έχουμε περάσει έξω από τον "Χοντρό" χωρίς όμως να φάμε εκεί.
Αυτή τη φορά είπαμε να το επιχειρήσουμε.

Τραπέζι προς στην πλευρά της θάλασσας δεν είχε ελεύθερο, έτσι κάτσαμε πιο μέσα, στην αυλή του, που είχε αρκετή δροσιά.

Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμί σε χάρτινο σακουλάκι (! ) χωρίς κάποιο κέρασμα.

Ο κατάλογος καλαίσθητος και με αρκετή ποικιλία σε γεύσεις.
Έχει κυρίως κρεατικά, αλλά και λίγα θαλασσινά για να καλύψει όλα τα γούστα.

Δοκιμάσαμε την "μπερδεμένη σαλάτα", με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, πορτοκάλι τοματίνια και σως βινεγκρετ.

Ήρθε σε μεγάλο πιάτο και σε μεγάλη ποσότητα.

Σαν σύλληψη, καλή και σαν γεύση πολύ γευστική, αν και θα έπρεπε να είχε λιγότερη σως για να μην έχει "πανιασει" το μαρούλι.

Πήραμε την σκοπελίτικη τυρόπιτα (6,2€), η οποία ήρθε στο αυθεντικό στρογγυλό σχήμα της.

Να πω την αλήθεια, μου έκανε εντύπωση που όταν έκοβα ένα κομμάτι έφευγε η κρούστα και έμενε η γέμιση μόνη της.

Δεν είμαι από τη Σκόπελο, ούτε έχω φάει παραπάνω από δύο φορές τέτοιου είδους τυρόπιτα... οπότε δεν θα εκφέρω άποψη.
Η γεύση πάντως ήταν καλή.

Το επόμενο πιάτο ήταν η μεσογειακή τηγανιά κοτόπουλου με μέλι, σουσάμι, πιπεριά και ελιά.

Πρωτότυπο και πολύ γευστικό πιάτο, αν πάτε να το δοκιμάσετε!

Τέλος, πήραμε και την ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα (18€).

Αρκετά μεγάλη, είχε διάφορα μέσα, δηλ λουκάνικο, κοτόπουλο, μπριζολακια, πανσέτα, πατάτες και πίτες.

Μας άρεσαν όλα και ιδιαίτερα το λουκάνικο.

Μας έκανε εντύπωση πάντως που δεν είχαν κόψει καθόλου το κρέας.
Μαζί με τρία αναψυκτικά, τρία άτομα δώσαμε 52€.

Η τιμή μας φάνηκε λογική.

Κέρασμα στο τέλος δεν έφεραν κάτι, αν και στα διπλανά τραπέζια είδαμε που έφερναν λουκουμάδες και καρπούζι.

Δεν υπήρχε κάτι που να μας πείραξε στον "Χοντρό".

Είναι μια αρκετά καλή επιλογή αν βρεθείτε για βόλτα στη Νέα Μάκρη.

04 Ιουν 2018

Το "ΑΔΟΛΟ" είναι ένα νέο εστιατόριο με την κουζίνα του να εχει βαση κ το ψάρι.
Η τοποθεσία του είναι στη Νέα Κηφισιά, σε πολύ βολικό σημείο και το παρκάρισμα είναι πανεύκολο.
Τόσο ο εξωτερικός όσο και εσωτερικός χώρος είναι πραγματικά εντυπωσιακοί.
Από μακριά μοιάζει φωτισμένο καράβι τη νύχτα.
Στο εσωτερικό κυριαρχούν το γυαλί και τα μεταλλικά έπιπλα.

Προτιμήσαμε να καθίσουμε στην αυλή του για περισσότερη δροσιά.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν ψωμί και μους λευκού ταραμά μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Αυτό το καλωσόρισμα κάτι μου θύμιζε και ρωτώντας τον σερβιτόρο μου είπε πως αυτό το μαγαζί, το "ΑΔΟΛΟ", είναι αδερφάκι με τους" Ψαράδες "στο Παλαιό Φάληρο, που είχα επισκεφτεί ένα χρόνο πριν.
Και εκεί λοιπόν νομίζω πως έδιναν το ίδιο καλωσόρισμα.
Σαν ορεκτικό πήραμε το λαχματούν, δηλαδή ροδίτικη λαδόπιτα με κιμά τόνου, φρέσκια ντομάτα, κρεμμύδι, χρωματιστές πιπεριές και καλαθάκι Λήμνου.
Προφανώς είναι μία παραλλαγή του ομώνυμου πολιτικού πιάτου, στην έκδοση με ψάρι.
Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό, αλλά θα θέλαμε λίγη περισσότερη ποσότητα.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν πρασοτηγανιά με κύβους από ξιφία σβησμένη με μοσχολέμονο, άνιθο, πράσο, κενέλ και γαλοτύρι Ηπείρου.
Εντυπωσιακό πιάτο σαν παρουσίαση και γεύση και πολύ πρωτότυπο.
Ο ξιφίας είχε έντονη τη γεύση του λεμονιού και ήταν ελαφρά αλατισμένο.

Στην επιλογή της σαλάτας προτιμήσαμε τη παντζαροσαλάτα.
Δηλαδή, σαλάτα μεσκλά, παντζάρια με ψιλοκομμένο ξινόμηλο, μαριναρισμένα με βινεγκρέτ από το χυμό τους, γαλοτύρι Ηπείρου, ξύσμα μοσχολέμονου και τριμμένο καρύδι.
Μας φάνηκε υπερβολικά φορτωμένη, με υλικά που κατά τη γνώμη μας δεν έδεναν απόλυτα μεταξύ τους.
Όπως πχ το παντζάρι με το γαλοτύρι καί τό ξινόμηλο.
Τουλάχιστον τα παντζάρια ήταν φρεσκοβρασμένα.

Για κυρίως πιάτο προτιμήσαμε την καρμπονάρα με φρέσκα λαζάνια, καπνιστές γαρίδες και χώμα απο λοζα Κέας.
Αυτό το πιάτο έτσι κι αλλιώς ήταν για δύο άτομα και πάλι όμως ήταν πολύ χορταστικό.
Τα λαζάνια μας άρεσαν πάρα πολύ και οι γαρίδες επίσης οι οποίες ήταν καθαρισμένες, αρκετές σαν ποσότητα και είχαν ίσως λίγο παραπάνω τη γεύση του καπνού.
Για γλυκό προτιμήσαμε μιλφέιγ με κρέμα γαλακτομπούρεκο και κουμ κουάτ.
Αρκετά καλό αν και λίγο μικρό σαν ποσότητα.
Το μενού ήταν προκαθορισμένο, μια προσφορά του καταστήματος, στα 34€ τα δύο άτομα.
Δώσαμε συνολικά 44€ μαζί με τα ποτά.
Αν μας άρεσε;
εννοείται, και θα ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία.
Μείναμε ευχαριστημένοι, τόσο από τη γεύση, όσο και από τους χώρους και την εξυπηρέτηση.
Λίγο η τιμή μας τα χάλασε, αλλά αν πάρετε την προσφορά, νομίζω πως δεν θα απογοητευτείτε.

25 Μαι 2018

Στο "Έλατο" πήγαμε μια Κυριακή μεσημέρι 4 άτομα.
Μας ενημέρωσαν πως είχαν και στους δύο χώρους του μαγαζιού βάφτιση και γάμο.
Πραγματικά, οι χώροι του διπλού μαγαζιού είναι τεράστιοι.
Το ίδιο ευρύχωρο είναι και το πάρκινγκ τους.
Εφόσον λοιπόν οι χώροι ήταν κλεισμένοι, κάτσαμε στην άνετη αυλή τους.
Το εστιατόριο αποπνέει μια ατμόσφαιρα περασμένων δεκαετιών, ακόμη και στις καρέκλες του.

Διαλέξαμε το μενού των 20€ ανά 2 άτομα που προσφέρει το εστιατόριο.
Αυτό έχει μια ανάμικτη σαλάτα με λάχανο, καρότο, μαρούλι και τομάτα, μια ποικιλία ορεκτικών με τυροκαυτερη, τζατζίκι, πατάτες τηγανητές, κολοκυθοκεφτέδες, φέτα καί τυποπιτακια και μια ποικιλία κρεατικών, με παιδάκια αρνίσια, κοντοσούβλι, λουκάνικο, μπιφτέκι και πανσέτα.
Στην τιμή δεν περιλαμβάνονται τα ποτά.

Σε γενικές γραμμές, χορτάσαμε αφού πήραμε το μενού επί δύο, καθώς ήμασταν 4 άτομα.
Η ποιότητα των κρεάτων ήταν αρκετά καλή και όλα ήρθαν πολύ γρήγορα.
Φαίνεται πως οι άνθρωποι είναι γνώστες και κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Με αυτά, συν 5 μπύρες, ένα αναψυκτικό και μια πατάτες δώσαμε 70€.
Μας κέρασαν δύο μερίδες λουκουμάδες με μέλι, μαζί με ψιλοκομμένο μήλο.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

25 Μαι 2018

Το Mandarin είναι ένα ξεχωριστό bar restaurant, που εντυπωσιάζει με την καταπράσινη αυλή του.

Έχω πάει καί άλλες φορές, αλλά μόνο για καφέ ή ποτό.
Πρώτη φορά αποφασίσαμε να φάμε εκεί.

Το σέρβις μας φάνηκε λίγο "χύμα".
Ο σερβιτόρος μας μιλούσε στον ενικό, ενώ μας έβαλε στα ποτήρια νερό βρύσης από κανάτα, λίγο αδέξια, με αποτέλεσμα να χυθεί το μισό νερό στο τραπέζι.
Μας ρώτησαν αν θα θέλαμε ψωμάκια με σως γιαουρτιού για αρχή.
Δεχτηκαμε και μας έφεραν ένα βαθύ πιάτο με σως και τα ψωμάκια, τα οποία όμως ήταν μπαγιάτικα και δεν τα φάγαμε

Πήραμε μια ποικιλία frittata(πατατοκροκέτες, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και 3 διαφορετικές σάλτσες).
Αρκετά καλή πρόταση, με ποιοτικά υλικά και σε μεγάλη ποσότητα.
Συνοδεύονταν με ρόκα και ψιλοκομμένο μαρούλι.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν τα μανιτάρια φρικασέ με κεφαλοτύρι, τομάτα, μυρωδικά και lime.
Αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ και θεωρώ πως το τυρί έδεσε πολύ ωραία με τα μανιτάρια.
Ίσως είναι η πρώτη φορά που κάποιος έχει κάνει αυτόν τον συνδυασμό.

Πήραμε ένα μόνο κυρίως, το κριθαρότο "σαν γιουβέτσι", με μοσχάρι και διάφορα μυρωδικά.
Μεγάλη μερίδα με ψιλοκομμένο κρέας και παρμεζάνα, την οποία είχαν ξεχάσει και ζητήσαμε να μας τη φέρουν.
Και εδώ δεν είχαμε κάποιο παράπονο.

Πληρώσαμε 40€ με δύο ποτήρια κρασί και ένα αναψυκτικό.
Κέρασμα στο τέλος δεν είχε κάτι.
Θεωρώ αρκετά ανεβασμένες τις τιμές, που δεν δικαιολογείται από την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Σίγουρα πληρώνεις τοποθεσία και περιβάλλον... αλλά, κρίνοντας με καθαρά γευστικά κριτήρια, σίγουρα μια μείωση στις τιμές, θα ήταν επιθυμητή

24 Μαι 2018

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια ξαναπέρασαμε βιαστικοί από το Τσι-τσι μια καθημερινή μεσημέρι.
Δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις από την τελευταία επίσκεψη, οπότε, ήμουν λίγο προκατειλημμένος.
Το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο.
Καθήσαμε έξω, κοντά στην εμβέλεια ενός ανεμιστήρα.

Λες και είχαμε επισκεφθεί άλλο μαγαζί.
Οι σερβιτόροι ταχύτατοι, τα πιάτα ήρθαν αμέσως και στο τέλος μας κέρασαν ένα πιάτο με τρία διαφορετικά γλυκά.
Σοκολατίνα, σιμιγδαλένιο χαλβά και μια μπάλα παγωτό.

Δοκιμάσαμε τα κεφτεδάκια της γιαγιάς (6,9€), τα οποία ήταν 4 καλαμάκια από 4 κεφτέδες, με σως γιαουρτιού, κομματάκια τομάτας και μαρουλιού.
Τα πουγκάκια 3 τυριών (4,5€) ήταν ζυμάρι σε σχήμα πουγκί, με γέμιση τυριών.
Τέλος, πήραμε μια μερίδα νανάκια (8,7€), τα οποία ήρθαν σε πανερακι με αληθινές τηγανητές πατάτες.
Τα νανάκια είναι 4 μικρά τυλιχτά, τα δύο με γύρο χοιρινό και τα υπόλοιπα με γύρο κοτόπουλο.
Δεν έχει νόημα να γράψω ιδιαίτερα πράγματα, ξεχωριστά για το κάθε τι που πήραμε.
Άλλωστε, δύο άτομα ήμασταν, δεν φάγαμε πολύ.
Όμως, ότι πήραμε ήταν εξαιρετικό και σε μεγάλη ποσότητα.
Μαζί με δύο αναψυκτικά δώσαμε 23€.
Σίγουρα λοιπόν θα ξαναπάμε, γιατί κατά τη γνώμη μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αυτό το εστιατόριο από την τελευταία φορά που το επισκέφτηκα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.