lagas

Μέλος από: Δεκ 2014

04 Ιουν 2018

Το "ΑΔΟΛΟ" είναι ένα νέο εστιατόριο με την κουζίνα του να εχει βαση κ το ψάρι.
Η τοποθεσία του είναι στη Νέα Κηφισιά, σε πολύ βολικό σημείο και το παρκάρισμα είναι πανεύκολο.
Τόσο ο εξωτερικός όσο και εσωτερικός χώρος είναι πραγματικά εντυπωσιακοί.
Από μακριά μοιάζει φωτισμένο καράβι τη νύχτα.
Στο εσωτερικό κυριαρχούν το γυαλί και τα μεταλλικά έπιπλα.

Προτιμήσαμε να καθίσουμε στην αυλή του για περισσότερη δροσιά.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν ψωμί και μους λευκού ταραμά μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Αυτό το καλωσόρισμα κάτι μου θύμιζε και ρωτώντας τον σερβιτόρο μου είπε πως αυτό το μαγαζί, το "ΑΔΟΛΟ", είναι αδερφάκι με τους" Ψαράδες "στο Παλαιό Φάληρο, που είχα επισκεφτεί ένα χρόνο πριν.
Και εκεί λοιπόν νομίζω πως έδιναν το ίδιο καλωσόρισμα.
Σαν ορεκτικό πήραμε το λαχματούν, δηλαδή ροδίτικη λαδόπιτα με κιμά τόνου, φρέσκια ντομάτα, κρεμμύδι, χρωματιστές πιπεριές και καλαθάκι Λήμνου.
Προφανώς είναι μία παραλλαγή του ομώνυμου πολιτικού πιάτου, στην έκδοση με ψάρι.
Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό, αλλά θα θέλαμε λίγη περισσότερη ποσότητα.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν πρασοτηγανιά με κύβους από ξιφία σβησμένη με μοσχολέμονο, άνιθο, πράσο, κενέλ και γαλοτύρι Ηπείρου.
Εντυπωσιακό πιάτο σαν παρουσίαση και γεύση και πολύ πρωτότυπο.
Ο ξιφίας είχε έντονη τη γεύση του λεμονιού και ήταν ελαφρά αλατισμένο.

Στην επιλογή της σαλάτας προτιμήσαμε τη παντζαροσαλάτα.
Δηλαδή, σαλάτα μεσκλά, παντζάρια με ψιλοκομμένο ξινόμηλο, μαριναρισμένα με βινεγκρέτ από το χυμό τους, γαλοτύρι Ηπείρου, ξύσμα μοσχολέμονου και τριμμένο καρύδι.
Μας φάνηκε υπερβολικά φορτωμένη, με υλικά που κατά τη γνώμη μας δεν έδεναν απόλυτα μεταξύ τους.
Όπως πχ το παντζάρι με το γαλοτύρι καί τό ξινόμηλο.
Τουλάχιστον τα παντζάρια ήταν φρεσκοβρασμένα.

Για κυρίως πιάτο προτιμήσαμε την καρμπονάρα με φρέσκα λαζάνια, καπνιστές γαρίδες και χώμα απο λοζα Κέας.
Αυτό το πιάτο έτσι κι αλλιώς ήταν για δύο άτομα και πάλι όμως ήταν πολύ χορταστικό.
Τα λαζάνια μας άρεσαν πάρα πολύ και οι γαρίδες επίσης οι οποίες ήταν καθαρισμένες, αρκετές σαν ποσότητα και είχαν ίσως λίγο παραπάνω τη γεύση του καπνού.
Για γλυκό προτιμήσαμε μιλφέιγ με κρέμα γαλακτομπούρεκο και κουμ κουάτ.
Αρκετά καλό αν και λίγο μικρό σαν ποσότητα.
Το μενού ήταν προκαθορισμένο, μια προσφορά του καταστήματος, στα 34€ τα δύο άτομα.
Δώσαμε συνολικά 44€ μαζί με τα ποτά.
Αν μας άρεσε;
εννοείται, και θα ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία.
Μείναμε ευχαριστημένοι, τόσο από τη γεύση, όσο και από τους χώρους και την εξυπηρέτηση.
Λίγο η τιμή μας τα χάλασε, αλλά αν πάρετε την προσφορά, νομίζω πως δεν θα απογοητευτείτε.

25 Μαι 2018

Στο "Έλατο" πήγαμε μια Κυριακή μεσημέρι 4 άτομα.
Μας ενημέρωσαν πως είχαν και στους δύο χώρους του μαγαζιού βάφτιση και γάμο.
Πραγματικά, οι χώροι του διπλού μαγαζιού είναι τεράστιοι.
Το ίδιο ευρύχωρο είναι και το πάρκινγκ τους.
Εφόσον λοιπόν οι χώροι ήταν κλεισμένοι, κάτσαμε στην άνετη αυλή τους.
Το εστιατόριο αποπνέει μια ατμόσφαιρα περασμένων δεκαετιών, ακόμη και στις καρέκλες του.

Διαλέξαμε το μενού των 20€ ανά 2 άτομα που προσφέρει το εστιατόριο.
Αυτό έχει μια ανάμικτη σαλάτα με λάχανο, καρότο, μαρούλι και τομάτα, μια ποικιλία ορεκτικών με τυροκαυτερη, τζατζίκι, πατάτες τηγανητές, κολοκυθοκεφτέδες, φέτα καί τυποπιτακια και μια ποικιλία κρεατικών, με παιδάκια αρνίσια, κοντοσούβλι, λουκάνικο, μπιφτέκι και πανσέτα.
Στην τιμή δεν περιλαμβάνονται τα ποτά.

Σε γενικές γραμμές, χορτάσαμε αφού πήραμε το μενού επί δύο, καθώς ήμασταν 4 άτομα.
Η ποιότητα των κρεάτων ήταν αρκετά καλή και όλα ήρθαν πολύ γρήγορα.
Φαίνεται πως οι άνθρωποι είναι γνώστες και κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Με αυτά, συν 5 μπύρες, ένα αναψυκτικό και μια πατάτες δώσαμε 70€.
Μας κέρασαν δύο μερίδες λουκουμάδες με μέλι, μαζί με ψιλοκομμένο μήλο.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

25 Μαι 2018

Το Mandarin είναι ένα ξεχωριστό bar restaurant, που εντυπωσιάζει με την καταπράσινη αυλή του.

Έχω πάει καί άλλες φορές, αλλά μόνο για καφέ ή ποτό.
Πρώτη φορά αποφασίσαμε να φάμε εκεί.

Το σέρβις μας φάνηκε λίγο "χύμα".
Ο σερβιτόρος μας μιλούσε στον ενικό, ενώ μας έβαλε στα ποτήρια νερό βρύσης από κανάτα, λίγο αδέξια, με αποτέλεσμα να χυθεί το μισό νερό στο τραπέζι.
Μας ρώτησαν αν θα θέλαμε ψωμάκια με σως γιαουρτιού για αρχή.
Δεχτηκαμε και μας έφεραν ένα βαθύ πιάτο με σως και τα ψωμάκια, τα οποία όμως ήταν μπαγιάτικα και δεν τα φάγαμε

Πήραμε μια ποικιλία frittata(πατατοκροκέτες, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και 3 διαφορετικές σάλτσες).
Αρκετά καλή πρόταση, με ποιοτικά υλικά και σε μεγάλη ποσότητα.
Συνοδεύονταν με ρόκα και ψιλοκομμένο μαρούλι.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν τα μανιτάρια φρικασέ με κεφαλοτύρι, τομάτα, μυρωδικά και lime.
Αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ και θεωρώ πως το τυρί έδεσε πολύ ωραία με τα μανιτάρια.
Ίσως είναι η πρώτη φορά που κάποιος έχει κάνει αυτόν τον συνδυασμό.

Πήραμε ένα μόνο κυρίως, το κριθαρότο "σαν γιουβέτσι", με μοσχάρι και διάφορα μυρωδικά.
Μεγάλη μερίδα με ψιλοκομμένο κρέας και παρμεζάνα, την οποία είχαν ξεχάσει και ζητήσαμε να μας τη φέρουν.
Και εδώ δεν είχαμε κάποιο παράπονο.

Πληρώσαμε 40€ με δύο ποτήρια κρασί και ένα αναψυκτικό.
Κέρασμα στο τέλος δεν είχε κάτι.
Θεωρώ αρκετά ανεβασμένες τις τιμές, που δεν δικαιολογείται από την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Σίγουρα πληρώνεις τοποθεσία και περιβάλλον... αλλά, κρίνοντας με καθαρά γευστικά κριτήρια, σίγουρα μια μείωση στις τιμές, θα ήταν επιθυμητή

24 Μαι 2018

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια ξαναπέρασαμε βιαστικοί από το Τσι-τσι μια καθημερινή μεσημέρι.
Δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις από την τελευταία επίσκεψη, οπότε, ήμουν λίγο προκατειλημμένος.
Το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο.
Καθήσαμε έξω, κοντά στην εμβέλεια ενός ανεμιστήρα.

Λες και είχαμε επισκεφθεί άλλο μαγαζί.
Οι σερβιτόροι ταχύτατοι, τα πιάτα ήρθαν αμέσως και στο τέλος μας κέρασαν ένα πιάτο με τρία διαφορετικά γλυκά.
Σοκολατίνα, σιμιγδαλένιο χαλβά και μια μπάλα παγωτό.

Δοκιμάσαμε τα κεφτεδάκια της γιαγιάς (6,9€), τα οποία ήταν 4 καλαμάκια από 4 κεφτέδες, με σως γιαουρτιού, κομματάκια τομάτας και μαρουλιού.
Τα πουγκάκια 3 τυριών (4,5€) ήταν ζυμάρι σε σχήμα πουγκί, με γέμιση τυριών.
Τέλος, πήραμε μια μερίδα νανάκια (8,7€), τα οποία ήρθαν σε πανερακι με αληθινές τηγανητές πατάτες.
Τα νανάκια είναι 4 μικρά τυλιχτά, τα δύο με γύρο χοιρινό και τα υπόλοιπα με γύρο κοτόπουλο.
Δεν έχει νόημα να γράψω ιδιαίτερα πράγματα, ξεχωριστά για το κάθε τι που πήραμε.
Άλλωστε, δύο άτομα ήμασταν, δεν φάγαμε πολύ.
Όμως, ότι πήραμε ήταν εξαιρετικό και σε μεγάλη ποσότητα.
Μαζί με δύο αναψυκτικά δώσαμε 23€.
Σίγουρα λοιπόν θα ξαναπάμε, γιατί κατά τη γνώμη μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αυτό το εστιατόριο από την τελευταία φορά που το επισκέφτηκα.

03 Μαι 2018

Τον "Μαζωμό" μας το σύστησαν κάποιοι ναξιώτες φίλοι μας.
Δεν είχα ξανακούσει αυτό το εστιατόριο, ούτε καν σαν όνομα.
Έτσι βρεθήκαμε μια παρέα 6 ατόμων και το επισκέφτηκαμε μεσημέρι μιας Κυριακής.
Το παρκάρισμα είναι παιχνίδι, μπροστά στο μαγαζί ή στους γύρω δρόμους.
Ο εξωτερικός χώρος είναι μάλλον διακριτικός, ενώ το εσωτερικό, αν δεν είχε κάποια διακοσμητικά στοιχεία στους τοίχους εύκολα θα τον μπερδευες με εστιατόριο στρατώνα.
Μεγάλα τραπέζια, μεγάλη αίθουσα και πλήθος κόσμου.

Αφού μας έφεραν τα γνωστά -ψωμί, νερό και κάποιες αλοιφές, αρχίσαμε να παραγγέλνουμε.

Πήραμε σαλάτα μαρούλι με ξινομυζήθρα, παξιμάδι και τομάτα.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.
Προσωπικα πιστεύω πως μαρούλι και τομάτα μαζί δεν δένουν και τελικά είχα δίκιο.

Τυροπιτάκια τηγανητά..

Πολύ καλή επιλογή, δεν είχαν γεύση, ούτε περίσσια λαδιού και ήταν πολύ γευστικά.

Δοκιμάσαμε το ρόστο, δηλ χοιρινό κοκκινιστό με τηγανιτές πατάτες, μαγειρεμένο για ώρα.
Το πιάτο ήταν γευστικό μεν, αλλά το είχαν παρακάνει με το μαγείρεμα και σχεδόν είχε λιώσει.

Κατσίκομακαρονάδα..

Το καλύτερο πιάτο!
Τεράστια μερίδα και σωστά βρασμένα μακαρόνια.

Μπριζολακια χοιρινά..

Κ εδώ κανένα παράπονο.
Σωστό ψήσιμο και απουσία "γουρουνίλας".

Πήραμε επίσης μια χοιρινή, μια αρνίσια συκωταριά και τις χιονάτες τηγανητές (αληθινές) πατάτες.
Όλα ήταν σαν να τα τρως σπίτι σου.

Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες, κάποιους με μέλι και άλλους με σοκολάτα.

Με όλα αυτά συν 3 λίτρα λευκό κρασί, λογαριασμός πήγε 124€.
Θεωρώ πως για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, οι τιμές είναι εξαιρετικές.
Κανένα παράπονο και από την εξυπηρέτηση.
Οι άνθρωποι είναι ταχύτατοι και πολύ φιλικοί.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

03 Μαι 2018

Συμβαίνει να πηγαίνω αρκετές φορές σε εστιατόρια για τα οποία έχω γράψει κριτική.
Ξαναγράφω κριτική για αυτά μόνο αν κάτι έχει αλλάξει πολύ, σε σχέση με τη φορά που πρωτοπήγα.

Ένα από αυτά είναι και ο "Ηπειρώτης".

Το εστιατόριο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που επισκέφτηκα το προηγούμενο καλοκαίρι.
Γράφω αυτή την κριτική καλοπροαίρετα, μήπως και διορθώσουν κάποια καθημερινά τους.

Μεσημέρι κάποιου Σαββάτου του περασμένου Μαρτίου φτάσαμε έξω από τον Ηπειρώτη.
Κράτηση δεν είχαμε κάνει και έτσι σταθήκαμε στην ουρά μαζί με άλλους που περίμεναν να αδειάσει κάποιο τραπέζι, εννοείται στο πεζοδρόμιο, απέναντι από το μαγαζί.
Πολύς ο κόσμος, 6-7 σερβιτόροι πηγαινοέρχονταν κι εμείς περιμέναμε γύρω στο μισάωρο να αδειάσει τραπέζι.

Για αυτό δεν παραπονεθήκαμε φυσικά.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν ψωμί και νερό και είπαμε στον σερβιτόρο να παραγγείλουμε.
Αυτός μας είπε να περιμένουμε και έφυγε γρήγορα.

Μετά από 45' ακριβώς ήρθαν να μας πάρουν παραγγελία.
Αυτό είναι αδιανόητο.

Το ίδια έκαναν και στα άλλα τραπέζια.

Δηλ, τι θα πείραζε, με το που θα καθόμασταν να έγραφε ο σερβιτόρος στο μπλοκακι του τι θα θέλαμε να φάμε και να το έδινε στην κουζίνα;
Έτσι θα κερδίζαμε χρόνο.
Απόδειξη για αυτό είναι πως από τη στιγμή που παραγγείλαμε τα πιάτα ήρθαν όλα μαζί μέσα σε 10'.

Πήραμε χταπόδι ξυδάτο, το οποίο μόνο ξυδάτο δεν ήταν.
Ήταν βραστό, με λίγο ελαιόλαδο και ελάχιστο ξύδι.
Για να το χαρακτηρίζαμε "ξυδάτο", έπρεπε να είχε βράσει πολλή ώρα σε χαμηλή φωτιά, με λίγο νερό και αρκετό λάδι και ξύδι.
Καμία σχέση..

Πήραμε παντζάρια τα οποία ήταν παραβρασμένα και έλιωναν και γαύρο τηγανητό που ήταν ok.
Το ίδιο καλά ήταν και τα καλαμαράκια τηγανητά και οι αληθινές τηγανητές πατάτες, αν και ήταν τεράστιες (! ).

Πληρώσαμε 38€ μαζί με δύο αναψυκτικά.
Δύο φορές ζητήσαμε σόδα η οποία δεν ήρθε ποτέ.
Κέρασμα δεν μας έφεραν.
Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.
Φταίει ο πολύς κόσμος;
Δεν ξέρω.
Και να σκεφτεί κανείς πως πήγαμε ένα απλό Σάββατο, που είχε καλή μέρα.
Δεν ήταν Κ. Δευτέρα ή κάποια άλλη αργία.

06 Απρ 2018

Στην προηγούμενη κριτική μου για το Matzavino είχα γράψει πως θα το επισκεφτώ ξανά για δείπνο κάποια στιγμή.

Αυτή η στιγμή λοιπόν ήταν ένας χρόνος σχεδόν.

Ο εσωτερικός χώρος γνώριμος, δεν είχε αλλάξει κάτι.
Τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα και αν δεν κάναμε εγκαίρως κράτηση δεν θα βρίσκαμε να κάτσουμε.
Μας έφεραν μια μεγάλη κανάτα με νερό βρύσης και ανοίξαμε τον κατάλογο.

Μας φάνηκε ανανεωμένος και με πρωτότυπες γεύσεις.

Ξεκινήσαμε με formaggio al forno(6€).
Φουρνιστες τυρομπουκιές με ρεγκάτο, παρμεζάνα, μοτσαρέλα, αρωματικά βότανα και πικάντικη μαρμελάδα τομάτας.

Το αποτέλεσμα δεν θύμιζε τυρομπουκιές, αλλά μάλλον κάτι σαν σάντουιτς με λιωμένο τυρί.
Δεν ξεχώριζαν τα υλικά και σίγουρα η σάλτσα τομάτας δεν έδενε με το τυρί.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα Ceasar's con polo(9,5€).
Εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα.
Η μερίδα ήταν χορταστική, η σως, ευτυχώς, δεν ξεχείλιζε, η παρμεζάνα ήταν τριμμένη και όχι σε φλοίδες (προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη εκδοχή), ενώ το κοτόπουλο ήταν ψημένο και κομμένο σε κύβους.

Εκείνη την ώρα ήρθε και το "καλοσώρισμα", το οποίο ήταν διάφορα ψωμάκια και κριτσίνια με ντιπ τομάτας και μιας σως πού δεν μας είπαν τι ήταν.

Το πρώτο κυρίως ήταν Tagliatelle alla Calabrese(10,8€).
Χοιρινά φιλετίνια ψαρονέφρι με θυμάρι, σβησμένα με μαυροδάφνη και λιαστή τομάτα.
Είναι ένα από τα πολύ καλά πιάτα τους, με τα ζυμαρικά σωστά βρασμένα και τη σάλτσα να δένει απόλυτα με το κρέας.
Ίσως είχε υπερβολική ποσότητα σκόρδου, αλλά για κάποιον που του αρέσει, σίγουρα θα ενθουσιαστεί!

Πήραμε επίσης το Gnocchi di nona(12,8€).
Νιόκι πατάτας με μοσχάρι και σάλτσα ψητής πιπεριάς.
Κι εδώ δεν είχαμε παράπονα.
Χορταστική μερίδα με πολύ ωραία σάλτσα και απαλή τη γεύση της πατάτας.

Προτιμήσαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί (5,6€ έκαστο), τα οποία ήρθαν γεμάτα ως πάνω.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 40€, μαζί με την έκπτωση 10%.

Θεωρώ τις τιμές λίγο τσιμπημένες για αυτά που φάγαμε, αν υπολογίσουμε ότι δεν μας έφεραν κάποιο κέρασμα για το τέλος.
Το φαγητό τους όμως είναι αρκετά καλό.

28 Μάρ 2018

Στο Veniero πήγαμε μετά από σύσταση γνωστών μας, αλλά και γιατί ψάχναμε κάπου να φάμε, μετά από μια εθιμοτυπική επίσκεψη στην Κηφισιά.

Να πω την αλήθεια, το μαγαζί δεν το ήξερα, αν και είχα επισκεφθεί άλλα εστιατόρια γύρω από την περιοχή.

Το παρκάρισμα είναι ένα θέμα, αν και εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε θέση ακριβώς στην είσοδο του εστιατορίου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι ευρύχωρος και μας εντυπωσίασε με τη διακόσμησή του.

Το βλέμμα πέφτει στην τεράστια μπάρα και στα σκουρόχρωμα ξύλινα τραπέζια που είναι τοποθετημένα αραιά στον χώρο.

Καθήσαμε και μας έφεραν ψωμί με δύο ντιπ-τομάτας και κρέμα τυριού (4€) και μεταλλικό νερό (2,5€)!.

Ξεκινήσαμε με μια σαλάτα Black Blue (13€).
Την περιέγραφαν σαλάτα με μαρούλι, ρόκα και φιλέτα μοσχαριού με σάλτσα ροκφόρ.
Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό και καλοψημμένο... αλλά.. κάτι έλειπε, που το ανακαλύψαμε έχοντας φάει το μισό πιάτο...
Είχαν ξεχάσει να βάλουν τη σάλτσα ροκφόρ, αυτό το συστατικό που θα έδινε το κάτι διαφορετικό σε γεύση.
Το επισημάναμε στη σερβιτόρα κι εκείνη απλά χαμογέλασε και είπε "α, ναι.. ";

Δεν περίμενα τέτοια αντίδραση... αλλά.. δεν μας πείραξε και τόσο.
Και ας ήταν λίγη φτωχή η σαλάτα, μόνο με κρέας, λίγο μαρούλι και άφθονη ρόκα..

Για ορεκτικό πήραμε spring rolls με κιμά, τσένταρ και μπέικον (7€).
Αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ και μάλλον θα έπρεπε να πέρναμε και δεύτερο.

Για κυρίως πήραμε φιλέτο κοτόπουλο Thai με γάλα καρύδας και κάσιους(12€).
Αυτό το πιάτο νομίζω είναι υπερπαραγωγή..
Το κοτόπουλο ήρθε σε μπολ με σάλτσα καρύδας, σε υπερβολική ποσότητα για τα γούστα μας, σε ένα άλλο μπολ ήρθε το ρύζι μπασμάτι και ήρθε και ένα ακόμη κενό μπολ για να κάνουμε τη μίξη.
Το αποτέλεσμα ήταν κάτι που θύμιζε τηγανιά κοτόπουλου, στο πιο υδαρές όμως..
Δεν είχε κάποιο συστατικό που να ενισχύει τη γεύση και μας φάνηκε κάπως άνοστο και άχρωμο.. μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Το δεύτερο κυρίως ήταν τα φρέσκα ραβιόλια με μαύρο κοτόπουλο.
Μεγάλη μερίδα... κι εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.
Το πιάτο είχε επιπλέον μανιτάρια και κομματάκια μαύρης τρούφας.
Ήταν εξαιρετικό σαν γεύση και ήρθε ωραία σερβιρισμενο στο κατάλληλο πιάτο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο ποτήρια κόκκινο κρασί (5€ το ένα).

Κέρασμα για το τέλος, δεν έφεραν κάτι, ενώ εντύπωση μας έκανε που μάζεψαν τα πιάτα μισή ώρα αφού είχαμε σταματήσει να τρώμε.

Πληρώσαμε 61€, που τα θεωρώ υπερβολικό ποσό για αυτά που φάγαμε.
Δεν νομίζω να ξαναπάμε εκεί για φαγητό.
Ίσως για καφέ ή για ποτό..

09 Μάρ 2018

Το Al pino είναι ένα ιταλικό εστιατόριο το οποίο γνωρίζω κυρίως από τα πολλά delivery boys που εργάζονται στο εστιατόριο, μεταφέροντας τα φαγητά με μηχανάκια στους δρόμους.

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά το επισκέφτηκα.
Βρίσκεται στην άνοδο της Παπανικολή, πάρκινγκ δεν έχει, ενώ η στάθμευση στα γύρω στενά, δεν είναι εύκολη υπόθεση, ειδικά Σάββατο βράδυ

Ο εξωτερικός χώρος θυμίζει μονοκατοικία με κήπο, ενώ ο εσωτερικός χώρος, ιδιαίτερα ευρύχωρος, είναι εντυπωσιακός.
Πολυέλαιοι, μεγάλα τραπέζια, βελούδινες πολυθρόνες, ωραία σερβίτσια με υφασμάτινες πετσέτες..
Θυμίζει εστιατόριο άλλων εποχών.

Εκείνο το βράδυ είχαν και ζωντανή μουσική, που βοήθησε να διατηρηθεί η ωραία ατμόσφαιρα που είχαμε.

Μόλις κάτσαμε, μας έφεραν ποικιλία ψωμιού για δύο άτομα, με ντιπ τομάτας, τυριού και μελιτζανοσαλάτας (4€).

Πήραμε και μεταλλικό ανθρακούχο νερό (4,4€).

Για ορεκτικό πήραμε κεφτέδες μελιτζάνας με σάλτσα τομάτας και τυριού (7,6€).

Είχαν έντονη τη γεύση της καπνιστής μελιτζάνας, είχαν τρυφερό εσωτερικό, αλλά μάλλον δεν έδεναν με τη σάλτσα τομάτας.

Από σαλάτα παραγγείλαμε την "μεσογειακή", με μαρούλι, παρμεζάνα, προσούτο κλπ. (12,7€).

Ήρθε σε μια μεγάλη πιατέλα και ήταν ένα πλήρες πιάτο από μόνη της!
Εξαιρετική, ειδικά με την ελαφριά σως που περιείχε..

Το πρώτο κυρίως ήταν τα λαζάνια με μοσχαράκι ραγού(12,9€).

Μεγάλη μερίδα, μαλακό το μοσχαράκι, με μια εξαιρετική σάλτσα, λίγο διαφορετική από τα συνηθισμένα.

Τι επόμενο κυρίως ήταν τα χοιρινά σκαλοπίνια με παρμεζάνα και γαρνιτούρα πουρέ(14,6€).
Και αυτή, μεγάλη μερίδα, με τρυφερό χοιρινό και με την παρμεζάνα σαν κρούστα πάνω από το κρέας.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με ένα μπουκάλι κρασί Al pino κόκκινο (11€).

Για γλυκό πήραμε τιραμισού (5,5€), το οποίο μας το σέρβιραν με ένα φλυτζάνι καφέ, το οποίο άδειασαν πάνω στο γλυκό για έξτρα γεύση.

Συνολικά δώσαμε 67€ δύο άτομα.
Παρόλο που μείναμε γενικά ευχαριστημένοι από την επίσκεψή μας, θεωρώ υπερβολικό το ποσό.
Στην τιμή αυτή θα μπορούσαν να μας κεράσουν το γλυκό ή κάποιο εμφιαλωμένο νερό
Αν θα ξαναπάμε;
Πολύ πιθανόν...

09 Μάρ 2018

Το Barbara-que βρίσκεται στην αρχή μιάς πλατείας των Βριλησσίων, όπου υπάρχουν και άλλα εστιατόρια, για όλα τα γούστα.

Το παρκάρισμα είναι αρκετά εύκολο στα γύρω στενά, ακόμη και το Σάββατο το βράδυ.

Μπαίνοντας, εντυπωσιάζεσαι από τον εσωτερικό χώρο, που είναι διόρωφος, σε βιομηχανικό στυλ και με πανύψηλη οροφή.

Τα τραπέζια είναι μοναστηριακού τύπου, άλλα μικρά και άλλα τεράστια.
Η προσοχή στην διακόσμηση φαίνεται και από τις τουαλέτες, ειδικά από τις βρύσες τους!

Το μόνο αρνητικό, δεν είναι το κάπνισμα-ο εξαερισμός είναι πολύ καλός, αλλά η απίστευτη φασαρία από τον πολύ κόσμο.
Αυτό είναι όμως αναμενόμενο και σε έναν βαθμό, αρκετά υποκειμενικό.

Καθήσαμε στο τραπέζι και μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (1,5€) χωρίς κάποιο άλλο "καλωσόρισμα".

Ο κατάλογος, προσεγμένος, με μεγάλη ποικιλία, όχι μόνο από burgers, αλλά και από μπριζόλες, μπιφτέκια, κοτόπουλο και άλλα μεζεδάκια.

Ξεκινήσαμε με Burritos Grilled(7€), μαζί με σως bacon cheddar(1,2€).

Ψιλοκομμένο ψητό μοσχάρι με λαχανικά, τυλιγμένο σε τορτίγια.
Τα υλικά δεν ήταν δεμένα μεταξύ τους, η τορτίγια ήταν στεγνή και το κρέας μας φάνηκε άνοστο.

Συνεχίσαμε με Blue black burger(10,8€).
Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, ρόκα, καραμελωμένα κρεμμύδια, σως blue cheese με συνοδεία από αληθινές τηγανητές πατάτες.

Επίσης, δύο bacon mushroom(10,5€ έκαστο).
Αυτά είχαν, επιπλέον του μπιφτεκιού, μπέικον, μανιτάρια, τομάτα και σως τσένταρ.

Δεν μπορούμε να πούμε πως μας έκανε κάτι τρομερή εντύπωση στη γεύση, ούτε απογοητεύτηκαμε από κάτι άλλο.
Γενικά, φάγαμε πολύ καλά, οι μερίδες ήταν τεράστιες και πληρώσαμε τρία άτομα, με ένα μπουκάλι ροζέ κρασί (17€), γύρω στα 60€.
Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχας

Θα ξαναπάμε σίγουρα, αλλά θα παραλείψουμε το ορεκτικό, γιατί το ένα burger ανά άτομο, είναι αρκετό για να χορτάσει.