lagas

Μέλος από: Δεκ 2014

11 Δεκ 2017

Αυτό το εστιατόριο είναι αυτό που υποδηλώνει το όνομά του.
Μια παλιά μονοκατοικία, χωρίς κάποια τροποποίηση για να θυμίζει εστιατόριο.
Τα παράθυρα είναι τα κλασσικά, παλιά ξύλινα, ενώ οι πελάτες τρώνε στους χώρους που ήταν παλιά τα δωμάτια του σπιτιού.
Το αποτέλεσμα είναι να κάθεται κάποιος σχετικά στριμωχτά, ενώ η έλλειψη κάποιας διακόσμησης στο χώρο εστίασης προκαλεί μια όχι ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Μας έφεραν για αρχή ψωμί με πράσινες ελιές και μια κανάτα νερό.

Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα και φέτες ξινόμηλου.
Το τελευταίο έδενε πολύ καλά με τα υπόλοιπα υλικά και έκανε τη διαφορά σε μια πολύ συνηθισμένη σαλάτα.

Συνεχίσαμε με πλευρώτους σχάρας με σάλτσα μπαλσάμικου.
Ίσως λίγο παραπάνω ψημένοι, ήρθαν όμως σε μεγάλη ποσότητα.

Η τηγανιά κοτόπουλου ήταν μαγειρεμένη όπως τη θέλαμε.
Με πράσο, πράσινη και κόκκινη πιπεριά και τριμμένη φέτα.
Την προτείνω!

Η "παρατού", δηλ γραβιέρα Νάξου, λουκάνικο, κόκκινη πιπεριά και πατάτα ψημένη στο πήλινο, ήταν ένα εξαιρετικό, όσο και πρωτότυπο πιάτο. ην παραλείψετε να τη δοκιμάσετε..

Επόμενο πιάτο ήταν τα σουτζουκάκια γιαουρτλού.
Κι εδώ, δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Μεγάλη μερίδα και τα σουτζουκάκια, καλομαγειρεμένα, χωρίς να είναι βαριά.

Τελευταίο πιάτο ήταν οι μπουκιές τηγανητού μοσχαριού.
Ψιλοκομμένο και παναρισμένο τηγανητό μοσχαράκι, με σως μαγιονέζας και κομματάκια καυτερής κόκκινης πιπεριάς, σερβιρισμενα σε ξύλινο δίσκο.
Το πανάρισμα ήταν υπερβολικό και έτσι δεν καταλάβαινες και πολύ τη γεύση του κρέατος, ενώ η σάλτσα μαγιονέζας δεν έδενε με το κρέας.
Θα ήταν καλύτερο να είχαν μια γλυκόξινη σάλτσα, ή μια πικάντικη καπνιστή, που σίγουρα θα πήγαινε καλύτερα με το κρέας.

Το κέρασμα για το τέλος ήταν σφηνάκια οινόμελου.

3 άτομα φάγαμε πολύ καλά και με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, πληρώσαμε 55€.

Θεωρώ την κουζίνα της "Μονοκατοικίας" εξαιρετική και αρκετά πρωτότυπη.
Αλλά και οι τιμές είναι αρκετά λογικές, για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρουν.
Λίγη προσοχή μόνο να δώσουν στη φροντίδα του εσωτερικού χώρου, καθώς και στη διακόσμηση και το εστιατόριο αυτό δεν θα έχει σχεδόν καμία έλλειψη..

08 Νοε 2017

Η μαγειρική σχετικά με το ψάρι είναι σχετικά απλή.
Δεν μπορεί κάποιος να συνδυάσει το ψάρι με άπειρα υλικά όπως μπορεί, πχ για το κρέας ή το κοτόπουλο.

Εδώ μετράει η ποιότητά του ψαριού, αν είναι φρέσκο, αν το λάδι που χρησιμοποιείται για τηγάνισμα δεν έχει "διανύσει πολλά χιλιόμετρα", αν το πανάρισμα είναι το σωστό.... λίγα απλά πράγματα δηλαδή..

Στην "ΨΑΡΟΜΑΝΙΑ" λοιπόν, έχουν καταφέρει αυτά τα λίγα βασικά κ αυτονόητα πράγματα να τα τηρούν.
Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν δείχνοντας σεβασμό στον πελάτη που έρχεται να φάει στο μαγαζί τους.

Η ΨΑΡΟΜΑΝΙΑ βρίσκεται σε μια κάπως απομονωμένη πλευρά του Αμαρουσίου.
Χρειάζεται και λίγο ψάξιμο μέχρι να το βρεις, γιατί είναι χωμένο σε
ένα στενό.

Ο εξωτερικός και εσωτερικός χώρος του μαγαζιού, δεν κάνει καμιά ιδιαίτερη εντύπωση.
Τυπική διακόσμηση, με απόχες, δίχτυα, κάδρα με θέμα τη θάλασσα κλπ κλπ..
Παραγγείλαμε ψαρόσουπα βελουτέ από σφυρίδα (8€).
Το πιάτο ήρθε ζεστό με καθαρισμένο το ψάρι κ ένα μπορώ να πω:
Αξίζει να έρθει κάποιος, μόνο για να φάει αυτή τη σούπα!
Λίγο διαφορετική από τη δική μου συνταγή, βάζουν αλεσμένο καρότο και τομάτα, αλλά εξίσου γευστική.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Παραγγείλαμε επίσης μία ποικιλία ψαρικών(8€), που αποτελείτο από κοτσομούρες, μπακαλιαράκια, γαρίδες και καλαμάρια, όλα τηγανητά φυσικά.
Δεν είχαμε παράπονο..
Όλα καλοτηγανησμενα, με το σωστό λάδι και με τη σωστή τιμή!

Πήραμε μία ποικιλία από χορταρικά, δήλ, μπρόκολο, ραδίκια και παντζάρια βραστά. (4,5€).
Αυτό που έκανε άσχημη εντύπωση ήταν το μπρόκολο, το οποίο ήταν πολύ σκληρό και άνοστο.

Το επόμενο πιάτο ήταν γαρίδες αχνιστές με σάλτσα μουστάρδας και λεμονιού (9€).
Δεν ήρθαν με κάποιο συνοδευτικό, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν, γιατί η μερίδα ήταν αρκετά μεγάλη.
Στο τέλος μας έφεραν δύο κομμάτια μιλφειγ.
Με αυτά συν δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 31€, συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης 15% του e-table.

Δεν είχαμε κάποιο παράπονο, μείναμε ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό, όσο και από την εξυπηρέτηση.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

23 Οκτ 2017

Ο Δυόσμος βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, σε μια εξαιρετική τοποθεσία.
Σχεδόν πάνω στη θάλασσα και από την ταράτσα, αν βρεις τραπέζι στην άκρη, απολαμβάνεις απεριόριστη θέα.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, αν κάποιος ξέρει να πάει ως το Τζάνειο νοσοκομείο.
Μόλις φτάσουμε στην πύλη του νοσοκομείου, κάνουμε δεξιά στην κατηφόρα και αμέσως μπροστά μας βλέπουμε το νεοκλασικό που στεγάζεται ο Δυόσμος.

Με το πάρκινγκ, υπάρχει ένα θέμα βέβαια.
Με λίγο ψάξιμο στα γύρω στενά, ίσως σταθείτε τυχεροί.

Το εστιατόριο εκτείνεται στον πρώτο όροφο του νεοκλασικού και στην ταράτσα του.
Εντυπωσιαστήκαμε με την διακόσμηση, την καθαριότητα και την προσοχή στη λεπτομέρεια.
Ενδεικτικά, έχουν μέχρι και αλλαξιέρες με πάνες στις τουαλέτες!

Ανεβήκαμε στην ταράτσα όπου μας περίμενε το τραπέζι μας.

Μας έφεραν νερό βρύσης σε μπουκάλι και κοιτάξαμε τον κατάλογο.

Πήραμε μία μελιτζανοσαλατα (3€).
Ελαφριά, χωρίς πολύ σκόρδο και καπνιστή όσο πρέπει.

Τηγανιά μανιταριών με γραβιέρα(5,5€).
Μεγάλη ποσότητα, ήρθε σε πήλινο κατευθείαν από το φούρνο.
Πρωτότυπο πιάτο και πολύ γευστικό.

Συνεχίσαμε με μαστέλο ψητό με μαρμελάδα σύκου(5,5€).
Η μαρμελάδα κάνει τη διαφορά.

Ρολλάκια παστουρμά (4 τον αριθμό) με ντιπ καυτερής γλυκόξινης σάλτσας (5€).
Από το σχήμα τους, θα έλεγα πως μάλλον πιτάκια ήταν και μάλιστα αρκετά μεγάλα, με αρκετή γέμιση παστουρμά, φέτας, τομάτας και πιπεριάς.
Τα θεωρώ ίσως τα καλύτερα που έχω φάει και τα προτείνω!

Μπιφτέκια κοτόπουλου με πατάτες φούρνου με τη φλούδα (8,5€).
Σε μια άκρη του πιάτου είχαν "ζωγραφίσει" ένα σχέδιο με κρέμα τυριού.
Άλλο ένα πιάτο που μας άρεσε πάρα πολύ.
Σωστά ψημένα τα μπιφτέκια, με την κρέμα τυριού να δίνει μια διαφορετική γεύση.

Με όλα αυτά, συν δύο βαρελισιες μπύρες, δώσαμε γύρω στα 35€.
Στο τέλος μας κέρασαν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο.

Δεν θεωρώ ότι δώσαμε πολλά, αν σκεφτούμε ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, τόσο από την ποιότητα, όσο και από την ποσότητα του φαγητού μας.
Θα θέλαμε να ξαναεπισκεφθούμε τον Δυόσμο, κάτι που θα κάνουμε μόλις ξαναβρεθούμε στον Πειραιά.

16 Οκτ 2017

Γράφω κριτική για το μεζεδοπωλείο "Ονειρία", στο Χαλάνδρι.
Είναι ένα νέο μαγαζί, μόλις 2 μηνών, που άνοιξε στη θέση της μπυραρίας "Ζύθος"

Δεν ξέρω σε τι στυλ κουζίνας να το κατατάξω.
Κατ'αρχην λειτουργεί από πολύ πρωί σερβίροντας καφέδες και πρωϊνό.
Έχει μια τεράστια μπάρα που μπορείς να κάτσεις για ποτό.
Πουλάει όμως και παραδοσιακά προϊόντα όπως χειροποίητα ζυμαρικά, πελτέ, όσπρια, γλυκά κ. α.
Από το μεσημέρι και μετά ανοίγει η κουζίνα για φαγητό.
Οι μερίδες του είναι μικρές και οικονομικές, ενώ ο κατάλογος είναι αρκετά λιτός σε αυτά που προσφέρει.

Ο χώρος του είναι εντυπωσιακός.
Αρκετά μεγάλος, με σωστό φωτισμό και λίγα τραπέζια ώστε να μην υπάρχει στρίμωγμα.
Δυστυχώς, δεν μπορούσαμε να κάτσουμε στην πολύ φροντισμένη αυλή του, γιατί έκανε κρύο.

Αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε λίγο απ'ολα, καθώς οι τιμές ήταν χαμηλές και οι μερίδες μικρές.
Έτσι, ούτε θα σκαγαμε απ'το φαΐ, ούτε θα πληρώναμε πολλά.

Πήραμε σαλάτα με μαρούλι, κοτόπουλο, μανούρι και πιπεριά. (5,7€).

Συκωτακια ψιλοκομμένα με σάλτσα λεμονιού και θυμαριού (5,5€).
Νομίζω πως ήταν τα καλύτερα που έχω φάει!

Μπιφτεκάκια με κατικι Δομοκού (4,8€).

Μανιτάρια γεμιστά με αλλαντικά (4,5€).

Τηγανιά κοτόπουλο με πράσο (4,8€).

Εδώ λίγο μου φάνηκε πως ήθελε περισσότερο μαγείρεμα το κοτόπουλο για να στεγνώσει λίγο η σάλτσα.
Και θα το ήθελα ελαφρώς πιο πικάντικο.

Φέτα τηγανιτή με μέλι (4,5€).

Ο λογαριασμός, μαζί με δύο μπύρες ήρθε στα 26€.
Στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό κουταλιού.

Θεωρώ την "Ονειρία" ένα μαγαζί που τα έχει όλα και μπορείς να κάτσεις εκεί όλη μέρα.

Ότι φάγαμε ήταν σχεδόν άριστο και η εξυπηρέτηση πολύ φιλική.

Είναι από τα καλύτερα μεζεδοπωλεία που έχω επισκεφτεί.
Πολλά μπράβο και μακάρι να συνεχίσουν το ίδιο καλά..

12 Οκτ 2017

Το Food Academy στεγάζεται στην Άνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής, εκεί που βρισκόταν παλαιότερα ένα άλλο μαγαζί γνωστής αλυσίδας.

Πρόκειται για έναν τεράστιο αλλά καλαίσθητο χώρο με μοντέρνα διακόσμηση.
Φυσικά όπως θα ξέρετε περισσότεροι το να βρεις να παρκάρεις στη συγκεκριμένη περιοχή είναι μάλλον άπιαστο όνειρο.

Ο κατάλογος του μαγαζιού περιέχει σχεδόν τα πάντα, από ζεστά κρύα μεζεδάκια, Πολίτικη κουζίνα, τυλιχτά σουβλάκια, μέχρι και ιταλική κουζίνα.
Μάλιστα, κάτι πρωτότυπο, δίπλα από κάθε ονομασία πιάτου έχει και τη φωτογραφία του, έτσι ώστε κυριολεκτικά να βλέπεις αυτό που θα φας.

Με το που κάτσαμε μας έφεραν αμέσως ένα μπουκάλι νερό βρύσης και ζυμωτό ψωμί.
Ξεκινήσαμε με μία σαλάτα ρόκα με χαλούμι, ψητές πιπεριές, σουσάμι, dressing πετιμέζι και πιτάκια (6,5 ευρώ).

Δεν μας ενθουσίασε και τόσο.
Θα περιμέναμε αυτή τη σαλάτα να έχει βάση κυρίως το μαρούλι γιατί μόνο η παρουσία της ρόκας έκανε τη σαλάτα σχετικά πικρή.

Το πρώτο ορεκτικό που πήραμε ήταν μπιφτεκάκια γεμιστά με μετσοβόνε, που συνοδεύονται από σάλτσα ντομάτας( 5 ευρώ).

Πολύ καλή επιλογή, έρχονται σε κομψό πιάτο μαύρου χρώματος και είναι 4 τον αριθμό.
Μας φάνηκαν λίγο σκληρά αν και έχουν πολύ ωραία γεύση.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν παστουρμαδοπιτάκια σε καταΐφι, γεμιστά με γραβιέρα και συνοδεία μαρμελάδα τομάτας.

Ο παστουρμάς ήταν ελάχιστος στα πιτάκια, ενώ μας θύμισε μάλλον καταϊφάκια με τυρί.
Θα τα περιμέναμε λίγο πιο αφράτα, καθώς η κρούστα του καταϊφιού τριβόταν πολύ εύκολα μόλις το πιάναμε.

Πήραμε και φορμαέλα αραχώβης, παναρισμένες σε δημητριακά με γλυκό τριαντάφυλλο (5 ευρώ).

Πρόκειται για δύο μεγάλα στρογγυλά κομμάτια με αυτό το του είδους το πανάρισμα, που μας φάνηκε εξαιρετικό και προτείνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε.

Επειδή οι μερίδες ήταν μεγάλες πήραμε ένα κυρίως, τις παπαρδέλες με κοτόπουλο μανιτάρια και εστραγκόν( 8 ευρώ).

Μεγάλη μερίδα, με αρκετό κοτόπουλο φιλέτο μέσα.
Να πω την αλήθεια όμως, μας φάνηκε λιγάκι άνοστο.
Ίσως δεν είχε αρκετό τυρί μέσα ή αρκετό αλάτι, ενώ η κρέμα γάλακτος ήταν υπερβολική.

Πρωτότυπο πιάτο, αλλά θα το θέλαμε λίγο καλύτερο σαν εκτέλεση.

Στο τέλος μας κέρασαν μία μερίδα γλυκό μηλόφι.

Με όλα αυτά + 2 αναψυκτικά πληρώσαμε 33 ευρώ.

Μείναμε ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό όσο και από την εξυπηρέτηση.
Νομίζω πως αυτό το μαγαζί έχει όλα τα φόντα να γίνει να γίνει στέκι γιατί προσφέρει πάρα πολλές επιλογές στο φαγητό.

02 Οκτ 2017

Η "Ζεστή γωνιά" υπάρχει για αρκετά χρόνια στο Κορωπί.
Είναι οικογενειακή επιχείρηση και δίνουν σημασία στην ποιότητα των υλικών που αγοράζουν.

Δεν είναι δύσκολο να εντοπίσεις την τοποθεσία του, μόνο που χρειάζεται λίγη προσοχή, να στρίψεις στο σωστό δρόμο γιατί η ρυμοτομία της περιοχής είναι λίγο περίεργη.

Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο, δίπλα σε μονοκατοικίες.
Η όψη του απ'εξω ειναι απογοητευτική.
Μέσα και έξω θυμίζει καφενείο δεκαετίας του '80.
Είναι ενιαίος χώρος με τζάκι σε μια άκρη.
Τουλάχιστον οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες.

Ευτυχώς, ο καιρός ήταν καλός και καθησαμε στον εξωτερικό χώρο του εστιατορίου, όπου είχαν βγάλει τραπέζια.
3-4 άτομα έπαιζαν μουσική και δημιουργούσαν ωραία ατμόσφαιρα.

Ο κατάλογος, ένα πλαστικοποιημένο πολύχρωμο χαρτί είχε λίγα πράγματα, κυρίως θαλασσινά.

Μας έφεραν μια κανάτα με νερό, ψωμί και ένα πιάτο ταραμοσαλάτα (! ) για καλωσόρισμα.

Διαλέξαμε ένα θράψαλο στα κάρβουνα, το οποίο ζύγιζε περίπου ένα κιλό.
Ήρθε με σάλτσα μουστάρδας και δύο φέτες λεμόνι σε ένα τεράστιο πιάτο.
Ομολογουμένως, ήταν πάρα πολύ γευστικό, αν και θα το προτιμούσαμε να ήταν λίγο πιο μαλακό.
Για συνοδεία πήραμε τηγανητές πατάτες, οι οποίες ήταν καταπληκτικές και φυσικά, αληθινές!

Παραγγείλαμε και σαρδέλες σχάρας, μεγάλες και φιλεταρισμένες και μανιτάρια σχάρας με ελαφριά σάλτσα λεμονιού.

Δεν είχαμε παράπονο από κανένα πιάτο και μάλιστα μας εντυπωσιάσε η ποσότητα που είχαν οι μερίδες.
Στο τέλος μας έφεραν ωραιότατο ζεστό χαλβά... όχι 2-3 κομμάτια, αλλά γύρω στα δέκα!

Πληρώσαμε γύρω στα 35€, μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί.

Μας έκαναν εντυπωση η φιλική εξυπηρέτηση και η ευγένεια που είχαν οι ίδιοκτητες της ταβέρνας.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε, για να δοκιμάσουμε και την σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, τις γαρίδες σχάρας.

Μονό αρνητικό, το ξαναγράφω, ο εσωτερικός χώρος που χρειάζεται επειγόντως βελτίωση.

21 Σεπ 2017

Δεν είχα ξανακούσει ποτέ για τη "Γιορτή", μέχρι που διάβασα κριτικές στο "ask.. ".
Και δικαιολογημένα δεν ήξερα τίποτε, αφού είμαι από τους ελάχιστους κατοίκους του νομού Αττικής που δεν έχουν επισκεφτεί τη μονή Δαφνίου.

Το μαγαζί βρίσκεται μέσα σε ένα τεράστιο και καταπράσινο πάρκο.

Λεπτομέρειες φυσικά για τους χώρους, δεν θα δώσω μια και εχουν περιγραφεί πολύ καλά από τους προηγούμενους χρηστες.

Πήγαμε ένα βράδυ Κυριακής, όπου στο μαγαζί είχαν το γλέντι μιας βάφτισης.

Κάτσαμε έξω στον κήπο, όπου ήμασταν άλλες δύο παρέες.

Η μουσική ήταν σε lounge/chillout style, που όμως ανακατεύονταν με τα νησιώτικα και τα δημοτικά από την διπλανή βάφτιση.

Μας έβαλαν σε ένα τραπέζι για 6 για να είμαστε άνετα.

Για καλωσόρισμα έφεραν εμφιαλωμένο νερό, ελιές και διάφορα ψωμάκια.

Παραγγείλαμε την κοτοσαλάτα (9,7€).

Τεράστιο πιάτο με μαρούλι, τοματίνια και τηγανητές λωρίδες κοτόπουλου σε μια εκπληκτική σάλτσα.

Μας πρότειναν να δοκιμάσουμε τους κολοκυθολουκουμάδες(6,2€).
Πρωτότυπο πιάτο, πολλά τα τεμάχια, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν πολύ καλό.
Υπερβολικό το ζυμάρι και μικρή ποσότητα κολοκυθιού.

Το πρώτο κυρίως ήταν το ψαρονέφρι με ρύζι (16,9€).
Χορταστική η μερίδα.
Το κρέας ήταν σωστά ψημένο, χωρίς υπερβολικό αλάτι.
Ήταν περιχυμένο με μια ελαφριά σάλτσα που του έδινε μια ελαφρώς ξινή γεύση.

Το επομενο πιάτο ήταν το κριθαρωτο με κοτόπουλο (11,5€).
Σίγουρα ήταν το καλύτερο κριθαρώτο που έχω φάει τελευταία..
Κομματάκια φιλέτου, με σάλτσα τομάτας και πέστο, μαζί με τοματίνια.
Οπωσδήποτε πρέπει να το δοκιμάσετε!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ένα μπουκάλι λευκό κρασί Μηράμπελα στα 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν κορμό σοκολάτας.

Πληρώσαμε γύρω στα 57€.
Δεν θεωρώ ότι είναι πολλά, τόσο για την τοποθεσία όσο και για την ποιότητα αυτών που φάγαμε.

20 Σεπ 2017

Το "Πατιρντί" είναι το πρώην "Κιούπι", το γνωστό εστιατόριο που βρίσκεται πάνω στην παραλία της Κακής Θάλασσας.
Αυτό που αξίζει περισσότερο, είναι η θέα που προσφέρει, αλλά μόνο όταν πέφτει ο ήλιος και βγάζουν τραπέζια απέναντι από το μαγαζί, σε ένα ύψωμα που αγναντεύει όλη την παραλία.

Το εσωτερικό του μαγαζιού, ουσιαστικά είναι η προέκτασή του, δηλ μια σκεπαστή αυλή με περίπου 10 τραπέζια.
Πιο μέσα είναι η κουζίνα και οι τουαλέτες, που θυμίζουν άλλες εποχές, όχι και τόσο νοσταλγικές.

Το "Πατιρντί" είναι ψαροταβέρνα, αν και προσφέρει και κρεατικά.
Η βαριά μυρωδιά του τηγανιού έχει ποτίσει τα πάντα σε αυτό το πολύ παλιό μαγαζί.
Το καλό είναι πως έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες ανακαίνισης και βελτίωσης του εστιατορίου.

Το έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές, συνεπώς θα γράψω κάποια φαγητά που μου άρεσαν, ξεχωρίζουν και τα προτείνω.

Πολύ καλά είναι τα μανιτάρια γεμιστά με τυρί και τριμμένη παρμεζάνα.

Η σαρδέλα ψητή είναι φτηνή, γύρω στα 6€ και σε μεγάλη ποσότητα.
Αν έχουν ψαρι ημέρας θα σας το προτείνουν.
Συνήθως είναι καλό και φτηνό.

Το χταπόδι ψητό το φτιάχνουν με μια ελαφριά σάλτσα μπαλσάμικου, που τη θεωρώ αρκετά γευστική πρόταση.

Μας αρέσουν και οι τηνανητές πατάτες με τη φλούδα τους.

Δοκιμάστε το γεμιστό καλαμάρι με ρύζι, ντομάτα και πιπεριά.

Τα υπόλοιπα πιάτα, δηλ γαρίδες και γαύρος στο τηγάνι και λοιπά σχετικά μεζεδάκια, είναι τα συνηθισμένα που σερβίρονται στις περισσότερες ψαροταβέρνες.

Από την εξυπηρέτηση είμαστε ευχαριστημένοι.
Το προσωπικό είναι ευγενικό και πάντα κερνάνε κάτι στο τέλος.

Οι τιμές, στον μέσο όρο.
Δύο άτομα, υπολογίστε γύρω στα 35-40€, τα οποία εν μέρει δικαιολογούνται από τη θέα που προσφέρει το μαγαζί.

17 Σεπ 2017

Είχα χρόνια να κατέβω στο Μικρολίμανο.
Έτσι, με αφορμή μία προσωπική υποχρέωση στην περιοχή του Πειραιά αποφάσισα να φάω στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Εκεί υπάρχουν πολλά μαγαζιά που σερβίρουν ψάρι και ήθελα να δω τι ήταν αυτό που οι άλλοι χρήστες βρήκαν ξεχωριστό στο συγκεκριμένο εστιατόριο και το έχουν κατατάξει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Το παρκάρισμα στην περιοχή είναι ένα θέμα και χρειάζεται αρκετή τύχη.
Για όσους πάντως δεν έχουν υπομονή, μπορού να αφήσουν το αμάξι τους στο δημοτικό πάρκινγκ που βρίσκεται 500 μέτρα πιο πέρα απο τα μαγαζιά, είτε σε ένα ιδιωτικό πάρκινγκ, αρκετά κοντά στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Φτάσαμε λίγο αργά στο μαγαζί, κατά τις 23:30 και δεν είχε πολύ κόσμο.

Με το που κάτσαμε μας έφεραν νερό βρύσης, ελιές και φρυγανισμένο ψωμί.

Ο κατάλογος πλούσιος και καλαίσθητος.

Πήραμε μία χωριάτικη για αρχή (6,9 ευρώ ), η οποία μπορώ να πω ότι ήταν από τις χειρότερες που έχω φάει τελευταία.

Προφανώς το πιάτο ήταν στο ψυγείο αρκετές ώρες, οι ντομάτες παραγ ινωμένες και ξεφλουδισμένες, κομμένες σε πολύ μεγάλα κομμάτια.

Είναι η πρώτη φορά που δεν μπόρεσα να φάω μια τέτοια σαλάτα.

Τουλάχιστον τα επόμενα πιάτα μας αποζημίωσαν, αφού τόσο οι φιλεταρισμένες σαρδέλες σχάρας (6,9 ευρώ ), όσο και η γούνα ψητή (5,90 ευρώ), ήταν πεντανόστιμα.

Οι σαρδέλες δεν πρέπει να ήταν ψημένες εκείνη την ώρα, αλλά ήταν πολύ νόστιμες ενώ το λιαστό σκουμπρί ψητό, δηλαδή η γούνα, ήταν σε μεγάλη ποσότητα και πολύ σωστά ψημένο.

Πήραμε και κοτσομούρες τηγανητές, στα 19 ευρώ.
Και εδώ δεν είχαμε κανένα παράπονο.
Η εξυπηρέτησή μας ήταν πολύ γρήγορη και το προσωπικό ευγενέστατο.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 κομμάτια cheasecake και ένα καραφάκι λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός, με δύο μπύρες weiss ήρθε στα 47 ευρώ περίπου συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης από το e-table.

Μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι, τόσο από τις γεύσεις, όσο και απο την ευγένεια του προσωπικού.

Με την πρώτη ευκαιρία θέλουμε να πάμε στο μαγαζί, να είναι μεσημέρι όμως, για να θαυμάσουμε και την πολύ ωραία θέα στη θάλασσα.

12 Σεπ 2017

Οι καλές κριτικές των προηγούμενων φίλων χρηστών που έχουν επισκεφτεί τον Ασβεστόλακο ήταν η μοναδική αφορμή για να το επισκεφτούμε, ένα Σάββατο βράδυ.

Εντύπωση μου έκανε ο εσωτερικός χώρος.
Είναι εξαιρετικά φροντισμένος, θυμίζει παλιό σπίτι με το τζάκι, την αυλή του και το πηγάδι του.
Ωραίο λοιπόν το εσωτερικό, με πεντακάθαρες τουαλέτες, αλλά εννοείται πως
καθίσαμε έξω από το μαγαζί, στον πεζόδρομο εκεί που είχανε βγάλει τραπεζάκια.

Ν
Το παρκάρισμα πάντως είναι κάπως δύσκολο, γιατί οι γυρω δρόμοι είναι στενοί και δεν έχει πολύ ελεύθερο χώρο, αλλά για τα δύσκολα υπάρχει ένα ιδιωτικό πάρκινγκ, ακριβώς 15 μέτρα το μαγαζί.

Ρίχνοντας μία ματιά στον κατάλογο είδαμε ότι οι επιλογές είναι μάλλον περιορισμένες.
Έχει λίγα κυρίως, αλλά αρκετά ορεκτικά και μεζεδάκια..

Μας έφεραν νερό βρύσης και ωραίο ζυμωτό ψωμί για αρχή, μαζί με ένα ντιπ τυροκαυτερής.

Ξεκινήσαμε με τηγανιτά κοτοπιτάκια, 4 τον αριθμό (6,8€), τα οποία είχαν μέσα κιμά κοτόπουλου πιπεριά και τυρί
Λεπτό και τραγανό φύλλο, αρκετά μεγάλα και με ελάχιστο λάδι.
Από τα καλύτερα που έχω φάει!

Για σαλάτα πήραμε την κοτοσαλάτα στα 7,5 ευρώ.
Φιλέτο κοτόπουλο κόκκινη λόλα, μαρούλι, παρμεζάνα, ντοματίνια και ρόκα.
Δεν είχαμε παράπονο.
Πολύ καλή επιλογή. Ίσως η ποσότητα θα μπορούσε να είναι λίγο περισσότερη.

Το πρώτο κυρίως ήταν με το περίφημο χοιρινό κοντοσούβλι με τα 14 μπαχαρικά.
Γενικά το χοιρινό δεν μου αρέσει κι έτσι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

. Αρέσει όμως στην υπόλοιπη παρέα και έτσι το πήραμε.
Ήρθε χλιαρό και είχε έντονη τη γεύση της "γουρούνίλας"
Είχε και πολύ λίπος και η αλήθεια είναι ότι τα 14 μπαχαρικά κατάλαβα ακριβώς που έκαναν τη διαφορά σε σχέση με ένα απλό και συνηθισμένο κοντοσούβλι.

Το θέμα είναι ότι δεν άρεσε και στην υπόλοιπη παρέα και έτσι αφήσαμε ένα μεγάλο κομμάτι χωρίς να το φάμε.

Το επόμενο πιάτο ήταν τα σμυρνέικα κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και τηγανιτές πατάτες.
Μεγάλη μερίδα, μεγάλα τα κεφτεδάκια και αρκετά γευστικά.
Σαν παρατήρηση, νομίζω πως είχαν πλαστεί με υπερβολική ποσότητα ψωμιού.

Είχαμε παραγγείλει την "αλανιάρα", δηλαδή τηγάνια κοτόπουλου, αλλά δεν ερχόταν στο τραπέζι μας.
Κάποια στιγμή ρωτήσαμε μήπως " αλανιάρα" μας, βαρέθηκε και έφυγε;

Η κυρία που μας σέρβιρε μας απάντησε πως την ξέχασε εντελώς, γιατί το κοτόπουλο γενικά είχε τελειώσει.

Τότε αποφασίσαμε να πάρουμε ένα πιάτο το οποίο δεν το είχαμε ξαναδοκιμάσει Τον γύρο κόκκορα, στα 9,3 ευρώ.

Ένα πρωτότυπο πιάτο με μαριναρισμένο κόκορα, χωρίς λίπος και με συνοδεία απο πιτούλες ψημένες.
Σίγουρα το προτείνω και αξίζει να το δοκιμάσετε.

Μας κέρασαν εξαιρετικούς λουκουμάδες με μέλι.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση και στο τέλος μας έδωσαν να συμπληρώσουμε και ένα ερωτηματολόγιο για το τι μας άρεσε και τι δεν μας άρεσε στο εστιατόριο και αν έχουμε κάποιες προτάσεις να κάνουμε.

Με όλα αυτά συν τρεις μπύρες και 2 αναψυκτικά, 4 άτομα πληρώσαμε 64 ευρώ, τα οποία θεωρώ λογική τιμή για αυτά που φάγαμε.

. Αυτό που μας χάλασε ήταν το πιο ακριβό πιάτο, δηλαδή το κοντοσούβλι το οποίο σίγουρα δεν το προτείνουμε.
Για 13€ που κοστίζει, σίγουρα περιμέναμε περισσότερα.

Σίγουρα θα ξαναπάμε τον χειμώνα για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα αλλά και για να δούμε τον εξαιρετικό χώρο στο εσωτερικό μέρος του μαγαζιού.