miss hungryy

Μέλος από: Δεκ 2014

25 Αυγ 2015

Έχει περάσει καιρός από την τελευταία κριτική μου, κι αυτό γιατί τα περισσότερα μαγαζιά που επισκεπτόμουν είχαν ήδη αρκετές και θετικές κριτικές στο site. Ωστόσο, μετά τη χθεσινή μου επίσκεψη στο The Mandarin και έχοντας διαβάσει μερικά σχόλια για το κατάστημα, αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία μου εδώ.

Πέμπτη βράδυ, 20 Αυγούστου και ώρα 9 το βράδυ φτάνουμε στο εστιατόριο κατόπιν κράτησης και έχοντας αναφέρει ότι έχουμε ένα κουπόνι προσφοράς από γνωστό site. Κάτσαμε έξω, ο χώρος ήταν όμορφος και ήσυχος - αν και λίγο σκοτεινά.

Το βασικό πρόβλημα ήταν η εξυπηρέτηση, και εξηγούμαι παρακάτω. Οι σερβιτόροι που εξυπηρετούσαν το εστιατόριο ήταν δύο με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη ενώ το μαγαζί δεν είχε τόσο κόσμο ώστε να δικαιολογήσω την ανεπάρκεια.

Αρχικά, έφεραν νερό εμφιαλωμένο (εντός προσφοράς) και πήραν την παραγγελία - μας ενημέρωσαν ότι δε μπορούσαν να εξυπηρετήσουν το ένα κυρίως και το γλυκό που θέλαμε οπότε και επιλέξαμε κάτι από τα υπόλοιπα πιάτα. Παραγγείλαμε επιπλέον και δύο ποτά, εκτός προσφοράς.

Πήραμε για ορεκτικό μοτσαρέλα με ροδάκινα και προσούτο. Ή τουλάχιστον αυτό νομίζαμε γιατί στο τραπέζι έφτασε ένα πιάτο με μοτσαρέλα, ντομάτα, και βασιλικό. Δεν υπήρξε καμία ενημέρωση ως προς την αλλαγή και -κακώς- αποφάσισα να μην επισημάνω κάτι επειδή αναρωτήθηκα μήπως είδα εγώ λάθος τον κατάλογο. Το πιάτο ήταν αδιάφορο, και η ντομάτα (! ) κακής ποιότητας.

Για σαλάτα πήραμε μια big caesars, η οποία έφτασε στο τραπέζι μισή ώρα μετά το ορεκτικό. Να σημειωθεί ότι στο μεταξύ δεν είχαν φέρει τα ποτά, κάτι που έκαναν έπειτα από δική μας παρατήρηση. Η σαλάτα ήταν μεγάλη σε μέγεθος μεν, αδιάφορη σε γεύση δε. Το dressing ελάχιστο, δεν έδινε καμία γεύση στη σαλάτα. Ένα ακόμη φάουλ στην εξυπηρέτηση ήταν ότι η πιατέλα δεν είχε κουτάλα για τη σαλάτα με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να βάλουμε στο πιάτο, και όταν ζητήσαμε μας έφεραν ένα κουτάλι κανονικό λέγοντας μας "κουτάλι είναι κάνει κάνει".

Για κυρίως πήραμε ένα κοτόπουλο γεμιστό με μανιτάρια, κρέμα καρότου και τραγανές πατάτες και ένα χοιρινό φιλέτο με πουρέ μανιταριών. Τα πιάτα έφτασαν γύρω στις 10:30 - μιάμιση σχεδόν ώρα από τη στιγμή που παραγγείλαμε. Το χοιρινό φιλέτο ήταν το πιο νόστιμο πιάτο της βραδιάς - καλοψημένο και γευστικό. Το κοτόπουλο, τώρα, ήταν ζουμερό ενώ η πέτσα που είχαν αφήσει είχε ψηθεί υπέροχα - κρατσανιστή και νοστιμότατη. Η σάλτσα καρότου ήταν απαράδεκτη, το ίδιο και οι "τραγανές πατάτες" που στην πραγματικότητα ήταν φούρνου ξαναζεσταμένες και πολύ μαλακές. Και τα δύο συνοδευτικά ήταν εξαιρετικά αλμυρά και έμειναν στο πιάτο γεγονός που παρατήρησε και ο σερβιτόρος ρωτώντας με ευγενικά για τα σχόλια που έχω να κάνω για το γεύμα.

Για το τέλος, είχαμε παραγγείλει ένα cheesecake. Όταν ζητήσαμε το γλυκό, ζήτησαν να τους θυμίσουμε τι είχαμε παραγγείλει και μόλις τους είπαμε μας ενημέρωσαν ότι τελείωσαν και ότι έχει μείνει μόνο η μους σοκολάτα. Είπαμε εντάξει μιας και σε εκείνο το σημείο θέλαμε απλά να πληρώσουμε και να φύγουμε. Μετά από κάποια ώρα έφτασε και το γλυκό, μέτρια γεύση, φαινόταν ότι είχε μόλις βγει από το ψυγείο και ήταν ακόμα παγωμένο με αποτέλεσμα να μη θυμίζει μους αλλά πάστα.

Το λευκό κρασί ήταν πολύ καλό. Γενικά, είχα αρκετές προσδοκίες από το συγκεκριμένο μαγαζί τόσο λόγω των κριτικών όσο και λόγω των πιάτων που αναφέρονται στο μενού. Ειλικρινά, απογοητεύτηκα πολύ. Ψάχναμε δικαιολογίες - η επικρατέστερη ήταν ότι ο σεφ είναι κάπου και κάνει διακοπές: )

Δε θα ξαναπήγαινα στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Η εντύπωση που μου άφησε είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει η εικόνα του μαγαζιού, δεν προσπαθούσαν καν και δεν ενημέρωναν για τις αλλαγές στο μενού. Δε θα είχα θέμα να μου πουν, ξέρετε δεν έχουμε ροδάκινα και θα γίνει μια αλλαγή στο ορεκτικό. Αυτό δείχνει την ελλιπή ενημέρωση και έλλειψη διάθεσης για εξυπηρέτηση από το προσωπικό. Κρίμα.

05 Ιαν 2015

Σάββατο μεσημέρι - 03.12.2015

Δεύτερη φορά στη Μασίνα και μάλιστα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Την πρώτη φορά μείναμε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι, τη δεύτερη ελάχιστα λιγότερο αλλά γενικά είναι ένα μαγαζί που ευχαρίστως θα πρότεινα να επισκεφτείτε.

Βρίσκεται δίπλα στον Άγιο Σώστη, στον μικρό παράδρομο επί της Συγγρού και το πάρκινγκ είναι αρκετά εύκολο με πολλές θέσεις στο τετράγωνο γύρω από την εκκλησία.

Είναι ένα όμορφο μαγαζί, καθαρό, φωτεινό, απλά διακοσμημένο. Ένα πολύ θετικό στοιχείο, για μένα, είναι το μικρό τελαράκι που βρίσκεται σε κάθε τραπέζι και περιέχει όλα όσα μπορεί να χρειαστείς κατά τη διάρκεια του γεύματός σου: αλάτι, πιπέρι, ξύδι, ελαιόλαδο, χαρτοπετσέτες και οδοντογλυφίδες. Το θεωρώ πολύ έξυπνη κίνηση και δείχνει ενδιαφέρον από τη μεριά του ιδιοκτήτη.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα θέμα που με προβλημάτισε λίγο. Και εξηγούμαι. Την πρώτη φορά, τα κορίτσια ήταν υπέροχα. Η παραγγελία έγινε γρήγορα, το φαγητό δεν είχε την παραμικρή καθυστέρηση, και ο λογαριασμός ήρθε επίσης μόλις ζητήθηκε. Όλα κύλησαν ομαλά. Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο.

Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο ούτε το Σάββατο που ξαναπήγαμε. Είδαμε 3-4 τραπέζια τοποθετημένα στη σειρά και υποθέσαμε ότι θα περιμένουν μεγάλη παρέα, κι έτσι έγινε. Όπως ήταν φυσικό, τα 2 κορίτσια έτρεξαν να πάρουν παραγγελία μιας και τα άτομα ήταν πολλά ενώ υπήρχαν και παιδιά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Η ένστασή μου είναι ότι όσο περνούσε η ώρα είχαν λίγο αποπροσανατολιστεί γιατί όλο και κάποιος από την παρέα ήθελε κάτι ακόμα, είχε ξεχάσει τα αναψυκτικά κλπ. με αποτέλεσμα τα κορίτσια να πηγαινοέρχονται και να έχουν αμελήσει λίγο τα υπόλοιπα τραπέζια.

Η παραγγελία μας πχ. είχε ετοιμαστεί από την κουζίνα, ήταν επάνω στον πάγκο αλλά δεν την έφερνε κάποιος. Εντάξει, μικρό το κακό. Τα κορίτσια άλλωστε είναι πολύ ευγενικά. Ο μόνος λόγος που το αναφέρω είναι επειδή πιστεύω πως η Μασίνα θα γεμίζει συχνά από εδώ και πέρα, και λίγο περισσότερος συγχρονισμός στην εξυπηρέτηση θα είναι αναγκαίος όταν αυτό συμβεί.

Στα του φαγητού τώρα. Υπάρχει αρκετή ποικιλία σε σαλάτες και ορεκτικά, ενώ τα καλαμάκια του περιορίζονται σε χοιρινό, κοτόπουλο και μοσχάρι. Έχει επίσης μπιφτέκια από μοσχάρι και από γαλοπούλα. Εμένα με είχε κερδίσει το μοσχαρίσιο καλαμάκι, είχαν έλλειψη όμως και πολύ μου κόστισε!

- μπουκάλι με νερό βρύσης που ανανεώνεται άμεσα. Να σημειωθεί ότι και τις 2 φορές μας ρώτησαν αν θέλαμε εμφιαλωμένο ή από τη βρύση.

- σαλάτα Μασίνα: ρόκα, λόλα, λιαστή ντομάτα, παντζάρι και ψητό ταλαγάνι. Πεντανόστιμη και υπεραρκετή για 2 άτομα. Το ταλαγάνι δε, κομμένο σε 4 μεγάλα κομμάτια.

- 3 τυλιχτά με μοσχαρίσιο μπιφτέκι: το μπιφτέκι νόστιμο, ζουμερό, και η πίτα καλοψημένη. Τα 2 με πατάτα, ντομάτα, γιαούρτι και σάλτσα ντομάτας (όπως προτείνεται στον κατάλογο) και το άλλο με πατάτα και σπιτική τυροκαυτερή πολύ νόστιμη.

Στο τέλος μας κέρασαν μελομακάρονα. λόγω εορτών. Στην προηγούμενη επίσκεψη, μας είχαν προσφέρει χαλβά σιμιγδαλένιο, πολύ νόστιμο.

Σύνολο: 13.20, μια χαρά! Το 3/4 value for money οφείλεται στο μοσχαρίσιο καλαμάκι που ναι μεν πεντανόστιμο και από καλό κρέας, αλλά 2.90 το τυλιχτό μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Θα ξαναπάω στη Μασίνα. Έχει νόστιμο φαγητό, με καλή πρώτη ύλη και συνολικά βγάζει προς τα έξω μεράκι και μια καλή προσπάθεια. Και θα ξαναπάω και για το μοσχαρίσιο καλαμάκι!

02 Ιαν 2015

Ανακάλυψα την Πρεμιέρα που αλλού; Στο αγαπημένο ask4food!

Αποφασίσαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε τη ρώσικη κουζίνα και κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα την Τρίτη, 30.12.

Το βρήκαμε εύκολα με τη βοήθεια GPS ενώ και το πάρκινγκ ήταν αρκετά εύκολο. Στο μαγαζί βρίσκονταν ήδη δύο μεγάλες παρέες ενώ μετά από λίγη ώρα άρχισε να γεμίζει, οπότε θα σας πρότεινα να κάνετε μια κράτηση για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων!

Ο χώρος ήταν πολύ όμορφος, καθαρός και ζεστός. Την παράσταση έκλεψε το χριστουγεννιάτικο δέντρο που έχουν κρεμάσει ανάποδα (! ) από το ταβάνι! Το χρώμα που κυριαρχούσε, ήταν το λευκό. Έδινε την εικόνα ενός καλού εστιατορίου, ξεκάθαρα. Και πράγματι, ανταποκρίθηκε σε αυτό.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από ένα άτομο αλλά με ιδιαίτερη επιτυχία. Ο νεαρός ήταν πολύ ευγενικός, χαμογελαστός αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό, και πρόθυμος να εξηγήσει τα πιάτα. Μου έκανε καλή εντύπωση και το γεγονός ότι κατά την αναχώρησή μας, περίμενε στην έξοδο και μας καληνύχτισε.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Αρχικά, στο τραπέζι έφτασε εμφιαλωμένο νερό και λίγο αργότερα 2 ζεστά ψωμάκια με βούτυρο τα οποία και εξαφανίστηκαν! Ήταν πολύ νόστιμα, αν και δεν κατάλαβα αν ήταν κέρασμα ή αν χρεώθηκαν.

Δοκιμάσαμε:

- μπλίνι με κιμά: πολύ νόστιμα και αφράτα, ο κιμάς αν και χωρίς πολλά καρυκεύματα δε μύριζε καθόλου, ίσα ίσα. 4 σε αριθμό, επαρκής μερίδα.

- σαλάτα χε: απίστευτη! Λεπτές λωρίδες καρότου, κρεμμυδιού και πατάτας μαζί με λεπτές λωρίδες μοσχαριού. Απόλυτα ταιριαστά τα υλικά μεταξύ τους, μου θύμιζε και λίγο τουρσί, ήταν και λίγο πικάντικη ε, με κέρδισε! Θα την τιμήσω ξανά και ξανά και ξανά...

- κοτολέτα Κιέβου: σσ. είναι το πιο ακριβό πιάτο του καταλόγου στα 11.90 και ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι χρειάζεται μια αναμονή 30-35 λεπτών για να ετοιμαστεί. Καθόλου μη σας πειράξει, μέχρι να φάμε τα πρώτα πιάτα και να πούμε 2-3 κουβέντες, ήταν έτοιμο! Φιλέτο στήθος κοτόπουλο, λοιπόν, ανοιγμένο και γεμισμένο με βούτυρο και μυρωδικά, παναρισμένο και τηγανισμένο. Το κόβεις και τρέχουν τα ζουμιά του, αφήστε που μοσχοβολάει του βούτυρο, ενώ η κρούστα του είχε παραμείνει τραγανή. Η μόνη μου ένσταση και ο μόνος λόγος που στη γεύση έβαλα 3 είναι ο πουρές που συνοδεύει το πιάτο. Είναι κρίμα, ένα τόσο νόστιμο και χορταστικό πιάτο να συνοδεύεται από έτοιμο, άνοστο πουρέ που αν στην αρχή μας φάνηκε λίγος σε ποσότητα, όταν δοκιμάστηκε δε μας πείραξε καθόλου! Κατα τ' άλλα, η κοτολέτα πεντανόστιμη.

- βερενίκη με πατάτα: γεμιστά ζυμαρικά με πατάτα, συνοδεύονταν από μια κόκκινη ελαφρώς πικάντικη αλλά λίγο βαριά σάλτσα. Πολύ νόστιμο πιάτο, γενναία μερίδα και απ' ότι θυμάμαι η τιμή του έφτανε τα 6.80 περίπου. Εξαιρετικό value for money. Η σάλτσα να προειδοποιήσω ότι έχει αρκετό σκόρδο αλλά προτείνω να τη δοκιμάσετε, άλλωστε η ρώσικη κουζίνα είναι σχετικά βαριά και εκεί θα πάτε για να τη γευτείτε! Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τη λευκή σάλτσα, τη σμετάνα.

- μισό λίτρο κόκκινο κρασί, γιατί είχαν έλλειψη στη ρώσικη μπύρα που θέλαμε

Στο τέλος μας κέρασαν ένα πολύ δροσιστικό γλυκό, σερβιρισμένο σε ποτήρι μαρτίνι: μια στρώση μαρμελάδα φράουλα και από πάνω γιαούρτι με λίγη κρέμα γάλακτος και τριμμένο μπισκότο. Γλυκόξινη γεύση και ελαφριά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 34.50 - τιμή ιδιαίτερα καλή για τις μερίδες αλλά και την ποιότητα τόσο του φαγητού όσο και του χώρου που μπορεί βέβαια να μειωθεί κι άλλο αφού οι τιμές κυμαίνονται στα 6 με 10 ευρώ.

Εμείς θα επιστρέψουμε για σασλίκ, μαντι και καπνιστή ρέγγα που θα σκάσω αν δε δοκιμάσω!