Ioanna Mt

Μέλος από: Δεκ 2014

29 Δεκ 2014

To συγκεκριμενο καταστημα ειναι μια προσιτη πολυτελεια τωρα πια!

Το εχω επισκεφτει πολλες φορες, γι αυτο και εχω πληρη γνωμη!

Την τελευταια φορα που ειχα παει (2 ατομα) ειχαμε παραγγειλει απ τα εξυπνα μενου καθως ειναι πολυ οικονομικα, χωριζονται σε μενου των 12/15/18 ευρω και περιεχουν ορεκτικο, κυριως πιατο και γλυκο!

Συνεπως παραγγειλαμε:

1 σαλατα ceasar's (απο τις σπεσιαλιτε του μαγαζιου)
1 μανιταρια αλα κρεμ (πολυ καλο)
το italian burger (με αφρατο ψωμακι και ωραια καλοψημενο μπιφτεκι! )
macinata pomodoro - ιταλικο μπιφτεκι με ψιλοκομμενη ντοματουλα με λαδι και ρηγανι και συνοδια απο πεννες (καταπληκτικο πιατο)

Και για γλυκα:

Καλτσονε με ρευστη πραλινα φουντουκιου και διακριτικο τυρι μασκαρπονε (οτι καλυτερο εχει το μαγαζι απο γλυκα! ειναι μια σοκολατενια απολαυση )
Πανακοτα -δροσερη με μια απαλη γευση φρεσκου γιαουρτιου, συνοδευμενο απο γλυκο του κουταλιου βυσσινο! (Υπεροχο)

Η εξυπηρετηση ειναι υψηλων προδιαγραφων και ο χωρος ειναι μια πορτα στις ιταλικες τραττοριες!
Αξιζει πραγματικα να πατε και να τα δοκιμασετε

(Τελος, μας ειχαν κερασει στο τελος εναν υπεροχο λευκο αφρωδες οινο! )

Καλησπερα σας!
Μετα απο ανακαλυψη του site Ask4food αποφασισα να πω τη γνωμη μου για την ταβερνα "Το στεκι του Φετανη"

Ας το παρουμε απ την αρχη!
Ειχα κανει πολυ δρομο για να φτασω στα Μελησσια (καθως μενω κορυδαλλο) αλλα απ οτι καταλαβα μετα αξιζε κατα πολυ τον κοπο!

Μπαινοντας μεσα στην ταβερνα το πρωτο ατομο που αντυκρισα ηταν ο μπαμπας της οικογενειας - και ψηστης, ο οποιος με καλοσωρισε εγκαρδια στο μαγαζι του! Πραγμα πολυ σημαντικο που εκτημησα ιδιαιτερως! Στη συνεχεια γνωρισα και τη μαμα (το ιδιο εγκαρδια και φιλικη) και καθισα στο τραπεζι!

Ο χωρος ειναι ζεστος και πολυ καθαρος, μου εδωσε την αισθηση οτι βρισκομουν σε σπιτι, τα τραπεζια ειναι ωραια διαμορφωμενα, ειναι φωτινο και φιλοξενο

Οταν καθισα ηρθε η σερβιτορα (πολυ γλυκια και εξυπηρετικη) και αμεσως μας εφερε τα αναψηκτικα που ειχαμε ζητησει με συντοφια απο ξεροψημενες φετες χωριατικου ψωμιου με λαδακι και ριγανη!

Στη συνεχεια ειχαμε παραγγελει:
Γουρουνοπουλα
Μελιτζανα κ
πατατες τηγανιτες

Ηταν ολα καταπληκτικα! Η γουρουνοπουλα ηταν ξεροψημενη απ εξω και πολυ ζουμερη μεσα, πραγμα που διχνει την εμπειρια του ψηστη, καθως και σωστα αλατισμενη, ακριβως οσο επρεπε!
Η μελιτσανα ηταν οτι καλυτερο εχω φαει μεχρι στιγμης σε τετοιο ειδος! ΕΙναι πολυ νοστιμη και με τη συνοδεια του ξεροψημενου ψωμιου γινεται το απολυτο ορεκτικο
Τελος οι πατατες ηταν φρεσκιες και καλοψημενες, χωρις να εχουν "λιωσει", αντιθετως κραταγαν τη φρεσκαδα τους και ηταν ιδιαιτερα τραγανες!

Συνοψιζοντας:
οι γευσεις ηταν υπεροχες
η εξυπηρετηση ηταν σχεδον φιλικη θα ελεγα! με διαθεση να σας ευχαριστησουν
ο χωρος ζεστος και φιλοξενος
Και οι τιμες (που παρελυψα ν αναφερω παραπανω) πολυ πολυ οικονομικες! Χρειαζονται περιπου 12-15 ευρω το ατομο αλλα για ποσοτητες ΠΟΛΥ χορταστηκες καθως απ οτι καταλαβα σεβονται τον πελατη και σερβιρουν προσιτες πολυτελειες σε πιατα!

Τα συγχαρητηρια και τις ευχες μου στην οικογενεια Φετανη και ελπιζω να εχουν παντα τον ιδιο τροπο αντιμετωπισης των πελατων τους καθως και το σεβασμο που ηδη εχουν!

Σας ειπα οτι πηγα απο πολυ μακρια στην ταβερνα και θα ξαναπηγαινα 1000 φορες ακομα γιατι πραγματικα αξιζει!
Μια δοκιμη θα σας πεισει κ εσας οσο κι εμενα

27 Δεκ 2014

Ειναι το αρωμα της Κρητης στον Κορυδαλλο, το συγκεκριμενο καταστημα!

Εχει υπεροχες γευσεις με αυθεντικη κρητικη σφραγιδα και καταπληκτικη εξυπηρέτηση απο παλικαρια ντυμενα στα μαυρα που κανουν ακομα πιο εντονη την μυρωδια της Κρητης στο καταστημα!

Αρχικα εμεις ειχαμε παει μεγαλη παρεα (16 ατομα)
ΕΙχαμε παραγγειλει αρκετα ορεκτικα: Πουρεκακια, τυροκροκετες, πατατες τηγανιτες, τυροκαυτερη, τζατζικi!

Eκτος απο τα μπουρεκακια ολα τα υπολοιπα ηταν νοστιμα!
Σαν κυριως ειχαμε παρει χοιρινες μπριζολες και μπιφτεκια
Ηταν λιγο ξερα αλλα νοστιμα θα ελεγα

Και στο τελος μας εφεραν γιαουρτι με μελι και καρυδια που ηταν πολυ νοστιμο! Με γιαουρτι δικης τους παραγωγης!

Τωρα οσο για τις τιμες, τις βρισκω λιιιγο τσιμπημένες!
Περιπου 25 ευρω το ατομο!

Καλησπερα σας!

Για να ξεκινησω πολυ ειλικρινα, το συγκεκριμενο καταστημα κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ υπερεκτιμημενο!

Εχει μια απιστευτη αυλη και γενικα ο χωρος θυμιζει χωρο εστιατοριου ανωτερης γευσης αλλα δυστυχώς στεκεται μοναχα στο φαίνεσθαι!

Τα γευματα που δοκιμασα εγω (Burgers) ηταν σχεδον ισαξια με γευματα απο ταχυφαγια τυπου γκουντις!
Ισως του γκουντις να ειναι και λιγο καλυτερα καθως ειναι τελειως στεγνο το μπιφτεκι και το ψωμακι ξερο!

Ειναι κριμα ενας τοσο ωραια διαμορφωμενος χωρος να εχει τοσο αδιαφορες εως ασχημες γευσεις!

Το Vfm ειναι καλο... αλλα δν αξιζει για την ποιοτητα που τρωτε καθως ενα Burger θα το αγοραζασε 3 ευρω απο ενα ταχυφαγειο ενω εκει κοστιζει περιπου 8 ευρω...