ar1an

Μέλος από: Δεκ 2014

28 Σεπ 2017

Το επισκέφθηκα ένα Σάββατο μεσημέρι για το σούπερ κεμπάπ του (σύμφωνα με κάποιο άρθρο, ένα από τα καλύτερα της Αθήνας).

Παρήγγειλα ένα κεμπάπ και μία κόκα κόλα.

ΤΑ ΚΑΛΑ:
- Ο χώρος (κτίριο, κόσμος)
- Η καθαριότητα (σάλα, τουαλέτες)
- Η εξυπηρέτηση (γρήγορη, ευγενικά παιδιά)
- Το κέρασμα (λικεράκι) στο τέλος

ΤΑ ΚΑΚΑ:
- Το κεμπάπ (3 κεμπάπ με πάχος το καθένα όσο ο δείκτης του χεριού μου και δεν φημίζομαι ότι έχω χοντρά δάκτυλα, κάπως στεγνά με μέτρια γεύση και μέτρια συνοδευτικά). Θα το χαρακτήριζα "νοσοκομειακό" και βάλτε με το μυαλό σας ότι θέλετε, θα πέσετε μέσα.
- Η τιμή του κεμπάπ (8,5 ευρώ για αυτό το συγκεκριμένο πιάτο είναι πολλά).
- Η κόκα κόλα σε μπουκαλάκι των 200 ml (δευτερεύον θέμα βέβαια αλλά εμένα μου τη δίνει κάθε φορά που βλέπω αυτό το μπουκαλάκι μίκυ μάους. Μα καλά, υπάρχει άνθρωπος που αρκείται μόνο σε ένα: ).

ΓΕΝΙΚΑ:
Κρίμα, ενώ τα γύρω γύρω είναι καλά, όταν ερχόμαστε στο κουκούτσι (το φαγητό) τα πράγματα δυσκολεύουν.

Αν θα ξαναπήγαινα: Με τον ανταγωνισμό που σε αυτή τη γειτονιά έχει χτυπήσει κόκκινο μάλλον θα προτιμούσα κάτι άλλο!

28 Σεπ 2017

Βρεθήκαμε με την παρέα μου ένα μεσημέρι με αποπνικτική ζέστη στην περιοχή και το καφενείο φάνταζε σαν όαση στην έρημο Σαχάρα!
Και ήταν πράγματι! Τουλάχιστον φεύγοντας είχαμε αυτή την αίσθηση αφού είχαμε κάτσει σε ένα τραπεζάκι στη σκιά, είχαμε γευτεί ενδιαφέροντα μεζεδάκια (μη φανταστείτε τίποτα γκουρμεδιές αλλά όλα νόστιμα) και τα είχαμε συνοδέψει με μπόλικη κρύα μπυρίτσα. Την όλη κατάσταση βοήθησε ένα ευχάριστο αεράκι που άρχισε να φυσάει και έσπαγε κάπως την κάψα του μεσημεριού στο πλακόστρωτο της πλατείας Δεξαμενής.

Η εξυπηρέτηση άμεση (παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο) από παιδιά με χιούμορ!
Από τα μεζεδάκια (που όλα ήταν νόστιμα), ξεχώρισα τα μπιφτεκάκια με σως γιαουρτιού και τα αυγά με πατάτες!

Συνολικά, είναι μία καλή εναλλακτική τους καλοκαιρινούς μήνες για καφέ, μπύρα ή ουζάκι, για χάζι στην περατζάδα της πλατείας Δεξαμενής και χαλαρό άραγμα σε μια ήρεμη γωνιά μόνο μια ανάσα μακριά από την πολύβουη πλατεία Κολωνακίου και τα καφέ της!

15 Μαι 2017

Έχοντας διαβάσει πολλές διθυραμβικές κριτικές για τις ΡΩΣΙΔΕΣ της Καλλιθέας, ένα απόγευμα που έτυχε να βρισκόμαστε στην περιοχή με την σύζυγό μου (Ρωσίδα) επισκεφθήκαμε το εν λόγω κατάστημα (ο Θεός να το κάνει).

Όντας παντρεμένος με Ρωσίδα, έχω φάει πάμπολλες φορές σασλίκ (χοιρινό καλαμάκι μαριναρισμένο) και μπορώ να πω ότι το σασλίκ που βάζουν οι ΡΩΣΙΔΕΣ στο τυλιχτό τους είναι καλό. Απλά καλό!

Όλα τα υπόλοιπα όμως ήταν ανεκδιήγητα!

Το μαγαζί απερίγραπτο, αρκετά καθαρό μεν αλλά με το που πέρασα μέσα ένοιωσα την ανάγκη να πάρω αντικαταθλιπτικό! Σημειωτέον ότι για κάποιο λόγο τα εξωτερικά ρολά του μαγαζιού δεν τα σηκώνουν (μόνο το ρολό της πόρτας ήταν σηκωμένο).

Μέσα ήταν οι ΡΩΣΙΔΕΣ (2 γυναίκες μουτρωμένες, ένα κλικ πριν τις πεις αγενείς, που το ύφος τους δεν άλλαξε ούτε όταν η γυναίκα μου τους μίλησε στη γλώσσα τους)!

Το σκηνικό συμπλήρωνε μία έντονη διαπεραστική και εξαιρετικά άσχημη μυρωδιά που μου τρύπαγε τα ρουθούνια και με έκανε να θέλω να κάνω μεταβολή και να φύγω τρέχοντας (δεν το έκανα, οι κριτικές βλέπετε)! Ομολογώ ότι κοιτάζοντας τις 2 ΡΩΣΙΔΕΣ δεν βρήκα το θάρρος να ρωτήσω από που ερχόταν αυτή η μυρωδιά!

Μόλις εισπράξαμε ένα ξερό "τι θέλετε?" δώσαμε την παραγγελία (3 τυλιχτά απ'όλα και 2 πιροσκί πακέτο). Τα σουβλάκια τα φάγαμε σε 2 καρέκλες (χωρίς τραπεζάκι) που έχουν βγάλει στο πεζοδρόμιο απ'έξω. Τρώγοντάς τα αισθανόμουν άσχημα για την ταλαιπωρία που υπέβαλα τον εαυτό μου και την γυναίκα μου και είχα την απορία τι το ιδιαίτερο είχε τέλος πάντων το τυλιχτό των ΡΩΣΙΔΩΝ. Ειλικρινά έχω φάει απείρως νοστιμότερα και πιο ιδιαίτερα και ψαγμένα σουβλάκια στην Αθήνα και δεν βρίσκω κανένα λόγο πλέον να ξαναπάω στις ΡΩΣΙΔΕΣ.

Για να το θέσω διαφορετικά, αν βρισκόμουν ποτέ στο δίλημμα να διαλέξω ανάμεσα στις ΡΩΣΙΔΕΣ και σε ένα τυχαίο άγνωστο σουβλατζίδικο θα ποντάριζα στο άγνωστο σουβλατζίδικο!

Λυπάμαι αν το χαλάω σε πολύ κόσμο αλλά αυτά είδα και αυτά λέω και πιστέψτε με πήγα με πολύ καλή διάθεση να γευτώ ένα ξεχωριστό σουβλάκι.

Όσον αφορά τα πιροσκί, εγώ δεν είμαι γνώστης για να κρίνω. Το σχόλιο της γυναίκας μου ήταν ότι ήταν ένα νορμάλ πιροσκί χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για να ξεχωρίζει.

27 Δεκ 2014

Λοιπόν, να πούμε μερικές αλήθειες έστω και πικρές.

Φτάσαμε (εγώ, η γυναίκα μου και η 7χρονη κόρη μου) πεινασμένοι στο Κολωνάκι. Το μάτι μας έπεσε στο πραγματικά cozy αυτό εστιατόριο της Σκουφά. Έχοντας διαβάσει μερικές διθυραμβικές κριτικές (σούπερ και ευγενικό service, πολύ καλές τιμές, ενδιαφέρουσες γεύσεις) κάτσαμε. Παραγγείλαμε ταλιατέλες με κιμά (12 ευρώ), μοσχαρίσια ταλιάτα η γυναίκα μου (18 ευρώ) και πίτσα η κόρη μου (7 ευρώ).

Μ' αυτές τις "πολύ καλές" για την ιδιοκτήτρια τιμές, ο πελάτης θα περίμενε κάτι πιο ενδιαφέρον από μία απλά καλή "μικρή' μακαρονάδα, μία πίτσα τσιγαρόχαρτο και μία μέτρια σε γεύση και μικρή σε μέγεθος μπριζόλα που πρέπει να αισθανόταν πολύ μόνη μέσα στο πιάτο ελλείψει της οποιασδήποτε γαρνιτούρας.

Με λίγα λόγια, δεν θα ξαναεπισκεφθούμε το εν λόγω εστιατόριο καθώς ούτε το φαγητό ήταν άξιο λόγου, ούτε οι τιμές αντιστοιχούσαν σε αυτό που μας σέρβιραν, ούτε το προσωπικό ήταν ιδιαίτερα ευγενικό (ούτε γειά σας στην έξοδο)!