athens1993

Μέλος από: Δεκ 2014

23 Φεβ 2016

Μετά από τις πολύ καλές κριτικές και σε αναζήτηση ενός ωραίου, ιδιαίτερου και όχι ακριβού μαγαζιού για φαγητό στο κέντρο πήγαμε στο baba ji! Γύρω στις 7, απόγευμα παρασκευης πήγαμε με τον φίλο μου, όχι ιδιαίτερα πεινασμένοι αλλά με το που μπήκαμε μας άνοιξε η όρεξη!

Χωρος απλός, μινιμαλ, χωρίς τη βαβουρα του mirch! Εντυπωσιακή η ποικιλία από μπύρες! Παραγγειλαμε πίτες νααν, σουβλάκι ινδικό και παναρισμενο στήθος κοτόπουλο, το οποίο συνοδευοταν με δύο σος! Πάρα πολύ γευστικό, ζουμερό, φρέσκα υλικά, χαιροσουν να το τρως!

Απολαυστικό, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο καυτερό, ειδικα το σουβλάκι! Πολύ ευγενικο προσωπικό, νερό σε κανάτα και καθαρές τουαλέτες! Και για τα παραπάνω 13 ευρώ, vfm για τόσο νόστιμο και χορταστικό φαγητό και μάλιστα δίπλα στο σύνταγμα, μια περιοχή με μάλλον ανοδική τάση στις τιμές που θα τις έλεγα εν γένει υπερτιμημένες! Πολύ τιμια επιλογή, γευστική και κάτι διαφορετικό! Συστήνεται!

05 Νοε 2015

Μετά από δύο φορές που το επισκέφτηκα ήρθε η ώρα για τη κριτική.. μέρος που δίνει την ευκαιρία για να δοκιμάσει κάποιος τάπας καο εξαιρετική sangria!

Έχουμε δοκιμάσει μπουριτος, το λουκάνικο, σαλάτα(δε θυμάμαι ποια), ριζότο, φάβα με σολωμό, σούπα και μπακαλιάρο με ρεβίθια! Ήπιαμε sangria και να πω ότι στην αρχή προσέφεραν ψωμάκια καταπληκτικά με ελιές αρωματισμενες με πορτοκάλι!

Οι γεύσεις πολυ ωραίες, προσεγμένα τα πιατα, εξαιρετική η εξυπηρέτηση αλλά για ν τσιμπήσεις και να πιεις τη sangria σου θέλεις 15 ευρώ το οποίο δε το κάνει ιδιαίτερα προσιτό! Αξίζει μια επίσκεψη, αλλά όχι συχνά λογω budget!

05 Νοε 2015

Κλασσική αξία στην περιοχή των Εξαρχείων που παραμένει μια σταθερή και ασφαλής επιλογή για όποιον βρεθεί στη περιοχή! Τεράστιος κατάλογος, από κρεατικα σε ψαρικά και ζυμαρικά!

Έχοντας πάει πολλές φορές, ως γενική αποτίμηση προτείνω το ψαρονέφρι του, τη τηγάνιά του, οι σαλάτες πάντα ωραίες, δοκιμάστε τα χόρτα εποχής ενώ σταθερή αξία η φάβα, πάντα τη τιμάμε!

Το vfm εξαιρετικά, το ανώτερο που έχω πληρώσει με ποτά είναι 17 ευρώ, αλλά με μια παραγγελία πολύ πλούσια! Προτείνεται για όποιον θέλει κάτι κλασσικό ελληνικό!

04 Νοε 2015

Βράδυ Σαββάτου, 4 άτομα μετά από κράτηση φτάνουμε κατά τις 21:30! Ο χώρος όμορφος, επικρατεί το ξύλο ενώ υπάρχει ο χώρος των μη καπνιστών πιο μέσα και ο χώρος των καπνιστών στον οποίο και μπαίνεις και περιβάλλεται από τζαμαρία! Πολύ ευγενικά μας έφεραν το κατάλογο, κουζίνα που δουλεύει με ωραία ελληνικά προϊόντα αλλά και με επιλογές για τους λάτρεις του Black Angus!

Παραγγειλαμε ένα μπουκάλι κρασί για τα δύο άτομα και κοκτέιλ και φρέσκια μπύρα για τους άλλους δύο! Νερό εμφιαλωμένο πράγμα που το θεωρώ ενοχλητικό, ας γίνεται ερώτηση πρώτα! Στα των εδεσμάτων παραγγειλαμε πένες με συγκλινο, νιοκι με πεστο, ριζότο με κοτόπουλο και μπιφτέκι Black Angus. Επίσης μια σαλάτα με συγκλινο και μανούρι, την οποία προτείνω μόνο σε όσους αντέχουν την έντονη γεύση του συγκλινου.

Οι πένες ωραίες, Al dente, πλούσια υλικα, τα νιοκι εξαιρετικά, το ριζότο συμπαθητικό, σωστά χυλωμενο χωρίς τσιγκουνιες στα συστατικά και τα μπιφτέκια το καλύτερο πιάτο!

Στο τέλος κέρασμα σορμπε φρούτων! Ο λογαριασμός 22 ευρώ το άτομο, το οποίο όμως ανεβαίνει αν η παρέα είναι μικρη! Θα μπορούσε να κατεβάσει λίγο τις τιμές του κυρίως στα πιάτα με κρεατικα!

Η εξυπηρέτηση άριστη με εξαίρεση ένα φάουλ: το κοκτέιλ έκανε 20 λεπτά να έρθει! Το προτείνω, καλή επιλογή για όποιον διαθέτει το ανάλογο ποσο!

25 Φεβ 2015

Ένα μαγαζί που μπορεί άνετα να γίνει στέκι για παρέα λόγω του πολύ ωραίου περιβαλλοντος των καλών τιμών και των πολύ ωραίων γεύσεων! Καλό κρασί, ρακομελο, πολυ ωραία και χορταστική ποικιλία κρεατικών, μανιτάρια πεντανοστιμα, φρέσκα σαλατικα, πολύ ωραία αραβικά πιτακια γεμιστά.. γενικά με 10-12 ευρώ ειδικά μια πιο μεγάλη παρέα τρώει και πίνει πολύ ωραία!

Ωστόσο θέλω να επισημάνω κάτι που μας πείραξε.. γία κράτηση θέλει ελάχιστη κατανάλωση 8,5 ευρω πράγμα το οποίο το θεωρώ άστοχο σε μαγαζί που έχει χαρακτήρα μεζεδοπωλειου! Ωστόσο το προτείνω ως μια πολύ καλή, γευστική value for money επιλογή στη νέα Φιλαδέλφεια!

14 Φεβ 2015

Λόγω υποχρεώσεων έπρεπε να είμαι νωρίς στο κέντρο για πέντε συνεχεις μέρες... πέντε πρωινά σερί στο μελιαρτο!

Μετά τη δεύτερη μέρα ήξεραν τον καφέ μου μακράν η καλύτερη επιλογή για ένα εξαιρετικό πρωινό! Πρώτα από όλα ο καφές πολύ καλό χαρμάνι, ο, τι πρέπει για καλό ξεκίνημα!

Στα εδέσματα.. τι να πρωτοπεις! Αρχικα, τα μενού πρωινών με τιμή 7,5 ευρώ (δοκίμασα και τις δύο επιλογές) είναι πλήρη, πεντανοστιμα και χορταστικά! Όχι φύκια για μεταξωτές κορδέλες!

Οι πίτες του πεντανοστιμες, οι κρέμες φρέσκιες θυμίζουν μαμά και οι ομελέτες εξαιρετικές, χορταστικές και νόστιμες! Η πρώτη ύλη φαίνεται σωστή ενώ οι εργαζόμενοι είναι ευδιάθετοι και εξυπηρετικοί! Για ενα φουλ πρωινό στη καρδιά της Αθήνας η καλύτερη επιλογή και να πω ότι το μενού πρωινό καλύπτει και δύο άτομα αν πάρετε έναν έξτρα καφέ (για τους πιο ολιγαρκεις)

09 Φεβ 2015

Πρώτη φορά για φαγητό λοιπόν στο agavita καθώς το έχω επισκεφτεί με την παρέα άλλες δύο φορές για ποτό όμως. Γύρω στις 9 το βράδυ, χωρίς κράτηση με μια φίλη μου. Το μαγαζί είναι πολύ όμορφο με ωραία χρώματα, αρκετά ζωντανό και θελκτικο στο μάτι.

Μετά από πέντε λεπτά μας έφεραν τον κατάλογο και καταλήξαμε αφού δεν πεινουσαμε ιδιαίτερα σε μπουριτος με κοτοπουλο, τακος με καυτερή πιπεριά λουκάνικο και αβοκάντο και πατάτες τηγανιτές με τη φλούδα τους. Μετά από λίγη ώρα τα πιάτα ήρθαν μαζί με ένα συνοδευτικό που ήταν τορτιγιες με δύο ντιπ.

Το μπουριτος ήταν μεγάλο, νόστιμο αλλά πιο πολύ θύμιζε κρέπα πάρα μπουριτος. Το τακος μεγάλη απογοήτευση καθώς δεν είχε σχεδόν καθόλου γέμιση, ήταν ελαφρώς "σα να το πήρε ο άνεμος". Η φίλη μου έμεινε ουσιαστικά νηστική αφού το τακος πραγματικά δεν ήταν αξιοπρεπές ούτε ως ορεκτικό.

Οι δε πατάτες"κατεψυγμενες", αυτή την εντύπωση μας έδωσαν. Η ατμόσφαιρα κάκιστη καθώς ένας χώρος που λειτουργεί ως μπαρ, δηλαδή δυνατή μουσική και τσιγάρο είναι ακατάλληλος για φαγητό. Θα ήθελα να σχολιάσω και την οργάνωση καθώς κατά βάσει βλέπαμε τους σερβιτόρους να πηγαινοφερνουν τα πιατα.

Η τιμή χωρίς τις μπύρες 10 ευρώ το. άτομο. και ναι μεν χαμηλή αλλά θεωρώ ότι ακόμη και σε χαμηλές τιμές όταν το φαγητό δεν είναι καλό δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για value for money. Αρνητικό το πρόσημο λοιπόν δεν θα ξανά πήγαινα για φαγητό. Στην περιοχή υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές για φαγητό.

18 Ιαν 2015

Πήγαμε μετά από κράτηση Παρασκευή βράδυ. τρία άτομα και μας έβαλαν σε τραπέζι τεσσάρων οπότε είχαμε την άνεση μας! Ο χώρος όμορφος, λιτός, με πολύ ωραία και ευχαριστη μουσική να παίζει χαμηλά! για αρχή μας έφεραν ένα μπολ με ελιες και ψωμί ζυμωτο.

Ένας ευχάριστος υπάλληλος του μαγαζιού μας πήρε παραγγελία λίγο μετά την άφιξη μας. πήραμε μια σαλάτα ριφιφι, χορτοκεφτεδες, παπαρδελες χειροποίητες με μανιτάρια, από ορεκτικά συγκλινο, τηγανια και πατάτες τηγανιτές. Ήπιαμε μισο λίτρο κόκκινο κρασί χύμα (εξαιρετικό!!! ) και μια σόδα. Σύνολο 60 ευρώ, 20 ευρώ το άτομο. Γεύσεις εξαιρετικές, ωραία υλικά, οι χορτοκεφτεδες μύριζαν φρέσκα χορταρικά πολύ καλή εκτέλεση, σίγουρα προσεγμένο φαγητό, στα πολυ θετικα οι φρεσκιες τηγανιτές πατάτες! Value for money? Δε θα το έλεγα.. με εξαίρεση τις παπαρδελες, οι υπόλοιπες μερίδες πολύ μικρές.

Χαρακτηριστικο παράδειγμα το συγκλινο, 3 πολύ λεπτά φιλετάκια, τιμή: 6,5 €. Και να μεν πολύ καλή ποιότητα και ως ορεκτικό δεν μπορεί να είναι και πολύ μεγάλο, αλλά αντικειμενικα τσιμπημενες τιμές, δεδομένης και της εποχής. Σαλάτα ριφιφι (πράσινη με ανθότυρο):8 (!!! ) € και πολύ μικρή ποσότητα, για τρία άτομα απλά να δοκιμάσουμε.

Θα πήγαινα ξανά; ναι, για ωραίο φαγητό, αλλά σίγουρα οι τιμές του αποτρέπουν από το να είναι μια συχνή επιλογή!

28 Δεκ 2014

Πήγαμε με το φίλο μου μετά απο κρατηση στις αρχές Δεκέμβρη! Η κοπέλα μας υποδέχτηκε πολύ ευγενικά! Αρχικα μας έδειξε ενα τραπέζι στον "εξωτερικό" χώρο (καλυπτεται από τζάμι") αλλά επειδή ήταν κοντά στη πόρτα ζητήσαμε κάποιο πιο μέσα, το οποίο και πραγματοποιηθηκε χωρίς αντίρρηση.

Ο χωρος μινιμαλ, απλός! Η κοπέλα ήρθε για σέρβις αφού μας δόθηκε χρόνος να δούμε το μενού ενώ απάντησε και στις ερωτήσεις μας σε σχέση με τα υλικά.

Παραγγειλαμε μια σαλάτα ceasars, μια πίτσα με cheddar και ένα ρολό με σαλάμι Ιταλίας. Στα πολύ θετικά η δυνατότητα να παραγγειλεις κρασί σε ποτήρι, καθώς εγώ δεν μπορούσα να πιω λόγω φαρμακευτική αγωγής και έτσι ο φίλος μου δεν περιορίστηκε στη μπύρα! Μάλιστα του εδωσαν να δοκιμάσει πριν επιλέξει!

Το σέρβις γρήγορο (όχι όμως το ανησυχητικα γρηγορο που φωνάζει φούρνο μικροκυμάτων). Η σαλάτα πλούσια, ολοφρεσκη, εξαιρετικά καλοψημενο κατοπουλο, γευστική σως και γενναια ποσότητα παρμεζάνας.

Το ρολο ζουμερό, εξαιρετικό ξεκίνημα και οι γεύσεις έδειχναν την ποιότητα της πρώτης ύλης. Η πίτσα από τις καλύτερες και πιο ιδιαίτερες που έχουμε δοκιμάσει, με ζυμάρι που δε θυμιζε σε τίποτα ούτε ψωμί ούτε "λάστιχο"που συχνά συναντάμε! Δεν ήταν η ιταλική, κλασσικη πολύ λεπτή ζύμη, αλλά είχε εξαιρετικό πάχος και δε σε βαραινε.

Για όλα αυτά γύρω στα 27 ευρώ. True value for money δεδομένης της γεύσης, της ποσότητας ( θέλαμε να δοκιμάσουμε γλυκό, αλλά δεν υπήρχε "χώρος", η δε μισή πίτσα έμεινε) και της ποιότητας! Αξίζει να το επισκεφθείτε!