SYNOIKIAKI

Μέλος από: Δεκ 2014

13 Ιαν 2015

Σχετικά νέα άφιξη στην περιοχή. Άκουσα πολλά, είδα πολύ κόσμο να μπαινοβγαίνει, είχα περιέργεια λόγω καταγωγής (ελληνίδα του Λιβάνου), και πήγα.

Αρχίζουμε απο τα καλά! Πολύ όμορφος χώρος. Λεπτομέρειες πολύ προσεγμένες παντού, ζεστός μελετημένος χώρος ιδίως στο κεντρικό του κομάτι. Δεν παραπέμπει στα φτηνά, προχειροφτιαγμένα, με ψεύτικα υλικά εστιατόρια που ξεπτάχτηκαν απο το πουθενά τα τελευταία δύο χρόνια. Έχει χαραχτήρα και προσωπικότητα, που αν και δεν παραπέμπει ευθέως σε Μέση Ανατολή, σε κερδίζει με την μία.

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί νωρίς το μεσημέρι 8-1-2015 με τον άντρα μου (επίσης καταγωγή απο Μ. Ασία). 4-5 παρέες στο μαγαζί την ώρα εκείνη. ΤΟ σέρβις πολυ ευγενικό και επαγγελματικό. Ο λόγος για το 2 στην βαθμολογία είναι ότι κρίναμε πώς ήταν αρκετά "κουμπωμένο", και απόμακρο. Δεν υπήρχε η προσωπική επαφή, ίσως ήταν λίγο "ντροπαλό", ή απλά διεκπεραιωτικό. Πολύ υποκειμενικό αυτό, αλλά έτσι νιώσαμε. Για να είμαστε δίκαιοι όμως όλα κύλισαν σωστά.

Τώρα όσον αφορά στις γεύσεις. Ταμπούλε καλή στην γεύση, αλλά ο μαϊντανός κομμένος στο μούλτι, που τον κάνει κλωστή. Το μούλτι δεν μπορεί να κόψει το μαϊντανό "πουδρα" όπως το χέρι. Δεν είναι σαν το beirut της Γλυφάδας (που τώρα έκλεισε δυστυχώς). Φάβα με τσάτνευ κάπαρης (γιατί; αφήστε την φάβα ήσυχη! ). Μελιτζανοσαλάτα τύπου Αγιορίτικη με ρόδι (;! ), χωρίς ταχίνι και σκόρδο όπως το κλασικό λιβανέζικο μουτάμπαλ.

Τυροκαυτερή ωραία αλλα δεν ήταν καυτερή. Δεν τιμά το όνομα της, καμία σχέση με αυτη που δοκιμάζουμε στο χοχλιδάκι παραδίπλα. Πίτα με κιμά, ωραία ζυμή, ωραία γεύση στον κιμά, αλλά καμία σχέση με το λαχματζούν που υποτίθετε πως κοπιάρει ανεπιτυχώς. Ο κυμάς μαγειρεμένος, η ζύμη ψημένη χωριστά και μετά συναρμολόγηση.

Τέλος Αρνί σε tajin, Μαροκινό πιάτο. Κότσι αρνιου με κους-κους. Ωραία εμφανιση, εντυπωσική παρουσίαση, αλλά πάλι ήταν φανερό πως το κους κους μαγειρεύτηκε μόνο του, το αρνίσιο κότσι επίσης (μάλλον ξαναζεσταμένο), και απλά σερβιριστικαν μαζί στο tajin. Το αρνί είχε χάσει την αρνίλα του, μάλλον απο το ξαναζέσταμα.

Απ όσο γνωρίζω το tajin χρησιμοποιειται πάνω κάτω όπως η σιφνείκη γάστρα (μαστέλο) όπου φτιάχνουν την ρεβιθάδα με κρέας στο νησί, σφραγίζοντας το σκεύος και ψήνοντας σε ξυλόφουρνο για ώρες, χωρίς υγρά, μεχρι το φαγητό να λιώσει στα ζουμιά του με τα απο πολλές ωρες. Θα μου πείτε πως να το πετύχει αυτό ένα εστιατόριο. Και τι με νοιάζει εμένα, ας μην το 'χαν στον κατάλογο, αν δεν μπορούν να το φτιάξουν καλά.

1 μπουκάλι Σέμελη Γιορτή λευκό €18 (χύμα δεν είχε), ένα αναψυκτικό, και στο τέλος κέρασμα κρύο τσάι (αδιαφορο). Για όλα αυτά 62€. Χορτάσαμε, οπότε οι ποσότητες καλές, αλλά λόγω αδιάφορης, άνευρης γεύσης, θεωρώ ότι to value for money δεν μπορεί να βαθμολογηθεί περισσότερο απο 1.

Συμπερασματικά, καλό μαγαζί για ποτό, χαβαλέ, να σε δουν, να με δούν κλπ, αλλά όχι για να γευτείς τις λιχουδιές τις Μέσης Ανατολής, τις οποίες καθόλου δεν κολακεύει. Γιαλατζί γεύσεις, προσανατολισμένες στον άμαθο δυτικό ουρανίσκο, προκειμένου να γίνει το εστιατόριο αποδεκτό σε μεγαλύτερο/ευρύτερο κοινό. Κρίμα όμως για όσους αυτή είναι η πρώτη εμπειρία τους με αυτην την πλούσια κουζίνα. Υπάρχουν πολύ πιο γνήσια Λιβανέζικα μαγαζιά στην Αθήνα. Ίσως όχι τόσο (γκλα)μουράτα. αλλά σίγουρα πιο έντιμα.

30 Δεκ 2014

Σουβλατζίδικο παλαιας κοπής, Κάπως... αντρικό, αφιερωμένο στους οπαδούς του παναθηναικού, με σημα κατατεθέν το τριφύλλι, και παλιές αφίσες αστέρων της ομάδας, που αναγνωρίζω ακόμα και εγώ (Σαραβάκος, Κυράστας, Βαζέχα κλπ).

Μικρό, ζεστό, συνοικιακό με τα σημάδια του χρόνου εμφανή παντού, σε μια λαϊκή γειτονιά, που ακόμα χάσκουν 2-3 προσφυγικά.

Λίγα τραπεζακια εξω, και μέσα στο όρθιο. Οικογενειακό κυριολεκτικά, καθώς δουλεύει όλη οικογένεια. Φιλόξενοι, ευγενικοί, ανθρώπινοι. Απλά πράγματα αλλά γνήσια. Απολαμβάνω πάντα την ατμόσφαιρα, όπου όλοι μιλάνε με όλους, γνωρίζονται δεν γνωρίζονται, πάντα φασαρία, καλαμπούρια πειράγματα, αλλά πάντα σεβασμός παλιομοδίτικος στις κυρίες!

Καλαμάκι χοιρινό και κοτοπουλο, πίτα αλάδωτη, τζατζίκι και ψησταριά με κάρβουνα. Ούτε σαλτσες ούτε σος, ούτε κέτσαπ. Σουβλάκι κανονικό, παλιό και γνήσιο, όχι αμερικάνικο...

Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια άνοιξαν σε μικρή απόσταση (μαζί με εκατοντάδες άλλα στην Αθήνα), 2 "μοδάτα" σουβλατζίδικα, με σαλάτες του Καίσαρα, 10 διαφορετικά ντιπ, το σουβλατζίδικο γραμμένο με λατινικά και τα συναφή. Σαν να φοράει ο Καραγκιόζης κουστούμι και hands free, και το Κολλητήρι να στέλνει like με το smartphone.

Και όπως είναι φυσικό, σε έναν κόσμο που αλλάζει, η τζατζικοκίνηση χάνει τους πελάτες της στον βωμό του σύγχρονου. Έτσι, τι να κάνουν οι άνθρωποι κάνουν κι αυτοί προσπάθειες εκσυγχρονισμού... κρίμα. Αυτά έχει η ελεύθερη αγορά (αλλά τι να το κάνεις, αν για να είναι αυτή ελεύθερη, να μπούμε όλοι φυλακή, μαζι με τις μνήμες μας και ο,τι άλλο μας καθορίζει σαν λαό.

29 Δεκ 2014

Χρόνια Πολλά! Αν και συμβουλεύομαι το site αυτό πολύ καιρό, σήμερα κάνω την πρώτη μου απόπειρα να σχολιάσω, καθώς αισθάνομαι ολίγον τι λαθραναγνώστρια.

Επιπλέον, μετά από μια μακρά περίοδο πειραματισμών και δοκιμών κάποιων από τα δεκάδες (μην πω εκατοντάδες), νεόκοπων εστιατορίων που φύτρωσαν τελευταίως σαν μανιτάρια στα οικονομικά ερείπια πρώην εμπορικών καταστημάτων, κατέληξα στο συμπέρασμα πώς τα δοκιμασμένα στέκια του καθενός, είναι πάντα η πιο ασφαλή επιλογή για να περάσει κανείς καλά. Έτσι κι εγώ στις κριτικές που ακολουθούν θα μοιραστώ μαζί σας τα αγαπημένα στέκια της συνοικίας μου στο Ν. Ψυχικό.

Και ξεκινάω με ένα από τα πιο αγαπημένα μου, το Χοχλιδάκι. Μεζεδοπωλείο με εντυπωσιακά μεγάλη ποικιλία σε ούζα για τα οποία υπάρχει ξεχωριστός κατάλογος (ούζο λίστ), κατηγοριοποιημένος ανά νομούς, και με εκτενείς περιγραφές για το κάθε ούζο ξεχωριστά που βρίσκω πάντα πολύ χρήσιμες καθώς τα περισσότερα είναι σε μένα άγνωστα. Εξ ίσου μεγάλη γκάμα μεζέδων απ' όλη την Ελλάδα, με έμφαση στα καπνιστά, τα παστά, τα μαρινάτα, τα αλλαντικά, και τα τυριά.

Στα μεγάλα του συν, η παρουσίαση των κρύων μεζέδων που καταφθάσαν στο τραπέζι σου χωρίς να τα παραγγείλεις πάνω σε ένα μεγάλο δίσκο και διαλέγεις ότι θέλεις. Εκεί την πρώτη φορά τα έχασα, καθώς ήθελα να τα πάρω όλα! Τα παιδιά που δουλεύουν, άρτια καταρτισμένα, πάντα με καθοδηγούν και ως το προς το τι να πάρω, αλλά και πολύ πιο σημαντικό, ως το πόσα να πάρω. Και θεωρώ πολύ έντιμο που συνήθως προσπαθούν να με περιορίσουν, και όχι να μου πουλήσουν όσα περισσότερα γίνεται προκειμένου να φουσκώσουν τον λογαριασμό μου. Σπάνια ακούς από σερβιτόρους σε φαγάδικα "φτάνει, είναι πολλά, δεν θα τα φάτε" κλπ., αν και θα έπρεπε να είναι δεδομένο. Ε, όταν το ακούς, το εκτιμάς.

Πολύ ιδιαίτερος και ο κατάλογος, με πρωτότυπες και έξυπνες περιγραφές που ξεπερνάει τα πλαίσια ενός κοινού μενού. Θα έλεγα ότι αποτελεί σκέψη για τροφή... και τροφή για σκέψη!

Στο ζουμί τώρα, άψογες πρώτες ύλες σε κρεατικά και θαλασσινά, πράγμα που καταλαβαίνεις αμέσως, αλλά το επιβεβαιώνεις και την επόμενη που ξυπνάς ανάλαφρος, χωρίς καούρες και βάρος στο στομάχι. Οι γεύσεις καθαρές και απλές, δεν μπλέκονται σε παράδοξους-περίτεχνους συνδυασμούς. Η φάβα είναι φάβα, σωστά βρασμένη με καλό λάδι και τέλος. Η μελιτζανοσαλάτα, καπνιστή με λάδι λεμόνι και τέλος κτλ. Ξεχωρίζεις τις γεύσεις, καταλαβαίνεις τι τρως και δεν υπάρχει κάτι που προσπαθεί να κρυφτεί.

Αυτό φαίνεται και από την γενικότερη καθαριότητα και υγιεινή του χώρου και ακόμα πιο ξεκάθαρα από τις τουαλέτες που μοσχοβολούν πάστρα, και όχι αποσμητικά χώρου που απλώς καλύπτουν τις δυσοσμίες. Ο χώρος φαίνεται πως έχει προσωπική επιμέλεια, αγάπη και χαρακτήρα, και δεν είναι το κρύο απρόσωπο ξεπατίκωμα που συνάντησα τελευταία σε μαγαζιά κατά μία έννοια κλωνοποιημένα.

Τελευταία φορά, επισκέφτηκα το μαγαζί με τον άντρα μου και ένα φιλικό ζευγάρι 18-12-2014 το βράδυ. Πήραμε μύδια καπνιστά, σαλατούρι, πολίτικη, κουτσομούρα, χέλι, τυροκαυτερή, λικουρίνο, γαύρο ξιδάτο και χύμα ρακί και πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο. Για όλα τα παραπάνω πιστεύω πως το αντίτιμο ήταν περισσότερο από τίμιο, για την συνολική εμπειρία.